Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2007 2008 2009 2010 2011
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Tournée Lustra z muzyką Béli Bartóka oraz Janusza Bieleckiego będzie miało miejsce w dniach 1-3, 19 i 26 października 2009 roku. Trasę zainauguruje koncert w Filharmonii Krakowskiej.

Na projekt Lustra złożą się koncerty, podczas których zabrzmi Muzyka na instrumenty strunowe, perkusję i czelestę Béli Bartóka oraz premierowe kompozycje Janusza Bieleckiego w aranżacji Andrzeja Jagodzińskiego. Zaproszenie do współpracy przyjęli znakomici artyści: Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Michała Nesterowicza, Andrzej Jagodziński, Henryk Miśkiewicz, Robert Majewski, Czesław Bartkowski oraz Adam Cegielski. Balansowanie na pograniczu klasyki i jazzu jest dla mnie zjawiskiem fascynującym i zawsze podchodziłem do takich zadań z nadzieją, że powstaje coś nowego i frapującego. - mówi Andrzej Jagodziński. - Propozycja napisania aranżacji Luster, a następnie połączenia z Muzyką na instrumenty strunowe, perkusję i czelestę Béli Bartóka trafiła więc na podatny grunt, lecz postawiła przede mną zadanie przed jakim jeszcze nie stałem. Praca nad zgrabnymi i pełnymi wdzięku kompozycjami Janusza Bieleckiego dała mi wiele satysfakcji, ale rezultat tych zmagań z Bartókiem w tle zależy przede wszystkim od reakcji publiczności, a to jest zawsze wielka niewiadoma.

Kalendarium:

1 października (czwartek) – Sala Filharmonii Krakowskiej
2 października (piątek) – Sala Koncertowa Górnośląskiego Centrum Kultury, Katowice
3 października (sobota) – Sala Koncertowa Filharmonii Łódzkiej
19 października (poniedziałek) – Scena Teatru Polskiego w Warszawie
26 października (poniedziałek) – Opera Wrocławska

Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godzinie 19:00 i trwać będą ok. 80 min.


Filharmonia w Łodzi zaprasza na Dzień Otwarty. W czwartek, 1 października 2009 roku, w Międzynarodowym Dniu Muzyki, w godzinach 10.00–18.00 będzie można zwiedzić z przewodnikiem miejsca na co dzień niedostępne, podpatrzeć sposoby pracy muzyków, obejrzeć z bliska instrumenty. Wśród gości rozlosowane zostaną karnety na koncerty. Wstęp wolny.


Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku oraz Symphony Space zapraszają na pierwsze w Stanach Zjednoczonych wykonanie utworów Pawła Szymańskiego i Pawła Mykietyna (na zdjęciu) - w czwartek, 1 października 2009 roku o godz. 19:30 w sali Leonard Nimoy Thalia w Symphony Space w Nowym Jorku. Wybitny zespół Del Sol Quartet z San Francisco podczas swojego nowojorskiego debiutu wykona Pięć utworów na kwartet smyczkowy Pawła Szymańskiego i Kwartet nr 2 Pawła Mykietyna. W programie koncertu znajdą się również nowojorskie premiery utworów kompozytorek Tani León Esencia i Gabrieli Ortiz Kwartetu Nr 1. O godzinie 18:30 odbędzie się spotkanie z kompozytorami Pawłem Mykietynem i Tanią León prowadzone przez Laurę Kaminsky, kompozytorkę i dyrektorkę artystyczną Symphony Space.

Przedstawienie w USA najwybitniejszych polskich kompozytorów młodego pokolenia, uznanych już w Europie, planowaliśmy od dawna. Dotychczas ich utwory nie zostały w Ameryce wykonane na żywo, choć muzykę Pawła Mykietyna prezentowaliśmy pośrednio w spektaklach Krzysztofa Warlikowskiego prezentowanych przez Instytut we współpracy z BAM. W Nowym Jorku trudno o wprowadzenie nowych kompozytorów z uwagi na ograniczoną liczbę sal prezentujących program współczesny i po raz pierwszy planowaliśmy zaprezentować ich na festiwalu Other Minds w San Francisco wiosną tego roku. Na drodze stanęły nam wszystkie możliwe przeszkody. Nigdy jednak nie rezygnujemy z planu prezentacji w USA po raz pierwszy tego, co w polskiej kulturze najbardziej wartościowe” – mówi Monika Fabijańska, dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku – „i mamy nadzieję, że pierwsze wykonania utworów Mykietyna i Szymańskiego na otwarcie sezonu koncertowego Symphony Space będzie przełomem w prezentacji muzyki obu kompozytorów na kontynencie amerykańskim.”

Del Sol Quartet z San Francisco jest zdobywcą wielu nagród, m.in. dwukrotnym zwycięzcą pierwszego miejsca Chamber Music America/ ASCAP. Kwartet wyróżnia się inwencją twórczą przy odkrywaniu nowych sposobów na interakcję z publicznością, kompozytorami i innymi artystami; jest wiodącym amerykańskim zespołem specjalizującym się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Nagrania Del Sol Quartet zdobyły wysokie uznanie wśród krytyków. Ich ostatnia płyta First Life prezentuje wczesne utwory amerykańskiego kompozytora Marca Blitzsteina. Członkami kwartetu są Kate Sternberg i Rick Shinozaki (skrzypce), Charlton Lee (altówka) i Hannah Addario-Berry (wiolonczela).


Fundacja Nowa Orkiestra Kameralna zaprasza na koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki. W czwartek, 1 października 2009 roku o godz. 19.00 w kościele p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie (przy Al. KEN 101) w ramach cyklu Rocznice na Ursynowie wystąpią soliści związani z Warszawską Operą Kameralną - Justyna Stępień (sopran, na zdjęciu) oraz Rafał Grozdew (tenor), którym towarzyszyć będzie Nowa Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Pawła Kosa-Nowickiego. Artyści wykonają dzieła muzyki wokalno-instrumentalnej Baroku. W programie znajdą kantaty J. S. Bacha: Jauchzet Gott in Allen Landen BWV 51, Meine Seele rühmt und preist BWV 189 oraz motet G. F. Handla - Silete venti HWV 242. Wstęp wolny.


III Multi Art Festival 2009 - Festiwal Sztuki Młodych startuje w Międzynarodowym Dniu Muzyki, 1 października 2009 roku w Kaliszu. Czwartkowe muzykowanie rozpocznie się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. H. Melcera, gdzie w samo południe odbędzie się śpiewogra Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale do tekstu Wojciecha Bogusławskiego z muzyką Jana Stefaniego. Widzami tego przedstawienia będą uczniowie gimnazjów, liceów i niesłyszący wychowankowie Ośrodka Szkolno - Wychowawczego Nr 2 z Kalisza. W odbiorze spektaklu pomoże im migający nauczyciel. Organizatorzy podkreślają, że świadomie postanowli włączać w swe działania młodzież, która ze względu na niepełnosprawność słuchową ma utrudniony dostęp do lektury i sztuki. W ten sposób niesłysząca młodzież zobaczy śpiewogrę, usłyszy libretto dzięki tłumaczeniu na język migowy. To barwne widowisko, z ciekawą choreografią, ruchomą scenografią, ludowymi strojami w wykonaniu 15 - osobowej grupy młodych ludzi - uczniów klasy wokalnej szkoły muzycznej z pewnością trafi do widowni. Reżyserem i pomysłodawczynią śpiewogry, która miała swą premierę w maju, jest śpiewaczka Katarzyna Wieczorek wspomagana przez Wiolettę Kuchtę, a przy fortepianie - Milena Piszczorowicz, Dyrektor Festiwalu. Multi Art Festival otwiera się tym projektem na młodzież narażoną na wykluczenie społeczne. Poprzez wspólne działania kulturalne organizatorzy pragną, by ich multimedialne projekty zintegrowały różne środowiska młodych ludzi.

Więcej informacji na www.multi.art.pl


W Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie rusza nowy cykl - Dni Sztuki Tańca. Między 16 września a 4 października 2009 roku zobaczyć będzie można Sanktpetersburski Teatr Baletu, w choreografi Borisa Ejfmana Oniegin, tancerzy Chińskiego Baletu Narodowego, zespół Akrama Khana z Londynu, szwajcarską grupę Speeed, Kielecki Teatr Tańca oraz tancerzy Polskiego Baletu Narodowego w spektaklu Tristan, którego marcową premierę publiczność przyjęła gorącą owacją. Wśród twórców nie zabraknie również młodych polskich choreografów, którzy zaprezentują swoje prace w spektaklu Kreacje 1.


