Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2003 2004 2005 2006 2007
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Lipcowe rocznice

  • 4 lipca – mija 115 rocznica urodzin kompozytora, dyrygenta i pedagoga Adama Sołtysa (1890-1968)
  • 5 lipca – 40 urodziny obchodzi kompozytor Zbigniew Zuchowicz
  • 11 lipca – przypada 25 rocznica śmierci kompozytora, pianisty i pedagoga Bolesława Woytowicza (1899-1980) oraz 30 rocznica śmierci kompozytora i dyrygenta Grzegorza Borysa Lomaniego (1893-1975)
  • 17 lipca - mija 20 rocznica śmierci kompozytora i pianisty, od 1932 roku zamieszkałego w Szwajcarii – Czesława Marka (1891-1985)
  • 22 lipca - 75 urodziny obchodzi kompozytor Leoncjusz Ciuciura


Dziewiąta edycja Festiwalu Muzyki Kameralnej „Wieczory w Arsenale” odbędzie się w dniach 1-17 lipca 2005 roku, na dziedzińcu wrocławskiego Arsenału.
Tegoroczny program tradycyjnie już obfituje we wspaniałe utwory światowej kameralistyki. Wśród nich znajdziemy wzruszające Il Tramonto Ottorina Respighiego i wspaniałe Siedem Romansów do słów Aleksandra Błoka Dymitra Szostakowicza w wykonaniu Urszuli Kryger (mezzosopran). Wieczór sonat w wykonaniu duetu Krzeszowiec-Świtała wypełnią utwory Beethovena, Debussy’ego i Brahmsa, a skrzypek Janusz Wawrowski będzie bohaterem wieczoru w całości poświęconego Mozartowi. Zaraz po Mozarcie usłyszymy Grupę MoCarta, która udowodni, że muzyką klasyczną można się także bawić… do łez.
Festiwal na swój skromny sposób pragnie także uczcić 200. rocznicę śmierci wybitnego włoskiego kompozytora, Luigi Boccheriniego. Koncert poświęcony jego osobie wypełnią kwintety, m.in. Kwintet smyczkowy „L’Uccelliera” oraz Kwintet gitarowy „Fandango”. W pierwszym z nich kompozytor w mistrzowski sposób naśladuje odgłosy zwierząt, zwłaszcza ptaków, w drugim obok klasycznych instrumentów pojawiają się kastaniety, podkreślające hiszpańskie pochodzenie tytułowego tańca. Krzysztof Śmietana, polski skrzypek mieszkający na stałe w Londynie, wystąpi na kolejnym koncercie, tym razem poświęconym Bachowi i jego synowi, Carlowi Philipowi. Towarzyszyć mu będzie młoda oboistka, Kamila Grott, która niedawno nagrała wraz z Orkiestrą Kameralną Wratislavia swoją pierwszą płytę (premiera na przełomie listopada i grudnia).
Finałowy Wieczór wypełni rzadko wystawiana opera komiczna Pimpinone Telemanna w polskiej wersji językowej.
Bilety na koncerty można kupić przez internet (www.Wieczory-w-Arsenale.pl) - przy użyciu karty kredytowej na wszystkie bilety obowiązują ceny ulgowe.

Więcej


W dniach 24 czerwca - 23 sierpnia 2005 roku odbędzie się XLVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej. Festiwal organizowany jest corocznie od 1958 roku i jest najstarszym tego typu wydarzeniem muzycznym w Polsce. Koncerty odbywają się w każdy wtorek i piątek począwszy od końca czerwca do końca sierpnia, o godz. 20.00.
Program festiwalu:
  • 24 czerwca Inauguracja
    Roman Perucki – organy, Orkiestra Kameralna Hanseatica
  • 28 czerwca Hanna Dys (Polska)
  • 1 lipca German Torre (Argentyna)
  • 5 lipca Daniel Zaretsky (Rosja)
  • 8 lipca Andrzej Chorosiński (Polska)
  • 12 lipca Silvano Rodi (Włochy)
  • 15 lipca Juhani Romppanen (Finlandia)
  • 19 lipca Edward de Geest (Belgia)
  • 22 lipca Pauli Pietiläinen (Finlandia)
  • 26 lipca David di Fiore (USA)
  • 29 lipca Domenico Severin (Francja)
  • 2 sierpnia José Enrique Ayarra Jarne (Hiszpania)
  • 5 sierpnia Ulrich Stuers (Niemcy)
  • 9 sierpnia Tomasz Glanc (Niemcy)
  • 12 sierpnia Bengt Tribukait (Szwecja)
  • 16 sierpnia Jean-Christophe Geiser (Szwajcaria)
  • 19 sierpnia Ghislain Leroy (Francja)
  • 23 sierpnia Pieter van Dijk (Holandia)


XV Festiwal Mozartowski w Warszawie
(15 czerwca - 26 lipca 2005)


Pierwszy Festiwal Mozartowski został zorganizowany w 1991 roku przez Warszawską Operę Kameralną w ramach Roku Mozartowskiego obchodzonego dla uczczenia 200-lecia śmierci wiedeńskiego kompozytora. Pomysłodawcą imprezy był Stefan Sutkowski - dyrektor Opery. Podczas tego festiwalu artyści WOK wykonali wszystkie (26 tytułów) dzieła sceniczne Mozarta. To osiągnięcie, bez precedensu w historii pojedynczego teatru operowego, wywołało ogromne zainteresowanie, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Dlatego też Festiwal Mozartowski w Warszawie stał się imprezą coroczną, odbywającą się zawsze pomiędzy 15 czerwca i 26 lipca. Program festiwalu stanowi komplet dzieł scenicznych Mozarta i, zmieniający się co roku, wybór jego utworów koncertowych. Podczas tegorocznego - XV Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie oprócz wszystkich dzieł scenicznych zabrzmią koncerty fortepianowe i symfonie wykonywane na instrumentach z epoki oraz koncerty skrzypcowe, kwartety smyczkowe oraz dzieła oratoryjne.

Więcej


IX Międzynarodowy Letni Festiwal
"Toruń - Muzyka i Architektura"
2005


W każdą sobotę i niedzielę, poczynając od 26 czerwca a kończąc 28 sierpnia 2005 roku - zawsze o godzinie 19.30 - odbywać się będą koncerty IX Międzynarodowego Letniego Festiwalu "Toruń - Muzyka i Architektura".
Festiwalowe koncerty odbędą się w zabytkowych wnętrzach toruńskiej Starówki: w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Ratuszu Staromiejskim, Zamku krzyżackim, Kamienicy "Pod Gwiazdą", Bazylice Świętych Janów, Kościele Świętego Jakuba, siedzibie Towarzystwa Naukowego, Kościele Ducha Świętego i na Dworze Artusa. Podczas koncertów zabrzmi muzyka od renesansu po współczesność.

