Polmic - FB

calendar of events

2004 2005 2006 2007 2008
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Kwietniowe rocznice

 • 2 kwietnia – 45 urodziny obchodzi kompozytor - Jaromir Gajewski
 • 4 kwietnia – mija rocznica urodzin trzech kompozytorów: 65-ta - Andrzeja Seroczyńskiego, 65-ta kompozytora i puzonisty - Aleksandra Glinkowskiego (1941-1991) i 30-ta - Wojciecha Ziemowita Zycha
 • 9 kwietnia – 70 urodziny świętuje dyrygent, pianista i kompozytor - Jerzy Maksymiuk oraz przypada 55 rocznica urodzin kompozytora i akordeonisty - Andrzeja Krzanowskiego (1951-1990)
 • 12 kwietnia – mija 100 rocznica urodzin organisty i kompozytora - Feliksa Rączkowskiego (1906-1989)
 • 22 kwietnia - 40 urodziny świętuje dyrygent i kompozytor - Jacek Rogala
 • 24 kwietnia - 35 urodziny obchodzi kompozytor - Bartłomiej Krcha
 • 25 kwietnia - przypada 55 rocznica śmierci polskiego kompozytora mieszkającego w Stanach Zjednoczonych, syna Grzegorza Fitelberga - Jerzego Fitelberga (1903-1951)


Jubileuszowy 10. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena odbędzie się w Warszawie, w dniach 2-15 kwietnia 2006 roku.


Jubileuszowy 10. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

Dziesiąta, jubileuszowa edycja Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena pod hasłem Beethoven: Dziedzictwo i rezonans odbędzie się w dniach 1-15 kwietnia 2006 roku w czterech miastach: Warszawie, Gdańsku, Krakowie i Bydgoszczy. Festiwal przyniesie ponad 30 koncertów wykonywanych przez prawie 2000 artystów w najlepszych salach koncertowych. 15 wieczorów symfonicznych, prawie 20 koncertów kameralnych i recitali stanowić będzie wycieczkę do świata muzyki zarówno barokowej, jak i tej najnowszej.
Najciekawszymi wydarzeniami Festiwalu będą między innymi:
 • występ Placido Domingo, który w roli dyrygenta w koncercie Jan Paweł II in memoriam upamiętni pierwszą rocznicę śmierci Papieża (2 kwietnia)
 • koncert z okazji 40-lecia premiery jednego z największych utworów XX wieku – Pasji wg św. Łukasza Pendereckiego, upamiętniajacy 700. rocznicę katedry w Münster (4 kwietnia) - ODWOŁANY!
 • występ Korean Chamber Ensemble w koncercie muzyki europejskiej i koreańskiej (7 kwietnia w Warszawie i 9 kwietnia w Gdańsku)
 • występ St. Petersburg Philharmonic z Yuri Temirkanovem (12 kwietnia)
 • recital fortepianowy Alexandra Kobrina, zwycięzcy Van Cliburn Competition 2005 (12 kwietnia)
 • występ Orquesta Sinfónica de Madrid pod batutą Jesúsa López-Cobosa - pierwszy raz w Polsce (13 kwietnia w Gdańsku i 15 kwietnia w Warszawie)
 • koncert dla uczczenia Roku Mozartowskiego w wykonaniu Barry Douglasa i jego Cameraty Ireland (3 kwietnia)
 • unikatowa wystawa manuskryptów Bacha, Beethovena, Brahmsa, Chopina, Haydna, Mozarta, Schumanna, Szymanowskiego
 • Międzynarodowe Sympozjum Muzykologiczne

Read more


W dniu 2 kwietnia 2006 roku o godz. 15.00 w Bazylice Katedralnej w Białymstoku odbędzie się uroczysty koncert Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II zatytułowany Pamięć i Tożsamość, podczas którego będzie miało miejsce prawykonanie oratorium Stworzeni do miłości Tadeusza Trojanowskiego do tekstów Ojca Świętego Jana Pawła II. Wystąpią soliści: Urszula Bardłowska – sopran, Ewa Głażewska – mezzosopran, Jacek Szymański – tenor, Krzysztof Bobrzecki – bas i Jan Leończuk – recytacja oraz Chór Dziecięcy „Melodyjka”, Chór Politechniki Białostockiej i Łomżyńska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego.


