Polmic - FB

calendar of events

2003 2004 2005 2006 2007
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Majowe rocznice

  • 1 maja - mija 15 rocznica śmierci kompozytora Józefa Talarczyka (1919-1990)
  • 2 maja - przypada 50 rocznica śmierci Tadeusza Jareckiego (1889-1995), kompozytora i dyrygenta
  • 6 maja - przypada 75 rocznica urodzin kompozytora Jerzego Tyszkowskiego (1930-2001)
  • 7 maja - mija 20 rocznica śmierci kompozytora, dyrygenta i publicysty muzycznego Jerzego Młodziejowskiego (1909-1985)
  • 13 maja - przypada 15 rocznica śmierci Henryka Swolkienia (1910-1990), publicysty, popularyzatora muzyki i kompozytora
  • 14 maja - 75 urodziny obchodzi Władysław Słowiński, kompozytor, dyrygent i organizator życia muzycznego, dyrektor artystyczny festiwalu Warszawskie Spotkania Muzyczne, były Prezes Oddziału Warszawskiego ZKP
  • 18 maja - 70 urodziny obchodzi kompozytor Zbigniew Popielski. Tego dnia mija też 100 rocznica urodzin kompozytora Włodzimierza Ormickiego (1905-1974)
  • 19 maja - przypada 50 rocznica śmierci kompozytora Tadeusza Sygietyńskiego (1896-1955)
  • 20 maja - mija 80 rocznica urodzin kompozytora Stanisława Michalka (1925-1997)
  • 21 maja - 35 urodziny świętuje gitarzysta Krzysztof Pełech
  • 26 maja - 40 urodziny obchodzi kompozytorka Agata de Mezer
  • 27 maja - przypada 45 rocznica urodzin kompozytora Bogdana Precza (1960-1996)


Festiwal Gdańska Wiosna odbędzie się w dniach 22 kwietnia – 3 maja 2005. Koncerty w ramach siódmej edycji festiwalu, będą odbywały się: w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, na Dworze Artusa i w Państwowej Operze Bałtyckiej. Festiwal zainauguruje koncert poświęcony pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II. Drugiego dnia Gdańskiej Wiosny po raz pierwszy zostanie wykonany balet Izadory Weiss do muzyki Michała Lorenca zatytułowany z nieba.... Jak zaznaczono w programie jest to Poetycka opowieść o miłości, która musi zmierzyć się z nietolerancją, stereotypami i społecznymi przyzwyczajeniami. Dwuczęściowy balet młodej choreografki, Izadory Weiss, jest zapisem tego, jak zdobywane w dzieciństwie doświadczenia kształtują naszą osobowość, jak obserwacja tego, co niskie i brudne, nie skazuje nas na błoto i udrękę, ale wręcz przeciwnie - wyzwala w nas potrzebę kontaktu z ideałem, uwznioślenia siebie samego i całej naszej rzeczywistości. Utopia? Niekoniecznie. Po prostu - artystyczna niezgoda na zło, przeciwstawienie mu piękna ruchu, ciała i wyrafinowanych plastycznych obrazów, w kompozycji których pomaga scenograf Ewa Kochańska. Balet, który, niosąc wiele pozytywnej energii, jednoznacznie przeciwstawia się mechanicznym wyborom, szarej rzeczywistości i złu. Podczas festiwalu wystąpią m.in. soliści XI Międzynarodowego Seminarium Skrzypcowego, które odbędzie się w dniach 20-30 kwietnia 2005 roku. W ramach festiwalu odbędzie się również Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy na interpretację jednego z koncertów skrzypcowych Wolfganga Amadeusza Mozarta LOTOS GDAŃSK CLASSIC PRIZE 2005. Festiwal zakończy koncert w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej podczas, którego zabrzmią utwory Witolda Lutosławskiego, Fryderyka Chopina i Modesta Musorgskiego.

Read more


II Festiwal Polskich Oper Współczesnych odbędzie się w dniach 22 kwietnia - 3 maja 2005 w Warszawskiej Operze Kameralnej.
Program festiwalu:
  • 22 i 23 kwietnia 2005, godz. 19.00
    Bernadetta Matuszczak Quo Vadis
    Dramat muzyczny w 7 odsłonach z prologiem i epilogiem
    Libretto: Bernadetta Matuszczak według Henryka Sienkiewicza,
    Reżyseria: Jitka Stokalska
    Kierownictwo muzyczne: Zbigniew Graca
    Scenografia: Andrzej Sadowski
    Zespół Solistów Warszawskiej Opery Kameralnej, Orkiestra Warszawskiej Opery Kameralnej, dyr. Zbigniew Graca.

  • 27 i 28 kwietnia 2005, godz. 19.00
    Zbigniew Rudziński Antygona
    Libretto: Zbigniew Rudziński według Sofoklesa
    Reżyseria: Jarosław Kilian
    Kierownictwo muzyczne: Tadeusz Karolak
    Scenografia: Andrzej Sadowski
    Chór Warszawskiej Opery Kameralnej, Orkiestra Kameralna Warszawskiej Opery Kameralnej, dyr. Tadeusz Karolak.

  • 2 i 3 maja 2005, godz. 19.00
    Zygmunt Krauze Balhtazar
    Libretto: Ryszard Peryt według Stanisława Wyspiańskiego
    Inscenizacja i reżyseria: Ryszard Peryt
    Kierownictwo muzyczne: Ruben Silva
    Scenografia: Andrzej Sadowski
    Chór Kameralny Warszawskiej Opery Kameralnej, Warszawska Sinfonietta, dyr. Ruben Silva
Festiwal zorganizowano w ramach projektu Warszawskiej Opery Kameralnej
ODA DO EUROPY – SEZON MUZYCZNY ZJEDNOCZONEJ EUROPY.


Opera Nova w Bydgoszczy zaprasza na XII Bydgoski Festiwal Operowy, który odbędzie się w dniach 23 kwietnia - 7 maja 2005 roku.
Festiwal odbywa się corocznie od 1994 roku i jest to największy tego typu w Polsce przegląd najciekawszych dokonań teatrów muzycznych - krajowych i zagranicznych. Dwa festiwalowe tygodnie to czas spotkań twórców, ludzi kultury z entuzjastami opery, operetki, musicalu, baletu (dotychczasowe edycje festiwalowe zgromadziły ponad 70 tysięcy widzów) oraz znakomita forma promocji tych sztuk.

Program festiwalu:
  • 23 kwietnia 2005, godz.19.00 Inauguracja XII Bydgoskiego Festiwalu Operowego
    Léo Delibes Lakmé, opera (premiera)
    Wyk.: Opera Nova w Bydgoszczy
  • 26 kwietnia 2005, godz.19.00
    Gaetano Donizetti Anna Bolena, opera (premiera 23.10.2004)
    Wyk.: Opera Bałtycka w Gdańsku
  • 28 kwietnia 2005, godz. 19.00
    John Kander, Fred Ebb, Bob Fosse Chicago, musical (premiera 6.10.2002)
    Wyk.: Teatr Muzyczny w Gdyni
  • 30 kwietnia 2005, godz. 19.00
    Francesco Cilea Adriana Lecouvreur, opera (premiera 23.10.2004)
    Wyk.: Teatr Wielki w Łodzi
  • 2 maja 2005
    Giuseppe Verdi Otello, opera (premiera 25.09.2004)
    Wyk.: Teatr Wielki w Poznaniu
  • 4 i 5 maja 2005 Viaje al Sur, flamenco (premiera 4.03.2005)
    Wyk.: Ballet Flamenco de Andalucia (Hiszpania)
  • 7 maja 2005
    Wielka Gala Gwiazd Rosyjskiej Opery i Baletu
    Wyk.: Śpiewacy i tancerze Teatru Bolszoj w Moskwie, Orkiestra Opery Nova w Bydgoszczy

Festiwalowi towarzyszyć będzie przegląd oper zarejestrowanych w technice DVD, na najlepszych scenach operowych świata, wyświetlanych na dużym ekranie w sali kameralnej Opery Nova.
Richard Wagner Śpiewacy norymberscy (dwie projekcje: 25 i 27 kwietnia)
Piotr Czajkowski Eugeniusz Oniegin (projekcja - 29 kwietnia)
Umberto Giordano Fedora (projekcja - 6 maj)


XV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej
"Gaude Mater"


