Polmic - FB

calendar of events

2003 2004 2005 2006 2007
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Sierpniowe rocznice

 • 1 sierpnia – 85 urodziny obchodzi kompozytor Janusz Ambros
 • 8 sierpnia – przypada 15 rocznica śmierci kompozytora i pedagoga Andrzeja Dobrowolskiego (1921-1990)
 • 9 sierpnia – 75 urodziny świętuje kompozytor, teoretyk i pianista, obecnie mieszkający w Bratysławie Roman Berger
 • 12 sierpnia – mija 15 rocznica śmierci kompozytora i pedagoga Piotra Perkowskiego (1901-1990)
 • 14 sierpnia - 75 urodziny obchodzi kompozytor Zbigniew Guzowski
 • 18 sierpnia - 50 urodziny świętuje kompozytor Bogusław Grabowski
 • 19 sierpnia - przypada 75 rocznica urodzin dwóch kompozytorów: Jerzego Kłosa i Józefa Świdra oraz 30 rocznica urodzin pianisty i kompozytora Emiliana Madeya
 • 23 sierpnia - 80 urodziny obchodzi kompozytor i pedagog Włodzimierz Kotoński
 • 25 sierpnia - przypada 80 rocznica urodzin kompozytora Antoniego Szalińskiego (1925-1997)


W dniach 24 czerwca - 23 sierpnia 2005 roku odbędzie się XLVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej. Festiwal organizowany jest corocznie od 1958 roku i jest najstarszym tego typu wydarzeniem muzycznym w Polsce. Koncerty odbywają się w każdy wtorek i piątek począwszy od końca czerwca do końca sierpnia, o godz. 20.00.
Program festiwalu:
 • 24 czerwca Inauguracja
  Roman Perucki – organy, Orkiestra Kameralna Hanseatica
 • 28 czerwca Hanna Dys (Polska)
 • 1 lipca German Torre (Argentyna)
 • 5 lipca Daniel Zaretsky (Rosja)
 • 8 lipca Andrzej Chorosiński (Polska)
 • 12 lipca Silvano Rodi (Włochy)
 • 15 lipca Juhani Romppanen (Finlandia)
 • 19 lipca Edward de Geest (Belgia)
 • 22 lipca Pauli Pietiläinen (Finlandia)
 • 26 lipca David di Fiore (USA)
 • 29 lipca Domenico Severin (Francja)
 • 2 sierpnia José Enrique Ayarra Jarne (Hiszpania)
 • 5 sierpnia Ulrich Stuers (Niemcy)
 • 9 sierpnia Tomasz Glanc (Niemcy)
 • 12 sierpnia Bengt Tribukait (Szwecja)
 • 16 sierpnia Jean-Christophe Geiser (Szwajcaria)
 • 19 sierpnia Ghislain Leroy (Francja)
 • 23 sierpnia Pieter van Dijk (Holandia)


Międzynarodowy Festiwal Organowy "Johann Sebastian Bach" 2005
Kościół Seminaryjny w Warszawie i Bazylika Katerdalna w Łowiczu
5 lipca - 31 sierpnia 2005

Międzynarodowy Festiwal Organowy "Johann Sebastian Bach" po raz pierwszy został zorganizowany w 1977 roku. Festiwal jest od kilku lat częścią Europejskiego Festiwalu Organowego, a patronat nad nim sprawuje Minister Kultury RP. Podczas festiwalowych koncertów prezentowane są dzieła Jana Sebastiana Bacha lub kompozycje powstałe na bazie czterech dźwięków B-A-C-H, pisane w hołdzie dla Mistrza.
Koncerty odbywają się w Kościele Seminaryjnym w Warszawie, a od 1989 roku miejscem koncertów jest również Bazylika Katedralna w Łowiczu. Odbiorcy koncertów w Warszawie i Łowiczu to nie tylko mieszkańcy tych miast, ale również liczni turyści.
W tym roku do udziału w koncertach zaproszonych zostało 13 najwybitniejszych interpretatorów muzyki organowej, głównie z krajów Europy zachodniej m.in. Michel Collin z Francji, Samuel Kummer, Harfried Mencke, Zygmunt Wanzen z Niemiec, ale również z Europy wschodniej i Polski. Koncerty w Warszawie będą odbywać się począwszy od 5 lipca do 30 sierpnia, w każdy wtorek, o godz. 20.00, w Kościele Seminaryjnym (ul. Krakowskie Przedmieście 52/54). Natomiast pierwszy koncert w Łowiczu obędzie się 6 lipca, a kolejne będą odbywać się w każdą środę lipca i sierpnia, o godz. 19.30, w Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP (ul. Stary Rynek 24/30 D).

