Polmic - FB

calendar of events

2005 2006 2007 2008 2009
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Majowe rocznice:

1 maja
2 maja
  • przypada 50. rocznica śmierci kompozytora Tadeusza Zygfryda Kasserna (1904-1957), ucznia Mieczysława Sołtysa i Henryka Opieńskiego, od 1948 zamieszkałego w Stanach Zjednoczonych

5 maja
8 maja
14 maja
  • 60-te urodziny świętuje Małgorzata Gąsiorowska, teoretyk i krytyk muzyczny

  • mija 10. rocznica śmierci kompozytora Stanisława Prószyńskiego (1926-1997), ucznia Piotra Rytla i Kazimierza Sikorskiego, wieloletniego wykładowcy Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie

16 maja
17 maja
  • 30-ste urodziny kompozytorki Aleksandry Gryki

  • przypada 25. rocznica śmierci Władysławy Markiewiczówny (1900-1982), pianistki i kompozytorki, uczennicy Seweryna Eisenbergera i Bruno Eisnera (fortepian) oraz Zdzisława Jachimeckiego i Hugo Leichtentritta (kompozycja), wieloletniego wykładowcy Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach

  • 50. rocznica śmierci Adama Bronisława Ciechańskiego (1882-1957), kontrabasisty i pedagoga

19 maja 20 maja
  • upływa 10. rocznica śmierci Stanisława Hasa (1914-1997), kompozytora i dyrygenta Orkiestry Polskiego Radia w Krakowie

21 maja
  • 75-te urodziny świętuje kompozytor Zdzisław Pucek

25 maja
  • przypada 105. rocznica urodzin kompozytora Stanisława Popiela (1902-1970), ucznia Romana Statkowskiego, Zbigniewa Drzewieckiego i Emila Młynarskiego

30 maja
  • 60-te urodziny Olgierda Pisarenki, muzykologa i krytyka muzycznego

31 maja
  • 75. rocznica urodzin Bogusława Madeya (1932-2004), dyrygenta, kompozytora, pianisty i pedagoga


XIV Bydgoski Festiwal Operowy, zainaugurowany premierą baletową Pana Twardowskiego Ludomira Różyckiego dnia 28 kwietnia, trwać będzie w Operze Nova w Bydgoszczy do 12 maja 2007 roku. W tym roku dyrektor Maciej Figas zaprosił przedstawienia rzadko wystawiane przez teatry operowe. Bydgoszczanie obejrzą Kawalera srebrnej róży Richarda Straussa, jednoaktówki Ester Tomasza Praszczałka i Hagith Karola Szymanowskiego. W czasie dwóch festiwalowych tygodni balet reprezentować też będą szczególni goście: „Complexions Contemporary Ballet” z USA, który gromadzi nadzwyczajne taneczne talenty. Zespół występował na wszystkich renomowanych festiwalach świata, do Polski przyjeżdża po raz pierwszy i wystąpi w Bydgoszczy dwukrotnie.
Dwa majowe tygodnie wypełnią nie tylko przedstawienia, przygotowane przez największe teatry operowe w Polsce, ale także projekcje słynnych inscenizacji na DVD na dużym ekranie. Festiwal zakończy w dniu 12 maja opera Antonina Dvořaka Rusałka - spektakl Teatru Narodowego z Brna (Czechy).

Read more


Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” - jedno z największych w Polsce międzynarodowych spotkań muzycznych i jedyne w swoim rodzaju spotkanie kulturowe wielkich religii świata – odbędzie się w dniach 1-6 maja już po raz siedemnasty. Częstochowa gościć będzie z tej okazji blisko 800 wykonawców z wielu krajów świata. Program koncertów festiwalowych wypełni w tym roku m.in. sakralna muzyka flamandzka i ormiańska oraz muzyka cerkiewna i chorał gregoriański. Odbędą się premierowe wykonania Missa „Misterium Lucis” Pawła Sydora i Liturgii św. Jana Złotoustego Romualda Twardowskiego, a podczas osobnego Koncertu Prawykonań usłyszymy po raz pierwszy nowe kompozycje Henryka Mikołaja Góreckiego - Pod Twoją Obronę i Na Anioł Pański biją dzwony - oraz utwory nagrodzone na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim „Musica Sacra”.
Festiwalowi towarzyszyć będzie sesja muzykologiczna Życie i twórczość O. Władysława Leszczyńskiego OSPPE (1616-1680) oraz - w dniach 4-6 maja 2007 roku - Seminarium dla dyrygentów i chórów.

Read more


Od 1 maja do 22 września 2007 roku codziennie, oprócz niedziel, o godzinie 12.00 w Archikatedrze św. Jana w Warszawie (Stare Miasto, ul. Świętojańska 8) odbywać się będzie czwarta edycja cyklu pt. Wielkie Organy w Archikatedrze.
Cykl Wielkie Organy w Archikatedrze jest jedną z najciekawszych i głównych atrakcji turystycznych Warszawy, która łączy prezentację kultury, historii i tradycji w najlepszym znaczeniu tych słów. To: koncert na żywo na Wielkich Organach Archikatedry Warszawskiej (prezentacja organów, ok. 25 minut) w wykonaniu najlepszych polskich organistów (podczas każdego koncertu wykonywany jest m.in. utworu legendarnego organisty katedry warszawskiej Mieczysława Surzyńskiego za życia zwanego polskim Bachem) oraz zwiedzanie podziemi i grobowców Archikatedry Warszawskiej – miejsce spoczynku arcybiskupów warszawskich, Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Prezydenta RP Gabriela Narutowicza, Premiera RP Ignacego Jana Paderewskiego oraz laureata nagrody Nobla Henryka Sienkiewicza.


Brosig wrócił do Paczkowa

Historia zupełnie jak z powieści: maleńka wioska Fuchswinkel (dziś Lisie Kąty) koło Paczkowa na Opolszczyźnie – parędziesiąt domostw przy samej granicy czeskiej i zamek rodziny….. Zapewne, gdy 15 października roku Kongresu Wiedeńskiego w rodzinie Brosigów przyszedł na świat chłopiec, któremu dano na imię Maurycy (Moritz) nikt w Lisich Kątach w najśmielszych snach nie przypuściłby, że niebawem to wiejskie dziecko będzie następcą organisty Wolfa we wrocławskiej katedrze, dyrygentem chóru katedralnego, a uzyskawszy tytuł doktora filozofii, drugim po Baumgardcie dyrektorem muzycznym Uniwersytetu Wrocławskiego i wykładowcą Królewskiego Instytutu Muzyki Kościelnej, zaś religijna muzyka komponowana przez Brosiga będzie żyła po wiekach w wielu krajach. Na szczęście talent dziecka się nie zmarnował. Prędko zauważony przez właścicieli zamku mógł się z ich konkretną pomocą rozwinąć w niedalekim Wrocławiu, a po ponad wieku od jego śmierci (24 I 1887), po dziesiątkach lat zapomnienia w stronach rodzinnych, począwszy od roku 2002 jego muzyka wróci na ziemię paczkowską w formie Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga. Od tego czasu od maja do września za sprawą Brosiga zjeżdżają tu organiści, soliści i zespoły kameralne, by muzyka patrona rozbrzmiewała tu, skąd pochodził – w Lisich Kątach, Kamienicy, Dziewiętlicach, Gościcach, Trzeboszowicach i Paczkowie.
W tym roku pierwszy z sześciu koncertów festiwalowych odbędzie się 3 maja o godz. 13.00 w Lisich Kątach. Wystąpi Trio BaClaFlu oraz Joanna Ciupa – mezzosopran i Krzysztof Iwaszkiewicz – baryton.

