Polmic - FB

calendar of events

2005 2006 2007 2008 2009
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Lipcowe rocznice:

1 lipca
5 lipca
  • 45-te urodziny obchodzi kompozytor Krzysztof Czaja, student Włodzimierza Kotońskiego w Akademii Muzycznej w Warszawie

6 lipca
  • przypada 10. rocznica śmierci Stanisława Michalka (1925-1997), kompozytora i dyrygenta, studenta Waleriana Bierdiajewa i Witolda Krzemieńskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, dyrektora i dyrygenta Opolskiej Orkiestry Symfonicznej

  • 10. rocznica śmierci kompozytora Adama Świerzyńskiego (1914-1997), studenta Stanisława Wiechowicza i Piotra Rytla w Konserwatorium w Poznaniu
8 lipca
9 lipca
  • mija 40. rocznica śmierci Stefana Bolesława Poradowskiego (1902-1967), kompozytora i pedagoga, studenta Henryka Opieńskiego w Konserwatorium w Poznaniu i Emila Nikolausa von Reznička w Berlinie

12 lipca
  • 75-te urodziny obchodzi Kazimierz Rozbicki, kompozytor, student Witolda Rudzińskiego i Bohdana Wodiczki w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie oraz Mihovila Logara w Belgradzie, dyrygent Filharmonii Koszalińskiej, kierownik muzyczny Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie, pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku i Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku, recenzent, krytyk i publicysta

14 lipca
15 lipca
  • 20-te urodziny pianisty Stanisława Drzewieckiego

  • 70-te urodziny obchodzi Henryk Czyżewski, kompozytor, dyrygent i pedagog, student Konrada Pałubickiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Sopocie, założyciel Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego

16 lipca
17 lipca
18 lipca
22 lipca
  • przypada 125. rocznica urodzin Marcelego Popławskiego (1882-1948), kompozytora i pedagoga, ucznia Maxa Regera w Lipsku, Vincenta d’Indy’ego w Paryżu i Aleksandra Głazunowa w Petersburgu
24 lipca
26 lipca
30 lipca
31 lipca
  • 65-te urodziny muzykolog Barbary Smoleńskiej-Zielińskiej


XVI Festiwal Muzyczny „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze Rzeszowskiej i Kościołach Rzeszowa” odbywać się będzie w każdą niedzielę, od 24 czerwca do 19 sierpnia 2007 roku. Głównym nurtem tegorocznej edycji festiwalu będzie muzyka Dietricha Buxtehude, wielkiego poprzednika Johanna Sebastiana Bacha, w związku z przypadającą 300. rocznicą jego śmierci. W ramach cyklu przewidziano osiem koncertów w czterech świątyniach Rzeszowa. Wystąpią organiści z Polski, Węgier, Niemiec, Francji i Rosji. Ponadto zabrzmi muzyka kameralna, chóralna i orkiestrowa. Koncerty rejestrowane będą przez Polskie Radio Rzeszów. Głównym organizatorem Festiwalu jest Katedra Rzeszowska, a kierownictwo artystyczne sprawuje znany organista, Marek Stefański.

Read more


Od 1 maja do 22 września 2007 roku codziennie, oprócz niedziel, o godzinie 12.00 w Archikatedrze św. Jana w Warszawie (Stare Miasto, ul. Świętojańska 8) odbywać się będzie czwarta edycja cyklu pt. Wielkie Organy w Archikatedrze.
Cykl Wielkie Organy w Archikatedrze jest jedną z najciekawszych i głównych atrakcji turystycznych Warszawy, która łączy prezentację kultury, historii i tradycji w najlepszym znaczeniu tych słów. To: koncert na żywo na Wielkich Organach Archikatedry Warszawskiej (prezentacja organów, ok. 25 minut) w wykonaniu najlepszych polskich organistów (podczas każdego koncertu wykonywany jest m.in. utworu legendarnego organisty katedry warszawskiej Mieczysława Surzyńskiego za życia zwanego polskim Bachem) oraz zwiedzanie podziemi i grobowców Archikatedry Warszawskiej – miejsce spoczynku arcybiskupów warszawskich, Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Prezydenta RP Gabriela Narutowicza, Premiera RP Ignacego Jana Paderewskiego oraz laureata nagrody Nobla Henryka Sienkiewicza.


W każdą sobotę i niedzielę, do dnia 26 sierpnia 2007 roku odbywać się będą koncerty XI Międzynarodowego Letniego Festiwalu "Toruń - Muzyka i Architektura". Najpiękniejsze perły toruńskiej Starówki będą miejscem spotkań muzycznych: Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Ratusz Staromiejski, Zamek krzyżacki, Pałac Dąmbskich, Bazylika Świętych Janów, Kościół Świętego Jakuba, Młodzieżowy Dom Kultury, Towarzystwo Naukowe, Kościół Ducha Świętego i Dwór Artusa rozbrzmiewać będą muzyką od renesansu po współczesność.

Read more


Na Letnie Koncerty Kameralne 2007, organizowane w dniach 1 lipca – 26 sierpnia 2007 roku w każde niedzielne popołudnie, zaprasza jak co roku Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” w Krakowie.
W bogatym programie koncertów, które zyskały sobie liczną publiczność, mieści się muzyka kompozytorów wiedeńskich, arie i pieśni operowe oraz operetkowe, standardy jazzowe, flamenco, muzyka klezmerska, bałkańska i wiele innych. Na letniej scenie wystąpiło wiele znakomitych zespołów i solistów, a w tym roku usłyszymy m.in. Martę Poliszot, Kwartet „Jorgi”, Max Klezmer Band, Orkiestrę Straussowską „Obligato”, Kwartet Saksofonowy „Saxtet”, Trio Revirado, Old Metropolitan Band i Quartet Klezmer Trio.
Na wszystkie koncerty wstęp wolny.

