Polmic - FB

calendar of events

2004 2005 2006 2007 2008
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Czerwcowe rocznice

  • 3 czerwca – 50 urodziny obchodzi kompozytor i pedagog - Edward Sielicki
  • 4 czerwca – 80 urodziny świętuje kompozytor - Marek Sart
  • 7 czerwca – 75 urodziny obchodzi kompozytor - Jan Węcowski
  • 8 czerwca – 50 urodziny świętuje kompozytor - Jan Daszek
  • 18 czerwca - mija 10 rocznica śmierci kompozytora - Tadeusza Dobrzańskiego (1916-1996)
  • 19 czerwca - 45 urodziny obchodzi kompozytor - Andrzej Matuszewski
  • 21 czerwca - przypada 95 rocznica urodzin kompozytora - Aleksandra Marczewskiego (1911-1981)
  • 27 czerwca - mija 75 rocznica urodzin kompozytora i pedagoga - Ryszarda Kwiatkowskiego (1931-1993)


V Międzynarodowy Festiwal Chóralny, organizowany przez Zamek Książąt Pomorskich, odbędzie się w Szczecinie w dniach 2-4 czerwca 2006 roku.


Gliwicki Teatr Muzyczny zaprasza na premierę opery Carmen Georgesa Bizeta. Spektakl wystawiony zostanie w dniu 2 czerwca 2006 roku w Ruinach Teatru Miejskiego w Gliwicach. W roli Carmen zobaczymy Małgorzatę Walewską - solistkę Teatru Wielkiego w Warszawie, występującą na wielu światowych scenach operowych oraz Elżbietę Kaczmarzyk-Janczak - solistkę Opery Dolnośląskiej, a jako Don Jose wystąpi włoski tenor Marcello Bedoni.
Inscenizacja ta będzie jednym z największych przedsięwzięć w kulturalnej historii miasta – odbędzie się w 100-ną rocznicę gliwickiej premiery Carmen na deskach renomowanego wówczas Teatru Victoria (spalonego przez Armię Czerwoną w 1945 roku). Spektakl odbędzie się w przestrzeni Ruin Teatru, uznanych w plebiscycie „Gazety Wyborczej” za najbardziej magiczne miejsce na Śląsku. Surowe wnętrze spalonego teatru nie tylko stanowi wspaniałą przestrzeń dla wszelkiego rodzaju przedsięwzięć, w szczególności – jak podpowiada historia odbywających się tam imprez – muzycznych, ale również świetnie nadaje się do zainscenizowania właśnie dzieła Bizeta, rozgrywającego się przecież w fabrycznej dzielnicy Sewilli. W spektaklu zostaną wykorzystane wszystkie tkwiące w przestrzeni Ruin możliwości: akcja będzie się odbywać nie tylko w miejscu dawnej widowni teatru, ale i na balkonach i w podziemiach. W gliwickiej Carmen możliwości unikatowej przestrzeni Ruin Teatru Miejskiego zostaną w pełni wykorzystane po raz pierwszy.
Gliwicką Carmen wyreżyseruje Paweł Szkotak – założyciel i lider legendarnego poznańskiego Teatru Biuro Podróży, którego przedstawienia plenerowe były pokazywane na największych teatralnych festiwalach wszystkich kontynentów, aktualnie dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu, laureat Paszportu „Polityki” za 2004 rok. Scenografię przygotuje Izabela Kolka, autorka dekoracji wielu spektakli Pawła Szkotaka, m.in. słynnej, obsypanej nagrodami Martwej królewny Nikołaja Kolady. Choreografem będzie Jacek Badurek, choreograf warszawskich Kotów i gliwickiej 42 ulicy, debiutujący w roli choreografa operowego. Chór teatru, poszerzony o duży zewnętrzny zespół (w tym Zespoły Wokalne Instytutu Wokalno-Aktorskiego AM w Katowicach, Chór Dziecięcy PSM w Gliwicach), oraz Orkiestrę Gliwickiego Teatru Muzycznego poprowadzi Tomasz Biernacki.
Carmen będzie miała charakter widowiska wznawianego sezonowo w okresie artystycznej aktywności sceny Gliwickiego Teatru Muzycznego w Ruinach – co roku będzie pokazywana około 6-8 razy. Będzie to pierwsze przedstawienie muzyczne przygotowane od początku do końca w tej przestrzeni. W pełni zainauguruje ono Ruiny jako równorzędną scenę teatralną Gliwickiego Teatru Muzycznego.

Read more


"Wielkie Organy w Archikatedrze" to cykl codziennych (oprócz niedziel) koncertów organowych w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie połączonych ze zwiedzaniem Archikatedry. Po każdym 25 minutowym recitalu organowym publiczność zwiedza podziemia i grobowce Archikatedry, w których spoczywają: Król Stanisław August, Prezydent RP Gabriel Narutowicz, Premier RP Ignacy Jan Paderewski, Arcybiskupi Warszawscy oraz pisarz i laureat nagrody Nobla Henryk Sienkiewicz . Następnie publiczność przechodzi do Izby Pamiątek Duszpasterskich Prymasa Polski Kardynała Józefa Glempa, którą również zwiedza.
Koncerty i zwiedzanie w ramach cyklu „Wielkie Organy w Archikatedrze” odbywają się od 1 maja do 23 września 2006 roku codziennie (oprócz niedziel) o godzinie 12.00 w Archikatedrze św. Jana w Warszawie (Stare Miasto, ul. Świętojańska 8).


IX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej BACH …ALE NIE TYLKO odbędzie się w dniach 1 czerwca – 24 sierpnia 2006 roku w Kościele Ewangelicko-Augsburskim św. Trójcy w Warszawie. Wypełni go 13 koncertów - w każdy czwartek o godzinie 19.00. W koncertach udział wezmą znakomici wykonawcy polscy i zagraniczni, między innymi: Josef Still, Bertalan Hock, Tünde Szabóky, Wolfgang Kleber, Joachim Grubich, Jerzy Dziubiński, „Ensemble de Narol” (Tytus Wojnowicz, Władysław Kłosiewicz, Hanna Turonek, Sebastian Aleksandrowicz, Tomasz Bińkowski, Anton Birulia, Grzegorz Lalek, Anna Wandtke, Sebastian Wypych) oraz Zespół Wokalny „La tampesta”. W koncercie Inauguracyjnym (1 czerwca) wystąpią : Jerzy Dziubiński (organy) i Lwowski Chór Kameralny „Gloria” pod dyrekcją Wołodymyra Sywochipa.
Ogromnym atutem projektu jest możliwość zaprezentowania cyklu koncertów w pięknym, klasycystycznym wnętrzu Kościoła Ewangelickiego. W Kościele św. Trójcy w Warszawie znajdują się jedne z najlepszych organów w Polsce zbudowane przez firmę „Bracia Hillebrant” z Hanoveru. Instrument ten jest darem Krajowego Kościoła Dolnej Saksonii na znak pojednania polsko-niemieckiego. Organy Kościoła św. Trójcy odznaczają się wyjątkowymi walorami brzmieniowymi. Tak jak w dawnych wiekach, do zbudowania tego instrumentu posłużyły tylko tradycyjne materiały - wysokogatunkowe drewno, metal (stop cyny i ołowiu) i skóra - żadnych tworzyw sztucznych.
Z kościołem Św. Trójcy w Warszawie łączą się nazwiska Elsnera, Freyera i Moniuszki; tu koncertowali Chopin i Saint-Saens.

