Polmic - FB

calendar of events

2006 2007 2008 2009 2010
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Lipcowe rocznice:

4 lipca
5 lipca
6 lipca
  • mija 40. rocznica śmierci Adama Sołtysa (1890-1968), dyrygenta, kompozytora, pedagoga i publicysty

9 lipca
10 lipca
11 lipca
  • 65-te urodziny Iwonki B. Szymańskiej, kompozytorki i pianistki, studentki Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie (fortepian i kompozycja)

12 lipca
  • 70-te urodziny świętuje Eugeniusz Głowski, kompozytor i pedagog

  • przypada 40. rocznica śmierci Ady Sari (1886-1968), śpiewaczki i pedagog

14 lipca
18 lipca
21 lipca
  • 50-te urodziny obchodzi muzykolog Ewa Dahlig

22 lipca
26 lipca
27 lipca
28 lipca
  • 100. rocznica urodzin Zbigniewa Turskiego (1908-1979), kompozytora i pedagoga, studenta Piotra Rytla (kompozycja) i Waleriana Bierdiajewa (dyrygentura) w Konserwatorium Warszawskim, współtwórcy Związku Kompozytorów Polskich

29 lipca
30 lipca
  • 30-ste urodziny obchodzi wiolonczelistka Anna Markiewicz

  • przypada 100. rocznica urodzin Marii Kaczurbiny-Zdziechowskiej (1908-1976), kompozytorki i pedagog, studentki Stanisława Kazury w Konserwatorium Warszawskim, wieloletniej współpracownicy Polskiego Radia, współtwórczyni podstaw nauczania dzieci muzyki

31 lipca


Od 1 maja do 20 września 2008 roku codziennie (oprócz niedziel i świąt) o godzinie 12.00 w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie (Stare Miasto, ul. Świętojańska 8) odbywać się będzie piąta edycja cyklu pt. „Wielkie Organy w Archikatedrze”.
Cykl „Wielkie Organy w Archikatedrze” to: koncert na żywo na Wielkich Organach Archikatedry Warszawskiej (ok. 25 minut) w wykonaniu najlepszych polskich organistów (podczas każdego koncertu wykonywany jest m.in. utworu legendarnego organisty katedry warszawskiej Mieczysława Surzyńskiego za życia zwanego „polskim Bachem”) oraz zwiedzanie podziemi i grobowców Archikatedry Warszawskiej – miejsce spoczynku m.in: Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, arcybiskupów warszawskich, książąt mazowieckich, Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej – Gabriela Narutowicza, Ignacego Mościckiego, Stanisława Wojciechowskiego, Premiera Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Jana Paderewskiego oraz laureata nagrody Nobla Henryka Sienkiewicza.
Archikatedra Św. Jana Chrzciciela stanowi jedno z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski. W jej murach wygłaszał kazania ksiądz Piotr Skarga, Władysław IV Waza zaprzysiągł swoje pacta conventa, tu miały miejsce śluby, koronacje 2 władców Polski, pogrzeby wielu osobistości oraz została zaprzysiężona Konstytucja 3 maja. Do dziś odbywają się w niej ważne uroczystości narodowe. Tu na początku XXw. pracował i tworzył wybitny kompozytor, improwizator i organista Mieczysław Surzyński. Bazylika została wyposażona w 1987r. we wspaniałe, najwyższej klasy Wielkie Koncertowe Organy. 60 głosowy instrument zbudowała niemiecka firma Eule.
Wejściówki (bezpośrednio przed koncertem): 9 zł dorośli, 6 zł młodzież i dzieci.


Koncerty VIII Festiwalu „Letnie Wieczory Muzyczne” DZIEKANKA 2008 odbywać się będą w każdą środę i czwartek lipca oraz sierpnia o godz. 18.00 na dziedzińcu lub w sali koncertowej Domu Studenckiego "Dziekanka" w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 56/60). W programie m.in. utwory chóralne Haendla, Mozarta, Rossiniego i Fauré, kwartety smyczkowe Griega i Szostakowicza, utwory wiolonczelowe Beethovena i Schumanna, a także inne kompozycje klarnetowe, akordeonowe, skrzypcowe i wokalne, w tym tanga polskie okresu międzywojennego oraz tanga argentyńskie.

Read more


XVIII Festiwal Mozartowski odbędzie się w dniach 15 czerwca - 26 lipca 2008 roku w Warszawskiej Operze Kameralnej.
To jedyny na świecie festiwal, który obejmuje komplet wszystkich dwudziestu oper Wolfganga Amadeusza Mozarta - oprócz mszy, oratoriów, symfonii, koncertów, baletu i wielu innych utworów. Wszystkie przedstawienia stworzył jeden reżyser - Ryszard Peryt i jeden scenograf - Andrzej Sadowski. Komplet dzieł scenicznych Mozarta w jednolitym ujęciu na jednym festiwalu jest wydarzeniem bez precedensu; ma tę zaletę, że nie stwarza konkursu reżyserów i scenografów i nie wymusza przerabiania Mozarta. Pozwala uwypuklić portret kompozytora. Kierownictwo muzyczne nad przedstawieniami objęli tak znani artyści, jak Ruben Silva, Zbigniew Graca, Tadeusz Karolak, Kai Bumann, Dariusz Waszak, Tadeusz Wicherek.
Na Festiwalu Mozartowskim przedstawienia operowe przeplatają się z inscenizowanymi oratoriami. Przegradzają je wieczory koncertów symfonicznych i kameralnych. Z roku na rok ich repertuar częściowo się zmienia. Utwory wykonywane są na starych instrumentach, m.in. na fortepianie Waltera (kopii instrumentu z 1794 roku), zakupionym ze szczególnym uwzględnieniem Festiwalu Mozartowskiego.

Program Festiwalu Mozartowskiego - plik pdf


Koncerty X Letniego Festiwalu Muzycznego Płockiej Orkiestry Symfonicznej odbywać się będą w niedziele oraz piątki lipca i sierpnia – od 6 lipca do 31 sierpnia 2008 roku. W zabytkowych częściach Płocka zabrzmi muzyka symfoniczna, kameralna, oratoryjna, a także jazzowa i popularna. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Read more


Już po raz szesnasty Akademia Muzyczna w Poznaniu wraz z Władzami Miasta Poznania i Muzeum Narodowym zaprasza na cykl Letnich Koncertów Ratuszowych. Podobnie jak w latach poprzednich oferta festiwalu jest bogata i interesująca. Muzykę kameralną, fortepianową, wokalną i akordeonową usłyszymy w wykonaniu studentów, pedagogów i absolwentów poznańskiej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego. Tradycyjnie spotkania z muzyką odbywać się będą w każdą środę lipca i sierpnia 2008 roku o godz. 17.00 w Sali Renesansowej Ratusza Poznańskiego. Wstęp na koncerty jest wolny, jednak z uwagi na wymogi muzealne ilość słuchaczy ograniczona została przez dyrekcję Muzeum Historii Miasta Poznania do 100 osób.

