Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2003 2004 2005 2006 2007
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Czerwcowe rocznice

  • 10 czerwca - 50 urodziny świętuje Kazimierz Pyzik, kontrabasista i kompozytor
  • 11 czerwca - przypada 40 rocznica śmierci kompozytora Jana Gawlasa (1901-1965) i 30 rocznica śmierci Karola Stromengera (1885-1975), publicysty, krytyka muzycznego, pedagoga i kompozytora
  • 12 czerwca - mija 5 rocznica śmierci kompozytorki Zofii Iszkowskiej (1911-2000)
  • 15 czerwca - 50 urodziny obchodzi Jolanta Stępień, kompozytorka i pedagog
  • 17 czerwca - 75 urodziny świętuje Romuald Twardowski, kompozytor i pedagog
  • 19 czerwca - mija 110 rocznica urodzin kompozytora Czesława Żaka (1895-1959)
  • 20 czerwca - 55 urodziny świętuje organista i pedagog Julian Gembalski
  • 28 czerwca - przypada 110 rocznica urodzin teoretyka muzyki, kompozytora i pedagoga Kazimierza Sikorskiego (1895-1986)


FORUM 60-LECIA ZWIĄZKU KOMPOZYTORÓW POLSKICH


W 2005 roku przypada 60 rocznica powstania Związku Kompozytorów Polskich. Związek został utworzony podczas Ogólnopolskiego Zjazdu Kompozytorów w Krakowie w 1945 roku jako kontynuacja przedwojennej, założonej w 1925 roku organizacji - Stowarzyszenia Kompozytorów Polskich. Jego pierwszym prezesem był Piotr Perkowski, I wiceprezesem - Roman Palester, II wiceprezesem - Stanisław Wiechowicz, a sekretarzem i skarbnikiem - Witold Lutosławski.
ZKP zrzesza kompozytorów i muzykologów w trwały sposób związanych z polską kulturą muzyczną. Statutowym celem ZKP jest działanie na rzecz kultury muzycznej. Związek realizuje go poprzez organizowanie koncertów, festiwali, konferencji, kursów, wystaw i konkursów oraz poprzez działalność wydawniczą. Od listopada 2001 roku, w ramach Związku istnieje Polskie Centrum Informacji Muzycznej powstałe na bazie Biblioteki-Fonoteki Związku Kompozytorów Polskich - Ośrodka Dokumentacji Polskiej Muzyki Współczesnej, która gromadziła książki, partytury i płyty oraz informacje dotyczące współczesnych kompozytorów polskich i ich dzieł przez pięćdziesiąt lat. Do najważniejszych przedsięwzięć podejmowanych przez Zarząd Główny ZKP należy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, zainicjowany w 1956 roku przez Tadeusza Bairda i Kazimierza Serockiego. Od 1988 roku organizuje także koncerty pod nazwą „Portrety kompozytorów”.
Program Forum 60-lecia ZKP

Wkrótce w ramach obchodów Forum 60-lecia ZKP:
jubileuszowa publikacja Nowa dekada. ZKP 1995-2005
seria płyt Muzyka czasu "Warszawskiej Jesieni"
wystawa fotograficzna ZKP - Nasze 60 lat

Patronat nad Forum 60-lecia ZKP objęli Waldemar Dąbrowski - Minister Kultury i Lech Kaczyński - Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.


III Świdnicki Festiwal Gitarowy odbędzie się w dniach 2-5 czerwca 2005 roku. W ramach festiwalu, odbywają się koncerty prezentujące różnorodne oblicza muzyki gitarowej m.in. koncerty muzyki flamenco. Po raz drugi podczas festiwalu zostanie zorganizowany Konkurs Zespołów Kameralnych z udziałem gitary. Inicjatorem powstania festiwalu i dyrektorem artystycznym jest Marek Długosz, a przewodniczącym Jury konkursu - Jarema Klich.

Program:
  • 2 czerwca czwartek, godz. 18.30, Teatr Miejski
    Inauguracja festiwalu
    Wieczór Muzyki Hiszpańskiej
    Orkiestra Filharmonii Sudeckiej, Wojtek Mrozek – dyrygent, klarnet, Agata Sava – mezzosopran, Marek Długosz –gitara
    W programie przeboje hiszpańskiej muzyki klasycznej
  • 3 czerwca, piątek
    -- godz 16.00, Aula Szkoły Muzycznej w Świdnicy
    Ogłoszenie Wyników i Koncert Laureatów Świdnickiego Konkursu Zespołów Kameralnych
    -- godz 18.30, Muzeum w Świdnicy
    Recital mistrzowski
    Michał Nagy (gitara), Piotr Pałac (gitara) – Marzena Buchwald-Różyczka (klawesyn), Dariusz Domański (gitara) – Sylwia Matulewska (flet)
  • 4 czerwca, sobota
    -- 10.00 – 14.00 Szkoła Muzyczna w Świdnicy
    Warsztaty i lekcje mistrzowskie dla uczniów szkoły muzycznej w Świdnicy oraz uczestników konkursu
    -- godz 16.00 Aula Szkoły Muzycznej
    „Świdnickie Impresje”
    Koncert uczniów Szkoły Muzycznej w Świdnicy
    w programie światowa premiera cyklu miniatur Grzegorza Wierzby napisanych na zamówienie festiwalu
    -- godz. 19.00 Teatr Miejski
    Koncert poetycki
    Monika Bartczyszyn, Tomasz Sochacki, Grzegorz Wierzba
    Studio Piosenki Mirosława Jabłońskiego MDK Świdnica
    Zespół Nokturn oraz Mirosław Czyżykiewicz
  • 5 czerwca, niedziela, godz.18.00, Teatr Miejski
    Koncert Finałowy Flamenco
    Viva Flamenco


VIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej "Bach... ale nie tylko" trwać będzie od 2 czerwca do 25 sierpnia 2005 roku. Festiwalowe koncerty odbywać się będą w każdy czwartek, o godz. 19.00, w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Św.Trójcy przy pl. Małachowskiego w Warszawie.
Podczas Koncertu inauguracyjnego wystąpi zespół Ensemble de Narol, którego kierownikiem artystycznym jest Tytus Wojnowicz. Ensemble de Narol nie jest stałym zespołem, w jego skład wchodzą muzycy na stałe zatrudnieni w czołowych polskich orkiestrach oraz prowadzący solową działalność koncertową. Celem zespołu jest przedstawienie w formie koncertowej bardzo rzadko grywanych utworów barokowej muzyki kameralnej. Muzycy nie dążą do wiernego odtworzenia barokowych form ekspresji, lecz starają się je wykorzystać i rozszerzyć poprzez zastosowanie współczesnych instrumentów.
Nazwa Ensemble de Narol przywołuje tradycję szkoły artystycznej założonej w XVIII stuleciu przez Feliksa Antoniego hr. Łosia (1737-1804), budowniczego i właściciela pałacu w Narolu. Z pałacu w Narolu hrabia uczynił głośny ośrodek kulturalno-dydaktyczny. Do tej tradycji nawiązuje działająca obecnie w Narolu Fundacja Pro Academia Narolense, kierowana przez Władysława Kłosiewicza, która otrzymała w 2004 roku nagrodę Pro Publico Bono za najlepszą inicjatywę obywatelską. W sierpniu tego roku Fundacja organizuje VI Międzynarodowe Galicyjskie Warsztaty Artystyczne.
W marcu bieżącego roku ukazała się płyta Ensemble de Narol zawierająca utwory: A. Vivaldiego, J. Fascha, J. D. Zelenka, J. Hotteterre'a i G. Ph. Telemanna.

Program festiwalu na czerwiec:
  • 2 czerwca 2005 Koncert inauguracyjny
    Ensemble de Narol
    Tytus Wojnowicz - obój, Hanna Turonek - flet, Sebastian Aleksandrowicz - obój, Grzegorz Lalek - skrzypce, Juliusz Żurawski - skrzypce, Tomasz Bińkowski - róg, Sebastian Wypych - kontrabas, Anna Kowalska - teorba, gitara, Artur Kasperek - fagot, Władysław Kłosiewicz - klawesyn.
    W programie: J.S. Bach, C.Ph.E. Bach, A. Vivaldi , J. D. Zelenka, J.F. Fasch, G. Ph. Telemann
  • 9 czerwca 2005
    Leo van Doeselaar - organy
    W programie: Jan Sebastian Bach, Jan Pieterszoon Sweelinck, Dietrich Buxtehude, Bernardo Storace, Felix Mendelssohn-Bartholdy
  • 16 czerwca 2005
    Jozef Sluys - organy
    W programie: Jan Sebastian Bach, Peeter Cornet, Abraham van den Kerckhoven, Carl Philipp Emanuel Bach
  • 23 czerwca 2005
    Jadwiga Rappé - sopran, Jarosław Malanowicz - organy, Magdalena Makowska - skrzypce
    W programie: Jan Sebastian Bach, Marian Sawa
  • 30 czerwca 2005
    Heinz Balli - organy
    W programie: Jan Sebastian Bach, Tarquinio Merula, Michelangelo Rossi, Johannes Brahms, Willy Burkhard, Felix Mendelssohn Bartholdy

Wstęp po wykupieniu cegiełki na remont kościoła. Wstęp wolny dla emerytów, studentów i uczniów.


XV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej w Warszawie
29 maja – 5 czerwca 2005


Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej w Warszawie, zaliczany dziś do najpoważniejszych warszawskich festiwali i najpoważniejszych imprez tego typu w świecie, odbywa się od 1991 roku. Powstał z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły dla uczczenia IV pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny. Festiwal wypełnił lukę jaka powstała w polskim życiu muzycznym w okresie powojennym, kiedy utwory muzyki sakralnej wykonywano częściej w salach koncertowych niż w świątyniach, z myślą o których były tworzone.
Podstawowym zadaniem festiwalu jest prezentacja twórczości muzycznej związanej z chrześcijaństwem oraz innymi religiami w możliwie najbardziej atrakcyjnej dla publiczności formie. Szczególnie ciekawie wypada promocja muzyki polskiej w bezpośredniej konfrontacji z uznanymi arcydziełami światowej literatury muzycznej (cykl "Wszystkie utwory organowe Feliksa Nowowiejskiego", renesans twórczości legendarnego organisty Katedry Warszawskiej-Mieczysława Surzyńskiego, popularyzacja polskich tabulatur organowych). Koncerty odbywają się w zabytkowych kościołach warszawskich, głównie w Archikatedrze św. Jana, która stanowi ważne centrum muzyki sakralnej i organowej o znaczeniu międzynarodowym.
Patronat nad Festiwalem sprawuje Prymas Polski Kardynał Józef Glemp, który przyznaje w trakcie imprez festiwalowych swoją nagrodę - Srebrną Piszczałkę, za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce. W tym roku nagrodę tę otrzyma ks. prof. dr hab. Andrzej Filaber.