Read more


Filharmonia Kaliska zaprasza na 2. Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski, który odbędzie się w dniach 17 czerwca - 15 lipca 2007 roku.
Ubiegłoroczny festiwal pokazał, że muzyka brzmiąca w najpiękniejszych zabytkach południowej części naszego regionu spotyka się ze znakomitym odbiorem licznie przybywającej na koncerty publiczności i jest ciekawym uzupełnieniem letniej oferty kulturalno-turystycznej. W tym roku organizatorzy poszerzyli repertuar festiwalu, zapraszając znakomitych artystów spoza Kalisza. Będą to: światowej sławy skrzypaczka Kaja Danczowska, wybitny polski gitarzysta Waldemar Gromolak, znakomity duet wiolonczelowo-kontrabasowy braci Kalinowskich czy kwintet dęty krakowskich filharmoników. Jak zwykle zaprezentują się także zespoły kameralne członków Filharmonii Kaliskiej, stojące również na wysokim poziomie artystycznym. Lista miejsc koncertowych poszerzyła się o Turek i Pleszew, a zakończenie festiwalu odbędzie się w Ostrowie Wielkopolskim.
Wstęp wolny.

Read more


Płocka Orkiestra Symfoniczna zaprasza na IX Letni Festiwal Muzyczny, który odbędzie się w dniach 1 lipca – 26 sierpnia 2007 roku. Tegoroczną edycję wypełni muzyka o różnej stylistyce – od koncertów rockowych i muzyki rozrywkowej, poprzez jazz i folk aż do utworów klasycznych, w tym także muzyki współczesnej. Z tych ostatnich na uwagę zasługuje koncert w dniu 15 lipca, zatytułowany Muzyka Nova Persona Grata, podczas którego wykonane zostaną kompozycje m.in. Michała Spisaka, Tadeusza Bairda i Stefana Kisielewskiego.
Na wszystkie koncerty wstęp wolny

Read more


Filharmonia Łódzka zaprasza na ósmą edycję Wędrownego Festiwalu „Kolory Polski”, który trwać będzie od 22 czerwca do 25 sierpnia 2007 roku.
Kolory Polski to letnia propozycja Filharmonii Łódzkiej dla melomanów, którzy chcą połączyć słuchanie muzyki w najlepszym wykonaniu ze zwiedzaniem zabytków regionu łódzkiego. Niemal każdy z kilkunastu koncertów odbywa się w innym miejscu. W starych kościołach i klasztorach, tajemniczych zamkach i muzeach, bogatych w cenne eksponaty, choć czasem niedocenianych, rozbrzmiewa muzyka znacznie swobodniejsza i bardziej różnorodna od tego, co filharmonia proponuje słuchaczom od jesieni do wiosny. W programie dominują autorskie projekty, inspirowane folklorem i sztuką dawną, oraz niekonwencjonalne opracowania muzyki klasycznej i rozrywkowej.
W tym roku Kolory Polski obejmują 20 koncertów w takich miejscach, jak zamki w Oporowie i Uniejowie, sulejowskie opactwo cystersów, romański kościółek św. Idziego w Inowłodzu, klasztor salezjanów w Lutomiersku i Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie koło Wielunia. Inauguracja i finał festiwalu odbędą się w Filharmonii Łódzkiej, a multimedialny happening 22 lipca – w pofabrycznych halach Łódź Art Center. Podczas dwóch lipcowych koncertów w Inowłodzu będzie można usłyszeć inspiracje jazzowe w polskim filmie. Poza tym na festiwalu wystąpią wybitne muzyczne rodzeństwa Olga i Natalia Pasiecznik oraz Piotr i Wojciech Pławnerowie. Zespół „Kwadrofonik”, laureat Grand Prix Telewizji Polonia festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, przedstawi program, inspirowany polską muzyka ludową, Zespół Polski Marii Pomianowskiej zagra utwory Bursztynowego Szlaku, a kwartet Sławomira Zubrzyckiego pokaże Suitę Krakowską, opartą na piosenkach Turnaua, Grechuty i innych kompozytorów krakowskich. Dnia 15 sierpnia Kapela Jasnogórska zapewni oprawę muzyczną mszy św. w oparciu o zabytki klasztoru Paulinów na Jasnej Górze. Festiwal zakończy się projekcją dwóch animacji łódzkiego Semafora – Piotruś i Wilk oraz Świteź – z muzyką na żywo w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej pod batutą Marcina Wolniewskiego.
Wzorem ubiegłego roku będzie można wziąć udział w autokarowych wycieczkach, organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Łodzi, które powiodą melomanów – wędrowców z Łodzi do miejsca koncertu, prezentując po drodze najciekawsze zakątki.

Read more


W kolejne niedziele od 1 lipca do 16 września 2007 roku odbędzie się w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie (ul. Świętojańska 8) XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Organy Archikatedry”. Początek recitali organowych o godzinie 16.00.
W tegorocznym festiwalu weźmie udział wielu wspaniałych wirtuozów m.in.: Andres Uibo - fenomenalny wirtuoz z Estonii, wielki talent - organista, kompozytor, pianista, dyrygent, nagrał 25 płyt CD, wykonał ponad 2000 recitali, laureat licznych nagród; Jean-Christophe Geiser – szwajcarski wirtuoz gry organowej (również pianista i klawesynista), jako 26 młodzieniec został organistą tytularnym katedry w Lozannie. W 2003 r. doprowadził do zbudowania w tej świątyni wielkich i najprawdopodobniej najkosztowniejszych w świecie organów (projekt wizualny organów wykonał Giorgetto Giugiaro - projektant Porsche). Od 1993 r. jest profesorem wyższej szkoły muzycznej w Lozannie. Koncertuje na całym świecie, nagrywa dla radia , telewizji i na płyty CD; Bartolome Veny – ksiądz i organista, wybitny wirtuoz z Majorki, który promuje muzykę kompozytorów z wyspy Majorka. Jest profesorem organów konserwatorium w Palma de Malorca. Dokumentuje budownictwo organowe Balearów, występuje z koncertami na całym świecie. Tegoroczny program festiwalu wzbogacamy został także o dwa recitale bachowskie w ramach cyklu Wszystkie utwory organowe Jana Sebastiana Bacha w Archikatedrze Warszawskiej.

