Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2005 2006 2007 2008 2009
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Wrześniowe rocznice:

2 września
4 września
9 września
  • 30-ste urodziny świętuje Weronika Ratusińska, kompozytorka i pedagog

  • 75-te urodziny obchodzi muzykolog Jerzy Morawski

14 września
  • przypada 70. rocznica urodzin Jana Astriaba (1937-2005), kompozytora i pedagoga

17 września
19 września
  • mija 55. rocznica śmierci Aleksandra Wielhorskiego (1890-1952), pianisty, kompozytora i pedagoga, studenta klasy fortepianu Konstantego Igumnowa i kompozycji Sergiusza Taniejewa w Konserwatorium Muzycznym w Moskwie, wieloletniego wykładowcy Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie

23 września
  • 95. rocznica urodzin Ireny Pfeiffer (1912-1996), kompozytorki, dyrygentki i pedagog

  • przypada 100. rocznica urodzin Jerzego Kołaczkowskiego (1907-1995), dyrygenta i kompozytora, studenta Adama Sołtysa (dyrygentura) w Konserwatorium Polskiego Towarzystwa Muzycznego we Lwowie, wieloletniego kierownika działu muzycznego Polskiego Radia, dyrygenta chóru i orkiestry Rozgłośni Warszawskiej oraz Towarzystwa Śpiewaczego „Harfa”

24 września
  • 55-te urodziny świętuje Dorota Szwarcman, krytyk muzyczny i publicystka, związana z tygodnikiem „Polityka”; publikowała m.in. w „Ruchu Muzycznym”, „Gazecie Wyborczej”, „Wprost”, „Tygodniku Powszechnym”, „Jazz Forum”

25 września
27 września
28 września
  • 15. rocznica śmierci Czesława Grudzińskiego (1911-1992), kompozytora i pedagoga, studenta Piotra Rytla w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Warszawie, wykładowcy przedmiotów teoretycznych w warszawskich szkołach muzycznych i Państwowym Zespole Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Karolinie

30 września
Brosig wrócił do Paczkowa

Historia zupełnie jak z powieści: maleńka wioska Fuchswinkel (dziś Lisie Kąty) koło Paczkowa na Opolszczyźnie – parędziesiąt domostw przy samej granicy czeskiej i zamek rodziny….. Zapewne, gdy 15 października roku Kongresu Wiedeńskiego w rodzinie Brosigów przyszedł na świat chłopiec, któremu dano na imię Maurycy (Moritz) nikt w Lisich Kątach w najśmielszych snach nie przypuściłby, że niebawem to wiejskie dziecko będzie następcą organisty Wolfa we wrocławskiej katedrze, dyrygentem chóru katedralnego, a uzyskawszy tytuł doktora filozofii, drugim po Baumgardcie dyrektorem muzycznym Uniwersytetu Wrocławskiego i wykładowcą Królewskiego Instytutu Muzyki Kościelnej, zaś religijna muzyka komponowana przez Brosiga będzie żyła po wiekach w wielu krajach. Na szczęście talent dziecka się nie zmarnował. Prędko zauważony przez właścicieli zamku mógł się z ich konkretną pomocą rozwinąć w niedalekim Wrocławiu, a po ponad wieku od jego śmierci (24 I 1887), po dziesiątkach lat zapomnienia w stronach rodzinnych, począwszy od roku 2002 jego muzyka wróci na ziemię paczkowską w formie Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga. Od tego czasu od maja do września za sprawą Brosiga zjeżdżają tu organiści, soliści i zespoły kameralne, by muzyka patrona rozbrzmiewała tu, skąd pochodził – w Lisich Kątach, Kamienicy, Dziewiętlicach, Gościcach, Trzeboszowicach i Paczkowie.
Kolejny z tegorocznych koncertów festiwalowych, po inauguracji w dniu 3 maja, odbędzie się 2 września o godz. 18.00 w Trzeboszowicach. Wystąpi Waldemar Krawiec – organy, Patrycy Hauke – tenor i Włodzimierz Skalski - baryton.

Więcej


Do 22 września 2007 roku codziennie, oprócz niedziel, o godzinie 12.00 w Archikatedrze św. Jana w Warszawie (Stare Miasto, ul. Świętojańska 8) odbywać się będzie czwarta edycja cyklu pt. Wielkie Organy w Archikatedrze.
Cykl Wielkie Organy w Archikatedrze jest jedną z najciekawszych i głównych atrakcji turystycznych Warszawy, która łączy prezentację kultury, historii i tradycji w najlepszym znaczeniu tych słów. To: koncert na żywo na Wielkich Organach Archikatedry Warszawskiej (prezentacja organów, ok. 25 minut) w wykonaniu najlepszych polskich organistów (podczas każdego koncertu wykonywany jest m.in. utworu legendarnego organisty katedry warszawskiej Mieczysława Surzyńskiego za życia zwanego polskim Bachem) oraz zwiedzanie podziemi i grobowców Archikatedry Warszawskiej – miejsce spoczynku arcybiskupów warszawskich, Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Prezydenta RP Gabriela Narutowicza, Premiera RP Ignacego Jana Paderewskiego oraz laureata nagrody Nobla Henryka Sienkiewicza.


W dniach 1-7 września 2007 roku w Jeleniej Górze odbędzie się dziesiąta, jubileuszowa edycja Europejskiego Festiwalu Muzyki Organowej „Silesia Sonans”. Zainauguruje ją niezwykły koncert. Rozpocznie go krótki recital organowy w wykonaniu prof. Andrzeja Chorosińskiego, dyrektora artystycznego Festiwalu. W drugiej części koncertu wystąpi Gwendolyn Bradley (na zdjęciu) - światowej sławy gwiazda operowa, solistka nowojorskiej Metropolitan Opera. W jej wykonaniu usłyszymy 7 utworów z towarzyszeniem orkiestry lub organów - Ave Maria Bacha - Gounoda, arię Rejoice Greatly z oratorium Mesjasz Haendla, Arię na strunie G Bacha oraz trzy pieśni Spirituals. Artystce towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej pod batutą Michała Nesterowicza.
Podczas pozostałych pięciu koncertów festiwalowych wystąpią m.in. uznani organiści z Estonii - Anders Uibo, Francji - Fabrice Pitrois, Niemiec - Udo Witt i Szwajcarii - Jean-Christophe Geiser.

Więcej


W kolejne niedziele do 16 września 2007 roku trwać będzie w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie (ul. Świętojańska 8) XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Organy Archikatedry”. Początek recitali organowych o godzinie 16.00.
W tegorocznym festiwalu weźmie udział wielu wspaniałych wirtuozów m.in.: Andres Uibo - fenomenalny wirtuoz z Estonii, wielki talent - organista, kompozytor, pianista, dyrygent, nagrał 25 płyt CD, wykonał ponad 2000 recitali, laureat licznych nagród; Jean-Christophe Geiser – szwajcarski wirtuoz gry organowej (również pianista i klawesynista), jako 26 młodzieniec został organistą tytularnym katedry w Lozannie. W 2003 r. doprowadził do zbudowania w tej świątyni wielkich i najprawdopodobniej najkosztowniejszych w świecie organów (projekt wizualny organów wykonał Giorgetto Giugiaro - projektant Porsche). Od 1993 r. jest profesorem wyższej szkoły muzycznej w Lozannie. Koncertuje na całym świecie, nagrywa dla radia , telewizji i na płyty CD; Bartolome Veny – ksiądz i organista, wybitny wirtuoz z Majorki, który promuje muzykę kompozytorów z wyspy Majorka. Jest profesorem organów konserwatorium w Palma de Malorca. Dokumentuje budownictwo organowe Balearów, występuje z koncertami na całym świecie. Tegoroczny program festiwalu wzbogacamy został także o dwa recitale bachowskie w ramach cyklu Wszystkie utwory organowe Jana Sebastiana Bacha w Archikatedrze Warszawskiej.

