Polmic - FB

calendar of events

2006 2007 2008 2009 2010
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Sierpniowe rocznice:

3 sierpnia
 • 60-te urodziny obchodzi Mariusz Matuszewski, kompozytor, skrzypek, altowiolista i pedagog, absolwent kompozycji Floriana Dąbrowskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu, wykładowca poznańskiej uczelni muzycznej oraz kierownik muzyczny Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie

4 sierpnia
5 sierpnia
 • 70-te urodziny świętuje Piotr Lachert, kompozytor, pianista i pedagog

9 sierpnia
 • 45-te urodziny obchodzi muzykolog Dorota Krawczyk

10 sierpnia
11 sierpnia
13 sierpnia
 • 35-te urodziny obchodzi muzykolog Piotr Podlipniak

 • 70-te urodziny Piotra Marczewskiego, kompozytora, pianisty i dyrygenta, studenta klasy fortepianiu Marii Wiłkomirskiej oraz kompozycji Tomasza Kiesewettera w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi, twórczy muzyki do ponad 200 filmów i 30 spektakli teatralnych

21 sierpnia
25 sierpnia
 • przypada 30. rocznica śmierci Feliksa Rybickiego (1899-1978), pianisty, dyrygenta, pedagoga i kompozytora

26 sierpnia
27 sierpnia
29 sierpnia
 • 95-te urodziny obchodzi Jan Ekier, pianista, kompozytor, pedagog i redaktor

 • przypada 85. rocznica urodzin śpiewaczki Krystyny Jamroz (1923-1986)

31 sierpnia
 • 5. rocznica śmierci Tadeusza Machla (1922-2003), kompozytora, organisty i pedagoga


Od 1 maja do 20 września 2008 roku codziennie (oprócz niedziel i świąt) o godzinie 12.00 w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie (Stare Miasto, ul. Świętojańska 8) odbywać się będzie piąta edycja cyklu pt. „Wielkie Organy w Archikatedrze”.
Cykl „Wielkie Organy w Archikatedrze” to: koncert na żywo na Wielkich Organach Archikatedry Warszawskiej (ok. 25 minut) w wykonaniu najlepszych polskich organistów (podczas każdego koncertu wykonywany jest m.in. utworu legendarnego organisty katedry warszawskiej Mieczysława Surzyńskiego za życia zwanego „polskim Bachem”) oraz zwiedzanie podziemi i grobowców Archikatedry Warszawskiej – miejsce spoczynku m.in: Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, arcybiskupów warszawskich, książąt mazowieckich, Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej – Gabriela Narutowicza, Ignacego Mościckiego, Stanisława Wojciechowskiego, Premiera Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Jana Paderewskiego oraz laureata nagrody Nobla Henryka Sienkiewicza.
Archikatedra Św. Jana Chrzciciela stanowi jedno z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski. W jej murach wygłaszał kazania ksiądz Piotr Skarga, Władysław IV Waza zaprzysiągł swoje pacta conventa, tu miały miejsce śluby, koronacje 2 władców Polski, pogrzeby wielu osobistości oraz została zaprzysiężona Konstytucja 3 maja. Do dziś odbywają się w niej ważne uroczystości narodowe. Tu na początku XXw. pracował i tworzył wybitny kompozytor, improwizator i organista Mieczysław Surzyński. Bazylika została wyposażona w 1987r. we wspaniałe, najwyższej klasy Wielkie Koncertowe Organy. 60 głosowy instrument zbudowała niemiecka firma Eule.
Wejściówki (bezpośrednio przed koncertem): 9 zł dorośli, 6 zł młodzież i dzieci.


63 Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju odbędzie się w dniach 1-9 sierpnia 2008 roku.

