Polmic - FB

calendar of events

2004 2005 2006 2007 2008
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Grudniowe rocznice

  • 3 grudnia – mija 110 rocznica urodzin kompozytora, organisty i pedagoga Bolesława Szabelskiego (1896-1979)
  • 5 grudnia – przypada 95 rocznica urodzin pianisty i kompozytora, tytułowego bohatera filmu Pianista Romana Polańskiego - Władysława Szpilmana (1911-2000)
  • 11 grudnia – 65 urodziny obchodzi kompozytor i pedagog Bronisław Kazimierz Przybylski
  • 19 grudnia – mija 125 rocznica urodzin dyrygenta chóralnego, pedagoga i kompozytora Wacława Lachmana (1881-1963)
  • 21 grudnia - przypada 15 rocznica śmierci pianisty, dyrygenta i kompozytora muzyki filmowej Waldemara Kazaneckiego (1929-1991)
  • 27 grudnia - 30 urodziny świętuje kompozytorka Daria Jabłońska


Koncert pieśni polskich w wykonaniu polskich artystów – solistów Metropolitan Opera Małgorzaty Walewskiej i Mariusza Kwietnia będzie można usłyszeć trzykrotnie - w trzech miastach Polski: dnia 1 grudnia 2006 roku o godz. 19.00 w Gliwickim Teatrze Muzycznym, 3 grudnia 2006 roku o godz. 18.30 w Operze Krakowskiej oraz 9 grudnia 2006 roku o godz. 19.15 w Sali Redutowej Opery Narodowej w Warszawie. Artyści, przy akompaniamencie pianistki Anny Marchwińskiej, wykonają pieśni polskie takich kompozytorów, jak: Stanisław Moniuszko, Fryderyk Chopin, Mieczysław Karłowicz, Tadeusz Baird, Stanisław Lipski, Jan Gall, Karol Szymanowski i Stanisław Niewiadomski.
Małgorzata Walewska to jedna z najwybitniejszych współczesnych polskich mezzosopranistek, laureatka międzynarodowych konkursów wokalnych, gwiazda scen operowych Berlina, Rzymu, Düsseldorfu i Nowego Jorku. Wśród jej partnerów scenicznych znaleźli się m.in. Placido Domingo i Luciano Pavarotti.
Mariusz Kwiecień debiutował w 1995 roku jako Figaro w Weselu Figara Mozarta na scenie poznańskiego Teatru Wielkiego. Wkrótce zaczęła się jego wielka międzynarodowa kariera. Poza Metropolitan Opera śpiewał m.in. w mediolańskiej La Scali oraz na scenach Strasburga, Wiednia i Hamburga. W Polsce znany jest m.in. z świetnych wykonań partii Don Giovanniego i Eugeniusza Oniegina w Teatrze Wielkim w Warszawie.


9. Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA 2006

Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA 2006, prawdziwe święto muzyki gitarowej, impreza o wymiarze międzynarodowym i jeden z największych festiwali gitarowych w naszej części Europy, odbędzie się w dniach 26 listopada – 3 grudnia 2006 roku. Już po raz dziewiąty, w ciągu 8 festiwalowych dni odbędzie się 6 wieczorów koncertowych w najlepszych salach Wrocławia (Filharmonia Wrocławska, TM Capitol, Oratorium Marianum, C.S. Impart, Akademia Muzyczna). Festiwal zainauguruje gala flamenco - ognisty taniec, gitara i śpiew w wykonaniu zespołu prosto z gorącej Hiszpanii. Ponadto wystąpi plejada uznanych gitarzystów z całego świata: Giampaolo Bandini (Włochy), Pavel Steidl (Czechy), Saša Dejanović (Bośnia i Hercegowina), Marcin Dylla (Polska) i in. W koncertowym grafiku nie zabraknie też wieczoru klubowego - w klimat czeskiego folku wprowadzi nas zespół „Njorek”. Na finał natomiast organizatorzy przygotowali prawdziwy rarytas dla fanów jazzu - Joscho Stephan Quartet - inicjatorzy trendu "Gypsy Jazz Guitar". Poza występami międzynarodowych gwiazd gitary planowane są recitale promujące młodych artystów związanych z Wrocławiem.
Oprócz koncertów odbędzie się tradycyjnie szereg imprez towarzyszących: lekcje mistrzowskie, warsztaty metodyczne, ale również wystawy instrumentów, prezentacje wydawnictw muzycznych, spotkania z artystami i inne atrakcje.

Read more


Finał Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, organizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w dniach 27 listopada – 3 grudnia 2006 roku w Warszawie, odbędzie się w dniach 1 i 2 grudnia 2006 roku o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Warszawie. Uczestnikom konkursu towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina pod dyrekcją Moniki Wolińskiej. W programie koncerty fortepianowe W. A. Mozarta: B-dur KV 450, c-moll KV 491, C-dur KV 503 i B-dur KV 595.
Koncert Laureatów odbędzie się 3 grudnia 2006 roku o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Zamku Ostrogskich (ul. Okólnik 1) w Warszawie. Wstęp wolny.


W dniach 30 listopada - 3 grudnia 2006 roku w Warszawie już po raz trzynasty odbędzie się festiwal Laboratorium Muzyki Współczesnej, organizowany przez Stowarzyszenie „Laboratorium Muzyki Współczesnej” przy współpracy Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki i Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Jego dyrektorem artystycznym jest Marian Borkowski.
Obok koncertów festiwalowych, w dniu 2 grudnia odbędzie się także debata, poświęcona tematowi: Nowa muzyka - w stronę antropologii sztuki.
Gośćmi tegorocznej edycji Laboratorium będą m.in.: Jonathan Dove (W. Brytania), Toivo Tulev (Estonia), Sukhi Kang (Korea Południowa), Jaejoon Ryu (Korea Południowa), Tetsuya Omura (Japonia), Ghenadie Ciobanu (Mołdawia), Adrian Mociulschi (Rumunia), Juan Manuel Abras (Argentyna), Thomas Müller (Niemcy) i Ada Gentile (Włochy), a także polscy artyści i muzykolodzy: Marcin Wierzbicki, Zbigniew Bargielski, Bronisław Kazimierz Przybylski, Andrzej i Magdalena Dziadek, Ryszard Osada, Sławomir Zamuszko i Artur Cieślak.

Read more


Legendarny tancerz Vladimir Malakhov wystąpi w Operze Narodowej

Po dłuższej przerwie Teatr Wielki - Opera Narodowa wznawia 1 grudnia 2006 roku słynny balet wybitnego rosyjskiego choreografa Borisa Ejfmana Czajkowski – Misterium życia i śmierci z muzyką symfoniczną Piotra Czajkowskiego pod dyrekcją Tadeusza Strugały. Spektakl uświetni swoim gościnnym udziałem w roli tytułowej legendarny solista światowych scen baletowych Vladimir Malakhov (na zdjęciu). To pierwszy występ tego wspaniałego artysty na polskiej scenie, a towarzyszyć mu będzie w przedstawieniu dwójka innych berlińskich solistów: Ronald Savkovic jako Alter Ego Czajkowskiego i Nadja Saidakova w roli żony Czajkowskiego.
Vladimir Malakhov jest po naszym Niżyńskim, po Lifarze, Nurejewie i Barysznikowie, kolejnym wielkim tancerzem rosyjskiego baletu, który po wyjeździe na Zachód zyskał sławę legendarnego gwiazdora tańca. Urodzony na Ukrainie, a wykształcony w Moskwie, od 1992 roku tańczy za granicą. Był czołowym solistą Opery Wiedeńskiej i American Ballet Theatre w Nowym Jorku, gościł też na innych renomowanych scenach baletowych. Zasłynął jako geniusz techniczny, niezrównany talent liryczny, nazywany wręcz przez krytykę zachodnią „tancerzem stulecia”. Od 2002 roku jest gwiazdą i dyrektorem artystycznym baletu Deutsche Staatsoper unter den Linden w Berlinie.