Na dwa koncerty Pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II zaprasza Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze. Pierwszy z nich odbędzie się w sobotę, 1 kwietnia 2006 roku o godz. 19.30 w Görlitz, a drugi dzień później, 2 kwietnia o godz. 20.00 w Bazylice w Krzeszowie. W wykonaniu solistów: Marty Wyłomińskiej – sopran, Moniki Ledzion – mezzosopran, Tomasza Krzysicy – tenor i Andrzeja Klimczaka – bas oraz Bachchor Görlitz i Orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją Jerzego Swobody usłyszymy jedno z najsłynniejszych i najbardziej przejmujących dzieł muzycznych: Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusa Mozarta.


Dnia 2 kwietnia 2006 roku o godz. 20 w Filharmonii Szczecińskiej odbędzie się uroczysty koncert Pamięci Jana Pawła II. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii i Chór Politechniki Szczecińskiej "Collegium Maiorum" pod dyrekcją Zygmunta Rycherta, a w roli solistki usłyszymy Bożenę Harasimowicz – sopran. W programie dwie słynne kompozycje współczesne: Angelus Wojciecha Kilara i III Symfonia pieśni żałosnych Henryka Mikołaja Góreckiego.


Koncert symfoniczno – chóralny Pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II, w wykonaniu artystów polskich i włoskich, odbędzie się w niedzielę 2 kwietnia 2006 roku o godz. 20.15 w Archikatedrze Lubelskiej. Wystąpią soliści: Alda Caiello – sopran (Włochy), Iwona Sawulska – sopran, Tadeusz Pszonka – tenor, Lorenzo Battagion – baryton (Włochy) i Marcin Wolak – bas, Akademicki Chór UMCS im. J. Czerwińskiej i Wydziału Muzycznego UMCS i Akademicki Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją dwóch dyrygentów: Flavio Emilio Scogna (Włochy) i Piotra Wijatkowskiego. W programie koncertu znajdą się trzy kompozycje:
 • F. E. Scogna – Psalm XII na sopran, baryton i orkiestrę
 • Christian Carrara – Il Cantico dei Cantici Kantata na głosy solowe, chór i orkiestrę
 • Andrzej NikodemowiczMsza – Misterium Krzyża św. na głosy solowe, chór mieszany i orkiestrę do słów Marka Skwarnickiego.


Na uroczyste dwa koncerty w I rocznicę śmierci Jana Pawła II zaprasza Filharmonia Zabrzańska. Pierwszy odbędzie się 1 kwietnia 2006 roku o godz. 19.00 w Kościele św. Anny w Zabrzu, a drugi dzień później, 2 kwietnia o znaczącej godzinie 21.37 w Kościele Garnizonowym w Jeleniej Górze. W Zabrzu usłyszymy prozę i poezję oraz muzykę religijną w wykonaniu Zbigniewa Stryja – recytacje i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. W Jeleniej Górze wystąpią soliści: Romana Jakubowska- Handke – sopran, Małgorzata Walewska- mezzosopran, Dariusz Stachura- tenor i Dariusz Machej- bas oraz Chór Resonans con tutti i Orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego. W programie wieczoru jedno z najsłynniejszych dzieł w historii muzyki - Requiem W. A. Mozarta.


Drugi koncert II Międzynarodowego Festiwalu "Musica Sacra" w Katedrze Warszawsko-Praskiej, organizowanego przez Stowarzyszenie "Musica Sacra" odbędzie się w niedzielę, 2 kwietnia 2006 roku o godz. 19.00. Będzie to koncert nadzwyczajny, zatytułowany Jan Paweł Wielki in Memoriam, zorganizowany w dniu pierwszej rocznicy śmierci Jana Pawła II. W wykonaniu znanego organisty Jana Bartłomieja Bokszczanina oraz Chóru Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra” pod dyrekcją Pawła Łukaszewskiego, pełniącego również funkcję dyrektora festiwalu, usłyszymy kompozycje sakralne kompozytorów zagranicznych: Tavenera, Mendelssohna, Barbera, Poulenca i Pärta oraz polskich: Bazylika, Sawy, Góreckiego, Borkowskiego i Kowalskiego-Banasewicza.