Więcej


W dniach od 21 maja do 11 czerwca 2005 roku odbędzie się piętnasta edycja festiwalu Mikołowskie Dni Muzyki. Festiwal proponuje szeroką ofertę repertuarową i wykonawczą. Podczas tegorocznej edycji odbędzie się 12 koncertów i recitali. Wystąpią m.in. znakomici moskiewscy muzycy z Brahms Trio, Norddeutsche Sinfonietta, Czeska Orkiestra Kameralna, Lwowska Orkiestra Kameralna, a także Zespół Śpiewaków Miasta Katowice - Camerata Silesia. W ramach festiwalu m.in. po raz pierwszy zabrzmią utwory Krzysztofa Grzeszczaka i Dariusza Przybylskiego nagrodzone na II konkursie kompozytorskim Mikołów 2004.

Program festiwalu:
  • 21.05.2005, godz. 19.00 - kościół św. Wojciecha - Koncert inauguracyjny
    Toruńska Orkiestra Kameralna, Konstanty Andrzej Kulka – skrzypce, Łukasz Borowicz – dyrygent
    Program: Antonio Salieri – Sinfonia in Re „Veneziana”, Wolfgang Amadeus Mozart – Symfonia D-dur KV 504 “Praska”, Ludvig van Beethoven – Koncert skrzypcowy D-dur op.61
  • 22.05.2005, godz. 18.30 - kościół św. Wojciecha - Recital organowy
    Jürgen Maag (Tübingen - Niemcy)
    Program: Johannes Brahms Präludium i fuga g-moll WoO 10, Preludia chorałowe op. 122: "O Gott, du frommer Gott", "Herzlich tut mich verlangen", "Herzlich tut mich verlangen", Robert Schumann - Fuga na temat BACH op. 60 nr 1, Sześć etiud w formie kanonu op. 56, Felix Mendelssohn- Bartholdy I Sonata f-moll op. 65 nr 1
  • 26.05.2005, godz.19.00 - kościół ewangelicki - Koncert chóralny
    Zespół Śpiewaków Miasta Katowice - Camerata Silesia, Anna Szostak - dyrygent
    Program: Mikołaj Zieleński - Magnificat, Marcin Mielczewski - Missa „O gloriosa Domina”, Anonim Bogurodzica, Andrzej Krzanowski Salve Regina, H. Kronsteiner Totus Tuus, o Maria, Anton Bruckner Ave Maria, Stanisław Krupowicz Song to the Virgin Mary, Arvo Pärt Magnificat
  • 29.05.2005, godz. 18.30 - kościół św. Wojciecha - Recital organowy
    Juhani Romppanen (Pori - Finlandia)
    Program: Dietrich Buxtehude: Preludium fis –moll BuxWV 146, Fantazja chorałowa, Ich ruf zu dir Herr Jesu Christ BuxWV 196, Max Reger - Wariacje i fuga na temat “Heil unsern König, Heil”, Preludium chorałowe „Christus, der ist mein Leben“, Jarmo Parviainen - Toccata i fuge a-moll, Toivo Kuula - Preludium e-moll Op.16b Nr. 1, Marche funébre Op. 26 Nr. 6, Intermezzo Op.16b Nr. 2, Franz Liszt - Preludium i fuga na temat B-A-C-H
  • 31.05.2005, godz. 19.00 - kościół ewangelicki - Koncert niemieckiej muzyki barokowej
    Zespół kameralny Flores tonorum: Lisandro Abadie śpiew - bas (Argentyna), Wojciech Martuszewski - I skrzypce, Judyta Wrona - II skrzypce, Jean-Marie Quint - wiolonczela (Francja), Wojciech Rósak – pozytyw / organy
    Program: Samuel Scheidt – Toccata super „In Te Domine speravi“ (organy solo), Franz Tunder – Kantata „Salve coelestis Pater“, Franz Tunder – Kantata „O Jesu dulcissime“, Georg Muffat – Toccata undecima (organy solo), Nicolaus Bruhns – Geistliches Konzert „Der Herr hat seinen Stuhl im Himmel bereitet“, Nicolaus Bruhns - Geistliches Konzert „Mein Herz ist bereit“, Nicolaus Bruhns - Geistliches Konzert „De profundis clamavi“
  • 2.06.2005, godz.19.00 - dom kultury
    Brahms Trio (Moskwa)
    Program: Franz Schubert – Trio fortepianowe op.100, Astor Piazzolla – Pory roku
  • 4.06.2005, godz.20.00 - Rynek Koncert plenerowy - gala operowa
    Edyta Piasecka – sopran, Agnieszka Zwierko – mezzosopran, Petr Svetlik – tenor, Mieczysław Milun – baryton, Mikołowska Orkiestra Kameralna, Paolo Gatto – dyrygent
    Program: Bellini, Donizetti, Rossini
  • 5.06.2005, godz. 19.00 - kościół ewangelicki
    Orkiestra: Norddeutsche Sinfonietta, Ewelina Nowicka - skrzypce, Christian Gayed - dyrygent
    Program: Einojuhani Rautavaara - Pelimannit op.1, Max Bruch - Serenada na tematy szwedzkich melodii ludowych, Luigi Boccherini - II Koncert skrzypcowy, Max Reger - Lyrisches Andante, Nikos Skalkottas - 5 Tańców greckich
  • 7.06.2005, godz.19.00 - kościół ewangelicki
    Czeska Orkiestra Kameralna, Michael Ericcson – wiolonczela, Ondrej Kukal – dyrygent
    Program: Wolfgang A. Mozart – Divertimento D-dur KV 136, Aleksander LasońHymn i aria, Josef Haydn – Koncert wiolonczelowy D-dur, Josef Suk – Serenada Es-dur
  • 8.06.2005, godz.18.30 - kościół św. Wojciecha - Koncert organowy
    Prawykonania utworów nagrodzonych na II konkursie kompozytorskim Mikołów 2004
    Program: Johann S.Bach - Chromatyczna Fantazja i Fuga BWV 903 /opr. Max Reger, wyk. Andrzej Chorosiński
    Krzysztof Grzeszczak - Cantus silesiensis - prawykonanie (II nagroda) wyk. Dariusz Przybylski
    Johann Christian H. Rinck - "Floeten Konzert" / Allegro-Recitativo-Rondo/
    wyk. Andrzej Chorosiński
    Felix Mendelssohn Bartholdy - VI Sonata d-moll
    wyk. Andrzej Chorosiński
    Dariusz Przybylski – Sequenza quasi una fantasia - prawykonanie (II nagroda)
    wyk. Dariusz Przybylski
    Samuel Wesley - Duo for Organ
    wyk. Andrzej Chorosiński i Dariusz Przybylski
  • 9.06.2005, godz.19.00 - Kościół xx Salwatorianów
    Lwowska Orkiestra Kameralna, Serhij Burko – dyrygent, Ihor Matseluh – fletnia Pana
    Program: M. Skoryk - 3 fantazje z Tabulatury Lwowskiej, P. Czajkowski - Sekstet d-moll op.70 („Souvenir de Florence”), P. Czajkowski - Elegia G-dur, M. Skoryk - Partita nr 6, W. Kaminski – Bogorodzica, Dziewica Maryja oraz popularne utwory na fletnię Pana
  • 11.06.2005, godz. 19.00 - kościół św. Wojciecha - Koncert finałowy
    Cantores Minores Wratislavienses, Orkiestra “Leopoldinum”, Monika Michaliszyn - sopran, Magdalena Pilarczyk - alt, Maciej Gocman - tenor, Łukasz Kazanecki - bas baryton, Piotr Karpeta - dyrygent
    Program: Johann.S. Bach – Uwertura a-moll BWV 1067, Georg F. Haendel – Concerto grosso, Georg F. Haendel – Dettinger Te Deum.


Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zaprasza do Torunia na cykl wykładów popularnonaukowych "Fizyka i muzyka", którym towarzyszyć będą demonstracje interesujących doświadczeń.
Szczegółowy program przedstawia się następująco:
  • 13 maja 2005 Dlaczego grają instrumenty dęte dr Jolanta Domysławska (Instytut Fizyki, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Toruń)
  • 20 maja 2005 Dlaczego dzwonią dzwony dr Krzysztof Przegiętka, dr Krzysztof Wiśniewski (Instytut Fizyki, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Toruń)
  • 3 czerwca 2005 Dlaczego grają instrumenty strunowe dr hab. Mirosław Bylicki, prof. UMK (Instytut Fizyki, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Toruń)
Wykłady będą się odbywały w sali 26 Instytutu Fizyki UMK przy ul. Grudziądzkiej 5 w Toruniu. Początek zawsze o godz. 17.15.
Więcej informacji na temat cyklu wykładów na stronie: ptf.phys.uni.torun.pl. Powyższy cykl jest związany z obchodami Światowego Roku Fizyki.


W dniach 3-11 czerwca 2005 roku w Filharmonii Wrocławskiej odbędzie się I Wrocławski Festiwal Muzyki Filmowej. Celem Festiwalu jest zachęcenie młodych ludzi do odwiedzenia filharmonii i posłuchania muzyki poważnej. Dyrektorem artystycznym imprezy został Jan Latham-Koenig, a kierownikiem artystycznym - Krzesimir Dębski, który wystąpi również w roli dyrygenta.