W czwartek, 1 października 2009 roku o godz. 19.00 Austriackie Forum Kultury w Warszawie zaprasza na monograficzny koncert Josepha Horovitza z okazji Światowego Dnia Muzyki. Wystąpią: Anna Baran, Paweł Sommer – fortepian, Anna Kalska - klarnet, Urszula Januchta - obój, Sławomir Cichor, Tomasz Kirszling – trąbka, Tomasz Dworakowski – puzon, Jacek Juszczak – waltornia, Lubomir Mulik –tuba, Grzegorz Krawiec – gitara, Monika Markiewicz, Weronika Tadzik, Justyna Bogusiewicz– skrzypce, Aleksandra Demowska – altówka, Anna Markiewicz – wiolonczela, Katarzyna Pawłowska –mezzosopran, Krzysztof Ciupiński Świątek – tenor. W programie: Music Hall Suite na kwintet dęty blaszany, Two Majorcan Pieces na klarnet i fortepian, Ghetto Song na gitarę solo, Sonatina na klarnet i fortepian, Zwei Bierbaum Lieder na tenor i fortepian, Lady MacBeth Scena na mezzo-sopran i fortepian, Kwartet Obojowy i Kwartet Smyczkowy Nr 5. Wstęp wolny.

Więcej


Filharmonia Poznańska zaprasza na inaugurację sezonu 2009/2010. W piątek, 2 października 2009 roku o godz. 19.00 i w sobotę, 3 października 2009 roku o godz. 15.00 w Auli Uniwersyteckiej wystąpi Emmanuel Pahud (na zdjęciu), jeden z najwspanialszych flecistów świata. Wykona Koncert skrzypcowy Arama Chaczaturiana w wersji na flet i orkiestrę. Program koncertów dopełnią słynne Obrazki z wystawy Modesta Musorgskiego w mistrzowskiej orkiestracji Maurice'a Ravela. Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej poprowadzi Marek Pijarowski.


Inauguracja roku akademickiego 2009/2010 WPA UAM w Kaliszu połączona z nadaniem Sali koncertowej WPA UAM imienia Profesora Jerzego Rubińskiego odbędzie się 2 października 2009 roku o godz. 15.00 w Sala koncertowej WPA UAM w Kaliszu (ul. Nowy Świat 28-30). Podczas koncertu odbędzie się prawykonanie nowego utworu, napisanego specjalnie na okoliczność otwarcia sali - Litanii do św. Józefa na sopran, głos recytujący i orkiestrę smyczkową F. Stankiewicza do tekstu Beaty Michalak. Ponadto w programie znajdą się: Światło A. Zdziubany, Zamek na Czorsztynie K. Kurpińskiego i Koncert fortepianowy f-moll op. 21 F. Chopina. Wystąpią: Anna Kot-Nowak – sopran, Monika Kwiatkowska – sopran, The Sunday Singers i Chór Kameralny WPA-UAM pod batutą Beaty Szymańskiej oraz Joanna Ławrynowicz – fortepian, Katarzyna Wieczorek – sopran i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka.


Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza na uroczystość wręczenia nagród laureatom 7. Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego oraz na koncert Kwartetu Śląskiego w składzie: Szymon Krzeszowiec, Arkadiusz Kubica, Łukasz Syrnicki, Piotr Janosik. W programie koncertu znajdą się utwory laureatów konkursu: Odyseja. I Kwartet smyczkowy Michała Papary (I nagroda) i Tęsknota za Pieśnią Pawła Pietruszewskiego (wyróżnienie), a także VII Kwartet smyczkowy Aleksandra Lasonia i IV Kwartet smyczkowy Grażyny Bacewicz, która za ten utwór otrzymała pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie w Liège w 1951 roku. Koncert odbędzie się 3 października 2009 roku (sobota) o godzinie 19.00, w Sali Koncertowej PWM w Warszawie (przy ul. Fredry 8).


W sezonie artystycznym 2009/10 Państwowa Opera Bałtycka w Gdańsku będzie obchodzić rocznicę 60-lecia. Koncerty galowe, inaugurujące jubileuszowy sezon odbędą się 3 i 4 października 2009 roku o godz. 19.00. Wśród jego wykonawców znajdzie się Katarzyna Hołysz - śpiewaczka, o której obecnie coraz głośniej w operowym świecie; w tym sezonie dołączy do grona artystów współpracujących z Operą Bałtycką. To jej przypadnie zaszczyt być pierwszą polską Ariadną w operze Straussa Ariadna na Naxos (premiera 30 października). Kolejną gwiazdą wieczorów będzie Mikołaj Zalasiński (baryton), artysta występujący na wielu światowych scenach. W nadchodzącym sezonie zaprezentuje się jako Makbet w operze Verdiego (czerwiec 2010). Podczas gali będzie miał miejsce także gdański debiut Daniela Borowskiego (bas), obecnie jeden z najwybitniejszych polskich artystów operowych. Po kilkunastu latach kariery ma już za sobą liczne sukcesy na takich scenach, jak mediolańska La Scala, Berliner Staatsoper Unter den Linden, New York City Opera, oper w Minneapolis, Detroit, Houston, Santa Fe, Boston, San Francisco i San Diego, Montrealu, Teatro La Fenice (Wenecja), Teatro San Carlo (Neapol), Teatro Massimo (Palermo), Teatro Carlo Felice (Genua). Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra i Chór Opery Bałtyckiej. Poprowadzi je jeden z najwybitniejszych dyrygentów - Jose Maria Florencio. Program Gali został ułożony przez Maestra Florencia tak, by oba zespoły mogły pokazać w nim szeroką paletę swoich możliwości. Usłyszymy m.in.: poemat symfoniczny Step Noskowskiego oraz fragmenty z oper: Eugeniusz Oniegin Czajkowskiego, Makbet i Nabucco Verdiego, Rycerskość wieśniacza Mascagniego, Kniaź Igor Borodina.

Więcej


W kolejne niedziele od 6 września do 25 października 2009 roku odbędzie się w Warszawie osiem recitali organowych w ramach X Warszawskiego Festiwalu Organowego „ORGANY ŚRÓDMIEŚCIA”. Festiwal ma za zadanie prezentować różne organy centrum stolicy oraz ukazywać w sposób w pełni profesjonalny całe śródmiejskie „bogactwo organowe” jako ważny element Kultury Śródmieścia i Warszawy. W niedziele września i października w śródmiejskich kościołach ma miejsce szereg recitali organowych w wykonaniu bardzo dobrych organistów – wirtuozów. Program każdego recitalu dopasowany jest do specyfiki konkretnego instrumentu. Koncerty poprzedza komentarz z informacją dotyczącą historii i budowy organów.

Więcej


Druh i Jego Przyjaciele to tytuł koncertu, który odbędzie się 4 października 2009 roku o godz. 19.00 w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu z okazji 70-lecia działalności artystycznej Stefana Stuligrosza i Poznańskich Słowików. W interpretacji zaproszonych artystów - wychowanków i przyjaciół Jubilatów: Anny Mikołajczyk-Niewiedział – sopran, Grażyny Flicińskiej-Panfil – sopran, Jarosława Bręka – bas, Sebastiana Szumskiego – bas, Jakuba Borowczyka - tenor altowy, Andrzeja Tatarskiego – fortepian, Duo Fortepianowego La Valse '89, Roberta Hauptmana – organy oraz Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki pod dyrekcją Stefana Stuligrosza (na zdjęciu) i Tomasza Dzięcioła, Kompanii Druha Stuligrosza pod batutą Andrzeja Niedziałkowskiego, Lwowskiej Orkiestry Kameralnej i Schola Cantorum Misericordis Christi pod kierownictwem Piotra Karwowskiego usłyszymy utwory Charlesa Gounoda, Césara Francka, Gordona Younga, Heitora Villa-Lobosa, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Ludwiga van Beethovena, Siergieja Rachmaninowa, Fryderyka Chopina, Mirosława Skoryka, Sławomira Czarneckiego (Hymn In honorem BMV que in Sanctuario villae Kodeń), Stefana Stuligrosza (Święty z Polskiej Missa brevis), Ernesto de Curtisa, Luigiego Denzy, Jurija Majewskijego i Georga Friedricha Händla.


Jubileuszowy, X Festiwal Muzyczne Konfrontacje pod hasłem Dzieło Chopina i jego literackie rezonanse odbędzie się w dniach 4-25 października 2009 roku w Muzeum im. A. i J. Iwaszkiewiczów w Stawisku. Jego ideą jest prezentacja muzyki Chopina jako przedmiotu refleksji lirycznej, filozoficznej, metafizycznej w literaturze, ukazanie twórczości naszego największego kompozytora z estetycznej perspektywy pisarzy, szczególnie wrażliwych na chopinowską poetykę i ekspresję. Temat ten ma szczególne uzasadnienie w Stawisku - Domu Jarosława Iwaszkiewicza - poety-muzyka, lub - jak kto woli - muzyka–poety, w twórczości którego dzieła Chopina odegrały niezwykle ważną, nierzadko inspirującą rolę.

Patronat medialny nad festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


Cykl 12 recitali i 2 koncertów symfonicznych prezentujących Dzieła Wszystkie Fryderyka Chopina przygotowują studenci i pedagodzy Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w roku akademickim 2009/2010. Zainauguruje go koncert w środę, 7 października 2009 roku w interpretacji pianistów: Bronisławy Kawalli, Lidii Kozubek, Kim Hyun-Ju i Kim Hye-Ju, Jadwigi Rappé – alt i Mariusza Rutkowskiego – fortepian oraz Tomasza Strahla – wiolonczela i Edwarda Wolanina – fortepian. Listy Fryderyka Chopina czytać będzie Grażyna Barszczewska. Październikową odsłonę zwieńczy wykonanie obu Koncertów fortepianowych Chopina z Piotrem Palecznym w roli solisty. Ostatni recital cyklu odbędzie się 19 maja 2010 roku.