Jubileuszowy - XV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater" odbędzie się w Częstochowie, jak co roku - w dniach 1-6 maja 2005 roku. Festiwal, organizowany od 1991 roku pod patronatem Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Episkopatu Polski, jest w chwili obecnej jedną z największych imprez muzycznych i jedyną o tak szerokiej formule w Polsce. Zalicza się również do czołówki Festiwali w Europie. Największą wartością festiwalu jest konsekwentnie realizowana przez organizatora, którym jest Ośrodek Promocji Kultury 'Gaude Mater' w Częstochowie, idea zbliżenia do siebie kultur i religii poprzez prezentacje muzyki różnych wyznań, poczynając od koncertów muzyki chóralnej, aż do dużych form kantatowo-oratoryjnych. W tym roku w programie znajdzie się m.in. koncert muzyki islamskiej, podczas którego zaprezentuje się zespół Fils de Gnaoua z Tangeru (Maroko), synagogalnej – w wykonaniu światowej sławy żydowskiego kantora z Nowego Jorku, Benziona Millera, koncert chorału gregoriańskiego oraz koncert improwizacji jazzowych inspirowanych chorałem. W tym ostatnim koncercie udział weźmie znakomity polski pianista jazzowy, Włodek Pawlik. Na koncercie inauguracyjnym wykonana zostanie monumentalna II Symfonia c-moll Zmartwychwstanie Gustava Mahlera, zaś na finał – oratorium Quo Vadis jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich, Feliksa Nowowiejskiego. W ramach sześciu dni festiwalowych szczególna dbałość zostanie położona na promocję muzyki polskiej. Podczas tradycyjnej inauguracji liturgicznej w Bazylice Jasnogórskiej zabrzmi po raz pierwszy Missa Claromontana Mariana Sawy. Z kolei dzień później, również pierwszy raz, wykonane zostanie dzieło Romualda TwardowskiegoMisterium Jezu ufam Tobie, w stulecie urodzin św. Faustyny. Odbędą się także dwa koncerty prawykonań nowych dzieł o tematyce religijnej, w tym utwory laureatów I Międzynarodowego Konkursu Młodych Kompozytorów Musica Sacra. Podczas tych koncertów zabrzmią utwory takich kompozytorów, jak: Boris Alvarado (Chile), Marian Borkowski, Sławomir Stanisław Czarnecki, Toshio Hosokawa (Japonia), Marek Jasiński, Jacobus Kloppers (Kanada), Bartosz Kowalski-Banasewicz, Ulrich Alexander Kreppein (Niemcy), Paweł Łukaszewski, Stanisław Moryto, Alfred Thomas Müller (Niemcy), Józef Świder, Nicholas Paul Vines (Australia). Ciekawostką będzie prezentacja muzyki ze zbiorów jasnogórskich, w wykonaniu zespołów Concerto Polacco i Sine Nomine pod dyrekcją światowej sławy specjalisty w zakresie muzyki dawnej, Marka Toporowskiego.
Obok wspomnianych wyżej, na festiwalu zaprezentują się tacy artyści, jak m.in.: Dorota Całek (sopran), Józef Frakstein (bas), Czesław Gałka (bas), Barbara Kubiak (sopran), Jerzy Mechliński (baryton), Judit Németh (Węgry, alt), Dorota Radomska (sopran); chóry – Akademicki Chór Politechniki Śląskiej, Chór Filharmonii Krakowskiej, Chór Kameralny Svetilen (Ukraina), Chór Katedry Warszawsko-Praskiej 'Musica Sacra', Chór Polskiego Radia w Krakowie, Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, Schola Gregoriańska Zakonu Paulinów, Zespół Madrygalistów Capella Cracoviensis, Żeński Chór Kameralny Elegia (Białoruś); orkiestry – Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej, Orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej, Orkiestra Słowackiej Filharmonii Narodowej w Koszycach, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Rzeszowskiej.
Jako co roku, festiwalowi towarzyszyć będą wystawy, spektakle teatralne i plenerowe oraz seminarium naukowe.
Tegoroczny Festiwal mieć będzie szczególną wymowę - organizatorzy postanowili zadedykować go W hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.

Read more


PROBALTICA 2005
XII Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich


Idea Festiwalu narodziła się ponad 12 lat temu w momencie odradzania się krajów bałtyckich. Organizatorzy za główny cel postawili sobie przybliżenie polskiej publiczności dorobku kulturalnego wszystkich krajów bałtyckich. Tegoroczna edycja festiwalu, podobnie jak poprzednie, odbędzie się równolegle w trzech Polskich miastach: Toruniu, Grudziądzu i Warszawie. Festiwal zostanie zainaugurowany 1 maja 2005 roku koncertem na Dworze Artusa w Toruniu, podczas którego wystąpi: Ingrida Armotaite – skrzypce oraz National Symphonic Orchestra of Lithuania Minor z Litwy, pod dyrekcją Stasysa Domarkasa. Jak co roku Festiwal odwiedzi Krzysztof Penderecki, który podczas finałowego koncertu, 24 maja, w Kościele pod wezwaniem Ducha Św. w Toruniu, poprowadzi Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia.
Oprócz koncertów, w ramach festiwalu, w Ratuszu Staromiejskim Muzeum Okręgowego w Toruniu, zostanie zaprezentowana wystawa malarstwa i grafiki ze Szwecji, Rosji i Polski.

Read more


III Paczkowski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga
"Muzyka ponad granicami"

Organizatorzy w ślad za doświadczeniami ubiegłych lat w ramach Festiwalu brosigowskiego w roku 2005 planują 5 koncertów. Dwa koncerty tradycyjnie odbędą się w miejscu urodzin Brosiga, czyli w Lisich Kątach oraz w miejscu chrztu – w gościckim kościele św. Mikołaja. Pozostałe koncerty odbędą się w innych kościołach Ziemi Paczkowskiej oraz w paczkowskim Domu Kultury. Podczas koncertów zaprezentowane zostaną m.in. utwory Moritza Brosiga, Jana Sebastiana Bacha, Antonio Vivaldiego i Astora Piazzolli.
Program:
  • I koncert - 3 maja, godzina 13 - kościół Matki Boskiej Królowej Polski w Lisich Kątach: Trio Ars Harmonica oraz Grzegorz Czuchaj - saksofon
  • II koncert - 12 czerwca, godzina 17 w kościele św. Jerzego w Kamienicy: Opolski Kwintet Dęty Blaszany Filharmonii Opolskiej
  • III koncert - 23 lipca, godzina 16 - kościół św. Magdaleny w Dziewiętlicach: Piotr Rojek – organy, Anita Maszczyk – sopran, Leopold Stawarz - bas
  • IV koncert - 28 sierpnia, godzina 15 - kościół św. Mikołaja w Gościcach: Julian Gembalski – organy, Marta Kogut – organy, Stanisław Pielczyk – organy, Mateusz Myrlak - tenor
  • V koncert - 16 września, godzina 18 - sala Ośrodka Kultury i Rekreacji w Paczkowie: Chór Mieszany Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza z Głubczyc, Magdalena Kulig – mezzosopran
Kierownictwo artystyczne i prowadzenie koncertów – Jacek Woleński.

Moritz Brosig (1815-1887) był organistą, kompozytorem i teoretykiem muzyki. Urodził się w miejscowości Lisie Kąty, w powiecie nyskim. Grę organową studiował u Franza Wolfa. Był organistą w kościele św. Wojciecha we Wrocławiu, a następnie we wrocławskiej katedrze. Był także dyrygentem chóru (od 1843 roku), kapelmistrzem katedralnym (od 1854 roku) i dyrektorem muzycznym (od 1864 roku). Związał się z Uniwersytetem Wrocławskim, gdzie sprawował funkcję nauczyciela akademickiego, a od 1881 r. profesora Akademisches Instytut fur Kirchenmusik. Jego twórczość kompozytorska obejmuje prawie 140 utworów organowych. Komponował msze, graduały, motety, nieszpory, pieśni oraz utwory kameralne. Jest autorem kilku podręczników m.in.: Harmonielehre (1874) oraz rozprawy dotyczącej dawnych mistrzów muzyki kościelnej Uber die alten Kirchenkompositionen und ihre Wiedereinfuhrung (O starych kompozycjach kościelnych i ich ponownym wprowadzeniu) z 1880 roku. Moritz Brosig był również członkiem Akademii św. Cecylii w Rzymie.


Już po raz drugi, w Łodzi odbędzie się Międzynarodowy Akademicki Konkurs Oboistów i Fagocistów. Konkurs, którego tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 3 - 8 maja 2005 roku, jest przeznaczony dla studentów polskich i zagranicznych uczelni muzycznych. W przesłuchaniach weźmie udział ponad 60 młodych muzyków. Podczas Inauguracyjnego koncertu, 3 maja, o godz. 19.00, w Filharmonii Łódzkiej wystąpią m.in. laureaci poprzedniej edycji konkursu: Agata Piotrowska (obój) i Piotr Adamczyk (fagot), a także jurorzy: Bogumił Gadawski (fagot) i Zygmunt Tlatlik (fagot). Solistom towarzyszyć będzie Rubinstein Sinfonietta, orkiestra kameralna złożona z muzyków Filharmonii Łódzkiej. Koncert poprowadzi pomysłodawca i dyrektor konkursu prof. Józef Ciepłucha.
W programie:
Johann Sebastian Bach (1685-1750) Koncert podwójny d-moll BWV 1060 (na obój i skrzypce) Sebastian Gugała - skrzypce
Christian Ludwig Dietter (1757-1822) Koncert na dwa fagoty
Antonio Vivaldi (1675-1741) Koncert fagotowy e-moll P 137
Wolfgang Amadeusz Mozart (1756-1791) Symfonia A-dur KV 201
Rozgrywki konkursowe zakończy Koncert Laureatów, który odbędzie się 8 maja, o godz. 19.00. W Filharmonii Łódzkiej wystąpią laureaci konkursu w kategorii obój i fagot oraz Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, pod dyrekcją Marcina Wolniewskiego, asystenta tej uczelni.
W programie:
Wolfgang Amadeusz Mozart Koncert obojowy C-dur KV 314 (KV 285d) i Koncert fagotowy B-dur KV 191 (KV 186e)


XIX WARSZAWSKIE SPOTKANIA MUZYCZNE

W dniach 7-14 maja 2005 roku, już po raz dziewiętnasty, odbędą się Warszawskie Spotkania Muzyczne - muzyka dawna - muzyka nowa organizowane przez Oddział Warszawski Związku Kompozytorów Polskich.
Tradycyjnie podczas festiwalowych koncertów zabrzmią zarówno dzieła współczesnych kompozytorów polskich i obcych jak również utwory kompozytorów minionych epok. Koncerty w ramach festiwalu będą odbywać się w znanych salach koncertowych całej Warszawy, m.in. Studiu koncertowym PR im. W. Lutosławskiego, Akademii Muzycznej im. F. Chopina, Bibliotece Narodowej oraz kościołach warszawskich, m.in Św. Anny i Ewangelicko-Reformowanym.