Read more


FORUM MUSICUM
Wrocław, 1 - 31 sierpnia 2005

Forum Musicum w tym roku odbędzie się już po raz trzeci i obejmie około 60 koncertów. Koncerty będą odbywały się codziennie przez cały sierpień. Rytm festiwalu wyznaczają uporządkowane tematycznie cykle koncertowe:

 • GŁÓWNE KONCERTY: codziennie od poniedziałku do soboty o godzinie 20.00
 • KONCERTY NOCNE: w soboty o godzinie 22.00
 • RECITALE ORGANOWE: w niedziele o godzinie 12.00
 • ZAPOMNIANE MIASTO: w niedzielne popołudnia o godzinie 18.00. Miniatury instrumentalne w najpiękniejszych, ale zaniedbanych klatkach schodowych śródmiejskich kamienic.
Ponadto codziennie od poniedziałku do piątku, o godzinie 12.00, odbywają się półgodzinne, promocyjne KONCERTY NA LUNCH w kościele św. Marcina (Ostrów Tumski) w wykonaniu młodych muzyków rozpoczynających samodzielną drogę artystyczną.

Read more


MUZYKA W ZABYTKACH STAREGO GDAŃSKA
Gdańsk, 1-12 sierpnia 2005

Od 1 do 12 sierpnia 2005 roku jak co roku w najpiękniejszych zabytkach Starego Gdańska odbędzie się cykl koncertów kameralnych organizowanych podczas Gdańskiego Lata Muzycznego. Muzyce, w wykonaniu kameralistów gdańskich, towarzyszyć będzie "słowo", które przyjmując kształt często niesamowitych i nieznanych przekazów historycznych oraz porządnej porcji rzetelnej wiedzy, usłyszymy od prof. Andrzeja Januszajtisa.

Read more


Koncerty organowe z okazji Jarmarku św. Dominika
Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku, 31 lipca – 21 sierpnia 2005

W każdą niedzielę o godz. 14.00 i poniedziałek o godz. 19.00 w Bazylice św. Mikołaja w Gdańsku odbywać się będą koncerty organowe organizowane z okazji Jarmarku św. Dominika.
Jarmark św. Dominika to obecnie największa w Polsce i jedna z największych w Europie plenerowa impreza o charakterze handlowo-kulturalnym. Jego współczesna formuła odwołuje się do średniowiecznej tradycji handlowania i zabawy. Co roku w sierpniu ponad 1000 handlowców, artystów, rzemieślników i kolekcjonerów rozkłada swoje stoiska w historycznym centrum miasta. W ciągu 23 dni w tej scenerii odbywają się liczne imprezy kulturalne, w tym m.in. dni Bursztynu, Sportu, Folkloru, Mody, Święto Chleba, festiwale: Carillonowy, Szekspirowski, Orkiestr Dętych, Folkowy, Małego Dominika, koncerty rockowe, muzyki poważnej i rozrywkowej: “Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska”, Gdańskie Lato Muzyczne, imprezy sportowe: Międzynarodowe Regaty Dominikańskie Łodzi Smoczych, Międzynarodowy Bieg św. Dominika, Wyścigi Łodzi Motorowych, Gdański Festiwal Kajakowy oraz wystawy, prezentacje miast partnerskich i hanzeatyckich, turnieje rycerskie, zabawy i konkursy, przedstawienia teatralne, parady i korowody, a także pokazy sztucznych ogni. Zakorzeniony w powszechnej świadomości jako niezwykle atrakcyjna impreza, Jarmark św. Dominika rokrocznie ściąga do Gdańska licznych turystów z całego kraju, a także z zagranicy. Dziennie odwiedza go średnio 70 000 gości, a w weekendy liczba ta zazwyczaj się podwaja.

Read more


„VI LETNIA FILHARMONIA aukso – Wigry 2005”
27 lipca – 7 sierpnia

Od 27 lipca do 7 sierpnia 2005 roku trwać będzie VI LETNIA FILHARMONIA aukso – Wigry 2005 - festiwal zorganizowany przez FUNDACJĘ MUZYKI aukso z Warszawy przy współpracy z Domem Pracy Twórczej w Wigrach, Urzędem Miejskim w Suwałkach i Urzędem Miasta w Augustowie, a także instytucjami kulturalnymi (Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki w Suwałkach, Ośrodek Kultury w Sejnach, Augustowskie Placówki Kultury). Objęty jest Honorowymi Patronatami: Ministra Kultury Rzeczypospolitej, Marszałka Województwa Podlaskiego, Prezydenta Miasta Suwałki, Burmistrza Augustowa i Sejn.
Do udziału w koncertach orkiestrowych i kameralnych w ramach VI LETNIEJ FILHARMONII zostali zaproszeni m.in.: znakomita flecistka polska Jadwiga Kotnowska, wszechstronny oboista Mariusz Pędziałek, wybitny młody altowiolista, laureat prestiżowego Konkursu ARD w Monachium – Ryszard Groblewski oraz oryginalny twórca i wykonawca - Grzegorz Turnau. Podczas Festiwalu będzie można usłyszeć dzieła stanowiące kanon światowej literatury muzycznej, obok których zabrzmi również polska muzyka.
Gościem szóstej edycji FILHARMONII będzie kompozytor – Zygmunt Krauze. Po raz pierwszy odbędzie się wydarzenie o charakterze interdyscyplinarnym (z udziałem malarza Andrzeja Strumiłło) prezentujące wpływy sztuki unistycznej w muzyce i plastyce. Projekt ma także za zadanie przybliżyć nieznaną szerszej publiczności kulturę północno-wschodniego regionu Polski. Po raz pierwszy w programie został umieszczony występ dziecięcego zespołu ludowego (Szeszupiaki) prezentującego kulturę muzyczną i obrzędową Suwalszczyzny i Sejneńszczyzny.

