Polmic - FB

calendar of events

2012 2013 2014 2015 2016
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, Muzeum Historii Żydów Polskich, Orkiestra Sinfonia Varsovia zapraszają 1 września 2014 roku na koncert z cyklu: Wielcy kompozytorzy – polsko-żydowska kultura muzyczna a dziedzictwo europejskie w ramach obchodów 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Koncerty cyklu poświęcone są dokonaniom wybitnych europejskich kompozytorów, których twórczość miała duży wpływ na kształtowanie się światowej kultury muzycznej. Wrześniowy, który odbędzie się w Muzeum Historii Żydów Polskich, przypomni postać Aleksandra Tansmana. Kompozytor urodził się w 1897 roku w Łodzi w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Muzycznie kształcił się w Łodzi oraz w Warszawie pod okiem Wojciecha Gawrońskiego, Piotra Rytla, Henryka Melcera-Szczawińskiego. Niedoceniany w Polsce artysta zdecydował się na emigrację się do Francji, gdzie odnalazł się w kręgu najwybitniejszych muzycznych osobistości. Rozwijająca się karierę wybitnie utalentowanego muzyka z Polski wspierał m.in. Maurice Ravel. Tansman koncertował na całym świecie: w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej oraz Azji. W 1938 roku przyjął obywatelstwo francuskie, choć zawsze podkreślał swój związek z Polską. W czasie II wojny światowej, w obliczu coraz większego zagrożenia, artysta dzięki pomocy między innymi Charlie’ego Chaplina wyjechał z Francji do Stanów Zjednoczonych. W Los Angeles zajął się komponowaniem muzyki filmowej, co zaowocowało nominacją do Oskara za muzykę do filmu Paris Underground Gregory’ego Ratoffa. Po wojnie Tansman wrócił do Francji, gdzie mieszkał i tworzył do końca życia.
Tansman pozostawił po sobie około 400 utworów. Komponował utwory orkiestrowe i kameralne, opery, balety, muzykę filmową, a jego dzieła wykonywali najwięksi artyści świata. Wśród licznych nagród i wyróżnień, którymi został uhonorowany, należy wymienić medal za wkład w rozwój kultury światowej nadany przez cesarza Japonii, Nagrodę Muzyczną Akademii Francuskiej, Komandorię Orderu Sztuk i Nauk we Francji, Medal Elizabeth Sprague-Coolidge w Waszyngtonie, członkostwo Królewskiej Akademii Nauk, Literatury i Sztuki w Belgii, członkostwo honorowe i Medal Związku Kompozytorów Polskich oraz odznakę Zasługi dla Kultury Polskiej przyznaną przez Ministra Kultury i Sztuki.

W programie koncertu znajdzie się utwór Tansmana Rapsodia Polska (1940), który jest hołdem dla obrońców Warszawy. Usłyszymy również kompozycję Ludomira Różyckiego Pietà. Na zgliszczach Warszawy (1942-1944), którego rękopis spłonął podczas Powstania Warszawskiego i został przez niego zrekonstruowany w roku 1948. W drugiej części koncertu zabrzmi Sinfonia Elegiaca (1957, 1966) Andrzeja Panufnika, która w pierwotnej wersji nosiła nazwę Symfonia Pokoju i została zadedykowana przez kompozytora ofiarom II wojny światowej. Orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Jerzego Maksymiuka.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej informacji – na: www.jewishmusuem.org.pl


Codziennie od 1 maja do 4 października 2014 roku (oprócz niedziel i świąt), o godzinie 12.00 w Kościele Św. Anny w Warszawie (Trakt Królewski, ul. Krakowskie Przedmieście 68) odbędzie się festiwal pt. „Barokowe Organy”.

Koncerty na żywo na barokowych organach Kościoła św. Anny (ok. 30 minut) wykonuje ceniony polski organista Przemysław Kapituła oraz okazjonalnie Michał Sławecki i Kamil Steć. Podczas każdego koncertu usłyszymy arcydzieła muzyki baroku m.in.: najsłynniejszy utwór na organy – Toccatę i fugę d-moll Jana Sebastiana Bacha oraz utwór Mieczysława Surzyńskiego, legendarnego organisty Archikatedry Warszawskiej za życia zwanego „polskim Bachem”. Artyści koncertują w stroju barokowym.

Rekonstrukcję organów z przełomu XVII i XVIII wieku zakończono w Kościele św. Anny w 1992 roku. Brzmienie organów jest kapitalne, przenosimy się w czasie i słuchamy dźwięków sprzed 300 – 400 lat. Kościół św. Anny jest jedną z najpiękniejszych, najstarszych i najlepiej odrestaurowanych świątyń warszawskich. Wzniesiony w drugiej połowie XV wieku gotycki kościółek powstanie swe zawdzięcza kniaziównie kijowskiej Annie z Holszańskich księżnej Mazowieckiej. W roku 1515 spłonął, a na jego miejscu zbudowano nowy, większy kościół, którego fundatorką była księżna Anna Radziwiłłówna. Pod koniec XVI wieku obok kościoła postawiono murowaną, wolno stojącą dzwonnicę. Kościół był wielokrotnie niszczony i odbudowywany w różnych stylach. Obecna klasycystyczna fasada kryje bogate barokowe wnętrze. Zwiedzanie kościoła robi na każdym z nas wielkie wrażenie.

Więcej informacji – na: www.kapitula.org i www.facebook.com/BarokoweOrgany


W zestawieniu amerykańskiego tygodnika "Time" została zaliczona do grona dziesięciu najsławniejszych Polaków jako "jedna z gwiazd, które oświetlą Polsce drogę w następne tysiąclecie". Wystąpiła na najsłynniejszych scenach operowych. Śpiewała u boku takich artystów, jak: Luciano Pavarotii, Placido Domingo, Thomas Hampson, Edita Gruberova. W swoim repertuarze posiada ponad 20 operowych ról, szereg dzieł oratoryjno-kantatowych i bogaty dorobek pieśniarski. Obsypana nagrodami i wyróżnieniami za wspaniałe kreacje wokalne. Nagrała kilkanaście płyt CD i DVD, które szybko stałysię bestsellerami.

Małgorzata Walewska - słynna polska mezzosopranistka otworzy sezon artystyczny 2014/2015 MMImpresario - Fundacji Ottenbreit. Nadzwyczajna Gala Operowa z udziałem Artystki odbędzie się 4 września 2014 roku o godz. 19.00 w Teatrze Zdrojowym im. Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju.

U boku Gwiazdy wystąpią soliści MMImpresario: Anna Lichorowicz - sopran, Tomasz Maleszewski - tenor. Artystom akompaniować będzie znakomity pianista Robert Morawski. W programie wieczoru znajdą się najpiękniejsze arie i duety z oper, operetek i musicali. Nie zabraknie przesławnej Habanery z Carmen Bizeta w brawurowym wykonaniu Maestrii Walewskiej, czy też poruszającej arii Azuceny z Trubadura Verdiego.

Recital Małgorzaty Walewskiej otworzy także nowy cykl "Gwiazdy światowych scen operowych w Szczawnie-Zdroju". Na rozpoczynający się sezon zostało zaplanowanych 6 recitali wybitnych śpiewaków. Przepiękne wnętrza szczawieńskiego teatru, znakomita akustyka XIX-wiecznego wnętrza, obecność artystów światowego formatu staną się wizytówką nowego wydarzenia kulturalnego w województwie dolnośląskim.


Od 5 do 14 września 2014 roku po raz 49. uwaga muzycznego świata skupi się na Międzynarodowym Festiwalu „WratislaviaCantans”, który przyciągnie do Wrocławia i kilkunastu miast Dolnego Śląska artystów największego formatu. Już drugi raz autorem koncepcji festiwalu jest wybitny włoski dyrygent i instrumentalista, Giovanni Antonini, który poprowadzi nas muzyczną drogą „Z ciemności w światło”.

Na otwarcie festiwalu zabrzmi Concerto grosso D-dur Georga Friedricha Händla – w wykonaniu prowadzonego przez maestra Antoniniego zespołu Il Giardino Armonico, specjalizującego się w prezentowaniu barokowej twórczości. W trakcie inauguracji włoski zespół wraz z Chor des Bayerischen Rundfunks wykona także pełne boskiego majestatu opracowania hymnu Magnificat autorstwa Bacha i Vivaldiego.

Według dwudziestowiecznych kompozytorów mrok nocy, niekiedy rozświetlany gwiazdami, sprzyjał metafizycznym rozważaniom – do takiej poetyckiej zadumy zaproszą nas Karol Szymanowski (usłyszymy III Symfonię „Pieśń o nocy”) i Igor Strawiński, którego kantata Gwiazdolicy (Le Roi des étoiles) zabrzmi podczas koncertu zatytułowanego Lux aeterna. Wizja zmierzchu życia przewijać się będzie w wykonaniach Requiem i utworów przeznaczonych na uroczystości żałobne w ujęciu kompozytorów różnych epok: Jana Dismasa Zelenki, Henry’ego Purcella, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Ludwiga van Beethovena. Ten ostatni odniósł się do tematu przemijania w dość pragmatyczny sposób, tworząc niedługo po Kantacie na śmierć cesarza Józefa II podobny utwór na intronizację jego następcy. Oba dzieła wykonają uczestnicy Kursu Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej, który od wielu lat jest nieodłącznym elementem festiwalu.

Interesującym wątkiem tegorocznej edycji będzie muzyka sakralna poświęcona nieustannie inspirującej twórców osobie Maryi. Festiwal rozpoczną dwie aranżacje hymnu Magnificat, w kolejnych dniach usłyszmy przejmujące Stabat Mater Karola Szymanowskiego, a także średniowieczną mszę poświęconą „Naszej Pani” –Messe de Nostre Dame Guillaume’a de Machaut.

„Wratislavia Cantans” to festiwal koncentrujący się wokół fenomenalnych możliwości ludzkiego głosu, jednak perełkami programu będą także koncerty instrumentalne. Wystąpi skrzypaczka Liana Mosca wraz z pianistą Pierrem Goyem, usłyszymy także Kristiana Bezuidenhouta (fortepian), na festiwal powróci wiolonczelistka Sol Gabetta.

Maestro Antonini - otwarty na muzyczne poszukiwania - wykonanie średniowiecznej Messe de Nostre Dame powierzył Graindelavoix – belgijskiemu zespołowi wzbudzającemu skrajne emocje w środowisku muzycznym. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, co wydarzy się podczas występu charyzmatycznego wiolonczelisty-kompozytora Giovanniego Sollimy, który podbił serca publiczności podczas poprzedniej edycji festiwalu. Niecodziennym wydarzeniem będzie koncert z obsadą składającą się wyłącznie z dzieci – do małych wrocławskich chórzystów dołączy Orchestra Suzuki di Torino, czyli najmłodsza orkiestra kameralna świata, złożona z dzieci uczących się gry na instrumentach równie skuteczną, co kontrowersyjną metodą Suzuki. Nietuzinkowym koncertem będzie recital Sławomira Zubrzyckiego, który zagra na zaprojektowanym przez Leonarda da Vinci instrumencie viola organista. Muzyczny wynalazek pozostawał przez pięćset lat w całkowitym zapomnieniu do czasu, gdy Zubrzycki własnoręcznie zbudował instrument na podstawie szkiców renesansowego geniusza.

Na zakończenie festiwalu czeka nas koncert idealnie oddający ducha „Wratislavii Cantans” – zabrzmi monumentalne oratorium Stworzenie świata Josepha Haydna. Chór Filharmonii Wrocławskiej w pełnym składzie i Gabrieli Players poprowadzi Paul McCreesh. Zgodnie z treścią oratorium – opartą na Księdze Rodzaju i poemacie Raj utracony Johna Miltona – pierwszym aktem twórczym w dziejach świata było stworzenie światła. Według maestro Antoniniego muzyka jest światłem, które rozjaśnia nasze życie. Blaskiem pięknej muzyki rozbłyśnie Wrocław i Dolny Śląsk na dziesięć festiwalowych dni 49. edycji Międzynarodowego Festiwalu „Wratislavia Cantans”.

Read more


Od 26 lipca do 17 września 2014 roku na terenie Ziemi Lubuskiej, Wielkopolski i Dolnego Śląska trwać będzie III edycja cyklu koncertowego „Przedsionek Raju”.

W ramach cyklu odbędzie się 35 koncertów. Ponadto we wrześniu, w pocysterskim opactwie w Paradyżu-Gościkowie, muzycy koncertujący w ramach „Przedsionka Raju” dokonają nagrań płytowych.

W tym roku odwagę, by zmierzyć się z przedsionkowym wyzwaniem, zadeklarowali: Komalé Akakpo (salterio), Elena Andreyev (wiolonczela), VivaBiancaLuna Biffi (śpiew, fidel), Joanna Boślak-Górniok (klawesyn), Étienne Galletier (teorba, gitara), Bolette Roed (flety proste) oraz consort fletów prostych Snów Consort.

Pomysłodawcami cyklu koncertowego „Przedsionek Raju” byli organizatorzy i muzycy festiwalu „Muzyka w Raju”. W ciągu trzech lat wydarzenie przekształciło się z „odprysku” festiwalu w samodzielne przedsięwzięcie, któremu patronują lokalne społeczności i lokalne samorządy. Dzięki niemu twórcy projektu - Fundacja Muzyki Dawnej „CANOR” - przypominają o wspaniałych lubuskich zabytkach zagubionych gdzieś pośród lasów i jezior. Muzyka dawna okazuje się jeszcze jednym inspirującym kluczem pozwalającym odkrywać nowe wymiary tych miejsc i ich skomplikowanej historii. Ziemia Lubuska – Early Music Land.

więcej...


12. edycja festiwalu Chopiniana – 12. Dni Fryderyka Chopina, które odbędą się w Płocku między 5 a 13 września 2014 roku, zaprezentuje balladę – formę twórczości, która dla samego Fryderyka Chopina miała ogromne znaczenie. Jak co roku na festiwalu wystąpią wybitni muzycy z Polski i Europy.

Ballady Fryderyka Chopina zostaną zaprezentowane festiwalowej publiczności w kontekście dzieł innych kompozytorów. Usłyszymy także fragmenty wielkiej poezji w interpretacji znanych polskich aktorów.

Chopiniana już na stałe wpisały się w kalendarz kulturalnych imprez Płocka. W tegorocznej edycji, która odbędzie się w Opactwie Pobenedyktyńskim podczas dwóch weekendów od 5 do 13 września, publiczność zostanie zabrana w tajemniczy i romantyczny świat ballady – wyjątkowego oryginalnego gatunku muzycznego, pełnego niesamowitości, grozy, a także humoru, którego twórcą w formie instrumentalnej był właśnie Fryderyk Chopin.

Ballada, jako szczególna forma muzyczna, pozwoliła organizatorom na stworzenie bogatego repertuaru muzyki i poezji, tak doskonale się w niej nawzajem przenikających. Oprócz dzieł samego Chopina będzie można usłyszeć utwory instrumentalne i wokalne innych kompozytorów, nawiązujących do twórczości mistrza lub nimi inspirowanych. Pojawią się także kompozycje, którymi inspirował się Chopin. Obok tajemniczych, pełnych pasji i zmiennych w nastroju dzieł romantycznych usłyszymy najwspanialsze utwory wokalnej i instrumentalnej liryki wieków średnich. Ballada jako forma literacka obecna była w kulturze już od czasów średniowiecza, dlatego wykonaniom dzieł muzycznych towarzyszyć będą fragmenty wielkiej poezji.