W dniach 27 listopada – 9 grudnia 2006 roku w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie odbędzie się XIV Festiwal Audio Art / Przestrzenie Dźwięku 4.
Dziewięć dni festiwalowych będzie okazją do stworzenia wspólnej przestrzeni Festiwalu Audio Art, projektu Przestrzenie Dźwięku (wnoszącego koncerty i inne formy w kontekście różnych zjawisk kultury) i Stowarzyszenia „Turning Sounds” włączającego do programu trzy zdarzenia z Arturasem Bumšteinasem, Antanasem Jasenką i Yannisem Kyriakidesem. Festiwal wypełnią liczne gatunki artystyczne i formy prezentacji: filmy, muzyka elektroakustyczna, muzyka filmowa, instalacje, multimedia, teatr bezpostaciowy, grafika muzyczna, improwizacja, koncerty, komputery, premiery utworów, warsztaty - II Ogólnopolski Skup Dźwięków Nowych i Używanych i Audio Art Orkiestra – happening – jam-session. Wśród tematów i kontekstów znajdzie się litewska twórczość laptopowa (m.in. koncert Kwartetu Laptopowego, syntetyzującego dokonania elektroniki począwszy od brzmień studia klasycznego po zrytmizowaną posttaneczność), twórczość Bohdana Mazurka z trzech pól jego aktywności, przypomnienie filmowego wątku kompozytorskiej działalności Andrzeja Markowskiego na 20-lecie jego śmierci oraz polskie zamówienia kompozytorskie.

Read more


Koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Bursztynowy Szlak” na zakończenie Roku Mozartowskiego oraz z okazji 40-lecia pracy artystycznej Mieczysława Gawrońskiego (na zdjęciu), dyrygenta Orkiestry Filharmonii Kaliskiej, odbędzie się w dniu 1 grudnia 2006 roku o godzinie 19.30 w Kościele Garnizonowym w Kaliszu. Wystąpią: Katarzyna Jagiełło – sopran, Michał Wajda-Chłopicki - alt (kontratenor), Piotr Kusiewicz – tenor, Leszek Skrla - bas (baryton), Kaliski Chór Akademicki "Polifonia", Schola Cantorum Calisiensis, Akademicki Chór STRETTO i Orkiestra Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Mieczysława Gawrońskiego. W programie koncertu: Symfonia D-dur op. 41 w stylu Mozarta Krzysztofa Meyera oraz Motet "Exultate Jubilate" i Msza C-dur KV 317 "Koronacyjna" W. A. Mozarta.

Read more


Koncert Laureatów I Ogólnopolskiego Konkursu Waltorniowego i Mistrzowskiego Kursu Waltorniowego im. E. Golnika, organizowanego w ramach IV Festiwalu Waltornistów, odbędzie się w piątek, 1 grudnia 2006 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej. Zwycięzcom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. H. Wieniawskiego pod dyrekcją Marcina Radwańskiego, a w programie koncertu znajdzie się Koncert waltorniowy Es-dur Franza Danziego i uwertura do opery Uprowadzenie z Seraju Wolfganga Amadeusza Mozarta.
I Ogólnopolski Konkurs Waltorniowy rozpoczął się w Łodzi w poniedziałek, 27 listopada. W turnieju biorą udział uczniowie szkół muzycznych II st. oraz studenci i absolwenci akademii muzycznych do lat 30. Do Łodzi przyjechali młodzi muzycy z Warszawy, Wrocławia, Częstochowy, Gdańska i innych miast Polski. Organizatorem konkursu jest Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna im. Henryka Wieniawskiego. Orkiestra tej szkoły będzie towarzyszyć solistom podczas koncertu laureatów. Zwycięzca otrzyma w nagrodę instrument.
Kurs mistrzowski i konkurs to nie tylko możliwość artystycznej rywalizacji i spotkania muzyków z całej Polski. Impreza popularyzuje nazwisko patrona, Edwina Golnika (1919 – 1979) - utytułowanego muzyka, solisty i kameralisty oraz cenionego pedagoga. Przez 12 lat pracował na stanowisku I waltornisty Filharmonii Narodowej w Warszawie. Bywał także solistą Praskiej Orkiestry Symfonicznej. W łódzkiej Akademii Muzycznej prowadził klasę waltorni. Był także związany z uczelnią warszawską, gdzie wykładał oraz pełnił funkcję dziekana Wydziału Instrumentalnego. Dla Edwina Golnika pisało muzykę wielu kompozytorów. Jego grę można do dziś usłyszeć w ścieżkach dźwiękowych do takich seriali, jak Janosik, Czarne chmury czy Stawka większa niż życie.


Sobotni wieczór w dniu 2 grudnia 2006 roku o godz. 18.00 w Sali kameralnej im. Henryka Czyża w Filharmonii Łódzkiej będzie ciekawym połączeniem koncertu i spotkania z artystą. Jako gość specjalny wystąpi wybitna pianistka, chopinistka Barbara Hesse-Bukowska. Artystka zasłynęła w 1949 roku, gdy zajęła II miejsce na IV Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie. Kolejny sukces odniosła cztery lata później: z Międzynarodowego Konkursu im. Long-Thibaud w Paryżu przywiozła V nagrodę. Najintensywniejsza działalność koncertowa artystki przypadła na lata 50, 60. i 70-te. Występowała na wszystkich kontynentach, dokonała wielu nagrań dla wytwórni płytowych oraz radia i telewizji. Później coraz większe znaczenie w jej działalności zyskiwała praca pedagogiczna.
Krystyna Pietranek-Kulis, która poprowadzi rozmowę z artystką, zapyta o jej związki z Łodzią. Hesse-Bukowska debiutowała tu jako piętnastolatka, 1 lipca 1945 roku wykonując z orkiestrą dwa utwory Chopina. Interesujące muszą być też wspomnienia pianistki związane z Arturem Rubinsteinem. U tego wirtuoza fortepianu, obecnie patrona łódzkiej filharmonii, Hesse-Bukowska studiowała w Paryżu w 1958 roku.
Część koncertową spotkania wypełni Kwintet fortepianowy g-moll Juliusza Zarębskiego, który usłyszymy w interpretacji Pawła Kowalskiego – fortepian i kwartetu smyczkowego Camerata.


Koncert Andrzejkowy w dniu 1 grudnia 2006 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej na Ołowiance Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku wypełni muzyka prawdziwie polska – Mieczysława Karłowicza i Wojciecha Kilara. W kończącym się roku przypada 130 rocznica urodzin Mieczysława Karłowicza i z tej okazji w piątkowy wieczór usłyszymy dwie jego kompozycje: poemat symfoniczny Odwieczne pieśni oraz Koncert skrzypcowy A-dur op.8. Solistą będzie Piotr Pławner – jeden z najznakomitszych polskich skrzypków młodego pokolenia, który zagra na skrzypcach T. Balestrieriego z 1769 roku. Towarzyszyć mu będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Michała Nesterowicza. Program wieczoru dopełnią dwie znane kompozycje Wojciecha Kilara - Polonez z filmu Pan Tadeusz i Krzesany.