Read more


V Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny „Źródła i Inspiracje”
Kraków, 5-8 maja 2007


Trwają przygotowania do piątej edycji festiwalu muzyki perkusyjnej „Źródła i Inspiracje”. Festiwal odbędzie się w dniach 5-8 maja 2007 roku i będzie wypełniony warsztatami, koncertami i seminariami prezentującymi różne gatunki muzyki perkusyjnej.
W tegorocznej edycji festiwalu planowany jest udział:
  • Grupa Bębniarzy z Bangalore (Indie) - muzyka etniczna z południa Indii w swej oryginalnej formie
  • Trio Mohameda Rasouli (Iran) - specjaliści instrumentów perskich
  • Grupa „The Drummers” (Szwajcaria) - trio perkusyjne kierowane przez jednego z najwybitniejszych perkusistów, filozofa awangardy europejskiej - Pierre Favre’a
  • Duet „Canto Battuto” (Szwajcaria/Francja) – oryginalny duet perkusyjno-wokalny wykonujący współczesną muzykę komponowaną dla tego zespołu
  • Nick Petrella (USA) - dyrektor edukacyjny „Sabiana”, wykładowca wielu amerykańskich uczelni muzycznych
  • Ranji Krija (Algieria) - perkusjonista na stałe występujący ze Stingiem, tym razem z polską „super grupą” Kreszendo
  • Joel Baron (USA) - jeden z najciekawszych perkusistów awangardowej sceny jazzowej
  • Georges Paczynski Trio (Francja)
Ponadto wystąpią wykonawcy z Polski: Big Band Akademii Muzycznej w Krakowie, młodzi laureaci ogólnopolskich przesłuchań perkusyjnych, Grupa Perkusyjna Akademii Muzycznej w Krakowie, specjalny koncert klubowy przygotowany przez duet znakomitych DJ-ów Fractal Beats, Marek Bałata z gośćmi specjalnymi.
Podobnie do poprzednich edycji festiwalu obędą się koncerty klubowe (Klub „U Louisa”), koncert specjalny w klubie Studio – „Rytuał Rytmu”, warsztaty, wykłady i koncerty w Akademii Muzycznej.
Planowana jest także współpraca z Zakładem Indianistyki Katedry Filologii Orientalnej Uniwersytetu Jagiellonskiego i przyjazd teatru Kudiyattam - południowoindyjski (Kerala) teatr świątynny uznawany za najstarszą formę dramatu sanskryckiego, wywodzącą się z tradycji przedstawianej w Traktacie o teatrze (Natyaśastra, ok. II w n.e.). Aktorzy wcielający się w rolę mitycznych postaci występują w niezwykle kolorowych kostiumach i misternie wykonanym makijażu. Przedstawienia mają miejsca głównie w czasie świątynnych festiwali. Widowisko może trwać do kilku dniu, jeśli sztuka jest przedstawiana w całości. Gra się tylko nocą. Zanim rozpocznie się właściwa sztuka, mają miejsce rytualne czynności, stwarzające właściwą atmosferę dla przeżyć religijnych i estetycznych. Ważną rolę pełnią tu instrumenty perkusyjne, szczególnie kotły zwane miravu (instrument ten uważany jest za święty). W czasie spektaklu aktorzy melorecytują wersy, które następnie przekładane są na skodyfikowany język gestu i ruchu. W Polsce spektakl Kudiyattam miał miejsce ponad 30 lat temu w Warszawie.


W dniach 5-13 maja 2007 roku odbędą się XXI Warszawskie Spotkania Muzyczne. Festiwal zostanie zorganizowany przez Oddział Warszawski Związku Kompozytorów Polskich przy współpracy Programu 2 Polskiego Radia, Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki oraz Zamku Królewskiego, dzięki wsparciu finansowemu Urzędu m.st. Warszawy, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Read more


XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2007"
Białystok, 6-13 maja 2007


Dwudziesta szósta edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2007” odbędzie się w dniach 6-13 maja 2007 roku w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
Zgodnie z ćwierćwieczną tradycją, uroczyste otwarcie Festiwalu (6 maja) rozpocznie najstarszy polski hymn Gaude Mater Polonia, który w tym roku wykona laureat MFMC z 2005 roku - Chór Uniwersytetu w Białymstoku pod dyrekcją Edwarda Kulikowskiego. Jako siostrzana odpowiedź popłyną dźwięki średniowiecznego hymnu, Stichiry Ziemle russkaja, zaśpiewanej przez Chór „Dumka” z Kijowa pod dyrekcją Jewhena Sawczuka.
Uroczyste otwarcie to również festiwalowy ukłon w stronę obchodów Roku Karola Szymanowskiego, bowiem w koncercie wykonanym tego dnia – stosownie do idei Muzycznego Dialogu Narodów – zabrzmi muzyka polska i rosyjska. Usłyszymy Nynie otpuszczajeszi Karola Szymanowskiego oraz arcydzieło Sergiusza Rachmaninowa – Wsienosznoje bdienije. Całość wykona artystyczny reprezentant ziemi ukraińskiej – miejsca narodzin K. Szymanowskiego - reprezentacyjny Narodowy Zasłużony Chór Akademicki Ukrainy „Dumka” pod dyrekcją prof. Jewhena Sawczuka, zespół stanowiący współczesną światową czołówkę chóralną.
Koncertem oraz wykonywanym podczas przesłuchań konkursowych utworem Nynie otpuszczajeszi przypomniane zostaną ważne rocznice związane z K. Szymanowskim - 125. rocznicę urodzin i 70. rocznicę śmierci najwybitniejszego polskiego kompozytora 1 połowy XX wieku i jednego z największych twórców europejskich swoich czasów. To niemal nieznane dzieło K. Szymanowskiego, będące znakomitym przykładem, iż twórca komponował również muzykę cerkiewną, organizatorzy starali się popularyzować wśród chórów całego świata już podczas minionej edycji Festiwalu. W tym roku jest utworem obowiązkowym dla chórów zawodowych.
Przesłuchania konkursowe rozpoczną się 9 maja, a zakończą 12 maja. Zgodnie z tradycją, większość ich uczestników stanowić będą chóry nowe, dotychczas nie prezentujące się podczas Festiwalu. Tegoroczną imprezą poszerzony zostanie również jej zasięg geograficzny. W roku ubiegłym muzyczna wspólnota wzbogaciła się o Kazachstan, zaś w tym do jej grona dołącza Iran. Będzie to już 35 kraj, którego chórzyści – przedstawiciele prawosławnego kościoła diaspory ormiańskiej – zostali zakwalifikowani do udziału w Festiwalu. Oznacza to przełamanie kolejnych barier – odległościowych, kulturowych ...
W gronie wykonawców znajdą się reprezentanci kilkunastu innych narodów: Polski, Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Słowacji, Bułgarii, Mołdawii, Rosji, Kazachstanu i Serbii. Cieszy bogate grono przedstawicieli różnych wyznań. Muzyczne spotkanie chórzystów, którymi będą staroobrzędowcy, wierni kilku kościołów prawosławnych, grekokatolicy, katolicy, protestanci, muzułmanie i chóry świeckie, pozwala mówić o prawdziwie ekumenicznym charakterze Festiwalu.
Chóry oceni profesjonalne międzynarodowe Jury, któremu przewodniczyć będzie prof. Romuald Twardowski. Obok niego zasiądą również: dr Anna Derevjanikova (Słowacja), prof. Czesław Freund, Edward Kulikowski, ks. Jerzy Szurbak (Polska), Mykoła Gobdycz (Ukraina) oraz prof. Igor Rajewski (Rosja). Wszystkie nagrodzone przez nich chóry zaśpiewają podczas Koncertu Galowego w dniu 12 maja.
Część chórów zaprezentuje się również podczas koncertów, które tradycyjnie już towarzyszą Festiwalowi w różnych miastach Polski. W tym roku odbędą się one m.in. w Warszawie (11 maja 2007, godz.18.00, Kościół Ewangelicko-Augsburski, ul. Kredytowa 4).


Z okazji 750-lecia zakonu O.O. Franciszkanów w Kaliszu w niedzielę, 6 maja 2007 roku o godzinie 19.30 w Kościele OO. Franciszkanów w Kaliszu odbędzie się koncert, podczas którego będą miały miejsce prawykonania dwóch kompozycji: Douze soupirs a St. Antoine Adama Klocka i Strumień Krzysztofa Niegowskiego do słów cz. I Tryptyku Rzymskiego Jana Pawła II. Wystąpią: Katarzyna Jagiełło – sopran, Kaliski Chór Katedralny „Canticum”, Chór Katedry Kaliskiej „Cantate Deo” i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka i Krzysztofa Niegowskiego.


