Polmic - FB

calendar of events

2005 2006 2007 2008 2009
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Październikowe rocznice:

1 października
  • 60-te urodziny obchodzi kompozytor Zbigniew Karnecki

2 października
3 października
5 października
  • 40-ste urodziny świętuje pianista Wojciech Świtała

  • przypada 105. rocznica urodzin Michała Kondrackiego (1902-1984), ucznia Romana Statkowskiego i Karola Szymanowskiego (kompozycja) oraz Henryka Melcera (fortepian) w Konserwatorium Warszawskim, a także Nadii Boulanger, Paula Dukasa i Paula Vidala w École Normale de Musique w Paryżu

9 października
  • 50-te urodziny obchodzi muzykolog Anna Granat-Janki

12 października
14 października
17 października
  • mija 15. rocznica śmierci Tadeusza Żmudzińskiego (1924-1992), pianisty i pedagoga, ucznia Władysławy Markiewiczówny w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, niezrównanego interpretatora dzieł Karola Szymanowskiego

20 października
21 października
  • 75. urodziny świętuje muzykolog Zofia Chechlińska

22 października
  • mija 85. rocznica urodzin Tadeusza Machla (1922-2003), kompozytora, organisty i pedagoga

  • 15. rocznica śmierci Konrada Pałubickiego (1910-1992), kompozytora i pedagoga, ucznia Zbigniewa Drzewieckiego (fortepian) oraz Stefana Bolesława Poradowskiego i Kazimierza Sikorskiego (kompozycja), profesora uczelni muzycznych w Sopocie, Gdańsku i Bydgoszczy

25 października
  • 45-te urodziny obchodzi wiolonczelista Andrzej Bauer

  • 55-te urodziny muzykologa Macieja Gołąba

26 października
  • 35-te urodziny świętuje gitarzysta Robert Horna

  • 95-te urodziny obchodzi muzykolog Irena Turska

29 października



W dniu 1 października 2007 roku przypada jubileusz 30 lat Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia AMADEUS w Polskim Radiu.
Wyjątkowe brzmienie smyczków i radiowa precyzja – to znaki rozpoznawcze Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia AMADEUS. Założona przez Agnieszkę Duczmal Orkiestra od 30 lat jest etatowym zespołem Polskiego Radia. Plonem jej działalności jest ponad 8000 minut zarejestrowanej muzyki, 37 płyt CD i ponad 100 programów telewizyjnych. Z Orkiestrą koncertowali najwybitniejsi artyści, nie tylko polscy, a wśród nich Martha Argerich, Mischa Maisky czy Al Di Meola.
Upływający 30-ty rok Orkiestry w Polskim Radiu rozpoczyna jej 40-ty sezon artystyczny. Jubileusz 40-lecia Orkiestry AMADEUS obchodzony będzie w roku 2008, a planowane koncerty Zespołu i zaproszonych do współpracy fantastycznych solistów z pewnością dostarczą słuchaczom kolejnych artystycznych wrażeń.


Uniwersytet Warszawski - Instytut Muzykologii, Biuro Promocji i Fundacja oraz Gabinet Zbiorów Muzycznych Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie zapraszają w dniach 2 października – 25 listopada 2007 roku do Muzeum Teatralnego Teatru Wielkiego w Warszawie na wystawę Metopy, maski, mity…. Dziedzictwo artystyczne Karola Szymanowskiego.
Autorką scenariusza wystawy jest opiekunka Archiwum Kompozytorów Polskich BUW, st. kustosz dyplomowany, mgr Elżbieta Jasińska-Jędrosz, muzykolog o znaczącym dorobku naukowym i literackim, autorka wielu publikacji poświęconych Karolowi Szymanowskiemu i realizatorka licznych wystaw. W gronie merytorycznych konsultantów wystawy znalazła się wybitna specjalistka w zakresie badań nad życiem i twórczością Szymanowskiego - Teresa Chylińska (Uniwersytet Jagielloński, Polskie Wydawnictwo Muzyczne).
Na miejsce wystawy wybrano Sale Redutowe Teatru Wielkiego w Warszawie, oferujące duże możliwości aranżacyjne. Ponadto współudział Muzeum Teatralnego w projekcie pozwoli poszerzyć formułę wystawy także o interesujące teatralia związane z obecnością muzyki Karola Szymanowskiego na narodowej scenie. Umiejscowienie wystawy w Teatrze Wielkim z pewnością poszerzy też grono jej odbiorców o publiczność odbywających się tam spektakli i pozwoli zorganizować szereg imprez towarzyszących, wiążących się tematycznie z obchodami jubileuszu.

Read more


Dyrekcja Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w uroczystości przyznania nagrody Ray E. & Ruth A. Robinson Musicology Award najlepszemu absolwentowi studiów magisterskich lub doktorskich w dziedzinie muzykologii w roku akademickim 2006/2007, która odbędzie się w Instytucie Muzykologii w Krakowie (ul. Westerplatte 10) dnia 2 października 2007 roku o godz. 11.00. W programie m.in. wykład dr hab. Małgorzaty Woźnej-Stankiewicz, inaugurujący rok akademicki 2007/2008, pt.: Działalność Zdzisława Jachimeckiego przed otwarciem pierwszej na ziemiach polskich uniwersyteckiej katedry muzykologii, wystąpienie fundatora nagrody Prof. Raya E. Robinsona i wręczenie nagrody zwycięzcy Konkursu.


Akademia Muzyczna w Poznaniu zaprasza na koncert In Memoriam Roman Padlewski z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki w dniu 1 października 2007 roku o godz. 19.00. W wykonaniu Urszuli Kryger – mezzosopran, Katarzyny Jankowskiej – fortepian, Andrzeja Gębskiego – skrzypce oraz Kwartetu Wieniawskiego w składzie: Jarosław Żołnierczyk, Mirosław Bocek, Lech Bałaban i Maciej Mazurek usłyszymy utwory Romana Padlewskiego oraz Jana Sebastiana Bacha, Tadeusza Zygfryda Kasserna i Karola Szymanowskiego.
Koncert organizowany jest w związku z obchodami 63. rocznicy Powstania Warszawskiego. Roman Padlewski był jednym z bohaterów walk powstańczych; zginął na Muranowie w wieku 29 lat podczas ataku na niemiecki pojazd pancerny.

Read more


Szymanowskiego światy dalekie i bliskie
X Festiwal Muzyczny Polskiego Radia, 1-7 października 2007


Jubileuszowy Festiwal Muzyczny Polskiego Radia to jedno z najważniejszych wydarzeń Roku Karola Szymanowskiego. Koncerty będą miały miejsce w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie i będą transmitowane przez radiową Dwójkę. W programie Festiwalu znajdą się kompozycje jego Patrona, a także utwory jego nauczycieli i duchowych mistrzów (Z. Noskowskiego, R. Straussa), jego rówieśników (m. in. B. Bartóka, G. Fitelberga, M. Ravela, A. Schönberga, A. Weberna) oraz uczniów (m. in. R. Maciejewskiego, Z. Mycielskiego i R. Palestra). Motywami przewodnimi są Tatry i mit Dionizosa.
Jednym z ważniejszych wydarzeń będzie światowe prawykonanie dnia 7 października 2007 roku dokończonej przez Piotra Mossa kantaty Agawe Karola Szymanowskiego.