Więcej


Opera Śląska zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu MISTRZOWSKIE RECITALE. Dnia 7 października 2009 roku o godz. 19.00 na scenie bytomskiej wystąpi jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych aktorów polskich – Jerzy Stuhr, który w brawurowym wykonaniu zaprezentuje wyreżyserowany przez siebie monodram na podstawie tekstu Patricka Süskinda - Kontrabasista.

Ten legendarny już spektakl opowiada o samotności, której doświadcza tytułowy bohater – odsunięty od grania w orkiestrze muzyk. Nie sprawdza się na polu zawodowym, nie wiedzie mu się także w życiu prywatnym, jego życie wypełnia całkowita pustka i samotność. Całe dnie spędza w czterech ścianach z instrumentem u boku, wylewając żale i uskarżając się na swój los. Prapremiera sztuki miała miejsce w Starym Teatrze w Piwnicy „Przy Sławkowskiej 14” dnia 15 lutego 1985. Spektakl został zaprezentowany ponad 600 razy, nie tylko w Polsce, ale i we Włoszech, Kanadzie, USA, Niemczech i Austrii. Jerzy Stuhr, pedagog i rektor krakowskiej PWST, powrócił do historii o niespełnionym muzyku na Scenie im. St. Wyspiańskiego w krakowskiej PWST. Opowiadam o miłości do instrumentu, który zniszczył me życie - od palców zrogowaciałych od ściskania strun po serce złamane przez sopranistkę Sarę, którą kocham i nigd y nie osiągnę, bo ona tam, na wielkiej scenie w blasku świateł, a ja tu, w orkiestronie.


W związku z Rokiem Chopinowskim Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie zaplanował szereg okolicznościowych koncertów chopinowskich z udziałem światowej sławy artystów, wybitnych pedagogów uczelni oraz wyróżniających się jej studentów. Głównym nurtem działań artystycznych uczelni jest cykl Dzieła wszystkie Fryderyka Chopina, w ramach którego między 7 października 2009 a 19 maja 2010 roku zaplanowano ok. 120 koncertów, w tym ponad 12 recitali i 2 koncerty symfoniczne. Pedagodzy, absolwenci i studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina zaprezentują, podczas publicznych koncertów: utwory fortepianowe, pieśni, utwory kameralne oraz symfoniczne. Koncerty odbędą się w Sali Koncertowej Fryderyka Chopina UMFC. Opiekę artystyczną nad cyklem sprawuje prof. Alicja Paleta-Bugaj. „Głównym naszym celem i pragnieniem jest przekazanie genialnej myśli muzycznej, autentycznego kształtu twórczego i nieodpartego piękna wyrażonego w muzyce Chopina. W poszukiwaniu prawdy artystycznej i właściwym odczytaniu intencji Kompozytora sięgamy również do wydania urtekstowego Jego utworów. Wydanie Narodowe Dzieł Fryderyka Chopina, opracowywane od lat pod redakcją wybitnego pianisty, pedagoga i doktora honoris causa naszej Uczelni, prof. Jana Ekiera, jest dla nas podstawowym materiałem i źródłem inspiracji.” – wyjaśnia prof. Alicja Paleta-Bugaj. „Warto też podkreślić, że kolejność utworów zaplanowana w ramach cyklu koncertów ma zasadniczo układ chronologiczny, ukazujący drogę i ewolucję twórczą Chopina.”

Punktem centralnym obchodów stanie się Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Artystyczna Fryderyk Chopin (1810-1849) - dwa wieki fascynacji, która odbędzie się w Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie w dniach 22-24 lutego 2010 roku. Jej tematyka obejmować będzie zagadnienia z zakresu chopinologii i chopinistyki m.in. problemy tekstu, interpretacji artystycznej i naukowej dzieła Chopina (struktury, sensu, wartości, przesłania artystycznego Jego utworów), zagadnienia pedagogiki i recepcji. Udział w Konferencji wezmą wybitni artyści oraz czołowi badacze spuścizny naszego Kompozytora działający w kraju i zagranicą. Ponadto, poza referatami, Konferencję dopełnią warsztaty artystyczne prowadzone przez światowej klasy pedagogów-chopinistów. Zaprezentowana zostanie również wystawa Fryderyk Chopin - od rękopisu do wydawcy i wykonawcy.

Więcej


Związek Kompozytorów Polskich, InfoQltura i grupa Kawalerowie Błotni zapraszają na koncert SONOSFERA, który odbędzie się w środę, 7 października 2009 roku o godz. 19 00 w siedzibie InfoQultury w Warszawie (Plac Konstytucji 4). Wystąpi grupa Kawalerów Błotnych w składzie: Jerzy Kornowicz – fortepian, Krzysztof Knittel – media elektroniczne, Ryszard Latecki – trąbka, harmonium, Mieczysław Litwiński – śpiew, skrzypce, cytry, Tadeusz Sudnik – media elektroniczne, Tadeusz Wielecki – kontrabas, Andrzej Kijanowski – projekcja dźwięku i Cinemanual – specjalne projekcje aktywne. Projekcje przygotował Krzysztof Owczarek.

Utwór Sonosfera zbudowany jest z dźwięków Placu Konstytucji (transmitowanych z mikrofonów wystawionych na zewnątrz pomieszczeń Infoqultury) wplatanych na żywo w kompozycję muzyczną oraz dźwięków nagranych w Warszawie i przetwarzanych w czasie koncertu. Wykorzystane są również historyczne dźwięki Placu Konstytucji i Warszawy (np. dźwięki wojny, czy pochodów pierwszomajowych z lat 50-tych). Koncertowi towarzyszą analogowe projekcje. Projekcje specjalnie przygotowane dla tego miejsca; odwołujące się zarówno do jego historii jak i współczesności. Zarówno kompozycja muzyczna, jak i plastyczna stanowią swoistą opowieść o Placu Konstytucji (a czasem szerzej - o mieście Warszawa, albo jeszcze szerzej - o Warszawie jako cząstce Uniwersum). Jednak jest to opowieść metaforyczna, wykorzystująca współczesny, jak najbardziej, warsztat muzyczny i plastyczny. Sonosfera to kompozycja intuicyjna, penetrująca związki muzyki o zróżnicowanych źródłach (muzyka współczesna, free jazz, muzyka szumów, elektroniczna, folklor miejski) z pejzażem dźwiękowym Warszawy. Instrumenty są zarówno tradycyjne - akustyczne jak też elektroniczne. Kompozycja stanowi kolorowy, nowoczesny fresk dźwiękowy.

Więcej


Dnia 10 kwietnia 2008 roku Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła projekt uchwały w sprawie ustanowienia roku 2010 Rokiem Fryderyka Chopina. 1 marca 2010 przypada 200. rocznica urodzin Chopina. Planowane obchody Roku Chopina zorganizowane z tej okazji, mają być jednym z najważniejszych międzynarodowych wydarzeń kulturalnych w 2010 przygotowywanych przez Polskę.

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy z racji obchodów Roku Chopina zaplanowała na swojej estradzie i scenie Teatru Letniego w Ciechocinku szereg koncertów. Już w październiku, z początkiem nowego sezonu artystycznego, na estradzie Filharmonii zabrzmią Chopinowskie nuty w interpretacji mistrzów klawiatury, laureatów m.in. konkursów chopinowskich. W piątek, 9 października 2009 roku o godz. 19.00 wystąpi znana pianistka Tatiana Szebanowa, laureatka I nagród Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych: w Pradze (1969), Genewie (1976) i Brukseli (1990) oraz II nagrody i nagrody specjalnej Towarzystwa im. F. Chopina X Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina (Warszawa 1980). Towarzyszyć jej będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod batutą Tadeusza Wojciechowskiego. W programie koncertu znajdą się kompozycje Fryderyka Chopina: Andante spianato, Polonez Es-dur op. 22 i Wariacje op. 2 na temat "Là ci darem la mano" z opery W. A. Mozarta "Don Giovanni" oraz IV Symfonia f-moll Piotra Czajkowskiego. Koncert W 160. Rocznicę Śmierci Fryderyka Chopina odbędzie się 17 października 2009 roku o godz. 19.00. W wykonaniu Neala Larrabee - zdobywcy wyróżnień V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie i IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego usłyszymy słynny III Koncert fortepianowy d-moll Sergiusza Rachmaninowa. Program wieczoru dopełni V Symfonia e-moll Piotra Czajkowskiego. Tego samego dnia również o godz. 19.00 w Teatrze Letnim w Ciechocinku będzie miał miejsce wieczór poetycko-muzyczny zatytułowany Chopin w Ciechocinku - w 160. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina. Liryki Juliusza Słowackiego recytować będą Anna Romantowska i Krzysztof Kolberger, a fragmenty i główne tematy utworów Fryderyka Chopina wykona Rafał Odrobina. We wtorek, 20 października 2009 roku o godz. 19 w siedzibie Filharmonii wystąpi Jerzy Godziszewski, zdobywca II wyróżnienia VI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (Warszawa 1960). Towarzyszyć mu będzie Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis pod kierownictwem Aleksandra Grefa. Z okazji 200. rocznica urodzin Josepha Haydna zagrają jego Koncert fortepianowy D-dur. Program koncertu dopełnią kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta - Symfonia A-dur KV 201 i Divertimento F-dur KV 138.