Program festiwalu:

  • 7 maja 2005, godz. 20.00 - Kościół Najświętszej Marii Panny,
    ul. Przyrynek 1

    W y k o n a w c y: Zespół wokalny DISCANTUS (Francja) pod kier. Brigitte LESNE

    P r o g r a m: Hildegarda z Bingen i muzyczna Akwitania XII wieku


  • 8 maja 2005, godz. 12.00 Akademia Muzyczna im. F. Chopina

    W y k o n a w c y: Anna MIKOŁAJCZYK – sopran, WARSZAWSKA ORKIESTRA SMYCZKOWA im. Z. BRZEWSKIEGO, pod kierunkiem Andrzeja GĘBSKIEGO, Uczniowie Ogólnokształcącego Liceum Muzycznego im. Z. Brzewskiego

    P r o g r a m: Kompozytorzy warszawscy – wczoraj i dziś

    Fryderyk Chopin Polonaise brillante op. 3 na wiolonczelę i fortepian
    Wyk.: Marcin Zdunik – wiolonczela, Maria Sterczyńska – fortepian
    Władysław Żeleński Marsz uroczysty op. 44
    Stanisław Moniuszko/Henryk Melcer Prząśniczka
    Wyk.: Dorota Karp – fortepian
    Grażyna Bacewicz Kwartet na czworo skrzypiec
    Wyk.: Kwartet skrzypcowy O.S.M. II st. im. Z. Brzewskiego
    p r z e r w a
    Marian Sawa Koncert na organy i orkiestrę smyczkową
    Wyk. Maria Krajewska – organy
    Sławomir Czarnecki Koncert Jurajski op. 42 na czworo skrzypiec i orkiestrę smyczkową
    Wyk.: Justyna Jara, Mercedes Borguńska, Anna Orlik, Julia Ciesielska – skrzypce
    Benedykt Konowalski Koncert – Wokaliza na sopran i orkiestrę smyczkową *
    Wyk.: Anna Mikołajczyk – sopran
    Romuald Twardowski Serenada na orkiestrę smyczkową ** (utwór napisany dla orkiestry)

  • 8 maja 2005, godz. 18.00 Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego

    W y k o n a w c y: Zespół Instrumentów Dętych Blaszanych WORLDBRASS w składzie: Christopher Dicken – trąbka, Jeroen BERWAERTS – trąbka, Wim van HASSELT – trąbka, Thomas RATZEK – trąbka, Gesa JOHANNS – waltornia, Berten CLAEYS – puzon, Shawn GROCOTT – puzon, Srguei KHMIELEVSKOI – puzon, Douglas SIMPSON – puzon basowy, Mark REYNOLDS – tuba, Barry JURJUS – perkusja

    P r o g r a m

    Henry Purcel The Fairy Queen
    Jerzy Kornowicz Zorze III Weltblech *
    Jan Koetsier Don Giovanni’s Descent into Hell op. 153
    p r z e r w a
    Charles Ives Variations on America
    Dymitr Szostakowicz The Bolt
    Duke Ellington Sacred Concerts

  • 9 maja 2005, godz. 18.00 Biblioteka Narodowa, Al. Niepodległości

    Wykonawcy: Maciej GRZYBOWSKI – fortepian, Marcin SUSZYCKI – skrzypce, Karol MARIANOWSKI – wiolonczela, Krzysztof ZBIJOWSKI – klarnet, Kwartet smyczkowy QUARREL w składzie: Magdalena MAKOWSKA – skrzypce, Karolina WALTROWSKA – skrzypce, Kamila MASŁOWSKA – altówka, Katarzyna KAMER – wiolonczela

    P r o g r a m

    Krzysztof Baculewski II Kwartet smyczkowy
    Maciej Zieliński Sololis na fortepian
    Marcin Błażewicz Kwintet fortepianowy ...duch łąk, duch pól...
    p r z e r w a
    Norbert Mateusz Kuźnik 3 Miniatury - quasi sonationa na fortepian
    Tadeusz Wielecki Studium gestu II
    Maciej Grzybowski „Musica Vitcaziana” na fortepian
    Marek Stachowski Miroir du Temps na skrzypce, klarnet, wiolonczelę i fortepian

  • 10 maja 2005, godz. 17.00 Biblioteka Narodowa, Al. Niepodległości

    W y k o n a w c y: Artur PACHLEWSKI – klarnet, Marcin ŁUKASZEWSKI – fortepian, Tomasz STRAHL – wiolonczela, Alina MLECZKO – saksofon, Krzysztof KNITTEL – syntezator, Jerzy KORNOWICZ – fortepian, Grzegorz GORCZYCA – fortepian

    P r o g r a m

    Weronika Ratusińska Trio na klarnet, wiolonczelę i fortepian (2004)
    Aleksander Kościów Nenia na klarnet i fortepian *
    Maciej Małecki Sonata – fantazja na wiolonczelę solo (2004)
    Władysław Słowiński Miniatury na fortepian
    p r z e r w a
    Paweł Łukaszewski Stadium na fortepian
    Andrzej Dutkiewicz Danse triste na saksofon altowy i fortepian
    Krzysztof Knittel Sonata da camera nr 15 na fortepian i syntezator

  • 10 maja 2005, godz. 20.30 Kościół św. Anny, ul. Krakowskie Przedmieście

    W y k o n a w c y: Sirkka-Liisa KAAKINEN – skrzypce, viola d’amore (Finlandia), Jan Tomasz ADAMUS – organy
    P r o g r a m

    Jean Sibelius Sorgmusik op. 111b na organy
    Johann S. Bach I Sonata g-moll na skrzypce solo BWV 1001
    Einar Englund Arioso interotto na skrzypce solo
    Arvo Pärt Fratres na skrzypce i organy

  • 11 maja 2005, godz. 19.00 Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego

    W y k o n a w c y: Artur PACHLEWSKI – klarnet, Kwartet WILANÓW w składzie: Tadeusz GADZINA – skrzypce, Paweł ŁOSAKIEWICZ – skrzypce, Ryszard DUŹ – altówka, Marian WASIÓŁKA – wiolonczela, CHOPIN ACADEMIA ORCHESTRA, Jan STANIENDA – skrzypce, dyrygent

    P r o g r a m

    Paweł Buczyński Elegia pamięci Tadeusza Bairda
    Marcin Zieliński Concertino na klarnet i orkiestrę smyczkową
    Edward Sielicki Concerto per quartetto d’archi e orchestra *
    p r z e r w a
    Wolfgang A. Mozart Koncert skrzypcowy G-dur KV 216, Divertimento D-dur KV 205

  • 12 maja 2005, godz. 19.00 Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego

    Koncert w ramach obchodów Roku Ukrainy w Polsce
    W y k o n a w c y: Lwowska Orkiestra Smyczkowa LEOPOLIS (Ukraina), Chór GLORIA (Ukraina), Maksym BRYLINSKY – skrzypce (Ukraina), Oksana RAPITA – fortepian (Ukraina), Roman REWAKOWICZ – dyrygent

    P r o g r a m

    Bartosz Kowalski-Banasewicz The Study of Space II na orkiestrę smyczkową *
    Jurij Łaniuk Annonciation na skrzypce solo, chór mieszany i orkiestrę smyczkową
    p r z e r w a
    Andrzej Nikodemowicz III Koncert fortepianowy
    Oleksandr Szczetyński Requiem na chór mieszany i orkiestrę smyczkową

  • 13 maja 2005, godz. 19.00 Kościół Ewangelicko-Reformowany, Al. Solidarności 74

    W y k o n a w c y: Polski Chór Kameralny SCHOLA CANTORUM GEDANENSIS, Jan ŁUKASZEWSKI – dyrygent
    P r o g r a m

    Ernst Pepping Msza Dona nobis pacem
    Edward Pałłasz 3 pieśni żałobne
    Zbigniew Penherski Cztery Psalmy na chór mieszany a cappella *
    Augustyn Bloch W górze nad nami medytacje na cztery soprany, cztery alty, cztery tenory, cztery basy oraz organy

  • 13 maja 2005, godz. 21.00 Biblioteka Narodowa
    Koncert w ramach obchodów Roku Ukrainy w Polsce
    Koncert towarzyszący


    Wykonawcy: Elżbieta GRODZKA – sopran, Tomasz LUPA - fortepian, ORKIESTRA MUZYKI NOWEJ, Aleksander LASOŃ - dyrygent, Szymon BYWALEC – dyrygent

    P r o g r a m

    Marija Olijnyk Dokąd wiedzie ten nurt na orkiestrę kameralną
    Hanna Chazova Świąteczne barwy na sopran i orkiestrę kameralną
    Andrey Bondarenko Muzyka Śląska na zespół instrumentalny
    Bogdan Kryvopust Symfonia kameralna
    p r z e r w a
    Bogdana Pratsuk Concerto na fortepian i kwintet smyczkowy
    Maksim Shorenkov Tkliwym dotknięciem na orkiestrę kameralną
    Aleksandr Shymko Przeistoczenie na orkiestrę kameralną

  • 14 maja 2005, godz. 19.00 Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego

    W y k o n a w c y: POLSKA ORKIESTRA RADIOWA, Chór Kameralny COLLEGIUM MUSICUM UW, Anna RADZIEJEWSKA – sopran, Józef FRAKSTEIN – bas, Paweł KOWALSKI – fortepian, Krzysztof SŁOWIŃSKI – dyrygent

    P r o g r a m

    Szymon Laks Petite Suite légère
    Adam Sławiński Symfonia c-moll „Dokończona” do tekstu Jeremiego Przybory *
    p r z e r w a
    Władysław Szpilman Mała uwertura, Concertino na fortepian i orkiestrę, Sceny baletowe, Walc w dawnym stylu

* prawykonanie - utwór zamówiony przez festiwal ze środków Miasta Stołecznego Warszawy
** utwór napisany dla orkiestry

Bilety do nabycia w miejscach koncertów na godzinę przed ich rozpoczęciem.

Festiwal odbywa się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu m.st. Warszawy, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz Ministerstwa Kultury we współpracy z Programem 2 Polskiego Radia.


XXI Świętojański Festiwal Organowy dedykowany Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II odbędzie się w Toruniu w dniach 8 maja-19 czerwca 2005 roku.
Festiwal odbywa się już od 21 lat w Bazylice Katedralnej Św. Janów w Toruniu. Na niepowtarzalny charakter festiwalu ma wpływ możliwość wykorzystania dwóch różnych stylowo instrumenów, którymi dysponuje Bazylika - organów wczesnobarokowych i romantycznych. To pozwala wykonawcom na zaprezentowanie podczas jednego występu literatury organowej niemal wszystkich wieków.