Festiwal otworzy koncert szwajcarskiego zespołu LA MORRA. W kolejnych dniach wystąpią wokaliści: Elwira Janasik, Marcin Wortmann i Michał Dembiński oraz pianiści: Mischa Kozłowski, Łukasz Krupiński i Jolanta Pawlik. Oprócz czterech ballad Fryderyka Chopina usłyszymy dzieła m.in.: Marii Szymanowskiej, Juliusza Zarębskiego, Stanisława Moniuszki, Ferenca Liszta, Johannesa Brahmsa czy Roberta Schumanna. Muzyce towarzyszyć będzie poezja Adama Mickiewicza, François Villona, Johanna Wolfganga Goethego oraz Heinreicha Heinego w interpretacji polskich aktorów: Jarosława Boberka, Edyty Olszówki, Grzegorza Damięckiego, Krzysztofa Wakulińskiego, Mariusza Bonaszewskiego i Doroty Pomykały.

Na zakończenie Festiwalu organizatorzy przygotowali edykacyjną grę miejską pt. Stracona ballada, która przeprowadzona zostanie 13 września 2014 roku o godz. 10.00 w Parku przy Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.

Read more


Koncert inaugurujący nowy sezon Polskiej Filharmonii Bałtyckiej 5 września 2014 roku zapowiada się interesująco. Orkiestrę Symfoniczną PFB poprowadzi Ernst van Tiel, a towarzyszyć im będzie Martin Owen (na zdjęciu) – znakomity waltornista prosto z BBC Symphony Orchestra. Podczas koncertu, prowadzonego przez Konrada Milenika, usłyszymy klasyczne utwory Rossiniego, Straussa i Szostakowicza.

Koncert rozpocznie Uwertura do opery Wilhelm Tell Rossiniego, stanowiąca rodzaj miniaturowego poematu symfonicznego; jego treść tworzy kilka nastrojowych obrazów, które wiążą się z głównymi nurtami dramatycznej akcji. Kolejnym punktem programu będzie II Koncert na waltornię Es- dur op. 86 Straussa. Wieczór zamknie wspaniała VIII Symfonia Szostakowicza, powstała w przeciągu zaledwie dwóch miesięcy w 1943 roku. Kompozytor napisał ją w trakcie letniego pobytu w Domu Pracy Twórczej w Iwanowie, z dala od domu i w bezpiecznej odległości od frontu. VIII symfonia zajmuje centralną pozycję w dorobku kompozytora. Stanowi ukoronowanie całego cyklu symfonicznego, jest najbardziej zróżnicowana wewnętrznie i jednocześnie najsilniej nasycona emocjonalnie. Wartość dzieła była jednak dla współczesnych dyskusyjna – złożoność języka muzycznego oraz dominacja pesymizmu przyczyniły się do chłodnego przyjęcia utworu i skutecznie przysłoniły jego walory. Czas powstania dzieła zbiegł się przy tym z przełomowym momentem wojny, jakim była batalia o Stalingrad, w owych dniach oczekiwano od twórców przede wszystkim pokrzepienia. W nieco późniejszym okresie elementy te posłużyły organizatorom kampanii antyformalistycznej (1948) za pretekst do odsunięcia Szostakowicza od udziału w życiu muzycznym kraju.


Forte. ƒortissimo. ƒilharmonia – cykl wydarzeń inaugurujących działalność Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie w nowej, wysmakowanej estetycznie siedzibie odbędzie się w dniach 5-12 września 2014 roku.

W piątek, pierwszego dnia inauguracji działalności w nowej siedzibie, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie wystąpi w koncercie pt. Maestoso. Wykona Fanfarę, specjalnie napisaną na otwarcie nowej siedziby przez maestro Krzysztofa Pendereckiego. Zabrzmi też In Principio szczecińskiego kompozytora Marka Jasińskiego. Drugiej części koncertu wysłucha Prezydent RP Bronisław Komorowski. Pod batutą dyrektora artystycznego Filharmonii Narodowej, Jacka Kaspszyka, szczecińska Orkiestra Symfoniczna zagra IX Symfonię Ludwiga van Beethovena.

Drugiego dnia inauguracji publiczność wysłucha tanecznych rytmów w wykonaniu Pasadena Roof Orchestra z Londynu. Zespół zaprezentuje taneczne przeboje, rodem z lat. 20 i 30. W niedzielne popołudnie w Filharmonii szczecińskiej gościć będą wielopokoleniowe rodziny. Oryginalny, multimedialny program pod nazwą Scherzo przygotowała fundacja Fabryka Sztuki. W tym koncercie szczecińska Filharmonia będzie mogła w pełni zaprezentować swoje możliwości techniczne. Koncert odbędzie się z udziałem rzutników i ekranów, jednocześnie na obu salach, przenosząc widzów między przestrzeniami, a nawet w przeszłość. W poniedziałek espressivo, czyli ekspresyjnie, zabrzmi doskonały jazz. Szczecińska Filharmonia gościć będzie saksofonistę Sylwestra Ostrowskiego wraz z japońskim pianistą Makoto Kuriya w projekcie „Just Music”. Specjalne zaproszenie do udziału w koncercie przyjęła pierwsza dama polskiego jazzu – Ewa Bem. We wtorek na scenie kameralnej zaprezentuje się 12 wiolonczelistów z Filharmonii Berlińskiej. To absolutni mistrzowie w swoim fachu. Ich koncerty to rzadkość, oczekiwana przez cały muzyczny świat. Wtorkowy koncert będzie zarazem inauguracją Sali Kameralnej szczecińskiej Filharmonii. W środę Filharmonia odda całą przestrzeń nowej siedziby szczecińskim zespołom i kompozytorom. Już od rana koncerty szczecińskich muzyków odbywać się będą zarówno w obu salach koncertowych, jak i w przestrzeniach wspólnych nowego gmachu. Nazwa wydarzenia – Rondo - to nawiązanie do formy muzycznej, ale także i do charakterystycznego elementu komunikacyjnego, wyróżniającego Szczecin na tle innych polskich miast. Zwieńczeniem tego dnia będzie koncert z utworami dwóch związanych ze Szczecinem kompozytorów: Piotra Klimka i Radzimira Dębskiego „Jimka”.
Czwartek to dzień, który upłynie pod znakiem sztuk plastycznych. Swoje obrazy, dedykowane Filharmonii w Szczecinie i tworzone pod wpływem muzyki symfonicznej na żywo, zaprezentuje twórca kultowego ptaka Dudi - Andrzej Dudziński.
Na zakończenie - zaskakujący finał. Z Orkiestrą Symfoniczną szczecińskiej Filharmonii zagra fenomenalny amerykański gitarzysta Steve Vai. Trzykrotny laureat nagrody Grammy występuje na scenie od ponad trzydziestu lat, a jego niezrównana wirtuozeria i mistrzostwo kompozycyjne nie mają swojego odpowiednika na światowej scenie muzycznej. Koncert poprowadzi dziennikarz muzyczny, Piotr Metz.

Read more


Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprasza na Vedycję Letniego Festiwalu Wędrownego „Na Gotyckim Szlaku - Muzyka w Zabytkach Pomorza Zachodniego”, który odbędzie się w dniach 16 sierpnia – 20 września 2014 roku.

Ideą festiwalu jest połączenie programowego cyklu koncertowego z prezentacją wielowymiarowej trasy turystycznej. Podczas kolejnych sobót miesięcy letnich odbiorcy mają okazję do uczestnictwa w programie spotkań historycznych, zwiedzania z przewodnikiem trasy turystycznej, poznania atrakcji lokalnych oraz udziału w koncertach odnoszących się do historii i tożsamości wybranych miejsc. Tegoroczny gotycki szlak prowadzi z Kołbacza przez Chojną, Stargard Szczeciński do Szczecina.

więcej...


W 2014 roku miłośnicy muzyki na całym świecie celebrują 100. rocznicę urodzin Andrzeja Panufnika – polskiego emigranta i jednego z czołowych kompozytorów. W obchody włącza się również Muzeum Emigracji w Gdyni, organizując w dniach 6-7 września 2014 roku niepowtarzalne spotkanie z twórczością „klasyka XX wieku”. Za sprawą koncertu symfonicznego pod batutą Maestro Jerzego Maksymiuka, koncertu kameralnego, projekcji filmowych, wykładów i warsztatów dla osób w każdym wieku, Gdynia we wrześniu rozbrzmi muzyką najwyższych lotów. Czas na „Powrót Panufnika”!

W 1954 roku Andrzej Panufnik (1914-1991) uciekł z komunistycznej Polski do Wielkiej Brytanii, gdzie pozostał już do końca życia. Wybitny kompozytor i dyrygent, nazywany klasykiem XX wieku, mimo międzynarodowej sławy i odznaczenia tytułem szlacheckim Sir, w Polsce jest postacią mało znaną. Emigracja była dla Andrzeja Panufnika ucieczką ku artystycznej i osobistej wolności, jednak reakcją ówczesnych władz na opuszczenie kraju było umieszczenie nazwiska i muzyki kompozytora na indeksie cenzury. Efektem zakazu – obowiązującego do 1977 roku – było niemal całkowite wymazanie twórcy z pamięci polskich słuchaczy.

Muzeum Emigracji w Gdyni odkrywa na nowo znamienitego Polaka-emigranta i inspirującego artystę, który zbudował oryginalny świat dźwiękowy, zachowując tradycyjne wartości, takie jak melodia, harmonia i przede wszystkim piękno brzmienia. Zaprasza na spotkanie z bogatą, klasyczną w nowoczesny sposób muzyką Andrzeja Panufnika zarówno melomanów, jaki i osoby, dla których będzie to pierwszy kontakt z dziełami kompozytora. Koncert kameralny, który wykona młody zespół NeoQuartet, z towarzyszeniem wizualizacji multimedialnych, oferuje wzbogaconą formę obioru muzyki poważnej. Niewątpliwą atrakcją dla szerokiej publiczności będzie koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Maestro Jerzego Maksymiuka z towarzyszeniem skrzypaczki, Patrycji Piekutowskiej. Wykłady i spotkania przybliżą sylwetkę artysty, jego bogate życie i sukcesy artystyczne. Wydarzenie uświetni swoją obecnością Lady Camilla Panufnik, żona kompozytora. Obrazu dopełnią pokazy filmów biograficznych, w tym emocjonujący dokument Tata zza żelaznej kurtyny, którego bohaterem jest syn Panufnika. Dla najmłodszych melomanów przygotowane zostały rodzinne warsztaty muzyczne, podczas których będą mogli samodzielnie spróbować swoich sił na polu muzyki współczesnej.

Read more


Teatr Stanisławowski w Starej Pomarańczarni w warszawskich Łazienkach Królewskich to jeden z niewielu zachowanych, autentycznych XVIII-wiecznych teatrów dworskich w Europie i jedyny taki w Polsce. Otwarto go 226 lat temu, 6 września 1788 roku. Pierwszym publicznym przedstawieniem był Henryk VI na łowach Wojciecha Bogusławskiego, wystawiony w 1791 roku. W Teatrze Stanisławowskim oglądano sztuki teatralne, muzyczne, spektakle baletowe. Występowali tutaj najwybitniejsi polscy aktorzy od XVIII do XX wieku, od Kazimierza Owsińskiego, Barbary Sierakowskiej, Karola Świerzawskiego po Aleksandra Zelwerowicza, Leona Schillera, Jerzego Leszczyńskiego, Stanisławę Wysocką czy Janinę Szylliniżankę.

W sobotę, 6 września 2014 roku w Teatrze Stanisławowskim wystawiona zostanie opera Agrippina G.F. Händla. Będzie to premiera tej opery w Polsce i pierwsze od dawna przedstawienie operowe zrealizowane specjalnie dla tej sceny. Pomysłodawczynią i autorką nowoczesnej inscenizacji spektaklu dla zabytkowego wnętrza Teatru jest utalentowana reżyserka, Natalia Kozłowska.

Agrippina to niezwykle aktualna czarna komedia polityczno-miłosna, opowiedziana językiem XVIII-wiecznej opery, pełna niespodziewanych zwrotów akcji. Wirtuozowskie arie, błyskotliwe libretto, uniwersalne treści, bliskie współczesnemu odbiorcy, oraz intrygująca akcja, osnuta wokół ponadczasowych emocji i wartości, jak miłość, władza, polityka, zdrada, sprawiają, że jest to opera często wystawiana w Europie i lubiana przez publiczność. Wysoki poziom artystyczny przedstawienia gwarantują wybitni śpiewacy, występujący na wielu scenach europejskich, m. in.: Olga Pasiecznik, Anna Radziejewska, Wojtek Gierlach, Artur Stefanowicz, Artur Janda oraz Royal Baroque Ensemble pod dyrekcją Lilianny Stawarz.

Spektakl zostanie powtórzony w dniach 7, 9, 12 i 14 września 2014 roku.


Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza na 55. sezon Koncertów Chopinowskich. W każdą niedzielę miłośnicy muzyki Chopina mogą spotkać się pod pomnikiem kompozytora, aby odpocząć przy dźwiękach fortepianu.

Koncerty Chopinowskie są wizytówką Warszawy i jedną z najważniejszych imprez kulturalnych odbywających się w kraju. Nie bez przyczyny każdy koncert gromadzi ponad 3 tysiące słuchaczy, co w sezonie daje w sumie ponad 120 tysięcy odbiorców. W ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat wystąpili tu wszyscy najwybitniejsi pianiści, m.in. Barbara Hesse – Bukowska, Krystian Zimerman, Dang Tai Son czy Rafał Blechacz. Koncerty przyciągają nie tylko warszawiaków, lecz także turystów, którzy traktują udział w nich jako obowiązkowy punkt programu podczas swojego pobytu w Warszawie.

Niedzielne recitale będą odbywać się o godzinie 12.00 i 16.00 od 18 maja do końca września. Wstęp wolny.

Aktualności na temat koncertów można znaleźć na facebooku: www.facebook.com/Muzeum.Lazienki.Krolewskie


W dniach od 6 lipca do 21 września 2014 roku w Archikatedrze Warszawskiej św. Jana Chrzciciela (ul. Świętojańska 8) odbędzie się XXI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Organy Archikatedry”. Koncerty odbywać się będą w kolejne niedziele o godz. 16:00.

Festiwal zaliczany jest do najpoważniejszych przeglądów muzyki organowej w Europie. Powstał w 1994 roku z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły, który jest kierownikiem artystycznym festiwalu. Koncerty festiwalowe odbywają się każdego roku przez trzy letnie miesiące (lipiec, sierpień, wrzesień).

Archikatedra warszawska jest jednym z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski. Jest również wręcz wymarzonym miejscem do prezentacji muzyki organowej. Na odbiór interpretacji muzycznych składają się tu wrażenia wynikłe z piękna i potęgi brzmienia nowoczesnych organów oraz atmosfery i sakrum świątyni. Na chórze kościoła, jedna z najznakomitszych firm niemieckich – Eule, zbudowała w 1987 roku mechaniczne organy. Ten wielki, 60-głosowy instrument jest przykładem znakomitego kunsztu organmistrzowskiego. Wyjątkowo trafny projekt instrumentu, jakość wykonania, walory artystyczne i uniwersalność pozwalająca na prezentacje muzyki wszystkich epok, uzasadniają zaliczenie organów do najlepiej rozumianej „ekstraklasy koncertowej”.

Festiwal „Organy Archikatedry” każdego roku gości doskonałych organistów-wirtuozów z całego niemal świata, którzy zapewniają wysoki poziom artystyczny przedsięwzięcia.

więcej...