Program festiwalu:
  • 3 czerwca 2005 roku, piątek, godz. 19:00 - Sala Koncertowa Filharmonii Wrocławskiej
    Poematy estrady i wielkiego ekranu
    Wystąpią: Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej, Mariusz Smolij - dyrygent, Patrycja Piekutowska - skrzypce
    Program:
    J. Williams - Uwertura z filmu Kowboje
    arr. J. Bocook Spektakularne Kino - suita z tematami z filmów: Batman, Tańczący z Wilkami, Robin Hood: Książę Złodziei
    arr. C. Custer - Temat z filmów o Jamesie Bondzie
    J. Williams - Fragmenty muzyki z filmu Lista Schindlera
    J. Williams - Przygody na Ziemi z filmu E.T.
    J. Williams - Muzyka z filmu Harry Potter
    arr. R. Wendel - Flinstonowie spotykają Jetsonów
    P. Mascagni - Intermezzo z opery Cavaleria Rusticana z filmu Ojciec Chrzestny
    E. Chausson - Poeme, op. 25
    arr. C. Custer - Brawo Mancini - suita z tematami z filmów Hatari, Szarada, Różowa Pantera, Dni wina i róż
    J. Williams - Muzyka z filmu Gwiezdne Wojny
  • 5 czerwca 2005 roku, niedziela, godz. 11:00, 12:30 - Sala Koncertowa Filharmonii Wrocławskiej
    Filharmonia Familijna
    Orkiestra Plus Film
    Wystąpią: Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej, Mariusz Smolij - dyrygent i prowadzący
  • 10 czerwca 2005 roku, piątek, godz. 19:00 - Sala Koncertowa Filharmonii Wrocławskiej
    Panorama Polskiej Muzyki Filmowej
    Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej, Krzesimir Dębski - dyrygent
    Program:
    A. Sławiński - muzyka z filmu Chłopi
    S. Syrewicz - muzyka z filmu Ferdydurke
    T. Baird - Miejsce dla jednego
    Z. Konieczny - muzyka z filmu Wrota Europy
    K. Dębski - muzyka z filmu W Pustyni i w Puszczy
    Z. Szostak - muzyka z filmu Thais
    W. Kilar - muzyka z filmu Drakula
    J. A. P. Kaczmarek - muzyka z filmu Niewierna
    A. Kurylewicz - muzyka z seriali Polskie drogi, Lalka
    K. Dębski - muzyka z filmu Stara Baśń
    J. Satanowski - muzyka z filmu Kobieta w kapeluszu
    M. Lorenc - muzyka z filmów Bandyta, Prowokator
    W. Kilar - muzyka z filmu Dziewiąte wrota
    J. A. P. Kaczmarek - muzyka z filmu Marzyciel (Finding Neverland)
    K. Komeda - muzyka z filmu Dziecko Rosemary
    B. Kaper - muzyka z filmu Lili
    H. Wars - Pierwszy znak z filmu Szpieg w masce
    K. Dębski - muzyka z filmu Ogniem i mieczem
  • 11 czerwca 2005 roku, sobota, godz. 18:00 - Sala Koncertowa Filharmonii Wrocławskiej
    La dolce vita
    Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej, Krzesimir Dębski - dyrygent
    Program:
    N. Rota / K. Dębski - Muzyka z filmów Federico Felliniego: La Strada, Osiem i pół, Amarcord, Wywiad, Rzym, Noce Cabirii, Słodkie życie, Miasto kobiet, Satyricon, Giuletta i duchy.


DOROCZNE NAGRODY MINISTRA KULTURY 2005

Minister Kultury Waldemar Dąbrowski, zatwierdził propozycje Komisji do spraw opiniowania wniosków o przyznanie Dorocznej Nagrody i zdecydował, że laureatami Dorocznej Nagrody Ministra w roku 2005 zostali:
  • prof. Magdalena Abakanowicz - w dziedzinie sztuki plastyczne
  • Aleksander Błachowski - w dziedzinie upowszechniania kultury
  • Jacek Bocheński - w dziedzinie literatury
  • prof. Michał Bristiger - w dziedzinie muzyki (na zdjęciu powyżej)
  • Krzysztof Gąsiorowski - w dziedzinie literatury
  • Janusz Głowacki - w dziedzinie literatury
  • Genowefa Grabowska - w dziedzinie ochrony dziedzictwa
  • Jerzy Hoffman - w dziedzinie filmu
  • prof. Mieczysław Jahoda - w dziedzinie filmu
  • Zygmunt Krauze - w dziedzinie muzyki (na zdjęciu obok)
  • Zygmunt Kuchta - w dziedzinie twórczości ludowej
  • prof. Marek Kwiatkowski - w dziedzinie ochrony dziedzictwa
  • prof. Andrzej Łapicki - w dziedzinie teatru
  • Jerzy Maksymiuk - w dziedzinie muzyki (na zdjęciu poniżej)
  • Janusz Morgenstern - w dziedzinie filmu
  • Andrzej Mroczek - w dziedzinie upowszechniania sztuk plastycznych
  • Janusz Pulnar - w dziedzinie ochrony dziedzictwa
  • Jerzy Semkow - w dziedzinie muzyki
  • prof. Jerzy Trela - w dziedzinie teatru
  • Józef Wilkoń - w dziedzinie sztuki plastyczne
  • Ponadto nagrodę honorową za całokształt działalności w dziedzinie upowszechniania kultury otrzymał Zespół Zamku Królewskiego w Warszawie.
    Uroczystość wręczenia Dorocznych Nagród odbędzie się 4 czerwca 2005 roku, o godz. 11.00 na Zamku Królewskim w Warszawie.
    Doroczna Nagroda Ministra Kultury przyznawana jest od 1997 roku najznakomitszym przedstawicielom środowisk twórczych. Nagrody te przyznawane są w uznaniu całokształtu działalności lub za wybitne osiągnięcia w danym roku w dziedzinie: twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury o znaczeniu ogólnokrajowym lub międzynarodowym.
    Każdego roku około dziesięciu laureatów wraz z nagrodą pieniężną otrzymuje statuetkę autorstwa Adama Myjaka. Na uroczystość zorganizowaną na Zamku Królewskim zapraszani są przedstawiciele środowisk twórczych, dyrektorzy instytucji artystycznych, przedstawiciele prasy, radia i telewizji oraz członkowie rządu i parlamentarzyści. Nagroda ta stała się bardzo ważna w środowisku, jest wyczekiwana i szeroko komentowana. Pozwala Ministrowi Kultury podkreślić najważniejsze nurty i zjawiska pojawiające się w kulturze poprzez uhonorowanie osób, które je tworzą i reprezentują.


    W dniach 4 i 5 czerwca 2005 roku, o godz. 19.00, w Operze Nova w Bydgoszczy, po raz ostatni w tym sezonie, zostanie wykonana opera Arriga Boito Mefistofeles. Kompozytor i zarazem autor libretta oparł akcję swej monumentalnej opery Mefistofeles na tragedii Johannna Wolfganga von Goethe Faust. W bydgoskiej inscenizacji bierze udział 230 wykonawców. Kierownictwo muzyczne spektaklu objął Maciej Figas, a reżyserem i scenografem przedstawienia jest Tomasz Konina.


    XXI Świętojański Festiwal Organowy dedykowany Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II odbędzie się w Toruniu w dniach 8 maja-19 czerwca 2005 roku.
    Festiwal odbywa się już od 21 lat w Bazylice Katedralnej Św. Janów w Toruniu. Na niepowtarzalny charakter festiwalu ma wpływ możliwość wykorzystania dwóch różnych stylowo instrumenów, którymi dysponuje Bazylika - organów wczesnobarokowych i romantycznych. To pozwala wykonawcom na zaprezentowanie podczas jednego występu literatury organowej niemal wszystkich wieków.
    Program:

    • 8 maja - Koncert inauguracyjny Katedra św. Janów, Toruń, godz. 19.00
      J. S. Bach Toccata i fuga d-moll
      T. G. Albinoni Adagio
      St. Moniuszko II Litania Ostrobramska
      St. Moniuszko IV Litania Ostrobramska
      Wykonawcy:
      Agnieszka Morisson - sopran, Patrycja Stróżyk - alt, Piotr Kusiewicz - tenor, Łukasz Rynkowski - bas, Marcin Łęcki - organy, Chór Wydziału Teologii UMK „Tibi Domine” - dyr. ks. Mariusz Klimek, Chór „Alla camera”- dyr. Anna Janosz-Olszowy, Toruńska Orkiestra Kameralna, ks. Mariusz Klimek - dyrygent, Zygmunt Rychert - dyrygent
    • 15 maja Katedra św. Janów, Toruń, godz. 19.00
      Roman Perucki – Gdańsk (organy)
    • 22 maja Kościół Miłosierdzia Bożego, Toruń (Koniuchy), godz. 19.00
      Ewa Polska – Bydgoszcz (organy)
    • 28 maja Kościół Podwyższenia Krzyża Św., Grudziądz, godz. 19.00
      Tomasz Glanc – Niemcy (organy)
    • 29 maja Kościół św. Ducha, Toruń, godz. 17.30
      Tomasz Glanc – Niemcy (organy)
    • 5 czerwca Kościół M.B. Królowej Polski, Toruń (Rubinkowo I), godz. 19.00
      „Muzyka Mariana Sawy”
      Wykonawcy:
      Marietta Kruzel–Sosnowska - Warszawa (organy), Agnieszka Morisson - sopran, Chór Wydziału Teologii UMK Tibi Domine, ks. Mariusz Klimek - dyrygent
    • 12 czerwca Kościół Wniebowzięcia NMP, godz. 19.00
      Waldemar Gawiejnowicz – Poznań (organy)
    • 19 czerwca Katedra św. Janów, godz. 19.00
      Marcin Łęcki – Toruń (organy)


    Festiwal odbędzie się pod patronatem Biskupa Toruńskiego J.E. Księdza Biskupa Andrzeja Suskiego oraz Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.


    Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, na przełomie maja i czerwca 2005 roku, świętuje jubileusz 30-lecia swojej działalności. Z tej okazji zaplanowano szereg kulturalnych imprez: wystaw, przedstawień teatralnych, koncertów i spotkań z artystami. Jubileuszowe odchody zakończy wielki plenerowy koncert w wykonaniu orkiestry Sinfonietta Cracovia i zespołu akordeonowego Motion Trio. Jubileuszowy koncert odbędzie się 5 czerwca, o godz. 20.00 na Tarasie Dworku Białoprądnickiego.
    Przez cały tydzień obchodów 30-lecia Centrum Kultury "Dworek Białoprądnicki" (od 28 maja do 10 czerwca) w piwnicach, Sali Złotej i Kominkowej czynna będzie wystawa dokumentująca najważniejsze wydarzenia i postaci w historii Dworku Białoprądnickiego.


    Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich
    15 maja - 25 września 2005

    Koncerty chopinowskie są organizowane przez Stołeczną Estradę i Towarzystwo im. Fryderyka Chopina od 1959 roku. Recitale chopinowskie z udziałem polskich i zagranicznych pianistów odbywają się każdej niedzieli, o godzinie 12.00 i 16.00 przy pomniku Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich od maja do września.

    Koncerty w czerwcu:
    • 5 czerwca
      godz.12.00 Krzysztof Trzaskowski
      godz.16.00 Magdalena Lisak
    • 12 czerwca
      godz.12.00 Filip Wojciechowski
      godz.16.00 Rafał Blechacz
    • 19 czerwca
      godz.12.00 Łukasz Trepczyński
      godz.16.00 Maciej Poliszewski
    • 26 czerwca
      godz.12.00 Mika Okumura (Japonia)
      godz.16.00 Laura Mikkola (Finlandia)


    W Bazylice Katedralnej we Włocławku, już po raz szesnasty, odbędzie się cykl Katedralne Koncerty Organowe. W każdy kolejny poniedziałek, o godz. 19.00, na zabytkowych katedralnych organach Spiegla zagra inny wybitny organista:
    • 16 maja 2005 – Ewa Polska (Bydgoszcz)
    • 23 maja 2005 – Jarosław Ciecierski (Olsztyn)
    • 30 maja 2005 – Tomasz Glanc (Niemcy)
    • 6 czerwca 2005 – Andrzej Chorosiński (Warszawa)
    • 13 czerwca 2005 – Waldemar Gawiejnowicz (Poznań)
    • 20 czerwca 2005 – Płocka Kapela Katedralna
      Adam Klarecki – organy (Włocławek)
    Koncerty organizuje Parafia Katedralna i Urząd Miasta Włocławka. Wstęp wolny.


    Dnia 7 czerwca 2005 roku, o godz. 19.00 w Płockiej Bazylice Katedralnej odbędzie się recital fagotowy Dariusza Batora. W programie: Koncert fagotowy e-moll i Koncert fagotowy C-dur A. Vivaldiego oraz Sonata na fagot i basso continuo f-moll G. F. Telemanna. Przy organach soliście towarzyszyć będzie Robert Hugo (Czechy). Koncert z udziałem Dariusza Batora odbędzię się również 21 czerwca 2005 roku, o godz. 19.00, w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Kluczborku. Program koncertu: J.S. Bach Fantazja G-dur BWV 572, G.F. Telemann Sonata na fagot i basso continuo f-moll, C.F. Bach Sonata in g, A. Vivaldi Koncert fagotowy C-dur F. VIII. No. 40 - P. V. 45, G. Jacob Partita na fagot solo, E. Gigout Toccata. Przy organach - Bartłomiej Rzyman.


    Towarzystwo Miłośników Muzyki Sakralnej i Parafia Katedralna w Płocku zapraszają na VI Płocki Międzynarodowy Festiwal Organowy. Festiwalowe koncerty będą odbywać się w Płockiej Bazylice Katedralnej, w każdy wtorek, o godz. 19.00, od 17 maja do 21 czerwca 2005.

    Program:
    • 17 maja prof. Roman Perucki - organy, Maria Perucka - skrzypce (Gdańsk)
    • 24 maja Wiktor Bramski - organy (Płock)
    • 31 maja Gerhard Oppelt - organy (Berlin)
    • 7 czerwca Robert Hugo - organy (Praga), Dariusz Bator - fagot (Wrocław)
    • 14 czerwca Wladimir Matesic - organy, Tito Ciccarese - flet (Forli` - Włochy)
    • 21 czerwca Radosław Marzec - organy, Renata Ratajczak - wiolonczela (Bydgoszcz)

    Wstęp wolny!


    POLSKA MUZYKA NAJNOWSZA - FESTIWAL PRAWYKONAŃ w Katowicach

    W dniach 9-12 czerwca 2005 roku odbędzie się festiwal Polska Muzyka Najnowsza – Festiwal Prawykonań, którego organizatorem jest Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach. Festiwal był zaplanowany na kwiecień tego roku lecz ze względu na żałobę narodową ogłoszoną po śmierci Papieża został przełożony. Pomysłodawcą imprezy jest dyrektor naczelny i programowy NOSPR, Joanna Wnuk-Nazarowa. Siedem koncertów (w tym dwa kameralne) w trzydniowym cyklu sprawi, że Katowice - stolica Śląska - staną się muzycznym centrum Polski.
    Ideą przyświecającą całemu przedsięwzięciu jest zapoznanie słuchaczy z najnowszymi dokonaniami trzech pokoleń polskich kompozytorów współczesnych. Trzydziestu twórców zaprezentuje swoje najświeższe dzieła, od kompozycji na klasyczne składy po utwory zawierające warstwę elektroakustyczną. Wszystkie kompozycje zostaną wykonane po raz pierwszy w Polsce, a niektóre z nich – także na świecie. Znaczące miejsce wśród nich zajmą dzieła kompozytorów śląskich. Na scenie pojawią się, obok Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, Kwartet Śląski, Chór Polskiego Radia w Krakowie oraz szereg znakomitych solistów. Wystąpią także pedagodzy i absolwenci Akademii Muzycznej w Katowicach.

    Więcej


    Już od czterech lat, w ramach Dni Morza, Opera na Zamku w Szczecinie organizuje koncert dedykowany "Tym, którzy nie powrócili z morza". Podczas trzech poprzednich edycji wykonywano Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta. W tym roku, 12 czerwca 2005 roku, o godz. 22.00, podczas Koncertu nad wodą na Cmentarzu Centralnym przed Kaplicą zabrzmi Requiem Giuseppe Verdiego.
    Wystąpią soliści: Barbara Kubiak (sopran), Agnieszka Rehlis (mezzosopran), Przemysław Firek (bas), Leszek Świdziński (tenor) oraz Orkiestra i Chór Opery na Zamku, Chór Politechniki Szczecińskiej i Chór Collegium Majorum pod batutą Jacka Kraszewskiego.


    Warszawski Festiwal Chopinowski Filharmonii Narodowej


    Jesienią tego roku odbędzie się XV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina. Warszawski Festiwal Chopinowski, który organizuje Filharmonia Narodowa ma na celu zaprezentowanie publiczności młodych polskich pianistów - kandydatów do tegorocznej edycji Konkursu, wśród których są: Rafał Blechacz, Szczepan Kończal, Krzysztof Trzaskowski, Piotr Banasik, Łukasz Trepczyński oraz Piotr Szychowski. Podczas Warszawskiego Festiwalu Chopinowskiego wystąpią również laureaci poprzednich edycji Konkursu: Lidia Grychtołówna (laureatka z 1955 roku), Kevin Kenner (1990 rok), Ingrid Fliter (2000), Philippe Giusiano (1995).

    Program:
    • 12 czerwca 2005, godz. 19.00, sala koncertowa
      Laureatka V Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie w 1955 roku.
      Lidia Grychtołówna - fortepian
      Program:
      Fryderyk Copin: 2 Nokturny op. 15: nr 1 F-dur, nr 2 Fis-dur, Ballada As-dur op. 47, Ballada f-moll op. 52, Walce op. 34: nr 1 As-dur, nr 2 a-moll, nr 3 F-dur, Walce op. 64: nr 1 Des-dur, nr 2 cis-moll, Walc Es-dur op. 18, Andante spianato i Polonez Es-dur op. 22, 3 Mazurki op. 59: nr 1 a-moll, nr 2 As-dur, nr 3 fis-moll, Scherzo b-moll op. 31
    • 13 czerwca 2005, godz. 19:00, sala koncertowa
      Laureat XII Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie w 1990 roku.
      Kevin Kenner - fortepian
      Fryderyk Chopin: Lento con gran espressione cis-moll WN 37, Ballada g-moll op. 23, Ballada F-dur op. 38, Wariacje B-dur na temat arii La ci darem la mano z opery Don Juan Mozarta op. 2, 4 Mazurki op. 17: nr 1 B-dur, nr 2 e-moll, nr 3 As-dur, nr 4 a-moll, 4 Mazurki op. 30: nr 1 c-moll, nr 2 h-moll, nr 3 Des-dur, nr 4 cis-moll, 2 Nokturny op. 32: nr 1 H-dur, nr 2 As-dur, Polonez f-moll WN 9, Polonez As-dur op. 53
    • 14 czerwca 2005, godz. 19:00, sala kameralna
      Laureaci Konkursu Stypendialnego TiFC - luty 2005 roku.
      Kandydaci na XV Międzynarodowy Konkurs im. F. Chopina w Warszawie 2-24 października 2005 roku.
      Krzysztof Trzaskowski - fortepian
      Szczepan Kończal - fortepian
      Fryderyk Chopin: Andante spianato i Polonez Es-dur op. 22, 4 Mazurki op. 17: nr 1 B-dur, nr 2 e-moll, nr 3 As-dur, nr 4 a-moll, Sonata b-moll op. 35 (Krzysztof Trzaskowski)
      Nokturn E-dur op. 62 nr 2, 4 Mazurki op. 24: nr 1 g-moll, nr 2 C-dur, nr 3 As-dur, nr 4 b-moll, Impromptu Fis-dur op. 36, Scherzo h-moll op. 20, Fantazja f-moll op. 49 (Szczepan Kończal)
    • 15 czerwca 2005, godz. 19:00, sala koncertowa
      Laureatka XIV Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie w 2000 roku.
      Ingrid Fliter - fortepian
      Fryderyk Chopin Nokturn Des-dur op. 27 nr 2, Barkarola Fis-dur op. 60, 2 Mazurki op. 63: nr 2 f-moll, nr 3 cis-moll, Fantaisie – Impromptu cis-moll WN 46, Walc As-dur op. 64 nr 3, Walc Ges-dur WN 42, Walc As-dur op. 42, Polonez fis-moll op. 44, Nokturn H-dur op. 9 nr 3, Mazurek cis-moll op. 50 nr 3, Sonata h-moll op. 58
    • 16 czerwca 2005, godz. 19:00, sala kameralna
      Luareaci Konkursu Stypendialnego TiFC - luty 2005 roku.
      Kandydaci na XV Międzynarodowy Konkurs im. F. Chopina w Warszawie 2-24 października 2005 roku.
      Łukasz Trepczyński - fortepian
      Piotr Szychowski - fortepian
      Program:
      Fryderyk Chopin: Nokturn cis-moll op. 27 nr 1, Polonez - Fantazja As-dur op. 61, Sonata b-moll op. 35 (Łukasz Trepczyński)
      Nokturn c-moll op. 48 nr 1, Etiuda F-dur op. 10 nr 8, Etiudy op. 25: nr 5 e-moll, nr 11 a-moll, Fantazja f-moll op. 49, Walc As-dur op. 34 nr 1, Tarantella As-dur op. 43, Scherzo cis-moll op. 39 (Piotr Szychowski)
    • 18 czerwca 2005, godz. 19:00, sala kameralna
      Laureaci Konkursu Stypendialnego TiFC - luty 2005 roku.
      Kandydaci na XV Międzynarodowy Konkurs im. F. Chopina w Warszawie 2-24 października 2005 roku.
      Piotr Banasik - fortepian
      Rafał Blechacz - fortepian
      Program:
      Fryderyk Chopin: Ballada g-moll op. 23, Bolero a-moll op. 19, Nokturn E-dur op. 62 nr 2, 3 Mazurki op. 50: nr 1 G-dur, nr 2 As-dur, nr 3 cis-moll, Polonez fis-moll op. 44 (Piotr Banasik)
      Etiudy op. 10: nr 2 a-moll, nr 8 F-dur, nr 10 As-dur, Scherzo E-dur op. 54, Sonata h-moll op. 58 (Rafał Blechacz)
    • 19 czerwca 2005, godz. 19:00, sala koncertowa
      Laureat XIII Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie w 1995 roku.
      Philippe Giusiano - fortepian
      Fryderyk Chopin Nokturn c-moll op. 48 nr 1, 24 Preludia op. 28, 4 Scherza: h-moll op. 20, b-moll op. 31, cis-moll op. 39, E-dur op. 54


