Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2013 2014 2015 2016 2017
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

81 pianistów z 20 krajów weźmie udział w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, który rozpocznie się 1 października 2015 roku w Warszawie. Uczestników oceniać będzie siedemnastoosobowe międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, w tym zwycięzcy poprzednich Konkursów Chopinowskich: Adam Harasiewicz (1955), Martha Argerich (1965), Garrick Ohlsson (1970), Yundi (2000), a także: Dmitri Alexeev, Akiko Ebi, Philippe Entremont, Nelson Goerner, Andrzej Jasiński, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, John Rink, Wojciech Świtała, Dang Thai Son i Dina Yoffe.

Konkursowe przesłuchania poprzedzą dwa koncerty inauguracyjne. 1 października z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka wystąpią Martha Argerich i Nelson Goerner, a 2 października Garrick Ohlsson z Chórem męskim i Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego. Przesłuchania konkursowe rozpoczną się 3 października o godzinie 10.00.

Organizowany od 1927 roku w Warszawie Konkurs Chopinowski należy do najstarszych turniejów muzycznych, a jednocześnie jest jedynym monograficznym konkursem tej rangi na świecie. W czteroetapowej rywalizacji pianiści wykonywać będą wyłącznie kompozycje Fryderyka Chopina (każdy z finalistów zagra w sumie blisko 3 godziny muzyki). Dziesięciu pianistów zakwalifikowanych do finału wykona jeden z dwóch koncertów fortepianowych Chopina z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka. Zwycięzca otrzyma Złoty Medal i nagrodę w wysokości 30.000 euro, a także liczne propozycje koncertowe. Ponadto dzięki współpracy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina z wytwórnią Deutsche Grammophon już 6 listopada ukaże się chopinowski album – kronika konkursowa zwycięzcy konkursu. Pianiści będą też walczyć o nagrody specjalne za najlepsze wykonanie: mazurków, poloneza, koncertu i sonaty, a także o liczne nagrody pozaregulaminowe. Werdykt jury poznamy w nocy z 20 na 21 października, a 21 października w Filharmonii Narodowej odbędzie się Koncert Laureatów, powtórzony następnie w dniach 22 i 23 października.

Więcej


Ponad trzysta kompozycji powstałych w XX bądź XXI wieku w repertuarze, około setki prawykonań w dorobku – tak imponującym podsumowaniem działalności poszczycić się może Kwartet Śląski: zespół o międzynarodowej renomie, specjalizujący się w wykonywaniu muzyki współczesnej. W czwartek, 1 października 2015 roku o godz. 19.00 wystąpi w Sali kameralnej Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.

Śląski zespół, działający nieprzerwanie od prawie czterech dekad, był wielokrotnie nagradzany cenionymi wyróżnieniami za swój dorobek koncertowy i fonograficzny. Trzykrotnie już triumfował jako zdobywca Fryderyka (w 1996, 1998 i 2005 roku). W 1998 roku do składu kwartetu dołączył Szymon Krzeszowiec, zastępując Marka Mosia w roli pierwszego skrzypka. Pozostałą część zespołu tworzą niezmiennie od lat drugi skrzypek Arkadiusz Kubica, altowiolista Łukasz Syrnicki oraz Piotr Janosik grający na wiolonczeli. Podczas wrocławskiego koncertu na estradzie pojawi się jeszcze jeden wybitny wiolonczelista często współpracujący z Kwartetem Śląskim: Tomasz Strahl. Wzmocniony skład niezbędny jest bowiem do wykonania Schubert-Quintet Vladimira Martynowa oraz Kwintetu smyczkowego d-moll Witolda Maliszewkiego. Koncert muzycy rozpoczną zaś Kwartetem smyczkowym Witolda Lutosławskiego.


1 października 2015 roku warszawskim Lotnisku Chopina (Terminal A) otworzony zostanie Chopin Music Spot. O godz. 10.00 na konferencji inaugurującej wydarzenie zagra Włodek Pawlik – zdobywca nagrody Grammy oraz Staś Makuracki – jedenastoletni pianista z Warszawy.

