Polmic - FB

calendar of events

2011 2012 2013 2014 2015
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Codziennie od 1 maja do 28 września 2013 roku (oprócz niedziel i świąt), o godzinie 12.00 w Kościele Św. Anny w Warszawie (Trakt Królewski, ul. Krakowskie Przedmieście 68) odbywać się będzie cykl pt. „Barokowe Organy”.

Koncerty na żywo na wspaniałych Barokowych Organach Kościoła św. Anny (ok. 30 minut) wykonuje wybitny polski organista Przemysław Kapituła oraz okazjonalnie Michał Sławecki. Podczas każdego koncertu usłyszymy arcydzieła muzyki baroku m.in.: najsłynniejszy utwór na organy – Toccatę i fugę d-moll Jana Sebastiana Bacha oraz utwór Mieczysława Surzyńskiego, legendarnego organisty Archikatedry Warszawskiej za życia zwanego „polskim Bachem”.

Rekonstrukcję organów z przełomu XVII i XVIII wieku zakończono w Kościele św. Anny w 1992 roku. Brzmienie organów jest kapitalne, przenosimy się w czasie i słuchamy dźwięków sprzed 300 – 400 lat. No i oczywiście wirtuozeria wykonawców oraz przepiękne barokowe wnętrze kościoła. Całość jest najwyższej próby – piękno, wszechobecna harmonia, barokowy przepych. Dlatego warto posłuchać tych koncertów. Kościół św. Anny jest jedną z najpiękniejszych, najstarszych i najlepiej odrestaurowanych świątyń warszawskich. Jest jedną z nielicznych świątyń, tak w znacznym procencie autentyczną, zarówno jeśli chodzi o różnorodność form stylowych samej bryły, kształtowanej w czasie prawie sześciu wieków swego istnienia, jak i wyposażenia wnętrza. Wzniesiony w drugiej połowie XV wieku gotycki kościółek powstanie swe zawdzięcza kniaziównie kijowskiej Annie z Holszańskich księżnej Mazowieckiej. W roku 1515 spłonął, a na jego miejscu zbudowano nowy, większy kościół, którego fundatorką była księżna Anna Radziwiłłówna. Pod koniec XVI wieku obok kościoła postawiono murowaną, wolno stojącą dzwonnicę. Kościół był wielokrotnie niszczony i odbudowywany w różnych stylach. Obecna klasycystyczna fasada kryje bogate barokowe wnętrze. Zwiedzanie kościoła robi na każdym z nas wielkie wrażenie.

Cykl „Barokowe Organy” jest bezposrednią kontynuacją cyklu codziennych koncertów organowych w Archikatedrze Warszawskiej pt. „Wielkie Organy Archikatedry”, które w tym roku nie mogą odbyć się w Archikatedrze św. Jana z powodu remontu świątyni.

Więcej szczegółów – na stronie: www.kapitula.org


Do 11 sierpnia 2013 roku potrwają wydarzenia, organizowane w ramach Gdańskiego Lata Muzycznego.

W ramach Gdańskiego Lata Muzycznego odbywają się m.in. koncerty z cyku: Muzyka w zabytkach starego Gdańska, Chopin nad wodami Motławy oraz koncerty organowe 56. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej czy Festiwalu "Słowo i Muzyka u Jezuitów" w Jastrzębiej Górze.

Więcej...


Od 22 czerwca do 31 sierpnia 2013 roku odbędzie się 14. edycja Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”. Podczas festiwalowych koncertów towarzyszyć nam będą m.in. jazz, klasyka, muzyka barokowa, filmowa, musicalowa, ludowa, żydowska, elektroniczna, bałkańska i góralska.

W kilkunastu miejscach rozbrzmiewać będą utwory różnych gatunków i epok, dobrane pod kątem historii oraz atmosfery danego miejsca. Muzyczne atrakcje zapewnią słuchaczom m.in. Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Łódzkiej, Krzysztof i Jakub Jakowiczowie, formacje „Vołosi”, „Très.b” oraz „Wielbłądy”, zespół „Sentido del Tango” wraz z tancerzami Ośrodka Kultury „TangoŁódź” czy obdarzone niesamowitymi głosami Beata Przybytek i charyzmatyczna Megitza. W czasie kolejnych wakacyjnych weekendów zwiedzimy całą Ziemię Łódzką – od Sieradza po Tomaszów Mazowiecki, od Zelowa do Łowicza, a muzyczne wojaże zakończy wielki finał w Wieluniu.

Poszukiwaczy pozamuzycznych wrażeń organizatorzy zapraszają do zapisywania się na wycieczki. Ich program obejmuje zwiedzanie zabytków na trasie i w miejscowości docelowej.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Szczegółowe informacje i program koncertów – na stronie: www.kolorypolski.pl


Koncerty w najpiękniejszych świątyniach, wirtuozeria światowej sławy mistrzów i zabytkowe, wyłącznie polskie instrumenty. Do 8 sierpnia 2013 roku potrwają koncerty Międzynarodowego Festiwalu „Letnie Koncerty Organowe”.

Tegoroczny repertuar to imponująca rozpiętość programowa. Obok mistrzów muzyki organowej - Bacha, Mozarta, czy Liszta, zabrzmią improwizacje, muzyka dawna i współczesna reprezentatywna dla krajów, z których pochodzą organiści. Pojawią się nieznane dzieła, dotąd rzadko lub w ogóle w Polsce niewykonywane.

Niezwykłych organowych aranżacji dzieł Rachmaninova, będzie można wysłuchać podczas koncertu Christopha Lorenza (1 sierpnia, Bazylika OO. Paulinów „Na Skałce”). Ten wybitny niemiecki organista koncertował już w obu Amerykach, Afryce, Australii i Chinach. Jego krakowski program będzie muzyczną podróżą przez wieki, począwszy od utworów szesnastowiecznych po współczesne.

Koncert finałowy w Bazylice Mariackiej będzie należał do Austriaka Floriana Pagitscha (8 sierpnia). Zaprezentuje on bardzo urozmaicony repertuar, obejmujący zarówno klasykę, jak i własne improwizacje. Miłośnicy muzyki organowej będą mogli pokusić się również o porównanie zagranej przez wiedeńczyka kompozycji Liszta „Präludium et Fuga über BACH” z tą prezentowaną podczas inauguracji Festiwalu przez Marca Aurelia Lischta. Dwaj różni organiści, dwie różne bazyliki i, co najistotniejsze, dwa różne instrumenty sprawią, że ten sam utwór zabrzmi inaczej.

Organizatorami Festiwalu są Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” oraz Fundacja GAP we współpracy z Akademią Muzyczną w Krakowie.

więcej...


W 2013 roku już po raz 41. w gościnnym wnętrzu władysławowskiego kościoła pw. Wniebowzięcia NMP obędą się Letnie Koncerty Organowe i Kameralne. W sezonie letnim odbędzie się osiem koncertów, które podobnie jak w latach ubiegłych, obfitują w różnorodność i oryginalność propozycji.

W kolejne, cotygodniowe muzyczne wieczory, począwszy od 4 lipca 2013, o godz. 20:00 będzie możliwość usłyszenia nie tylko muzyki organowej, ale także chóralnej i orkiestrowej. Na specjalne zamówienie Dyrektora Artystycznego powstały natomiast utwory na inauguracyjny koncert prawykonań. W swoim programie Festiwal włączy się także w obchody Roku Witolda Lutosławskiego, a wykonaniem Czterech Pór Roku oraz Stabat Mater odda hołd twórczości Antonio Vivaldiego w 335. rocznicę jego urodzin. Gwiazdami tegorocznej edycji będą organiści: prof. Józef Serafin oraz Natalia Mikhaylova , wybitny belgijski wiolonczelista Ilia Laporev oraz Zespół męski „Gregorianum”.

Letnie Koncerty Organowe i Kameralne zostały zainicjowane w 1973 roku przez częstochowskiego kompozytora i organistę śp. prof. Eugeniusza Brańkę oraz ówczesnego Proboszcza ks. Witolda Stańczaka. Przez 40 lat swojej obecności na stałe wpisały się w kulturalny obraz Wybrzeża, będąc jedną z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych z tego typu imprez w Polsce. Letnie, czwartkowe wieczory muzyczne w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP gromadzą rzesze słuchaczy (w sumie szacuje się ich przez 40 lat ok 200 tys.), którzy mają okazję wysłuchać muzyki w znakomitych interpretacjach solistów, chór, zespołów kameralnych i orkiestr z całego świata (m.in. USA, Brazylii, Chin, Kuwejtu, Austrii ,Francji, Włoch, Hiszpanii, Węgier, Rosji, Litwy, Niemiec, Ukrainy, Wlk. Brytanii i in.). Powszechnie Festiwal uważany jest w środowisku muzycznym za imprezę prestiżową, ciesząc się należnym mu uznaniem.

Obecnie organizatorami Festiwalu są Centrum Kultury, Promocji i Sportu Władysławowa, Parafia pw. Wniebowzięcia NMP we Władysławowie, Stowarzyszenie im. Eugeniusza Brańki, a pieczę artystyczną sprawuje Karol Lipiński-Brańka. Partnerem tej edycji jest ponadto International Competitions Centre Moscow.

Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu – plik pdf

Więcej informacji – na stronie: www.facebook.com/koncertyorganoweikameralne


Koncerty organowe w Kościele Najświętszej Marii Panny w Jastarni wpisały się już na trwałe w kalendarz nadmorskich imprez kulturalnych. Co więcej, uzupełniają doskonale cykle festiwali organowych, których będzie można wysłuchać tego lata na Wybrzeżu i nie ustępują im pod względem oferty na żadnym polu. Organizatorzy zadbali bowiem zarówno o bogaty repertuar, jak i udział doskonałych wykonawców z Polski i zagranicy. Dodatkowo, nastrojowe brzmienie organów podkreślają urokliwe wnętrza kościoła w Jastarni.

W tym roku do Jastarni przyjadą organiści najwyższej klasy - z Francji oraz Włoch. Nie zabraknie także znanych i utytułowanych rodzimych artystów, jak choćby Konstantego Andrzeja Kulki czy prof. Romana Peruckiego. Jedną z atrakcji koncertu inaugurującego - 11 lipca 2013 roku - będzie In paradisum (łac. Do raju) Theodore’a Duboisa. Jest to antyfona występująca w tradycyjnej łacińskiej liturgii pogrzebowej kościoła rzymskokatolickiego. Tekst In paradisum, czasami wraz z melodią gregoriańską, bywa zawarty w muzycznych opracowaniach mszy requiem – m.in. u Gabriela Faure. Z kolei 1 sierpnia 2013 roku, jedyny raz w tym cyklu koncertowym, prócz organów zabrzmi flet. Wysłuchamy kilku dzieł znanego od wieków Jana Sebastiana Bacha, Friedricha Wilhelma Marulla oraz utworów współczesnych twórców. Zaprezentowane zostaną kompozycje Łukasza Wosia, kieleckiego kompozytora i pedagoga oraz Janusza Bieleckiego, który może pochwalić się zdobyciem serc chińskiej publiczności i Keqing Liu, znanego publiczności z koncertu Muzyczny powiew Orientu, jaki odbył się w tym roku w Filharmonii Bałtyckiej. Publiczność zapozna się również z Marszem Zbigniewa Kruczka, polskiego kompozytora mieszkającego obecnie w Belgii, pracującego m.in. w Instytucie Notre-Dame w Loverval. Dodatkową atrakcją będzie Wokaliza Wojciecha Killara, fragment soundtracku z filmu Dzięwiąte wrota, w którym odtwórcą roli głównej był Johnny Depp.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

więcej...


W dniach 16-24 sierpnia 2013 roku odbędzie się jedenasty festiwal „Muzyka w Raju”. Zanim jednak festiwalowa muzyka wypełni przestrzeń świątyni Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego po raz trzeci organizatorzy zapraszają od 31 lipca do 11 sierpnia 2013 roku do Przedsionka Raju - na cykl dwudziestu jeden koncertów, które zabrzmią w: Rokitnie, Bieczu, Brodach, Brójcach, Gościeszowicach, Pszczewie, Łagowie, Lubrzy, Jordanowie, Świdnicy, Skwierzynie, Świebodzinie, Sulęcinie, Klępsku k.Sulechowa, Pławiu, Strzelcach Krajeńskich, Zielonej Górze. Z dwunastoma koncertami wystąpi Bolette Roed - flety proste, sześcioma Teodoro Baù - viola da gamba, a trzy koncerty zagra Eleny Andreyev – wiolonczela.