    W Amfiteatrze nad Motławą, 12 czerwca 2005 roku (niedziela), godz. 20.00, odbędzie się pierwszy inaugurujący „Gdańskie Lato Muzyczne 2005” koncert symfoniczny. Orkiestrę Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej poprowadzi dyrygent i równocześnie wirtuoz gry na waltorni – Dariusz Mikulski. Jako dyrygent współpracuje z orkiestrami symfonicznymi w Polsce i za granicą - m.in. Filharmonią Gdańską, Łódzką, Poznańską, Krakowską, Lubelską, Jeleniogórską, Zielonogórską, Wałbrzyską, Berliner Sinfoniker. Znany jest również jako założyciel i szef orkiestry symfonicznej Große Philharmonie Polen (Wielkiej Orkiestry Polskiej) składającej się z najlepszych muzyków z polskich orkiestr zawodowych, wzbogaconą o polską młodzież muzyczną, mającej podczas wspólnych prób i tournee koncertowych okazję pracować wspólnie z mistrzami swoich instrumentów.
    W programie:
    Giuseppe Verdi Uwertura do opery Nabucco
    Johannes Brahms Tańce węgierskie nr 1, 10, 5
    Johann Strauss Uwertura do Zemsty Nietoperza; Róże południa
    Piotr Czajkowski Suita z baletu Jezioro łabędzie nr 1, 2
    Piotr Czajkowski Trepak z baletu Dziadek do orzechów
    Edward Elgar Pump and circumstances
    Geirges Bizet Suita z opery Carmen
    Festiwal „Gdańskie Lato Muzyczne” jest imprezą kulturalną, która już na stałe wpisała się w muzyczny kalendarz Gdańska. Koncerty organizowane corocznie przez Polską Filharmonię Bałtycką od czerwca do końca sierpnia są niezwykle atrakcyjną ofertą kulturalną dla turystów i mieszkańców Trójmiasta.


    W Warszawie, w kolejne niedziele, od 12 do 26 czerwca 2005 roku odbędą się recitale organowe w ramach I Wolskiego Festiwalu Organowego – Organy Woli.
    Program:
    • 12 czerwca, godz. 17.30
      Przemysław Kapituła - Kościół Św. Klemensa Dworzaka,ul. Karolkowa 49
    • 19 czerwca, godz. 19.30
      Krzysztof Latała - Kościół Św. Augustyna, ul. Nowolipki 18
    • 26 czerwca, godz. 16.00
      Tomasz Kalisz i Katarzyna Kalisz - Kaplica Sióstr Rodziny Maryi, ul. Żelazna 97


    Stowarzyszenie Promocji Kultury i Sztuki AMABILE w Ostrowie Wielkopolskim, Agencja CHANTERELLE i Muzeum Narodowe w Poznaniu - Oddział Zamek w Gołuchowie zapraszają na 13 Spotkania Muzyki „Chanterelle Festival” Wśród Piękna Południowej Wielkopolski, które odbędą się w dniach 13-19 czerwca 2005 roku w Ostrowie Wielkopolskim i Gołuchowie. Gościem specjalnym Festiwalu będzie Krzysztof Meyer.

    Więcej


    XV Festiwal Mozartowski w Warszawie
    (15 czerwca - 26 lipca 2005)


    Pierwszy Festiwal Mozartowski został zorganizowany w 1991 roku przez Warszawską Operę Kameralną w ramach Roku Mozartowskiego obchodzonego dla uczczenia 200-lecia śmierci wiedeńskiego kompozytora. Pomysłodawcą imprezy był Stefan Sutkowski - dyrektor Opery. Podczas tego festiwalu artyści WOK wykonali wszystkie (26 tytułów) dzieła sceniczne Mozarta. To osiągnięcie, bez precedensu w historii pojedynczego teatru operowego, wywołało ogromne zainteresowanie, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Dlatego też Festiwal Mozartowski w Warszawie stał się imprezą coroczną, odbywającą się zawsze pomiędzy 15 czerwca i 26 lipca. Program festiwalu stanowi komplet dzieł scenicznych Mozarta i, zmieniający się co roku, wybór jego utworów koncertowych. Podczas tegorocznego - XV Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie oprócz wszystkich dzieł scenicznych zabrzmią koncerty fortepianowe i symfonie wykonywane na instrumentach z epoki oraz koncerty skrzypcowe, kwartety smyczkowe oraz dzieła oratoryjne.

    Więcej


    IX Festiwal Opera Viva
    24 czerwca - 10 sierpnia 2005

    Od 24 czerwca do 10 sierpnia 2005 roku trwać będzie IX Festiwal Opera Viva, organizowany przez Operę Krakowską. Podczas inauguracji, 24 czerwca, w Teatrze im. J. Słowackiego, melomani będą mogli usłyszeć najpiękniejsze arie, duety i uwertury operowe w wykonaniu: Ewy Biegas, Agnieszki Cząstki, Małgorzaty Lesiewicz, Vasyla Grokholskyiego, Przemysława Firka oraz chóru i orkiestry Opery Krakowskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego. Podczas Festiwalu zostanie wykonana również Traviata i Rigoletto Giuseppe Verdiego, Cosi fan tutte Wolfganga Amadeusza Mozarta, Orfeusz i Eurydyka Christopha Wilibalda Glucka, Cyrulik sewilski Gioacchino Rossiniego oraz Carmen Georga Bizeta.
    W ramach Festiwalu odbędą się spektakle plenerowe na Zamku Królewskim na Wawelu. Nawiązując do obchodów Stulecia odzyskania Wawelu dla społeczeństwa polskiego 1905-2005, Opera wystawi dwa dzieła, w których silnie zaakcentowany jest wątek narodowościowy i wyzwoleńczy: Straszny dwór Stanisława Moniuszki (6, 7 lipca) oraz Toscę Giacomo Pucciniego (15, 16 lipca). Spektakle odbędą się na dziedzińcu zewnętrznym, a widownia przygotowana będzie na prawie 1000 osób.
    Ponadto po raz pierwszy festiwalowe koncerty odbędą się również w Barbakanie. W ramach cyklu Barbakan nocą odbędzie się 11 koncertów muzyki operowej oraz instrumentalnej.

    Więcej


    PIERŚCIEŃ NIBELUNGA - PROJEKT OPERY DOLNOŚLĄSKIEJ

    Realizacja słynnej tetralogii Ryszarda Wagnera Pierścień Nibelunga, której podjęła się Opera Dolnośląska jest przedsięwzięciem wyjątkowym - zarówno ze względu na skalę realizacji, jak też z uwagi na materię dzieła, stawiającą ogromne wyzwania przed zespołem każdego teatru. Premiera Złota Renu w październiku 2003 roku odbiła się szerokim i pozytywnym echem nie tylko w kraju, ale i za granicą. Obejrzało ją łącznie blisko 14 tys. widzów! Na spektakl przybyły liczne grupy miłośników opery i twórczości Wagnera z całej Europy, przede wszystkim z Niemiec.
    Ranga tego projektu jest tym większa, że jest to pierwsza od 1933 roku całościowa realizacja wielkiego dramatu muzycznego Wagnera we Wrocławiu, który przed wojną znany był jako miejsce słynnych nocy wagnerowskich i gdzie dzieła Ryszarda Wagnera po 1945 roku nie były wykonywane ze względów politycznych.
    Wyjątkowość tego przedsięwzięcia, wyróżniająca realizację w całej Europie polega też na tym, że odbywa się ono w Hali Ludowej (Hali Stulecia). Architektura tej budowli tworzy niepowtarzalną scenerię, która w połączeniu ze wspaniałymi dekoracjami nadaje wrocławskiej inscenizacji dodatkowych walorów, podkreślając monumentalizm dzieła Wagnera.
    Reżyserii spektakli podjął się wybitny niemiecki twórca prof. Hans-Peter Lehmann, autor wielu znakomitych inscenizacji wagnerowskich na największych scenach operowych świata, w tym również prezentowanych na Festiwalu Wagnerowskim w Bayreuth. Kierownictwo muzyczne sprawuje zaś prof. Ewa Michnik, dyrektor Opery Dolnośląskiej we Wrocławiu. W przedstawieniach występują znakomici polscy i niemieccy śpiewacy, a imponujące dekoracje są wspólnym dziełem Opery w Hanowerze i Opery Dolnośląskiej.