Więcej


VII Festiwal „Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu”
im. Franciszka Wybrańczyka


W dniach od 1 do 10 września 2007 roku odbędzie się w Warszawie VII Festiwal „Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu”. Od tego roku Festiwal będzie nosił imię Franciszka Wybrańczyka – współzałożyciela i wieloletniego dyrektora Orkiestry Sinfonia Varsovia, pomysłodawcy i dyrektora artystycznego Festiwalu. Organizatorzy chcą w ten sposób zachować w pamięci Warszawiaków wyjątkową postać - muzyka, genialnego organizatora, a także wielkiego entuzjasty i pełnego uroku człowieka.
Festiwal „Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu” już na stałe wpisał się w krajobraz kulturalny Warszawy jako impreza cykliczna o najwyższej randze artystycznej dostępna dla bardzo szerokiej publiczności. Organizowany jest przez Fundację Sinfonia Varsovia i Centrum Sztuki STUDIO im. St. I. Witkiewicza od roku 2001, a jego kolejne edycje cieszą się coraz większą popularnością - 7 koncertów ostatniego, VI Festiwalu wysłuchało ponad 5500 osób.
Ideą Festiwalu jest zaprezentowanie Orkiestry Sinfonia Varsovia jak najszerszemu gronu słuchaczy w takich miejscach, do których orkiestry symfoniczne docierają rzadko, i w których życie kulturalne nie ma swojego stałego rytmu. Koncerty Festiwalu „Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu” odbywają się w salach koncertowych, ale także w kościołach i na wolnym powietrzu. Melomani mają możliwość bezpłatnego wstępu na wszystkie te koncerty i wysłuchania wielkich dzieł światowej i polskiej literatury muzycznej w mistrzowskich wykonaniach.
W ramach VII Festiwalu „Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu” im. Franciszka Wybrańczyka planowanych jest pięć koncertów, podczas których zabrzmią słynne dzieła Karola Szymanowskiego (Litania do Najświętszej Maryi Panny i Stabat Mater - z okazji obchodów Roku Szymanowskiego), Krzysztofa Pendereckiego (Agnus Dei i Largo) oraz wielkich kompozytorów minionych epok – Franza Schuberta (Symfonia h-moll „Niedokończona”), Felixa Mendelssohna (Koncert skrzypcowy e –moll), Johannesa Brahmsa (III Symfonia F- dur) , Wolfganga Amadeusa Mozarta (Uwertury do oper Czarodziejski flet i Don Giovanni, IV Koncert skrzypcowy D-dur i V Koncert skrzypcowy A-dur, 39 Symfonia Es-dur), Roberta Schumanna (IV Symfonia d-moll) i Antonína Dvořáka (VII Symfonia d-moll).
Wśród wykonawców – obok wiodącej Orkiestry Sinfonia Varsovia występującej pod kierownictwem Jacka Kaspszyka, Jerzego Maksymiuka, Krzysztofa Pendereckiego i Michała Dworzyńskiego – znajdą się znani soliści Teatru Wielkiego w Warszawie: Iwona Hossa – sopran, Anna Lubańska – mezzosopran i Robert Gierlach – baryton, dwie młode skrzypaczki: Anna Gutowska – laureatka I nagrody I Międzynarodowego Bałtyckiego Konkursu Skrzypcowego i Agata Szymczewska – laureatka I nagrody XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego oraz wirtuozi światowego formatu – brytyjski skrzypek Daniel Hope, okrzyknięty „najbardziej fascynującym muzykiem brytyjskim grającym na instrumencie smyczkowym od czasów Jacqueline du Pré, od 2002 występujący z legendarnym Beaux Arts Trio, który w 2007 roku podpisał eksluzywny kontrakt „Artysta Deutsche Grammophon” i fiński wiolonczelista Arto Noras. W koncercie inaugurującym festiwal weźmie również udział Chór Filharmonii Narodowej kierowany przez Henryka Wojnarowskiego.

Więcej


Dnia 1 września 2007 roku o godz. 19.00 w ramach XI Letnich Spotkań ze Sztuką w Radziejowicach odbędzie się Koncert premierowy Julian Fontana - W cieniu Chopina, zapowiadający wydanie nowej płyty (okładka na zdjęciu obok) w wykonaniu pianisty Huberta Rutkowskiego, a zawierającej pierwsze w historii nagrania dzieł fortepianowych Juliana Fontany.
Julian Fontana znany jest dobrze jako kopista, wierny druh i wydawca dzieł pośmiertnych Chopina (op. 66-74). Zapomniany dziś uczeń Chopina był także znakomitym pianistą i kompozytorem, choć pozostawał w cieniu swego mistrza.
W wykonaniu Huberta Rutkowskiego usłyszymy odnalezione niedawno kompozycje Fontany, przeplatane recytowanymi fragmentami jego korespondencji z Chopinem i Stanisławem Egbertem Koźmianem. Koncert poprzedzi prelekcja Magdaleny Oliferko na temat bohatera wieczoru.
Zapowiadana płyta z utworami fortepianowymi Juliana Fontany ukaże się wkrótce nakładem wydawnictwa Acte Préalable.


Dnia 1 i 2 września 2007 roku Opera Wrocławska rozpocznie sezon artystyczny 2007/2008 jednym z najlepiej przyjętych spektakli Opery - Król Roger Karola Szymanowskiego w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Premiera przedstawienia miała miejsce 30 marca 2007 roku w ramach obchodów Roku Karola Szymanwoskiego.
Mariusz Treliński wcześniej reżyserował Króla Rogera w warszawskiej Operze Narodowej. O specyfice wrocławskiej wersji opery jej twórcy opowiadali na zorganizowanej przed premierą, 31 stycznia konferencji prasowej. Chcieliśmy wydobyć bardziej realistyczny wymiar tego dzieła. Nasza interpretacja z założenia jest głęboko ludzka, będzie podkreślała motyw wyzwolenia człowieka, dlatego w swojej wymowie będzie bardziej optymistyczna i pozytywna niż ta warszawska - powiedział Treliński. Twórcy podkreślili, że poprzednia wersja była bardziej monumentalna, natomiast ta ma być uboższa w scenografii. Nie zabudowujemy przestrzeni, ale budujemy klimat. Chcemy przy użyciu kilku elementów pobudzić fantazję widza, który ma sobie wyobrazić miejsce i nastrój - powiedział Kudlička. Widzowie w każdym z trzech aktów zobaczą inną scenografię, przedstawiającą kolejno: wnętrze kościoła, pałac Rogera oraz "jakby wnętrze bohatera, czyli coś na kształt szpitala, może izolatki, albo wnętrza góry".