Koncert AMADEUS i Laureaci tegorocznych konkursów skrzypcowych odbędzie się w niedzielę 3 grudnia 2006 roku o godz. 18.00 w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wraz z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia AMADEUS pod dyrekcją Agnieszki Duczmal wystąpią dwie wybitne, młode skrzypaczki – laureatki tegorocznych międzynarodowych konkursów skrzypcowych im. Josepha Joachima w Hanowerze i im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu: Japonka Kana Sugimura – laureatka III nagrody na VI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Josepha Joachima w Hanowerze oraz Agata Szymczewska - zwyciężczyni XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
Podczas niedzielnego koncertu zabrzmią dwa koncerty skrzypcowe Wolfganga Amadeusa Mozarta, które solistki wykonywały podczas zmagań konkursowych. Kana Sugimura zagra Koncert skrzypcowy D-dur KV 211, natomiast w interpretacji Agaty Szymczewskiej zabrzmi Koncert skrzypcowy D-dur KV 218. Ponadto Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS pod dyrekcją Agnieszki Duczmal wykona Suitę G-dur na orkiestrę smyczkową I. J. Paderewskiego.
Występ w Poznaniu z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia AMADEUS stanowi nagrodę pozaregulaminową dla zwycięzcy XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Warto przypomnieć, że w dniach 8–10 października bieżącego roku Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS pod artystycznym kierownictwem Agnieszki Duczmal towarzyszyła uczestnikom Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Josepha Joachima w Hanowerze. Wraz z młodymi skrzypkami biorącymi udział w półfinałowych przesłuchaniach zespół wykonywał wtedy koncerty skrzypcowe Wolfganga Amadeusa Mozarta.


Dwaj młodzi kompozytorzy Sławomir Kupczak i Dariusz Przybylski biorą udział w odbywającym się w Anglii międzynarodowym projekcie Mozart Pyramide. W dniach 26-30 marca 2006 roku przebywali na kursie kompozytorskim w University Collage School w Canterbury prowadzonym przez Paula Edlina, Dominica Muldowney’a, Rodericka Watkinsa i Philipa Wilby’ego, w ramach którego wraz z młodymi kompozytorami z Wielkiej Brytanii będą pisać muzyczne komentarze do Requiem Mozarta, które zostaną wykonane pomiędzy częściami Requiem podczas dwóch koncertów w dniach 4 i 5 grudnia 2006 roku w Canterbury w 215. rocznicę śmierci kompozytora, jak również rekonstrukcje niedokończonych utworów Mozarta i utwory oparte na jego muzyce. Artyści współpracować będą z dyrygentem prowadzącym koncert 5 grudnia w Katedrze w Canterbury – Nicholasem Cleobury, muzykami Britten Sinfonia oraz klarnecistą Davidem Campbellem. Oba koncerty zostaną zarejestrowane na płytach CD.


Dnia 4 grudnia 2006 roku o godz. 19.00 w Auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu odbędzie się koncert kompozytorski pt. Muzyka z prądem z cyklu Poniedziałki w Akademii. W wykonaniu studentów i pedagogów poznańskiej uczelni usłyszymy pięć kompozycji współczesnych: Physical Modelling na taśmę Marka Chołoniewskiego, Inferi na taśmę Luigiego Ceccarelliego, Tańce polskie na taśmę Lidii Zielińskiej, La ba-balle du chien-chien a sa me-mere na taśmę Beatriz Ferreyra oraz prezentowany po raz pierwszy INTER ALIA na taśmę Zbigniewa Kozuba.


Dwukrotnie w grudniu 2006 roku – 5 grudnia w Filharmonii w Nybro oraz 6 grudnia w Towarzystwie Muzyki Kameralnej w Borgholm (Szwecja) zabrzmi muzyka Grażyny Bacewicz. W interpretacji Marcina Dominika Głucha usłyszeć będzie można między innymi cykl Sonatina – Melodia – Oberek. W programie obu recitali znajdą się ponadto dzieła Mendelssohna, C. Schumann, A. Rubinsteina i A. Piazzolli.


Związek Kompozytorów Polskich w dniach 5-7 grudnia 2006 roku po raz kolejny zaprasza na cykl koncertów monograficznych Portrety kompozytorów. Tegoroczna edycja poświęcona jest muzyce sześciu twórców: Cezarego Duchnowskiego, Zygmunta Krauze, Jerzego Bauera, Piotra Mossa, Doroty Dywańskiej i Marty Ptaszyńskiej. Podczas sześciu koncertów zabrzmią ich utwory solowe, kameralne, pieśni, a także muzyka elektroniczna, z wykorzystaniem komputerów oraz projekcji video.
Wszystkie koncerty odbywają się w sali koncertowej Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie o godzinie 18.00.

Read more


Koncert na 2 fortepiany Es-dur KV 365 Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz wyrastająca z tradycji klasycznych symfonika Antona Brucknera - najbardziej popularna jego IV Symfonia Es-dur „Romantyczna” złożą się na program koncertów symfonicznych Filharmonii Krakowskiej – w piątek, 8 grudnia 2006 roku o godz. 19.00 i w sobotę, 9 grudnia o godz. 18.00 – wieńczących Rok Mozartowski. Jako soliści wystąpią Waldemar Malicki i Tamara Granat (na zdjęciu), a orkiestrę poprowadzi Michael Zilm.
Tamara Granat jest laureatką Konkursu Towarzystwa Chopinowskiego w Warszawie (1979) oraz Konkursu im. Paderewskiego w Bydgoszczy (1986). Waldemar Malicki otrzymał nagrody na XVI Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1982), na Konkursie Wiener Musikseminar w Wiedniu (1981 ) oraz na Konkursie Towarzystwa Chopinowskiego w Warszawie (1979,1980). Oboje pianiści stanowią obecnie czołowy polski duet grający na cztery ręce i dwa fortepiany. Duo Granat zadebiutował w 1987 roku w Telewizji Polskiej. Od tego czasu wielokrotnie nagrywał dla PR i TVP współpracując z takimi dyrygentami, jak Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit, czy Wojciech Rajski.Występowali w wielu krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych (Kennedy Center, Washington D.C.), w Rosji (Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych, Jekaterynburg, 1991) i Azji.


Finał obchodów jubileuszu 60-lecia istnienia Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi odbędzie się w piątek, 8 grudnia 2006 roku godz. 19.00 w Sali koncertowej Filharmonii Łódzkiej. Podczas koncertu wystąpią soliści: Danuta Dudzińska-Wieczorek – sopran, Jolanta Gzella – mezzosopran, Olga Maroszek – alt, Szymon Jędruch – tenor, Piotr Płuska – baryton i Bartosz Szulc – bas, a towarzyszyć im będą działające przy szkole zespoły: Orkiestra Symfoniczna, Chór Mieszany, Chór Kameralny i Chór „Vivid singers”. Koncert zza pulpitu dyrygenckiego poprowadzi Barbara Sobolczyk. W programie: Concerto grosso „Na Boże Narodzenie” Giuseppe Torelliego, Magnificat Jacka Różyckiego i Oratorium na Boże Narodzenie Camille’a Saint-Saënsa.
Zespół Szkół Muzycznych im. Moniuszki regularnie gości na estradzie Filharmonii Łódzkiej w cyklu „Młodzi w Łodzi”. Bogata tradycja muzykowania zespołowego, jaką może się pochwalić ta szkoła, oraz otwarcie i odwaga młodych muzyków, którzy nie obawiają się realizacji trudnych, ambitnych projektów artystycznych, sprawiają, że zawsze mają oni coś ciekawego do zaproponowania słuchaczom. Piątkowy koncert będzie wyjątkowo uroczysty, bo zamknie uroczyste obchody jubileuszu 60-lecia istnienia ZSM. W mijającym roku z tej okazji młodzi muzycy i ich nauczyciele wielokrotnie występowali publicznie, nagrali nawet jubileuszową płytę. Utwory, które tym razem zaprezentują, wprowadzą melomanów w nastrój Bożego Narodzenia.


APK - Akademicka Przestrzeń Kulturalna, która 15 grudnia br. rozpocznie swoją działalność w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy, zaprasza w imieniu koła naukowego kulturoznawstwa na prezentację multimedialną dotyczącą Słaboszewka, która odbędzie się 8 grudnia 2006 roku (piątek) w godzinach od 15.00 do 16.30 na terenie WSG (ul. Garbary) w Bydgoszczy w sali E2. Na prezentacji będą też obecni bydgoscy artyści – malarz Stanisław Stasiulewicz i Kakareko oraz Maria Błaszczak z impresariatu muzycznego.