Wstęp na koncerty w ramach cyklu Przedsionek Raju jest bezpłatny, a wszystkie szczegóły dotyczące koncertów w Przedsionku Raju – dostępne są na stronie: www.muzykawraju.pl

więcej...


Od 28 czerwca do 13 sierpnia 2013 roku w Bazylice św. Malgorzaty w Nowym Sączu odbywać się będzie XII Sądecki Festiwal Muzyki Organowej „L'Arte Organica”.

W koncertach Sądeckiego Festiwalu Organowego występują wirtuozi organów - muzycy z Polski i zagranicy. Na podkreślenie zasługuje różnorodność stylistyczna muzyki prezentowanej na Festiwalu. Obok kompozycji wielkich klasyków: Bacha i Haendla - można usłyszeć muzykę organową rzadko prezentowaną w Polsce, a także utwory współczesnych twórców.

Na wszystkie koncerty wstęp wolny.

więcej...


Po raz szósty w Warszawie, w dniach od 26 lipca do 11 sierpnia 2013 roku odbędzie się Letni Festiwal Nowego Miasta, który zyskał wielką sympatię publiczności i który każdego roku powiększa grono miłośników muzyki polskiej.

Wydarzenie organizowane od 2008 roku, od 2009 roku jest dedykowane wyłącznie muzyce polskiej, szczególnie kompozycjom zapomnianym, a jednak niezwykle ciekawym. W ciągu trzech weekendów tegorocznego VI LFNM odbędzie się aż 15 imprez. Będzie z czego wybierać, bo w programie festiwalu znajdą się: plenerowe koncerty edukacyjne, spacery z przewodnikiem po Nowym Mieście, koncerty kameralne oraz koncerty niedzielne, odbywające się w nowomiejskich kościołach, a specjalnie dla najmłodszych spotkania z Filharmonią Przedszkolaka.

W festiwalowe piątki wystąpi zespół wokalny proMODERN z muzyką kompozytorów warszawskich (26 lipca), Opium String Quartet (2 sierpnia) i zdobywca „Paszportu Polityki” - TWOgether Duo (9 sierpnia).

W każdą sobotę przed południem najmłodsi wyruszą w świat muzyki w towarzystwie Filharmonii Przedszkolaka. Później na Rynku Nowego Miasta wystąpi: zespół folkowy Mosaic (27 lipca), kwintet Trombastic (3 sierpnia), kwartet Merlo (10 sierpnia). Po koncertach plenerowych przewodniczka Karolina Paczyńska poprowadzi spacery po Nowym Mieście.

Każdy z niedzielnych koncertów festiwalu będzie poświęcony muzyce polskiej z różnych epok, która zabrzmi w wykonaniu Radomskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Macieja Żółtowskiego (28 lipca), zespołu muzyki dawnej Sabionetta (4 sierpnia) i orkiestry Warsaw Camerata pod batutą Pawła Kos-Nowickiego (11 sierpnia). Podczas tych koncertów zabrzmią polskie zabytki muzyczne - Kancjonał Zamojski i Musica Claromontana oraz muzyka Grażyny Bacewicz, Mieczysława Karłowicza i Karola Szymanowskiego.

Wydarzenia VI LFNM 2013 będą odbywać się na warszawskim Nowym Mieście: w Sali Prowincjalskiej przy kościele pw. św. Jacka (ul. Freta 10), w ogrodzie Fundacji Sto Pociech (ul. Freta 20/24a), na Scenie Letniej na Rynku Nowego Miasta oraz w kościołach: Stygmatów św. Franciszka (ul. Zakroczymska 1), Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (ul. Przyrynek 2) i pw. św. Jacka (ul. Freta 10).

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

więcej...


Zwyczajem Filharmonii Bałtyckiej jest organizacja licznych koncertów także poza siedzibą na Ołowiance. Po raz pierwszy jednak artyści orkiestry PFB zagoszczą na letniej scenie w Faktorii w Pruszczu Gdańskim. W czasie od 12 lipca do 16 sierpnia 2013 roku turyści oraz mieszkańcy Trójmiasta i okolic będą mieli okazję wysłuchania czterech koncertów, podczas których będzie można prześledzić historię muzyki od staropolszczyzny do XX wieku, zapoznać się z renesansowymi tańcami czy przypomnieć sobie hity z repertuaru Abby i Queen, a także nieco starsze: Luisa Armstronga i Franca Sinatry. Z kolei podczas królewskiej Gali Operowej zabrzmią utwory znanych XIX-wiecznych kompozytorów: Czajkowskiego, Verdiego, Pucciniego, Bizeta oraz Masseneta. Wśród wykonawców znajdzie się m.in. znana zarówno z profesjonalizmu, jak i z wspaniałych strojów Królewska Orkiestra Salonowa.

Letnie koncerty w Faktorii będą odbywać się w piątkowe wieczory, zawsze o godzinie 19.00.

więcej...


Prawykonanie spektaklu Exkurs Szymona Brzóski i Kai Kołodziejczyk w wykonaniu Baltic Neopolis Orchestra zainauguruje działalność TRAFO Trafostacji Sztuki w Szczecinie - 2 sierpnia 2013 roku o godz. 17. Koncert realizowany jest w ramach cyklu „Rozwijamy Region w Dobrym Tonie” współfinansowanego przez Pomorze Zachodnie oraz Instytut Muzyki i Tańca.

Szymon Brzóska (na zdjęciu) skomponował utwór, Kaya Kołodziejczyk stworzyła do niego choreografię, za wykonanie muzyczne odpowiada Baltic Neopolis Orchestra, tancerze wyłonieni zostali w warsztatach prowadzonych przez Kołodziejczyk i Michała Pawłowskiego – finalistę 3. edycji „You Can Dance. Po Prostu Tańcz!”. Inspiracje do stworzenia kompozycji zostały zaczerpnięte z fenomenu techniki muzyki spektralnej. Istotą utworu jest podejście w nowatorski sposób do tematów skoncentrowanych wokół istoty dźwięku, jego wartości, czasowości jak i przeniesienia fenomenu odradzania się palety barw muzycznych w przestrzeni. Zasadniczą istotą kompozycji jest współistnienie muzyki i ruchu na zasadzie jedno- oraz wielopłaszczyznowej, dopełnianie i jednoczesne kształtowanie odrębności oraz unikatowości we wspólnej przestrzeni. Oba światy - muzyczny i ruchowy, koegzystują na zasadzie kontrastu i ujednolicenia. Pierwszy wynika z drugiego i na odwrót, przenikając się wzajemnie tworzą nową jakość estetyczną. Utwór przeznaczony jest na orkiestrę smyczkową, instrumenty dęte, perkusyjne oraz elektronikę.

TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie to pierwsze centrum sztuki współczesnej w tym regionie Polski. TRAFO wykorzystuje swój geograficzny potencjał – transgraniczne położenie w obrębie basenu Morza Bałtyckiego i bezpośrednie sąsiedztwo z kulturalną stolicą tej części Europy, Berlinem. Tworzy wyjątkowe „okno wystawowe”, dzięki któremu Szczecin konfrontuje swoje artystyczne oblicze ze światem. Po rewitalizacji nowoczesne wyposażenie usytuowanych na kilku piętrach pomieszczeń umożliwia zróżnicowaną działalność wystawową, a imponujący hall główny pozwala na prezentację interdyscyplinarnych projektów. TRAFO podąża tropem współczesnych artystów i aktywnie uczestniczy w procesie formowania się nowej, eksperymentalnej jakości estetycznej. Jego działalność obejmuje organizację wystaw i ich promocję, projekty edukacyjne i wydawnicze oraz międzynarodową współpracę i wymianę artystyczną.


Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju - najstarszy na świecie festiwal pianistyczny – odbędzie się po raz 68. w dniach 2-10 sierpnia 2013 roku.

Tegoroczna edycja zbiega się z niezwykłym i wyjątkowym wydarzeniem, jakim jest 100. rocznica urodzin prof. Jana Ekiera – pianisty, kompozytora, pedagoga i autora Narodowego Wydania Dzieł Fryderyka Chopina.
- Profesor Jan Ekier całe swoje życie poświęcił pianistyce i pedagogice, będąc szczególnie blisko wszystkich zagadnień związanych z Dziełem F. Chopina oraz chopinistyką. – podkreśla Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny Festiwalu. – Fakt, iż przez kilka lat miałem okazję być studentem Profesora, traktuję jako niezwykły zaszczyt i wyróżnienie. Dziś jestem jednym z wielu pianistów, którzy rozwój umiejętności, świadomości i osobowości artystycznej zawdzięczają Profesorowi. Dlatego z prawdziwą radością dedykuję tegoroczny Festiwal mojemu Mistrzowi, składając wyrazy najgłębszego szacunku i uznania. Wykład dr Artura Szklenera, dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, i recital Piotra Banasika, zwycięzcy ostatniej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego NIFC (3 sierpnia), będzie naszym wspólnym głębokim ukłonem i skromnym podziękowaniem skierowanym w stronę Profesora Jana Ekiera!

Wśród zaproszonych do udziału w Festiwalu artystów znaleźli się jak co roku najwybitniejsi pianiści. Pierwsze cztery wieczory wypełnią recitale Diny Yoffe (2 sierpnia, inauguracja), Francesco Piemontesiego (3 sierpnia), Olgi Kern (4 sierpnia) i Kirilla Gersteina (5 sierpnia), natomiast cztery ostatnie - to nadzwyczajne spotkania z „najlepszymi spośród najlepszych” - zwycięzcami ostatnich edycji największych konkursów pianistyczych, organizowanych w Leeds, Hamamatsu, Konkursu im. Królowej Elżbiety w Brukseli i Konkursu im. Van Cliburna w Fort Worth. Wystąpią: Federico Colli, Ilya Rashkovskiy, Boris Giltburg i Vadym Kholodenko.

Towarzyszące festiwalowi Kursy Mistrzowskie poprowadzą w tym roku Choong-Mo Kang (3-6 sierpnia) oraz Arie Vardi (7-10 sierpnia).

Szczegółowy program Festiwalu – na stronie: www.festival.pl


Już po raz trzeci Orkiestra Sinfonia Varsovia zaprasza do swojej siedziby przy ul. Grochowskiej 272 w Warszawie na cykl Letnich Koncertów na Grochowskiej, organizowany w tym roku z okazji 80. urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Koncerty rozpoczęły się 11 maja 2013 roku i potrwają do końca sierpnia. Wstęp wolny.

Letnie Koncerty na Grochowskiej to cykl kameralnych koncertów, które skierowane są zarówno do znawców muzyki klasycznej, jak i melomanów dopiero odkrywających tajniki muzyki klasycznej. Zaproszeni artyści to głównie artyści młodzi, ale już uhonorowani wieloma nagrodami, w tym Stypendium Fundacji Sinfonia Varsovia. Wystąpią m.in. skrzypkowie: Anna Maria Staśkiewicz, Wojciech Koprowski, wiolonczeliści: Bartosz Koziak, Marcin Zdunik, pianiści: Aleksandra Świgut, Misha Kozłowski, zespół TWOgether Duo w składzie: Magdalena Bojanowicz (wiolonczela) i Maciej Frąckiewicz (akordeon) – tegoroczni laureaci Paszportu Polityki. Nie zabraknie też gwiazd światowego formatu takich jak Olga Pasiecznik czy Royal String Qartet. Każdy koncert poprzedzą komentarzem muzykolodzy i krytycy muzyczni, m.in. Anna S. Dębowska, Dorota Kozińska i Agata Kwiecińska.

Z okazji jubileuszu 80-lecia Krzysztofa Pendereckiego, szczególne miejsce w programie Letnich Koncertów na Grochowskiej zajmują jego utwory kameralne. Nie zabraknie muzyki Witolda Lutosławskiego, a także akcentów francuskich i hiszpańskich.

Koncerty odbywają się w każdy weekend do 31 sierpnia 2013 roku, zawsze o godz. 16.00. Na wszystkie koncerty wstęp wolny.