Po raz kolejny Filharmonia Łódzka bierze udział w Festiwalu Dialogu Czterech Kultur. Tym razem zaprasza na koncert w dniu 1 września 2007 roku, podczas którego Orkiestra wystąpi wraz z skrzypaczką Agatą Szymczewską (na zdjęciu), zwyciężczynią ostatniego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego.
W wykonaniu Agaty Szymczewskiej usłyszymy Koncert skrzypcowy d-moll Jeana Sibeliusa - jedyny koncert na ten instrument w dorobku najwybitniejszego fińskiego twórcy, utwór niezmiernie wirtuozowski, choć niepozbawiony typowej dla Sibeliusa surowej śpiewności, którą zapożyczył on ze skandynawskiego folkloru. Ponadto w programie sobotniego koncertu znajdzie się I Symfonia c-moll Johannesa Brahmsa. Koncert poprowadzi zza dyrygenckiego pulpitu dyrektor artystyczny Filharmonii Łódzkiej - Tadeusz Wojciechowski.


W kolejne niedziele od 2 września do 28 października 2007 roku odbędzie się w Warszawie dziewięć recitali organowych w ramach VIII Warszawskiego Festiwalu Organowego „Organy Śródmieścia”.
Cykl koncertów w wykonaniu znanych polskich i zagranicznych organistów-wirtuozów będzie miał miejsce w różnych kościołach stolicy (ze szczególnym uwzględnieniem kościołów znajdujących się na terenie Dzielnicy Śródmieście) wyposażonych w koncertowe organy. Program każdego recitalu dopasowany jest do specyfiki konkretnego instrumentu. Koncerty poprzedzać będzie komentarz z informacją dotyczącą historii i budowy organów.

Więcej


Młoda polska kompozytorka, członkini Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich, Anna Maria Przydworska wygrała konkurs na stypendium pokrywające koszty uczestnictwa w festiwalu Gaudeamus Music Week, który odbędzie się w dniach 3-9 września 2007 roku w Amsterdamie. Organizatorem konkursu i fundatorem stypendium - przeznaczonego dla młodych kompozytorów i muzykologów z Europy Wschodniej - jest Stephen C. Trowell, reprezentujący Brytyjskie Towarzystwo Muzyczne (The British Music Society).
Działania Stephena C. Trowella na terenie Polski wspierało Polskie Centrum Informacji Muzycznej.
Warto dodać, że 7 września 2007 roku o godz. 12.30 w ramach Gaudeamus Music Week odbędzie się koncert zespołu „de ereprijs”, podczas którego wykonany zostanie utwór młodego, polskiego kompozytora - Marcina Stańczyka - Spirit cage (2006).


Centrum Artystyczne Fabryka Trzciny w Warszawie zaprasza w dniach 5-7 września 2007 roku na Festiwal „My City: Budapest”. Na wszystkie wydarzenia trzydniowej imprezy – wstęp wolny (bezpłatne karty wstępu - rezerwacja i odbiór w kasie Fabryki Trzciny).
Festiwal „My City: Budapest” to rewizyta artystów z Budapesztu w Warszawie, odpowiedź na prezentację kultury Warszawy w Budapeszcie w klubie A-38 we wrześniu 2006 roku, pod nazwą „My City: Warsaw”.
Więcej informacji oraz program na stronie internetowej: www.fabrykatrzciny.pl


42 Międzynarodowy Festiwal „Wratislavia Cantans” odbędzie się w dniach 6-16 września 2007 roku we Wrocławiu i 17 miastach Dolnego Śląska i Opolszczyzny (tj. w Bardzie, Bolesławcu, Brzegu, Głogowie, Jelczu-Laskowicach, Kamieńcu Ząbkowickim, Kliczkowie, Kłodzku, Legnicy, Lubiążu, Lwówku Śląskim, Miliczu, Oleśnicy, Oławie, Polkowicach, Świdnicy i Zgorzelcu) oraz w Czechach (w Hejnicach). Na miejsca koncertowe wybrano najpiękniejsze wnętrza, o wyjątkowych walorach akustycznych.
W trakcie 10 dni zabrzmią takie dzieła, jak Missa Solemnis Beethovena (6 września) w interpretacji sławnych zespołów dyrektora artystycznego Wratislavii - Gabrieli Consort & Players Paula McCreesha, oratorium Il Sacrificio di Abele Alessandro Melaniego (8 września), wersja koncertowa opery Król Roger Karola Szymanowskiego (10 września), Kantaty rodu Bachów na święto Michała Archanioła w interpretacji słynnego Monteverdi Choir & English Baroque Soloists pod dyrekcją Sir Johna Eliota Gardinera (11 i 12 września), Niemieckie Requiem Johannesa Brahmsa (14 i 15 września) oraz światowe prawykonanie dzieła Agaty Zubel, które powstało na zamówienie Wratislavii Cantans - nad Pieśniami (14 września).

Więcej


Dnia 7 września i od 13 do 16 września 2007 roku trwać będzie w Pałacu Radziwiłłów w Antoninie XXVI Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”. W tym roku wypełni go dziesięć koncertów: recitale fortepianowe, koncerty muzyki kameralnej oraz orkiestrowej. Atrakcją festiwalu jest sobotnio-niedzielny Koncert Nocny Chopin w aksamicie nocy, w którym występują wszyscy wykonawcy festiwalu (15 września). Ponadto festiwalowi towarzyszyć będą trzy wernisaże wystaw: XV Międzynarodowej Wystawy Ekslibrisu Muzycznego „ANTONIN ‘07”, wystawy fotograficznej Janusza Wolińskiego „CHOPIN I GEORGE SAND” oraz wystawy malarstwa Janiny Piechowicz "Akwarele na tematy polskie".

Więcej


Koncert inauguracyjny sezonu artystycznego 2007/2008 Filharmonii Łódzkiej - dnia 7 września 2007 roku - poświęcony będzie w pełni twórczości ostatniego z klasyków wiedeńskich, Ludwiga van Beethovena, z uwagi na świętowany na całym świecie Rok Beethovenowski. Filharmonia Łódzka włącza się w te obchody, łącząc beethovenowski koncert z udziałem w Festiwalu Dialogu Czterech Kultur. Wystąpi wraz ze światowej sławy pianistą - Ninga Ana (na zdjęciu). W programie: V Koncert fortepianowy i III Symfonia „Eroika”.
Ning An - amerykański pianista chińskiego pochodzenia, jest laureatem wielu cenionych konkursów, m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Cleveland (USA, 1997), Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Królowej Elżbiety w Brukseli (Belgia, 1999) i Ogólnoamerykańskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Miami (USA, 2000).


