Polmic - FB

calendar of events

2003 2004 2005 2006 2007
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Majowe rocznice

 • 1 maja - mija 15 rocznica śmierci kompozytora Józefa Talarczyka (1919-1990)
 • 2 maja - przypada 50 rocznica śmierci Tadeusza Jareckiego (1889-1995), kompozytora i dyrygenta
 • 6 maja - przypada 75 rocznica urodzin kompozytora Jerzego Tyszkowskiego (1930-2001)
 • 7 maja - mija 20 rocznica śmierci kompozytora, dyrygenta i publicysty muzycznego Jerzego Młodziejowskiego (1909-1985)
 • 13 maja - przypada 15 rocznica śmierci Henryka Swolkienia (1910-1990), publicysty, popularyzatora muzyki i kompozytora
 • 14 maja - 75 urodziny obchodzi Władysław Słowiński, kompozytor, dyrygent i organizator życia muzycznego, dyrektor artystyczny festiwalu Warszawskie Spotkania Muzyczne, były Prezes Oddziału Warszawskiego ZKP
 • 18 maja - 70 urodziny obchodzi kompozytor Zbigniew Popielski. Tego dnia mija też 100 rocznica urodzin kompozytora Włodzimierza Ormickiego (1905-1974)
 • 19 maja - przypada 50 rocznica śmierci kompozytora Tadeusza Sygietyńskiego (1896-1955)
 • 20 maja - mija 80 rocznica urodzin kompozytora Stanisława Michalka (1925-1997)
 • 21 maja - 35 urodziny świętuje gitarzysta Krzysztof Pełech
 • 26 maja - 40 urodziny obchodzi kompozytorka Agata de Mezer
 • 27 maja - przypada 45 rocznica urodzin kompozytora Bogdana Precza (1960-1996)


Festiwal Gdańska Wiosna odbędzie się w dniach 22 kwietnia – 3 maja 2005. Koncerty w ramach siódmej edycji festiwalu, będą odbywały się: w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, na Dworze Artusa i w Państwowej Operze Bałtyckiej. Festiwal zainauguruje koncert poświęcony pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II. Drugiego dnia Gdańskiej Wiosny po raz pierwszy zostanie wykonany balet Izadory Weiss do muzyki Michała Lorenca zatytułowany z nieba.... Jak zaznaczono w programie jest to Poetycka opowieść o miłości, która musi zmierzyć się z nietolerancją, stereotypami i społecznymi przyzwyczajeniami. Dwuczęściowy balet młodej choreografki, Izadory Weiss, jest zapisem tego, jak zdobywane w dzieciństwie doświadczenia kształtują naszą osobowość, jak obserwacja tego, co niskie i brudne, nie skazuje nas na błoto i udrękę, ale wręcz przeciwnie - wyzwala w nas potrzebę kontaktu z ideałem, uwznioślenia siebie samego i całej naszej rzeczywistości. Utopia? Niekoniecznie. Po prostu - artystyczna niezgoda na zło, przeciwstawienie mu piękna ruchu, ciała i wyrafinowanych plastycznych obrazów, w kompozycji których pomaga scenograf Ewa Kochańska. Balet, który, niosąc wiele pozytywnej energii, jednoznacznie przeciwstawia się mechanicznym wyborom, szarej rzeczywistości i złu. Podczas festiwalu wystąpią m.in. soliści XI Międzynarodowego Seminarium Skrzypcowego, które odbędzie się w dniach 20-30 kwietnia 2005 roku. W ramach festiwalu odbędzie się również Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy na interpretację jednego z koncertów skrzypcowych Wolfganga Amadeusza Mozarta LOTOS GDAŃSK CLASSIC PRIZE 2005. Festiwal zakończy koncert w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej podczas, którego zabrzmią utwory Witolda Lutosławskiego, Fryderyka Chopina i Modesta Musorgskiego.

Read more


II Festiwal Polskich Oper Współczesnych odbędzie się w dniach 22 kwietnia - 3 maja 2005 w Warszawskiej Operze Kameralnej.
Program festiwalu:
 • 22 i 23 kwietnia 2005, godz. 19.00
  Bernadetta Matuszczak Quo Vadis
  Dramat muzyczny w 7 odsłonach z prologiem i epilogiem
  Libretto: Bernadetta Matuszczak według Henryka Sienkiewicza,
  Reżyseria: Jitka Stokalska
  Kierownictwo muzyczne: Zbigniew Graca
  Scenografia: Andrzej Sadowski
  Zespół Solistów Warszawskiej Opery Kameralnej, Orkiestra Warszawskiej Opery Kameralnej, dyr. Zbigniew Graca.

 • 27 i 28 kwietnia 2005, godz. 19.00
  Zbigniew Rudziński Antygona
  Libretto: Zbigniew Rudziński według Sofoklesa
  Reżyseria: Jarosław Kilian
  Kierownictwo muzyczne: Tadeusz Karolak
  Scenografia: Andrzej Sadowski
  Chór Warszawskiej Opery Kameralnej, Orkiestra Kameralna Warszawskiej Opery Kameralnej, dyr. Tadeusz Karolak.

 • 2 i 3 maja 2005, godz. 19.00
  Zygmunt Krauze Balhtazar
  Libretto: Ryszard Peryt według Stanisława Wyspiańskiego
  Inscenizacja i reżyseria: Ryszard Peryt
  Kierownictwo muzyczne: Ruben Silva
  Scenografia: Andrzej Sadowski
  Chór Kameralny Warszawskiej Opery Kameralnej, Warszawska Sinfonietta, dyr. Ruben Silva
Festiwal zorganizowano w ramach projektu Warszawskiej Opery Kameralnej
ODA DO EUROPY – SEZON MUZYCZNY ZJEDNOCZONEJ EUROPY.


Opera Nova w Bydgoszczy zaprasza na XII Bydgoski Festiwal Operowy, który odbędzie się w dniach 23 kwietnia - 7 maja 2005 roku.
Festiwal odbywa się corocznie od 1994 roku i jest to największy tego typu w Polsce przegląd najciekawszych dokonań teatrów muzycznych - krajowych i zagranicznych. Dwa festiwalowe tygodnie to czas spotkań twórców, ludzi kultury z entuzjastami opery, operetki, musicalu, baletu (dotychczasowe edycje festiwalowe zgromadziły ponad 70 tysięcy widzów) oraz znakomita forma promocji tych sztuk.