Read more


51 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej trwać będzie od 24 czerwca do 26 sierpnia 2008 roku w Katedrze Oliwskiej w Gdańsku. Zainaugurował go występ Romana Peruckiego, dyrektora Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, wraz z orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz kwartetem The Gdansk Philharmonic Brass. Wykonano m.in. wiązankę tematów filmowych Ennio Morricone oraz po raz pierwszy w Polsce jego kompozycję Quatro Concerto.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie to najstarszy w Polsce i jeden z najstarszych tego typu festiwali na świecie. W tegorocznej edycji imprezy odbędzie się 18 koncertów. Wystąpi czterech organistów z Polski (Błażej Musiałczyk z Katedry w Gdańsku-Oliwie, Arkadiusz Bialic z bazyliki o. paulinów na Skałce w Krakowie, Julian Gembalski kierownik Katedry Organów i Klawesynu na Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Roman Perucki), a także muzycy z Belgii, Francji, Niemiec, Norwegii, Szwecji i Włoch. Gwiazdą festiwalu będzie Jon Laukvik z Norwegii; artysta ten koncertuje w całej Europie, Japonii, Korei i USA, zasiada w jury międzynarodowych konkursów organowych, m.in. w Dallas, Nuremberg, Odense, Alkmaar czy Monachium, jest też autorem wysoko cenionych publikacji o tematyce organowej.

Read more


XXIV Letnie Wieczory Muzyczne 2008 w Kazimierzu nad Wisłą odbywać się będą w każdą sobotę lipca i sierpnia o godz. 19. Wśród propozycji festiwalowych na uwagę zasługuje m.in. koncert inauguracyjny z udziałem ukraińskiego Tria Bandurzystek „Oriana”, wykonanie oratorium Droga Nadziei, spotkanie ze znakomitym gawędziarzem i popularyzatorem muzyki ludowej Józefem Brodą oraz z Jarosławem Kretem, kojarzonym najczęściej z prognozowaniem pogody na telewizyjnym ekranie, a tym razem opowiadającym o swojej pasji fotografowania i zdjęciach wykonywanych dla „National Geographic”, zebranych w albumie Moja Ziemia Święta. Podczas kolejnych wieczorów przy słynnych, zabytkowych organach kazimierskich z 1620 roku zasiądą: wybitny znawca królewskiego instrumentu Wiktor Łyjak, Dela Jatautaite z Litwy i Bruno Oberhammer z Austrii, posłuchamy także puzonisty Romana Siwka i sopranistki Sylwii Strugińskiej. Wydarzeniem festiwalu będzie z pewnością koncert Konstantego Andrzeja Kulki, któremu towarzyszyć będzie ukraiński mistrz fletni Pana i cymbałów - Georgij Agratina oraz Robert Grudzień. Kazimierskie Wieczory zakończy spektakl Słowo Herberta z okazji obchodzonego aktualnie Roku Herbertowskiego; posłuchamy recytacji znanego i lubianego aktora Krzysztofa Kolbergera. Wieczór ten będzie obfitował w wątki osobiste, wniesione promocją książki artysty Przypadek nie-przypadek.

Read more


Wrocławski festiwal Forum Musicum poświęcony muzyce dawnej wykonywanej na historycznych instrumentach i z zastosowaniem historycznych praktyk wykonawczych oddbędzie się w dniach 2-28 sierpnia 2008 roku. Tematem tegorocznej edycji jest architektura jako przestrzeń muzyczna. Oznacza to tylko tyle, że muzyka zazwyczaj pisana była do określonej sytuacji: do kościoła, do teatru, do pałacu, do salonu, do sali koncertowej, do wykonania na wolnym powietrzu. Biorąc pod uwagę te uwarunkowania, festiwal proponuje muzykę w doskonale znanych publiczności wnętrzach, ale użytych inaczej niż zazwyczaj...