Program:

  • 8 maja - Koncert inauguracyjny Katedra św. Janów, Toruń, godz. 19.00
    J. S. Bach Toccata i fuga d-moll
    T. G. Albinoni Adagio
    St. Moniuszko II Litania Ostrobramska
    St. Moniuszko IV Litania Ostrobramska
    Wykonawcy:
    Agnieszka Morisson - sopran, Patrycja Stróżyk - alt, Piotr Kusiewicz - tenor, Łukasz Rynkowski - bas, Marcin Łęcki - organy, Chór Wydziału Teologii UMK „Tibi Domine” - dyr. ks. Mariusz Klimek, Chór „Alla camera”- dyr. Anna Janosz-Olszowy, Toruńska Orkiestra Kameralna, ks. Mariusz Klimek - dyrygent, Zygmunt Rychert - dyrygent
  • 15 maja Katedra św. Janów, Toruń, godz. 19.00
    Tabulatura oliwska ca 1619
    (1) Anonim Chorea
    (2) Andrea Gabrieli (1533-1583) Canzona
    Tabulatura gdańska ca 1591
    (1) Anonim Padua
    (2) Anonim Laura pane
    Johann Pachelbel (1653-1706) Aria Sebaldina
    Johann Sebastian Bach (1685-1750) Chorał: In Dir ist Freude BWV 615
    Felix Mendelssohn-Bartholdy (1837-1911) Sonata na temat: Lift up your Heads
    Peteris Vasks (1946- ) Te Deum
    Jan Janca (1933- ) Sortie
    Wykonawca:
    Roman Perucki – Gdańsk (organy)
  • 22 maja Kościół Miłosierdzia Bożego, Toruń (Koniuchy), godz. 19.00
    Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Preludium i fuga a-moll BWV 551 Johann Sebastian Bach Chorał: Wachet auf, furt uns die Stime
    Louis-Claude Daguin (1694-1772) Kukułka
    Maurice Durufle (1902-1986) Preludium i Fuga nt. Jeana Alaina op.7
    Gordon Young (1919-1998) Preludium w klasycznym stylu
    Alexandre Guillmant (1837-1911) Meditation - Priere op. 90
    Alexandre Guillmant Chorał i Fuga z V Symfonii organowej op. 80
    Wykonawca: Ewa Polska - Bydgoszcz (organy)
  • 28 maja Kościół Podwyższenia Krzyża Św., Grudziądz, godz. 19.00
    Georg Friedrich Haendel (1685-1759) Alleluja [opracowanie na organy Th. Dubois]
    Johann Sebastian Bach (1685-1750) Siciliano [opracowanie na organy T. Glanc]
    Louis-James-Alfred Lefébure-Wely (1817-1869) Sortie
    Franz Schubert (1797-1828) Ave Maria
    Ludwig van Beethoven (1770-1827) V Symfonia [opracowanie na organy T. Glanc]
    Tomasz Glanc Polonez [z zeszytu Polskie Tańce Narodowe]
    Improwizacje na zadane przez publiczność Tematy polskich pieśni kościelnych
    Wykonawca:
    Tomasz Glanc – Niemcy (organy)
  • 29 maja Kościół św. Ducha, Toruń, godz. 17.30
    Geogre Gershwin (1898-1937) Błękitna rapsodia [opracowanie na organy T.Glanc]
    Johann Sebastian Bach (1685-1750) Adagio a-moll
    Louis Vierne (1870-1937) Allegro Vivace
    Johann Sebastian Bach Bourrée [opracowanie na organy T.Glanc]
    Tomasz Glanc Kujawiak [z zeszytu Polskie Tańce Narodowe]
    Tomasz Glanc Salsa [z zeszytu Latin dances]
    Improwizacja na zadany przez publicznosc temat
    Wykonawca:
    Tomasz Glanc – Niemcy (organy)
  • 5 czerwca Kościół M.B. Królowej Polski, Toruń (Rubinkowo I), godz. 19.00
    Muzyka Mariana Sawy
    Hymnus ad honorem S-ti Petri et Pauli
    Fresk gregoriański
    Bogurodzica
    z Chórem Wydziału Teologii UMK TIBI DOMINE: Popule meus, Tryptyk Maryjny
    Fantazja Jasnogórska
    Fantazja "Święty Boże"
    Modlitwa łomżyńska
    Fantazja śląska "Te Deum"
    Wykonawcy:
    Marietta Kruzel–Sosnowska - Warszawa (organy), Agnieszka Morisson - sopran, Chór Wydziału Teologii UMK Tibi Domine, ks. Mariusz Klimek - dyrygent
  • 12 czerwca Kościół Wniebowzięcia NMP, godz. 19.00
    Johann Sebastian Bach (1685-1750) Sinfonia (Kantata 29)
    Johann Sebastian Bach Chorał „Jesus bleibet meine Freude” (Kantata 147)
    Johann Pachelbel (1653-1706) Canon in D
    Georg Friedrich Händel (1685-1759) Arrival of the Queen of Sheba („Salomon”)
    Richard Wagner (1813-1883) – Franz Liszt (1811-1886) Pilgerchor („Tannhäuser”)
    Edward Elgar (1857-1934) Pomp and Circumstance op. 39 No 1
    Samuel Barber (1910-1981) Adagio (Kwartet smyczkowy op. 11)
    Charles-Maria Widor (1844-1937) Toccata (V Symfonia f-moll op. 42)
    Wykonawca:
    Waldemar Gawiejnowicz – Poznań (organy)
  • 19 czerwca Katedra św. Janów, godz. 19.00
    Część pierwsza - Organy barokowe:
    Jan Podbielski (1680-1730) Praeludium in a
    Jan Pieterszoon Sweelinck (1562-1621) Wariacje chorałowe: Mein jungen leben hat ein end
    Część druga - Organy romantyczne:
    Johann Sebastian Bach (1685-1750) Passacaglia i fuga c-moll BWV 582
    Felix Mendelssohn–Bartholdy (1809-1847) I Sonata organowa f-moll op. 65
    Cesar Franck (1822-1890) Grande Piece Symphonique
    Wykonawcy:
    Marcin Łęcki – Toruń (organy)


Festiwal odbędzie się pod patronatem Biskupa Toruńskiego J.E. Księdza Biskupa Andrzeja Suskiego oraz Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.


Premiera inscenizacji opery Wolfganga Amadeusza Mozarta Cosi fan tutte (Tak czynią wszystkie czyli Szkoła kochanków) odbędzię się 8 i 9 maja 2005 roku na scenie operowej Teatru Słowackiego. Spektakl został przygotowywany z okazji przypadającej w przyszłym roku 250. rocznicy urodzin kompozytora. Jest to już trzecia w historii Opery Krakowskiej realizacja Cosi fan tutte. Kierownictwo muzyczne spektaklu objął Tomasz Tokarczyk, kierownik orkiestry Opery, a reżyserką jest szwajcarka Eva Buchmann, od lat zajmująca się muzyką XVII i XVIII wieku (wyreżyserowała m.in. opery Mozarta Kamień filozoficzny oraz Dyrektora teatru). Scenografię opracowała Szwedka Annetje de Jong, a kostiumy Ruth Keller, podobnie jak reżyserka pochodząca ze Szwajcarii. Na scenie obok krakowskich solistek: Edyty Piaseckiej (Fiordiligi), Agnieszki Cząstki (Dorabella), Katarzyny Oleś-Blachy (Despina) zobaczymy występujących gościnnie solistów: Martę Boberską, Monikę Ledzion, Annę Wierzbicką, Mariusza Godlewskiego, Grzegorza Pazika, Tomasza Krzysicę, Konrada Włodarczyka oraz Tadeusza Macheja.


Dnia 8 maja 2005 roku, o godz. 19.00, w Kościele św. Stanisława Kostki w Płocku, odbędzie się Koncert z okazji 60 rocznicy zakończenia II wojny światowej. Zabrzmi III Symfonia "Symfonia pieśni żałosnych" op. 36 na sopran solo i orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego. Jako solistka wystąpi Elżbieta Towarnicka, a Płocką Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Vladimir Kiradijev.


Ogólnopolskie Spotkania Kontrabasowe, organizowane po raz czwarty, odbędą się w dniach 12 - 14 maja 2005 roku w Akademii Muzycznej w Łodzi. Inicjatorami i organizatorami pierwszej edycji Spotkań w 2002 roku byli cenieni kontrabasiści i pedagodzy: Grzegorz Wieczorek (AM Łódź) i Adam Bogacki (AM Warszawa). W Ogólnopolskich Spotkaniach Kontrabasowych biorą udział studenci i absolwenci akademii muzycznych oraz uczniowie średnich szkół muzycznych i ich pedagodzy. Na program tegorocznej imprezy składają się lekcje otwarte prowadzone przez Miloslava Jelinka oraz trzy koncerty – wszystkie z kontrabasem w roli głównej. Podczas Koncertu Inauguracyjnego IV Ogólnopolskich Spotkań Kontrabasowych, który odbędzie się 12 maja 2005 roku, o godz. 19.00 w Sali Kameralnej Filharmonii Łódzkiej wystąpią: kontrabasista Miloslav Jelinek i pianistka Marcela Jelinková - muzyczne małżeństwo profesorów Akademii Muzycznej z Brna. Koncertują wspólnie od 9 lat; w tym czasie wystąpili ponad 100 razy, nagrali także płytę kompaktową Kontrabas klasyczny i wirtuozowski z repertuarem od klasycyzmu po współczesność. Głównym celem ich działalności artystycznej jest promowanie kontrabasu jako instrumentu koncertowego z jego bogatymi i nie odkrytymi możliwościami technicznymi oraz brzmieniowymi, które ciągle jeszcze zaskakują publiczność. Jako pedagodzy biorą udział w międzynarodowym projekcie kursów interpretacyjnych organizowanych w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Podczas koncertu w Łodzi zaprezentują następujące utwory na kontrabas i fortepian:
H. Eccles Sonata a-moll
R. Tuláček Burleska, Walse miniature, Chant d’amour
M. Štědroň Scherzetti Cervetti
T. Hauta-aho Little Elegy
T. Osborne Bleu-Sweet
Dwa kolejne koncerty z udziałem uczestników Spotkań odbędą się 13 i 14 maja, o godz. 18.15, w Akademii Muzycznej w Łodzi.