Read more


Letnie Koncerty Ratuszowe
Poznań, 6 lipca - 31 sierpnia 2005

Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu zaprasza na Letnie Koncerty Ratuszowe, które odbędą się w lipcu i sierpniu 2005 roku w Sali Odrodzenia Ratusza Poznańskiego. W ramach tegorocznej edycji Letnich Koncertów Ratuszowych odbędzie się dziewięć spotkań z muzyką, tradycyjnie we wszystkie środy lipca i sierpnia, o godz. 17.00. Podczas koncertów wystąpią studenci, absolwenci i pedagodzy poznańskiej Akademii Muzycznej.

Program ramowy na sierpień:

 • 3 sierpnia 2005 Sopranem i altem W programie: arie i pieśni G. Bizeta, J. Brahmsa, F. Chopina, G. Donizettiego, E. Griega, M. Musorgskiego, G. Pucciniego, G. Rossiniego, C. Saint-Saënsa, G. Verdiego
  Słowo o muzyce: Teresa Brodniewicz
 • 10 sierpnia 2005 Przed Konkursem...
  Nasi kandydaci na Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina
  Wykonawcy: Michał Francuz – fortepian
  W programie: utwory F. Chopina
  Słowo o muzyce: Halina Lorkowska
 • 17 sierpnia 2005 Muzyka XX wieku
  Wykonawcy: Ewelina Pachucka-Mazurek – skrzypce, Szymon Musioł – fortepian, Filip Wałcerz – fortepian
  W programie: utwory fortepianowe oraz na skrzypce i fortepian A. Berga, M. Kędziory, O. Messiaena, S. Prokofiewa, A. Weberna
  Słowo o muzyce: Teresa Brodniewicz
 • 24 sierpnia 2005 Przed Konkursem...
  Nasi kandydaci na Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina

  Wykonawcy: Dawid Andraszewski – fortepian, Katarzyna Malinowska – fortepian
  W programie: utwory F. Chopina
  Słowo o muzyce: Teresa Brodniewicz
 • 31 sierpnia 2005 Klasycznie i romantycznie
  Wykonawcy: Izabela Buchowska – wiolonczela, Szymon Musioł – fortepian, Przemysław Witek – fortepian
  W programie: Sonata A-dur op. 69 na wiolonczelę i fortepian L. van Beethovena oraz utwory fortepianowe M. Bałakiriewa, F. Chopina-F. Liszta, F. Liszta i K Szymanowskiego
  Słowo o muzyce: Teresa Brodniewicz
Wstęp wolny.


Letnie Wieczory Muzyczne - Dziekanka 2005

Cykl koncertowy Letnie Wieczory Muzyczne - Dziekanka jest organizowany przez warszawską Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina. Koncerty odbywają się w każdą środę i czwartek w lipcu i sierpniu 2005 roku, o godzinie 18.00, na dziedzińcu Dziekanki (ul. Krakowskie Przedmieście 56), a w razie niepogody - w Sali Koncertowej im. Józefa Elsnera, mieszczącej się w nowym budynku Dziekanki (ul. Krakowskie Przedmieście 58/60).