Szczegółowy program Letnich Koncertów na Grochowskiej dostępny w kalendarzu koncertowym na stronie www.sinfoniavarsovia.org


Już po raz czwarty, na przełomie lipca i sierpnia 2013 roku w Krościenku nad Dunajcem i w Sromowcach Wyżnych, zabrzmi muzyka organowa w ramach IV Letniego Festiwalu „Pieniny-Kultura-Sacrum”. Po raz pierwszy w tym roku koncerty odbędą się w soboty, a nie jak dotychczas w niedziele. Honorowy patronat objęli w tym roku: Ks. Bp. Wiesław Lechowicz oraz Krzysztof Faber Starosta Nowotarski.

Tegoroczne koncertowanie rozpocznie się w sobotę, 20 lipca 2013 roku o godzinie 19:00 w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Krościenku nad Dunajcem i w tym miejscu spotykać się będziemy regularnie co tydzień do soboty 10 sierpnia. Ponadto, podobnie jak w ubiegłym roku, jeden koncert odbędzie się w Sromowcach Wyżnych i będzie to w niedzielę, tuż po Inauguracji, czyli 21 lipca. Wśród zaproszonych gości znajdą się między innymi organiści: Andrzej Chorosiński, Adam Klarecki, Bogdan Narloch oraz Marek Stefański. Ale nie tylko muzyka organowa będzie rozbrzmiewać w pienińskich świątyniach. Wystąpią również: flecistka Barbara Świątek-Żelazna, saksofonista Andrzej Rzymkowski, trębacz Roman Gryń oraz duet wokalny Agnieszki i Tomasza Kuków. Nie zabraknie wpisanego już w festiwalową tradycję udziału Kapeli Góralskiej Jaśka Kubika. Festiwal zainauguruje przedstawienie przez znakomitego krakowskiego aktora Jerzego Trelę fragmentów Filozofii po góralsku ks. Józefa Tischnera.

więcej...


Koncerty VI Letniego Festiwalu „Muzyka nad Zdrojami” odbędą się w Szczawnicy w cztery wieczory: 6 i 27 lipca oraz 3 i 16 sierpnia 2013 roku.

Tegoroczna szósta edycja szczawnickich spotkań z muzyką organizowana jest przez Fundację Kulturalny Szlak. Festiwal swym patronatem honorowym zaszczycą: Biskup Tarnowski Andrzej Jeż, Burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda oraz Burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz, a także Starosta Nowotarski Krzysztof Faber oraz Marszałek Małopolski Marek Sowa.
Festiwal jak co roku zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Koncert inauguracyjny odbędzie się 6 lipca 2013 roku w Dworku Gościnnym w Szczawnicy. W programie usłyszymy Romanse Michała Kleofasa Ogińskiego dopełnione muzyką Wolfganga Amadeusza Mozarta, której Ogiński był wielbicielem. Wystąpi światowej sławy klawesynistka Elżbieta Stefańska wraz z Katarzyną Wiwer, znakomitą śpiewaczką pochodzącą ze Szczawnicy. Ogiński w powszechnej świadomości kojarzony zaledwie z jednym utworem – polonezem Pożegnanie Ojczyzny – podczas tego koncertu ukaże swoje drugie, skrzące się emocjami oblicze. Na drugi koncert organizatorzy zapraszają 27 lipca 2013 roku do sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Nowym Targu, gdzie skrzypaczka Aleksandra Szwejkowska-Belica oraz pianista Michał Rot porwą nas w roztańczony świat. Mazurki, oberki, obertasy, kujawiaki w kompozycjach znakomitych kompozytorów polskich od Henryka Wieniawskiego poprzez Karola Szymanowskiego, Grażynę Bacewicz, Szymona Laksa aż po Juliusza Łuciuka.

Kolejne koncerty odbędą się w kościele św. Wojciecha w Szczawnicy. 3 sierpnia 2013 wystąpi Henryk Jan Botor – organista i kompozytor szczególnie znany i ceniony za swoją sztukę improwizacji. Na XIX-wiecznych organach Tomasza Falla ze Szczyrzyca zabrzmią między innymi improwizacje na temat pieśni religijnych. Publiczność będzie miała rzadką okazję zadać wykonawcy temat do improwizacji. Tegoroczny koncert finałowy odbędzie się 16 sierpnia 2013 (wyjątkowo w piątek) i będzie niezwykłym wydarzeniem dla Szczawnicy i Szczawniczan. Wystąpi bowiem jeden z najlepszych polskich chórów chłopięcych Pueri Cantores Sancti Nicolai z Bochni, chór założony i prowadzony przez szczawniczanina, księdza Stanisława Adamczyka. Zespół wykona barwny program złożony z utworów kompozytorów od Zieleńskiego poprzez Bortnianskiego, Haydna, Mozarta, Rachmaninowa, aż po kompozycje współczesne.

Tegoroczny festiwal odbywa się dzięki środkom Województwa Małopolskiego. Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny.

więcej...


Toruńska Orkiestra Symfoniczna po raz XVII zaprasza na koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Europa – Toruń. Muzyka i Architektura”. Kontynuując tradycję letniego muzykowania w zabytkach miasta, proponuje cykl ośmiu koncertów w urokliwych i znakomitych akustycznie miejscach. Wśród muzycznych wieczorów znajdą się interesujące koncerty zarówno ze względu na architekturę, jak i na wykonawców i instrumentarium.

Podczas wieczoru inauguracyjnego – 6 lipca 2013 roku, po wysłuchaniu utworów zagranych z iście hiszpańskim temperamentem, organizatorzy zapraszają na degustację win. Po raz pierwszy w Toruniu usłyszymy verrofon i szklaną harmonikę, posłuchamy muzyki greckiej. Premierowy będzie również koncert finałowy 31 sierpnia 2013 roku połączonych orkiestr: Orkiestry Wojskowej oraz Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. W Roku Witolda Lutosławskiego artyści zaproponują także wieczór, na którym obok muzyki, z ust przyjaciela kompozytora – Maestro Krzysztofa Jakowicza, usłyszymy garść wspomnień o wybitnym twórcy (10 sierpnia 2013).

więcej...


W sobotę, 6 lipca 2013 roku w Jastrzębiej Górze nastąpi inauguracja VIII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Słowo i Muzyka u Jezuitów”.

Publiczność będzie miała okazję wsłuchać się w interpretacje utworów w wykonaniu m.in. organistów prof. Romana Peruckiego, Andrzeja Chorosińskiego czy Marka Stefańskiego, gdańskiego Kwintetu Instrumentów Blaszanych Hevelius Brass oraz Gdańskiego Kwartetu Smyczkowego. To nie jedyne znane nazwiska i grupy muzyków, które wystąpią w ramach festiwalu. Jak co roku, zaproszenie organizatorów przyjęli utytułowani artyści z Polski i Świata. Tegoroczną edycję uświetnią wykonawcy z Francji, Niemiec i Włoch, absolwenci światowych wyższych szkół muzycznych. W jezuickim kościele zagoszczą również muzycy z Finlandii i Szkocji. Audytorium będzie miało szansę porównywać różnorodne brzmienia instrumentów, m.in. flety, waltornie, puzon, tubę, oboje, wiolonczelę czy akordeon. Jedną z największych atrakcji będą dudy szkockie. Niewątpliwym atutem festiwalu jest darmowy wstęp na wszystkie koncerty.

Na pierwszym koncercie, 6 lipca, swe wieloletnie doświadczenie zaprezentuje prof. Roman Perucki, dyrektor festiwalu. Wraz z nim zagra Kwartet Dęty „The Gdansk Philharmonic Brass”, którego członkami są, należący także do orkiestry PFB, absolwenci gdańskiej Akademii Muzycznej. Wraz z nimi zaśpiewa niemiecki chór kościoła Św. Marcina w Brunszwiku, prowadzony przez Gabrielę Carl-Liebold oraz sopranistka Danuta Dolska-Mossakowska, artystka znana już słuchaczom m.in. z gdyńskiego Festiwalu Muzyki Sakralnej. Koncert 10 lipca stanowić będzie niezwykłe połączenie wirtuozerii doświadczonego francuskiego organisty Fabrice’a Pitrois’a z młodymi utalentowanymi muzykami NeoQuartetu. Dnia 17 lipca melomanów czeka muzyczna uczta w postaci wspólnego koncertu prawdziwego człowieka renesansu, włoskiego organisty Ennio Cominetti oraz gdańskiego kwintetu instrumentów dętych blaszanych Hevelius Brass. Festiwal zakończy się 21 sierpnia występem niemieckiego małżeństwa. Przy organach zasiądzie Josef Miltschitzky, zaśpiewa zaś sopranistka Suzanne Jutz-Miltschitzky.
 

więcej...


Koncerty organowe w Stegnie, to doskonała, wakacyjna oferta, która z pewnością uatrakcyjni sobotnie popołudnia na Wybrzeżu.

Ciekawie zapowiada się już pierwszy dzień festiwalu – 6 lipca 2013 roku, podczas którego wysłuchać będzie można koncertu organowego w wykonaniu Elżbiety Karolak, której towarzyszyć będzie węgierski chór z Kościoła św. Marcina w Brunszwiku. Podczas kolejnych koncertów standardowe dla kościelnych wnętrz instrumentarium, tj. organy, wiolonczela czy skrzypce wzbogacone zostanie podczas koncertu 3 sierpnia o instrument dęty – flet.

Imprezą towarzyszącą festiwalowi będzie Koncert w Niedźwiedzicy, w Kościele św. Jakuba, podczas którego, grającej na organach Hannie Dys towarzyszyć będzie grająca na wiolonczeli Natalia Kasperczyk.

więcej...


Fundacja Młoda Muzyka Śląska i Suwalski Ośrodek Kultury zapraszają na koncerty, warsztaty i spotkania „XIV LETNIEJ FILHARMONII aukso – Wigry 2013”, które odbywać się będą w dniach 3-10 sierpnia 2013 roku w Suwałkach, Maćkowej Rudzie, Augustowie i Sejnach.

Tegoroczna edycja w sposób szczególny prezentować będzie twórczość Witolda Lutosławskiego z okazji obchodów 100. rocznicy urodzin kompozytora. W programie festiwalowych koncertów znajdzie się szereg dzieł wybitnego Jubilata – Mała suita (podczas koncertu inauguracyjnego), Muzyka żałobna (5 sierpnia, Augustów) i Koncert podwójny na obój (flet), harfę i orkiestrę kameralną (8 sierpnia, Gawrych Ruda) oraz piosenki pisane pod pseudonimem Derwid (10 sierpnia, Suwałki). Wystąpi znana Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia – współorganizator Festiwalu oraz zaproszeni do współpracy soliści: flecistka Jadwiga Kotnowska, litwińska harfistka Giedré Šiaulyté, pianistka Elżbieta Gorayska i wokalistka Dorota Miśkiewicz.

Oprócz koncertów organizatorzy zapraszają na spotkania z Marcinem Bogusławskim – pasierbem Witolda Lutosławskiego (4 sierpnia i 6 sierpnia, Maćkowa Ruda).

Read more


Theatrum Musicum – letni teatr muzyki Capelli Cracoviensis. By miesiące wakacyjne mogły być prawdziwym wypoczynkiem, czyli by służyły oczyszczeniu przestrzeni umysłów, otwierając je na nowe doznania, doświadczenia, nową ciekawość świata. Każdy przejaw sztuki jest tym, co zapewnia nam tę otwartość, co ukazuje szerzej i głębiej nasze miejsce w świecie – czyli pozwala je zmienić, poprawić albo czerpać z niego więcej. Program Theatrum Musicum służy tym właśnie wartościom: wsłuchując się dziś w arcydzieła ludzkiej myśli – w symfonie Mozarta i Beethovena, w koncerty Vivaldiego – czerpiemy rozkosz, ale też dostrzegamy, co kształtuje naszą własną formację. Dając swoim artystom carte blanche, Capella Cracoviensis pozwala im wypowiedzieć to, co ich zdaniem ważne. Skorzystajmy z zaufania do największych mistrzów, do Giuliano Carmignoli, Alessandro Moccii...

Theatrum Musicum - od 22 czerwca do 2 września 2013 roku.

Więcej informacji – na stronie: www.theatrummusicum.pl


W kolejne niedziele od 7 lipca do 22 września 2013 roku odbywać się będzie w kościele św. Anny w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 68) XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Organy Kościoła Św. Anny”.

