Polmic - FB

calendar of events

2004 2005 2006 2007 2008
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Lipcowe rocznice

 • 4 lipca - przypada 5 rocznica śmierci dyrygenta i kompozytora Henryka Debicha (1921-2001)
 • 6 lipca – mija 95 rocznica urodzin kompozytora i pedagoga Czesława Grudzińskiego (1911-1992) oraz 10 rocznica śmierci kompozytorki i dyrygentki Ireny Pfeiffer (1912-1996)
 • 7 lipca - przypada 85 rocznica urodzin dyrygenta, kompozytora i pianisty Stanisława Wisłockiego (1921-1998)
 • 9 lipca - 55 urodziny świętuje znany kompozytor i pianista Eugeniusz Knapik
 • 10 lipca – 70 urodziny obchodzi znany kompozytor, dyrygent i pedagog Jan Wincenty Hawel
 • 14 lipca – 80 urodziny świętuje znany dyrygent i kompozytor Jan Krenz
 • 23 lipca - mija 20 rocznica śmierci wybitnego teoretyka muzyki, kompozytora i pedagoga Kazimierza Sikorskiego (1895-1986)
 • 30 lipca - przypada 85 rocznica urodzin kompozytora i pedagoga Zbigniewa Wiszniewskiego (1921-1999), a 40 urodziny obchodzi kompozytor, pianista i dyrygent Piotr Salaber
 • 31 lipca - 35 urodziny świętuje kompozytor Waldemar Miksa


Dwunasty cykl Letnich Koncertów Kameralnych, organizowanych przez Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, odbędzie się w dniach 2 lipca – 27 sierpnia 2006 roku. Impreza odbywa się od kilkunastu lat w każde niedzielne popołudnie lipca i sierpnia w plenerze Dworku Białoprądnickiego. Adresowana jest do szerokiego grona odbiorców. W bogatym programie koncertów mieści się muzyka kompozytorów wiedeńskich, arie i pieśni operowe oraz operetkowe, standardy jazzowe, flamenco, muzyka klezmerska, bałkańska, poetycka i wiele innych.


IV Paczkowski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga "Muzyka ponad granicami" - Paczków 2006

Kolejne koncerty Paczkowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga „Muzyka ponad granicami” odbędą się 2 lipca 2006 (niedziela) o godz. 16 w Bilej Vodzie (Czechy) w kościele pw. Nawiedzenia Matki Bożej oraz 16 lipca (niedziela) o godz. 15 w Kamienicy w kościele pw. św. Jerzego. Podczas pierwszego z nich wystąpią artyści: Julian Gembalski – organy i Bogdan Kurowski – bas, a wykonawcami drugiego będzie śpiewak Maciej Musiał – tenor oraz Śląski Kwartet Klarnetowy w składzie: Aleksander Fojcik, Bartłomiej Kozina, Jan Wojszczyk i Dominika Kubicka.

Read more


Niedzielne recitale chopinowskie w Łazienkach Królewskich

Do 24 września 2006 roku w każdą niedzielę o godz. 12.00 i 16.00 w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbywać się będą recitale chopinowskie. Koncerty te, organizowane przez Narodowy Instytut im. Fryderyka Chopina (do roku 2005 Towarzystwo im. Fryderyka Chopina) i Stołeczną Estradę, mają znaczenie popularyzatorskie i są jedną z ciekawszych propozycji, promujących miasto - Warszawę.
W roku 1926 w Łazienkach Królewskich w Warszawie został odsłonięty pomnik Fryderyka Chopina (na zdjęciu), będący dziełem wybitnego rzeźbiarza Wacława Szymanowskiego. Zniszczony podczas wojny, został zrekonstruowany w latach powojennych. Tradycja i przywiązanie mieszkańców Warszawy do wizerunku Chopina w Łazienkach sprawiły, że w 1958 roku pomnik znalazł się na dawnym miejscu. Od roku 1959 odbywają się przy pomniku kompozytora koncerty chopinowskie z udziałem wybitnych pianistów.