Read more


XI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Bach... ale nie tylko” odbędzie się w Warszawie od 4 czerwca do 9 lipca 2008 roku. Organizatorzy zapraszają na koncerty do Kościoła ewangelicko-augsburskiego Św.Trójcy (przy pl. Małachowskiego) w środy i piątki o godzinie 19.00. Ponadto w dniach 13 i 14 czerwca odbędą się dwa nadzwyczajne koncerty z okazji jubileuszu poświęcenia Kościoła Św.Trójcy oraz organów w wykonaniu Oliviera Latry – organisty tytularnego Katedry Notre-Dame w Paryżu oraz Adama Makowicza i Jerzego Dziubińskiego.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej BACH ...ALE NIE TYLKO znany warszawskim melomanom jako impreza cykliczna o najwyższej randze artystycznej. Ogromnym atutem projektu jest możliwość zaprezentowania cyklu koncertów w pięknym, klasycystycznym wnętrzu Kościoła Ewangelickiego na organach firmy Bracia Hillebrant. Instrument ten jest darem Krajowego Kościoła Dolnej Saksonii na znak pojednania polsko-niemieckiego. Organy odznaczają się wyjątkowymi walorami brzmieniowymi i są niewątpliwie jednymi z najlepszych w Polsce. Tak jak w dawnych wiekach, tylko tradycyjne materiały posłużyły do zbudowania tego instrumentu - wysokogatunkowe drewno, metal (stop cyny i ołowiu) i skóra - żadnych tworzyw sztucznych. Z kościołem Św. Trójcy w Warszawie łączą się nazwiska Elsnera, Freyera i Moniuszki; tu koncertowali Chopin i Saint-Saens. Obecnie kościół cieszy sławą jednego z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Patronat medialny nad festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej

Read more


51 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej trwać będzie od 24 czerwca do 26 sierpnia 2008 roku w Katedrze Oliwskiej w Gdańsku. Zainaugurował go występ Romana Peruckiego, dyrektora Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, wraz z orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz kwartetem The Gdansk Philharmonic Brass. Wykonano m.in. wiązankę tematów filmowych Ennio Morricone oraz po raz pierwszy w Polsce jego kompozycję Quatro Concerto.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie to najstarszy w Polsce i jeden z najstarszych tego typu festiwali na świecie. W tegorocznej edycji imprezy odbędzie się 18 koncertów. Wystąpi czterech organistów z Polski (Błażej Musiałczyk z Katedry w Gdańsku-Oliwie, Arkadiusz Bialic z bazyliki o. paulinów na Skałce w Krakowie, Julian Gembalski kierownik Katedry Organów i Klawesynu na Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Roman Perucki), a także muzycy z Belgii, Francji, Niemiec, Norwegii, Szwecji i Włoch. Gwiazdą festiwalu będzie Jon Laukvik z Norwegii; artysta ten koncertuje w całej Europie, Japonii, Korei i USA, zasiada w jury międzynarodowych konkursów organowych, m.in. w Dallas, Nuremberg, Odense, Alkmaar czy Monachium, jest też autorem wysoko cenionych publikacji o tematyce organowej.

Read more


Pierwsza edycja Festiwalu Muzyczny Barbakan odbędzie się w Krakowie w dniach od 27 czerwca do 2 sierpnia 2008 roku. Wszystkie koncerty będą miały miejsce w Barbakanie o godz.21.00. Wśród wykonawców festiwalu znajdą się m.in. Kevin Kenner i Aleksandra Kurzak oraz Orkiestra Akademii Beethovenowskiej. W programie opera Wesele Figara Wolfganga Amadeusza Mozarta (9 i 12 lipca), koncerty fortepianowe Fryderyka Chopina i tanga Astora Piazzolli (17 i 20 lipca), gala operowa (23 i 26 lipca).
Więcej informacji na www.barbakanfestiwal.pl.


XVIII Festiwal „Letnie Koncerty Organowe” w Krakowie odbędzie się w dniach 26 czerwca – 14 sierpnia 2008 roku w każdy czwartek. Festiwal, organizowany przez Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” oraz krakowską Akademię Muzyczną, stał się jedną z najważniejszych imprez kulturalnych krakowskiego lata. Muzyka organowa w wykonaniu znakomitych organistów z kraju i z zagranicy rozbrzmiewa w upalne wieczory lipca i sierpnia w najpiękniejszych krakowskich świątyniach – OO. Karmelitów „Na Piasku”, OO. Paulinów „Na Skałce”, Bazylice Św. Floriana, Bazylice Mariackiej, Kościele Św. Krzyża. W tym roku gośćmi festiwalu będą uznani wirtuozi gry na organach: Wolfgang Reisinger (Austria), Ennio Cominetti (Włochy), Mirosława Semeniuk-Podraza (Polska), Henryk Gwardak (Finlandia), Robert Brodacki (Polska), Jakub Pankowiak (Polska) i Serge Schoonbroodt (Belgia).
Bilety: Normalny - 25 zł, ulgowy - 15 zł.

Patronat medialny nad festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej

Read more


W dniach 15 czerwca - 11 lipca 2008 roku odbędzie się XII Letni Festiwal Opery Krakowskiej. Podczas dwanastu festiwalowych wieczorów zobaczymy przedstawienia najciekawszych pozycji krakowskiej sceny operowej, premierę spektaklu plenerowego, przygotowanego specjalnie z okazji Festiwalu oraz widowisko muzyczne, złożone z sławnych arii polskiego i światowego zasobu operowego. Scenerią Festiwalu będą plenery i historyczne wnętrza Krakowa i Niepołomic.
Festiwal zainauguruje Rigoletto G. Verdiego z Andrzejem Dobberem w partii tytułowej. Specjalną pozycją będzie premiera operetki Baron cygański Johanna Straussa (21-24 czerwca). Przedstawienie w postaci efektownego widowiska plenerowego zostanie czterokrotnie pokazane na hipodromie obok Zamku Królewskiego w Niepołomicach. Spektakl reżyseruje Laco Adamik, stronę muzyczną przygotowuje Tomasz Tokarczyk, scenografię Barbara Kędzierska, a choreografię Katarzyna Aleksander-Kmieć. Niepołomice staną się także miejscem prezentacji Toski G. Pucciniego, której I akt zobaczymy we wnętrzu tamtejszego XIV-wiecznego kościoła, a dwa pozostałe odsłony na dziedzińcu niepołomickiego Zamku Królewskiego (10,11 lipca). Spektakle prezentowane w Niepołomicach wpisane są w program obchodów Jubileuszu 650-lecia Miasta.
Wawel, a dokładniej najpiękniejszy renesansowy dziedziniec Europy będzie miejscem widowiska, składającego się ze słynnych arii operowych, wykonywanych przez wybitnych polskich solistów: Barbarę Kubiak, Katarzynę Oleś–Blachę, Krzysztofa Bednarka, Przemysława Firka, Artura Rucińskiego (29, 30 czerwca) oraz orkiestrę i chór Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tadeusza Kozłowskiego. Ponadto w hangarze Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie obejrzymy przedstawienia Łucja z Lammermoor G. Donizettiego (3 lipca), Faust Ch. Gounoda (5 lipca) oraz Traviata G. Verdiego (6 lipca).