Koncerty XV Warszawskiego Festiwalu Organowego „Organy Śródmieścia” odbywać się będą w kolejne niedziele od 7 września do 26 października 2014 roku w śródmiejskich kościołach Warszawy.

Festiwal powstał w 2000 roku z inicjatywy warszawskiego organisty Przemysława Kapituły i odbywa się corocznie w kolejne niedziele września i października w różnych kościołach znajdujących się na terenie warszawskiej Dzielnicy Śródmieście, wyposażonych w koncertowe organy. Wśród nich są także instrumenty zaliczane do „ekstraklasy koncertowej” w Archikatedrze św. Jana lub instrument zabytkowy w Katedrze Polowej czy instrument stojący nie na chórze organowym, ale w nawie głównej kościoła św. Marcina. Wiele zabytkowych śródmiejskich instrumentów jest doskonale wyremontowanych, budowane są też nowe organy. Warszawski Festiwal Organowy „Organy Śródmieścia” ma za zadanie ożywiać i prezentować różne organy Śródmieścia oraz ukazywać w sposób w pełni profesjonalny, całe śródmiejskie „bogactwo organowe” jako ważny element Kultury Śródmieścia i Warszawy.

W kolejne niedziele września i października ma miejsce szereg recitali organowych w wykonaniu bardzo dobrych organistów – wirtuozów. Program każdego recitalu dopasowany jest do specyfiki konkretnego instrumentu. Koncerty poprzedza komentarz z informacją dotyczącą historii i budowy organów. Festiwal jest współfinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy - Dzielnicy Śródmieście.

Read more


7 września 2014 roku o godz. 19.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie trójka artystów, utytułowanych w swoich dziedzinach: Elena Lola Loli – grafika, Jan Kalinowski – wiolonczela i Marek Szlezer – fortepian, na żywo zaprezentuje oryginalne połączenie muzyki, grafiki oraz gry aktorskiej. Rytm, dynamika, ekspresja to trzy słowa perfekcyjnie opisują ten performance oraz relacje między artystami.

Cracow Duo wykona utwory: Jarosława PłonkiCroon, Aleksandra Tansmana - Quatre pieces faciles i Deux pieces, B. Chajdeckiego - Tree Glimpses, Krzysztofa MeyeraCanzonę, Astora Piazzolli - Le Grand Tango oraz Wojciecha Widłaka - Wszystkie złości moje.

Elena Lola Loli (Elena Leszczyńska) – grafik, absolwentka ASP w Warszawie, w 2004 uzyskała dyplom aktora dramatu w Sankt-Petersburskiej Akademii Sztuki Teatralnej. Za rolę w filmie Mała Moskwa Waldemara Krzystka otrzymała Polską Nagrodę Filmową „Orzeł”. Autorka szaty graficznej do albumów Cracow Duo Dedications (wydawnictwo DUX) i Polska muzyka wiolonczelowa (wydawnictwo DUX).
Artystów Cracow Duo – Kalinowskiego i Szlezera – połączyła edukacja w Krakowie i Paryżu. Oficjalną nazwę – Cracow Duo – zespół przyjął ponad dziesięć lat temu. W ciągu tego czasu zyskali sobie uznanie publiczności, w tym krytyków polskich i zagranicznych. Wspólną pracę rozpoczęli w 2001 roku od Sonaty g-moll op. 65 Fryderyka Chopina i od tego czasu zbudowali szeroki repertuar. Muzycy występowali na najbardziej prestiżowych estradach koncertowych Europy i Azji. Bardzo ważnym i niezwykle ciekawym doświadczeniem w działalności Cracow Duo było tournée po Bliskim Wschodzie (2006) oraz w roku 2013 projekt Lutosławski na Kaukazie odbywający się z okazji 100. rocznicy urodzin kompozytora.


Koncerty V Festiwalu Muzycznego Rodziny Bachów w Częstochowie odbędą się w dniach 9-12 września 2014 roku.

Read more


W dniach 10-14 września 2014 roku podczas drugiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. M. Kopernika „PER MUSICAM AD ASTRA” w Toruniu, Bydgoszczy, Inowrocławiu i Lubiczu będzie można usłyszeć kilkanaście chórów z całego świata.

„PER MUSICAM AD ASTRA” to wspólne przedsięwzięcie Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Chóralnej Astrolabium i Agencji Meeting Music. Nazwa Festiwalu nawiązuje do osoby i dzieła Mikołaja Kopernika i tym samym wpisuje się w kulturalny krajobraz Torunia. W drugiej edycji Festiwalu wezmą udział chóry i zespoły wokalne z Holandii, Litwy, Polski, Słowenii, Sri Lanki i Węgier. Przez pięć festiwalowych dni będzie można wziąć udział w jedenastu koncertach.

10 września odbędzie się koncert inauguracyjny, podczas którego wykonana zostanie Mass for Peace Karla Jenkinsa. Wykonawcami będą: Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Chór Akademicki Uniwersytetu Gdańskiego, Chór Astrolabium. Całość poprowadzi Dainius Pavilionis. The Armed Man. A Mass for Peace – utwór dedykowany ofiarom Kosowa, został skomponowany w 1999 roku, a swą światową premierę miał rok później. Kilkukrotnie wykonywany w Polsce, nie miał jeszcze swojej premiery w Toruniu. Wielokulturowa w swoim charakterze msza idealnie wpisuje się w międzynarodowy charakter wydarzenia. Wykonanie tej kompozycji jest uzasadnione z powodu dwóch ważnych rocznic przypadających w 2014 roku: wybuchu I i II wojny światowej. Toruń należy do Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast – Orędowników Pokoju, stąd zaprezentowanie Mszy o Pokój Karla Jenkinsa będzie miało jeszcze silniejszy przekaz.

Jednym z celów głównych Festiwalu jest promocja w obecności międzynarodowej publiczności polskiej muzyki chóralnej. Dlatego na 11 września 2014 roku zaplanowany został koncert galowy Kontemplacja – ekspresja w wykonaniu zespołu Camerata Silesia, którego znaczną część repertuaru będą stanowiły współczesne utwory rodzimych kompozytorów. Koncert odbędzie się w Kościele Św. Ducha w Toruniu.

13 września będzie miał miejsce drugi koncert galowy Per Musicam ad Astra, podczas którego wystąpi Chór Kameralny Uniwersytetu Adama Mickiewicza z Poznania. Zaprezentowana zostanie kompozycja Urmasa Sisaska Gloria Patri – cykl 24 hymnów, do których stworzenia inspiracją była astronomia. Koncertowi towarzyszyć będzie prezentacja medialna wraz z komentarzem, którą przygotował Piotr Majewski - dziennikarz i popularyzator astronomii.

Ważnym punktem imprezy jest fakultatywna oferta edukacyjna. Zespoły uczestniczące w Festiwalu będą miały okazję wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez dr Kirby’ego Shawa i prof. Krzysztofa Szydzisza. Dr Kirby Shaw jest postacią, która znacząco wpłynęła na kształt edukacji chóralnej. Swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym dzielił się z odbiorcami w 45 stanach USA, Kanadzie, Australii, na Bahamach, w Chinach, Niemczech, na Węgrzech, we Włoszech, Hiszpanii, Szwajcarii, Szwecji, Holandii, Polsce, na Litwie i Filipinach. Prof. Krzysztof Szydzisz jest dyrygentem, specjalistą z zakresu emisji głosu, logopedą, menedżerem kultury. Jest konsultantem wokalnym polskich i zagranicznych zespołów chóralnych.

Per Musicam ad Astra – Międzynarodowy Festiwal Chóralny im. M. Kopernika już po raz drugi będzie okazją do integracji środowisk chóralnych i promocji muzyki chóralnej. Celem przedsięwzięcia jest również promocja bogatej oferty turystycznej i kulturalnej miasta Torunia i regionu Kujawsko-Pomorskiego. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydenta Miasta Torunia oraz Narodowego Centrum Kultury.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny. Bezpłatne wejściówki na wszystkie koncerty będą dostępne w kasie Dworu Artusa.

Więcej informacji na stronie: www.pmaa.pl

Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


Koncerty 23. Międzynarodowego Festiwalu „Drum Fest” odbędą się na przełomie września, października i listopada w Opolu, Wrocławiu, Gliwicach, Chorzowie i Katowicach.

Gośćmi tegorocznej edycji będą tak znani muzycy, jak pierwsza dama światowej marimby, japońska kompozytorka i instrumentalistka Keiko Abe, legendarny perkusista kultowego zespołu Cream, Ginger Baker, formacja gigantów stylu jazz fusion Super Trio HBC - na gitarze usłyszymy Scotta Hendersona, Jeff Berlin zagra na gitarze basowej oraz Dennis Chambers na perkusji. Odbędą się również koncerty Pain Of Salvation - szwedzkiej grupy muzycznej zaliczanej do czołówki europejskiego progresywnego rocka/metalu oraz jedyny w Polsce koncert amerykańskiego zespołu Spock's Beard, grającego fuzję wielu stylów muzycznych, przekraczających bariery rocka, wplątując muzykę poważną, fusion, jazz, popową balladę i muzykę latynoską. Ponadto wystąpi gwinejski zespól bębniarzy i tancerzy Art Gibami oraz Gene Hoglan - perkusista znany ze współpracy z zespołami Fear Factory, Dark Angel i Forbidden. Wielką atrakcją tegorocznego festiwalu będzie też koncert światowej sławy polskiego pianisty jazzowego - Adama Makowicza z orkiestrą Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu. Przed opolską publicznością wystąpi również niezwykły, unikalny projekt „Nowe Sytuacje” - czyli zespół Republika w niepełnym składzie oraz wokaliści Piotr Rogucki z Comy i Tymon Tymański.

Po raz pierwszy podczas tegorocznego festiwalu odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Marimbowy, w jury którego zasiądą m.in. Keiko Abe, Mark Ford, Paul Rennick oraz Federic Macarez. Kolejnym konkursem, który od kilku już lat organizowany jest podczas „Drum Festu”, a który w tym roku otrzyma nową szatę, to Young Drum Hero - konkurs przeznaczony dla wszystkich młodych, jeszcze nieznanych perkusistów z całego kraju. Konkurs Young Drum Hero jest w całości sponsorowany przez firmę Meinl, wyłącznego dystrybutora firm Tama i Meinl w Polsce, a suma nagród jakimi dysponować będą organizatorzy to ponad 20 tys. złotych.

Pierwszy raz podczas tegorocznego „Drum Festu” odbędzie się również wręczanie nagród Polskiego Przemysłu Perkusyjnego – Eugeniusze. Nazwa ta wzięła swój rodowód od imienia genialnego amerykańskiego perkusisty Gene Krupy. Ten emigrant z Polski położył fundamenty pod współczesny styl gry na zestawie perkusyjnym i w USA jest traktowany jak ojciec chrzestny współczesnej perkusji. Organizatorzy festiwalu łącznie z największym branżowym tygodnikiem w Polsce – „Perkusistą” i portalem internetowym Beat It mają zamiar wprowadzić przyznawanie tej corocznej nagrody jako stałego punktu festiwalu i mają nadzieję, że ta gala wspomoże rozwój zarówno festiwalu, jak i rodzimego przemysłu perkusyjnego.

Tegoroczny „Drum Fest” gościć będzie też znakomitego amerykańskiego wykładowcę Paula Rennicka, który na festiwal przywiezie ze sobą 25-osobową grupę amerykańskiego drum line Santa Clara Vanguard Drum & Bugle Corps - grającą muzykę i jednocześnie maszerującą.

Tradycyjnie podczas trwania festiwalu organizatorzy zapraszają oprócz koncertów do uczestnictwa w warsztatach prowadzonych przez zaproszone na festiwal gwiazdy, wystawy sprzętu perkusyjnego oraz wieczorne jam sessions.

Koncerty tegorocznej edycji festiwalu odbywać się będą w Filharmonii Opolskiej, Państwowej Szkole Muzycznej oraz salach Dom Expo i CWK w Opolu, w sali Zaklęte Rewiry we Wrocławiu, w Centrum Kultury Studenckiej "Mrowisko" w Gliwicach oraz w Chorzowskim Centrum Kultury.

Read more


Koncert inaugurujący 51. Sezon Artystyczny 2014/2015 Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze odbędzie się w piątek, 12 września 2014 roku o godz. 19.00 w Sali koncertowej im. Stefana Strahla.

Usłyszymy IV Koncert fortepianowy G-dur op. 58 Ludwiga van Beethovena, z Wojciechem Świtałą w roli solisty, oraz IV Symfonię f-moll op. 36 Piotra Czajkowskiego. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Dolnośląskiej poprowadzi Tomasz Bugaj.

Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent – rezydent”. Zainicjowany przez Instytut Muzyki i Tańca program „Dyrygent – rezydent” ma na celu prezentację i promocję młodych polskich dyrygentów oraz umożliwienie im debiutu i nabywania praktyki wykonawczej w kontakcie z zawodowym zespołem orkiestrowym. Dyrygentem – rezydentem Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze w sezonie 2014/2015 jest Paweł Pietruszewski.


52. Bydgoski Festiwal Muzyczny „Musica Antiqua Europae Orientalis” odbędzie się w dniach 12 września – 3 października 2014 roku pod hasłem Eurośródziemnomorski dialog muzyczny. Wydarzenia festiwalowe zaplanowano w Bydgoszczy, Toruniu i Frankfurcie nad Odrą.

Festiwal zainauguruje Requiem Romana Maciejewskiego – dzieło, zaliczane do największych dzieł oratoryjno-kantatowych w muzyce polskiej, utwór „genialny, nieprzemijający, ponadczasowy” i to w znakomitym wykonaniu. Piękne są partie chóralne, które wykona 100-osobowy Chór Filharmonii Narodowej, czołowy zespół śpiewaków w Polsce, zaś partie solowe kreować będzie doborowy kwartet śpiewaków: Iwona Hossa – sopran, Anna Lubańska – mezzosopran, Ryszard Minkiewicz – tenor i Piotr Nowacki – bas. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej poprowadzi Tadeusz Wojciechowski.

Festiwalowi towarzyszą dwie konferencje: w dniach 18-20 września 2014 roku Konferencja Słowianoznawcza pod Honorowym Patronatem Konitetu Słowianoznawstwa Polskiej Akademii Nauk pt. Sacrum świata wschodniego i zachodniego w kulturze Słowiańszczyzny oraz w dniach 27-28 września 2014 roku Konferencja Muzykologiczna pt. Barok w krajach Europy Środkowej i Wschodniej – nowe źródła i interpretacje w muzyce świeckiej i religijnej.

Szczegółowy program Festiwalu – na stronie: http://filharmonia.bydgoszcz.pl/festiwale/bfm.html


Cykl trzech koncertów pod wspólną nazwą Muzyka w okupowanej Warszawie zaprogramowanych przez Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego, odbędzie się w Filharmonii Narodowej w dniach 12-14 września 2014 roku. Koncerty, organizowane w 75-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz 70-tą rocznicę Powstania Warszawskiego, poświęcone zostały muzyce, która powstawała i brzmiała w Warszawie lat 1939-1945. W programie znajdzie się zarówno muzyka pisana w owym czasie przez Witolda Lutosławskiego oraz kompozytorów pozostających w jego kręgu i należących do jego pokolenia, jak i utwory wykonywane na tajnych koncertach i w warszawskich kawiarniach.