Festiwal jest kontynuacją Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej "Organy Archikatedry". W Archikatedrze Warszawskiej trwają aktualnie prace remontowe, które uniemożliwiły w tym roku organizację koncertów.

W tegorocznym festiwalu weźmie udział wielu wybitnych wirtuozów, m.in.:
Fabrice Pitrois – laureat pierwszej nagrody konkursu organowego w Lyonie w 1982 roku, wybitny francuski wirtuoz gry organowej;
Jean - Paul Imbert – zaliczany do najwybitniejszych organistów francuskich. Obdarzony jest fenomenalną techniką gry, która w połączeniu z jego muzykalnością olśniewa publiczność;
Letizia Romiti - jest wszechstronnie wykształconą organistką, klawesynistką i kompozytorką, absolwentką konserwatoriów muzycznych w Mediolanie, Brescii i Turynie. Prowadzi prace badawcze dotyczące zabytkowych organów znajdujących się w prowincji Alessandria we Włoszech;

Jean - Christophe Geiser – rozpoczął karierę w wieku 26 lat. Wielkim jego sukcesem było doprowadzenie do wybudowania nowych organów w katedrze w Lozannie. Te wielkie organy, największe w Szwajcarii, łączą style organów klasycznych francuskich, barokowych niemieckich, symfonicznych francuskich i romantycznych niemieckich.

więcej...


W 2013 roku już po raz ósmy będzie można uczestniczyć w koncertach Cysterskiego Lata Muzycznego, zorganizowanych przez Polską Filharmonię Bałtycką im. F. Chopina w Gdańsku wraz z parafią rzymskokatolicka pw. Zwiastowania Pana w Żarnowcu. Koncerty będą odbywały się w lipcowe i sierpniowe niedziele o godzinie 20:30. Gotycki kościół o barokowym wnętrzu zapewni niezwykły klimat podczas koncertów oraz nada szczególną oprawę monumentalnemu brzmieniu organów.

Program został ułożony tak różnorodnie, że każdy znajdzie coś wyjątkowego dla siebie. Będzie można posłuchać kompozycji organowych w wykonaniu wybitnych artystów, którym towarzyszyć będą soliści oraz krajowe i zagraniczne chóry i zespoły, takie jak: Chór kościoła St. Martini w Brunszwiku oraz Bydgoski Zespół Muzyki Dawnej COLLEGIUM VOCALE. Na organach zagrają: Karol Hilla, Franz Hauk, Andrzej Chorosiński, Adam Sadowski, Giampaolo Di Rosa, Caline Malnoury i Christian Tarabbia.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

więcej...


Koncerty organowe organizowane przez Polską Filharmonię Bałtycką z okazji Jarmarku św. Dominika (29 lipca – 12 sierpnia 2013) od lat odbywają się w dominikańskim kościele św. Mikołaja.

Zabytkowe wnętrza i znane nazwiska to gwarancja najwyższego poziomu tej imprezy. W 2013 roku, obok prof. Romana Peruckiego wystąpią także organiści z Polski i Włoch, a oprócz organów zabrzmi flet. Jak co roku, wstęp na koncerty z okazji odbywającego się jarmarku jest wolny.

Dnia 4 sierpnia w Bazylice św. Mikołaja, jedyny raz w tym cyklu koncertowym, prócz organów zabrzmi także flet. Audytorium wysłucha kilku dzieł Jana Sebastiana Bacha oraz utworów współczesnych muzyków. Zaprezentowane zostaną kompozycje Łukasza Wosia, kieleckiego kompozytora i pedagoga oraz Janusza Bieleckiego i Keqing Liu. Dodatkową atrakcją będzie, przewidziana na bis, Wokaliza Wojciecha Kilara, fragment soundtracku z filmu Dzięwiąte wrota. Koncert w dniu 5 sierpnia będzie jednym z najbardziej inspirujących wydarzeń muzycznych tego lata. Wszystko to za sprawą organisty, wybitnego włoskiego muzyka Giampaolo Di Rosa oraz pozostałej trójki kompozytorów, których dzieła zabrzmią tego wieczoru: Jana Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena i Jeana Langlaisa.

więcej...


Trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Sopot Classic” odbędzie się w dniach 4-10 sierpnia 2013 roku.

To propozycja Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot dla melomanów i odbiorców kultury muzycznej nie tylko z Polski, ale i spoza naszego kraju. Tak jak w poprzednich edycjach, Festiwal proponuje w pierwszej połowie sierpnia koncerty o różnorodnej formule.

Pierwszy koncert Sopot Classic 2013 odbędzie się na dużej Scenie Opery Leśnej, gdzie zagości muzyka Piotra Czajkowskiego, natomiast drugi koncert Festiwalu – Koncert współczesnej muzyki polskiej – wiąże się ściśle z 2. Konkursem kompozytorskim im. Krzysztofa Pendereckiego. W jego programie - oprócz utworów Patrona konkursu oraz Krzysztofa Meyera, Tadeusza Wieleckiego i Mikołaja Góreckiego - znajdzie się prawykonanie zwycięskiej kompozycji: In Memoriam Wojciech Michno. Kolejne dwa wydarzenia festiwalowe to koncerty kameralne z udziałem wspaniałych gości, m.in. waltornisty Filharmonii Berlińskiej, Paolo Mendesa czy czołowego europejskiego zespołu, grającego muzykę barokową Cappella Mediterranea ze znakomitą argentyńską solistką Marianą Flores.

Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Read more


Roby Lakatos będzie gościem specjalnym koncertu w ramach projektu „Lutosławski Retuned”, który odbędzie się 8 sierpnia 2013 roku o godzinie 19.30 w krakowskiej Starej Zajezdni (ul. Św. Wawrzyńca 12).

"Muzyka jest wielowymiarowa – w momencie, gdy zdaje się mówić jedno, jednocześnie przekazuje coś innego – czasem w sprzeczności ze sobą” powiedział Witold Lutosławski. Zdanie to stało się inspirującym mottem dla Szymona Klimy, Joachima Mencla i Adama Kowalewskiego, którzy przygotowali wyjątkowy projekt „Lutosławski-Retuned”, będący prekursorską, klasyczno-jazzową interpretacją dzieł, przygotowaną specjalnie na Rok Lutosławskiego, obchodzony w 100. rocznicę urodzin Kompozytora. W czwartkowym koncercie na fortepianie zagra w miejsce Joachima Mencla inny znakomity pianista krakowski - Piotr Wyleżoł.

Na program koncertu złożą się Preludia taneczne, w oryginale napisane przez Lutosławskiego na klarnet z fortepianem, które tutaj, dzięki interpretacji muzyków, reprezentujących na co dzień odmienne środowiska twórcze ( muzyka klasyczna, jazz, gospel) zyskują nowe, niepowtarzalne brzmienie i oryginalną interpretację nieklasyczną. Warto przy tym zauważyć, iż w linii klarnetu zostaje w całości tekst oryginalnie napisany przez Lutosławskiego, jednakże w wykonaniu Trio wzbogacony jest licznymi improwizacjami jazzowymi. Program koncertu współtworzą także utwory Lutosławskiego, komponowane pod pseudonimem Derwid (piosenki, tańce, liryczne ballady i folk), które również w interpretacji Klima-Wyleżoł-Kowalewski zyskują nowatorskie brzmienie i kojarzą się słuchaczom w zasadzie ze standardami jazzowymi, dość wyraźnie rysując ekspresyjność Lutosławskiego. Do udziału w tej części programu polscy muzycy zaprosili słynnego skrzypka Roby Lakatosa, z którym wykonają popularne w latach 60. piosenki napisane przez Lutosławskiego pod pseudonimem Derwid.


Szósta edycja festiwalu „Wawel o zmierzchu” odbędzie się w letnie soboty – od 6 lipca do 31 sierpnia 2013 roku w Krakowie.

Festiwal otworzy koncert 6 lipca 2013 roku o godz. 20.00 na Dziedzińcu Arkadowym, zatytułowany Witoldowi Lutosławskiemu. Z tęsknoty za nowym światem dźwiękowym…”. W jego programie znajdą się trzy znaczące kompozycje: Koncert na orkiestrę Lutosławskiego – w 100-lecie urodzin kompozytora, Koncert fortepianowy Henryka Mikołaja Góreckiego (z Anną Górecką w roli solistki) – w 80-lecie urodzin artysty oraz prezentowany po raz pierwszy utwór młodego kompozytora Romana Czury, zamówiony specjalnie na festiwal, pt. ...on the riverside, ner neshama na orkiestrę symfoniczną. Orkiestrę CORda Cracovia poprowadzi Jerzy Maksymiuk.

Kolejne koncerty tradycyjnie przeniosą się na Dziedziniec Stefana Batorego. W ich programie znajdą się kompozycje Witolda Lutosławskiego: w zestawieniu z utworami Antonio Passculliego zwanego „Paganinim oboju” i mistrza tanga Astora Piazzolli (20 lipca), w aranżacjach na dwa akordeony (10 sierpnia) oraz w wersji wokalno-instrumentalnej (24 sierpnia). Nie zabraknie też dzieł innych polskich twórców: 27 lipca usłyszymy pieśniFryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki, 17 sierpnia - kompozycje Andrzeja Panufnika, a podczas koncertu finałowego na Dziedzińcu Arkadowym przypomniane zostaną utwory innego tegorocznego jubilata – Krzysztofa Pendereckiego. Aleksandra Lelek, Bartosz Koziak, Krzysztof Sadłowski wraz z orkiestrą CORda Cracovia prowadzoną przez Jerzego Maksymiuka zaprezentują jego Concerto grosso na trzy wiolonczele. Repertuar polskiego wieczoru dopełni Fantazja polska Ignacego Jana Paderewskiego na fortepian i orkiestrę.

więcej...


XIV Międzynarodowy Festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych" im. Marii Fołtyn odbędzie się w Sopocie w dniach 10-24 sierpnia 2013 roku.

Przyjaciółką i Orędowniczką Teatru Otwartego oraz Festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych” w Sopocie była Legenda Wokalistyki Polskiej, znana propagatorka twórczości Stanisława Moniuszki Maestra Maria Fołtyn. Z uwagi na Jej ogromne zasługi dla kultury polskiej Rada Programowa Festiwalu postanowiła nadać imię Marii Fołtyn temu znaczącemu wydarzeniu kulturalnemu. Festiwal „Kalejdoskop Form Muzycznych” przez media i publiczność postrzegany jest jako jedno z ciekawszych wydarzeń muzycznych na Mapie Kulturalnej Polski Północnej.

Tworząc program tegorocznej edycji Festiwalu nie zapomniano o specyfice, która przyświeca mu od samego początku, czyli o jego wielokulturowości, dlatego wzorem lat ubiegłych nie zabraknie w nim muzyki polskiej, niemieckiej i żydowskiej.

Oprócz roli poznawczej Festiwal spełnia rolę edukacyjną, w której zawiera się zarówno edukacja poprzez muzykę, jak i edukacja artystyczna. Dlatego też w roku 2013 w ramach XIV Międzynarodowy Festiwal "Kalejdoskop Form Muzycznych” im. Marii Fołtyn odbędą się 2 dniowe Warsztaty Mistrzowskie dla młodych śpiewaków - studentów Wydziały Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku, którzy pracując pod okiem specjalisty, udoskonalać będą swój warsztat, a zdobyte umiejętności zaprezentują w koncertach festiwalowych w ramach cyklu „Promocja Młodych. Warsztaty poprowadzi śpiewak Jacek Szymański. Celem projektu jest doskonalenie warsztatu wykonawczego oraz techniki śpiewu, praca nad repertuarem proponowanym przez uczestników. Warsztaty mają charakter otwarty dla publiczności.

Dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn jest Dariusz Stanisław Wójcik.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Read more


Wrocławscy Kameraliści Cantores Minores Wratislavienses pod dyrekcją Piotra Karpety zapraszają na kolejny koncert, organizowany w ramach cyklu pod nazwą Alfabet Muzyczny. W cyklu tym – skierowanym zarówno do młodzieży, jak i osób dorosłych – prezentowani są kompozytorzy, utwory i terminy muzyczne uszeregowane alfabetycznie.