Read more


FESTIWAL ZBIGNIEWA HERBERTA MUZYKA SŁÓW
Gdynia i Gdańsk, 2-3 sierpnia 2008


Rok 2008 został ogłoszony rokiem Zbigniewa Herberta w 10 rocznicę jego śmierci. To zainspirowało Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra i G.O.K. Sinfonietta Nordica, aby wspólnie z partnerami Art Deco Group, gdyńską Akademią Morską oraz z gdańską Akademią Muzyczną im. St. Moniuszki, zorganizować wydarzenie poświęcone Księciu Poetów, które łącząc słowo i muzykę wprowadzi publiczność w intymny świat poezji Zbigniewa Herberta.
Festiwal Zbigniewa Herberta Muzyka Słów powstał przy udziale wybitnych artystów z Polski, Anglii, Francji, Grecji i USA. Odbędzie się w dniach 2-3 sierpnia 2008 roku. Jego główną ideą jest przedstawienie twórczości i sylwetki Zbigniewa Herberta oraz muzycznych wizji i interpretacji jego utworów. Publiczność będzie miała niezwykłą możliwość wysłuchania między innymi takich wierszy, jak Nike, która się waha, Przesłanie Pana Cogito oraz Elegia na odejście w języku polskim oraz angielskim, francuskim i greckim w bardzo oryginalnej i frapującej szacie muzycznej autorstwa współczesnych kompozytorów.
W sobotę, 2 sierpnia 2008 roku - pierwszego dnia Festiwalu zostaną zaprezentowane utwory kompozytorów młodego pokolenia: Sylvii Filus (Francja), Krzysztofa Aleksandra Janczaka, Georgiosa Kissasa (Grecja), Ryszarda Osady i Jacka Rządkowskiego. W niedzielę, 3 sierpnia zabrzmi muzyka ich mistrzów: Romualda Twardowskiego, Jonathana Dawe (USA), Adriana Williamsa (Anglia), Piotra Mossa (Polska/Francja) i Zbigniewa Kozuba. Poezję Zbigniewa Herberta w premierowych brzmieniach wykonają znakomici artyści sztuki wokalnej: Piotr Kusiewicz – tenor, Dorota Całek - sopran, Magdalena Molendowska – mezzosopran i Tomasz Rak - baryton. Towarzyszyć im będzie Gdyńska Orkiestra Kameralna Sinfonietta Nordica pod batutą utalentowanego dyrygenta - Pawła Kos-Nowickiego.
Przed każdym koncertem o godz. 18.15 publiczność będzie miała okazję spotkać się z kompozytorami, wykonawcami i gośćmi specjalnymi.
WSTĘP WOLNY

Read more


Cykl 10 letnich koncertów Muzyka w zabytkach starego Gdańska, organizowany w ramach Gdańskiego Lata Muzycznego, odbędzie się w dniach 29 lipca – 9 sierpnia 2008 roku. Koncerty będą miały miejsce w najcenniejszych, zabytkowych kościołach Gdańska - Kościele św. Elżbiety, Kościele św. Katarzyny, Kościele św. Brygidy, Kościele św. Piotra i Pawła, Kościele św. Barbary i Kościele Świętej Trójcy, a także w Domu Uphagena, Ratuszu Staromiejskim, Centralnym Muzeum Morskim i Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Słowo o historii zabytków wygłosi prof. Andrzej Januszajtis.

Read more


Teatr Wielki – Opera Narodowa zaprasza na otwarcie wystawy MODA NA OPERĘ, które odbędzie się 31 lipca 2008 roku o godz. 14.00 w podcieniach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie (Warszawa, Plac Bankowy 3/5).
Na wystawę składają się zdjęcia, wykonane 4 i 11 czerwca w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, na których artyści baletu prezentują kostiumy wykonane przez słynnych projektantów, pochodzące ze znanych oper: Damy Pikowej, Fausta, Oniegina, Opowieści Hoffmanna, Rigoletto, baletów: La Dolce Vita i Pana Twardowskiego, operetki – Wesołej wdówki. Jedenaście zdjęć z sesji uzupełniają fotografie ze spektakli: Iwona, księżniczka Burgunda, Zabobon, czyli Krakowiacy i górale oraz Sylwestra 2007 w Operze Narodowej. Autorem sesji jest współpracujący z Operą Narodową Paweł „Blitz” Rosłon, a stylizację przygotowała Joanna Medyńska. Celem wystawy jest przedstawienie różnorodności kostiumów, znajdujących się w zbiorach Teatru Wielkiego oraz pokazanie młodych artystów baletu w roli modela. Zdjęcia robione były między innymi w: modelatorni, przy garderobach orkiestry czy też na tarasie obok malarni.
Wystawę będzie można obejrzeć do 31 sierpnia 2008 roku.


