Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2005 2006 2007 2008 2009
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Majowe rocznice:

1 maja
2 maja
 • przypada 50. rocznica śmierci kompozytora Tadeusza Zygfryda Kasserna (1904-1957), ucznia Mieczysława Sołtysa i Henryka Opieńskiego, od 1948 zamieszkałego w Stanach Zjednoczonych

5 maja
8 maja
14 maja
 • 60-te urodziny świętuje Małgorzata Gąsiorowska, teoretyk i krytyk muzyczny

 • mija 10. rocznica śmierci kompozytora Stanisława Prószyńskiego (1926-1997), ucznia Piotra Rytla i Kazimierza Sikorskiego, wieloletniego wykładowcy Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie

16 maja
17 maja
 • 30-ste urodziny kompozytorki Aleksandry Gryki

 • przypada 25. rocznica śmierci Władysławy Markiewiczówny (1900-1982), pianistki i kompozytorki, uczennicy Seweryna Eisenbergera i Bruno Eisnera (fortepian) oraz Zdzisława Jachimeckiego i Hugo Leichtentritta (kompozycja), wieloletniego wykładowcy Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach

 • 50. rocznica śmierci Adama Bronisława Ciechańskiego (1882-1957), kontrabasisty i pedagoga

19 maja 20 maja
 • upływa 10. rocznica śmierci Stanisława Hasa (1914-1997), kompozytora i dyrygenta Orkiestry Polskiego Radia w Krakowie

21 maja
 • 75-te urodziny świętuje kompozytor Zdzisław Pucek

25 maja
 • przypada 105. rocznica urodzin kompozytora Stanisława Popiela (1902-1970), ucznia Romana Statkowskiego, Zbigniewa Drzewieckiego i Emila Młynarskiego

30 maja
 • 60-te urodziny Olgierda Pisarenki, muzykologa i krytyka muzycznego

31 maja
 • 75. rocznica urodzin Bogusława Madeya (1932-2004), dyrygenta, kompozytora, pianisty i pedagoga


XIV Bydgoski Festiwal Operowy, zainaugurowany premierą baletową Pana Twardowskiego Ludomira Różyckiego dnia 28 kwietnia, trwać będzie w Operze Nova w Bydgoszczy do 12 maja 2007 roku. W tym roku dyrektor Maciej Figas zaprosił przedstawienia rzadko wystawiane przez teatry operowe. Bydgoszczanie obejrzą Kawalera srebrnej róży Richarda Straussa, jednoaktówki Ester Tomasza Praszczałka i Hagith Karola Szymanowskiego. W czasie dwóch festiwalowych tygodni balet reprezentować też będą szczególni goście: „Complexions Contemporary Ballet” z USA, który gromadzi nadzwyczajne taneczne talenty. Zespół występował na wszystkich renomowanych festiwalach świata, do Polski przyjeżdża po raz pierwszy i wystąpi w Bydgoszczy dwukrotnie.
Dwa majowe tygodnie wypełnią nie tylko przedstawienia, przygotowane przez największe teatry operowe w Polsce, ale także projekcje słynnych inscenizacji na DVD na dużym ekranie. Festiwal zakończy w dniu 12 maja opera Antonina Dvořaka Rusałka - spektakl Teatru Narodowego z Brna (Czechy).

Więcej


Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” - jedno z największych w Polsce międzynarodowych spotkań muzycznych i jedyne w swoim rodzaju spotkanie kulturowe wielkich religii świata – odbędzie się w dniach 1-6 maja już po raz siedemnasty. Częstochowa gościć będzie z tej okazji blisko 800 wykonawców z wielu krajów świata. Program koncertów festiwalowych wypełni w tym roku m.in. sakralna muzyka flamandzka i ormiańska oraz muzyka cerkiewna i chorał gregoriański. Odbędą się premierowe wykonania Missa „Misterium Lucis” Pawła Sydora i Liturgii św. Jana Złotoustego Romualda Twardowskiego, a podczas osobnego Koncertu Prawykonań usłyszymy po raz pierwszy nowe kompozycje Henryka Mikołaja Góreckiego - Pod Twoją Obronę i Na Anioł Pański biją dzwony - oraz utwory nagrodzone na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim „Musica Sacra”.
Festiwalowi towarzyszyć będzie sesja muzykologiczna Życie i twórczość O. Władysława Leszczyńskiego OSPPE (1616-1680) oraz - w dniach 4-6 maja 2007 roku - Seminarium dla dyrygentów i chórów.