Trzecia edycja Dni Muzyki w Ostrowcu Świętokrzyskim, festiwalu organizowanego przez Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim, odbędzie się w dniach 7-9 września 2007 roku. Motywem przewodnim tegorocznej, trzydniowej imprezy będzie hasło Muzycy Ziemi Świętokrzyskiej.
Organizatorzy zaprosili do udziału w koncertach wybitnych artystów, wywodzących się z terenów województwa świętokrzyskiego. Festiwal rozpocznie koncert Gwiazdki Świętokrzyskie, którego bohaterami będą najmłodsi świętokrzyscy artyści – uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Ostrowcu Świętokrzyskim. Tego samego dnia wieczorem będziemy mogli wysłuchać recitalu organowego w wykonaniu znakomitego, a pochodzącego z Kielc organisty – Jakuba Garbacza. Drugi dzień festiwalu wypełnią kolejne dwa koncerty. Pierwszym z nich będzie recital fortepianowy ostrowczanki – Joanny Morycińskiej. Koncert Romantyczne opowieści w wykonaniu artystki wypełnią kompozycje Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego. Następnie gratka dla wielbicieli tanga: koncert kameralny W rytmie tanga w wykonaniu Świętokrzyskiego Duetu Akordeonowego w składzie: Elwira Śliwkiewicz – Cisak i Jerzy Mądrawski, z towarzyszeniem skrzypka – Adama Wagnera i wiolonczelistki – Urszuli Mizia. Zgodnie z tytułem koncert ten wypełnią kompozycje króla argentyńskiego tanga – Astora Piazzolli. Trzeci i zarazem ostatni dzień festiwalu poświęcony będzie muzyce klasyków wiedeńskich. Symfonia g-moll KV 550 W. A. Mozarta i Symfonia D-dur Hob.I: 101 Zegarowa J. Haydna zabrzmią podczas koncertu zamykającego. Dzieła te usłyszymy w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga w Kielcach pod dyrekcją Jacka Rogali.


41 Festiwal Pianistyki Polskiej
Słupsk 8-14 września 2007


Pianista Paweł Kowalski (na zdjęciu) wraz z orkiestrą Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” pod dyrekcją Bohdana Jarmołowicza wystąpi w Koncercie Inauguracyjnym 41. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, wykonując Koncert fortepianowy G-dur Maurice’a Ravela. Koncert odbędzie się 8 września 2007 roku (sobota) o godz.19:00 w Sali Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” w Słupsku.
Festiwal potrwa do 14 września, a zakończy go uroczysty koncert w wykonaniu pianistów - Pawła Kubicy i Michała Pietrzaka oraz Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku pod dyrekcją Michała Nesterowicza. Usłyszymy dwa wybitne koncerty fortepianowe XX wieku - Koncert na fortepian i orkiestrę Wojciecha Kilara oraz IV Symfonię na fortepian i orkiestrę Karola Szymanowskiego.


Stowarzyszenie Promujące Młodych Artystów zaprasza na Festiwal Młodzi Artyści w Krakowie, który odbędzie sie w dniach od 10 do 14 września 2007 roku w Krakowie. Wydarzeniem tegorocznej, siódmej edycji festiwalu będzie m.in. prawykonanie fragmentów Kantaty na śmierć Stanisława Leszczyńskiego „Zraniony Orzeł” P. Boronowicza.

Więcej


45 Bydgoski Festiwal Muzyczny, organizowany pod hasłem Karol Szymanowski i mistrzowie muzyki XX wieku odbędzie się w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy w dniach 11 września - 5 października 2007 roku.
45. Bydgoski Festiwal Muzyczny, organizowany w 125. rocznicę urodzin i 70-lecie śmierci Karola Szymanowskiego, jest ukłonem w stronę Jego wspaniałej twórczości. Podczas koncertów, z dziełami Szymanowskiego i Jemu współczesnych, zaprezentują się najwybitniejsze orkiestry symfoniczne, zespoły kameralne i chóry nie tylko polskich, ale także europejskich ośrodków muzycznych, m.in.: Orkiestra Sinfonia Varsovia, Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Chór Opery Nova, Berliner Cappella, Kwartet im. Szymanowskiego, Kwartet im. Ciurlionisa z Wilna, Kwartet Pomorski, wspaniali dyrygenci: Krzysztof Penderecki, Jan Krenz, Paul Esswood, Marek Pijarowski, Tadeusz Wojciechowski, Zygmunt Rychert, a także wybitni soliści: Artö Nores - wiolonczela, Akiko Suwanai - skrzypce, Julian Gembalski - organy; pianiści: Piotr Paleczny, Denis Michałkow, Jerzy Godziszewski; a także znakomici wokaliści: Zofia Kilanowicz, Bożena Harasimowicz, Ryszard Minkiewicz, Adam Kruszewski. Zdecydowana większość koncertów odbędzie się w gmachu Filharmonii Pomorskiej. Oprócz czysto artystycznej strony 45. Festiwal będzie miał również na celu poszerzenie wiedzy o muzyce Karola Szymanowskiego wśród szerokich kręgów społeczeństwa.

Więcej


Filharmonia Narodowa zaprasza na nadzwyczajny koncert z okazji 75. rocznicy urodzin Wojciecha Kilara (na zdjęciu), który odbędzie się we wtorek, 11 września 2007 roku o godz. 19:00 w Sali Koncertowej Filharmonii. W wykonaniu wybitnych solistów - Izabelli Kłosińskiej – sopran, Tomasza Krzysicy – tenor i Piotra Nowackiego – bas oraz Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniegp Wita usłyszymy jedne z najwybitniejszych dzieł Jubilata - September Symphony i Magnificat.


Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie zaprasza na występy Lwowskiego Akademickiego Teatru Opery i Baletu Im. Salomei Kruszelnickiej, który gościć będzie w Warszawie w dniach 13-16 września 2007 roku. W wykonaniu artystów ze Lwowa zobaczymy trzy przedstawienia: operę Mojżesz Myrosława Skoryka - wykonanie koncertowe w dniu 13 września o godz. 19.00 w Bazylice Najświętszego Serca Jezusa (ul. Kawęczyńska 53), balet Esmeralda Cesare Pugni - dnia 14 września o godz. 19.00 oraz operę Bal Maskowy Giuseppe Verdiego - 16 września o godz. 18.00, oba w Sali Moniuszki w Teatrze Wielkim. Soliści, Balet, Chór i Orkiestra Lwowskiego Państwowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu imienia Salomei Kruszelnickiej wystąpią pod batutą Mychajła Dutczaka oraz Wołodymyra Harbaruka. Dyrektorem generalnym i artystycznym zespołu jest Tadej Eder.


Stowarzyszenie Ogród Sztuk i Nauk oraz Muzeum im. A. i J. Iwaszkiewiczów w Stawisku zapraszają na VIII Festiwal Muzyczne konfrontacje - Chopin - Szymanowski- Lutosławski, który odbędzie się w dniach 14 września – 21 października 2007 roku pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta-Ogrodu Podkowa Leśna. Wystąpią wybitni instrumentaliści - laureaci międzynarodowych konkursów muzycznych: Marek Drewnowski, Krzysztof Jabłoński, Piotr Pławner, Tomasz Strahl, Maria Szwajger-Kułakowska, Robert Morawski i śpiewacy – laureaci międzynarodowych konkursów wokalnych: Julita Mirosławska, Rafał Bartmiński oraz zespoły: Trebunie Tutki, Zespół Polski Marii Pomianowskiej, kwartet Prima Vista, Ravel Piano Duo, Trio jazzowe Włodka Pawlika.
Koncertom towarzyszyć będzie wystawa Karol Szymanowski 1882-1937, współorganizowana przez Archiwum Kompozytorów Uniwersytetu Warszawskiego, oraz spotkanie literackie w ramach „Warszawskiej Jesieni Poezji”, przygotowane wspólnie ze Związkiem Literatów Polskich.
Spotkania festiwalowe odbędą się w dniach: 14, 15, 23 i 30 września oraz 7, 12, 14 i 21 października 2007 roku.
Koncepcja merytoryczna Festiwalu, nadzór programowy i organizacyjny - Alicja Matracka-Kościelny.

Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


Prapremiera fragmentów opery Bruno Jakuba Sarwasa według dramatu Wolfganga Hermanna odbędzie się 14 września 2007 roku w Osnabrücku w Niemczech podczas Festival für Zeitgenössisches Theater. Kierownictwo muzyczne - Hermann Bäumer, inscenizacja - Nadja Loschky, scenografia i kostiumy - Céline Leuchter, Claudia Warmer. Wśród solistów wystąpią: Kolja Hosemann jako Bruno, Frank Färber jako Anioł, Heike Hollenberg jako Matka i Tadeusz Jedras jako Ojciec.


Nadzwyczajny koncert symfoniczny z udziałem wybitnej francuskiej pianistki - Hélène Grimaud oraz Sächsische Staatskapelle Dresden pod dyrekcją Fabio Luisiego odbędzie się w piątek, 14 września 2007 roku o godz. 19:30 w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie. W programie koncertu V Koncert fortepianowy Es-dur op. 73 Ludwiga van Beethovena i poemat symfoniczny Życie bohatera Richarda Straussa.


Dnia 14 września 2007 roku o godz. 19.00 Filharmonia Łódzka zaprasza na koncert w ramach obchodów Roku Karola Szymanowskiego. W programie wieczoru znajdzie się III Symfonia „Pieśń o nocy” i koncertowa wersja baletu-pantomimy Harnasie Szymanowskiego oraz In Memoriam Karol Szymanowski Piotra Pawła Koprowskiego - polskiego kompozytora, urodzonego w Łodzi, od wielu lat mieszkającego w Kanadzie. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego.


Koncertami w dniach 14 września 2007 roku (piątek) godz. 19. 00 i 15 września 2007 roku (sobota) godz. 18. 00 Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie zainauguruje 63. sezon artystyczny 2007/2008. Zgodnie z utrwaloną tradycją program koncertów inauguracyjnych poświęcony będzie wyłącznie muzyce polskiej, uczczeniu rocznic jej wybitnych przedstawicieli: 125. urodzin Karola Szymanowskiego i 50. śmierci Artura Malawskiego. Wystąpią soliści - Jan Krzysztof Broja – fortepian, Bożena Harasimowicz – sopran, Ryszard Minkiewicz – tenor i Adam Kruszewski – baryton oraz Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą Jana Krenza.
Po efektownej Uwerturze Antoniego Szałowskiego, zabrzmi IV Symfonia koncertująca op. 60 Karola Szymanowskiego – jego ostatnie dzieło symfoniczne, silnie osadzone w klimacie muzyki podhalańskiej, mistrzowskie, potwierdzające dojrzałość estetyczną twórcy. Dominujące w programie Wierchy, balet – pantomima, Artura Malawskiego przeżywały swoje prawykonanie właśnie na estradzie Filharmonii Krakowskiej w styczniu 1952, więc też Filharmonia Krakowska ma szczególną motywację by przypomnieć to znaczące dzieło, a jednocześnie dać wyraz pamięci o niezwykle zasłużonym i bezkompromisowym w swych działaniach kompozytorskich twórcy. Kanwa Wierchów bliska jest Harnasiom, ale na zbieżnościach treściowych wyczerpują się podobieństwa między wymienionymi dziełami. O ile bowiem Szymanowski dążył w Harnasiach do uchwycenia idiomu muzyki góralskiej, o tyle Malawski starał się w Wierchach rozszerzyć techniczny krąg stylizacji.
Podczas przerwy piątkowego koncertu inauguracyjnego w Sali Złotej otwarta zostanie wystawa malarstwa i pasteli Małgorzaty Flis zatytułowana Musica ficta.


Premiera opery Czarodziejski flet Wolfganga Amadeusza Mozarta w reżyserii Anny Długołęckiej odbędzie się w sobotę, 15 września 2007 roku o godz. 19.30 w Sali Koncertowej Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu.
216 lat po wiedeńskiej prapremierze Anna Długołęcka realizuje w swych założeniach scenograficznych najnowsze osiągnięcia techniki wizualizacyjnej, odchodząc w ten sposób od tradycyjnej adaptacji libretta Emanuela Schikanedera jako przygód Tamina, Paminy, Papageny, a koncentrując się na emocjonalnej interpretacji muzyki - istocie dochodzenia do poczucia świadomej możności tworzenia - wykorzystuje analizę psychologiczną postaci w kontekście filozoficznej koncepcji istnienia. Anna Długołęcka osadziła miejsce akcji opery w podświadomości, czyniąc bohaterami libretta emocjonalne przestrzenie osobowości, natomiast esencję połączenia przeżyć, doznań i poczuć powstałych podczas swoich różnokulturowych podróży zamieniła w grafiki, czyniąc je narzędziem wyrazu wydobywającym zależności, wykluczenia i harmonię - wymiary ludzkiego rozwoju.
Wybitnym solistom międzynarodowych scen operowych m.in. Opery Narodowej w Warszawie, Opery Poznańskiej, Deutsche Oper w Berlinie oraz Wiener Volksoper towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej pod batutą kierownika muzycznego, Dariusza Mikulskiego.


Stowarzyszenie "Musica Humana" zaprasza na pierwszą edycję Festiwalu „Musica Claromontana”, poświęconego popularyzacji wydobytej z zapomnienia muzyki jasnogórskich kompozytorów powstałej w XVIII stuleciu. Trzy koncerty, które złożą się na festiwal, odbędą się w dniach: 16 września, 28 października i 18 listopada 2007 roku w Warszawie i Krakowie.
Program festiwalu wypełniają utwory Amando Ivancica – jednego z najwybitniejszych kompozytorów – zakonników przełomu baroku i klasycyzmu. Podczas koncertu finałowego wykonane zostanie również Te Deum Mozarta. To odważne zestawienie pomoże w pełni docenić pozycję, jaką zajmowała Polska na mapie ówczesnej Europy, w szczególności Klasztor Jasnogórski, jako wiodący ośrodek życia kulturalnego.
W ramach festiwalu odbędzie się trzy koncerty w zabytkowych kościołach należących do zakonu Paulinów. W ten sposób napisana przed kilkoma wiekami muzyka zabrzmi na nowo w miejscach, gdzie była pierwotnie wykonywana. Wykonawcy - Zespół Muzyki Dawnej "La Tempesta" - to jeden z czołowych polskich zespołów specjalizujących się w stylowym wykonywaniu muzyki dawnej. Koncertom towarzyszyć będą wykłady w szkołach i uczelniach muzycznych prezentujące najciekawsze zabytki polskiej muzyki sakralnej XVIII w. Szczególny nacisk położony zostanie na kompozycje świeżo odnalezione w zbiorach Jasnej Góry - największych tego typu w kraju.
Festiwal objęty jest honorowym patronatem Prezydenta m. st. Warszawy oraz Prezydenta m. Krakowa.