Program na sierpień:
 • 3, 4 sierpnia 2005 - środa, czwartek (godz. 18.00)
  RECITAL JAZZOWY HELENY ZUCHNIAK
  Wykonawcy: Helena Zuchniak - wokal, Konrad Kubicki - kontrabas, Robert Rasz - perkusja, Fabian Włodarek - fortepian
  W programie: standardy jazzowe
 • 10, 11 sierpnia 2005 - środa, czwartek (godz. 18.00)
  KWINTET DĘTY AMABILE
  Wykonawcy: Marcin Stawiszyński - flet, Aleksandra Rojek - obój, Anna Kalska - klarnet, Dawid Daszkiewicz-Dąbrowski - fagot, Mariusz Bulicz - róg
  W programie m.in.:
  M. Dufrenne - Trois Pieces
  M. Ravel - Le Tombeau de Couperin
  L. Schifrin - Le Nouvelles Orleans
  D. Agay - Five Easy Dances
 • 17, 18 sierpnia 2005 - środa, czwartek (godz. 18.00)
  ROYAL STRING QUARTET
  Wykonawcy: Izabella Szałaj-Zimak - I skrzypce, Elwira Przybyłowska - II skrzypce, Marek Czech - altówka, Michał Pepol - wiolonczela
  W programie:
  J. Haydn - Kwartet smyczkowy G-dur
  J. Brahms - Kwartet smyczkowy a-moll op. 51 nr 2
 • 24, 25 sierpnia 2005 - środa, czwartek (godz. 18.00)
  KWARTET SAKSOFONOWY AKADEMIA
  Wykonawcy: Paweł Gusnar - saksofon sopranowy, Alicja Wołyńczyk - saksofon altowy, Karol Soroka - saksofon tenorowy, Piotr Wysocki - saksofon barytonowy
  W programie:
  G. F. Haendel - Water Music: Alla hornpipe
  J. S. Bach - Suita h-moll
  J. B. Singelée - Premier Quatuor
  G. Fauré - Pavane
  I. Albeniz - Sewilla
  P. Iturrade - Pequena Czarda
  G. Gershwin - Porgy & Bess
  A. Piazzolla - Histoires du Tango
  P. Nagle - Jive for five
 • 31 sierpnia 2005 - środa (godz. 18.00)
  GRUPA MO CARTA
  Wykonawcy: Filip Jaślar - I skrzypce, Michał Sikorski - II skrzypce, Paweł Kowaluk - altówka, Bolek Błaszczyk - wiolonczela
  W programie:
  Cztery struny świata


VII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Pelplińskiej
Pelplin, 6 lipca – 30 sierpnia 2005, środy godz. 19.00
Dyrektor Festiwalu: Gedymin Grubba

To już siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze Pelplińskiej, jedynej tego typu imprezy kulturalnej, organizowanej w tej części województwa pomorskiego. Jak co roku podczas festiwalu wystąpią znani muzycy z Polski i zagranicy. Cykl ma charakter uniwersalny: obok recitali organowych organizowane są koncerty kameralne, chóralne, symfoniczne. To powoduje, iż przedsięwzięcie spełnia założenia filharmonii, z tym że o charakterze letnim. Festiwalowi towarzyszyć będą VII Mariackie Wieczory Kameralne w Kolegiacie p.w. Wniebowzięcia NMP w Koronowie (Koronowo, niedziele godz. 19.00) oraz cykl Koncertów Kameralnych w kościele ewangelicko-augsburgskim św. Trójcy w Mikołajkach (Mikolajki, niedziele godz. 17.00).

Read more


XV Letnie Koncerty Organowe
Kraków, 7 lipca - 18 sierpnia 2005


Międzynarodowy Festiwal Letnie Koncerty Organowe organizowany jest przez Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”. W ciągu poprzednich czternastu edycji Festiwal zyskał sobie wierne grono odbiorców. Podczas festiwalowych koncertów, odbywających się we wnętrzach najpiękniejszych krakowskich kościołów: OO. Karmelitów „Na Piasku”, OO. Paulinów „Na Skałce”, XX. Salezjanów, św. Krzyża, Bazylice św. Floriana i Bazylice Mariackiej, występują artyści-organiści o światowej sławie, prezentujący znakomity warsztat interpretacyjny utworów organowych od klasyki po współczesność. W pierwszych edycjach Festiwalu, który odbywa się od 1991 roku, brali udział wyłącznie muzycy z Polski, jednak z biegiem lat „Letnie Koncerty Organowe” nabrały międzynarodowej rangi. Podczas tegorocznego Festiwalu wystąpią organiści ze Szwecji, Włoch, Meksyku, Czech, Francji i Polski.