Read more


W niedzielę, 1 lipca 2007 roku o godz. 19 w Akademii Muzycznej w Warszawie odbędzie się koncert poświęcony pamięci zmarłego tragicznie kompozytora, Adama Falkiewicza zatytułowany ...talking to myself - Adam Falkiewicz. Na koncercie zabrzmią jego kompozycje instrumentalne i elektroniczne oraz songi.
Koncert zorganizowali Przyjaciele Adama oraz Związek Kompozytorów Polskich, Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Warszawie i TR Warszawa. Wstęp na koncert jest wolny.

PROGRAM
  • W.A. Mozart Rondo a-moll KV 511
    wyk. Maciej Grzybowski - fortepian
  • A. Falkiewicz - Hypnos utwór radiowy na taśmę
  • A. Falkiewicz - ESH na klarnet, puzon i wiolonczelę
    wyk. Michal Górczyński – klarnet, Dariusz Nowakowski – puzon, Ignacy Grzelązka - wiolonczela
  • A. Falkiewicz - The Black Rain na taśmę
  • A. Falkiewicz - Schwarz weiss grau na video i taśmę
  • A. Falkiewicz - Psychodramen II na skrzypce, klarnet basowy i marimbę
    wyk. Dagna Sadkowska – skrzypce, Michal Górczyński - klarnet basowy, Paweł Nowicki - marimba
  • Transmitters na taśmę


Jubileuszowy 50. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie trwać będzie przez dwa letnie miesiące od 24 czerwca do 24 sierpnia 2007 roku. Koncerty organowe w Katedrze Oliwskiej odbywać się będą w każdy wtorek i piątek o godz. 20.00.
Podczas koncertu inaugurującego Festiwal będą miały swoje światowe prawykonania aż dwa utwory - Elżbiety Sikory Koncert Oliwski na organy i orkiestrę z roku 2007 oraz Jerzego Maksymiuka Struny życia na organy i orkiestrę, również z roku 2007. Obie kompozycje zostały napisane specjalnie na inaugurację festiwalu. Dwa premierowe dzieła zostaną wykonane przez prof. Romana Peruckiego (organy) z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, którą poprowadzi Maestro Jerzy Maksymiuk.
W tegorocznej edycji festiwalu obok organistów katedralnych z Polski wystąpią znakomici wirtuozi organów z całego świata m.in. z Urugwaju, Australii, Szwajcarii, Francji, Niemiec, którzy miłośnikom muzyki organowej zaprezentują szeroki repertuar literatury organowej – utwory znane szerokiej publiczności jak i utwory kompozytorów nieznanych w Polsce. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż w tym roku w Oliwie ponownie wystąpi niewidomy francuski organista Jean – Pierre Leguay – organista katedry Notre-Dame w Paryżu.
Udział w koncertach „oliwskich” jest stałym punktem polskich i zagranicznych zorganizowanych wycieczek turystycznych, odwiedzających latem Trójmiasto. Rokrocznie publiczność festiwalowa przekracza 3.500 osób. Koncerty przeznaczone są dal szerokiej rzeszy publiczności bez ograniczeń wiekowych. Festiwal już dawno wpisał się w kalendarz międzynarodowych imprez kulturalnych i ma w nim swoje stałe miejsce. Jest on wizytówką kulturalną sezonu letniego na Pomorzu Gdańskim.
Podobnie jak w latach ubiegłych odbywać się będą imprezy towarzyszące festiwalowi: letnie koncerty organowe z okazji Jarmarku św. Dominika w Bazylice św. Mikołaja, koncerty w Rumi, Jastarni, Fromborku, Stegnie i w Żarnowcu.

Read more


Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Urząd Miasta Stołecznego Warszawa oraz Stołeczna Estrada zapraszają na VII Festiwal Letnie Wieczory Muzyczne, które odbywać się będą w każdą środę i czwartek od 4 lipca do 30 sierpnia 2007 roku o godz. 18.00 w Sali Koncertowej im. Józefa Elsnera lub na Dziedzińcu Domu Studenckiego „Dziekanka” (ul. Krakowskie Przedmieście 56/60) w Warszawie. Wśród wykonawców koncertów znajdą się tak znani artyści, jak Konstanty Andrzej Kulka, Andrzej Gębski, Andrzej Wróbel, Marta Boberska, Adam Kruszewski, Emilian Madey, Kazimierz Pyzik, Janusz Wawrowski i Marcin Zdunik oraz zespoły: Royal String Quartet, Lutosławski Piano Duo, Duo Estella i BIG-BAND Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina pod dyrekcją Ryszarda Borowskiego. Kierownictwo artystyczne – Ryszard Zimak, prowadzenie koncertów – Andrzej Krusiewicz. Wstęp wolny.

Read more


Po raz piętnasty w lipcu i sierpniu w każdą środę o godz. 17.00 w Sali Renesansowej Ratusza Poznańskiego odbywać się będą Letnie Koncerty Ratuszowe. Organizatorami koncertów są: Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, Muzeum Historii Miasta Poznania – Oddział Muzeum Narodowego, Władze Miasta Poznania i Fundacja Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