Festiwal BACH ...ALE NIE TYLKO organizowany jest od dziewięciu lat przez Parafię Ewangelicko - Augsburską św. Trójcy w Warszawie i już na stałe wpisał się w krajobraz kulturalny stolicy jako impreza cykliczna o najwyższej randze artystycznej.

Patronem medialnym festiwalu jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Read more


W dniach 1 -11 czerwca 2006 roku już po raz osiemnasty odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich, organizowany przez Krakowski Oddział Związku Kompozytorów Polskich. Jak zawsze oprócz koncertów, podczas których planowane są liczne prawykonania nowych utworów polskich kompozytorów, odbędą się spotkania z twórcami, artystami oraz wykłady o najnowszej muzyce. W tym roku po raz pierwszy festiwalowi towarzyszy cykl koncertów New Music - New Faces, przygotowany przez Koło Młodych Związku Kompozytorów Polskich.

Read more


W dniach 2-10 czerwca 2006 roku w Filharmonii Wrocławskiej odbędzie się II Wrocławski Festiwal Muzyki Filmowej. Cztery koncerty festiwalowe wypełni m.in. muzyka Krzesimira Dębskiego, w tym premierowe wykonanie jego muzyki do filmów Charliego Chaplina połączone z prezentacją filmów Charlie gra w filmie i Charlie ucieka, a także muzyka W. A. Mozarta występująca w filmie Amadeusz i znane przeboje muzyki filmowej lat 50-tych i 60-tych.

Read more


PIERŚCIEŃ NIBELUNGA - PROJEKT OPERY DOLNOŚLĄSKIEJ

Realizacja słynnej tetralogii Ryszarda Wagnera Pierścień Nibelunga, której podjęła się Opera Dolnośląska jest przedsięwzięciem wyjątkowym - zarówno ze względu na skalę realizacji, jak też z uwagi na materię dzieła, stawiającą ogromne wyzwania przed zespołem każdego teatru. Premiera Złota Renu w październiku 2003 roku odbiła się szerokim i pozytywnym echem nie tylko w kraju, ale i za granicą. Obejrzało ją łącznie blisko 14 tys. widzów! Na spektakl przybyły liczne grupy miłośników opery i twórczości Wagnera z całej Europy, przede wszystkim z Niemiec.
Ranga tego projektu jest tym większa, że jest to pierwsza od 1933 roku całościowa realizacja wielkiego dramatu muzycznego Wagnera we Wrocławiu, który przed wojną znany był jako miejsce słynnych nocy wagnerowskich i gdzie dzieła Ryszarda Wagnera po 1945 roku nie były wykonywane ze względów politycznych.
Wyjątkowość tego przedsięwzięcia, wyróżniająca realizację w całej Europie polega też na tym, że odbywa się ono w Hali Ludowej (Hali Stulecia). Architektura tej budowli tworzy niepowtarzalną scenerię, która w połączeniu ze wspaniałymi dekoracjami nadaje wrocławskiej inscenizacji dodatkowych walorów, podkreślając monumentalizm dzieła Wagnera.
Reżyserii spektakli podjął się wybitny niemiecki twórca prof. Hans-Peter Lehmann, autor wielu znakomitych inscenizacji wagnerowskich na największych scenach operowych świata, w tym również prezentowanych na Festiwalu Wagnerowskim w Bayreuth. Kierownictwo muzyczne sprawuje zaś prof. Ewa Michnik, dyrektor Opery Dolnośląskiej we Wrocławiu. W przedstawieniach występują znakomici polscy i niemieccy śpiewacy, a imponujące dekoracje są wspólnym dziełem Opery w Hanowerze i Opery Dolnośląskiej.

Kalendarium - Richard Wagner - Tetralogia Pierścień Nibelunga

  • ZŁOTO RENU
    18 X 2003; 24-25-26 X 2003, godz. 19.00; Hala Ludowa
    spektakl trwa 2 godz. 20 min., bez przerwy
  • WALKIRIA
    16 X 2004; 22-23-24 X 2004, godz. 17.00; Hala Ludowa
    spektakl trwa 5 godz. 30 min., w tym 2 przerwy po 45 min. każda
  • ZYGFRYD
    18 VI 2005, 24-25-26 VI 2005, godz. 17.00; Hala Ludowa
    spektakl trwa 5 godz. 30 min., w tym 2 przerwy po 45 min. każda
  • ZMIERZCH BOGÓW
    3 VI 2006, 9-10-11 VI 2006, godz. 17.00; Hala Ludowa
    spektakl trwa 6 godz., w tym 2 przerwy po 45 min. każda

WAGNEROWSKI FESTIWAL OPEROWY - październik 2006

  • ZŁOTO RENU - 6 X 2006, godz. 19.00; Hala Ludowa
  • WALKIRIA - 7 X 2006, godz. 17..00; Hala Ludowa
  • ZYGFRYD - 13 X 2006, godz. 17.00; Hala Ludowa
  • ZMIERZCH BOGÓW - 15 X 2006, godz. 17.00; Hala Ludowa


Ogólnopolski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej - Komorniki 2006

Po raz pierwszy gmina Komorniki jest gospodarzem tego typu imprezy muzycznej, której tegoroczna, czerwcowo-lipcowa edycja będzie zarazem inauguracją Festiwalu. Koncerty będą odbywały się w kościele p.w. św. Andrzeja Apostoła w Komornikach i parafii p.w. św. Floriana w Wirach. Podczas czterech koncertów festiwalowych - 3 i 25 czerwca oraz 1 i 16 lipca 2006 roku - usłyszymy utwory wielkich mistrzów z różnych epok w wykonaniu wybitnych artystów. W tym roku do współpracy zostali zaproszeni muzycy reprezentujący trzy polskie ośrodki muzyczne: Poznań, Łódź i Gdańsk. Koncert inauguracyjny uświetni występ Poznańskiego Chóru Katedralnego, a na zakończenie festiwalu usłyszymy Polską Orkiestrę Barokową.