Program:
 • 7 lipca, godz. 19.30 - Bazylika Mariacka
  Per Ahlman (Szwecja)
  Program:
  Johann Sebastian Bach Preludium i fuga C-dur BWV 547
  Lars-Erik Rosell Pięć Preludiów na temat Psalmów Dawidowych
  Percy W. Whitlock Allegretto, Folk tune, Paean
  Otto Olsson Sestetto
  Gunnar Thyrestam Psalmus vespertinus
  Charles Marie Widor Symfonia nr 6 op. 42: IV Cantabile, V Finale
 • 14 lipca, godz. 20.00 - kościół OO. Karmelitów "Na Piasku"
  Enrico Pasini - ograny, Daniel Pasini - flet (Włochy)
  Program:
  Alesandro Scarlatti Suite in sol maggiore per flauto e organo
  François Devienne Sonata in mi minore op. 68 no 5 per flauto e organo
  Daniel Pasini Blues and over… per flauto solo
  Johann Sebastian Bach Improvisation on a cembalo solo per flauto e organo BWV 1019
  Enrico Pasini Cantabile no 6 in do maggiore per organo
  L. Vinci Sonata in re maggiore per flauto e organo
 • 21 lipca, 19.00 - Kościół św. Krzyża
  Gustavo Delgado Parra i Ofelia Gomez Castellanos (Meksyk)
  Program:
  Thomas Tomkins Fantazja na 4 ręce
  Pablo Bruna Tiento sobre la Letania de la Virgen
  Juan Cabanillas Tiento de falsas
  Anonim (w. XVII) Batalia Famosa
  wyk. Ofelia Gomez
  Program:
  Wolfgang Amadeusz Mozart Fuga in g na 4 ręce
  Anonim (w. XVII) Tiento a manera de cancion
  Juan Cabanillas Gallardas
  Anonim (w. XVII) Tiento de falsas chromaticas
  Gustavo Delgado Parra Meditatio na 4 ręce
  Nicholas Cariston (w. XVI) Werset na 4 ręce
 • 28 lipca, godz. 20.00 - Kościół OO Paulinów "Na Skałce"
  Irena Chřibková (Czechy)
  Jan Kuchař Fantazja in d
  Dietrich Buxtehude Preludium in D BWV 139
  Johann Sebastian Bach Preludium chorałowe "Wachet auf ...",
  Preludium i fuga C-dur
  Félix Alexandre Guilmant Prière et berceuse op. 17
  Bedřich Antonín Wiedermann Humoreska
 • 4 sierpnia, godz. 19.30 - Bazylika św. Floriana
  Wacław Golonka (Polska)
  Program:
  František Xaver Brixi Preludium F-dur
  Josef Ferdinand Norbert Seger Toccata in a
  Jan Kuchař Partita C-dur
  Alessandro Poglietti Toccata fatta sopra L´Assedio, Ricercar per lo Rossignolo, Aria bizzara del Rossignolo
  Johann Jacob Froberger Toccata in a
  Georg Muffat Passacaglia, Toccata XII
  Johann Sebastian Bach Preludium i fuga G-dur BWV 541
 • 11 sierpnia, godz. 19.30 - Bazylika Mariacka
  Beatrice Piertot (Francja)
  Program:
  Christophe Moyreau Les cloches d'Orleans
  Alexandre Pierre François Boëly Fantaisie sur le Judex Crederis
  Alexandre Guilmant Allegro Appassionato z V Sonaty Organowej
  Gabriel Fauré Adagietto
  Leon Boëllmann Suite Gothique op. 25 Introduction-Chorał, Menuet gothique, Prière a Notre Dame, Toccata
  Vincent Paulet Salve Regina
  Andre Fleury Finał z II Symfonii Organowej
  Jean-Louis Florentz Laudes op. 5 (Priere pour delier les charmes, Chant des fleurs, Pleurs de la Vierge)
  Jean Guillou Saga nr 6 "Ikarus"
 • 18 sierpnia, godz. 19.30 - Bazylika św. Floriana
  Roman Perucki (Polska)
  Program:
  Tabulatura gdańska 1591 Anonim
  Tabulatura pelpińska (ca 1620-1640)
  Heinrich Scheidemann Ein feste Burg
  Franz Tunder Was kann uns kommen an für Noth
  Nicolaus Hasse Allein Gott in der Höh sei Ehr
  Johann Pachelbel Aria Sebaldina z Hexacordium appollonis
  Feliks Mendelssohn-Bartholdy Sonata Nr 2 c-moll
  Jan Janca Sortie

Read more


IX Festiwal Opera Viva
24 czerwca - 10 sierpnia 2005

Od 24 czerwca do 10 sierpnia 2005 roku trwać będzie IX Festiwal Opera Viva, organizowany przez Operę Krakowską. Podczas inauguracji, 24 czerwca, w Teatrze im. J. Słowackiego, melomani będą mogli usłyszeć najpiękniejsze arie, duety i uwertury operowe w wykonaniu: Ewy Biegas, Agnieszki Cząstki, Małgorzaty Lesiewicz, Vasyla Grokholskyiego, Przemysława Firka oraz chóru i orkiestry Opery Krakowskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego. Podczas Festiwalu zostanie wykonana również Traviata i Rigoletto Giuseppe Verdiego, Cosi fan tutte Wolfganga Amadeusza Mozarta, Orfeusz i Eurydyka Christopha Wilibalda Glucka, Cyrulik sewilski Gioacchino Rossiniego oraz Carmen Georga Bizeta.
W ramach Festiwalu odbędą się spektakle plenerowe na Zamku Królewskim na Wawelu. Nawiązując do obchodów Stulecia odzyskania Wawelu dla społeczeństwa polskiego 1905-2005, Opera wystawi dwa dzieła, w których silnie zaakcentowany jest wątek narodowościowy i wyzwoleńczy: Straszny dwór Stanisława Moniuszki (6, 7 lipca) oraz Toscę Giacomo Pucciniego (15, 16 lipca). Spektakle odbędą się na dziedzińcu zewnętrznym, a widownia przygotowana będzie na prawie 1000 osób.
Ponadto po raz pierwszy festiwalowe koncerty odbędą się również w Barbakanie. W ramach cyklu Barbakan nocą odbędzie się 11 koncertów muzyki operowej oraz instrumentalnej.