Podczas pierwszego koncertu zabrzmią utwory symfoniczne komponowane w stolicy lat 1939-1945. Poza jednym wyjątkiem – Uwerturą tragiczną Andrzeja Panufnika – nie miały one szans na wykonanie podczas wojny, twórczość ta jednak stanowiła dla ich twórców azyl od otaczającej ich, stale zagrażającej rzeczywistości. Taki charakter mają UwerturaGrażyny Bacewicz, Koncert skrzypcowy Romana Palestra czy powstająca podczas wojny, lecz ukończona dopiero w latach powojennych I Symfonia Witolda Lutosławskiego. Świadczą o tym również formy muzyki „absolutnej”, pozbawione tekstu, po które sięgali kompozytorzy. Jedyny utwór zawierający tekst słowny z zawartych tu kompozycji lat 1939-1945 to Pieśni perskie Konstantego Regameya.

Drugi koncert cyklu złożony jest z kwartetów smyczkowych komponowanych i granych w okupowanej Warszawie – Romana Padlewskiego, Grażyny Bacewicz i Karola Szymanowskiego. Muzyka kameralna była wówczas wykonywana najczęściej, gdyż nie wymagała dużej przestrzeni i można ją było grać zarówno w kawiarniach, jak i na koncertach tajnych w mieszkaniach prywatnych. Szczególne miejsce zajmowała tu muzyka Karola Szymanowskiego jako symbol doskonałości artystycznej, wielkości polskiej kultury i umiejętności wyrafinowanego czerpania z polskiej muzyki tradycyjnej. Koncert poprzedzi prezentacja filmu dokumentalnego o Romanie Padlewskim – kompozytorze i skrzypku, który zginął podczas Powstania Warszawskiego.

Trzeci koncert serii Muzyka w okupowanej w Warszawie stanowi odwołanie do działalności najsłynniejszego duetu fortepianowego stolicy czasu wojny stworzonego przez Witolda Lutosławskiego i Andrzeja Panufnika. Koncert ten ma nieco inny charakter od dwóch wcześniejszych, gdyż głos jest tu oddany wykonawcom, którzy w twórczy sposób podchodzą do tej spuścizny: duetowi Lutosławski Piano Duo oraz kwartetowi Kwadrofonik. W pierwszej części koncertu zabrzmią fortepianowe aranżacje samego Lutosławskiego i podobne opracowania na dwa fortepiany autorstwa Debussy’ego i Ravela wykonywane przez Lutosławski Piano Duo, zaś w części drugiej w wykonaniu zespołu Kwadrofonik – dokonane przez sam kwartet, jak również przez kompozytorkę Martę Ptaszyńską – aranżacje utworów Ravela, Szymanowskiego i Lutosławskiego.

Koncertom towarzyszy wystawa Muzyka w okupowanej Polsce 1939-1945, autorstwa dr Katarzyny Naliwajek-Mazurek z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ekspozycja przedstawia skutki polityki Trzeciej Rzeszy na terenach Polski czasu II wojny światowej: niszczenie kultury i muzyki polskiej, wraz z towarzyszącymi jej prześladowaniami i eksterminacją na tle rasowym i narodowościowym. Życie w okupowanej Warszawie oraz wojenne losy wybitnych kompozytorów polskich, takich jak Witold Lutosławski i Roman Padlewski, to jedne z istotniejszych tematów wystawy. Przedstawione są działania środowiska muzycznego w celu ochrony zagrożonych kolegów i przypadki, kiedy pozwoliło to na przetrwanie muzyków lub innych osób (wśród innych przykład kompozytora Piotra Perkowskiego, który bezpośrednio przyczynił się do uratowania Władysława Szpilmana). Ważne miejsce poświęcone jest muzyce i postaci Chopina – zarówno z punktu widzenia jej funkcji jako elementu tożsamości kulturowej Polaków, jak i z punktu widzenia okupantów. Poza dziejami muzyki klasycznej, opisane są także przejawy życia muzycznego w gettach i obozach oraz losy muzyków więzionych w tych miejscach. Ofiarą działań okupantów padli muzycy polscy pochodzenia żydowskiego, którzy zostali w większości zamordowani wraz ze swymi rodzinami, a także wielu muzyków polskich. Przedstawienie ich sylwetek ma na celu wydobycie ich z niepamięci i przywrócenie szerszej świadomości społecznej.

Wystawa, której organizatorem i współtwórcą ze strony niemieckiej jest Frank Harders-Wuthenow, powstała dzięki współdziałaniu kilku instytucji, m.in. Instytutu Muzykologii UW, berlińskiego stowarzyszenia Room 28 oraz Towarzystwa im. W. Lutosławskiego. Została sfinansowana w głównej mierze ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prezentacje wystawy, zaprojektowanej przez warszawskie Studio 27, nagrodzonej Hosenfeld/Szpilman Gedenkpreis na Uniwersytecie w Lüneburgu (2011), odbywają się w szeregu ośrodków niemieckich, w tym w ramach Schleswig-Holstein Musik Festival (2010), na uczelniach berlińskich (Hanns Eisler Hochschule für Musik, 2011; Universität der Künste, 2013/2014), w lipskiej Hochschule für Musik (2014) oraz obecnie podczas Usedomer Musik Festival, a także w Polsce i we Francji.

Read more


W pierwszą rocznicę śmierci Jarka Śmietany, znakomitego gitarzysty, wirtuoza wyśmienicie odnajdującego się zarówno w muzyce bluesowej, jazzowej, jak i rockowej, a nawet symfonicznej, przyjaciela Filharmonii Krakowskiej wielokrotnie koncertującego na jej estradzie, odbędzie się specjalny koncert poświęcony Jego pamięci. Koncert z udziałem Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą Wiesława Pieregorólki będzie miał miejsce w piątek 12 września 2014 roku o godz. 19.30.

Podczas wieczoru wystąpią także przyjaciele zmarłego przed rokiem artysty: Artur Lesicki (gitara), Piotr Wyleżoł (fortepian), Maciej Sikała (saksofony), Marcin Lamch (bas) oraz Krzysztof Dziedzic (perkusja).

Koncert połączony będzie z wystawą fotografii Andrzeja Rumianowskiego pt. A Story of Polish Jazz.


„Podziwiam twórczość Panufnika, którego setna rocznica urodzin przeszła niemal niezauważona. Gdy dowiedziałem się, że wybitna pianistka Ewa Kupiec nagrała Koncert fortepianowy tego kompozytora, postanowiłem zaprosić ją do naszej bardzo ›pianistycznej‹ filharmonii” – powiedział główny dyrygent Filharmonii Łódzkiej - Daniel Raiskin o tym, jak zrodził się pomysł na program koncertu inaugurującego sezon artystyczny 2014/2015, który odbędzie się w piątek, 12 września 2014 roku.

W jego programie - oprócz muzyki Andrzeja Panufnika - znajdzie się rzadko wykonywana II Symfonia c-moll Piotra Czajkowskiego, zwana „Małorosyjską”, co nawiązuje do terytorium obecnych walk ukraińsko-rosyjskich. Wieczór rozpocznie się Uwerturą koncertową E-dur Karola Szymanowskiego. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej poprowadzi Daniel Raiskin.


W dniach 12-28 września 2014 roku kościoły, zamki i pałace w Wielkopolsce ożyją na nowo za sprawą IV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyczne Przestrzenie”. W tegorocznym programie – w myśl obchodów 100. rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika – znajdą się m. in. utwory tego kompozytora. Ponadto artyści zaprezentują dzieła Johannesa Brahmsa i Maxa Brücha. Usłyszymy również kompozycje polskich twórców: Józefa Nowakowskiego i Tomasza Opałki.

W tym roku Festiwal poszerza swoje działania i otwiera się na wszystkich mieszkańców Konina, pragnąc zaktywizować ich artystycznie i zachęcić ich w ramach projektu „Wielki hałas w małym mieście” do wspólnego muzykowania na Placu Wolności (14 września 2014). Każdy kto marzy o tym, by na trzy godziny stać się muzykiem (lub każdy kto nim jest), otrzyma możliwość gry na dowolnie wybranym instrumencie bądź przedmiocie. Akcją towarzyszącą wydarzeniu będą warsztaty plastyczne dla dzieci „Artystyczna Euforia”, prowadzone przez pracownię „Garaż Sztuk”. Dla najmłodszych organizatorzy przewidzieli również spektakle kukiełkowe Teatrzyku „LALEK” opowiadające historię Szewczyka Dratewki.

Podczas tegorocznej edycji nie zabraknie wątków ludowych – muzycy wykonają „Etnofonie Kurpiowskie” – znakomity projekt, będący hołdem dla Karola Szymanowskiego. W ramach koncertu artyści zaprezentują pieśni kurpiowskie, które wyszły spod pióra tego kompozytora, a zostaną one wykonane zarówno przez muzyków klasycznych jak i tych reprezentujących tzw. śpiew biały, znamienny dla wykonań ludowych. Podczas tego samego koncertu zabrzmią pieśni Oskara Kolberga, znanego przede wszystkim jako etnografa, którego nieoceniona praca ocaliła od zapomnienia polski folkor.

W ramach Festiwalu odbędzie się również projekcja filmu dokumentalnego z roku 2013 o polskich kompozytorach młodego pokolenia pt. Kilka pytań o słyszenie świata (reż. Maja Baczyńska).

Wśród artystów, którzy wystąpią w tegorocznej edycji znajdą się m.in. wybitny angielski wiolonczelista Jacob Shaw oraz Janusz Wawrowski – wirtuoz skrzypiec, który na swoim koncie posiada m.in. płytę Aurora nagraną dla wytwórni EMI Classic, będący jednocześnie Dyrektorem Artystycznym Festiwalu.

Festiwal odbędzie się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Konina – Pana Józefa Nowickiego. Jest współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i Urząd Miasta Konina.

Szczegółowy program Festiwalu – na stronie: www.muzyczneprzestrzenie.pl


12 września 2014 roku uroczysty koncert jubileuszowy z okazji 60-lecia Filharmonii Podlaskiej otworzy nowy sezon artystyczny.

W pierwszej części wieczoru usłyszymy II Koncert fortepianowy c-moll op. 18 Siergieja Rachmaninowa w wykonaniu Kevina Kennera, laureata XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. W drugiej części Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej wykona jedno z najwspanialszych dzieł symfonicznych XX wieku – Koncert na orkiestrę Béli Bartóka. Koncert poprowadzi kierownik muzyczny OiFP Michał Klauza.


6. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach“, poświęcona wielkiemu polskiemu kompozytorowi Andrzejowi Panufnikowi, przyciągnie do Zakopanego światowej klasy artystów. 13 września 2014 roku festiwal zainauguruje polska premiera dzieła córki kompozytora Roxanny Panufnik w wykonaniu legendarnego The Brodsky Quartet. Prezentacja topowych wydarzeń w gwiazdorskich wykonaniach potrwa w stolicy Tatr do 20 września 2014 roku.

Odbywający się w Zakopanem od 2009 roku Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” jest jedną z najważniejszych imprez muzycznych nie tylko na Podhalu, ale też w Polsce. Zawarte w nazwie słowa „… na Szczytach” to zarówno symbol miejsca, w którym festiwal się odbywa, jak również odwołanie do poziomu artystycznego wydarzeń, łączących muzykę klasyczną z innymi dziedzinami sztuki: filmem, teatrem czy fotografią.

Tegoroczna edycja dedykowana jest Andrzejowi Panufnikowi, wielkiemu Polakowi, kompozytorowi, który zdobył światowy rozgłos i uznanie, mieszkając i komponując w Anglii. W programie festiwalu znajdą się zarówno jego dzieła, jak też muzyka kompozytorów brytyjskich, francuskich, włoskich czy niemieckich. Wydarzeniem Festiwalu będzie polska premiera Memories of my Father Roxanny Panufnik. 13 września w Kościele św. Krzyża w Zakopanem, podczas uroczystej inauguracji, w obecności kompozytorki, wykona ją jeden z najsłynniejszych zespołów kameralnych świata - The Brodsky Quartet. Tego wieczoru zabrzmi także muzyka Andrzeja Panufnika oraz Johna Tavenera i Benjamina Brittena. Koncert zapoczątkuje serię wydarzeń, a wśród festiwalowych gwiazd znajdą się tej klasy artyści, co: Apollon Musagete Quartett, Sinfonietta Cracovia, Andrzej Jagodziński, Trio BLUette, Lily Maisky, Jean Luc Tingaud, Marcin Zdunik, Marek Bracha, Grzegorz Kotów i wielu innych.

Obok licznych koncertów, 14 września w Teatrze im. S. I. Witkiewicza odbędzie światowa prapremiera widowiska Clarissima o słynnej niemieckiej pianistce i kompozytorce, żonie Roberta Schumanna. Sztuka, w reżyserii Tomasza Cyza, oparta została na tekście polskiej poetki i pisarki Justyny Bargielskiej.

Festiwalowi towarzyszyć będą pokazy filmów, wystawy, koncerty oraz spotkania w niepowtarzalnej scenerii Domu pod Jedlami z gośćmi honorowymi, m.in.: córką i żoną Andrzeja Panufnika - kompozytorką Roxanną Panufnik oraz mecenas sztuki i muzyki Lady Camillą Panufnik, Pawłem Mykietynem, Justyną Bargielską, Aleksandrą Justą.

Preludium festiwalowych wydarzeń był 10 czerwca wernisaż fotografii Magdy Hueckel – jednej z najzdolniejszych artystek młodego pokolenia. Wystawa Przed/Po w Uniwersyteckim Szpitalu Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym w Zakopanem – to niezwykły dokument poprzedniej, jubileuszowej edycji „Muzyki na Szczytach“, zestawienie ujęć artystów festiwalowych w chwili przedkoncerntowej koncentracji i w momencie odprężenia po występie.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem, a głównym partnerem Województwo Małopolskie Małopolska. I wszystko gra!

Read more


Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu zaprasza na międzynarodowy festiwal sztuki dźwięku „Wydźwięki / Resonances”, który odbędzie się w Galerii EL w dniach od 13 do 20 września 2014 roku. W ramach festiwalu zaplanowano warsztaty dźwiękowe i performance z udziałem najwybitniejszych przedstawicieli soundartu na świecie m.in. Fennesza i Lillevana.

Zainteresowania Galerii EL eksperymentalną sztuką dźwięku mają swoje korzenie w zainicjowanych kilka lat temu cyklicznych warsztatach SoundLabu, które mają charakter pracy artystycznej i adresowane są dla wszystkich, którzy chcą uczyć się tworzenia poprzez zabawę z dźwiękiem i poszukiwanie form skojarzeniowych z obrazem. Działania warsztatowe odbywały się także podczas realizacji międzynarodowego projektu ART LINE.

Projekt „Wydźwięki / Resonances” - międzynarodowy festiwal sztuki dźwiękowej - to kontynuacja działań Galerii EL. Wydarzenie ma na celu prezentację sztuki dźwiękowej w kontekście innych dziedzin takich, jak teatr eksperymentalny, video, instalacja, sztuka multimediów, performance. Na projekt składają się koncerty, performance, wykłady i warsztaty z dziedziny sztuki dźwiękowej, jak i prezentacja artystów polskich i zagranicznych działających na styku tych różnych dziedzin sztuki. Artyści zaproszeni do projektu to najwybitniejsi przedstawiciele soundartu na świecie. Korzystają z bardzo różnorodnego instrumentarium łączącego, nowoczesność z tradycją, pokazując asocjacje dźwięku z innymi mediami. Uczestnicy warsztatów będą mogli sprawdzić jak w swojej twórczości można wykorzystać nowoczesne technologie jak i tradycyjne narzędzia. Warsztaty zakończy wspólny performance. W ramach zadania powstanie również nowatorska instalacja dźwiękowa, która znajdzie się w przestrzeni publicznej miasta.