Na Koncercie "A", który odbędzie się 11 sierpnia 2013 roku o godz. 18.00 we wrocławskim Ratuszu słuchacze poznają takie terminy, jak np. akord, a cappella, allegro, aria, a-moll. Przedstawiona też zostanie muzyka kompozytorów takich, jak Allegri, Aichinger, Arcadelt, Augustyn, a w programie znajdą się utwory: Ave Maria, Alleluja, Amen. Koncert „A” prowadzony będzie przez Rafała Augustyna.

Wstęp wolny.


Krzysztof Penderecki – zjawisko w historii muzyki, kompozytor genialny, autentyczny, sławny. Nie boi się zarówno tego, co tradycyjne, jak i tego, co awangardowe. Doskonale świadczy o tym chociażby współpraca z Johnem Greenwoodem z zespołu Radiohead oraz z Aphex Twinem. W poniedziałek, 12 sierpnia 2013 roku Krzysztof Penderecki spotka się w Szczecinie z melomanami. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00 w Hotelu Park.

Osoby, które chcą spotkać się z najwybitniejszym żyjącym kompozytorem polskim muszą wystąpić mailowo o imienne karty wstępu, które zostaną wydane przez Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów Academia. Zgłoszenia należy przesyłać na adres psi.academia@gmail.com. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, o udziale w spotkaniu decyduje kolejność zgłoszeń. Jak informuje organizator spotkania, obowiązuje popołudniowy, elegancki strój.

Twórczości Krzysztofa Pendereckiego poświęcony jest IX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Sacrum Non Profanum", realizowany pod hasłem „Muzyka naszych czasów”. Nie bez znaczenie pozostaje także fakt, iż w tym roku kompozytor świętuje swoje 80. urodziny. Koncerty festiwalowe odbędą się o godz. 20.00 w Szczecinie (12 sierpnia), Trzęsaczu (13-16 sierpnia) oraz Świnoujściu (17 sierpnia). Trzon orkiestry festiwalowej stanowią muzycy szczecińskiej Filharmonii.


Od klasyki, po flamenco i muzykę alternatywną – VI Festiwal Polska Akademia Gitary to trzy niezwykle ciekawe i odmienne weekendy między 15 sierpnia a 1 września 2013 roku, których wspólnym mianownikiem jest gitarowe brzmienie. Na program tegorocznej edycji złoży się 50 wydarzeń organizowanych w 40 miejscach Wielkopolski.

Ten muzyczny maraton rozpoczną dwie Inauguracje zatytułowane „Argentyńska noc”. Łukasz Kuropaczewski (gitara) i Marcin Wyrostek (akordeon) zaprezentują się w repertuarze mistrza tanga, Astora Piazzolli, a towarzyszyć im będzie Orkiestra Teatru Muzycznego w Poznaniu pod batutą Bohdana Jarmołowicza. Gwiazdą Festiwalu będzie Manuel Barrueco (Kuba/USA), jeden z najbardziej rozpoznawalnych gitarzystów klasycznych na świecie, który po wielu latach znów powróci do Polski. Ponadto wśród zaproszonych artystów znaleźli się Petrit Ceku (Chorwacja), Aynur Begutov (Rosja), Carlos Piñana (Hiszpania), Giuseppe Feola (Włochy), Jan Depreter (Belgia), czy Carles Pons (Hiszpania).

Festiwal Polska Akademia Gitary to więcej niż oferta artystyczna. To także idea popularyzacji gitary wśród różnych grup odbiorców. Istotną częścią Festiwalu są warsztaty dla młodych adeptów gitary klasycznej, którzy swoje umiejętności szkolić będą pod okiem międzynarodowej kadry dydaktycznej. Mistrzowskie kursy odbędą się w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego, w której wystąpią również laureaci pierwszego Konkursu o Złotą Gitarę.

Wydarzeniem festiwalu będzie Happening Gitarowy pod poznańskim Ratuszem, podczas którego zagrany zostanie wybrany przez internautów utwór grupy Dire Straits Sultans of Swing. Wydarzeniu towarzyszyć będzie promocja biografii Marka Knopflera, gitarzysty słynnego dzięki swojej technice gry palcami na gitarze elektrycznej. Podobnie jak w ubiegłym roku podczas koncertu „W hołdzie Whitney Houston” przekonamy słuchaczy, że wielkie przeboje, również te Dire Straits, można zagrać symfonicznie.

W drugi weekend gitarowego maratonu, usłyszymy na scenach w Jarocinie, Gnieźnie i Poznaniu nietuzinkowe polskie gwiazdy. W tym roku organizatorzy wspierają bowiem młodą scenę muzyczną, planując występ m.in. Mai Koman – niepowtarzalnej artystki, która porwała miliony widzów przed telewizyjnymi odbiornikami swoją barwą głosu i grą na ukulele, Fismolla, którego album zadebiutował w tym roku na antenie Programu Trzeciego oraz Medulli, autorskiego projektu braci Steczek - Pawła i Piotra, który na co dzień zasila szeregi muzyków z Orkiestry AUKSO.

Natomiast podczas koncertu finałowego usłyszymy gitarę w kolejnej odsłonie. Tym razem będzie to flamenco podczas „Body&Soul”, najnowszego projektu hiszpańskiego gitarzysty Carlosa Piñany i jego zespołu, który łączy w sobie taniec, śpiew i muzykę. Atrakcją festiwalu będą także pikniki gitarowe dla seniorów oraz koncerty dla najmłodszych, wzbogacone o element animacji wizualnych, stworzonych przez dzieci podczas warsztatów w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Szczegółowy program festiwalu – na stronie: www.akademiagitary.pl


IX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" zatytułowany Od Chopina do Lutosławskiego odbędzie się w Warszawie w dniach od 15 sierpnia do 1 września 2013 roku.

Festiwalowe koncerty wypełnią jak co roku arcydzieła muzyki epoki romantyzmu w oryginalnym brzmieniu, legendarne interpretacje i ciekawe debiuty. Muzyka XIX wieku skonfrontowana zostanie z współczesnością, a wśród polskich kompozycji znajdą się dzieła twórców od Fryderyka Chopina, poprzez Józefa Nowakowskiego, Feliksa Janiewicza, Stanisława Moniuszkę, Karola Szymanowskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego po Witolda Lutosławskiego, którego 100. rocznica urodzin obchodzona jest w 2013 roku.

Organizatorem Festiwalu jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Miasto Stołeczne Warszawa i Polskie Radio Program 2. Dyrektor artystyczny - Stanisław Leszczyński.

Read more


Jarmark Jagielloński odbędzie się w Lublinie już po raz siódmy, w dniach 15-18 sierpnia 2013 roku.

To unikatowe połączenie jarmarku kupieckiego w dawnym, historycznym wydaniu oraz jarmarku kulturalnego, którego normy i ramy są wciąż wyznaczane. Jarmark jest miejscem spotkania odbiorcy z rzemieślnikiem, muzykiem, artystą czy projektantem, którzy w swoich działaniach poszukują ciągłości z tym, co obecne od wieków w kulturze i sztuce ludowej.

Tegorocznym motywem przewodnim będzie zabawka ludowa. W związku z tym program obfitować będzie w wydarzenia związane z tą tematyką, a na Błoniach Pod Zamkiem przygotowana zostanie specjalna przestrzeń gier i zabaw. Jednocześnie, przez cztery dni będzie można wziąć udział w szeregu warsztatów rzemieślniczych, tanecznych i muzycznych, posłuchać koncertów, posmakować specjałów z Polski i krajów naszych sąsiadów, a przede wszystkim podziwiać nieprzebrane bogactwo autentycznego rękodzieła i sztuki ludowej.

W programie muzycznym Jarmarku Jagiellońskiego 2013 znajdzie się m.in. koncert poświęcony wyjątkowej śpiewaczce z Roztocza - Annie Malec (16 sierpnia na Placu po Farze). Wystąpią: Śliczne Goździki, Agata Harz, Jacek Hałas, Kouame Sereba, Justyna Piernik, Maniucha Bikont, Barbara Wilińska, Kaja Prusinowska i Krzysztof Butryn. Koncert przygotował Remigiusz Mazur Hanaj, a poprowadzi Małgorzata Jędruch – dziennikarka muzyczna, od wielu lat związana z Programem Drugim Polskiego Radia. Dwa dni później, 18 sierpnia na wirydarzu klasztoru ojców Dominikanów odbędzie się koncert Kuranty przeszłości w wykonaniu cytrzysty Grzegorza Tomaszewskiego i wiolonczelistki Małgorzaty Ruszniak. Na scenie Jarmarku wystąpią również: zespół Dűvő Zenekar z tradycyjną porywającą do tańca muzyką z Węgier, zespół Muzykanci, projekt „Makaruk - Erotyki Ludowe” łączący oryginalną polską muzykę ludową z nowoczesną aranżacją i kompozycją jazzową - w koncercie weźmie udział Antoni Gralak oraz jeden z najbardziej utytułowanych zespołów śpiewających tradycyjnym głosem białym - Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej, nagrodzony m.in. nagrodą im. Oskara Kolberga. Usłyszymy także nowoczesną interpretację tradycji bałkańskiego grania na instrumentach dętych blaszanych – speed brass w wykonaniu rumuńskiego składu Fanfara Kalashnikov. Nocne potańcówki jarmarkowe poprowadzi Kapela Braci Dziobaków z zaproszonymi gośćmi – Kapelą Kowalski/Maziarz/Murzynowska, Orkiestrą Dętą ze Zdziłowic, Kapelą Dűvő, Hałas Trio czy Kapelą Chłopcy z Nowoszyszek.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Więcej informacji na www.jarmarkjagiellonski.pl


XXXVIII Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie” odbędzie się w dniach od 15 do 31 sierpnia 2013 roku.

Podczas dwóch tygodni trwania Festiwalu słuchacze mogą wybierać muzykę, która jest im najbliższa. Koncerty odbywają się przez 17 dni – codziennie w innych, zabytkowych wnętrzach – w kościołach, muzeach, synagogach, na dziedzińcach. Do udziału w Festiwalu zapraszani są, obok sławnych artystów, także młodzi, utalentowani muzycy, będący u progu kariery. Im poświęcony jest nurt Lato Młodych Muzyków.

W czasie koncertu inauguracyjnego w wykonaniu chóru Collegium Zieleński, Musica Florea i solistów pod kierunkiem Stanisława Gałońskiego wykonane zostanie Vespro Della Beata Vergine Claudio Monteverdiego. W czasie kolejnych dni festiwalu zabrzmią m.in. kompozycje Johannesa Brahmsa, Dmitrija Szostakowicza, Astora Piazzolli, Georga Friedricha Händela, Johanna Sebastiana Bacha, Johna Dowlanda, Gordona Langforda, Goffa Richardsa, Edwarda Elgara, Gioacchino Rossiniego, Glenna Millera, Siergieja Rachmaninowa, Franza Schuberta, Franza Xavera Wolfganga Mozarta, Ludwiga van Beethovena, Witolda Lutosławskiego, Louisa Couperina, François Couperina, Césara Francka, Marcela Dupré, Ignacego Jana Paderewskiego, Fryderyka Chopina, Wolfganga Amadeusza Mozarta, George’a Gershwina, Krzysztofa Pendereckiego.

Read more


Koncert pamięci Jakuba Kubali odbędzie się w Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie 16 sierpnia 2013 roku - w dzień po pierwszej rocznicy śmierci klarnecisty. Muzycy Zagan Acoustic wykonają po raz pierwszy kompozycje Krzysztofa Kubali, Piotra Słopeckiego oraz Radosława Kujawy, napisane specjalnie na ten koncert.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Prezydent Miasta Rzeszowa.

Więcej informacji - na stronie: www.facebook.com/events/643235245691686/


Od 16 do 24 sierpnia 2013 roku w pocysterskim zespole klasztornym w Gościkowie-Paradyżu odbędzie się kolejna edycja Festiwalu „Muzyka w Raju”.

Organizowany od 2003 roku festiwal prezentuje różnorodne zjawiska muzyczne z przestrzeni szeroko rozumianej muzyki dawnej. Podczas tegorocznej edycji wystąpi m.in. orkiestra Les Ambassadeurs, która zaprezentuje kompozycje Christopha Graupnera i Georga Philippa Telemanna, zespół Il Tempio Armonico, który wykona koncerty Antonio Vivaldiego oraz trio La Mouvance z programem Ad cantus letitie – nieszpory w Anglii.