Read more


VIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej "Bach... ale nie tylko" trwać będzie od 2 czerwca do 25 sierpnia 2005 roku. Festiwalowe koncerty odbywać się będą w każdy czwartek, o godz. 19.00, w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Św.Trójcy przy pl. Małachowskiego w Warszawie.

Program festiwalu na sierpień:
 • 4 sierpnia 2005
  Léon Kerremans - organy
  w programie: Jan Sebastian Bach, Vincent Lübeck, Georg Böhm, Dietrich Buxtehude, Franciszek Liszt, Johannes Brahms, Charles-Marie Widor
 • 11 sierpnia 2005
  Agnieszka Gertner-Polak - sopran, Marek Kudlicki - organy
  w programie: Jan Sebastian Bach, Antonio Vivaldi, Wolfgang Amadeusz Mozart, Max Reger, Stanisław Moniuszko, Giuseppe Verdi, Johannes Brahms
 • 18 sierpnia 2005
  Jean-Christoph Geiser - organy
  w programie: Jan Sebastian Bach, Vincent Lübeck, Nicolas Séjan, Frank Martin, Guy Ropartz, Johannes Brahms
 • 25 sierpnia 2005
  Władysław Szymański - organy, Męski Zespół Wokalny KAIROS
  w programie: Jan Sebastian Bach, Marco E. Bossi, Konstanty Gorski, Władysław Szymański, Dymitr Bortniański, muzyka kościołów wschodnich, muzyka grecka

Wstęp wolny dla emerytów, studentów i uczniów.
Festiwal zorganizowano dzięki wsparciu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.


Jubileuszowy 60. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju, odbędzie się w dniach 5-13 sierpnia 2005 roku. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest znakomity polski pianista - Piotr Paleczny.

Program festiwalu:
 • 5 sierpnia (piątek)
  g. 20.00 - Grigori Sokolov
 • 6 sierpnia (sobota)
  g. 9.30 - Master Class Prof. Dang Thai Son
  g. 16.00 - Philippe Giusiano
  g. 20.00 - Koncert kameralny Orkiestra „AMADEUS” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, Konstanty Andrzej Kulka, Karolina Jaroszewska,
 • 7 sierpnia (niedziela)
  g. 9.30 - Master Class Prof. Dang Thai Son
  g. 16.00 - Siheng SONG - I nagroda M. Long, Paryż – 2004
  g. 20.00 - Stanisław Bunin
 • 8 sierpnia (poniedziałek)
  g. 9.30 - Master Class Prof. Dang Thai Son
  g. 16.00 - Piotr Machnik - I nagroda-Barcelona 2004
  g. 20.00 - Kevin Kenner
  g. 22.30 - Stanisław Bunin
 • 9 sierpnia (wtorek)
  g. 9.30 - Master Class Prof. Dang Thai Son
  g. 11.00 - 2 półrecitale (A) polskich kandydatów na XV Konkurs im. F. Chopina w Warszawie
  g.16.00 - Colleen Lee
  g. 20.00 - Joyce Yang, Srebrny Medal w Konkursie Van Cliburna 2005
  g. 22.30 - Kevin Kenner
 • 10 sierpnia (środa)
  g. 9.30 - Master Class Prof. Bernard Ringeissen
  g. 16.00 - Recital 6 polskich Kandydatów do XV Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie
  g. 20.00 - Koncert plenerowy
  Elżbieta Stefańska
  g. 22.00 - "NOKTURN"
 • 11 sierpnia (czwartek)
  g. 9.30 - Master Class Prof. Bernard Ringeissen
  g. 16.00 - Igor Levit - II nagroda Tel Aviv 2005
  g. 20.00 - Aleksander Gavryluk - I nagroda Hamamatsu, I nagroda Tel Aviv 2005
 • 12 sierpnia (piątek)
  g. 9.30 - Master Class Prof. Bernard Ringeissen
  g. 16.00 - Rachel Cheung
  g. 20.00 - Dang Thai Son
  g. 23.00 - "Chopin-jasna strona księżyca" - impresje jazzowe. Filip Wojciechowski Trio, Kwartet Prima Vista
 • 13 sierpnia (sobota)
  g. 9.30 - Master Class Prof. Bernard Ringeissen
  g. 16.00 - Dong Hyek Lim
  g. 20.00 - Ayako Uehara