Terminy i miejsca koncertów:
  • 16 IX 2007 – Warszawa - Kościół pw. Św. Ducha, godz. 19.00
    Program: Amando Ivancic Oratoria
  • 28 X 2007 – Kraków - Kościół na Skałce, godz. 18.30
    Program: Amando Ivancic Oratoria
  • 18 XI 2007 – Wieruszów - Kościół popauliński, godz. 19.00
    Program: Amando Ivancica Litanie, Wolfgang Amadeusz Mozart Te Deum


50 Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej “Warszawska Jesień”, pod patronatem narodowym Prezydenta RP Pana Lecha Kaczyńskiego oraz patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pana Kazimierza Michała Ujazdowskiego, Marszałka Województwa Mazowieckiego Pana Adama Struzika i Prezydent m.st. Warszawy Pani Hanny Gronkiewicz-Waltz, odbędzie się w dniach 21-29 września 2007 roku. Tematem jubileuszowego festiwalu będzie… sama „Warszawska Jesień”. Zaplanowano bogatą oprawę: powstaje DVD 50 lat WJ, cykl archiwizowanych na wideo wypowiedzi kompozytorów polskich Twarze WJ, nowa strona internetowa. Festiwal podkreśli swą międzynarodowość poprzez występy zespołów z odległych części świata, m. in. z Australii i Izraela, także poprzez zamówienia nowych utworów u kompozytorów obcych. Zaplanowanych zostało pięć koncertów symfonicznych, w tym jeden w hali EXPO XXI z przestrzenną muzyką orkiestrową z udziałem nowoczesnej elektroniki, drugi zaś w wykonaniu specjalizujacej się w nowej muzyce, znakomitej orkiestry SWR Baden-Baden und Freiburg, przyjeżdżającej na zaproszenie Festiwalu. Odbędzie się wiele koncertów z warstwą wizualną, teatralną bądź elektroniczną oraz wiele imprez towarzyszących.
Dnia 27 września w Zamku Królewskim w Warszawie będzie miała miejsce uroczystość jubileuszowa.
Jubileuszowy Festiwal w liczbach: 5 koncertów symfonicznych, 6 występów orkiestr kameralnych, 1 spektakl opery kameralnej, 9 koncertów mniejszych zespołów (kwartet smyczkowy, duety fortepianowe, recital klawesynowy, koncert muzyki elektroakustycznej i in.), blisko 20 imprez towarzyszących (koncerty, konferencje, spotkania, wystawy, prezentacje). Odbędą się 22 światowe prawykonania nowych utworów.

Więcej


W dniach 21-30 września 2007 roku w Poznaniu odbędzie się trzecia edycja Festiwalu Barokowych Smyczków i Strun. Gospodarzem festiwalu będzie orkiestra barokowa Arte dei Suonatori. Usłyszymy kompozycje siedemnasto- i osiemnastowieczne, napisane na instrumenty, w których dźwięk powstaje dzięki poruszeniu strun: skrzypce, altówki, wiolonczele i kontrabasy, ale także violę da gamba, jej różne odmiany i zestawy, lutnie we wszystkich swych wariantach, harfy, lirone, viole d'amore, viole da braccio, liry korbowe, ich różne lokalne warianty, a także wynalazki, które nigdy nie weszły do szerszego użytku oraz klawesyny, wirginały, szpinety. Podczas tegorocznej edycji festiwalu odbędzie się 14 wydarzeń - od recitali po koncerty orkiestrowe. Pojawią się także trzej nowi soliści: skrzypaczka Helene Schmitt, pianista Remy Cardinale i lutnista Andre Henrich.


Dnia 21 września 2007 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy odbędzie się monograficzny wieczór symfoniczny Karola Szymanowskiego. W interpretacji znanych wykonawców – Bożeny Harasimowicz (sopran), Anne Akiko Meyers (skrzypce) oraz orkiestry pod batutą Marka Pijarowskiego usłyszymy trzy kompozycje: Uwerturę koncertową E-dur, I Koncert skrzypcowy i III Symfonię "Pieśń o nocy" na sopran, chór mieszany i wielką orkiestrę.
34-letnia Anne Akiko Meyers (na zdjęciu) uznawana jest za jedną z najbardziej inspirujących i poszukiwanych skrzypaczek naszych czasów. Wyróżniają ją osobowość, uroda i "dźwięk o nadzwyczajnej słodyczy", jej wykonania wzbudzają powszechny zachwyt. Została entuzjastycznie przyjęta przez krytyków, media, dyrygentów oraz światową publiczność, a na jej koncerty bilety są zawsze wyprzedane. New York Times okrzyknął artyzm Meyers jako "grę, która płynie z serca". Artystka gra na wspaniałych skrzypcach "Antonius Stradivarius" z 1730.


Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie zaprasza na Jubileusz 60-lecia nadania imienia Karola Szymanowskiego. Ta ważna dla Szkoły data zbiega się z ustanowionym przez Sejm Rokiem Karola Szymanowskiego, w którym przypada 125 rocznica urodzin i 70 rocznica śmierci Wielkiego Kompozytora. Honorowy Patronat Jubileuszu objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Pan Kazimierz Michał Ujazdowski oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy - Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Komitet organizacyjny zaprasza do udziału w Jubileuszu Absolwentów i Pedagogów szkoły stopnia podstawowego i dawnego Liceum Muzycznego, a później - Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia. Prosi o nadsyłanie zdjęć, wspomnień, dedykacji i innych tekstów w dowolnej formie literackiej. Najciekawsze teksty i zdjęcia zamieszczone zostaną w Księdze Jubileuszowej lub w Internetowej Galerii Jubileuszowej. Materiały przeznaczone do Księgi Jubileuszowej można nadsyłać do 30 czerwca 2007 roku. Galeria Internetowa będzie redagowana permanentnie od września do grudnia 2007. Nadsyłać należy dokumenty w formie listów e-mailowych lub na innych nośnikach elektronicznych.
PROGRAM OBCHODÓW JUBILEUSZOWYCH
  • 22 września 2007 – Święto Szkoły
  • 14 października 2007, godz. 11, Kościół Seminaryjny ul. Krakowskie Przedmieście 52/54 – Msza Święta w intencji Szkoły
  • 27 października 2007, godz. 17, Akademia Muzyczna im. F. Chopina, ul. Okólnik 2 – uroczystości oficjalne i Galowy Koncert Symfoniczny
  • 28 października 2007 – spotkania absolwentów na terenie Szkoły
  • 23-25 listopada 2007 – I Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny SZYMANOWSKI In MEMORIAM dla uczniów szkół muzycznych II stopnia

