Polmic - FB

calendar of events

2006 2007 2008 2009 2010
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Sierpniowe rocznice:

3 sierpnia
  • 60-te urodziny obchodzi Mariusz Matuszewski, kompozytor, skrzypek, altowiolista i pedagog, absolwent kompozycji Floriana Dąbrowskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu, wykładowca poznańskiej uczelni muzycznej oraz kierownik muzyczny Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie

4 sierpnia
5 sierpnia
  • 70-te urodziny świętuje Piotr Lachert, kompozytor, pianista i pedagog

9 sierpnia
  • 45-te urodziny obchodzi muzykolog Dorota Krawczyk

10 sierpnia
11 sierpnia
13 sierpnia
  • 35-te urodziny obchodzi muzykolog Piotr Podlipniak

  • 70-te urodziny Piotra Marczewskiego, kompozytora, pianisty i dyrygenta, studenta klasy fortepianiu Marii Wiłkomirskiej oraz kompozycji Tomasza Kiesewettera w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi, twórczy muzyki do ponad 200 filmów i 30 spektakli teatralnych

21 sierpnia
25 sierpnia
  • przypada 30. rocznica śmierci Feliksa Rybickiego (1899-1978), pianisty, dyrygenta, pedagoga i kompozytora

26 sierpnia
27 sierpnia
29 sierpnia
  • 95-te urodziny obchodzi Jan Ekier, pianista, kompozytor, pedagog i redaktor

  • przypada 85. rocznica urodzin śpiewaczki Krystyny Jamroz (1923-1986)

31 sierpnia
  • 5. rocznica śmierci Tadeusza Machla (1922-2003), kompozytora, organisty i pedagoga


Od 1 maja do 20 września 2008 roku codziennie (oprócz niedziel i świąt) o godzinie 12.00 w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie (Stare Miasto, ul. Świętojańska 8) odbywać się będzie piąta edycja cyklu pt. „Wielkie Organy w Archikatedrze”.
Cykl „Wielkie Organy w Archikatedrze” to: koncert na żywo na Wielkich Organach Archikatedry Warszawskiej (ok. 25 minut) w wykonaniu najlepszych polskich organistów (podczas każdego koncertu wykonywany jest m.in. utworu legendarnego organisty katedry warszawskiej Mieczysława Surzyńskiego za życia zwanego „polskim Bachem”) oraz zwiedzanie podziemi i grobowców Archikatedry Warszawskiej – miejsce spoczynku m.in: Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, arcybiskupów warszawskich, książąt mazowieckich, Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej – Gabriela Narutowicza, Ignacego Mościckiego, Stanisława Wojciechowskiego, Premiera Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Jana Paderewskiego oraz laureata nagrody Nobla Henryka Sienkiewicza.
Archikatedra Św. Jana Chrzciciela stanowi jedno z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski. W jej murach wygłaszał kazania ksiądz Piotr Skarga, Władysław IV Waza zaprzysiągł swoje pacta conventa, tu miały miejsce śluby, koronacje 2 władców Polski, pogrzeby wielu osobistości oraz została zaprzysiężona Konstytucja 3 maja. Do dziś odbywają się w niej ważne uroczystości narodowe. Tu na początku XXw. pracował i tworzył wybitny kompozytor, improwizator i organista Mieczysław Surzyński. Bazylika została wyposażona w 1987r. we wspaniałe, najwyższej klasy Wielkie Koncertowe Organy. 60 głosowy instrument zbudowała niemiecka firma Eule.
Wejściówki (bezpośrednio przed koncertem): 9 zł dorośli, 6 zł młodzież i dzieci.


63 Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju odbędzie się w dniach 1-9 sierpnia 2008 roku.

Read more


51 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej trwać będzie od 24 czerwca do 26 sierpnia 2008 roku w Katedrze Oliwskiej w Gdańsku. Zainaugurował go występ Romana Peruckiego, dyrektora Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, wraz z orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz kwartetem The Gdansk Philharmonic Brass. Wykonano m.in. wiązankę tematów filmowych Ennio Morricone oraz po raz pierwszy w Polsce jego kompozycję Quatro Concerto.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie to najstarszy w Polsce i jeden z najstarszych tego typu festiwali na świecie. W tegorocznej edycji imprezy odbędzie się 18 koncertów. Wystąpi czterech organistów z Polski (Błażej Musiałczyk z Katedry w Gdańsku-Oliwie, Arkadiusz Bialic z bazyliki o. paulinów na Skałce w Krakowie, Julian Gembalski kierownik Katedry Organów i Klawesynu na Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Roman Perucki), a także muzycy z Belgii, Francji, Niemiec, Norwegii, Szwecji i Włoch. Gwiazdą festiwalu będzie Jon Laukvik z Norwegii; artysta ten koncertuje w całej Europie, Japonii, Korei i USA, zasiada w jury międzynarodowych konkursów organowych, m.in. w Dallas, Nuremberg, Odense, Alkmaar czy Monachium, jest też autorem wysoko cenionych publikacji o tematyce organowej.

Read more


XXIV Letnie Wieczory Muzyczne 2008 w Kazimierzu nad Wisłą odbywać się będą w każdą sobotę lipca i sierpnia o godz. 19. Wśród propozycji festiwalowych na uwagę zasługuje m.in. koncert inauguracyjny z udziałem ukraińskiego Tria Bandurzystek „Oriana”, wykonanie oratorium Droga Nadziei, spotkanie ze znakomitym gawędziarzem i popularyzatorem muzyki ludowej Józefem Brodą oraz z Jarosławem Kretem, kojarzonym najczęściej z prognozowaniem pogody na telewizyjnym ekranie, a tym razem opowiadającym o swojej pasji fotografowania i zdjęciach wykonywanych dla „National Geographic”, zebranych w albumie Moja Ziemia Święta. Podczas kolejnych wieczorów przy słynnych, zabytkowych organach kazimierskich z 1620 roku zasiądą: wybitny znawca królewskiego instrumentu Wiktor Łyjak, Dela Jatautaite z Litwy i Bruno Oberhammer z Austrii, posłuchamy także puzonisty Romana Siwka i sopranistki Sylwii Strugińskiej. Wydarzeniem festiwalu będzie z pewnością koncert Konstantego Andrzeja Kulki, któremu towarzyszyć będzie ukraiński mistrz fletni Pana i cymbałów - Georgij Agratina oraz Robert Grudzień. Kazimierskie Wieczory zakończy spektakl Słowo Herberta z okazji obchodzonego aktualnie Roku Herbertowskiego; posłuchamy recytacji znanego i lubianego aktora Krzysztofa Kolbergera. Wieczór ten będzie obfitował w wątki osobiste, wniesione promocją książki artysty Przypadek nie-przypadek.