    Kalendarium - Richard Wagner - Tetralogia Pierścień Nibelunga

    • ZŁOTO RENU
      18 X 2003; 24-25-26 X 2003, godz. 19.00; Hala Ludowa
      spektakl trwa 2 godz. 20 min., bez przerwy
    • WALKIRIA
      16 X 2004; 22-23-24 X 2004, godz. 17.00; Hala Ludowa
      spektakl trwa 5 godz. 30 min., w tym 2 przerwy po 45 min. każda
    • ZYGFRYD
      18 VI 2005, 24-25-26 VI 2005, godz. 17.00; Hala Ludowa
      spektakl trwa 5 godz. 30 min., w tym 2 przerwy po 45 min. każda
    • ZMIERZCH BOGÓW
      3 VI 2006, 9-10-11 VI 2006, godz. 17.00; Hala Ludowa
      spektakl trwa 6 godz., w tym 2 przerwy po 45 min. każda

    WAGNEROWSKI FESTIWAL OPEROWY - październik 2006

    • ZŁOTO RENU - 6 X 2006, godz. 19.00; Hala Ludowa
    • WALKIRIA - 7 X 2006, godz. 17..00; Hala Ludowa
    • ZYGFRYD - 13 X 2006, godz. 17.00; Hala Ludowa
    • ZMIERZCH BOGÓW - 15 X 2006, godz. 17.00; Hala Ludowa


    W dniach 18-26 czerwca 2005 roku odbędzie się festiwal -Krynickie Spotkania z Kulturą Chrześcijańską - Europa Ojczyzn, będący cyklem imprez o charakterze rodzinnym, kulturowym i sportowym, przepojonych duchem chrześcijańskim. Celem festiwalu jest pokazanie zdolnych ludzi w różnym wieku, którzy włączają się w tworzenie kultury. Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby Krynickie Spotkania z Kulturą Chrześcijańską miały rangę festiwalu na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Już teraz, dla podkreślenia rangi tego wydarzenia, zgłosili swój udział artyści znani nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami. Ten, ponad tygodniowy blok imprez festiwalowych jest dedykowany Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. To właśnie jego wizja nowej - zjednoczonej Europy, jako Europy Ojczyzn, dała organizatorom impuls do stworzenia festiwalu. Festiwalowe imprezy będą odbywać się w Krynicy i okolicznych miejscowościach.

    Koncerty w ramach festiwalu:
    • 18 czerwca (sobota)
      - godz. 19.30 – Recital wokalny. (kościół zdrojowy) Wykonawcy: Teresa Żylis-Gara - sopran, Robert Grudzień - organy.
    • 19 czerwca (niedziela)
      - godz. 11.30 – Koncert jubileuszowy, 10 lat duetu: Georgij Agratina -fletnia Pana, Robert Grudzień - organy (Mochnaczka Niżna).
      - godz. 15.00 – Msza św. inauguracja Krynickich Spotkań z Kulturą Chrześcijańską (kościół zdrojowy). Podczas Mszy św. śpiewa chór Chłopięcy Pueri Cantores Sancti Nicolai z Bochni.
      - godz. 16.30 – Koncert inauguracyjny w Sali Koncertowej Pijalni Głównej. Muzyka łącząca kultury zachodnią i wschodnią, tradycja polska, ukraińska, słowacka, węgierska i rumuńska. Wykonawcy: Georgij Agratina - fletnia Pana, sopiłka, cymbały koncertowe, talinka, Robert Grudzień - fortepian. Promocja młodych talentów - Anne-Kathrin Brehl - fortepian (Niemcy).
      - godz. 20.00 – koncert chóru Chłopięcego Pueri Cantores Sancti Nicolai z Bochni (kościół zdrojowy).
    • 20 czerwca (poniedziałek)
      - godz. 19.00 – Msza św. z udziałem ks. Bpa Ordynariusza Wiktora Skworca (kościół zdrojowy). Podczas Mszy św. śpiewa Chór Chłopięcy Pueri Cantores Sancti Nicolai.
      - godz. 19.30 - Spektakl słowno - muzyczny Medytacje – Tryptyk Rzymski. Wykonawcy: Krzysztof Kolberger – recytacje, Georgij Agratina – fletnia Pana, Robert Grudzień – organy.
    • 21 czerwca (wtorek)
      - godz. 18.00 – Koncert chóru Chłopięcego Pueri Cantores Sancti Nicolai - w jednym z kościołów naszego Dekanatu.
      - godz. 19.30 – Recital wokalny (kościół zdrojowy). Wykonawcy: Wiesław Ochman – tenor, Renata Dobosz – mezzosopran, Robert Grudzień – organy.
    • 22 czerwca (środa)
      - godz. 19.00 - Chór Chłopięcy Pueri Cantores Sancti Nicolai - w jednym z kościołów Dekanatu krynickiego.
    • 23 czerwca (czwartek)
      - godz. 18.00 - Koncert chóru greko-katolicki z Bardejowa /Słowacja/ w innym kościele naszego dekanatu.
      - godz. 19.30 - Koncert organowy (kościół zdrojowy) - Marian Machura.
    • 24 czerwca (piątek) - godz. 19.30 – Koncert organowy (kościół zdrojowy) - Marian Machura.
    • 25 czerwca (sobota)
      - godz. 19.30 - Chór Mieszany Akademii Pedagogicznej EDUCATUS im. KN w Krakowie, Adam Korzeniowski - dyrygent.
    • 26 czerwca (niedziela)
      - godz. 19.00 - Msza św. na zakończenie Krynickich Spotkań z Kulturą Chrześcijańską - ksiądz Biskup Stanisław Budzik. Podczas Mszy św. śpiewa chór greko-katolicki z Bardejowa (Słowacja).

    Pełny program festiwalu jest dostępny na stronie: www.wnmpkrynica.republika.pl


    Jubileusz 60-lecia Opery Śląskiej w Bytomiu

    Za oficjalną datę utworzenia Opery Śląskiej przyjmuje się dzień premiery Halki Stanisława Moniuszki (14 czerwca 1945 roku), którą wystawił wówczas zespół utworzony i kierowany przez światowej sławy artystę Adama Didura. Teraz, jubileusz 60-lecia Opery postanowiono uczcić również wykonaniem tego dzieła. Premierowe przedstawienia Halki Stanisława Moniuszki odbędą się 18 czerwca (godz. 18.00) i 19 czerwca (godz. 19.00) w Operze Ślaskiej w Bytomiu oraz 20 czerwca (godz. 18.00) w Teatrze Śląskim w Katowicach. Reżyserem spektaklu jest Marek Weiss-Grzesiński, a autorem scenografii Boris Kudlička i Marceli Sławiński. Choreografię opracowała Izadora Weiss. Kierownictwo muzyczne przedstawienia objął Tadeusz Serafin.
    Ponadto 19 czerwca (godz. 16.00) w sali koncertowej im. Adama Didura w Operze Śląskiej odbędzie się Koncert jubileuszowy z udziałem gwiazd polskiej wokalistyki operowej. Wystąpią: Jan Dobosz, Bożena Grudzińska-Kubik, Henryk Grychnik, Gabriela Kściuczyk-Mechlińska, Krystyna Kujawińska, Wiesław Ochman, Zofia Rogala, Alicja Słowakiewicz-Wolańska, Krystyna Szostek-Radkowa, Ryszard Wojtaszewski, Jan Wolański. Przy fortepianie: Larysa Chaban, Antoni Duda, Halina Mansarlijska. Koncert prowadzi Wiesław Ochman. W programie najsłynniejsze arie ze znanych oper i musicali oraz pieśni neapolitańskie w wykonaniu solistów, których debiut sceniczny i początek kariery miał miejsce w Operze Śląskiej w Bytomiu.

    W ramach imprez towarzyszących Jubileuszowi 60-lecia Opery, 18 czerwca, o godz. 17.00, zostaną odsłonięte portrety zasłużonych dyrektorów Opery Śląskiej:
    Stefana Beliny - Skupiewskiego (1946-1953) - obraz Stanisława Mazusia, laudacja: Bogdan Paprocki
    Włodzimierza Ormickiego (1953-63) - obraz Jana Nowaka, laudacja: Wiesław Ochman.
    Również 18 czerwca, o godz. 17.30, nastąpi uroczyste otwarcie wystawy: Od Katowic do Bytomia - Historyczna kadencja twórcy Opery Śląskiej Adama Didura.
    Z kolei w Teatrze Śląskim w Katowicach 20 czerwca odbędzie się sympozjum, poświęcone bytomskiej operze.
    Program sympozjum:
    • Scena operowa w Teatrze Polskim w Katowicach w latach 1922 - 1932 Elżbieta Szwed
    • Adam Didur i narodziny Opery Śląskiej Marek Brzeźniak
    • Repertuar Opery Śląskiej 1945-2005 - nurty i dokonania Leon Markiewicz
    • Wkład Opery Śląskiej w życie muzyczne kraju Józef Kański
    • Bytomska "kuźnia talentów" - scena wielkich debiutów Tadeusz Kijonka
    • Konkursy Wokalistyki Operowej im. Adama Didura Regina Gowarzewska-Griessgraber
    • Opera Śląska na zagranicznych szlakach Andrzej Tuziak
    Ponadto Fundacja Opera Silesia, 23 czerwca, o godz. 17.00, zaprasza na Inaugurację klubu melomana i spotkanie z Wiesławem Ochmanem (Prezesem Honorowym Fundacji).


