Polmic - FB

calendar of events

2003 2004 2005 2006 2007
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Kwietniowe rocznice

 • 3 kwietnia - 35 urodziny obchodzi kompozytorka Aleksandra Garbal-Gleńsk

 • 9 kwietnia - 50 urodziny świętuje kompozytor Zbigniew Indyk

 • 14 kwietnia - przypada 110 rocznica urodzin kompozytora Wiktora Łabuńskiego (1895-1974)

 • 17 kwietnia - przypada 45 rocznica śmierci kompozytora Kazimierza Jurdzińskiego (1894-1960)

 • 24 kwietnia - 70 urodziny obchodzi pianista i pedagog Jerzy Godziszewski

 • 29 kwietnia - mija 125 rocznica urodzin Adolfa Chybińskiego, muzykologa, historyka muzyki, etnografa muzycznego, pedagoga, organizatora studiów muzykologicznych na uniwersytetach we Lwowie i w Poznaniu (1880-1952)

 • 30 kwietnia - 45 urodziny obchodzi Jarosław Drzewiecki, pianista i pedagog


Austriacki septet Mnozil Brass wystąpi w kwietniu w Polsce. Muzycy zespołu, grający na instrumentach dętych blaszanych, słyną z umiejętności oczarowania widzów muzyczną wirtuozerią i niezwykłym poczuciem humoru. Grając, łączą różne style muzyczne: począwszy od klasyki po muzykę rozrywkową. Skład zespołu to: Thomas Gansch – trąbka, Robert Rother – trąbka, Roman Rindberger – trąbka, Gerhard Füssl – puzon, Leonhard Paul – trąbka basowa, Ed Partyka – puzon basowy, Wilfried Brandstötter – tuba. Reżyserem występów zespołu jest Bernd Jeschke.
Trasa Mnozil Brass po Polsce:
 • 1 kwietnia 2005, godz. 19.00 - Kraków, Akademia Muzyczna (we współpracy z Austriackim Konsulatem Generalnym w Krakowie), ul. Św. Tomasza 43
 • 2 kwietnia 2005, godz. 19.00 - Warszawa, Akademia Muzyczna (we współpracy z Austriackim Forum Kultury), ul. Okólnik 2
 • 3 kwietnia 2005, godz. 17.00 - Radzionków koło Katowic, Centrum Kultury Karolinka (we współpracy z Akademią Muzyczną w Katowicach),
  Plac Jana Pawła II 2
 • 4 kwietnia 2005, godz. 18.00 - Opole, koncert z okazji otwarcia Dni Austrii (we współpracy z Austriackim Konsulatem Generalnym w Krakowie)
  ul. Krakowska 24
Koncertom towarzyszyć będzie wystawa instrumentów produkcji firmy SCHAGERL, które będzie można nie tylko obiejrzeć, ale i wypróbować już 2 godziny przed koncertami.