Koncerty w lipcu:
 • niedziela, 2 lipca:
  - godz.12.00 - Kirył Keduk
  - godz.16.00 - Waldemar Wojtal
 • niedziela, 9 lipca:
  - godz.12.00 - Piotr Banasik
  - godz.16.00 - Monika Rosca
 • niedziela, 16 lipca:
  - godz.12.00 - Rinko Kobayashi
  - godz.16.00 - Maciej Piszek
 • niedziela, 23 lipca:
  - godz.12.00 - Tomas Ěroli (Węgry)
  - godz.16.00 Maria Korecka
 • niedziela, 30 lipca:
  - godz.12.00 - Katarzyna Popowa-Zydroń
  - godz.16.00 - Joanna Marcinkowska


Na XII Letnie Koncerty Kameralne 2006, organizowane w dniach 2 lipca – 27 sierpnia 2006 roku w każde niedzielne popołudnie, zaprasza Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” w Krakowie.
Letnie Koncerty Kameralne to cykl koncertów odbywających się od kilkunastu lat w plenerze Dworku Białoprądnickiego i adresowanych do szerokiego grona odbiorców. W bogatym programie koncertów mieści się muzyka kompozytorów wiedeńskich, arie i pieśni operowe oraz operetkowe, standardy jazzowe, flamenco, muzyka klezmerska, bałkańska, poetycka i wiele innych.


"Wielkie Organy w Archikatedrze" to cykl codziennych (oprócz niedziel) koncertów organowych w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie połączonych ze zwiedzaniem Archikatedry. Po każdym 25 minutowym recitalu organowym publiczność zwiedza podziemia i grobowce Archikatedry, w których spoczywają: Król Stanisław August, Prezydent RP Gabriel Narutowicz, Premier RP Ignacy Jan Paderewski, Arcybiskupi Warszawscy oraz pisarz i laureat nagrody Nobla Henryk Sienkiewicz . Następnie publiczność przechodzi do Izby Pamiątek Duszpasterskich Prymasa Polski Kardynała Józefa Glempa, którą również zwiedza.
Koncerty i zwiedzanie w ramach cyklu „Wielkie Organy w Archikatedrze” odbywają się od 1 maja do 23 września 2006 roku codziennie (oprócz niedziel) o godzinie 12.00 w Archikatedrze św. Jana w Warszawie (Stare Miasto, ul. Świętojańska 8).


Ogólnopolski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej - Komorniki 2006

Po raz pierwszy gmina Komorniki jest gospodarzem tego typu imprezy muzycznej, której tegoroczna, czerwcowo-lipcowa edycja będzie zarazem inauguracją Festiwalu. Koncerty będą odbywały się w kościele p.w. św. Andrzeja Apostoła w Komornikach i parafii p.w. św. Floriana w Wirach. Podczas czterech koncertów festiwalowych - 3 i 25 czerwca oraz 1 i 16 lipca 2006 roku - usłyszymy utwory wielkich mistrzów z różnych epok w wykonaniu wybitnych artystów. W tym roku do współpracy zostali zaproszeni muzycy reprezentujący trzy polskie ośrodki muzyczne: Poznań, Łódź i Gdańsk. Koncert inauguracyjny uświetni występ Poznańskiego Chóru Katedralnego, a na zakończenie festiwalu usłyszymy Polską Orkiestrę Barokową.

Read more


Stanisław Drzewiecki wystąpi 2 lipca 2006 roku o godz. 19:00 w Hali Widowiskowo - Sportowej na XII Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju. Z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiego zagra koncerty Mozarta: Es-dur KV 449, Es-dur KV 365, F-dur KV 242. W koncertach na 2 i 3 fortepiany towarzyszyć mu będą - Tatiana Shebanova i Jarosław Drzewiecki. Pianiści zagrają na specjalnie przygotowanych trzech fortepianach koncertowych marki Blűthner, które przyjadą do Buska Zdroju z fabryki w Lipsku.
Projekt "Rok Mozarta na 1-2-3 fortepiany" pod patronatem Vattenfalla i Polskiego Radia promuje najnowszą płytę Stanisława Drzewieckiego nagraną w systemie Super Audio CD z Sinfonią Varsovia pod dyr. Michaela Zilma - Mozart for 3-2-1 pianos.