Read more


Wrocławski festiwal Forum Musicum poświęcony muzyce dawnej wykonywanej na historycznych instrumentach i z zastosowaniem historycznych praktyk wykonawczych oddbędzie się w dniach 2-28 sierpnia 2008 roku. Tematem tegorocznej edycji jest architektura jako przestrzeń muzyczna. Oznacza to tylko tyle, że muzyka zazwyczaj pisana była do określonej sytuacji: do kościoła, do teatru, do pałacu, do salonu, do sali koncertowej, do wykonania na wolnym powietrzu. Biorąc pod uwagę te uwarunkowania, festiwal proponuje muzykę w doskonale znanych publiczności wnętrzach, ale użytych inaczej niż zazwyczaj...

Read more


FESTIWAL ZBIGNIEWA HERBERTA MUZYKA SŁÓW
Gdynia i Gdańsk, 2-3 sierpnia 2008


Rok 2008 został ogłoszony rokiem Zbigniewa Herberta w 10 rocznicę jego śmierci. To zainspirowało Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra i G.O.K. Sinfonietta Nordica, aby wspólnie z partnerami Art Deco Group, gdyńską Akademią Morską oraz z gdańską Akademią Muzyczną im. St. Moniuszki, zorganizować wydarzenie poświęcone Księciu Poetów, które łącząc słowo i muzykę wprowadzi publiczność w intymny świat poezji Zbigniewa Herberta.
Festiwal Zbigniewa Herberta Muzyka Słów powstał przy udziale wybitnych artystów z Polski, Anglii, Francji, Grecji i USA. Odbędzie się w dniach 2-3 sierpnia 2008 roku. Jego główną ideą jest przedstawienie twórczości i sylwetki Zbigniewa Herberta oraz muzycznych wizji i interpretacji jego utworów. Publiczność będzie miała niezwykłą możliwość wysłuchania między innymi takich wierszy, jak Nike, która się waha, Przesłanie Pana Cogito oraz Elegia na odejście w języku polskim oraz angielskim, francuskim i greckim w bardzo oryginalnej i frapującej szacie muzycznej autorstwa współczesnych kompozytorów.
W sobotę, 2 sierpnia 2008 roku - pierwszego dnia Festiwalu zostaną zaprezentowane utwory kompozytorów młodego pokolenia: Sylvii Filus (Francja), Krzysztofa Aleksandra Janczaka, Georgiosa Kissasa (Grecja), Ryszarda Osady i Jacka Rządkowskiego. W niedzielę, 3 sierpnia zabrzmi muzyka ich mistrzów: Romualda Twardowskiego, Jonathana Dawe (USA), Adriana Williamsa (Anglia), Piotra Mossa (Polska/Francja) i Zbigniewa Kozuba. Poezję Zbigniewa Herberta w premierowych brzmieniach wykonają znakomici artyści sztuki wokalnej: Piotr Kusiewicz – tenor, Dorota Całek - sopran, Magdalena Molendowska – mezzosopran i Tomasz Rak - baryton. Towarzyszyć im będzie Gdyńska Orkiestra Kameralna Sinfonietta Nordica pod batutą utalentowanego dyrygenta - Pawła Kos-Nowickiego.
Przed każdym koncertem o godz. 18.15 publiczność będzie miała okazję spotkać się z kompozytorami, wykonawcami i gośćmi specjalnymi.
WSTĘP WOLNY

Read more


Cykl 10 letnich koncertów Muzyka w zabytkach starego Gdańska, organizowany w ramach Gdańskiego Lata Muzycznego, odbędzie się w dniach 29 lipca – 9 sierpnia 2008 roku. Koncerty będą miały miejsce w najcenniejszych, zabytkowych kościołach Gdańska - Kościele św. Elżbiety, Kościele św. Katarzyny, Kościele św. Brygidy, Kościele św. Piotra i Pawła, Kościele św. Barbary i Kościele Świętej Trójcy, a także w Domu Uphagena, Ratuszu Staromiejskim, Centralnym Muzeum Morskim i Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Słowo o historii zabytków wygłosi prof. Andrzej Januszajtis.

Read more


Teatr Wielki – Opera Narodowa zaprasza na otwarcie wystawy MODA NA OPERĘ, które odbędzie się 31 lipca 2008 roku o godz. 14.00 w podcieniach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie (Warszawa, Plac Bankowy 3/5).
Na wystawę składają się zdjęcia, wykonane 4 i 11 czerwca w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, na których artyści baletu prezentują kostiumy wykonane przez słynnych projektantów, pochodzące ze znanych oper: Damy Pikowej, Fausta, Oniegina, Opowieści Hoffmanna, Rigoletto, baletów: La Dolce Vita i Pana Twardowskiego, operetki – Wesołej wdówki. Jedenaście zdjęć z sesji uzupełniają fotografie ze spektakli: Iwona, księżniczka Burgunda, Zabobon, czyli Krakowiacy i górale oraz Sylwestra 2007 w Operze Narodowej. Autorem sesji jest współpracujący z Operą Narodową Paweł „Blitz” Rosłon, a stylizację przygotowała Joanna Medyńska. Celem wystawy jest przedstawienie różnorodności kostiumów, znajdujących się w zbiorach Teatru Wielkiego oraz pokazanie młodych artystów baletu w roli modela. Zdjęcia robione były między innymi w: modelatorni, przy garderobach orkiestry czy też na tarasie obok malarni.
Wystawę będzie można obejrzeć do 31 sierpnia 2008 roku.


