Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2005 2006 2007 2008 2009
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Listopadowe rocznice:

3 listopada
4 listopada
8 listopada
  • 50-te urodziny kompozytora Tomasza Kulikowskiego, studenta Tadeusza Natansona w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, wieloletniego wykładowcy wrocławskiej uczelni

  • przypada 105. rocznica urodzin Waleriana Gniota (1902-1977), kompozytora i pedagoga, studenta Stanisława Wiechowicza i Tadeusza Szeligowskiego w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Poznaniu

10 listopada
13 listopada
14 listopada
  • mija 30. rocznica śmierci Waleriana Gniota (1902-1977), kompozytora i pedagoga, studenta Stanisława Wiechowicza i Tadeusza Szeligowskiego w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Poznaniu

16 listopada
19 listopada
  • 60-te urodziny świętuje muzykolog Janina Fyk

20 listopada
21 listopada
24 listopada
  • 75. rocznica urodzin Andrzeja Kurylewicza (1932-2007), kompozytora, pianisty, trębacza, puzonisty i dyrygenta

25 listopada
29 listopada


Polski gitarzysta Łukasz Kuropaczewski wystapi dnia 2 listopada 2007 roku w słynnej Carnegie Hall w Nowym Jorku, a dwa tygodnie później, 17 listopada 2007 roku w Concertgebouw w Amsterdamie.


W dniach 13 października – 15 grudnia 2007 roku w sali Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie (przy Krakowskim Przedmieściu 66) już po raz piąty odbędzie się Festiwal Polskiej Muzyki Kameralnej, organizowany przez Zespół i Fundację „Camerata Vistula”. Początek koncertów o godzinie 19.00. Wstęp wolny.
V Festiwal Polskiej Muzyki Kameralnej przyniesie „premiery” XIX utworów – usłyszymy Koncert fortepianowy F- dur Józefa Deszczyńskiego, Fantazję na trąbkę Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, a także Fantazję na wiolonczelę Antoniego Stolpego. Nie zabraknie utworów Józefa Krogulskiego oraz Karola Lipińskiego w mistrzowskim wykonaniu Konstantego Andrzeja Kulki. Rok 2007 jest rokiem małego jubileuszu Festiwalu, ale jest jednocześnie rokiem jubileuszowym dla ważnych wydarzeń dla polskiej kultury muzycznej: 200 rocznica urodzin i 140 rocznica śmierci I. F. Dobrzyńskiego, 150 rocznica śmierci K. Kurpińskiego i 70 rocznica śmierci Karola Szymanowskiego, których utworów nie zabraknie w programie Festiwalu.

Więcej


Stanisław Drzewiecki 28 października 2007 roku wyrusza na swoje kolejne miesięczne tournée po największych salach koncertowych Japonii.
Artysta po raz pierwszy wystąpił przed publicznością japońską w wieku 6 lat. Zagrał wówczas cykl koncertów z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Volkera Schmidta-Gertenbacha. Po dziesięciu latach powrócił ponownie na japońską estradę już jako 16 latek, mający na swoim koncie wiele znaczących międzynarodowych sukcesów. Wystąpił wówczas dla blisko trzytysięcznej widowni w Suntory Hall, Metropolitan Art Space i Orchard Hall w Tokio. Został owacyjnie przyjęty przez publiczność i zebrał fantastyczne recenzje, co zaowocowało nagraniami CD w kooperacji z Sony Classical i zaproszeniami na kolejne tournée. W tym okresie wielokrotnie występował z Yomiuri Nippon Symphony Orchestra m.in. inaugurując sezon koncertowy w Sapporo oraz cykl najwybitniejszych dyrygentów świata w Tokio Bunka Kaikan z maestro Alexandrem Lazarievem. Od 2003 roku stale współpracuje z St.Petersburg Orkiestrą Symfoniczną pod dyr. Andreya Anikhanova, z którą wykonywał I Koncert e-moll Fryderyka Chopina oraz II Koncert c-moll Sergiusza Rachmaninowa.
W czasie tegorocznego tournée artysta ośmiokrotnie zaprezentuje swoją interpretację bardzo popularnego wśród japońskiej publiczności I Koncertu b-moll Piotra Czajkowskiego z towarzyszeniem Brneńskiej Filharmonii pod dyrekcją Petra Altrichtera. Zagra również 11 recitali w tak prestiżowych salach, jak Act City Hall w Hamamatsu (31 października), Minato Mirai w Jokohamie (14 listopada), Osaka Symphony Hall (18 listopada) czy też dwukrotnie w przepięknej Tokio Opera City Concert Hall (3 i 10 listopada), w której kilka dni później wystąpi Krystian Zimerman (19 listopada) i Alexander Gawryluk (1 grudnia). W czasie miesięcznego tournée Stanisław Drzewiecki wykona utwory Fryderyka Chopina (etiudy, ballady, mazurki i walce) oraz wirtuozowskie dzieła Ferenca Liszta i Johannesa Brahmsa. Opiekę nad artystą sprawuje agencja koncertowa "Koransha".


Koncert Siedem bram Jerozolimy Krzysztofa Pendereckiego odbędzie się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, w Sali Moniuszki, w sobotę 3 listopada 2007 roku o godz. 19.00. Wystąpią soliści: Iwona Hossa (sopran), Izabella Kłosińska (sopran), Anna Lubańska (alt), Adam Zdunikowski (tenor), Piotr Nowacki (bas) i Boris Carmeli – narrator oraz Chór i Orkiestra Opery Narodowej pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego. Aranżacja przestrzeni - Ryszard Peryt.
Bilety na koncert są bezpłatne.


Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego odbędzie się już po raz siódmy w Bydgoszczy w dniach 4-18 listopada 2007 roku. Zainauguruje go w niedzielę, 4 listopada o godz. 19 koncert, który zza pulpitu dyrygenckiego poprowadzi pierwszy laureat I Konkursu - maestro Jerzy Maksymiuk, a przy fortepianie zasiądzie zaś laureatka VI edycji (2004), Ukrainka - Mariya Kim. W programie znajdzie się ostatnia kompozycja J. Maksymiuka Paderewski in Memoriam oraz Fantazja polska op. 19 Paderewskiego i II Koncert fortepianowy c-moll op. 18 Rachmaninowa.


III Festiwal Muzyki Polskiej
Kraków, 4-11 listopada 2007 roku


Festiwal Muzyki Polskiej, organizowany już po raz trzeci przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, odbędzie się w Krakowie w dniach 4-11 listopada 2007 roku. Koncerty i imprezy towaryszące będą miały miejsce w kilku interesujących miejscach, m.in. Kościele św. Piotra i Pawła, Kościele Bożego Ciała, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, w salach Filharmonii Krakowskiej, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Auli Florianka i Auli Collegium Novum UJ oraz Sali Kopułowej Teatru Groteska. Koncertom towarzyszyć będą spotkania z wybitnymi twórcami w ramach Akademii Festiwalowej (z Jackiem Kaspszykiem, Martą Ptaszyńską, Pawłem Mykietynem i Krystyną Moszumańską-Nazar oraz Teresą Chylińską, Józefem Opalskim i Heleną Łazarską), dwa kursy mistrzowskie - Wokalny Prof. Heleny Łazarskiej "Szymanowski I Inni" i Polsko-Brytyjski Kurs Dyrygencki oraz seminarium naukowe Punkty węzłowe i zwrotne w życiu i twórczości kompozytorów polskich XX wieku.
W programie festiwalu znajdą się światowe prawykonania utworów polskich kompozytorów (Mikołaj Górecki - Dyspersje na kwartet smyczkowy, powstałe na zamówienie Festiwalu Muzyki Polskiej, Łukasz Godyla - Cyrkulacje na puzon solo i Jakub Polaczyk - Kombinacje na Olimpie na puzon solo). Wydarzeniem festiwalu będzie z pewnością światowa prapremiera operetki Karola Szymanowskiego Loteria na mężów czyli Narzeczony nr 69 (5 listopada) oraz koncert z okazji 50-lecia Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, podczas którego usłyszymy Włodzimierza Kotońskiego Etiudę na jedno uderzenie w talerz, Krzysztofa Pendereckiego Psalmus 1961, Bogusława Schäffera Proietto na obój, rożek angielski i taśmę, Tomasza Sikorskiego Diario 87 na dźwięki elektroniczne z tekstem, Andrzeja Dobrowolskiego Muzykę na taśmę magnetofonową i fortepian solo, Pawła Szymańskiego La Folię na taśmę, Anny Zawadzkiej-Gołosz Glissbigliando na obój i taśmę oraz Pawła Mykietyna Epiforę na fortepian i taśmę. Festiwal zakończy rzadko wykonywane w Polsce oratorium lwowskiego kompozytora Mieczysława Sołtysa - Śluby Jana Kazimierza.