Dnia 25 czerwca 2006 roku zainaugurowana zostanie kolejna edycja wakacyjnego cyklu muzycznego, adresowanego do melomanów, warszawskich rodzin i turystów - Festiwal Zespołów Kameralnych 2006, czyli Koncerty Królewskie i Koncerty pod Lipą. Cykl potrwa do końca wakacji i zakończy się w niedzielę 27 sierpnia.
Koncerty Pod Lipą oraz Koncerty Królewskie to cykl rokrocznie odbywających się letnich koncertów plenerowych w Łazienkach Królewskich (Estrada za Starą Pomarańczarnią) oraz w Wilanowie (Taras Różany). Historia koncertów sięga przełomu lat 70-tych i 80-tych, toteż można powiedzieć, że szczycą się one już ponad 25-letnią tradycją. Na koncerty od samego początku swojego istnienia wstęp jest bezpłatny i na każdym gromadzi się minimum 300 osób publiczności, stanowią one bowiem interesującą propozycję na czas, gdy w teatrach i filharmoniach trwa sezon urlopowy. Są rodzajem „filharmonii plenerowej”. Koncepcja imprezy polega zazwyczaj na prezentacji najwybitniejszych polskich orkiestr kameralnych i zespołów.
W tym roku, podobnie jak i w ubiegłych latach, orkiestry grają w niedziele dwukrotnie ten sam program – najpierw o 13.30 w Łazienkach i trzy godziny później w Wilanowie (początek koncertu o godzinie 16.30). Festiwal wypełni 10 (podwójnych) koncertów, z których każdy będzie miał odrębny charakter, o czym świadczy konkretny tytuł każdego z nich. Wystąpią bardzo różnorodne zespoły kameralne (od orkiestr kameralnych po zespoły muzyki dawnej, salonowe, perkusyjne oraz promenadowe, wykonujące przeboje muzyki klasycznej).
Festiwal od lat cieszy się ogromną popularnością wśród publiczności stolicy, wielu polskich recenzentów podkreślało wysoki poziom wykonawczy wszystkich zaproszonych zespołów i znakomicie skonstruowane programy, dostosowane do charakteru ogrodów królewskich. Koncerty są wzbogacone o formułę prowadzącego, który krótko wprowadza publiczność w klimat i historię wykonywanych utworów oraz przedstawia wykonawców.

Read more


Stowarzyszenie „Wielkopolskie Centrum Chopinowskie – Antonin” zaprasza na koncert w ramach cyklu Konfrontacje Chopinowskie. Wieczór kompozytorek z muzyką Olgi Hans i Moniki Kędziory odbędzie się w niedzielę, 2 lipca 2006 roku o godz. 19.00 w Pałacu w Antoninie.
PROGRAM:
 • Monika Kędziora ALAAV na cztery ręce na fortepian
  Duo La Valse `89 – Anna Haas – Niewiedział, Piotr Niewiedział – fortepian
 • Olga Hans Capriccio na skrzypce i fortepian
  Magdalena Kling – Fender – skrzypce, Katarzyna Kling – fortepian
 • Monika Kędziora BA CLAR TRE na klarnet solo
  Michał Siciński – klarnet
 • Olga Hans Da suonare a tre na skrzypce, wiolonczelę i fortepian
  Magdalena Kling – Fender –skrzypce, Robert Fender – wiolonczela, Katarzyna Kling - fortepian
 • Monika Kędziora Impressions pour la fin du siècle pour piano
  Piotr Niewiedział – fortepian
 • Monika Kędziora Modlitwa ślepego lunatyka na sopran solo do słów K. I. Gałczyńskiego
  Anna Karasińska – sopran
 • Monika Kędziora Lamento na skrzypce solo
  Magdalena Kling – Fender – skrzypce
 • Olga Hans Miniatura na wiolonczelę i fortepian
  Robert Fender – wiolonczela, Katarzyna Kling – fortepian


Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski odbędzie się w dniach 18 czerwca – 16 lipca 2006 roku w Kaliszu i okolicznych miejscowościach: Lewkowie, Grabowie, Opatówku, Ołoboku, Dobrzycy, Choczu, Śmiełowie i Stawiszynie.

Read more


Norweski chór żeński ”Elverum Damekor” pod dyrekcją Arne Moseng oraz z towarzyszeniem Trond Vago przy organach wystąpi w niedzielę, 2 lipca 2006 roku o godz. 19.00 w Kościele św. Katarzyny (wejście od ul. Skałecznej) w Krakowie.
”Elverum Damekor” to chór żeński, którego siedzibą jest miasto Elverum leżące w południowo-wschodniej Norwegii. Zespół, założony w 1938 roku, koncertuje w całej Norwegii. Występował gościnnie w Szwecji, Danii, Finlandii oraz w Islandii i Irlandii.
Na przełomie czerwca i lipca chór po raz pierwszy odwiedzi Polskę, aby zaśpiewać podczas Mszy Świętej na Jasnej Górze w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Jedyny koncert da w Krakowie w kościele św. Katarzyny w niedzielę 2 lipca o godz. 19.00. Dla polskich słuchaczy chór przygotował program złożony z muzyki takich kompozytorów, jak: William Crotch, Benedetto Marcello, Zoltan Kodaly, Javier Busto oraz atrakcyjne przykłady z dawnej i nowej muzyki norweskiej.
Wstęp wolny.