Podwójny spektakl złożony z dwóch dzieł Karola Szymanowskiego – opery Król Roger i baletu Harnasie będzie głównym punktem programu festiwalu Bard SummerScape i Bard Music Festival, który odbędzie się w dniach 4 lipca – 17 sierpnia 2008 roku w Nowym Jorku. Przedstawienie przygotował i wyreżyserował Lech Majewski, a wśród wykonawców znajdą się: Tadeusz Szlenkier (solo w Harnasiach i Pasterz w Królu Rogerze), Adam Kruszewski (Król Roger), Iwona Hossa (Roxana w Królu Rogerze), Chór Opery Wrocławskiej i American Symphony Orchestra pod batutą Leona Botsteina. Podczas festiwalu dzieła Szymanowskiego zostaną wystawione aż pięciokrotnie - 25, 27 i 31 lipca oraz 2 i 3 sierpnia w Sosnoff Theater przy The Richard B. Fisher Center for the Performing Arts at Bard College w Nowym Jorku. Spektakle usłyszymy w języku polskim z angielskimi napisami.
W tym roku Bard Music Festival odbywa się pod hasłem Prokofiev and His World. Jednemu z największych rosyjskich kompozytorów dedykowane są koncerty i sympozja, a w ich programie znajdą się – poza utworami Sergiusza Prokofiewa – także kompozycje Igora Strawińskiego i Dymitra Szostakowicza.


Organista John Bradbury i londyńska University College School Choir & Chamber Orchestra pod dyrekcją Iana Gibsona oraz Simona Waltona wystąpią 4 lipca 2008 roku o godz. 19.00 w Kościele św. Katarzyny w Krakowie (wejście od ul. Skałecznej). W programie: William Boyce - Symfonia nr 1 B-dur, Joseph Haydn - 104 Symfonia D-dur "Londyńska", Johann Sebastian Bach - Schafe können sicher weiden (fragm. kantaty nr 208), Witold Lutosławski - Pięć melodii ludowych, Henryk Mikołaj Górecki - Totus tuus oraz Wolfgang Amadeus Mozart - Missa in honorem SS.mae Trinitatis C-dur KV 167 i Leonard Bernstein - Chichester Psalms. Wstęp wolny.

Read more


Koncert z okazji 75. urodzin Krzysztofa Pendereckiego oraz oraz przekazania specjalnego utworu Europejskiemu Centrum Solidarności, zorganizowany w ramach Festiwalu Gwiazd w Gdańsku, odbędzie się w piątek, 4 lipca 2008 roku o godz. 20.00 w Archikatedrze w Oliwie. Program wieczoru wypełni jedno wybitne dzieło Jubilata - Siedem bram Jerozolimy na pięć głosów solowych, recytatora, trzy chóry mieszane i orkiestrę (1996). Wystąpią: Izabela Matuła – sopran, Izabela Kłosińska – sopran, Ewa Wolak – mezzosopran, Adam Zdunikowski – tenor, Romuald Tesarowicz - bas, Roman Perucki – organy, Jerzy Trela – recytacja, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Sekcja Dęta Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Chór Polskiego Radia w Krakowie i Chór Filharmonii Śląskiej pod batutą kompozytora.


Opera Nova w Bydgoszczy wystawi w piątek, 4 lipca 2008 roku o godz. 22.00 plenerową wersję opery Goergesa Bizeta Carmen w murach Fosy Zamkowej, w Toruniu. W spektaklu biorą udział soliści, chór, balet i orkiestra Opery Nova pod batutą Macieja Figasa. Będzie to ostatnie przedstawienie tytułu operowego przed wakacyjną przerwą w bydgoskiej Operze.


Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski trwać będzie od 21 czerwca do 13 lipca 2008 roku (koncerty w każdą sobotę i niedzielę). Koncerty odbywać się będą w wybranych miejscowościach południowej Wielkopolski: Lewków - Muzeum, Zespół Pałacowo - Parkowy (XVIII w.), Wyszyna – Sanktuarium M.B. Czuwającej (kościół ten jest jednym z trzech w Europie i jedynym w Polsce, drewnianym szesnastobokiem, orientowanym na planie koła; „ludowy barok”), Dobrzyca – Muzeum – Zespół Pałacowo - Parkowy Gorzeńskich (XVIII w.), Turek - kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, Śmiełów - Muzeum Adama Mickiewicza - Pałac Gorzeńskich (XVIII w.), Kalisz – koncert plenerowy przy zabytkowej Baszcie Dorotce, Ostrów Wlkp. – konkatedra, Pleszew Organizatorem festiwalu jest Filharmonia Kaliska.

Read more


Kolejny koncert Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski" odbędzie się 5 lipca 2008 roku w nieczynnym zakładzie karnym w Łęczycy, gdzie zrealizowany zostanie projekt multimedialny, łączący brzmienia elektroniczne, akustyczne, projekcje video i taniec. Autorzy muzyki – Artur Zagajewski i Jacek Partyka, łódzcy kompozytorzy, związani z Akademią Muzyczną – od lat działają w kręgu sztuk audiowizualnych. Ich utworom będą towarzyszyć projekcje video Michała Brzezińskiego, znaczącego artysty z kręgu video art oraz układy choreograficzne w wykonaniu Karoliny Ledwoń, studentki rytmiki Akademii Muzycznej w Łodzi. Maciej Walczak będzie je rejestrować kamerą na żywo, a następnie transformować i wyświetlać na murach więzienia.