Dokładny program Festiwalu: www.polskieradio.pl/dwojka/festiwal/program.aspx


Już po raz czwarty warszawska publiczność będzie mogła uczestniczyć w Festiwalu Muzyki Kameralnej „Kwartesencja”, który odbędzie się w dniach 3–7 października 2007 roku w Fabryce Trzciny w Warszawie; jedynie koncert 5 października zabrzmi w Pałacu Paca (przy ul. Miodowej 15). Organizatorami Festiwalu są muzycy Kwartetu Royal, który w tym roku znalazł się wśród trzech finalistów nominowanych do prestiżowej nagrody Royal Philharmonic Society – najważniejszego brytyjskiego wyróżnienia przyznawanego za kreatywność i doskonałość od 1871 roku.
„Kwartesencja” zgromadzi plejadę gwiazd kameralistyki. Pięciodniowy cykl otworzy wspólny występ gospodarzy z Kwartetem Śląskim. Dnia 4 i 5 października odbędą się koncerty genialnego brytyjskiego tenora Marka Padmore'a, który z towarzyszeniem Kwartetu Royal oraz pianisty Simona Leppera wykona utwory Franciszka Schuberta, Benjamina Brittena i Ralpha Vaughan Williamsa. Dnia 6 października klasyka zetknie się ze współczesnością: Royal String Quartet zagra ostatni Kwartet Beethovena oraz dwie kompozycje Sofii Gubaiduliny – kompozytorki pochodzącej z Tatarstanu, której pełna mistycyzmu i harmonii muzyka jest wynikiem poszukiwań i eksploracji różnorodnych technik i stylów. Koncert finałowy będzie wydarzeniem bez precedensu. Jako że ideą Kwartesencji jest poszukiwanie, pasja i kreatywność, 7 października można będzie posłuchać wyjątkowych aranżacji muzyki Karola Szymanowskiego stworzonych specjalnie na zamówienie organizatorów przez Smolika i DJ Lenara.
Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Mazowieckiego i Ambasador Wielkiej Brytanii.


Filharmonia Krakowska zaprasza na koncerty symfoniczne w 125. rocznicę urodzin Karola Szymanowskiego w piątek, 5 października 2007 roku o godz. 19.00 i 6 października 2007 roku o godz. 18.00. Z orkiestrą i chórem Filharmonii Krakowskiej, które poprowadzi Jerzy Maksymiuk, w partiach solowych wystąpią: Krzysztof Jakowicz – skrzypce i Iwona Hossa – sopran. W monograficznie zestawionym programie znajdą się: Błazen Tantris - II cz. cyklu fortepianowego Maski op. 34 w instrumentacji Jana Krenza, I Koncert skrzypcowy op. 35 i III Symfonia „Pieśń o nocy” op. 27.
W przerwie piątkowego koncertu symfonicznego odbędzie się aukcja monet upamiętniających 125. rocznicę urodzin Karola Szymanowskiego, a wprowadzonych do obiegu przez Narodowy Bank Polski dokładnie w dniu urodzin kompozytora (3 października). NBP przygotował następujące monety o nominałach: 200 zł¸ wykonaną stemplem lustrzanym w złocie (nakład 8.000 szt.), 10 zł wykonane stemplem lustrzanym w srebrze (nakład 53.000 szt.) i 2 zł wykonane stemplem zwykłym w stopie Nordic Gold (nakład 990.000 szt.). Wszystkie monety emitowane przez NBP są prawnym środkiem płatniczym w Polsce, ale ich wartość kolekcjonerska zdecydowanie przewyższa nominalną. Projekt monet przygotowała Urszula Walerzak. Na awersie monet znajduje się wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej na tle zapisu nutowego, natomiast na rewersie – wizerunek Karola Szymanowskiego z napisem w otoku 125. ROCZNICA URODZIN KAROLA SZYMANOWSKIEGO. Środki uzyskane ze zlicytowanych zestawów monet przekazane zostaną Fundacji DOM MUZYKA SENIORA powołanej do życia w 2004 roku przez Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków. Fundacja jednoczy środowisko muzyczne mając na celu stworzenia domu seniora.


Jeden z najwybitniejszych pianistów młodej generacji, laureat 61. Konkursu Genewskiego - Gilles Vonsattel (na zdjęciu) wystąpi podczas koncertu organizowanego przez Filharmonię Kaliską w ramach Festiwalu Muzycznego „Bursztynowy Szlak”, w dniu 5 października 2007 roku o godzinie 19.30 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu. Artyście towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka. W programie: Conrad Beck - Klavierstücke, W.A. Mozart - Koncert fortepianowy A-dur KV 414 i F. Schubert - V Symfonia B-dur.

Read more


Koncertem symfonicznym w dniu 5 października 2007 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy zakończy się 45. Bydgoski Festiwal Muzyczny. Uroczystą galę wypełni wspaniała polska muzyka i ogromny aparat wykonawczy. Orkiestra pod batutą swego szefa maestro Tadeusza Wojciechowskiego rozpocznie Uwerturą do opery "Maria" Romana Statkowskiego. Utwór ten należy do najczęściej grywanych dziś kompozycji z epoki tzw. przedmłodopolskiej i "jest właściwie jedynym dziełem Statkowskiego, które pomyślnie zniosło próbę czasu." Następny punkt programu to słynny Koncert fortepianowy Ignacego Jana Paderewskiego, zaliczany do najważniejszych i najbardziej reprezentatywnych kompozycji mistrza. Finałowy koncert Festiwalu zwieńczy estradowe wykonanie baletu Harnasie Karola Szymanowskiego. Na estradzie obok Orkiestry Symfonicznej stanie Chór Polskiego Radia z Krakowa i Hurda - Kapela Jana Karpiela Bułecki z Zakopanego.


W dniach 5-7 października 2007 roku w Sokołowie Podlaskim, Płocku i Warszawie odbędzie się Festiwal Chórów Dziecięcych i Młodzieżowych Państw Grupy Wyszehradzkiej. Najciekawsze i najlepsze zespołowe propozycje wokalne zaprezentują młodzi artyści z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Wstęp na koncerty jest wolny.
Koncerty festiwalu kierowane są do szerokiego grona melomanów lokalnych środowisk, towarzystw muzycznych, a także do młodzieży szkół podstawowych, gimnazjów i liceów oraz uczniów szkół muzycznych. W programie znajdą się kompozycje chóralne z różnych epok, ze szczególnym uwzględnieniem nurtów narodowych państw biorących udział w przedsięwzięciu. Usłyszymy między innymi utwory Wacława z Szamotuł, Mikołaja Zielińskiego, Antona Brucknera, Karola Szymanowskiego, Johannesa Brahmsa, Guillaume’a Duffaya, Ilji Zeljenki, Tadeusza Szeligowskiego, Sergiusza Rachmaninowa, Zoltána Kodály’a, Beli Bartóka, Giuseppe Verdiego i wielu innych kompozytorów.
Festiwal zakończy uroczysty koncert finałowy w sali koncertowej Warszawskiego Domu Technika NOT (przy ulicy Czackiego 3/5), podczas którego ostatni utwór Cantemus Layoša Bardoša zabrzmi jednocześnie w wykonaniu wszystkich pięciu chórów, biorących udział w festiwalu.

Read more


Rektor Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na cykl wydarzeń Roku Karola Szymanowskiego na UW, który rozpocznie koncert – Rymy dziecięce op. 49, oryginalne połączenie muzyki Szymanowskiego z wierszami Kazimiery Iłłakowiczówny. Wykonawcy tego programu – sopranistka Anna Mikołajczyk-Niewiedział i pianista Edward Wolanin – dali się poznać jako znakomici interpretatorzy pieśni Szymanowskiego, między innymi dzięki wydanej w tym roku płycie. Skomponowany przez Karola Szymanowskiego w latach 1922-23 cykl utworów zawiera jednak tylko wybór spośród czasem tajemniczych, czasem pełnych niecodziennego humoru Rymów dziecięcych Iłłakowiczówny. Warto poznać je bliżej – stąd obecność Ewy Konstancji Bułhak, w wykonaniu której usłyszymy aktorskie interpretacje tych miniatur. Popularnonaukową stronę programu koncertu przybliży słuchaczom dr Agnieszka Chwiłek z Instytutu Muzykologii UW. Koncert, organizowany przez Sekcję ds. Promocji Kultury, Instytut Muzykologii UW i Fundację UW przy wsparciu finansowym Urzędu m st. Warszawy, odbędzie się w sobotę, 6 października 2007 roku o godz. 18.00 w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów Uniwersytetu Warszawskiego (Krakowskie Przedmieście 32), wstęp wolny.