Przeczytaj List Otwarty do Pedagogów, Absolwentów i Przyjaciół Szkoły


Dnia 22 września 2007 roku w Amfiteatrze na terenie Faktorii Rzymskiej w Pruszczu Gdańskim odbędzie się Festiwal Muzyki Współczesnej „Faktoria. Rekonstrukcje – interpretacje”. Tematem inaugurującym doroczny festiwal będzie muzyka średniowiecza i renesansu. Wykonawcy zrekonstruują i zinterpretują wybrane utwory, które zostaną przełożone na dzisiejszy język muzyczny, w tym: Kyrie eleison; Lament Jeronima Szafrańca starosty Chęcińskiego, o śmierci syna jego; Napis nad grobem zacnej królowej Barbary Radziwiłłówny; Pieśń na śmierć Hieronima Łaskiego; Pieśń o łotrowskim stanie obłudnych mnichów i mniszek; Pieśń o śmierci króla jego miłości starego, Sigmunda pierwszego. Impreza składać się będzie z trzech części, które same w sobie stanowią zamkniętą całość.
Festiwal rozpocznie jazzowa aranżacja, którą zagrają Szymon Baranowski na kontrabasie, Paweł Kapica na skrzypcach oraz Michał Sasinowski na saksofonie.
W drugiej części zagra Lud Hauza, którą tworzyć będą Cyprian Wieczorkowski – elektronika, przy towarzystwie pięknego sopranowego głosu Katarzyny Orzech – Ożarowskiej, gitary Dawida Gogolewskiego oraz akordeonu i instrumentów perkusyjnych (z wykorzystaniem kaszubskich dźwięków) Tadeusza Korthalsa. Komputerowo spreparowane pieśni średniowieczne i renesansowe dzięki pomocy gitary elektrycznej i instrumentów perkusyjnych w swoim brzmieniu zupełnie nie przypominają oryginalnych wykonań. Niekiedy smutne, innym razem wesołe, czasem taneczne, daleko odbiegły od swoich archaicznie brzmiących tytułów.
Festiwal zamknie niekwestionowana gwiazda polskiej muzyki elektronicznej Jarosław Grzesica/ Seed Project, szef artystyczny Warsaw Electronic Festiwal, który przełoży średniowieczne dźwięki na muzykę eksperymentalną i nowo elektroniczną. Pokaże zupełnie nowe brzmienie muzyki dawnej, przetworzone i zagrane tylko za pomocą najnowszej techniki komputerowej. Grzesica do muzyki podchodzi w czysto techniczny sposób, choć trudno odmówić mu fantazji, zazwyczaj wykorzystuje sampltroniczną pracę z tłami naturalnymi oraz możliwie daleko idącą elektroniczną ingerencją w materiał dźwiękowy.
Eklektyczną całość, spajającą wszystkie wątki dzisiejszego rozumienia muzyki z dawnym brzmieniem, opatrzoną wspaniałą oprawą graficzną i wizualną będzie można zobaczyć w amfiteatrze na terenie Bałtyckiego Międzynarodowego Parku Kulturowego w Pruszczu Gdańskim 22 września 2007 roku. Wejście na Festiwal bezpłatne, ale tylko na zaproszenia, które będzie można zdobyć od patronów medialnych oraz u organizatora Pomorskiej Rady Sztuki.
Więcej informacji na stronie www.pomorskaradasztuki.pl


Galowy Koncert Charytatywny, inaugurujący projekt „Uniwersytet Ulicy”, odbędzie się 23 września 2007 roku o godzinie 19.00 w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego (ul. Kawęczyńska) w Warszawie. W wykonaniu Evy Nyakas – sopran i Elżbiety Wróblewskiej – mezzosopran oraz Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka usłyszymy Credo Henri'ego Seroki.
Podczas koncertu zostaną wręczone nagrody "Złotego Feniksa".


Instytut Cervantesa zaprasza na koncert tradycyjnej muzyki hiszpańskiej pt. Na rozrywkowo i romantycznie w wykonaniu osiemnastoosobowego zespołu Ars Tunae, dnia 24 września 2007 roku o godz. 19.00 Studiu Muzycznym PR im. A. Osieckiej (ul. Myśliwiecka 3/5/7) w Warszawie. W programie koncertu znajdą się utwory: Quintín Esquembre, Carlos Cano, Carmelo Larrea, Amadeu Vives, Rodolfo Falvo, Fernando Moraleda, Anton Karas Nino Rota, Chito Faró, Eduardo di Capua, Carmelo Larrea, Jofré de Villegas-Castellanos, Joseph Ribas, Agustín Lara i Malcolm Arnold.
Zespół Ars Tunae tworzą muzycy, którzy w swoich studenckich czasach muzykowali w zespołach zwanych po hiszpańsku tunas. Wielu z nich zdecydowało się z muzyki uczynić swój zawód i tak powstał zespół odwołujący się do tradycji, która swoimi korzeniami sięga średniowiecza. Zaowocowało to dopracowaniem typowego dla tych zespołów repertuaru oraz instrumentarium opartego na mandolinach, gitarach, lutniach, basach, bandurach, akordeonach i perkusji. Repertuar czerpie z folkloru hiszpańskiego i latynoamerykańskiego wzbogacanego o światowe przeboje. Obfituje w pieśni ludowe, serenaty, pasodoble, bolera.
Wstęp wolny


W dniach 25-28 września 2007 roku odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Gitarowy „Nowohucka Jesień Gitarowa 2007”, organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka w Krakowie oraz Akademię Muzyczną w Krakowie. Na program festiwalu złożą się: koncerty gitarowe, lekcje mistrzowskie, warsztaty gitarowe oraz imprezy towarzyszące. Udział w „Jesieni” wezmą światowej sławy gitarzyści, m.in.: Jorge Cardoso, Tomasz Zawierucha, Jarosław Śmietana, Janusz Strobel, Jacek Królik, Łukasz Pietrzak, Roch Modrzejewski i Paweł Kwaśny. Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa malarstwa Miry Skoczek – Wojnickiej i Iwo Birkenmajera. Głównym wydarzeniem festiwalu będzie koncert znakomitego argentyńskiego gitarzysty Jorge Cardoso, który uświetni obchody 750 lecia lokacji Miasta Krakowa.
Jedną z idei festiwalu jest zbudowanie muzycznego mostu łączącego Stary Kraków z Nową Hutą, dlatego też wydarzenia festiwalowe będą miały miejsce zarówno w salach koncertowych Akademii Muzycznej w Krakowie, jak i na terenie Nowej Huty.

Więcej


We wtorek, 25 września 2007 roku o godz. 19.00 w Sali Kameralnej im. Henryka Czyża w Filharmonii Łódzkiej odbędzie się recital fortepianowy Mei-Ting Sun, amerykańsko-chińskiego pianisty o międzynarodowej renomie, kojarzonego zwłaszcza z muzyką Fryderyka Chopina. Artysta zdobył I miejsce na VI Narodowym Chopinowskim Konkursie Pianistycznym w Miami, a w XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie dał się poznać jako wybitna osobowość. W łódzkiej Filharmonii obok utworów Fryderyka Chopina wykona kompozycje Johanna Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena i Karola Szymanowskiego.

Więcej


Inauguracja sezonu artystycznego 2007/2008 Filharmonii Kaliskiej i Festiwalu Muzycznego Bursztynowy Szlak połączona z wręczeniem Nagród Filharmonii Kaliskiej za Rok 2007 odbędzie się we wtorek, 25 września 2007 roku o godz. 19.30 w Kościele Garnizonowym w Kaliszu. Wystąpi jeden z najbardziej znanych skrzypków naszych czasów - Elmar Oliveira (na zdjęciu) oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka. W programie: Piotr Czajkowski Suita z baletu „Dziadek do orzechów” op. 71a i Koncert skrzypcowy D-dur op. 35.

Więcej


Koncertem symfonicznym w ramach obchodów Roku Szymanowskiego, w dniu 28 września 2007 roku o godz. 19.00 Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku zainauguruje nowy sezon artystyczny. W wykonaniu pianisty Michała Pietrzaka oraz Chóru Kameralnego Astrolabium Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu i Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Michała Nesterowicza, a także Sebastiana Karpiela z zespołem ZAKOPOWER usłyszymy dwa wybitne dzieła Karola Szymanowskiego - IV Symfonię Koncertującą i fragmenty baletu Harnasie.