Więcej


Od 1 maja do 22 września 2007 roku codziennie, oprócz niedziel, o godzinie 12.00 w Archikatedrze św. Jana w Warszawie (Stare Miasto, ul. Świętojańska 8) odbywać się będzie czwarta edycja cyklu pt. Wielkie Organy w Archikatedrze.
Cykl Wielkie Organy w Archikatedrze jest jedną z najciekawszych i głównych atrakcji turystycznych Warszawy, która łączy prezentację kultury, historii i tradycji w najlepszym znaczeniu tych słów. To: koncert na żywo na Wielkich Organach Archikatedry Warszawskiej (prezentacja organów, ok. 25 minut) w wykonaniu najlepszych polskich organistów (podczas każdego koncertu wykonywany jest m.in. utworu legendarnego organisty katedry warszawskiej Mieczysława Surzyńskiego za życia zwanego polskim Bachem) oraz zwiedzanie podziemi i grobowców Archikatedry Warszawskiej – miejsce spoczynku arcybiskupów warszawskich, Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Prezydenta RP Gabriela Narutowicza, Premiera RP Ignacego Jana Paderewskiego oraz laureata nagrody Nobla Henryka Sienkiewicza.


Brosig wrócił do Paczkowa

Historia zupełnie jak z powieści: maleńka wioska Fuchswinkel (dziś Lisie Kąty) koło Paczkowa na Opolszczyźnie – parędziesiąt domostw przy samej granicy czeskiej i zamek rodziny….. Zapewne, gdy 15 października roku Kongresu Wiedeńskiego w rodzinie Brosigów przyszedł na świat chłopiec, któremu dano na imię Maurycy (Moritz) nikt w Lisich Kątach w najśmielszych snach nie przypuściłby, że niebawem to wiejskie dziecko będzie następcą organisty Wolfa we wrocławskiej katedrze, dyrygentem chóru katedralnego, a uzyskawszy tytuł doktora filozofii, drugim po Baumgardcie dyrektorem muzycznym Uniwersytetu Wrocławskiego i wykładowcą Królewskiego Instytutu Muzyki Kościelnej, zaś religijna muzyka komponowana przez Brosiga będzie żyła po wiekach w wielu krajach. Na szczęście talent dziecka się nie zmarnował. Prędko zauważony przez właścicieli zamku mógł się z ich konkretną pomocą rozwinąć w niedalekim Wrocławiu, a po ponad wieku od jego śmierci (24 I 1887), po dziesiątkach lat zapomnienia w stronach rodzinnych, począwszy od roku 2002 jego muzyka wróci na ziemię paczkowską w formie Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga. Od tego czasu od maja do września za sprawą Brosiga zjeżdżają tu organiści, soliści i zespoły kameralne, by muzyka patrona rozbrzmiewała tu, skąd pochodził – w Lisich Kątach, Kamienicy, Dziewiętlicach, Gościcach, Trzeboszowicach i Paczkowie.
W tym roku pierwszy z sześciu koncertów festiwalowych odbędzie się 3 maja o godz. 13.00 w Lisich Kątach. Wystąpi Trio BaClaFlu oraz Joanna Ciupa – mezzosopran i Krzysztof Iwaszkiewicz – baryton.