Read more


Do 18 lipca 2007 roku w Kościele Ewangelicko-Augsburskim (przy pl. Małachowskiego) w Warszawie trwać będzie X Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej BACH ....ALE NIE TYLKO.
Festiwal organizowany jest od dziesięciu lat przez Parafię Ewangelicko – Augsburską św. Trójcy w Warszawie i już na stałe wpisał się w krajobraz kulturalny stolicy jako impreza cykliczna o najwyższej randze artystycznej. Ogromnym atutem projektu jest możliwość zaprezentowania cyklu koncertów w pięknym, klasycystycznym wnętrzu Kościoła Ewangelickiego. Znajdują się tu jedne z najlepszych organów w Polsce zbudowane przez firmę „Bracia Hillebrant” z Hanoveru . Instrument ten jest darem Krajowego Kościoła Dolnej Saksonii na znak pojednania polsko-niemieckiego. Organy Kościoła św. Trójcy odznaczają się wyjątkowymi walorami brzmieniowymi - tak jak w dawnych wiekach, tylko tradycyjne materiały posłużyły do zbudowania tego instrumentu - wysokogatunkowe drewno, metal (stop cyny i ołowiu) i skóra - żadnych tworzyw sztucznych. Dodatkowym atutem pięknego, klasycystycznego wnętrza kościoła Św. Trójcy, otoczonego ze wszystkich stron balkonami, jest jego wspaniała akustyka oraz możliwość oglądania instrumentu i wykonawcy podczas koncertu, co w większości kościołów nie jest możliwe. Z kościołem Św. Trójcy w Warszawie łączą się nazwiska Elsnera, Freyera i Moniuszki. Tu koncertowali Chopin i Saint-Saens.
Wśród wykonawców lipcowych koncertów - w każdą środę i piątek o godz. 19.00 Festiwalu BACH ....ALE NIE TYLKO znajdą się uznani artyści z Polski i z zagranicy: Iwona Hossa - sopran oraz organiści Roman Szlaużys, Petra Veensvijk, Peter Van de Velde, Michał Markuszewski, Eberhard Lauer, a także Zespół "Il Tempo" pod kierownictwem Agaty Sapiechy. W programie kompozycje patrona festiwalu, twórców Mu współczesnych, m.in. Georga Philippa Telemanna, Dietricha Buxtehude, Georga Friedricha Haendla oraz Jego następców, m.in. Josepha Haydna, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Gabriela Fauré, Louisa Andriessena, Paula Hindemitha, Andrew Lloyd-Webbera i Karola Szymanowskiego.
X Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej BACH ....ALE NIE TYLKO zorganizowano dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.
Wstęp po wykupieniu cegiełki na remont kościoła. Dla emerytów, studentów i uczniów wstęp wolny.

Patronat medialny nad festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Read more


Dnia 28 czerwca 2007 roku odbędzie się koncert inaugurujący tegoroczny XVII Międzynarodowy Festiwal „Letnie Koncerty Organowe”, organizowany przez Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” w Krakowie.
„Letnie Koncerty Organowe” są uzupełnieniem bogatej i różnorodnej oferty muzycznej w Krakowie. Festiwal ma długą tradycję i wierne grono odbiorców, miłośników twórczości organowej najwyższej próby. We wnętrzach najpiękniejszych krakowskich kościołów (OO. Karmelitów „Na Piasku”, OO. Paulinów „Na Skałce”, XX. Salezjanów, św. Krzyża i Bazylice Mariackiej) koncertują artyści-organiści o światowej sławie, prezentujący znakomity warsztat interpretacyjny utworów organowych od klasyki po współczesność. Sięgają po utwory takich mistrzów jak m.in.: J. S. Bach, F. Mendelssohn, C. Franc, M. Dupré, C. Piutti, G. H. Handel, J. Brahms, R. Schumann, F. Liszt.
Tegoroczny Festiwal zainauguruje koncertem w Bazylice Mariackiej Ulrike Northoff, absolwentka studiów organowych i teologicznych w Niemczech. Młoda artystka przedstawi repertuar przekrojowy – od dzieł Buxtehude, którego trzechsetletnią rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku, poprzez kompozycje baroku i utwory mistrza gatunku, Bacha, po muzykę niemieckiego romantyzmu. Spośród pozostałych festiwalowych propozycji warto wymienić organowo-kameralny duet małżeński rónież z Niemiec - Josefa i Sussane Miltschitzky. Muzycy przedstawią muzykę niemieckiego baroku i romantyzmu w Bazylice OO. Karmelitów „Na Piasku".
Najważniejszym zadaniem Festiwalu jest popularyzacja sztuki organowej oraz odkrywanie walorów zabytkowych polskich instrumentów. Do udziału w finałowym koncercie przy pl. św. Ducha został zaproszony pochodzący z Sycylii profesor Marco D’Avola - koncertmistrz i kompozytor. Przybędzie z Ragusy – miasta słynącego z licznych zabytkowych instrumentów kościelnych, więc i w Krakowie zagra na najstarszych lokalnych organach.
Tradycją Festiwalu stał się udział utalentowanych organistów najmłodszego pokolenia u boku uznanych mistrzów. Podobnie będzie w tym roku. Obok Johana Hermansa z Belgii (tytularnego organisty w katedrze w Hasselt) zaprezentują się polscy, a nawet krakowscy wykonawcy. Jeden z koncertów będzie należeć do Zygmunta Kokoszki, młodego absolwenta Akademii Muzycznej w Krakowie. Pozostali wykonawcy - Arkadiusz Bialic i Marek Wolak są obecnie pracownikami katedry organów w krakowskiej uczelni.
Kolejne koncerty odbywać się będą w każdy czwartek – od 5 lipca do 9 sierpnia 2007 roku.

Patronem medialnym Festiwalu jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Read more


Międzynarodowy Festiwal Sztuki Perkusyjnej „Crossdrumming Festival”
5 - 11 lipca 2007, Warszawa


W dniach 5 – 11 lipca 2007 roku Towarzystwo Sztuki Perkusyjnej zaprasza wszystkich fanów i wielbicieli sztuki perkusyjnej na kolejną edycję Międzynarodowego Festiwalu „Crossdrumming”. Koncerty odbywać się będą tradycyjnie na warszawskiej Starówce, Trakcie Królewskim, w Fortecy, Dziekance, Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina oraz Starej Prochowni.
Jak co roku festiwal gościć będzie światowe gwiazdy – solistów i zespoły – wirtuozów marimby, wibrafonu, kotłów i bębnów, mistrzów teatru instrumentalnego, tarabaningu, street drummingu, hand drummingu i battucady. Pomiędzy koncertami festiwalu odbywać się będą widowiskowe parady uliczne z udziałem brazylijskich artystek z zespołu Samba Axe Bahia Show. Wystąpią m. in. Alex Acuna, John Back, Gary Husband, Julie Spencer, Mike Queen, Hakim Ludin, Heine von Moisy, Philippo Lattanzi oraz polscy artyści, w tym Bernard Maseli, Krzysztof Herdzin, Zbigniew Wegehaupt, Paweł Pańta, Ryszard Bazarnik oraz Warszawska Grupa Perkusyjna i Percussions Claviers de Lyon. Na festiwalowych scenach zabrzmi klasyka, jazz, etno, i rozrywka. Orkiestra symfoniczna „Crossdrumming Sinfonia” pod dyrekcją Piotra Dąbrowskiego zaprezentuje kolejne arcydzieła literatury perkusyjnej z udziałem zespołów i solistów: Barbary Skoczyńskiej, Cezarego Konrada i Stanisława Skoczyńskiego.