W kolejne niedziele od 2 lipca do 17 września 2006 roku odbędzie się w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Organy Archikatedry”. Początek recitali organowych o godzinie 16.00.
W tegorocznym festiwalu weźmie udział wielu wspaniałych wirtuozów m.in.: Emanuele Cardi - fenomenalny wirtuoz z Włoch, jeden z czterech włoskich organistów, którzy ze względu na jakość produkcji mogą zawsze liczyć na wsparcie włoskiego Ministerstwa Kultury, Kristiaan Seynhave (Belgia) – laureat wielu konkursów organowych, m.in. zdobywca I nagrody na konkursie organowym im. Cesara Francka w Haarlem w 1998 r., wielokrotny wykonawca wszystkich utworów J. S. Bacha, F. Liszta i C. Francka (w Warszawie wystąpi z recitalem bachowskim), Janet Harms – czołowa organistka USA, wielokrotnie występowała w Carnegie Hall, ulubienica publiczności za wirtuozerię i spontaniczność w grze, Elmar Lehnen – doskonały niemiecki improwizator i interpretator, organista bazyliki w Kevelaer gdzie znajdują się wielkie ponad 100 głosowe organy.

Read more


Prezentacje Muzyczne w Żelazowej Woli

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza do Dworku w Żelazowej Woli, po raz pierwszy w tym sezonie, na odbywające się od początku maja „Prezentacje Muzyczne”. Jest to cykl codziennych recitali chopinowskich, od wtorku do soboty włącznie (początek o godz. 12), niezależnie od tradycyjnych koncertów niedzielnych. Bohaterami „Prezentacji”, które potrwają do końca września, są najbardziej utalentowani studenci i młodzi asystenci klas fortepianu uczelni muzycznych z całego kraju.

Kalendarium w lipcu:
 • 4 - 8 lipca, godz. 12.00 - Wojciech Wołoszyn, Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi
 • 11 - 15 lipca, godz. 12.00 - Łukasz Kwiatkowski, Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi
 • 18 - 22 lipca, godz. 12.00 - Piotr Grelowski, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
 • 25 - 29 lipca, godz. 12.00 - Monika Quinn, Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Warszawie

Wstęp na koncert w cenie biletu wejściowego do parku. Istnieje możliwość wysłuchania recitalu wewnątrz dworku po wykupieniu specjalnego biletu. Ilość miejsc ograniczona. Bilety do nabycia w Żelazowej Woli w kasie przy wejściu do parku.

Uwaga! Od 1 czerwca 2006 łatwiej, taniej i wygodniej do Żelazowej Woli można będzie dojechać mikrobusem z centrum Warszawy i powrócić do stolicy po koncercie - za 23 zł w obie strony. Mikrobus odjeżdżać będzie spod Muzeum Fryderyka Chopina w Zamku Ostrogskich, ul. Okólnik 1 w następujących godzinach:
 • od wtorku do soboty o godz. 10.30, wprost na południowe „Prezentacje Muzyczne" w wykonaniu młodych pianistów (wyjazd z Żelazowej Woli o godz. 13.00)
 • w niedzielę o godz. 13.30, na tradycyjny niedzielny recital gwiazd fortepianu o godz. 15.00 (wyjazd z Żelazowej Woli o godz. 16.15).
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc uprzejmie prosimy o rezerwację biletów: tel. (022) 827-54-73 w.108, e-mail: zwysocki@nifc.pl


W niedzielę, 2 lipca 2006 roku o godz. 20.00 w Muzeum w Łowiczu (Stary Rynek 5/7) odbędzie się koncert inauguracyjny VII edycji wędrownego festiwalu Filharmonii Łódzkiej - „Kolory Polski”. Po raz pierwszy w swej historii festiwal zagości w Łowiczu, mieście kojarzonym z bogatymi pod względem wzorów i kolorystki wycinankami oraz innymi formami dekoracyjnymi. Inauguracyjny koncert odbędzie się w łowickim Muzeum – zabytkowym gmachu wybudowanym na przełomie XVII i XVIII wieku. Początkowo mieściło się tu seminarium duchowne oraz klasztor, następnie szkoły, a nawet... więzienie dla powstańców polskich.
Po raz pierwszy na festiwalu obok muzyki prezentowany będzie taniec. Wystąpi Balet Dworski „Ardente Sole” – profesjonalny zespół składający się z zawodowych tancerzy klasycznych, specjalizujący się w odtwarzaniu dawnych tańców dworskich. Towarzyszyć mu będzie zespół „Consortium Sedinum” specjalizujący się w wykonywaniu muzyki na oryginalnych instrumentach dawnych i ich kopiach. Sam koncert inauguracyjny będzie zaś niepowtarzalną okazją do posłuchania polskiej muzyki późnego renesansu i wczesnego baroku.
Festiwal potrwa do 27 sierpnia 2006 roku.