W dniach 2-22 kwietnia 2005 roku w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu już po raz piąty odbędzie się Polsko-Niemiecki Operowy Festiwal Hoffmannowski. Celem festiwalu jest m.in. propagowanie osoby i twórczości niemieckiego romantyka, realizowanie dzieł artystycznych tworzonych przez niego lub poświęconych jego osobie, a także wyszukiwanie i eksponowanie przejawów współpracy, współdziałania i wzajemnego zrozumienia w dziedzinach kultury i sztuki pomiędzy Niemcami a Polakami, czego wybitnym przykładem był polski okres w życiu E.T.A. Hoffmanna.
Program festiwalu:
 • 2 kwietnia, godz. 19.00
  Dymitr Szostakowicz – Krzysztof Meyer Gracze
  Wykonawcy: Teatr Wielki w Poznaniu
  w przerwie spektaklu inauguracja wystawy hoffmannowskiej ze zbiorów Państwowej Biblioteki oraz Towarzystwa Hoffmannowskiego w Bambergu; autor ekspozycji: Prof. Bernhard Schemmel
Wobec ogłoszonej żałoby narodowej po śmierci Papieża Jana Pawła II, zostały odwołane spektale i spotkania w dniach 3-9 kwietnia. Został również zmieniony program kolejnych dni festiwalowych, o czym informujemy poniżej.
 • 10 kwietnia
  -- godz. 19.00
  Ludwig van Beethoven IX Symfonia
  Wykonawcy: Teatr Wielki w Poznaniu
 • 11 kwietnia, godz. 18.00
  Wieczór ze Steffenem Möllerem
  z udziałem solistów: Maria Mitrosz - sopran, Bartłomiej Szczeszek – tenor przy fortepianie Wanda Marzec; ETA Hoffmann - duettina i canzonetty
 • 12 kwietnia, godz. 19.00
  Wojciech Bogusławski/Jan Stefani Krakowiacy i Górale
  Wykonawcy: Teatr Wielki w Poznaniu
 • 13 kwietnia, godz. 19.00
  Wolfgang Amadeus Mozart Czarodziejski flet
  Wykonawcy: Teatr Wielki w Poznaniu
 • 14 kwietnia, godz. 19.00
  Chopin, Karłowicz, Kilar. Polski Wieczór Baletowy - przedstawienie zamknięte
  Wykonawcy: Teatr Wielki w Poznaniu
 • 15 kwietnia, godz. 19.00
  Stanisław Moniuszko Halka
  Wykonawcy: Teatr Wielki w Poznaniu
 • 16 kwietnia, godz. 19.00
  Ernst Theodor Amadeus Hoffmann Ondyna
  Wykonawcy: Teatr Wielki w Poznaniu
 • 17 kwietnia
  -- godz. 11.00
  Warsztaty operowe
  -- godz. 17:30
  Richard Wagner Parsifal
  Wykonawcy: Teatr Wielki w Poznaniu
 • 19 kwietnia
  -- godz. 11.00 - Aula im. Jana Lubrańskiego, UAM
  Ku pokrzepieniu - fantazja. Tekst, wybór muzyki oraz ilustracji: Rainer Lewandowski, w roli ETA Hoffmanna Andreas Ulich
  Teatr im. Hoffmanna w Bambergu
  -- godz. 19.00
  Cykle niemieckich pieśni romantycznych
  Adam Szerszeń, baryton
  Maria Szwajger-Kułakowska, fortepian
 • 20 kwietnia, godz. 19.00
  Richard Wagner Tristan i Izolda
  Wykonawcy: Theater Chemnitz
 • 21 kwietnia, godz. 19.00
  Antoni Radziwiłł Faust
  Wykonawcy: Teatr Wielki w Poznaniu
 • 22 kwietnia, godz. 19.00
  Ludwig van Beethoven Fidelio
  Wykonawcy: Teatr Wielki w Poznaniu


Dzień otwarty Teatru Wielkiego w Warszawie

Teatr Wielki-Opera Narodowa w Warszawie zaprasza na dzień otwarty, w niedzielę, 3 kwietnia 2005 roku, o godz. 10.00 (wstęp wolny). W programie zwiedzanie sceny i jej zaplecza, widowni, recepcji i foyer. Zbiórka przy wejściu głównym. Wszyscy zainteresowani proszeni są o przybycie do Teatru do godz. 9.45. Po godz. 10.00 nie będzie można już dołączyć do grup zwiedzających.Koncert jubileuszowy z okazji 80. urodzin Włodzimierza Kotońskiego odbędzie się 3 kwietnia 2005 roku, o godz. 18.00, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Program koncertu wypełnią utwory Jubilata, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki współczesnej, prekursora muzyki elektronicznej, a także znakomitego pedagoga. Usłyszymy utwory: Róża wiatrów, Koncert skrzypcowy, La gioia, Sirocco. Jako solista wystąpi skrzypek - Krzysztof Bąkowski, a towarzyszyć mu będzie Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego.


Wobec ogłoszonej żałoby narodowej po śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II, odwołano większość imprez kulturalnych w kraju:

 • Filharmonia Narodowa w Warszawie odwołuje koncerty, który miały odbyć się w dniach: 5, 7 i 8 kwietnia.
  Szczegóły: www.filharmonia.pl
 • Koncert inaugurujący działalność Grupy Muzyki Współczesnej Studio Warszawa, planowany na 7 kwietnia zostaje odwołany na czas nieokreślony.
 • Opera na Zamku w Szczecinie odwołuje zaplanowane na najbliższy weekend - 8 i 9 kwietnia spektakle.
  Szczegóły: www.opera.szczecin.pl
 • Teatr Wielki - Opera Narodowa odwołuje wszystkie spektakle w dniach 3-8 kwietnia.
  Szczegóły: www.teatrwielki.pl
 • Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu odwołuje wszystkie spektakle w dniach 3-9 kwietnia.
 • Państwowa Opera Bałtycka odwołuje wszystkie imprezy kulturalne zaplanowane do 10 kwietnia włącznie.
  Szczegóły: www.operabaltycka.pl
 • Polska Filharmonia Bałtycka informuje, że:
  * koncert Leszka Możdżera z cyklu "Jazz na Ołowiance" odbędzie się w innym terminie - dnia 4 maja 2005 roku (środa), o godz. 19:00.
  Pianista wystąpi ze specjalnie przygotowanym programem poświęconym Pamięci Ojca Świętego Papieża Jana Pawła II
  * koncert Symfoniczny planowany na 8 kwietnia został odwołany.
  * spektakle, które miały odbyć się 6 kwietnia 2005 z cyklu "Kataryniarze - Rewelacja Miesiąca" zostały przeniesione na dzień 14 maja 2005 roku (sobota), godz. 18.00 i 20.30.
  * Koncert Organowy z cyklu "Bliżej Bacha" w dniu 6 kwietnia odbędzie się.
  Szczegóły: www.filharmonia.gda.pl
 • Festiwal Polska Muzyka Najnowsza - Festiwal Prawykonań, który miał się odbyć w dniach 8-10 kwietnia został przełożony. O nowym terminie poinformujemy Państwa już wkrótce.

Do dnia pogrzebu Ojca Świętego, który odbędzie się 8 kwietnia 2005 roku, zaplanowane wcześniej imprezy kulturalne odwołały również: Filharmonia Białostocka, Filharmonia Dolnośląska, Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Filharmonia w Łodzi, Filharmonia Świętokrzyska, Filharmonia we Wrocławiu, Filharmonia Zabrzańska, Filharmonia Zielonogórska, Opera Śląska, Polski Teatr Tańca - Balet Poznański, Gliwicki Teatr Muzyczny, Teatr Wielki w Łodzi.


W hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II:

 • W niedzielę, 3 kwietnia, o godz. 20.00, w Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie, zabrzmiało Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego i Orkiestry Sinfonia Viva, pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza.
  więcej...
 • Dnia 3 kwietnia w kościele p.w. Św. Augustyna w Warszawie, o godz. 20:00 odbyło się również uroczyste wykonanie Pop-oratorium „Miłosierdzie Boże” do słów s. Faustyny Kowalskiej z muzyką Zbigniewa Małkowicza.
 • We wtorek, 5 kwietnia, o godz. 17.00, na Pl. Piłsudskiego w Warszawie odbyła się Msza narodowa żałobna w intencji Ojca Świętego Jana Pawła II. Mszy przewodniczył Prymas Polski kardynał Józef Glemp. Podczas mszy wystąpiła Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita.
 • W Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, w czwartek, 7 kwietnia zabrzmi Requiem d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 21:37.
  więcej...
 • Z inicjatywy kaliskich studentów i środowisk kultury, Requiem Mozarta zabrzmi również w Kościele Garnizonowym w Kaliszu, 7 kwietnia 2005 roku, o godzinie 21:37. Wystąpią: Roma Jakubowska-Handke (sopran), Agnieszka Lipska-Nakoniecznik (mezzosopran), Jerzy Knetig (tenor), Sławomir Jurczak (bas), Kaliski Chór Akademicki "Polifonia", Poznański Chór "Polihymnia" oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Tadeusza Wicherka.
 • Dnia 7 kwietnia Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus brała udział w Nocy Czuwania w Kościele Ojców Dominikanów w Poznaniu. Zabrzmiały m.in.: Adagio na smyczki Samuela Barbera i Śmierć Azy z suity Peer Gynt Edwarda Griega. Kolejnym ogniwem Nocy Czuwania było wykonanie Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta, w którym, w hołdzie Ojcu Świętemu, wystąpili: Iwona Hossa (sopran), Danuta Połczyńska (alt), Wojciech Maciejowski (tenor), Wojciech Drabowicz (bas), Chór Dominicantes Wyższej Szkoły Bankowej działający przy Klasztorze oo. Dominikanów w Poznaniu oraz Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus z udziałem poznańskich instrumentalistów pod dyrekcją Agnieszki Duczmal.
 • W piątek, 8 kwietnia, o godzinie 21:37, w Krakowie na Błoniach rozpocznie się Koncert Pożegnalny "Kraków w hołdzie Ojcu Świętemu". Zaprezentowane zostaną: Introitus z Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ave Maria Antona Brucknera oraz Requiem Gabriela Fauré. W koncercie wystąpią: Sophie Daneman (sopran), Ingrid Perruche (sopran), Joao Fernandez (baryton), Jarosław Bręk (baryton) oraz Sinfonietta Cracovia, Chór Filharmonii Krakowskiej i Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej, pod dyrekcją Thomasa Sanderlinga.
 • Dnia 8 kwietnia, o godz. 19:00, odbędzie się także Koncert oratoryjny - Filharmonia Krakowska żegna Ojca Świętego. W Filharmonii w Krakowie zabrzmi Requiem d-moll Mozarta. Wykonawcy: Edyta Piasecka (sopran), Urszula Kryger (mezzosopran), Adam Zdunikowski (tenor), Jarosław Bręk (bas) oraz Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej. Dyryguje Michael Zilm.
 • Również 8 kwietnia, o godz. 19:00 Requiem d-moll Mozarta zabrzmi w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W hołdzie Ojcu Świętemu utwór wykonają: studenci, absolwenci i pedagodzy AMFC.
 • Requiem d-moll W. A. Mozarta wykona również 8 kwietnia, o godz. 19:00 Filharmonia Zabrzańska. Koncert odbędzie się w zabrzańskim kościele Św. Anny.
 • W Teatrze Wielkim w Poznaniu, w dzień po pogrzebie Ojca Świętego - w sobotę, 9 kwietnia, o godz. 19.00, zostanie wykonana Messa da Requiem Giuseppe Verdiego.
  więcej...
 • W Filharmonii Narodowej w Warszawie, w sobotę 9 kwietnia o godz. 18.00, w programie koncertu W hołdzie Papieżowi Janowi Pawłowi II znajdzie się Koncert skrzypcowy D-dur op. 61 L. van Beethovena w wykonaniu Akiko Suwanai oraz Requiem d-moll KV 626 W. A. Mozarta, w którym jako soliści wystąpią: Izabela Kłosińska (sopran), Małgorzata Walewska (mezzosopran), Leszek Świdziński (tenor) oraz Rafał Siwek (bas). Orkiestrę Symfoniczną i Chór Filharmonii Narodowej poprowadzi Antoni Wit.
 • Również w sobotę, 9 kwietnia, o godzinie 21:37, w Kościele p.w. św. Antoniego Padewskiego w Ostrowie Wielkopolskim odbędzie się koncert, podczas którego muzycy Filharmonii Kaliskiej wykonają Pop-oratorium „Miłosierdzie Boże” do słów s. Faustyny Kowalskiej z muzyką Zbigniewa Małkowicza. Koncert zostanie powtórzony 10 kwietnia, o godz. 19.30 w Kościele Bożego Ciała w Poznaniu.
 • Koncert nadzywczajny NOSPR dedykowany pamięci Papieża Jana Pawła II odbędzie się w sobotę, 9 kwietnia 2005 roku, o godz. 20.00, w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.
  więcej...
 • Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza na Uroczysty Koncert poświęcony pamięci Ojca Świętego Papieża Jana Pawła II, który odbędzie się dnia 14 kwietnia, o godz. 20:00, w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.
  więcej...
 • W sobotę, 16 kwietnia, o godz. 19.45 w Bazylice Archikatedralnej pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela przy ul. Świętojańskiej na Starym Mieście w Warszawie, Chór Archikatedry Warszawskiej pod dyrekcją ks. prof. dr hab. Andrzeja Filabera wykona Requiem Gabriela Fauré, dedykowane zmarłemu Ojcu Świętemu - Janowi Pawłowi II. Zespołowi towarzyszyć będą: Jolanta Kaufman (sopran), Tomasz Piętak (baryton), Piotr Rachoń (organy).
  Wstęp wolny.W niedzielę, 3 kwietnia 2005 roku, o godz. 20.00, w Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie, w hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, zabrzmiało Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Wystąpił Warszawski Chór Międzyuczelniany i Orkiestra Sinfonia Viva, pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza oraz soliści: Bogumiła Dziel-Wawrowska (sopran), Katarzyna Krzyżanowska (alt), Aleksander Kunach (tenor) i Patrycjusz Sokołowski (bas).
Organizatorzy: Fundacja Promocji Twórczości Amatorskiej "Cantica", Stowarzyszenie Symphonia, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki.W Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, 7 kwietnia 2005 roku, o godzinie 21:37, w hołdzie Ojcu Świętemu zostanie wykonane Requiem d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej, Capella Bydgostiensis, Chór Akademii Bydgoskiej i Chór Akademii Muzycznej pod dyrekcją Włodzimierza Szymańskiego oraz soliści: Elżbieta Stengert (sopran), Dorota Sobczak (alt), Piotr Kusiewicz (tenor), Leszek Skrla (bas).
Bezpłatne bilety są do odebrania w kasach FP.