Program koncertu:
 • chorał gregoriański Hosanna filio David
 • Felix Mendelssohn-Bartholdy Psalm 2 „Warum toben die Heiden op. 78 nr 1
 • Bartosz Kowalski-Banasewicz Crucifixus... et resurrexit
 • Arvo Pärt Magnificat
 • Francis Poulenc Salve Regina
 • Marian Sawa Trzy Improperia
 • Cyprian Bazylik Z głębokości
 • John Tavener As one who has a slept
 • Henryk Mikołaj Górecki Totus tuus op. 60
 • Marian Borkowski Mater mea
 • Samuel Barber Agnus Dei

Patronat medialny nad festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


W pierwszą rocznicę śmierci Ojca Świętego - Jana Pawła II, w niedzielę, 2 kwietnia 2006 roku o godz. 20.00 w zabytkowym kościele farnym w Kościanie odbędzie się koncert Polskiej Orkiestry Barokowej pod dyrekcją Krzysztofa Czerwińskiego połączony z prezentacją wybranych tekstów papieskich. W programie znajdą się kompozycje dawne oraz ... jedna współczesna:
 • Georg Philipp Telemann (1681-1767) Koncert na 3 trąbki, kotły i orkiestrę D-dur
 • Wolfgang Amadeusz Mozart (1756-1791) Adagio i Fuga c-moll
 • Jan Sebastian Bach (1685-1750) Toccatta d-moll BWV 565, III Suita Orkiestrowa D-dur BWV 1068
 • Marian Sawa (1937-2005) Fuga-Bolero (1995)
Koncert organizowany jest przez Starostwo Powiatowe w Kościanie i Parafię Farną p.w. Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny w Kościanie.
Wstęp wolny.


W niedzielę, 2 kwietnia 2006 roku o godz. 15.30, w pierwszą rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II, w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie (ul. Świętojańska 8) zostanie wykonany w hołdzie Wielkiemu Papieżowi KONCERT MUZYKI PASYJNEJ. Będzie to zarazem już 354 koncert w ramach cyklu Muzyka Religijna w Archikatedrze Warszawskiej. W programie:
 • Improwizacja na temat polskiej pieśni kościelnej „Święty Boże” op. 38 Mieczysława Surzyńskiego, utwór organowy w wykonaniu Piotra Rachonia;
 • kompozycje chóralne kompozytorów z różnych epok, nawiązujące do okresu liturgicznego Wielkiego Postu, m.in.: Adoramus Te, Christe Quirino Gaspariniego, Eli,Eli Lajosa Deákbárdosa, O Crux, ave Giovanni Pierluigi da Palestriny, Popule meus Mariana Sawy, Popule meus Tomasa Luis da Victorii i Tenebrae factae sunt Michaela Haydna, w wykonaniu Chóru Archikatedry Warszawskiej pod dyr. Dariusza Zimnickiego.
Wstęp wolny.
Na koncert zapraszają organizatorzy: Chór Archikatedry Warszawskiej i Centrum Formacji "Wieczernik" w Magdalence.


Requiem aeternam dona eis Domine (Wieczny odpoczynek racz im dać Panie) – tymi słowami rozpocznie się specjalny koncert w dniu 2 kwietnia 2006 roku o godz. 19.00 w Łodzi w Archikatedrze i na Placu Katedralnym im. Jana Pawła II, zorganizowany dla upamiętnienia rocznicy śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II. Data i miejsce koncertu – wyjątkowe i szczególne. Na placu tym zebrały się wówczas tysiące łodzian, by razem pożegnać, a zarazem oddać cześć Wielkiemu Polakowi. Pięć dni później, 7 kwietnia, w Archikatedrze odbył się koncert żałobny poświęcony Papieżowi, podczas którego Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Łódzkiej wraz z solistami wykonali Requiem d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta. Po roku nieobecności na łódzkiej scenie dzieło to zabrzmi ponownie w związku z osobą Jana Pawła II.