Read more


Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Polskie Towarzystwo Straussowskie zapraszają na II Summer Music Festival – Wieliczka 2008, który odbędzie się w dniach 5 – 12 lipca 2008 roku.
Pierwsza edycja Summer Music Festival zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Straussowskie we współpracy z Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka była imprezą bardzo udaną. Szczególnie w pamięci zapisał się koncert ostatni i jednocześnie najpiękniejszy Odyseja Muzyczna, który miał miejsce na dziedzińcu Zamku Żupnego, jego gotycka baszta stała się niezwykłym elementem tej plenerowej scenografii. Słuchacze zauroczeni piękną muzyką i jej perfekcyjnym wykonaniem przez artystów, nie szczędzili rąk przy owacjach, a potem słów podziwu dzieląc się wrażeniami.
Program tegorocznej edycji festiwalu jest równie różnorodny i bardzo ciekawy. Organizatorzy pomyśleli także o dzieciach, które zapraszają na program poetycko-muzyczny. W festiwalowych spotkaniach wystąpią uznani i lubiani artyści: Małgorzata Walewska – mezzosopran, Krystyna Tyburowska – sopran, Iwona Tober – sopran, Sylwia Lorens – sopran, Ewa Romaniak – śpiew, Jan Zakrzewski – tenor, Witold Wrona – tenor, japoński pianista Hiroshi Kurotaki, a także kwintet dęty Filharmoników Krakowskich PHILHARMONIA QUINTET, zespół jazzu tradycyjnego Jazz Band Ball Orchestra, artyści Warszawskiej Opery Kameralnej, Teatru Rozrywki z Chorzowa i Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie.

Read more


W dniach 5-13 lipca 2008 roku w Warszawie odbędzie się XVI Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej. Instrumenty dęte i klawiszowe w muzyce dawnej. Koncerty pedagogów oraz zaproszonych zespołów odbywać się będą w Zespole Pałacowym w Wilanowie, na Zamku Królewskim i w kościołach Warszawy.
Klasy mistrzowskie poprowadzą tak znakomici pedagodzy i wykonawcy, jak James Oxley (Anglia), Iwona Leśniowska (Polska) i Dirk Snellings (Belgia) – śpiew solowy, Romana Agnel (Polska-Kraków) - taniec historyczny, Simon Standage (Anglia) - skrzypce, kwartety smyczkowe, orkiestra, Agata Sapiecha (Polska-Warszawa) - skrzypce, fidel, Mark Caudle (Anglia) - wiolonczela, viola da gamba, Małgorzata Wojciechowska (Polska) - flet traverso, Francois Lazarevitch (Francja) - flety proste (renesans, barok), Toni Salar-Verdú (Holandia) – klarnet, Frank de Bruine (Holandia) – obój, Eckhard Lenzing (Niemcy) – fagot, William Dongois (Francja) - cornetto (cynk), Nikolaus Walch (Austria) – róg, Johann Plietzsch (Niemcy) - trąbka, orkiestra, Lilianna Stawarz (Polska-Warszawa) - klawesyn, b.c., Linda Nicholson (Anglia) – pianoforte, Katarzyna Drogosz (Polska) – pianoforte, Anton Birula (Warszawa) – lutnia, Monika Raczyńska (Polska-Warszawa), Beata Popis (Polska-Warszawa) i Piotr Wilczyński (Polska-Warszawa) - b.c., akompaniament. Oprócz klas mistrzowskich odbędą się wykłady i seminaria w języku polskim i angielskim związane z tematem kursu, które poprowadzą: Beata Stróżyńska, Ewa Obniska, Maria Erdman, Robert Brown (Austria), Toni Salar-Verdú.

Read more


Filharmonia Lubelska zaprasza na koncerty z cyklu „Muzyka dawnej Europy”, które odbywać się będą w każdą sobotę w dniach 5 - 26 lipca 2008 roku w Wirydarzu Dominikańskim w Lublinie. Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godz. 20.00. Wstęp wolny.

Read more












III Festiwal Arcydzieł Kameralistyki zatytułowany Wokół Brahmsa i Schuberta rozpocznie się 5 lipca i trwać będzie do 27 lipca 2008 roku. Koncerty będą się odbywały w sobotnie i niedzielne wieczory w sali Lustrzanej Pałacu w Pszczynie, a w niedziele zawsze w samo południe w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Ponadto festiwalowi towarzyszyć będą koncerty w przepięknym ogrodzie botanicznym przy parafii św. Mikołaja w Bujakowie. Oprócz koncertów odbędą się, jak co roku, sobotnie warsztaty muzyczno-plastyczne dla dzieci i rodziców, prowadzone przez artystów Galerii „Stalowe Anioły” w Bytomiu.
Festiwal Arcydzieł Kameralistyki to jedyne na Śląsku letnie przedsięwzięcie artystyczne, proponujące melomanom program arcydzieł muzycznych z „najwyższej półki”, organizowane według zasady: „wybitne dzieła w doskonałym wykonaniu, w pięknym wnętrzu i godnej oprawie”. Co roku organizatorzy festiwalu kierują uwagę odbiorców na twórczość wybranego wybitnego przedstawiciela muzyki europejskiej. Bohaterami poprzednich festiwali byli Mozart i Beethoven. Tematem tegorocznej edycji będzie twórczość romantyków: Franciszka Schuberta i Johannesa Brahmsa. Wykonawcami ich dzieł będą czołowi polscy kameraliści oraz młodzi laureaci konkursów muzycznych.

Read more


XXIV Letnie Wieczory Muzyczne 2008 w Kazimierzu nad Wisłą odbywać się będą w każdą sobotę lipca i sierpnia o godz. 19. Wśród propozycji festiwalowych na uwagę zasługuje m.in. koncert inauguracyjny z udziałem ukraińskiego Tria Bandurzystek „Oriana”, wykonanie oratorium Droga Nadziei, spotkanie ze znakomitym gawędziarzem i popularyzatorem muzyki ludowej Józefem Brodą oraz z Jarosławem Kretem, kojarzonym najczęściej z prognozowaniem pogody na telewizyjnym ekranie, a tym razem opowiadającym o swojej pasji fotografowania i zdjęciach wykonywanych dla „National Geographic”, zebranych w albumie Moja Ziemia Święta. Podczas kolejnych wieczorów przy słynnych, zabytkowych organach kazimierskich z 1620 roku zasiądą: wybitny znawca królewskiego instrumentu Wiktor Łyjak, Dela Jatautaite z Litwy i Bruno Oberhammer z Austrii, posłuchamy także puzonisty Romana Siwka i sopranistki Sylwii Strugińskiej. Wydarzeniem festiwalu będzie z pewnością koncert Konstantego Andrzeja Kulki, któremu towarzyszyć będzie ukraiński mistrz fletni Pana i cymbałów - Georgij Agratina oraz Robert Grudzień. Kazimierskie Wieczory zakończy spektakl Słowo Herberta z okazji obchodzonego aktualnie Roku Herbertowskiego; posłuchamy recytacji znanego i lubianego aktora Krzysztofa Kolbergera. Wieczór ten będzie obfitował w wątki osobiste, wniesione promocją książki artysty Przypadek nie-przypadek.

