Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2008 2009 2010 2011 2012
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Codziennie od 1 maja do 25 września 2010 roku (oprócz niedziel i świąt), o godzinie 12.00 w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie (Stare Miasto, ul. Świętojańska 8) odbywać się będzie siódma edycja cyklu pt. „Wielkie Organy w Archikatedrze”.

Cykl „Wielkie Organy w Archikatedrze” to koncerty na żywo na Wielkich Organach Archikatedry Warszawskiej w wykonaniu najlepszych polskich organistów (podczas każdego koncertu - ok. 25 minut - wykonywany jest m.in. utwór legendarnego organisty katedry warszawskiej Mieczysława Surzyńskiego, za życia zwanego polskim Bachem) połączone ze zwiedzaniem podziemi i grobowców Archikatedry Warszawskiej – miejscem spoczynku m.in: arcybiskupów warszawskich, Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, książąt mazowieckich, Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej – Gabriela Narutowicza, Ignacego Mościckiego, Stanisława Wojciechowskiego, Premiera Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Jana Paderewskiego, oraz laureata nagrody Nobla - Henryka Sienkiewicza.

Archikatedra Św. Jana Chrzciciela stanowi jedno z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski. W jej murach wygłaszał kazania ksiądz Piotr Skarga, Władysław IV Waza zaprzysiągł swoje pacta conventa, tu miały miejsce śluby, koronacje 2 władców Polski, pogrzeby wielu osobistości oraz została zaprzysiężona Konstytucja 3 maja. Do dziś odbywają się w niej ważne uroczystości narodowe. Tu na początku XXw. pracował i tworzył wybitny kompozytor, improwizator i organista Mieczysław Surzyński. Bazylika została wyposażona w 1987r. we wspaniałe, najwyższej klasy Wielkie Koncertowe Organy. 60 głosowy instrument zbudowała niemiecka firma Eule.


W dniach 28 sierpnia – 5 września 2010 roku odbędzie się VII edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera" organizowanego przez Fundację Shalom. Legendarny klarnecista i saksofonista Giora Feidman, wybitni kantorzy Yakov Lemmer, Benzion Miller, Jakob Motzen, Alberto Mizrachi, znakomici dyrygenci Krzysztof Penderecki i John Axelrod, niezwykły duet Nigela Kennedyego i Kroke, muzycy polskiej i światowej awangardy: Raphael Rogiński, Mitch and Mitch, Kruzenstern & Parahod, wirtuozi muzycznej improwizacji: Boris Malkovski i Paweł Szamburski... to tylko niektóre przewidziane pozycje programowe.

Wielkim wydarzeniem będzie występ charyzmatycznego klarnecisty i saksofonisty Giory Feidmana, który zagra wspólnie z Gershwin Quartet. Feidman jest jednym z najważniejszych wizjonerów współczesnego oblicza muzyki klezmerskiej, czerpiącym inspirację zarówno z klasyki gatunku jak i najnowszych zjawisk muzycznych. W Warszawie poprowadzi również warsztaty muzyczne. Centralnym punktem tegorocznej edycji, dedykowanej Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata, będzie uroczysty koncert symfoniczny „Kadysz” w Kościele Wszystkich Świętych na pl. Grzybowskim. Podczas wieczoru 1 września Sinfonia Varsovia pod batutą Krzysztofa Pendereckiego oraz Johna Axelroda wykona kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, Leonarda Bernsteina i Maxa Brucha. Towarzyszyć jej będą znamienici artyści: Samuel Pisar, Kelley Nassief, Alberto Mizrachi, Daniel Olbrychski, Izabela Matuła oraz Chór Chłopięcy Akademii Muzycznej w Warszawie i Chóry Opery i Filharmonii Podlaskiej. Koncert będzie transmitowany przez TVP Kultura.
Obecne będą także inne wielkie gwiazdy żydowskiej sceny muzycznej: Nigel Kennedy & Kroke zaprezentują projekt „East meets East”, Theresa Tova zaśpiewa jidysz jazz, skrzypek Yale Strom Elizabeth Schwartz zagrają tradycyjną muzykę żydowską z rumuńską nutą, a znakomity pianista Matt Herskowitz zaprezentuje projekt „Jerusalem Trilogy”, będący wyjątkowym połączeniem muzyki żydowskiej i arabskiej. Będzie można usłyszeć także Michała Urbaniaka, Timnę Brauer czy Leopolda Kozłowskiego. O tym jak bogata i różnorodna może być współczesna muzyka żydowska przekonają się ci, którzy wybiorą się na koncerty czołowych instrumentalistów polskiej i światowej awangardy. Efekty swoich eksploracji muzycznych przedstawi ceniony gitarzysta Raphael Rogiński, który zaprezentuje swój projekt "Geniza – ziemia, powietrze, ogień", instalację złożoną z muzyki i słowa z udziałem poetów Dariusza Pado i Radosława Wiśniewskiego. Rogiński powróci na scenę festiwalową jeszcze dwukrotnie, solo oraz w towarzystwie wybitnych muzyków z nowatorskich formacji Mitch&Mitch, Kruzenshtern i Parahod. Boris Malkovsky, jeden z najbardziej obiecujących i zaskakujących wirtuozów muzycznej improwizacji, zaprezentuje się w solowym repertuarze własnych kompozycji przekraczających granice gatunków od średniowiecza do XXI wieku, od Odessy do Nowego Yorku, od post-romantycznych dźwięków pianina do post-klezmerskich tonów akordeonu guzikowego. Festiwalową ofertę muzyczną uzupełnią projekty teatralne, wizualne i słowne. Swoje wystawy indywidualne zaprezentują m.in. Mikołaj Grynberg, Tadeusz Rolke i Diti Rav-Ner. Po raz czwarty odbędzie się „Projekt Próżna”, gromadzący czołowych artystów sztuki współczesnej i awangardowej. Na licznych spotkaniach i warsztatach pojawią się znakomici przedstawiciele świata literatury i nauki.

 Pełny program na stronie www.festiwalsingera.pl


Od 8 lipca do 9 września 2010 roku, w każdy czwartek o godz. 18:30, w Kordegardzie Chopin 2010 odbywać się będą koncerty chopinowskie. Czwartki Muzyczne to cykl otwartych, bezpłatnych koncertów stanowiących okazję, aby posłuchać na żywo muzyki Fryderyka Chopina. Program każdego z nich jest zróżnicowany, układany za każdym razem indywidualnie przez pianistę.
Szczegółowy repertuar koncertów oraz informacje o każdym z wykonawców dostępne będą w siedzibie Kordegardy Chopin 2010 przy Krakowskim Przedmieściu 15/17 oraz na stronie internetowej www.chopin2010.pl  

Więcej


Kina Cinema City zapraszają na kolejną odsłonę największych dzieł Mozarta, Bizeta, Prokofiewa czy Czajkowskiego w inscenizacji najlepszych scen operowych świata – londyńskiego Royal Opera House Covent Garden, a także Teatro Real Madrid, the Chapel of King’s College w Cambridge i Paris Opéra Ballet w Palais Garnier. Wyjątkową szansę przeniesienia się do świata opery bez kupowania biletu na samolot mają widzowie, którzy wybiorą się na spektakle z cyklu CINEMAESTRO od stycznia do grudnia 2010 roku. Opery wyświetlane będą w cyfrowej jakości z doskonale czystym dźwiękiem w 6 kinach Cinema City w Polsce: w Warszawie (Cinema City Arkadia), Krakowie (Cinema City Galeria Kazimierz), Wrocławiu (Cinema City Korona), Łodzi (Cinema City Manufaktura), Poznaniu (Cinema City Plaza) i Katowicach (Cinema City Silesia).
Tegoroczna odsłona cyklu CINEMAESTRO to szerszy repertuar wzbogacony o nowe tytuły, a także kolejne, najznamienitsze sceny operowe, baletowe i koncertowe. - Dzięki pokazom możemy przenieść się do gmachu Royal Opera House Covent Garden, jednej z najstarszych i najsławniejszych scen operowych Europy. Przedstawienia baletowe i operowe wyświetlane z ramach cyklu CINEMAESTRO to światowej klasy premiery, zapewniające widzom niezapomniane wrażenia artystyczne. Ponadto, technika filmowa pozwala na obejrzenie widowisk z bliska. Widz ma wrażenie, że znajduje się na scenie w wirze akcji - mówi Bogusław Kaczyński, patron honorowy projektu CINEMAESTRO.
W repertuarze cyklu każdy widz znajdzie coś dla siebie. Pasjonaci opery z pewnością docenią mistrzowskie inscenizacje historii namiętnej Carmen, mrocznej opowieści o Don Giovannim czy uroczej fabuły Wesela Figara. Amatorzy baletu będą zaś pod ogromnym wrażeniem Dziadka do orzechów czy bajecznej opowieści o Śpiącej Królewnie. Dla wielu niezwykły okaże się spektakl operowy z udziałem światowej gwiazdy muzyki pop – Stinga.
Wszystkie spektakle są opatrzone napisami w polskiej wersji językowej.

Więcej


Fundacja 4.99, Magazyn "Glissando" i Dom Pracy Twórczej na Wigrach zapraszają na Zeitkratzer Weekend – w dniach 3-4 września 2010 roku. Muzykę elektroniczną, w tym kompozycje ze Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia usłyszymy w wykonaniu wirtuozów instrumentów akustycznych. Wystąpią: Reinhold Friedl, Burkhard Schlothauer, Anton Lukoszevieze, Uli Phillipp, Maurice de Martin, Marc Weiser, Hild Sofie Tafjord, Hayden Chisholm, Hilary Jefferey, Ralf Meinz, Andreas Harder.