Read more


V Festiwal Muzyki Nowej, 8 - 17 grudnia 2006

W dniach 8-17 grudnia 2006 roku na scenach artystycznych Śląska odbędzie się V Festiwal Muzyki Nowej. Podczas tegorocznej edycji publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w sześciu wydarzeniach artystycznych.
Muzyka współczesna wciąż ewoluuje, podąża za nami i otacza nas, dlatego tematyka V Festiwalu Muzyki Nowej obracać się będzie wokół wykorzystania multimediów, technologii informatycznych i internetowych w kreowaniu muzyki naszych czasów. Poprzez takie połączenie interaktywnych sztuk XXI wieku organizatorzy festiwalu chcą przede wszystkim dotrzeć do ludzi młodych, związanych z kulturą niezależną, kreatywnych i otwartych na nowe doznania artystyczne.
Koncerty festiwalowe odbywać się będą w różnych miejscach, począwszy od Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach, następnie w Bytomskim Centrum Kultury oraz Muzeum Górnośląskim, a koncert finalny zagości w Kinoteatrze Rialto w Katowicach.
Pod względem struktury program festiwal jest bardzo podobny do poprzednich edycji. Znajdzie się tu zarówno klasyka kameralistyki XX wieku, jak i muzyka najnowsza przedstawiona w różnych konfiguracjach instrumentów akustycznych, a także koncerty multimedialne z wykorzystaniem elektroniki, komputerów, projekcji wideo oraz choreografii. Jednym słowem - mikro-przegląd nurtów i tendencji, kojarzących się z pojęciem „muzyka współczesna”. Każdy z koncertów tegorocznego festiwalu został zaprogramowany i zorganizowany przez inną osobę. Są to więc autorskie projekty, czasem eksperymentalne, czasem odwołujące się do tradycji również tej nieco odległej od naszych czasów, prezentowane pod wspólną ideą FMN.
Festiwal rozpocznie się koncertem pt. Orkiestra Muzy-Kinowej – czyli realizowaną na żywo muzyką do filmu niemego z 1927 roku z Busterem Keatonem w roli głównej w wykonaniu zespołu AI Players (Justyna Kowalska -flet, Michał Hańderek-klarnet, Jarosław Mamczarski – komputery). Następnie Kwartet AKADEMOS, swoim występem na tegorocznym festiwalu, zainauguruje nowy projekt koncertowy pt. Nie dla Elizy – Beethoven i muzyka XX wieku, który będzie realizowany przez cały rok 2007. Kolejnymi wykonawcami będą Krzysztof Lasoń -skrzypce i Bohdan Krivopust – fortepian, którzy zaprezentują polsko-ukraiński pejzaż muzyki kameralnej XX i XXI wieku. Założona kilka miesięcy temu Młodzieżowa Orkiestra Muzyki Współczesnej wystąpi pod dyrekcją Mieczysława Ungera i Pawła Pietruszewskiego wykonując utwory najmłodszej generacji twórców, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność na polu kompozycji. Mocnym akcentem tegorocznego festiwalu będzie MIX MEDIA ART CONCERT, ukazujący interdyscyplinarne oblicza muzyki współczesnej, które zaprezentują: Agnieszka Gajgier -flet, Dagmara Podsiedlik-fortepian, Korina Kordova - taniec i Krzysztof Wołek - komputery. W tym roku, koncertowi muzyki elektroakustycznej towarzyszyć będą warsztaty pt. Darmowe studio dźwiękowe na temat wykorzystania linuksa jako platformy do realizacji zaawansowanych projektów muzycznych na bazie programów opensource. Koncert finałowy należeć będzie do Orkiestry Muzyki Nowej pod dyrekcją Szymona Bywalca i Aleksandra Lasonia, która obchodzi właśnie 10-lecie istnienia. Na festiwalu zaprezentuje najciekawsze utwory prezentowane w ostatnich miesiącach na koncertach w Warszawie, Paryżu i Lwowie.
Organizatorem festiwalu jest Śląskie Towarzystwo Muzyczne.

Read more


Kolejny koncert w ramach zainicjowanego w tym sezonie nowego cyklu Filharmonii Kaliskiej pod nazwą Międzynarodowy Festiwal „Bursztynowy Szlak” odbędzie się w dniu 9 grudnia 2006 roku o godzinie 19.30 w Kościele Garnizonowym w Kaliszu. W wykonaniu Marii Pomianowskiej (na zdjęciu) – fidel, suka, kemancze, morin-hur, saranghi,er-hu, prowadzenie, Mohammeda Rasuli – flety irańskie, Bartłomieja Pałygi – śpiew alikwotowy i Roberta Siwaka – perkusja oraz Orkiestry Filharmonii Kaliskiej usłyszymy tradycyjną i średnioweczną muzykę Dalekiego i Bliskiego Wschodu, Bałkanów i Europy środkowo-wschodniej.

Read more


Bożonarodzeniowy Happening Edukacyjny
Rodzinne Warsztaty Muzyczne i Koncert
Śpiewajmy Maleńkiemu


W dniach 9 i 16 grudnia 2006 roku w godz. 12.00-16.00 w Empiku Megastore Junior (Marszałkowska 116/122) oraz dnia 16 grudnia o godz. 17.00 w Teatrze Małym w Warszawie odbędą się niecodzienne happeningi, warsztaty i koncerty rodzinne pod hasłem Śpiewajmy Maleńkiemu, realizowane w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjnej Śpiewaj mi Mamo.
W tych dniach cały „Junior” będzie rozbrzmiewał muzyką polskich kolęd. Śpiewać i grać będą nie tylko artyści, zespoły, chóry, muzycy, ale także…klienci, odwiedzający w tych dniach Empik, zachęceni do wspólnego grania i muzykowania. Artyści, animatorzy i znane postacie współczesnej muzyki będą zachęcać dzieci, młodzież i dorosłych do wspólnego śpiewania i muzykowania na żywo. Dla osób dorosłych, pragnących się dowiedzieć, jak najlepiej umuzykalniać swoje dziecko, przewidziane są konsultacje psychologa muzyki i zdolności muzycznych. Poza tym odwiedzających w tych dniach Empik na Marszałkowskiej czekają liczne niespodzianki i atrakcje.

Read more


4 x M czyli Muzyczno-Muzykologiczny Maraton Mozartowski

W dniach 10-13 grudnia 2006 roku w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi odbędzie się Muzyczno-Muzykologiczny Maraton Mozartowski, którego głównym organizatorem jest Katedra Teorii Muzyki łódzkiej uczelni. W ramach maratonu odbędą się m.in. cztery koncerty, konferencja naukowa Mozart i współcześni, kilka innych wykładów, pokaz filmu Amadeusz Miloša Formana oraz muzyczny „Hyde Park” – spotkanie dyskusyjne na temat Mozart w windzie i supermarkecie czyli o dewaluacji geniuszu.

Read more


Dnia 11 grudnia 2006 roku o godz. 19.00 w Auli Akademii Muzycznej w Poznaniu odbędzie się koncert muzyki kameralnej pt. Smyczki w Akademii z cyklu Poniedziałki w Akademii, który wypełnią utwory Filipa i Ksawerego Szarwenków, kompozytorów wywodzących się z wielokoplskich Szamotuł. Wystapią: Bartosz Bryła – skrzypce, Michał Bryła – altówka, Tomasz Lisiecki – wiolonczela, Krzysztof Słowiński – fortepian. W programie Sonata na altówkę i fortepian Filipa Szarwenki i Kwartet fortepianowy Ksawerego Szarwenki. Organizatorem koncertu jest Katedra Instrumentów Smyczkowych Akademii Muzycznej w Poznaniu.


Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie zaprasza na benefis Bogdana Paprockiego (na zdjęciu), który odbędzie się w poniedziałek, 11 grudnia 2006 roku o godz. 19.00 w Salach Redutowych. Artysta od 60-ciu lat wykonuje zawód śpiewaka operowego i jest uznawany za jednego z najwybitniejszych tenorów na świecie.
Benefis jest imprezą otwartą, bezpłatne wejściówki dla wizów będą do odbioru w kasie Teatru.
Bogdan Paprocki, urodzony w Toruniu 23 września 1919 roku, artystyczną karierę rozpoczął pod koniec II wojny światowej. Z pierwszym publicznym koncertem wystąpił 9 lipca 1944 roku, zaledwie po roku nauki. Dalsze studia śpiewacze pod kierunkiem Eugeniusza Koppa i słynnego tenora Ignacego Dygasa kontynuował już jako solista Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego. W listopadzie 1946 roku Bogdan Paprocki debiutuje na scenie Państwowej Opery Śląskiej rolą Alfreda w Traviacie...

Read more


Koncert utworów wokalnych Jerzego Bauera odbędzie się we wtorek, 12 grudnia 2006 roku o godz. 18.30 w Sali kameralnej im. H. Czyża w Filharmonii Łódzkiej. W wykonaniu Jolanty Gzelli – mezzosopran, Ziemowita Wojtczaka – baryton i Aleksandry Nawe – fortepian usłyszymy kilkanaście pieśni łódzkiego kompozytora, pisanych do wierszy m.in. Jana Kochanowskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Kazimiery Iłłakowiczówny, Anny Świrszczyńskiej, Wisławy Szymborskiej i Haliny Poświatowskiej. Będą to:
Wiersze Jana Kochanowskiego – treny I, V i VIII
Wiersze Marii Nudziarek-Maciejczyk – Impresja, Serce, Przemijanie
Wiersze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego – Pochylony nad mym stołem…, Ile razem dróg przebytych…?, Oto jest nasz dzień codzienny…
Wiersze Kazimiery Iłłakowiczówny – Obłoki, Lato, Mgły i słowik, Mogiłka
Wiersz Danuty Ireny Bieńkowskiej – Modlitwa
Wiersze Anny Świrszczyńskiej – Głód i Kołysanka, Zaślubiłam wilkołaka
Wiersze Wisławy Szymborskiej – Nagrobek (wersja I), Wieczór autorski, Nagrobek (wersja II)
Wiersz Haliny Poświatowskiej – Wenus
Wiersz Wisławy Szymborskiej – Kot w pustym mieszkaniu
Wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego – Dlaczego ogórek nie śpiewa…?
Wiersze Ludwika Jerzego Kerna – Pstrąg Pana Schuberta, Cztery łapy
Koncert poprowadzi Aleksandra Bęben.
Jerzy Bauer, z urodzenia łodzianin, profesor łódzkiej Akademii Muzycznej, w tym roku obchodził jubileusz 70-lecia urodzin. Z tej okazji odbyło się wiele koncertów, poświęconych twórczości Jubilata, a nawet sesja naukowa w jego macierzystej uczelni. Wieczór w Filharmonii Łódzkiej będzie poświęcony twórczości pieśniarskiej. Staram się nie szkodzić poezji, a jeżeli ona mnie przekonuje i porywa, staram się w nią włączyć cały swój aparat myślowy, staram się pomóc jej intensywniej zaistnieć (…) - mówi kompozytor. - W jakimś stopniu poezja jest muzyką. Trzeba bardzo głęboko wniknąć w to, co w sobie niesie: może obraz, może barwne opowiadanie, czy jakieś ważne przesłanie. Trzeba zrozumieć i potem znaleźć właściwe środki.


Jedyny występ Evelyn Glennie w Polsce

Dnia 12 grudnia 2006 roku o godz. 19:00 na estradzie Filharmonii Narodowej w Warszawie wystąpi charyzmatyczna perkusistka brytyjska, obdarzona niezwykłą osobowością Evelyn Glennie (na zdjęciu). Jest ona pierwszym wirtuozem instrumentów perkusyjnych w historii muzyki klasycznej, któremu udało się osiągnąć tak wysoką pozycję. Tajemniczości jej ogromnego sukcesu dodaje fakt, że w dzieciństwie straciła słuch, zatem dźwięki odbiera poprzez wibracje powietrza. Obdarzona doskonałą techniką i muzykalnością artystka przywiązuje wagę także do wizualnego aspektu swoich występów, co nadaje im nadzwyczajny wymiar. Artystce towarzyszyć będzie Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej pod kierownictwem Jana Lewtaka.
W programie:
Frank BRIDGE – Sir Roger de Coverly (A Christmas Dance for String Orchestra)
Edward ELGAR – Serenada e-moll na smyczki
Antonio VIVALDI - Koncert na flet prosty piccolo C-dur RV 443 (wersja na wibrafon i smyczki E. Glennie)
Arcangelo CORELLI – La Folia (wersja na marimbę i smyczki E. Glennie)
Evelyn GLENNIE – A Little Prayer na marimbę solo
William WALTON – Sonata na orkiestrę smyczkową


Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego zaprasza na koncert Hity XX wieku, który odbędzie się w środę, 13 grudnia 2006 roku o godz. 19 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Jako solista wystąpi Tomasz Piętak (baryton) oraz Capella Bydgostiensis pod dyrekcją Anny Jaroszewskiej-Mróz. W programie znajdą się kompozycje Wojciecha Kilara (Preludium chorałowe, Orawa), Tadeusza Bairda (Cztery sonety miłosne, Colas Breugnon i Henryka Mikołaja Góreckiego (Trzy utwory w dawnym stylu).
Koncert ten kryje wiele atrakcji, przede wszystkim program, z najbardziej popularnymi i ulubionymi utworami polskich, wybitnych kompozytorów. Partie solowe na baryton w dziełach Bairda realizować będzie 26-letni, utalentowany śpiewak Tomasz Piętak - od tego roku solista Warszawskiej Opery Kameralnej. Dysponując pięknym, silnym głosem młody artysta dokonał wielu prawykonań i nagrań muzyki współczesnej, a jego renomę potwierdzają liczne zaproszenia na festiwale w kraju i za granicą. Na podium dyrygenckim stanie Anna Jaroszewska, córka słynnej Agnieszki Duczmal, która poszła w ślady swej mamy i jej kariera z roku na rok rozwija się w błyskawicznym tempie. W sezonie 2004/2005 była asystentką Eiji Oue w NDR Radiophilharmonie, a od stycznia 2006 jest asystentką Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej w Warszawie.


Z okazji przypadającej w tym roku 25 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego Filharmonia Kaliska zaprasza na uroczysty koncert, który odbędzie się 13 grudnia 2006 roku o godzinie 18.00 w Kościele OO. Jezuitów w Kaliszu. Wystąpią oboiści: Katarzyna Kulczycka i Paweł Synkiewicz oraz Orkiestra Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka. W programie:
M.A. Charpentier - Preludium z "Te Deum"
G.F. Haendel - Arioso, Larghetto
A. Vivaldi - Koncert na dwa oboje i orkiestrę
T. Albinoni - Adagio
J.S. Bach - Aria na strunie g z Suity D-dur


Dnia 14 grudnia 2006 roku Marcin Dominik Głuch zaprezentuje się w Miejskim Domu Kultury i Szkole Muzycznej I stopnia w Bochni kolo Krakowa. Program koncertu wypełnią dzieła kompozytorów polskich, takich jak: Chopin, Moszkowski, Hoffman, Paderewski, Tansman (4 Tańce miniaturowe) oraz Twardowski (Sonata breve).


Tournée Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia AMADEUS - Japonia 2006

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS wraz z jej dyrygentem Agnieszką Duczmal na początku grudnia 2006 roku rozpoczęła swoje kolejne tournée. Tym razem muzycy będą ponownie koncertować w Japonii. Podczas dwutygodniowego pobytu zespół wystąpi między innymi w Tokyo Opera City Concert Hall (14 grudnia), Kawasaki Symphony Hall, Suntory Hall i Yokosuka Arts Theatre. Wśród utworów wykonywanych przez Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia AMADEUS pod dyrekcją Agnieszki Duczmal znajdą się kompozycje między innymi A. Vivaldiego (Cztery pory roku op.8 ), J.S. Bacha (Koncert na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043), W.A Mozarta (Koncert skrzypcowy nr 3 G-dur KV 216, Eine kleine Nachtmusik KV 525) i P. Czajkowskiego (Serenada na orkiestrę smyczkową C-dur op. 48).