Program festiwalu:
 • 23 kwietnia 2005, godz.19.00 Inauguracja XII Bydgoskiego Festiwalu Operowego
  Léo Delibes Lakmé, opera (premiera)
  Wyk.: Opera Nova w Bydgoszczy
 • 26 kwietnia 2005, godz.19.00
  Gaetano Donizetti Anna Bolena, opera (premiera 23.10.2004)
  Wyk.: Opera Bałtycka w Gdańsku
 • 28 kwietnia 2005, godz. 19.00
  John Kander, Fred Ebb, Bob Fosse Chicago, musical (premiera 6.10.2002)
  Wyk.: Teatr Muzyczny w Gdyni
 • 30 kwietnia 2005, godz. 19.00
  Francesco Cilea Adriana Lecouvreur, opera (premiera 23.10.2004)
  Wyk.: Teatr Wielki w Łodzi
 • 2 maja 2005
  Giuseppe Verdi Otello, opera (premiera 25.09.2004)
  Wyk.: Teatr Wielki w Poznaniu
 • 4 i 5 maja 2005 Viaje al Sur, flamenco (premiera 4.03.2005)
  Wyk.: Ballet Flamenco de Andalucia (Hiszpania)
 • 7 maja 2005
  Wielka Gala Gwiazd Rosyjskiej Opery i Baletu
  Wyk.: Śpiewacy i tancerze Teatru Bolszoj w Moskwie, Orkiestra Opery Nova w Bydgoszczy

Festiwalowi towarzyszyć będzie przegląd oper zarejestrowanych w technice DVD, na najlepszych scenach operowych świata, wyświetlanych na dużym ekranie w sali kameralnej Opery Nova.
Richard Wagner Śpiewacy norymberscy (dwie projekcje: 25 i 27 kwietnia)
Piotr Czajkowski Eugeniusz Oniegin (projekcja - 29 kwietnia)
Umberto Giordano Fedora (projekcja - 6 maj)


XV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej
"Gaude Mater"


Jubileuszowy - XV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater" odbędzie się w Częstochowie, jak co roku - w dniach 1-6 maja 2005 roku. Festiwal, organizowany od 1991 roku pod patronatem Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Episkopatu Polski, jest w chwili obecnej jedną z największych imprez muzycznych i jedyną o tak szerokiej formule w Polsce. Zalicza się również do czołówki Festiwali w Europie. Największą wartością festiwalu jest konsekwentnie realizowana przez organizatora, którym jest Ośrodek Promocji Kultury 'Gaude Mater' w Częstochowie, idea zbliżenia do siebie kultur i religii poprzez prezentacje muzyki różnych wyznań, poczynając od koncertów muzyki chóralnej, aż do dużych form kantatowo-oratoryjnych. W tym roku w programie znajdzie się m.in. koncert muzyki islamskiej, podczas którego zaprezentuje się zespół Fils de Gnaoua z Tangeru (Maroko), synagogalnej – w wykonaniu światowej sławy żydowskiego kantora z Nowego Jorku, Benziona Millera, koncert chorału gregoriańskiego oraz koncert improwizacji jazzowych inspirowanych chorałem. W tym ostatnim koncercie udział weźmie znakomity polski pianista jazzowy, Włodek Pawlik. Na koncercie inauguracyjnym wykonana zostanie monumentalna II Symfonia c-moll Zmartwychwstanie Gustava Mahlera, zaś na finał – oratorium Quo Vadis jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich, Feliksa Nowowiejskiego. W ramach sześciu dni festiwalowych szczególna dbałość zostanie położona na promocję muzyki polskiej. Podczas tradycyjnej inauguracji liturgicznej w Bazylice Jasnogórskiej zabrzmi po raz pierwszy Missa Claromontana Mariana Sawy. Z kolei dzień później, również pierwszy raz, wykonane zostanie dzieło Romualda TwardowskiegoMisterium Jezu ufam Tobie, w stulecie urodzin św. Faustyny. Odbędą się także dwa koncerty prawykonań nowych dzieł o tematyce religijnej, w tym utwory laureatów I Międzynarodowego Konkursu Młodych Kompozytorów Musica Sacra. Podczas tych koncertów zabrzmią utwory takich kompozytorów, jak: Boris Alvarado (Chile), Marian Borkowski, Sławomir Stanisław Czarnecki, Toshio Hosokawa (Japonia), Marek Jasiński, Jacobus Kloppers (Kanada), Bartosz Kowalski-Banasewicz, Ulrich Alexander Kreppein (Niemcy), Paweł Łukaszewski, Stanisław Moryto, Alfred Thomas Müller (Niemcy), Józef Świder, Nicholas Paul Vines (Australia). Ciekawostką będzie prezentacja muzyki ze zbiorów jasnogórskich, w wykonaniu zespołów Concerto Polacco i Sine Nomine pod dyrekcją światowej sławy specjalisty w zakresie muzyki dawnej, Marka Toporowskiego.
Obok wspomnianych wyżej, na festiwalu zaprezentują się tacy artyści, jak m.in.: Dorota Całek (sopran), Józef Frakstein (bas), Czesław Gałka (bas), Barbara Kubiak (sopran), Jerzy Mechliński (baryton), Judit Németh (Węgry, alt), Dorota Radomska (sopran); chóry – Akademicki Chór Politechniki Śląskiej, Chór Filharmonii Krakowskiej, Chór Kameralny Svetilen (Ukraina), Chór Katedry Warszawsko-Praskiej 'Musica Sacra', Chór Polskiego Radia w Krakowie, Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, Schola Gregoriańska Zakonu Paulinów, Zespół Madrygalistów Capella Cracoviensis, Żeński Chór Kameralny Elegia (Białoruś); orkiestry – Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej, Orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej, Orkiestra Słowackiej Filharmonii Narodowej w Koszycach, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Rzeszowskiej.
Jako co roku, festiwalowi towarzyszyć będą wystawy, spektakle teatralne i plenerowe oraz seminarium naukowe.
Tegoroczny Festiwal mieć będzie szczególną wymowę - organizatorzy postanowili zadedykować go W hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.