Festiwalowi towarzyszy IV Światowy Kongres Sztuki Perkusyjnej, który odbędzie się w Warszawie w Hotelu „Le Regina” w dniach 9-11 lipca 2007 roku. Kongres ten to międzynarodowe forum wymiany poglądów i doświadczeń zarówno artystów, jak i profesorów, związanych z dziedziną perkusji. Gościem specjalnym tegorocznego Kongresu będzie Dyrektor II Programu Polskiego Radia – Pan Krzysztof Zaleski, który podejmie temat: Współczesne aspekty promocji medialnej z uwzględnieniem sztuki perkusji. Dominujący stereotyp postrzegania perkusji jest niewspółmierny do rzeczywistości. Jednoznaczne, uproszczone myślenie o perkusji nie łączy tej dziedziny ze sztuką, którą perkusja w istocie jest. Tegoroczna edycja Kongresu podejmie więc równolegle z problemami dydaktyki temat edukacji społeczeństwa poprzez prezentację szerokiemu odbiorcy całego bogactwa, jakie cechuje dziedzinę perkusji. W tym kontekście właśnie podjęty także zostanie aspekt promocji medialnej tak dynamicznie rozwijającej się sztuki. Wszystkie wykłady i wystąpienia uczestników Kongresu zostaną opublikowane w specjalnym wydawnictwie, które będzie rozsyłane do instytucji artystycznych, dydaktycznych i naukowych na całym świecie. Wykładowcami i moderatorami kongresu będą muzycy, soliści i teoretycy – wybitni profesorowie renomowanych uczelni z całego świata. Kierownictwo naukowe tegorocznej edycji Światowego Kongresu Sztuki Perkusyjnej sprawowała będzie prof. Jagna Dankowska z Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie – Dziekan Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki AMFC.
Tradycją Kongresu są koncerty, które obok wystąpień, obrad i dyskusji panelowych stanowią integralną część światowego wydarzenia. Tegoroczna edycja także zakłada recitale gwiazd i jednocześnie profesorów - światowych autorytetów - zarówno z Polski (m. in. prof. Marian Rapczewski, Jacek Wota, Stanisław Skoczyński), jak i świata (Julie Spencer - USA, John Back USA, Heinz von Moisy - Niemcy, Filippo Latanzi - Włochy, Gerard Lecointe - Francja, Gary Husband - Anglia).

Ponadto organizatorzy zapraszają na dwa koncerty z udziałem Polskiej Orkiestry Radiowej - na inaugurację festiwalu (pod batuta Piotra Dąbrowskiego) oraz na inaugurację kongresu (pod batutą Łukasza Borowicza). Podczas koncertów odbędą się premierowe wykonania dzieł solowych na perkusję z towarzyszeniem orkiestry. Arcydzieła orkiestrowej literatury perkusyjnej zaprezentują soliści, m. in. Barbara Skoczyńska, Cezary Konrad i Stanisław Skoczyński.


W okresie letnim rusza już III edycja Wakacyjnego Ogrodu Sztuki - cyklu koncertów muzyki operowej, operetkowej, filmowej i musicalowej w wykonaniu znanych i cenionych Artystów Sceny Narodowej. Koncerty festiwalowe odbywać się będą w co drugą niedzielę lipca i sierpnia czyli 8 i 22 lipca oraz 5 i 19 sierpnia 2007 roku o godzinie 19.00 w II Ogrodzie Jordanowskim w Warszawie (ul. Odyńca 6).
Wakacyjny Ogród Sztuki został przygotowany dla mieszkańców Warszawy i turystów z myślą o kulturalnym ożywieniu centrum Mokotowa, w którym znajduje się najpiękniejszy w Warszawie Ogród Jordanowski, licznie odwiedzany przez warszawiaków. Dzięki określonemu typowi koncertów i najwyższemu poziomowi artystów, wśród których znajdują się gwiazdy polskich i nie tylko polskich scen muzycznych, organizatorzy pragną zaspokoić najbardziej wymagające i wyrafinowane gusta melomanów oraz sprostać oczekiwaniom turystów polskich oraz zagranicznych, odwiedzających coraz liczniej Warszawę latem. Ta sprawdzona formuła koncertów przyciąga wielu słuchaczy. Wykonywane są tu znane arie i pieśni, przeboje i hity czasów dawnych i współczesnych.
Wstęp wolny. W razie niepogody koncerty odbędą się w Centrum Łowicka ul. Łowicka 21.