Read more


Organizatorzy 49. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” zapraszają na koncert Letni Zwiastun Jesieni - ‘Warszawska Jesień’ 2006, który odbędzie się w sobotę 3 czerwca 2006 roku o godzinie 19.00 na scenie przy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie (od strony ul. Świętokrzyskiej). W koncercie weźmie udział Paansori Duo w skłądzie: Jacek Kochan - perkusja, live electronics i Franz Hautzinger - trąbka ćwierćtonowa. Na „Warszawskiej Jesieni”, która w tym roku odbędzie się w dniach 22-30 września, artyści wezmą udział w koncercie-performansie, którego ideą będzie z kolei nawiązanie do archaicznych polskich pieśni ludowych.
Koncert odbędzie się w ramach 3-dniowego projektu „Warszawa jest trendy” (2-4 czerwca 2006), organizowanego przez Biuro Promocji i Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.
Wstęp wolny

Read more


Fundacja "Muzyka jest dla wszystkich" zaprasza na Happening Dzień Otwarty Akademii Muzycznej, który odbędzie się 3 czerwca 2006 roku w Warszawie, w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, w godzinach 16.00-19.00.
Organizatorzy chcą w ten sposób uczcić Dzień Dziecka oraz zainteresować dzieci muzyką od jej zabawowej strony, zaś ich rodzicom i opiekunom uświadomić, jak ważna jest edukacja muzyczna człowieka już od momentu poczęcia. Mottem imprezy jest myśl znanego kompozytora węgierskiego i pedagoga muzyki: Umuzykalnienie dziecka należy rozpocząć na dziewięć miesięcy przed narodzinami jego matki.
Organizatorzy zapraszają Dzieci wraz z Rodzicami i Rodzinami, wstęp jest wolny. Zainteresowani mogą przybyć na happening w każdej chwili, i w każdej też zakończyć zwiedzanie.

Read more


Do 2 lipca 2006 roku potrwa XXII Świętojański Festiwal Organowy, odbywający się od 14 maja w czterech miejscowościach: w Toruniu, Grudziądzu, Chełmnie i Nowym Mieście Lubawskim. Koncerty odbywają się w każdą niedzielę.

Read more


W niedzielę 4 czerwca 2006 roku w Filharmonii Łódzkiej o godz.12.00 odbędzie się koncert jubileuszowy z okazji 15-lecia cyklu spotkań dla dzieci i rodziców Spotkanie z nutką, połączony z obchodami Dnia Dziecka. Autorką całości projektu oraz autorką opracowań comiesięcznych audycji jest Elżbieta Chmielewska - kierownik Działu Upowszechniania Muzyki Filharmonii Łódzkiej.
Koncerty cyklu Spotkanie z nutką, połączone z dostosowaną do możliwości percepcyjnych dzieci prelekcją, pełnią rolę umuzykalniającą, popularyzatorską i edukacyjną. Obok profesjonalnych wykonawców - artystów Filharmonii Łódzkiej, Akademii Muzycznej, Teatru Wielkiego i Teatru Muzycznego, wystepuje młodzież łódzkich i regionalnych szkół artystycznych, mozliwość prezentacji mają także dzieci z przedszkoli, szkół ogólnokształcących i ośrodków kultury z Łodzi i województwa. Prezentują się soliści, zespoły wokalne, instrumentalne, taneczne.
Jubileuszowy koncert poprowadzą Aldona Kubiak, Jolanta Miernik-Szostak i Krzysztof Olejniczak. W programie zatytułowanym Po słońce i radość wystapią dzieci z Przedszkola nr 109 – laureaci Konkursu „Orkiestry Przedszkolne”, uczniowie łódzkich szkół muzycznych, uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. F. Parnella w Łodzi oraz Zespół Piosenki i Tańca „PĘDZIWIATRY”. Solista – Witold Tomczyk zaprezentuje specjalnie napisaną przez Witolda Karolaka - „stałego” aranżera „Nutki” i kompozytora muzycznego sygnału koncertów – piosenkę. Całość koncertu opracowała Elżbieta Chmielewska.


Trzynasty Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej Trzebnica 2006 odbywać się będzie od 4 czerwca do 22 października 2006 roku w wybrane niedziele każdego miesiąca. Zainauguruje go wykonanie Misterium na gongach i misach dźwiękowych Iwony Jędruch w interpretacji Elżbiety Towarnickiej (sopran) i Konrada Mastyło (organy), a zakończy – koncert jubileuszowy Chóru św. Jadwigi. Pozostałe dziewięć wieczorów wypełni muzyka w wykonaniu znanych artystów polskich i zagranicznych, m.in. Roberta Grudnia (organy), pełniącego również funkcję dyrektora artystycznego festiwalu, Albeny Dimitrovej (sopran), Marie-France Messager (organy), Maurycego Woźniaka (trąbka), Romana Siwka (puzon), Wiktora Łyjaka (organy), Tytusa Wojnowicza (obój), Ewy Urygi (śpiew), Cracow Brass Quintet, Polskiego Tria Kameralnego, Zespołu Wokalnego "Bursztynowa Lira", Zespołu Kameralnego "All ` Antico", Kwartetu Smyczkowego “Da Kamera” i Wrocławskiego Kwartetu Smyczkowego oraz Krzysztofa Pendereckiego, który poprowadzi Chór Polskiego Radia w Krakowie.

Read more


W Bazylice Katedralnej we Włocławku już po raz siedemnasty odbędą się Katedralne Koncerty Organowe. W każdy kolejny poniedziałek, poczynając od 15 maja 2006 roku aż do 19 czerwca 2006 roku o godz. 19.00 na zabytkowych katedralnych organach Spiegla zagra inny polski organista. W czerwcu wystąpią:
  • 5 czerwca 2006 – Bartosz Jakubczak (Warszawa)
  • 12 czerwca 2006 – Jan Bartłomiej Bokszczanin (Legionowo)
  • 19 czerwca 2006 – Jerzy Kukla (Lublin)
Koncerty organizuje Parafia Katedralna i Urząd Miasta Włocławka. Wstęp wolny.


Towarzystwo Miłośników Muzyki Sakralnej i Parafia Katedralna w Płocku zapraszają na VII Płocki Międzynarodowy Festiwal Organowy. Festiwalowe koncerty będą odbywać się w Płockiej Bazylice Katedralnej, w każdy wtorek, o godz. 19.00, od 16 maja do 20 czerwca 2006 roku.

Program:
  • 16 maja: Andrzej Trembicki (USA) - organy, K. Kralka - saksofon
  • 23 maja: Michal Novenko (Czechy) – organy, Dariusz Bator – fagot, E. Woleńska - klarnet
  • 30 maja: Wacław Golonka – organy, Krakowski Kwartet Puzonowy
  • 6 czerwca: Robert Grudzień - organy, Georgij Agratin - Fletnia Pana
  • 13 czerwca: Wolfgang Seifen (Niemcy)
  • 20 czerwca: Georgij Kurkow (Ukraina) - organy, Chór Palotynów

Wstęp wolny!