Read more


PROBALTICA 2005
XII Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich


Idea Festiwalu narodziła się ponad 12 lat temu w momencie odradzania się krajów bałtyckich. Organizatorzy za główny cel postawili sobie przybliżenie polskiej publiczności dorobku kulturalnego wszystkich krajów bałtyckich. Tegoroczna edycja festiwalu, podobnie jak poprzednie, odbędzie się równolegle w trzech Polskich miastach: Toruniu, Grudziądzu i Warszawie. Festiwal zostanie zainaugurowany 1 maja 2005 roku koncertem na Dworze Artusa w Toruniu, podczas którego wystąpi: Ingrida Armotaite – skrzypce oraz National Symphonic Orchestra of Lithuania Minor z Litwy, pod dyrekcją Stasysa Domarkasa. Jak co roku Festiwal odwiedzi Krzysztof Penderecki, który podczas finałowego koncertu, 24 maja, w Kościele pod wezwaniem Ducha Św. w Toruniu, poprowadzi Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia.
Oprócz koncertów, w ramach festiwalu, w Ratuszu Staromiejskim Muzeum Okręgowego w Toruniu, zostanie zaprezentowana wystawa malarstwa i grafiki ze Szwecji, Rosji i Polski.

Read more


III Paczkowski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga
"Muzyka ponad granicami"

Organizatorzy w ślad za doświadczeniami ubiegłych lat w ramach Festiwalu brosigowskiego w roku 2005 planują 5 koncertów. Dwa koncerty tradycyjnie odbędą się w miejscu urodzin Brosiga, czyli w Lisich Kątach oraz w miejscu chrztu – w gościckim kościele św. Mikołaja. Pozostałe koncerty odbędą się w innych kościołach Ziemi Paczkowskiej oraz w paczkowskim Domu Kultury. Podczas koncertów zaprezentowane zostaną m.in. utwory Moritza Brosiga, Jana Sebastiana Bacha, Antonio Vivaldiego i Astora Piazzolli.
Program:
 • I koncert - 3 maja, godzina 13 - kościół Matki Boskiej Królowej Polski w Lisich Kątach: Trio Ars Harmonica oraz Grzegorz Czuchaj - saksofon
 • II koncert - 12 czerwca, godzina 17 w kościele św. Jerzego w Kamienicy: Opolski Kwintet Dęty Blaszany Filharmonii Opolskiej
 • III koncert - 23 lipca, godzina 16 - kościół św. Magdaleny w Dziewiętlicach: Piotr Rojek – organy, Anita Maszczyk – sopran, Leopold Stawarz - bas
 • IV koncert - 28 sierpnia, godzina 15 - kościół św. Mikołaja w Gościcach: Julian Gembalski – organy, Marta Kogut – organy, Stanisław Pielczyk – organy, Mateusz Myrlak - tenor
 • V koncert - 16 września, godzina 18 - sala Ośrodka Kultury i Rekreacji w Paczkowie: Chór Mieszany Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza z Głubczyc, Magdalena Kulig – mezzosopran
Kierownictwo artystyczne i prowadzenie koncertów – Jacek Woleński.

Moritz Brosig (1815-1887) był organistą, kompozytorem i teoretykiem muzyki. Urodził się w miejscowości Lisie Kąty, w powiecie nyskim. Grę organową studiował u Franza Wolfa. Był organistą w kościele św. Wojciecha we Wrocławiu, a następnie we wrocławskiej katedrze. Był także dyrygentem chóru (od 1843 roku), kapelmistrzem katedralnym (od 1854 roku) i dyrektorem muzycznym (od 1864 roku). Związał się z Uniwersytetem Wrocławskim, gdzie sprawował funkcję nauczyciela akademickiego, a od 1881 r. profesora Akademisches Instytut fur Kirchenmusik. Jego twórczość kompozytorska obejmuje prawie 140 utworów organowych. Komponował msze, graduały, motety, nieszpory, pieśni oraz utwory kameralne. Jest autorem kilku podręczników m.in.: Harmonielehre (1874) oraz rozprawy dotyczącej dawnych mistrzów muzyki kościelnej Uber die alten Kirchenkompositionen und ihre Wiedereinfuhrung (O starych kompozycjach kościelnych i ich ponownym wprowadzeniu) z 1880 roku. Moritz Brosig był również członkiem Akademii św. Cecylii w Rzymie.


Już po raz drugi, w Łodzi odbędzie się Międzynarodowy Akademicki Konkurs Oboistów i Fagocistów. Konkurs, którego tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 3 - 8 maja 2005 roku, jest przeznaczony dla studentów polskich i zagranicznych uczelni muzycznych. W przesłuchaniach weźmie udział ponad 60 młodych muzyków. Podczas Inauguracyjnego koncertu, 3 maja, o godz. 19.00, w Filharmonii Łódzkiej wystąpią m.in. laureaci poprzedniej edycji konkursu: Agata Piotrowska (obój) i Piotr Adamczyk (fagot), a także jurorzy: Bogumił Gadawski (fagot) i Zygmunt Tlatlik (fagot). Solistom towarzyszyć będzie Rubinstein Sinfonietta, orkiestra kameralna złożona z muzyków Filharmonii Łódzkiej. Koncert poprowadzi pomysłodawca i dyrektor konkursu prof. Józef Ciepłucha.
W programie:
Johann Sebastian Bach (1685-1750) Koncert podwójny d-moll BWV 1060 (na obój i skrzypce) Sebastian Gugała - skrzypce
Christian Ludwig Dietter (1757-1822) Koncert na dwa fagoty
Antonio Vivaldi (1675-1741) Koncert fagotowy e-moll P 137
Wolfgang Amadeusz Mozart (1756-1791) Symfonia A-dur KV 201
Rozgrywki konkursowe zakończy Koncert Laureatów, który odbędzie się 8 maja, o godz. 19.00. W Filharmonii Łódzkiej wystąpią laureaci konkursu w kategorii obój i fagot oraz Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, pod dyrekcją Marcina Wolniewskiego, asystenta tej uczelni.
W programie:
Wolfgang Amadeusz Mozart Koncert obojowy C-dur KV 314 (KV 285d) i Koncert fagotowy B-dur KV 191 (KV 186e)


XIX WARSZAWSKIE SPOTKANIA MUZYCZNE

W dniach 7-14 maja 2005 roku, już po raz dziewiętnasty, odbędą się Warszawskie Spotkania Muzyczne - muzyka dawna - muzyka nowa organizowane przez Oddział Warszawski Związku Kompozytorów Polskich.
Tradycyjnie podczas festiwalowych koncertów zabrzmią zarówno dzieła współczesnych kompozytorów polskich i obcych jak również utwory kompozytorów minionych epok. Koncerty w ramach festiwalu będą odbywać się w znanych salach koncertowych całej Warszawy, m.in. Studiu koncertowym PR im. W. Lutosławskiego, Akademii Muzycznej im. F. Chopina, Bibliotece Narodowej oraz kościołach warszawskich, m.in Św. Anny i Ewangelicko-Reformowanym.