Więcej


Dnia 9 października 2009 roku koncertem o godz. 19.30 Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zainauguruje swój kolejny sezon artystyczny. Pierwszy abonamentowy koncert poprowadzi jej szef muzyczny Jacek Kaspszyk. Orkiestra zaprezentuje Nokturn Andrzeja Panufnika, I Koncert fortepianowy g-moll op. 25 Mendelssohna z udziałem solistki Yu Kosuge oraz VII Symfonię E-dur Brucknera. Koncert odbędzie się w siedzibie NOSPR (Sala im. Grzegorza Fitelberga, Katowice, plac Sejmu Śląskiego 2) w Katowicach. Przed koncertem, o godz. 18.45, Towarzystwo Przyjaciół NOSPR zaprasza do sali 411, w której Grażyna Brewińska wygłosi wykład omawiający program koncertu.


Filharmonia Kaliska w roku 2009 akcentowała swój jubileusz już dwukrotnie - koncertem z udziałem światowej sławy kompozytorki Sofii Gubaiduliny oraz czerwcowym, autorskim projektem kaliskiej Filharmonii „Zakopower symfonicznie”. Kolejny koncert – 9 października 2009 roku o godz. 19.30 w Sali koncertowej WPA UAM im. Profesora Jerzego Rubińskiego w Kaliszu, z udziałem międzynarodowej sławy skrzypka Shlomo Mintza (na zdjęciu) otworzy nową odsłonę Festiwalu „Bursztynowy Szlak”. Będzie to jednocześnie pierwsze wydarzenie organizowane przez Filharmonię w nowoczesnej Sali Koncertowej, powstającej we współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza. W programie koncertu znajdzie się pięć kompozycji: Uwertura C-dur ZUR NAMESFEIER op. 115 Ludwiga van Beethovena, Entrata z Muzyki do „Fausta” Goethego Antoniego Radziwiłła, Polonez elegijny Zygmunta Noskowskiego, Uwertura Antoniego Szałowskiego i Koncert skrzypcowy D-dur op. 61 Ludwiga van Beethovena. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej poprowadzi Adam Klocek.


Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny Królewskiego Miasta Krakowa, organizowany przez Stowarzyszenie Artystyczne “PianoClassic”, odbędzie się w dniach 9-18 października 2009 roku. To pierwszy, nietematyczny festiwal muzyki fortepianowej w Krakowie, jedyny w Polsce i jeden z nielicznych na świecie. Istotą Festiwalu jest zaprezentowanie różnych utworów fortepianowych reprezentatywnych dla poszczególnych epok, w wykonaniu wybitnych mistrzów fortepianu o międzynarodowej renomie. Obok nich wystąpią młodzi, najbardziej obiecujący laureaci Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych (im. Fryderyka Chopina w Warszawie, im. Van Cliburna w Fort Worth, im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie). W repertuarze festiwalowym ważne miejsce zajmują utwory wielkich romantyków (F. Chopina, F. Liszta, F. Schuberta, R. Schumanna i J. Brahmsa). Obecna będzie także muzyka klasyków wiedeńskich - J. Haydna, W. A. Mozarta, L. van Beethovena.

W ramach Festiwalu przewidziano 10 koncertów: jeden koncert symfoniczny i dziewięć recitali fortepianowych. Wśród wykonawców znaleźli się tacy artyści, jak Krzysztof Jabłoński (Polska, III Nagroda Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie – 1985, III Nagroda i Złoty Medal Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Avivie - 1989), Kevin Kenner (USA, II Nagroda Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie – 1990, III Nagroda Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie – 1990), Aleksander Kobrin (Rosja, I Nagroda i Złoty Medal Międzynarodowego Konkursu im. Van Cliburna w Fort Worth – 2005, III Nagroda Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie – 2000), Martina Filjak (Chorwacja, I Nagroda Międzynarodowego Konkursu Pianistyczny w Cleveland - 2009, I Nagroda Międzynarodowego Konkursu im. Marii Canals w Barcelonie - 2008, I Nagroda Międzynarodowego Konkursu w Vercelli – 2007), Mariangella Vacatello (Włochy, I Nagroda Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Top of the World” – 2009), a także Masataka Takada (Japonia), Aimo Pagin (Francja), Marcel Stefko (Słowacja), Gabrielle Baldocci (Włochy), Piotr Tomasz Szczepanik (Polska). Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej poprowadzi Michał Nesterowicz, obecnie Dyrektor Artystyczny Santiago de Chile Symphony Orchestra.

Pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego Królewskiego Miasta Krakowa w roku 2009 włączy się w obchody Rocznicy Chopinowskiej 2009/2010 (160-lecie śmierci, 200-lecie urodzin), a także jest formą uczczenia dwusetnej rocznicy śmierci Josepha Haydna.

Więcej informacji na www.festiwalpianistyczny.pl  

Więcej


Filharmonia Łódzka w sezonie 2009/10 zaprasza na 9 transmisji przedstawień z The Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Kolejny, trzeci sezon „The Met: Live in HD” rozpocznie Tosca Pucciniego10 października 2009 roku o godz. 19.00. Wystąpią: Karita Mattila (na zdjęciu) jako Floria Tosca, Marcelo Álvarez jako Mario Cavaradossi, Juha Uusitalo jako Baron Scarpia. Spektakl reżyseruje Luc Bondy, a za pulpitem dyrygenckim stanie James Levine.

Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina jest pierwszą i, jak dotąd, jedyną instytucją w Polsce, która zaproponowała melomanom wirtualne wizyty w jednym z najbardziej prestiżowych teatrów operowych świata – w nowojorskiej The Metropolitan Opera, zwanej popularnie Met. Obecnie sygnał z Nowego Jorku jest odbierany już w ponad 35 krajach kilku kontynentów. Większość instytucji zaangażowanych w to przedsięwzięcie to sale kinowe, jednak Filharmonia Łódzka zapewnia melomanom nie tylko świetną jakość techniczną przekazu (technologia obrazu High Definition /HD/, dźwięk w formacie Dolby Digital 5.1 Surround, ekran 6 x 11 m, polskie napisy), ale też uroczystą, odświętną atmosferę, która sprzyja kontemplacji sztuki.

Sezon 2009/10 „The Met: Live in HD” obejmuje dziewięć transmisji przedstawień, z których pięć to premiery lub nowe produkcje na scenie Met. Obejrzymy zarówno najbardziej znane klasyczne dzieła, jak Carmen Bizeta czy Aïdę Verdiego, ale i tytuły mniej znane, choć niewątpliwie zasługujące na uwagę: do tych można zaliczyć Simona Boccangrę (Szymona Czarnogębę) Verdiego, Hamleta Thomasa czy Armidę Rossiniego. Będziemy podziwiać najsłynniejszych śpiewaków: Plácida Dominga, Marię Guleghinę, Elīnę Garančę, Natalie Dessay, Renée Fleming, Rolanda Villazóna, Annę Netrebko, Karitę Mattilę, Angelę Gheorghiu, Roberta Alagnę, dyrygentów: Jamesa Levine’a, Daniele Gattiego, i reżyserów: Franca Zeffirellego, Luca Bondy’ego, Bartletta Shera czy Mary Zimmerman. W roli Escamilla w Carmen zaprezentuje się znakomity polski baryton – Mariusz Kwiecień.

Cykl „The Met: Live in HD” zdobył uznanie melomanów i krytyków na całym świecie, czego dowodzą przyznawane mu nagrody. W styczniu 2009 roku przedsięwzięcie zostało wyróżnione specjalną Emmy Award za: „postępową technologię transmisji na żywo o zasięgu globalnym”. Trzy miesiące później, w kwietniu, cykl otrzymał prestiżową Peabody Award za: „barwnie zaprojektowane i opatrzone wartościowym komentarzem realizacje Jasia i Małgosi, Doctora Atomica, Petera Grimesa i innych oper”.


Koncert Gwiazdy i Planety odbędzie się w sobotę, 10 października 2009 roku o godz. 18.00 w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu. Jedna z najbardziej znanych i cenionych polskich skrzypaczek - Kaja Danczowska (na zdjęciu) oraz Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją swojego szefa - Marka Pijarowskiego - zaproponują publiczności odrobinę muzycznego wszechświata: Światło księżyca (opracowanie Leopold Stokowski) Claude’a Debussy’go i Planety Gustava Theodore’a Holsta oraz Koncert na skrzypce i orkiestrę smyczkową D-dur op. 3, nr 9 Antonia Vivaldiego i Concerto-Notturno na skrzypce i orkiestrę smyczkową Mikołaja Góreckiego.