W kolejne niedziele od 2 września do 28 października 2007 roku odbędzie się w Warszawie dziewięć recitali organowych w ramach VIII Warszawskiego Festiwalu Organowego „Organy Śródmieścia”.
Cykl koncertów w wykonaniu znanych polskich i zagranicznych organistów-wirtuozów będzie miał miejsce w różnych kościołach stolicy (ze szczególnym uwzględnieniem kościołów znajdujących się na terenie Dzielnicy Śródmieście) wyposażonych w koncertowe organy. Program każdego recitalu dopasowany jest do specyfiki konkretnego instrumentu. Koncerty poprzedzać będzie komentarz z informacją dotyczącą historii i budowy organów.

Read more


Stowarzyszenie Ogród Sztuk i Nauk oraz Muzeum im. A. i J. Iwaszkiewiczów w Stawisku zapraszają na VIII Festiwal Muzyczne konfrontacje - Chopin - Szymanowski- Lutosławski, który odbędzie się w dniach 14 września – 21 października 2007 roku pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta-Ogrodu Podkowa Leśna. Wystąpią wybitni instrumentaliści - laureaci międzynarodowych konkursów muzycznych: Marek Drewnowski, Krzysztof Jabłoński, Piotr Pławner, Tomasz Strahl, Maria Szwajger-Kułakowska, Robert Morawski i śpiewacy – laureaci międzynarodowych konkursów wokalnych: Julita Mirosławska, Rafał Bartmiński oraz zespoły: Trebunie Tutki, Zespół Polski Marii Pomianowskiej, kwartet Prima Vista, Ravel Piano Duo, Trio jazzowe Włodka Pawlika.
Koncertom towarzyszyć będzie wystawa Karol Szymanowski 1882-1937, współorganizowana przez Archiwum Kompozytorów Uniwersytetu Warszawskiego, oraz spotkanie literackie w ramach „Warszawskiej Jesieni Poezji”, przygotowane wspólnie ze Związkiem Literatów Polskich.
Spotkania festiwalowe odbędą się w dniach: 14, 15, 23 i 30 września oraz 7, 12, 14 i 21 października 2007 roku.
Koncepcja merytoryczna Festiwalu, nadzór programowy i organizacyjny - Alicja Matracka-Kościelny.

Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Read more


Dnia 10 października roku o godz. 11.00 w Auli Nova w Akademii Muzycznej w Poznaniu odbędzie się inauguracja roku akademickiego 2007/2008 połączona z nadaniem tytułu doktora h.c. prof. Jadwidze Kaliszewskiej. W wykonaniu Agaty Szymczewskiej i Jarosława Nadrzyckiego – laureatów XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu usłyszymy Mity Karola Szymanowskiego oraz Tempo di ciaccona Beli Bartoka.
Tego samego dnia o godz. 19.00 odbędzie się koncert inaugurujący rok akademicki 2007/2008, dedykowany prof. Jadwidze Kaliszewskiej. Jego wykonawcami będą wychowankowie poznańskiej uczelni muzycznej, cenieni instrumentaliści i pedagodzy działający na terenie Polski i za granicą, a wśród nich wywodzący się z klasy prof. Kaliszewskiej Bartłomiej Nizioł, triumfator X Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego z roku 1991 oraz Joanna Marcinkowska i Andrzej Tatarski – fortepian, Marcin Baranowski, Bartosz Bryła, Mariusz Derewecki – skrzypce, Michał Bryła i Lech Bałaban – altówka, Stanisław Firlej i Eugeniusz Zboralski – wiolonczela, Piotr Czerwiński – kontrabas. W programie: A. Schönberg Verklärte Nacht op. 4 (opracowanie na trio fortepianowe: Edward Steuermann), F. Schubert Kwintet fortepianowy A-dur „Die Forelle” op. 114, Felix Mendelssohn-Bartholdy Oktet smyczkowy Es-dur op. 20.


W dniach 10-12 października 2007 roku Orkiestra „Leopoldinum” pod dyrekcją Ernsta Kovacica wystąpila w Belgii w ramach festiwalu EUROPALIA.EUROPA. Zaprezentowany program koncertów zespołu odzwierciedlał bogatą i prawdziwie europejską historię Polski - wykonano dzieła trzech znamienitych kompozytorów naszych czasów: Krzysztofa Pendereckiego (Serenada na orkiestrę smyczkową i Passacaglia – Larghetto), Witolda Lutosławskiego (Uwertura na smyczki) i Zygmunta Krauzego (Rhapsod na orkiestrę smyczkową) w połączeniu z błyskotliwymi kompozycjami na smyczki kompozytorów austriackich: H. K. Grubera i Paula Hindemitha. Natomiast Ludwig van Beethoven, twórca europejskiego hymnu, łączy w Wielkiej Fudze op. 133 (oryginalnie napisanej dla kwartetu smyczkowego) mistrzostwo swojego stylu w połączeniu z młodzieńczą siłą rytmu i brzmienia. Zespół wystąpił w następujących miejscowościach: Dilbeek, Herzele (w ramach „Van Vlaanderen Festival”) oraz w Braine d’Alleud, spotykając się z gorącym przyjęciem słuchaczy – także tych, którzy przyjechali na koncerty głównie ze względu na niezwykle interesujący program. Adagio con molto espressivo z Serenady D-dur Op. 9 Roberta Fuchsa dopełniało program jako kompozycja przygotowana na bis.


Dnia 12 października 2007 roku o godzina: 19.30 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu odbędzie się koncert polskiej muzyki współczesnej w wykonaniu znanej saksofonistki - Aliny Mleczko (na zdjęciu), pianisty Macieja Piszka oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka. W programie koncertu znajdą się cztery kompozycje: Uwertura na orkiestrę Antoniego Szałowskiego, Suita polifoniczna (2 utwory z Kunst der Fuge J.S. Bacha) Jana Krenza, Koncert fortepianowy Macieja Przezwańskiego i Koncert saksofonowy Jacka Grudnia.


W dniach 13 października – 15 grudnia 2007 roku w sali Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie (przy Krakowskim Przedmieściu 66) już po raz piąty odbędzie się Festiwal Polskiej Muzyki Kameralnej, organizowany przez Zespół i Fundację „Camerata Vistula”. Początek koncertów o godzinie 19.00. Wstęp wolny.
V Festiwal Polskiej Muzyki Kameralnej przyniesie „premiery” XIX utworów – usłyszymy Koncert fortepianowy F- dur Józefa Deszczyńskiego, Fantazję na trąbkę Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, a także Fantazję na wiolonczelę Antoniego Stolpego. Nie zabraknie utworów Józefa Krogulskiego oraz Karola Lipińskiego w mistrzowskim wykonaniu Konstantego Andrzeja Kulki. Rok 2007 jest rokiem małego jubileuszu Festiwalu, ale jest jednocześnie rokiem jubileuszowym dla ważnych wydarzeń dla polskiej kultury muzycznej: 200 rocznica urodzin i 140 rocznica śmierci I. F. Dobrzyńskiego, 150 rocznica śmierci K. Kurpińskiego i 70 rocznica śmierci Karola Szymanowskiego, których utworów nie zabraknie w programie Festiwalu.