Program festiwalu:

 • 7 maja 2005, godz. 20.00 - Kościół Najświętszej Marii Panny,
  ul. Przyrynek 1

  W y k o n a w c y: Zespół wokalny DISCANTUS (Francja) pod kier. Brigitte LESNE

  P r o g r a m: Hildegarda z Bingen i muzyczna Akwitania XII wieku


 • 8 maja 2005, godz. 12.00 Akademia Muzyczna im. F. Chopina

  W y k o n a w c y: Anna MIKOŁAJCZYK – sopran, WARSZAWSKA ORKIESTRA SMYCZKOWA im. Z. BRZEWSKIEGO, pod kierunkiem Andrzeja GĘBSKIEGO, Uczniowie Ogólnokształcącego Liceum Muzycznego im. Z. Brzewskiego

  P r o g r a m: Kompozytorzy warszawscy – wczoraj i dziś

  Fryderyk Chopin Polonaise brillante op. 3 na wiolonczelę i fortepian
  Wyk.: Marcin Zdunik – wiolonczela, Maria Sterczyńska – fortepian
  Władysław Żeleński Marsz uroczysty op. 44
  Stanisław Moniuszko/Henryk Melcer Prząśniczka
  Wyk.: Dorota Karp – fortepian
  Grażyna Bacewicz Kwartet na czworo skrzypiec
  Wyk.: Kwartet skrzypcowy O.S.M. II st. im. Z. Brzewskiego
  p r z e r w a
  Marian Sawa Koncert na organy i orkiestrę smyczkową
  Wyk. Maria Krajewska – organy
  Sławomir Czarnecki Koncert Jurajski op. 42 na czworo skrzypiec i orkiestrę smyczkową
  Wyk.: Justyna Jara, Mercedes Borguńska, Anna Orlik, Julia Ciesielska – skrzypce
  Benedykt Konowalski Koncert – Wokaliza na sopran i orkiestrę smyczkową *
  Wyk.: Anna Mikołajczyk – sopran
  Romuald Twardowski Serenada na orkiestrę smyczkową ** (utwór napisany dla orkiestry)

 • 8 maja 2005, godz. 18.00 Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego

  W y k o n a w c y: Zespół Instrumentów Dętych Blaszanych WORLDBRASS w składzie: Christopher Dicken – trąbka, Jeroen BERWAERTS – trąbka, Wim van HASSELT – trąbka, Thomas RATZEK – trąbka, Gesa JOHANNS – waltornia, Berten CLAEYS – puzon, Shawn GROCOTT – puzon, Srguei KHMIELEVSKOI – puzon, Douglas SIMPSON – puzon basowy, Mark REYNOLDS – tuba, Barry JURJUS – perkusja

  P r o g r a m

  Henry Purcel The Fairy Queen
  Jerzy Kornowicz Zorze III Weltblech *
  Jan Koetsier Don Giovanni’s Descent into Hell op. 153
  p r z e r w a
  Charles Ives Variations on America
  Dymitr Szostakowicz The Bolt
  Duke Ellington Sacred Concerts

 • 9 maja 2005, godz. 18.00 Biblioteka Narodowa, Al. Niepodległości

  Wykonawcy: Maciej GRZYBOWSKI – fortepian, Marcin SUSZYCKI – skrzypce, Karol MARIANOWSKI – wiolonczela, Krzysztof ZBIJOWSKI – klarnet, Kwartet smyczkowy QUARREL w składzie: Magdalena MAKOWSKA – skrzypce, Karolina WALTROWSKA – skrzypce, Kamila MASŁOWSKA – altówka, Katarzyna KAMER – wiolonczela

  P r o g r a m

  Krzysztof Baculewski II Kwartet smyczkowy
  Maciej Zieliński Sololis na fortepian
  Marcin Błażewicz Kwintet fortepianowy ...duch łąk, duch pól...
  p r z e r w a
  Norbert Mateusz Kuźnik 3 Miniatury - quasi sonationa na fortepian
  Tadeusz Wielecki Studium gestu II
  Maciej Grzybowski „Musica Vitcaziana” na fortepian
  Marek Stachowski Miroir du Temps na skrzypce, klarnet, wiolonczelę i fortepian

 • 10 maja 2005, godz. 17.00 Biblioteka Narodowa, Al. Niepodległości

  W y k o n a w c y: Artur PACHLEWSKI – klarnet, Marcin ŁUKASZEWSKI – fortepian, Tomasz STRAHL – wiolonczela, Alina MLECZKO – saksofon, Krzysztof KNITTEL – syntezator, Jerzy KORNOWICZ – fortepian, Grzegorz GORCZYCA – fortepian

  P r o g r a m

  Weronika Ratusińska Trio na klarnet, wiolonczelę i fortepian (2004)
  Aleksander Kościów Nenia na klarnet i fortepian *
  Maciej Małecki Sonata – fantazja na wiolonczelę solo (2004)
  Władysław Słowiński Miniatury na fortepian
  p r z e r w a
  Paweł Łukaszewski Stadium na fortepian
  Andrzej Dutkiewicz Danse triste na saksofon altowy i fortepian
  Krzysztof Knittel Sonata da camera nr 15 na fortepian i syntezator

 • 10 maja 2005, godz. 20.30 Kościół św. Anny, ul. Krakowskie Przedmieście

  W y k o n a w c y: Sirkka-Liisa KAAKINEN – skrzypce, viola d’amore (Finlandia), Jan Tomasz ADAMUS – organy
  P r o g r a m

  Jean Sibelius Sorgmusik op. 111b na organy
  Johann S. Bach I Sonata g-moll na skrzypce solo BWV 1001
  Einar Englund Arioso interotto na skrzypce solo
  Arvo Pärt Fratres na skrzypce i organy

 • 11 maja 2005, godz. 19.00 Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego

  W y k o n a w c y: Artur PACHLEWSKI – klarnet, Kwartet WILANÓW w składzie: Tadeusz GADZINA – skrzypce, Paweł ŁOSAKIEWICZ – skrzypce, Ryszard DUŹ – altówka, Marian WASIÓŁKA – wiolonczela, CHOPIN ACADEMIA ORCHESTRA, Jan STANIENDA – skrzypce, dyrygent

  P r o g r a m

  Paweł Buczyński Elegia pamięci Tadeusza Bairda
  Marcin Zieliński Concertino na klarnet i orkiestrę smyczkową
  Edward Sielicki Concerto per quartetto d’archi e orchestra *
  p r z e r w a
  Wolfgang A. Mozart Koncert skrzypcowy G-dur KV 216, Divertimento D-dur KV 205

 • 12 maja 2005, godz. 19.00 Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego

  Koncert w ramach obchodów Roku Ukrainy w Polsce
  W y k o n a w c y: Lwowska Orkiestra Smyczkowa LEOPOLIS (Ukraina), Chór GLORIA (Ukraina), Maksym BRYLINSKY – skrzypce (Ukraina), Oksana RAPITA – fortepian (Ukraina), Roman REWAKOWICZ – dyrygent

  P r o g r a m

  Bartosz Kowalski-Banasewicz The Study of Space II na orkiestrę smyczkową *
  Jurij Łaniuk Annonciation na skrzypce solo, chór mieszany i orkiestrę smyczkową
  p r z e r w a
  Andrzej Nikodemowicz III Koncert fortepianowy
  Oleksandr Szczetyński Requiem na chór mieszany i orkiestrę smyczkową

 • 13 maja 2005, godz. 19.00 Kościół Ewangelicko-Reformowany, Al. Solidarności 74

  W y k o n a w c y: Polski Chór Kameralny SCHOLA CANTORUM GEDANENSIS, Jan ŁUKASZEWSKI – dyrygent
  P r o g r a m

  Ernst Pepping Msza Dona nobis pacem
  Edward Pałłasz 3 pieśni żałobne
  Zbigniew Penherski Cztery Psalmy na chór mieszany a cappella *
  Augustyn Bloch W górze nad nami medytacje na cztery soprany, cztery alty, cztery tenory, cztery basy oraz organy

 • 13 maja 2005, godz. 21.00 Biblioteka Narodowa
  Koncert w ramach obchodów Roku Ukrainy w Polsce
  Koncert towarzyszący


  Wykonawcy: Elżbieta GRODZKA – sopran, Tomasz LUPA - fortepian, ORKIESTRA MUZYKI NOWEJ, Aleksander LASOŃ - dyrygent, Szymon BYWALEC – dyrygent

  P r o g r a m

  Marija Olijnyk Dokąd wiedzie ten nurt na orkiestrę kameralną
  Hanna Chazova Świąteczne barwy na sopran i orkiestrę kameralną
  Andrey Bondarenko Muzyka Śląska na zespół instrumentalny
  Bogdan Kryvopust Symfonia kameralna
  p r z e r w a
  Bogdana Pratsuk Concerto na fortepian i kwintet smyczkowy
  Maksim Shorenkov Tkliwym dotknięciem na orkiestrę kameralną
  Aleksandr Shymko Przeistoczenie na orkiestrę kameralną

 • 14 maja 2005, godz. 19.00 Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego

  W y k o n a w c y: POLSKA ORKIESTRA RADIOWA, Chór Kameralny COLLEGIUM MUSICUM UW, Anna RADZIEJEWSKA – sopran, Józef FRAKSTEIN – bas, Paweł KOWALSKI – fortepian, Krzysztof SŁOWIŃSKI – dyrygent

  P r o g r a m

  Szymon Laks Petite Suite légère
  Adam Sławiński Symfonia c-moll „Dokończona” do tekstu Jeremiego Przybory *
  p r z e r w a
  Władysław Szpilman Mała uwertura, Concertino na fortepian i orkiestrę, Sceny baletowe, Walc w dawnym stylu

* prawykonanie - utwór zamówiony przez festiwal ze środków Miasta Stołecznego Warszawy
** utwór napisany dla orkiestry

Bilety do nabycia w miejscach koncertów na godzinę przed ich rozpoczęciem.

Festiwal odbywa się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu m.st. Warszawy, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz Ministerstwa Kultury we współpracy z Programem 2 Polskiego Radia.


XXI Świętojański Festiwal Organowy dedykowany Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II odbędzie się w Toruniu w dniach 8 maja-19 czerwca 2005 roku.
Festiwal odbywa się już od 21 lat w Bazylice Katedralnej Św. Janów w Toruniu. Na niepowtarzalny charakter festiwalu ma wpływ możliwość wykorzystania dwóch różnych stylowo instrumenów, którymi dysponuje Bazylika - organów wczesnobarokowych i romantycznych. To pozwala wykonawcom na zaprezentowanie podczas jednego występu literatury organowej niemal wszystkich wieków.

Program:

 • 8 maja - Koncert inauguracyjny Katedra św. Janów, Toruń, godz. 19.00
  J. S. Bach Toccata i fuga d-moll
  T. G. Albinoni Adagio
  St. Moniuszko II Litania Ostrobramska
  St. Moniuszko IV Litania Ostrobramska
  Wykonawcy:
  Agnieszka Morisson - sopran, Patrycja Stróżyk - alt, Piotr Kusiewicz - tenor, Łukasz Rynkowski - bas, Marcin Łęcki - organy, Chór Wydziału Teologii UMK „Tibi Domine” - dyr. ks. Mariusz Klimek, Chór „Alla camera”- dyr. Anna Janosz-Olszowy, Toruńska Orkiestra Kameralna, ks. Mariusz Klimek - dyrygent, Zygmunt Rychert - dyrygent
 • 15 maja Katedra św. Janów, Toruń, godz. 19.00
  Tabulatura oliwska ca 1619
  (1) Anonim Chorea
  (2) Andrea Gabrieli (1533-1583) Canzona
  Tabulatura gdańska ca 1591
  (1) Anonim Padua
  (2) Anonim Laura pane
  Johann Pachelbel (1653-1706) Aria Sebaldina
  Johann Sebastian Bach (1685-1750) Chorał: In Dir ist Freude BWV 615
  Felix Mendelssohn-Bartholdy (1837-1911) Sonata na temat: Lift up your Heads
  Peteris Vasks (1946- ) Te Deum
  Jan Janca (1933- ) Sortie
  Wykonawca:
  Roman Perucki – Gdańsk (organy)
 • 22 maja Kościół Miłosierdzia Bożego, Toruń (Koniuchy), godz. 19.00
  Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Preludium i fuga a-moll BWV 551 Johann Sebastian Bach Chorał: Wachet auf, furt uns die Stime
  Louis-Claude Daguin (1694-1772) Kukułka
  Maurice Durufle (1902-1986) Preludium i Fuga nt. Jeana Alaina op.7
  Gordon Young (1919-1998) Preludium w klasycznym stylu
  Alexandre Guillmant (1837-1911) Meditation - Priere op. 90
  Alexandre Guillmant Chorał i Fuga z V Symfonii organowej op. 80
  Wykonawca: Ewa Polska - Bydgoszcz (organy)
 • 28 maja Kościół Podwyższenia Krzyża Św., Grudziądz, godz. 19.00
  Georg Friedrich Haendel (1685-1759) Alleluja [opracowanie na organy Th. Dubois]
  Johann Sebastian Bach (1685-1750) Siciliano [opracowanie na organy T. Glanc]
  Louis-James-Alfred Lefébure-Wely (1817-1869) Sortie
  Franz Schubert (1797-1828) Ave Maria
  Ludwig van Beethoven (1770-1827) V Symfonia [opracowanie na organy T. Glanc]
  Tomasz Glanc Polonez [z zeszytu Polskie Tańce Narodowe]
  Improwizacje na zadane przez publiczność Tematy polskich pieśni kościelnych
  Wykonawca:
  Tomasz Glanc – Niemcy (organy)
 • 29 maja Kościół św. Ducha, Toruń, godz. 17.30
  Geogre Gershwin (1898-1937) Błękitna rapsodia [opracowanie na organy T.Glanc]
  Johann Sebastian Bach (1685-1750) Adagio a-moll
  Louis Vierne (1870-1937) Allegro Vivace
  Johann Sebastian Bach Bourrée [opracowanie na organy T.Glanc]
  Tomasz Glanc Kujawiak [z zeszytu Polskie Tańce Narodowe]
  Tomasz Glanc Salsa [z zeszytu Latin dances]
  Improwizacja na zadany przez publicznosc temat
  Wykonawca:
  Tomasz Glanc – Niemcy (organy)
 • 5 czerwca Kościół M.B. Królowej Polski, Toruń (Rubinkowo I), godz. 19.00
  Muzyka Mariana Sawy
  Hymnus ad honorem S-ti Petri et Pauli
  Fresk gregoriański
  Bogurodzica
  z Chórem Wydziału Teologii UMK TIBI DOMINE: Popule meus, Tryptyk Maryjny
  Fantazja Jasnogórska
  Fantazja "Święty Boże"
  Modlitwa łomżyńska
  Fantazja śląska "Te Deum"
  Wykonawcy:
  Marietta Kruzel–Sosnowska - Warszawa (organy), Agnieszka Morisson - sopran, Chór Wydziału Teologii UMK Tibi Domine, ks. Mariusz Klimek - dyrygent
 • 12 czerwca Kościół Wniebowzięcia NMP, godz. 19.00
  Johann Sebastian Bach (1685-1750) Sinfonia (Kantata 29)
  Johann Sebastian Bach Chorał „Jesus bleibet meine Freude” (Kantata 147)
  Johann Pachelbel (1653-1706) Canon in D
  Georg Friedrich Händel (1685-1759) Arrival of the Queen of Sheba („Salomon”)
  Richard Wagner (1813-1883) – Franz Liszt (1811-1886) Pilgerchor („Tannhäuser”)
  Edward Elgar (1857-1934) Pomp and Circumstance op. 39 No 1
  Samuel Barber (1910-1981) Adagio (Kwartet smyczkowy op. 11)
  Charles-Maria Widor (1844-1937) Toccata (V Symfonia f-moll op. 42)
  Wykonawca:
  Waldemar Gawiejnowicz – Poznań (organy)
 • 19 czerwca Katedra św. Janów, godz. 19.00
  Część pierwsza - Organy barokowe:
  Jan Podbielski (1680-1730) Praeludium in a
  Jan Pieterszoon Sweelinck (1562-1621) Wariacje chorałowe: Mein jungen leben hat ein end
  Część druga - Organy romantyczne:
  Johann Sebastian Bach (1685-1750) Passacaglia i fuga c-moll BWV 582
  Felix Mendelssohn–Bartholdy (1809-1847) I Sonata organowa f-moll op. 65
  Cesar Franck (1822-1890) Grande Piece Symphonique
  Wykonawcy:
  Marcin Łęcki – Toruń (organy)


Festiwal odbędzie się pod patronatem Biskupa Toruńskiego J.E. Księdza Biskupa Andrzeja Suskiego oraz Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.


Premiera inscenizacji opery Wolfganga Amadeusza Mozarta Cosi fan tutte (Tak czynią wszystkie czyli Szkoła kochanków) odbędzię się 8 i 9 maja 2005 roku na scenie operowej Teatru Słowackiego. Spektakl został przygotowywany z okazji przypadającej w przyszłym roku 250. rocznicy urodzin kompozytora. Jest to już trzecia w historii Opery Krakowskiej realizacja Cosi fan tutte. Kierownictwo muzyczne spektaklu objął Tomasz Tokarczyk, kierownik orkiestry Opery, a reżyserką jest szwajcarka Eva Buchmann, od lat zajmująca się muzyką XVII i XVIII wieku (wyreżyserowała m.in. opery Mozarta Kamień filozoficzny oraz Dyrektora teatru). Scenografię opracowała Szwedka Annetje de Jong, a kostiumy Ruth Keller, podobnie jak reżyserka pochodząca ze Szwajcarii. Na scenie obok krakowskich solistek: Edyty Piaseckiej (Fiordiligi), Agnieszki Cząstki (Dorabella), Katarzyny Oleś-Blachy (Despina) zobaczymy występujących gościnnie solistów: Martę Boberską, Monikę Ledzion, Annę Wierzbicką, Mariusza Godlewskiego, Grzegorza Pazika, Tomasza Krzysicę, Konrada Włodarczyka oraz Tadeusza Macheja.