Koncert inauguracyjny "STUDIO WARSZAWA"

Koncert inaugurujący działalność Grupy Muzyki Współczesnej "STUDIO WARSZAWA" odbędzie się 7 kwietnia 2005 roku, o godz. 19.00 w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. W programie znajdą się utwory kompozytorów polskich związanych z warszawską Akademią Muzyczną: Mariana Borkowskiego, Zbigniewa Bagińskiego, Aleksandra Kościówa, Aldony Nawrockiej, Przemysława Zycha, Seweryna Ścibiora oraz twórców zagranicznych: Toru Takemitsu i György Kurtága.
Patronat nad inauguracją projektu objął szef Katedry Kompozycji Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, prof. Zbigniew Bagiński oraz prezes Związku Kompozytorów Polskich, Jerzy Kornowicz.
Głównym celem działalności Grupy Muzyki Współczesnej "STUDIO WARSZAWA" jest stworzenie profesjonalnej grupy muzyków, zorientowanej na wykonawstwo polskiej i zagranicznej muzyki nowej. Grupa ma w planach intensywną aktywność koncertową zarówno w kraju, jak i za granicą. Jednym z priorytetów działalności Grupy jest promowanie twórczości młodych kompozytorów warszawskich. Znakomitą część repertuaru stanowić będą utwory napisane specjalnie dla zespołu, ale nie zabraknie również miejsca na dzieła należące do klasyki muzyki polskiej i światowej XX i XXI wieku.


Uroczyste wykonanie Messa da Requiem Giuseppe Verdiego odbędzie się w dzień po pogrzebie Ojca Świętego, w sobotę, 9 kwietnia, w Teatrze Wielkim w Poznaniu, o godz. 19.00. W hołdzie Ojcu Świętemu wystąpią soliści: Barbara Kubiak (sopran), Danuta Nowak-Połczyńska (mezzosopran), Robert Woroniecki (tenor), Marek Gasztecki (bas), Chór Teatru Wielkiego oraz połączone orkiestry Filharmonii Poznańskiej i Teatru Wielkiego pod dyrekcją Grzegorza Nowaka.
Zaproszenia na koncert można otrzymać bezpłatnie w kasie Teatru Wielkiego od czwartku 7 kwietnia.


Dnia 9 kwietnia 2005 roku, o godz. 18.00, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, już po raz kolejny, odbędzie się koncert z cyklu Generacje warszawskie. Organizatorami cyklu są: Program 2 Polskiego Radia, Związek Kompozytorów Polskich oraz Stowarzyszenie Autorów ZAIKS. Utwory polskich współczesnych kompozytorów usłyszymy w wykonaniu: Jerzego Artysza (baryton), Pawła Cieślaka (puzon), Bartłomieja Kominka (syntezator), Macieja Kamińskiego (flet), Krzysztofa Kita (obój), Zenona Kitowskiego (klarnet) oraz Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego.
Program koncertu:
Maciej Jabłoński Concerto grosso nr 2 „1999-12-31” na puzon solo, syntezator, flet, obój, klarnet i małą orkiestrę (1999)
Marek Stachowski Sinfonietta na smyczki (1998)
Tadeusz Baird Głosy z oddali na baryton i orkiestrę (1981)
Hanna Kulenty Certus na orkiestrę (1997)


Koncert nadzywczajny NOSPR dedykowany pamięci Papieża Jana Pawła II.