Read more


Utwory zapomnianych kompozytorów będzie można wysłuchać w trakcie cyklu recitali Pawła Albińskiego (na zdjęciu) w Dworku Białoprądnickim w Krakowie.

Pianista zaprezentuje publiczności muzykę fortepianową, która wcześniej nie była wykonywana w salach koncertowych i filharmoniach. Są to kompozycje nacechowane ponadprzeciętnym kunsztem kompozytorskim, znaczącym stopniem trudności i stylistyką powstałą na przełomie wieku XIX i XX w. Twórcami tych zapomnianych dzieł są kompozytorzy pochodzący z wielu różnych państw - takich jak Szwecja, Kuba, Ukraina, Rosja, USA, Francja, Estonia, Węgry. Dzięki temu - na tych właśnie recitalach oprócz zaprezentowania zupełnie zapomnianych dzieł kompozytorów, publiczność będzie mogła odkrywać poprzez muzykę odmienności kulturowe wielu krajów.

Paweł Albiński zaprezentuje odnalezione przez siebie kompozycje w dwóch odsłonach: 13 lipca 2013 roku i 17 sierpnia 2013 roku o godz. 18.00 w Sali Kominkowej Dworku Białoprądnikciego. Na oba wydarzenia obowiązuje wstęp wolny.


Music Festival & Master Class odbędzie się w Pile od 17 do 24 sierpnia 2013 roku. To połączeniem festiwalu muzyki klasycznej i mistrzowskich konsultacji.

Dyrektorem artystycznym wydarzenia jest Bartłomiej Nizioł, który do współpracy zaprosił czterech wirtuozów – skrzypka Xiaoming Wang (Chiny), altowiolistę Shaowu Wang (Chiny), wiolonczelistę Denisa Severina (Ukraina) oraz klasyczno-jazzowego wiolonczelistę Daniela Pezzotti (Szwajcaria). Podczas warsztatów towarzyszyć im będą pianiści kameraliści Maja Sterczyńska, Marcin Sikorski i Grzegorz Skrobiński.

Music Festival & Master Class zainauguruje 17 sierpnia 2013 roku o godz. 19.00 w Teatrze Miejskim Regionalnego Centrum Kultury koncert w wykonaniu Orkiestry Feel Harmony, którą poprowadzi debiutujący w tej roli Bartłomiej Nizioł. Solistami będą Joanna Kreft i Diyang Mei, laureaci ubiegłorocznej IV edycji Master Class. Music Festival to szereg koncertów, odbywających się w różnych miejscach Piły: Teatrze Miejskim – koncerty galowe, BWAiUP – koncerty studentów Master Class i koncert specjalny, Ogrodzie przy Muzeum Stanisława Staszica – koncert brazylijski, Kościele pw. Św. Rodziny – koncert nocny oraz Atmosfera Pub – happening koncert. Publiczność będzie miała okazję słuchać i podziwiać brzmienie epokowych, oryginalnych instrumentów Giuseppe Guarneri del Gesù z 1727 roku i Antonio Stradivariego, na których będą koncertować i prowadzić konsultacje prof. Bartłomiej Nizioł i prof. Xiaoming Wang.

Na podstawie konsultacji i koncertów festiwalowych studentów kadra profesorów wybierze Osobowości Muzyczne i ogłosi Grand Prix Festivalu. Laureaci otrzymają wysokie nagrody finansowe oraz pojadą na tournée z polskimi orkiestrami: Filharmonią w Poznaniu oraz Orkiestrą Feel Harmony.

Więcej informacji i program – na stronie: www.masterclass-pila.pl


Już po raz piąty Samorząd Województwa Pomorskiego, Miasto Gdańsk, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Europejskie Centrum Solidarności, Polska Filharmonia Bałtycka oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapraszają na wielkie święto kultury wysokiej na Pomorzu czyli festiwal „Solidarity of Arts”. Najwybitniejsi polscy i zagraniczni twórcy przybędą do wyjątkowego dla Europy miasta, by wspólnie realizować oryginalne projekty najwyższej artystycznej próby.

Festiwal zainauguruje 17 sierpnia 2013 roku czwarte widowisko z serii “+”, którego gospodarzem będzie wybitny amerykański dyrygent i wokalista Bobby McFerrin. Artysta zaprezentuje materiał ze swoich dwóch wielkich projektów/albumów: VOCAbuLarieS z 2010 roku oraz SpiritYouAll, którego premiera miała miejsce 14 maja 2013 roku. Projekt/płyta ta jest hołdem dla Roberta McFerrina Seniora, ojca artysty, wybitnego śpiewaka operowego, pierwszego czarnoskórego mężczyzny w historii, który wystąpił w Metropolitan Opera. SpiritYouAll to muzyka z pogranicza gospel i soul: przejmująco piękna, o której McFerrin mówi, że jest „podróżą w głąb mojej duszy”. W projekcie SpiritYouAll na "Solidarity of Arts" uczestniczyć będzie oprócz Bobby'iego 6 muzyków, między innymi znani z minionych edycji festiwalu Gil Goldstein i perkusista Louis Cato. Ponadto na trzech scenach wystąpią (sami oraz wspólnie z McFerrinem) zdobywcy tegorocznych Fryderyków za najlepszy jazzowy album roku Atom String Quartet, Urszula Dudziak i Laboratorium, a także jeden z najlepszych chórów żeńskich świata The Bulgarian Voices – Angelite. Koncert na żywo transmitować będą TVP Kultura i Canal+.

W ramach tegorocznej edycji „Solidarity of Arts” Opera Bałtycka pokaże polską premierę solidarnościowej adaptacji wspaniałego dzieła Romana Statkowskiego z 1903 roku pt. Maria, a Polska Filharmonia Bałtycka gościć będzie wielkiego Maxima Vengerova z najwybitniejszymi uczniami legendarnej International Menuhin Music Academy. Festiwal zakończy 20 września 2013 roku zorganizowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej przedpremierowy pokaz najnowszego filmu Andrzeja Wajdy pt. Wałęsa. Człowiek z nadziei.

Więcej informacji – na stronie: www.solidarityofarts.pl


Średniowieczna muzyka dworu francuskich władców Cypru, pieśni Żydów sefardyjskich, muzyczne skarby ze spuścizny Wojciecha Bobowskiego (Alego Ufkîego), siedemnastowiecznego muzyka i erudyty żyjącego na dworze tureckiego sułtana, to tylko niektóre atrakcje tegorocznego festiwalu Forum Musicum, który odbędzie się we Wrocławiu w dniach 18-28 sierpnia 2013 roku.

Usłyszymy wiele muzyki włoskiej – śpiew i barokowa trąbka zabiorą nas na wycieczkę po dawnej Wenecji, a polichóralne motety Monteverdiego ukażą blask barokowego muzykowania kościelnego. Wśród wykonawców – znany szwajcarski zespół La Morra, specjalizujący się w wykonywaniu muzyki późnego średniowiecza oraz niemiecka grupa Sarband, łącząca muzyczne światy Wschodu i Zachodu. Wystąpią także zespoły barokowe alla polacca z Kolonii, Consortium Sedinum ze Szczecina i Cappella Viridimontana z Zielonej Góry. Wśród festiwalowych wykonawców znajdą się także najlepsze polskie zespoły młodzieżowe – Capella all’antico z Zamościa i All’antico z Chojnowa. Brzmienia bałkańskie towarzyszyć będą zabawie tanecznej w klubokawiarni Mleczarnia.

Organizatorem festiwalu jest Międzynarodowy Festiwal „Wratislavia Cantans”. Dyrektor generalny - Andrzej Kosendiak, dyrektor artystyczny - Tomasz Dobrzański.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Read more


Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej to wielkie muzyczne wydarzenie, które od ponad 20 lat wzbogaca działalność Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie. Jego cykliczny charakter i coroczne edycje sprawiły, że dzisiaj celem przyjazdu do Wygiełzowa jest nie tylko zamiar spędzenia czasu w urokliwych miejscach na terenie skansenu, ale również wysłuchanie koncertu festiwalowego z udziałem wybitnych artystów i przyciągającym programem, który niejednokrotnie stanowi odpowiedź na różnorodne muzyczne oczekiwania publiczności.

W 2013 roku, podobnie jak podczas wielu wcześniejszych edycji, koncerty festiwalowe zostały zaplanowane z uwzględnieniem wszystkich „muzycznych obiektów” skansenu, co stanowi dodatkową i szczególną atrakcję dla ich odbiorców. Najwięcej z nich odbędzie się w zrekonstruowanym Dworze z Drogini, gdzie znajduje się fortepian, ale również w zabytkowym Kościele z Ryczowa oraz w plenerze w Amfiteatrze. Wybór tych miejsc zadecydował o obsadzie i charakterze koncertów, ale jednym z najważniejszych założeń organizatorów niezmiennie pozostaje idea, jaką jest szeroka popularyzacja tzw. wysokiej kultury muzycznej.

XXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej odbędzie się jak zawsze w 6 kolejnych niedziel, w 2013 roku pomiędzy 18 sierpnia – 22 września i obejmie koncerty różnorodne pod względem stylów i gatunków muzycznych. Do udziału w nim zostali zaproszeni wybitni artyści polscy i zagraniczni gwarantujący najwyższy poziom wykonawczy. Festiwal zainauguruje estradowa prezentacja fragmentów Rigoletta Giuseppe Verdiego, jednego z największych kompozytorów operowych, którego 200. rocznica urodzin upływa 10 października. Słynne arie, duety i ensamble na czele ze znakomitym kwartetem z III aktu zaśpiewają wybitni wokaliści Opery Krakowskiej i Opery Śląskiej. W drugą festiwalową niedzielę, 25 sierpnia gościć będziemy w Wygiełzowie Orkiestrę Marii Pomianowskiej, prezentującą brzmienia zrekonstruowanych staropolskich instrumentów smyczkowych. Ten wyjątkowy zespół wystąpi w projekcie „LutoSłowianie”, nawiązującym do twórczości wielkiego polskiego twórcy Witolda Lutosławskiego. W niedzielę 1 września, w Kościele znajdującym się na terenie Skansenu zagra krakowski Zespół Muzyki Dawnej z Zamku Królewskiego na Wawelu – Floripari, specjalizujący się w grze na instrumentach historycznych z uwzględnieniem dawnych technik wykonawczych. Zaprezentuje on repertuar przedstawiający polską kulturę muzyczną na przestrzeni XV-XVII wieku. W programie tegorocznego festiwalu znalazły się również dwa szczególne recitale, 8 września - skrzypcowy z udziałem Aleksandry Kuls, jednej z najwybitniejszych skrzypaczek polskich młodego pokolenia oraz 15 września - wiolonczelowy z udziałem znakomitego i renomowanego polskiego artysty Tomasza Strahla. W koncercie finałowym 22 września zaśpiewają wokaliści ukraińscy, znani z polskich scen operowych, którzy przedstawią program obejmujący dzieła kompozytorów rosyjskich, zwłaszcza Piotra Czajkowskiego i Sergiusza Rachmaninowa, tegorocznych muzycznych solenizantów. Ukraińskie akcenty będzie miał również koncert w Chrzanowie – Kościelcu, gdzie wystąpi wybitny polski organista Marek Toporowski wspólnie z duetem artystek ukraińskich grających na tzw. sopiłce. Natomiast w koncercie pt. „Muzyczny dialog” w Bobrku będzie można usłyszeć duet wybitnych artystów - trębacza Stanisława Dziewiora, profesora Akademii Muzycznej w Katowicach i muzyka NOSPR oraz krakowskiego organistę Wacława Golonkę, profesora Akademii Muzycznej w Krakowie.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Read more


Tradycyjnie, w ostatniej dekadzie sierpnia, Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” zaprasza melomanów na koncerty Ogólnopolskiego Festiwalu Promocyjnego SIERPIEŃ TALENTÓW.