Dnia 8 maja 2007 roku o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie wystąpi gościnnie po raz pierwszy w Polsce zespół tańca współczesnego z Nowego Jorku - Complexions Contemporary Ballet.
Zespół tańca współczesnego Complexions (Oblicza) powstał w 1994 roku, założony przez Dwight Roden i Desmond Richardson, głównych tancerzy z Alvin AIley American Dance Theatr. Zróżnicowanie stylistyczne, wpływy jazzu, tańca ulicy, hip-hopu i baletu to główne cechy pracy zespołu. Complexions stał się sposobem na wyrażenie talentu na swój niepowtarzalny sposób. Już w 1995 roku zespół otrzymał prestiżową nagrodę krytyków „New York Times'a” i rozpoczął tournée. Zapraszany był na występy podczas ważnych europejskich festiwali tańca, m.in. włoskie festiwale Parma Dance i Spoleto, Festiwal Isle De Dance w Paryżu, Holland Dance Festival, Steps International Dance Festival w Szwajcarii, Moskiewski Festiwal Baletowy "Grand Pas" i Catch Prime Dance 1st Festival w Korei. Występował w nowojorskim Joyce Theater, Brooklyn Academy of Music i Lincoln Center, The Mahalia Jackson Performing Arts Center w Nowym Orleanie, Paramount Theater w Seattle, Music Hall w Detroit, Los Angeles Music Center. Odbył liczne tournée po Ameryce Południowej, Australii, Azji, Europie i USA. W najbliższym sezonie zespół wystąpi po raz pierwszy w Izraelu, Walii, Polsce, w New Jersey Performing Arts Center oraz w ramach bostońskiego programu Celebrity Series. Każde nowe miasto to okazja do powtarzania przesłania: Complexions to więcej niż taniec... to sam język.


Uroczystym Koncertem Laureatów z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Tomasza Chmiela w Kieleckim Centrum Kultury 8 maja 2007 roku zakończył się II Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Maurycego Moszkowskiego „Per aspera od astra”. Przez prawie tydzień trwały zmagania 42 młodych pianistów w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Ludomira Różyckiego w Kielcach na nowym, koncertowym fortepianie marki Steinway & Sons.
Jury pod przewodnictwem Jarosława Drzewieckiego, pracujące w składzie: Tatiana Shebanova (Rosja), Andrzej Tatarski, Pierluigi Camicia (Włochy), Stefan Wojtas, Anatolij Kardaszew (Ukraina), Artur Jaroń i Andrzej Domin przyznało 8 nagród oraz 9 wyróżnień I i II stopnia w dwóch grupach wiekowych: 14-15 oraz 16-17 lat. Pierwszą nagrodę w grupie młodszej oraz nagrodę za najlepsze wykonanie utworu patrona Konkursu otrzymał Krzysztof Książek, uczeń POSM II st. im. F. Chopina w Krakowie w klasie Stefana Wojtasa, który wykonał I Koncert C-dur Beethovena i Iskierki Moszkowskiego. Drugą nagrodę oraz nagrodę specjalną III Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic” w Sanoku otrzymał Piotr Nowak, uczeń PSM I i II st. im. O.Kolberga w Szczecinku w klasie Heleny Ostrołuckiej. Trzecia nagroda przypadła ex aequo Aleksandrowi Kistowskiemu z OSM II st. im. H.Wieniawskiego w Poznaniu z klasy Hanny Morawskiej-Bernackiej oraz dwu reprezentantom kieleckiej szkoły - Marcinowi Morawskiemu z klasy Artura Jaronia oraz Grzegorzowi Nowakowi z klasy Andrzeja Domina.
W grupie starszej pierwszą nagrodę oraz nagrodę za najlepsze wykonanie utworu Maurycego Moszkowskiego otrzymał Jakub Tuszyński, uczeń OSM II st. im. Z. Brzewskiego w Warszawie w klasie Elżbiety Karaś-Krasztel. Pozostała w pamięci jego interesująca interpretacja Scherza b-moll Chopina i II Sonaty Bacewicz. Drugą nagrodę oraz nagrodę specjalną w postaci udziału w III Międzynarodowym Forum Pianistycznym „Bieszczady bez granic” w Sanoku w 2008 roku otrzymała Justyna Lechman, uczennica ZPSM n.4 im. K.Szymanowskiego w klasie Bronisławy Kawalli. Trzecia nagroda przypadła Łukaszowi Chrząszczykowi, uczniowi PSM II st. im. L.Różyckiego w Kielcach w klasie Andrzeja Domina.
Konkursowi towarzyszyły dwa mistrzowskie recitale, które muzyczną klamrą spinały zmagania młodych pianistów. Na otwarcie Konkursu wystąpił Stanisław Drzewiecki prezentując wirtuozowskie utwory Chopina, Brahmsa, Liszta i swoje własne. Natomiast na zakończenie II etapu Konkursu zagrał Pierluigi Camicia towarzysząc fleciście Stefano Bagliano (Włochy) w utworach Bacha, Scarlattiego, Mozarta, Schumanna, Bartoka, Debussy’ego oraz Jacoba.


III Międzynarodowy Festiwal Chóralny „Mundus Cantat” - Sopot 2007 odbędzie się w Sopocie w dniach 9-13 maja 2007 roku. Festiwal gościć będzie chóry z całego świata, które spotkają się w celu zaprezentowania swoich kultur i nawiązania współpracy. Przesłuchania i prezentacje chórów odbywać się będą w kościołach, salach koncertowych oraz w Operze Leśnej - amfiteatrze leśnym, jednym z nielicznych tego typu obiektów w Europie.
Festiwal ma charakter konkursu. Adresowany jest do chórów amatorskich. Główną nagrodą festiwalu jest Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego w wysokości 1000 euro. Więcej szczegółów oraz regulamin dostępne są na stronie internetowej www.munduscantat.sopot.pl.


Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra” zaprasza na kolejną edycję międzynarodowego cyklu koncertów organowych pod wspólnym tytułem Bliżej Bacha, które jak co roku, dzięki pomocy i przychylności OO. Dominikanów, odbywać się będą w zabytkowych murach najstarszego w Gdańsku kościoła - Bazyliki św. Mikołaja w każdą środę, od 18 kwietnia do 13 czerwca 2007 roku o godz. 20.00. Wstęp wolny.
Koncerty z cyklu Bliżej Bacha, obok innych propozycji koncertowych organizowanych przez Stowarzyszenie, już na stałe wpisały się w kalendarz życia kulturalnego Trójmiasta. Są doskonałą promocją Gdańska jako stolicy organowej Polski Północnej. Koncerty adresowane są do szerokiej rzeczy miłośników bez ograniczeń wiekowych. Ich wysoki poziom artystyczny, pełen profesjonalizm wykonawców oraz publiczność współtworzą niepowtarzalną, przepełnioną duchowymi przeżyciami atmosferę, co czyni cykl Bliżej Bacha jednym z ważniejszych źródeł cennych wartości, tak potrzebnych w trudach życia codziennego. W koncertach wystąpią uznani artyści o bogatym dorobku artystycznym, jak i studenci gdańskiej Akademii Muzycznej, którzy dopiero stoją u progu swojej kariery. W tym roku w ramach cyklu odbędzie się również kurs mistrzowski dla uczniów i studentów klas organów z całej Polski, który poprowadzi wybitny pedagog i znakomity artysta - José Enrique Ayarra Jarne.

Terminarz koncertów:
  • 18 kwietnia 2007 - Matthias Dreißig (Niemcy) - organy
  • 25 kwietnia 2007 - Roman Perucki – organy
  • 9 maja 2007 - Akademia Muzyczna w Gdańsku prezentuje: Karol Białas , Piotr Michna, Damian Owczarek, Mateusz Pizański, Adam Sadowski
  • 16 maja 2007 - W 70 rocznicę urodzin Mariana Sawy
    Marietta Kruzel – Sosnowska – organy, Jolanta Sosnowska – skrzypce, sopran
  • 23 maja 2007 - José Enrique Ayarra Jarne (Hiszpania) - kurs mistrzowski dla studentów i uczniów klas organów
  • 30 maja 2007 - Muzyka Gdańska
    Hanna Zimińska, Hanna Dys - organy
  • 6 czerwca 2007 - Roman Perucki – organy, The Gdansk Philharmonic Brass
  • 13 czerwca 2007 - Matthias Jacob (Niemcy) – organy


Kolejny koncert z cyklu koncertów z polską muzyką współczesną na wiolonczelę, organizowanych przez polską wiolonczelistkę Evvę Mizerską - Junior Fellow w Trinity College of Music w Londynie odbędzie się 11 maja 2007 roku o godz. 19.00 w Peacock Room. W wykonaniu wiolonczelistów: Evvy Mizerskiej, Joas Cardosy, Charlotte Fay i pianistki Emmy Abbate usłyszymy utwory Andrzeja Krzanowskiego, Zbigniewa Bujarskiego, Krzysztofa Meyera, Krystyny Moszumańskiej-Nazar, Tomasza Sikorskiego i Romualda Twardowskiego.
Pierwsze dwa koncerty cyklu odbyły się w marcu tego roku. Podczas ostatniego koncertu cyklu, w październiku tego roku wykonane natomiast będą utwory zamówione specjalnie na ten projekt u kompozytorów młodego pokolenia: Adama Falkiewicza, Aleksandry Gryki, Dobromiły Jaskot, Weroniki Ratusińskiej i Macieja Zielińskiego, a także utwory trzech utalentowanych studentów Akademii Muzycznej w Warszawie – Pawła Przezwańskiego, Piotra Tabakiernika oraz Mateusza Dębskiego, którzy skomponowali swe utwory dla studentów wiolonczeli w Trinity College of Music.