Uniwersytet Warszawski przygotowuje się do przyszłorocznych obchodów 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Ten wielki kompozytor jako młody chłopiec (1817-27) mieszkał w oficynie Pałacu Kazimierzowskiego (obecnie Instytut Orientalistyki), zaś przez trzy lata (1826-29) był studentem Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

Fundacja Narodowego Wydania Dzieł Chopina i kultura.uw zapraszają na pierwszy z dwóch jesiennych koncertów chopinowskich. W sobotę, 10 października 2009 roku o godz. 19.00 w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów usłyszymy Mateusza Czecha, wykonującego Allegro de Concert A-dur op. 46, oraz Edwarda Wolanina z cyklem 24 Preludiów op. 28.

Interesującym wprowadzeniem do koncertu będzie prezentacja wydawnictwa multimedialnego CHOPIN Młode Lata (prowadzenie – Lech Dzierżanowski), wydanego przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, a także wystawa, ukazująca prace nad Wydaniem Narodowym Dzieł Chopina. Wstęp wolny – liczba miejsc ograniczona.

Drugi z tegorocznych chopinowskich recitali obędzie się 9 listopada w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.


Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” zaprasza na XIX Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych. W międzynarodowej imprezie, na którą składają się aż 54 koncerty, weźmie udział ponad 100 wykonawców z Polski, Niemiec, Finlandii, Słowacji, Ukrainy, Czech, Litwy, Francji. Oficjalna inauguracja odbędzie się 10 października 2009 roku o godz. 17.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach, z udziałem solistów z Węgier i Ukrainy. Zamknięcie festiwalu będzie miało miejsce również w Akademii Muzycznej dnia 22 października o godz. 18.00. Wystąpi orkiestra kameralna ze Stuttgartu - Kammerorchester ARCATA.

XIX Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych mieć będzie również swój Prolog - 6 października w Vaihingen An Der Enz oraz Epilog - 24 i 25 października we Lwowie w Koncertowej Sali Organowej – dawny Kościół p.w. św. Marii Magdaleny.

Silesia promuje polskich laureatów, ze szczególnym uwzględnieniem młodych artystów ze Śląska, w wielu miastach Europy oraz polskich miast festiwali muzycznych takich, jak: Wrocław, Słupsk, Tarnów, Nowy Sącz, Krynica, Zakopane, Włoszakowice, na których IPIUM Silesia jest również fundatorem nagród. Poza Polską koncerty odbędą się w Kijowie, Ostrawie, Turku, Vaihingen (Stuttgart), Saint – Etienne.

Kalendarium festiwalu - na stronie internetowej www.silesia.art.pl  


Koncert z okazji IX Dnia Papieskiego "Jan Paweł II- Papież Wolności", organizowany w ramach cyklu HAYDN w 200. rocznicę śmierci "Moją mowę rozumie cały świat", odbędzie się 11 października 2009 roku o godz. 19.15 w Archikatedrze w Oliwie. Wystąpią: Marta Boberska – sopran, Dorota Lachowicz - alt, Aleksander Kunach – tenor i Dariusz Górski – bas oraz Chór Kameralny "Astrolabium" (dyr. Kinga Litowska) i Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Jerzego Swobody. W programie: Trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego i Missa in tempore belli C-dur „Paukenmesse” Josepha Haydna. Wstęp wolny.


Warszawskie Towarzystwo Muzyczne zaprasza na koncert „W kręgu muzyki XX wieku”, który odbędzie się 11 października 2009 roku o godz. 12.00 w sali Pałacu Szustra w Warszawie (ul. Morskie Oko 2). Wystąpi Trio Concordia w składzie: Aleksandra Bucholc, Katarzyna Seremak - skrzypce i Natalia Reichert –altówka oraz Aleksandra Kwiatkowska, Anna Wcisło, Aleksandra Kuls, Agata Krystek, Patryk Mickiewicz, Damian Kułakowski –skrzypce, Wojciech Jasiński – fortepian. W programie koncertu znajdą się kompozycje G. Bacewicz, Prokofiewa i Kodály.


W dniach 11-25 października 2009 roku odbędzie się XXVI Przemyska Jesień Muzyczna. Organizatorem festiwalu jest Towarzystwo Muzyczne w Przemyślu. Od Schopa i Jarzębskiego, przez Bacha i Haydna do Drożdżewskiego i Nepelskiego – tak najkrócej można przedstawić zawartość programową XXVI Przemyskiej Jesieni Muzycznej. Prezentacji tego bogatego repertuaru dokonają soliści i artyści różnorodnych zespołów kameralnych: od duetu po orkiestrę kameralną. Będzie również możliwość spotkania z tańcami Wersalu z czasów Ludwika XIV i nie znającą żadnych czasowych i terytorialnych granic muzyką klezmerską. Wszystko w wykonaniu uznanych artystów - młodych i dojrzałych.

Więcej


W dniach 12-14 października 2009 roku odbędzie się druga edycja Poznań Live Festival, którego organizatorem jest Fundacja Nuova. Ideą cyklu jest prezentacja oraz promocja artystów z różnych zakątków świata, cieszących się renomą w kategorii world music i ethno music. Najbliższa edycja Poznań Live Festival zostanie w całości poświęcona fado, bowiem w październiku 2009 roku przypada dziesiąta rocznica śmierci najwybitniejszej fadzistki świata - Amalii Rodigues.

Portugalski blues, jak czasem określa się fado, wzbudza coraz większe zainteresowanie w Polsce nie tylko wśród słuchaczy, ale również twórców. Pośród zaproszonych artystów znajdą się min.: Camane, Pedro Moutinho oraz znany publiczności z filmu Wima Wendersa Lisbon Story  zespół Madredeus & Banda Cosmica, którzy wypromowali w Europie oryginalne portugalskie fado, czyli tradycyjną muzykę nadmorskich dzielnic Lizbony, porównywaną z hiszpańskim flamenco czy argentyńskim tangiem. Fado jest gatunkiem uprawianym prawie wyłącznie w jego ojczyźnie. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku przeżyło swoisty renesans i melancholijne pieśni rozpowszechniły się na całym świecie. Dzięki Poznań Live Festival wykonywane na żywo fado zawita również w Polsce. Koncerty odbędą się w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Uzupełnieniem programu festiwalowego będą projekcje filmowe w kinie Muza. Zaprezentowane zostaną najpiękniejsze filmu poświęcone fado: Lisbon Story Wima Wendersa, w którym można usłyszeć brzmienia portowego miasta przeplatane śpiewną melodią języka oraz Fados Carlosa Saury, określane muzycznym misterium tańca i śpiewu.

Pełny program festiwalu na www.nuova.pl


Pierwsze spotkanie z cyklu „Kontrowersje” odbędzie się 12 października 2009 roku o godz. 18.00 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Nowa inicjatywa Teatru próbuje „uchwycić dzisiejszy puls opery, a zarazem dotknąć kluczowych zjawisk we współczesnej kulturze”. Do rozmowy zaproszeni zostali artyści, intelektualiści, twórcy kultury. Spotkania odbywać się będą w sekretnych miejscach Teatru: bufecie, kanale orkiestrowym, loży rządowej. Debaty będą transmitowane na stronach: www.polskieradio.pl/dwojkawww.nina.gov.pl i www.dwutygodnik.com. Pierwsze spotkanie odbędzie się w kulisach dużej sceny Teatru Wielkiego - Opery Narodowej pod hasłem: OPERA FUTURA. Jaka jest przyszłość opery? Komputery? Maszyny? Roboty? Czy opera potrzebuje tradycyjnych instrumentów? Tradycyjnego głosu? Do rozmowy organizatorzy zaprosili Andrzeja Chłopeckiego, Maję Kleczewską i Krzysztofa Knittla. Prowadzenie: Tomasz Cyz.

Dyskusji towarzyszyć będzie pokaz video do sonetu Pawła Mykietyna z udziałem Jacka Laszczkowskiego oraz fragment filmu do opery Luci mie traditrici Salvatore Sciarrino – obie prace autorstwa Adama Dudka.

Wstęp na wszystkie spotkania jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona. Bilety do odbioru w kasach teatru.

Kolejne spotkania z cyklu „Kontrowersje” odbędą się:

  • 14 grudnia 2009 godz. 19.00 - QUEER OPERA
  • 8 lutego 2010 godz. 19.00 - OPERA POLITICA
  • 26 kwietnia 2010 godz.19.00 - CAMP OPERA
  • 14 czerwca 2010 godz. 19.00 - SOAP OPERA


Koncert duetu „ElettroVoce” (na zdjęciu) w ramach cyklu "contem.ucha" odbędzie się we wtorek, 13 października 2009 roku o godz. 19.00 w hali dawnej elektrociepłowni EC1 w Łodzi. W programie utwory Agaty Zubel, Cezarego Duchnowskiego, Karola Szymanowskiego i Alejandro Viñao.

Wokalistka i kompozytorka Agata Zubel poszukuje nowych sposobów wokalnej ekspresji, kompozytor Cezary Duchnowski wypróbowuje nowe konteksty brzmieniowe tradycyjnych instrumentów, łącząc je z elektroniką. Artyści stworzyli duet "ElettroVoce", w którym na zasadzie kontrastu, ale i dopełnienia łączą się ze sobą dwa elementy: od zawsze towarzyszący muzyce głos ludzki i będący synonimem nowoczesności komputer.