Koncerty warsztaty i prelekcje poprowadzą: Fennesz - jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie artystów tworzących w nurcie muzyki ambient, Lillevan - wybitny światowy twórca animacji i sztuki video występuje z wybitnymi artystami różnych dziedzin sztuki, podczas największych festiwali sztuki audio/video, Anna Zaradny - uznana w kraju i zagranicą artystka sztuk wizualnych, kompozytorka, improwizatorka, artystka sound artu, animatorka festiwali muzycznych. W projekcie wezmą również udział: Aymeric Hainaux, Rob Curgenven, Zavoloka, Danil Akimov, Gieskes, Emiter, Marcin Borchardt i Ludomir Franczak.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny, lecz ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na warsztaty obowiązywać będą wcześniejsze zapisy.

Szczegółowy program i informacje - na stronie: http://resonances.galeria-el.pl


14 września 2014 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się koncert inaugurujący sezon artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej. Wzorem ostatnich lat sezon rozpocznie wykonanie koncertowe opery. Tym razem będzie to Verbum nobile Stanisława Moniuszki do libretta Jana Chęcińskiego.

Tradycją stało się, że Polska Orkiestra Radiowa rozpoczyna sezon koncertowy prezentacją zapomnianych lub mało znanych polskich oper. W ubiegłych latach wykonane były m.in.: Legenda Bałtyku Nowowiejskiego, Monbar czyli flibustierowie Dobrzyńskiego, Maria Statkowskiego, Flis Moniuszki i Zemsta za mur graniczny Noskowskiego.

Prapremiera Verbum nobile - dzieła wybranego na inaugurację obecnego sezonu - miała miejsce w Teatrze Wielkim w Warszawie 1 stycznia 1861 roku. Operę znakomicie przyjęli zarówno krytycy jak i publiczność. Tylko w styczniu 1861 wykonano ją 7 razy. Krytycy zwracali uwagę na umiejętność twórców w odtworzeniu kolorytu i przeszłości szlacheckiej z jej dawnymi wartościami. „Gazeta Warszawska” pisała: „Verbum nobile to sielanka nie wieśniacza, a dworkowa, prosta jak sielanka, a charakterystyczna w muzyce, jak życie w dawnych naszych modrzewiowych dworkach.” Po warszawskiej premierze, dzieło wystawiono także w Wilnie, jednak tam nie odniosło większych sukcesów. We Lwowie natomiast, Verbum nobile obecne było w repertuarze Teatru Miejskiego przez kilka lat. Za życia Moniuszki operę wykonano w Warszawie około 50 razy.

W koncertowym wykonaniu Verbum nobile w Studiu Koncertowym im. W. Lutosławskiego wspólnie z Polską Orkiestrą Radiową pod batutą Łukasza Borowicza wystąpią: Marta Boberska (sopran), Dariusz Machej (bas), Leszek Skrla (baryton), Robert Gierlach (baryton), Piotr Nowacki (bas). Towarzyszyć im będzie Chór Polskiego Radia z Krakowa przygotowany przez Izabelę Polakowską.

Na koncert zapraszają Program 2 Polskiego Radia, Polska Orkiestra Radiowa oraz Narodowy Instytut Audiowizualny. Bilety do kupienia na stronie sklep.polskieradio.pl oraz na godzinę przed koncertem w kasie studia.


Ojciec amerykańskiego minimalizmu – Philip Glass, awangardowa artystka – Laurie Anderson, gitarzysta Sonic Youth – Lee Ranaldo i Squarepusher wystąpią na festiwalu „Sacrum Profanum”, który odbędzie się po raz 12. w Krakowie, w dniach 14-20 września 2014 roku. W programie ponadto licząca trzy koncerty rezydencja słynnego kwartetu smyczkowego – Kronos Quartet. Do Krakowa przyjadą także najlepsi wykonawcy muzyki współczesnej: London Sinfonietta oraz Alarm Will Sound i Bang on a Can All-Stars. A podczas finału świętowana będzie 25. rocznica założenia wytwórni Warp.

Związana z 40-leciem istnienia grupy rezydencja Kronos Quartet to esencja amerykańskiej muzyki współczesnej, w której akademickość współbrzmi z awangardą. Te dwa światy funkcjonują na równych prawach obok siebie, przenikając się i uzupełniając. W takiej prezentacji nie może zabraknąć ojców minimalizmu: Terry’ego Riley’a, Philipa Glassa i Steve’a Reicha. Kosmiczna i multimedialna kompozycja Sun Rings w koncercie monograficznym oraz jazzujący G-Song pokażą odmienne oblicza pierwszego z nich. Usłyszymy napisany zaledwie kilka miesięcy temu String Quartet No. 6 Glassa oraz długo wyczekiwane WTC 9/11 Reicha. Ich muzyka zabrzmi w zestawieniu z nowym pokoleniem: Bryce’em Dessnerem i Clintem Mansellem – obaj wywodzą się ze świata muzyki alternatywnej. Pierwszy zasłynął jako lider grupy the National, drugi jako twórca przejmującej muzyki do filmów Aronofsky’ego. Jeśli mowa o amerykańskiej awangardzie, to nie może zabraknąć Laurie Anderson, która wspólnie z Kronos Quartet wykona autorską kompozycję Landfall, w której naturalne brzmienia instrumentów, elektrycznych skrzypiec, na których gra Anderson i szerokiej palety eksperymentalnej elektroniki tworzy muzykę nowoczesną i ujawniającą bogactwo znaczeń, zwłaszcza w świetle wygłaszanych przez Laurie tekstów oscylujących między żartem a filozofią.

Cykl Classic!Now jest rdzeniem festiwalu „Sacrum Profanum”. Koncerty zespołów Alarm Will Sound i Bang on a Can All-Stars zawsze zbierają szeroką publiczność i entuzjastyczny aplauz. Słynąca z energicznych interpretacji utworów Aphex Twina grupa Alarm Will Sound tym razem pochyli się wyłącznie nad twórczością Steve’a Reicha z premierowym w Polsce wykonaniem Radio Rewrite – swego rodzaju remiksu dwóch piosenek grupy Radiohead: Everything in Its Right Place i Jigsaw Falling into Place. Ponadto dwa utwory w technice phasing, czyli Clapping Music i Piano Counterpoint, Four Genesis Settings, czyli fragment opery the Cave oraz nowa kompozycja Johna Orfe’a z Alarm Will Sound – Reich Rewrite – muzyczny hołd złożony Steve’owi Reichowi. Bang on a Can All-Stars przyjedzie z kontynuacją prezentowanego w zeszłym roku programu Field Recordings, poświęconego utworom powstałym na bazie nagrań terenowych. Tym razem próby interpretacji dźwiękowych dokumentacji rzeczywistości podjęli się: producent Dan Deacon, Richard Reed Parry z Arcade Fire, awangardzista Alvin Lucier, odkrywcy polskiego jazzu z duetu Skalpel, nieustający w swych eksperymentach Lee Ranaldo z Sonic Youth, młody francuski kompozytor Daniel Wohl i Philip Glass. Twórcę muzyki do Trylogii Qatsi zobaczymy na scenie obok Maki Namekawy i Piotra Orzechowskiego wykonujących cykl etiud na fortepian solo.

Cykl Modern!Now jest kwintesencją poszukiwań „Sacrum Profanum” – tu na pierwszy plan wychodzi alternatywa i współczesna elektronika. Na otwarcie festiwalu Squarepusher i Sinfonietta Cracovia wykonają wspólnie Ufabulum. Połączenie precyzyjnych, potężnych beatów z brzmieniem orkiestry traktowanej jako jeden organizm. Powietrze akustycznych instrumentów, ich naturalna barwa i siła elektronicznej produkcji dadzą niespotykany dotąd efekt syntezy. W programie dodatkowo kompozycje György’ego Ligetiego, Iannisa Xenaxisa, George’a Benjamina i Oliviera Messiaena, które wywarły na twórczość Squarepushera ogromny wpływ. Dwudziestowiecznych mistrzów – György’a Ligeti’ego, Conlona Nancarrowa, Johna Cage’a i Steve’a Reicha – usłyszymy także w wykonaniu London Sinfonietty w głośnym projekcie Warp Works and 20th Century Masters. Ich kompozycje zostaną zestawione z orkiestrowymi aranżacjami XXI-wiecznych mistrzów elektroniki reprezentowanych przez artystów wytwórni Warp – Boards of Canada, Aphex Twina, Squarepushera i Miry Calix. Na koniec – unikatowa i niepowtarzalna impreza, a jednocześnie radykalny krok w stronę muzyki klubowej – Warp 25th Anniversary. Dwudziestolecie Warp świętowano w Paryżu, Sheffield, Nowym Jorku, Londynie, Tokio i Berlinie. W tym roku publiczność krakowska będzie mogła czuć się wyjątkowo – Warp 25th Anniversary jest wydarzeniem ekskluzywnym i jednorazowym. Wystąpią najważniejsi artyści z katalogu wytwórni: długo wyczekiwani piewcy abstrakcyjnej elektroniki Autechre z nowym programem, także premierowo rockowo-elektroniczni Battles z połamanymi rytmami, ocierający się hip hop Hudson Mohawke, radykalny Rustie, ciążący w stronę popu Darkstar i eksperymentujący z elektroniką w duchu IDM – LFO i patten. To całonocne świętowanie odbędzie się w Hotelu Forum.

Szczegółowy program Festiwalu – na stronie: http://sacrumprofanum.com/pl/13/701/702/program


15 września 2014 roku o godz. 19.15 w kościele parafii Matki Bożej Królowej Aniołów (ul. ks. Bronisława Markiewicza) w Warszawie odbędzie się koncert Pamiętamy w rocznicę agresji sowieckiej.

Wystąpią: Krzysztof Penderecki - dyrygent, orkiestra Sinfonietta Cracovia oraz chór Bemcanto. W programie kompozycje Krzysztofa Pendereckiego: Agnus Dei i Chaconne z Polskiego Requiem, Passacaglia i Larghetto, a także Dmitrija Szostakowicza Symfonia Kameralna op. 110 Bis.

Wstęp wolny.


18 września 2014 roku Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus zaprasza do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie na koncert z udziałem wybitnego polskiego skrzypka Janusza Wawrowskiego.

Artysta jest laureatem licznych międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Koncertował w wielu znaczących salach koncertowych, między innymi w Filharmonii Berlińskiej, Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Victoria and Albert Museum w Londynie, De Doelen Concertgebouw w Rotterdamie, Tel Aviv Music Center, Teatro Teresa Carreῆo w Caracas. Gościł na wielu renomowanych festiwalach - Festiwalu „Chopin i Jego Europa”, Salzburger Festspiele, Festspiele Mecklenburg-Vorpommern, Festiwalu Muzyki Polskiej, Festiwalu Prawykonań, Festiwalu Transatlantyk oraz Bebersee Festival.

W 2012 roku Janusz Wawrowski podpisał kilkuletni kontrakt artystyczny z wytwórnią EMI (obecnie: Warner Music). Pierwszy efekt tej współpracy – album zatytułowany Aurora, ukazał się w kwietniu 2013 roku, zbierając bardzo dobre recenzje w prasie polskiej i zagranicznej (m.in. „Strings”, „Pizzicato”, „Huffington Post”, „The Strad”) oraz nominację do nagrody Fryderyk 2014. W czerwcu 2014 roku ukazała się nowa, międzynarodowa edycja Aurory, wydana przez Warner Classics.

Podczas czwartkowego koncertu artysta wykona Koncert skrzypcowy d-moll op. 47 Jeana Sibeliusa. Orkiestra Sinfonia Iuventus zaprezentuje ponadto Kaprys hiszpański op. 34 Nikołaja Rimskiego-Korsakowa oraz VII Symfonię d-moll „Londyńską" op. 70 Antonína Dvořáka. Koncert poprowadzi Maestro Tadeusz Wojciechowski.

Koncert rozpocznie się o godzinie 19.00. Bilety w cenie 30 zł dostępne są na www.eBilet.pl oraz sklep@polskieradio.pl, a także w kasie Studia Koncertowego (ul. Modzelewskiego 59) na godzinę przed koncertem.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


57. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej ,,Warszawska Jesień’’ odbędzie się w dniach 19-27 września 2014 roku. Na program tegorocznej edycji festiwalu złożą się przede wszystkim utwory przeznaczone na instrumenty muzyki dawnej, różnych kultur tradycyjnych oraz instrumenty nietypowe bądź rzadko używane. Usłyszymy nową muzykę skomponowaną na takie instrumenty, a nie stylizacje czy nawiązania do muzyki dawnej lub etnicznej.

Jak brzmieniowe i techniczne możliwości tego „innego” instrumentarium wzbogacają język współczesnej wypowiedzi muzycznej, będzie można sprawdzić podczas szeregu tegorocznych koncertów, z których już pierwszy jest pod tym względem bardzo istotny. Wykonawcami będą: barokowa orkiestra Arte dei Suonatori oraz specjalizująca się w repertuarze współczesnym musikFabrik. W ich wykonaniu zabrzmi Semplice Martina Smolki - utwór na instrumenty dawne i nowe, jedne przeciwstawione drugim. Oryginalność brzmienia tej niezwykłej kompozycji wynika między innymi z różnicy strojów pomiędzy obiema grupami (instrumenty dawne grają w stroju a = 415 Hz, nowe - według a = 440 Hz). Dla Arte dei Suonatori oraz wiolonczelisty Dominika Połońskiego przeznaczył z kolei swoją kompozycję brut Artur Zagajewski. „Innym” instrumentem jest tu nie tylko sam zespół, lecz w pewnym sensie również poddawana preparacji wiolonczela. W Double Aureliano Cattaneo „inne” instrumenty to instrumenty nowe, instrumenty-wynalazki: dęte blaszane z podwójnymi czarami, skonstruowane przez muzyków musikFabrik. Kulminacyjny punkt wieczoru to mistrzowski Hamburgisches Konzert György Ligetiego na róg i orkiestrę kameralną z czterema rogami naturalnymi, z Christine Chapman w partii solowej i Stefanem Asbury jako dyrygentem.

Wydarzeniem, które ujawni moc działania „innych” instrumentów będzie koncert Orquesta Experimental de Instrumentos Nativos z Boliwii (20 września). Ten unikalny zespół muzyki współczesnej gra na instrumentach tradycyjnych kultur Aimara i Keczua i zarazem prehistorycznych kultur regionu Andów. Są to między innymi pochodzące z czasów przedinkaskich wielotrzcinowe fletnie sikus, archaiczne bambusowe flety quenas, czy też wycinane z jednego kawałka drewna, świszczące i chrapliwe tarkas. Muzyka wykonywana przez zespół ujawnia zadziwiająco oryginalne i zaskakujące brzmienia, wielotony i mikstury, nietypowe szumowe faktury i barwy. Usłyszymy kompozycje Gracieli Paraskevaídis, Caneli Palacios, Alejandro Cardony, Tato Tabordy i Cergio Prudencio - kompozytora, dyrygenta i zarazem artystycznego kierownika zespołu.