Dnia 8 maja 2005 roku, o godz. 19.00, w Kościele św. Stanisława Kostki w Płocku, odbędzie się Koncert z okazji 60 rocznicy zakończenia II wojny światowej. Zabrzmi III Symfonia "Symfonia pieśni żałosnych" op. 36 na sopran solo i orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego. Jako solistka wystąpi Elżbieta Towarnicka, a Płocką Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Vladimir Kiradijev.


Ogólnopolskie Spotkania Kontrabasowe, organizowane po raz czwarty, odbędą się w dniach 12 - 14 maja 2005 roku w Akademii Muzycznej w Łodzi. Inicjatorami i organizatorami pierwszej edycji Spotkań w 2002 roku byli cenieni kontrabasiści i pedagodzy: Grzegorz Wieczorek (AM Łódź) i Adam Bogacki (AM Warszawa). W Ogólnopolskich Spotkaniach Kontrabasowych biorą udział studenci i absolwenci akademii muzycznych oraz uczniowie średnich szkół muzycznych i ich pedagodzy. Na program tegorocznej imprezy składają się lekcje otwarte prowadzone przez Miloslava Jelinka oraz trzy koncerty – wszystkie z kontrabasem w roli głównej. Podczas Koncertu Inauguracyjnego IV Ogólnopolskich Spotkań Kontrabasowych, który odbędzie się 12 maja 2005 roku, o godz. 19.00 w Sali Kameralnej Filharmonii Łódzkiej wystąpią: kontrabasista Miloslav Jelinek i pianistka Marcela Jelinková - muzyczne małżeństwo profesorów Akademii Muzycznej z Brna. Koncertują wspólnie od 9 lat; w tym czasie wystąpili ponad 100 razy, nagrali także płytę kompaktową Kontrabas klasyczny i wirtuozowski z repertuarem od klasycyzmu po współczesność. Głównym celem ich działalności artystycznej jest promowanie kontrabasu jako instrumentu koncertowego z jego bogatymi i nie odkrytymi możliwościami technicznymi oraz brzmieniowymi, które ciągle jeszcze zaskakują publiczność. Jako pedagodzy biorą udział w międzynarodowym projekcie kursów interpretacyjnych organizowanych w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Podczas koncertu w Łodzi zaprezentują następujące utwory na kontrabas i fortepian:
H. Eccles Sonata a-moll
R. Tuláček Burleska, Walse miniature, Chant d’amour
M. Štědroň Scherzetti Cervetti
T. Hauta-aho Little Elegy
T. Osborne Bleu-Sweet
Dwa kolejne koncerty z udziałem uczestników Spotkań odbędą się 13 i 14 maja, o godz. 18.15, w Akademii Muzycznej w Łodzi.


17. Międzynarodowe Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich
Poświęcone Pamięci Marka Stachowskiego
Kraków 12-24 maja 2005


Festiwal Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich powstał w 1988 roku. Pierwsza jego edycja była przeglądem środowiskowym, podczas którego odbyło się kilka koncertów. Od 1994 roku zyskał rangę międzynarodową i poświęcony jest muzyce współczesnej polskiej i światowej. Zawsze jednak ważne miejsce w jego programie zajmuje twórczość kompozytorów krakowskich. Tegoroczna edycja Festiwalu jest poświęcona pamięci, zmarłego 3 grudnia 2004 roku, znakomitego kompozytora związanego z Krakowem, byłego rektora krakowskiej Akademii Muzycznej - Marka Stachowskiego. Organizatorem festiwalu jest Oddział Krakowski Związku Kompozytorów Polskich, a dyrektorem artystycznym - Jerzy Stankiewicz.

Read more


Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zaprasza do Torunia na cykl wykładów popularnonaukowych "Fizyka i muzyka", którym towarzyszyć będą demonstracje interesujących doświadczeń.
Szczegółowy program przedstawia się następująco:
 • 13 maja 2005 Dlaczego grają instrumenty dęte dr Jolanta Domysławska (Instytut Fizyki, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Toruń)
 • 20 maja 2005 Dlaczego dzwonią dzwony dr Krzysztof Przegiętka, dr Krzysztof Wiśniewski (Instytut Fizyki, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Toruń)
 • 3 czerwca 2005 Dlaczego grają instrumenty strunowe dr hab. Mirosław Bylicki, prof. UMK (Instytut Fizyki, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Toruń)
Wykłady będą się odbywały w sali 26 Instytutu Fizyki UMK przy ul. Grudziądzkiej 5 w Toruniu. Początek zawsze o godz. 17.15.
Więcej informacji na temat cyklu wykładów na stronie: ptf.phys.uni.torun.pl. Powyższy cykl jest związany z obchodami Światowego Roku Fizyki.


Z okazji Jubileuszu 100-lecia Bazyliki Katedralnej w Białymstoku, dnia 13 maja 2005 roku, o godz. 18.00 zostanie wykonana Missa pro pace na 4 głosy solo, chór mieszany i orkiestrę Wojciecha Kilara. Wystąpią soliści: Barbara Kubiak - sopran, Katarzyna Suska - mezzosopran, Dariusz Pietrzykowski - tenor, Radosław Żukowski - bas oraz Orkiestra Filharmonii Białostockiej oraz Chór Uniwersytetu w Białymstoku. Koncert odbędzie się w Bazylice Katedralnej.


Kolejny Muzyczny Festiwal w Łańcucie trwać będzie od 14 do 21 maja 2005 roku. Festiwal organizuje Filharmonia w Rzeszowie, a dyrektorem artystycznym festiwalu jest dyrygent - Jerzy Kosek.