Koncert Pamięci Henryka Czyża odbędzie się we wtorek, 6 czerwca 2006 roku o godz. 18.00 w Filharmonii Łódzkiej. Wystąpią soliści: Beata Cywińska – fortepian i Piotr Nowacki – bas oraz Rubinstein Quartet w składzie: Piotr Redeł – skrzypce, Tomasz Gołębiewski – skrzypce, Mirosław Pejski – altówka i Jolanta Żebrowska – wiolonczela oraz Kwartet fletowy z towarzyszeniem kontrabasu w składzie Anna Jasińska, Katarzyna Herbich, Urszula Kubacka, Paulina Kruk, Mariusz Wiater – kontrabas. W programie koncertu znajdą się trzy kompozycje Henryka Czyża - Cykl pieśni Pożegnania do słów A. Puszkina w tłumaczeniu Juliana Tuwima, Trzy pieśni żartobliwe do słów Leona Janowicza i Rondo na cztery flety i kontrabas. Ponadto usłyszymy Kwartet d-moll KV 421 W. A. Mozarta.

Read more


Dnia 8 czerwca 2006 roku w Sali Kameralnej imienia Romana Sichrawy w Małopolskim Centrum Kultury w Nowym Sączu z recitalem fortepianowym wystąpi Marcin Dominik Głuch. W programie wieczoru usłyszeć będzie można między innymi dzieła Juliusza Zarębskiego, Romana Maciejewskiego i Jana Ekiera (Kolorowe Melodie).


W dniach 8 i 9 czerwca 2006 roku w Fiharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy odbędą się nadzwyczajne koncerty pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego. W koncertach udział wezmą: światowej sławy skrzypek Nigel Kennedy (na zdjęciu) i Polska Orkiestra Kameralna. Koncertami dyrygować będzie maestro Jacek Kaspszyk. W programach koncertów znajdą się utwory kompozytorów polskich - Koncert skrzypcowy A-dur op.8 Mieczysława Karłowicza i II Koncert skrzypcowy D–dur op. 16 Emila Młynarskiego oraz angielskiego twórcy Edwarda Elgara - Serenada na orkiestrę smyczkową e–moll op. 20.
Koncerty w Filharmonii Pomorskiej poprzedzą nagrania Nigela Kennedy i Polskiej Orkiestry Kameralnej dla firmy fonograficznej EMI. Płyta z koncertami skrzypcowymi Karłowicza i Młynarskiego ukaże się w nakładzie setek tysięcy egzemplarzy i będzie dystrybuowana na całym świecie.
Zaproszenie do udziału w projekcie wykonawców na najwyższym światowym poziomie daje gwarancję wybitnej kreacji artystycznej. Ogromna popularność Nigela Kennedy i Polskiej Orkiestry Kameralnej działają w sposób magnetyczny na szeroką publiczność (również tę bardzo młodą), z której część, być może po raz pierwszy będzie miała szansę wysłuchania koncertów skrzypcowych Karłowicza i Młynarskiego.
Koncerty Nigela Kennedy i Polskiej Orkiestry Kameralnej w Filharmonii Pomorskiej organizują Fundacja Sinfonia Varsovia, Centrum Sztuki Studio im. S. I. Witkiewicza i Filharmonia Pomorska dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Read more


Dnia 8 czerwca 2006 roku o godz. 18:00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie artyści i pedagodzy - Jadwiga Rappé (alt, na zdjęciu), Andrzej Bauer (wiolonczela) oraz Krzysztof Malicki (flet), Stanisław Skoczyński (perkusja) i Mariusz Rutkowski (fortepian) w towarzystwie studentów Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie przedstawią inscenizację słowno-muzyczną zatytułowaną Lorca-Crumb-inspiracje. W programie kompozycje George’a Crumba do tekstów Federico Garcii Lorki – z cyklu Ancient Voices of Children i Night of the four Moons, obok opracowań hiszpańskich pieśni ludowych na głos i fortepian autorstwa samego Lorki. Reżyserią widowiska zajęła się Hanna Chojnacka.


Wiedeński sukces Dariusza Przybylskiego

Młody polski kompozytor i organista Dariusz Przybylski (na zdjęciu) otrzymał III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Franz Josef Reinl – Stiftung w Wiedniu za utwór Fünf Rilke – Lieder na kontratenor i kwartet smyczkowy. Koncert Laureatów odbędzie się 9 czerwca 2006 roku o godz. 19.30 w Fanny Hensel-Mendelssohn-Saal w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu.


XIV Spotkania Muzyki „Chanterelle Festival”
Ostrów Wielkopolski – Gołuchów
9 - 18 czerwca 2006


„...są źli, dobrzy i przeciętni kompozytorzy
a ponad nimi wszystkimi jest Mozart...”


Dnia 9 czerwca 2006 roku w Konkatedrze w Ostrowie Wlkpolskim koncertem zatytułowanym Późny barok w tradycji włoskiej zainaugurowane zostaną XIV Spotkania Muzyki „Chanterelle Festival”. Wystąpi Zespół Muzyki Dawnej PARNASSOS i orientalny sopran - Hayat Chaoui.
W związku z ogłoszenie roku 2006 rokiem Mozarta - najsłynniejszego cudownego dziecka w historii sztuki, każdy koncert tegorocznej edycji Chanterelle będzie w mniejszej lub większej części poświęcony geniuszowi tego twórcy.

Patronem medialnym festiwalu jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Read more


Na zakończenie sezonu artystycznego 2005/2006 Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku w dniu 9 czerwca 2006 roku o godz.18.00 przygotowała specjalny koncert z udziałem światowej sławy wiolonczelisty - Ivana Ivan Monighetti (na zdjęciu), w którego interpretacji usłyszymy jeden z najwybitniejszych koncertów wiolonczelowych - Koncert wiolonczelowy h-moll op.104 Antonína Dvořáka. Soliście towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Michała Nesterowicza. Program wieczoru dopełni II Symfonia C-dur op.61 Roberta Schumanna.

Uwaga!! Filharmonia przygotowała dla Melomanów na zakończenie sezonu artystycznego N I E S P O D Z I A N K Ę! Każda osoba, która zakupi bilet na koncert w dniu 9 czerwca otrzyma w prezencie najnowszą płytę CD, na której zarejestrowano prawykonanie kompozycji Zbigniewa Kruczka Carnaval (koncert z dnia 24 lutego 2006) przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Michała Nesterowicza. Na płycie znajdują się również Tańce węgierskie nr 1, 5, 11 Johannesa Brahmsa oraz Tańce słowiańskie op.46 nr 7, 8 Antonína Dvořáka. Wszystkie nagrania zostały dokonane w lutym 2006 roku. Płyta ukaże się na rynku dokładnie 9 czerwca 2006 roku.