Dnia 11 maja 2007 roku o godz. 17.00 w Auli Akademii Muzycznej w Poznaniu odbędzie się koncert muzyki kameralnej w 50. rocznicę śmierci Tadeusza Zygfryda Kasserna. Wystąpią pedagodzy Wydziału Instrumentalnego poznańskiej Akademii, a w programie koncertu znajdą się utwory T. Z. Kasserna na flet, obój i fortepian.


Dnia 11 maja 2007 roku o godz. 19.00 w Operze Wrocławskiej odbędzie się premiera Carmen Georgesa Bizeta w reżyserii Adama Frontczaka, ze scenografią Pawła Dobrzyckiego, choreografią Bożeny Klimczak i kierownictwem muzycznym Tomasza Szredera. Spektakl zostanie powtórzony 12 maja o godz. 19.00 i 13 maja o godz. 17.00.

Read more


Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie zaprasza na koncerty symfoniczne z udziałem pianisty Adama Wodnickiego (na zdjęciu) – w piątek, 11 maja 2007 roku o godz. 19.00 i w sobotę, 12 maja o godz. 18.00. Odnoszący najbardziej spektakularne sukcesy na estradach amerykańskich pianista wykona słynny III Koncert fortepianowy d-moll op. 30 Siergieja Rachmaninowa. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi francuski dyrygent, Pierre-Dominique Ponnelle, kreując znaczące dzieło Andrzeja Panufnika, jakim jest Sinfonia sacra. Jej autor, szykanowany przez ustrój komunistyczny, stopniowo odzyskuje należne sobie miejsce w gronie najwybitniejszych polskich twórców. Sinfonia sacra, skomponowana jako hołd na tysiąclecie chrześcijaństwa polskiego i polskiej państwowości, stanowi czytelny znak łączności kompozytora (wówczas przebywającego na emigracji) z rodzimą tradycją narodową.


Od października ubiegłego roku Agata Szymczewska (na zdjęciu) jest jedną z najsławniejszych polskich skrzypaczek. 22-letnia koszalinianka, studentka Akademii Muzycznej w Poznaniu i Hochschule fr Musik und Theater w Hanowerze, to trzecia Polka, która zwyciężyła Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Wieniawskiego w jego ponadsiedemdziesięcioletniej historii. Nic dziwnego, że zabiegają o nią wszystkie polskie i wiele zagranicznych sal koncertowych. W piątek, 11 maja 2007 roku o godz. 19.00 wystąpi w Filharmonii Łódzkiej. W jej wykonaniu usłyszymy II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego. Artystce towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Michała Nesterowicza. Program wieczoru dopełni Toccata na orkiestrę Aleksandra Tansmana i VII (IX) Symfonia C-dur D. 944 „Wielka” Franciszka Schuberta.


W piątek, 11 maja 2007 roku w Domu Pracy Twórczej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Radziejowicach, zakończyły się przesłuchania VII Konkursu Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców. Wzięło w nich udział 29 uczniów szkół muzycznych II stopnia i 34 studentów akademii muzycznych. Jury w składzie: Bogusław Schaeffer (Przewodniczący Jury), Czesław Pałkowski, Jacek Rogala, Olga Szwajgier i Anna Dorota Władyczka przyznało nagrody w łącznej wysokości 65.000 zł – stypendia ufundowane przez Fundację Bankową im. Leopolda Kronenberga przy Citibank Handlowy.
W kategorii uczniów szkół muzycznych II stopnia trzy równorzędne nagrody po osiem tysięcy złotych, dzielone po połowie z nauczycielami, zdobyli:
  • wiolonczelistka Marta Kordykiewicz z Warszawy, uczennica Andrzeja Orkisza
  • skrzypek Błażej Kociuban z Krakowa, uczeń Wiesława Kwaśnego
  • saksofonista Bartłomiej Duś z Katowic, uczeń Bernarda Steuera.
W kategorii tej przyznano także dwa wyróżnienia po trzy tysiące złotych, dzielone po połowie z nauczycielami. Zdobyli je: skrzypaczka Zuzanna Janczak z Katowic, uczennica Arkadiusza Kubicy oraz pianistka Aleksandra Świgut z Nowego Sącza, uczennica Marioli Cieniawy-Puchały. Nagrody specjalnej za akompaniament nie przyznano.
W kategorii studentów akademii muzycznych, dwie równorzędne nagrody po dziesięć tysięcy złotych, dzielone po połowie z nauczycielami, zdobyli:
  • altowiolista Michał Bryła z Poznania, student Jadwigi Kaliszewskiej, Bartosza Bryły
  • flecistka Agnieszka Karwowska z Warszawy, studentka Elżbiety Dastych-Szwarc.
W kategorii tej także przyznano trzy wyróżnienia po trzy i pół tysiąca złotych, dzielone po połowie z nauczycielami. Zdobyli je: klarnecista Ireneusz Dudzik z Wrocławia, student Jana Tatarczyka, klarnecista Bartosz Karwowski z Warszawy, student Mirosława Pokrzywińskiego oraz wiolonczelistka Joanna Kielar z Warszawy, studentka Andrzeja Orkisza. Dwie nagrody specjalne za najlepsze akompaniamenty w wysokości dwóch tysięcy dwóstu pięćdziesięciu złotych każda, zdobyli Filip Wałcerz z Poznania i Magdalena Wojciechowska z Katowic.
Koncert Laureatów odbędzie się dnia 27 maja 2007 roku o godz. 18.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Wstęp wolny.


Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na XIX Łódzkie Spotkania Baletowe, które odbedą się w dniach 12 maja - 3 czerwca 2007 roku. Zainauguruje je premierowy spektakl Kopciuszka G. Rossiniego, przygotowany przez zespół gospodarzy. Łódzki Teatr Wielki będzie gościł nie tylko polskie zespoły baletowe - Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie (z Onieginem P. Czajkowskiego), Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku (z przedstawieniem Edith) i Teatru Wielkiego w Poznaniu (z baletem Próba), ale również zagraniczne. Wystawione zostaną spektakle przygotowane przez Cullberg Ballet ze Szwecji, Complexions Contemporary Ballet z USA, Korea National Ballet Company, Ballet National de Marseille z Francji oraz The Hungarian National Ballet i The Ballet Company of the Hungarian State Opera.
Łódzkie Spotkania Baletowe to prestiżowa międzynarodowa impreza baletowa, organizowana od 1968 roku w formie biennale.

Zobacz program Spotkań - plik pdf


W sobotę, 12 maja 2006 roku o godz. 16:00 w Akademii Muzycznej w Warszawie odbędzie się VII Koncert Laureatów cyklu muzyczne forum młodych. Wystąpią: Rafał Grząka - akordeon, Artur Janda - baryton, Urszula Kopijkowska - wiolonczela, Anna Markiewicz - wiolonczela, Lech Napierała - fortepian, Katarzyna Otczyk - mezzosopran, Katarzyna Pawłowska - mezzosopran, Tomasz Piętak - baryton, Piotr Ptak - klarnet, Magda Strychała – skrzypce i Joanna Żmijewska - obój. W programie utwory m.in. B. Brittena, G. v. Einema, I. Eröda, C. Saint-Saënsa i E. Zeisla. Wstęp wolny.