Różnicuj, poszukuj i baw się dobrze! Niewielu wirtuozowskim zespołom muzyki współczesnej przyświeca podobne motto. Ale też niewielu łączy w swoim repertuarze kompozycji Iannisa Xenakisa z coverami utworów Whitehouse, piosenkami ludowymi oraz uproszczonymi wersjami dzieł Arnolda Schönberga. Niewiele wreszcie współpracuje z twórcami sceny noise (Keiji Haino, Merzbow), konceptualnej elektroniki (Terre Thaemlitz) czy muzyki rockowej (Lou Reed).
Zeitkratzer to wyzwanie rzucone kompozytorom przez wybitnie utalentowanych wykonawców. Oprócz swoich sztandarowych utworów zespół wykona w Wigrach instrumentalne wersje kompozycji na taśmę ze Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Wśród nich nowe aranżacje utworów Bogdana Mazurka, Eugeniusza Rudnika i Krzysztofa Knittla.
Na koncerty – wstęp wolny.
 

PROGRAM

  • 3 września – ZEITKRATZER cz. I: Wybór kompozycji z repertuaru zespołu.
  • 4 września – ZEITKRATZER cz. II: Nowe aranżacje klasyki Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.


Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu koncertów PÓŁWYSEP NOWEJ MUZYKI – więcej informacji na stronie: www.polwysepnowejmuzyki.pl


Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Nasz Chopin” odbędzie się w dniach 3-5 i 10-12 września 2010 roku w Kaliszu. Festiwal stanowi próbę całościowego spojrzenia na młodzieńczą twórczość kompozytora (do czasu opuszczenia kraju) oraz wzorce z jakich korzystał. Wykonawcami sześciu koncertów będą zarówno wybitni artyści, jak i młodzi adepci sztuki pianistycznej (laureaci konkursów oraz stypendyści funduszów dla uzdolnionej młodzieży) oraz członkowie polskiej ekipy na Konkurs Chopinowski.

 Środek festiwalu to niezwykłe wydarzenie: Maraton Chopinowski. Podczas tego całodziennego koncertu wykonane zostaną wszystkie kameralne i solowe utwory Chopina powstałe w latach 1818-1830. Od godziny 10 rano do późnego wieczora w ustawionej na kaliskim Rynku specjalnej konstrukcji nazwanej „Kapsuła Chopin” będzie można posłuchać kompozycji Chopina przeplatanych występami zespołów ludowych, związanych z regionami, gdzie bywał Chopin (południowa Wielkopolska, Kujawy, Mazowsze). Maraton zakończy się hucznym odtańczeniem Mazura z udziałem wykonawców oraz publiczności, na pamiątkę mazura, którego tańczył Chopin w kamienicy przy kaliskim Rynku podczas jednego ze swoich pobytów w tym mieście.

Więcej


Dnia 3 września 2010 roku o godz. 19.30 w Kościele OO. Karmelitów Bosych na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu wykonane zostaną dwie Msze Feliksa Nowowiejskiego: Missa Pro Pace na chór mieszany, organy i orkiestrę op. 49 nr 3 i Missa Stella Maris na chór mieszany i organy op. 49 nr 4. Wystąpią: organiści Anna Dramowicz i Maciej Ingielewicz, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie oraz Chór Polskiego Radia w Krakowie i Olsztyński Chór Kameralny „Collegium Musicum” pod batutą Janusza Przybylskiego i Janusza Wilińskiego. Wstęp wolny.


Jedenasta edycja Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” odbędzie się w dniach 3 lipca – 4 września 2010 roku. W programie 19 koncertów nie zabraknie twórczości Fryderyka Chopina, z racji obchodzonego Roku Chopinowskiego. W tym roku do festiwalu przyłączyły się trzy nowe miasta: Skierniewice, Wolbórz oraz Zelów. Finałowy koncert jak zawsze odbędzie się w Filharmonii Łódzkiej, a jego wykonawcami w tym roku będą: zespół „Raz, Dwa, Trzy” i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej pod batutą Huberta Kowalskiego.


Muzyka Fryderyka Chopina zawitała do siedziby Orkiestry Sinfonia Varsovia przy ulicy Grochowskiej 272. Przez trzy kolejne soboty – 21 i 28 sierpnia oraz 4 września 2010 roku o godzinie 16:00 – wystąpią młodzi polscy pianiści, a towarzyszyć im będą wykłady polskich muzykologów, którzy w przystępny sposób opowiedzią o związkach Chopina innymi dziedzinami sztuk: filmem, literaturą i jazzem. Z recitalami chopinowskimi wystąpią: Monika Quinn, Paweł Wakarecy (kandydat do XVI Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina) oraz Anna Kublicz połączone z wykładami polskich muzykologów: Pawła Stolarczyka, Agnieszki Okupskiej, Mariusza Gradowskiego. Wstęp wolny.

Więcej


Dnia 4 września 2010 roku o godzinie 19 w The Grřnnegade Barracks Arts Centre w Naestved (Dania), w ramach Susaa Festival 2010 odbędzie się koncert polskiego zespołu muzyki współczesnej an_ARCHE NewMusicEnsemble.
Susaa Festival – duński festiwal muzyki współczesnej z wieloletnią tradycją, rokrocznie oprócz muzyki kompozytorów duńskich prezentuje muzykę współczesną wybranego kraju europejskiego w cyklu „Window on..” zapraszając najlepsze zespoły i solistów z danego kraju. Tegoroczna edycja festiwalu skupi się na polskiej muzyce współczesnej - „Window on Poland” - a zespół an_ARCHE NewMusicEnsemble będzie reprezentował Polskę przed duńską publicznością.
W programie koncertu „Window on Poland”: Witold Lutosławski Kwartet smyczkowy (1964), Krzysztof Penderecki Kwartet smyczkowy (1960), Dariusz Przybylski Eine Kleine Morgenmusik (2006) na klarnet i kwartet smyczkowy, Prasqual Pernyai (2010) na fortepian, klarnet, kwartet smyczkowy i live electronics, Paweł Hendrich Pleochroit (2010) na fortepian, klarnet i kwartet smyczkowy, Rafał Zapała Relative (2006) na fortepian, live electronics i kwartet smyczkowy. Zespół an_ARCHE NewMusicEnsemble wystąpi w składzie: Filip Wałcerz - fortepian, live electronics, Marcin Suszycki – skrzypce, Tomasz Żaczek – klarnet, Rafał Zapała - live electronics, realizacja dźwięku, Ewa Suszycka - skrzypce II, Ewa Guzowska – altówka, Tomasz Lisiecki – wiolonczela.


W sobotę, 4 września 2010 roku o godz. 20.00 w Parku Kultury i Wypoczynku w Katowicach odbędzie się koncert plenerowy w ramach Dni Województwa Śląskiego. Wystąpią: Wołosi & Lasoniowie w składzie: Zbigniew Michałek – skrzypce, Jan Kaczmarzyk - altówka, gajdy, Robert Waszut – kontrabas, Krzysztof Lasoń – skrzypce i Stanisław Lasoń – wiolonczela oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka. W programie: Karol Szymanowski Harnasie (fragmenty), Wojciech Kilar Suita z filmu Pan Tadeusz oraz muzyka góralska. Po zakończeniu koncertu pokaz pirotechniczny.


Już po raz dzisiąty orkiestra Sinfonia Varsovia oraz Fundacja Sinfonia Varsovia zapraszają na Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka "Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu". Podczas edycji w 2010 roku, która rozpocznie się 4 września, a zakończy 19 września odbędą się 2 koncerty symfoniczne oraz 21 kameralnych.
Tegoroczne koncerty będą miały miejsce w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, podczas których zostanie wręczone stypendium artystycznego im. Franciszka Wybrańczyka dla najzdolniejszego ucznia szkoły muzycznej II stopnia okręgu warszawskiego, w Amfiteatrze Bemowo oraz w siedzibie orkiestry przy ulicy Grochowskiej 272 – byłym Instytucie Weterynarii SGGW. Wśród zaproszonych znakomitych wykonawców znajdą się Maestro Jan Krenz, Maestro Jacek Kaspszyk, wiolonczelista Danjulo Ishizaka oraz artystki Orkiestry Sinfonia Varsovia: Maria Machowska (skrzypce) i Katarzyna Drzewiecka-Szlachcikowska (wiolonczela), które wraz z muzykami orkiestry wykonają Koncert podwójny na skrzypce i wiolonczelę Brahmsa.
Zachęceni zeszłorocznym sukcesem, członkowie Orkiestry Sinfonia Varsovia ponownie wystąpią w roli kameralistów. Na 5 września zaplanowano 20 koncertów kameralnych, podczas których zabrzmi muzyka nie tylko poważna – obok utworów Mozarta, Beethovena, Chopina, Straussa, Weber, Hindemitha, będzie można usłyszeć aranżacje kompozycji Morricone, Petersburskiego, Wasowskiego & Przybory czy zespołu The Beatles. Koncerty kameralne odbędą się w czterech budynkach należących do kompleksu przy Grochowskiej 272.
Festiwal "Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu" został zainicjowany w 2001 roku przez Franciszka Wybrańczyka – wybitnego menadżera, założyciela i wieloletniego dyrektora orkiestry. Ideą Festiwalu jest przybliżenie warszawskiej publiczności wielkich dzieł literatury muzycznej w wykonaniu orkiestry Sinfonia Varsovia oraz znakomitych dyrygentów i solistów. Koncerty organizowane są w miejscach nie zawsze kojarzonych z muzyką klasyczną.
Na wszystkie koncerty WSTĘP WOLNY, jedynie na koncert w dniu 4 września, z powodu ograniczonej ilości miejsc, będą obowiązywać bezpłatne wejściówki do odbioru na godzinę przed koncertem w Uniwersytecie Muzycznym.