Read more


Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie zaprasza na Jubileusz 60-lecia nadania imienia Karola Szymanowskiego. Ta ważna dla Szkoły data zbiega się z ustanowionym przez Sejm Rokiem Karola Szymanowskiego, w którym przypada 125 rocznica urodzin i 70 rocznica śmierci Wielkiego Kompozytora. Honorowy Patronat Jubileuszu objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Pan Kazimierz Michał Ujazdowski oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy - Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Komitet organizacyjny zaprasza do udziału w Jubileuszu Absolwentów i Pedagogów szkoły stopnia podstawowego i dawnego Liceum Muzycznego, a później - Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia. Prosi o nadsyłanie zdjęć, wspomnień, dedykacji i innych tekstów w dowolnej formie literackiej. Najciekawsze teksty i zdjęcia zamieszczone zostaną w Księdze Jubileuszowej lub w Internetowej Galerii Jubileuszowej. Materiały przeznaczone do Księgi Jubileuszowej można nadsyłać do 30 czerwca 2007 roku. Galeria Internetowa będzie redagowana permanentnie od września do grudnia 2007. Nadsyłać należy dokumenty w formie listów e-mailowych lub na innych nośnikach elektronicznych.
PROGRAM OBCHODÓW JUBILEUSZOWYCH
  • 22 września 2007 – Święto Szkoły
  • 14 października 2007, godz. 11, Kościół Seminaryjny ul. Krakowskie Przedmieście 52/54 – Msza Święta w intencji Szkoły
  • 27 października 2007, godz. 17, Akademia Muzyczna im. F. Chopina, ul. Okólnik 2 – uroczystości oficjalne i Galowy Koncert Symfoniczny
  • 28 października 2007 – spotkania absolwentów na terenie Szkoły
  • 23-25 listopada 2007 – I Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny SZYMANOWSKI In MEMORIAM dla uczniów szkół muzycznych II stopnia

Przeczytaj List Otwarty do Pedagogów, Absolwentów i Przyjaciół Szkoły


W niedzielę, 14 października 2007 roku o godz. 9.00 w Bazylice św. Krzyża w Warszawie odbędzie się uroczysta Msza Święta inaugurująca rok akademicki 2007/2008, podczas której wykonana zostanie kompozycja Mariana SawyMissa Claromontana. Wystąpi Chór Mieszany i Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina pod dyrekcją Katarzyny Sokołowskiej. Wstęp wolny


Jesienna edycja Festiwalu "Musica Sacra w Katedrze Warszawsko-Praskiej"

Stowarzyszenie „Musica Sacra” zaprasza na jesienne koncerty trzeciej edycji Międzynarodowego Festiwalu „Musica Sacra” w Katedrze Warszawsko-Praskiej, które odbędą się w październikowe niedziele i sobotę - 14, 20 i 28 października 2007 roku o godz. 19.00 (wstęp wolny). Wśród dzieł, które zostaną zaprezentowane znajdzie się m.in.: Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta, a także utwory polskich kompozytorów XX wieku – Karola Szymanowskiego, Aleksandra Tansmana, Mariana Sawy.
Patronat medialny nad festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Ramowy program koncertów:
  • 14 października, godz. 19.00
    wykonawcy: Jan J. Bokszczanin – organy, Paweł Gusnar – saksofon
    w programie utwory Mariana Sawy, Eugene Bozza, Karola Szymanowskiego, Astora Piazzolli, Krzysztofa Komedy i Aleksandra Tansmana
  • 20 października, godz. 19.00
    wykonawcy: Renata Landowska-Szczerbaczewicz - sopran, Joanna Łukaszewska - alt, Robert Cieśla - tenor, Dariusz Machej - bas, Chór Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra”, Polska Orkiestra Radiowa, Jan Łukaszewski – dyrygent
    w programie: Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta
  • 28 października, godz.19.00
    wykonawcy: Chór Katedralny Saint-Evode (Francja) - Loïc Barrois – dyrygent
    w programie utwory Maurice Durufle, Francis Poulenc, Alfred Desenclos, Pierre Villette, Urmas Sisask


Uroczysty Koncert z okazji obchodów Dni Papieskich odbędzie się dnia 14 października 2007 roku o godzinie 20.00 w Kościele Garnizonowym w Kaliszu. Wystąpią: Michał Mielczarek – vocal, Chór „Schola Cantorum Calisiensis”, Andrzej Ryłko, Jakub Tomalak - przygotowanie chóru, Chór „Abba Pater”, Jakub Tomalak - przygotowanie chóru, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej, Jakub Tomalak – dyrygent i Adam Szymański - slowo wiążące. W programie: Jakub Tomalak - Msza Kaliska "Sedes Sapientiae", Marcin Pospieszalski - Abba Ojcze, Piotr Pałka - Nie lękajcie się i Marcin Pospieszalski - Barka. Wstęp wolny.


W 158. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina, w dniu 15 października 2007 roku o godz. 19. 00 w Akademii Muzycznej w Warszawie odbędzie się premierowy koncert utworów Juliana Fontany w wykonaniu Huberta Rutkowskiego, który w 2007 roku dokonał pierwszego w historii nagrania twórczości Fontany.
Julian Fontana zasłynął jako przyjaciel, kopista i wydawca dzieł pośmiertnych Chopina (op. 66-74). Historia połączyła go z Fryderykiem tak silnie, że dziś nie sposób oderwać go od chopinowskiego kontekstu. Fontana, przyjaciel Fryderyka ze szkolnej ławy, jego wierny towarzysz na emigracji, żył w cieniu swego mistrza. Zapomniany dziś uczeń Chopina był jednak wielką indywidualnością, a jego twórczość nosiła wiele nowatorskich cech.
W wykonaniu Huberta Rutkowskiego usłyszymy dzieła Fontany i Chopina. Kompozycje przeplatane będą fragmentami korespondencji Fontany z Chopinem i Stanisławem Egbertem Koźmianem, recytowanymi przez Miłogosta Reczka. Koncert poprzedzi prelekcja Magdaleny Oliferko na temat Juliana Fontany.
Na koncercie obecny będzie pra-prawnuk Juliana Fontany - Bill Rodriguez z USA.


Premiera opery sacra w trzech aktach - stacjach Drogi Krzyżowej do słów Karola Wojtyły - Jana Pawła II i z muzyką Włodka Pawlika - Via Sancta - Ojcu Świętemu odbędzie się w Salach Redutowych Teatru Wielkiego w Warszawie w dniu 15 października 2007 roku (powtórzenie 16 października) o godz. 19.15. Scenografia, reżyseria i aranżacja przestrzeni - Ryszard Peryt, kompozycje i fortepianowe improwizacje jazzowe - Włodek Pawlik, dyrygent - Grzegorz Berniak, jazzowa sekcja rytmiczna: Cezary Konrad – perkusja i Paweł Pańta – kontrabas, obsada: Krzysztof Kolberger (recytacje), Teresa Budzisz-Krzyżanowska (recytacje), Elżbieta Wróblewska (mezzosopran), Adam Kruszewski (baryton), Chór Kameralny i Orkiestra Smyczkowa Opery Narodowej.

Read more


Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu organizuje od 2003 roku wyjątkowy cykl koncertowy pod nazwą "Wielkie Recitale w Auli Uniwersyteckiej". Muzyczne wieczory odbywają się raz na kwartał, a ich bohaterami są najwybitniejsi artyści światowego formatu.
Występ Tatiany Shebanovej, laureatki X Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego z 1980 roku, w poniedziałek 15 października 2007 roku o godz. 19:00 będzie miał charakter zupełnie wyjątkowy. Z Niemiec przyjedzie specjalnie przygotowany fortepian koncertowy marki Blüthner. Firma fonograficzna Hänssler Classic dokona po raz pierwszy w Polsce nagrania koncertowego i to w dodatku „na żywo”. Przedstawiciele tego znakomitego wydawnictwa posiadającego dystrybucję na całym świecie zapowiadają prezentację płyty CD jeszcze w tym roku.
Na program chopinowskiego wieczoru złożą się nokturny, walce, polonezy i ballady.