Austriackie Forum Kultury w Warszawie oraz Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Warszawie zapraszają na Koncert Kolęd, który odbędzie się w czwartek, 14 grudnia 2006 roku o godz. 19.00 (ul. Próżna 8). W wykonaniu młodych artystów: Urszuli Bardłowskiej (sopran), Doroty Jasińskiej (sopran, gitara), Katarzyny Kowalskiej (sopran), Anny Simińskiej (sopran), Sebastiana Boguszewskiego (bas), Grzegorza Hardeja (kontratenor), Macieja Bogumiła Nerkowskiego (baryton), Jakuba Oczkowskiego (tenor) i Krzysztofa Garstki (fortepian) usłyszymy tradycyjne polskie kolędy w opracowaniu Jana Maklakiewicza i innych kompozytorów.
Wstęp wolny.


Stanisław Drzewiecki wraz z Tatianą Shebanovą i Jarosławem Drzewieckim kończy wielki projekt "Rok Mozarta na 1,2 i 3 fortepiany" z okazji 250-lecia urodzin wielkiego kompozytora. Artyści wykonali 15 koncertów m.in. w Białymstoku, Busku Zdroju, Częstochowie, Jeleniej Górze, Łodzi, Mielcu, Poznaniu, Rzeszowie, Słupsku, Szczecinie, Toruniu i Warszawie na fortepianach marki Bluthner specjalnie przygotowanych i dowożonych z Niemiec.
Uroczyste zakończenie "Roku Mozarta na 1-2-3 fortepiany" nastapi 15 grudnia 2006 roku o godz. 19:00 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Stanisław Drzewiecki wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Anny Jaroszewskiej wykona Koncerty: Es-dur KV 449 i KV 365 oraz Koncert F-dur KV 242. Trasie koncertowej towarzyszyła promocja najnowszej płyty Stanisława Drzewieckiego Mozart for 3-2-1 pianos wydanej w systemie SACD przy współpracy Vattenfalla i Netii przez Polskie Radio.


Ostatni w tym roku koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu "Bursztynowy Szlak", organizowanego przez Filharmonię Kaliską, odbędzie się w dniu 15 grudnia 2006 roku o godzinie 19.30 w Kościele Garnizonowym w Kaliszu. Jego program w całości wypełni jedno dzieło - Credo Henri Seroki (na zdjęciu). Wystąpią: Eva Nyakas – sopran i Joanna Dobrakowska – mezzosopran oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej, Kaliski Chór Akademicki POLIFONIA i Schola Cantorum Calisiensis pod dyrekcją Adama Klocka.

Read more


Rachmaninow Gala

W ciągu dwóch kolejnych wieczorów, 15 i 16 grudnia 2006 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie wykonane zostaną wszystkie koncerty fortepianowe Siergieja Rachmaninowa w interpretacji rosyjskiej pianistki Olgi Kern (na zdjęciu), triumfatorki prestiżowego konkursu pianistycznego im. Van Cliburna (I nagrodę zapewniła sobie wykonaniem III Koncertu fortepianowego Rachmaninowa). Artystce towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod batutą Antoniego Wita.
Przed piątkowym koncertem o utworach obu wieczorów opowie podczas wykładu ilustrowanego nagraniami redaktor Andrzej Sułek z Polskiego Radia.


Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie zaprasza na dwa Koncerty Bożonarodzeniowe - w piątek, 15 grudnia 2006 roku o godz. 19.00 oraz 16 grudnia o godz. 18.00. W roli solistki wystąpi Irena Czubek-Davidson – harfa, a Orkiestrę, Chór mieszany oraz Chór chłopięcy Filharmonii Krakowskiej poprowadzą Lidia Matynian i Jacek Mentel. W programie: B. Britten – A Ceremony of Carols op. 28 , A. Corelli - Concerto grosso g-moll i G. F. Haendel – Te Deum .
Wprowadzające w odświętny nastrój koncertu Uroczystości kolędowe B. Brittena powstały w 1942 roku do anonimowych tekstów średniowiecznych, z przeznaczeniem dla dzieci, z intencją wniesienia własnego wkładu do tradycji kolęd angielskich. W Concerto grosso g-moll A. Corellego szczególnym pięknem wyróżnia się część ostatnia Pastorale, dołączona do użytku na Boże Narodzenie, stąd nazwa całej kompozycji. Wieńczące rok koncertowy Te Deum G. F. Haendla, skomponowane z okazji zawarcia pokoju w Utrechcie (1713), reprezentuje ten nurt twórczości kompozytora, który przysporzył mu najwięcej sławy – jako mistrzowi wielkich form wokalno-instrumentalnych.


Katedralny Chór Chłopięcy „Cantate Deo” zaprasza na X. Jubileuszowy Koncert Charytatywny pt. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, z którego dochód jest przeznaczony na całoroczną pomoc najbiedniejszym dzieciom będących pod opieką Caritasu Diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Koncert odbędzie się w sobotę 16 grudnia 2006 roku o godzinie 18.00 w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie. W programie m.in. utwory wielkich mistrzów muzyki klasycznej, a także kolędy i pastorałki.


Dnia 16 grudnia 2006 roku w Convention Center na Malcie odbędzie się galowy koncert operowy z udziałem znanego tenora Andrei Bocelliego, któremu towarzyszyć będą śpiewacy: maltańska śpiewaczka Lydia Caruana (sopran) i polski baryton Marcin Bronikowski oraz Orkestra Nazzjonali pod dyrekcją Carlo Berniniego. W programie arie i duety operowe.
Koncert odbędzie się dla kilkutysięcznej publiczności i będzie transmitowany przez telewizję.

Read more


Dnia 16 grudnia 2006 roku rozpocznie się III Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Muzyka Młodych u Franciszkanów” w Sanoku.
Pierwszy koncert sezonu, z udziałem odrestaurowanych 120-letnich organów Jana Śliwińskiego ze Lwowa, zatytułowany jest Muzyczne Misterium Różańcowe. Wykonawcami koncertu będą młodzi instrumentaliści, wchodzący w skład zespołu muzyki dawnej ”Parnassos” (na zdjęciu), powołanego do wykonywania muzyki okresu przedromantycznego zgodnie z przyjętymi zasadami tzw. wykonawstwa historycznego, a więc grający na kopiach instrumentów właściwych danej epoce z użyciem dostępnych wówczas środków wykonawczych. Piątka młodych muzyków to niedawni absolwenci i studenci uczelni muzycznych w Katowicach, Wrocławiu i Berlinie.
Podczas sanockiego koncertu usłyszymy:
H. I. F. von Bibera (1644 - 1704) Sonata Różańcowa "Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny", Sonata Różańcowa "Nawiedzenie Św. Elżbiety", Sonata Różańcowa "Narodzenie Jezusa"
G. Muffata (1653 - 1704) Toccata prima z "Apparatus musico - organisticus"
J. S. Bacha (1685 - 1750) - 5 chorałów ze zbioru Orgelbuchlein: "Nur komm der Heiden Heiland" BWV 599, "Herr Christ, der einige Gottes Sohn" BWV 601, "Ein Kind geborn zu Bethlehem" Bwv 603, "Vom Himmel hoch da komm ich her" BWV 606, "Vom Himmel kam der Engel Schar" BWV 607
G. P. Cima (ca. 1570 - 1630) Sonata a 2
G. Ruvo (1703 - 1716) Tarantella d-moll na wiolonczelę solo