Cel, aby ukazać wartość, ożywić we współczesności tradycję muzyczną własnej kultury, przyświeca też zespołowi Forbidden City Chamber Orchestra z Pekinu (21 września). Jest to grupa znakomitych muzyków grających na tradycyjnych chińskich instrumentach muzykę klasyczną (w kulturze chińskiej okres klasyczny zakończył się w III wieku p.n.e.) i współczesną. W obsadzie zespołu znajdują się instrumenty strunowe szarpane: pipa (chińska lutnia), cytra zheng (guzheng) i rodzaj gitary – ruan, a także dwustrunowe smyczkowe erhu i banhu, cymbały yang qin, trzcinowe organki sheng, bambusowe flety poprzeczne, instrumenty perkusyjne. W programie koncertu trzy utwory będą miały swoje światowe prawykonania: Listen to the Valleys Wenchena Qin, utwór zatytułowany 964•Heterophony szanghajskiego kompozytora Guohui Ye oraz kompozycja (one)[year](later) Wojciecha Blecharza. Ponadto usłyszymy dzieła znanych w Europie i świecie Wenjinga Guo, Guopinga Jia oraz działającej w Stanach Zjednoczonych Yi Chen.

Niecodziennym wydarzeniem będzie prawykonanie REKA Izraelczyka Yuvala Avitala, kompozycji zamówionej przez "Warszawską Jesień" i realizowanej wspólnie z festiwalem MITO SettembreMusica w Mediolanie (24 września). To projekt, do którego Avital zaprosił sześcioro wybitnych solistów, mistrzów śpiewu tradycyjnego różnych regionów świata, i w którym równie ważny udział bierze około stuosobowy „tłum” głosów, złożony z niemuzyków (służyć im będzie partytura graficzno-tekstowa). Ów „tłum“ stworzą ochotnicy, którzy zgłosili się ad hoc do wzięcia udziału w warsztatach i koncercie festiwalowym. Soliści w REKA to wyjątkowi artyści, przedstawiciele starożytnych tradycji: Sainkho Namchylak (alikwotowy szamański śpiew syberyjskiej mniejszości Tuwy), Yusuf Joe Legwabe (techniki wokalne zuluskiej Afryki Południowej), Omar Bandinu (gardłowy śpiew bassu prastarej wokalnej polifonii z Sardynii), Sofia Kaikov (modalny i śpiew archaicznej tradycji Żydów z Buchary) oraz Enkhjargal Dandarvaanchig (mongolskie techniki śpiewu alikwotowego i gardłowego). Szczególnym uczestnikiem projektu jest Lama Samten Yeshe Rinpoché, przedstawiciel najstarszej tradycji buddyzmu tybetańskiego Bön, który zdecydował się na udział w REKA ze względu na etyczne i duchowe przesłanie utworu. Ten ogromny fresk muzyczny złożony z szeptów, krzyków, śpiewów i modlitw, w żadnym wypadku nie jest prezentacją muzyki etnicznej. To kompozycja, której materią jest dźwięk wokalny z całą jego treścią emocjonalną i semantyczną: od efektów sonorystycznych, naśladowania odgłosów natury, itp. („tłum” głosów), po obiekty muzyczne specyficznych technik wokalnych.

Erwan Keravec, dudziarz wywodzący się z bretońskiej tradycji muzycznej, postanowił udowodnić, że dudy mogą stać się w pełni narzędziem nowej muzyki, wyzbytym skojarzeń z muzyką tradycyjną. Solista przedstawi na „Warszawskiej Jesieni“ (19 września) trzy kompozycje: Phillippe’a Leroux, Xaviera Garcii i Benjamina de la Fuente. A w drugiej części koncertu zabrzmi przestrzenna kompozycja Wojciecha Ziemowita Zycha na osiem wiolonczel i elektronikę oraz utwór Zaida Jabriego na taki sam zespół i solistę (Feras Charestan) grającego na qanun, arabskiej cytrze zdolnej do mikrotonowych przestrojeń. Obie kompozycje napisane zostały dla Cellonet i za sprawą tego właśnie wyjątkowego zespołu będziemy świadkami ich prawykonań.

Kompozycję Gending Bonang Indonezyjczyka Michaela Asmary usłyszymy w wykonaniu Warszawskiej Grupy Gamelanowej oraz Yiri na didgeridoo i live electronics Przemysława Schellera (20 września). Osobną część koncertu wypełnią utwory przeznaczone na duet klarnetów kontrabasowych. Wystąpią znakomici Ernesto Molinari i Theo Nabicht. Przedstawią tender pink descender Annesley Black, trickle down Andrew Noble’a oraz prawykonanie własnej improwizowanej kompozycji, zatytułowanej 29,4 :174,61.

Simon Steen-Andersen wykorzystał chiński chordofon szarpany guzheng jako solowy instrument w swoich Ouvertures na guzheng, sampler i orkiestrę. Dzieło zabrzmi w koncercie Sinfonii Varsovii pod dyrekcją Daniela Gazona (25 września). Kompozytor przestroił guzheng mikrotonowo i amplifikował, a zagra na nim Le Liu. Ouvertures zostaną poprzedzone utworem Concerto. Re maggiore Andrzeja Kwiecińskiego na orkiestrę i barokowy klawesyn. Solistką będzie Gośka Isphording. W programie znajdą się ponadto: Rzeka Podziemna 2 na dźwięk elektroniczny i orkiestrę symfoniczną Zygmunta Krauzego oraz kompozycja Qin Wenchena Yin Ji na orkiestrę.

Naomi Sato i Naoko Kikuchi zagrają na japońskich instrumentach shō i koto muzykę do niemego filmu Teinosuke Kinugasa A Page of Madness z 1926 roku, skomponowaną na zamówienie wiedeńskiego Phace Ensemble przez Gene Colemana (25 września).

Z kolei Leopold Hurt przeznaczył swój nowy utwór Gatter na elektryczną cytrę i zespół. Kompozytor jest także cytrzystą i w wykonaniu weźmie udział jako solista. Towarzyszyć mu będzie European Workshop for Contemporary Music pod dyrekcją Rüdigera Bohna (23 września). Zespół odbędzie warsztaty – edukacyjny projekt Niemieckiej Rady Muzycznej i „Warszawskiej Jesieni” – w Darmstadt, podczas słynnych Międzynarodowych Letnich Kursów Nowej Muzyki. Tam i w Warszawie przedstawi program, który oprócz utworu Hurta zawierać będzie Partiels Gérarda Grisey’a, Action Painting Raphaëla Cendo i nową kompozycję Cezarego Duchnowskiego Parallels na fortepian, klawiaturę MIDI, perkusję i wiolonczelę.

„Historyczne” instrumenty elektroniczne usłyszymy podczas koncertu DIISSC Orchestra z Wilna, która za cel stawia sobie ponowne odkrycie możliwości takiego właśnie instrumentarium (26 września). W programie znajdzie się Venta - kolektywna kompozycja przeznaczona na stare analogowe organy/syntezatory modelu „Venta”, produkowane w Wilnie za czasów sowieckich.

Już po raz trzeci na „Warszawskiej Jesieni” pojawi się też Pianophonie Kazimierza Serockiego (27 września). Tym razem jednak zostanie przedstawiony w rekonstrukcji cyfrowej. Jej autorami są Adam Kośmieja, solista Pianophonie, i Kamil Kęska, programista, reżyser dźwięku. Ta przeznaczona na fortepian, live electronics i orkiestrę kompozycja z lat 1976-78 jest już nie do odtworzenia w oryginalnej analogowej postaci: zniknęły urządzenia, przy pomocy których ją realizowano.

Utworem, który stanowić będzie historyczny kontekst dla kompozycji odnoszących się do tematu tegorocznej „Warszawskiej Jesieni” będzie przede wszystkim Kammermusik für Renaissance-Instrumente z 1965 roku Mauricio Kagela. Wykonany zostanie przez wrocławski zespół Theatrum Instrumentorum przygotowany przez Tomasza Dobrzańskiego (26 września). Dziesięciu muzyków użyje kilkunastu różnych instrumentów, takich jak flety podłużne, szałamaje, dulcjan, cynk, viole da gamba, pozytyw organowy, regał, lutnia, teorba, instrumenty perkusyjne. W programie koncertu znajdzie się także kompozycja na taśmę Bye Bye Butterfly Pauline Oliveros, z tego samego, 1965 roku. Jako współczesne przeciwstawienie, w drugiej części tego koncertu wystąpi Lutosławski Orchestra Moderna z utworami najmłodszej generacji kompozytorów polskich: Kamila Kruka, Piotra Peszata, Piotra Roemera i Szymona Strzelca.

Na program koncertu finałowego obok dzieła Kazimierza Serockiego Pianophonie, złożą się trzy istotne kompozycje: Body Mandala Jonathana Harvey’a na orkiestrę, Spiral House na trąbkę i orkiestrę jednej z najbardziej wybijających się kompozytorek nowej fali angielskiej, Tansy Davis oraz Jörga Widmanna Armonica na orkiestrę z harmoniką szklaną i akordeonem. Na harmonice szklanej grać będzie Christa Schönfeldinger, na akordeonie Maciej Frąckiewicz, solistą trębaczem będzie Marco Blaauw. Orkiestrę Filharmonii Narodowej poprowadzi Jacek Kaspszyk.

Niezależnie od tematu „innych instrumentów” podczas festiwalu będzie można usłyszeć dzieła Agaty Zubel, Marcina Stańczyka i Djuro Živkovića, kompozytora serbskiego, a także nową kompozycję Jakuba Sarwasa (22 września). Wystąpi Orkiestra Muzyki Nowej pod dyrekcją Szymona Bywalca. Warto odnotować, że za swoje kompozycje Zubel, Stańczyk i Živković otrzymali prestiżowe narody: Not I wyróżnione zostało w tym roku najwyższą notą na Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO w Pradze oraz nagrodą „Polonica Nova”, Marcin Stańczyk za Westchnienia otrzymał I nagrodę na ubiegłorocznym konkursie Toru Takemitsu Award, a Živković w tym roku – Nagrodę Grawemeyera.

W ramach „Małej Warszawskiej Jesieni” – festiwalu muzyki współczesnej dla dzieci – jak zwykle zaplanowano różne rodzaje wydarzeń. Młodzi krakowscy twórcy w formie koncertu-opowieści przedstawią specjalnie na tę okazję skomponowane utwory przeznaczone na „inne” instrumenty – Bum Bum Rurki (21 września). Artur Zagajewski dzieci i rodziców zaprosi do Łazienek na performance Słuchodrzewisko (20 września). Sławomir Wojciechowski przeprowadzi warsztaty słuchania echa (27 września), a niemiecki artysta Erwin Stache zademonstruje urocze instalacje: orkiestrę zegarów z kukułką i grające dorożki (19 września).

Program tegorocznego festiwalu wzbogaci szereg imprez towarzyszących. Wśród nich spotkania z kompozytorami, prezentacja książki Dziennik ucha. Słuchane na ostro (zbiór felietonów Andrzeja Chłopeckiego), konferencje: panufnikowska oraz stowarzyszenia New Music: New Audiences i koncerty, m.in. tria: Sebastian Buczek, Łukasz Jastrubczak, Tomasz Kowalski (artyści sztuk wizualnych), organizowany w ramach Warsaw Gallery Weekend.

ZOBACZ: program Festiwalu - plik PDF


Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze zaprasza w 2014 roku na nowy cykl koncertów pod nazwą Festiwal Muzyki XX wieku.

W ramach projektu prezentowany będzie muzyczny dorobek polskiej kultury narodowej i przypominana twórczość uznanych kompozytorów XX wieku m.in. Andrzeja Panufnika, Grażyny Bacewicz, a także Zbigniewa Kozuba, Witolda Maliszewskiego, Mieczysława Karłowicza, Henryka Mikołaja Góreckiego, Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Wojciecha Kilara, Jana Adama Maklakiewicza, Macieja Małeckiego, Włodzimierza Szomańskiego czy Andrzeja Nikodemowicza.

Jak podkreślają organizatorzy Festiwalu, ich działania mają na celu uświadomienie społeczności faktu, jak piękna i dojrzała, pomimo swej trudności, jest muzyka polskich współczesnych kompozytorów. - Oczekujemy, że nasz projekt stanie się pewnego rodzaju oknem dla muzyki XX wieku, przez które będziemy mogli ukazywać bogactwo naszej kultury polskiej. Pośrednio chcemy zachęcić naszych słuchaczy, aby częściej sięgali po muzykę współczesną. Stąd pomysł, aby zaprezentować artystów z Polski, pokolenia XX wieku. Filharmonia Dolnośląska zaprosiła do współpracy wybitnych polskich wykonawców m.in. Kwartet Śląski, Tomasza Strahla, Tomasza Bugaja, Romana Lasockiego czy Alana Urbanka, którzy opracowali program z muzyką opowiadającą o okresie, w którym dokonało się wiele przemian i wpisuje się on głęboko w polską tradycję.

Pierwsze koncerty cyklu odbyły się w dniach 15 i 20 czerwca 2014 roku. Podczas kolejnego - 19 września 2014 roku - usłyszymy oratorium-misterium Włodzimierza Szomańskiego - Madonny Jana Pawła II. Wystąpi Spirituals Singers Band w składzie: Alicja Wiłkowska – sopran, Marta Raczak-Idczak – mezzosopran, Aleksandra Sozańska-Kut – alt, Piotr Hajduk – tenor, kierownik muzyczny zespołu, Marek Dygdała – baryton i Artur Stężała – bas, Chór Politechniki Wrocławskiej pod dyrekcją Małgorzaty Sapiechy-Muzioł, Hadrian Filip Tabęcki – instrumenty klawiszowe i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej pod batutą Radosława Labakhuy’a.

Kolejne koncerty festiwalowe zaplanowano 3 października i 7 listopada 2014 roku.

Szczegółowy program – na stronie: www.filharmonia.jgora.pl/pl/festiwale


Niezwykle lubiany przez publiczność za brawurową wirtuozerię i niebanalne pomysły interpretacyjne flecista Łukasz Długosz wystąpi podczas drugiego koncertu symfonicznego w nowym sezonie w Filharmonii Łódzkiej – 19 września 2014 roku. Zagra Koncert na flet i orkiestrę amerykańskiego kompozytora Lowella Liebermanna (*1961), który w swoich utworach łączy elementy tonalności tradycyjnej z odważnymi pomysłami harmonicznymi.

Ponadto w programie znajdzie się IV Suita z baletu Złoty kluczyk Mieczysława Weinberga i I Symfonia f-moll Dymitra Szostakowicza. Dyryguje Michał Nesterowicz.


Jesienno-zimową odsłonę Festiwalu „Zamkowe Spotkania z Operą” na Zamku Książ w Wałbrzychu zainauguruje 19 września 2014 roku o godz. 19.00 w Sali Balowej projekt pod tajemniczą nazwą Amante perfido, amante amoroso – czyli miłość piękna i okrutna w operze.

Projekt przygotowany przez polską mezzosopranistkę Bernadettę Grabias obfitować będzie w szereg muzycznych uniesień. Pierwszy powakacyjny wieczór wypełnią arie, duety i tercety pochodzące z najsłynniejszych oper: Carmen G. Bizeta, Cyrulik Sewilski i Włoszka w Algierze G. Rossiniego, Napój Miłosny G. Donizettiego, Straszny Dwór S. Moniuszki, Eugeniusz Oniegin P. Czajkowskiego i innych. Jak w minionych epokach wyglądało życie uczuciowe? Jak kończyły się liczne intrygi miłosne? Dlaczego tak wiele oper kończy się tragicznie? Odpowiedzi na te pytania będzie można usłyszeć 19 września na Zamku Książ w Wałbrzychu.