Read more


Śląskie Towarzystwo Muzyczne zaprasza na koncerty II Festiwalu Arcydzieł Kameralistyki, które będą miały miejsce w dniach 8-29 lipca 2007 roku w Bytomiu, Będzinie, Bujakowie i Pszczynie. Tematyka tegorocznego festiwalu obracać sie będzie wokół twórczości Ludwika van Beethovena w związku z przypadającą w tym roku 180 rocznicą śmierci kompozytora.
Projekt ten to kontynuacja ubiegłorocznego przedsięwzięcia, stanowiącego próbę wytworzenia atmosfery miasta, wzorem ośrodków europejskich, tętniącego w okresie letnim życiem artystycznym, rozbrzmiewającego muzyką, stwarzającego możliwość twórczego i przyjemnego spędzania wolnego czasu dla całych rodzin. Festiwal jest swoistym uzupełnieniem realizowanego w tym roku cyklu koncertowego pt. Nie dla Elizy - Beethoven i arcydzieła XX wieku, w ramach którego w każdą ostatnią niedziele miesiąca prezentowane są w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu kolejno wszystkie kwartety Beethovena w kontekście wybranych arcydzieł XX wieku.
W tym roku Śląskie Towarzystwo Muzyczne zaprosiło do udziału w festiwalu znakomitych artystów, którzy w okresie letnim prowadzą intensywną działalność koncertową, prezentując swój kunszt w głównych ośrodkach muzycznych kraju i za granicą. Festiwal otworzy Kwartet Akademos, który po mistrzowskim kursie u członków The Emerson String Quartet i po koncertach w Carnegie Hall zaprezentuje publiczności kolejną porcje kwartetów Beethovena. Usłyszymy również znakomitego wiolonczelistę Łukasza Franta (koncertmistrza wiolonczel Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia) wraz z pianistką Joanną Galon-Frant. Ciekawie zapowiada się koncert młodej, utalentowanej skrzypaczki z Poznania Agaty Sanockiej, która wraz z pianistą Marcinem Sikorskim wykona sonaty Mozarta i Beethovena na skrzypce i fortepian. Wielką atrakcją będzie zapewne recital kończący festiwal w wykonaniu laureatki ostatniego konkursu skrzypcowego im. H. Wieniawskiego Anny Marii Staśkiewicz, która wraz z równie znakomitym pianistą Marcinem Sikorskim wystąpi w Bytomiu i w Pszczynie.
Niedzielnym koncertom festiwalowym towarzyszyć będą sobotnie koncerty dla dzieci i warsztaty muzyczno–plastyczne, które poprowadzą muzycy Kwartetu Akademos i artyści Galerii Stalowe Anioły. Formuła koncertów połączonych z warsztatami twórczymi to okazja interesującego spędzenia czasu wolnego dla całych rodzin i pozyskania nowych odbiorców poprzez stworzenie możliwości zetknięcia się z przyjemnością słuchania muzyki również dla osób, które być może nigdy nie wybrałyby się do sali koncertowej.

Read more


Dnia 10 lipca 2007 roku rozpoczyna się w Krakowie XXXIV Międzynarodowy Kongres Chórów "Pueri Cantores" pod hasłem Misericordias Domini in aeternum cantabo (Na wieki wysławiać będę Miłosierdzie Boże). Do Polski przybędzie blisko 100 chórów dziecięcych i młodzieżowych ze wszystkich stron świata. W tym czasie Kraków stanie się światową stolicą śpiewu chóralnego, goszcząc kilka tysięcy młodych ludzi różnych narodowości, którzy poprzez swój śpiew głoszą ideę pokoju i braterstwa. W kościele św. Katarzyny odbędą się 3 koncerty, podczas których zaprezentują swój kunszt wokalny 3 chóry z Włoch oraz 2 chóry ze Stanów Zjednoczonych.
W sobotę, 14 lipca, o godz. 19.30 wystapią: Pueri et Iuvenes Cantores M. ss.Immacolata (Santa Venerina), Pueri Cantores Sant'Efisio Capoterra (Capoterra Cagliari) i Coro Jonia Pueri (Giarre), w niedzielę, 15 lipca, o godz. 19.00 - Cathedral of St. John the Baptist Girls Choir (Charleston, South Carolina – na zdjęciu), a w poniedziałek, 16 lipca, o godz. 19.00 - Pueri Cantores San Gabriel Valley (San Gabriel Region, Archidiecezja Los Angeles). Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.


Festiwal Trzech Baroków
Wrocław, 13-22 lipca 2007


W dniach 13-22 lipca 2007 roku we Wrocławiu już po raz czwarty odbędzie się Festiwal Trzech Baroków. Tegoroczna edycja będzie miała charakter monograficzny, a królować na niej będą kompozytorzy z barokowej Francji. Podczas dziewięciu festiwalowych dni odbędzie się szesnaście koncertów, podczas których wystąpią artyści z Europy, Azji, Kanady i Ameryki Południowej: Adrian Rovatkay (Niemcy) – fagot, Alain Buet (Francja) - baryton, Andreas Arend (Niemcy) – lutnia, Anna Starr (Anglia) – obój, Annie Dufresne (Kanada) – sopran, Beni Araki (Japonia) – klawesyn, Bolette Roed (Dania), Georges Barthel i Alexis Kossenko (Francja) – flety, Emmanuel Balssa (Francja) i Alberto Rasi (Włochy)- viola da gamba, Martin Gester (Francja) - dyrygent oraz Rodrigo del Pozo (Chile)- tenor. Gospodarzem imprezy będzie orkiestra Arte dei Suonatori. Usłyszymy dzieła trzydziestu jeden kompozytorów (od renesansu po klasycyzm), w tym siedemnastu z Francji: Leclair, Rameau, Dauvergne, de Machaut, de Monteclair, Couperin, de Brossard, Francoeur, Campra, Charpentier, Lambert, Blavet, Corrette, Hotteterre, Philidor, Barrière, Marais, Forqueray i Clérambault, a także innych narodowości: Zelenka, Telemann, Pisendel, Bach, Heinichen, Vivaldi, dal Fontego, Ortiz, Bassani, Hume, Simpson i Abel. Koncerty odbywają się w kilku miejscach Wrocławia: Aula Leopoldina, Kościół Uniwersytecki, Muzeum Architektury, Oratorium Marianum i Ossolineum.
Program festiwalu dostępy jest na stronie internetowej: www.3baroki-wroclaw.pl


Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia zaprasza dnia 15 lipca 2007 roku na koncerty w ramach Dnia Kilara, z okazji 75. rocznicy urodzin Mistrza. W katowickim Parku im. Tadeusza Kościuszki (godz. 11.00) orkiestra pod dyrekcją Łukasza Borowicza zaprezentuje muzykę filmową autorstwa Wojciecha Kilara, natomiast w Archikatedrze Chrystusa Króla (godz. 19.00) zabrzmią dzieła sakralne kompozytora: Victoria, Angelus oraz Magnificat. Orkiestrze towarzyszyć będą Izabela Kłosińska, Rafał Bartmiński, Piotr Nowacki, Chór Polskiego Radia w Krakowie oraz Chór Filharmonii Śląskiej. W obchody Dnia włączy się także Orkiestra AUKSO, która wspólnie z Kwintetem Dętym NOSPR, w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Katowicach (godz. 17.00) wykona Preludium chorałowe, Ricordanza per archi, Kwintet na instrumenty dęte oraz Orawę.
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia oraz EMPiK serdecznie zapraszają także na spotkanie z Wojciechem Kilarem, które odbędzie się w przeddzień obchodów Dnia Kilara, 14 lipca o godz. 17.00 (sobota) w salonie EMPiK w CH Silesia City Center. Ponadto prezentowana będzie wystawa Artysta i jego świat - Wojciech Kilar, przygotowana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne pięć lat temu z okazji Jubileuszowego Roku Kompozytora. Prezentuje sylwetkę i osiągnięcia Wojciecha Kilara wykorzystując fotografie i fragmenty partytur jego utworów. Fotografie-plansze przedstawiają wszystkie fascynacje Wojciecha Kilara - film, góry, wiarę ...