Więcej


IX Festiwal Opera Viva
24 czerwca - 10 sierpnia 2005

Od 24 czerwca do 10 sierpnia 2005 roku trwać będzie IX Festiwal Opera Viva, organizowany przez Operę Krakowską. Podczas inauguracji, 24 czerwca, w Teatrze im. J. Słowackiego, melomani będą mogli usłyszeć najpiękniejsze arie, duety i uwertury operowe w wykonaniu: Ewy Biegas, Agnieszki Cząstki, Małgorzaty Lesiewicz, Vasyla Grokholskyiego, Przemysława Firka oraz chóru i orkiestry Opery Krakowskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego. Podczas Festiwalu zostanie wykonana również Traviata i Rigoletto Giuseppe Verdiego, Cosi fan tutte Wolfganga Amadeusza Mozarta, Orfeusz i Eurydyka Christopha Wilibalda Glucka, Cyrulik sewilski Gioacchino Rossiniego oraz Carmen Georga Bizeta.
W ramach Festiwalu odbędą się spektakle plenerowe na Zamku Królewskim na Wawelu. Nawiązując do obchodów Stulecia odzyskania Wawelu dla społeczeństwa polskiego 1905-2005, Opera wystawi dwa dzieła, w których silnie zaakcentowany jest wątek narodowościowy i wyzwoleńczy: Straszny dwór Stanisława Moniuszki (6, 7 lipca) oraz Toscę Giacomo Pucciniego (15, 16 lipca). Spektakle odbędą się na dziedzińcu zewnętrznym, a widownia przygotowana będzie na prawie 1000 osób.
Ponadto po raz pierwszy festiwalowe koncerty odbędą się również w Barbakanie. W ramach cyklu Barbakan nocą odbędzie się 11 koncertów muzyki operowej oraz instrumentalnej.

Więcej


Filharmonia Łódzka zaprasza na koncerty szóstego letniego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej "Kolory Polski". Wędrujący festiwal odwiedzi w tym roku Sieradz, Łęczycę, Tum, Wartę, Lutomiersk, Sulejów, Inowłódz, Oporów i Nieborów. Trwać będzie od 25 czerwca do 27 sierpnia 2005 roku.
"Kolory Polski" to - jak zachęcają organizatorzy - świetna okazja, aby w wakacyjne weekendy wyjechać za miasto, odwiedzić ciekawe miejsca w regionie i wysłuchać w nieznanych wnętrzach dobrej muzyki.

Więcej


Warszawska Orkiestra Młodych Sinfonia Artis zaprasza na koncerty w ramach cyklu Od Klasyki do rozrywki - Tango. Koncerty odbędą się w dniach: 30 czerwca 2005, godz. 18.00
(Sala Koncertowa ZPSM im. J.Elsnera, ul. Miodowa 22 c), 1 lipca 2005, godz.18.00 (Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II, Plac Bankowy 1 - wejście od ul. Elektoralnej) oraz 3 lipca 2005, godz.18.00 (Łazienki Królewskie budynek Podchorążówki, ul. Agrykoli 1).
Program koncertów:
E. Grieg Suita z czasów Holberga
A. Piazzolla Koncert na bandoneon i orkiestrę
Najpiękniejsze tanga m.in.: La cumparsita, Caminito, To ostatnia niedziela, Tango Milonga.
Jako soliści wystąpią: Krzysztof Korban - akordeon oraz zespół alTango i Piotr Rafałko. W roli dyrygenta - Krzysztof Urbański. Aranżacje: Paweł Jankowski, Krzysztof Urbański, Marcin Maciejewski, Tomasz Filipczak.


Letnie Koncerty w Łazienkach Królewskich
2 lipca - 27 sierpnia 2005

Letnie Koncerty w Łazienkach Królewskich to stały cykl koncertowy organizowany od ponad 40 lat przez Warszawskie Towarzystwo Muzyczne we współpracy z Muzeum Łazienki Królewskie. W ramach cyklu muzycy, prezentują wybitne utwory kameralne i solowe kompozytorów polskich i światowych. W ostatnich latach przy opracowywaniu programu cyklu koncertowego szczególna uwaga została poświęcona prezentacji utworów rodzimych kompozytorów. W koncertach biorą udział przede wszystkim młodzi, polscy utalentowani artyści. Tegoroczny cykl koncertowy zainauguruje recital skrzypcowy Jakuba Jakowicza (2 lipca), po nim wystąpią m.in. Natalia Sawościanik z recitalem fortepianowym (9 lipca), Kwartet gitarowy Bolero pod kier. Janusza Raczyńskiego (30 lipca). W sierpniu w ramach cyklu wystąpią m.in. zespół Ars Nova, pod dyrekcją Jacka Urbaniaka (6 sierpnia), a także Jarosław Bręk z recitalem wokalnym (20 sierpnia) i Patrycja Piekutowska z recitalem skrzypcowym (27 sierpnia).
Koncerty będą odbywały się w każdą sobotę, o godz. 17.00, w lipcu w Podchorążówce, a w sierpniu w Starej Pomarańczarni.

Ramowy program na lipiec:
  • 2 lipca 2005, godz. 17.00
    Jakub Jakowicz - skrzypce, Bartosz Bednarczyk - fortepian
    Program: W. A. Mozart, L.van Beethoven, H. Wieniawski
  • 9 lipca 2005, godz. 17.00, Recital fortepianowy
    Natalia Sawościanik - fortepian
    Program: F. Chopin, L. van Beethoven, T. Takemitsu
  • 16 lipca 2005, godz. 17.00, Trio fortepianowe
    Agnieszka Kozło - fortepian, Paweł Rybkowski - skrzypce, Nadia Bojadżijew - wiolonczela
    Program: L. van Beethoven, D. Szostakowicz, A. Panufnik
  • 23 lipca 2005, godz. 17.00, Kwartet instrumentów dętych blaszanych "Trombastic"
    Piotr Wawreniuk - puzon altowy, Piotr Dąbrowski - puzon tenorowy, Michał Kiljan - puzon tenorowy, Robert Krajewski - puzon basowy
    Program: A. Jarzębski, G.F. Haendel, H. Mancini, K. Serocki
  • 30 lipca 2005, godz. 17.00 - Kwartet gitarowy "Bolero" pod kierownictwem Janusza Raczyńskiego
    Janusz Raczyński, Rusłana Szewczuk, Maciej Michalak-Regulski, Oskar Nowakowski
    Program: M. Praetorius, M. Ravel, L. Bernstein


5 festiwal OGRODY MUZYCZNE WARSZAWY
1-30 lipca 2005

Koncerty w ramach piątej edycji festiwalu "Ogrody Muzyczne" będą odbywały się od 1 do 30 lipca 2005 roku na dziedzińcu i w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie. Festiwal organizowany jest przez Fundację Ogrody Muzyczne, Zamek Królewski w Warszawie i Stołeczną Estradę.
Przez cały lipiec, w każdą środę, czwartek, piątek, sobotę i niedzielę, o godz. 19.30, na wielkim ekranie ustawionym na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie, prezentowane będą realizacje filmowe najwybitniejszych oper, dzieł baletowych oraz filmy ukazujące zabytki materialne, bogactwo muzeów i piękno architektury, a także filmy muzyczne. Projekcje poprzedzone będą spotkaniami z interesującymi Polakami: artystami, działaczami kultury, sportowcami, dziennikarzami, politykami.
Ponadto w każdy poniedziałek lipca, o godz. 20.00, w ramach cyklu "Passage", w Zamku Królewskim w Warszawie, odbywać się będą koncerty kameralne, podczas których wystąpi m.in. duet Agaty Zubel i Cezarego Duchnowskiego 'Elettro Voce' i będzie można usłyszeć prawykonanie kompozycji Zbigniewa Bargielskiego.
Tegoroczny festiwal "Ogrody Muzyczne" będzie wzbogacony o I Letnie Mistrzowskie Kursy Wokalne, które odbędą się w Warszawie, w dniach 18-30 lipca 2005 roku. Kursy poprowadzi amerykańska gwiazda operowa - Grace Bumbry. Dwie lekcje kursu będą otwarte dla publiczności. Na zakończenie festiwalu i kursu - 30 lipca 2005, w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie, odbędzie się koncert galowy "Mistrz i jego uczniowie", z udziałem artystki i uczestników kursu. Podczas tego koncertu zostaną przyznane nagrody i stypendia dla najlepszych uczestników.
Kierownictwo artystyczne festiwalu objął Zygmunt Krauze.