Read more


Koncerty III Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Słowo i Muzyka u Jezuitów” w Jastrzębiej Górze odbywać się będą w każdą środę lipca i sierpnia o godz. 20.00 w Kościele Parafialnym pw. św. Ignacego Loyoli. Gośćmi koncertów będą tak znani artyści polskiej muzyki i teatru, jak: Krzysztof Penderecki, Krzysztof Kolberger, Marek Torzewski, Anna Szałapak, a także Chór Polskiego Radia w Krakowie, Zespół Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i Polska Filharmonia Kameralna Wojciecha Rajskiego.
Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Słowo i Muzyka u Jezuitów” to atrakcyjna oferta kulturalna skierowana zarówno do mieszkańców Pomorza, jak i do turystów, których liczba podczas wakacji dochodzi w Jastrzębiej Górze do prawie 30 tysięcy. Pomysłodawcą festiwalu jest ks. Józef Łągwa i Robert Grudzień, którzy swoim zapałem zarazili mieszkańców Jastrzębiej Góry. Staramy się, aby program festiwalu był ciekawy i miał wysoki poziom, ale zarazem żeby przyciągnął jak najszerszą publiczność. W tym roku przygotowaliśmy bardzo różnorodne propozycje: od koncertu chóru polskiego radia, poprzez występy śpiewaków, aktorów, po utwory lżejsze o charakterze edukacyjnym. Będzie muzyka rumuńska, szwedzka, usłyszymy cymbały koncertowe – mówi dyrektor festiwalu Robert Grudzień. – Zależy nam również na tym, by pokazać młodych artystów. Dlatego na festiwalu obok uznanych gwiazd mają szansę wystąpić osoby, które dopiero zaczynają swoją karierę.
Wstęp na koncerty jest wolny. Podczas festiwalu będzie można zakupić cegiełki na budowę organów piszczałkowych, które zostały sprowadzone do Jastrzębiej Góry z kościoła Św. Katarzyny w Hamburgu. Są to uniwersalne organy koncertowe składające się z 7 tysięcy piszczałek, o możliwości wydobycia 75 barw. Po odbudowie będą to jedne z najlepszych koncertowych organów na Pomorzu.

Read more


Recitale Chopinowskie w Żelazowej Woli

Od 4 maja do 28 września w każdą niedzielę w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli odbywać się będą recitale chopinowskie w wykonaniu czołowych gwiazd polskiej pianistyki.
Koncerty Chopinowskie odbywają się od 1954 roku z inicjatywy prof. Zbigniewa Drzewieckiego, wybitnego polskiego pianisty i pedagoga. Sezon koncertowy trwa od maja do końca września. W recitalach niedzielnych występowali najwybitniejsi polscy i zagraniczni pianiści, przede wszystkim laureaci Międzynarodowych Konkursów Chopinowskich. Położona w odległości 54 kilometrów od Warszawy Żelazowa Wola, z pięknym parkiem i dworkiem, w którym urodził się kompozytor jest tłumnie odwiedzana przez gości z kraju i z zagranicy. Twórcy Domu Urodzenia Fryderyka Chopina dołożyli wszelkich starań, aby dom miał wygląd typowego dworku z okresu życia Chopina. Znajduje się tu Muzeum, którego wnętrze zostało wyposażone w meble, tkaniny dekoracyjne, sztychy oraz instrumenty muzyczne z epoki, a także sala koncertowa, w której odbywają się cykliczne koncerty.
Do roku 2005 organizatorem wszystkich koncertów w Żelazowej Woli było Towarzystwo im. Fryderyka Chopina, a od roku 2006 jest nim Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

PROGRAM – LIPIEC:
  • Niedziela, 6.07.2008, godz. 12.00 i 15.00 - Mirosława Lachowska
  • Niedziela, 13.07.2008, godz. 12.00 i 15.00 - Radosław Sobczak
  • Niedziela, 20.07.2008, godz. 12.00 i 15.00 - Filip Wojciechowski
  • Niedziela, 27.07.2008, godz. 12.00 i 15.00 - Piotr Szychowski


W dniach od 1 czerwca do 6 lipca 2008 roku w trzech miejscowościach Gminy Komorniki (Komorniki, Plewiska i Wiry) odbędzie się trzecia edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej – Komorniki 2008. Organizatorem tegorocznej edycji festiwalu jest Urząd Gminy Komorniki, Gminny Ośrodek Kultury w Komornikach, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, oraz parafie p.w. św. Andrzeja Apostoła w Komornikach, św. Faustyny w Plewiskach i św. Floriana w Wirach. Koncerty festiwalowe wypełni muzyka wokalna, kameralna i organowa.

Read more


Festiwal Zespołów Kameralnych - Koncerty pod Lipą i Koncerty Królewskie, organizowany przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, odbędzie się w Warszawie w dniach 29 czerwca - 31 sierpnia 2008 roku.
To cykl letnich koncertów plenerowych rokrocznie odbywających się w Łazienkach Królewskich oraz w Wilanowie, będących rodzajem filharmonii plenerowej. Koncerty odbywają się w każdą letnią niedzielę wakacji. W Łazienkach Królewskich, na Scenie pod Lipą (pod autentycznym, ogromnym, wiekowym drzewem lipy) o godzinie 13.30 – to cykl pod nazwą "Koncerty Pod Lipą". Na Tarasie Różanym Pałacu w Wilanowie, o godzinie 16.30, jako dokładne powtórzenie tego, co w Łazienkach odbywa się cykl "Koncertów Królewskich". Są one prezentacją najwybitniejszych polskich i zagranicznych orkiestr kameralnych, zespołów muzyki dawnej, salonowych oraz promenadowych, wykonujących standardy jazzowe, muzykę filmową i przeboje muzyki klasycznej. Gwiazdami tegorocznej edycji festiwalu będą dwie orkiestry: Orkiestra Kameralna "Amadeus" pod dyrekcją Agnieszki Duczmal i PacificYouth Orchestra Vienna (Chiny, Japonia, Tajwan).

Read more


XVII Festiwal Muzyczny „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej” w Katedrze Rzeszowskiej i Kościołach Rzeszowa odbędzie się w dniach 29 czerwca – 24 sierpnia 2008 roku. Koncerty będą miały miejsce w każdą niedzielę. Podczas większości z nich zabrzmią utwory klasyka organowej muzyki XX wieku, Oliviera Messiaena, którego setną rocznicę urodzin świat muzyczny obchodzi w bieżącym roku.
Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Marek Stefański.