Fundacja „Muzyka jest dla wszystkich” oraz Akademia Muzyczna im. F. Chopina w Warszawie zapraszają na kolejną edycję Wielkiego Happeningu dla Dzieci, który odbędzie się 12 maja 2007 roku w godzinach 14.00 -19.00 w gmachu uczelni przy ulicy Okólnik 2.
Głównym celem happeningu jest rozwijanie muzykalności Polaków, zafascynowanie dzieci i ich rodziców sztuką i aktywnością artystyczną, a także zainteresowanie studentów animacją kulturalną i pedagogiką muzyczną. W sobotę, w 30 miejscach w Akademii odbędą się akcje artystyczne: prezentacja instrumentów (m.in. flet, klarnet, obój, fagot, skrzypce, altówka, wiolonczela, trąbka, puzon, róg, instrumentarium perkusyjne, harfa, organy, klawesyn), gdzie po krótkim koncercie dzieci będą mogły rozmawiać z wykonawcami, oglądać i dotykać instrumentów, a na niektórych spróbować zagrać oraz zajęcia z tańca, rytmiki i dyrygentury. W sali operowej odbędzie się koncert orkiestry młodzieżowej, a następnie lekcja śpiewu, która zakończy się wykonaniem utworu przez dzieci wspólnie z orkiestrą. W podziemiach uczelni w sali S1 reżyserzy dźwięku zaprezentują efekty specjalne wykorzystywane w filmach. W sali multimedialnej zastaną wyświetlone nowoczesne opery i spektakle muzyczne, profesjonalne charakteryzatorki teatralne wykonają pokaz makijażu scenicznego. W całej Akademii wystawiane będą prace plastyczne dzieci i młodzieży z warszawskich szkół inspirowane muzyką klasyczną. W klubie Gama przy akompaniamencie dźwięków natury studenci Akademii Sztuk Pięknych poprowadzą warsztaty rysunku i malarstwa. Przewodnikami dzieci i ich rodziców po Akademii będą wolontariusze w strojach z różnych epok.


Dnia 12 maja 2007 roku w Katedrze św. Gustava w Göteborgu wystąpił polski pianista Marcin Dominik Głuch (na zdjęciu). W programie koncertu znalazły się dzieła kompozytorów rosyjskich i polskich: B. Kalinnikowa, A. Rubinsteina i K. Szymanowskiego (9 Preludiow op.1). Następnego dnia w Kościele św. Brygidy także w Göteborgu odbył się recital wokalny Małgorzaty Gucewicz-Boublej. Artystka ta, od 1995 roku współpracująca z Operą Göteborską, jest absolwentką Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie Marii Kunińskiej-Opackiej. W jej interpretacji usłyszeliśmy dzieła Bacha, Rossiniego, Musorgskiego oraz 2 Kołysanki Zbigniewa Penherskiego. Artystce towarzyszył przy fortepianie Marcin Dominik Głuch, który dodatkowo wykonał 4 Fragmenty (1929) B. Martinu.


Initial na orkiestrę to nowa kompozycja Bettiny Skrzypczak (na zdjęciu), której światowe prawykonanie odbędzie się 13 maja 2007 roku podczas festiwalu „Les Amplitudes“ w szwajcarskiej miejscowości La Chaux-de-Fonds. Wystąpi Orchestre de Chambre de Lausanne pod dyrekcją włoskiego dyrygenta Marco Angiusa.


XVIII Katedralne Koncerty Organowe trwać będą w Bazylice Katedralnej we Włocławku w kolejne poniedziałki przez sześć tygodni – od 14 maja do 18 czerwca 2007 roku zawsze o godz. 19.00. Wstęp wolny.
W tym roku podczas koncertów dominować będzie muzyka mistrzów baroku: J. S. Bacha oraz D. Buxtehude. Usłyszymy także organowe dzieła kompozytorów epoki romantycznej: C. Francka, F. Mendelssohna-Bartholdy’ego, L. Boëllmanna oraz twórców reprezentujących przełom XIX/XX wieku: F. Nowowiejskiego, M. Regera, M. Surzyńskiego, Ch.M. Widora. Nie zabraknie również premierowych dla włocławskiej publiczności prezentacji utworów kompozytorów współczesnych: Mariana Sawy, Juliusza Łuciuka, Romualda Twardowskiego i S. Lindblada.

Ramowy program koncertów:
  • 14 maja 2007 – Walter Whipple (USA)
  • 21 maja 2007Andrzej Chorosiński (Warszawa)
  • 28 maja 2007 – Małgorzata Klorek (Szczecin)
  • 4 czerwca 2007 – Józef Kotowicz (Białystok)
  • 11 czerwca 2007 – Przemysław Kapituła (Warszawa)
  • 18 czerwca 2007 – Joanna Woszczyk-Garbacz, flet (Łódź) i Adam Klarecki, organy (Włocławek)


Towarzystwo Miłośników Muzyki Sakralnej i Parafia Katedralna w Płocku zapraszają na VIII Płocki Międzynarodowy Festiwal Organowy. Festiwalowe koncerty będą odbywać się w Płockiej Bazylice Katedralnej, w każdy wtorek o godz. 19.00, od 15 maja do 19 czerwca 2007 roku. Wydarzeniem festiwalu będzie koncert specjalny w dniu 13 czerwca zatytułowany Missa Pro Pace w wykonaniu Chóru Polskiego Radia w Krakowie pod dyrekcją maesto Krzysztofa Pendereckiego. Wstęp wolny.
Program koncertów:
  • 15 maja: Witold Zalewski - organy (Kraków), Marcin Wolak - śpiew (Kraków)
  • 22 maja: Milena Aroutjunowa - organy (Moskwa), Krzysztof Pełech - gitara (Wrocław)
  • 29 maja: Rostislaw Wygranienko - organy (Lwów), Michał Sławecki - śpiew (Płock)
  • 5 czerwca: Rikke Moller Kursch - organy (Kopenhaga), Jolanta Sosnowska - skrzypce (Wiedeń)
  • 12 czerwca: Istvan Ella - organy (Budapeszt), Katalin Bodonyj - śpiew (Budapeszt)
  • 13 czerwca: KONCERT SPECJALNY MISSA PRO PACE
    Chór Polskiego Radia w Krakowie - dyrygent maesto Krzysztof Penderecki, organy Robert Grudzień, przygotowanie chóru: Włodzimierz Siedlik
  • 19 czerwca: Robert Grudzień - organy (Radom), Iwona Jędruch - misy dzwiękowe, gongi (Łódź)

Read more


Filharmonia Krakowska szczyci się wieloletnią współpracą z instytucjami nobilitującymi jej pozycję, Zamkiem Królewskim na Wawelu oraz Uniwersytetem Jagielloński. W środę, 16 maja 2007 roku o godz. 19.30 w Auli Collegium Novum będzie miał miejsce jubileuszowy 100. Koncert Uniwersytecki. W nawiązaniu do pierwszego koncertu z listopada 1986 w części muzycznej zabrzmi dawna muzyka polska w wykonaniu zespołu wąskomenzurowych puzonów historycznych „Trombastic” (na zdjęciu) i podobnie jak przed dwudziestu laty towarzyszący imprezie wykład Funkcja instrumentów we florencko-mantuańskim dramma per musica 1597/8 – 1637 wygłosi wybitny muzykolog, prof. dr hab. Zygmunt M. Szweykowski. Honorowymi gośćmi wieczoru będą profesorzy – prelegenci dotychczasowych Koncertów Uniwersyteckich.


Rektor Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na kolejny koncert z cyklu Wiosna Ludów. Tym razem usłyszymy utwory muzyki poważnej, których korzenie tkwią mocno w ludowych tradycjach muzycznych całego świata - od Tańców węgierskich Brahmsa do Libertanga Piazzolli. Odwiedzimy też Rosję, Finlandię, Izrael czy kraje bałkańskie. Nie zapomnimy o polskim folklorze - zabrzmi m.in. Orawa Wojciecha Kilara w rzadkim opracowaniu na kwartet smyczkowy. Wykonawcami będą muzycy Zespołu Pieśni i Tańca UW "Warszawianka" (obchodzącego w tym roku jubileusz 35-lecia) oraz zespoły związane z uniwersyteckimi tancerzami: kwartety "Opium" i "Premiera". Koncert, organizowany przez Biuro Promocji UW (Sekcję ds. Promocji Kultury) i ZPiT UW "Warszawianka", odbędzie się w czwartek, 17 maja 2007 roku o godz. 18.00 w Hallu Rektorskim Pałacu Kazimierzowskiego UW (Krakowskie Przedmieście 26/28).
Bezpłatne zaproszenia - do wyczerpania miejsc - można odbierać od 10 do 17 maja w Biurze Promocji UW w Pałacu Kazimierzowskim UW, pok. nr 8 (w godz. 9.00-17.00) oraz w siedzibie ZPiT UW "Warszawianka", ul. Banacha 2B (tel. 022-55-40-718).