„Zamkowe Spotkania z Operą” to cykl comiesięcznych wydarzeń artystycznych, w których prym wiedzie ludzki głos słyszany w barwach muzycznej wędrówki przez epoki. To podróż przez najznakomitsze dzieła wokalne podchodzące z oper, oratoriów, operetek, musicali, utwory z zakresu chóralistyki i pieśniarstwa. Przez cały 2014 rok udział w Festiwalu weźmie ponad 180 artystów z powodzeniem odnoszących sukcesy na arenie międzynarodowej. Zaprezentują oni zróżnicowane programy światowych kompozytorów tworzących w okresach od baroku do współczesności.

Więcej informacji – na stronie: www.ksiaz.walbrzych.pl


Druga edycja festiwalu „War<So>Vie” odbędzie się w dniach 19-27 września 2014 roku.

„War<So>Vie” to międzynarodowy, interdyscyplinarny festiwal, którego celem jest współtworzenie przestrzeni publicznej miasta, wyzwolenie jego performatywnego potencjału oraz współdziałanie i integracja różnych środowisk. To oddolna inicjatywa angażująca ludzi działających w takich dziedzinach jak aktywizm miejski, architektura, eksperymenty muzyczne, nowe media, socjologia, sztuki wizualne, taniec współczesny, teatr i urbanistyka. W ramach festiwalu odbędą się działania w przestrzeni miejskiej, prezentacje teatralne, koncerty i wystawy, a także otwarte warsztaty prowadzone przez lokalnych artystów, aktywistów i mieszkańców oraz zaproszonych twórców i kuratorów zagranicznych. „WarVie” jest platformą performatywnych negocjacji pomiędzy światem tzw. „sztuki wysokiej”, oddolnym aktywizmem i codziennym życiem miasta.

W programie drugiej edycji festiwalu znajdą się projekty takich twórców, jak Romeo Castellucci (spektakl Attore, il tuo nome non è esatto), brytyjscy artyści multimedialni Pete Cant i Alex Eisenberg oraz współpracujący z nimi polski kompozytor Marcin Stańczyk (performans multimedialny (A)(P)ologia będący odpowiedzią na (A)pollonię Krzysztofa Warlikowskiego), amerykański kolektyw choreograficzny BodyCartography (projekt dotyczący performatywnego czytania przestrzeni miejskiej We will be developing the Empaths), zespół pisarza i performera Ruperta Thomsona z Summerhall w Edynburgu (praca choreograficzna Labirynth Begets the Minotaur), grupa artystyczna Koncentrat Rafała Dziemidoka i Ewy Garniec razem z performerami z Ukrainy, Białorusi, Rosji i Mołdawii (pokaz ‘work in progres’ międzynarodowego projektu choreograficznego Piotruś i Wilk. Reinterpretacja) oraz Zorka Wollny wraz z grupą seniorek (perfomans Trąbka do słuchania). W części muzycznej odbędą się m.in. koncerty Mikołaja Trzaski, Pawła Szamburskiego, Noise of Wings, muzyki kameralnej Wawa Paris 1914, piosenek warszawskich w wykonaniu zespołu Laura Palmer, a także improwizacje muzyczne Kuby Twice, muzyki eksperymentalnej ”Obiektofonia” w wykonaniu zespołu Sonofrenia oraz „Plądrofonia dźwieków miasta” Wojciecha Błażejczyka i Krzysztofa Kozłowskiego.

Ważną częścią programu będą też spotkania i rozmowy z artystami biorącymi udział w festiwalu oraz z zaproszonymi gośćmi takimi, jak: Monika Strzępka, Paweł Demirski, Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin. Aktywiści z grup Organizacja Zmiany Ruchu i Laboratorium13 zaproszą na wycieczki rowerowe do opuszczonych i mało znanych miejsc. Wyjątkowym wydarzeniem będzie konkurs/talent show na Warszawską Syrenkę - War<So>Vie Siren 2014 Beauty and The Beast Talent Show. Festiwal zakończy śniadanie na Placu Defilad połączone m.in. z happeningiem „stylizacyjnym” Jagi Hupało i jej Tymczasowego Zakładu Darmowych Stylizacji Miejskich Fryzur. Drugiej edycji festiwalu „War<So>Vie” towarzyszyć będą także międzynarodowe warsztaty choreograficzne oraz pokazy rejestracji wideo najważniejszych przedstawień Romea Castellucciego i jego zespołu Socìetas Raffaello Sanzio, prezentowane od 15 do 18 września w Nowym Teatrze.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest wolny po uprzedniej rezerwacji na stronie: www.festivalwarsovie.org

Read more


Koncert inaugurujący nowy sezon artystyczny 2014/2015 Filharmonii Świętokrzyskiej odbędzie się 19 września 2014 roku o godz. 19.00.

W programie znajdą się dwa cieszące się popularnością dzieła wielkich kompozytorów: II Koncert fortepianowy G-dur Piotra Czajkowskiego z Lukasem Geniušasem - laureatem Konkursu Chopinowskiego z 2010 roku w roli solisty i Obrazki z wystawy Modesta Musorgskiego. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Jacek Rogala.


Koncert inaugurujący nowy sezon artystyczny Opery na Zamku w Szczecinie odbędzie się 20 września 2014 roku o godz. 19.00.

Wezmą w nim udział soliści - Agnieszka Piass i Paweł Wolski oraz 100 muzyków orkiestr Opery na Zamku i Theater Vorpommern, które poprowadzą Jerzy Wołosiuk oraz Golo Berg. W programie znajdą się trzy kompozycje: Rapsodia litewska Mieczysława Karłowicza, fragmenty opery Manru Ignacego Jana Paderewskiego oraz Symfonia alpejska Ryszarda Straussa.

Koncertowi towarzyszyć będzie gala wręczenia nagród Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury – Pro Arte.


Ostatni koncert drugiej edycji Festiwalu Psalmów odbędzie się 21 września 2014 roku o godz. 19.00 w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie (al. Solidarności 74). Dyrektorem artystycznym wydarzenia jest dyrygent i kierownik Ekumenicznego Chóru Kameralnego - Paweł Hruszwicki.

Wystąpi KAIROS Męski Zespół Wokalny (Lublin) w składzie: Borys Somerschaf – kierownictwo artystyczne, śpiew, Tadeusz Czechak – ud, lira, Tomasz Skrętkowski – bębny obręczowe, Krzysztof Chalimoniuk – baryton i Krzysztof Konrad – recytacja.

W ramach II Festiwalu Psalmów zaplanowano trzy zróżnicowane pod względem stylistycznym i programowym koncerty. Od dawna planowanym przedsięwzięciem był - nowy pod względem formalnym koncert majowy, w którym usłyszeliśmy dialog pomiędzy chórem a organami. Realizacja zamierzenia możliwa była, dzięki wielkiemu talentowi improwizatorskiemu organisty - Michała Markuszewskiego. W koncercie tym Ekumeniczny Chór Kameralny pod dyrekcją Pawła Hruszwickiego wykonał po raz pierwszy psalmy Stanisława Moniuszki. Nie mniej ciekawie wypadł kolejny koncert (15 czerwca), poświęcony chorałowi gregoriańskiemu w wykonaniu dwóch zespołów specjalizujących się w tym gatunku muzyki kościelnej: Clamaverunt Iusti Mulierum Schola Gregoriana oraz Virum Schola Gregoriana Universitatis Musicali Friderici Chopin. Wystąpiły one pod kierunkiem specjalisty chorału gregoriańskiego, dyrygenta i kompozytora - Michała Sławeckiego.

Trzeci, wrześniowy koncert wypełnią nieznane kompozycje psalmowe wschodnich tradycji religijnych - cerkiewne, greckie, tureckie i hebrajskie oraz polskie. Usłyszymy Męski Zespół Wokalny KAIROS i jego dyrygenta, wokalistę - Borysa Somershafa. Będziemy mieli rzadką okazję usłyszeć oryginalne brzmienie lutni ud, na której zagra Tadeusz Czechak. Koncert uświetni Tomasz Skrętkowski muzykujący m. in. na bębnach obręczowych oraz baryton - Krzysztof Chalimoniuk. Recytacja - Krzysztof Konrad.

ORGANIZATOR: Parafia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Warszawie.
PATRONI: Międzynarodowe Stowarzyszenie Studiów Śpiewu Gregoriańskiego Sekcja Polska, Polska Rada Ekumeniczna, Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Jednota. Ewangelicki miesięcznik religijno-społeczny, Federacja CAECILIANUM

Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa - Dzielnica Śródmieście.

Więcej - na stronie: www.chorkameralny.pl


W niedzielę, 21 września 2014 roku o godz. 18.00 w ramach inauguracji jubileuszowego, 70. sezonu artystycznego Opery Śląskiej, na bytomskiej scenie ponownie pojawi się jedno z najwybitniejszych arcydzieł włoskiej sztuki operowej – opera Gaetana Donizettiego Łucja z Lammermoor.

Bytomska premiera tej inscenizacji miała miejsce w marcu 2008 roku i była drugą premierą tego tytułu (po spektaklu z roku 1960) zrealizowaną w Operze Śląskiej. Spektakl został przygotowany w koprodukcji holendersko-niemieckiej z Supierz Music Management B.V. i przy współpracy Fundacji Stichting Internationale Opera Producties. Międzynarodowe grono realizatorów i znakomita obsada były gwarantem sukcesu scenicznego tej realizacji, co potwierdziły nie tylko doskonałe recenzje i uznanie publiczności, ale i nominacja do prestiżowej nagrody teatralnej ZŁOTA MASKA w kategorii Przedstawienie Roku (nagrodę za rok 2008 w tej kategorii przyznano ostatecznie bytomskiej realizacji Carmina burana C. Orffa). Za największe osiągnięcie solistyczne spektaklu uznano kreację Kariny Skrzeszewskiej (na zdjęciu), której pierwszy występ na deskach bytomskiej Opery w tytułowej roli przyniósł znamienite wyróżnienie – ZŁOTĄ MASKĘ w kategorii rola wokalno-aktorska.

Lecz inscenizacja ta zyskała uznanie również poza granicami kraju; operowe losy nieszczęśliwych kochanków podziwiali melomani w Holandii i Belgii. Na przełomie marca i kwietnia 2008 roku artyści Opery Śląskiej wyruszyli na podbój Beneluksu, gdzie tournée obejmowało kilkanaście miast, m.in.: Hagę, Brugię, Eindhoven czy Rotterdam.


III Międzynarodowy Festiwal „Andrzej Nikodemowicz - czas i dźwięk” odbędzie się w Lublinie w dniach 21-28 września 2014 roku.

Festiwal wpisuje dzieło Andrzeja Nikodemowicza (na zdjęciu), jednego z najwybitniejszych kompozytorów muzyki sakralnej, w bogaty kontekst muzyki wszech czasów. To obraz muzyki emanującej pięknem brzmienia, duchowością, z doskonale słyszalnym historycznym continuum, nawiązaniem do najwartościowszych zjawisk w dziejach muzyki świata. Festiwal służy promocji polskiego i światowego dziedzictwa kultury, edukacji społecznej „w stronę sztuki”, formacji duchowej i dobrych obyczajów. To, obok „Spotkań z Lutosławskim”, największy projekt koncertowy Miasta Lublin i Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego.

Read more


W dniach 21-22 września 2014 roku w Cieszynie odbędą się dwa koncerty poświęcone twórczości prof. Romana Bergera, członka honorowego Związku Kompozytorów Polskich zamieszkałego i tworzącego w Bratysławie.

Pierwszy z recitalem organowym w Kościele Jezusowym wystąpi Jerzy Kukla, przedstawiając Exodus II Romana Bergera oraz utwory Jana Gawlasa (nauczyciela Bergera do 1952 roku), Bacha i trzy części z cyklu Ciała chwały Messiaena. Na recitalu skrzypcowym w Szkole Muzycznej na Zamku Kaja Danczowska wykona solo Konwergencje I R. Bergera oraz z udziałem pianistki Justyny Danczowskiej Małą fantazję Henryka Mikołaja Góreckiego i finał Sonaty nr 2 Krzysztofa Pendereckiego.

Artykuł wstępny w programie koncertu R. Berger zatytułował Powrót do Cieszyna: "Wielkiego szczęścia w życiu trzeba, by po wymuszonym „exodusie” z rodzinnego miasta wrócić doń (niejako „w ostatniej chwili”) – choć tylko symbolicznie-muzycznie."

Organizatorami koncertów są: Oddział Krakowski ZKP, Parafia Ewangelicko-Augsburska Kościoła Jezusowego oraz Państwowa Szkoła Muzyczna w Cieszynie.


Spotkanie poświęcone publikacji pierwszego tomu pism Andrzeja Chłopeckiego pt. Dziennik ucha. Słuchane na ostro odbędzie się 22 września 2014 roku o godz. 16.00, w Sali Bankowej PWM w Warszawie (ul. Fredry 8).

Książka jest zbiorem felietonów publikowanych na łamach „Gazety Wyborczej” i „Res Publica Nova” w latach 1993-2011. Znalazły się tu teksty podniosłe i ironiczne, opisujące wydarzenia i diagnozujące zjawiska, analizujące dzieła i przedstawiające twórców. Zawsze znakomicie napisane, z publicystycznym pazurem i muzykologicznym znawstwem.

W poniedziałkowej dyskusji na temat książki wezmą udział redaktorzy tomu: Joanna Grotkowska, Katarzyna Naliwajek-Mazurek i Jan Topolski. Ponadto zabrzmi muzyka w wykonaniu Dagny Sadkowskiej.

Read more


Pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego odbędzie się w Katowicach w dniach 24-28 września 2014 roku.

Konkurs organizowany jest przez Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego we współpracy z Akademią Muzyczną w Katowicach, pod patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Śląskiego oraz Prezydenta Miasta Katowice.

Uroczysta inauguracja Konkursu odbędzie się 24 września 2014 roku o godz.19.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Wystąpi renomowany Apollon Musagete Quartet, zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Muzycznego ARD, Monachium 2008. W jego interpretacji usłyszymy utwory Josefa Suka, Andrzeja Panufnika i Ludwiga van Beethovena.

W konkursie weźmie udział 8 zespołów z Polski, Czech i Wielkiej Brytanii. Ich grę w 2-etapowym Konkursie oceniać będzie międzynarodowe jury w składzie: Arkadiusz Kubica – Silesian Quartet Katowice, Johannes Meissl – Artis Quartet Vienna, Natascha Prischepenko – Artemis Quartet Berlin, Piotr Szumieł – Apollon Musagete Quartet, Marcin Sieniawski – Szymanowski Quartet Hanover i Józef Kolinek – Prima Vista Quartet Warszawa.

28 września o godz.19 w Sali Koncertowej katowickiej Akademii odbędzie się uroczystość wręczenia nagród i Koncert Laureatów. Nagrody ufundowali Prezydent Miasta Katowice - Piotr Uszok, Prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Piotr Wojaczek oraz Stowarzyszenie Autorów ZAIKS. Oprócz nagród finansowych laureaci otrzymają liczne Nagrody Specjalne, w postaci występów na festiwalach i estradach filharmonicznych w Polsce.