Read more


W sobotę, 16 grudnia 2006 roku o godz. 17 w Sali Koncertowej Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbył się koncert nowej muzyki lubelskiej pt. Akord - Retrospekcja (XI edycja). W programie znalazły się utwory takich twórców, jak: Henryk Czyżewski (Niemowa na sopran, flet i wiolonczelę do sł. Edwarda Stachury), Mariusz Dubaj (Hommage a Lutosławski per flauto, Myśli szalone i Preludium z cyklu 2 Poematy do sł. Magdaleny Marchwic-Widawskiej na sopran i fortepian, 4 Poematy na fortepian), Mieczysław Mazurek (Miniatura na flet solo, Prezenty, Mikołajkowa piosenka do sł. Jerzego Szpyry), Andrzej Nikodemowicz (Romans na skrzypce i fortepian, Oj, lulajże mi, lulaj z cyklu 4 polskie pieśni ludowe, Uzbierane piórka i A kiedy utniemy z cyklu Zostawione piosenki do sł. Janiny Porazińskiej na sopran i fortepian), Witold Lutosławski (Anioł pasterzom mówił, Lulajże Jezuniu, Z narodzenia Pana z cyklu 20 Kolęd na głos i fortepian).
Wykonawcami byli: Iwona Sawulska - sopran, Jolanta Skorek-Münch - fortepian, Aleksandra Mazurek - skrzypce, Agnieszka Schulz-Brzyska - fortepian, Maria Błaszczak-Szost - wiolonczela, Marek Kamola - fortepian (laureat konkursów międzynarodowych i krajowych), Lech Szost - flet. Słowo o muzyce wygłosi Stefan Münch. Kierownictwo artystyczne i organizacyjne sprawował Mariusz Dubaj. Opracowania graficznego dokonała Dorota Kurzątkowska-Hałasa.
Współorganizatorami koncertu byli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zarząd Główny Kompozytorów Polskich w Warszawie oraz Instytut Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie.

na zdjęciu (od lewej): Mieczysław Mazurek, Andrzej Nikodemowicz, Henryk Czyżewski, Mariusz Dubaj


Koncert z cyklu Latająca Akademia Muzyki Dawnej odbędzie się w dniu 17 grudnia 2006 roku (niedziela) o godz. 17:00 w Domu Pracy Twórczej w Wigrach. Podczas występu usłyszymy Kwartet Instrumentów Dawnych VOLTA (na zdjęciu), będący częścią zespołu Floripari, w składzie: Violetta Szopa-Tomczyk – I skrzypce, Małgorzata Feldgebel – II skrzypce, Artur Łuczak – altówka, Justyna Rekść-Raubo – wiolonczela oraz Aleksander Tomczyk – prowadzący. W programie koncertu znajdą się dwie kompozycje: Feliks Janiewicz – Divertimento C-dur i Peter Haensel – Kwartet smyczkowy nr 3 C-dur. Koncert przybliża twórczość instrumentalną klasycyzmu graną ówcześnie w pałacach Europy. Prezentowane utwory pochodzą ze zbiorów biblioteki Pałacu w Łańcucie, którą miłośnicy muzyki z rodu Lubomirskich systematycznie uzupełniali najnowszymi wydawnictwami nutowymi z Europy zachodniej. Program oddaje atmosferę popołudniowego spotkania i jest przykładem powszechnego w tamtych czasach uprawiania muzyki kameralnej, „pokojowej”. Zgromadzone instrumentarium kwartetu to oryginały bądź kopie instrumentów z epoki baroku i klasycyzmu.
Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Read more


Chór kameralny Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego pod dyrekcją Andrzeja Borzyma zaprasza na Wieczór kolęd w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie w niedzielę, 17 grudnia 2006 roku o godz. 18.00. W programie koncertu znajdą się tradycyjne polskie kolędy, współczesne pastorałki, kolędy i pieśni bożonarodzeniowe z całego świata.
Bilety do nabycia w kasach Zamku Królewskiego w Warszawie.


W Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie dnia 17 grudnia 2006 roku o godz. 17 odbędzie się koncert inauguracyjny festiwalu "The Roads of Romanticism". W wykonaniu międzynarodowej studenckiej orkiestry symfonicznej pod dyrekcją Marka Pijarowskiego (na zdjęciu) usłyszymy: I Rapsodię Rumuńską G. Enescu, Koncert skrzypcowy A-dur M. Karłowicza (skrzypce - K. A. Kulka), Uwerturę do „Balu maskowego” G. Verdiego i IX Symfonię „Z Nowego Świata” A. Dworzaka.
Festiwal "The Roads of Romanticism" jest pierwszym tego typu i tej rangi wydarzeniem współorganizowanym przez cztery europejskie uczelnie muzyczne — lidera projektu Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, University of Music w Bukareszcie, Conservatorio Statale della Musica „Alfredo Casella” w L’Aquili i Conservatoire National de Region w Strasburgu - oraz Association Européenne des Conservatoires, Académies de Musique et Musikhochschulen. Twórczą współpracę tych czterech uczelni umożliwiły fundusze przyznane przez Komisję Europejską w ramach programu wspólnotowego Kultura 2000, równoczesny udział instytucji partnerskich i polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (PO Promesa MKiDN).
Przewodnią ideą festiwalu jest ukazanie jedności europejskiej kultury przy jednoczesnym podkreśleniu specyfiki i odrębności każdego kraju. Organizatorzy jako przedstawiciele społeczności muzycznej chcą nawiązać do tradycji romantycznych, by poprzez sztukę najbardziej obiecujących młodych twórców podsumować część europejskiego dziedzictwa kulturowego i przeanalizować jego wpływ na współczesność.
Dyrektorem artystycznym festiwalu jest prof. Krystyna Makowska-Ławrynowicz.
Szczegóły na stronie: www.roadsofromanticism.eu


Kolejny niedzielny Lunchtime concert w ramach cyklu Artyści dla Filharmonii Krakowskiej odbędzie się dnia 17 grudnia 2006 roku o godz. 12.00 (!) w Sali Złotej Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Wystąpią muzycy orkiestry Britten Sinfonia (Cambridge): Ruth Bolister – obój, Joy Farrall – klarnet, Sarah Burnett – fagot, Martin Owen - waltornia i Piers Lane – fortepian.
Jest to już drugie w tym sezonie koncertowym południowe spotkanie niedzielne z brytyjskimi muzykami, będące jednocześnie formą kulturalnej wymiany między Małopolską a Wschodnią Anglią. Filharmonia w Krakowie, nawiązując do brytyjskiego zwyczaju Lunchtime concerts zaprosiła do współpracy jedną z wiodących orkiestr kameralnych - Britten Sinfonia z Cambridge. Orkiestra rozpoczęła swą działalność kilkanaście lat temu i od początku skupiła się nie tylko na prezentacji umiejętności poszczególnych jej muzyków (a te są wręcz znakomite), ale przede wszystkim na rozwoju melomanów poprzez prezentację bogatego repertuaru oraz ryzykowne łączenie podczas jednego koncertu zarówno klasyków (tym razem Mozart), jak i młodszych twórców. Podczas najbliższego koncertu będziemy świadkami prawykonania utworu Daniela Basforda pt. Mała Suita.
Program:
Francis Poulenc - Trio
Daniel Basford - Mała Suita
W. A. Mozart - Kwintet na fortepian i instrumenty dęte Es – dur KV 452
Kolejne koncerty Britten Sinfonia w Filharmonii Krakowskiej odbędą się 14 stycznia, 4 lutego i 4 marca 2007 roku.