Bezsporną zaletą wtorkowego koncertu będzie miejsce, w którym on się odbędzie. Po raz kolejny FIlharmonia Łódzka wychodzi z muzyką poza swoją siedzibę, goszcząc w oryginalnych, łódzkich przestrzeniach fabrycznych - dawnego kompleksu fabrycznego EC1.


Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie zaprasza na Koncert muzyki nowej, który odbędzie się w środę, 14 października 2009 roku o godz. 19.30. Wystąpi niemiecki zespół ensemble:hörsinn. W programie: Peter Gahn Meinten Sie RED II na fortepian, tubę i perkusję, Henryk M. Górecki Aria na tubę, fortepian i perkusję, Bernfried E.G. Proeve Airs und Doubles na flet i gitarę, Galina Ustwolskaja Komposition Nr. 1: Dona nobis Pacem na piccolo, tubę i fortepian i Dariusz Przybylski Medeas Träume na flet, tubę, fortepian i perkusję.


Towarzystwo im. Fryderyka Chopina – Koło w Gdańsku oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury zapraszają na recital fortepianowy Waldemara Wojtala z okazji 160. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina. W programie koncertu znajdą się kompozycje Fryderyka Chopina - Scherzo h-moll op.20, 2 Walce op. posth. 69 As-dur i h-moll, Walc cis-moll op.64 i Polonez-fantazja As-dur op.61. Recital odbędzie się 15 października 2009 roku o godz. 19.00 w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.


Kapelusze z głów — panowie, oto geniusz! Zarówno bohater tych słów - Fryderyk Chopin, jak i ich autor - Robert Schumann, będą jubilatami roku 2010, a więc i sezonu 2009/2010. Obaj mistrzowie klawiatury urodzili się w pierwszej połowie roku 1810, obaj zapisali się złotymi zgłoskami w dziejach światowej muzyki i obu czcił będzie niebawem muzyczny świat. Polska, w tym i Filharmonia Poznańska, złoży szczególny hołd twórcy z Żelazowej Woli. A fakt, że Chopin — jak na geniusza przystało, miał prawo urodzić się... dwukrotnie: jedne źródła wskazują na 22 lutego, inne — na 1 marca, Filharmonia wykorzystała, aby Chopinowskie święto, a właściwie jego kulminacja, trwało przez całą tę dekadę — dokładniej: od niedzieli 21 lutego do poniedziałku 1 marca. Ze względu na program i zróżnicowane formy prezentacji, nie ograniczające się tylko do muzyki Chopina, co więcej - nie tylko do muzyki — festiwal ten nazwany został Chopin Nasz Współczesny. To bezprecedensowe i niekonwencjonalne wydarzenie związane z dwusetną rocznicą urodzin Fryderyka Chopina odbędzie się w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Filharmonia Poznańska zacznie Obchody w piątek, 16 października 2009 roku o godz. 19.00, w przededniu 160. rocznicy śmierci genialnego pianisty i kompozytora, koncertem zatytułowanym Chopin i Jego... Opery. Wystąpią: Annick Massis – sopran, Krzysztof Szumański – baryton, Nino Kupreishvili – fortepian oraz Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod batutą Gaetano D'espinosy. W programie: Gioacchino Rossini Uwertura do opery Il Signor Bruschino, La del ciel nell'arcano profondo aria z opery Kopciuszek, Wolfgang Amadeus Mozart La ci darem la mano duet z opery Don Giovanni, Uwertura do opery Don Giovanni, Non mi dir aria z opery Don Giovanni, Non piu andrai aria z opery Wesele Figara, Vincenzo Bellini Uwertura do opery Lunatyczka, Ah non credea mirarti aria z opery Lunatyczka, Gaetano Donizetti Uwertura do opery Córka pułku, Il pallor funesto, orrendo duet z opery Łucja z Lammermoor, Fryderyk Chopin Wariacje na temat La ci darem la mano z opery, W. A. Mozarta Don Giovanni , Gioacchino Rossini Bel raggio lusinghier aria z opery Semiramida.

Otwarcie Roku Chopina w Filharmonii Poznańskiej nastąpi natomiast 16 stycznia 2010 roku i zbiegnie się z innym niezwykłym wydarzeniem: 400. Koncertem Poznańskim.


Każdej jesieni Dwór Zieleniewskich organizuje w klasztorze oo. Salwatorianów w Trzebini koncert prezentujący najwybitniejsze dzieła symfoniczno-oratoryjne z udziałem najlepszych solistów i orkiestr. W piątek, 16 października 2009 roku o godz. 19.00 już po raz jedenasty odbędzie się to wyjątkowe wydarzenie muzyczne, będące największą imprezą tego rodzaju na Ziemi Chrzanowskiej. Wystąpi Camerata Impuls pod dyrekcją Małgorzaty Kaniowskiej oraz soliści: Sabina Olbrich - sopran i Magdalena Spytek - alt. W programie koncertu znajdą się dwa dzieła Stabat Mater - Giovanniego Battisty Pergolesiego i Antonia Vivaldiego oraz poezje Jana Pawła II prezentowane przez Jacka Lecznara - aktora Teatru Atelier z Krakowa. Wstęp wolny.


Koncert W 160. Rocznicę Śmierci Kompozytora - Chopin i Jego... Opery odbędzie się 16 października 2009 roku (piątek) o godz. 19 w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu. Program wieczoru wypełnią fragmenty ulubionych oper Fryderyka Chopina - uwertury, arie i duety z dzieł, które podziwiał, ale i którymi się inspirował. Usłyszymy Uwerturę do opery Il Signor Bruschino, arię La del ciel nell'arcano profondo z opery Kopciuszek i arię Bel raggio lusinghier z opery Semiramida Gioacchino Rossiniego, uwerturę, duet La ci darem la mano i arię Non mi dir z opery Don Giovanni oraz arię Non piu andrai z opery Wesele Figara Wolfganga Amadeusza Mozarta, uwerturę i arię Ah non credea mirarti z opery Lunatyczka Vincenzo Belliniego, uwerturę do opery Córka pułku i duet Il pallor funesto, orrendo z opery Łucja z Lammermoor Gaetano Donizettiego, a także Wariacje na temat La ci darem la mano z opery W. A. Mozarta Don Giovanni samego Chopina. Utwory zabrzmią w gwiazdorskim wykonaniu: Annick Massis – sopran, Krzysztofa Szumańskiego – baryton i Nino Kupreishvili – fortepian oraz Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod batutą Gaetano D'espinosy.


W niedzielę, 16 października 2009 roku o godz. 19.30 w Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa w Jeleniej Górze odbędzie się koncert, którego gościem honorowym będzie Maestro Wojciech Kilar. W programie koncertu znajdzie się prawykonanie Jego nowej kompozycji - Hymnu Paschalnego na chór mieszany a cappella. Ponadto usłyszymy: Victorię na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną i Exodus na chór mieszany i orkiestrę Kilara oraz Te Deum Hectora Berlioza. Wystąpią: Adam Sobierajski – tenor, Jadwiga Śmieszchalska-Delepaut – organy, Chór Filharmonii Śląskiej w Katowicach (Jarosław Wolanin – przygotowanie chóru) i Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka.


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, Instytucja Promocji i Upowszechniania Kultury SILESIA w Katowicach oraz Parafia św. Małgorzaty w Nowym Sączu zapraszają na Koncert w Rocznicę Pontyfikatu Jana Pawła II w ramach XIX Ogólnopolskiego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych. Dnia 16 października 2009 roku (piątek) o godz. 19.00 w Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu wystąpią: Anna Pikulska – organy i Magdalena Gołąb – mezzosopran. W programie m.in. utwory Bacha, Mendelssohna, Mozarta, Vivaldiego i Haydna. Wstęp wolny.


Koncert z cyklu Festiwalu Muzycznego "Bursztynowy Szlak" odbędzie się 16 października 2009 roku o godz. 19.30 w Sali koncertowej WPA UAM im. Profesora Jerzego Rubińskiego w Kaliszu. W wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod batutą Marka Pijarowskiego (na zdjęciu) usłyszymy VI Symfonię h-moll „Patetyczną” op. 74 Piotra Czajkowskiego.


Zwycięzca VII Międzynarodowego Konkursu Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana w Łodzi (2008), klarnecista Julien Hervé (na zdjęciu), wystąpi w Filharmonii Łódzkiej w piątek, 16 października 2009 roku o godz. 19.00. Przedstawi utwór, którym zapewnił sobie triumf w łódzkim konkursie: Koncert na klarnet i orkiestrę Aleksandra Tansmana z 1957 roku. Ponadto usłyszymy utwory Ravela i Saint-Saënsa, a łódzką orkiestrę poprowadzi Adrian McDonnell – dyrygent amerykański, obecnie kierujący Orchestre de la Cité Internationale w Paryżu.

Julien Hervé jest absolwentem paryskiego Conservatoire National Superieur de Musique oraz pierwszym klarnecistą Filharmonii w Rotterdamie. W roku 2005 został we Francji okrzyknięty „muzycznym odkryciem roku”. Jest założycielem stowarzyszenia „Intermedes”, mającego na celu propagowanie muzyki m. in. w szpitalach i hospicjach.