Międzynarodowy Festiwal “Musica Electronica Nova” prezentuje w szerokim zakresie najnowszą muzykę elektroakustyczną. Odbywa się we Wrocławiu, w trybie dwuletnim, na zmianę z Festiwalem Polskiej Muzyki Współczesnej “Musica Polonica Nova”.
O planach na przyszłość mówi obecny dyrektor artystycznym festiwalu, kompozytor Michał Talma-Sutt:
“Druga edycja festiwalu “Musica Electronica Nova” ma się odbyć w dniach 18-26 maja 2007 roku. Program zapowiada się bardzo interesująco, między innymi w dość szerokim zakresie ma być zaprezentowana twórczość Kaiji Saariaho, znakomitej fińskiej kompozytorki, zdobywczyni prestiżowych nagród muzycznych (m. in. Grawemeyer, Prix Italia, Ars Electronica). Jej muzykę, często wykonywaną na całym świecie bardzo rzadko niestety można było uslyszeć na żywo w naszym kraju i tutaj wrocławski festiwal ma zamiar nadrobić tą „zaległość“.
Oczywiście nie zabraknie także wykonań i prawykonań wielu innych kompozytorów, zarówno z zagranicy jak i z Polski. Zaprosiliśmy równierz wyśmienitych wykonawców takich jak Garth Knox, Anssi Karttunen, Avanti! Orchestra, włoski zespół Alter Ego, czy ze strony polskiej Orkiestra Aukso z Markiem Mosiem, Jan Pilch, Andrzej Bauer no i oczywiście Elettrovoce czyli duet Agata Zubel i Cezary Duchnowski.
Pojawią sią też kultowe postacie innych nurtów muzycznych np. DJ Scanner, wrocławska grupa Skalpel (muzyka klubowa), fiński duet Pan Sonic (noise art) czy Tomasz Stańko (jazz).
Wiem - to wszystko brzmi dość bombastycznie, wierzę jednak, że uda nam się zrealizować nasz cel, czyli po prostu zrobić znakomity festiwal, a także na stałe umieścić go na mapie europejskich wydarzeń kulturalnych, nie ukrywamy, że jest to naszą ambicją. Myślę, że tak duży kraj jak Polska zasługuje na conajmniej jeszcze jeden festiwal na rangę „Warszawskiej Jesieni“. Liczymy oczywiście też na liczną, zwłaszcza młodą publiczność interesującą się najnowszymi trendami we współczesnej sztuce. Nie tylko z Wrocławia, czy z całej Polski, ale także z Berlina i z Pragi.“
Festiwal jest organizowany przez wrocławski oddział Związku Kompozytorów Polskich przy współpracy z Akademią Muzyczną we Wrocławiu oraz patronami medialnymi (m. in. TV Kultura, TVP Wrocław, Polskie Radio pr 2, Radio Wrocław), ze wsparciem finansowym Urzędu Miasta Wrocławia, Ministerstwa Kultury, Fundacji Przyjaciół "Warszawskiej Jesieni", ZAIKS-u oraz prywatnych sponsorów.


Nestor polskich dyrygentów - Stanisław Skrowaczewski (na zdjęciu), artysta o międzynarodowym wystąpi wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej dnia 18 maja 2007 roku o godz. 19:30 (powtórzenie 19 maja o godz. 18:00) w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Poprowadzi wykonania Wielkiej Fugi op. 133 Beethovena (w opracowaniu na orkiestrę F. Weingartnera), Et exspecto resurrectionem mortuorum na instrumenty dęte Messiaena i poemat symfoniczny Tako rzecze Zaratustra R. Straussa.
Stanisław Skrowaczewski w latach 50-tych ściśle współpracował z Filharmonią Narodową. W 1956 roku wygrał Konkurs Dyrygencki w Rzymie, co zaowocowało nowymi zagranicznymi kontraktami, głównie w Stanach Zjednoczonych. Występował z wieloma amerykańskimi orkiestrami (także z New York Philharmonic).


Filharmonia Krakowska zaprasza na wyjątkowe koncerty oratoryjne z udziałem maestro Antoniego Wita (na zdjęciu), obecnego dyrektora Filharmonii Narodowej, które odbędą się 18 maja 2007 roku o godz. 19.00 i 19 maja o godz. 18.00. Podczas koncertów orkiestra i chór Filharmonii Krakowskiej oraz soliści: Joanna Woś (sopran), Urszula Kryger (mezzosopran), Tomasz Krzysica (tenor) i Jarosław Bręk (bas) wykonają fresk symfoniczny Z księgi nocy (I) Marka Stachowskiego, Gesang der Parzen J. Brahmsa oraz Mszę c-moll KV 427 W. A. Mozarta.
Z księgi nocy (I) Marka Stachowskiego (1990) stanowi pierwszą część tryptyku złożonego z nokturnów inspirowanych poezją Rainera Marii Rilkego. „Charakterystyczną cechą języka dźwiękowego i narracji muzycznej są ostre kontrasty przeciwstawnych rejestrów orkiestry, dysonansów i konsonansów, statyki i ruchliwości, mroku i światła, współbrzmień pustych i pełnych, ciszy czy najgłębszego pianissima i gwałtownych akcentów sforzando, pojedynczych punktów i motywów melodycznych oraz pasm brzmieniowych. (...) Ta muzyka maluje niewątpliwie koloryt zapadającego zmierzchu, rozbłyskujący blaskiem pierwszych gwiazd i poświatą księżyca. W swej wyjściowej strukturze zdaje się symbolizować opozycję między ogarniętą ciemnością ziemią i rozgwieżdżonym niebem.” (Leszek Polony)
Filharmonia Krakowska zaprasza także na spotkanie z maestro Antonim Witem organizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Filharmonii. Odbędzie się ono w czwartek, 17 maja o godz. 19.00 w Sali Złotej. Wstęp wolny.


W dniach od 19 maja do 9 czerwca 2007 roku już po raz siedemnasty odbędzie się festiwal Mikołowskie Dni Muzyki. Program tegorocznej edycji wypełni 12 koncertów i recitali. Wystąpią światowej sławy muzycy m.in. organista Ton Koopman, wiolonczelista Ivan Monighetti, flecista Barthold Kuijken, a także amerykański Alexander String Quartet, Orkiestra „Amadeus” pod batutą Agnieszki Duczmal i Narodowa Orkiestra Symfoniczna PR pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego. W ramach festiwalu m.in. odbędą się prawykonania kompozycji nagrodzonych na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Mikołów 2006 (m.in. Dariusza Przybylskiego i Jacka Rządkowskiego), a w dniu 28 maja w Instytucie Mikołowskim będzie miała miejsce sesja naukowa zatytułowana Karol Szymanowski na Śląsku – rok K. Szymanowskiego.

Read more


Dnia 19 maja 2007 roku o godzinie 19.15 w ramach festiwalu organowo – kameralnego "Muzyka Młodych u Franciszkanów” w Sanoku odbędzie się koncert dwóch ambasadorów polskiej kultury muzycznej: Elżbiety Towarnickiej – sopran (na zdjęciu) i Józefa Serafina – organy. Na majowy koncert, zatytułowany Matko Niebieskiego Pana, złożą się kompozycje m.in. J. S. Bacha, D. Buxtehude, M. J. Żebrowskiego, W. A. Mozarta, J. Brahmsa, G. Faure oraz Feliksa Nowowiejskiego (Nie opuszczaj nas) i Mariana Sawy (Hymnus in honorem St.Petri et Pauli).

Read more


Recital Ewgenii Kuzniecowej (Rosja) – sopran, organizowany w ramach Międzynarodowego Festiwalu "Bursztynowy Szlak", odbędzie się 19 maja 2007 roku o godzinie 18.00 w Sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu. W programie koncertu znajdą się pieśni i romanse rosyjskie. Artystce towarzyszyć będzie przy fortepianie Aleksej Łukownikow.