Recitale Chopinowskie w Żelazowej Woli

Od 4 maja do 28 września w każdą niedzielę w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli odbywać się będą recitale chopinowskie w wykonaniu czołowych gwiazd polskiej pianistyki.
Koncerty Chopinowskie odbywają się od 1954 roku z inicjatywy prof. Zbigniewa Drzewieckiego, wybitnego polskiego pianisty i pedagoga. Sezon koncertowy trwa od maja do końca września. W recitalach niedzielnych występowali najwybitniejsi polscy i zagraniczni pianiści, przede wszystkim laureaci Międzynarodowych Konkursów Chopinowskich. Położona w odległości 54 kilometrów od Warszawy Żelazowa Wola, z pięknym parkiem i dworkiem, w którym urodził się kompozytor jest tłumnie odwiedzana przez gości z kraju i z zagranicy. Twórcy Domu Urodzenia Fryderyka Chopina dołożyli wszelkich starań, aby dom miał wygląd typowego dworku z okresu życia Chopina. Znajduje się tu Muzeum, którego wnętrze zostało wyposażone w meble, tkaniny dekoracyjne, sztychy oraz instrumenty muzyczne z epoki, a także sala koncertowa, w której odbywają się cykliczne koncerty.
Do roku 2005 organizatorem wszystkich koncertów w Żelazowej Woli było Towarzystwo im. Fryderyka Chopina, a od roku 2006 jest nim Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

PROGRAM – SIERPIEŃ:
  • Niedziela, 3.08. 2008, godz. 12.00 i 15.00 - Gracjan Szymczak
  • Niedziela, 10.08. 2008, godz. 12.00 i 15.00 - Łukasz Trepczyński
  • Niedziela, 17.08. 2008, godz. 12.00 i 15.00 - Kazimierz Gierżod
  • Niedziela, 24.08. 2008, godz. 12.00 i 15.00 - Rinko Kobayashi
  • Niedziela, 31.08. 2008, godz. 12.00 - Eva Vorobjeva
    godz. 15.00 - Edward Wolanin


Festiwal Zespołów Kameralnych - Koncerty pod Lipą i Koncerty Królewskie, organizowany przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, odbędzie się w Warszawie w dniach 29 czerwca - 31 sierpnia 2008 roku.
To cykl letnich koncertów plenerowych rokrocznie odbywających się w Łazienkach Królewskich oraz w Wilanowie, będących rodzajem filharmonii plenerowej. Koncerty odbywają się w każdą letnią niedzielę wakacji. W Łazienkach Królewskich, na Scenie pod Lipą (pod autentycznym, ogromnym, wiekowym drzewem lipy) o godzinie 13.30 – to cykl pod nazwą "Koncerty Pod Lipą". Na Tarasie Różanym Pałacu w Wilanowie, o godzinie 16.30, jako dokładne powtórzenie tego, co w Łazienkach odbywa się cykl "Koncertów Królewskich". Są one prezentacją najwybitniejszych polskich i zagranicznych orkiestr kameralnych, zespołów muzyki dawnej, salonowych oraz promenadowych, wykonujących standardy jazzowe, muzykę filmową i przeboje muzyki klasycznej. Gwiazdami tegorocznej edycji festiwalu będą dwie orkiestry: Orkiestra Kameralna "Amadeus" pod dyrekcją Agnieszki Duczmal i PacificYouth Orchestra Vienna (Chiny, Japonia, Tajwan).

Read more


Koncerty X Letniego Festiwalu Muzycznego Płockiej Orkiestry Symfonicznej odbywać się będą w niedziele oraz piątki lipca i sierpnia – od 6 lipca do 31 sierpnia 2008 roku. W zabytkowych częściach Płocka zabrzmi muzyka symfoniczna, kameralna, oratoryjna, a także jazzowa i popularna. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Read more


IV Letni Festiwal Muzyczny „W Krainie Chopina” będzie trwał od 21 czerwca do 21 września 2008 roku. Zainauguruje go koncert utworów L. van Beethovena i J. Brahmsa w wykonaniu Orkiestry Letniego Festiwalu Muzycznego pod dyrekcją Grzegorza Berniaka, któremu towarzyszyć będzie pokaz sztucznych ogni. Wstęp na wszystkie koncerty festiwalowe jest bezpłatny.
Festiwal łączy ideę rodzinnej rekreacji wśród pięknej przyrody Puszczy Kampinoskiej z obcowaniem ze sztuką, a zwłaszcza muzyką w mistrzowskim wykonaniu. Jego program wypełnią recitale, koncerty muzyki organowej, kameralnej, jazzowej, a także wystawy i warsztaty artystyczne w zabytkowych kościołach, pałacach, galeriach i salach koncertowych. W każdą niedzielę przez całe lato w 20 miejscowościach położonych wokół Puszczy Kampinoskiej: Błoniu, Borzęcinie, Brochowie, Granicy, Izabelinie, Kampinosie, Laskach (Warszawskich), Leoncinie, Lesznie, Łomiankach, Młodzieszynie, Niepokalanowie, Ołtarzewie, Ożarowie Mazowieckim, Sochaczewie, Starych Babicach, Teresinie, Zaborowie, Organizatorami są: Samorząd Województwa Mazowieckiego, Powiat Warszawski Zachodni, Towarzystwo Muzyczne im. Kazimierza Wiłkomirskiego, Związek Międzygminny Kampinos, samorządy, parafie i placówki kulturalne z 12 gmin. Oprócz wykonawców znanych i uznanych festiwal prezentuje i promuje młodych utalentowanych artystów, laureatów renomowanych konkursów, rozpoczynających dopiero swoją karierę. Młodzi muzycy tworzą także festiwalową orkiestrę.


W kolejne niedziele od 6 lipca do 21 września 2008 roku odbędzie się w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie (ul. Świętojańska 8) XV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Organy Archikatedry”. Początek recitali organowych o godzinie 16.00.
W tegorocznym festiwalu weźmie udział wielu wybitnych wirtuozów m.in.: Fabrice Pitrois - doskonały wirtuoz z Francji, laureat I nagrody konkursu organowego w Lyonie, organista tytularny katedry w Narbonne, Francisco Amaya Martinez – hiszpański wirtuoz gry organowej, a także multiinstrumentalista (koncertujący pianista, klawesynista i dyrygent), wspaniały muzyk, wzięty kompozytor, profesor konserwatorium w Alicante oraz Ignace Michiels – jeden z najwybitniejszych belgijskich organistów, posiadający w repertuarze komplet utworów J. S. Bacha, C. Francka, F. Mendelssohna, M. Duprego, J. G. Rheinbergera, C. M. Widora i L. Vierne’a. Program festiwalu wzbogacą dwa recitale bachowskie w ramach cyklu Wszystkie utwory organowe Jana Sebastiana Bacha w Archikatedrze Warszawskiej.
Festiwal organizuje Fundacja „Festiwal Muzyki Sakralnej”.
Wstęp na koncerty po wykupieniu cegiełek, z których dochód przeznaczany jest na konserwację organów – 10 zł dorośli, 7 zł dzieci, młodzież i emeryci.