W cyklu koncertów, zorganizowanych w ramach dziewiątej edycji tego wydarzenia wystąpi wielu wybitnie utalentowanych młodych artystów, którzy otrzymali szansę pokazania swoich umiejętności przed śląską publicznością. Dla katowickich melomanów festiwal to z kolei niepowtarzalna sposobność poznania „nowych twarzy” w świecie muzyki, wyróżniających się młodych wykonawców, którzy mimo, że stawiają pierwsze kroki w życiu koncertowym, potrafią zabłysnąć wirtuozerią, wzruszyć ekspresją interpretacji i dostarczyć niezwykłych estetycznych przeżyć. Wiele poprzednich edycji SIERPNIA TALENTÓW miało swoje indywidualne oblicze. Te z roku 2005 i 2010 zdominowane były przez pianistykę, a dzięki temu w Katowicach mogliśmy usłyszeć uczestników Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Były edycje wiolinistyczne na czele z zupełnie wyjątkową prezentacją pełnej 17-osobowej grupy polskich skrzypków zakwalifikowanych do udziału w XIV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

IX SIERPIEŃ TALENTÓW w dniach 19-29 sierpnia 2013 roku przedstawi w 9 koncertach wyjątkowo liczną grupę młodych artystów i zachowuje w swojej formule cechy ubiegłorocznej edycji - różnorodność muzycznych specjalizacji i bogactwo muzycznego repertuaru. W jego kalendarzu koncertowym ważne miejsce zajęła muzyka wokalna, czego wyrazem stanie się estradowa prezentacja wybranych fragmentów arcydzieła Mozarta Don Giovanni w wykonaniu utalentowanych młodych śląskich wokalistów, wychowanków i studentów katowickiej Akademii Muzycznej. Równie atrakcyjnie zapowiadają się koncerty muzyki kameralnej z udziałem duetów i kwartetów różnych specjalności, które będzie można usłyszeć w oryginalnym programie artystycznym. W ramach festiwalu wystąpi również Zespół Wokalny Kontento Core i Zespół Muzyki Dawnej XVII i XVIII wieku Extempore w koncercie „Maria Virgine Claromontana”, nawiązującym do tegorocznego programu Instytutu Muzyki i Tańca „Nowe interpretacje”. Obok znanych utworów takich kompozytorów, jak Biber, Hassler, Byrd, Schütz i Szarzyński zostanie zaprezentowane odkryte niedawno Completorium, dzieło ojca Eryka Briknera, wybitnego jasnogórskiego kompozytora i organisty.

Dnia 26 sierpnia 2013 roku Katowice gościć będą Orkiestrę Marii Pomianowskiej, jedyny w swoim rodzaju zespół prezentujący wyjątkowe muzyczne brzmienia wynikające z barwy odtworzonych historycznych instrumentów (fidele kolanowe, suki biłgorajskie). Zespół ten wystąpi w projekcie "LutoSłowianie", nawiązującym do twórczości Witolda Lutosławskiego, wielkiego solenizanta 2013 roku.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Read more


51. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju odbędzie się w dniach 21-24 sierpnia 2013 roku.

Tegoroczna edycja w sposób szczególny poświecona będzie pamięci zmarłej jesienią 2012 roku Marii Fołtyn - śpiewaczki, wielkiej propagatorki dzieła Stanisława Moniuszki, najwybitniejszej dyrektor Festiwalu Moniuszkowskiego, którą to funkcję piastowała dwadzieścia lat. Tablica Jej poświęcona zostanie wmurowana w ścianę Teatru Zdrojowego, a podczas Koncertu Inauguracyjnego dwie znakomite sopranistki – Stefania Spaggiari i Ewa Vesin – wykonają arie operowe z repertuaru Artystki. Wspominać Ją będą także podczas specjalnego wieczoru Wanda Ziembicka i Piotr Nędzyński, zostanie również odprawiona Msza św. w Jej intencji.

- 51. Festiwal poprzez pamięć o swojej wieloletniej dyrektorce, wpisze ją w nowe pięćdziesięciolecie. – podkreśla Stanisław Rybarczyk, dyrektor artystyczny Festiwalu. - Trudno albowiem wyobrazić sobie Festiwal bez awangardowych inspiracji twórczością Moniuszki, czy też wykonań jego arii i pieśni przez śpiewaków z całego świata, śpiewających je czy to w trudnym języku polskim czy to w tłumaczeniu na języki wykonawców. Te tradycje zapoczątkowała niewątpliwie Maria Fołtyn.

W tym roku usłyszymy wielkie gwiazdyw repertuarze Moniuszkowskim, ale nie tylko. Wystąpią m.in. Mari Kobayashi, Stefania Spaggiari, Ewa Vesin, Adam Zdunikowski, Artur Ruciński. Usłyszymy także laureatów II Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Andrzeja Hiolskiego w Kudowie. Wykonana zostanie opera Sprzedana narzeczona współczesnego Moniuszce Bedricha Smetany, w interpretacji artystów Opery z Ołomuńca. Kontynuacją inspiracji moniuszkowskich będzie koncert znakomitego Piotr Baron Quintet zatytułowany Moniuszko Jazz. Obrazu Festiwalu dopełnią występy wspaniałego Zespołu Wokalnego „Affabre Concinui”, Orkiestr Symfonicznych Filharmonii w Hradec Kralove i Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, koncert kudowskiego Chóru „Sta Allegro” oraz koncerty niezwykłej Orkiestry Straży Granicznej „Podhalańczycy”. Nie zabraknie także corocznego, sławnego już Korowodu Moniuszkowskiego.

Festiwalowi towarzyszy sesja muzykologiczna (22-23 sierpnia 2013).

Read more


W środę, 21 sierpnia 2013 roku o godz. 20.30 w Pałacu w Radziejowicach odbędzie się koncert w ramach Międzynarodowych Warsztatów Kompozytorskich SYNTHETIS w wykonaniu Agaty Zubel i Cezarego Duchnowskiego. W programie: Dzisiejsze improwizacje autorstwa duetu ElettroVoce, Chant d'Ailleurs na głos i elektronikę Alejandro Viñao, Anafora VII na głos, fortepian i elektronikę Sławomira Kupczaka, Parlando na głos i komputer Agaty Zubel oraz Monada 3 na głos, fortepian i komputer Cezarego Duchnowskiego. Wstęp wolny.

Koncertowi towarzyszy otwarcie wystawy poplenerowej Międzynarodowego Pleneru Artystów Posługujących się Językiem Geometrii ze zbiorów Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu.

W Międzynarodowych Kursach Kompozytorskich SYNTHETIS, które rozpoczęły się w Pałacu w Radziejowicach 13 sierpnia 2013 roku, bierze udział dziesięciu młodych twórców. Podczas 2-tygodniowych warsztatów mają okazję wysłuchać wykładów oraz pracować pod kierunkiem tak znanych artysów, jak Miguel Azguime, Cezary Duchnowski, Zygmunt Krauze, Mauro Lanza, Mauricio Sotelo, Frances-Marie Uitti, Chen Yi i Agata Zubel. Celem SYNTHETIS 2013 jest stworzenie warunków umożliwiających integrację i wymianę doświadczeń wśród młodych kompozytorów, a także rozwój ich umiejętności, poszerzanie wiedzy oraz podnoszenie kwalifikacji. Motywem przewodnim tegorocznych kursów jest wykorzystanie technologii komputerowej w muzyce.

Patronat medialny nad Kursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej informacji - na stronie: www.synthetis.pl


Baltic Neopolis Orchestra zaprasza na kolejny koncert w ramach projektu „Muzeum Muzyki Wielu Kultur”. Tym razem na Dziedzińcu Muzeum Narodowego w Szczecinie zabrzmi muzyka czeska. Pojawią się również wspaniali goście: sopranistka Barbara Tritt, wiolonczelista Petr Nouzovský, kompozytor Jiří Lukeš i prof. Henryk Tritt jako gościnny koncertmistrz Orkiestry. Koncert odbędzie się w piątek, 23 sierpnia 2013 roku o godz. 19.

W programie koncertu usłyszymy utwory Antonína Dvořáka, jak również Josefa Myslivečka – jednego z najbardziej oklaskiwanych czeskich kompozytorów klasycyzmu, autora licznych, najczęściej opartych na greckich mitach, oper. Nie zabraknie również czeskich twórców muzyki współczesnej: Karla Pexidra, Jiří Lukeša oraz Eduarda Doušy.

Petr Nouzovský to jeden z najbardziej utalentowanych wiolonczelistów młodego czeskiego pokolenia. Studiował w Pradze, Dreźnie i Madrycie, a występował na scenach całego świata: w Moskwie, St. Petersburgu, Bolzano, Istambule, Los Angeles i Buenos Aires. Jego debiutancki koncert miał miejsce w 2005 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Praska Wiosna”. Dorobek artystyczny Petra to udział w nagraniu 12 płyt, a roczny grafik zakłada ponad 100 koncertów w całej Europie. Gra na wiolonczeli Jean Baptiste Vuillaume z roku 1835. Podczas koncertu Petr Nouzovský wykona m.in. partie solo w kompozycji Flux Jiří Lukeša na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową – napisanej specjalnie z okazji koncertu.
Kolejnym zaproszonym gościem będzie utalentowana sopranistka – Barbara Tritt. Ukończyła studia na Wydziale wokalno-aktorskim Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy u prof. Katarzyny Nowak-Stańczyk oraz na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, filia w Szczecinie, w klasie fletu st. wykł. Grzegorza Olkiewicza. Barbarę Tritt usłyszymy w Pieśni do księżyca z najsłynniejszej opery Antonína Dvořáka – Rusałki.

Gościnnym koncertmistrzem Baltic Neopolis Orchestra będzie prof. Henryk Tritt. Pracował jako koncertmistrz i solista Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia i Telewizji w Poznaniu, następnie na stanowiskach koncertmistrzów Orkiestry Teatru Wielkiego w Poznaniu, Orkiestry Kameralnej „Camerata Nova” w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, Orkiestry Symfonicznej w Bienne i Międzynarodowej Orkiestry Kameralnej „Tempo Giusto” w Bern w Szwajcarii. Obecnie prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Sztuki w Szczecinie oraz w Akademii im. J. I. Paderewskiego w Poznaniu.

Po koncercie Jiří Lukeš poprowadzi krótki wykład dotyczący czeskiej muzyki współczesnej, technik wykonawczych, by później wspólnie z Petrem wykonać kilka utworów w duecie wiolonczela – akordeon. Jiří, oprócz komponowania, jest również niekonwencjonalnym akordeonistą.

Muzeum Muzyki Wielu Kultur to projekt mający na celu wzmocnienie współpracy pomiędzy utalentowanymi artystami z krajów Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry) poprzez wspólną interpretację wykonawczą współczesnej muzyki i popularyzację dzieł kompozytorów ze wspomnianych krajów. Projekt obejmuje cztery koncerty: polski, węgierski, czeski i słowacki. Koncerty współfinansują: Urząd Marszałkowski oraz Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki. Ostatni koncert w ramach projektu – słowacki, odbędzie się 7 września 2013 roku.


Tarnów, Oświęcim, Olkusz, Kraków, Nowy Sącz i Lusławice – to muzyczna trasa, którą w weekend 23-25 sierpnia 2013 roku będą mogli się udać wszyscy melomani. W ramach pierwszej edycji Festiwalu „Emanacje” w Tarnowie, Oświęcimiu i Olkuszu wystąpi Chór Festiwalowy pod dyrekcją Włodzimierza Siedlika - założyciela Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej, zdobywcy „Złotego mikrofonu” i nagrody im. Jerzego Kurczewskiego.

Kolejny festiwalowy weekend to także koncerty w wykonaniu doskonałych solistów. W Krakowie, Nowym Sączu i Lusławicach wystąpią Ewa Vesin (sopran) – odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a od 2013 roku solistka Teatru Wielkiego w Łodzi oraz Stanisław Kufluk (baryton) – zdobywca Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Wokalistów „Sztuka XXI Stulecia” w Lempaala w Finlandii. Solistom akompaniować będzie Magdalena Blum (fortepian).