Więcej


AD LIBITUM II - Swobodna improwizacja / improwizacja dyrygowana: koncerty, warsztaty, seminaria - Warszawa, 5-10 listopada 2007

W 2006 roku Fundacja Polskiej Rady Muzycznej powołała do życia festiwal "Ad Libitum – improwizacja w muzyce jako element edukacji kulturalnej". Pierwsza edycja Ad Libitum przedstawiała sztukę improwizacji w różnych jej gatunkach i kontekstach – od muzyki jazzowej po awangardowe techniki wykonawcze. Tegoroczne Ad Libitum, organizowane w dniach 5-10 listopada - skupi się na swobodnej improwizacji i improwizacji dyrygowanej, dziedzinach muzyki współczesnej o wybitnych osiągnięciach, pozostających jednak w Polsce w próżni pomiędzy twórczością kompozytorską a jazzem i jego pochodnymi. Zaproszeni artyści wystąpią w rozmaitych składach, kierowanych między innymi przez legendarnych Mishę Mengelberga i Hana Benninka oraz znakomitego Wolfganga Fuchsa, utworzą także, wraz ze studentami z zespołu Odyssey, orkiestrę improwizatorów, którą poprowadzi sam Lawrence D. „Butch” Morris. Ad Libitum to więcej niż tylko festiwal. Koncertom towarzyszyć będą odbywające się codziennie w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki otwarte dla wszystkich warsztaty, wykłady oraz panele dyskusyjne.
Organizatorzy zapraszają na próby otwarte, a także warsztaty, które poprowadzą m.in. Michel Doneda, Marina Rosenfeld, Olga Szwajgier. Więcej informacji: www.ad-libitum.pl

Więcej


Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Warszawie zaprasza w listopadzie na cztery koncerty, zorganizowane w ramach obchodów Roku Karola Szymanowskiego. W poniedziałek, 5 listopada 2007 roku o godz. 19.00 odbędzie się recital skrzypcowy Sławomira Tomasika, który wykona m.in. słynne Mity op. 30, a także Sonatę d-moll op. 9, Preludium op. 1 nr 1 (opr. G. Bacewicz), Kołysankę op. 52, Pieśń Roksany z opery „Król Roger” op. 46 i Taniec z baletu „Harnasie” op. 55 Karola Szymanowskiego. W środę, 21 listopada 2007 roku o godz. 19.00 dwa Kwartety smyczkowe Szymanowskiego zaprezentuje znany zespół Kwartet „Wilanów”. Natomiast w poniedziałek, 26 listopada 2007 roku i we wtorek, 27 listopada o godz. 19.00 Wszystkie Dzieła Fortepianowe Karola Szymanowskiego wykonają studenci, stażyści i absolwenci warszawskiej Akademii: Daniel Brylewski, Erika Chiku, Agata Lewandowska, Magdalena Lewandowska, Yukie Oshimo, Zuzanna Pawlaszek, Maciej Piszek, Piotr Podemski, Marcin Rudziński, Wojciech Świętoński i Miho Tokuda.


Dnia 5 i 12 listopada 2007 roku, w Roku Karola Szymanowskiego, Opera Krakowska we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym zaprasza na światową prapremierę operetki Karola Szymanowskiego Loteria na mężów czyli Narzeczony nr 69. Realizacja Opery Krakowskiej będzie pierwszą produkcją sceniczną w Polsce i na świecie. Odbędzie się w ramach trzeciego Festiwalu Muzyki Polskiej.
Realizatorzy: Piotr Sułkowski (kierownictwo muzyczne), Józef Opalski (reżyseria), Agata Duda-Gracz (scenografia i kostiumy), Iwona Rumowska–Badurek i Jacek Badurek (choreografia), Piotr Pawlik - reżyseria świateł, Adam Łucki -asystent scenografa, instalacje i maszyny, Helena Łazarska (współpraca wokalna), Teresa Chylińska (współpraca muzykologiczna), Barbara Stryszewska (opracowanie redakcyjne partytury), Magdalena Rut - asystent reżysera. Wystąpią m.in.: role mówione - Notariuszka/Radczyni - Dagmar Bilińska, Ewa Huk - Iwona Budner/Małgorzata Hyży –Wypart, Caroline Williams - Kamila Mędrek-Żurek/Katarzyna Krzanowska, Sara Helgoland - Anna Gajdzik-Krzyżanowska/Małgorzata Kochan-Dziwisz; role śpiewane i mówione - Impresario - Andrzej Biegun/Michał Kutnik, Tobiasz Helgoland - Kazimierz Różewicz/Janusz Żełobowski, Jack, kamerdyner Tobiasza - Adam Sadzik/Marcin Herman, Charly Helgoland - Maciej Michalik/Ryszard Kalus, Darly Helgoland - Adam Sobierajski/Adam Zdunikowski/Stan Meus, Tim Williams - Franciszek Makuch, Eveline Huck - Bożena Zawiślak-Dolny/Joanna Dobrakowska, Mrs Troodwood - Monika Swarowska-Walawska /Bożena Walczyk-Skrzypczak, Sara Troodwood - Agnieszka Tomaszewska/Anna Ciuła-Pehlken, Molly Troodwood - Agnieszka Cząstka/Joanna Dobrakowska, Sherlock Holmes - Jan Nosal/Witold Wrona, Watson - Stanisław Knapik.
Realizacji towarzyszyć będzie wystawa projektów plakatów do Loterii na mężów autorstwa kilkunastu studentów znanego, krakowskiego plakacisty prof. Mieczysława Górowskiego. Jak na Loterię przystało na widzów operetki Szymanowskiego czekają niespodzianki i loteryjne fanty.
Po prapremierze 5 i 12 listopada 2007, kolejny spektakl operetki odbędzie się 9 grudnia 2007 roku.


Druga edycja Festiwalu Sztuki Współczesnej 4 Żywioły odbędzie się w Warszawie, w dniach 9-10 i 16-17 listopada 2007 roku. Jego muzyczna część w tym roku Festiwalu obejmować będzie m.in. takie wydarzenia, jak koncerty Kwartetu Śląskiego i Macieja Grzybowskiego oraz Kwartetu Dafô, które zaprezentują kompozycje m.in. Jana Sebastiana Bacha, Karola Szymanowskiego, Hanny Kulenty, Aleksandra Tansmana i Krzysztofa Pendereckiego.
Ideą Festiwalu Żywiołyjest stworzenie płaszczyzny prezentacji sztuki współczesnej, mogącej stać się, wolnym od standardowej klasyfikacji, miejscem wzajemnego przenikania się różnych estetyk. Ważnym założeniem jest prezentowanie sztuki współczesnej oraz współczesnych interpretacji dzieł dawnych mających charakter komunikatywny, których formy i przekaz mają wymiar humanistyczny i odnoszą się do ponadczasowych wartości.

Więcej


Zubin Mehta wraz z Orkiestrą Teatro del Maggio Musicale z Florencji wystąpi dnia 9 listopada 2007 roku o godz. 19.00 w Sali Moniuszki Teatru Wielkiego w Warszawie. W programie: Sześć utworów op. 6 Antona Weberna, Idylla Zygfryda Richarda Wagnera oraz I Symfonia c-moll op. 68 Johannesa Brahmsa.


Dnia 9 listopada 2007 roku o godz. 19:00 w Filharmonii Rzeszowskiej odbędzie się uroczysty koncert w 89. rocznicę odzyskania niepodległości, 50. rocznicę śmierci Patrona Filharmonii Artura Malawskiego i otwierający Konkurs Kompozytorskiego im. Artura Malawskiego. Wypełni go w całości muzyka polska. Usłyszymy młodzieńcze dzieło Karola Szymanowskiego Uwerturę koncertową E-dur op. 12 oraz Koncert fortepianowy Stefana Kisielewskiego w wykonaniu wybitnej pianistki Tatiany Shebanovej (na zdjęciu), laureatki międzynarodowych konkursów muzycznych (m.in. II nagroda Konkursu Chopinowskiego w 1980 roku oraz nagrody specjalne: Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie za najlepsze wykonanie poloneza i Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego). Koncert, poświęcony również pamięci Patrona Filharmonii Artura Malawskiego, zakończy II Symfonia „Dramatyczna” tego znakomitego kompozytora i pedagoga w interpretacji Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Rzeszowskiej pod dyrekcją Tomasza Chmiela. O symfonii z uznaniem pisał Zygmunt Mycielski: „II Symfonia podobnie jak Symfonia i Koncert Lutosławskiego należy z pewnością do utworów, które najwyżej wzbiły się na horyzoncie naszej twórczości od czasu, gdy tworzył Szymanowski”.