W piątek, 28 września 2007 roku o godz. 19.00 Teatr Wielki – Opera Narodowa zainauguruje nowy sezon artystyczny wystawieniem opery Król Roger Karola Szymanowskiego. Wystąpią: Adam Kruszewski jako Roger II, król Sycylii, Agnieszka Bochenek-Osiecka jako Roksana, Krzysztof Szmyt jako Edrisi, Ryszard Minkiewicz jako Pasterz, Piotr Nowacki jako Archiereios, Anna Lubańska jako Diakonissa i Maksim Wojtiul jako Cień oraz Chór Dziecięcy Alla Polacca, Balet, Chór i Orkiestra Opery Narodowej pod dyrekcją Tomasza Bugaja. Reżyseria - Mariusz Treliński, dekoracje - Boris Foltýn Kudlička, kostiumy - Magdalena Tesławska, Paweł Grabarczyk, choreografia - Emil Wesołowski.


Koncertem w piątek 28 września 2007 roku o godzinie 19.00 Filharmonia im. Artura Malawskiego w Rzeszowie rozpocznie 53. sezon koncertowy.
W bieżącym roku mija 100. rocznica urodzin i 20. rocznica śmierci Zygmunta Mycielskiego - kompozytora, publicysty, krytyka muzycznego, propagatora polskiej muzyki współczesnej. Z tej okazji podczas konceru zabrzmi jego III Symfonia - Sinfonia breve. Orkiestrę Filharmonii Rzeszowskiej poprowadzi Maestro Marek Pijarowski. W koncercie inauguracyjnym usłyszymy również IV Symfonię Koncertującą op. 60 Karola Szymanowskiego, w której partię solową wykona wybitny pianista Piotr Paleczny. Poza tym zostanie wykonana Toccata i Fuga d-moll BWV 565 J.S. Bacha w transkrypcji orkiestrowej Leopolda Stokowskiego oraz poemat choreograficzny La Valce Maurice Ravela.
Postać Zygmunta Mycielskiego uczci jednocześnie wystawa pt. Barbizon wiśniowski” – polska gościnność, europejska kultura. To prezentacja obrazów pochodzących z rodowej siedziby Mycielskich – Wiśniowej a obecnie wchodzących w zbiory Galerii Malarstwa Polskiego Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Tytuł wystawy nawiązuje do wypowiedzi Zygmunta Mycielskiego, który porównał Wiśniową do francuskiego Barbizon, do którego ściągali w połowie XIX wieku pracujący w plenerze malarze: Mamy już Krakowskie - Ateny, Kaszubską - Szwajcarię, Warszawski - Paryż, tu jest Wiśniowski Barbizon. (...) Możesz tu czytać, spacerować, malować i gadać. Byleś tylko znał temat, o którym mówisz. Na wystawę składają się obrazy malarzy – kolorystów zaprzyjaźnionych z ostatnimi właścicielami Wiśniowej Janem Zygmuntem i Heleną z Balów Mycielskimi. Do grona tych twórców, którzy w Wiśniowej znaleźli dogodne warunki tworzenia należeli m.in.: Jan Cybis (jego obraz na zdjęciu), Hanna Rudzka-Cybisowa, Czesław Rzepiński, Stanisław Szczepański, Wojciech Weiss oraz Helena Mycielska. Ich dzieła zostaną zaprezentowane na specjalnej ekspozycji zorganizowanej przy udziale Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Wystawa ta jednocześnie inauguruje działalność filharmonicznej Galerii.


W piątek, 28 września 2007 roku Filharmonia Łódzka zaprasza na koncert, podczas którego zabrzmi Koncert na skrzypce i orkiestrę (1937) Aleksandra Tansmana. Wykona go Bartosz Cajler, absolwent i wykładowca Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie. W programie obok Koncertu znajdą się dwa utwory, powstałe w tym samym okresie: Epitaphium na śmierć Karola Szymanowskiego Tadeusza Szeligowskiego, napisane pod wpływem wiadomości o śmierci autora Harnasiów oraz VI Symfonia h-moll Dymitra Szostakowicza.
Orkiestrę symfoniczną poprowadzi Krzysztof Słowiński. Choć to jego pierwszy występ za pulpitem w Filharmonii Łódzkiej, budzi wiele wspomnień. Okazuje się bowiem, że kapelmistrza łączą z Łodzią związki zarówno osobiste, jak i zawodowe. Jego dziadek po kądzieli, Zdzisław Górzyński, po II wojnie światowej reaktywował łódzką orkiestrę symfoniczną i w latach 1945 – 1948 był jej dyrektorem. Dziadek opowiadał mi, jak po wojnie stał na ulicy Piotrkowskiej i wśród tłumu ludzi, którzy wracali w kierunku Warszawy wypatrywał tych, którzy nieśli ze sobą futerał z jakimś instrumentem - opowiada Krzysztof Słowiński. – Prosił ich, żeby zostali i włączyli się do łódzkiej orkiestry. Równolegle z pracą w Filharmonii Łódzkiej Zdzisław Górzyński wykładał z łódzkiej PWSM, gdzie jednym z jego uczniów był przyszły wybitny dyrygent Jan Krenz. Krzysztof Słowiński, choć studiował w Warszawie, w Łodzi przeżył swój debiut estradowy – wówczas jeszcze w roli pianisty, nie dyrygenta. Dnia 21 i 22 września 1973 19-letni Słowiński wykonał z orkiestrą Filharmonii Łódzkiej Koncert fortepianowy a-moll Roberta Schumanna, a przy pulpicie dyrygenckim towarzyszył mu dziadek Zdzisław Górzyński.


Ostatni z tegorocznych koncertów Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga odbędzie się 29 września o godz. 17.00 w sali Ośrodka Kultury i Rekreacji w Paczkowie. Wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im Stanisława Hadyny. Organizatorem festiwalu jest Urząd Miasta w Paczkowie oraz Ośrodek Kultury i Rekreacji w Paczkowie, a kierownikiem artystycznym – Jacek Woleński.


Dnia 29 września 2007 roku w Warszawie i 30 września 2007 roku w Krakowie odbędzie się nadzwyczajny koncert Nowej Orkiestry Kameralnej pod batutą słynnego brytyjskiego dyrygenta Christophera Hogwooda.
Każdy występ dyrygenta takiej klasy jest wielkim wydarzeniem. Tygodniowy pobyt Hogwooda w stolicy będzie cennym doświadczeniem dla orkiestry. Jego owocem będzie zaś niezapomniany koncert na Zamku Królewskim w Warszawie oraz w Krakowskiej Filharmonii. W programie znajdą się Serenada na smyczki Edwarda Elgara, Koncert klarnetowy A-dur KV 622 Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Symfonia G-dur Hob.I:81 Josepha Haydna.
Organizatorem obu koncertów jest Fundacja Nowa Orkiestra Kameralna.


W niedzielę, 30 września 2007 roku o godz.12 w sali koncertowej Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu (ul.Korfantego 34) odbędzie się koncert zatytułowany Nie dla Elizy - Beethoven i arcydzieła XX wieku. Wystąpi Kwartet Akademos w składzie: Anna Rechlewicz – skrzypce, Joanna Cogiel – skrzypce, Aleksandra Batog – altówka i Danuta Sobik-Ptok – wiolonczela. W programie koncertu znajdą się dwie kompozycje: Kwartet smyczkowy f-moll op.95 L. van Beethovena i II Kwartet smyczkowy op.56 Karola Szymanowskiego.