Read more


Koncertem w dniu 9 czerwca 2006 roku o godz. 19.00 Filharmonia Łódzka zakończy sezon artystyczny 2005/2006. Wystąpią soliści: Ning An – fortepian (USA), Bożena Harasimowicz-Haas – sopran, Adam Zdunikowski – tenor i Radosław Żukowski – bas oraz Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego. W programie słynny III Koncert fortepianowy c-moll op. 37 L. van Beethoven i Dzwony op. 35 S. Rachmaninowa.


Dom Pracy Twórczej w Wigrach oraz Dyrektor Artystyczny programu Muzyka nad Wigrami Marcin Jan Gałecki zapraszają na kolejny koncert muzyki klasycznej. Suity Johanna Sebastiana Bacha na wiolonczelę solo usłyszymy w wykonaniu wybitnego wiolonczelisty - Andrzeja Bauera. Recital wyjątkowo odbędzie się w Kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Wigrach. Koncert odbędzie się w piątek, 9 czerwca 2006 roku o godzinie 20:00. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Program koncertu:
Johann Sebastian Bach
Suite No. 5 for cello solo in C-minor BWV 1011
Suite No. 3 for cello solo in C-major BWV 1009

Więcej informacji na stronie: www.wigry.org


Stanisław Drzewiecki zainauguruje „Jersey Polish Summer Festiwal”

W piątek 9 czerwca 2006 roku o g. 20:00 w pięknej sali Jersey Opera House Stanisław Drzewiecki zagra recital złożony z utworów Chopina (Polonezy op.40 i op.53, Mazurki op.7 i op.50), Ravela (Gaspard de la Nuit), Dubaja (Etiudy na fortepian) oraz własne kompozycje (Moments Musical op.15). Artysta, którego gościły już najznamienitsze sale koncertowe Europy, Japonii i Stanów Zjednoczonych, został zaproszony na inaugurację, jako przedstawiciel najmłodszego pokolenia wybitnych polskich wirtuozów, o którym głośno w świecie.
Patronat nad 5-dniowym Festiwalem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Kazimierz M. Ujazdowski, Connétable St. Helier Simon Crowcroft oraz BBC, TV Channell i TVP Polonia. W ciągu pięciu dni zaprezentowane zostaną najciekawsze filmy ostatniej dekady (m.in. Dzień Świra, Warszawa, Dług, Historie miłosne, Pręgi), pokazy mody autorstwa Bożeny Parry w Jersey Museum, wystawy i koncerty plenerowe, a na zakończenie 14 czerwca wystąpi w Fort Regent grupa Myslovitz.
Pomysł organizacji festiwalu zrodził się wśród Polaków, których prawie 10.000 zamieszkuje na Wyspie Jersey. Duma z bycia Polakiem zainspirowała grono entuzjastów do stworzenia różnorodnego programu imprez kulturalnych, które odzwierciedlają bogactwo naszych polskich tradycji, a także ukazują najnowsze trendy w polskim filmie, muzyce, sztukach plastycznych i w fotografii. Z jednej strony festiwal daje możliwość polonii zaprezentowania swojej kultury, a z drugiej strony stwarza okazję do obcowania z nią rodowitym mieszkańcom wyspy i przybyłym turystom.

Więcej informacji: www.polishsummerfestival.co.uk


Białowieskie spotkania z arią

Dnia 10 czerwca 2006 roku o godzinie 19, na Dziedzińcu Muzeum Przyrodniczo – Leśnego w Białowieży odbędą się, organizowane przez Fundację "Muzyka Cerkiewna", Białowieskie spotkania z arią - druga część projektu "Łaczy nas Puszcza i pieśń". Wspólne, polsko - białoruskie wykonania znanych wszystkim (jak również tych mniej popularnych) arii operowych i operetkowych w scenerii Białowieskiego Parku Narodowego mają przypomnieć wszystkim zapomniane dziś muzyczne tradycje regionu.
Koncert organizowany jest przy współpracy z Białowieskim Parkiem Narodowym w roku obchodów jego 85-lecia.

Read more


Dnia 10 czerwca 2006 roku o godz. 21.00 na Scenie pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie (od ul. Świętokrzyskiej) odbędzie się niecodzienny koncert, zatytułowany Żywioły Klasyki. Stuosobowa Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod batutą młodego dyrygenta Łukasza Borowicza zagra mistrzowskie dzieła, które można polubić i które mogą się podobać: Zaratustra Ryszarda Straussa, Noc na Łysej Górze Modesta Musorgskiego, Pablo de Sarasate’a Fantazja na tematy „Carmen” Georgesa Bizeta, Krzesany Wojciecha Kilara. Momentem kulminacyjnym wieczoru będzie Bolero Maurice’a Ravela ilustrowane spektaklem baletowym, gdzie ciało ludzkie staje się również instrumentem wyrazu artystycznego. Uwertura Uroczysta „1812” Piotra Czajkowskiego z żywymi obrazami historycznymi i inscenizacjami wojennymi w tle, mocnym akcentem, zakończy widowisko. Solistami wieczoru będą: skrzypaczka Katarzyna Duda i baryton Adam Szerszeń.
Pomysł na wieczór pierwszy, wypełniony muzyką klasyczną w plenerze, zrodził się z przyjemności, jaką daje słuchanie pięknych kompozycji, z zamiłowania do harmonii, z chęci dzielenia się radością i z odkrywania nowych przestrzeni dla spotkania ze sztuką. Stanowi jednocześnie odpowiedź na potrzeby widza miejskiego, spragnionego widowiska, które zaspakajałoby dobry gust i apetyt na ambitną rozrywkę. Taka sztuka - zdjęta z koturnu, to właśnie Miejska Strefa Kultury. Tam muzyka i obraz wyjdą do słuchacza-widza, na kilka godzin zaczarują i jego, i znane mu miasto.


Filharmonia im. Romualda Traugutta zaprasza na II Festiwal Pieśni Europejskiej, który odbędzie się w dniach 10-18 czerwca 2006 roku w Podchorążówce - Muzeum Wychodźstwa Polskiego w Łazienkach Królewskich oraz w Oranżerii Pałacu w Wilanowie. Koncerty w Podchorążówce w każdą sobotę i niedzielę rozpoczynać się będą o godz. 13.00, a koncerty w Wilanowie w soboty - o godz. 15.00. Wstęp na wszystkie koncerty wolny.