Nadzwyczajne koncerty z okazji otrzymania Certyfikatu GUINNESS WORLD RECORDS LTD 600 m pod ziemią odbędą się 10 listopada 2007 roku o godz. 17.00 i 20.00 w Kopalni Soli w Kłodawie (Aleja 1000-Lecia 2) w przeddzień Święta Niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej. Wystąpią: Tamara Granat – fortepian, Waldemar Malicki – fortepian oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka. W programie: W.A. Mozart - Eine kleine Nachtmusik – Serenada KV 525, Koncert na dwa fortepiany F-dur KV 242, Koncert na dwa fortepiany Es-dur KV 365, Wojciech Kilar - Orawa, Polonez z muzyki do filmu Pan Tadeusz.
Rezerwacja biletów: Filharmonia Kaliska – tel. 062 757 07 48, Kopalnia Soli w Kłodawie – tel. 063 273 33 04
Zjazd słuchaczy - od godz. 15.30
Temperatura powietrza + 22 st. C


III Warszawski Międzynarodowym Festiwal Chóralny "Varsovia Cantus" odbędzie się w dniach 10-11 listopada 2007 roku w Akademii Muzycznej w Warszawie oraz w warszawskich kościołach. Podczas festiwalu wystąpią 25 zespoły z Czech, Estonii, Rosji, Libanu, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Węgier oraz Polski. Chóry będą konkurowały w 4 kategoriach o pulę nagród w wysokości 20 000 zł oraz statuetki "Złotej Liry". W sumie na festiwalu wystąpi prawie 1000 śpiewaków i będzie to jedna z większych imprez kulturalnych w miesiącu listopadzie. Na wszystkie koncerty wstęp wolny.

Więcej


W dniach 11-19 listopada 2007 roku w Toruniu odbędzie się organizowany przez Centrum Kultury Dwór Artusa Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy „Toruń 2007”. Decyzją Jury w skłądzie: prof. Marcin Baranowski (Polska) – Przewodniczący, prof. Cihat Askin (Turcja), prof. Petru Munteanu (Rumunia/Niemcy), prof. Tomotada Soh (Japonia/Wielka Brytania) i Dima Tkachenko (Ukraina/Wielka Brytania) do I etapu konkursu zakwalifikowanych zostało 24 uczestników, w tym 14 z Polski. Pierwszy etap konkursu odbędzie się w dniach 12 – 14 listopada, drugi – 15-16 listopada, a finał - 17–18 listopada. Koncert laureatów będzie miał miejsce w dniu 19 listopada w Sali Wielkiej Dworu Artusa.
Regulamin konkursu dostępny jest w dziale konkursy.

Więcej


Dnia 11 listopada 2007 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy odbędzie się Koncert na Narodowe Święto Niepodległości, na którego program złożą się m.in. premierowe wykonania arii z repertuaru światowych sopranów, np. aria Toski, Madame Butterfly, Aidy i wielki duet miłosny z I aktu Otella, jak również najpiękniejsze arie z oper Stanisława Moniuszki. Program dopełnią muzyka baletowa i uwertury (m. in. Mazur, Tańce góralskie z Halki, tańce z opery Hrabina oraz dramatyczna uwertura z Normy Belliniego). Partie solowe wykonają artyści Teatru Wielkiego w Warszawie i Poznaniu - Barbara Kubiak - sopran dramatyczny, Sylwester Kostecki - tenor, Tomasz Mazur – baryton. Na podium dyrygenckim stanie Bogdan Olędzki - od 2000 roku współpracujący z Operą w Łodzi, Krakowie, Gdańsku, w którego repertuarze szczególne miejsce zajmuje muzyka współczesna, zwłaszcza Bogusława Schaeffera.


Dnia 11 listopada 2007 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się koncert z cyklu Speaking Concerts – Wieczór słowno-muzyczny poświęcony Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Wystąpią: Krzysztof Jabłoński – fortepian oraz Orkiestra Symfoniczna Studentów Akademii Muzycznej im. I. J Paderewskiego pod dyrekcją Marcina Sompolińskiego.
Pierwsza część to ilustrowana przykładami muzycznymi prelekcja, w której wykonane zostaną najważniejsze utwory I.J. Paderewskiego. Prezentowane dzieła, ukazane będą w kontekście muzykologicznym, historycznym i kulturowym. Specjalny akcent położony zostanie na wszechstronnym ukazaniu Paderewskiego jako artysty, kompozytora, filantropa, męża stanu i patrioty.
Rezerwacja bezpłatnych zaproszeń pod adresem paderewski@speakingconcerts.pl lub do w Kasach Filharmonii Narodowej od 5 listopada lub też pod moim numerem telefonu 516 125 835 (zaproszenia bezpłatne).

Więcej


Koncerty promujące muzykę polską Penderecki w świątyniach odbędą się w dniach 11, 12, 13 listopada 2007 roku w trzech miastach - Starachowicach, Stalowej Woli i Lublinie. Krzysztof Penderecki poprowadzi zza pulpitu dyrygenckiego wykonanie dzieł nie tylko swojego autorstwa, lecz także Henryka Mikołaja Góreckiego i Feliksa Nowowiejskiego.

Więcej


VIII Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga odbędzie się w dniach 12-25 listopada 2007 roku w siedzibie Filharmonii Śląskiej w Katowicach.
Przygotowania do Konkursu już się rozpoczęły. Został przygotowany nowy regulamin, w którym organizatorzy zapisali zmiany dotyczące przyznawania nagród: dotychczasowe Medale Złote, Srebrne i Brązowe zostaną zastąpione atrybutem sztuki dyrygenckiej - Złotą, Srebrną i Brązową Batutą - wykonanymi przez firmę jubilerską Wojciech KRUK z Poznania.
Rozstrzygnięto Konkurs na Plakat VIII Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga. To pierwsza z imprez towarzyszących Konkursu i odbywa się w ramach XIX Biennale Plakatu Polskiego, zorganizowanego w 2005 roku przez Filharmonię Śląską we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych i Biurem Wystaw Artystycznych w Katowicach. Jej celem było pozyskanie projektów plakatów o wybitnych walorach artystycznych i promocyjnych, uwzględniających charakterystyczne cechy i symbole konkursu dyrygentów i osobę patrona konkursu, które posłużą promocji Konkursu w kraju i za granicą, w wydawnictwach konkursowych, w środkach społecznego przekazu oraz internecie. W konkursie wzięli udział młodzi plastycy z całej Polski. Nadeszło ponad 200 plakatów. Konkurs rozstrzygnięto w czerwcu 2005 roku. Pod przewodnictwem prof. Michała Jędrzejowskiego prace oceniało jury, w którego skład weszli wybitni twórcy i znawcy sztuki plakatu oraz przedstawiciel Fundacji Muzycznej i Filharmonii. Laureatami zostali:
  • Stefan Drobner z Łodzi - I nagroda,
  • Andrzej Maciejewski ze Szczecina - II nagroda,
  • Karolina Podoska z Gdańska - III nagroda.
Uroczyste ogłoszenie wyników, prezentacja wyróżnionych prac i wręczenie nagród nastąpi w dniu uroczystego otwarcia XIX Biennale Plakatu Polskiego 28 października 2005 roku w BWA w Katowicach. Spośród plakatów zgłoszonych do konkursu w listopadzie 2007 roku przygotowana zostanie wystawa we foyer Filharmonii.

Regulamin konkursu dostępny jest w dziale konkursy.