Read more


W dniach 3-31 sierpnia 2008 roku odbędzie się Letni Festiwal Nowego Miasta. Muzyka i Historia, podczas którego publiczność będzie miała niepowtarzalną okazję wpatrywania się w architekturę i wsłuchiwania w muzykę oraz w opowieści o burzliwych i arcyciekawych dziejach świątyń znajdujących się na Nowym Mieście w Warszawie.
Podczas czterech koncertów festiwalu zabrzmi wiele pereł muzyki wokalnej oraz instrumentalnej. Publiczność wysłucha między innymi Koncertu D-dur „del Gardellino” Antonio Vivaldiego w wykonaniu Essentia Musica pod dyr. Tytusa Wojnowicza, kwartetu Franciszka Schuberta Der Tod und das Mädchen w wykonaniu Kwartetu Camerata, Exsultate, jubilate KV165 Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu Marty Boberskiej i III Koncertu skrzypcowego A-dur Feliksa Janiewicza w wykonaniu Zbigniewa Pilcha, którym towarzyszyć będzie Nowa Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Pawła Kos-Nowickiego. O historii świątyń, w których będą odbywać się koncerty „Letniego Festiwalu Nowego Miasta”, opowie ceniony varsavianista, nazywany warszawskim czarodziejem, znawca wszystkich zakamarków Stolicy - Andrzej Kochanowski.
Tegoroczny szlak Festiwalu zaprowadzi nas do kościoła p.w. Św. Franciszka Serafickiego (3 sierpnia o godz. 14.00), kościoła p.w. Św. Jacka (10 sierpnia o godz. 13.00), kościoła p.w. Św. Ducha (24 sierpnia o godz. 13.30) oraz kościoła p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (31 sierpnia o godz. 15.00).
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Nowa Orkiestra Kameralna.

Read more


Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra” wraz z Polską Filharmonią Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku zaprasza na organizowany corocznie cykl koncertów organowych w ramach Jarmarku św. Dominika. Koncerty odbędą się w zabytkowych murach Bazyliki św. Mikołaja w każdą niedzielę i poniedziałek w czasie trwania Jarmarku Dominikańskiego - czyli od 27 lipca do 18 sierpnia 2008 roku (z wyłączeniem niedzieli odpustowej 3 sierpnia).
Międzynarodowy cykl koncertów już od wielu lat stanowi stały punkt obchodów święta św. Dominika, a koncerty organowe z udziałem znakomitych artystów cieszą się ogromną popularnością wśród gdańszczan oraz turystów licznie odwiedzających latem 1000-letni gród nad Motławą. W tym roku w ramach cyklu odbędzie się 7 koncertów. Na wszystkie jest wstęp wolny.

Read more


Koncerty VIII Festiwalu „Letnie Wieczory Muzyczne” DZIEKANKA 2008 odbywać się będą w każdą środę i czwartek lipca oraz sierpnia o godz. 18.00 na dziedzińcu lub w sali koncertowej Domu Studenckiego "Dziekanka" w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 56/60). W programie m.in. utwory chóralne Haendla, Mozarta, Rossiniego i Fauré, kwartety smyczkowe Griega i Szostakowicza, utwory wiolonczelowe Beethovena i Schumanna, a także inne kompozycje klarnetowe, akordeonowe, skrzypcowe i wokalne, w tym tanga polskie okresu międzywojennego oraz tanga argentyńskie.

Read more


Już po raz szesnasty Akademia Muzyczna w Poznaniu wraz z Władzami Miasta Poznania i Muzeum Narodowym zaprasza na cykl Letnich Koncertów Ratuszowych. Podobnie jak w latach poprzednich oferta festiwalu jest bogata i interesująca. Muzykę kameralną, fortepianową, wokalną i akordeonową usłyszymy w wykonaniu studentów, pedagogów i absolwentów poznańskiej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego. Tradycyjnie spotkania z muzyką odbywać się będą w każdą środę lipca i sierpnia 2008 roku o godz. 17.00 w Sali Renesansowej Ratusza Poznańskiego. Wstęp na koncerty jest wolny, jednak z uwagi na wymogi muzealne ilość słuchaczy ograniczona została przez dyrekcję Muzeum Historii Miasta Poznania do 100 osób.

Read more


Koncerty III Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Słowo i Muzyka u Jezuitów” w Jastrzębiej Górze odbywać się będą w każdą środę lipca i sierpnia o godz. 20.00 w Kościele Parafialnym pw. św. Ignacego Loyoli. Gośćmi koncertów będą tak znani artyści polskiej muzyki i teatru, jak: Krzysztof Penderecki, Krzysztof Kolberger, Marek Torzewski, Anna Szałapak, a także Chór Polskiego Radia w Krakowie, Zespół Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i Polska Filharmonia Kameralna Wojciecha Rajskiego.
Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Słowo i Muzyka u Jezuitów” to atrakcyjna oferta kulturalna skierowana zarówno do mieszkańców Pomorza, jak i do turystów, których liczba podczas wakacji dochodzi w Jastrzębiej Górze do prawie 30 tysięcy. Pomysłodawcą festiwalu jest ks. Józef Łągwa i Robert Grudzień, którzy swoim zapałem zarazili mieszkańców Jastrzębiej Góry. Staramy się, aby program festiwalu był ciekawy i miał wysoki poziom, ale zarazem żeby przyciągnął jak najszerszą publiczność. W tym roku przygotowaliśmy bardzo różnorodne propozycje: od koncertu chóru polskiego radia, poprzez występy śpiewaków, aktorów, po utwory lżejsze o charakterze edukacyjnym. Będzie muzyka rumuńska, szwedzka, usłyszymy cymbały koncertowe – mówi dyrektor festiwalu Robert Grudzień. – Zależy nam również na tym, by pokazać młodych artystów. Dlatego na festiwalu obok uznanych gwiazd mają szansę wystąpić osoby, które dopiero zaczynają swoją karierę.
Wstęp na koncerty jest wolny. Podczas festiwalu będzie można zakupić cegiełki na budowę organów piszczałkowych, które zostały sprowadzone do Jastrzębiej Góry z kościoła Św. Katarzyny w Hamburgu. Są to uniwersalne organy koncertowe składające się z 7 tysięcy piszczałek, o możliwości wydobycia 75 barw. Po odbudowie będą to jedne z najlepszych koncertowych organów na Pomorzu.