Więcej


45. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans odbędzie się w dniach 4-12 września 2010 roku. Zgodnie z jego tradycją, podczas koncertów festiwalowych w najznamienitszych zabytkach Dolnego Śląska zabrzmią dzieła oratoryjne, symfoniczne, wokalne i wokalno-instrumentalne. Tegoroczny, jubileuszowy Festiwal będzie gościł światowej sławy artystów muzyków, których kunszt spełni oczekiwania zarówno szerokiej publiczności Wrocławia, Dolnego Śląska i licznych gości, jak i najbardziej wysublimowanych znawców, a więc wszystkich, którzy prawdziwie umiłowali muzykę.

W tym roku festiwal powraca do formuły skupiającej się na dwóch weekendach. Pierwszy poświęcony będzie muzyce J.S. Bacha. Usłyszymy m.in. Mszę h-moll poprowadzoną przez wybitnego Philippe’a Herreweghe. Dzień później – Kunst der Fuge w wykonaniu Akademie für Alte Musik. Koncert finałowy zgromadzi na scenie ponad 450 wykonawców. Podczas tego wieczoru Paul McCreesh zadyryguje monumentalnym dziełem H. Berlioza – Grande Messe des Morts.

zobacz: PROGRAM FESTIWALU - pdf


W kolejne niedziele, od 4 lipca do 19 września 2010 roku odbędzie się w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie (ul. Świętojańska 8) XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Organy Archikatedry”. Początek recitali organowych o godzinie 16.00.

Archikatedra warszawska jest jednym z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski. Jest również wręcz wymarzonym miejscem do prezentacji muzyki organowej. Na odbiór interpretacji muzycznych składają się tu wrażenia wynikłe z piękna i potęgi brzmienia nowoczesnych organów oraz atmosfery i sakrum świątyni. Każdego roku festiwal gości doskonałych organistów-wirtuozów z całego niemal świata, którzy zapewniają bardzo wysoki poziom artystyczny przedsięwzięcia.

Więcej


XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Wygiełzowie-Lipowcu odbędzie się jak zawsze w 6 kolejnych niedziel pomiędzy 15 sierpnia – 19 września 2010 roku. Na tegoroczną edycję złoży się 10 koncertów. Festiwal zainauguruje koncert z okazji obchodów Roku Chopinowskiego 2010. Muzykę Chopina usłyszymy także podczas występu uczestników tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Monograficzny i rocznicowy charakter będzie miał również koncert poświęcony Robertowi Schumannowi. Ponadto usłyszymy arcydzieła muzyki oratoryjnej Haendla, kompozycje organowe i koncerty Bacha oraz utwory nowsze, m.in. Martinů i Crumba.

Więcej


Z okazji międzynarodowych obchodów Roku Chopinowskiego Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach przygotowała spektakularne przedsięwzięcie – rejs najpiękniejszym polskim żaglowcem „Darem Młodzieży”. Statek, z Orkiestrą na pokładzie wyruszy 5 września 2010 roku z Gdyni i zawinie do portów w Kopenhadze (7 września), Goeteborgu (9 września), Oslo (11 września), Dover (16 września), Boulogne-sur-Mer (17 września), by w salach koncertowych zaprezentować tamtejszej publiczności twórczość Fryderyka Chopina. Ostatni etap rejsu nawiąże do jego historycznej podróży z Francji do Wielkiej Brytanii: artysta wypłynął z Boulogne-sur-Mer do Folkstone, by następnie pociągiem dotrzeć do Londynu. Podróż zakończy koncert 25 września na gdyńskim Placu Grunwaldzkim. We wszystkich miastach orkiestra pod dyrekcją Jacka Kaspszyka, z udziałem polskiej pianistki Ewy Kupiec wykona utwory Chopina: Fantazję A-dur na tematy polskie op. 12, Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur oraz Rondo à la Krakowiak F-dur op. 14, a także – nawiązując do morskiego charakteru podróży – poemat symfoniczny Morze Claude’a Debussy’ego. Duńskiej, szwedzkiej, norweskiej, angielskiej i francuskiej publiczności zaprezentowany zostanie również utwór o tematyce morskiej ich narodowych kompozytorów – Carla Nielsena, Romana Maciejewskiego (w Goeteborgu spędził wiele lat swojego życia), Edvarda Griega, Benjamina Brittena i Claude’a Debussy’ego.


Specjalnie na potrzeby Maratonu Chopinowskiego, który odbędzie się 5 września 2010 roku na kaliskim Rynku w ramach festiwalu Filharmonii Kaliskiej „Nasz Chopin 10/30” powstanie dzieło plastyczne inspirowane twórczością Fryderyka Chopina. Wypełni ono wnętrze festiwalowego namiotu chopinowskiego, tworząc specjalną atmosferę „Kapsuły Chopin”.
Dwie artystki: Diana Fiedler (wnuczka pisarza Arkadego Fiedlera) oraz Marika Lehmann, związane z poznańską ASP, wykonają prace graficzne będące obrazem muzyki i twórczości Chopina. Na powierzchni niemal 100 m2 powstanie największa w Polsce praca plastyczna stworzona specjalnie na potrzeby konkretnego wydarzenia koncertowego. Motywem przewodnim będą tytuły utworów i elementy partytur chopinowskich powstałych do roku 1830. W tej scenerii odbędzie się wielogodzinny maraton muzyczny prezentujący fortepianową i kameralną twórczość patrona festiwalu z udziałem kilkudziesięciu artystów, zarówno klasycznych jak i folkowych.
Po zakończeniu Maratonu, w dniach 6-12 września, pracę będzie także można oglądać w foyer Sali Koncertowej UAM im. Jerzego Rubińskiego w Kaliszu.

Więcej


Premiera opery Makbet Giuseppe Verdiego w Operze Bałtyckiej w Gdańsku odbędzie się 5 września 2010 roku, w ramach Solidarity of Arts. Kierownictwo muzyczne - Jose Maria Florencio, inscenizacja i reżyseria - Marek Weiss, scenografia i kostiumy - Hanna Szymczak, projekcje - Marek Zygmunt.
Marek Weiss po raz pierwszy inscenizował Makbeta w 1985 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie. – Szekspirowska opowieść o przekleństwie władzy i szaleństwach zdobywania jej za wszelką cenę nawołuje do refleksji również nad losem naszej Ojczyzny. Zdajemy sobie sprawę z ryzyka porównywania starej szkockiej legendy z naszą najnowszą historią, ale wierzymy, że teatr jest miejscem wstrząsu i oczyszczenia, a więc musi mówić o sprawach, które nas bolą i są składnikiem aktualnych emocji. Dlatego odwołujemy się w naszym Makbecie do chwil, kiedy większość z nas byłą dumna z przynależności do narodu, który był tak podziwiany za rozpoczęcie wielkiej przemiany dziejów, a potem tak piętnowany z powodu niekończących się swarów. – powiedział Marek Weiss w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” przed premierą gdańskiego Makbeta.
Partię tytułową kreować będzie wybitny włoski baryton Vittorio Vitelli - ceniony wykonawca ról verdiowskich - a Makbet to jedna z jego popisowych kreacji. Artysta występuje na tak renomowanych scenach, jak mediolańska La Scala, berlińska Deutsche Oper, La Fenice w Wenecji, Teatro del Liceu w Barcelonie. Vitelli zachwycony jest gdańską produkcją, mówi o niej, że oddaje szekspirowskiego ducha, jest mądra i klarowna. W partii Lady Makbet partnerować będzie mu Katarzyna Hołysz i Magdalena Meziner. Vittorio Vitelli zaśpiewa Makbeta 5, 7 i 9 września 2010 roku. Następnie partię przejmie Leszek Skrla. W pozostałych partiach usłyszymy m.in. Daniela Borowskiego i Adama Palkę jako Banka, Pawła Skałubę i Adama Zdunikowskiego jako Macduffa, Aleksandra Kunach w partii Malcolma oraz Piotra Nowackiego i Andrzeja Malinowskiego jako Lekarza i Zbira.


W kolejne niedziele od 5 września do 31 października 2010 roku odbędzie się w Warszawie osiem recitali organowych w ramach XI Warszawskiego Festiwalu Organowego „ORGANY ŚRÓDMIEŚCIA”. Festiwal ma za zadanie prezentować różne organy centrum stolicy oraz ukazywać w sposób w pełni profesjonalny całe śródmiejskie „bogactwo organowe” jako ważny element Kultury Śródmieścia i Warszawy. W niedziele września i października w śródmiejskich kościołach ma miejsce szereg recitali organowych w wykonaniu bardzo dobrych organistów – wirtuozów. Program każdego recitalu dopasowany jest do specyfiki konkretnego instrumentu. Koncerty poprzedza komentarz z informacją dotyczącą historii i budowy organów.

Więcej


II Dni Sztuki Tańca w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie odbędą się w dniach 7-23 września 2010 roku. Na scenie zobaczymy 2 zespoły baletowe, 4 teatry tańca i młodzież baletową – w sumie ponad 20 prac choreograficznych: od dużych przedstawień po niewielkie miniatury taneczne.
Tegoroczny przegląd skoncentrowany został wokół kilku wątków: setnej rocznicy śmierci ojca baletu klasycznego – Mariusa Petipy (stąd Don Kichot w nowym opracowaniu choreograficznym Borisa Ejfmana), jak i Roku Chopinowskiego. Najnowsze prace polskiego teatru tańca zestawione zostaną z poszukiwaniami białoruskich artystów. Dwa wieczory z Polskim Baletem Narodowym będą również okazją do wskazania nowych kierunków zainteresowań zespołu baletowego pod dyrekcją Krzysztofa Pastora (spektakle z ubiegłego sezonu - Tańczmy Bacha oraz Alpha i inne do muzyki Pawła Szymańskiego, Grażyny Bacewicz i Aleksandry Gryki).