Totus Tuus Henryka Mikołaja Góreckiego, Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Stabat Mater Karola Szymanowskiego zabrzmią na specjalnym koncercie w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Koncert odbędzie się w sobotę, 9 kwietnia 2005 roku, o godz. 20.00 i poświęcony jest pamięci Papieża Jana Pawła II. Orkiestrę poprowadzi dyrektor artystyczny NOSPR Gabriel Chmura z udziałem solistów Iwony Hossy-Dereweckiej, Urszuli Kryger, Krzysztofa Szmyta, Wojciecha Drabowicza oraz Chóru Polskiego Radia i Madrygalistów Capelae Cracoviensis.
Wstęp na koncert jest bezpłatny.


Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza, w niedzielę
10 kwietnia 2005, o godz. 17.00, na Koncert z okazji Jubileuszu 20-lecia pracy artystycznej znakomitej śpiewaczki (sopran) - Bożeny Harasimowicz-Haas. Śpiewaczce przy fortepianie towarzyszyć będzie Olga Niecziporenko.
W programie recitalu:
 • J.S. Bach - Aria z Kaffe Kantate - BWV 211, Aria z Kantaty Der Zufriedengestellte Aeolus - BWV 205
 • F. Mendelssohn - Auf Flugeln des Gesanges, Neue Liebe, Bei der Wiege
 • R. Schumann - Cykl pieśni - Miłość i życie kobiety
 • F. Chopin - Wiosna, Śliczny chłopiec, Moja pieszczotka
 • F. Liszt - Oh, quand je dors, Enfant, si j'etais roi
 • Ch. Gounod - Aria Julii z opery Romeo i Julia, Aria Małgorzaty z opery Faust


W ramach cyklu Środa w Akademii Muzycznej w Warszawie, 13 kwietnia 2005, o godz. 19.00 odbędzie się koncert symfoniczny z okazji Jubileuszu 30-lecia istnienia Filii Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Białymstoku.
Wykonawcy: Marta Wróblewska - sopran, Robert Marat - fortepian, Włodzimierz Promiński - skrzypce, Roman Hoffmann - wiolonczela, Orkiestra Symfoniczna Filii AMFC w Białymstoku, Zespół Wokalny Wydziału Edukacji Artystycznej pod kierunkiem prof. Violetty Bieleckiej, Jan Miłosz Zarzycki - dyrygent.
W programie koncertu: L. van Beethoven Koncert potrójny C-dur op. 56 na fortepian, skrzypce i wiolonczelę, J. Rutter Magnificat na sopran solo, chór i orkiestrę.


Jubileusz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

W 2005 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne obchodzi jubileusz 60-lecia istnienia. 6 kwietnia 1945 roku ówczesny dyrektor z Ministerstwa Kultury, Mieczysław Drobner, upoważnił Tadeusza Ochlewskiego do tworzenia oficyny. Od tego czasu tworzy ją wielu kompozytorów, autorów, redaktorów, współpracowników, a przede wszystkim – rzesze czytelników i melomanów. PWM jest najstarszym i największym istniejącym wydawnictwem muzycznym w Polsce. W ciągu 60-letniej działalności PWM zgromadziło olbrzymi dorobek: wydało ogromną ilość materiałów nutowych polskiej muzyki, zarówno epok wcześniejszych, jak i współczesnych kompozytorów, książki na temat historii i teorii muzyki. Poza pracami polskich autorów wydawano również przekłady z języków obcych oraz przekłady polskich prac na inne języki. Od kilku lat PWM wydaje również płyty kompaktowe z polską muzyką.