Program:

 • 14 maja (sobota), godz. 19.00 Inauguracja
  ORKIESTRA KAMERALNA AUXO, Jerzy Maksymiuk - dyrygent, Iwona Hossa - sopran, Rafał Blechacz - fortepian
  W programie: W.A. Mozart, J. Maksymiuk, B. Britten
 • 15 maja (niedziela), godz. 19.00
  ENSEMBLE de NAROL, Tytus Wojnowicz - obój, Władysław Kłosiewicz - klawesyn
  W programie: C.Ph.E. Bach, J.F. Fasch, G. Kapsberger, G.Ph. Telemann, A. Vivaldi, J.D. Zelenka
 • 16 maja (poniedziałek), godz. 19.00 recital
  Maria Ludko - sopran, Nadieżda Ganienko - fortepian
  W programie: P. Czajkowski, A. Glinka, M. Musorgski, S. Rachmaninow, M. Rimski-Korsakow, A. Rubinstein
 • 17 maja (wtorek), godz. 20.00
  G.B. PERGOLESI - Stabat Mater, La Serva Padrona
  Marta Boberska - sopran, Dorota Lachowicz - mezzosopran, Agnieszka Dondajewska - sopran, Józef Jan Frakstein - bas, KWARTET PRIMA VISTA: Krzysztof Bzówka - I skrzypce, Józef Kolinek - II skrzypce, Dariusz Kisieliński - altówka, Jerzy Muranty - wiolonczela, Władysław Kłosiewicz - klawesyn
 • 18 maja (środa), godz. 19.00
  CAPELLA BYDGOSTIENSIS, Mirosław Jacek Błaszczyk - dyrygent, Jadwiga Rappé - alt
  W programie: J.S. Bach, J. Haydn, W.A. Mozart, A. Vivaldi, Paweł Pańta - kontrabas
 • 19 maja (czwartek), godz. 19.00 recital
  Midori - skrzypce, Robert McDonald - fortepian
  W programie: J.S. Bach, C. Franck, G. Kurtág, W.A. Mozart
 • 20 maja (piątek)
  -- godz. 18.00 recital
  Patrycja Piekutowska - skrzypce, Beata Bilińska - fortepian
  W programie: K. Penderecki
  -- godz. 20.00 koncert nocny
  Ewa Bem - śpiew, TRIO J. JAGODZIŃSKIEGO, Andrzej Jagodziński - fortepian, Czesław "Mały" Bartkowski - perkusja, Adam Cegielski - kontrabas
 • 21 maja (sobota), godz. 19.00
  C. ORFF - Carmina Burana
  Orkiestra Filharmonii Rzeszowskiej, Chór Filharmonii Krakowskiej, Jerzy Kosek - dyrygent, Iwona Sawulska - sopran, Dariusz Pietrzykowski - tenor, Jerzy Mechliński - baryton, Jacek Mentel - kierownictwo Chóru.

Wszystkie koncerty, poza koncertem finałowym, który odbędzie się w Sali Filharmonii Rzeszowskiej, odbywać się będą w Sali Balowej Zamku w Łańcucie.


W dniach 14-22 maja 2005 roku w Nowym Sączu odbędzie się, już po raz trzynasty Festiwal Sztuki Wokalnej im. Ady Sari organizowany przez Małopolskie Centrum Kultury “Sokół”. W ramach festiwalu odbędzie się XI Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. Celem imprezy jest zarówno rozwój młodych śpiewaków, kształtowanie ich muzycznych i artystycznych upodobań oraz świadomości w zakresie zdobywania warsztatu wokalnego, poszukiwanie własnej osobowości twórczej, promowanie talentów, jak również uczczenie wielkiej polskiej śpiewaczki, światowej mistrzyni kunsztu wokalnego i zasłużonego pedagoga - Ady Sari.

Skrócony program festiwalu:
 • 14 maja (sobota) - godz. 20.00 - MCK SOKÓŁ
  Giacomo Puccini - TOSCA
  Soliści, chór, balet i orkiestra Opery Krakowskiej, dyrygent - Andrzej Straszyński
  Reżyseria - Laco Adamik
  Scenografia i kostiumy - Barbara Kędzierska
 • 19 maja (czwartek)
  -- godz. 18.00 - kościół św. Kazimierza
  Luigi Bordese - MAŁA MSZA UROCZYSTA
  Sądecka Szkółka Chóralna SOKOLIKI Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ
  Dyrygent, adaptacja utworu, prowadzenie - Mieczysław Sokołowski
  -- godz. 20.00 - Bazylika św. Małgorzaty
  KONCERT SYMFONICZNY
  Chór i Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Krakowie, dyrygent - Wojciech Czepiel, przygotowanie chóru - Lidia Matynian
  W programie:
  Ludwig van Beethoven II Symfonia D-dur op. 36
  Johannes Brahms Schicksalslied op. 54
 • 21 maja, godz. 19.30 - MCK SOKÓŁ
  KONCERT LAUREATÓW
  laureatom konkursu towarzyszy ORKIESTRA OPERY KRAKOWSKIEJ, dyrygent - Piotr Sułkowski i Tomasz Tokarczyk
  Prowadzenie - Tadeusz Deszkiewicz
 • 22 maja, godz. 20.00 - MCK SOKÓŁ
  KONCERT OPERETKOWO-MUSICALOWY
  Grażyna Brodzińska (sopran), Adam Zdunikowski (tenor) - laureat konkursu im. Ady Sari w 1991 roku, Marek Gurbal - Słowacja (baryton), Orkiestra Opery - Państwowego Teatru w Koszycach, dyrygent - Igor Dohovič
  Prowadzenie - Kinga Burzyńska i Jacek Chodorowski
  W programie: arie z operetek, piosenki z musicali, utwory instrumentalne.


VIII Festiwal Muzyczny Polskiego Radia "80 lat na antenie"

W dniach 15 - 21 maja 2005 odbędzie się ósma edycja Festiwalu Muzycznego Polskiego Radia zatytułowana "80 lat na antenie", w związku z przypadającym na bieżący rok jubileuszem 80-lecia Polskiego Radia. Festiwalowe koncerty będą odbywać się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego i Kościele O.O. Dominikanów p.w. św. Dominika w Warszawie.

Program festiwalu:

Transmisja wszystkich koncertów festiwalu w Programie II Polskiego Radia.
W niedzielę 22 maja, w godz. 11:30-18.00, na warszawskiej Starówce, odbędzie się HAPPENING MUZYCZNY "Miasto pełne muzyki", który zakończy Festiwal Muzyczny Polskiego Radia.


Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich
15 maja - 25 września 2005

Koncerty chopinowskie są organizowane przez Stołeczną Estradę i Towarzystwo im. Fryderyka Chopina od 1959 roku. Recitale chopinowskie z udziałem polskich i zagranicznych pianistów odbywają się każdej niedzieli, o godzinie 12.00 i 16.00 przy pomniku Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich od maja do września.

Koncerty w maju:
 • 15 maja
  godz.12.00 Joanna Marcinkowska
  godz.16.00 Nina Drath
 • 22 maja
  godz.12.00 Motoko Yoshikawa (Japonia)
  godz.16.00 Lidia Grychtołówna
 • 29 maja
  godz.12.00 Monika Rosca
  godz.16.00 Szczepan Kończal