Przez miesiąc, w dniach 8 sierpnia – 8 września 2010 roku, w Altanie w Dolnym Ogrodzie Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego dostępna będzie instalacja dźwiękowa „Fryderyk Chopin. Ciennik osobisty”, przygotowana przez Stowarzyszenie Turning Sounds.

Instalacja dźwiękowa utkana z urywków listów i muzyki Chopina, poddanych eksperymentalnej aranżacji, to próba powołania do życia przestrzeni mentalnej, jaka wyłania się z jego dzieła – przestrzeni wabiącej dwugłosem słów, przeczuć i melodii. W ażurowej altanie (dawniej zwanej „ciennikiem”) zrealizowany został projekt w formule site-specific installation (instalacji ściśle związanej z miejscem jej realizacji), w konsekwencji czego powstała ścieżka dźwiękowa wpleciona w odgłosy środowiska miejskiego ogrodu, odzwierciedlająca alogiczny, przypadkowy i epizodyczny bieg rzeczy. Chopin rozpływał się w otaczającej go rzeczywistości i zatapiał we własnych myślach. Zapominał się, zapadał w sen, poruszając się wewnątrz prywatnego imaginarium dźwięków. Adaptacja i dramaturgia – Anka Herbut, reżyseria – Kuba Kowalski, aktorzy – Natalia Kalita, Marek Szkoda, muzyka – Sławomir Kupczak, implementacja w programie Max/MSP – Paweł Hendrich, koncepcja – Antoni Beksiak, słowo – Aleksandra Karlińska, konsultacja „Turning Sounds 6” – Peter Ablinger

więcej informacji - na stronie www.ciennik.blogspot.com


Dnia 9 września 2010 roku ministrowie kultury Azji i Europy, którzy spotkają się w Poznaniu w ramach ASEM (Asia-Europe Meeting), podziwiać będą młodych polskich artystów - laureatów konkursów im. H. Wieniawskigo i F. Chopina - Agatę Szymczewską i Jacka Kortusa. Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Marka Pijarowskiego. W programie utwory Kurpińskiego, Wieniawskiego i Chopina.
Koncert odbędzie się o godz. 18.30 w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.


W dniach 10 września – 3 października 2010 roku odbędzie się 48. edycja Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego, organizowana pod hasłem „Chopin, Paderewski – Artyści Świata” z okazji przypadających w 2010 roku dwu jubileuszów – 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina i 150. rocznicy urodzin Ignacego Jana Paderewskiego. Dzieła Jubilatów, zestawione z utworami wybitnych twórców XIX i XX wieku, usłyszymy w wykonaniu zaproszonych znakomitych zespołów i artystów oraz Orkiestry Filharmonii Pomorskiej. Festiwal zainaugurują i zakończą kompozycje Beethovena - Missa solemnis (10 września) i IX Symfonia (3 października, z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki). W dniach 12, 18 i 19 września odbędą się koncerty z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa, podczas których zabrzmią utwory Paderewskiego, Kilara, Knapika i Brittena (12 września), muzyka klezmerska i Melodie na psałterz polski (18 września) oraz utwory na kwartet saksofonowy (19 września - Od Bacha do Gershwina). Ponadto z koncertem „Chopin alternatywnie” wystąpi akordeonowe Motion Trio (13 września), z recitalem fortepianowym – Jerzy Godziszewski (25 września), a z programem „Chopin – inspiracje” trio w składzie: Konstanty Andrzej Kulka, Tomasz Strahl i Krzysztof Jabłoński (28 września). W piątek, 17 września odbędzie się monograficznych koncert Krzysztofa Pendereckiego, a 24 września usłyszymy IV Symfonię Ignacego Jana Paderewskiego.

Więcej


Wybitny wiolonczelista Ivan Monighetti (na zdjęciu), uczeń legendarnego Mścisława Rostropowicza, uświetni inaugurację sezonu artystycznego 2010/2011 w Filharmonii Łódzkiej. Koncert „Blask rycerzy i bogów” odbędzie się w piątek, 10 września 2010 roku o godz. 19.00. W programie znajdą się Wariacje fantastyczne „Don Kichot” Richarda Straussa oraz Symfonia C-dur „Jowiszowa” Wolfganga Amadeusa Mozarta. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej poprowadzi jej szef Daniel Raiskin.


Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza 10 września 2010 roku o godz. 19.00 na koncertowe wykonanie Czarodziejskiego fletu W.A. Mozarta, przygotowane przez Staatsoper Unter Den Linden z Berlina pod kierownictwem Sebastiana Weigle. To początek Jubileuszowego Miesiąca stulecia Teatru Wielkiego. Jubileusz świętowany będzie przez cały rok 2010, ale wrzesień jest dla poznańskiego Teatru miesiącem szczególnym, bo to właśnie wtedy, w 1910 roku, rozpoczęła się historia tej sceny.


44. Festiwal Pianistyki Polskiej odbędzie się w Słupsku w dniach 11-17 września 2010 roku. Z okazji obchodów Roku Chopinowskiego w jego programie znalazły się koncerty prezentujące dzieła samego Mistrza, a także konteksty muzyczne, w których Jego twórczość wyrastała. Do wykonania koncertów i recitali zaproszeni zostali znani pianiści, w tym laureaci Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina poprzednich edycji oraz polscy uczestnicy tegorocznego XVI Konkursu.
 Festiwal zainaugurują dwa dzieła fortepianowe: Koncert e-moll op.11 Chopina w interpretacji Kevina Kennera oraz Koncert a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu Karola Radziwonowicza, oba z towarzyszeniem Orkiestry Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” w Słupsku pod batutą Bohdana Jarmołowicza. Zwycięzca Konkursu Chopinowskiego z 1995 roku – Kevin Kenner – dzień później wystąpi również z recitalem solowym. Podczas finału Festiwalu usłyszymy natomiast dwa inne koncerty fortepianowe – f-moll op. 21 Chopina z Radosławem Sobczakiem w roli solisty i C-dur op. 14 Franciszka Lessla ze Zbigniewem Raubo przy fortepianie. Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Koszalińskiej pod dyrekcją Rubena Silvy. W serii czterech półrecitali „przed Konkursem Chopinowskim” wystąpią: Gracjan Szymczak i Marcin Koziak (13 września) oraz Marek Bracha i Joanna Różewska (16 września), a w ramach Estrady Młodych w Zamku Książąt Pomorskich zagra czwórka młodych wirtuozów, reprezentujących szkoły i uczelnie muzyczne Gdańska, Krakowa, Poznania i Warszawy. Z kolei jazzowe interpretacje muzyki Chopina przedstawi trio Filipa Wojciechowskiego z towarzyszeniem Orkiestry Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” w Słupsku pod dyrekcją Bohdana Jarmołowicza (15 września).


XI Koncert Pamięci Ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem odbędzie się 11 września 2010 roku o g.17.00 w Muzeum Podlaskim Ratusz w Białymstoku. Wystąpią: Małgorzata Jóźków – wiolonczela, Cezary Sanecki – fortepian. Koncert połączony jest z prezentacją płyty Melancholia dedykowanej ofiarom katastrofy.


Filharmonia Łódzka wychodzi na ulicę: w sobotę, 11 września 2010 roku o godz. 18.00 skład kameralny Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej wystąpi na ulicy Piotrkowskiej w ramach Fokus Łódź Biennale. Zaprezentuje unhum na 23 muzyków i 52 przechodniów.
unhum skomponował Artur Zagajewski (utwór wygrał ostatni konkurs kompozytorski im. Grażyny Bacewicz), autorkami performance’u są Zorka Wollny i Anna Szwajgier z Krakowa. Muzycy będą grać z okien mieszkań i bram na odcinku między Placem Wolności a ulicą Próchnika.


W dniach 12-18 września 2010 roku w Krakowie odbędzie się kolejna, ósma edycja festiwalu Sacrum Profanum, w tym roku poświęcona muzyce nordyckiej.