Od kilku lat Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego dąży do stworzenia w Katowicach Centrum Międzynarodowych Konkursów Muzycznych im. Karola Szymanowskiego rozgrywanych w 5 dyscyplinach artystycznych: kompozycja, kwartety smyczkowe, śpiew, skrzypce, fortepian. Działania Towarzystwa wspiera Akademia Muzyczna, której Karol Szymanowski - największy polski kompozytor pierwszej połowy XX wieku - jest patronem. Po sukcesie Konkursu Kompozytorskiego - Katowice 2012 (176 uczestników z 36 krajów) - pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Kwartetów Smyczkowych to następny krok w kierunku realizacji tego celu.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej informacji – na stronie: www.szymanowski-competition.com


Jubileuszowy, 10. Festiwal „Skrzyżowanie Kultur” odbędzie się w Warszawie w dniach 24-28 września 2014 roku pod hasłem Legendy i Odkrycia. Wystąpią wielcy mistrzowie oraz artyści będący właśnie u progu międzynarodowej kariery.

Największą gwiazdą będzie Hugh Masekela – wybitny trębacz z RPA, król afro-jazzu, podziwiany i współpracujący z gigantami światowej muzyki, jak Stevie Wonder czy Bono. Jest autorem słynnego Bring Him Back Home (Nelson Mandela), który stał się hymnem walki z apartheidem. Poza koncertem Masekeli jubileuszowa edycja zaskoczy publiczność wieloma emocjonującymi koncertami. W namiocie festiwalowym przed Pałacem Kultury i Nauki wystąpią m. in.: Barbatuques – twórcy perkusji ciała, Mahmoud Ahmed – król abisyńskiego soulu oraz Zé Luis – melancholijny i zmysłowy głos z Wysp Zielonego Przylądka. Zagrają muzycy z Korei Południowej, Iranu, Włoch i Madagaskaru.

Nowym pomysłem Festiwalu są instalacje przypominające puzzle, które można znaleźć przed budynkiem BUW, przed kościołem św. Anny i w Pasażu Wiecha. Wielobarwne, nowoczesne, proste w formie nawiązują kolorystyką i geometrycznymi kształtami do festiwalowego logo. Można na nich przysiąść jak na ławce i przy okazji bawić się poznając artystów jubileuszowej edycji „Skrzyżowania Kultur”. Każda z instalacji to muzyczne puzzle, przesuwając jego elementy stworzymy portrety gwiazd festiwalu: m.in. Hugh Masekeli.

Festiwal Skrzyżowanie Kultur odbywa się od 2005 roku. Łącznie wystąpiło na nim 177 artystów z 60 krajów i 6 kontynentów. To największa w Polsce prezentacja muzyki świata i wielokulturowości. Program wydarzenia przygotowuje Rada Programowa: Maria Pomianowska (dyrektor artystyczna), Maciej Szajkowski, Marta Dobosz. Pomysłodawcą i organizatorem festiwalu jest Stołeczna Estrada. Każdej edycji festiwalu towarzyszy inny motyw przewodni prezentujący wybrany aspekt muzyki świata, pozwalający spojrzeć na artystów i ich twórczość pod różnym kątem. Od ubiegłego roku w programie pojawiło się nowe wydarzenie – Sounds Like Poland. To otwarte koncerty polskich artystów folkowych i międzynarodowa konferencja poświęcona muzyce świata.

Szczegółowe informacje o Festiwalu – na stronie: www.festival.warszawa.pl


Dokładnie w 100. rocznicę urodzin Andrzeja Panufnika, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku, 24 września 2014 roku w CK Zamek w Poznaniu odbędzie się koncert-spektakl, podczas którego zostanie wykonane jego dzieło Arbor Cosmica – 12 ewokacji na 12 instrumentów smyczkowych.

Utwór jest wynikiem wieloletniej fascynacji kompozytora pięknem i potęgą drzew. Bogactwem ich kształtów i barw, różnorodnością i mistyczną tajemnicą ich szelestów. Prawykonanie kompozycji odbyło się jesienią 1984 roku w Nowym Jorku. Koncert w Poznaniu łączy oryginalne wykonania ewokacji z ich remiksami elektronicznymi, improwizacją instrumentalną, z wizualizacjami i tańcem. Wystąpią: Katarzyna Klebba (skrzypce/altówka), Michał Jacaszek (elektronika), Tadeusz Sudnik (elektronika), Panufnik Ensemble – zespół smyczkowy złożony z wybitnych solistów i kameralistów związanych z Poznańską Filharmonią i Akademią Muzyczną, stworzony specjalnie dla tego projektu oraz tancerze reprezentujący różne techniki taneczne. Choreografia – Andrzej Adamczak, wizualizacje – Olga Warabida, koncepcja całości – Teresa Nowak.


Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) i Polskie Wydawnictwo Muzyczne w setną rocznicę urodzin Andrzeja Panufnika zapraszają na uroczystą inaugurację przygotowanej przez NInA internetowej kolekcji specjalnej poświęconej twórczości kompozytora i premierę książki Beaty Bolesławskiej-Lewandowskiej pt. Panufnik. Architekt emocji.

W spotkaniu udział wezmą: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - prof. Małgorzata Omilanowska, Lady Camilla Panufnik, dr Beata Bolesławska-Lewandowska, Michał Merczyński – Dyrektor NInA i dr Daniel Cichy – Redaktor naczelny PWM.

Książka Beaty Bolesławskiej-Lewandowskiej, ukazująca się w setną rocznicę urodzin Andrzeja Panufnika, jest zbiorem wywiadów, które autorka przeprowadziła z osobami z otoczenia kompozytora. Wśród nich znaleźli się jego najbliżsi (żona, dzieci), a także przyjaciele oraz wybitni dyrygenci i artyści, z którymi współpracował. Całość poprzedzona została wstępem przygotowanym przez Adama Zagajewskiego.

Uroczystość odbędzie się w środę, 24 września 2014 roku o godz. 14.00 w Sali Bankowej Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Warszawie (przy ul. Fredry 8).
R.S.V.P. do 22 września: rsvp@nina.gov.pl


Serenada na orkiestrę smyczkową op. 2 Mieczysława Karłowicza zabrzmi w środę, 24 września 2014 roku o godz. 18.00 w Audytorium w starym budynku Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Koncert, w wykonaniu Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Roberta Kabary, organizowany jest w ramach cyklu „Filharmonia w starej bibliotece”.
Gościem specjalnym koncertu będzie Michał Jagiełło - taternik i alpinista, ratownik TOPR-u, przewodnik tatrzański, pisarz, poeta, eseista, publicysta i niegdyś minister. Autor m.in. sześciokrotnie wznawianego Wołania w górach był w grupce pierwszych nie-górali, którzy zostali ratownikami Grupy Tatrzańskiej TOPR, a potem do górskiego ratownictwa wnieśli sporo dobrego. Młode życie Mieczysława Karłowicza przerwała lawina pod małym Kościelcem…


Siódma edycja Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie odbędzie się w dniach 25-28 września 2014 roku.

Na główny nurt programu złożą się cztery wielkie produkcje koncertowe: polsko-norweska koprodukcja Kon-Tiki: Dalekomorska Wyprawa z udziałem kompozytora Johana Söderqvista (25 września), kultowe piosenki napisane do filmów z serii James Bond w wykonaniu gwiazd polskiej rozrywki i orkiestry, zdobywca pięciu Oscarów: Gladiator na żywo w wersji koncertowej z muzyką Hansa Zimmera i z udziałem współkompozytorki oraz wokalistki Lisy Gerrard, wreszcie Międzynarodowa Gala Muzyki Filmowej z okazji 100-lecia ASCAP z plejadą najważniejszych hollywoodzkich kompozytorów muzyki filmowej.

Pierwszego dnia festiwalu będzie miała miejsce premiera zamówionego przez FMF projektu Kon-Tiki: Dalekomorska wyprawa. Projekcji nominowanego do Oscara i Złotego Globu filmu Wyprawa Kon-Tiki (2012, w reż. Joachim Roenning, Espen Sandberg) towarzyszyć będzie pełna orkiestra. To największa produkcja filmowa w historii skandynawskiej kinematografii, spektakularne kino przygody i porywająca muzyka Johana Söderqvista. Wyprawa Kon-Tiki to adaptacja bestsellerowej książki norweskiego podróżnika i etnografa Thora Heyerdahla, który przepływając Pacyfik na prymitywnej tratwie chciał udowodnić swoją teorię na temat zaludnienia Polinezji. Udział w premierze koncertu powstającego we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Kosmorama w Trondheim zapowiedzieli twórcy filmu i niemal cała ekipa produkująca ten tytuł. Koncert uzyskał dofinansowanie z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii oraz środków krajowych i jako koprodukcja będzie miał swoją premierę norweską w Trondheim w 2015 r. Partnerem strategicznym koprodukcji jest także FilmPhilharmonie z Berlina.
Pierwszy pełnometrażowy film z Jamesem Bondem w roli głównej powstał w 1962 roku. W rolę agenta Jej Królewskiej Mości wcielił się wówczas Sean Connery. Od tamtej pory minęło ponad 50 lat, a znakiem rozpoznawczym całej serii stały się słynne piosenki, które wykonywały największe gwiazdy muzyki rozrywkowej m.in.: Shirley Bassey, Tina Turner, Jack White i Alicia Keys, Duran Duran, Paul McCartney & The Wings, Adele. Na 7. edycję festiwalu: The Best of James Bond (26 września) - w wersji symfonicznej zabrzmią najsłynniejsze tytuły serii wybrane przez publiczność festiwalową w radiowym plebiscycie. To publiczność FMF zdecyduje czy na tym koncercie zabrzmią m.in. Diamonds Are Forever, Live and Let Die, Goldfinger, You Only Live Twice, Nobody Does It Better, GoldenEye, Skyfall, From Russia With Love czyli ścieżki dźwiękowe autorstwa m.in. Davida Arnolda, Johna Barry’ego, Monty’ego Normana i Paula Epwortha. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi uwielbiany przez krakowską publiczność hiszpański kompozytor i dyrygent Diego Navarro, a partie wokalne wykonają popularni artyści polskiej estrady m.in. Justyna Steczkowska, Zbigniew Wodecki, Aga Zaryan, Monika Borzym, a także młodzi i utalentowani laureaci talent show: Damian Ukeje, Mateusz Ziółko czy Natalia Nykiel. Na scenie pojawi się również znakomita hiszpańska artystka nurtu jazz i world music - Esther Ovejero. O ostatecznym kształcie koncertu zadecydują słuchacze RMF Classic w plebiscycie pod hasłem 007 zgłoś się! – czyli Lista Przebojów Bondowskich. Koncert powstaje we współpracy z kanaryjskim Festiwalem Muzyki Filmowej Fimucité i Auditorio de Tenerife w Santa Cruz.
Spektakularnym i długo wyczekiwanym przez publiczność FMF wydarzeniem będzie projekcja filmu Gladiator (2000, reż. Ridley Scott) z muzyką na żywo (27 września). Superprodukcja opowiadająca o losach rzymskiego generała Maximusa Decimusa Meridiusa, od czternastu lat niezmiennie inspiruje twórców filmu, muzyki i literatury do tego stopnia, że zjawisko to zyskało miano „efektu Gladiatora”. Niemały udział w sukcesie filmu miała napisana przez Hansa Zimmera i Lisę Gerrard muzyka, która została nagrodzona Złotym Globem i nominacją do Oscara. Na scenie współczesnego Koloseum — Kraków Arena zaśpiewa sama współautorka tej kultowej ścieżki dźwiękowej — Lisa Gerrard.
Podczas finałowej Międzynarodowej Gali Muzyki Filmowej (28 września) Kraków będzie świętował setną rocznicę powołania Amerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów, Autorów i Wydawców. Stowarzyszenie ASCAP (American Society of Composers, Authors and Publishers) powstało w roku 1914, by chronić prawa autorskie twórców muzyki. To najbardziej wpływowa organizacja zarządzająca prawami do muzyki wielu legendarnych twórców, m.in. Aaron Coplanda, Igora Strawińskiego, Leonarda Bernsteina, Maxa Steinera, Alexa Northa, ale także m.in. Angelo Badalamentiego, Michaela Gioacchino, Hansa Zimmera, Johna Powella, Elliota Goldenthala czy tegorocznego laureata Oscara – Stevena Price’a. Podczas jubileuszowej gali ASCAP zabrzmią najpiękniejsze suity filmowe ostatniego stulecia, m.in. z filmów Przeminęło z wiatrem, Spartakus, Zabić drozda, Ostatni Mohikanin, Babel, Tajemnica Brokeback Mountain i inne. Koncert uświetnią swoją obecnością wielcy kompozytorzy muzyki filmowej, m.in. Gustavo Santaolalla — zdobywca dwóch Oscarów za ścieżki dźwiękowe do filmów Tajemnica Brokeback Mountain (2005) oraz Babel (2006). W Międzynarodowej Gali Muzyki Filmowej weźmie udział także Hans Zimmer. Wystąpi on w finale polskiej premiery suity z Incepcji oraz będzie też obecny na symultanicznym pokazie filmu Gladiator z muzyką na żywo. Koncert wykona Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia oraz Chór Polskiego Radia pod dyrekcją Diego Navarro.

Wydarzeniami towarzyszącymi głównemu nurtowi festiwalu będą: międzynarodowy konkurs dla młodych kompozytorów FMF Young Talent Award, spotkania z kompozytorami, orkiestra dziecięca grająca muzykę filmową, pasmo EKO FMF, muzyka spoza głównego nurtu FMF w nowym paśmie Alter FMF, panele dyskusyjne, warsztaty dla dzieci, pokazy kinowe i projekcje plenerowe oraz organizowane wspólnie z Alvernia Studios warsztaty dla młodych kompozytorów. Podczas Forum Audiowizualnego master classes dla młodych kompozytorów poprowadzi m.in. Richard Bellis – kompozytor, zdobywca nagrody Emmy, były dyrektor Academy of Television Arts & Sciences przyznającej nagrody Emmy, były prezydent amerykańskiego Society of Composers & Lyricists od kilkunastu lat prowadzący najbardziej prestiżowe warsztaty dla młodych kompozytorów muzyki filmowej — ASCAP Television & Film Scoring Workshop with Richard Bellis.

Szczegóły i program festiwalu – na stronie: www.fmf.fm


25 września 2014 roku o godz. 18:30 premierowym spektaklem Mefistofelesa Arrigo Boito w reżyserii Tomasza Koniny i pod dyrekcją maestro Tomasza Tokarczyka Opera Krakowska zainauguruje sezon artystyczny 2014/2015.

Spektakl przygotowywany jest we współpracy z Trondheim Symphony Orchestra w ramach projektu „Operowe divertimento na scenach Krakowa i Trondheim”.
Kolejne spektakle odbędą się w dniach 26, 28 i 30 września 2014 roku. Przedstawienie zostanie zaprezentowane również podczas festiwalu w Trondheim w czerwcu 2015 roku.

Mefistofeles to jedna z licznych prób przeniesienia Fausta Goethego do opery. Autor muzyki i libretta w jednej osobie, zachował zasadnicze wątki dzieła wielkiego Weimarczyka: prolog w niebie z zakładem Mefistofelesa o duszę Fausta, historię uwiedzenia Małgorzaty i jej śmierci, Noc Sabatu i miraż Pięknej Heleny, w końcu śmierć Fausta, wypowiadającego decydujące zdanie na temat szczęścia.

W przedstawieniu Opery Krakowskiej będzie to historia człowieka rozdartego między pragnieniem świętości a codziennością, operowy fresk wiodący od modlitwy i rozmowy z Bogiem po obrazy piekła. Opera łączy przejmującą opowieść o miłości z efektownymi scenami chóralnymi. W spektaklu bierze udział 100-osobowy chór (w tym 32-osobowy chór dziecięcy), w obsadzie śpiewacy krakowscy, polscy i zagraniczni.