Read more


XVIII Festiwal „Letnie Koncerty Organowe” w Krakowie odbędzie się w dniach 3 lipca – 14 sierpnia 2008 roku w każdy czwartek. Festiwal, organizowany przez Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” oraz krakowską Akademię Muzyczną, stał się jedną z najważniejszych imprez kulturalnych krakowskiego lata. Muzyka organowa w wykonaniu znakomitych organistów z kraju i z zagranicy rozbrzmiewa w upalne wieczory lipca i sierpnia w najpiękniejszych krakowskich świątyniach – OO. Karmelitów „Na Piasku”, OO. Paulinów „Na Skałce”, Bazylice Św. Floriana, Bazylice Mariackiej, Kościele Św. Krzyża. W tym roku gośćmi festiwalu będą wirtuozi gry na organach: Wolfgang Reisinger (Austria), Ennio Cominetti (Włochy), Mirosława Semeniuk-Podraza (Polska), Henryk Gwardak (Finlandia), Robert Brodacki (Polska), Jakub Pankowiak (Polska) i Serge Schoonbroodt (Belgia).
Bilety: Normalny - 25 zł, ulgowy - 15 zł.

Patronat medialny nad festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej

Read more


Do 24 sierpnia 2008 roku trwać będzie w Katedrze Rzeszowskiej i Kościołach Rzeszowa XVII Festiwal Muzyczny „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej”. Koncerty odbywają się w każdą niedzielę. Podczas większości z nich zabrzmią utwory klasyka organowej muzyki XX wieku, Oliviera Messiaena, którego setną rocznicę urodzin świat muzyczny obchodzi w bieżącym roku.
Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Marek Stefański.

Read more


W niedzielę, 22 czerwca 2008 roku w sali Trybunału Koronnego w Lublinie zainaugurowany został cykl Koncertów Prezydenckich. Kolejne koncerty będą miały miejsce w każdą niedzielę o godz. 19 w tej samej sali aż do 31 sierpnia 2008 roku. Weźmie w nich udział 19 wykonawców m.in.: Anna Karasińska (śpiew), Konstanty Andrzej Kulka (skrzypce), Elżbieta Karaś-Krasztel, Jadwiga Kotnowska (flet), Mariusz Klimsiak, Agnieszka Kozło, Zbigniew Raubo (fortepian), Łukasz Kuropaczewski (gitara), Marcin Zdunik (wiolonczela). Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Read more


III Światowy Festiwal Kontrabasowy Wrocław 2008

Od 10 do 17 sierpnia 2008 roku we Wrocławiu odbędzie się III Światowy Festiwal Kontrabasowy, którego pomysłodawcą, organizatorem i dyrektorem jest Irena Olkiewicz - Prezes Polskiego Stowarzyszenia Kontrabasistów. Światowy Festiwal Kontrabasowy we Wrocławiu jest zjawiskiem unikalnym w skali światowej, ponieważ jako jedyna z czterech inicjatyw kontrabasowych w świecie (obok amerykańskiej, czeskiej i francuskiej) łączy warsztaty dla profesjonalnych muzyków z koncertami dla miłośników muzyki klasycznej, jazzu i muzyki flamenco. Celem tego przedsięwzięcia jest zainteresowanie muzyką na kontrabas w na tyle ciekawy i różnorodny sposób, aby wrocławska inicjatywa kontrabasowa zachowała swój dotychczasowy wysoki poziom artystyczny, a jednocześnie stała się wizytówką Wrocławia, Dolnego Śląska i Polski.
Światowy Festiwal Kontrabasowy we Wrocławiu jest młodszym bratem Międzynarodowej Konwencji Kontrabasowej, która powstała lata temu w Stanach Zjednoczonych za sprawą Gary'ego Karra. Odbywa się co dwa lata w roku parzystym, w uzupełnieniu do festiwalu amerykańskiego, który ma swoją edycję w lata nieparzyste. Organizatorami wrocławskiego festiwalu jest Polskie Stowarzyszenie Kontrabasistów we współpracy z Akademią Muzyczną.
Tegoroczna edycja Festiwalu Kontrabasowego we Wrocławiu składa się z dwóch wydarzeń - I Międzynarodowego Konkursu Kontrabasowego „Wratislavia” oraz III Światowego Festiwalu Kontrabasowego. Organizatorzy przygotowali łącznie 30 koncertów, w których zaprezentuje się 150 wykonawców z całego świata.
I Międzynarodowy Konkurs Kontrabasowy „Wratislavia” przeznaczony jest głównie dla muzyków walczących o szlify klasy mistrzowskiej, choć zmagania konkursowe może podziwiać każdy (w Akademii Muzycznej i Filharmonii), a w sympozjum i klasach mistrzowskim przed południem może wziąć udział ten, kto zakupi karnet na wszystkie koncerty. Tę część Festiwalu objął Patronatem Honorowym jeden z najwybitniejszych wirtuozów kontrabasu XX wieku, legendarny Maestro Gary Karr z USA. On też ufundował Nagrodę Specjalną obok innej równie ważnej - Nagrody Grand Prix, ufundowanej przez Prezydenta Wrocławia - Rafała Dutkiewicza.
III Światowy Festiwal Kontrabasowy skierowany jest do szerokiego grona miłośników muzyki klasycznej i jazzowej. Ze względu na to niezmiernie zróżnicowane grono słuchaczy Polskie Stowarzyszenie Kontrabasistów zaproponowało bogatą ofertę programową, z której każdy może wybrać coś dla siebie wyjątkowego. Do Wrocławia zjadą się gwiazdy tego formatu, co Ron Carter, Francois Rabbath, Lars Danielsson, Renaud Garcia-Fons czy Kevin Kenner. Łącznikiem pomiędzy konkursem a festiwalem jest Koncert Laureatów, który odbędzie się 9 sierpnia w Filharmonii Wrocławskiej o godz. 18.00.
III Międzynarodowy Festiwal Kontrabasowy i I Międzynarodowy Konkurs Kontrabasowy „Wratislavia” zostały włączone w obchody Jubileuszu 60-lecia Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