Program festiwalu podzielony został tematycznie na kilka sekcji. Freak to koncerty przeznaczone dla szerokiego grona odbiorców. W ich ramach wystąpi gwiazda festiwalu - Jón „Jónsi” Þór Birgisson - gitarzysta i wokalista islandzkiej grupy Sigur Rós (17 i 18 września w hali ocynowni elektrolitycznej ArcelorMittal w Nowej Hucie – w ramach trasy koncertowej Go Tour 2010, promującej jego nową płytę). Podczas inauguracji festiwalu (12 września, w tej samej hali ocynowni) w projekcie múm & friends, powstałym specjalnie na tę okazję, wraz z polską orkiestrą Sinfonietta Cracovia, Chórem Polskiego Radia oraz artystami z Islandii zagra również eksperymentalna grupa múm. Główny nurt festiwalu zostanie zaprezentowany w odsłonie Modern Classic (13-16 września). Dzieła kompozytorów z Finlandii, Szwecji, Norwegii i Danii zaprezentuje osiem europejskich zespołów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki współczesnej. W Teatrze Łaźnia Nowa i w Muzeum Inżynierii Miejskiej usłyszymy 34 utwory: większość z nich to polskie premiery, a pięć będzie miało swoje światowe prawykonania. Paryski Ensemble intercontemporain zagra utwory Fina Magnusa Lindberga, zaś holenderski Asko | Schönberg zaprezentuje muzykę Szweda Klasa Torstenssona (13 września). Następnego dnia wystąpi Ensemble Modern, który wykona utwory Andersa Hillborga, jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów szwedzkich, gitarzysty rockowego i twórcy muzyki filmowej. Bohaterami środy 15 września będą Duńczyk Pelle Gudmundsen-Holmgreen oraz Finka Kaija Saariaho, których utwory wykonają London Sinfonietta i Theatre of Voices oraz formacja musikFabrik. W czwartek 16 września zabrzmi muzyka norweskiego kompozytora, trębacza i awangardowego performera - Ralfa Wallina, którą zaprezentuje Klangforum Wien, oraz Duńczyka Hansa Abrahamsena w interpretacji muzyków z Ensemble Recherche.
Koncerty cyklu Modern Classic rozpoczynać się będą wykonaniem polskiego utworu. W nurcie Made in Poland – Kolekcja Muzyki Polskiej w dniach 13-16 września zabrzmią utwory: Małe Requiem dla pewnej Polki op. 66 Henryka Mikołaja Góreckiego (Asko | Schönberg), Łańcuch 1 Witolda Lutosławskiego (Ensemble intercontemporain), 3 for 13 Pawła Mykietyna (Ensemble Modern), Quartetto per archi Krzysztofa Pendereckiego (musikFabrik), Appendix Pawła Szymańskiego (London Sinfonietta), Fantasmagoria Kazimierza Serockiego (Ensemble Recherche), Cascando Agaty Zubel (Klangforum Wien). Polskie utwory zostaną zarejestrowane w technologii HD (5 utworów) i 3D (2 utwory) – i wydane po festiwalu.
Festiwalowi towarzyszy projekt Linia Muzyczna przygotowany we współpracy z krakowskim wydawnictwem Ha!art. To zakrojona na międzynarodową skalę seria wydawnicza o muzyce współczesnej, przygotowywana pod redakcją muzykologa i krytyka muzycznego Daniela Cichego we współpracy z festiwalem Sacrum Profanum. Otworzą ją trzy pozycje - obszerne eseje o współczesnej muzyce w Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Kolejną pozycją w serii ma być tom Nowa muzyka nordycka.

Więcej informacji na stronie www.sacrumprofanum.com


W niedzielę, 12 września 2010 roku o godz. 17.00 w Parku im. Tadeusza Kościuszki w Katowicach (w razie niepogody: w Sali im. G. Fitelberga CKK) odbędzie się światowe prawykonanie Uwertury uroczystej Wojciecha Kilara. Ponadto w programie znajdzie się suita z filmu Pan Tadeusz oraz Krzesany. Utwory Wojciecha Kilara zagra Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka.


Koncerty drugiej edycji Wawer Music Festival odbywać się będą od 12 września 2010 do 5 czerwca 2011 roku, o godz.17:30 w Busi-nessman Institute w Warszawie (ul.Trakt Lubelski 40a).
Idea festiwalu łączącego różne spojrzenia na muzykę klasyczną narodziła się w 2009 roku i jest konsekwentnie realizowana przez Podkarpacką Fundację Rozwoju Kultury. Opiekę artystyczną sprawuje prof. Jarosław Drzewiecki. Organizatorzy oferują spędzenie rodzinnego wieczoru w otoczeniu pięknej muzyki zrodzonej przez geniusz ludzkiego umysłu różnych epok, wzbogaconej ofertą wyrafinowanego menu, a wcześniej spa, basenu, sauny i salonu relaksu.
W ramach drugiej edycji Festiwalu usłyszymy blisko 100 artystów światowego formatu oraz tych, którzy dopiero zaczynają swoją drogę ku wielkiej estradzie. Wawer Music Festival zostanie zainaugurowany plenerowym spektaklem „Taneczny Świat Chopina” w wykonaniu cenionego Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” z Krakowa (12.09.2010). Podczas pierwszej niedzieli października (3.10.2010) wystąpi gwiazda światowej pianistyki – Tatiana Shebanowa, rzadko występująca publicznie, która jako jedyna w historii nagrała 2-krotnie komplet dzieł Chopina (na współczesnym fortepianie i na Erardzie z 1849 roku). Wraz z artystką spotka się na estradzie Krzysztof Kolberger, a w drugiej części wieczoru usłyszymy gwiazdę europejskiego jazzu – Konstantina Vilenskiego wraz z Vilensky Jazz Trio. Na koncert listopadowy (14.11.2010) zaproszenie przyjęli artyści z Lwowa na czele z wielkim skrzypkiem, dyrygentem - prof. Igorem Pylatyukiem, Rektorem Akademii Muzycznej we Lwowie. Koniec roku przywitamy (12.12.2010) z Biesami i Czadami z Bieszczad. W programie „Raz na ludowo” wraz z chórem „Adoramus” pod dyrekcją Janusza Ostrowskiego wystąpi Zespół „Sanok” kierowany przez Janusza Podkula, który pokaże jak cenne są Bieszczady dla Polski. Piątym koncertem festiwalowym (09.01.2011) będzie muzyczna wizytówka kompozytora, gościa honorowego i wykonawcy w jednym – Waldemara Malickiego. Koncert lutowy tradycyjnie poświęcony zostanie Chopinowi (20.02.2011). Tym razem wystąpi najwybitniejszy wśród wybitnych, wychowawca blisko setki pianistów, w tym Krystiana Zimermana, kontynuator polskiej szkoły pianistycznej prof.Zbigniewa Drzewieckiego - prof. Andrzej Jasiński. W przerwie koncertu odbędzie się spotkanie z artystą-fotografikiem i autorem premierowego albumu Pianiści – Juliuszem Multarzyńskim. W marcu (6.03.2011) publiczność warszawska zostanie zaskoczona brzmieniem anielskich organów – największej na świecie i jedynej w Polsce harfy szklanej. Glass Duo Anny i Arkadiusza Szafrańców z Gdańska spotka się po raz pierwszy na estradzie z 6-osobową muzyczną rodziną Kaszubów z Poznania. Z kolei Małgorzata Walewska, której interpretacje dzieł Verdiego weszły do kanonu współczesnej sztuki wokalnej, wystąpi w kwietniu (3.04.2011), a w maju (8.05.2011) red. Bogusław Kaczyński zaprezentuje dwie młode, polskie gwiazdy – Joannę Jakubas (sopran) i Stanisława Drzewieckiego (fortepian). Wielkim finałem będzie koncert (05.06.2011) Serbskiej Orkiestry Akordeonowej z Nowego Sadu, która wykona klasyczny repertuar we współczesnych aranżacjach. Gościem honorowym wieczoru będzie od 40 lat promotor życia kulturalnego na Podkarpaciu – prof. Andrzej Smolik.


Capella Cracoviensis w 40. sezon artystyczny wkroczyła z wielką pompą. Po uroczystych fanfarach, jakie rozległy się wraz z otwarciem Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, nadchodzi czas na kolejne wydarzenia jubileuszowego sezonu.
Będzie to m.in. okres kontynuacji festiwalu Verba et Voces, prezentującego pod pretekstem muzyki architektoniczne skarby Krakowa lub Małopolski. I tak, 12 września 2010 roku melomani zasiądą w ławach kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu. O godz. 17 wnętrze świątyni przy ul. Zygmuntowskiej 48 wypełni się dźwiękami Mszy F-dur Józefa Elsnera. Dzieło nauczyciela Chopina, przeznaczone na cztery głosy solowe, chór mieszany i organy, na 7 lat przed śmiercią twórcy zostało wykonane na Jasnej Górze. Jeśli wierzyć relacjom, kompozytor doznał wówczas głębokiego wzruszenia. Oby muzykom Capelli Cracoviensis udało się wydobyć z kompozycji równie silne emocje. Swoim czarem urzeka też drugi utwór składający się na repertuar niedzielnego koncertu. Jest nim opracowanie Salve Regina, jakie wyszło spod ręki pierwszego z wielkiej trójki „klasyków wiedeńskich”, Josepha Haydna. Co prawda sakralna muzyka wokalna nie wpisuje się w główny nurt jego twórczości, jednak wspomniane dzieło stanowi dowód talentu kompozytora, a jednocześnie sprawdzian umiejętności sopranistki wykonującej partię solową.
Dnia 24 września 2010 roku Capella Cracoviensis uświetni wydarzenie, które nie tylko przez krakowian jest wyczekiwane z zapartym tchem. Mowa tutaj o otwarciu podziemi Rynku Głównego, połączonego z finałem krakowskich obchodów 600-lecia bitwy pod Grunwaldem. W trakcie koncertu „Muzyka bitewna - muzyka triumfalna” zabrzmi Muzyka ogni sztucznych Georga Friedricha Händla. Kiedy w 1749 roku po odegraniu tego dzieła nad londyńskim Green Parku rozbłysły fajerwerki, zaprojektowaną specjalnie na tę okazję dekorację spowił ogień. Pozostaje mieć nadzieję, że piątkowe wykonanie Händlowskiego majstersztyku pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa będzie odznaczać się płomiennością, ale wznieci żar wyłącznie w sercach słuchaczy.
(md)


29. Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni" odbędzie się w dniach 16-19 września 2010 roku. Wydarzenie poprzedzi w dniu 14 września koncert-prolog „Chopin znów w Strzyżewie” w wykonaniu niemieckiej śpiewaczki Silvii Weiss i Poznańskiego Tria Fortepianowego. Koncert inauguracyjny „Chopin i jego... opery”, którego gospodarzem będzie Krzysztof Zanussi, odbędzie się w Ostrowie Wielkopolskim. W wykonaniu Kariny Skrzeszewskiej i Krzysztofa Szumańskiego oraz Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod batutą Gaetano d'Espinosy usłyszymy utwory wokalne Mozarta, Rossiniego, Donizettiego, Belliniego i Chopina. Przez trzy kolejne dni koncerty będą miały miejsce w Pałacyku Myśliwskim w Antoninie. Z recitalami fortepianowymi wystąpią: Aleksander Gawryluk (17 września) oraz Ching-Yun Hu i Mariya Kim (19 września), a z wokalnym – Magdalena Idzik przy akompaniamencie Macieja Piotrowskiego (18 września). Ponadto w sobotni wieczór odbędzie się specjalny koncert „Chopin w aksamicie nocy”, w którym udział wezmą wszyscy artyści Festiwalu.
Koncertom towarzyszy wystawa fotografii Juliusza Multarzyńskiego „Pianiści oraz promocja książki prof. Barbary Hesse-Bukowskiej „Spełnione marzenia”.