Harmonogram obchodów:
 • 13 kwietnia 2005, godz. 12, Kraków, siedziba PWM, al. Krasińskiego 11a
  Uroczyste otwarcie Salonu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
  Salon PWM w swojej idei ma być miejscem, w którym każdy będzie mógł się zapoznać z różnorodnymi sferami działalności Wydawnictwa, poznać jego historię i najważniejsze projekty wydawnicze. Zostały tam zgromadzone najważniejsze publikacje, wydania okolicznościowe, nagrody i wyróżnienia przyznane Wydawnictwu, historyczne zdjęcia oraz księga pamiątkowa.
 • 13 kwietnia 2005, godz. 16, Kraków, Kolegiata św. Anny
 • 15 kwietnia 2005, godz. 17, Warszawa, Kościół św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła
  Uroczyste msze święte
  Podczas uroczystej mszy świętej celebrowanej w Krakowie przez księdza infułata Jerzego Bryłę i w Warszawie przez księdza prałata Wiesława Niewęgłowskiego pamięcią obejmiemy wszystkich zmarłych autorów, kompozytorów i pracowników PWM. Oprawę muzyczną stanowić będą kompozycje chóralne twórców wydawanych przez PWM w wykonaniu chóru Organum pod dyrekcją Bogusława Grzybka oraz Chóru Musica Sacra pod dyrekcją Pawła Łukaszewskiego.
  Po uroczystościach odbędzie się kameralne spotkanie z byłymi pracownikami PWM.
  Przed mszą w Warszawie kierownictwo wydawnictwa złoży okolicznościowy wieniec na grobie twórcy PWM, Tadeusza Ochlewskiego.
 • 20 kwietnia 2005, Warszawa, Biblioteka Narodowa
  Przekazanie rękopisów muzycznych
  Zgromadzone przez lata w PWM rękopisy muzyczne Grażyny Bacewicz, Tadeusza Bairda, Wojciecha Łukaszewskiego, Tadeusza Paciorkiewicza, Romana Palestra, Marty Ptaszyńskiej, Piotra Rytla, Michała Spisaka, Michała Świerzyńskiego, Kazimierza Sikorskiego, Romualda Twardowskiego zostaną przekazane – za zgodą twórców bądź ich spadkobierców – do działu muzycznego Biblioteki Narodowej w Warszawie. Uroczyste przekazanie połączone będzie z prezentacją PWM, wystawą o Grażynie Bacewicz i krótkim koncertem z utworami, których rękopisy zostaną przekazane do BN w wykonaniu Andrzeja Gębskiego i Joanny Ławrynowicz.
 • Wrzesień 2005, Warszawa
  Imprezy towarzyszące „Warszawskiej Jesieni”
  Podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" PWM zorganizuje Koncert jubileuszowy Romualda Twardowskiego, który obchodzi w tym roku 75. urodziny.
  Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprezentuje ofertę wydawniczą w ramach stałych prezentacji w Bibliotece Narodowej, zatytułowanych „Salon wydawców”. W tym samym czasie kolejna partia rękopisów kompozytorów współczesnych zostanie przekazana do kolekcji Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.
 • 10 listopada 2005, godz. 19.30, Filharmonia Krakowska
  Uroczysty koncert jubileuszowy w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Jana Krenza prezentujący utwory kompozytorów polskich związanych z PWM: Uwerturę Jana Krenza, Inverted Mountain Marty Ptaszyńskiej, Pejrene Zbigniewa Bujarskiego, 10 tańców polskich Witolda Lutosławskiego oraz I Symfonię Feliksa I. Dobrzyńskiego.
  Koncert ten będzie równocześnie inauguracją I Festiwalu Muzyki Polskiej.
  W tym samym dniu o godz. 12 otwarta zostanie przy współpracy z Biblioteką Jagiellońską wystawa dorobku wydawniczego PWM. 60 lat działalności Oficyny zaowocowało blisko 13 tysiącami tytułów w nakładzie ponad 60 mln egzemplarzy, z których wiele szczyci się wybitnym opracowaniem graficznym i edytorskim, za co otrzymały szereg nagród.

Ponadto, PWM informuje, że:
Wszystkie tegoroczne pierwsze wydania nutowe, książkowe i płytowe opatrzone zostaną specjalnym logo jubileuszowym autorstwa Marka Repetowskiego. Wśród ważniejszych wydań należy wymienić m. in. partytury Witolda Lutosławskiego, Wojciecha Kilara i Zbigniewa Bujarskiego, monografię Wojciecha Kilara, rozmowy z Markiem Stachowskim, I tom korespondencji Chopina, album o Adamie Didurze, płytę z triami dętymi współczesnych kompozytorów polskich oraz serię „Musica Claromontanta”.
Wydany został jubileuszowy kalendarz na rok 2005 oraz folder promocyjny o PWM w polskiej i angielskiej wersji językowej. Przygotowywana jest nowa strona internetowa o Wydawnictwie. Trwają prace nad wydaniem kompletnego katalogu wszystkich publikacji PWM od 1945 roku oraz stworzeniem elektronicznej ikonoteki Wydawnictwa.