We wtorek, 16 października 2007 roku o godz. 19 .30 w Archikatedrze Łódzkiej (Plac Jana Pawła II/ul. ks. Skorupki) odbędzie się uroczysty Koncert Papieski, podczas którego wykonana zostanie dedykowana Papieżowi Missa latina Zdzisława Szostaka. Prawykonanie Mszy łacińskiej odbyło się 23 marca 2005 roku w Filharmonii Łódzkiej, wykonanie drugie – 4 października zeszłego roku podczas stołecznego festiwalu Muzyczna Praga w warszawskiej bazylice Najświętszego Serca Jezusa. Podobnie jak poprzednio, także i tym razem za pulpitem dyrygenckim stanie kompozytor. Poprowadzi orkiestrę i chór Filharmonii Łódzkiej, a partie solowe wykonają: Elżbieta Towarnicka, Eugenia Rezler, Piotr Kusiewicz i Piotr Nowacki.
Zdzisław Szostak znany jest głównie jako dyrygent i twórca muzyki filmowej, ale on sam największe znaczenie przypisuje swojej twórczości autonomicznej. O skomponowanej trzy lata temu Missa latina mówi się, że jest to podsumowanie i ukoronowanie jego całego dorobku. Kompozycję Szostak zadedykował Janowi Pawłowi II, ale uczynił to dopiero po pewnym czasie. „Nie chciałem być posądzany o koniunkturalizm, nie zależało mi na rozgłosie ani pieniądzach – wyjaśnia – Niezwykły zbieg okoliczności sprawił, że papież zmarł dokładnie w tydzień po prawykonaniu mojego utworu. (...) Natychmiast wziąłem partyturę i dopisałem dedykację: Janowi Pawłowi II poświęcam”.


Opera Nova w Bydgoszczy zaprasza w dniu 17 października 2007 roku o godz. 20.00 na występ jednego z najznakomitszych obecnie zespołów tanecznych -Sanktpetersburski Teatr Baletu Borysa Ejfmana. To trzecia wizyta rosyjskich tancerzy w Operze Nova - publiczność bydgoska oglądała już w ich wykonaniu legendarne spektakle Bracia Karamazow, Musagete i Annę Kareninę. Teraz pokażą najnowszą choreografię swego dyrektora artystycznego, Ejfmana - Mewę balet w dwóch aktach na motywach sztuki Antona Czechowa.
Uznany przez prasę amerykańską za najlepszego rosyjskiego choreografa naszych czasów, Boris Ejfman jest jedną z najważniejszych postaci współczesnego baletu. Jego Teatr Baletu zrewolucjonizował koncepcję tańca klasycznego w Rosji, podnosząc sztukę baletową do najwyższego szczebla ekspresji. Boris Ejfman stworzył przy tym, czy raczej przywołał współcześnie nowy typ artysty baletu: tancerza-aktora, który wykorzystuje swe solidne i nieskazitelne przygotowanie w dziedzinie baletu klasycznego jako podstawę do współtworzenia awangardowej, nowoczesnej choreografii. Unikatowy styl tego teatru wspiera nową estetykę tańca XX-wiecznymi osiągnięciami teatru i filmu, wykorzystując wszelkie aspekty współczesnej inscenizacji teatralnej dla kreowania nowych, bogatych i wielowymiarowych doświadczeń scenicznych.

Read more


W 158. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina, dnia 17 października 2007 roku o godz. 20.00 w Bazylice św. Krzyża w Warszawie podczas Mszy Św. pod przewodnictwem Ks. Arcybiskupa Józefa Kowalczyka - Nuncjusza Apostolskiego zabrzmi wersja liturgiczna Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Dzieło usłyszymy w wykonaniu solistów: Marty Boberskiej – sopran, Ewy Marciniec – alt, Hansa Jörga Mammela – tenor, Roberta Gierlacha – bas oraz Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy Aukso i Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia", przygotowanego przez Annę Szostak. Całość zza pulpitu dyrygenckiego poprowadzi Marek Moś.
Bezpłatne zaproszenia do odbioru w siedzibie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina (pl. Piłsudskiego 9, Warszawa) od 10 października 2007 roku w godz. 9-15. Ilość zaproszeń ograniczona.


Filharmonia Krakowska zaprasza na pierwszy w nowym sezonie 2007/2008 wieczór z cyklu Koncerty Uniwersyteckie. W środę, 17 października 2007 roku o godz. 19.30 w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego krakowska publiczność już po raz 101 będzie świadkiem szczególnego połączenia elementów stricte muzycznych z pierwiastkami naukowymi. Głównym muzycznym bohaterem październikowego Koncertu Uniwersyteckiego będzie tegoroczny jubilat - Karol Szymanowski. Kontynuując linię wyznaczoną przez obchody Roku Karola Szymanowskigo, zaprezentowany zostanie fragment twórczości kameralnej wielkiego kompozytora - I i II Kwartet smyczkowy. W repertuarze koncertu obok utworów Szymanowskiego znajdzie się także II Kwartet smyczkowy Zoltána Kodály'a. Kompozycje usłyszymy w interpretacji Kwartetu Śląskiego (na zdjęciu), występującego w składzie: Szymon Krzeszowiec - I skrzypce, Arkadiusz Kubica - II skrzypce, Łukasz Syrnicki - altówka, Piotr Janosik - wiolonczela. W części słownej wykład pod tytulem Piękno naukowego wnioskowania wygłosi profesor zwyczajny Instytutu Archeologii UJ - Bolesław Ginter.


W dniach 18-21 października 2007 roku w Gdyni odbędzie się Festiwal Form Audio-Vizualnych i Multimedialnych Transvizualia 007: Mediascream!.
Podczas jednego weekendu w magazynie na ulicy Polskiej, Klubie Filmowym oraz Klubie Muzycznym "Ucho" będą miały miejsce wydarzenia na przecięciu różnych sztuk. Wśród nich głównymi modułami programowymi będą wystawy, koncerty, pokazy filmowe i warsztaty. Tematem przewodnim łączącym inicjatywy z zakresu video-artu, filmu, animacji, net-artu, vj+dj, mediów mieszanych, street-artu, fotografii/grafiki, instalacji, działań performatywnych będzie synteza/zderzenie dźwięku i obrazu.
W ramach Transvizualiów istnieją dwie sekcje konkursowe – MEDIASCREAM! – główny moduł konkursowy oraz Sekcja Młodych Modelator – konkurs przeznaczony dla studentów wyższych uczelni artystycznych. W obu konkursach zostanie przyznana jedna nagroda główna. Dodatkowo koordynatorzy główni TV 007 dokonają wyboru wydarzenia festiwalowego, które najpełniej odda charakter TRANSVIZUALIÓW i edycji MEDIASCREAM! Regulamin konkursu, szczegółowo określający warunki nadsyłania i wyboru prac, jest dostępny na stronie www.transvizualia.com

Read more


Fundacja Muzyki aukso oraz Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski zapraszają na koncert z cyklu Lakmus Project, który odbędzie się 18 października 2007 roku o godz. 20:07 w Galerii 2 Zamku Ujazdowskiego w Warszawie. W wykonaniu Marcina Zdunika – wiolonczela i Orkiestry Kameralnej Hanseatica pod dyrekcją Andrzeja Bauera usłyszymy pięć kompozycji: Andrzeja Kwiecińskiego - Umbrae, Tomasza Sikorskiego - Struny w ziemi na 15 instrumentów smyczkowych, Rolfa Wallina - Ground for Cello and 18 solo strings, Pawła Mykietyna - Prologue i Witolda Lutosławskiego - Preludia i fuga na 13 instrumentów smyczkowych.
LAKMUS PROJECT to seria wydarzeń muzycznych prezentujących nową muzykę kameralną i elektroniczną zorganizowana przez "FUNDACJĘ MUZYKI aukso" we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej - w Sali Laboratorium Zamku Ujazdowskiego. LAKMUS PROJECT to także zespół wybitnych muzyków, których łączy idea wykonawstwa na najwyższym poziomie najważniejszych dzieł muzyki XX-go i XXI-go wieku. Zamiarem LAKMUS PROJECT jest współpraca z twórcami - inspirowanie oraz prawykonania nowych dzieł.
Kolejny koncert z cyklu Lakmus Project – w wykonaniu perkusisty Cezarego Konrada - odbędzie się 8 listopada 2007 roku.