W ramach festiwalu „Łódź Czterech Kultur” w czwartek, 16 września 2010 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej wystąpi Jonathan Plowright – brytyjski pianista okrzyknięty „olbrzymim muzycznym umysłem” o „transcendentnej technice”, ceniony m.in. jako popularyzator twórczości mało znanych polskich kompozytorów. W Roku Chopinowskim daje wiele recitali z muzyką Twórcy mazurków, w Łodzi wykona utwory Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego.

Następnego dnia – w piątek, 17 września, o godz. 19.00 – Jonathan Plowright wystąpi z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej pod batutą Daniela Raiskina. Program również będzie poświęcony muzyce polskiej: zabrzmią utwory Trzy miniatury Michała Spisaka, Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego, Wariacje symfoniczne Witolda Lutosławskiego oraz Symfonia f-moll op. 15 Karola Szymanowskiego.


Kantata sceniczna Carmina Burana Carla Orffaprezent jubileuszowy od Opery Śląskiej na 100-lecie Teatru Wielkiego w Poznaniu, w reżyserii Roberta Skolmowskiego, z udziałem poznańskich solistów, chóru i orkiestry, zaprezentowana zostanie 16 września 2010 roku o godz. 19.00. Kierownictwo muzyczne: Andrzej Knap, scenografia: Radek Dębniak, kostiumy: Małgorzata Słoniowska, choreografia: Maciej Prusak i kierownictwo chóru: Mariusz Otto. Bilety w cenie 1 zł!
Carmina Burana Opery Śląskiej w Bytomiu otrzymała w 2008 roku nagrodę artystyczną Marszałka Województwa Śląskiego – „Złotą Maskę” w kategorii „przedstawienie roku”. „Złotą Maską” nagrodzono wówczas też Radka Dębniaka za scenografię i Karinę Skrzeszewską za partię Dziewczyny (najlepsza rola wokalno-aktorska).


Katia Kabanowa Leoša Janáčka zainauguruje sezon artystyczny 2010/11 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie w dniu 16 września 2010 roku.
Libretto Katii Kabanowej powstało w 1921 roku na podstawie Burzy – bardzo popularnego wówczas dramatu Aleksandra Ostrowskiego. Jego treścią jest tragiczna historia Katii, młodej żony Tichona Kabanowa, podporządkowanego tyranizującej cały dom matce. Janáček stworzył prototyp kobiety tragicznie samotnej, niezależnej, mającej silne poczucie odrębności. Katia za swoją niezgodę na kołtuństwo, niezdrowy matriarchat i prawo do wolności płaci najwyższą cenę. Katia Kabanowa to dzieło niezwykle emocjonalne, pełne melodycznej tkliwości i żarliwego uniesienia. To pierwsze wystawienie tego utworu na scenie narodowej. Reżyseruje David Alden, jeden z najciekawszych i najbardziej znanych twórców w świecie współczesnej opery. Wystąpią: Dikoj - Aleksander Teliga, Borys - Rafał Bartmiński, Kabanicha - Eva Urbanová, Tichon - Paweł Wunder, Katia - Wioletta Chodowicz, Kudriasz - Karol Kozłowski, Warwara - Elżbieta Wróblewska, Kuligin - Michał Partyka, Głasza - Magdalena Idzik i Fiekłusza - Aneta Łukaszewicz.
Spektakl powstał w koprodukcji z English National Opera w Londynie.


Głównym tematem 53. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, która odbędzie się w dniach 17-25 września 2010 roku, jest szeroko pojęta klawiatura. W ramach festiwalu zaprezentowany zostanie szereg utworów przeznaczonych na rozmaite instrumenty klawiszowe, „klawiatury” instrumentów perkusyjnych, a także klawiatury komputerów. Wśród nich kompozycje na klawiatury nietradycyjne, z dźwiękami przestrojonymi, preparowanymi, z udziałem elektroniki, instalacje, utwory konceptualne.

Temat „Klawiatura” symbolicznie odnosi się do 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina i obchodzonego Roku Chopinowskiego. W programie koncertów festiwalowych znajdą się m.in. spektakularne multimedialne instalacje Gdzie jest Chopin? Jarosława Kapuścińskiego i Mapping Chopin Pawła Janickiego, instalacja Akord Chopinowski, którą przygotowuje Gordon Monahan. Podczas koncertu inauguracyjnego odbędzie się prawykonanie nowego dzieła Zygmunta Krauze, przeznaczonego na cztery fortepiany i orkiestrę. Jest to obsada, jakiej w swojej kompozycji Omaggio (in memoriam Jorge Louis Borges) użył Tomasza Sikorski. Omaggio poprzedzi utwór Krauze, stanowiąc dlań rodzaj motta. Tego wieczoru usłyszymy też Haags Hakkûh na dwa fortepiany z orkiestrą Louisa Andriessena. Nową klawiaturowość egzemplifikują także w programie m. in. kompozycje Johannesa Marii Stauda One Movements and Five Miniatures na klawesyn przetworzony elektronicznie i zespół, Sama Haydena Emergence na akordeon solo, zespół i live electronics, Martijna Paddinga First Harmonium Concerto i Octaviana Nemescu PINASCENSIOCRISTICHO na organy, fortepian, czelestę, perkusję i elektronikę.
W przestronnej hali przy Mińskiej 25 zainstalowany zostanie rodzaj galerii utworów nietypowych – historycznych i współczesnych – takich jak Three Quarter-Tone Pieces Charlesa Ivesa, Banshee Henry Cowella, Studies for Player Piano Conlona Nancarrowa, Three Dances for Two Prepared Piano Johna Cage’a, a także Through Spheres Maksyma Shorenkova (utworu przeznaczonego na fortepian, którego struny pobudzane są do drgań za pomocą systemu pocierających je nici) oraz Clavier of Pure Reason i Monad Rytisa Mažulisa – kompozycje na rozliczne fortepiany i mnogie klawesyny tak utopijne w swoim założeniu, że możliwe do prezentacji praktycznie jedynie za pomocą elektroniki. Będziemy też świadkami prawykonania utworu nowego, zamówionego u Mażulisa na tę okazję. Usłyszymy tu również nowe dzieło Pawła Szymańskiego, zamówione przez Instytut Adama Mickiewicza z okazji dziesięciolecia istnienia tej instytucji, a przeznaczone na fortepian i 10 harf.
„Klawiatury” perkusyjne zostaną użyte w koncercie Les Percussions de Strasbourg w nowej kompozycji Włodzimierza Kotońskiego, a także w utworach Philippe’a Manoury’ego i Françoise’a B. Mâche’a, a fortepianowe i perkusyjne – w monumentalnym cyklu Różnia Wojciecha Ziemowita Zycha oraz w …Ex Machina Carlosa Sancheza-Gutierreza, utworze przeznaczonym na duet fortepianu z marimbą, któremu towarzyszy orkiestra. Będzie to koncert z udziałem Sinfonii Iuventus, w którym ponadto zabrzmi m. in Homeobox Misato Mochizuki na inny duet z orkiestrą: skrzypce i fortepian.
Przygotowywany we współpracy z ośrodkiem NOTAM (Oslo) odbędzie się koncert utworów elektronicznych, przeznaczonych na klawiatury komputerowe i keyboardy, a w nim m. in. kompozycje Natashy Barret, Rolfa Wallina i Lidii Zielińskiej. Przy okazji obecności tego ośrodka w Warszawie zademonstrowany zostanie projekt norweskiej muzyki elektronicznej noisy z udziałem m. in. Maji Ratkje.
Napięcie stopniowo będzie wzrastać, aż do eksplozji fortepianu (projekcja wideo) w blisko godzinnej kompozycji Cornelisa de Bondta Karkas w koncercie finałowym. Kompozycja przeznaczona jest na dużą orkiestrę o nietypowym składzie instrumentów; oprócz udziału m. in. 6 trąbek, 6 puzonów, 6 perkusji, 8 gitar elektrycznych itd., eksponowanych jest także dwoje organów Hammonda i 4 fortepiany. Karkas – dzieło „transowe, hipnotyczne, o typie agresywnego repetitiv, staje się dzisiejszym Bolerem Ravela inaczej...” (Andrzej Chłopecki).