Read more


Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego zaprasza na VIII Letni Festiwal Muzyczny. Cztery koncerty festiwalowe odbędą się w cztery niedziele lipca (2, 9, 16 i 23 lipca 2006) na Starym Rynku i w Bazylice Katedralnej w Płocku.
Wstęp wolny

Read more


Gmina Władysławowo zaprasza na Letni Festiwal Muzyczny w Roku Jubileuszowym Towarzystwa Jezusowego Jastrzębia Góra 2006, który odbędzie się w kościele pw. Św. Ignacego Loyoli (ojców jezuitów) w Jastrzębiej Górze. Koncerty festiwalowe będą miały miejsce w lipcu i sierpniu w każdą sobotę oraz wybrane poniedziałki i środy, zawsze o godz. 20.00. Dyrektor artystyczny - Robert Grudzień. Gościem specjalnym festiwalu będzie Krzysztof Penderecki, który w dniu 19 lipca poprowadzi Orkiestrę Sinfonietta Cracovia.

Read more


49. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie
27 czerwca - 25 sierpnia 2006


Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej to jedno z najstarszych tego typu wydarzeń muzycznych w Polsce. Już blisko pół wieku we wtorkowe i piątkowe wieczory lipca i sierpnia oliwskie organy ożywają muzyką mistrzów, brzmieniem zarówno dzieł dawnych jak i nowych, których premiery światowe właśnie tu mają miejsce. Katedralne organy to instrument o niespotykanym brzmieniu, konstrukcji i możliwościach. Składa się z dwóch części - centralnej i bocznej. Organista może grać na obu jednocześnie, z jednej klawiatury, uzyskując efekt stereofonii. Barokowa ornamentyka wzbogacona jest ruchomymi elementami - trąbkami, dzwonkami aniołów, wirującymi gwiazdkami, uruchamianymi w trakcie gry. Na coroczne festiwale zjeżdżają znakomici wirtuozi z całego świata.
Festiwal potrwa do 25 sierpnia. W tej edycji festiwalu obok artystów z Polski wystąpią znakomici wirtuozi organów z całego świata m.in. z Finlandii, Norwegii, Szwecji, Belgii, Francji, Czech, Niemiec i Włoch, którzy miłośnikom muzyki organowej zaprezentują szeroki repertuar literatury organowej – utwory znane szerokiej publiczności jak i utwory kompozytorów nieznanych w Polsce, oraz utwory napisane specjalnie dla nich, które w Oliwie będą miały swe premiery światowe.

Read more


Władze Miasta Poznania i Towarzystwo Przyjaciół Poznańskiej Fary zapraszają do Poznańskiej Kolegiaty Farnej na Farne Koncerty Organowe i Kameralne - codziennie (oprócz niedziel) o godz. 12.15 oraz na Staromiejskie Koncerty Organowe i Kameralne – w każdy czwartek lipca i sierpnia o godz. 20.00.
Po koncertach południowych przewodnik zabierze wszystkich chętnych w mroczne i niezmiernie ciekawe czeluści podziemi poznańskiej Kolegiaty.
Natomiast drugi cykl - Staromiejskich Koncertów Organowych i Kameralnych – zainauguruje wyjątkowo we wtorek, 4 lipca recital Rostisława Wygranienki, wirtuoza związanego z Poznaniem w sposób szczególny. W ubiegłym roku został laureatem I nagrody na III Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Feliksa Nowowiejskiego oraz Nagrody za najlepszą interpretację utworu F. Nowowiejskiego. Drugi etap tego konkursu odbywał się właśnie w poznańskiej Kolegiacie Farnej. Na jego koncert złożą się kompozycje Nowowiejskiego, Schumanna, Liszta, Rittera.

Read more


Cykl Letnich Koncertów organizowanych przez poznańską Akademię Muzyczną we współpracy z Urzędem Miasta Poznania odbędzie w każdą środę o godz. 17.00 od 5 lipca do 30 sierpnia 2006 roku. Czternasta edycja lipcowo-sierpniowych spotkań z muzyką będzie miejsce w Sali Białej Urzędu Miejskiego przy Placu Kolegiackim w Poznaniu. Na wszystkie koncerty wstęp dla publiczności jest wolny!

Read more