Read more


IV Letni Festiwal Muzyczny „W Krainie Chopina” będzie trwał od 21 czerwca do 21 września 2008 roku. Zainauguruje go koncert utworów L. van Beethovena i J. Brahmsa w wykonaniu Orkiestry Letniego Festiwalu Muzycznego pod dyrekcją Grzegorza Berniaka, któremu towarzyszyć będzie pokaz sztucznych ogni. Wstęp na wszystkie koncerty festiwalowe jest bezpłatny.
Festiwal łączy ideę rodzinnej rekreacji wśród pięknej przyrody Puszczy Kampinoskiej z obcowaniem ze sztuką, a zwłaszcza muzyką w mistrzowskim wykonaniu. Jego program wypełnią recitale, koncerty muzyki organowej, kameralnej, jazzowej, a także wystawy i warsztaty artystyczne w zabytkowych kościołach, pałacach, galeriach i salach koncertowych. W każdą niedzielę przez całe lato w 20 miejscowościach położonych wokół Puszczy Kampinoskiej: Błoniu, Borzęcinie, Brochowie, Granicy, Izabelinie, Kampinosie, Laskach (Warszawskich), Leoncinie, Lesznie, Łomiankach, Młodzieszynie, Niepokalanowie, Ołtarzewie, Ożarowie Mazowieckim, Sochaczewie, Starych Babicach, Teresinie, Zaborowie, Organizatorami są: Samorząd Województwa Mazowieckiego, Powiat Warszawski Zachodni, Towarzystwo Muzyczne im. Kazimierza Wiłkomirskiego, Związek Międzygminny Kampinos, samorządy, parafie i placówki kulturalne z 12 gmin. Oprócz wykonawców znanych i uznanych festiwal prezentuje i promuje młodych utalentowanych artystów, laureatów renomowanych konkursów, rozpoczynających dopiero swoją karierę. Młodzi muzycy tworzą także festiwalową orkiestrę.


W kolejne niedziele od 6 lipca do 21 września 2008 roku odbędzie się w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie (ul. Świętojańska 8) XV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Organy Archikatedry”. Początek recitali organowych o godzinie 16.00.
W tegorocznym festiwalu weźmie udział wielu wybitnych wirtuozów m.in.: Fabrice Pitrois - doskonały wirtuoz z Francji, laureat I nagrody konkursu organowego w Lyonie, organista tytularny katedry w Narbonne, Francisco Amaya Martinez – hiszpański wirtuoz gry organowej, a także multiinstrumentalista (koncertujący pianista, klawesynista i dyrygent), wspaniały muzyk, wzięty kompozytor, profesor konserwatorium w Alicante oraz Ignace Michiels – jeden z najwybitniejszych belgijskich organistów, posiadający w repertuarze komplet utworów J. S. Bacha, C. Francka, F. Mendelssohna, M. Duprego, J. G. Rheinbergera, C. M. Widora i L. Vierne’a. Program festiwalu wzbogacą dwa recitale bachowskie w ramach cyklu Wszystkie utwory organowe Jana Sebastiana Bacha w Archikatedrze Warszawskiej.
Festiwal organizuje Fundacja „Festiwal Muzyki Sakralnej”.
Wstęp na koncerty po wykupieniu cegiełek, z których dochód przeznaczany jest na konserwację organów – 10 zł dorośli, 7 zł dzieci, młodzież i emeryci.

Read more


X Festiwal Pianistyczny „Fermata” odbędzie się w dniach 6 – 13 lipca 2008 roku w Gdańsku, Lublewie i Kolbudach. Jak co roku na festiwalu gościć będą młodzi utalentowani pianiści, którzy pod okiem wybitnych pedagogów będą szlifować programy oraz prezentować swoje umiejętności na licznych koncertach festiwalowych. W tym roku wykładowcami i mistrzami dla młodych pianistów będą wybitni wirtuozi fortepianu z Polski i z zagranicy - Dina Joffe, Viera Nossina, Salvatore Spano, Zbigniew Raubo i Waldemar Wojtal.
Festiwal jest następstwem zainaugurowanych w 1999 roku Pomorskich Warsztatów Pianistycznych zainicjowanych przez grupę ludzi reprezentujących różne środowiska, między innymi biznesu, których łączą wspólne pasje wynikające z naturalnej potrzeby sięgania po inspiracje sztuką. W ciągu dotychczasowych wydań okazję do doskonalenia swoich umiejętności pod okiem znakomitych pedagogów fortepianu "Fermaty" miało już około 200 młodych pianistów z Polski oraz spoza kraju.

Read more


Impresariat Muzyczny Pro Art i Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Musica Sacra zapraszają na ósmy cykl Koncertów przed Hejnałem, które odbywać się będą w centrum Białegostoku (na Rynku, Dziedzińcu Muzeum, przy Ratuszu) w każdą niedzielę lipca o godz. 11.15. Koncerty promują młodych wykonawców pochodzących z Podlasia i Białegostoku, ukazują osoby pracujące dla lokalnej kultury oraz twórczość muzycznych rodzin z Podlasia (cykl Muzyczna rodzina). Pomyślane zostały jako rodzaj edukacji muzycznej poprzez muzykę klasyczną w formie występów kameralnych i solowych.
W roku 2008 wystąpią:
  • 6 lipca 2008 - Antoni Czajkowski - fortepian, Czesław Roszkowski – puzon w programie: Sunrise, sunset
  • 15 lipca 2008 – Ewa Iżykowska-Kłosiewicz – sopran, Małgorzata Trojanowska – sopran, Inga Poskutè – sopran, Krzysztof Kiercul – fortepian w cyklu: Mistrz i nauczyciel
  • 20 lipca 2008 – Krzysztof Kiercu – fortepian, Maciej Bogumił Nerkowski - baryton w programie: W kręgu pieśni
  • 27 lipca 2008 – Małgorzata Jóźków – wiolonczela, Robert Panek – kompozytor, Tadeusz Trojanowski – kompozytor, fortepian w koncercie z okazji
Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.


W niedzielę, 22 czerwca 2008 roku w sali Trybunału Koronnego w Lublinie zainaugurowany został cykl Koncertów Prezydenckich. Kolejne koncerty będą miały miejsce w każdą niedzielę o godz. 19 w tej samej sali aż do 31 sierpnia 2008 roku. Weźmie w nich udział 19 wykonawców m.in.: Anna Karasińska (śpiew), Konstanty Andrzej Kulka (skrzypce), Elżbieta Karaś-Krasztel, Jadwiga Kotnowska (flet), Mariusz Klimsiak, Agnieszka Kozło, Zbigniew Raubo (fortepian), Łukasz Kuropaczewski (gitara), Marcin Zdunik (wiolonczela). Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Read more


COLLEGIUM MUSICUM UW oraz Fundacja Concert Spirituel zapraszają na koncert w ramach XVI Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej - Wilanów, 5-13 lipca 2008, zatytułowany Muzyka kręgu dworu królewskiego w Warszawie - Giovanni Battista Cocciola, Felice Anerio, Aldebrando Subissati. Wystąpią: Iwona Leśniowska - sopran, Anna Krawczuk - sopran, James Oxley - tenor, Dirk Snellings - bas, Orkiestra Barokowa IL TEMPO pod kierunkiem Agaty Sapiechy oraz Chór Kameralny COLLEGIUM MUSICUM UW pod kierunkiem Andrzeja Borzyma. Koncert odbędzie się 7 lipca 2008 roku o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Wstęp wolny - ilość miejsc ograniczona! Bezpłatne bilety dostępne w foyer Sali Koncertowej AMFC na godzinę przed koncertem.