Więcej


Filharmonia im. Romualda Traugutta zaprasza na piąty Letni Festiwal Pieśni Kompozytorów Polskich, który odbędzie się w dniach 25 czerwca - 31 lipca 2005 roku. Koncerty festiwalowe będą odbywać się we wszystkie soboty i niedziele o godz. 13.00 w Podchorążówce - Muzeum Wychodźstwa Polskiego w Łazienkach Królewskich w Warszawie oraz we wszystkie soboty i niedziele o godz. 15.00 w Oranżerii Muzeum Pałacu w Wilanowie. Wstęp na koncerty jest wolny.

Więcej


Muzyka w Starym Klasztorze - Łagiewniki
XVIII cykl koncertowy
24 czerwca - 26 sierpnia 2005

Łódzkie Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego zaprasza już po raz 18-ty do pięknego barokowego wnętrza Kościoła Św. Antoniego w Łagiewnikach na koncerty z cyklu Muzyka w Starym Klasztorze. Podczas koncertów wystąpią przede wszystkim organiści, głównie średniego pokolenia, ale także młodzi utalentowani artyści. Obok organistów w każdym koncercie wezmą udział także muzycy innych specjalności: śpiewaczki, wiolonczelista, zespół klarnecistów Claribel, a także liczni w tym roku skrzypkowie.

Więcej


Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich
15 maja - 25 września 2005

Koncerty chopinowskie są organizowane przez Stołeczną Estradę i Towarzystwo im. Fryderyka Chopina od 1959 roku. Recitale chopinowskie z udziałem polskich i zagranicznych pianistów odbywają się każdej niedzieli, o godzinie 12.00 i 16.00 przy pomniku Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich od maja do września.

Koncerty w lipcu:
  • 3 lipca
    godz.12.00 Piotr Banasik
    godz.16.00 Takashi Yamamoto (Japonia)
  • 10 lipca
    godz.12.00 Piotr Szychowski
    godz.16.00 Marian Sobula
  • 17 lipca
    godz.12.00 Joanna Ławrynowicz
    godz.16.00 Janusz Grobelny
  • 24 lipca
    godz.12.00 Maria Korecka
    godz.16.00 Rinko Kobayashi
  • 31 lipca
    godz.12.00 Sviese Cepliauskaite (Litwa)
    godz.16.00 Marta Gozdecka


XXVII Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej odbędzie się w dniach 27 czerwca - 3 lipca 2005 roku. Jest to najpoważniejsza międzynarodowa impreza muzyczna w regionie i jeden z najbardziej znanych festiwali tego typu w Polsce.
W ramach festiwalu zorganizowany zostanie, już po raz piąty, kurs muzyki dawnej, w tym roku zatytułowany Muzyka włoska – Trecento.

Więcej


Czwarty w tym roku koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu "Musica Sacra" w Katedrze Warszawsko-Praskiej odbędzie się 3 lipca 2005 roku, o godz. 19.00. Program wypełnią utwory polskich kompozytorów współczesnych: Mariana Sawy, Mariana Borkowskiego i Stanisława Moryty.
Wystąpią: Dorota Całek - sopran, Marcin Łukaszewski - flet, Krzysztof Bednarczyk - trąbka, Tomasz Holizna i Magdalena Igras - akordeon, Leszek Mateusz Gorecki i Maria Krajewska - organy.
Program:
Marian Sawa - Fresk na flet i organy, Ecce lignum crucis na organy, Passacaglia na organy
Marian Borkowski - Prolog na trąbkę i organy
Stanisław Moryto - Antyfony na sopran i organy, Conductus na dwa akordeony i organy, Veni Creator na organy.
W ramach tegorocznego Festiwalu "Musica Sacra" planowane są jeszcze trzy koncerty:
KONCERTY POD LIPĄ I KONCERTY KRÓLEWSKIE
(Warszawa, 26 czerwca - 28 sierpnia 2005)

Łazienki Królewskie, Letnia Estrada za Starą Pomarańczarnią - godz. 13.30
Wilanów, Taras Różany Muzeum Pałacu w Wilanowie - godz. 16.30

Koncerty Pod Lipą oraz Koncerty Królewskie to cykl rokrocznie odbywających się letnich koncertów plenerowych w Łazienkach Królewskich (Estrada za Starą Pomarańczarnią) oraz w Wilanowie (Taras Różany Muzeum Pałacu). Historia koncertów plenerowych sięga przełomu lat 70-tych i 80-tych, dlatego też można powiedzieć, że szczycą się one już 25-letnią tradycją. Koncerty stanowią interesującą propozycję na czas, gdy w teatrach i filharmoniach trwa sezon urlopowy. Koncepcja imprezy polega na prezentacji najwybitniejszych orkiestr kameralnych z Polski, a także z zagranicy. W tym roku, podobnie jak i w ubiegłych latach, koncerty będą odbywały się w każdą niedzielę wakacji, od 26 czerwca do 28 sierpnia. Orkiestry zagrają w niedziele dwukrotnie ten sam program - najpierw o 13.30 w Łazienkach i trzy godziny później, o 16.30 w Wilanowie.
Każdy z zaplanowanych koncertów będzie miał odrębny charakter. Wystąpią bardzo różnorodne zespoły (od orkiestr kameralnych po zespoły muzyki dawnej, salonowe, perkusyjne oraz promenadowe, wykonujące przeboje muzyki klasycznej). Festiwal od lat cieszy się ogromną popularnością wśród publiczności stolicy. Na każdym koncercie gości około 300 do 500 osób. Ponadto koncerty są wzbogacone o formułę prowadzącego, który krótko wprowadza publiczność w klimat i historię wykonywanych utworów oraz przedstawia wykonawców.
W razie niepogody (deszczu) koncerty będą przenoszone odpowiednio: w Łazienkach Królewskich do Starej Pomarańczarni, w Wilanowie - do Oranżerii.

Więcej


LETNIE KONCERTY KAMERALNE 2005
Altana Muzyczna CK Dworek Białoprądnicki
ul. Papiernicza 2, Kraków, godz. 16.00, wstęp wolny

Koncerty odbywają się od wielu lat w każde niedzielne popołudnie lipca i sierpnia w Altanie Muzycznej Dworku Białoprądnickiego. Urozmaicony program obejmuje muzykę kompozytorów wiedeńskich, arie i pieśni operowe oraz operetkowe, standardy jazzowe, flamenco, muzykę klezmerską, bałkańską, etc.
Na letniej scenie usytuowanej blisko parku otaczającego zabytkowy Dworek wystąpiło wiele znakomitych zespołów i solistów, m.in.: Marta Abako, Ewa Warta-Śmietana, Marta Poliszot, Witold Wrona, Orkiestra Straussowska Obligato, Trio Vivo, Jascha Lieberman Trio, Lubieżnicy Folkloru, Boba Jazz Band, Trio Galicyjskie, Que Passa i Kroke. Każdy z kameralnych koncertów gromadził około 200 osób. W 2003 roku w parkowej scenerii „Dworku Białoprądnickiego” koncertów wysłuchało ponad 2500 widzów, a w 2004 roku - 3 tysiące. Oprócz stałej publiczności Dworku, gośćmi koncertów było wielu turystów z Polski i zagranicy.