17. Międzynarodowe Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich
Poświęcone Pamięci Marka Stachowskiego
Kraków 12-24 maja 2005


Festiwal Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich powstał w 1988 roku. Pierwsza jego edycja była przeglądem środowiskowym, podczas którego odbyło się kilka koncertów. Od 1994 roku zyskał rangę międzynarodową i poświęcony jest muzyce współczesnej polskiej i światowej. Zawsze jednak ważne miejsce w jego programie zajmuje twórczość kompozytorów krakowskich. Tegoroczna edycja Festiwalu jest poświęcona pamięci, zmarłego 3 grudnia 2004 roku, znakomitego kompozytora związanego z Krakowem, byłego rektora krakowskiej Akademii Muzycznej - Marka Stachowskiego. Organizatorem festiwalu jest Oddział Krakowski Związku Kompozytorów Polskich, a dyrektorem artystycznym - Jerzy Stankiewicz.

Read more


Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zaprasza do Torunia na cykl wykładów popularnonaukowych "Fizyka i muzyka", którym towarzyszyć będą demonstracje interesujących doświadczeń.
Szczegółowy program przedstawia się następująco:
  • 13 maja 2005 Dlaczego grają instrumenty dęte dr Jolanta Domysławska (Instytut Fizyki, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Toruń)
  • 20 maja 2005 Dlaczego dzwonią dzwony dr Krzysztof Przegiętka, dr Krzysztof Wiśniewski (Instytut Fizyki, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Toruń)
  • 3 czerwca 2005 Dlaczego grają instrumenty strunowe dr hab. Mirosław Bylicki, prof. UMK (Instytut Fizyki, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Toruń)
Wykłady będą się odbywały w sali 26 Instytutu Fizyki UMK przy ul. Grudziądzkiej 5 w Toruniu. Początek zawsze o godz. 17.15.
Więcej informacji na temat cyklu wykładów na stronie: ptf.phys.uni.torun.pl. Powyższy cykl jest związany z obchodami Światowego Roku Fizyki.


Z okazji Jubileuszu 100-lecia Bazyliki Katedralnej w Białymstoku, dnia 13 maja 2005 roku, o godz. 18.00 zostanie wykonana Missa pro pace na 4 głosy solo, chór mieszany i orkiestrę Wojciecha Kilara. Wystąpią soliści: Barbara Kubiak - sopran, Katarzyna Suska - mezzosopran, Dariusz Pietrzykowski - tenor, Radosław Żukowski - bas oraz Orkiestra Filharmonii Białostockiej oraz Chór Uniwersytetu w Białymstoku. Koncert odbędzie się w Bazylice Katedralnej.


Kolejny Muzyczny Festiwal w Łańcucie trwać będzie od 14 do 21 maja 2005 roku. Festiwal organizuje Filharmonia w Rzeszowie, a dyrektorem artystycznym festiwalu jest dyrygent - Jerzy Kosek.

Program:

  • 14 maja (sobota), godz. 19.00 Inauguracja
    ORKIESTRA KAMERALNA AUXO, Jerzy Maksymiuk - dyrygent, Iwona Hossa - sopran, Rafał Blechacz - fortepian
    W programie: W.A. Mozart, J. Maksymiuk, B. Britten
  • 15 maja (niedziela), godz. 19.00
    ENSEMBLE de NAROL, Tytus Wojnowicz - obój, Władysław Kłosiewicz - klawesyn
    W programie: C.Ph.E. Bach, J.F. Fasch, G. Kapsberger, G.Ph. Telemann, A. Vivaldi, J.D. Zelenka
  • 16 maja (poniedziałek), godz. 19.00 recital
    Maria Ludko - sopran, Nadieżda Ganienko - fortepian
    W programie: P. Czajkowski, A. Glinka, M. Musorgski, S. Rachmaninow, M. Rimski-Korsakow, A. Rubinstein
  • 17 maja (wtorek), godz. 20.00
    G.B. PERGOLESI - Stabat Mater, La Serva Padrona
    Marta Boberska - sopran, Dorota Lachowicz - mezzosopran, Agnieszka Dondajewska - sopran, Józef Jan Frakstein - bas, KWARTET PRIMA VISTA: Krzysztof Bzówka - I skrzypce, Józef Kolinek - II skrzypce, Dariusz Kisieliński - altówka, Jerzy Muranty - wiolonczela, Władysław Kłosiewicz - klawesyn
  • 18 maja (środa), godz. 19.00
    CAPELLA BYDGOSTIENSIS, Mirosław Jacek Błaszczyk - dyrygent, Jadwiga Rappé - alt
    W programie: J.S. Bach, J. Haydn, W.A. Mozart, A. Vivaldi, Paweł Pańta - kontrabas
  • 19 maja (czwartek), godz. 19.00 recital
    Midori - skrzypce, Robert McDonald - fortepian
    W programie: J.S. Bach, C. Franck, G. Kurtág, W.A. Mozart
  • 20 maja (piątek)
    -- godz. 18.00 recital
    Patrycja Piekutowska - skrzypce, Beata Bilińska - fortepian
    W programie: K. Penderecki
    -- godz. 20.00 koncert nocny
    Ewa Bem - śpiew, TRIO J. JAGODZIŃSKIEGO, Andrzej Jagodziński - fortepian, Czesław "Mały" Bartkowski - perkusja, Adam Cegielski - kontrabas
  • 21 maja (sobota), godz. 19.00
    C. ORFF - Carmina Burana
    Orkiestra Filharmonii Rzeszowskiej, Chór Filharmonii Krakowskiej, Jerzy Kosek - dyrygent, Iwona Sawulska - sopran, Dariusz Pietrzykowski - tenor, Jerzy Mechliński - baryton, Jacek Mentel - kierownictwo Chóru.

Wszystkie koncerty, poza koncertem finałowym, który odbędzie się w Sali Filharmonii Rzeszowskiej, odbywać się będą w Sali Balowej Zamku w Łańcucie.


W dniach 14-22 maja 2005 roku w Nowym Sączu odbędzie się, już po raz trzynasty Festiwal Sztuki Wokalnej im. Ady Sari organizowany przez Małopolskie Centrum Kultury “Sokół”. W ramach festiwalu odbędzie się XI Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. Celem imprezy jest zarówno rozwój młodych śpiewaków, kształtowanie ich muzycznych i artystycznych upodobań oraz świadomości w zakresie zdobywania warsztatu wokalnego, poszukiwanie własnej osobowości twórczej, promowanie talentów, jak również uczczenie wielkiej polskiej śpiewaczki, światowej mistrzyni kunsztu wokalnego i zasłużonego pedagoga - Ady Sari.

Skrócony program festiwalu:
  • 14 maja (sobota) - godz. 20.00 - MCK SOKÓŁ
    Giacomo Puccini - TOSCA
    Soliści, chór, balet i orkiestra Opery Krakowskiej, dyrygent - Andrzej Straszyński
    Reżyseria - Laco Adamik
    Scenografia i kostiumy - Barbara Kędzierska
  • 19 maja (czwartek)
    -- godz. 18.00 - kościół św. Kazimierza
    Luigi Bordese - MAŁA MSZA UROCZYSTA
    Sądecka Szkółka Chóralna SOKOLIKI Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ
    Dyrygent, adaptacja utworu, prowadzenie - Mieczysław Sokołowski
    -- godz. 20.00 - Bazylika św. Małgorzaty
    KONCERT SYMFONICZNY
    Chór i Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Krakowie, dyrygent - Wojciech Czepiel, przygotowanie chóru - Lidia Matynian
    W programie:
    Ludwig van Beethoven II Symfonia D-dur op. 36
    Johannes Brahms Schicksalslied op. 54
  • 21 maja, godz. 19.30 - MCK SOKÓŁ
    KONCERT LAUREATÓW
    laureatom konkursu towarzyszy ORKIESTRA OPERY KRAKOWSKIEJ, dyrygent - Piotr Sułkowski i Tomasz Tokarczyk
    Prowadzenie - Tadeusz Deszkiewicz
  • 22 maja, godz. 20.00 - MCK SOKÓŁ
    KONCERT OPERETKOWO-MUSICALOWY
    Grażyna Brodzińska (sopran), Adam Zdunikowski (tenor) - laureat konkursu im. Ady Sari w 1991 roku, Marek Gurbal - Słowacja (baryton), Orkiestra Opery - Państwowego Teatru w Koszycach, dyrygent - Igor Dohovič
    Prowadzenie - Kinga Burzyńska i Jacek Chodorowski
    W programie: arie z operetek, piosenki z musicali, utwory instrumentalne.


VIII Festiwal Muzyczny Polskiego Radia "80 lat na antenie"

W dniach 15 - 21 maja 2005 odbędzie się ósma edycja Festiwalu Muzycznego Polskiego Radia zatytułowana "80 lat na antenie", w związku z przypadającym na bieżący rok jubileuszem 80-lecia Polskiego Radia. Festiwalowe koncerty będą odbywać się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego i Kościele O.O. Dominikanów p.w. św. Dominika w Warszawie.

Program festiwalu:

Transmisja wszystkich koncertów festiwalu w Programie II Polskiego Radia.
W niedzielę 22 maja, w godz. 11:30-18.00, na warszawskiej Starówce, odbędzie się HAPPENING MUZYCZNY "Miasto pełne muzyki", który zakończy Festiwal Muzyczny Polskiego Radia.


Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich
15 maja - 25 września 2005

Koncerty chopinowskie są organizowane przez Stołeczną Estradę i Towarzystwo im. Fryderyka Chopina od 1959 roku. Recitale chopinowskie z udziałem polskich i zagranicznych pianistów odbywają się każdej niedzieli, o godzinie 12.00 i 16.00 przy pomniku Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich od maja do września.

Koncerty w maju:
  • 15 maja
    godz.12.00 Joanna Marcinkowska
    godz.16.00 Nina Drath
  • 22 maja
    godz.12.00 Motoko Yoshikawa (Japonia)
    godz.16.00 Lidia Grychtołówna
  • 29 maja
    godz.12.00 Monika Rosca
    godz.16.00 Szczepan Kończal


Od 16 do 22 maja 2005 we Wrocławiu trwać będzie Międzynarodowy Festiwal Muzyki Elektroakustycznej "Musica Electronica Nova", prezentujący w szerokim zakresie najnowszą muzykę elektroakustyczną. Festiwal odbywać się będzie w trybie dwuletnim, na zmianę z cenionym od ponad 40 lat za prezentację najnowszej rodzimej sztuki muzycznej, Festiwalem Polskiej Muzyki Współczesnej “Musica Polonica Nova”. Głównym organizatorem Festiwalu jest wrocławski oddział Związku Kompozytorów Polskich, a dyrektorem artystycznym jest Stanisław Krupowicz.

Podczas Festiwalu "Musica Electronica Nova" odbędzie się wiele światowych i polskich prawykonań, z czego większość stanowić będą utwory młodych kompozytorów z Polski i zagranicy. W sumie na Festiwalu zabrzmią 54 utwory, z czego aż 29 to prawykonania polskie lub światowe.
Na festiwalu zaprezentują się na jednej scenie w projekcie Lutosphere (wariacje na temat Lutosławskiego): pianista jazzowy Leszek Możdżer, klasyczny wiolonczelista Andrzej Bauer oraz DJ m.bunio.s. Pojawią się również tradycyjne obsady: komputer będzie towarzyszył jednemu z najlepszych w Europie kwartetów – Cikada Quartet oraz w koncercie finałowym - Wrocławskiej Orkiestrze Symfonicznej. Na osobnym koncercie zaprezentowane zostaną dokonania wrocławskich twórców. Ciekawym pomysłem jest połączenie instrumentów kojarzonych z muzyką dawną: klawesynu (koncert Studia Eksperymentalnego PR, podczas którego wystąpi Urszula Kmieć oraz koncert we wrocławskiej Akademii Muzycznej z klawesynistami - Aleksandrą Rupocińską i Markiem Toporowskim) i violi da gamba (Kazimierz Pyzik na koncercie Studia SARC z Belfastu) z partią komputerową. Usłyszymy również wspaniałą duńską skrzypaczkę - Christine Pryn oraz wiolonczelistę i kompozytora ze Stanów Zjednoczonych - Chrisa Chafe'a. Swoje możliwości głosowe zaprezentuje laureatka tegorocznej nagrody Paszporty "Polityki" Agata Zubel. Koncerty będą odbywać się we wrocławskich salach koncertowych i w plenerze.
Równolegle z Festiwalem, we wrocławskiej Akademii Muzycznej, odbędą się Warsztaty muzyki komputerowej (szczegółowe informacje o warsztatach znajdują się na naszej stronie, w dziale kursy-sesje) prowadzone przez wybitnych twórców z Polski i zagranicy (Stanisław Krupowicz, Rolf Wallin, Marek Chołoniewski, Chris Chafe, Cezary Duchnowski, Marcin Bortnowski). W trakcie Festiwalu "Musica Electronica Nova" odbędzie również Internetowy Festiwal Dzwonków, będący nowatorskim i niezwykłym wydarzeniem o zasięgu międzynarodowym, które w ciągu 6 dni przyciągnęło w zeszłym roku ok. 500 000 osób z całego świata! Ze strony internetowej www i wap organizatorów można było za darmo ściągnąć sygnały na telefony komórkowe, skomponowane m.in. przez: Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego, Pawła Mykietyna. W tym roku, ze względu na ogromne zainteresowanie Festiwalem Dzwonków zarówno mediów jak i internautów, przewidywany jest kilkukrotny wzrost liczby uczestników.
Ostatniego dnia Festiwalu "Musica Electronica Nova", 22 maja 2005 roku, odbędzie się I Ogólnopolska Studencka Sesja Naukowa, której tematem będzie Muzyka elektroakustyczna w kontekście współczesnej kultury.
Gościem honorowym festiwalu będzie klasyk muzyki elektroakustycznej - Włodzimierz Kotoński.

Read more


W Bazylice Katedralnej we Włocławku, już po raz szesnasty, odbędzie się cykl Katedralne Koncerty Organowe. W każdy kolejny poniedziałek, o godz. 19.00, na zabytkowych katedralnych organach Spiegla zagra inny wybitny organista:
  • 16 maja 2005 – Ewa Polska (Bydgoszcz)
  • 23 maja 2005 – Jarosław Ciecierski (Olsztyn)
  • 30 maja 2005 – Tomasz Glanc (Niemcy)
  • 6 czerwca 2005 – Andrzej Chorosiński (Warszawa)
  • 13 czerwca 2005 – Waldemar Gawiejnowicz (Poznań)
  • 20 czerwca 2005 – Płocka Kapela Katedralna
    Adam Klarecki – organy (Włocławek)
Koncerty organizuje Parafia Katedralna i Urząd Miasta Włocławka. Wstęp wolny.


Towarzystwo Miłośników Muzyki Sakralnej i Parafia Katedralna w Płocku zapraszają na VI Płocki Międzynarodowy Festiwal Organowy. Festiwalowe koncerty będą odbywać się w Płockiej Bazylice Katedralnej, w każdy wtorek, o godz. 19.00, od 17 maja do 21 czerwca 2005.

Program:
  • 17 maja prof. Roman Perucki - organy, Maria Perucka - skrzypce (Gdańsk)
  • 24 maja Wiktor Bramski - organy (Płock)
  • 31 maja Gerhard Oppelt - organy (Berlin)
  • 7 czerwca Robert Hugo - organy (Praga), Dariusz Bator - fagot (Wrocław)
  • 14 czerwca Wladimir Matesic - organy, Tito Ciccarese - flet (Forli` - Włochy)
  • 21 czerwca Radosław Marzec - organy, Renata Ratajczak - wiolonczela (Bydgoszcz)

Wstęp wolny!


Filharmonia Poznańska, Teatr Nowy i Teatr Wielki w Poznaniu, dnia 18 maja 2005 roku, o godz. 18.00, zapraszają na uroczyste przedstawienie zatytułowane Totus Tuus poświęcone pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II.
W programie sztuki Karola Wojtyły: Matka (1939), Hiob (1940), Magnificat (1939) oraz Tryptyk Mariacki Karola Szymanowskiego: Litania do Marii Panny, Stabat Mater, Veni Creator. W Filharmonii Poznańskiej wystąpią aktorzy Teatru Nowego w Poznaniu: Wiesław Komasa, Witold Dębicki, Radosław Elis, Bolesław Idziak, Waldemar Szczepaniak oraz soliści Barbara Kubiak – sopran, Monika Mych – sopran, Roma Jakubowska-Handke – sopran, Jolanta Podlewska – mezzosopran, Jerzy Mechliński – baryton, a także Orkiestra Filharmonii Poznańskiej i Chór Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki w Poznaniu, pod dyrekcją Grzegorza Nowaka. Autorem scenariusza i reżyserem spektaklu jest Ryszard Peryt.


W Łodzkiej Filharmonii, 20 maja 2005 roku, o godz. 19.00, podczas koncertu z cyklu Rodzinne muzykowanie wystąpi znakomity dyrygent Jerzy Salwarowski wraz z synem - pianistą Hubertem Salwarowskim. Soliście towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej.
Program:
F. Mendelssohn-Bartholdy - Uwertura Hebrydy op. 26
W.A. Mozart - Koncert fortepianowy c-moll KV 491
F. Mendelssohn-Bartholdy - IV Symfonia A-dur „Włoska” op. 90


Dnia 21 maja 2005 roku, o godz. 19.00, Opera Bałtycka i Agencja Syrinx zapraszają na koncertowe wykonanie opery Giacomo Pucciniego Edgar. Edgar jest drugą operą w dorobku włoskiego kompozytora. Opera ta niezmiernie rzadko gości na scenach. W Polsce dzieło to było prezentowane jedynie w formie koncertowej. W takiej wersji przedstawi Edgara także Opera Bałtycka. Wezmą w niej udział włoskie śpiewaczki - Adriana Damato i Mariana Cornetti. Partie męski wykonają polscy, młodzi, ale występujący już na renomowanych zagranicznych scenach wokaliści - Rafał Siwek i Mikołaj Zalasiński oraz Włoch, Florentyńczyk - Giorgio Casciarri. Polską Filharmonię Kameralną i Chór Opery Bałtyckiej poprowadzi Alberto Veronesi (na zdjęciu).


W dniach od 21 maja do 11 czerwca 2005 roku odbędzie się piętnasta edycja festiwalu Mikołowskie Dni Muzyki. Festiwal proponuje szeroką ofertę repertuarową i wykonawczą. Podczas tegorocznej edycji odbędzie się 12 koncertów i recitali. Wystąpią m.in. znakomici moskiewscy muzycy z Brahms Trio, Norddeutsche Sinfonietta, Czeska Orkiestra Kameralna, Lwowska Orkiestra Kameralna, a także Zespół Śpiewaków Miasta Katowice - Camerata Silesia. W ramach festiwalu m.in. po raz pierwszy zabrzmią utwory Krzysztofa Grzeszczaka i Dariusza Przybylskiego nagrodzone na II konkursie kompozytorskim Mikołów 2004.