Nadzwyczajny koncert w ramach Belgian Days 2007 muzyki Henri Seroki (na zdjęciu) odbędzie się 14 listopada 2007 roku o godzinie 18.00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W wykonaniu solistek: Evy Nyakas – sopran i Elżbiety Wróblewskiej – mezzosopran oraz Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka i Henri Seroki usłyszymy jedno z najnowszych dzieł belgijskiego kompozytora – Credo oraz suitę muzyki filmowej, ilustrowaną fragmentami filmów (na specjalnie przygotowanym do tego ekranie), m.in. Alicja, Kariera Nikosia Dyzmy, To ja złodziej, Dzieci i ryby oraz U Pana Boga w ogródku.


Filharmonia Łódzka zaprasza na koncert z cyklu Młodzi w Łodzi, prezentujący zarówno muzyków, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z estradą, jak i tych, którzy – mimo młodego wieku – mogą się pochwalić imponującymi osiągnięciami. Do tej grupy należy niewątpliwie łodzianin, 23-letni Wojciech Pławner (na zdjęciu).
Jego nazwisko jest dobrze znane miłośnikom muzyki skrzypcowej, bynajmniej nie tylko dlatego, że mistrzem tego instrumentu jest również jego starszy brat Piotr. Wojciech ma w dorobku nagrody na międzynarodowych konkursach oraz występy z cenionymi orkiestrami i dyrygentami. Zdobył m.in. nagrodę specjalną na XI międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w Pörtschach w Austrii oraz VI miejsce na Międzynarodowym Konkursie im. Wieniawskiego w Poznaniu. Studiuje w łódzkiej Akademii Muzycznej oraz na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu.
Dnia 14 listopada 2007 roku podczas koncertu w łódzkiej Filharmonii Wojciechowi Pławnerowi będzie towarzyszyć Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Łodzi pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego. Usłyszymy II Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego, poemat symfoniczny Wełtawa Bedricha Smetany oraz VIII Symfonię G-dur Antoniego Dworzaka.


Przygotowywane przez Fundację UW i Gabinet Zbiorów Muzycznych Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie wydawnictwo multimedialne Karol Szymanowski (DVD+CD audio) będzie miało swoją premierę 15 listopada 2007 roku. Publikacja zawiera najważniejsze informacje o życiu i twórczości kompozytora, podane w atrakcyjnej i przystępnej formie. W jego powstanie zaangażowani są (jako autorzy) najwybitniejsi znawcy twórczości i życia Karola Szymanowskiego, m.in. prof. Zofia Helman-Bednarczyk, Teresa Chylińska, Adam Neuer. W wydawnictwie zaprezentowana zostanie bogata ikonografia (zdjęcia, fragmenty autografów i pierwszych wydań), znajdująca się w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie (największe zbiory związane z Karolem Szymanowskim).
Wydawnictwo zawiera:
  1. Biografię – życiorys kompozytora w niezbyt obszernej formie opisowej, całość ilustrowana zdjęciami oraz fragmentami listów artysty.
  2. Twórczość – omówienie najważniejszych dzieł kompozytora wg chronologii ich powstania, fragmenty partytur i utworów, nagrań wszystkich opusowanych dzieł kompozytora (60 utworów), katalog utworów (wyszukiwarka).
  3. Galerię zdjęć: miejsca, ludzie, dokumenty.
  4. Pracownię kompozytora – film i zdjęcia z zachowanej pracowni w Atmie, wraz z informacjami o sposobie pracy kompozytora.
Wszystkie materiały prezentowane są w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Objętość: około 200 stron, 300 planszy (odsłon). Nakład – 3.000 sztuk, z których 2.000 rozesłane będzie nieodpłatnie do bibliotek i ośrodków informacji kulturalnej na całym świecie. Pozostała część będzie nieodpłatnie rozprowadzona przez Fundację UW i Uniwersytet Warszawski wśród indywidualnych odbiorców, w środowisku naukowym i kulturalnym.
Współorganizatorzy: Fundacja Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytet Warszawski: Gabinet Zbiorów Muzycznych i Archiwum Kompozytorów Polskich Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, Polskie Wydawnictwo Audiowizualne, Instytut Adama Mickiewicza, Polskie Wydawnictwo Muzyczne SA, Polskie Radio SA i Telewizja Polska SA.







W związku z przypadającymi w bieżącym roku rocznicami dotyczącymi osoby Karola Szymanowskiego (125. rocznica urodzin kompozytora i 70. rocznica jego śmierci) oraz ogłoszeniem przez Sejm RP Roku Karola Szymanowskiego Radomska Orkiestra Kameralna zaprasza na Festiwal „My splendid isolation” – Dni Karola Szymanowskiego, który odbędzie się w dniach 15–18 listopada 2007 roku w Radomiu.
Przewodnią ideą tego wydarzenia jest ukazanie nie tylko szerokiego spektrum twórczości ojca polskiej muzyki współczesnej, lecz także jego myśli wyrażonej w tekstach literackich, pismach polemicznych, esejach oraz w korespondencji z rodziną i przyjaciółmi. Podczas pierwszego wieczoru zatytułowanego POEZJA usłyszymy pieśni Karola Szymanowskiego i kompozytorów jemu współczesnych w interpretacji utalentowanej młodej artystki, Łucji Szablewskiej. Słuchacze będą mieli wówczas możliwość zetknięcia się ze sferą intymnej wypowiedzi kompozytora, prawie nieznanego jako autora dzieł poetyckich. Przewodnim hasłem drugiego koncertu będzie MYŚL kompozytora wyrażona w esejach, pismach teoretycznych, polemicznych, artykułach prasowych, przemówieniach i wywiadach. Tym razem ukazane zostanie stanowisko Szymanowskiego wobec sztuki i filozofii, a znany zespół CAMERATA wykona obydwa kwartety smyczkowe tego kompozytora. Trzeciego dnia festiwalu odbędzie się recital światowej sławy skrzypka, Krzysztofa Jakowicza, słynącego z interpretacji muzyki XX w. Wraz z pianistą, Robertem Morawskim, wykona on utwory Karola Szymanowskiego umieszczone w kontekście muzyki innych wielkich twórców współczesnych kompozytorowi, m. in. Maurice’a Ravela i George’a Enescu. Wieczór ten, określony tytułem OSOBOWOŚĆ, dzięki prezentacji fragmentów korespondencji kompozytora ukaże nam tego twórcę jako człowieka obecnego także w kontaktach z rodziną i najbliższymi przyjaciółmi. Uroczystym zwieńczeniem Festiwalu będzie koncert oratoryjny, podczas którego zaprezentowane zostaną wielkie dzieła sakralne Karola Szymanowskiego i Przemysława Zycha. W wydarzeniu tym wezmą udział soliści, Chór Warszawskiego Towarzystwa Scenicznego oraz Radomska Orkiestra Kameralna, specjalnie na tą okazję powiększona do rozmiarów zespołu symfonicznego. KONTEMPLACJA jako tytuł ostatniego ze spotkań ma w zamyśle przywołać obecne w twórczości Szymanowskiego liczne odniesienia do sfery przeżyć religijnych i metafizycznych. Podczas wszystkich koncertów teksty literackie interpretować będzie znany radomski aktor – Jarosław Rabenda.
Festiwalowi towarzyszy wystawa 2007 Rok Karola Szymanowskiego opracowana przez zespół Archiwum Kompozytorów Polskich działający przy Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego (foyer UM w Radomiu) oraz wykład: Karol Szymanowski w literackim kontekście epoki, który 13 listopada 2007 roku o godz. 17.00 w auli ZSM im. O. Kolberga w Radomiu (ul. Waryńskiego 2) wygłosi Agnieszka Okupska z Instytutu Muzykologii UW.

Więcej


W czwartek, 15 listopada 2007 roku o godz. 19.30 w kościele św. Katarzyny w Krakowie odbędzie się koncert charytatywny zatytułowany Tam, gdzie zawsze pachną fiołki, z którego całkowity dochód przeznaczony zostanie na pomoc dla Centrum Hospicyjnego i Opiekuńczo-Leczniczego dla Dzieci im. Ojca Pio. W trakcie koncertu wystąpią Chór Polskiego Radia w Krakowie i Orkiestra Młodzieżowa „Fresco Sonare” pod batutą Krzysztofa Pendereckiego. Występ w całości wyreżyserowany przez Adolfa Weltscheka (dyr. Teatru Lalki i Maski Groteska) dopełnią wiersze dzieci czytane przez Dorotę Segdę, Macieja Kuronia i Roberta Korzeniowskiego.