SKRÓCONY PROGRAM:

LIPIEC

SIERPIEŃ


W kolejne niedziele od 3 lipca do 18 września 2005 roku odbędzie się w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „ORGANY ARCHIKATEDRY”. Początek recitali organowych o godzinie 16.00. Organizatorem imprezy jest Fundacja „Festiwal Muzyki Sakralnej”.
W festiwalu weźmie udział wielu wspaniałych wirtuozów m.in.: Daniel Zaretsky - gwiazda organistyki rosyjskiej, organista słynnej Filharmonii im. D. Szostakowicza w St. Petersburgu; Rudolf Scheidegger - organista Grossmünster (Katedry) w Zurychu i profesor Wyższej Szkoły Muzycznej w Zurychu, wielokrotny odtwórca wszystkich utworów organowych i klawesynowych J. S. Bacha; Emanuele Cardi - fenomenalny wirtuoz z Włoch, jeden z czterech włoskich organistów, którzy ze względu na jakość produkcji (nie znajomości) mogą liczyć na wsparcie włoskiego Ministerstwa Kultury; Adriano Falcioni - laureat wielu konkursów organowych, wybitny interpretator utworów Maxa Regera, w latach 2003, 2004 wykonał wszystkie utwory Jana Sebastiana Bacha i Maxa Regera.

KALENDARZ KONCERTÓW

  • 03.07. Daniel Zaretsky (Rosja)
  • 10.07. Christian Ringendahl (Niemcy)
  • 17.07. Andres Uibo (Estonia)
  • 24.07. Sergio Paolini (Włochy)
  • 31.07. Eric Hallein (Belgia)
  • 07.08. Rudolf Scheidegger (Szwajcaria)
  • 14.08. Emanuele Cardi (Włochy)
  • 21.08. Adriano Falcioni (Włochy)
  • 28.08. Piotr Rachoń (Polska)
  • 04.09. Przemysław Kapituła (Polska)
  • 11.09. Wojciech Szwejkowski (Polska)
  • 18.09. Esteban Elizondo (Hiszpania)


Już po raz dwudziesty ósmy w Bydgoszczy odbędzie się festiwal Bydgoskie Impresje Muzyczne. W tym roku festiwal, będący spotkaniem uzdolnionej artystycznie młodzieży z całego świata, odbędzie się w dniach 4-10 lipca. Ideą festiwalu jest stworzenie warunków i przyjaznej atmosfery dla prezentacji dorobku artystycznego uczestników z różnych obszarów kulturowych, a także integracja młodzieży poprzez wspólne muzykowanie, zabawę i twórczy wypoczynek.


We wtorek, 5 lipca 2005, o godz. 19.00, w zabytkowym kościele św. Jana w Gdańsku, odbędzie się recital Pawła Kowalskiego, pianisty cenionego w Polsce i za granicą.
Podczas recitalu Romantic Piano Night Paweł Kowalski wykona utwory organowe Jana Sebastiana Bacha w wirtuozowskich opracowaniach Feruccio Bussoniego i Franciszka Liszta oraz kompozycje Aleksandra Skriabina i Fryderyka Chopina, a także przygotowane specjalnie na ten wieczór niespodzianki muzyczne...
Program recitalu:
Johann Sebastian Bach / Ferrucio Busoni Preludium chorałowe "Nun komm der Heiden Heiland" BWV 559
Johann Sebastian Bach / Franz Liszt Fantazja i fuga organowa g-moll BWV 542
Fryderyk Chopin Ballada g-moll op. 23, Ballada F-dur op. 38, Ballada f-moll op. 52, Mazurki: cis-moll op. 50 nr 3, e-moll op. 41 nr 2, h-moll op. 30 nr 2, cis-moll op. 63 nr 3
Aleksander Skriabin Preludium a-moll op. 11 nr 2, Preludium H-dur op. 16 nr 1, Feuillet d´album op. 45 nr 1, Sonata fortepianowa nr 4 Fis-dur op. 30
Johann Sebastian Bach / Ferrucio Busoni Preludium i fuga organowa D-dur BWV 53


Międzynarodowy Festiwal Organowy "Johann Sebastian Bach" 2005
Kościół Seminaryjny w Warszawie i Bazylika Katerdalna w Łowiczu
5 lipca - 31 sierpnia 2005

Międzynarodowy Festiwal Organowy "Johann Sebastian Bach" po raz pierwszy został zorganizowany w 1977 roku. Festiwal jest od kilku lat częścią Europejskiego Festiwalu Organowego, a patronat nad nim sprawuje Minister Kultury RP. Podczas festiwalowych koncertów prezentowane są dzieła Jana Sebastiana Bacha lub kompozycje powstałe na bazie czterech dźwięków B-A-C-H, pisane w hołdzie dla Mistrza.
Koncerty odbywają się w Kościele Seminaryjnym w Warszawie, a od 1989 roku miejscem koncertów jest również Bazylika Katedralna w Łowiczu. Odbiorcy koncertów w Warszawie i Łowiczu to nie tylko mieszkańcy tych miast, ale również liczni turyści.
W tym roku do udziału w koncertach zaproszonych zostało 13 najwybitniejszych interpretatorów muzyki organowej, głównie z krajów Europy zachodniej m.in. Michel Collin z Francji, Samuel Kummer, Harfried Mencke, Zygmunt Wanzen z Niemiec, ale również z Europy wschodniej i Polski. Koncerty w Warszawie będą odbywać się począwszy od 5 lipca do 30 sierpnia, w każdy wtorek, o godz. 20.00, w Kościele Seminaryjnym (ul. Krakowskie Przedmieście 52/54). Natomiast pierwszy koncert w Łowiczu obędzie się 6 lipca, a kolejne będą odbywać się w każdą środę lipca i sierpnia, o godz. 19.30, w Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP (ul. Stary Rynek 24/30 D).

Więcej


Letnie Koncerty Ratuszowe
Poznań, 6 lipca - 31 sierpnia 2005

Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu zaprasza na Letnie Koncerty Ratuszowe, które odbędą się w lipcu i sierpniu 2005 roku w Sali Odrodzenia Ratusza Poznańskiego. W ramach tegorocznej edycji Letnich Koncertów Ratuszowych odbędzie się dziewięć spotkań z muzyką, tradycyjnie we wszystkie środy lipca i sierpnia, o godz. 17.00. Podczas koncertów wystąpią studenci, absolwenci i pedagodzy poznańskiej Akademii Muzycznej.

Program ramowy na lipiec:

  • 6 lipca 2005 W hołdzie Fryderykowi Chopinowi i Henrykowi Wieniawskiemu
    Wykonawcy: Poznańskie Trio Fortepianowe w składzie: Anna Ziółkowska – skrzypce, Dagny Musielak – wiolonczela, Laura Sobolewska – fortepian
    W programie: utwory kameralne F. Chopina oraz utwory na skrzypce i fortepian H. Wieniawskiego
    Słowo o muzyce: Halina Lorkowska
  • 13 lipca 2005 Solo i w duecie
    Wykonawcy: Olga Gładysz – sopran, Gabriel Piotr Kozłowski – bas-baryton, Michał Karasiewicz – fortepian
    W programie: arie, duety i pieśni G. Donizettiego, G. Gershwina, G. Meyerbeera, F. Nowowiejskiego, G. Rossiniego J. Straussa Słowo o muzyce: Halina Lorkowska
  • 20 lipca 2005 Przed Konkursem...
    Nasi kandydaci na Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina

    Wykonawcy: Piotr Szychowski – fortepian
    W programie: utwory F. Chopina
    Słowo o muzyce: Halina Lorkowska
  • 27 lipca 2005 Francuskie klimaty
    Wykonawcy: Agnieszka Adamczak – sopran, Andrzej Łęgowski – flet, Joanna Balewska – fortepian, Izabela Górska-Krasiel – fortepian
    W programie: utwory na flet i fortepian J. Françaix i F. Poulenca oraz arie i pieśni
    G. Bizeta, C. Debusssy'ego, G. Fauré, Ch. Gounoda, J. Masseneta Słowo o muzyce: Teresa Brodniewicz
Wstęp wolny.