Read more


Dnia 11 czerwca 2005 roku w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze wystąpi pianista Marcin Dominik Głuch. Program tego koncertu wypełni w całości muzyka polskich twórców: Fryderyka Chopina, Maurycego Moszkowskiego, Wawrzyńca Żuławskiego (4 Mazurki), Ludomira Różyckiego i Aleksandra Tansmana (Sonatina i Vingt pièces faciles sur des mélodies populaires polonaises - cykl 20 miniatur).


IV Paczkowski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga "Muzyka ponad granicami" - Paczków 2006

Drugi koncert Paczkowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga „Muzyka ponad granicami” odbędzie się w dniu 11 czerwca 2006 (niedziela) o godz. 18 w Javorniku (Czechy) w kościele pw. św. Trójcy. Wystąpi Arkadiusz Bialic – organy i Agnieszka Kaczmarek-Bialic – harfa.

Read more


Niedzielne recitale chopinowskie w Łazienkach Królewskich

Od 14 maja do 24 września 2006 roku w każdą niedzielę o godz. 12.00 i 16.00 w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbywać się będą recitale chopinowskie. Koncerty te, organizowane przez Narodowy Instytut im. Fryderyka Chopina (do roku 2005 Towarzystwo im. Fryderyka Chopina) i Stołeczną Estradę, mają znaczenie popularyzatorskie i są jedną z ciekawszych propozycji, promujących miasto - Warszawę.
W roku 1926 w Łazienkach Królewskich w Warszawie został odsłonięty pomnik Fryderyka Chopina (na zdjęciu), będący dziełem wybitnego rzeźbiarza Wacława Szymanowskiego. Zniszczony podczas wojny, został zrekonstruowany w latach powojennych. Tradycja i przywiązanie mieszkańców Warszawy do wizerunku Chopina w Łazienkach sprawiły, że w 1958 roku pomnik znalazł się na dawnym miejscu. Od roku 1959 odbywają się przy pomniku kompozytora koncerty chopinowskie z udziałem wybitnych pianistów.

Koncerty w czerwcu:
  • niedziela, 4 czerwca:
    - godz.12.00 - Ewa Osińska
    - godz.16.00 - Edward Wolanin
  • niedziela, 11 czerwca:
    - godz.12.00 - Paweł Filek
    - godz.16.00 - Tadeusz Chmielewski
  • niedziela, 18 czerwca:
    - godz.12.00 - Filip Wojciechowski
    - godz.16.00 - Piotr Szychowski
  • niedziela, 25 czerwca:
    - godz.12.00 - Bronislawa Kawalla
    - godz.16.00 - Magdalena Lisak


Dnia 11 czerwca 2006 roku o godz. 21.30 na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie w czasie Dni Morza odbędzie się koncert poświęcony Tym, którzy nie powrócili z morza. Tradycyjnie już wypełni go jedno z najsłynniejszych dzieł w historii muzyki - Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta. Zabrzmi ono także dla uczczenia 250 rocznicy urodzin wielkiego Salzburczyka. Wystąpią soliści: Izabela Kłosińska, Urszula Kryger, Adam Zdunikowski i Romuald Tesarowicz, połączone chóry Opery na Zamku i Politechniki Szczecińskiej im. prof. Jana Szyrockiego oraz Orkiestra Opery na Zamku pod dyrekcją Jacka Kraszewskiego.


Dnia 11 czerwca 2006 roku o godz. 18.00 w Auli Akademii Muzycznej w Poznaniu odbędzie się XVI Koncert muzyki Aleksandra Tansmana. W wykonaniu studentów i pedagogów uczelni usłyszymy sześć utworów Tansmana: Cinq impromtus na fortepian, Valse-Impromtu na fortepian, Cinq pièces na skrzypce i fortepian, Mazurek na gitarę, Suita na obój i fortepian, Children trio na skrzypce, wiolonczelę i fortepian.


Dnia 13 czerwca 2006 roku o godz. 19:00 w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie dzieła polskiej muzyki współczesnej przedstawią dwie młode, ale już uznane artystki. Skrzypaczka Patrycja Piekutowska od kilku lat zdobywa zagraniczne sale koncertowe, grała w Europie i w krajach obu Ameryk. W kwietniu 2003 wystąpiła z orkiestrą filharmonii Buenos Aires na koncercie inaugurującym sezon artystyczny w największej sali koncertowej Ameryki Południowej Teatro Colon. Wiele uwagi poświęca polskiej muzyce współczesnej. Pianistka Beata Bilińska w 2003 roku zadebiutowała w Carnegie Hall, a jej nagrania były dwukrotnie nominowane do nagrody Fryderyk (2003 i 2004).
W programie wtorkowego koncertu znalazły się dzieła na skrzypce i fortepian: Karola Szymanowskiego Sonata d-moll op. 9, Grażyny Bacewicz IV Sonata i Witolda Lutosławskiego Partita.


Drugi Festiwal Haendlowski organizowany przez Fundację Muzyki Dawnej CANOR i Toruńską Orkiestrę Symfoniczną odbędzie się w dniach 14-18 czerwca 2006 roku w Toruniu.
W ciągu pięciu dni trwania festiwalu w Dworze Artusa, sali Toruńskiego Towarzystwa Naukowego oraz w staromiejskich kościołach odbędzie się 9 koncertów prezentujących twórczość Jerzego Fryderyka Haendla na tle szerokiej panoramy niemieckiej, włoskiej, angielskiej i francuskiej muzyki XVII i XVIII wieku. Wykonawcami, obok spełniającego rolę orkiestry festiwalowej zespołu Arte dei Suonatori, będą: francuski flecista i dyrygent - Alexis Kossenko, duński organista i klawesynista - Allan Rasmussen, szwedzka śpiewaczka - Maria Keohane i duńska flecistka - Bolette Roed. Specyfiką festiwalu jest, że wszystkie próby poprzedzające festiwalowe koncerty będą otwarte dla publiczności.

Read more


Dnia 14 czerwca 2006 roku o godz. 19 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy odbędzie się koncert symfoniczny, którego głównym punktem programu będzie prawykonanie światowe Marimba Concerto Lindsay’a Davidsona (na zdjęciu) - angielskiego kompozytora i wirtuoza gry na dudach, obecnie mieszkającego w Polsce, w Krakowie. Partię solową w koncercie wykona perkusista i pierwszy kotlista Orkiestry Filharmonii Krakowskiej - Ryszard Haba. Towarzyszyć mu będzie Capella Bydgostiensis pod dyrekcją Wiesława Kwaśnego. Ponadto podczas koncertu zabrzmią trzy inne utwory: Concertone na dwoje skrzypiec Mozarta z Waldemarem Kośmieją i Wiesławem Kwaśnym jako solistami, Concerto per sei timpani Druschetzky’go oraz Symfonia c-moll "Londyńska" Haydna.