Łódź jeszcze do niedawna kojarzyła się głównie z fabrycznymi kominami i przemysłem włókienniczym. Tym, co ocaliło jej wizerunek jako miasta nie tylko robotniczego, była twórczość filmowa. Dziś lata "HollyŁodzi" wspomina się z sentymentem. Tym wspomnieniom poświęcony będzie koncert w dniu 15 listopada 2007 roku w Filharmonii Łódzkiej, który wypełni muzyka, tworzona dla X muzy przez trzech wybitnych łodzian: Zdzisława Szostaka, Piotra Hertla i Piotra Marczewskiego. Usłyszymy muzykę do takich obrazów, jak Królowa Bona, Aria dla Arlety (Szostak), Ocalić miasto, Granica (Hertel), Daleko od szosy, Wakacje z duchami (Marczewski). Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej, a za pulpitem dyrygenckim zobaczymy Zdzisława Szostaka i Marcina Wolniewskiego.
Piosenki Hertla i Marczewskiego przypomną artyści ze Studia Piosenki Forum Teresy Stokowskiej-Gajdy. Usłyszymy m.in. Białe tango, Gdy gra orkiestra, Honoratkę i sławne Parasolki Hertla, wyróżnione I nagrodą na III Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie w 1963 roku. Koncert zaszczyci swoją obecnością piosenkarka Maria Koterbska. Gospodarzami wieczoru będą Agata Stachura-Ścieszko i Zbigniew Zaliński.
Koncert towarzyszy 17 edycji Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu”.


Filharmonia Krakowska zaprasza na koncerty symfoniczne z udziałem wybitnego dyrygenta niemieckiego – Michaela Zilma, które odbędą się w dniach 16 listopada 2007 roku (piątek) o godz. 19.00 i 17 listopada 2007 roku (sobota) o godz. 18.00 w Sali Filharmonii. Program wieczoru wypełni V Symfonia B-dur Antona Brucknera.

Więcej


Opera Nova w Bydgoszczy zaprasza na premierę spektaklu Madama Butterfly Giacomo Pucciniego – 17 listopada 2007 roku. Realizatorzy: reżyseria - Marianne Berglöf, kierownictwo muzyczne - Maciej Figas, scenografia - Andrey von Schlippe, kostiumy - Christine Haller.
Będzie to czwarta realizacja tego tytułu w historii bydgoskiej sceny operowej. Spektakl został już z powodzeniem zaprezentowany przez zespół Opery Nova podczas blisko miesięcznego tournée publiczności Holandii i Belgii. W roli tytułowej wystąpi znakomity sopran -Japonka, Kikuko Teshima.
W premierowy wieczór swoją pierwszą odsłonę będzie miała także wspaniała kurtyna, którą dla Opery Nova wykonała francuska firma Teviloj Etablissement. Nad proscenium zawiśnie ważący 650 kg złoto-rdzawy aksamit o wymiarach 10, 2 m. wysokości i 21 m. szeroki, złożony z 6 niepalnych warstw.


Przesłuchania konkursowe, projekcje filmowe oraz koncerty gwiazd wypełnią dwa weekendowe dni 17 i 18 listopada 2007 roku w Centrum Kultury „Zamek” we Wrocławiu, gdzie odbędą się X Prezentacje Muzyki Akordeonowej HARMONIA VIVA. Gwiazdami wieczoru w tym roku będą wrocławscy muzycy i tancerze wykonujący koncert Waldemara Wróblewskiego Gracias Piazzolla oraz żywiołowy kwintet Klezzmates, którego twórczość łączy w sobie elementy muzyki bałkańskiej, żydowskiej, jazzu oraz klasyki.
Z okazji jubileuszu 10–lecia Harmonii Vivy, tegoroczna edycja pod wieloma względami będzie wyjątkowa. Przede wszystkim po raz pierwszy Prezentacje odbędą się podczas dwóch weekendowych dni – do tej pory były imprezą jednodniową. Harmonia Viva 2007 poświęcona będzie tragicznie zmarłemu przed dwoma laty wrocławskiemu kompozytorowi – Waldemarowi Wróblewskiemu, którego twórczość w dużej mierze związana była z akordeonem, ale nie tylko – pisał również muzykę do filmów Jana Jakuba Kolskiego, współpracował z twórcami teatralnymi i telewizyjnymi. Podczas Prezentacji obejrzeć będzie można trzy unikatowe filmy w reżyserii Krzysztofa Pulkowskiego: Koncert, w którym Waldemar Wróblewski zagrał główną rolę oraz Drugie przyjście i Lwy Westerplatte, do których skomponował muzykę. Pierwszy dzień przesłuchań konkursowych (sobota) zwieńczy koncert Gracias Piazzolla – jest to jedno z ostatnich dzieł Waldemara Wróblewskiego. Wykonają go wrocławscy muzycy – instrumentaliści i tancerze – wcześniej współpracujący z kompozytorem.
Harmionia Viva to okazja do spotkania z artystami, reprezentującymi nowatorskie podejście do akordeonu, wykorzystującymi ten instrument w różnych gatunkach muzycznych.. W tym roku gwiazdą niedzielnego wieczoru będą muzycy zespołu Klezzmates, którzy, pomimo nazwy, ani nie wyrośli z tradycji muzyki klezmerskiej, ani nie starają się jej naśladować. Sami o sobie mówią, że tworzą muzykę, w której wykorzystują jedynie najciekawsze i najbardziej charakterystyczne cechy muzyki którą codziennie usłyszeć można na Krakowskim Kazimierzu.
W części konkursowej wystąpią muzycy, którzy przyjadą do Wrocławia m.in. z Katowic, Częstochowy, Bydgoszczy czy Gdańska. Uczestnicy reprezentują pełne spektrum wiekowe młodych akordeonistów, począwszy od siedmiolatków, skończywszy na studentach akademii muzycznych. Przesłuchania w pięciu kategoriach: soliści do lat 10, 12, 15, powyżej 15 oraz zespoły, w tym roku oceniać będzie jury w składzie prof. Jerzy Mądrawski z Akademii Świętokrzyskiej, dr Zbigniew Łuc z Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz reprezentująca Uniwersytet M.C.Skłodowskiej - Elwira Śliwkiewicz-Cisak.


Stowarzyszenie "Musica Humana" zaprasza na pierwszą edycję Festiwalu „Musica Claromontana”, poświęconego popularyzacji wydobytej z zapomnienia muzyki jasnogórskich kompozytorów powstałej w XVIII stuleciu. Ostatni z trzech koncertów, które złożyły się w tym roku na festiwal, odbędzie się 18 listopada 2007 roku o godz. 19.00 w Kościele popaulińskim w Wieruszowie.
Program festiwalu wypełniają utwory Amando Ivancica – jednego z najwybitniejszych kompozytorów – zakonników przełomu baroku i klasycyzmu. Podczas koncertu finałowego wykonane zostanie również Te Deum Mozarta. To odważne zestawienie pomoże w pełni docenić pozycję, jaką zajmowała Polska na mapie ówczesnej Europy, w szczególności Klasztor Jasnogórski, jako wiodący ośrodek życia kulturalnego.
Wykonawcy - Zespół Muzyki Dawnej "La Tempesta" - to jeden z czołowych polskich zespołów specjalizujących się w stylowym wykonywaniu muzyki dawnej. Koncertom towarzyszyć będą wykłady w szkołach i uczelniach muzycznych prezentujące najciekawsze zabytki polskiej muzyki sakralnej XVIII w. Szczególny nacisk położony zostanie na kompozycje świeżo odnalezione w zbiorach Jasnej Góry - największych tego typu w kraju.
Festiwal objęty jest honorowym patronatem Prezydenta m. st. Warszawy oraz Prezydenta m. Krakowa.


W dniach 21 października – 9 grudnia 2007 roku w Pałacu w Rybnej niedaleko Tarnowskich Gór odbywać się będą koncerty IV Festiwalu Goście Pałacu w Rybnej, w tym roku zatytułowanego Weber i klasycy wiedeńscy – w 200 rocznicę pobytu K. M. von Webera na Śląsku.
Dwieście lat temu K. M. von Weber na zaproszenie rodziny von Wuerttemberg przebywał w miejscowości Pokój na Opolszczyźnie, dawniej zwanej Carlsruhe. Połączenie zaś postaci Webera z klasykami wiedeńskimi nawiązuje do ubiegłorocznego roku mozartowskiego i obecnego związanego z rocznicą beethovenowską. Organizatorzy festiwalu chcieli podkreślić powinowactwo Mozarta z Weberem, którego nauczycielem m.in. był Michał Haydn, brat Józefa. Stąd w programie koncertów IV edycji Festiwalu Goście Pałacu w Rybnej obecne są kompozycje całej trójki klasyków wiedeńskich.
Gośćmi tegorocznej edycji festiwalu są znani soliści - Joanna Ciupa – mezzosopran, Beata Bilińska – fortepian, Rafał Łuszczewski – fortepian, Dariusz Bator – fagot i Antoni Brożek – fortepian oraz Kwartet smyczkowy „Altra Volta”.