I Festiwal „Emanacje” to 80 festiwalowych koncertów i spektakli operowych uświetniających jubileusz 80. urodzin Krzysztofa Pendereckiego – patrona Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach i światowej sławy kompozytora związanego z Krakowem i Małopolską.
Kariera Mistrza rozpoczęła się m.in. od potrójnego zwycięstwa w II Konkursie Młodych Kompozytorów Związku Kompozytorów Polskich w 1959 roku. Wśród trzech zwycięskich utworów znalazły się Emanacje - kompozycja na 2 orkiestry smyczkowe 25-letniego wówczas Krzysztofa Pendereckiego. Nazwa Festiwalu nawiązuje bezpośrednio do początków drogi twórczej Mistrza. Wykorzystuje również symbolikę promieniowania muzyką wykonywaną i współtworzoną w Lusławicach, umożliwiając obcowanie ze sztuką najwyższej jakości melomanom – mieszkańcom i gościom regionu – w najpiękniejszych zakątkach Małopolski. Wydarzenia kultywować będą to, co w duchu europejskiej tradycji najistotniejsze – spotkania z muzyką na linii połączeń: Artysta – Słuchacz, Mistrz – Uczeń, Doświadczenie – Młodość.
Festiwal „Emanacje” to zakrojone na szeroką skalę wydarzenie muzyczne, niezwykłe pod względem bogactwa oferty koncertowej, wyjątkowości wykonawców, a także zasięgu geograficznego. W ramach Festiwalu, w okresie od czerwca do listopada 2013 roku odbędzie się 80 wydarzeń artystycznych na terenie całego województwa małopolskiego. Repertuar festiwalowych wydarzeń obejmuje zarówno recitale solowe, koncerty kameralne, prezentacje zespołowe, jak również muzykę symfoniczną i operową prezentowaną w Operze i Filharmonii Krakowskiej oraz sali koncertowej Centrum w Lusławicach. Przedsięwzięcie eksponuje twórczość kameralną, symfoniczną i operową Krzysztofa Pendereckiego, zarówno w kontekście klasycznych dzieł Jego wielkich poprzedników, jak też z udziałem następców Mistrza – kolejnej generacji młodych kompozytorów polskich i europejskich. Wykonawcami są znakomite zespoły orkiestrowe i chóralne, soliści i kameraliści oraz utalentowani i utytułowani artyści młodego pokolenia.

Koncerty odbędą się zarówno w salach znanych wszystkim melomanom, jak i miejscach zupełnie nowych na koncertowej mapie Małopolski. Każdy weekend miesięcy wakacyjnych będzie okazją do uczestnictwa w prestiżowym wydarzeniu muzycznym, odkrywając jednocześnie najświetniejsze – często także mało znane – perły małopolskiej architektury oraz miejsca rzadziej uczęszczane, ukazujące jednak istotne oblicze małopolskiej tradycji i historii. Sercem Festiwalu „Emanacje” jest Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach – miejsce będące idealnym przykładem liczącego się historycznie ośrodka życia kulturalnego na obrzeżach regionu.

Program Festiwalu – na stronie: www.emanacje.pl


Wyjątkowy spektakl operowy Maria Romana Statkowskiego wystawiony zostanie w ramach Festiwalu "Solidarity of Arts" czterokrotnie – 25 (gdańska premiera), 27, 28 i 29 sierpnia 2013 roku o godz. 19.00 na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Inscenizacja przygotowana została w 2011 roku na jeden z najbardziej niezwykłych festiwali operowych świata, Wexford Festival Opera. Dzieło wyreżyserował Michael Gieleta, który przeniósł XVII-wieczne realia oryginału w polskie wczesne lata 1980-te, tworząc niepowtarzalny (w sensie formy i doskonałości wykonania) obraz czasów Solidarności.

Maria Romana Statkowskiego, mimo zwycięstwa w 1904 roku w konkursie na operę opartą na powieści poetyckiej Antoniego Malczewskiego, tylko sporadycznie (6 razy) wystawiana była w Polsce, a najnowsza inscenizacja pokazana w Wexford była jej zagraniczną premierą. Sukces zaskoczył i onieśmielił wszystkich: jeszcze w 2011 roku produkcja została nominowana do Nagrody Teatralnej największego irlandzkiego dziennika „The Irish Times” w kategorii „Najlepsza Opera”, a w najpoważniejszych irlandzkich tytułach i światowych serwisach branżowych po premierze na Wexford Festival Opera ukazały się jej entuzjastyczne recenzje.

Kierownictwo muzyczne nad gdańskimi spektaklami sprawuje Łukasz Borowicz, scenografię przygotował James Macnamara, kostiumy - Fabio Toblini, a choreografię - Emil Wesołowski. W tytułowej roli Marii wystąpi Izabela Matuła, jako Wacław - Paweł Skałuba, Miecznik - Leszek Skrla, Wojewoda - Krzysztof Szumański, Pacholę - Jakub Monowid, Zmora - Leszek Kruk, Rotmistrz - Jacek Batarowski, Adiutant - Krzysztof Brzozowski, w roli Kozaków - Krzysztof Rzeszutek i Rafał Sambor, jako Maska - Leszek Kruk, Szlachcic - Witalij Wydra. Chór i Orkiestrę Opery Bałtyckiej poprowadzi Łukasz Borowicz.

Więcej informacji – na stronie: www.solidarityofarts.pl


Szósta edycja Festiwalu NAROLARTE im. Pana, Wójta i Plebana odbędzie się w Narolu, woj. Podkarpackie, w dniach 25-31 sierpnia 2013 roku.

Festiwal w tym roku to niewykłe zestawienia, przeciwieństwa i kontrasty układające się w barwną mozaikę. Czas na wyborną muzykę, radość i zadumę, naukę i zabawę, rozmowy i taniec.

Na program Festiwalu złoży się siedem muzyczych wieczorów - recitale wybitnych solistów i koncerty z udziałem gości zza granicy, którzy w tym roku zawitają wyjątkowo licznie. Wykonawcy przyjadą z USA, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Czech, Słowacji i Węgier. Spotkamy dwa całkiem różne muzyczne światy z fortepianem w roli głównej - mistrzowskie recitale wspaniałych pianistów - Leszka Możdzera i Macieja Grzybowskiego. Na Festiwalu zabrzmią utwory polskich kompozytorów - zarówno z XX wieku - Witolda Lutosławskiego (w stulecie urodzin) oraz Krzysztofa Pendereckiego i Pawła Szymańskiego, jak i mistrzów baroku - Adama Jarzębskiego i Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego. Wydarzeniem będzie występ młodego akordeonisty, który wygrywa wszystko (konkursy też) i wirtuozów arcytrudnego instrumentu, jakim jest kornet (staropolski "cynk") - członków zespołu Kornecistów i Puzonostów Jej Królewskiej Mości z Wielkiej Brytanii - gościnnie w składzie Zespołu Instumentów Dawnych NAROL BAROQUE. Przeboje Stinga na nowo zinterpretuje młody zespół Julii Sawickiej, a Jacek Hałas z całą rodziną wystąpią w autorskim spektaklu teatralym o śmierci, miłości i wędrowaniu (Zegar Bije).

Festiwalowi NAROLARTE towarzyszy ć będzie Tabor Lirniczy, czyli zajęcia warsztatowe muzyki tradycyjnej Akademii Muzyków Wędrownych. To na jej zaproszenie przyjadą znów do Narola lirnicy - tym razem mistrzowie liry korbowej, reprezentujący tradycję zarówno krajów Europy Środkowej, jak i gość z hiszpańskiej Galicji. Podczas warsztatów rozbrzmiewać będą liry, skrzypce, bandury, tradycyjny śpiew i brzęczące drumle. Odbywać się będą wykłady, spotkania i happeningi, spontaniczne koncerty na ulicach, powstanie też drugi już w Narolu mural. A codziennie po koncercie organizatorzy zapraszają do Klubu Festiwalowego.

Program Festiwalu – na stronie: www.narolarte.pl


Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza na koncert I, CULTURE Orchestra. Zespół młodych talentów z krajów Partnerstwa Wschodniego i Polski wystąpi 26 sierpnia 2013 roku o godz. 19:00 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku pod batutą maestro Kirilla Karabitsa, z udziałem światowej sławy wiolonczelisty Trulsa Morka.

Koncert realizowany jest w ramach europejskiego tournée, podczas którego I, CULTURE Orchestra pod batutą Kirilla Karabitsa wystąpi w najważniejszych salach koncertowych Reykjaviku, Goteborga, Kopenhagi i Tallina. ICO rozpocznie trasę koncertem 26 sierpnia w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku, a zakończy 4 września w Kijowie.

I, CULTURE Orchestra została powołana w 2011 roku przez Instytut Adama Mickiewicza jako jeden z filarów programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Działania Orkiestry stanowią impuls dla pozytywnych zmian w rozwoju kulturalnym i społecznym, stwarzając młodym muzykom z krajów Partnerstwa Wschodniego okazję do spotkania, wzajemnego poznania i zrozumienia kultur.

Orkiestrę poprowadzi ukraiński dyrygent Kirill Karabits, Pierwszy Dyrygent Bournemouth Symphony Orchestra, wyróżniony w tym roku niezwykle prestiżową nagrodą The Royal Philharmonic Society. W roli solisty podczas gdańskiego koncertu wystąpi norweski wiolonczelista Truls Mork, którego międzynarodową pozycję ugruntowały występy z najbardziej znanymi orkiestrami świata m.in. Philharmonia Orchestra, London Philharmonic Orchestra, Orkiestrą Tonhalle z Zurychu, Królewską Orkiestrą Concertgebouw, New York Philharmonic czy Cleveland Orchestra. W programie znajdzie się Koncert na orkiestrę Beli Bartóka, Ballada symfoniczna „Grażyna” Borysa Latoszyńskiego, a także Koncert na wiolonczelę i orkiestrę Witolda Lutosławskiego w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin kompozytora.

Tournée odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Read more


„Obrazki ze Szczytów” zawitają do Giżycka 27 sierpnia 2013 roku.

To kolejne przedsięwzięcie Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem, mające na celu promocję Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach", który odbędzie się w dniach 14-21 września. Pomysł powstania „Obrazków ze Szczytów” powstał przed ubiegłorocznym Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”- Zakopane 2012. Na zamówienie Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza, Sebastian Perłowski stworzył aranżacje fragmentów kilku utworów muzyki klasycznej. Trasa koncertowa, mająca na celu promowanie festiwalu „Muzyka na Szczytach” objęła Sopot, Kołobrzeg, Żyrardów i Katowice. W tym roku artyści zagrają w Ostródzie, Giżycku, Bukowinie Tatrzańskiej, Szczawnicy i Zakopanem. Projekt realizowany jest we współpracy z Województwem Małopolskim (Główny Partner) oraz LOTTO S.A.

Koncert odbędzie się w Giżycku, na letnim tarasie Tawerny „Marina”, 27 sierpnia 2013 o godz. 18.00. Wstęp wolny. Wystąpią: Joanna Słowińska – śpiew, Sebastian Bernatowicz – instrumenty klawiszowe, Przemek Sokół – trąbka, Wiesław Ochwat – akordeon, Józef Michalik – kontrabas, Dominik Klimczak – instrumenty perkusyjne, perkusja, Cracow Clarinet Quartet: Michał Poniżnik, Mariusz Stępień, Marek Nemtusiak i Jakub Sztencel. W programie: Promenada (Modest Musorgski), Adagietto (Gustav Mahler), Bachianas Brasileiras (Hector Villa-Lobos), Violin Concerto (Jan Sebastian Bach), Ognisty Ptak (Igor Strawiński), Taniec Hiszpański (Enrique Granados) i Wielka brama Kijowska (Modest Musorgski).

Read more


Teatr Hybrydy Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na spektakl poetycko-muzyczny Monogram M, który zostanie zaprezentowany 28 sierpnia 2013 roku podczas Festiwalu „Warszawa Singera”. Jak za dawnych lat powróci świat nieco zapomnianych utworów Mariana Hemara i Władysława Szpilmana, popularnych w okresie międzywojennym oraz w latach 50. i 60. ubiegłego wieku. Reżyserem i autorem scenariusza jest Maciej Dzięciołowski, absolwent wrocławskiej PWST i Uniwersytetu Warszawskiego, współtwórca i dyrektor Teatru Hybrydy UW. Patronat nad spektaklem objął Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. UW dr hab. Marcin Pałys.

Spektakl zostanie wystawiony 28 sierpnia 2013 roku o godz. 17.00 w Teatrze Żydowskim w Warszawie (Pl. Grzybowski 12/16). Wystąpią: Bartłomiej Ardecki, Maria Babicka, Maria Jankowska, Magdalena Kaczmarek, Ewa Kliszewska, Emilia Korytowska, Iwona Łozińska, Marlena Pióro, Marian Siwiak, Agata Styczeń, Ewa Szlachcic, Dominika Świątek, Anna Winiarska, Agnieszka Zakrzewska.

Więcej informacji o Festiwalu – na stronie: www.festiwalsingera.pl