Letnie Wieczory Muzyczne - Dziekanka 2005

Cykl koncertowy Letnie Wieczory Muzyczne - Dziekanka jest organizowany przez warszawską Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina. Koncerty odbywają się w każdą środę i czwartek w lipcu i sierpniu 2005 roku, o godzinie 18.00, na dziedzińcu Dziekanki (ul. Krakowskie Przedmieście 56), a w razie niepogody - w Sali Koncertowej im. Józefa Elsnera, mieszczącej się w nowym budynku Dziekanki (ul. Krakowskie Przedmieście 58/60).

Program na lipiec:
  • 6, 7 lipca 2005 - środa, czwartek (godz. 18.00)
    WARSZAWSKI KWINTET AKORDEONOWY
    Wykonawcy: Maciej Kandefer, Jarosław Kutera, Magdalena Igras, Mirosław Mozol, Tomasz Holizna
    W programie:
    M. Musorgski - Obrazki z wystawy
    J. S. Bach - Toccata i fuga d-moll
    A. Szałajew - Wariacje
    W. Zołotariow - Partita
    W. Motow - Wariacje
    A. Alabjew - Słowik
    A. Piazzolla - Adios Nonino
  • 13, 14 lipca 2005 - środa, czwartek (godz. 18.00)
    FAGOT - INSTRUMENT NIEZNANY
    Wykonawcy: Bogumił Gadawski, Grzegorz Dąbrowski, Dariusz Bator, Alicja Kieruzalska, Łukasz Krzętowski - fagot, Agnieszka Kopacka - fortepian
    W programie:
    E. Bozza - Recitativo, Sicillienne et Rondo
    E. Elgar - Romance
    G. Rossini - Cavatina z opery Sroka złodziejka
    F. Chopin - Mazurek
    G. Verdi - Preludium z opery Traviata
    S. Prokofiew - Scherzo humorystyczne
    S. Fister-Nak - Oh, my Faworite
    F. J. Liftl - Santa Lucia
    R. Haase - Mana-Mannah
    P. Schickele - Ostatnie tango w Bayreuth
    Ch. Gounod - Marsz marionetek
    D. H. Carol - The wedding guest
    J. Fučik - The grouchy old bear
  • 20, 21 lipca 2005 - środa, czwartek (godz. 18.00)
    AKADEMIA PROMUJE MŁODE TALENTY
    Wykonawcy: Justyna Jara, Anna Orlik, Julita Smoleń - skrzypce Krystyna Makowska-Ławrynowicz - fortepian
    W programie:
    K. Lipiński - Wariacje na tematy z opery "Kopciuszek" Rossiniego
    I. J. Paderewski - Melodia
    P. Sarasate - Fantazja na tematy z opery "Carmen"
    H. Wieniawski - Polonez brillante A-dur
    H. Wieniawski - 4 Kaprysy z op. 18
  • 27, 28 lipca 2005 - środa, czwartek (godz. 18.00)
    KWARTET STROIKOWY ARUNDO
    Wykonawcy: Urszula Gołębiowska-Januchta - obój, Romuald Gołębiowski - klarnet, Alina Mleczko - saksofon, Leszek Wachnik - fagot
    W programie: Tańce renesansowe
    G. F. Haendel - Air
    J. Brahms - 3 Kwartety
    F. Poulenc - Suita
    G. Bizet - Miniatury
    J. Derfel - 4 Tańce
    L. Janaček - 3 Tańce morawskie
    D. Ellington - Standardy
    Ch. Corea - Fiesta


VII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Pelplińskiej
Pelplin, 6 lipca - 30 sierpnia 2005
środy godz. 19.00
Dyrektor Festiwalu: Gedymin Grubba

To już siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze Pelplińskiej, jedynej tego typu imprezy kulturalnej, organizowanej w tej części województwa pomorskiego. Jak co roku podczas festiwalu wystąpią znani muzycy z Polski i zagranicy. Cykl ma charakter uniwersalny: obok recitali organowych organizowane są koncerty kameralne, chóralne, symfoniczne. To powoduje, iż przedsięwzięcie spełnia założenia filharmonii, z tym że o charakterze letnim. Festiwalowi towarzyszyć będą VII Mariackie Wieczory Kameralne w Kolegiacie p.w. Wniebowzięcia NMP w Koronowie (Koronowo, niedziele godz. 19.00) oraz cykl Koncertów Kameralnych w kościele ewangelicko-augsburgskim św. Trójcy w Mikołajkach (Mikolajki, niedziele godz. 17.00).

Więcej


XV Letnie Koncerty Organowe
Kraków, 7 lipca - 18 sierpnia 2005


Międzynarodowy Festiwal Letnie Koncerty Organowe organizowany jest przez Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”. W ciągu poprzednich czternastu edycji Festiwal zyskał sobie wierne grono odbiorców. Podczas festiwalowych koncertów, odbywających się we wnętrzach najpiękniejszych krakowskich kościołów: OO. Karmelitów „Na Piasku”, OO. Paulinów „Na Skałce”, XX. Salezjanów, św. Krzyża, Bazylice św. Floriana i Bazylice Mariackiej, występują artyści-organiści o światowej sławie, prezentujący znakomity warsztat interpretacyjny utworów organowych od klasyki po współczesność. W pierwszych edycjach Festiwalu, który odbywa się od 1991 roku, brali udział wyłącznie muzycy z Polski, jednak z biegiem lat „Letnie Koncerty Organowe” nabrały międzynarodowej rangi. Podczas tegorocznego Festiwalu wystąpią organiści ze Szwecji, Włoch, Meksyku, Czech, Francji i Polski.