Więcej


Mokotowskie Hospicjum Świętego Krzyża zaprasza na koncert charytatywny znanego gitarzysty Łukasza Kuropaczewskiego (na zdjęciu), pt. Arcydzieła muzyki gitarowej, który odbędzie się 18 listopada 2007 roku (niedziela) o godzinie18.00 w sali Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II (Galeria Porczynskich, pl. Bankowy 1) w Warszawie. W programie m.in. Asturia I. Albeniza, Alla Polacca, Polonez, Oberek A. Tansmana, Piosenki ludowe W. Lutosławskiego, Rossiniana M. Giuliani’go i Elogio de la Guitarra J. Rodrigo.
Koncert jest wkładem w obchody międzynarodowego dnia walki z ubóstwem ze strony artysty, który przyjedzie do Polski po występach w Carnegie Hall w Nowym Jorku, gdzie odniósł wspaniały sukces. Cały dochód z koncertu przeznaczony zostanie na pomoc dla najuboższych chorych i bezdomnych - leczenie, rehabilitację, leki i żywienie. Zamiast biletów organizatorzy proszą o wpłaty do puszek.


Koncert Katedry Kompozycji Akademii Muzycznej w Warszawie odbędzie się w poniedziałek, 19 listopada 2007 roku o godz. 19.00. W wykonaniu znanych artystów - Patrycji Piekutowskiej - skrzypce, Macieja Kozendry, Tomasza Strahla i Aleksandra Tomaszkiewicza – wiolonczele, Piotra Mroza - klarnet, Pawła Gusnara – saksofon i Julii Samojło, Aleksandry Soboń – fortepian oraz Orkiestry PSM II st. im. F. Chopina w Warszawie pod dyrekcją Sławka A. Wróblewskiego usłyszymy utwory kompozytorów związanych z Katedrą Kompozycji warszawskiej uczelni: Mariana Borkowskiego, Alicji Gronau-Osińskiej, Anny Ignatowicz-Glińskiej, Pawła Łukaszewskiego, Marii Pokrzywińskiej, Weroniki Ratusińskiej i Edwarda Sielickiego.


Fundacja Muzyki aukso oraz Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski zapraszają na koncert z cyklu Lakmus Project, który odbędzie się 22 listopada 2007 roku o godz. 20:07 w Sala Laboratorium Zamku Ujazdowskiego w Warszawie. Zespół Karbido przedstawi spektakl audio Stolik - Szmeroszepty klonowe, czyli partytura na czterech panów i stół.
LAKMUS PROJECT to seria wydarzeń muzycznych prezentujących nową muzykę kameralną i elektroniczną zorganizowana przez "FUNDACJĘ MUZYKI aukso" we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej - w Sali Laboratorium Zamku Ujazdowskiego. LAKMUS PROJECT to także zespół wybitnych muzyków, których łączy idea wykonawstwa na najwyższym poziomie najważniejszych dzieł muzyki XX-go i XXI-go wieku. Zamiarem LAKMUS PROJECT jest współpraca z twórcami - inspirowanie oraz prawykonania nowych dzieł.
Kolejny koncert z cyklu Lakmus Project odbędzie się 13 grudnia 2007 roku.


W dniach 23 listopada – 2 grudnia 2007 roku odbędzie się dziesiąta, jubileuszowa edycja Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego Gitara 2007.
Wrocławski Festiwal Gitarowy jest wydarzeniem muzycznym o randze międzynarodowej. To jeden z najpoważniejszych festiwali poświęconych muzyce gitarowej nie tylko w Polsce, ale także poza jej granicami. Dziesiąta, jubileuszowa edycja będzie wyjątkowa. Wśród festiwalowych gwiazd znajdą się, obok artystów już Wrocławiowi znanych z poprzednich festiwali, najwięksi mistrzowie sześciu strun, a wśród nich bodaj najsławniejszy - Paco de Lucia!
Oprócz koncertów - wydarzeń dla festiwalu najważniejszych - w jego ramach odbędzie się wzorem lat poprzednich szereg imprez towarzyszących: lekcje mistrzowskie, warsztaty metodyczne, wystawy instrumentów, prezentacje wydawnictw muzycznych, spotkania z artystami. Poza występami międzynarodowych gwiazd gitary planowane są recitale promujące młodych artystów związanych z Wrocławiem. Dzięki współpracy z Filharmonią Wrocławską odbędą się poświęcone gitarze koncerty z cyklu „Filharmonia dla Młodych” i „Filharmonia Familijna”.
Koncerty festiwalowe odbywać się będą w najlepszych salach Wrocławia - Hali Ludowej, Filharmonii Wrocławskiej, Teatrze Polskim, C. S. Impart, Akademii Muzycznej.

Więcej


Podczas koncertów oratoryjnych w dniach 23 listopada 2007 roku o godz. 19.00 i 24 listopada 2007 roku o godz. 18.00 w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie odbędzie się prawykonanie Requiem Jana Krenza. Najnowsze dzieło maestro Krenza (na zdjęciu) ukończone zostało 22 maja 2007 roku. Utwór przeznaczony został na baryton solo, chór i orkiestrę (z dwiema harfami i fortepianem), a składa się z dziewięciu obrazów ukazujących człowieka wobec tajemnicy sacrum.
Jan Krenz przez całe swe artystyczne życie dzielił czas między batutę i pióro. Jako kompozytor debiutował nawet wcześniej niż jako dyrygent. Uprawiał twórczość kameralną, wokalną i symfoniczną, jest również autorem muzyki teatralnej i filmowej. Szczególne nasilenie jego pasji kompozytorskiej datuje się od 1982 roku.
Listopadowe koncerty pod dyrekcją Jana Krenza, z solowym udziałem Adama Kruszewskiego (baryton) i Mariusza Pędziałka (obój), przyniosą ponadto w programie uwerturę Manfred op. 115 Roberta Schumanna oraz Koncert D-dur na obój i orkiestrę kameralną Richarda Straussa.


Rektor Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na kolejne uniwersyteckie wydarzenie Roku Karola Szymanowskiegokoncert Echo z Kurpiów – etno-impresje na tle Szymanowskiego, który odbędzie się w piątek, 23 listopada 2007 roku o godz. 17.30 w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów Uniwersytetu Warszawskiego (Krakowskie Przedmieście 32).
Sięgając do źródeł polskiej muzyki ludowej (Archiwum Fonograficzne Instytutu Sztuki PAN, Archiwum Fonograficzne Polskiego Radia, zbiory pieśni kurpiowskich ks. W. Skierkowskiego), a także korzystając z własnych doświadczeń w spotkaniach z ludowym autentykiem w jego kontekście naturalnym, twórcy projektu Echo z Kurpiów – muzycy i muzykolodzy – przedstawiają Pieśni Kurpiowskie Karola Szymanowskiego w innym, niż przyjęło się dotychczas, świetle. Oryginalne utwory kompozytora wykonywane są na tradycyjnych instrumentach ludowych (suka biłgorajska, fidel płocka, basy trzystrunne, cymbały, lira korbowa). W śpiewie przebija emisja głosu charakterystyczna dla autentycznych tradycyjnych wykonań pieśni kurpiowskiej. Etno-impresje na temat pieśni Szymanowskiego wzbogacone są dodatkowo o tuwiński alikwotowy śpiew sygyt, klasyczne brzmienie fortepianu i tenorowego śpiewu oraz jazzową barwę kontrabasu. Aranżując utwory muzycy pragnęli zbudować pomost między ludowym źródłem a pomysłem kompozytora, posługując się przy tym indywidualnym sposobem muzycznej wypowiedzi, swoim własnym językiem muzycznym.
W projekcie biorą bowiem udział uznani młodzi muzycy sceny folkowej, jazzowej oraz poważnej – członkowie m.in. takich zespołów jak: Zespół Polski Marii Pomianowskiej, Kapela Ze Wsi Warszawa, Swoją Drogą, Village Kollektiv, Sebastian Stanny Quartet, Sine Nomine Marka Toporowskiego, Lutosławski Piano Duo, Kwadrofonik. Pomysłodawcą projektu jest dr Weronika Grozdew-Kołacińska.
Wstęp za bezpłatnymi zaproszeniami (dostępne przed koncertem).