Recitale Chopinowskie w Żelazowej Woli

Od 4 maja do 28 września w każdą niedzielę w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli odbywać się będą recitale chopinowskie w wykonaniu czołowych gwiazd polskiej pianistyki.
Koncerty Chopinowskie odbywają się od 1954 roku z inicjatywy prof. Zbigniewa Drzewieckiego, wybitnego polskiego pianisty i pedagoga. Sezon koncertowy trwa od maja do końca września. W recitalach niedzielnych występowali najwybitniejsi polscy i zagraniczni pianiści, przede wszystkim laureaci Międzynarodowych Konkursów Chopinowskich. Położona w odległości 54 kilometrów od Warszawy Żelazowa Wola, z pięknym parkiem i dworkiem, w którym urodził się kompozytor jest tłumnie odwiedzana przez gości z kraju i z zagranicy. Twórcy Domu Urodzenia Fryderyka Chopina dołożyli wszelkich starań, aby dom miał wygląd typowego dworku z okresu życia Chopina. Znajduje się tu Muzeum, którego wnętrze zostało wyposażone w meble, tkaniny dekoracyjne, sztychy oraz instrumenty muzyczne z epoki, a także sala koncertowa, w której odbywają się cykliczne koncerty.
Do roku 2005 organizatorem wszystkich koncertów w Żelazowej Woli było Towarzystwo im. Fryderyka Chopina, a od roku 2006 jest nim Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

PROGRAM – SIERPIEŃ:
 • Niedziela, 3.08. 2008, godz. 12.00 i 15.00 - Gracjan Szymczak
 • Niedziela, 10.08. 2008, godz. 12.00 i 15.00 - Łukasz Trepczyński
 • Niedziela, 17.08. 2008, godz. 12.00 i 15.00 - Kazimierz Gierżod
 • Niedziela, 24.08. 2008, godz. 12.00 i 15.00 - Rinko Kobayashi
 • Niedziela, 31.08. 2008, godz. 12.00 - Eva Vorobjeva
  godz. 15.00 - Edward Wolanin


Festiwal Zespołów Kameralnych - Koncerty pod Lipą i Koncerty Królewskie, organizowany przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, odbędzie się w Warszawie w dniach 29 czerwca - 31 sierpnia 2008 roku.
To cykl letnich koncertów plenerowych rokrocznie odbywających się w Łazienkach Królewskich oraz w Wilanowie, będących rodzajem filharmonii plenerowej. Koncerty odbywają się w każdą letnią niedzielę wakacji. W Łazienkach Królewskich, na Scenie pod Lipą (pod autentycznym, ogromnym, wiekowym drzewem lipy) o godzinie 13.30 – to cykl pod nazwą "Koncerty Pod Lipą". Na Tarasie Różanym Pałacu w Wilanowie, o godzinie 16.30, jako dokładne powtórzenie tego, co w Łazienkach odbywa się cykl "Koncertów Królewskich". Są one prezentacją najwybitniejszych polskich i zagranicznych orkiestr kameralnych, zespołów muzyki dawnej, salonowych oraz promenadowych, wykonujących standardy jazzowe, muzykę filmową i przeboje muzyki klasycznej. Gwiazdami tegorocznej edycji festiwalu będą dwie orkiestry: Orkiestra Kameralna "Amadeus" pod dyrekcją Agnieszki Duczmal i PacificYouth Orchestra Vienna (Chiny, Japonia, Tajwan).