    Kolejny koncert w ramach cyklu "Muzyka miast polskich - Lublin" odbędzie się 19 czerwca 2005 roku, o godz. 19.00, na Zamku Królewskim w Warszawie.
    Program koncertu:
    Włodzimierz Dębski - fragmenty baletu pt. Matóra
    Wyk.: Waldemar Malicki
    Mariusz Dubaj Ewokacja z cyklu Cztery poematy
    Józef Wieniawski Tarantella op. 4
    Józef Wieniawski Idylla op. 1
    Józef Wieniawski Polonez op. 13
    Wyk.: Elżbieta Karaś-Krasztel
    Krzesimir Dębski Cantabile
    Karol Lipiński - 2 cz. Koncertu Wojskowego
    Henryk Wieniawski Legenda op. 17
    Henryk Wieniawski Romans z koncertu d-moll
    Henryk Wieniawski Polonez A-dur
    Henryk Wieniawski Pieśń polska
    Henryk Wieniawski Kujawiak
    Henryk Wieniawski Obertas
    Wyk.: Edward Zienkowski (z Waldemarem Malickim)


    Codziennie oprócz niedziel, o godzinie 12.00, (do 15 września 2005 roku) w Archikatedrze św. Jana w Warszawie (Stare Miasto, ul. Świętojańska 8) odbywać się będzie druga edycja cyklu Wielkie Organy w Archikatedrze.
    Cykl Wielkie Organy w Archikatedrze to:
    • koncert na żywo na Wielkich Organach Archikatedry (prezentacja organów, ok. 25 minut) w wykonaniu najlepszych polskich organistów
    • zwiedzanie podziemi i grobowców Archikatedry Warszawskiej – miejsce spoczynku arcybiskupów warszawskich, Króla Stanisława Augusta, Prezydenta RP Gabriela Narutowicza, Premiera RP Ignacego Jana Paderewskiego oraz laureata nagrody Nobla Henryka Sienkiewicza
    • zwiedzanie Izby Pamiątek Duszpasterskich Prymasa Polski Kardynała Józefa Glempa
    Cykl jest jedną z najciekawszych i głównych atrakcji turystycznych Warszawy, która łączy prezentację kultury, historii i tradycji w najlepszym znaczeniu tych słów.


    W dniach 21 – 24 czerwca 2005 roku, w Gdańsku, odbędą się Świętojańskie Noce Muzyki Operowej. Jednym z założeń Festiwalu jest prezentacja mało znanych i rzadko wystawianych w Polsce dzieł. To świadoma kontynuacja linii repertuarowej Opery Bałtyckiej, na scenie której w przeciągu kilku ostatnich sezonów zostało zaprezentowanych wiele rzadko pojawiających się na Polskich scenach dzieł, jak m.in.: balet Korsarz, opery Fidelio, Tannhauser, Luisa Miller, Ernani, Norma czy ostatnio Anna Bolena. Wykonanie Lunatyczki Belliniego, podczas Świętojańskich Nocy Muzyki Operowej, będzie pierwszą prezentacją tej kompozycji w powojennym Gdańsku i drugą w Polsce (po występach weneckiego teatru La Fenice w Warszawie w latach 90-tych). Ale przede wszystkim będzie to pierwsza wizyta estońskiego zespołu operowego w Polsce, możliwa dzięki nawiązaniu poprzez POB współpracy z estońskimi instytucjami kulturalnymi (teatr w Tartu, Państwowy Instytut Eesti Kontsert w Parnu). W ramach Festiwalu zostaną też zaprezentowane koncertowe wykonania oper Verdiego: Zbójcy i Otello oraz wersja sceniczna opery Xerxes Georga Fryderyka Haendla. Festiwalowe przedstawienia odbęda się w Centrum św. Jana w Gdańsku.
    Program:
    • 21 czerwca, godz. 19.00
      Koncertowa prezentacja opery Vincenzo Belliniego Lunatyczka w wykonaniu artystów Teatru Vanemuine (Tartu /Estonia).
    • 22 czerwca, godz. 19.00
      Polska premiera koncertowej wersji opery Giuseppe Verdiego Zbójcy w wykonaniu zaproszonych solistów i artystów Opery Bałtyckiej.
    • 23 czerwca, godz. 19.00
      Koncertowe wykonanie opery Giuseppe Verdiego Otello, którą zaprezentują artyści Teatru Wielkiego w Poznaniu; w partii tytułowej Michael Austin.
    • 24 czerwca, godz. 19.00
      Wersja sceniczna opery Georga Fryderyka Haendla Xerxes w wykonaniu studentów wydziału wokalno-aktorskiego gdańskiej Akademii Muzycznej.


    W Poznaniu, w dniach 22-25 czerwca 2005 roku, już po raz siódmy odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Chórów Uniwersyteckich "Universitas Cantat 2005". Celem Festiwalu jest stworzenie międzynarodowego forum chóralistyki uniwersyteckiej pod hasłem Universitas, służącego współpracy i wymianie kulturalnej między ośrodkami uniwersyteckimi w Europie i na całym świecie. Festiwal ma charakter niekonkursowy. Istotnym założeniem Festiwalu jest prezentacja bogactwa literatury chóralnej reprezentowanych krajów, zaproszone zespoły prezentują głównie muzykę rodzimą, co stwarza okazję do wymiany repertuarowej.


    Dnia 22 czerwca 2005 roku, o godz. 18.00, w Austriackim Forum Kultury w Warszawie (ul. Próżna 8) odbędzie się spotkanie z kompozytorem Michałem Talma-Suttem. Podczas spotkania zostanie wykonany utwór Cellotronicum z udziałem Ignacego Grzelązki (wiolonczela). Spotkanie z kompozytorem poprowadzi Marek Zwyżykowski.


    W dniach 22 i 26-30 czerwca 2005 roku w Warszawie już po raz drugi odbędzie się Festiwal twórczości Witolda Lutosławskiego – Łańcuch II. O tegorocznej edycji imprezy tak wypowiada się jej dyrektor artystyczny, Andrzej Bauer: Po pozytywnych echach pierwszego festiwalu zastanawiałem się, jaką formułę nadać serii wydarzeń muzycznych, które będą mogły przyczynić się do przekazania młodym ludziom tradycji wykonawczej, pochodzącej bespośrednio od kompozytora, poprzez dyrygentów i solistów, którzy mieli kontakt z Mistrzem. Powołując do życia Lutosławski Youth Orchestra robimy pierwszy krok w tym kierunku, ale mam poczucie, że pomysł ten zawiera w sobie ogromny potencjał rozwojowy. Dlatego też młodą publiczność zapraszam szczególnie gorąco na koncerty festiwalowe. (...)
    Festiwal Łańcuch II rozpoczęliśmy "majówką" w Królikarni, adresowaną do dzieci. A teraz najpierw Filharmonia Narodowa - występ Kwartetu Szymanowskiego, który zagra obok
    Kwartetu Lutosławskiego dzieła Haydna i Szymanowskiego. Następnie Centrum Sztuki Współczesnej - koncert muzyki kameralnej, gdzie spotkają się utalentowani młodzi muzycy z Polski i Francji. Aż wreszcie premiera szczególnie mi bliskiego projektu - We Told Looptosławski, w ramach serii wydarzeń kontynuowanej przez muzyków improwizujących pod nazwą Djazzpora. W Fabryce Trzciny koncert "retro" - piosenki komponowane przez Lutosławskiego w latach pięćdziesiątych pod pseudonimem Derwid, w wykonaniu Doroty Miśkiewicz, Macieja Miecznikowskiego oraz Waldemara Malickiego. Wreszcie to, co najbardziej leży nam na sercu - inauguracyjny koncert Lutosławski Youth Orchestra - zespołu złożonego w tym roku z młodych muzyków z Francji, Hiszpanii, Holandii, Szwajcarii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Polski. Poprowadzi ją Heinz Holliger - charyzmatyczny oboista, kompozytor i dyrygent, dla którego Lutosławski napisał Koncert podwójny na obój i harfę. W koncercie wystąpią wybitni soliści: Państwo Holligerowie, Olga Pasiecznik i Piotr Pławner. Stworzenie orkiestry, która pod patronatem wybitnych mistrzów stanie się przestrzenią, gdzie młodzi adepci sztuki będą eksploprować niezwykły świat muzyki Lutosławskiego - to najważniejsze przedsięwzięcie festiwalu Łańcuch II.

    Więcej


    Dnia 23 czerwca 2005 roku, o godz. 20.00, w Fabryce Trzciny w Warszawie, odbędzie się koncert, podczas którego wystąpi Mostar Sinfonietta. Orkiestra została utworzona w 1998 roku i gromadzi muzyków różnych narodowości, jednocząc ich w prawdziwie tradycyjnym duchu miasta Mostar w Bośni, ponad jakimikolwiek politycznymi lub religijnymi podziałami. Mostar Sinfonietta kładzie nacisk na wielokulturowy charakter oraz różnorodność kultur w regionie Mostaru. Popiera edukacyjną i terapeutyczną inicjatywę, która prowadzi kulturę i sztukę Mostaru w bardziej twórczą i pomyślniejszą wspólną przyszłość. Ich repertuar jest bardzo urozmaicony, od Vivaldiego po Bartoka, od klasycznej po folkową muzykę.
    Wraz z orkiestrą wystąpią: Theodore Bikel (światowej sławy aktor teatralny i kinowy, bard muzyki folkowej – szczególnie znany z bogatego repertuaru piosenek żydowskich) i Shura Lipovsky (jedna z najbardziej znanych w Europie pieśniarek wykonujących pieśni jidysz i żydowskie) - śpiew, oraz Merima Kljuco (zajmująca się zarówno muzyką współczesną, jak też wykonywaniem muzyki klezmerskiej i bałkańskiej) - akordeon. Soliści i orkiestra wystąpią pod batutą Tamary Brooks - dyrygentki i pianistki. Koncert odbędzie się pod patronatem Ministra Kultury i Sztuki, Ambasadora Austrii w Polsce i Ambasadora Szwajcarii w Polsce.