Program:

  • 7 lipca, godz. 19.30 - Bazylika Mariacka
    Per Ahlman (Szwecja)
    Program:
    Johann Sebastian Bach Preludium i fuga C-dur BWV 547
    Lars-Erik Rosell Pięć Preludiów na temat Psalmów Dawidowych
    Percy W. Whitlock Allegretto, Folk tune, Paean
    Otto Olsson Sestetto
    Gunnar Thyrestam Psalmus vespertinus
    Charles Marie Widor Symfonia nr 6 op. 42: IV Cantabile, V Finale
  • 14 lipca, godz. 20.00 - kościół OO. Karmelitów "Na Piasku"
    Enrico Pasini - organy, Daniele Pasini - flet (Włochy)
    Program:
    Alesandro Scarlatti Suite in sol maggiore per flauto e organo
    François Devienne Sonata in mi minore op. 68 no 5 per flauto e organo
    Daniel Pasini Blues and over… per flauto solo
    Johann Sebastian Bach Improvisation on a cembalo solo per flauto e organo BWV 1019
    Enrico Pasini Cantabile no 6 in do maggiore per organo
    L. Vinci Sonata in re maggiore per flauto e organo
  • 21 lipca, 19.00 - Kościół św. Krzyża
    Gustavo Delgado Parra i Ofelia Gomez Castellanos (Meksyk)
    Program:
    Thomas Tomkins Fantazja na 4 ręce
    Pablo Bruna Tiento sobre la Letania de la Virgen
    Juan Cabanillas Tiento de falsas
    Anonim (w. XVII) Batalia Famosa
    wyk. Ofelia Gomez
    Program:
    Wolfgang Amadeusz Mozart Fuga in g na 4 ręce
    Anonim (w. XVII) Tiento a manera de cancion
    Juan Cabanillas Gallardas
    Anonim (w. XVII) Tiento de falsas chromaticas
    Gustavo Delgado Parra Meditatio na 4 ręce
    Nicholas Cariston (w. XVI) Werset na 4 ręce
  • 28 lipca, godz. 20.00 - Kościół OO Paulinów "Na Skałce"
    Irena Chřibková (Czechy)
    Jan Kuchař Fantazja in d
    Dietrich Buxtehude Preludium in D BWV 139
    Johann Sebastian Bach Preludium chorałowe "Wachet auf ...",
    Preludium i fuga C-dur
    Félix Alexandre Guilmant Prière et berceuse op. 17
    Bedřich Antonín Wiedermann Humoreska
  • 4 sierpnia, godz. 19.30 - Bazylika św. Floriana
    Wacław Golonka (Polska)
    Program:
    František Xaver Brixi Preludium F-dur
    Josef Ferdinand Norbert Seger Toccata in a
    Jan Kuchař Partita C-dur
    Alessandro Poglietti Toccata fatta sopra L´Assedio, Ricercar per lo Rossignolo, Aria bizzara del Rossignolo
    Johann Jacob Froberger Toccata in a
    Georg Muffat Passacaglia, Toccata XII
    Johann Sebastian Bach Preludium i fuga G-dur BWV 541
  • 11 sierpnia, godz. 19.30 - Bazylika Mariacka
    Beatrice Piertot (Francja)
    Program:
    Christophe Moyreau Les cloches d'Orleans
    Alexandre Pierre François Boëly Fantaisie sur le Judex Crederis
    Alexandre Guilmant Allegro Appassionato z V Sonaty Organowej
    Gabriel Fauré Adagietto
    Leon Boëllmann Suite Gothique op. 25 Introduction-Chorał, Menuet gothique, Prière a Notre Dame, Toccata
    Vincent Paulet Salve Regina
    Andre Fleury Finał z II Symfonii Organowej
    Jean-Louis Florentz Laudes op. 5 (Priere pour delier les charmes, Chant des fleurs, Pleurs de la Vierge)
    Jean Guillou Saga nr 6 "Ikarus"
  • 18 sierpnia, godz. 19.30 - Bazylika św. Floriana
    Roman Perucki (Polska)
    Program:
    Tabulatura gdańska 1591 Anonim
    Tabulatura pelpińska (ca 1620-1640)
    Heinrich Scheidemann Ein feste Burg
    Franz Tunder Was kann uns kommen an für Noth
    Nicolaus Hasse Allein Gott in der Höh sei Ehr
    Johann Pachelbel Aria Sebaldina z Hexacordium appollonis
    Feliks Mendelssohn-Bartholdy Sonata Nr 2 c-moll
    Jan Janca Sortie


UWAGA! KONKURS!
W ramach patronatu medialnego, który Polskie Centrum Informacji Muzycznej objęło nad Festiwalem, ogłosiliśmy konkurs. Pytanie brzmiało:
Jak nazywał się, powstały w Niemczech na początku XX wieku ruch, który postulował powrót do tradycji barokowego budownictwa organów?
Poprawna odpowiedź to: "Orgelbewegung"
Ruch "Orgelbewegung", który powstał na początku XX wieku w Niemczech postulował powrót do tradycji barokowego budownictwa organów. Skutkiem działalności ruchu był powrót do mechanicznej traktury gry i wiatrownic tonowych. Zaczęto dbać o dobór odpowiednich materiałów do budowy instrumentów. Współczesne budownictwo organowe opiera się o założenia wprowadzone przez ruch "Orgelbewegung".
Jako pierwszy poprawnej odpowiedzi udzielił pan Jacek Wiktor Ajdinović i tym samym wygrał jedno podwójne zaproszenie na wszystkie koncerty Międzynarodowego Festiwalu Letnie Koncerty Organowe w Krakowie.
Serdecznie gratulujemy!

Więcej


VIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej "Bach... ale nie tylko" trwać będzie od 2 czerwca do 25 sierpnia 2005 roku. Festiwalowe koncerty odbywać się będą w każdy czwartek, o godz. 19.00, w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Św.Trójcy przy pl. Małachowskiego w Warszawie.

Program festiwalu na lipiec:
  • 7 lipca 2005
    Sławomir Kamiński - organy, Chór COLLEGIUM MUSICUM Uniwersytetu Warszawskiego pod dyr. Andrzeja Borzyma
    W programie: Jan Sebastian Bach, Louis-Nicolas Clérambault, Cristóbal de Morales, Wacław z Szamotuł, Mikołaj Zieleński, Giovanni Battista Cocciola
  • 14 lipca 2005
    Jerzy Dziubiński - organy
    w programie: Jan Sebastian Bach, Utwory z Tabulatury Organowej Jana z Lublina, Jakub Polak, Dietrich Buxtehude, Franciszek Liszt, César Franck, Anton Heiller
  • 21 lipca 2005
    Andreas Meisner - organy
    w programie: Jan Sebastian Bach, Johann Gottfried Walther, Feliks Mendelssohn-Bartholdy, Théodore Dubois
  • 28 lipca 2005
    Alessio Corti - organy
    w programie: Jan Sebastian Bach

Wstęp wolny dla emerytów, studentów i uczniów.
Festiwal zorganizowano dzięki wsparciu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.


Czwarty Sądecki Festiwal Muzyki Organowej "L'Arte Organica" wypełnią w tym roku cztery koncerty - w dniach 8, 15 i 22 lipca oraz 12 sierpnia. Podczas koncertów wystąpią wirtuozi organów - muzycy z Polski i zagranicy: Szwecji, Włoch, Meksyku i Francji. Wyboru wykonawców dokonała prof. Mirosława Semeniuk-Podraza z Katedry Organów Akademii Muzycznej w Krakowie, która sprawuje kierownictwo artystyczne nad festiwalem.
Obok kompozycji wielkich klasyków: Bacha i Haendla usłyszymy utwory organowe rzadko prezentowane w Polsce. Zasadniczą ideą organizacji festiwalu jest bowiem popularyzacja literatury muzycznej mniej znanej, stworzonej z myślą o organach jako instrumencie koncertowym.

SKRÓCONY PROGRAM:

  • 8 lipca 2005, godz. 19.00 - Per Ahlman (Szwecja)
  • 15 lipca 2005, godz. 19.00 - Daniele Pasini - flet (Włochy), Enrico Pasini - organy (Włochy)
  • 22 lipca 2005, godz. 19.00 - Gustavo Delgado Parra (Meksyk), Ofelia Gómez Castellanos (Meksyk)
  • 12 sierpnia 2005, godz. 19.00 - Béatrice Piertot (Francja)

Wszystkie koncerty odbywają się w Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu.