Read more


Koncerty X Letniego Festiwalu Muzycznego Płockiej Orkiestry Symfonicznej odbywać się będą w niedziele oraz piątki lipca i sierpnia – od 6 lipca do 31 sierpnia 2008 roku. W zabytkowych częściach Płocka zabrzmi muzyka symfoniczna, kameralna, oratoryjna, a także jazzowa i popularna. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Read more


IV Letni Festiwal Muzyczny „W Krainie Chopina” będzie trwał od 21 czerwca do 21 września 2008 roku. Zainauguruje go koncert utworów L. van Beethovena i J. Brahmsa w wykonaniu Orkiestry Letniego Festiwalu Muzycznego pod dyrekcją Grzegorza Berniaka, któremu towarzyszyć będzie pokaz sztucznych ogni. Wstęp na wszystkie koncerty festiwalowe jest bezpłatny.
Festiwal łączy ideę rodzinnej rekreacji wśród pięknej przyrody Puszczy Kampinoskiej z obcowaniem ze sztuką, a zwłaszcza muzyką w mistrzowskim wykonaniu. Jego program wypełnią recitale, koncerty muzyki organowej, kameralnej, jazzowej, a także wystawy i warsztaty artystyczne w zabytkowych kościołach, pałacach, galeriach i salach koncertowych. W każdą niedzielę przez całe lato w 20 miejscowościach położonych wokół Puszczy Kampinoskiej: Błoniu, Borzęcinie, Brochowie, Granicy, Izabelinie, Kampinosie, Laskach (Warszawskich), Leoncinie, Lesznie, Łomiankach, Młodzieszynie, Niepokalanowie, Ołtarzewie, Ożarowie Mazowieckim, Sochaczewie, Starych Babicach, Teresinie, Zaborowie, Organizatorami są: Samorząd Województwa Mazowieckiego, Powiat Warszawski Zachodni, Towarzystwo Muzyczne im. Kazimierza Wiłkomirskiego, Związek Międzygminny Kampinos, samorządy, parafie i placówki kulturalne z 12 gmin. Oprócz wykonawców znanych i uznanych festiwal prezentuje i promuje młodych utalentowanych artystów, laureatów renomowanych konkursów, rozpoczynających dopiero swoją karierę. Młodzi muzycy tworzą także festiwalową orkiestrę.


W kolejne niedziele od 6 lipca do 21 września 2008 roku odbędzie się w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie (ul. Świętojańska 8) XV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Organy Archikatedry”. Początek recitali organowych o godzinie 16.00.
W tegorocznym festiwalu weźmie udział wielu wybitnych wirtuozów m.in.: Fabrice Pitrois - doskonały wirtuoz z Francji, laureat I nagrody konkursu organowego w Lyonie, organista tytularny katedry w Narbonne, Francisco Amaya Martinez – hiszpański wirtuoz gry organowej, a także multiinstrumentalista (koncertujący pianista, klawesynista i dyrygent), wspaniały muzyk, wzięty kompozytor, profesor konserwatorium w Alicante oraz Ignace Michiels – jeden z najwybitniejszych belgijskich organistów, posiadający w repertuarze komplet utworów J. S. Bacha, C. Francka, F. Mendelssohna, M. Duprego, J. G. Rheinbergera, C. M. Widora i L. Vierne’a. Program festiwalu wzbogacą dwa recitale bachowskie w ramach cyklu Wszystkie utwory organowe Jana Sebastiana Bacha w Archikatedrze Warszawskiej.
Festiwal organizuje Fundacja „Festiwal Muzyki Sakralnej”.
Wstęp na koncerty po wykupieniu cegiełek, z których dochód przeznaczany jest na konserwację organów – 10 zł dorośli, 7 zł dzieci, młodzież i emeryci.