Dnia 19 października 2007 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbędzie się koncert symfoniczny w ramach obchodów Roku Karola Szymanowskiego. W wykonaniu wybitnego skrzypka Krzysztofa Jakowicza oraz Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Jerzego Swobody usłyszymy dwie kompozycje Karola Szymanowskiego - Uwerturę koncertową i I Koncert skrzypcowy oraz Sergiusza Prokofiewa VII Symfonię op.31.


Filharmonia Łódzka zaprasza na koncerty z cyklu "Pamięci Artura Rubinsteina", które odbędą się w dniach 19 i 20 października 2007 roku. Podczas dwóch wieczorów usłyszymy cztery koncerty fortepianowe Ludwiga van Beethovena w wykonaniu czworga wybitnych polskich pianistów. I Koncert C-dur i II B-dur zabrzmią 19 października w interpretacji Krzysztofa Jabłońskiego i Beaty Bilińskiej. Nazajutrz Piotr Paleczny i Tatiana Shebanova przedstawią III Koncert c-moll i IV G-dur. Muzyczne wrażenia poprzedzą wykłady: 19 października Witold Paprocki opowie o tym, jak Rubinstein interpretował utwory Beethovena, a dzień później Ryszard Bonisławski przedstawi najciekawsze miejsca w Łodzi, związane z osobą pianisty.


Opera Wrocławska zaprasza na superwidowisko Borys Godunow Modesta Musorgskiego. Spektakl zostanie wystawiony sześciokrotnie, w dwa następujące po sobie weekendy. Premiera odbędzie się 19 października 2007 roku, a kolejne przedstawienia będą miały miejsce w dniach 20-21 i 26-28 października 2007 roku o godz. 19.00 (21 i 28 października o godz. 17.00) na scenie Hali Stulecia we Wrocławiu. Borys Godunow Musorgskiego będzie 16 w kolejności superprodukcją Opery Wrocławskiej, przygotowywaną w niezwykłej scenerii Hali Stulecia. Do tej pory megaprodukcje Opery Wrocławskiej obejrzało ponad pół miliona widzów z całej Polski i zagranicy.
Kierownictwo muzyczne - Ewa Michnik, reżyseria - Yuri Alexandrov, scenografia - Paweł Dobrzycki, kostiumy– Małgorzata Słoniowska, choreografia – Bożena Klimczak.
Modest Musorgski, genialny samouk, muzyczny i dramatyczny realista, uchodzi za enfant terrible muzyki rosyjskiej XIX wieku. Jego cała twórczość była ściśle związana z intonacjami rosyjskiej muzyki ludowej. Nowatorskie dążenia kompozytora najsilniej objawiły się w dziedzinie harmoniki, wywierając znaczny wpływ na późniejszą twórczość impresjonistów – przede wszystkim Debussy’ego. Na gruncie opery Musorgski stworzył odmienny pod wieloma względami od dotychczasowych form gatunek „ludowego dramatu muzycznego”.

Read more


ZAKRZYWIENIA IGŁY: MUZYKA PRAWIE NIEMOŻLIWA DO WYKONANIA

Trzy różne wydarzenia skoncentrowane wokół kompozycji, prawie niemożliwych do wykonania, jak powiedział kiedyś o swojej serii Freeman Etudes John Cage.
Nigdy nie wydane oficjalnie kompozycje na taśmę, których zwykle słuchamy w obliczu co najwyżej głośników w sali koncertowej (Studio Eksperymentalne); zbiór 193 stron symboli, kształtów i cyfr; teksty Konfucjusza wpisane w utopię polityczną, utwory ekstremalnie skomplikowane czy pieśni, których przekaz jest tak ocywisty jak popołudniowa telenowela (Cornelius Cardew); rejestracja czyjegoś życia, okruchów wydarzeń z ulicy naprzeciwko, dyskretny mix Beethovena i Strawińskiego; minimalizmu i aleatoryzmu (Luc Ferrari). Jak to wszystko wykonać? Jak można w ogóle podejmować się tego zadania?
Wbrew wszystkim tradycjom wykonawczym i ich ograniczeniom – wydarzenia te będą próbą zetknięcia się z takimi kompozycjami, które właściwie zagrać się nie da.

ZAKRZYWIENIA IGŁY I: 50. Rocznica powstania Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia – 19 października 2007
Założone w 1957 roku Studio Eksperymentalne Polskiego Radia było jedną z pierwszych instytucji na świecie poświęconych muzyce elektroakustycznej. Dziś niemal zapomniane i uwięzione w niemożliwych do objęcia koleinach biurokratyczno-obyczajowych, było miejscem eksperymentów takich twórców, jak Krzysztof Penderecki, Włodzimierz Kotoński, Bogusław Schaeffer czy Eugeniusz Rudnik.
ZAKRZYWIENIA IGŁY II: Cornelius Cardew w Warszawie – 21-25 października 2007
Cornelius Cardew - asystent Stockhausena i równocześnie autor eseju Stockhausen Serves Imperialism, złote dziecko brytyjskiej muzyki współczesnej, które opuściło jej wygody na rzecz radykalnej improwizacji, założyciel słynnych AMM i Scratch Orchestra, klasyk notacji graficznych, od początku lat 70. skoncentrowany wyłącznie na muzyce rewolucyjnej i pozostający całkowicie poza rynkowym obiegiem muzycznym.
ZAKRZYWIENIA IGŁY III: Zamek Ujazdowski, Warszawa, Berlin, Kolonia – 14 grudnia 2007
Luc Ferrari - anty-konceptualny i a-naukowy, nigdy doktrynalny i zawsze pozostający na obrzeżach wszystkich światów muzycznych, które znamy z historii muzyki XX wieku. Muzyka konkretna, aleatoryzm, nagrania terenowe, improwizacja, minimalizm, muzyka elektroniczna i akustyczna – wszystko to tworzy intymny i paradoksalny świat wydarzeń z życia Ferrariego.

Read more


Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy zaprasza na Wieczór Serenad. W sobotę, 20 października 2007 roku o godz. 19 w wykonaniu Patrycji Piekutowskiej – skrzypce oraz Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis pod dyrekcją José Maria Florêncio usłyszymy trzy serenady: Eine kleine Nachtmusik KV 525 Wolfganga Amadeusza Mozarta, Concerto-Notturno Mikołaja Góreckiego i Serenada na orkiestrę smyczkową C-dur op. 48 Piotra Czajkowskiego.