„Festiwal Trzech Baroków”
Wrocław, 15-24 lipca 2005
Zamek Kliczków, 11-14 lipca 2005

W dniach 15-24 lipca 2005 roku na Dolnym Śląsku już po raz drugi odbędzie się Festiwal Trzech Baroków, organizowany przez Fundację Muzyki Dawnej „Canor”. W tym roku obejmie sesje otwartych dla publiczności prób na Zamku Kliczków k. Bolesławca (11-14 lipca) oraz cykl 19 koncertów w zabytkowych wnętrzach Wrocławia. Festiwal stanowi rozwinięcie idei cyklu koncertowego „Muzyka dawna – Persona grata”, który odbywa się regularnie we Wrocławiu od 1999 roku, a jego pierwsza edycja miała miejsce w roku 2004.
Główną ideą Festiwalu Trzech Baroków jest prezentacja muzyki epoki baroku przez pryzmat trzech największych tradycji muzycznych siedemnasto- i osiemnastowiecznej Europy: niemieckiej, francuskiej i włoskiej oraz pokazanie ich dalszego oddziaływania na inne style narodowe. Istotnym elementem idei festiwalu jest także ukazanie obecnych w muzyce barokowej inspiracji zakorzenionych w tradycjach lokalnych, w tym w polskiej tradycji muzycznej. Symboliczna synteza zawarta w nazwie festiwalu nawiązuje do syntezy kultur, jaka dokonywała się na przestrzeni wieków we Wrocławiu. Zamierzeniem organizatorów jest ukazanie muzyki XVII i XVIII wieku jako fascynujących zjawisk kulturowych wciąż ewoluujących i stymulujących kolejne pokolenia muzyków i słuchaczy.
Każda tradycja narodowa będzie ukazana poprzez troskliwie dobrany zestaw dzieł reprezentatywnych dla najważniejszych nurtów stylistycznych i szkół estetycznych. Idea syntezy tradycji i stylistyk znajdzie wyraz w prezentacji twórczości kompozytorów „uniwersalnych”, europejskich inspirujących się wszelkimi istniejącymi w baroku formami i stylistykami muzycznymi, najpełniej przejawiająca się w muzyce Bacha, Telemanna i Haendla.
We Wrocławiu koncerty odbywać się będą w jednym z najpiękniejszych w Europie zespole zabytków architektury barokowej jakim są wnętrza Uniwersytetu Wrocławskiego: Aula Muzyczna – Oratorium Marianum oraz Aula Leopoldina a także w Sali Wielkiej Wrocławskiego Ratusza. Wykonawcami, obok spełniającej rolę orkiestry festiwalowej zespołu Arte dei Suonatori, będą muzycyz Francji: dyrygent, klawesynista i organista, Martin Gester; dyrygent i flecista, Alexis Kossenko; sopranistka, Emmanuelle Halimi, flecistka François Lazarevic; ze Szwecji - sopranistka, Maria Keohane i trębacz Pierre Torwald; angielski wiolonczelista, Tom Pitt; włoski gambista Guido Balestracci; niemiecki lutnista, Andreas Arend; fiński lutnista Eero Palviainen; duński klawesynista organista i dyrygent Allan Rasmussen oraz flecistka Bolette Roed; mieszkający na stałe w Niemczech, polski bas Marek Rzepka oraz zespół kameralny Les Musiciens de Monsieur Croche.
Specyfiką festiwalu jest to, że wszystkie próby poprzedzające festiwalowe koncerty będą otwarte dla publiczności.
Więcej informacji o festiwalu oraz szczegółowy program koncertów - na stronie internetowej www.3baroki-wroclaw.pl


Europejski Festiwal Sztuki ZBLIŻENIA 2005
Płońsk, 18-24 lipca 2005
Europejskie Zbliżenia Kultur - Wspólne korzenie kulturowe narodów Europy

W dniach 18-24 lipca 2004 roku w Płońsku już po raz piąty odbędzie się Europejski Festiwal Sztuki ZBLIŻENIA 2005.
ZBLIŻENIA to tygodniowy międzynarodowy festiwal multimedialny, prezentujący wszystkie dziedziny sztuki: od teatru, poprzez film, muzykę, happening i sztuki wizualne, mający na celu zaprezentowanie oraz przybliżenie dorobku artystycznego zaproszonych grup artystycznych zza granicy (Niemcy, Armenia, Ukraina, Finlandia, Anglia, Włochy) i Polski (Wrocław, Gdańsk, Łódź i Warszawa). Głównym założeniem projektu – jak podkreśląją organizatorzy - jest budowanie więzi międzynarodowych i międzykulturowych, niwelowanie postaw ksenofobicznych i rasistowskich poprzez wspólne działania artystyczne oraz aktywizowanie środowisk lokalnych – w tym wypadku Płońska i jego okolic. ZBLIŻENIA kierowane są do młodych ludzi - twórczych, otwartych i wrażliwych, którzy pragną zasmakować integracji poprzez sztukę, stworzyć i poczuć coś nowego, pięknego.
ZBLIŻENIA mają formę warsztatów prowadzonych przez wybitnych specjalistów z kraju i zagranicy. Warsztatom towarzyszą wieczorne sesje spotkań ze sztuką – spektakle teatralne, happeningi, wernisaże, koncerty muzyczne, prezentacje kina niezależnego.

Więcej


VI Międzynarodowy Festiwal Bachowski w Świdnicy odbędzie się w dniach 23-31 lipca 2005 roku. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2000 roku z okazji obchodów 250 rocznicy śmierci Jana Sebastiana Bacha. Powodem powołania do istnienia imprezy była również pośrednio historia i bogate tradycje muzyczne świdnickiego Kościoła Pokoju. W 1729 roku jego kantorem-organistą został Christian Gottlob Wecker, uczeń Bacha. Fakt ten zapoczątkował kult osoby wielkiego mistrza baroku oraz zaowocował wysokim poziomem kultury muzycznej w kościele. Świdnica jest bowiem jedynym w Polsce miejscem tak blisko związanym z Bachem.

Więcej


CHOPINIANA – IV Dni Fryderyka Chopina w Warszawie
(24 – 30 lipca 2005)

Już po raz czwarty odbędzie się w stolicy festiwal „Chopiniana – Dni Fryderyka Chopina w Warszawie”. Cykl ten, wymyślony i organizowany przez Impresariat Muzyczny Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki, eksponuje dziedzictwo patrona festiwalu i kompozytorów z nim związanych. Organizatorzy proponują publiczności wielogodzinne imprezy plenerowe (z jednoczesną możliwością przeniesienia ich do wnętrza w razie niepogody) o interdyscyplinarnym charakterze, przeznaczone dla szerokiego grona odbiorców. Tak jak w poprzednich latach konsekwentnie pomijany jest tradycyjny recital fortepianowy na rzecz prezentacji muzyki Chopina w interpretacji zespołów instrumentalnych, jazzowych oraz orkiestr symfonicznych. Chopiniana to festiwal wielu sztuk, gdzie obok koncertów kameralnych i symfonicznych znalazły się takie wydarzenia, jak wieczór filmowy, spektakle teatralne, wieczór baletowy, pokaz mody inspirowanej muzyką Chopina, Chopin na jazzowo, a także specjalny koncert skierowany do najmłodszej widowni.
Festiwal odbywa się w miejscach związanych z osobą kompozytora, m.in. w Bazylice św. Krzyża, w Belwederze, a także w Kościele ss. Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu, gdzie Chopin grywał na organach podczas specjalnych mszy przedpołudniowych dla uczniów i studentów. Jak co roku Chopiniana zagoszczą też w Łazienkach, między innymi pod Pomnikiem Chopina – w najbardziej chyba znanym polskich miejscu chopinowskich koncertów.
Recital Adama Makowicza (29 lipca), Koncert f-moll Chopina i utwory Astora Piazzolli w wykonaniu Kevina Kennera (28 lipca), prezentacja polskich kandydatów do tegorocznego, XV Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina podczas tradycyjnego maratonu pianistycznego (30 lipca), koncert organowo-chóralny „Msza polska”, prezentujący utwory kompozytorów „z kręgu Chopina” (27 lipca), wspomniany spektakl dla dzieci o sugestywnym tytule: Czy Chopin był czarodziejem? (24 lipca) – to tegoroczne propozycje Chopinianów.