W dniach od 24 listopada do 15 grudnia 2007 roku odbędzie w Warszawie Festiwal KONCERTY ORGANOWE JÓZEFA HAYDNA I CARLA PHILIPPA EMMANUELA BACHA organizowany przez Parafię Ewangelicko-Ausgburską św. Trójcy w 275 rocznicę urodzin Haydna. Na festiwal złożą się cztery cotygodniowe koncerty - w soboty o godz. 19. 00 w Kościele Ewangelicko-Augsburskim (przy placu Małachowskiego) w Warszawie.
Jako soliści wystąpią renomowani organiści - Emilia Dziubińska i Jerzy Dziubiński. Oboje otrzymali "Prix de Virtuosite" Konserwatorium w Genewie. Koncertowali w kraju oraz w 15 krajach europejskich. Tworzą też razem duet organowy. Dokonali wielu nagrań radiowych i płytowych. Jerzy Dziubiński jest laureatem nagrody Neue Bach-Gesellschaft z Lipska. Pracuje jako adiunktw Akademii Muzycznej w Warszawie. Solistom towarzyszyć będzie zespół „Warszawscy Soliści CONCERTO AVENNA” pod dyrekcją Andrzeja Mysińskiego.
Ogromnym atutem projektu jest możliwość zaprezentowania cyklu koncertów w pięknym, klasycystycznym wnętrzu Kościoła Ewangelickiego na organach firmy „Bracia Hillebrant”. Instrument ten jest darem Krajowego Kościoła Dolnej Saksonii na znak pojednania polsko-niemieckiego. Organy odznaczają się wyjątkowymi walorami brzmieniowymi i są niewątpliwie jednymi z najlepszych w Polsce. Tak jak w dawnych wiekach, tylko tradycyjne materiały posłużyły do zbudowania tego instrumentu - wysokogatunkowe drewno, metal (stop cyny i ołowiu)i skóra - żadnych tworzyw sztucznych.
Z kościołem Św. Trójcy w Warszawie łączą się nazwiska Elsnera, Freyera i Moniuszki, tu koncertowali Chopin i Saint-Saens. Obecnie kościół cieszy sławą jednego z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy. Od dziesięciu już lat odbywa się w tutaj Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej BACH ...ALE NIE TYLKO znany warszawskim melomanom jako impreza cykliczna o najwyższej randze artystycznej.
Wstęp na koncerty Festiwalu KONCERTY ORGANOWE JÓZEFA HAYDNA I CARLA PHILIPPA EMMANUELA BACHA po wykupieniu cegiełki na remont kościoła, zaś dla emerytów, studentów i uczniów wstęp wolny.

Patronem medialnym Festiwalu jest m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


Trzecia konferencja muzykologiczna z cyklu Podstawowe zagadnienia współczesnej muzykologii i teorii muzyki odbędzie się w dniach 24-25 listopada 2007 roku w Warszawie. Oprócz licznych wykładów, które będą miały miejsce w warszawskiej siedzibie PWM, Galerii "Zachęta" i siedzibie organizatorów - Stowarzyszenia De Musica, będą miały miejsce projekcje filmu Andrzeja Munka i opery Mieczysława Weinberga na podstawie książki Zofii Posmysz Pasażerka - dnia 24 listopada 2007 roku o godz. 12.30. W spotkaniu po projekcji weźmie udział autorka książki.
Program konferencji dostępny jest w dziale "konferencje".


Opera Wrocławska zaprasza na premierowe spektakle baletu Figle Szatana Adama Münchheimera, Stanisława Moniuszki i Rafała Augustyna oraz akcji choreograficznej Rękopis […] Rafała Augustyna, które odbędą się w dniach 24 i 25 listopada 2007 roku o godz 19.00. Kierownictwo muzyczne – Tadeusz Zathey, inscenizacja i choreografia – Ewelina Sojecka, scenografia – Małgorzata Słoniowska.
Figle szatana to romantyczna historia o diabelskich figlach na karnawałowej zabawie. Romantyczna para zakochanych, wszedobylskie diabły, sympatyczny, choć nieco gapowaty wodzirej i zabawna stara panna, bez której fabuła nie mogłaby się rozwiązać. A przede wszystkim dużo tańca i romantycznej muzyki; Rafał Augustyn uzupełnił i opracował zachowaną częściowo, pochodzącą z 1870 roku muzykę Adama Münchheimera i Stanisława Moniuszki. Pięknie zaaranżowana muzycznie całość i ciekawa choreografia pozwala artystom zaprezentować wszechstronne możliwości taneczne, a baletowi, jako sztuce, ukazać swą nieuchwytną magię.
Rękopis znaleziony w Saragossie, legendarny tekst Jana Potockiego okazał się wyśmienitym scenariuszem filmowym. Czy da się to zatańczyć? Z labiryntu motywów powieści kompozytor Rafał Augustyn wraz z reżyserem i choreografem baletu – Eweliną Sojecką – wybrał do muzycznego i scenicznego przedstawienia podstawowy wątek przygód Alfonsa van Wordena i najbardziej z nim związane epizody, a także podstawowe relacje, przede wszystkim głównego bohatera z ojcem. Muzyka Rafała Augustyna połączy instrumentarium orkiestry symfonicznej z brzmieniem elektronicznym.


Druga edycja festiwalu Gdańska Jesień Pianistyczna odbędzie się w dniach 24-29 listopada 2007 roku. Koncerty będą miały miejsce w Sali Koncertowej i Kameralnej Filharmonii na Ołowiance. Podczas 5 koncertów na 2 scenach wystąpi 7 artystów – z recitalami fortepianowymi wystąpią Bogdan Czapiewski, Bogdan Kułakowski, Dymitrij Szyszkin (Rosja), pół klasycznie i jazzowo zagrają Chopina Adam Makowicz i Krzysztof Jabłoński. Muzykę z najnowszej płyty Pasoboble zaprezentują znakomici jazzmani Leszek Możdżer i kontrabasista Lars Danielsson (Szwecja).
Gdańska Jesień Pianistyczna jest wydarzeniem kulturalnym, którego idea zakiełkowała w Gdańsku, a organizatorem jest Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyk Chopina w Gdańsku. Promowanie i propagowanie sztuki pianistycznej, często na skrzyżowaniu różnych stylów, ze znaczną „domieszką” muzyki Fryderyka Chopina jest formułą, która sprawdziła się w zeszłorocznej edycji festiwalu i jest decydująca dla tegorocznej.
Gdańska Jesień Pianistyczna stała się jednym ze znaczących wydarzeń kulturalnych na mapie kulturalnej Polski. Kilkudniowa prezentacją pianistów polskich i zagranicznych, artystyczna wielopokoleniowość i różnorodność gatunków i stylów – to bezsprzecznie elementy budujące i scalające Gdańskiej Jesieni Pianistycznej.

Więcej


Jubileuszowy 5. Festiwal Pianistyczny odbędzie się w dniach 24–29 listopada 2007 roku w Warszawie. Na Zamku Królewskim i w Salach Filharmonii Narodowej usłyszymy jedenastu pianistów z całego świata, między innymi recitale zwycięzców Konkursów Pianistycznych im. Antona Rubinsteina w Dreźnie 2007 roku i konkursu w Nyborg z 2004 roku, znanej interpretatorki dzieł Bacha, Angeli Hewitt, wybitnego pianisty Stephena Kovacevicha, a także Gabrielę Montero i Orkiestrę Symfoniczną Narodowej Filharmonii Ukrainy pod batutą Mykola Dyadyury.
Festiwal Pianistyczny stanowi kontynuację Festiwalu Pianistycznego „Mistrzowie Fortepianu”, który w 2001 roku zainicjowała w Krakowie Elżbieta Penderecka. Od 2004 roku Festiwal odbywa się co roku w Warszawie. Jego celem jest promocja młodych pianistów, zarówno polskich, jak i zagranicznych oraz prezentowanie publiczności zwycięzców najważniejszych międzynarodowych konkursów pianistycznych i wielkich mistrzów fortepianu.