60 Międzynarodowy Festiwal Chopinowski
Duszniki Zdrój, 5-13 sierpnia 2005
Dyrektor Artystyczny: PIOTR PALECZNY

Zwycięzcy czterech warszawskich Konkursów Chopinowskich, ostatniej edycji konkursu im. Van Cliburna, konkursów im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, tegorocznego konkursu im. Artura Rubinsteina w Tel Avivie, paryskich konkursów im. Marguerity Long - uświetnią tegoroczny, Jubileuszowy 60 Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju. W tym roku Festiwal odbywać się będzie w dniach od 5 do 13 sierpnia. Organizatorzy zaplanowali 15 recitali fortepianowych, koncert kameralny z udziałem orkiestry "Amadeus" pod dyrekcją Agnieszki Duczmal z udziałem Konstantego Andrzeja Kulki i Karoliny Jaroszewskiej, występy sześciu polskich kandydatów do tegorocznego XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, który odbędzie się w październiku w Warszawie, jak również występ znakomitej klawesynistki Elżbiety Stefańskiej.
Wydarzenia artystyczne składające się na historię 60 lat Festiwalu, utkwiły w pamięci wielu melomanów, zarówno polskich, jak i miłośników muzyki Chopina z wszystkich kontynentów. Również w tym roku przyjazd na Festiwal w Dusznikach zapowiedziała znaczna ilość miłośników pianistyki z wielu krajów świata m.in. grupa 50 melomanów z USA.
Program jubileuszowej edycji Festiwalu prezentuje sylwetki nie tylko tych wybitnych artystów, których po raz pierwszy usłyszymy w Polsce, ale również tych, których pamiętamy z poprzednich Festiwali w Dusznikach i których wszyscy kojarzymy z warszawskim Konkursem Chopinowskim, jak Stanisława Bunina, Philippa Giusiano, Kevina Kennera czy Dang Thai Sona.
Olbrzymie zainteresowanie wzbudzają zapowiedziane recitale tak wspaniałych pianistów, jak Grigori Sokolov, Alexander Gavrylyuk, Ayako Uehara (jedynej kobiety, która wygrała Konkurs Pianistyczny im. Czajkowskiego), Colleen Lee, Dong Hyek Lim’a oraz Eldara Nebolsina, laureata I nagrody (zakończonego kilkanaście dni temu - 26 czerwca) I Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. S. Richtera w Moskwie oraz I nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Santander w 1992 roku.
Szczególne zainteresowanie budzi również recital Joyce Yang – studiującej w nowojorskiej Julliard School pianistki koreańskiej, krórej występ w Dusznikach będzie jej pierwszym europejskim recitalem po wielkim sukcesie, jaki odniosła na zakończonym przed paru tygodniami prestiżowym konkursie pianistycznym im. Van Cliburna.
Polską pianistykę będzie tym razem reprezentował Piotr Machnik - laureat I nagrody ubiegłorocznego Konkursu Pianistycznego im. Marii Canals w Barcelonie. Jest on jednym z nielicznych polskich pianistów, którzy w ostatnim okresie zostali laureatami I nagrody poważnego międzynarodowego konkursu pianistycznego. Konkurs w Barcelonie jest zrzeszony w Światowej Federacji Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie. Odbędzie się również owiany już długoletnią tradycją koncert nocny - "Nokturn", który poprowadzi znakomity krakowski aktor Krzysztof Globisz.
W towarzyszących Festiwalowi Kursach Mistrzowskich prowadzonych w tym roku przez profesorów Dang Thai Sona i Bernarda Ringeissena, wezmą udział utalentowani młodzi polscy pianiści, między innymi laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F.Chopina - który odbył się w Warszawie w lutym br. Wystąpią oni również przed festiwalową publicznością, co niewątpliwie będzie interesującym wydarzeniem zarówno dla nich, jak i dla publiczności, która będzie mogła poznać ich walory pianistyczne przed występami we wrześniowych eliminacjach do XV Konkursu Chopinowskiego.
Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa, obrazująca historię i dorobek Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach. Wydany zostanie także obszerny katalog, który będzie zawierał wiele innych fotografii, również tych, które nie będą eksponowane na wystawie.
Trwa remont Dworku Chopina, w którym odbywa się większość festiwalowych koncertów. W tym roku - dzięki pomocy Ministerstwa Kultury - zaproszeni artyści oraz festiwalowa publiczność będą uczestniczyć w koncertach Jubileuszowego 60 Festiwalu Chopinowskiego, mając po raz pierwszy do dyspozycji - klimatyzowane i odnowione wnętrze Dworku Chopina.

Read more


Muzyka w Starym Klasztorze - Łagiewniki
24 czerwca - 26 sierpnia 2005

Łódzkie Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego zaprasza już po raz 18-ty do pięknego barokowego wnętrza Kościoła Św. Antoniego w Łagiewnikach na koncerty z cyklu Muzyka w Starym Klasztorze. Podczas koncertów wystąpią przede wszystkim organiści, głównie średniego pokolenia, ale także młodzi utalentowani artyści. Obok organistów w każdym koncercie wezmą udział także muzycy innych specjalności: śpiewaczki, wiolonczelista, zespół klarnecistów Claribel, a także liczni w tym roku skrzypkowie.