Więcej


„VI LETNIA FILHARMONIA aukso – Wigry 2005”
27 lipca – 7 sierpnia

Od 27 lipca do 7 sierpnia 2005 roku trwać będzie VI LETNIA FILHARMONIA aukso – Wigry 2005 - festiwal zorganizowany przez FUNDACJĘ MUZYKI aukso z Warszawy przy współpracy z Domem Pracy Twórczej w Wigrach, Urzędem Miejskim w Suwałkach i Urzędem Miasta w Augustowie, a także instytucjami kulturalnymi (Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki w Suwałkach, Ośrodek Kultury w Sejnach, Augustowskie Placówki Kultury). Objęty jest Honorowymi Patronatami: Ministra Kultury Rzeczypospolitej, Marszałka Województwa Podlaskiego, Prezydenta Miasta Suwałki, Burmistrza Augustowa i Sejn.
Do udziału w koncertach orkiestrowych i kameralnych w ramach VI LETNIEJ FILHARMONII zostali zaproszeni m.in.: znakomita flecistka polska Jadwiga Kotnowska, wszechstronny oboista Mariusz Pędziałek, wybitny młody altowiolista, laureat prestiżowego Konkursu ARD w Monachium – Ryszard Groblewski oraz oryginalny twórca i wykonawca - Grzegorz Turnau. Podczas Festiwalu będzie można usłyszeć dzieła stanowiące kanon światowej literatury muzycznej, obok których zabrzmi również polska muzyka.
Gościem szóstej edycji FILHARMONII będzie kompozytor – Zygmunt Krauze. Po raz pierwszy odbędzie się wydarzenie o charakterze interdyscyplinarnym (z udziałem malarza Andrzeja Strumiłło) prezentujące wpływy sztuki unistycznej w muzyce i plastyce. Projekt ma także za zadanie przybliżyć nieznaną szerszej publiczności kulturę północno-wschodniego regionu Polski. Po raz pierwszy w programie został umieszczony występ dziecięcego zespołu ludowego (Szeszupiaki) prezentującego kulturę muzyczną i obrzędową Suwalszczyzny i Sejneńszczyzny.

Więcej


Od maja do sierpnia, w każdy ostatni piątek miesiąca, o godz. 19.00, w kościele farnym w Chełmnie, odbędą się koncerty w ramach, zorganizowanego już po raz trzeci, cyklu Chełmińskie Wieczory Organowe.
Program:
  • 27 maja - Robert Grudzień – organy (Radom), Georgij Agratina – fletnia pana (Kijów)
  • 30 czerwca - Waldemar Krawiec - organy (Zabrze)
  • 29 lipca - Ewa Polska - organy (Bydgoszcz)
  • 26 sierpnia - Jakub Garbacz - organy, Joanna Woszczyk-Garbacz – flet (Łódź)
Organizatorami koncertów są chełmińskie kościoły i instytucje samorządowe: Parafia Wniebowzięcia NMP, Kościół Pallotynów, Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta Chełmna, Muzeum Ziemi Chełmińskiej, Chełmiński Dom Kultury, Państwowa Szkoła Muzyczna.
Wstęp na koncerty wolny.


FORTALICJE 2005
15. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Intuitywnych

Zamość, 29 - 31 lipca 2005

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Sztuk Intuitywnych, podobnie jak w latach ubiegłych, prezentacje będą podzielone są na dwie odrębne sesje: teoretyczną, współorganizowaną przez Wyższą Szkołę Zarządzania i Administracji w Zamościu oraz performatywną, odbywającą się w Zamojskim Domu Kultury oraz Rynku Wielkim. Jak zaznaczają organizatorzy: Fortalicje to festiwal unikatowy, którego celem jest promocja twórczości i wymiany artystycznej pomiędzy różnymi dziedzinami sztuki najnowszej a także szeroko pojętej komunikacji: pomiędzy pokoleniami, ponad różnicami kulturowymi, pomiędzy artystami i odbiorcami. Punkt ciężkości leży w niezafałszowanym doświadczeniu sztuki, sztuki nie pojmowanej jako fragmentu kultury estetycznej lecz sztuki jako eksperymentu, poszukiwania, wydarzenia efemerycznego oraz intelektualnej eksploracji duchowości. Tegorocznym tematem przewodnim sesji teoretycznej jest "Spektakl jako instalacja mentalna“, do udziału w dyskusji zaproszony jest m.in. ksiądz – filozof, ceniony astrolog i szaman. Sesja performatywna, obok prezentacji poszczególnych artystów, jest panelem wymiany doświadczeń i miejscem jedynego w swoim rodzaju eksperymentu pod nazwą "Zjednoczonych Sił Fortalicji", zbiorowej improwizacji wszystkich uczestników festiwalu.

Więcej


Koncerty organowe z okazji Jarmarku św. Dominika
Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku
31 lipca – 21 sierpnia 2005

W każdą niedzielę o godz. 14.00 i poniedziałek o godz. 19.00 w Bazylice św. Mikołaja w Gdańsku odbywać się będą koncerty organowe organizowane z okazji Jarmarku św. Dominika.
Jarmark św. Dominika to obecnie największa w Polsce i jedna z największych w Europie plenerowa impreza o charakterze handlowo-kulturalnym. Jego współczesna formuła odwołuje się do średniowiecznej tradycji handlowania i zabawy. Co roku w sierpniu ponad 1000 handlowców, artystów, rzemieślników i kolekcjonerów rozkłada swoje stoiska w historycznym centrum miasta. W ciągu 23 dni w tej scenerii odbywają się liczne imprezy kulturalne, w tym m.in. dni Bursztynu, Sportu, Folkloru, Mody, Święto Chleba, festiwale: Carillonowy, Szekspirowski, Orkiestr Dętych, Folkowy, Małego Dominika, koncerty rockowe, muzyki poważnej i rozrywkowej: “Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska”, Gdańskie Lato Muzyczne, imprezy sportowe: Międzynarodowe Regaty Dominikańskie Łodzi Smoczych, Międzynarodowy Bieg św. Dominika, Wyścigi Łodzi Motorowych, Gdański Festiwal Kajakowy oraz wystawy, prezentacje miast partnerskich i hanzeatyckich, turnieje rycerskie, zabawy i konkursy, przedstawienia teatralne, parady i korowody, a także pokazy sztucznych ogni. Zakorzeniony w powszechnej świadomości jako niezwykle atrakcyjna impreza, Jarmark św. Dominika rokrocznie ściąga do Gdańska licznych turystów z całego kraju, a także z zagranicy. Dziennie odwiedza go średnio 70 000 gości, a w weekendy liczba ta zazwyczaj się podwaja.

Więcej