Read more


Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego zaprasza na XXX Dni Karola Szymanowskiego, które odbędą się w Zakopanem w dniach 16-31 lipca 2007 roku.

Read more


Od 16 do 28 lipca 2007 roku trwać będzie w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Warszawie dziewiąta edycja Międzynarodowego Festiwalu i Kursu Muzycznego „Od Chopina do Góreckiego”. Zainauguruje go koncert zatytułowany Muzyka współczesna z trzech kontynentów, którego program wypełnią utwory Petra Ebena z Czech, Sukhi Kang z Korei, Maurice Ravela i Jamesa Wintle’a ze Stanów Zjednoczonych oraz kompozytorów polskich: Mariana Borkowskiego, Stanisława Moryto, Mariana Sawy i Karola Szymanowskiego. Festiwal zakończy popis uczestników kursu muzycznego, który jak co roku towarzyszy koncertom.
Wstęp wolny.

Read more


Dnia 21 lipca 2007 roku o godz. 20.30 w Bazylice oo. Franciszkanów w Krakowie (Pl. Wszystkich Świętych 5) wystąpi jeden z najlepszych europejskich chórów - Flensburger Bach-Chor z Flensburga (Niemcy) pod dyrekcją prof. Matthiasa Janza (na zdjęciu), który wykona Wielką Mszę h-moll BWV 232 Johanna Sebastiana Bacha. Zespołowi towarzyszyć będą soliści: Gesche Stürmer - sopran, Antigone Papoulkas - alt, Achim Kleinlein - tenor i Andreas Pruys - bas oraz Bach-Ensemble i Trompetenensemble Matthias Höfs.
Organizatorem koncertu jest Klasztor Franciszkanów w Krakowie i Agencja Koncertowa „Artpol”.


Brosig wrócił do Paczkowa

Historia zupełnie jak z powieści: maleńka wioska Fuchswinkel (dziś Lisie Kąty) koło Paczkowa na Opolszczyźnie – parędziesiąt domostw przy samej granicy czeskiej i zamek rodziny….. Zapewne, gdy 15 października roku Kongresu Wiedeńskiego w rodzinie Brosigów przyszedł na świat chłopiec, któremu dano na imię Maurycy (Moritz) nikt w Lisich Kątach w najśmielszych snach nie przypuściłby, że niebawem to wiejskie dziecko będzie następcą organisty Wolfa we wrocławskiej katedrze, dyrygentem chóru katedralnego, a uzyskawszy tytuł doktora filozofii, drugim po Baumgardcie dyrektorem muzycznym Uniwersytetu Wrocławskiego i wykładowcą Królewskiego Instytutu Muzyki Kościelnej, zaś religijna muzyka komponowana przez Brosiga będzie żyła po wiekach w wielu krajach. Na szczęście talent dziecka się nie zmarnował. Prędko zauważony przez właścicieli zamku mógł się z ich konkretną pomocą rozwinąć w niedalekim Wrocławiu, a po ponad wieku od jego śmierci (24 I 1887), po dziesiątkach lat zapomnienia w stronach rodzinnych, począwszy od roku 2002 jego muzyka wróci na ziemię paczkowską w formie Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga. Od tego czasu od maja do września za sprawą Brosiga zjeżdżają tu organiści, soliści i zespoły kameralne, by muzyka patrona rozbrzmiewała tu, skąd pochodził – w Lisich Kątach, Kamienicy, Dziewiętlicach, Gościcach, Trzeboszowicach i Paczkowie.
Kolejny z tegorocznych koncertów festiwalowych, po inauguracji w dniu 3 maja, odbędzie się 22 lipca o godz. 16.00 w Dziewiętlicach. Wystąpi Władysław Szymański – organy, Jolanta Kremer – sopran i Arkadiusz Dołega – tenor.