W. A. Mozart Requiem d-moll KV 626
Wyk.: Iwona Hossa – sopran, Urszula Kryger – mezzosopran, Adam Zdunikowski – tenor, Romuald Tesarowicz – bas, Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Łódzkiej, Tadeusz Wojciechowski – dyrygent


Dnia 2 kwietnia 2006 roku o godz. 21.37 Filharmonia Kaliska zaprasza do Kościła Garnizonowego w Kaliszu na uroczysty koncert w I rocznicę śmierci Ojca Świętego JANA PAWŁA II, podczas którego odbędzie się prawykonanie utworu Krzysztofa Niegowskiego skomponowanego do III częściTryptyku Rzymskiego Karola Wotyły, zatytułowanej Wzgórze w Krainie Moria. Wystąpi Jaromir Trafankowski – baryton oraz połączone chóry: Kaliski Chór Katedralny CANTICUM, Młodzieżowy Chór Katedry Kaliskiej CANTATE DEO, Chór Chłopięco-Męski Bazyliki Kaliskiej, Chór Sióstr Nazaretanek i Szkół Nazaretańskich w Kaliszu, Międzyszkolny Chór DYSONANS przy II Liceum Ogólnokształcącym w Kaliszu, Kępiński Chór Męski CANTAMUS przy parafii św. Marcina i Schola Duszpasterstwa Akademickiego w Kaliszu oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka.


Dnia 2 kwietnia 2006 roku o godz. 21:37 w Kościele pw. św. Krzysztofa w Tychach odbędzie się koncert ku czci papieża Jana Pawła II w pierwszą rocznicę jego śmierci. W programie usłyszymy Requiem W. A. Mozarta w wykonaniu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”, Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy „Aukso” oraz solistów: Bogumiły Dziel-Wawrowskiej (sopran), Jadwigi Rappé (alt), Wojciecha Maciejowskiego (tenor) i Józefa Fraksteina (bas) pod dyrekcją Marka Mosia.
Koncert zostanie poprzedzony mszą świętą o godz. 21:00.


W hołdzie Papieżowi Janowi Pawłowi II - Koncert pod patronatem honorowym J.E .Księdza Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego Tadeusza Gocłowskiego, Prezydenta Miasta Gdańska Pawała Adamowicza, Marszałka Województwa Pomorskiego Jana Kozłowskiego i Wojewody Pomorskiego Piotra Ołowskiego odbędzie się dnia 2 kwietnia 2006 roku o godz. 21.37 w Kościele Opatrzności Bożej w Gdańsku-Zaspie. W wykonaniu solistów: Magdaleny Gruszczyńskiej – sopran, Małgorzaty Ratajczak – mezzosopran, Tadeusza Szlenkiera - tenor i Floriana Skulskiego – bas oraz połączonych chórów: Chóru Akademii Morskiej w Gdyni, Chóru Akademii Muzycznej Gaudium per Canto, Chóru Continuo z Sopotu, Chóru Kakofonia z Kartuz, Chóru Mieszczan Gdańskich, Chóru Non Serio Wydziału Zarządzania UG, Polskiego Chóru Kameralnego „Schola Cantorum Gedanensis”, Akademickiego Chóru Uniwerytetu Gdańskiego, a także połączonych zespołów: Chóru i Orkiestry Symfonicznej Państwowej Opery Bałtyckiej, Chóru i Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Gdańsku, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i Polskiej Filharmonii Kameralnej pod dyrekcją Michała Nesterowicza usłyszymy jedno z największych dzieł muzycznych - Requiem Giuseppe Verdiego.
Wstęp na koncert jest wolny.


Dni Wydziału Wokalnego w Akademii Muzycznej w Poznaniu odbędą się w dniach 1-7 kwietnia 2006 roku. W ich ramach będzie można m.in. obejrzeć spektakl teatralny pt. Cukier w normie Sławomira Shuty'ego.

PROGRAM:
 • 4 kwietnia, Aula Akademii godz. 19.00 - Koncert pieśni;
 • 5 kwietnia o godz. 20.00 i 6 kwietnia o godz. 19.00, Sala Prezydencka - Spektakl teatralny Cukier w normie Sławomira Shutego; przygotowanie: Zbigniew Grochal (reżyseria), Elżbieta Cios, Ewa Mróz, Dominika Sklepik (scenografia);
 • 7 kwietnia, Aula Akademii godz. 19.00 - Wieczór arii operowych, organizator: Katedra Wokalistyki