W piątek, 11 lipca 2008 roku o godz. 19.00 koncertem w Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu rozpocznie się tegoroczna, siódma edycja Sądeckiego Festiwalu Muzyki Organowej „L'Arte Organica”. W ramach nadchodzącej edycji odbędą się 4 koncerty organowe, kolejno: 11 i 31 lipca oraz 13 i 22 sierpnia, w wykonaniu wirtuozów tego instrumentu. Na początek w krąg muzyki niemieckiej wprowadzi nas Włoch - Ennio Cominetti (na zdjęciu). Na wszystkie koncerty wstęp wolny.
Zasadniczą ideą organizacji Festiwalu jest popularyzacja literatury muzycznej, na ogół bardzo mało znanej, stworzonej z myślą o organach jako instrumencie koncertowym. W koncertach Sądeckiego Festiwalu Organowego „L'Arte Organica” występują wirtuozi organów - muzycy z Polski i zagranicy. Na podkreślenie zasługuje różnorodność stylistyczna muzyki prezentowanej na Festiwalu. Obok kompozycji wielkich klasyków: Bacha i Haendla - można usłyszeć muzykę organową rzadko prezentowaną w Polsce.

Read more


W dniach 12-20 lipca 2008 roku odbędzie się V Międzynarodowy Kurs i Konkurs Gitarowy w Olsztynie. Do udziału w imprezie przyjęło zaproszenie szerokie grono gitarzystów z Polski, Niemiec, Holandii, Belgii, Brazylii, Argentyny, USA, Ukrainy, Rosji, Białorusi, Grecji, Hiszpanii, Korei Południowej i Francji. Wzorem poprzedniego roku w dniu narodowego święta Francji (14 lipca 2008) odbędzie się Wieczór Kultury Francuskiej, gdzie wystąpi czołowy gitarzysta z Francji - Jeremy Jouve. Wydarzeniem Konkursu będzie także światowa premiera koncertu Marka Pasiecznego na dwie gitary i orkiestrę symfoniczną.
Więcej informacji w dziale "kursy" i "konkursy".


W sobotę, 12 lipca 2008 roku na estradzie Filharmonii Łódzkiej wystąpi niezwykły zespół: na dzwonkach - takich, jakich używa się w czasie mszy św. - zagrają gimnazjaliści z Pittsburgha w Stanach Zjednoczonych, zespół „The Southminster Ringers”. Te proste rekwizyty, kojarzone z liturgią, okazują się mieć wyjątkowo szerokie możliwości, zwłaszcza jeśli gra się na nich w zespole. Amerykanie zagrają nie tylko utwory religijne, ale także kompozycje wybitnych twórców: Fryderyka Chopina i Georges'a Bizeta. Początek koncertu o godz. 19.00.
Zespół „The Southminster Ringers” powstał w 1969 roku z inicjatywy pastora Thomasa C. Flynna. Gra w nim 19 młodych muzyków, członków Kościoła Prezbiteriańskiego. Koncertują w kiltach na pamiątkę założycieli zgromadzenia, którzy przybyli do USA z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Szkocji. Regularnie usługują podczas nabożeństw, koncertują na benefisach, imprezach kulturalnych i charytatywnych, występują dla kościołów i szkół. Wielokrotnie gościli w amerykańskiej telewizji. Czterokrotnie grali na oficjalne zaproszenie w Białym Domu. Odbyli wiele tournées po Europie i Stanach Zjednoczonych. Dzwonki, na których koncertują ringersi, to rekwizyt ściśle związany z religią i liturgią. Ich podobizny odnajdujemy m.in. na malowidłach i rzeźbach religijnych. Podobnie jak organy miały nadawać brzmieniu średniowiecznej muzyki kościelnej nastrój mistycyzmu i świętości. Od XII wieku używane są w czasie mszy św. w momencie Podniesienia, więc ich dźwięk utożsamiano z głosem Boga. Dzwonki oznaczają radość, raj oraz wezwanie do modlitwy i przestrzegania przykazań.
Łódzki występ „ringersów” jest częścią ich 28. trasy koncertowej. Polskę odwiedzą po raz trzeci. Po jednej z ich poprzednich wizyt, w 1998 roku, powstał w Zelowie zespół ”Zelowskie Dzwonki”.
Bilety na koncert w wyjątkowej cenie: 10 zł dla dorosłych, dzieci wchodzą gratis!


W piątek, 18 lipca 2008 roku o godz. 19.00 w hallu katalogowym Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie (ul. Dobra 56/66) odbędzie się koncert pieśni Macieja Małeckiego do sonetów i fragmentów dramatów Wiliama Szekspira Ten, komu gwiazda sprzyja. Wystąpią: Eliza Dżyga (sopran) i Katarzyna Bienias (fortepian). Usłyszymy też szerszy wybór sonetów w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka, które zaprezentuje Robert Kuraś. Wstęp wolny.


Kolejne dwa koncerty Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski" odbędą się w sobotę, 19 lipca 2008 roku w Tumie oraz dzień później, 20 lipca - w Kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Nieborowie. W programie pierwszego z nich, zatytułowanego Barok ukraiński: między Wschodem a Zachodem, znajdą się nazwiska kompozytorów, których koleje życia odnajdujemy na mapach polskiej i ukraińskiej. Lwowski zespół A Cappella Leopolis zagra m.in. utwory Marcina Leopolity (Missa Paschalis), Maksyma Berezowskiego (koncert chóralny Otcze nasz, 3 stychy pryczasne), Artemija Wedela (koncert chóralny Hospody, Boze nasz). W niedzielę natomiast wystąpi zespół Lute Duo czyli Anna Kowalska i Anton Birula oraz Katarzyna Wiwer, uważana za jeden z najlepszych sopranów barokowych w Polsce. W programie koncertu zatytułowanego Muzyczna podróż po mapie Europy znajdą się utwory m.in. Claudio Monteverdiego, Johna Dowlanda i Henry Purcella.