W kontrapunkcie do głównego tematu zaprezentowane zostaną utwory na głosy wokalne, którym towarzyszy zespół bądź orkiestra. Będą to: ostatnie, ukończone tuż przed śmiercią, dzieło Maurizio Kagela In der Matratzengruft oraz pochodząca z 1972 roku, kompozycja Claude’a Viviera Hiérophanie (w koncercie MusikFabrik). Wydarzeniem festiwalu będzie z pewnością pierwsze polskie wykonanie Le Livre de Vie: Préface, ekstatycznego orkiestrowego dzieła modernisty Nikołaja Obuchowa, pochodzącego z wczesnych lat dwudziestych ubiegłego wieku (główną partię wokalną zaśpiewa kontratenor Andrew Watts).
Podczas 53. Warszawskiej Jesieni światowe prawykonania będą miały kompozycje Gordona Monahana, Zygmunta Krauze, Pawła Szymańskiego, Maji Ratkje, Ørjana Matre, Eivinda Buene, Christiana Eggena, Włodzimierza Kotońskiego, Rytisa Mažulisa, Marcina Bortnowskiego, Doiny Rotaru, Marcina Stańczyka, Jarosława Kapuścińskiego, Agaty Zubel, Hanny Kulenty, Lidii Zielińskiej, Wojciecha Ziemowita Zycha, Jerzego Kornowicza, Cristiana Lolei, Octaviana Nemescu. Większość z nich to zamówienia festiwalu.
Wystąpią orkiestry: Filharmonii Narodowej, Sinfonii Iuventus oraz Sinfonii Varsovii oraz orkiestry kameralne i zespoły: Österreichisches Ensemble für Neue Musik, Oslo Sinfonietta, Les Percussions de Strasbourg, Aukso, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, Ensemble Nikel, European Workshop for Contemporary Music, Kwadrofonik, De Ereprijs, Musik Fabrik. Za pulpitami dyrygenckimi staną m. in. Reinbert de Leeuw, Christian Eggen, Marek Moś, Rüdiger Bohn, René Gulikers, Emilio Pomarico, Etienne Siebens.
 

zobacz: PROGRAM FESTIWALU - pdf


Teatr Wielki w Łodzi rozpoczyna nowy sezon artystyczny gościnnym występem Sanktpetersburskiego Teatru Baletu Borisa Ejfmana ze spektaklem Don Kichot czyli fantazja szaleńca - w piątek, 17 września 2010 roku o godz. 19.00.


Dwa koncerty muzyki Tadeusza Trojanowskiego odbędą się 17 września 2010 roku w Białymstoku - o godz. 12.00 w Auli Magna Pałacu Branickich, a o godz.17.30 – w kościele parafii Św. Teresy w Kleosinie. Wystąpią: Anna Jeremus-Lewandowska – sopran, Marta Ławińska – teksty, Tadeusz Trojanowski – fortepian, Chór Melodyjka z SP nr 34 w Białymstoku i Filharmonia Kameralna w Łomży pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego. W programie: prawykonania kompozycji Tadeusza Trojanowskiego: Tren słoneczny, Pieśń żałobna 1940-2010, Epitafium 96 oraz Requiem katyńskie do tekstów Mieczysława Czajkowskiego.


Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie zaprasza na koncerty inaugurujące 66. sezon artystyczny – w piątek, 17 września 2010 roku o godz. 19.00 i w sobotę, 18 września 2010 roku o godz. 18.00. Podczas obu wieczorów zabrzmi IX Symfonia d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena. Wystapi Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą Dyrektora Naczelnego i Artystycznego - Pawła Przytockiego oraz soliści: Barbara Dobrzańska (sopran), Ewa Wolak (alt), Thomas Mohr (tenor) i Robert Gierlach (bas).

Dzień przed inauguracją sezonu, tj. 16 września (czwartek) o godz. 18.00 w Sali Złotej usytuowanej na I piętrze Filharmonii odbędzie się wernisaż wystawy „Chopin Dialog Przestrzeni”. Zorganizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Filharmonii Krakowskiej wystawa ma na celu ukazanie różnorodności kreacji artystycznych wybranych rzeźbiarzy krakowskich zainspirowanych postacią Chopina oraz jego twórczością. Wśród zapowiadanych nazwisk znajdują się tacy artyści, jak Władysław Dudek, Mariusz Dydo, Jan Kędziora, prof. Marian Konieczny, prof. Jerzy Nowakowski, Krystyna Nowakowska, Maria Preis-Podczerwińska, prof. Aleksandera Śliwa, Janusz Wąter czy Ewy Wójcik–Konstantinowska. Podczas wernisażu odbędzie się krótki koncert pianistyczny w wykonaniu Pawła Kosińskiego i Dominika Wanii.
Młodzi wirtuozi mogą się już pochwalić wybitnymi osiągnięciami artystycznymi. Paweł Kosiński jest zwycięzcą First American Paderewski Piano Competition (I Międzynarodowego Amerykańskiego Konkursu im. I. J. Paderewskiego), który odbył się w maju 2010 roku w Los Angeles, a także laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in.: 42. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2008), VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Arthur Rubinstein In Memoriam” w Bydgoszczy (2009), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego "Palma d'Oro" we Włoszech (2009) czy Ricard Viñes Concurso Internacional de Piano w Hiszpanii (2009). Dominik Wania znakomicie porusza się w świecie muzyki jazzowej. Współpracuje i występuje ze znakomitymi muzykami jazzowymi, takimi jak Tomasz Stańko, Jacek Kochan, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Bronisław Suchanek, Zbigniew Wegehaupt, David Liebman, George Garzone, Eddie Henderson, Nguyen Le, Gary Thomas. W swoim dorobku ma nagrania dla Radia i Telewizji oraz płytowe, udział w wielu festiwalach muzyki klasycznej i jazzowej a także liczne nagrody w konkursach jazzowych, m. in. nagrody indywidualne w finałach VII Ogólnopolskiego Konkursu Standardów Jazzowych w Siedlcach (2003) oraz 41 Festiwalu Jazz Nad Odrą we Wrocławiu (2005), I nagrodę na II Konkursie Pianistów Jazzowych w Warszawie (2005). Wystawa czynna będzie podczas koncertów inauguracyjnych 17 i 18. września i kontynuowana w Galerii Grodzkiej przy ul. Grodzkiej w Krakowie.


Dnia 17 września 2010 roku o godz. 18.00 Dwór Zieleniewskich instytucja kultury w Trzebini (ul. Piłsudskiego 47 a) zaprasza na inaugurację sezonu artystycznego 2010/2011. Koncert w wykonaniu Marty Bizoń i Jacka Wójcickiego rozpocznie kolejny, 16. rok działalności Instytucji. Artyści zaprezentują nowe, nie wykonywane dotąd przez siebie piosenki, w nowych, specjalnie na te okazję przygotowanych, aranżacjach. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Salonowa Camerata pod kierownictwem Wiesława Murzańskiego. Wstęp wolny.


Inauguracja 47 Sezonu Artystycznego 2010/2011 Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze odbędzie się w piątek, 17 września 2010 roku o godzinie 19.00. Wystąpią: Bożena Harasimowicz – sopran oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka. W programie utwory Antonio Vivaldiego – Laudate Pueri Dominum – Psalm 112, Johanna Sebastiana Bacha – Toccata i Fuga d-moll BWV 538 Dorycka, Wolfganga Amadeusa Mozarta – Exultate Jubilate KV 165, George’a Gershwina – Poemat symfoniczny Amerykanin w Paryżu oraz Leonarda Bernsteina – Suita West Side Story.


Nokturny Chopina – dwa koncerty w Ruinach Teatru Miejskiego w Gliwicachz okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina i 20. rocznicy śmierci Andrzeja Krzanowskiego odbędą się 18 września 2010 roku. Wystąpi Kwartet Śląski i zaproszeni goście: Wioletta Białk – sopran, Wojciech Kocyan – fortepian i Tadeusz Domanowski – fortepian. W programie I koncertu (o godz. 18.30): Andrzej Krzanowski – Audycja VI na głos i kwartet smyczkowy, Fryderyk Chopin – Nokturn c-moll op. posth. i Koncert fortepianowy e-moll op.11, a II koncertu (o godz. 21.00): Fryderyk Chopin – Nokturn cis-moll op. posth. i Koncert fortepianowy f-moll op. 21.

Na pierwszy rzut oka tak skonstruowany program wydaje się bardzo przypadkowy. Różnic w muzyce, różnic pomiędzy tymi kompozytorami jest wiele i są oczywiste: daty urodzin, inne epoki, inny świat muzyczny, inne instrumentarium. A co ich łączy? Obaj żyli zaledwie 39 lat. To co zrobił Chopin dla fortepianu, Krzanowski zrobił dla akordeonu. Pokazał światu, że może to być instrument sal koncertowych na równi z fortepianem. Gdy czytamy książki o Chopinie, znajdujemy w nich opisy człowieka bardzo skromnego, niezwykle wrażliwego, patrioty, ceniącego rodzinę i przyjaciół. Te wszystkie cechy można również odnieść do Krzanowskiego. Był niezwykle skromnym, ciepłym, wrażliwym człowiekiem. Ponadto był szczery i prawdomówny, nic nie robił dla tzw. kariery. Akordeon był jego instrumentem, z którym się zrósł. Instrumenty smyczkowe były mu po tym instrumencie najbliższe, wszak miały ciągły dźwięk. Chopin był wizjonerem – Krzanowski podobnie. Uwielbiali poezję romantyczną, byli prekursorami w swoich czasach.


China Canton Traditional Orchestra wystąpi w Polsce z koncertami klasycznej muzyki kantońskiej. Dnia 18 września 2010 roku zespół wystąpi w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, 20 września – w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli, 22 września – w Kościele Garnizonowym w Kaliszu, 23 września – w Filharmonii Łódzkiej, a 24 i 25 września – w Filharmonii w Krakowie.