II Międzynarodowe Dni Młodych Kompozytorów i Wykonawców „New Music New Faces” odbędzie się w Krakowie w dniach 20-24 maja 2007 roku. Na tegoroczną edycję złoży się pięć wieczornych koncertów. W programie znajdą się kompozycje polskich młodych twórców, w wieku 19 - 39 lat oraz zaproszonych na festiwal kompozytorów zagranicznych, m. in. chorwackich, białoruskich, chińskich, ukraińskich i słowackich. Odbędzie się sześć prawykonań - po raz pierwszy zabrzmią utwory Justyny Kowalskiej (Apokalipsofonix wersja na taśmę, flet i tubę), Aliny Błońskiej (Dla Almy na fortepian solo), Pawła Przezwańskiego (For my future dancer na wiolonczelę i fortepian), Aleksandry Wagner (Moment musical g-moll na wiolonczelę i fortepian), Piotra Tabakiernika (Sequentia) oraz młodego kompozytora z Pekinu - Ying Wang (Schatten, durch den Klang II na organy i perkusję).

Patronat medialny nad festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej

Read more


Orkiestra „Leopoldinum” wraz ze swoim szefem artystycznym Ernstem Kovacicem zaprasza na koncert w dniu 20 maja 2007 roku o godzinie 18:00 do Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, podczas którego zabrzmi muzyka kompozytorów amerykańskich i czeskich. Aaron Copland i Philipp Glass to artyści których dzieła prezentowane są we wszystkich salach koncertowych na świecie. „Leopoldinum” wykonywało już Apalachijską Wiosnę Coplanda, natomiast Philipp Glass pojawi się w repertuarze orkiestry po raz pierwszy - a jest uważany za jednego z najbardziej wpływowych kompozytorów XX wieku. Usłyszymy Two pieces for strings A. Coplanda i Company for strings Ph. Glassa. Program wieczoru dopełnią utwory czeskich kompozytorów: Serenade op.6 Josefa Suka i Idylla for strings Leosa Janacka.


Koncertowy maraton multimedialny czyli trzecia edycja festiwalu "Muzyka Nova" odbędzie się w ramach Dni Muzyki i Teatru dnia 20 maja 2007 roku o godz.19.00 na "Scena na Piętrze" (ul. Masztalarska 8) w Poznaniu.
Cykliczne zdarzenie kulturalne, jakim stał się festiwal „Muzyka Nova” to jeden z elementów tworzącej się platformy współpracy artystów różnych domen sztuki. Ideą jest prezentacja nowych, tworzonych „tu i teraz” kreatywnych zdarzeń, skupionych na wspólnym przenikaniu się mediów, interaktywnym przetwarzaniu otaczającej nas rzeczywistości, przy użyciu nieograniczonego repertuaru środków. Zacierając sztuczne bariery języka dźwięków, obrazów i gestów, artyści szukają drogi do swoistej syntezy sztuk w jednym dziele, jednej kompozycji.
Tradycją festiwalu stały się pierwsze wykonania, premierowe prezentacje projektów, jednorazowe haeppeningi, zarówno komponowane, jak i improwizowane. Podczas pierwszej edycji odbyła się premiera I cz. Symfonii Ogrodów kompozytora Zbyszka Łowżyła i artysty video Tomka Jarosza. Na kolejnym koncercie w 2005 roku swoje utwory prezentowali po raz pierwszy Tomasz Praszczałek, Dobromiła Jaskot i Krzysztof Nowikow. W 2007 roku, 20 maja organizatorzy i artyści zapraszają na premierę performance audio-wizualnego Anny Zielińskiej & Wojciecha Kosmy – eksperymentalnego, jednorazowego zdarzenia improwizowanego, opartego na interakcji dźwięku z obrazem video oraz na prawykonanie an_Arche no2 na zespół kameralny, elektronikę i warstwę wizualną Rafała Zapały w wykonaniu an_Arche Ensemble. Wykonanie drugiego z utworów będzie podwójną premierą – pierwszym wykonaniem kompozycji i pierwszą publiczną prezentacją zespołu an_Arche, koncentrującego się na tworzeniu i wykonywaniu szeroko rozumianej muzyki nowej. Wieczorny „maraton” zakończy LochNess – premierowy koncert nowej grupy poruszającej się w obszarze free improvisation, syntetyzujacej idiomy wielorakich, pozornie odległych kultur muzycznych takich, jak jazz, noise, folk, IDM, współczesna muzyka „poważna”. Muzyce towarzyszyć będzie pokaz obrazów wideo-art duetu V-j’ów Clockwork w tym projekcie inspirujących się fotografiami Ewy Łowżył ze znanego cyklu fotografii p.t. Loch Ness.


Dziewiętnasta edycja Międzynarodowych Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich pod hasłem W stulecie urodzin i dwudziestopięciolecie śmierci Konstantego Regameya odbędzie się w Krakowie w dniach 20 maja – 3 czerwca 2007 roku. W tym roku koncertom głównego nurty festiwalowego towarzyszą także w dniach 20-24 maja 2007 roku II Międzynarodowe Dni Młodych Kompozytorów i Wykonawców „New Music New Faces”, w dniach 31 maja – 3 czerwca 2007 roku - Międzynarodowa Konferencja Muzykologiczna Fenomen osobowości Konstantego Regameya (Kijów 1907 – Lozanna 1982) w stulecie urodzin i dwudziestopięciolecie śmierci, a także Warsztaty Kompozytorsko-Wykonawcze 6. Forum Młodych Kompozytorów.

Read more


Dnia 20 maja 2007 roku o godz. 17.00 w Sali Kameralnej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbędzie się koncert kameralny Muzyczne spotkania Filharmoników Gdańskich. Wystąpi duet Karolina Piątkowska-Nowicka – skrzypce i Piotr Nowicki – fortepian (na zdjęciu), a w programie znajdą się trzy kompozycje: Sonata na skrzypce i fortepian Claude’a Debussy, Sonata f-moll nr 1 op.80 na skrzypce i fortepian Sergiusza Prokofiewa i Partita na skrzypce i fortepian Witolda Lutosławskiego.
Skrzypaczka Karolina Piątkowska-Nowicka i pianista Piotr Nowicki to znakomity duet młodych gdańskich artystów, którzy ze szczególnym upodobaniem do muzyki XIX i XX wieku koncertuje od przeszło czterech lat. Obydwoje są absolwentami gdańskiej Akademii Muzycznej - Karolina Piątkowska-Nowicka w klasie prof. Henryka Keszkowskiego, a Piotr Nowicki w klasie prof. Włodzimierza Wiesztordta. Duet z powodzeniem koncertował w Polsce, a także w Niemczech, Francji, Holandii i Włoszech.


Psałterz Wrześniowy Piotra Rubika do tekstu Zbigniewa Książka zabrzmi w poniedziałek, 21 maja 2007 roku - w wigilię uroczystości św. Rity, o godz. 20.30 w Kościele św. Katarzyny w Krakowie. Wystąpią soliści: Małgorzata Markiewicz, Joanna Słowińska, Olga Szomańska-Radwan, Przemysław Branny, Maciej Miecznikowski i Janusz Radek, Chór Instytutu Edukacji Muzycznej Akademii Świętokrzyskiej oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Mikołaja Blajdy. Narrator - Igor Michalski.


Rektor Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie zaprasza na uroczystość nadanania tytułu doktora honoris causa dwóm profesorom: Andrzejowi Jasińskiemu i Joachimowi Grubichowi. Uroczystość odbędzie się we wtorek, 22 maja 2007 roku o godz. 12.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej.


Dnia 23 maja 2007 roku koncertem o godz. 19.00 Akademia Muzyczna w Warszawie zakończy sezon artystyczny 2006/2007. Środowy koncert zainauguruje jednocześnie obchody 40-lecia istnienia Chóru Uniwesytetu kard. Stefana Wyszyńskiego. Obok Jubilatów wystąpią soliści: Anna Krawczuk - sopran, Justyna Stępień - sopran, Barbara Szczebaczewicz - sopran, Ewelina Rzezińska - alt , Ewa Wilczyńska - fortepian, Michał Sławecki – organy oraz Orkiestra Symfoniczna „Nova et Vetera” pod dyrekcją ks. Kazimierza Szymonika. W programie chorał gregoriański i kompozycje Bazylika, Zieleńskiego, Pękiela, Lutosławskiego, Sawy i Moryty.


W środę, 23 maja 2007 roku o godz. 20.00 w Bazylice św. Mikołaja w Gdańsku odbędzie się koncert organowy z cyklu Bliżej Bacha zatytułowany W 70 rocznicę urodzin Mariana Sawy. Wystąpią: Marietta Kruzel-Sosnowska - organy i Jolanta Sosnowska - skrzypce, sopran (obie na zdjęciu). W programie koncertu znajdzie się 5 kompozycji zmarłego kompozytora: Sekwencja "Victimae paschali laudes" [1996] na organy, Partita "Wesoły nam dzień dziś nastał" [1980] na organy, Magnificat [2000] na sopran i organy, Bogurodzica [2003] na skrzypce i organy oraz Ave Maria [1994] na sopran i organy. Wstęp wolny.