Więcej


V Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny „Źródła i Inspiracje”
Kraków, 5-8 maja 2007


Trwają przygotowania do piątej edycji festiwalu muzyki perkusyjnej „Źródła i Inspiracje”. Festiwal odbędzie się w dniach 5-8 maja 2007 roku i będzie wypełniony warsztatami, koncertami i seminariami prezentującymi różne gatunki muzyki perkusyjnej.
W tegorocznej edycji festiwalu planowany jest udział:
 • Grupa Bębniarzy z Bangalore (Indie) - muzyka etniczna z południa Indii w swej oryginalnej formie
 • Trio Mohameda Rasouli (Iran) - specjaliści instrumentów perskich
 • Grupa „The Drummers” (Szwajcaria) - trio perkusyjne kierowane przez jednego z najwybitniejszych perkusistów, filozofa awangardy europejskiej - Pierre Favre’a
 • Duet „Canto Battuto” (Szwajcaria/Francja) – oryginalny duet perkusyjno-wokalny wykonujący współczesną muzykę komponowaną dla tego zespołu
 • Nick Petrella (USA) - dyrektor edukacyjny „Sabiana”, wykładowca wielu amerykańskich uczelni muzycznych
 • Ranji Krija (Algieria) - perkusjonista na stałe występujący ze Stingiem, tym razem z polską „super grupą” Kreszendo
 • Joel Baron (USA) - jeden z najciekawszych perkusistów awangardowej sceny jazzowej
 • Georges Paczynski Trio (Francja)
Ponadto wystąpią wykonawcy z Polski: Big Band Akademii Muzycznej w Krakowie, młodzi laureaci ogólnopolskich przesłuchań perkusyjnych, Grupa Perkusyjna Akademii Muzycznej w Krakowie, specjalny koncert klubowy przygotowany przez duet znakomitych DJ-ów Fractal Beats, Marek Bałata z gośćmi specjalnymi.
Podobnie do poprzednich edycji festiwalu obędą się koncerty klubowe (Klub „U Louisa”), koncert specjalny w klubie Studio – „Rytuał Rytmu”, warsztaty, wykłady i koncerty w Akademii Muzycznej.
Planowana jest także współpraca z Zakładem Indianistyki Katedry Filologii Orientalnej Uniwersytetu Jagiellonskiego i przyjazd teatru Kudiyattam - południowoindyjski (Kerala) teatr świątynny uznawany za najstarszą formę dramatu sanskryckiego, wywodzącą się z tradycji przedstawianej w Traktacie o teatrze (Natyaśastra, ok. II w n.e.). Aktorzy wcielający się w rolę mitycznych postaci występują w niezwykle kolorowych kostiumach i misternie wykonanym makijażu. Przedstawienia mają miejsca głównie w czasie świątynnych festiwali. Widowisko może trwać do kilku dniu, jeśli sztuka jest przedstawiana w całości. Gra się tylko nocą. Zanim rozpocznie się właściwa sztuka, mają miejsce rytualne czynności, stwarzające właściwą atmosferę dla przeżyć religijnych i estetycznych. Ważną rolę pełnią tu instrumenty perkusyjne, szczególnie kotły zwane miravu (instrument ten uważany jest za święty). W czasie spektaklu aktorzy melorecytują wersy, które następnie przekładane są na skodyfikowany język gestu i ruchu. W Polsce spektakl Kudiyattam miał miejsce ponad 30 lat temu w Warszawie.


W dniach 5-13 maja 2007 roku odbędą się XXI Warszawskie Spotkania Muzyczne. Festiwal zostanie zorganizowany przez Oddział Warszawski Związku Kompozytorów Polskich przy współpracy Programu 2 Polskiego Radia, Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki oraz Zamku Królewskiego, dzięki wsparciu finansowemu Urzędu m.st. Warszawy, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Więcej


XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2007"
Białystok, 6-13 maja 2007