Rektor Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na jedno z najważniejszych tegorocznych wydarzeń programu kultura.uw. Cykl koncertów „Wanda Landowska in memoriam” przypomni postać kompozytorki i najwybitniejszej klawesynistki XX stulecia w 50. rocznicę Jej śmierci. Wanda Landowska była też prekursorką tak szeroko dziś rozpowszechnionego historycznego nurtu wykonawstwa muzyki dawnej. Na przełomie XIX i XX wieku, jako pierwsza spośród interpretatorów muzyki Bacha, zaczęła wykonywać muzykę klawiszową lipskiego kantora na klawesynie – instrumencie, na który przeznaczył on swoje liczne dzieła; m.in. po raz pierwszy publicznie wykonała Wariacje Goldbergowskie. Zrekonstruowała instrument niezbędny dziś do wykonań dzieł barokowych, a równocześnie stworzyła instrument na wskroś nowoczesny, oferujący współczesnym jej kompozytorom nowe i nieoczekiwane możliwości brzmieniowe – komponowali dla niej Manuel de Falla, Francis Poulenc i Paul Hindemith. Pragnąc przywrócić muzyce dawnych mistrzów brzmienie najbliższe realiom ich epoki, wprowadziła klawesyn do sal koncertowych.

Koncerty z cyklu „Wanda Landowska in memoriam” odbędą się 16, 18, 23 i 25 października 2009 roku, zawsze o godz. 18.00. Pierwszy z nich będzie miał miejsce w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Św. Trójcy (Pl. Małachowskiego 1). W wykonaniu brytyjskiego organisty Johna Butta usłyszymy utwory Jana Sebastiana Bacha, Henry Purcella i Georga Friedricha Haendla. Dwa dni później w Auditorium Maximum UW (Krakowskie Przedmieście 26/28) wystąpią klawesyniści: Władysław Kłosiewicz, Monika Raczyńska, Lilianna Stawarz i Marek Toporowski oraz orkiestra Narol Baroque, grająca na instrumentach historycznych. W programie koncertu znajdą się koncerty klawesynowe Jana Sebastiana Bacha: c moll BWV 1060 i C dur BWV 1061 na dwa klawesyny, C dur BWV 1064 i d moll BWV 1063 na trzy klawesyny oraz a moll BWV 1065 na cztery klawesyny. W piątek, 23 października 2009 roku w Pałacu Tyszkiewiczów UW (Krakowskie Przedmieście 32) Władysław Kłosiewicz zagra na klawesynie Pleyelu, modelu Wandy Landowskiej z 1912 roku. Wykona utwory Jana Sebastiana Bacha, Dietricha Buxtehude, François Couperina. Cykl koncertów zakończy recital klawesynowy Marka Toporowskiego pt. Trzy wieki klawesynu, również w Pałacu Tyszkiewiczów UW. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny. Ilość miejsc ograniczona.


Dnia 16 października 2009 roku o godz. 19.00 Filharmonia Wrocławska zaprasza na spotkanie z cenionym kanadyjskim pianistą i kompozytorem, Alainem Lefèvre’em (na zdjęciu). Znakomity solista, koncertujący w najbardziej prestiżowych salach świata, we Wrocławiu wykona Koncert fortepianowy G-dur Maurice’a Ravela – dzieło „wirtuozowskie, musujące wprost życiem, lekko i swobodnie omijające rafy klasycznej formy sonatowej”, w którym można również dostrzec elementy jazzu. W drugiej części koncertu usłyszymy słynne Obrazki z wystawy Modesta Musorgskiego oraz In the South Edwarda Elgara. Filharmoników wrocławskich poprowadzi Maestro Jacek Kaspszyk.


Koncert w ramach XXI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi odbędzie się w sobotę, 17 października 2009 roku o godz. 16.15 w Kościele Wspomożenia Wiernych w Rumii. W wykonaniu solistów: Iwony Hossy – sopran, Ewy Marciniec – mezzosopran, Ryszarda Minkiewicza – tenor i Piotra Nowackiego – bas oraz Państwowego Chóru Filharmonii w Mińsku i Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Ernsta van Tiela usłyszymy Missa pro pace Wojciecha Kilara.


Dnia 17 października 2009 roku Stowarzyszenie Artystyczne Horizon przedstawi projekt artystyczny zatytułowany Bacewicz nocą – w setną rocznicę urodzin wielkiej kompozytorki. Projekt ten, mający charakter nocnego maratonu muzyczno-literacko-filmowego, obejmuje wykonanie szeregu utworów kameralnych Grażyny Bacewicz, wystawę rękopisów muzycznych i fotografii pamiątkowych, recytację nieznanych nowel artystki, pochodzących z tomiku Znak szczególny oraz emisję polskiego filmu dokumentalno-biograficznego z 1999 r. pt. Dla ludzi zawsze mam twarz pogodną… Grażyna Bacewicz (w reżyserii Dariusza Pawelca). Odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie (kamienica „Pod Kruki” w Rynku Głównym 25).

W czasie nocnego maratonu, który rozpocznie się o godz. 19.00, a zakończy po północy, zabrzmią kompozycje kameralne Bacewiczówny – Kwartet na czworo skrzypiec, Sonata fortepianowa, Witraż na skrzypce i fortepian, Inkrustacje na róg i zespół instrumentalny, Kwintet na instrumenty dęte, Kwintet fortepianowy, Sonata fortepianowa, Trio obojowe i inne. Wśród muzyków wykonawców znajdą się: pianiści Mirosław Herbowski, Justyna Danczowska i Paweł Motyczyński, harfista Krzysztof Waloszczyk, skrzypkowie Paweł Radziński, Piotr Tarcholik, Paweł Wajrak, Bogusława Ziegelheim i Kinga Halibożek-Tomaszewska, altowiolistka Beata Płoska, wiolonczeliści Agata Sanchez Martos i Franciszek Pall, kontrabasista Duszan Korczakowski, flecista Zbigniew Witkowski, oboiści Arkadiusz Krupa i Paweł Nyklewicz, klarnecista Janusz Antonik, fagocista Wojciech Turek, waltornista Mirosław Płoski, perkusista Artur Ciborowski oraz działające pod egidą Stowarzyszenia zespoły: Horizon Ensemble i Philharmonia Quintet. Pieśni Grażyny Bacewicz zaśpiewa Anna Krawczyk – sopran. Gośćmi specjalnymi będą: Anna Polony, Małgorzata Gąsiorowska, Małgorzata Janicka-Słysz.

Maraton kulturalny będzie podzielony na trzy części (rozpoczynające się o godz. 19, 21 i 23); w przerwach organizatorzy zapraszają na lampkę wina i drobne przekąski.

Ponadto w ramach tego samego projektu, w dniach 19–23 października 2009 roku w kinie „Wrzos” (Kraków-Podgórze, ul. Zamoyskiego 50), odbędą się prelekcje dla młodzieży licealnej, połączone z wystawą na temat Grażyny Bacewicz (przygotowaną przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne SA) oraz emisją filmu dokumentalno-biograficznego o kompozytorce. Początek prelekcji – codziennie o godz. 10.00. Na wszystkie imprezy WSTĘP WOLNY!

Organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Artystyczne Horizon. Projekt współfinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach priorytetowego programu Wydarzenia artystyczne; współpraca organizacyjna – Polskie Wydawnictwo Muzyczne SA; pomoc merytoryczna – Akademia Muzyczna w Krakowie.


Koncert „Muzyka naszych czasów” w wykonaniu TWOgether DUO w składzie Magdalena Bojanowicz - wiolonczela i Maciej Frąckiewicz - akordeon odbędzie sie 17 października 2009 roku o godz. 19.00 w Drezynowni PKP w Białymstoku (ul. Wiatrakowa - wylot). Wydarzenie zaplanowane zostało jako niecodzienny spektakl muzyczny: sceną będzie platforma umieszczona na torach kolejowych wewnątrz budynku, w połączeniu z wystawą zdjęć i slideshow białostockiego fotografika Jerzego Fedorowicza oraz projekcją świateł. W programie koncertu znajdą się kompozycje Arvo Pärta - Fratres na akordeon i wiolonczelę, Rafała Janiaka - Sourrounded music na akordeon, wiolonczelę i live electronics, Krzysztofa Pendereckiego - Divertimento na wiolonczelę solo, Arne Nordheima - Dinosaurus na akordeon i taśmę, Wojciecha Blecharza - In my head na akordeon i wiolonczelę, Tomasza Jakuba Opałki - Five CloudScapes na akordeon, Atsutada Otaka – Meiso, medytacja na wiolonczelę (prawykonanie polskie) i Mikołaja Majkusiaka - Nowy utwór na akordeon i wiolonczelę, specjalnie zamówiony na białostocki koncert (prawykonanie światowe). Wstęp wolny.

Patronat honorowy nad koncertem objęła Ambasada Królestwa Norwegii w Polsce. Autorem koncepcji koncertu jest Maciej Frąckiewicz, który realizuje go w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku na projekt "Muzyka XX i XXI wieku jako ważny element edukacji kulturalnej".