program festiwalu - plik pdf


Iwona Hossa występuje zwykle jako solistka operowa oraz na estradzie w dziełach oratoryjnych. Na Kolorach Polski w dniu 10 sierpnia 2008 roku podczas koncertu w Klasztorze Księży Salezjanów w Lutomiersku potężny skład muzyków zastąpi jeden instrument: sopranistka zaśpiewa z towarzyszeniem organów.
Sugerując się miejscem (kościół klasztoru salezjanów) artystka skompletowała program z przewagą utworów religijnych. Usłyszymy m.in. Domine DeusAgnus Dei z Mszy Koronacyjnej Wolfganga Amadeusa Mozarta, arie z kantat Johanna Sebastiana Bacha oraz Offertorium z Mszy Polskiej Jana Maklakiewicza. Ponadto w repertuarze pieśni Roberta Schumanna, Franza Schuberta i Stanisława Moniuszki. Sopranistce będzie towarzyszyć Waldemar Gawiejnowicz.


Dwóch artystów związanych ze słynnym zespołem Die Kölner Akademie wystąpi w 10 sierpnia 2008 roku o godzinie 18:00 w Auli Leopoldyńskiej we Wrocławiu. Orkiestrą LEOPOLDINUM dyrygować będzie Michael Willens (na zdjęciu), absolwent słynnej Juilliard Music School w Nowym Jorku, dyrektor Kölner Akademie, laureat wielu prestiżowych nagród zarówno w dziedzinie muzyki dawnej jak i nowo odkrytych dzieł. Solistą w koncercie Głazunowa będzie saksofonista Michael Niesemann, jeden z najbardziej znanych wykonawców muzyki barokowej na instrumentach historycznych oraz wykonawca repertuaru jazzowego i współczesnego na oboju i saksofonie. W programie koncertu utwory kompozytorów: Ottorino Respighi, Gerald Finzi, Arnold Schönberg, Aleksander Glazunow i Benjamin Britten.


W piątek, 11 lipca 2008 roku o godz. 19.00 koncertem w Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu rozpocznie się tegoroczna, siódma edycja Sądeckiego Festiwalu Muzyki Organowej „L'Arte Organica”. W ramach nadchodzącej edycji odbędą się 4 koncerty organowe, kolejno: 11 i 31 lipca oraz 13 i 22 sierpnia, w wykonaniu wirtuozów tego instrumentu. Na początek w krąg muzyki niemieckiej wprowadzi nas Włoch - Ennio Cominetti. Na wszystkie koncerty wstęp wolny.
Zasadniczą ideą organizacji Festiwalu jest popularyzacja literatury muzycznej, na ogół bardzo mało znanej, stworzonej z myślą o organach jako instrumencie koncertowym. W koncertach Sądeckiego Festiwalu Organowego „L'Arte Organica” występują wirtuozi organów - muzycy z Polski i zagranicy. Na podkreślenie zasługuje różnorodność stylistyczna muzyki prezentowanej na Festiwalu. Obok kompozycji wielkich klasyków: Bacha i Haendla - można usłyszeć muzykę organową rzadko prezentowaną w Polsce.

Read more


W dniach 13-24 sierpnia 2008 roku na Zamku w Książu odbędzie się jubileuszowa, piąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki „Ensemble”. Z tej okazji organizatorzy przewidzieli niespodziankę – rozszerzenie formuły warsztatów muzycznych o pokrewną dziedzinę, którą jest teatr. W sierpniu zabytkowe wnętrza zamku odwiedzą najwybitniejsze postaci muzyki kameralnej z całego świata oraz największe indywidualności polskiego teatru, które pracować będą z młodymi adeptami sztuk scenicznych. Efekty tych spotkań zostaną zaprezentowane publiczności.
Formuła Festiwalu „Ensemble” jest niespotykana w Europie i cieszy się wielkim powodzeniem wśród uczestników i publiczności z całego świata. Do udziału zapraszani są wybitni artyści – profesorowie. Swój udział w Kursach Interpretacji Muzyki Kameralnej, będących nierozłączną częścią Festiwalu, zgłaszają studenci uczelni muzycznych z całego świata. Wielką innowacją jest to, iż profesorowie, oprócz indywidualnych konsultacji, zasiadają w zespołach razem ze studentami. Daje to młodym muzykom niepowtarzalną szansę grania wraz z wielkimi artystami, wspólnej pracy nad utworem, a przede wszystkim dyskusji nad jego interpretacją. Jest to także okazja do rozwijania talentów, wymiany doświadczeń, kontaktów, umiejętności współpracy, a także poznawania innych kultur.
Od tegorocznej edycji formuła Festiwalu zostaje poszerzona o pokrewną dziedzinę, którą jest teatr. Organizatorzy planują przełożenie idei zastosowanej w części muzycznej Festiwalu na działalność aktorską. W efekcie podczas Warsztatów Aktorskich im. Jerzego Grzegorzewskiego ze studentami pracować będą wybitne postaci polskiego teatru i kina: Wojciech Malajkat, Beata Fudalej i Zbigniew Zamachowski (gościnnie).
- Naszą ideą jest to, by festiwal odzwierciedlał ducha zawartego w słowie „ensemble” (fr. „razem”) – mówi Katarzyna Markowicz, dyrektor Festiwalu i prezes Fundacji „Ensemble” – Teatr to również dziedzina swymi korzeniami wpisująca się w zakres sztuk kameralnych – sam bowiem pierwotny termin „kammerspiele” odnosił się właśnie do małych form teatralnych, później dopiero, poprzez porównanie, został przeniesiony na muzykę. Mamy również nadzieję, że dwa istniejące w ramach Festiwalu „Ensemble” kursy – muzyczny i teatralny – będą wzajemnie łączyć się i przeplatać, a studenci i profesorowie będą inspirować się nawzajem oraz czerpać ze swoich umiejętności i doświadczeń. Aktorzy będą bowiem mogli wykorzystać przygotowywane przez młodych muzyków utwory jako ilustrację dramatów, natomiast powstałe w wyniku pracy nad sztuką krótkie etiudy, będą mogły urozmaicać przebieg koncertów.