Dnia 25 maja 2007 roku o godz. 19 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy odbędzie się uroczysty koncert z okazji 75. rocznicy urodzin Wojciecha Kilara. Wystąpi pianista Paweł Kowalski oraz Chór Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Marka Pijarowskiego. W programie koncertu znajdą się znane kompozycje Jubilata - Koncert fortepianowy i Suita z muzyki do filmu "Drakula".


Ostatni majowy koncert symfoniczny - 25 maja 2007 roku o godz. 19:30 (powtórzenie: 26 maja godz. 18:00) - w Filharmonii Narodowej w Warszawie wypełni całkowicie muzyka Karola Szymanowskiego z okazji Roku Szymanowskiego. Orkiestrę Symfoniczną i Chór Filharmonii Narodowej poprowadzi jej szef – Antoni Wit, który obecnie nagrywa dla firmy Naxos wszystkie dzieła orkiestrowe Karola Szymanowskiego. Usłyszymy oba koncerty skrzypcowe kompozytora, a wykona je wybitny niemiecki skrzypek, Frank Peter Zimmermann (na zdjęciu). Ponadto w programie znajdzie się jedno z najsłynniejszych dzieł Szymanowskiego, inspirowane w wielkim stopniu góralskim folklorem – Harnasie z tenorową partią solową w interpretacji czołowego polskiego śpiewaka – Wiesława Ochmana.


Filharmonia Lubelska zaprasza na koncert symfoniczny z udziałem altowiolinisty Avri Levitana (na zdjęciu), artysty od chwili debiutu w 1994 roku zdobywającego międzynarodową sławę „muzycznej osobowości i niezwykłego instrumentalisty”. Wykona on Koncert altówkowy pisany przez Beli Bartóka dla znakomitego altowiolisty angielskiego, Williama Primrose. „Pisany”, bowiem, niestety, nieukończony. Pracę przerwała śmierć kompozytora. Z rękopiśmiennego szkicu uczeń i przyjaciel Bartóka, Tibor Serly, skonstruował partyturę ściśle według notatek kompozytora. W programie koncertu znajdą się jeszcze dwa utwory: Symfonia „Pastoralna” Beethovena oraz jeden z najnowszych utworów Wojciecha Kilara Ricordanza (2005, dedykowana orkiestrze Kameralnej Miasta Tychy AUKSO). Koncert odbędzie się w piątek, 25 maja 2007 roku o godz. 19 w Sali Koncertowej Filharmonii Lubelskiej. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii w Lublinie poprowadzi Piotr Wijatkowski.


galeria 8+, mieszcząca się na warszawskiej Starówce (ul. Sapieżyńska 8) zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Wojciecha Mikołaja Rukujżo zatytułowanej Obrazki z wystawy - w piątek, 25 maja 2007 roku o godz. 19.00. Zaprezentowana zostanie seria obrazów olejnych inspirowana dziełem muzycznym Modesta Musorgskiego pod tym samym tytułem.


Nieobecna na krakowskiej estradzie od 30 lat monumentalna VI Symfonia a-moll Gustava Mahlera wypełni w całości program najbliższych koncertów symfonicznych w Filharmonii w Krakowie - 25 maja 2007 roku o godz. 19 i 26 maja o godz. 18.00. Wykonanie poprowadzi niemiecki dyrygent Michael Zilm (na zdjęciu), znany z wielu wcześniejszych wykonań dzieł późnoromantycznej symfoniki niemieckiej.
Michael Zilm urodził się w 1957 roku w Stuttgarcie, tam odbył również studia - najpierw w klasie skrzypiec i altówki, a od 1979 w klasie dyrygentury. Naukę kontynuował w Letniej Akademii Mozarteum w Salzburgu (M. Horvat) i Akademii Chigiana w Sienie ( F. Ferrara, B. Bartoletti, C.M. Gulini). Od 1979 pozostawał pod artystyczną opieką Herberta von Karajana, będąc jego asystentem przy przygotowywaniu oper Verdiego i Wagnera dla Festiwali Salzburskich. Jest laureatem czterech międzynarodowych konkursów dyrygenckich: im. M. Malko w Kopenhadze (1983, IV nagroda), im. V. Gui we Florencji (II nagroda), im. Vuillermoza w Besançon (I nagroda), im. G. Fitelberga w Katowicach (1987, I nagroda, nagroda orkiestry, 3 nagrody specjalne i złoty medal).
Michael Zilm jest szczególnie gorliwym popularyzatorem muzyki Gustawa Mahlera, Antona Brucknera oraz kompozytorów Szkoły Wiedeńskiej. W 1980 zainicjował w Stuttgarcie festiwal "Dni Muzyki Nowej", a w latach 1987 -91 był wykładowcą w Wyższej Szkole Muzycznej w Stuttgarcie i prowadził też Ensemble Neue Musik.
W latach 1991 - 1997 był Generalnym Dyrektorem Muzycznym Miasta Rostock i pierwszym dyrygentem Norddeutsche Philharmonie Rostock. W latach następnych był szefem Orkiestry Gulbenkian w Lizbonie. Współpracuje z najwybitniejszymi orkiestrami europejskimi.


W piątek, 25 maja 2007 roku o godz. 13.00 oraz dwukrotnie w sobotę, 26 maja o godz. 10.00 Filharmonia Krakowska zaprasza najmlodszych melomanów na siedemsetną odsłonę koncertów dla dzieci. Spotkania w filharmonii przybliżają dzieciom świat dźwięków, prezentują bogate instrumentarium, a młodym wykonawcom – umożliwiają przedstawienie swoich umiejętności przed szerokim audytorium. Na przestrzeni 700 spotkań z dziećmi wychowały się co najmniej dwa pokolenia melomanów. Ostatnie w tym sezonie koncertowym bajkowe spotkanie z Niezwykłą przygodą poprowadzą jak zwykle aktorzy Teatru im. J. Słowackiego, Anna Sokołowska i Sławomir Rokita oraz pianistka Renata Żełobowska-Orzechowska. Podczas koncertów wystąpią ponadto: Kamil Skicki – skrzypce, Szymon Klima – klarnet, Marek Polański – skrzypce, Monika Bylica – fortepian, Jacek Bylica – fortepian, Piotr Orzechowski- fortepian, Marcin Rokita – kontrabas i Wojciech Bylica- perkusja oraz Trio saksofonowe Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej Ii st. im. F. Chopina (kier. art. K. Włodarczyk), Chór Szkoły Muzycznej I st. im. B. Rutkowskiego (dyr. B. Karpała) i Mateusz Bień - projekcja multimedialna.


Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Salve Regina” odbędzie się w dniach 26 - 27 maja 2007 roku w Domu Pracy Twórczej w Wigrach. Wstęp wolny.
Ideą festiwalu jest popularyzacja pieśni i utworów oratoryjnych nawiązujących do tematyki Maryjnej. Bogactwa istniejących dzieł muzycznych o tematyce Maryjnej stanowi istotny i niezwykle barwny rozdział w historii muzyki. Szczególnym i niezwykle ważnym elementem festiwalu jest prezentacja nieznanych lub zapomnianych utworów o tej właśnie tematyce jak też ukazywanie słuchaczom utworów powstałych współcześnie.
Tegoroczna edycja to trzy koncerty, które odbędą się w kościele i na dziedzińcu klasztoru pokamedulskiego w Wigrach. Podczas koncertów zaprezentują się zespoły chóralne z Polski, Litwy oraz Łotwy, w wykonaniu których usłyszymy pieśni sakralne od średniowiecza po utwory kompozytorów współczesnych.
W godzinach wieczornych 26 maja, na dziedzińcu klasztoru zaprezentowany zostanie koncert muzyki dawnej Musica medii aevi w wykonaniu zespołu „Scandicus”. W kolejnym dniu festiwalu 27 maja w kościele wigierskim pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny zabrzmi kompozycja Tadeusza Trojanowskiego Oratorium do zapisków więziennych Kardynała Stefana Wyszyńskiego na solistów, narratora, chór oraz orkiestrę.

Read more