Więcej


Rektor Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na koncert kończący uniwersyteckie obchody Roku Karola Szymanowskiego. Usłyszymy Stabat Mater op. 53, kwintesencję stylu największego polskiego kompozytora XX w. Ten poruszający utwór, napisany do polskiego tłumaczenia łacińskiej sekwencji, łączy fascynację Szymanowskiego polską tradycją ludową z charakterystycznymi dla niego środkami kompozytorskimi. Zabrzmi tym razem w interesującym zestawieniu ze Stabat Mater Francisa Poulenca. Oba te dzieła wykonają Izabela Kłosińska – sopran, Małgorzata Pańko – alt, Robert Gierlach – baryton, Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego i Polska Orkiestra Radiowa, dyrygować będzie Irina Bogdanovich.
Koncert odbędzie się w sobotę, 24 listopada 2007 roku, o godz. 20.00 w kościele seminaryjnym św. Józefa (Krakowskie Przedmieście 52/54) w Warszawie. Wstęp wolny.


Finlandzki pianista Juho Pohjonen, laureat Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Maj Lindy (Helsinki 2002), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego AXA (Irlandia 2003) i Nordic Piano Competition (Dania 2004) wystąpi w niedzielę, 25 listopada 2007 roku o godz. 19 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy z recitalem fortepianowym w 100. rocznicę śmierci Edwarda Griega i 50. rocznicę śmierci Jeana Sibeliusa. W programie koncertu znajdą się utwory Mendelssohna-Bartholdy, Sibeliusa i Griega.
Juho Pohjonen (na zdjęciu) uchodzi dziś za jednego z najbardziej intrygujących i utalentowanych pianistów Północy. Studia rozpoczął w 1989 na specjalnym wydziale dla młodzieży przy Akademii im. Sibeliusa w Helsinkach. Obecnie kończy studia magisterskie. Zdobył wiele nagród zarówno fińskich, jak międzynarodowych konkursów, m.in. I miejsce w Nordic Piano Competition (2004) w Nyborgu w Danii, I nagrodę Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Artystów w Sztokholmie w 2000, Nagrodę Prokofiewa w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym AXA w Dublinie w 2003 oraz nagrodę Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Maj Lind w Helsinkach w 2002. Występował z recitalami w wielu krajach europejskich i w USA. Jako solista koncertował ze znakomitymi zespołami, m.in. w 2006 odbył tournée po Japonii wraz z Orkiestrą Symfoniczną z Lahti pod batutą Osmo Vänskä. Jest też wytrawnym kameralistą. Krytycy cenią fińskiego pianistę za interpretacje dzieł od Bacha aż po Esę-Pekkę Salonena. Anthony Tommasini, naczelny krytyk muzyki klasycznej z New York Timesa, uznał debiut Pohjonena w Weill Recital Hall w 2004 za jedno z najbardziej niezapomnianych wydarzeń muzycznych sezonu.


Bogurodzica w opracowaniu Feliksa Nowowiejskiego, Droga krzyżowa na sopran, baryton, chór mieszany i orkiestrę dętą Mariana Sawy i Te Deum na sopran, chór mieszany i orkiestrę dętą Stanisława Moryty wypełnią program niedzielnego koncertu w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Warszawie, dnia 25 listopada 2007 roku o godz. 17.00. Wystąpi Chór Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Orkiestra Dęta Akademii Muzycznej pod dyrekcją Grzegorza Mielimąki.


Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku, Stowarzyszenie Ogród Sztuk i Nauk oraz Związek Kompozytorów Polskich zapraszają w niedzielę, 25 listopada 2007 roku o godzinie 17.00 na spotkanie poświęcone pamięci Zygmunta Mycielskiego w 100 rocznicę urodzin i 20 rocznicę śmierci. W programie:
  • Wspomnienie Zygmunta Mycielskiego: Krzysztof Meyer, Ludwik Erhardt i Piotr Kłoczowski
  • Koncert utworów Chopina, Szymanowskiego i Mycielskiego w wykonaniu Jerzego Artysza (baryton) i Edwarda Wolanina (fortepian)
  • Fragmenty z Dzienników i listów Zygmunta Mycielskiego w interpretacji Henryka Boukołowskiego.

Patronat medialny - Polskie Centrum Informacji Muzycznej


W dniach 25-30 listopada 2007 roku Akademia Muzyczna w Krakowie organizuje Dni Muzyki Aleksandra Tansmana w 110. rocznicę urodzin kompozytora. Oprócz koncertów, przedstawiających utwory artysty i jemu współczesnych w wykonaniu profesorów i studentów krakowskiej uczelni odbędą się wykłady w ramach sesji naukowej Aleksander Tansman i jego muzyka.
Aleksander Tansman, mimo iż większość swojego życia spędził w Paryżu, zawsze czuł się kompozytorem polskim. Zawsze też dawał temu wyraz w swojej bogatej twórczości. Organizatorzy Dni Muzyki postawili sobie za cel propagować jego muzykę, która wciąż nie jest w naszym kraju wystarczająco znana i popularna.
Gośćmi sesji naukowej Dni Muzyki Aleksandra Tansmana będą m.in. córki wybitnego artysty - Marianne Tansman-Martinozzi i Mireille Tansman-Zanuttini.

Więcej


Wrocławska Orkiestra Kameralna „Leopoldinum” zaprasza na koncert W hołdzie znakomitemu polskiemu kompozytorowi Andrzejowi Panufnikowi (na zdjęciu), który odbędzie się w dniu 25 listopada 2007 roku o godz. 18:00 w Auli Leopoldyńskiej we Wrocławiu.
Lady Camilla Jessel Panufnik, pisarka i fotografka, działająca w wielu charytatywnych organizacjach oraz córka Andrzeja Panufnika, Roxanna (również uznana kompozytorka), wyraziły orkiestrze uznanie za tak interesująco zaplanowany program koncertu. Nigel Osborne poświęcił pamięci kompozytora jeden z utworów (Homage a Panufnik), który usłyszymy w programie.
Dwóch znakomitych muzyków z Wrocławia, Jacek Wota i Jacek Muzioł wykonają partie solowe na instrumentach perkusyjnych w Concertino Andrzeja Panufnika, a orkiestra pod dyrekcją szefa artystycznego Ernsta Kovacica wykona poza wspomnianymi kompozycjami także: Adagio i Fugę W.A. Mozarta, Romance C-dur Jana Sibeliusa oraz „przebój” każdej orkiestry smyczkowej – Serenadę C-dur Op. 48 Piotra Czajkowskiego.


Koncert kameralny w ramach obchodów Roku Beethovenowskiego odbędzie się we wtorek, 27 listopada 2007 roku o godz. 19.00 w Sali Kameralnej im. Henryka Czyża w Filharmonii Łódzkiej. Wystąpi Kwartet „Camerata” w składzie: Włodzimierz Promiński - I skrzypce, Andrzej Kordykiewicz - II skrzypce, Piotr Reichert – altówka i Roman Hoffmann – wiolonczela. W programie koncertu znajdą się trzy kwartety smyczkowe: Kwartet a-moll op. 132 Ludwiga van Beethovena, II Kwartet smyczkowy op. 56 Karola Szymanowskiego i skomponowany specjalnie dla Cameraty II Kwartet smyczkowy „Spiski” Sławomira Czarneckiego.


Austriackie Forum Kultury w Warszawie zaprasza na koncert monograficzny, który odbędzie sie w 50 rocznicę śmierci austriackiego kompozytora Ericha Wolfganga Korngolda (na zdjęciu) - dnia 29 listopada 2007 roku o godz. 19.00 (ul. Próżna 8). Wystąpią laureaci i uczestnicy poprzednich edycji Muzycznego Forum Młodych, m.in.: Marta Oyrzanowska, Wojciech Koprowski – skrzypce, Aleksandra Demowska – altówka, Anna Markiewicz - wiolonczela, Katarzyna Pawłowska, Hanna Hozer – mezzosopran i Lech Napierała, Maria Wójcik - fortepian. W programie: Caprice Fantastique ”Wichtelmännchen”, Mariettas Lied zur Laute op.12 aus der Oper „Die tote Stadt“,Vier Stücke aus der Musik zu Shakespeares „Viel Lärmen um nichts – na skrzypce i fortepian, Drei Gesänge op.18, 5 Lieder op. 38 – na mezzosopran i fortepian , Tanzlied des Pierrot – na wiolonczelę i fortepian i Kwartet Smyczkowy nr 3. Wstęp wolny.

Więcej