Read more


IX Międzynarodowy Letni Festiwal
"Toruń - Muzyka i Architektura"
2005


W każdą sobotę i niedzielę, poczynając od 26 czerwca a kończąc 28 sierpnia 2005 roku - zawsze o godzinie 19.30 - odbywać się będą koncerty IX Międzynarodowego Letniego Festiwalu "Toruń - Muzyka i Architektura".
Festiwalowe koncerty odbędą się w zabytkowych wnętrzach toruńskiej Starówki: w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Ratuszu Staromiejskim, Zamku krzyżackim, Kamienicy "Pod Gwiazdą", Bazylice Świętych Janów, Kościele Świętego Jakuba, siedzibie Towarzystwa Naukowego, Kościele Ducha Świętego i na Dworze Artusa. Podczas koncertów zabrzmi muzyka od renesansu po współczesność.

Read more


Letnie Koncerty w Łazienkach Królewskich
2 lipca - 27 sierpnia 2005

Letnie Koncerty w Łazienkach Królewskich to stały cykl koncertowy organizowany od ponad 40 lat przez Warszawskie Towarzystwo Muzyczne we współpracy z Muzeum Łazienki Królewskie. W ramach cyklu muzycy, prezentują wybitne utwory kameralne i solowe kompozytorów polskich i światowych. W ostatnich latach przy opracowywaniu programu cyklu koncertowego szczególna uwaga została poświęcona prezentacji utworów rodzimych kompozytorów. W koncertach biorą udział przede wszystkim młodzi, polscy utalentowani artyści. W sierpniu w ramach cyklu wystąpią m.in. zespół Ars Nova, pod dyrekcją Jacka Urbaniaka (6 sierpnia), a także Jarosław Bręk z recitalem wokalnym (20 sierpnia) i Patrycja Piekutowska z recitalem skrzypcowym (27 sierpnia).
Koncerty będą odbywały się w każdą sobotę, o godz. 17.00, w Starej Pomarańczarni.

Ramowy program na sierpień:
 • 6 sierpnia 2005, godz. 17.00
  Zespół ARS NOVA pod dyr. Jacka Urbaniaka
  Program: F. Chopin
 • 13 sierpnia 2005 Katarzyna Trylnik - sopran, Mariusz Rutkowski - fortepian
  Program: F. Chopin
 • 20 sierpnia 2005 Jarosław Bręk - bas/baryton, Laura Sobolewska - fortepian
  Program: F. Chopin
 • 27 sierpnia 2005
  Patrycja Piekutowska - skrzypce, Emilian Madey - fortepian
  Program: F. Chopin


Siódmy Wielki Turniej Tenorów, organizowany przez Operę na Zamku, odbędzie się 6 sierpnia 2005 roku na dziedzińcu zamkowym w Szczecinie.
Turniej tenorów nawiązuje do bardzo starej tradycji wywodzącej się ze średniowiecza, w której śpiewacy konkurowali ze sobą o jak najlepsze wykonanie pieśni. Zwyczaj ten rozpowszechnił się głównie w Niemczech za sprawą meistersingerów - poetów i twórców melodii zrzeszonych w bractwach śpiewaczych. Bezpośrednio nawiązywał do turnieju rycerskiego i był jego najbardziej wysublimowaną formą.
W VII Wielkim Turnieju Tenorów udział wezmą:
 • Mieczysław Błaszczyk
 • Tomasz Jedz
 • Andrzej Kalinin
 • Edward Kulczyk
 • Wojciech Maciejowski
 • Dariusz Pietrzykowski
 • Radosław Rydlewski
 • Dariusz Stachura
 • Tadeusz Szlenkier
 • Dariusz Walendowski
 • Piotr Zgorzelski
Gościnnie wystąpią zwycięzcy poprzednich edycji konkursu - Paweł Skałuba (2002) i Adam Zdunikowski (2004).
Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Opery na Zamku pod dyrekcją Jacka Kraszewskiego.

Read more


Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich
15 maja - 25 września 2005

Koncerty chopinowskie są organizowane przez Stołeczną Estradę i Towarzystwo im. Fryderyka Chopina od 1959 roku. Recitale chopinowskie z udziałem polskich i zagranicznych pianistów odbywają się każdej niedzieli, o godzinie 12.00 i 16.00 przy pomniku Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich od maja do września.

Koncerty w sierpniu:
 • 7 sierpnia
  godz.12.00 Bronisława Kawalla
  godz.16.00 Iwona Klimaszewska
 • 14 sierpnia
  godz.12.00 Kazimierz Gierżod
  godz.16.00 Maiko Takamura (Japonia)
 • 21 sierpnia
  godz.12.00 Paweł Kowalski
  godz.16.00 Edward Wolanin
 • 28 sierpnia
  godz.12.00 Maria Szraiber
  godz.16.00 Anna Maria Stańczyk