W dniach 27-31 lipca 2008 roku odbędzie się w Warszawie szósta edycja Dni Fryderyka Chopina w Warszawie - Chopiniana. Od innych festiwali i konkursów, których patronem jest Fryderyk Chopin, różni się tym, że eksponując dziedzictwo najwybitniejszego polskiego kompozytora, czyni to w nowatorski sposób, starając się pomijać formę tradycyjnego recitalu fortepianowego. Tradycją Chopinianów są koncerty w miejscach, związanych w różny sposób z życiem i twórczością kompozytora: w Bazylice św. Krzyża, gdzie spoczywa Serce Chopina i w Belwederze, gdzie młody kompozytor grywał Wielkiemu Księciu Konstantemu podczas prywatnych audiencji, a także w Kościele ss. Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu, w Łazienkach (między innymi pod Pomnikiem Chopina).
Festiwal rozpocznie koncert Inny świat, Monsieur Chopin, w ramach którego publiczność usłyszy kilkanaście najbardziej wartościowych, znanych ale także nieznanych piosenek ze słowami wybitnych polskich poetów i autorów tekstów oraz kompozytorów, wiążących się z życiem i twórczością Fryderyka Chopina, z jego związkami z Polską, Warszawą, Mazowszem, a także z drugą ojczyzną – Francją. Wśród artystów wystąpią Joanna Trzepiecińska i Piotr Machalica. W programie koncertu Mistrz i uczeń (30 lipca) zostaną wykonane utwory m.in. Andrzeja Ornalskiego – dwa Koncerty fortepianowe w Stylu Młodego Chopina, F. Chopina - Rondo c-moll op. 1 oraz J. Elsnera - Septet D-dur na flet, klarnet, skrzypce, altówkę, wiolonczelę, kontrabas i fortepian. Tradycyjnie, festiwal Chopiniana zakończy wielogodzinny koncert, odbywający się pod pomnikiem Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich, podczas którego zaprezentuje się 6 - 7 młodych polskich pianistów, legitymujących się sukcesami na międzynarodowych konkursach.

Read more


VII Podlaskie Muzyczne Spotkania z Naturą „Franciszkiada, czyli granie na byle czym” odbędą się 27 lipca 2008 roku w Białymstoku i Augustowie. Podczas imprezy zaprezentują się soliści i zespoły z Polski i zza granicy, grające na niekonwencjonalnych instrumentach. Spotkania mają formę konkursu z nagrodami dla profesjonalistów i amatorów niekonwencjonalnego muzykowania. Zasadą wszystkich edycji jest czynny udział Jury, które co roku przygotowuje nowe prezentacje. Członkami Jury są: Tadeusz Trojanowski – kompozytor grający m in. na maszynie do pisania, pieczątkach, dziurkaczu, dzwonkach, butelkach i kołowrotku, Zbigniew Graca – dyrygent grający na grzebieniu marynarskim oraz Robert Panek – kompozytor grający na konewce ogrodowej, rurze ogrodowej, rogu bawolim i kieliszkach.
W części konkursowej mogą brać udział amatorzy i profesjonaliści wykonujący muzykę na instrumentach samodzielnie wykonanych lub na niekonwencjonalnym instrumentarium (listek, trawa, fujarka wierzbowa, piła, maszyna do pisania, garnki, szklanki etc.). Konkurs przebiega w dwóch kategoriach wiekowych: I grupa - od 0 do 12 lat i II grupa - od 13 lat i dorośli. Zgłoszenia uczestników przyjmowane są do 15 lipca 2008 roku (formularz dostępny na stronie www.trojanowscy.pl).
„Franciszkiada” rozpocznie się o godz. 12.00 na Dziedzińcu przy Muzeum (Ratuszu) w Białymstoku. W programie: rozpoczęcie „Franciszkiady” uroczystym sygnałem na rurze metalowej, przesłuchania konkursowe i pozakonkursowe, ogłoszenie wyników i występ Gwiazd „Franciszkiady”: Jana Anuszkiewicza – koło od roweru, puszki, płot metalowy, brzekadła, beczka, Wojciecha Sakowicza – didgeridoo, Tomasza Miszkuńca – słowik gwiżdżący melodie świata i Andrzeja Kozłowskiego – piła. W Augustowie o godz. 17.30 w Hotelu Karmel nad Nettą odbędzie się Koncert Laureatów tegorocznej „Franciszkiady” połączony z wręczeniem nagród i koncertem gwiazd. Koncert poprowadzi Lidia Maria Trojanowska.
Ponadto laureaci konkursu dwukrotnie wystąpią podczas Międzynarodowego Festiwalu gry na instrumentach unikatowych - 2 sierpnia 2008 roku w Starogardzie Gdańskim i 3 sierpnia 2008 roku w Gdańsku.


Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra” wraz z Polską Filharmonią Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku zaprasza na organizowany corocznie cykl koncertów organowych w ramach Jarmarku św. Dominika. Koncerty odbędą się w zabytkowych murach Bazyliki św. Mikołaja w każdą niedzielę i poniedziałek w czasie trwania Jarmarku Dominikańskiego - czyli od 27 lipca do 18 sierpnia 2008 roku (z wyłączeniem niedzieli odpustowej 3 sierpnia).
Międzynarodowy cykl koncertów już od wielu lat stanowi stały punkt obchodów święta św. Dominika, a koncerty organowe z udziałem znakomitych artystów cieszą się ogromną popularnością wśród gdańszczan oraz turystów licznie odwiedzających latem 1000-letni gród nad Motławą. W tym roku w ramach cyklu odbędzie się 7 koncertów. Na wszystkie jest wstęp wolny.

Read more


Cykl 10 letnich koncertów Muzyka w zabytkach starego Gdańska, organizowany w ramach Gdańskiego Lata Muzycznego, odbędzie się w dniach 29 lipca – 9 sierpnia 2008 roku. Koncerty będą miały miejsce w najcenniejszych, zabytkowych kościołach Gdańska - Kościele św. Elżbiety, Kościele św. Katarzyny, Kościele św. Brygidy, Kościele św. Piotra i Pawła, Kościele św. Barbary i Kościele Świętej Trójcy, a także w Domu Uphagena, Ratuszu Staromiejskim, Centralnym Muzeum Morskim i Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Słowo o historii zabytków wygłosi prof. Andrzej Januszajtis.

Read more


Teatr Wielki – Opera Narodowa zaprasza na otwarcie wystawy MODA NA OPERĘ, które odbędzie się 31 lipca 2008 roku o godz. 14.00 w podcieniach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie (Warszawa, Plac Bankowy 3/5).
Na wystawę składają się zdjęcia, wykonane 4 i 11 czerwca w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, na których artyści baletu prezentują kostiumy wykonane przez słynnych projektantów, pochodzące ze znanych oper: Damy Pikowej, Fausta, Oniegina, Opowieści Hoffmanna, Rigoletto, baletów: La Dolce Vita i Pana Twardowskiego, operetki – Wesołej wdówki. Jedenaście zdjęć z sesji uzupełniają fotografie ze spektakli: Iwona, księżniczka Burgunda, Zabobon, czyli Krakowiacy i górale oraz Sylwestra 2007 w Operze Narodowej. Autorem sesji jest współpracujący z Operą Narodową Paweł „Blitz” Rosłon, a stylizację przygotowała Joanna Medyńska. Celem wystawy jest przedstawienie różnorodności kostiumów, znajdujących się w zbiorach Teatru Wielkiego oraz pokazanie młodych artystów baletu w roli modela. Zdjęcia robione były między innymi w: modelatorni, przy garderobach orkiestry czy też na tarasie obok malarni.
Wystawę będzie można obejrzeć do 31 sierpnia 2008 roku.