Dwudziesta szósta edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2007” odbędzie się w dniach 6-13 maja 2007 roku w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
Zgodnie z ćwierćwieczną tradycją, uroczyste otwarcie Festiwalu (6 maja) rozpocznie najstarszy polski hymn Gaude Mater Polonia, który w tym roku wykona laureat MFMC z 2005 roku - Chór Uniwersytetu w Białymstoku pod dyrekcją Edwarda Kulikowskiego. Jako siostrzana odpowiedź popłyną dźwięki średniowiecznego hymnu, Stichiry Ziemle russkaja, zaśpiewanej przez Chór „Dumka” z Kijowa pod dyrekcją Jewhena Sawczuka.
Uroczyste otwarcie to również festiwalowy ukłon w stronę obchodów Roku Karola Szymanowskiego, bowiem w koncercie wykonanym tego dnia – stosownie do idei Muzycznego Dialogu Narodów – zabrzmi muzyka polska i rosyjska. Usłyszymy Nynie otpuszczajeszi Karola Szymanowskiego oraz arcydzieło Sergiusza Rachmaninowa – Wsienosznoje bdienije. Całość wykona artystyczny reprezentant ziemi ukraińskiej – miejsca narodzin K. Szymanowskiego - reprezentacyjny Narodowy Zasłużony Chór Akademicki Ukrainy „Dumka” pod dyrekcją prof. Jewhena Sawczuka, zespół stanowiący współczesną światową czołówkę chóralną.
Koncertem oraz wykonywanym podczas przesłuchań konkursowych utworem Nynie otpuszczajeszi przypomniane zostaną ważne rocznice związane z K. Szymanowskim - 125. rocznicę urodzin i 70. rocznicę śmierci najwybitniejszego polskiego kompozytora 1 połowy XX wieku i jednego z największych twórców europejskich swoich czasów. To niemal nieznane dzieło K. Szymanowskiego, będące znakomitym przykładem, iż twórca komponował również muzykę cerkiewną, organizatorzy starali się popularyzować wśród chórów całego świata już podczas minionej edycji Festiwalu. W tym roku jest utworem obowiązkowym dla chórów zawodowych.
Przesłuchania konkursowe rozpoczną się 9 maja, a zakończą 12 maja. Zgodnie z tradycją, większość ich uczestników stanowić będą chóry nowe, dotychczas nie prezentujące się podczas Festiwalu. Tegoroczną imprezą poszerzony zostanie również jej zasięg geograficzny. W roku ubiegłym muzyczna wspólnota wzbogaciła się o Kazachstan, zaś w tym do jej grona dołącza Iran. Będzie to już 35 kraj, którego chórzyści – przedstawiciele prawosławnego kościoła diaspory ormiańskiej – zostali zakwalifikowani do udziału w Festiwalu. Oznacza to przełamanie kolejnych barier – odległościowych, kulturowych ...
W gronie wykonawców znajdą się reprezentanci kilkunastu innych narodów: Polski, Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Słowacji, Bułgarii, Mołdawii, Rosji, Kazachstanu i Serbii. Cieszy bogate grono przedstawicieli różnych wyznań. Muzyczne spotkanie chórzystów, którymi będą staroobrzędowcy, wierni kilku kościołów prawosławnych, grekokatolicy, katolicy, protestanci, muzułmanie i chóry świeckie, pozwala mówić o prawdziwie ekumenicznym charakterze Festiwalu.
Chóry oceni profesjonalne międzynarodowe Jury, któremu przewodniczyć będzie prof. Romuald Twardowski. Obok niego zasiądą również: dr Anna Derevjanikova (Słowacja), prof. Czesław Freund, Edward Kulikowski, ks. Jerzy Szurbak (Polska), Mykoła Gobdycz (Ukraina) oraz prof. Igor Rajewski (Rosja). Wszystkie nagrodzone przez nich chóry zaśpiewają podczas Koncertu Galowego w dniu 12 maja.
Część chórów zaprezentuje się również podczas koncertów, które tradycyjnie już towarzyszą Festiwalowi w różnych miastach Polski. W tym roku odbędą się one m.in. w Warszawie (11 maja 2007, godz.18.00, Kościół Ewangelicko-Augsburski, ul. Kredytowa 4).


Z okazji 750-lecia zakonu O.O. Franciszkanów w Kaliszu w niedzielę, 6 maja 2007 roku o godzinie 19.30 w Kościele OO. Franciszkanów w Kaliszu odbędzie się koncert, podczas którego będą miały miejsce prawykonania dwóch kompozycji: Douze soupirs a St. Antoine Adama Klocka i Strumień Krzysztofa Niegowskiego do słów cz. I Tryptyku Rzymskiego Jana Pawła II. Wystąpią: Katarzyna Jagiełło – sopran, Kaliski Chór Katedralny „Canticum”, Chór Katedry Kaliskiej „Cantate Deo” i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka i Krzysztofa Niegowskiego.