Read more


IV Miedzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i Jego Europa” zatytułowany Od Pogorelicia do Czajkowskiego odbędzie się w Warszawe w dniach 15-31 sierpnia 2008 roku. Wypełnią go aż 24 koncerty, w tym 9 koncertów symfonicznych, 14 recitali fortepianowych i koncertów kameralnych. Wystąpi ponad 200 wykonawców, wśród których znajdą się światowej sławy pianiści: Ivo Pogorelić, Grigorij Sokołow, Olli Mustonen, Francois-Frédéric Guy, Aleksiej Lubimow, Nikolai Demidenko, Dina Yoffe, Markus Groh, Kristian Bezuidenhout, Philippe Giusiano, Kevin Kenner, Dang Thai Son, Janusz Olejniczak, Maciej Grzybowski. Wydarzeniem festiwalu będzie z pewnością wykonanie II Koncertu fortepianowego Andrzeja Czajkowskiego, a także występ znakomitego The Zehefmair Quartet oraz wykonanie Symfonii „Niedokończonej” Franza Schuberta z okazji przypadającej w tym roku 180-tej rocznicy śmierci jej twórcy w interpretacji znanej Orkiestry XVIII wieku pod batutą Fransa Brüggena.
Organizatorem festiwalu jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Koncerty odbywają się w salach Filharmonii Narodowej oraz w Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego.

Read more


IV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Sacrum Non Profanum " w Trzęsaczu odbędzie się w dniach 15-20 sierpnia 2008 roku. Impreza, organizowana przez Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów, jest przedsięwzięciem mającym na celu popularyzację muzyki wysokiej kompozytorów dawnych i współczesnych. Przez sześć dni Trzęsacz stanie się kulturalnym centrum regionu – w tym nadmorskich kurortów, ściągając melomanów z kraju i zagranicy zainteresowanych koncertami wybitnych artystów, oraz młodych muzyków o światowej renomie. Niezwykle ważnym i kulturotwórczym akcentem podczas czwartego festiwalu będzie nagranie płyty z prawykonaniami muzyki współczesnej - dorobkiem trzęsackiego festiwalu.
Koncerty odbędą się w kościele przy ul. Pałacowej w Trzęsaczu, Wstęp wolny.

Read more


W dniach 16-24 sierpnia 2008 roku orkiestra Arte dei Suonatori zaprasza do Paradyża na szóstą już edycję festiwalu „Muzyka w Raju”. Tym razem prócz muzyki barokowej przestrzeń przepięknej świątyni lubuskiego seminarium wypełni muzyka czasów średniowiecza, wykonywana przez zaprzyjaźnione z orkiestrą zespoły z Niemiec i Szwajcarii.


Festiwal „Muzyka w Raju”
Paradyż, 16-24 sierpnia 2008


W dniach 16-24 sierpnia 2008 roku, w pocysterskim opactwie w Paradyżu (województwo lubuskie) już po raz szósty odbędzie się festiwal „Muzyka w Raju” organizowany przez Fundację Muzyki Dawnej Canor oraz Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu. Każdego dnia, jak co roku, odbędą się dwa lub trzy koncerty (orkiestrowe, wokalne, kameralne i recitale), podczas których zabrzmi muzyka od wczesnego baroku po współczesność, a także oparta na motywach ludowych. Gośćmi tegorocznej edycji będą śpiewacy, wirtuozi gry na fletach prostych, na lutni oraz klawesynie, m.in. Maria Keohane – sopran, June Telletxea – sopran, Maria Sanner – alt, Bolette Roed – flet prosty, Corina Marti – flet, Michał Gondko – lutnia, Emmanuel Balssa - viola da gamba, Andreas Arend – lutnia, Allan Rasmussen – klawesyn i Alexis Kossenko – flet prosty oraz zespoły La Morra i Ars Choralis. Gospodarzem koncertów będzie jak zawsze Orkiestra Arte dei Suonatori.

Read more


W dniach 17-23 sierpnia 2008 roku w Dworku Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej odbędzie się siódma edycja Festiwalu Muzyki Kameralnej „Bravo Maestro”.
Festiwal ten jest imprezą muzyczną skupiającą w gronie wykonawców najwybitniejszych polskich artystów. Honorowy patronat nad Festiwalem objął prof. Krzysztof Penderecki. Program Festiwalu zawiera najwybitniejsze dzieła muzyki kameralnej, artyści zaś zapewniają unikatowe, wspaniałe interpretacje tych dzieł.

Read more


Wrocław Summer Guitar&Folk Festival 2008 odbędzie się w dniach 22-24 sierpnia 2008 roku na wrocławskiej Wyspie Słodowej. Przywódcą tego jedynego w Polsce wydarzenia jest światowej sławy gitarzysta fingerstyle - Tommy Emmanuel, który we Wrocławiu zaprezentuje nowy projekt z kwartetem smyczkowym (22 sierpnia). Artysta zaprosił także do udziału w wielogodzinnym gitarowym show (23 sierpnia) wielu znakomitych gitarzystów z różnych stron świata. Festiwal zakończy 24 sierpnia Flamenco Fusion Day - pierwszy raz w naszym kraju zaprezentuje się rewelacyjna międzynarodowa formacja "Jaleo" stworzona przez Louisa Winsberga.

Read more


Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i Zachęta Narodowa Galeria Sztuki zapraszają na otwarcie pokonkursowej wystawy prac na koncepcję ekspozycji stałej Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, które odbędzie się w holu głównym galerii Zachęta w piątek, 22 sierpnia 2008 roku o godz. 18.
Spotkanie z autorami zwycięskiego projektu - Migliore+Servetto Architetti Associati (Mediolan) – zaplanowane zostało na poniedziałek, 1 września 2008 roku o godz. 18 w sali kinowej Zachęty.