Read more


W dniach 3-31 sierpnia 2008 roku odbędzie się Letni Festiwal Nowego Miasta. Muzyka i Historia, podczas którego publiczność będzie miała niepowtarzalną okazję wpatrywania się w architekturę i wsłuchiwania w muzykę oraz w opowieści o burzliwych i arcyciekawych dziejach świątyń znajdujących się na Nowym Mieście w Warszawie.
Podczas czterech koncertów festiwalu zabrzmi wiele pereł muzyki wokalnej oraz instrumentalnej. Publiczność wysłucha między innymi Koncertu D-dur „del Gardellino” Antonio Vivaldiego w wykonaniu Essentia Musica pod dyr. Tytusa Wojnowicza, kwartetu Franciszka Schuberta Der Tod und das Mädchen w wykonaniu Kwartetu Camerata, Exsultate, jubilate KV165 Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu Marty Boberskiej i III Koncertu skrzypcowego A-dur Feliksa Janiewicza w wykonaniu Zbigniewa Pilcha, którym towarzyszyć będzie Nowa Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Pawła Kos-Nowickiego. O historii świątyń, w których będą odbywać się koncerty „Letniego Festiwalu Nowego Miasta”, opowie ceniony varsavianista, nazywany warszawskim czarodziejem, znawca wszystkich zakamarków Stolicy - Andrzej Kochanowski.
Tegoroczny szlak Festiwalu zaprowadzi nas do kościoła p.w. Św. Franciszka Serafickiego (3 sierpnia o godz. 14.00), kościoła p.w. Św. Jacka (10 sierpnia o godz. 13.00), kościoła p.w. Św. Ducha (24 sierpnia o godz. 13.30) oraz kościoła p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (31 sierpnia o godz. 15.00).
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Nowa Orkiestra Kameralna.

Read more


Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra” wraz z Polską Filharmonią Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku zaprasza na organizowany corocznie cykl koncertów organowych w ramach Jarmarku św. Dominika. Koncerty odbędą się w zabytkowych murach Bazyliki św. Mikołaja w każdą niedzielę i poniedziałek w czasie trwania Jarmarku Dominikańskiego - czyli od 27 lipca do 18 sierpnia 2008 roku (z wyłączeniem niedzieli odpustowej 3 sierpnia).
Międzynarodowy cykl koncertów już od wielu lat stanowi stały punkt obchodów święta św. Dominika, a koncerty organowe z udziałem znakomitych artystów cieszą się ogromną popularnością wśród gdańszczan oraz turystów licznie odwiedzających latem 1000-letni gród nad Motławą. W tym roku w ramach cyklu odbędzie się 7 koncertów. Na wszystkie jest wstęp wolny.

Read more


Koncerty VIII Festiwalu „Letnie Wieczory Muzyczne” DZIEKANKA 2008 odbywać się będą w każdą środę i czwartek lipca oraz sierpnia o godz. 18.00 na dziedzińcu lub w sali koncertowej Domu Studenckiego "Dziekanka" w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 56/60). W programie m.in. utwory chóralne Haendla, Mozarta, Rossiniego i Fauré, kwartety smyczkowe Griega i Szostakowicza, utwory wiolonczelowe Beethovena i Schumanna, a także inne kompozycje klarnetowe, akordeonowe, skrzypcowe i wokalne, w tym tanga polskie okresu międzywojennego oraz tanga argentyńskie.