Read more


XVI Festiwal Mozartowski organizowany przez Warszawską Operę Kameralną odbędzie się, jak co roku, w dniach 15 czerwca - 26 lipca 2006 roku.


Koncerty Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia AMADEUS w Niemczech i we Francji

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS wraz z jej dyrygentem Agnieszką Duczmal wyjeżdża na koncerty do Niemiec i Francji. Pierwszy występ odbędzie się 15 czerwca 2006 roku w ramach 37. Harzburger Musiktage w Bad Harzburg. Orkiestra zaprezentuje się niemieckiej publiczności w następującym w programie: W. A. Mozart Eine kleine Nachtmusik KV 525, J. S. Bach Koncert skrzypcowy E-dur (z solistą Krzysztofem Baranowskim) i P. Czajkowski Serenada na smyczki C-dur.
Następnego dnia, tj. 16 czerwca poznańscy kameraliści pod dyrekcją Agnieszki Duczmal zagrają we francuskim Fontenay le Comte. Koncert ten, w związku z obchodzonym obecnie Rokiem Mozartowskim, będzie w całości poświęcony twórczości genialnego klasyka. W programie znajdą się: W. A. Mozart Divertimento F-dur KV 138, Symfonia koncertująca na skrzypce i altówkę (z Jarosławem Żołnierczykiem i Lechem Bałabanem w roli solistów), Koncert skrzypcowy D-dur KV 218 (z Mikhailem Ovrutskym jako solistą) i Symfonia A-dur KV 201.

Read more


Dwa utwory Wojciecha Kilara na chór i orkiestrę - Exodus z 1981 roku i Victoria z 1983 wykonane zostaną podczas koncertu w dniu 16 czerwca 2006 roku o godz. 19 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Usłyszymy je w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej i Chóru Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego. Ponadto w interpretacji dwóch znanych pianistów - Pawła Kowalskiego i Edwarda Wolanina – zabrzmi Koncert na dwa fortepiany i orkiestrę Poulenca - jedna z najbardziej znanych i niezwykle efektownych jego kompozycji. Program wieczoru dopełni orkiestrowa Alborada del grazioso Ravela.


Premiera nowej inscenizacji opery Czarodziejski Flet (Die Zauberflöte) Wolfganga Amadeusa Mozarta odbędzie się w piątek, 16 czerwca 2006 roku o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Reżyserię, scenografię i światła przygotowuje Achim Freyer, a za pulpitem dyrygenckim stanie Kazimierz Kord. W roli solistów wystąpią m.in. Remigiusz Łukomski, Rafał Siwek, Aleksander Teliga jako Sarastro, Dariusz Pietrzykowski, Adam Sobierajski, Konrad Włodarczyk jako Tamino, Anna Kutkowska-Kass, Joanna Woś jako Królowa Nocy, Olga Pasiecznik, Agnieszka Piass, Dorota Wójcik jako Pamina, Wojciech Gierlach, Dariusz Machej, Artur Ruciński, Mikołaj Zalasiński jako Papageno, Jeanette Bożałek, Katarzyna Trylnik w roli Papageny, Krzysztof Szmyt, Paweł Wunder jako Monostatos, Paweł Izdebski, Jacek Janiszewski, Adam Kruszewski jako Kaznodzieja.
Czarodziejski flet to ostatnia opera Mozarta. Premiera dzieła odbyła się w Wiedniu na niecałe trzy miesiące przed śmiercią kompozytora. Warszawską inscenizację, w ramach obchodów 250. rocznicy urodzin Mozarta, przygotowuje największy dziś malarz operowej sceny – Achim Freyer.
Kolejne spektakle opery odbędą się 18 i 21 czerwca 2006 roku.


W piątek, 16 czerwca 2006 roku koncertem o godz. 19:00 Filharmonia Wrocławska zakończy sezon artystyczny 2005/2006. W wykonaniu znanej skrzypaczki – Kai Danczowskiej oraz Orkiestry Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Tadeusza Strugały usłyszymy cztery kompozycje:
K. Penderecki - Chaconne z "Requiem Polskiego"
A. Vivaldi - Koncert skrzypcowy nr 9 D-dur op. 3
M. Górecki - Concerto-Notturno na skrzypce i orkiestrę smyczkową
P. Czajkowski - Symfonia nr 6 h-moll "Patetyczna" op. 74


Dnia 18 czerwca 2006 roku w Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku wystapi Marcin Dominik Głuch. W programie recitalu fortepianowego znajdą się utwory Mozarta, Granadosa i Chopina. Ponadto w czasie koncertu uslyszec będzie można aranżacje jazzowe G. Gershwina i D. Ellingtona.


Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski odbędzie się w dniach 18 czerwca – 16 lipca 2006 roku w Kaliszu i okolicznych miejscowościach: Lewkowie, Grabowie, Opatówku, Ołoboku, Dobrzycy, Choczu, Śmiełowie i Stawiszynie.

Read more


Szósty tegoroczny projekt z cyklu koncertów "Muzyka dawna – persona grata" zatytułowany Muzyka francuskiego baroku odbywać się będzie w dniach 19-20 czerwca 2006 roku w Poznaniu i Wrocławiu. Organizatorzy – orkiestra Arte dei Suonatori – wystąpią wraz z francuskim flecistą Alexisem Kossenko. Koncerty festiwalowe zbiegną się w czasie z pojawieniem się na rynku fonograficznym trzeciej płyty Arte dei Suonatori nagranej z udziałem tego artysty, zawierającym koncerty fletowe Carla Philippa Emanuela Bacha.

Read more


Paso Robles Choirs pod dyrekcją Charlesa A. Younga wystąpi w dniu 19 czerwca 2006 roku o godz. 19.00 w Kościele św. Katarzyny (wejście od ul. Skałecznej) w Krakowie.
Pod nazwą “Paso Robles Choirs” kryją się dwa zespoły: „Bella Voce” (Piękne Głosy) - chór żeński, w którym śpiewają studentki Paso Robles High School oraz “B’sharp Quartet Young Men’s Ensemble”. Siedzibą zespołu jest miasto Paso Robles w stanie Kalifornia. Miasto położone jest kilkanaście kilometrów od wybrzeży Pacyfiku, w połowie drogi między San Francisco a Los Angeles.
Chór po raz pierwszy przyjeżdża do Polski, aby dać w naszym kraju tylko jeden koncert – w Krakowie, w kościele św. Katarzyny. Później zaśpiewa w Pradze i w Wiedniu. Dyrygentem zespołu jest profesor muzyki w Paso Robles High School - Charles A. Young.
Chór przygotował atrakcyjny program: od muzyki dawnej (Palestrina, Mozart, Hasse) przez „klasycznych” twórców XX wieku (Thompson, Casals), aż do przykładów z „lżejszej muzy” (m.in. niezwykle popularny do dziś Gershwin).
Wstęp wolny