Związek Kompozytorów Polskich i Związek Polskich Artystów Fotografików zapraszają na premierę kompozycji intuicyjnej Le Chevalier Chopin par Kawalerowie Błotni we wtorek, 19 grudnia 2006 roku o godz. 20 w Galerii ZPAF (Pl. Zamkowy 8) w Warszawie. Wystąpią: Krzysztof Knittel - laptop, sampler, Jerzy Kornowicz - fortepian, Ryszard Latecki - trąbka, harmonium, perkusjonalia, Mieczysław Litwiński - śpiew, skrzypce, cytra smyczkowa, tadeusz Sudnik - groovebox, syntezator i Tadeusz Wielecki - kontrabas.
Koncert zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego Fryderyk Chopin ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


We wtorek, 19 grudnia 2006 roku o godzinie 17.30 w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki (przy ulicy Elektoralnej 12) w Warszawie odbędzie się wykład i koncert pod wspólnym tytułem Polskie Kolędy i Pastorałki, zorganizowany przez Fundację "Muzyka jest dla wszystkich" w ramach projektu Szkoła Muzyki Ludowej. Wstęp na wykład i koncert jest wolny.
Wykład o polskich kolędach i pastorałkach wygłosi Jan Węcowski - znany polski teoretyk muzyki, profesor Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, autor jednego z najbardziej znanych polskich śpiewników kolędowych, zawierającego bogaty zbiór najpiękniejszych kolęd polskich z zawartymi w nim nutami i tekstami kolęd, prezentowanych w zależności od wieku, w którym powstały.
W koncercie wezmą udział: folkowy Zespół Desorient w składzie: Marta Maślanka, Małgorzata Szarlik-Woźniak, Mariusz Puchłowski i Bogdan Kupisiewicz - zespół, specjalizujący się w wykonywaniu muzyki polskiej i południowoamerykańskiej. Koncert obfitować będzie zarówno w liryczne, zimowe klimaty polskie, jak i gorące, taneczne meksykańskie, boliwijskie, argentyńskie, brazylijskie, bo takie są właśnie południowoamerykańskie kolędy. W koncercie wystąpią również dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca "Vistula" pod kierownictwem Jerzego Burdzego.
Po koncercie organizatorzy zapraszają wszystkich obecnych do wspólnego, rodzinnego kolędowania w imię wskrzeszania tradycji polskiego spiewania i integracji rodzin poprzez muzykę, do czego Boże Narodzenie daje piękny i szczególny pretekst.


W środę, 20 grudnia 2006 roku o godz. 19. 00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im Witolda Lutosławskiego (ul. Woronicza 17) w Warszawie odbędzie się koncert z udziałem solisty Węgierskiej Narodowej Orkiestry Filharmonicznej, profesora Academia Musicale di Imola we Włoszech i Musikhochschule Detmold w Niemczech, występującego w podwójnej roli - flecisty i dyrygenta - Janosa Balinta (na zdjęciu). Artysta wystąpi wspólnie z Orkiestrą Sinfonia Varsovia. W programie wieczoru znajdą się trzy kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta: Uwertura do opery "Wesele Figara" KV 492, Koncert na flet i orkiestrę D-dur KV 314 i Symfonia nr 35 D–dur „Haffnerowska” KV 385 oraz Beli Bartóka Suite Paysanne Hongroise na flet i orkiestrę smyczkową.
Koncert towarszyszy organizowanemu przez Fundację Sinfonia Varsovia Mistrzowskiemu kursowi dla flecistów, prowadzonemu przez Janosa Balinta w dniu 18 grudnia 2006 roku w Akademii Muzycznej w Warszawie. Więcej o kursie w dziale kursy – sesje.

Read more


Tradycją Filharmonii Łódzkiej stały się już coroczne koncerty w rocznicę śmierci jej patrona, Artura Rubinsteina. Jako że Rubinstein był wybitnym wirtuozem fortepianu, do występu z tej okazji zapraszani są znakomici pianiści. Dnia 20 grudnia grali już m.in. Eugene Indjic i Tatiana Shebanova. W tym roku 20 grudnia (środa) o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej z recitalem wystąpi Kevin Kenner (na zdjęciu).
Amerykański pianista zasłynął dwukrotnym udziałem w Konkursie Chopinowskim w Warszawie. Po raz pierwszy zwrócił na siebie uwagę jako siedemnastolatek, w 1980 roku. Zdobył wówczas 10. miejsce i nagrodę specjalną jury dla najbardziej obiecującego talentu. Do Warszawy na Konkurs Chopinowski wrócił 10 lat później, tym razem po zwycięstwo (zdobył II miejsce, pierwszego nie przyznano). Choć jest Amerykaninem, w tajniki gry na fortepianie wprowadzało go dwóch polskich nauczycieli. Temu m.in. zawdzięcza znakomitą interpretację Chopina.
Na łódzki recital Kevin Kenner przygotował kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta (Sonata F-dur KV 332), Fryderyka Chopina (3 Mazurki op. 59, Polonez fis-moll op. 44), Roberta Schumanna ( Davidsbündlertänze op. 6) oraz Ignacego Jana Paderewskiego ( Nokturn B-dur, Dans le désert. Tableau musical en forme d'une toccata E-dur op. 15).


Dnia 20 grudnia 2006 roku o godz. 18.00 w Muzycznej Wadze (Waga Miejska, Stary Rynek 2) w Poznaniu odbędzie się koncert z udziałem gitarzysty Łukasza Kuropaczewskiego i jego gości - solistów Poznańskiego Chóru Chłopięcego pod dyrekcją Jacka Sykulskiego. W programie m.in. utwory Aleksandra Tansmana (Hommage a Chopin, Alla Polacca) i Witolda Lutosławskiego (Piosenki ludowe).
Łukasz Kuropaczewski jest utalentowanym, wielokrotnie nagradzanym, polskim gitarzystą, uczniem i asystentem maestro Manuela Barrueco - w prestiżowym Peabody Conservatory of the Johns Hopkins University w Baltimore, USA. Dnia 22 października 2007 roku artysta wystąpi w jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych świata: Carnegie Hall w Nowym Jorku. Kuropaczewski, na co dzień mieszkający w Stanach Zjednoczonych, promuje w Polsce swoją ostatnią płytę pt. Portrait (okładka na zdjęciu obok). Oprócz występu 20 grudnia w Wadze Miejskiej w Poznaniu wystąpi z koncertami w kilku prestiżowych salach koncertowych w Niemczech wraz z Poznańskim Chórem Chłopięcym Jacka Sykulskiego. Patronat nad koncertami w Niemczech objął Ambasador RP, dr Marek Prawda.


Sześć koncertów złożyło się na tegoroczny VII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Jana Sebastiana Bacha, który odbywał się w Bielskim Centrum Kultury od 14 września 2006 roku. Finałowy - Koncert kolęd - będzie miał miejsce w dniu 21 grudnia 2006 roku o godz. 18.00. Wystąpi Wacław Golonka – organy oraz Poznańskie Słowiki pod dyrekcją Stefana Stuligrosza. W programie:
JOHANN SEBASTIAN BACH (1685-1750) Toccata i fuga d-moll BWV 565
FELIKS NOWOWIEJSKI (1877-1946) Fantazja Polska, Boże Narodzenie w katedrze na Wawelu op. 9
JOHANN SEBASTIAN BACH (1685-1750) Ach, mein herzliebes Jesulein, Brich an, o schoenes Morgenlicht, Wir singen dir in deinem Heer, Schau an, dort liegt im finstrn Stall
GEORG FRIEDRICH HAENDEL (1685-1759) While shepherds watched, Joy to the World
WACŁAW Z SZAMOTUŁ (ca 1526 ca 1560) Pochwalmyż wszytcy społem
ANONIM (XVI w.) Bylić pasterze w onej krainie
BARTŁOMIEJ PĘKIEL (? - ca 1670) Magnum nomen Domini, Resonet in laudibus
FELIKS NOWOWIEJSKI (1877-1946) Noc cicha w śnie, Witaj, Jezu ukochany, Północ już była
JAN MAKLAKIEWICZ (1899-1954) Wśród nocnej ciszy, Gdy śliczna Panna, Za gwiazdą
STEFAN STULIGROSZ (1920) Dzisiaj w Betlejem, Bracia, patrzcie jeno, Narodził się Jezus Chrystus, Tryumfy Króla niebieskiego