W dniach 21 października – 9 grudnia 2007 roku w Pałacu w Rybnej niedaleko Tarnowskich Gór odbywać się będą koncerty IV Festiwalu Goście Pałacu w Rybnej, w tym roku zatytułowanego Weber i klasycy wiedeńscy – w 200 rocznicę pobytu K. M. von Webera na Śląsku.
Dwieście lat temu K. M. von Weber na zaproszenie rodziny von Wuerttemberg przebywał w miejscowości Pokój na Opolszczyźnie, dawniej zwanej Carlsruhe. Połączenie zaś postaci Webera z klasykami wiedeńskimi nawiązuje do ubiegłorocznego roku mozartowskiego i obecnego związanego z rocznicą beethovenowską. Organizatorzy festiwalu chcieli podkreślić powinowactwo Mozarta z Weberem, którego nauczycielem m.in. był Michał Haydn, brat Józefa. Stąd w programie koncertów IV edycji Festiwalu Goście Pałacu w Rybnej obecne są kompozycje całej trójki klasyków wiedeńskich.
Gośćmi tegorocznej edycji festiwalu są znani soliści - Joanna Ciupa – mezzosopran, Beata Bilińska – fortepian, Rafał Łuszczewski – fortepian, Dariusz Bator – fagot i Antoni Brożek – fortepian oraz Kwartet smyczkowy „Altra Volta”.

Read more


Wrocławska Orkiestra Kameralna „Leopoldinum” zaprasza w dniu 21 października 2007 roku o godzinie 18:00 do Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego na koncert z udziałem Agaty Szymczewskiej, która – wspólnie z Orkiestrą „Leopoldinum” pod dyrekcją Zbigniewa Szufłata - wykona Koncert skrzypcowy C-dur Josepha Haydna.
Orkiestra „Leopoldinum” kontynuuje swój plan wykonania wielu kompozycji Haydna, aby uczcić obchodzony w roku 2009 Rok Haydnowski (200 rocznica śmierci kompozytora). W programie koncertu znajdą się także kompozycje G. Rossiniego, B. Bartoka i O. Respighiego.


W poniedziałek, 22 października 2007 roku o godz. 19.30 w Teatrze Muzycznym „Roma” w Warszawie zabrzmi muzyka Wojciecha Kilara, kompozytora śwatowej sławy, twórcy wybitnych dzieł muzyki klasycznej, jak również muzyki filmowej. Koncert odbędzie się z okazji Międzynarodowej Konferencji z okazji 10-lecia ustawy o ochronie danych osobowych, zorganizowanej przez GIODO – Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. W programie koncertu znajdzie się Suita z filmu „Pan Tadeusz”, Krzesany oraz Koncert fortepianowy. Wystąpi Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją jej szefa Łukasza Borowicza oraz znany pianista Paweł Kowalski. Gościem koncertu będzie sam kompozytor, Wojciech Kilar.


Dnia 23 października 2007 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie odbędzie się koncert symfoniczny w ramach obchodów Roku Karola Szymanowskiego, a dedykowany Międzynarodowemu Konkursowi im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. W wykonaniu wybitnego pianisty Piotra Palecznego oraz Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Warszawie pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiego usłyszymy cztery kompozycje: IV Symfonię „Koncertującą” op. 60 i Etiudę b-moll w opracowaniu na orkiestrę Karola Szymanowskiego, poemat symfoniczny Odwieczne pieśni Mieczysława Karłowicza oraz poemat symfoniczny Kościelec 1909 Wojciecha Kilara.


W środę, 24 października 2007 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie odbędzie się uroczysty koncert Mścisław Rostropowicz – w hołdzie Maestro w 10. rocznicę nadania tytułu Doktora Honoris Causa przez Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie. Wystąpi Warszawska Grupa „Cellonet” w składzie: Rafał Kwiatkowski, Marcin Zdunik, Bartosz Koziak, Robert Dacko, Anna Lubiak, Mariusz Wysocki i Mikołaj Pałosz, działająca pod kierownictwem artystycznym Andrzeja Bauera. W programie utwory Jana Sebastiana Bacha, Grażyny Bacewicz, Pawła Mykietyna, Aleksandra Kościowa, Heitora Villa-Lobosa, Arvo Pårta i Alexandra Kneiffla. Słowo o Mistrzu wygłosi Kazimierz Michalik.
Wstęp bezpłatny.


Ewa Mizerska, Junior Fellow 2006/2007 w Trinity College of Music w Londynie, zaprasza na ostatni koncert ze swojej serii Polska muzyka współczesna na wiolonczelę w Londynie 2006/07, który odbędzie się 25 października 2007 roku o godz. 19.30 w Great Hall Blackheath Halls w Londynie. W wykonaniu wiolonczelistów - Ewy Mizerskiej i Joas Cardoso oraz pianistów - Emmy Abbate i Thomasa Bielinskiego - usłyszymy utwory na wiolonczelę solo, z fortepianem oraz z taśmą, a także cztery kompozycje napisane specjalnie na ten koncert przez młodych polskich kompozytorów: Aleksandrę Grykę, Weronikę Ratusińską, Pawła Przezwańskiego i Piotra Tabakiernika. Ponadto wykonane zostaną utwory Jerzego Bauera, Olgi Hans, Krzysztofa Meyera i Jacka Grudnia.


Filharmonia Krakowska zaprasza na Dni Organowe, które odbędą się w dniach 25-27 października 2007 roku w Bazylice Mariackiej i Sali Filharmonii im. Karola Szymanowskiego.
Dni Organowe organizowane są przez Filharmonię Krakowską nieprzerwanie od czterdziestu lat. Początkowa szersza tygodniowa formuła Dni Muzyki Organowej, obecnie przybrała skromniejszą postać trzech koncertów, podczas których organy prezentują się jako instrument solo (recitale mistrzowskie), koncertujący z towarzyszeniem orkiestry oraz jako element składowy większego dzieła orkiestrowego, najczęściej o charakterze oratoryjnym. W tym roku organizatorzy zapraszają na recital organowy francuskiego organisty i kompozytora Naji Hakim, koncert symfoniczny z solowym udziałem polskich organistów - Arkadiusza Bialica i Dariusza Bąkowskiego-Kois oraz koncert oratoryjny muzyki współczesnej, podczas którego usłyszymy Preludium chorałowe Wojciecha Kilara - w 75. rocznicę urodzin kompozytora, Skrzydła i ręce Julisza Łuciuka – w 80. rocznicę urodzin kompozytora i Styks na altówkę, chór mieszany i orkiestrę Giji Kanczeli’go.

Read more


Austriackie Forum Kultury oraz Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Warszawie zapraszają na monograficzny koncert z okazji 210 rocznicy urodzin Franza Schuberta z cyklu „muzyczne forum młodych", który odbędzie się w czwartek, 25 października 2007 roku o godz. 19.00 w siedzibie Austriackiego Forum Kultury (ul. Próżna 8) w Warszawie. Wykonawcami koncertu będą młodzi, utalentowani artyści: Marta Oyrzanowska – skrzypce, Emilia Walasek – skrzypce, Aleksandra Demowska – altówka, Anna Markiewicz – wiolonczela, Michał Zieliński – wiolonczela, Anna Simińska – sopran, Jerzy Matysiak – klarnet, Agnieszka Dragon – fortepian, Artur Janda – baryton, Lech Napierała – fortepian i Su-Yeon, Son – fortepian. Na program koncertu złożą się cztery kompozycje Franza Schuberta: Pastuszek na skale D 965 na sopran, klarnet i fortepian, Sonata “Arpeggione” a-moll D 821 w wersji na wiolonczelę i fortepian, Schwanengesang D 957 (1. Liebesbotschaft, 2. Kriegers Ahnung, 8. Der Atlas 10. Das Fischermädchen, 11. Die Stadt, 13. Der Doppelgänger, 14. Die Taubenpost) oraz Kwintet smyczkowy C-dur D 956 op.posth 163 (część I). Wstęp wolny.