Koncert IAMIC-u (International Association of Music Information Centres), na który złożą się wybrane przez szwedzkie jury utwory spośród zgłaczanych propozycji przez członków stowarzyszenia czyli centra informacji muzycznej (w tym Polskie Centrum Informacji Muzycznej), odbędzie się w Göteborgu dnia 20 czerwca 2006 roku. Wśród wybranych kompozycji znalazł się również rekomendowany przez nas utwór Aliny Błońskiej zatytułowany Lutoslawiana z 2000 roku.
Pełny program:
  • BŁOŃSKA, Alina (Polish MIC) Lutoslawiana na flet, klarnet, skrzypce, wiolonczelę, perkusję i fortepian (2000)
  • BRØDSGAARD, Anders (Danish Arts Agency – Music Centre) Drabant (Opus Es #5) na perkusję i fagot (2002)
  • HARRIS, Ross (Centre for New Zealand Music Trust/SOUNZ) At the Edge of Silence (2003) na flet, klarnet, skrzypce, wiolonczelę i fortepian
  • NESS, Jon Øivind (MIC Norway) Iffy daffadowndilly na trio fortepianowe (2004)
  • SVEINSSON, Atli Heimir (Iceland MIC) Fluff and Drama na flet, klarnet, dwie perkusje, skrzypce, wiolonczelę i fortepian (2004)
  • VERBEY, Theo (Donemus) Perplex na flet, klarnet, skrzypce, wiolonczelę, wibrafon i fortepian (2004)
  • VLEGGAAR, Giel (Gaudeamus) Day Before Dusk na flet, klarnet, skrzypce, wiolonczelę, perkusję i fortepian (1999-2000)


Festiwal Witolda Lutosławskiego „Łańcuch III”
Warszawa, 20-27 czerwca 2006


Festiwal „Łańcuch III”, organizowany w dniach 20-27 czerwca 2006 roku przez Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego, składa się z 4 koncertów. Nowym rysem Festiwalu jest odejście od monograficznej prezentacji twórczości Witolda Lutosławskiego w kierunku umieszczenia jej w szerokim kontekście muzyki XX i XXI wieku. Zabieg taki wynika z przekonania, że najbardziej indywidualne cechy muzyki Lutosławskiego, jej wielkość i wręcz klasyczne piękno najmocniej przejawią się w zestawieniu z utworami innych kompozytorów. Umieszczenie twórczości najnowszej w kontekście muzyki Lutosławskiego jest też próbą pokazania czy i na ile nowe kompozytorskie pokolenie podąża szlakiem wyznaczonym przez Mistrza, jaki dyskurs odbywa się w aktualnej kompozytorskiej przestrzeni.
Miejsce koncertu – skoncentrowanie muzycznych wydarzeń w Filharmonii Narodowej wynika z przeświadczenia, że muzyka Witolda Lutosławskiego, jak każda wybitna muzyka, powinna rozbrzmiewać w najbardziej doskonałych warunkach i otoczeniu.
Dobór wykonawców wyznaczony jest składami poszczególnych kompozycji Lutosławskiego. Mamy więc koncert zespołu NYYD z Tallina, wyznaczony składem wykonawczym Łańcucha I, jest kwartet smyczkowy CIKADA z Oslo, są recitale skrzypcowy i wiolonczelowy (laureata Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego – Bartosza Koziaka), gdzie utwory Lutosławskiego tworzą kontekst dla innych utworów.
Nowym aspektem festiwalu jest współpraca Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego z międzynarodowymi konkursami muzycznymi – Międzynarodowym Konkursem Wokalnym „La Voce” w Bad Kissingen w Niemczech i Międzynarodowym Konkursem Skrzypcowym im. Dawida Ojstracha w Odessie na Ukrainie. Rezultatem tej współpracy jest zaproszenie laureatów pierwszych nagród tych konkursów, którzy jednocześnie otrzymali nagrodę im. Witolda Lutosławskiego. Są to śpiewaczka Felicitas Fuchs i skrzypaczka Soyoung Yoon, która specjalnie na tę okazję przygotowała Partitę i Subito Lutosławskiego.


Dnia 20 czerwca 2006 roku Fundacja „Muzyka Cerkiewna” w Hajnówce organizuje w Sankt Petersburgu (Rosja) koncert Jutrzni Krzysztofa Pendereckiego – dzieła inspirowanego prawosławiem. Koncert odbędzie się w ramach projektu „Muzyczne Forum Wschodu i Zachodu – polskie arcydzieła muzyczne w Sankt Petersburgu”. Jednocześnie uświetni uroczystości obchodów 80-lecia Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej w Sankt Petersburgu.
Jutrznię wspólnie wykonają zaproszeni artyści polscy i rosyjscy: chóry z Sankt Petersburga (Chór Smolnego Soboru, Chór Konserwatorium i Chór Chłopięcy Szkoły Chóralnej im. Glinki), Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku i soliści z Sankt Peterburga - Żanna Afanasjewa (sopran), Olesia Pietrowa (mezzosopran), Stanisław Leontjew (tenor), Piotr Migunow (bas) i Władimir Miller (bas profundo). Koncert poprowadzi Marcin Nałęcz – Niesiołowski, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
Wydarzenie będzie znakomitą okazją do prezentacji arcydzieła oraz do prezentacji i promocji kultury polskiej w Rosji. Jednocześnie będzie to prawykonanie tegoż utworu w Sankt Petersburgu.
Koncert Jutrzni organizowany jest przy wydatnej pomocy Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej w Sankt Petersburgu. Projekt „Muzyczne Forum Wschodu i Zachodu – polskie arcydzieła muzyczne w Sankt Petersburgu” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Read more


Dwa rodzinne koncerty Stanisława Drzewieckiego przy udziale Tatiany Shebanowej i Jarosława Drzewieckiego dedykowane Mozartowi z okazji 250-lecia Jego urodzin odbędą się w czerwcu w Mielcu i Częstochowie: 22 czerwca 2006 roku o godz. 19:30 w nowo odbudowanym Samorządowym Centrum Kultury w ramach IX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Mielcu oraz 23 czerwca o godz. 19:00 na zakończenie sezonu koncertowego w Filharmonii w Częstochowie.
W obu koncertach Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej poprowadzi profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu i obecny szef artystyczny częstochowskich filharmoników - Jerzy Salwarowski. W programie znajdą się koncerty Mozarta na 1, 2 i 3 fortepiany. Artyści zagrają na specjalnie przygotowanych trzech fortepianach koncertowych marki Bluthner, które przyjadą z fabryki w Niemczech.
Koncerty odbywają się w ramach projektu "Rok Mozarta na 1-2-3 fortepiany" pod patronatem Vattenfalla.