Dnia 8 maja 2007 roku o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie wystąpi gościnnie po raz pierwszy w Polsce zespół tańca współczesnego z Nowego Jorku - Complexions Contemporary Ballet.
Zespół tańca współczesnego Complexions (Oblicza) powstał w 1994 roku, założony przez Dwight Roden i Desmond Richardson, głównych tancerzy z Alvin AIley American Dance Theatr. Zróżnicowanie stylistyczne, wpływy jazzu, tańca ulicy, hip-hopu i baletu to główne cechy pracy zespołu. Complexions stał się sposobem na wyrażenie talentu na swój niepowtarzalny sposób. Już w 1995 roku zespół otrzymał prestiżową nagrodę krytyków „New York Times'a” i rozpoczął tournée. Zapraszany był na występy podczas ważnych europejskich festiwali tańca, m.in. włoskie festiwale Parma Dance i Spoleto, Festiwal Isle De Dance w Paryżu, Holland Dance Festival, Steps International Dance Festival w Szwajcarii, Moskiewski Festiwal Baletowy "Grand Pas" i Catch Prime Dance 1st Festival w Korei. Występował w nowojorskim Joyce Theater, Brooklyn Academy of Music i Lincoln Center, The Mahalia Jackson Performing Arts Center w Nowym Orleanie, Paramount Theater w Seattle, Music Hall w Detroit, Los Angeles Music Center. Odbył liczne tournée po Ameryce Południowej, Australii, Azji, Europie i USA. W najbliższym sezonie zespół wystąpi po raz pierwszy w Izraelu, Walii, Polsce, w New Jersey Performing Arts Center oraz w ramach bostońskiego programu Celebrity Series. Każde nowe miasto to okazja do powtarzania przesłania: Complexions to więcej niż taniec... to sam język.


Uroczystym Koncertem Laureatów z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Tomasza Chmiela w Kieleckim Centrum Kultury 8 maja 2007 roku zakończył się II Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Maurycego Moszkowskiego „Per aspera od astra”. Przez prawie tydzień trwały zmagania 42 młodych pianistów w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Ludomira Różyckiego w Kielcach na nowym, koncertowym fortepianie marki Steinway & Sons.
Jury pod przewodnictwem Jarosława Drzewieckiego, pracujące w składzie: Tatiana Shebanova (Rosja), Andrzej Tatarski, Pierluigi Camicia (Włochy), Stefan Wojtas, Anatolij Kardaszew (Ukraina), Artur Jaroń i Andrzej Domin przyznało 8 nagród oraz 9 wyróżnień I i II stopnia w dwóch grupach wiekowych: 14-15 oraz 16-17 lat. Pierwszą nagrodę w grupie młodszej oraz nagrodę za najlepsze wykonanie utworu patrona Konkursu otrzymał Krzysztof Książek, uczeń POSM II st. im. F. Chopina w Krakowie w klasie Stefana Wojtasa, który wykonał I Koncert C-dur Beethovena i Iskierki Moszkowskiego. Drugą nagrodę oraz nagrodę specjalną III Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic” w Sanoku otrzymał Piotr Nowak, uczeń PSM I i II st. im. O.Kolberga w Szczecinku w klasie Heleny Ostrołuckiej. Trzecia nagroda przypadła ex aequo Aleksandrowi Kistowskiemu z OSM II st. im. H.Wieniawskiego w Poznaniu z klasy Hanny Morawskiej-Bernackiej oraz dwu reprezentantom kieleckiej szkoły - Marcinowi Morawskiemu z klasy Artura Jaronia oraz Grzegorzowi Nowakowi z klasy Andrzeja Domina.
W grupie starszej pierwszą nagrodę oraz nagrodę za najlepsze wykonanie utworu Maurycego Moszkowskiego otrzymał Jakub Tuszyński, uczeń OSM II st. im. Z. Brzewskiego w Warszawie w klasie Elżbiety Karaś-Krasztel. Pozostała w pamięci jego interesująca interpretacja Scherza b-moll Chopina i II Sonaty Bacewicz. Drugą nagrodę oraz nagrodę specjalną w postaci udziału w III Międzynarodowym Forum Pianistycznym „Bieszczady bez granic” w Sanoku w 2008 roku otrzymała Justyna Lechman, uczennica ZPSM n.4 im. K.Szymanowskiego w klasie Bronisławy Kawalli. Trzecia nagroda przypadła Łukaszowi Chrząszczykowi, uczniowi PSM II st. im. L.Różyckiego w Kielcach w klasie Andrzeja Domina.
Konkursowi towarzyszyły dwa mistrzowskie recitale, które muzyczną klamrą spinały zmagania młodych pianistów. Na otwarcie Konkursu wystąpił Stanisław Drzewiecki prezentując wirtuozowskie utwory Chopina, Brahmsa, Liszta i swoje własne. Natomiast na zakończenie II etapu Konkursu zagrał Pierluigi Camicia towarzysząc fleciście Stefano Bagliano (Włochy) w utworach Bacha, Scarlattiego, Mozarta, Schumanna, Bartoka, Debussy’ego oraz Jacoba.