Janowi Pawłowi II w rocznicę odejścia do domu Ojca

Chór Akademii Medycznej w Gdańsku pod dyrekcją Jerzego Szarafińskiego jr. zaprasza na koncert i modlitwę TOTUS TUUS, MARIA w dniu 1 kwietnia 2006 roku o godzinie 21:00 w Sanktuarium pw. MB Fatimskiej w Gdańsku-Żabiance. W programie znajdą się utwory Ave Maria m.in.: Bacha, Rachmaninowa, Verdiego, Brucknera, Biebla, Arcadelt, Vittorii, Onslowa, Jasińskiego, Surzyńskiego. Rozważania modlitewne poprowadzi Beata Konopińska, poezję Jana Pawła II redytować będzie Katarzyna Romankiewicz, wizualizację w postaci zdjęć prezentujących różne momenty życia Ojca Świętego oraz tekstów samego Jana Pawła II stworzy Bogusław Maśnicki. Całość koncertu poprowadzi dyrygent Chóru Akademii Medycznej w Gdańsku – Jerzy Szarafiński jr. Wstęp na koncert jest wolny!


Dnia 2 kwietnia roku o godz. 17.15 w Katedrze Poznańskiej odbędzie się uroczysty Koncert papieski Non omnis moriar – Misterium śmierci i zmartwychwstania. W programie znajdą się utwory J. S. Bacha, G. Deak Bardosa, M. Góreckiego, G. F. Haendla, Jana z Lublina, J. Łuciuka, J. Świdra i in. oraz czytanie tekstów Jana Pawła II i poezji Karola Wojtyły. Wykonawcami koncertu będą: Aleksandra Lewandowska – sopran, Justyna Kowynia – mezzosopran, Zbigniew Grochal – recytacje, zespół smyczkowy studentów Akademii Muzycznej pod Magdaleny Wdowickiej-Mackiewicz, akademickie zespoły chóralne pod dyr. Leszka Bajona, Krystyny Domańskiej-Maćkowiak, Marka Gandeckiego, Antoniego Grochowalskiego, Bartosza Michałowskiego i Przemysława Pałki.


Do 11 kwietnia 2006 roku odbywać się będzie w Poznaniu VI Festiwal Muzyki Pasyjnej i Paschalnej, organizowany przez Towarzystwo im. F. Nowowiejskiego pod patronatem medialnym Radia Merkury i Telewizji PTV3. Podobnie, jak w latach ubiegłych, program imprezy jest bardzo urozmaicony i atrakcyjny.
Koncerty odbywać się będą głównie na terenie Poznania – przede wszystkim w świątyniach (po raz pierwszy również w kościele ewangelicko-augsburskim), ale także w Auli Akademii Muzycznej i Sali Białej Urzędu Miejskiego. Ponadto miłośnicy muzyki będą mieli okazję uczestniczyć w koncercie, który wykonany zostanie w kościele pw. św. Jana Apostoła w Komornikach.
Repertuar obejmuje wielkopostną i maryjną muzykę religijnę, a także inne dzieła utrzymane w poważnym, kontemplacyjnym nastroju, m.in. Arię na strunie G Johanna Sebastiana Bacha, Concerto grosso d-moll Antonio Vivaldiego, Sonatę skrzypcową Es-dur Richarda Straussa. Posłuchamy także utworów organowych Feliksa Nowowiejskiego.
Podczas spotkań festiwalowych przypomną się uczestnicy III Międzynarodowego Konkursu Organowego im. F. Nowowiejskiego: zwycięzca Rościsław Wygranienko oraz finaliści Jakub Pankowiak i Tomasz Bębenek. Posłuchamy śpiewaczki Marzeny Czekały-Michałowskiej, skrzypaczki Magdaleny Kostrzewskiej, Kwartetu Smyczkowego Accento, Chóru Arte Domino i innych, interesujących muzyków.
Wstęp na wszystkie festiwalowe imprezy jest wolny.

Read more


Już po raz czwarty w Krakowie w pierwszych dniach wiosny- od 3 do 9 kwietnia 2006 roku - odbędą się spotkania dziecięcych zespołów kameralnych pod nazwą "Wiosna Młodych Kameralistów", którym towarzyszyć będzie Międzynarodowy Konkurs Dziecięcych Zespołów Kameralnych, Konferencja Kameralistyka dziecięca w szkołach muzycznych I stopnia, a także liczne koncerty. Młodych muzyków oceniać będzie jury w składzie: prof. Stanisław Krawczyński, prof. Magdalena Szczepanowska, prof. Witold Herman, prof. Kevin Kenner (USA) i prof. Daniel Ross (USA).

Read more