W dniach 26 i 27 października 2007 roku w Mińsku na Białorusi odbędą się dwa koncerty muzyki młodych polskich kompozytorów. Pierwszy z nich będzie miał miejsce w nowej sali koncertowej Akademii Muzycznej w Mińsku, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Dialogi”, którego inicjatorem jest Konstantin Jaskou (Konstantyn Jaśkow), a organizatorem Białoruska Państwowa Akademia Muzyczna, Instytut Polski w Mińsku i białoruski związek kompozytorów. W programie znajdą się utwory: Jacka Wiktora Ajdinovića, Aliny Błońskiej, Wojciecha Blecharza, Rafała Janiaka, Andrzeja Kopeć, Justyny Kowalskiej, Pawła Przezwańskiego oraz Dariusza Przybylskiego. Kompozycje usłyszymy w interpretacji młodych, polskich artystów: Jacka Wiktora Ajdinovića – wiolonczela, Justyny Kowalskiej – flet, Piotra Wysockiego – saksofon i Macieja Piszka – fortepian.
Następnego dnia Dariusz Przybylski wykona recital organowy w Kościele Najświętszej Trójcy (św. Rocha) na Złotej Górze, podczas którego zabrzmią jego własne kompozycje oraz utwory Tomasza Praszczałka, Michała Ossowskiego, Piotra Tabakiernika i Marcina Gumieli. Podczas koncertów odbędą się dwa prawykonania - nowego utworu na saksofon altowy i fortepian Andrzeja Kopecia i Wariacji na temat Frescobaldiego Piotra Tabakiernika.
Festiwal „Dialogi” jest pierwszym tego typu na Białorusi festiwalem prezentującym muzykę młodego pokolenia kompozytorów, a także pierwszym po kilkuletniej przerwie festiwalem muzyki współczesnej. Ze strony polskiej współorganizatorem koncertów jest Koło Młodych Związku Kompozytorów Polskich, w którego historii jest to drugi koncert zagraniczny.

Read more


Od piątku, 26 października 2007 roku do niedzieli, 8 października 2007 roku trwać będzie we Wrocławiu Trzeci Festiwal Sztuk Intuitywnych „Intuitiva” 2007. Mottem tegorocznej edycji są słowa Karlheinza Stockhausena: "Nic nie MYŚL - czekaj aż w tobie będzie całkiem cicho. Jeśli osiągniesz ten stan - zaczynaj grać. Kiedy tylko zaczniesz myśleć - przestań grać i spróbuj ponownie osiagnąć stan NIEMYŚLENIA. Potem graj dalej".
W ciągu trzech festiwalowych dni zostaną zaprezentowane instalacje plastyczne (wystawy), wykłady, prezentacje, warsztaty i koncerty. Wszystkie imprezy odbywają się w Ośrodku Działań Artystycznych FIRLEJ (ul.Grabiszyńska 56) we Wrocławiu.
Warsztaty są otwarte dla muzyków i nie-muzyków, chcących pogłębić zdolność koncentracji i improwizować w sposób świadomy. Z propozycji festiwalowych (warsztaty jogi, butoh i improwizacji ruchowej, a także warsztaty didjeridoo, wykłady zwiazane z obecnoscią i sposobem działania intuicji, zakończone występami artystów) wymienić można Ziggy Electric z Belgii, Saluluekip, które działaja w rejonie nowych mediów (video i elektronika), performance Risy Takity, Miho Iwaty, Pawła Dudzińskiego (w estetyce butoh) oraz Otwarty Projekt Zamknięcia (sambor Dudziński), którego ideą jest wspólna improwizacja wszystkich uczestników festiwalu.

Read more


Teatr Wielki w Warszawie zaprasza na premierę Mandragory Karola Szymanowskiego z okazji Roku Szymanowskiego w 125 rocznicę urodzin kompozytora. Spektakl wystawiony zostanie w piątek, 26 października 2007 roku o godz. 19.15 w Salach Redutowych. Wystąpią: Andrzej Grabowski (Pan Jourdain), Agnieszka Niewiadomska (sopran), Elżbieta Wróblewska (mezzosopran), Leszek Świdziński (tenor) oraz Jarosław Czarnecki, Damian Dudkiewicz, Mateusz Lisiecki i Maciej Zacharzewski oraz Orkiestra Kameralna Opery Narodowej, akrobaci i uczennice Szkoły Baletowej pod dyrekcją Sławka A. Wróblewskiego. Koncepcja i reżyseria - Michał Znaniecki, aranżacja przestrzeni scenicznej - Zofia Dowjat.
Mandragora Szymanowskiego powstała jako „pantomima w trzech sprawach" według scenariusza Ryszarda Bolesławskiego i Leona Schillera. Była intermezzem do przedstawienia komedii Moliera Mieszczanin szlachcicem w Teatrze Polskim w Warszawie (1920). Wcześniej, podczas prapremiery tej komedii (1670) muzyka była dziełem Lully'ego i towarzyszyła scenie baletowej. W piątkowym spektaklu utwór ten zostanie zacytowany, kiedy Mistrz Tańca będzie udzielał lekcji baletu bohaterowi przedstawienia. Sięgniemy też do muzyki Richarda Staussa, który stworzył najsłynniejsze intermezzo do Molierowskiego tekstu. Jego pierwsza wersja Ariadne auf Naxos była wykonana właśnie podczas przedstawienia Maxa Reinhardta, a po jej sukcesie kompozytor przerobił tę muzykę, dopisując nowe i porzucając inne części, by stworzyć nową wersję swojej Ariadny. Warszawscy muzycy przypomną owe porzucone fragmenty, takie jak: Arietta Echa czy Duet pasterzy.


Dnia 27 października 2007 roku o godz. 19.00 w Auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu odbędzie się Speaking Koncert – Wieczór słowno-muzyczny poświęcony Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Wystąpią: Krzysztof Jabłoński – fortepian oraz Orkiestra Symfoniczna Studentów Akademii Muzycznej im. I. J Paderewskiego pod dyrekcją Marcina Sompolińskiego.
Pierwsza część to ilustrowana przykładami muzycznymi prelekcja, w której wykonane zostaną najważniejsze utwory I.J. Paderewskiego. Prezentowane dzieła, ukazane będą w kontekście muzykologicznym, historycznym i kulturowym. Specjalny akcent położony zostanie na wszechstronnym ukazaniu Paderewskiego jako artysty, kompozytora, filantropa, męża stanu i patrioty. Sylwetka I. J. Paderewskiego – Polaka wykształconego w Berlinie i Wiedniu, koncertującego w Europie i Ameryce, stanowi znakomity przykład obywatela świata, potrafiącego zachować własną tożsamość. Ukazana zostanie jego rola w procesie odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas koncertu wykorzystane będą zaawansowane środki techniczne w postaci prezentacji multimedialnych oraz projekcji filmowych, zawierających niepublikowane dotychczas paderewiana, oraz historyczne nagrania wirtuoza. Odtworzone zostaną również wypowiedzi wybitnych historyków oraz muzykologów. W drugiej części koncertu usłyszymy Fantazję polską na fortepian i orkiestrę.
Wstęp wyłącznie za zaproszeniami; rezerwacja w sekretariacie Akademii – tel. 061 8568 910 lub mailowo na adres: paderewski@speakingconcerts.pl


Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku zaprasza na Sezon Moskiewski, który zainauguruje w sobotę, 27 października 2007 roku o godz. 19.00 recital fortepianowy Jekateriny Meczetiny (na zdjęciu). W programie koncertu znajdą się kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta (Fantazja c-moll KV 475), Fryderyka Chopina (Nokturn Des-dur op.27 nr1, Etiuda op.25 nr 1, Etiuda op.10 nr 8, Barkarola op.60), Maurice’a Ravela (La Valse), Sergeia Rachmaninowa (Wariacje na temat Corellego op.42), Piotra Czajkowskiego (Kołysanka), Fritza Kreislera (Liebesleid) i Rodiona Szczedrina (Czastuszki).
Koncerty Sezonu Moskiewskiego w Gdańsku odbywać się będą do kwietnia 2008 roku. Ich gośćmi będzie m.in. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Moskiewskiej.