Read more


Już po raz szesnasty Akademia Muzyczna w Poznaniu wraz z Władzami Miasta Poznania i Muzeum Narodowym zaprasza na cykl Letnich Koncertów Ratuszowych. Podobnie jak w latach poprzednich oferta festiwalu jest bogata i interesująca. Muzykę kameralną, fortepianową, wokalną i akordeonową usłyszymy w wykonaniu studentów, pedagogów i absolwentów poznańskiej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego. Tradycyjnie spotkania z muzyką odbywać się będą w każdą środę lipca i sierpnia 2008 roku o godz. 17.00 w Sali Renesansowej Ratusza Poznańskiego. Wstęp na koncerty jest wolny, jednak z uwagi na wymogi muzealne ilość słuchaczy ograniczona została przez dyrekcję Muzeum Historii Miasta Poznania do 100 osób.

Read more


Koncerty III Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Słowo i Muzyka u Jezuitów” w Jastrzębiej Górze odbywać się będą w każdą środę lipca i sierpnia o godz. 20.00 w Kościele Parafialnym pw. św. Ignacego Loyoli. Gośćmi koncertów będą tak znani artyści polskiej muzyki i teatru, jak: Krzysztof Penderecki, Krzysztof Kolberger, Marek Torzewski, Anna Szałapak, a także Chór Polskiego Radia w Krakowie, Zespół Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i Polska Filharmonia Kameralna Wojciecha Rajskiego.
Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Słowo i Muzyka u Jezuitów” to atrakcyjna oferta kulturalna skierowana zarówno do mieszkańców Pomorza, jak i do turystów, których liczba podczas wakacji dochodzi w Jastrzębiej Górze do prawie 30 tysięcy. Pomysłodawcą festiwalu jest ks. Józef Łągwa i Robert Grudzień, którzy swoim zapałem zarazili mieszkańców Jastrzębiej Góry. Staramy się, aby program festiwalu był ciekawy i miał wysoki poziom, ale zarazem żeby przyciągnął jak najszerszą publiczność. W tym roku przygotowaliśmy bardzo różnorodne propozycje: od koncertu chóru polskiego radia, poprzez występy śpiewaków, aktorów, po utwory lżejsze o charakterze edukacyjnym. Będzie muzyka rumuńska, szwedzka, usłyszymy cymbały koncertowe – mówi dyrektor festiwalu Robert Grudzień. – Zależy nam również na tym, by pokazać młodych artystów. Dlatego na festiwalu obok uznanych gwiazd mają szansę wystąpić osoby, które dopiero zaczynają swoją karierę.
Wstęp na koncerty jest wolny. Podczas festiwalu będzie można zakupić cegiełki na budowę organów piszczałkowych, które zostały sprowadzone do Jastrzębiej Góry z kościoła Św. Katarzyny w Hamburgu. Są to uniwersalne organy koncertowe składające się z 7 tysięcy piszczałek, o możliwości wydobycia 75 barw. Po odbudowie będą to jedne z najlepszych koncertowych organów na Pomorzu.

Read more


XVIII Festiwal „Letnie Koncerty Organowe” w Krakowie odbędzie się w dniach 3 lipca – 14 sierpnia 2008 roku w każdy czwartek. Festiwal, organizowany przez Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” oraz krakowską Akademię Muzyczną, stał się jedną z najważniejszych imprez kulturalnych krakowskiego lata. Muzyka organowa w wykonaniu znakomitych organistów z kraju i z zagranicy rozbrzmiewa w upalne wieczory lipca i sierpnia w najpiękniejszych krakowskich świątyniach – OO. Karmelitów „Na Piasku”, OO. Paulinów „Na Skałce”, Bazylice Św. Floriana, Bazylice Mariackiej, Kościele Św. Krzyża. W tym roku gośćmi festiwalu będą wirtuozi gry na organach: Wolfgang Reisinger (Austria), Ennio Cominetti (Włochy), Mirosława Semeniuk-Podraza (Polska), Henryk Gwardak (Finlandia), Robert Brodacki (Polska), Jakub Pankowiak (Polska) i Serge Schoonbroodt (Belgia).
Bilety: Normalny - 25 zł, ulgowy - 15 zł.

Patronat medialny nad festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej

Read more