Muzyka chińska jest dziś uważana za jedną z najstarszych na świecie, co zresztą nie dziwi, bowiem jej sędziwy wiek potwierdzają już źródła z połowy II wieku p.n.e. Od początku swego istnienia muzyka ta różniła się od europejskiej. Otaczano ją szczególną czcią, była powiązana z filozofią, religią; towarzyszyła codziennym czynnościom, ważnym wydarzeniom państwowym, pojawiała się w świątyniach i ogrodach, podczas parad wojskowych, była również obecna w ważnych momentach życia rodziny cesarskiej. Tradycyjna Chińska Orkiestra z Kantonu oraz Dźwięki Wschodu to nie tylko koncert, ale całe, spójne widowisko, na które oprócz muzyki złoży się wiele różnych elementów, także wizualnych, m.in. tradycyjne stroje wykonawców oraz specyficzne instrumentarium. W programie koncertu znajdą się utwory z różnych okresów rozwoju chińskiej muzyki, zarówno te mniej znane, jak i te, które są rozpoznawane poza granicami kraju. Równie zróżnicowana będzie ich obsada – usłyszymy utwory solowe, zespołowe, kompozycje instrumentalne oraz wokalno-instrumentalne, w tym kilka fragmentów pochodzących z kantońskiej opery. W repertuarze nie zabraknie również historii oraz legend. „Dźwięki Wschodu” to widowisko, które nie tylko przybliży nam tamtejszą kulturę muzyczną, ale przede wszystkim ukaże w pełni jej różnorodność i piękno.


Opera Śląska zaprasza w sobotę, 18 września 2010 roku na METROPOLITALNĄ NOC TEATRÓW. W gmachu Opery zaplanowanych zostało wiele niecodziennych atrakcji i niezwykłych wrażeń. O godz. 17.00 w Sali Koncertowej im. Adama Didura odbędzie się SPOTKANIE Z ARTYSTĄ, a na dużej scenie Opery o godz. 20.00 zaprezentowany zostanie spektakl PIĘKNA HELENA I INNE w reżyserii Macieja Wojtyszki.

– Przede wszystkim jednak będzie można zwiedzić kulisy naszego teatru, gdzie na naszych gości czekać będą różne niespodziaki - m. in. warsztaty plastyczno-rzeźbiarskie, pokaz charakteryzacji teatralnej, otwarta lekcja tańca, lekcja śpiewu operowego i wiele, wiele innych. – podkreślają organizatorzy. – Dla wszystkich, którzy zechcą poznać Operę Śląską od kulis, teatr będzie otwarty już od godziny 17.00! Dla uczestników Metropolitalnej Nocy Teatrów zwiedzanie Opery będzie bezpłatne, a na spektakle obowiązywać będą specjalne ceny biletów!

Więcej


W dniach od 19 do 25 września 2010 roku w Zakopanem odbędzie się druga edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej "Muzyka na szczytach".
Formuła festiwalu opiera się na najpiękniejszych utworach muzyki klasycznej w wykonaniu czołowych przedstawicieli polskiej i światowej kameralistyki. Koncerty odbywać się będą w starannie wybranych, najlepszych pod względem akustyki przestrzeniach, co zapewni najwyższą jakość odbioru dźwięku. Wnętrza zabytkowych, zakopiańskich kościołów wypełni muzyka Ignacego Felisa Dobrzyńskiego (Sekstet Es – dur op. 39), Juliusza Zarębskiego (Kwintet fortepianowy g-moll, op. 34), Roberta Schumanna (Kwintet fortepianowy Es-dur, op. 39), Franza Schuberta (Kwintet smyczkowy C-dur D956), Maurice’go Ravela (Trois poemes de Stephane Mallarme) oraz utwory Romana Maciejewskiego. Wśród wykonawców znajdą się m.in.: Jonathan Plowright (Wielka Brytania), Ewa Maria Żuk (Meksyk), Olga Pasiecznik, Pablo Márquez (Argentyna) oraz Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal.
W czasie trwania festiwalu odbędzie się projekcja filmu o Romanie Maciejewskim – jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku, autorem monumentalngo Requiem Missa pro defuctis, którego 100 rocznica urodzin przypada w 2010 roku.
W ramach akcji towarzyszących festiwalowi przedstawiona zostanie wystawa instrumentów, podczas której zobaczymy słynne skrzypce Antoniego Stradivariusa oraz wystawa malarstwa Creation of the Word after Witkacy, na którą złożą się prace 9 polskich i angielskich artystów namalowane na festiwalu w Londynie z okazji zeszłorocznej rocznicy Witkacego.

Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali projekt „Artystyczna Euforia” – przestrzeń,w której najmłodsi miłośnicy muzyki i ich rodzice będą mogli spotkać się z artystami, przyglądać się im, słuchać, rozmawiać i współdziałać.

Więcej informacji na stronie www.karlowicz.org/aktualnosci.php


Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu zaprasza 19 września 2010 roku (niedziela) o godz. 19.00 na koncert będący zakończeniem odbywającego się w dniach 11-19 września Międzynarodowego Wokalnego Kursu Mistrzowskiego. Podczas koncertu wystąpią wybrani przez Helenę Łazarską oraz Rudolfa Piernaya najlepsi uczestnicy kursu. W programie koncertu arie i pieśni w wykonaniu wybitnych młodych śpiewaków z Polski, Izraela, Belgii, Austrii i Niemiec.
Kurs mistrzowski stanowi III część XV Międzynarodowego Festiwalu i XIII Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari "Sztuka Wokalna Europy Środkowej". Biorą w nim udział młodzi śpiewacy operowi z Polski i zagranicy, którzy w ciągu tygodnia pracują pod kierunkiem pedagogów o światowej renomie: prof. Heleny Łazarskiej - Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu oraz prof. Rudolfa Piernaya - Guildhall School of Music and Drama w Londynie.


Już po raz piąty w dniach 20-24 września 2010 roku w Krakowie odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Gitarowy „Nowohucka Jesień Gitarowa 2010”. Organizatorami Festiwalu są: Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka w Krakowie i Akademia Muzyczna w Krakowie, natomiast patronat honorowy nad festiwalem objęli: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski i Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Józef Pilch.

Na program Festiwalu złożą się: koncerty, lekcje mistrzowskie, wykład oraz imprezy towarzyszące. Do udziału w festiwalu zaproszeni zostali światowej sławy wirtuozi gitary: Duo Melis w składzie: Susana Prieto (Hiszpania) i Alexis Muzurakis (Grecja) oraz Pablo Garibay (Meksyk), Pablo Márquez (Argentyna), Aliéksey Vianna (Brazylia) i wybitna wiolonczelistka Anja Lechner (Niemcy). Wystąpią również znani polscy artyści: Roch Modrzejewski (gitara), Rafał Żółkoś (flet) oraz Rafał Mazur (gitara basowa) i Wiesław Jamioł (perkusja). Wykład pt. Oblicza gitary w epoce romantyzmu wygłosi ceniona muzykolog Danielle Ribouillault (Francja). Koncerty poprowadzi krakowska artystka Lidia Jazgar.

Tradycją Nowohuckiej Jesieni Gitarowej jest idea korespondencji sztuk. Dlatego piątej edycji NJG towarzyszyć będzie wystawa malarstwa inspirowanego muzyką i Meksykiem autorstwa Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej oraz wystawa zdjęć meksykańskiego fotografa Carlosa Cano Jimeneza.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się pod znakiem muzyki kameralnej z udziałem gitary. Artyści – w różnych składach kameralnych – zaprezentują ciekawe, nierzadko mało znane kompozycje twórców współczesnych, jak również muzykę dawną. Ponieważ jedną z idei festiwalu jest zbudowanie muzycznego mostu łączącego Stary Kraków z Nową Hutą, wydarzenia festiwalowe odbywać się będą zarówno w salach koncertowych Akademii Muzycznej w Krakowie, jak i w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie.

Więcej


3. Głogówecki Festiwal im. L. van Beethovena „Beethoven – Chopin” odbędzie się w dniach 20 września – 11 października 2010 roku w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Głogówku.

Więcej


Inauguracja Międzynarodowego Festiwalu „Bursztynowy Szlak”koncert Kwartetu Borodina, jednego z najlepszych kwartetów na świecie – odbędzie się 20 września 2010 roku o godz. 19.30 w Sali koncertowej WPA UAM im. Profesora Jerzego Rubińskiego w Kaliszu (ul. Nowy Świat 28-30).
Szczególny związek zespołu z repertuarem rosyjskim datuje się od pierwszych bliskich kontaktów z Szostakowiczem, który osobiście nadzorował pracę nad wykonaniem każdego swojego kwartetu. Jako uznany specjalista w dziedzinie interpretacji dzieł tego kompozytora, Kwartet prezentował cykle utworów Szostakowicza w głównych centrach kulturalnych na całym świecie, łącznie z ostatnimi występami we Frankfurcie, Kolonii, Madrycie, Zurychu, Paryżu, Wiedniu, Lizbonie, Londynie, Nowym Jorku i Brukseli. W Kaliszu zespół w składzie: Ruben Aharonian – I skrzypce, Andrei Abramenkov – II skrzypce, Igor Naidin – altówka i Vladimir Balshin – wiolonczela zagra Kwartet smyczkowy C-dur PTASI op. 33 nr 3 Josepha Haydna, VIII Kwartet smyczkowy c-moll op. 110 Dymitra Szostakowicza i Kwartet smyczkowy D-dur Aleksandra Borodina.