Czasy filmowej świetności "Hollyłodzi" przyniosły nie tylko znakomite obrazy, ale także wiele metrów taśmy świetnej muzyki filmowej. Zabrzmi ona 23 sierpnia 2008 roku w Inowłodzu w ramach festiwalu "Kolory Polski" w wykonaniu kwartetu smyczkowego Apertus. Zespół tworzą instrumentalistki, związane z orkiestrą Filharmonii Łódzkiej. Joanna Łuczak, Marta Kalińska, Joanna Krysińska-Gwarda i Maria Katarzyna Filipiak wykonują dzieła mistrzów gatunku i realizują autorskie projekty, inspirowane folklorem lub jazzem. Usłyszymy m.in. piosenkę z Misia Uszatka Piotra Hertla, Etiudę jazzową Henryka Czyża i balladę z serialu 07 zgłoś się Włodzimierza Korcza.
Przed koncertem organizatorzy zapraszają na spływ Pilicą. Jego trasa wiedzie z Tomaszowa Mazowieckiego (Ośrodek Wypoczynkowy "Przystań") do Inowłodza, prowadzi przez rezerwat na terenie Spalskiego Parku Krajobrazowego. Trasa należy do łatwych, liczy 19 km. Czas spływu: ok. 4 godzin. Informacje i zgłoszenia do wtorku 19 sierpnia włącznie drogą mailową: a.chciuk[at]filharmonia.lodz.pl.

Read more


W środę, 27 sierpnia 2008 roku Opera Wrocławska zainauguruje kolejny, 64. w powojennej historii, sezon artystyczny. W tym dniu na deskach teatru będzie można zobaczyć balet Esmeralda Cesare Pugniego w wykonaniu artystów Lwowskiego Akademickiego Teatru Opery i Baletu. Dwa dni później, 29 sierpnia artyścitów z Lwowa przedstawią jedną z najbardziej znanych oper Giuseppe Verdiego - Bal maskowy.
Ogółem Opera Wrocławska zaplanowała na nowy sezon artystyczny ponad 240 spektakli!


Koncert nadzwyczajny 30 sierpnia 2008 roku zainauguruje w Filharmonii Łódzkiej kilkuletni cykl W stronę Chopina. Gwiazdą wieczoru będzie laureat Konkursu Chopinowskiego Janusz Olejniczak, który wraz ze znakomitą Orkiestrą XVIII Wieku pod dyrekcją Fransa Brüggena zagra Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina. Artysta wykona go na historycznym fortepianie Erard z 1849 roku. Motywem przewodnim sobotniego koncertu będą związki Chopina z... Beethovenem. Dlatego też usłyszymy także między innymi VII Symfonię A-dur tego klasyka wiedeńskiego.
Orkiestra XVIII wieku to jeden z najlepszych na świecie zespołów, reprezentujących historyczny nurt wykonawstwa dzieł muzyki dawnej: 50 muzyków z 23 krajów gra na instrumentach z epoki lub ich kopiach. Pracują pod kierunkiem założyciela zespołu, cenionego znawcy muzyki dawnej, Fransa Brüggena.

Read more


Siedemnasty koncert z cyklu Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski", zatytułowany Fryderyk Chopin. Pieśni bez słów odbędzie się w sobotę, 30 sierpnia 2008 roku o godz. 20.00 w Muzeum Miasta Pabianic (Zamek, ul. Stary Rynek 1). Wystąpi znana pianistka i jazzmanka Lena Ledoff z towarzyszeniem Krzysztofa Ciesielskiego – kontrabas, Romana Ślefarskiego – perkusja i gościnnym udziałem Janusza Brycha – saksofon. Artyści wykonają m.in. Życzenie i Piosnkę litewską.
Przed koncertem – od godz. 19 - muzeum zaprasza do bezpłatnego zwiedzania stałych i czasowych ekspozycji, m.in.: Kowalstwo – ginący zawód, Pozdrowienia z Pabianic. Miasto na starej pocztówce, Henryk Debich – dyrygent, kompozytor, muzyk, pabianiczanin, Św. Maksymilian Maria Kolbe – franciszkanin, założyciel Rycerstwa niepokalanej i Niepokalanowa, patron Pabianic, 1894 – 1941.

Read more


Na projekt edukacyjny dla dzieci i młodzieży Wielki dla Małych zaprasza w niedzielę, 31 sierpnia 2008 roku Teatr Wielki w Warszawie. W programie odbędzie się pokaz techniki Teatru: TEATR BEZ KURTYNY, w ramach którego organizatorzy planują odkryć tajemnic widowni i orkiestronu, uruchomić zapadnie, obrotową scenę, sztankiety i sceniczne wózki oraz pokazać wyjątkowe efekty świetlne i dźwiękowe. Godziny rozpoczęcia pokazów: 11.00, 12.00 i 13.00. Bilety w cenie 5 zł w kasach przedsprzedaży oraz w dniu pokazów w holu przy wejściu głównym do Teatru.
Od września młodych widzów wraz z opiekunami Teatr Wielki zaprasza także na kolejne cykle programu Wielki dla Małych - spektakle połączone z warsztatami muzyczno-teatralnymi. Będzie można obejrzeć cieszące się dużą popularnością przedstawienia dla dzieci: balet Śpiąca królewna i opery: Magiczny Doremik oraz W Krainie Czarodziejskiego Fletu (spektakl przeniesiony na dużą scenę). Przed lub po każdym z przedstawień odbywać się będą warsztaty związane tematycznie ze spektaklem.

Read more


Przedostatni koncert z cyklu Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski", zatytułowany XVIII wiek w Polsce i nie tylko... odbędzie się w niedzielę, 31 sierpnia 2008 roku o godz. 18.00 w Klasztorze Sióstr Urszulanek w Sieradzu (ul. Dominikańska 16). W wykonaniu Orkiestry Barokowej „Concerto Polacco” i Zespołu Wokalnego „Sine Nomine” pod dyrekcją Marka Toporowskiego usłyszymy kompozycje polskich i zagranicznych twórców baroku – Jana Engela, Marc-Antoine Charpentiera, Josepha Haydna, Józefa Zeidlera, Józefa Kobierkowicza i Johanna Sebastiana Bacha.

Read more