Read more


W dniach 22-27 lipca 2007 roku odbędzie się w Warszawie jubileuszowa, V edycja festiwalu Chopiniana – Dni Fryderyka Chopina. Od innych festiwali i konkursów, których patronem jest Fryderyk Chopin, różni się on tym, że eksponując dziedzictwo najwybitniejszego polskiego kompozytora, czyni to w nowatorski sposób, starając się pomijać formę tradycyjnego recitalu fortepianowego. Tradycją Chopinianów są koncerty w miejscach, związanych w różny sposób z życiem i twórczością kompozytora, na przykład w Bazylice św. Krzyża, gdzie spoczywa Serce Chopina i w Belwederze, gdzie młody kompozytor grywał Wielkiemu Księciu Konstantemu podczas prywatnych audiencji. W minionej edycji festiwal zyskał nowe miejsce koncertowe – Kościół ss. Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu; tu młody Chopin grywał na organach podczas specjalnych mszy przedpołudniowych dla uczniów i studentów. W tym roku, jak zwykle, Chopiniana zagoszczą głównie w Łazienkach i ich okolicach, między innymi w Studio Koncertowym im. Agnieszki Osieckiej (budynek Polskiego Radia przy ulicy Myśliwieckiej). Ostatni, finałowy koncert – tradycyjny Maraton pianistyczny odbędzie się zaś jak zwykle pod Pomnikiem Chopina – w najbardziej chyba znanym polskim miejscu chopinowskich koncertów.
Chopiniana to festiwal wielu sztuk, gdzie obok koncertów kameralnych i symfonicznych znalazły się w ciągu pięciu lat jego istnienia takie wydarzenia, jak wieczór filmowy, spektakle teatralne, wieczór baletowy, pokaz mody, inspirowanej muzyką Chopina czy po wielekroć - Chopin na jazzowo. W tym roku jeden z ciekawszych dźwiękowo koncertów to właśnie koncert, noszący tytuł Inspiracje, w ramach którego usłyszeć będzie można utwory Fryderyka Chopina i Astora Piazzolli między innymi w interpretacji na bajan (rosyjska odmiana akordeonu koncertowego z manuałem melodycznym w lewej ręce) i gitarę.
W programie tegorocznej, jubileuszowej edycji festiwalu znajdzie się kilka wyjątkowych propozycji. Jedną z nich będzie koncert Camerata Silesia sings Chopin czyli utwory Chopina w aranżacji na chór kameralny. Drugim wydarzeniem będzie premiera i jednocześnie tegoroczna produkcja Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki - antologia polskiej (z dwoma wyjątkami) piosenki, której słowa lub muzyka nawiązują do życia i twórczości a nawet konkretnych dzieł Fryderyka Chopina Inny świat, Monsieur Chopin, czyli po prostu – Chopin w piosence polskiej 1920-2007. Antologia. Usłyszymy piosenki Przybory, Wasowskiego, Młynarskiego, Sławińskiego, Gałczyńskiego, Zembatego, Hemara i kilka autorstwa debiutantów w wykonaniu takich artystów, jak: Katarzyna Groniec, Andrzej Poniedzielski, Piotr Machalica czy Jacek Bończyk. Gwiazdą jubileuszowej edycji Chopinianów będzie natomiast Waldemar Malicki, który jak zwykle – pół żartem, pół serio – zaprezentuje autorski program pod takim właśnie tytułem, na który złożą się utwory Fryderyka Chopina i kompozytorów epoki romantyzmu, prezentowane zarówno w oryginale, jak i w żartobliwych aranżacjach Bernarda Chmielarza w wykonaniu Orkiestry Kameralnej pod jego dyrekcją.

Read more


IX Wielki Turniej Tenorów odbędzie się 28 lipca 2007 roku o godz. 20.30 na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Jak co roku do konkursu staną znakomici tenorzy, aby swymi umiejętnościami zachwycać publiczność. Szczeciński turniej pozwala wyłonić wschodzące gwiazdy, poza tym niesie ze sobą świetną zabawę. Tradycją stało się, że każdy ze śpiewaków losuje spośród pań na widowni "damę swego serca", której poświęca swój występ. Na zakończenie Turnieju nie lada atrakcja - feria sztucznych ogni. Wśród widzów, jak co roku, rozlosowane zostaną atrakcyjne nagrody.


W dniach 28 lipca - 5 sierpnia 2007 roku już po raz ósmy odbędzie się Letnia Filhamonia AUKSO – Wigry 2007, organizowana przez Fundację "Młoda Muzyka Śląska" we współpracy z Domem Pracy Twórczej w Wigrach. Gościnne mury wigierskiego ośrodka wypełnią się muzyką i pracą nad doskonaleniem interpretacji wielu utworów. Współpracę z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy, która od dziewięciu lat występuje pod dyrekcją Marka Mosia, podejmie w tym roku znakomity wirtuoz skrzypiec Piotr Pławner oraz wysoko cieniony przez publiczność zespół Voo Voo.
W programach koncertów organizatorzy starali się dołączyć do światowych obchodów rocznicowych. W centrum uwagi stawia się w bieżącym roku w Polsce przede wszystkim muzykę Karola Szymanowskiego, którego 70 rocznica śmierci (minęła 29 marca) i 125 rocznica urodzin (przypada na 3 października) stała się dla całego środowiska muzycznego w Polsce bodźcem do podejmowania wielorakich działań popularyzujących jego twórczość, dorobek najwybitniejszego po Fryderyku Chopinie polskiego kompozytora.

Read more


Polscy artyści w Edmonton

W dniach 29 lipca - 3 sierpnia 2007 roku w Edmonton (Kanada) odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Organowy „Windspiration”. Na jego program złożą się recitale organowe oraz koncert orkiestry smyczkowej The Edmonton Chamber Players.
Na wniosek Edmonton Composers’ Concert Society (Towarzystwa Koncertowego Kompozytorów Edmontońskich), w którego zarządzie zasiadają obok twórców kanadyjskich również Polacy: Tatiana Warszyńska, Piotr Grella-Możejko (Dyrektor Artystyczny), Jacek Sobieraj oraz Przemysław Walentynowicz (Skarbnik), organizatorzy festiwalu postanowili zaprosić do wzięcia udziału w imprezie również artystów z Polski, mianowicie wybitną organistkę Martę Szokę z Łodzi i dyrygenta Jacka Rogalę z Warszawy.
W środę, 1 sierpnia, o godzinie 11 rano w Convocation Hall Uniwersytetu Albertańskiego, Marta Szoka zaprezentuje recital organowej muzyki polskiej od XVI stulecia do współczesności. Usłyszymy dzieła Mikołaja z Krakowa, Piotra Druzińskiego, Jana Podbielskiego, Stanisława Moryty, Tadeusza Paciorkiewicza, Bernarda Pietrzaka oraz Wiesława Rentowskiego. Natomiast Jacek Rogala poprowadzi orkiestrę smyczkową Edmonton Chamber Players we wtorek, 31 lipca, o godzinie 12 w południe w Robertson-Wesley United Church (10209 - 123 Street). Podczas tego koncertu odbędą się prawykonania dzieł na organy i orkiestrę smyczkową pięciorga miejscowych kompozytorów: Siaw Kin Lee, George’a Andrixa, Reinharda von Berga, Piotra Grelli-Możejki oraz Charlesa Stoltego, powstałych specjalnie na tę okazję. Wśród solistów wystąpią m.in. Tammy-Jo Mortensen, Wendy Markosky i Stillman Matheson.