III Międzynarodowy Festiwal Chóralny „Mundus Cantat” - Sopot 2007 odbędzie się w Sopocie w dniach 9-13 maja 2007 roku. Festiwal gościć będzie chóry z całego świata, które spotkają się w celu zaprezentowania swoich kultur i nawiązania współpracy. Przesłuchania i prezentacje chórów odbywać się będą w kościołach, salach koncertowych oraz w Operze Leśnej - amfiteatrze leśnym, jednym z nielicznych tego typu obiektów w Europie.
Festiwal ma charakter konkursu. Adresowany jest do chórów amatorskich. Główną nagrodą festiwalu jest Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego w wysokości 1000 euro. Więcej szczegółów oraz regulamin dostępne są na stronie internetowej www.munduscantat.sopot.pl.


Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra” zaprasza na kolejną edycję międzynarodowego cyklu koncertów organowych pod wspólnym tytułem Bliżej Bacha, które jak co roku, dzięki pomocy i przychylności OO. Dominikanów, odbywać się będą w zabytkowych murach najstarszego w Gdańsku kościoła - Bazyliki św. Mikołaja w każdą środę, od 18 kwietnia do 13 czerwca 2007 roku o godz. 20.00. Wstęp wolny.
Koncerty z cyklu Bliżej Bacha, obok innych propozycji koncertowych organizowanych przez Stowarzyszenie, już na stałe wpisały się w kalendarz życia kulturalnego Trójmiasta. Są doskonałą promocją Gdańska jako stolicy organowej Polski Północnej. Koncerty adresowane są do szerokiej rzeczy miłośników bez ograniczeń wiekowych. Ich wysoki poziom artystyczny, pełen profesjonalizm wykonawców oraz publiczność współtworzą niepowtarzalną, przepełnioną duchowymi przeżyciami atmosferę, co czyni cykl Bliżej Bacha jednym z ważniejszych źródeł cennych wartości, tak potrzebnych w trudach życia codziennego. W koncertach wystąpią uznani artyści o bogatym dorobku artystycznym, jak i studenci gdańskiej Akademii Muzycznej, którzy dopiero stoją u progu swojej kariery. W tym roku w ramach cyklu odbędzie się również kurs mistrzowski dla uczniów i studentów klas organów z całej Polski, który poprowadzi wybitny pedagog i znakomity artysta - José Enrique Ayarra Jarne.

Terminarz koncertów:
 • 18 kwietnia 2007 - Matthias Dreißig (Niemcy) - organy
 • 25 kwietnia 2007 - Roman Perucki – organy
 • 9 maja 2007 - Akademia Muzyczna w Gdańsku prezentuje: Karol Białas , Piotr Michna, Damian Owczarek, Mateusz Pizański, Adam Sadowski
 • 16 maja 2007 - W 70 rocznicę urodzin Mariana Sawy
  Marietta Kruzel – Sosnowska – organy, Jolanta Sosnowska – skrzypce, sopran
 • 23 maja 2007 - José Enrique Ayarra Jarne (Hiszpania) - kurs mistrzowski dla studentów i uczniów klas organów
 • 30 maja 2007 - Muzyka Gdańska
  Hanna Zimińska, Hanna Dys - organy
 • 6 czerwca 2007 - Roman Perucki – organy, The Gdansk Philharmonic Brass
 • 13 czerwca 2007 - Matthias Jacob (Niemcy) – organy