Dnia 14 kwietnia 2005 roku, o godz. 20.05, w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, odbędzie się już trzeci koncert z cyklu GALERIA MUZYKI aukso - Muzyczny Sejsmograf 2005.
Koncert, jak cały cykl GALERIA MUZYKI aukso, poświęcony będzie prezentowaniu najświeższego i szerzej nie znanego oblicza polskiej muzyki współczesnej. Ponownie będą więc miały miejsce prawykonania utworów utalentowanych przedstawicieli najmłodszego pokolenia kompozytorów. Dzieła Jacka Grudnia, Adama Falkiewicza oraz Dagmary Jack wraz z długo oczekiwaną premierą najnowszego opusu Pawła Szymańskiego usłyszymy w znakomitej interpretacji kwartetu Nonstrom. Po przerwie instrumentaliści zespołu Kwartludium, znani z niesztampowych zainteresowań repertuarowych przedstawią dwa bardzo różnorodne kierunki swych artystycznych poszukiwań. Najpierw zabrzmi muzyka kolejnych młodych utalentowanych kompozytorów: Wojciecha Ziemowita Zycha, Jana Duszyńskiego oraz Bartosza Kowalskiego-Banasewicza. Następnie - część improwizowana, w której do członków Kwartludium dołączy obsługujący instrumentarium elektroniczne Marcin Dymiter. W trzeciej części koncertu przedstawiciele trójmiejskiej sceny alternatywnej zaprezentują improwizację opartą wyłącznie na dźwiękach syntetycznych. Wystąpią: Arszyn, Marcin Dymiter i m.bunio.s.


Koncert poprzedzi konferencja prasowa redakcji pisma Glissando, stanowiąca jednocześnie oficjalną premierę trzeciego numeru periodyku. Twórcy kwartalnika wprowadzą gości w założenia programowe przedsięwzięcia, przybliżą zawartość marcowego wydania, opowiedzą wreszcie o planach na przyszłość. Prezentacja ilustrowana będzie próbkami wizualnymi oraz dźwiękowymi. W konferencji wezmą także udział kompozytorzy oraz instrumentaliści, których twórczość stanowi przedmiot zarówno III Muzycznego Sejsmografu, jak i kolejnych numerów Glissanda.


Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza na Uroczysty Koncert poświęcony pamięci Ojca Świętego Papieża Jana Pawła II, który odbędzie się dnia 14 kwietnia, o godz. 20:00, w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.
W programie:
Wolfgang Amadeusz Mozart Requiem d-moll KV 626
Henryk Mikołaj Górecki Totus Tuus
Juliusz Łuciuk O ziemio polska
Wystąpią soliści: Bożena Harasimowicz-Haas (sopran), Ewa Marciniec (alt), Ryszard Minkiewicz (tenor), Leszek Skrla (bas), orkiestry: Orkiestra Symfoniczna PFB, Polska Filharmonia Kameralna, Cappella Gedanensis, Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Gdańsku, i chóry: Polski Chór Kameralny "Schola Cantorum Gedanensis", Cappella Gedanensis, Chór Państwowej Opery Bałtyckiej, Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego, Chór Akademii Medycznej w Gdańsku, Chór Akademii Muzycznej w Gdańsku, Chór Politechniki Gdańskiej, Chór Continuo z Sopotu, Chór Kakofonia z Kartuz, Chór Wydziału Zarządzania UG Non Serio, Chór Mieszczan Gdańskich, Cantores Weiherovienses. Dyrygują: Michał Nesterowicz, Jan Łukaszewski, Marcin Tomczak.
Wstęp wolny.


W Filharmonii Śląskiej, dnia 15 kwietnia 2005 roku piątek, o godz. 19:00, odbędzie się koncert z cyklu Mistrzowskie interpretacje, podczas którego wystąpi: Ivan Monighetti (wiolonczela) oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej, pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka.
W programie:
M. Rimski-Korsakow Szeherezada op. 35
K. Meyer Koncert wiolonczelowy


Wielki koncert jubileuszowy z okazji 50-lecia istnienia Filharmonii Rzeszowskiej odbędzie się 15 kwietnia 2005, o godz, 19:00. Wystąpią: Orkiestra Filharmonii Rzeszowskiej, Chór Instytutu Uniwersytetu Rzeszowskiego, Jerzy Kosek - dyrygent, Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce, Elżbieta Towarnicka - sopran, Piotr Kusiewicz - tenor, Adam Kruszewski - baryton, Marta Wierzbieniec - przygotowanie chóru.
W programie:
Mieczysław Karłowicz Koncert skrzypcowy A-dur op. 8
Artur Malawski Wierchy