Program festiwalu:
  • 21.05.2005, godz. 19.00 - kościół św. Wojciecha - Koncert inauguracyjny
    Toruńska Orkiestra Kameralna, Konstanty Andrzej Kulka – skrzypce, Łukasz Borowicz – dyrygent
    Program: Antonio Salieri – Sinfonia in Re „Veneziana”, Wolfgang Amadeus Mozart – Symfonia D-dur KV 504 “Praska”, Ludvig van Beethoven – Koncert skrzypcowy D-dur op.61
  • 22.05.2005, godz. 18.30 - kościół św. Wojciecha - Recital organowy
    Jürgen Maag (Tübingen - Niemcy)
    Program: Johannes Brahms Präludium i fuga g-moll WoO 10, Preludia chorałowe op. 122: "O Gott, du frommer Gott", "Herzlich tut mich verlangen", "Herzlich tut mich verlangen", Robert Schumann - Fuga na temat BACH op. 60 nr 1, Sześć etiud w formie kanonu op. 56, Felix Mendelssohn- Bartholdy I Sonata f-moll op. 65 nr 1
  • 26.05.2005, godz.19.00 - kościół ewangelicki - Koncert chóralny
    Zespół Śpiewaków Miasta Katowice - Camerata Silesia, Anna Szostak - dyrygent
    Program: Mikołaj Zieleński - Magnificat, Marcin Mielczewski - Missa „O gloriosa Domina”, Anonim Bogurodzica, Andrzej Krzanowski Salve Regina, H. Kronsteiner Totus Tuus, o Maria, Anton Bruckner Ave Maria, Stanisław Krupowicz Song to the Virgin Mary, Arvo Pärt Magnificat
  • 29.05.2005, godz. 18.30 - kościół św. Wojciecha - Recital organowy
    Juhani Romppanen (Pori - Finlandia)
    Program: Dietrich Buxtehude: Preludium fis –moll BuxWV 146, Fantazja chorałowa, Ich ruf zu dir Herr Jesu Christ BuxWV 196, Max Reger - Wariacje i fuga na temat “Heil unsern König, Heil”, Preludium chorałowe „Christus, der ist mein Leben“, Jarmo Parviainen - Toccata i fuge a-moll, Toivo Kuula - Preludium e-moll Op.16b Nr. 1, Marche funébre Op. 26 Nr. 6, Intermezzo Op.16b Nr. 2, Franz Liszt - Preludium i fuga na temat B-A-C-H
  • 31.05.2005, godz. 19.00 - kościół ewangelicki - Koncert niemieckiej muzyki barokowej
    Zespół kameralny Flores tonorum: Lisandro Abadie śpiew - bas (Argentyna), Wojciech Martuszewski - I skrzypce, Judyta Wrona - II skrzypce, Jean-Marie Quint - wiolonczela (Francja), Wojciech Rósak – pozytyw / organy
    Program: Samuel Scheidt – Toccata super „In Te Domine speravi“ (organy solo), Franz Tunder – Kantata „Salve coelestis Pater“, Franz Tunder – Kantata „O Jesu dulcissime“, Georg Muffat – Toccata undecima (organy solo), Nicolaus Bruhns – Geistliches Konzert „Der Herr hat seinen Stuhl im Himmel bereitet“, Nicolaus Bruhns - Geistliches Konzert „Mein Herz ist bereit“, Nicolaus Bruhns - Geistliches Konzert „De profundis clamavi“
  • 2.06.2005, godz.19.00 - dom kultury
    Brahms Trio (Moskwa)
    Program: Franz Schubert – Trio fortepianowe op.100, Astor Piazzolla – Pory roku
  • 4.06.2005, godz.20.00 - Rynek Koncert plenerowy - gala operowa
    Edyta Piasecka – sopran, Agnieszka Zwierko – mezzosopran, Petr Svetlik – tenor, Mieczysław Milun – baryton, Mikołowska Orkiestra Kameralna, Paolo Gatto – dyrygent
    Program: Bellini, Donizetti, Rossini
  • 5.06.2005, godz. 19.00 - kościół ewangelicki
    Orkiestra: Norddeutsche Sinfonietta, Ewelina Nowicka - skrzypce, Christian Gayed - dyrygent
    Program: Einojuhani Rautavaara - Pelimannit op.1, Max Bruch - Serenada na tematy szwedzkich melodii ludowych, Luigi Boccherini - II Koncert skrzypcowy, Max Reger - Lyrisches Andante, Nikos Skalkottas - 5 Tańców greckich
  • 7.06.2005, godz.19.00 - kościół ewangelicki
    Czeska Orkiestra Kameralna, Michael Ericcson – wiolonczela, Ondrej Kukal – dyrygent
    Program: Wolfgang A. Mozart – Divertimento D-dur KV 136, Aleksander LasońHymn i aria, Josef Haydn – Koncert wiolonczelowy D-dur, Josef Suk – Serenada Es-dur
  • 8.06.2005, godz.18.30 - kościół św. Wojciecha - Koncert organowy
    Prawykonania utworów nagrodzonych na II konkursie kompozytorskim Mikołów 2004
    Program: Johann S.Bach - Chromatyczna Fantazja i Fuga BWV 903 /opr. Max Reger, wyk. Andrzej Chorosiński
    Krzysztof Grzeszczak - Cantus silesiensis - prawykonanie (II nagroda) wyk. Dariusz Przybylski
    Johann Christian H. Rinck - "Floeten Konzert" / Allegro-Recitativo-Rondo/
    wyk. Andrzej Chorosiński
    Felix Mendelssohn Bartholdy - VI Sonata d-moll
    wyk. Andrzej Chorosiński
    Dariusz Przybylski – Sequenza quasi una fantasia - prawykonanie (II nagroda)
    wyk. Dariusz Przybylski
    Samuel Wesley - Duo for Organ
    wyk. Andrzej Chorosiński i Dariusz Przybylski
  • 9.06.2005, godz.19.00 - Kościół xx Salwatorianów
    Lwowska Orkiestra Kameralna, Serhij Burko – dyrygent, Ihor Matseluh – fletnia Pana
    Program: M. Skoryk - 3 fantazje z Tabulatury Lwowskiej, P. Czajkowski - Sekstet d-moll op.70 („Souvenir de Florence”), P. Czajkowski - Elegia G-dur, M. Skoryk - Partita nr 6, W. Kaminski – Bogorodzica, Dziewica Maryja oraz popularne utwory na fletnię Pana
  • 11.06.2005, godz. 19.00 - kościół św. Wojciecha - Koncert finałowy
    Cantores Minores Wratislavienses, Orkiestra “Leopoldinum”, Monika Michaliszyn - sopran, Magdalena Pilarczyk - alt, Maciej Gocman - tenor, Łukasz Kazanecki - bas baryton, Piotr Karpeta - dyrygent
    Program: Johann.S. Bach – Uwertura a-moll BWV 1067, Georg F. Haendel – Concerto grosso, Georg F. Haendel – Dettinger Te Deum.


Kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu - Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej odbędzie się w dniach 22-29 maja 2005 roku.
Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej mają rangę międzynarodowego festiwalu. W przesłuchaniach wezmą udział chóry parafialne i świeckie z Polski i zagranicy. Występ każdego chóru oceniany będzie przez międzynarodowe Jury, w którym zasiądą wybitni znawcy chóralistyki i muzyki cerkiewnej – m.in. prof. Akademii Muzycznej w Warszawie Irena Protasewicz, prof. Igor Macijewski z Petersburga, prof. Nikołaj Osorgin z Paryża, dr Włodzimierz Wołosiuk z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie i inni.
Wszystkie chóry otrzymają pamiątkowe dyplomy, a najlepsze zostaną nagrodzone nagrodami pieniężnymi.


Trzeci w tym roku koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu "Musica Sacra" w Katedrze Warszawsko-Praskiej odbędzie się 22 maja 2005 roku, o godz. 19.00. Będzie to Koncert nadzwyczajny, podczas którego wystąpi Żeński Chór Kameralny Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego z Valparaiso w Chile - Coro Femenino Pontificia Universidad Católica de Valparaíso, który poprowadzi dyrektor artystyczny chóru - Boris Alvarado. Warto dodać, że Boris Alvarado, wraz z chórem dokonał licznych prawykonań i wykonań dzieł kompozytorów współczesnych w Chile, w tym także polskich: Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Zygmunta Krauzego, Witolda Lutosławskiego, Juliusza Łuciuka, Pawła Łukaszewskiego, Andrzeja Panufnika, Krzysztofa Pendereckiego, Tomasza Sikorskiego. Boris Alvarado jest również członkiem honorowym Stowarzyszenia „Musica Sacra” w Warszawie, a w 2003 roku został odznaczony przez Prezydenta RP - Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za promowanie kultury polskiej na kontynencie południowoamerykańskim.
Podczas niedzielnego koncertu, w Katedrze Warszawsko-Praskiej, usłyszymy utwory sakralne kompozytorów zagranicznych, głównie muzykę z Ameryki Południowej, ale w programie znajdzie się też utwór polskiego kompozytora - Pawła Łukaszewskiego.

Program koncertu:
John Tavener - Lamentation, Last Prayer and Exultation (1977)
Canto Bizantino Axion Estín
Martín Folz - O Lux (1995)
Martín Folz - Ave Maris Stella (1996)
Veljo Tormis - Rotā Dziesma (1982)
Colin Mawby - Ave Verum (1995)
Cyrillus Kree - Taaveti Laulud (1923)
Paweł Łukaszewski - Ave María ( 1992)
Peteris Vasks - Dona Nobis Pacem (1996/97)

Wstęp na koncert jest wolny.