Kolejny koncert z cyklu koncertów z polską muzyką współczesną na wiolonczelę, organizowanych przez polską wiolonczelistkę Evvę Mizerską - Junior Fellow w Trinity College of Music w Londynie odbędzie się 11 maja 2007 roku o godz. 19.00 w Peacock Room. W wykonaniu wiolonczelistów: Evvy Mizerskiej, Joas Cardosy, Charlotte Fay i pianistki Emmy Abbate usłyszymy utwory Andrzeja Krzanowskiego, Zbigniewa Bujarskiego, Krzysztofa Meyera, Krystyny Moszumańskiej-Nazar, Tomasza Sikorskiego i Romualda Twardowskiego.
Pierwsze dwa koncerty cyklu odbyły się w marcu tego roku. Podczas ostatniego koncertu cyklu, w październiku tego roku wykonane natomiast będą utwory zamówione specjalnie na ten projekt u kompozytorów młodego pokolenia: Adama Falkiewicza, Aleksandry Gryki, Dobromiły Jaskot, Weroniki Ratusińskiej i Macieja Zielińskiego, a także utwory trzech utalentowanych studentów Akademii Muzycznej w Warszawie – Pawła Przezwańskiego, Piotra Tabakiernika oraz Mateusza Dębskiego, którzy skomponowali swe utwory dla studentów wiolonczeli w Trinity College of Music.


Dnia 11 maja 2007 roku o godz. 17.00 w Auli Akademii Muzycznej w Poznaniu odbędzie się koncert muzyki kameralnej w 50. rocznicę śmierci Tadeusza Zygfryda Kasserna. Wystąpią pedagodzy Wydziału Instrumentalnego poznańskiej Akademii, a w programie koncertu znajdą się utwory T. Z. Kasserna na flet, obój i fortepian.


Dnia 11 maja 2007 roku o godz. 19.00 w Operze Wrocławskiej odbędzie się premiera Carmen Georgesa Bizeta w reżyserii Adama Frontczaka, ze scenografią Pawła Dobrzyckiego, choreografią Bożeny Klimczak i kierownictwem muzycznym Tomasza Szredera. Spektakl zostanie powtórzony 12 maja o godz. 19.00 i 13 maja o godz. 17.00.

Więcej


Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie zaprasza na koncerty symfoniczne z udziałem pianisty Adama Wodnickiego (na zdjęciu) – w piątek, 11 maja 2007 roku o godz. 19.00 i w sobotę, 12 maja o godz. 18.00. Odnoszący najbardziej spektakularne sukcesy na estradach amerykańskich pianista wykona słynny III Koncert fortepianowy d-moll op. 30 Siergieja Rachmaninowa. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi francuski dyrygent, Pierre-Dominique Ponnelle, kreując znaczące dzieło Andrzeja Panufnika, jakim jest Sinfonia sacra. Jej autor, szykanowany przez ustrój komunistyczny, stopniowo odzyskuje należne sobie miejsce w gronie najwybitniejszych polskich twórców. Sinfonia sacra, skomponowana jako hołd na tysiąclecie chrześcijaństwa polskiego i polskiej państwowości, stanowi czytelny znak łączności kompozytora (wówczas przebywającego na emigracji) z rodzimą tradycją narodową.


Od października ubiegłego roku Agata Szymczewska (na zdjęciu) jest jedną z najsławniejszych polskich skrzypaczek. 22-letnia koszalinianka, studentka Akademii Muzycznej w Poznaniu i Hochschule fr Musik und Theater w Hanowerze, to trzecia Polka, która zwyciężyła Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Wieniawskiego w jego ponadsiedemdziesięcioletniej historii. Nic dziwnego, że zabiegają o nią wszystkie polskie i wiele zagranicznych sal koncertowych. W piątek, 11 maja 2007 roku o godz. 19.00 wystąpi w Filharmonii Łódzkiej. W jej wykonaniu usłyszymy II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego. Artystce towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Michała Nesterowicza. Program wieczoru dopełni Toccata na orkiestrę Aleksandra Tansmana i VII (IX) Symfonia C-dur D. 944 „Wielka” Franciszka Schuberta.