    W dniach 24 czerwca - 23 sierpnia 2005 roku odbędzie się XLVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej. Festiwal organizowany jest corocznie od 1958 roku i jest najstarszym tego typu wydarzeniem muzycznym w Polsce. Koncerty odbywają się w każdy wtorek i piątek począwszy od końca czerwca do końca sierpnia, o godz. 20.00.
    Program festiwalu:
    • 24 czerwca Inauguracja
      Roman Perucki – organy, Orkiestra Kameralna Hanseatica
      Program:
      Wolfgang Amadeusz Mozart Sonaty Kościelne
      Francis Poulenc Koncert g-moll na organy, orkiestrę smyczkową i kotły
    • 28 czerwca Hanna Dys (Polska)
    • 1 lipca German Torre (Argentyna)
    • 5 lipca Daniel Zaretsky (Rosja)
    • 8 lipca Andrzej Chorosiński (Polska)
    • 12 lipca Silvano Rodi (Włochy)
    • 15 lipca Juhani Romppanen (Finlandia)
    • 19 lipca Edward de Geest (Belgia)
    • 22 lipca Pauli Pietiläinen (Finlandia)
    • 26 lipca David di Fiore (USA)
    • 29 lipca Domenico Severin (Francja)
    • 2 sierpnia José Enrique Ayarra Jarne (Hiszpania)
    • 5 sierpnia Ulrich Stuers (Niemcy)
    • 9 sierpnia Tomasz Glanc (Niemcy)
    • 12 sierpnia Bengt Tribukait (Szwecja)
    • 16 sierpnia Jean-Christophe Geiser (Szwajcaria)
    • 19 sierpnia Ghislain Leroy (Francja)
    • 23 sierpnia Pieter van Dijk (Holandia)


    Filharmonia Łódzka zaprasza na koncerty szóstego letniego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej "Kolory Polski". Wędrujący festiwal odwiedzi w tym roku Sieradz, Łęczycę, Tum, Wartę, Lutomiersk, Sulejów, Inowłódz, Oporów i Nieborów . Trwać będzie od 25 czerwca do 27 sierpnia 2005 roku.
    "Kolory Polski" to - jak zachęcają organizatorzy - świetna okazja, aby w wakacyjne weekendy wyjechać za miasto, odwiedzić ciekawe miejsca w regionie i wysłuchać w nieznanych wnętrzach dobrej muzyki.

    Więcej


    Filharmonia im. Romualda Traugutta zaprasza na piąty Letni Festiwal Pieśni Kompozytorów Polskich, który odbędzie się w dniach 25 czerwca - 31 lipca 2005 roku. Koncerty festiwalowe będą odbywać się we wszystkie soboty i niedziele o godz. 13.00 w Podchorążówce - Muzeum Wychodźstwa Polskiego w Łazienkach Królewskich w Warszawie oraz we wszystkie soboty i niedziele o godz. 15.00 w Oranżerii Muzeum Pałacu w Wilanowie. Wstęp na koncerty jest wolny.

    Więcej


    IX Międzynarodowy Letni Festiwal
    "Toruń - Muzyka i Architektura"
    2005


    W każdą sobotę i niedzielę, poczynając od 26 czerwca a kończąc 28 sierpnia 2005 roku - zawsze o godzinie 19.30 - odbywać się będą koncerty IX Międzynarodowego Letniego Festiwalu "Toruń - Muzyka i Architektura".
    Festiwalowe koncerty odbędą się w zabytkowych wnętrzach toruńskiej Starówki: w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Ratuszu Staromiejskim, Zamku krzyżackim, Kamienicy "Pod Gwiazdą", Bazylice Świętych Janów, Kościele Świętego Jakuba, siedzibie Towarzystwa Naukowego, Kościele Ducha Świętego i na Dworze Artusa. Podczas koncertów zabrzmi muzyka od renesansu po współczesność.

    Więcej


    KONCERTY POD LIPĄ I KONCERTY KRÓLEWSKIE
    (Warszawa, 26 czerwca - 28 sierpnia 2005)

    Łazienki Królewskie, Letnia Estrada za Starą Pomarańczarnią - godz. 13.30
    Wilanów, Taras Różany Muzeum Pałacu w Wilanowie - godz. 16.30

    Koncerty Pod Lipą oraz Koncerty Królewskie to cykl rokrocznie odbywających się letnich koncertów plenerowych w Łazienkach Królewskich (Estrada za Starą Pomarańczarnią) oraz w Wilanowie (Taras Różany Muzeum Pałacu). Historia koncertów plenerowych sięga przełomu lat 70-tych i 80-tych, dlatego też można powiedzieć, że szczycą się one już 25-letnią tradycją. Koncerty stanowią interesującą propozycję na czas, gdy w teatrach i filharmoniach trwa sezon urlopowy. Koncepcja imprezy polega na prezentacji najwybitniejszych orkiestr kameralnych z Polski, a także z zagranicy. W tym roku, podobnie jak i w ubiegłych latach, koncerty będą odbywały się w każdą niedzielę wakacji, od 26 czerwca do 28 sierpnia. Orkiestry zagrają w niedziele dwukrotnie ten sam program - najpierw o 13.30 w Łazienkach i trzy godziny później, o 16.30 w Wilanowie.
    Każdy z zaplanowanych koncertów będzie miał odrębny charakter. Wystąpią bardzo różnorodne zespoły (od orkiestr kameralnych po zespoły muzyki dawnej, salonowe, perkusyjne oraz promenadowe, wykonujące przeboje muzyki klasycznej). Festiwal od lat cieszy się ogromną popularnością wśród publiczności stolicy. Na każdym koncercie gości około 300 do 500 osób. Ponadto koncerty są wzbogacone o formułę prowadzącego, który krótko wprowadza publiczność w klimat i historię wykonywanych utworów oraz przedstawia wykonawców.
    W razie niepogody (deszczu) koncerty będą przenoszone odpowiednio: w Łazienkach Królewskich do Starej Pomarańczarni, w Wilanowie - do Oranżerii.

    Więcej


    XXVII Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej odbędzie się w dniach 27 czerwca - 3 lipca 2005 roku. Jest to najpoważniejsza międzynarodowa impreza muzyczna w regionie i jeden z najbardziej znanych festiwali tego typu w Polsce.
    W ramach festiwalu zorganizowany zostanie, już po raz piąty, kurs muzyki dawnej, w tym roku zatytułowany Muzyka włoska – Trecento.

    Więcej


    Trzej wirtuozi – Konstanty Andrzej Kulka (skrzypce), Andrzej Gębski (skrzypce) i Andrzej Wróbel (wiolonczela) wystąpią 29 czerwca 2005 roku w Sali Kameralnej na Ołowiance w ramach XII Spotkań Muzycznych i Warsztatów Skrzypcowych organizowanych corocznie dla młodych instrumentalistów przez Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku. Koncert monograficzny legendarnego polskiego wirtuoza skrzypiec i kompozytora Karola Lipińskiego wypełnią tria i fantazje. W roku 1818 Karol Lipiński dwukrotnie koncertował w największym wirtuozem wszechczasów – Niccolo Paganinim - i uznano go wówczas za skrzypka równego wielkiemu Włochowi. Lipińskiego wyróżniała gra o wielkim, śpiewnym, głębokim tonie pełnym wibracji. Współcześni podkreślali również w jego grze wyjątkową czystość intonacji, nawet w najtrudniejszych technicznie fragmentach. Lipiński cieszył się sławą wyśmienitego interpretatora granych przez niego utworów, a także sławą znakomitego kameralisty. Z tak doskonałą muzyczną materią w środowy wieczór o godz. 19.00 w Sali Kameralnej na Ołowiance zmierzą się trzej wytrawni muzycy, trzej wirtuozi, a wśród nich - Konstanty Andrzej Kulka (na zdjęciu).


    Od maja do sierpnia, w każdy ostatni piątek miesiąca, o godz. 19.00, w kościele farnym w Chełmnie, odbędą się koncerty w ramach, zorganizowanego już po raz trzeci, cyklu Chełmińskie Wieczory Organowe.
    Program:
    • 27 maja - Robert Grudzień – organy (Radom), Georgij Agratina – fletnia pana (Kijów)
    • 30 czerwca - Waldemar Krawiec - organy (Zabrze)
    • 29 lipca - Ewa Polska - organy (Bydgoszcz)
    • 26 sierpnia - Jakub Garbacz - organy, Joanna Woszczyk-Garbacz – flet (Łódź)
    Organizatorami koncertów są chełmińskie kościoły i instytucje samorządowe: Parafia Wniebowzięcia NMP, Kościół Pallotynów, Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta Chełmna, Muzeum Ziemi Chełmińskiej, Chełmiński Dom Kultury, Państwowa Szkoła Muzyczna.
    Wstęp na koncerty wolny.


    Misterium Stabat Mater Włodzimierza Pawlika zabrzmi 30 czerwca 2005 roku, o godz. 20.00, w Kościele p.w. Wszystkich Świętych, przy Placu Grzybowskim. Wystąpią: Włodek Pawlik - fortepian, Sebastian Gunerka - kantor oraz Chór Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra pod dyrekcją Pawła Łukaszewskiego.
    Stabat Mater było już prezentowane wielokrotnie podczas festiwali w całym kraju, m.in. na festiwalu filmowym w Kazimierzu Dolnym, w ramach Wratislavii Cantas, a także na jednym z koncertów XV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater w Częstochowie. Dzieło zostało także nagrane na płytę kompaktową, wydaną przez Musica Sacra Edition. Wykonawcy dedykowali płytę pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II.
    Kompozycja składa się z kilkunastu śpiewów chorałowych, wykonywanych unisono przez chór i komentowanych przez pianistę efektownymi improwizacjami, nadającymi całości mistyczny nastrój.


    Warszawska Orkiestra Młodych Sinfonia Artis zaprasza na koncerty w ramach cyklu Od Klasyki do rozrywki - Tango. Koncerty odbędą się w dniach: 30 czerwca 2005, godz. 18.00
    (Sala Koncertowa ZPSM im. J.Elsnera, ul. Miodowa 22 c), 1 lipca 2005, godz.18.00 (Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II, Plac Bankowy 1 - wejście od ul. Elektoralnej) oraz 3 lipca 2005, godz.18.00 (Łazienki Królewskie budynek Podchorążówki, ul. Agrykoli 1).
    Program koncertów:
    E. Grieg Suita z czasów Holberga
    A. Piazzolla Koncert na bandoneon i orkiestrę
    Najpiękniejsze tanga m.in.: La cumparsita, Caminito, To ostatnia niedziela, Tango Milonga.
    Jako soliści wystąpią: Krzysztof Korban - akordeon oraz zespół alTango i Piotr Rafałko. W roli dyrygenta - Krzysztof Urbański. Aranżacje: Paweł Jankowski, Krzysztof Urbański, Marcin Maciejewski, Tomasz Filipczak.