Drugi koncert IV odsłony cyklu „Śladami Wielkich Polaków – Jana Pawła II i Fryderyka Chopina” odbędzie się w sobotę, 17 października 2009 roku o godz. 19.00 w Sali Herbowej Urzędu Miasta Sopotu (ul. Kościuszki 25/27). W programie znajdą się kompozycje Gedymina Grubby (Pieśń „Do sosny polskie”) i Fryderyka Chopina oraz poematy Karola Wojtyły (Wędrówka do miejsc świętych, Magnificat). Wystąpią: Bogdan Kułakowski – fortepian, Dariusz S. Wójcik – bas, Joanna Kreft-Baka – recytacja i Dariusz Szymaniak – recytacja oraz w ramach cykli „Promocja Młodych” - Tomasz Zając – fortepian (uczeń Szkoły Muzycznej II stopnia w Gdyni, laureat I nagrody III Przeglądu Młodych Talentów – Gdynia 2009 w kategorii zespołów kameralnych). Słowo o muzyce wygłosi Stanisława Grażyńska.

Więcej


Dnia 17 października 2009 roku o godz. 18.00 w Sali Filharmonii Wrocławskiej odbędzie się pierwszy w nowym sezonie występ Chóru Filharmonii Wrocławskiej. Repertuar koncertu w całości wypełnią wiersze polskich poetów: Adama Mickiewicza, Leopolda Staffa i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, zinstrumentowane przez Ignacego Jana Paderewskiego oraz Józefa Świdra.

Ostatni sezon Chóru obfitował w szczególnie ważne wydarzenia. Zespół wystąpił w trzech słynnych centrach muzycznych Europy: w paryskiej Salle Pleyel, londyńskim Barbican Centre oraz – jako pierwszy polski chór – w ramach legendarnego festiwalu BBC Proms, w Royal Albert Hall. Wszystkie te koncerty odbyły się pod dyrekcją Paula McCreesha, który poprowadził oratorium Jephtha Händla z udziałem wrocławskiego chóru oraz zespołu Gabrieli Consort & Players. W ramach 44. Międzynarodowego Festiwalu „Wratislavia Cantans” połączone zespoły wykonały serię koncertów polskiej i angielskiej muzyki chóralnej. We wrześniu 2009 roku Chór Filharmonii Wrocławskiej dwukrotnie wystąpił podczas 52. edycji Międzynarodowego Festiwalu Flandryjskiego w Gandawie.


Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego „Camerata Iagiellonica” zainauguruje w Chinach cykl wydarzeń kulturalnych, związanych z uczestnictwem Polski w Światowej Wystawie EXPO 2010 w Szanghaju. Gaude Mater Polonia rozpocznie koncert polskiego chóru, który weźmie udział w rozpoczynającym się dniu 17 października 2009 roku w Szanghaju Międzynarodowym Festiwalu Sztuki. Chór wykona utwory skomponowane przez wybitnych polskich kompozytorów, m.in. Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara.

Koncert krakowskiego chóru rozpoczyna cykl imprez, które mają na celu przybliżenie mieszkańcom Chin polskiego dorobku kulturalnego. Jak podkreśla Sławomir Majman - Komisarz Generalny Sekcji Polskiej EXPO 2010 - przewodnim motywem polskiego programu kulturalnego podczas EXPO 2010 będzie muzyka Fryderyka Chopina. Jubileusz dwustulecia urodzin kompozytora oraz przypadający w 2010 Rok Chopinowski sprawiają, iż wydarzenia te będą miały szczególny charakter. Wychodząc naprzeciw odbiorcy chińskiego, polscy wybitni artyści zaprezentują różne interpretacje muzyki Chopina - od klasycznej po jazzową i rockową. 'Chopin na Rockowo' i 'Let’s dance Chopin' to tylko niektóre nasze propozycje, które mają za zadanie popularyzację twórczości Chopina wśród młodego chińskiego pokolenia. Ponadto, w ramach obchodów Tygodnia Polskiego, w szanghajskiej dzielnicy Changning, w której znajduje się pomnik naszego wielkiego rodaka, zorganizowany zostanie koncert muzyki Chopina na sto fortepianów. Muzyka Chopina stanowić będzie ważną część programu galowego koncertu w Szanghajskim Teatrze Narodowym, z okazji narodowego Dnia Polski w dniu 22 maja 2010 roku.

Muzyka folk w reinterpretacji popularnych w Polsce zespołów rockowych, koncerty fortepianowe, spektakle artystyczne z wykorzystaniem nowoczesnych technologii towarzyszyć będą licznym wydarzeniom promocyjnym o charakterze gospodarczym, naukowym i turystycznym, które zorganizowane zostaną podczas wystawy w pawilonie Polski. W szeroki zakres promocji polskiej kultury wpiszą się także spektakle popularnych w Chinach teatrów lalek, występy teatrów tańca, przeglądy polskich filmów oraz wystawy polskiej sztuki nowoczesnej i designu.

Program kulturalny na Światową Wystawę EXPO 2010 przygotowywany jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutem Adama Mickiewicza.

(inf. nadesłana – PARP)


Fundacja Polskiej Rady Muzycznej już po raz czwarty zaprasza na festiwal Ad Libitum, który odbędzie się w dniach 18-24 października 2009 roku w Warszawie. Tematami poprzednich festiwali była sztuka improwizacji w różnych jej kontekstach – od awangardy jazzowej, przez improwizację swobodną i dyrygowaną, po awangardę elektroniczną, a także partytury otwarte, graficzne i związane z nimi nurty muzyczne – indeterminizm czy minimalizm. Program tegorocznego festiwalu koncentruje się na relacjach między dźwiękiem, słowem, muzyką i teatrem w niekonwencjonalnych działaniach interdyscyplinarnych i projektach o charakterze synkretycznym.

John Tilbury zagra swoje adaptacje sztuk radiowych Samuela Becketta ukazując sztukę dźwięku i słowa – sztukę radia jako medium kreatywnego, a zespół Kwartludium wystąpi w bezprecedensowym spektaklu muzycznej interpretacji tekstów dramatycznych i partytur graficznych Romana Haubenstocka-Ramatiego. Reinhold Friedl z młodymi polskimi muzykami odczyta na nowo partyturę mistrza teatru instrumentalnego Mauricio Kagela Ludwig Van, natomiast Jaap Blonk, Anat Pick i Valeri Scherstjanoi przedstawią pogranicze poezji dźwiękowej i muzyki – od dadaistów, futurystów i „zaumnowo jazyka”, poprzez kompozycje współczesne, fluxus, neo-dada, De Stijl, „text-sound compositions” po utwory i improwizacje własne, także z udziałem elektroniki. Andriej Smirnow zaprezentuje zapisaną na taśmie światłoczułej muzykę rosyjską z lat 30., odkrytą w 2008 roku w państwowym archiwum filmowym w Rosji, tworzoną poprzez syntezę dźwięku dwadzieścia lat przed powstaniem pierwszych dzieł muzyki konkretnej i elektronicznej w Paryżu i Kolonii! Wystąpią orkiestry: Moscow Laptop Cyber Orchestra Andrieja Smirnowa grająca na thereminvox i laptopach z Centrum Muzyki Elektroakustycznej im. Theremina Moskiewskiego Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego, oraz utworzona przy tegorocznym festiwalu Krakowska Orkiestra „Ad Libitum” pod dyrekcją Moniki Wolińskiej, która wykona utwory wg partytur tekstowych Karlheinza Stockhausena i nowy utwór Tadeusza Wieleckiego zamówiony przez Fundację Polskiej Rady Muzycznej.

Organizatorzy zapraszają także na wędrowny spektakl plenerowy Mieczysława Litwińskiego Missa Pagana. Poprzedzające go warsztaty prowadzone we współpracy z Teatrem Węgajty będą „poszukiwaniem źródeł słowa i śpiewu, sięgnięciem w prehistorię mowy i muzyki”.

We współpracy z Sekcją Muzykologów Związku Kompozytorów Polskich organizowana jest konferencja pt. Muzykologia i edukacja – przybliżanie muzyki – objaśnianie kultury.

Jak co roku, festiwalowi Ad Libitum towarzyszyć będą liczne warsztaty. Warsztat gitarowy poprowadzi Gary Smith, a na warsztaty z interpretacji klasycznych i nowych tekstów „poezji dźwiękowej” dla aktorów, wokalistów i studentów tych dziedzin zapraszają Jaap Blonk, Anat Pick i Valeri Scherstjanoi. Seria warsztatów Playback-Play poświęconych współczesnym technikom wykonawczym adresowana jest do młodych muzyków, także sceny niezależnej, zainteresowanych pogłębianiem swej wiedzy na temat muzyki współczesnej i rozwojem swojej świadomości muzycznej. Tematami tych warsztatów będą: interpretacje prac artystów sztuk wizualnych [Keith Rowe], „Ludwig Van” Mauricio Kagela [Reinhold Friedl] i partytury graficzne Malcolma Goldsteina [Malcolm Goldstein]. Warsztaty – otwarte dla wszystkich zainteresowanych – będą też szansą śledzenia na żywo pracy artystów przygotowujących koncerty.

Więcej