W dniach 24-29 maja 2005 roku, w Białymstoku, odbędzie się XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2005” organizowany przez hajnowską Fundację „Muzyka Cerkiewna” przy współpracy z Filharmonią Białostocką.
Jak piszą organizatorzy: Tegoroczna edycja Festiwalu jest kontynuacją formuły Muzycznego Forum Wschodu i Zachodu z podkreśleniem znaczenia muzyki cerkiewnej jako wielkiego dorobku dziedzictwa narodowego. Podkreśla to udział chórów z krajów tworzących w przeszłości Rzeczypospolitą wielu narodów.
Ponadto, oprócz chórów z krajów o wielkich tradycjach wykonawczych muzyki cerkiewnej, zgodnie z głównym zadaniem Festiwalu jakim jest jej popularyzacja, wystąpią wykonawcy z krajów, w których ta muzyka jest mniej znana.
Mimo międzynarodowej formuły imprezy stwarzamy w tym roku większą możliwość uczestnictwa wielu znakomitym chórom z Polski.
Prezentowane będą różne rodzaje muzyki cerkiewnej – od najstarszych po kompozycje współczesne.
Zgodnie z wolą międzynarodowego Jury ubiegłorocznego Festiwalu, wykonawcy zaprezentują utwory wybitnego kompozytora Romualda Twardowskiego. Zwracamy również uwagę na twórczość znakomitego Arvo Pärta – kompozytora estońskiego. Rok 2005 jest bowiem rokiem Jubileuszy obu twórców.
Zgodnie z istniejącą tradycją zaprezentujemy kolejne wybitne, aczkolwiek nie wykonywane dotąd w całości na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka” dzieło jakim jest
Liturgia wg Św. Jana Chryzostoma Piotra Czajkowskiego. Wykonamy ją w roku 165-lecia urodzin tego wielkiego rosyjskiego kompozytora.
Wzorem lat ubiegłych uczestnicy Festiwalu wykonają liczne koncerty muzyki cerkiewnej na terenie całego kraju.


Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Wydział Nauk Historycznych i Społecznych - Muzykologia Teoretyczna i Stosowana, dnia 24 maja 2005 roku, zaprasza na sympozjum naukowe poświęcone życiu i twórczości Mariana Sawy, zmarłego 27 kwietnia 2005 roku, kompozytora, organisty, improwizatora i pedagoga. Wykłady odbędą się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, ul. Dewajtis 5, Sala 116 (Nowy Gmach), w godz. 10.00 - 18.00. Natomiast, o godz. 20.00 w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Św. Trójcy odbędzie się Koncert kompozytorski Marian Sawa in memoriam. Wystąpią: Marietta Kruzel-Sosnowska, Emilia i Jerzy Dziubińscy, Leszek Mateusz Gorecki, Michał Sławecki – organy, Leszek Lorent – kotły, Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, ks. Kazimierz Szymonik – dyrygent. Program koncertu wypełnią utwory Mariana Sawy: Gaude Polonia na organy (1990), Liauba na organy dla 2 wykonawców (1996), Fantazja chorałowa „Toi qui disposes” na organy dla 2 wykonawców (1996), Regina caeli na chór mieszany i organy (1996), Fantazja „Święty Boże” na organy (2003), Fantazja ŚląskaTe Deum na organy (2004), Missa Claromontana na chór mieszany, organy i kotły (2005), Passacaglia na organy (2005).
Podczas sympozjum i koncertu planowana jest również promocja płyty wydanej przez Acte Préalable zawierającej utwory Mariana Sawy. Na płycie znajdą się po raz pierwszy wydane dzieła m.in.: Missa Claromontana na chór mieszany, organy i kotły (2005), Regina caeli na chór mieszany i organy (1996) oraz utwory organowe: Passacaglia (2005), Fantazja Śląska - Te Deum, Modlitwa łomżyńska, Gaude Polonia, Partita wielkanocna 'Zwycięzca śmierci'. Wykonawcy: Marietta Kruzel-Sosnowska, Leszek Mateusz Gorecki, Michał Sławecki - organy, Leszek Lorent - kotły, Chór UKSW, dyr. ks. Kazimierz Szymonik. Jest to już piąta płyta w katalogu Acte Préalable, na której utrwalone zostały dzieła organowe Mariana Sawy.

Patroni medialni: Polskie Centrum Informacji Muzycznej www.polmic.pl, Muzyka 21, Acte Préalable.

Marian Sawa (1937-2005)
kompozytor, organista, improwizator, pedagog

24 maja 2005
Program sympozjum:

  • godz. 10.00
    Marian Sawa – 4 mazurki (1993-94)
    Marcin Tadeusz Łukaszewski – fortepian
  • godz. 10.15 - Otwarcie Sympozjum
    ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski, Dziekan Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych UKSW
  • godz. 10.30 Sesja I
    Prowadzenie: ks. dr Krzysztof Niegowski
    mgr Leszek Mateusz Gorecki Marian Sawa – życie, twórczość, działalność
    mgr Marietta Kruzel-Sosnowska Marian Sawa, pedagog – improwizator
    mgr Julita Kosińska Twórczość mszalna Mariana Sawy
    dr Katarzyna Sokołowska Oratorium Nativitas Mundi Mariana Sawy
  • godz. 13.30 Sesja II
    Prowadzenie: ks. dr Zenon Kołodziejczak
    mgr Leszek Mateusz Gorecki Preludia organowe Mariana Sawy na tematy polskich pieśni kościelnych jako utwory o charakterze koncertowym, liturgicznym i dydaktycznym
    mgr Marietta Kruzel-Sosnowska Twórczość organowa Mariana Sawy o charakterze dydaktycznym
    dr Marcin Tadeusz Łukaszewski Idiom stylistyczny dzieł Mariana Sawy – próba zdefiniowania
    prof. dr hab. Jagna Dankowska Filozoficzne aspekty twórczości Mariana Sawy
  • godz. 16.00 Panel dyskusyjno-wspomnieniowy Muzyka to pokarm dla duszy przez uszy (M. Sawa)
    Prowadzenie: dr Alicja Gronau-Osińska
  • godz. 18.00 - Zamknięcie Sesji
    ks. prof. dr Kazimierz Szymonik, Kierownik specjalności Muzykologia Teoretyczna i Stosowana UKSW
  • godz. 20.00, Kościół Ewangelicko-Augsburski Św. Trójcy
    Marian Sawa in memoriam – Koncert kompozytorski


Od maja do sierpnia, w każdy ostatni piątek miesiąca, o godz. 19.00, w kościele farnym w Chełmnie, odbędą się koncerty w ramach, zorganizowanego już po raz trzeci, cyklu Chełmińskie Wieczory Organowe.
Program:
  • 27 maja - Robert Grudzień – organy (Radom), Georgij Agratina – fletnia pana (Kijów)
  • 30 czerwca - Waldemar Krawiec - organy (Zabrze)
  • 29 lipca - Ewa Polska - organy (Bydgoszcz)
  • 26 sierpnia - Jakub Garbacz - organy, Joanna Woszczyk-Garbacz – flet (Łódź)
Organizatorami koncertów są chełmińskie kościoły i instytucje samorządowe: Parafia Wniebowzięcia NMP, Kościół Pallotynów, Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta Chełmna, Muzeum Ziemi Chełmińskiej, Chełmiński Dom Kultury, Państwowa Szkoła Muzyczna.
Wstęp na koncerty wolny.


Dnia 29 maja 2005 roku, o godz. 18.00, Filharmonia Kaliska zaprasza na Koncert symfoniczny w 10 rocznicę śmierci prof. Marii i Kazimierza Wiłkomirskich. Wystąpią: Wanda Wiłkomirska - skrzypce, Czesława Barczyk - wiolonczela oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego. W programie: Johannesa Brahmsa Koncert podwójny a-moll op. 102 na skrzypce i wiolonczelę oraz Symfonia g-moll KV 550 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Współorganizatorem koncertu jest Kaliskie Towarzystwo Muzyczne im. Alfreda Wiłkomirskiego.


XV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej w Warszawie
29 maja – 5 czerwca 2005


Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej w Warszawie, zaliczany dziś do najpoważniejszych warszawskich festiwali i najpoważniejszych imprez tego typu w świecie, odbywa się od 1991 roku. Powstał z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły dla uczczenia IV pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny. Festiwal wypełnił lukę jaka powstała w polskim życiu muzycznym w okresie powojennym, kiedy utwory muzyki sakralnej wykonywano częściej w salach koncertowych niż w świątyniach, z myślą o których były tworzone.
Podstawowym zadaniem festiwalu jest prezentacja twórczości muzycznej związanej z chrześcijaństwem oraz innymi religiami w możliwie najbardziej atrakcyjnej dla publiczności formie. Szczególnie ciekawie wypada promocja muzyki polskiej w bezpośredniej konfrontacji z uznanymi arcydziełami światowej literatury muzycznej (cykl "Wszystkie utwory organowe Feliksa Nowowiejskiego", renesans twórczości legendarnego organisty Katedry Warszawskiej-Mieczysława Surzyńskiego, popularyzacja polskich tabulatur organowych). Koncerty odbywają się w zabytkowych kościołach warszawskich, głównie w Archikatedrze św. Jana, która stanowi ważne centrum muzyki sakralnej i organowej o znaczeniu międzynarodowym.
Patronat nad Festiwalem sprawuje Prymas Polski Kardynał Józef Glemp, który przyznaje w trakcie imprez festiwalowych swoją nagrodę - Srebrną Piszczałkę, za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce. W tym roku nagrodę tę otrzyma ks. prof. dr hab. Andrzej Filaber.

Read more


W dniu 29 maja 2005 roku, o godz. 17.00 w Auli Akademii Muzycznej w Poznaniu, odbędzie się XIV Koncert Monograficzny Aleksandra Tansmana.
W programie:
Pięć utworów na skrzypce i fortepian
Wykonawcy: Agata Nocoń - skrzypce, Barbara Dmochowska - fortepian
Hommage a Chopin na gitarę solo
Wykonawcy: Michał Ciesielczyk - gitara
Suita koncertująca na obój i fortepian
Wykonawcy: Hanna Piasny - obój, Michał Francuz - fortepian
Tempo americano na fortepian
Wykonawcy: Marianna Lewicka - fortepian.