W piątek, 11 maja 2007 roku w Domu Pracy Twórczej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Radziejowicach, zakończyły się przesłuchania VII Konkursu Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców. Wzięło w nich udział 29 uczniów szkół muzycznych II stopnia i 34 studentów akademii muzycznych. Jury w składzie: Bogusław Schaeffer (Przewodniczący Jury), Czesław Pałkowski, Jacek Rogala, Olga Szwajgier i Anna Dorota Władyczka przyznało nagrody w łącznej wysokości 65.000 zł – stypendia ufundowane przez Fundację Bankową im. Leopolda Kronenberga przy Citibank Handlowy.
W kategorii uczniów szkół muzycznych II stopnia trzy równorzędne nagrody po osiem tysięcy złotych, dzielone po połowie z nauczycielami, zdobyli:
 • wiolonczelistka Marta Kordykiewicz z Warszawy, uczennica Andrzeja Orkisza
 • skrzypek Błażej Kociuban z Krakowa, uczeń Wiesława Kwaśnego
 • saksofonista Bartłomiej Duś z Katowic, uczeń Bernarda Steuera.
W kategorii tej przyznano także dwa wyróżnienia po trzy tysiące złotych, dzielone po połowie z nauczycielami. Zdobyli je: skrzypaczka Zuzanna Janczak z Katowic, uczennica Arkadiusza Kubicy oraz pianistka Aleksandra Świgut z Nowego Sącza, uczennica Marioli Cieniawy-Puchały. Nagrody specjalnej za akompaniament nie przyznano.
W kategorii studentów akademii muzycznych, dwie równorzędne nagrody po dziesięć tysięcy złotych, dzielone po połowie z nauczycielami, zdobyli:
 • altowiolista Michał Bryła z Poznania, student Jadwigi Kaliszewskiej, Bartosza Bryły
 • flecistka Agnieszka Karwowska z Warszawy, studentka Elżbiety Dastych-Szwarc.
W kategorii tej także przyznano trzy wyróżnienia po trzy i pół tysiąca złotych, dzielone po połowie z nauczycielami. Zdobyli je: klarnecista Ireneusz Dudzik z Wrocławia, student Jana Tatarczyka, klarnecista Bartosz Karwowski z Warszawy, student Mirosława Pokrzywińskiego oraz wiolonczelistka Joanna Kielar z Warszawy, studentka Andrzeja Orkisza. Dwie nagrody specjalne za najlepsze akompaniamenty w wysokości dwóch tysięcy dwóstu pięćdziesięciu złotych każda, zdobyli Filip Wałcerz z Poznania i Magdalena Wojciechowska z Katowic.
Koncert Laureatów odbędzie się dnia 27 maja 2007 roku o godz. 18.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Wstęp wolny.


Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na XIX Łódzkie Spotkania Baletowe, które odbedą się w dniach 12 maja - 3 czerwca 2007 roku. Zainauguruje je premierowy spektakl Kopciuszka G. Rossiniego, przygotowany przez zespół gospodarzy. Łódzki Teatr Wielki będzie gościł nie tylko polskie zespoły baletowe - Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie (z Onieginem P. Czajkowskiego), Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku (z przedstawieniem Edith) i Teatru Wielkiego w Poznaniu (z baletem Próba), ale również zagraniczne. Wystawione zostaną spektakle przygotowane przez Cullberg Ballet ze Szwecji, Complexions Contemporary Ballet z USA, Korea National Ballet Company, Ballet National de Marseille z Francji oraz The Hungarian National Ballet i The Ballet Company of the Hungarian State Opera.
Łódzkie Spotkania Baletowe to prestiżowa międzynarodowa impreza baletowa, organizowana od 1968 roku w formie biennale.

Zobacz program Spotkań - plik pdf