Chopin Music Spot to strefa promująca muzykę fortepianową na warszawskim Lotnisku Chopina. Jej otwarcie zbiega się w czasie z rozpoczęciem XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Instalacja, której głównym elementem jest koncertowy fortepian Boston Performance wyprodukowany przez legendarną firmę Steinway & Sons, będzie towarzyszyła pasażerom i gościom lotniska przez ponad rok. Dzięki niej każdy, kto poczuje w sobie artystyczną wenę, będzie mógł zasiąść za klawiszami prawdziwego koncertowego instrumentu najwyższej klasy – wartego kilkaset tysięcy zł Boston Performance Edition. Oczekiwanie na podróż umili także niewidzialny pianista, grający na fortepianie muzykę Chopina.

Z okazji inauguracji Chopin Music Spot przez cały dzień odbywać się będą recitale fortepianowe, wśród wykonawców znajdą się m.in. jazzmani Włodek Pawlik oraz Wojciech Majewski, pianiści klasyczni oraz utalentowani uczniowie warszawskich szkół muzycznych.


Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i Muzeum Łazienki Królewskie zapraszają na wystawę Międzynarodowe konkursy pianistyczne im. Fryderyka Chopina, 1927-2015. Ekspozycja, otwarta tuż przed rozpoczęciem XVII Konkursu Chopinowskiego, przybliża jego historię i dokumentuje znaczenie w muzycznym świecie na przestrzeni ostatnich ośmiu dekad. Wystawę można oglądać bezpłatnie od 28 września do 16 października 2015 roku w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, a także w Internecie w ramach Google Cultural Institute.

Szesnaście Konkursów Chopinowskich zaprezentowanych zostało w wyborze fotografii historycznych, ukazujących pianistów, jury i publiczność. Historię wszystkich edycji, począwszy od 1927 roku, przybliżają wypowiedzi uczestników, jurorów, prasy, a także opinie środowiska muzycznego. Ilustrują one zmiany w postrzeganiu ideału interpretacji muzyki Fryderyka Chopina, a często są świadectwem przemian szerszego kontekstu kulturowo-społecznego. Cytatom towarzyszą informacje dotyczące liczby nadesłanych zgłoszeń, reprezentowanych krajów i wieku uczestników. Zgromadzone materiały pozwalają dostrzec ogólnoświatowe zainteresowanie Konkursem Chopinowskim już od jego początków. Szczególna atmosfera, wysoka ranga wydarzenia i silne emocje towarzyszące zmaganiom uczestników widoczne są w każdym niemal dokumencie prezentowanym na wystawie.

Bezpośredni link do wystawy: https://www.google.com


Głęboka wrażliwość, nieprzeciętny talent, elektryzująca energia i finezja interpretacji – według takiego klucza dobierane były artystki na tegoroczny Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA+ Ladies. Przekonamy się o tym już w trakcie koncertów od 2 do 7 października 2015 roku. We Wrocławiu zagrają wtedy głównie panie.

7 koncertów, na których dla wrocławskiej publiczności wystąpią najwybitniejsze artystki z Austrii, Bułgarii, Hiszpanii, Kanady, Niemiec, Polski i Stanów Zjednoczonych ma pokazać bogactwo kobiecego świata gitary. – Nie chodzi nam tu o rozdzielanie muzyki na damską i męską, bo taki podział zupełnie nie ma sensu. Chcemy raczej przybliżyć publiczności postacie gitarzystek, z których muzyką naprawdę warto się zapoznać – tłumaczy Krzysztof Pełech, gitarzysta i Dyrektor Artystyczny GITARY+. – Na festiwalach gitarowych na świecie panie goszczące jako gwiazdy to zdecydowana mniejszość. Być może jest ich po prostu mniej, a może nie potrafią się przebić. Na szczęście powoli sytuacja się zmienia i rewelacyjnych artystek, które sięgają za gryfy, pojawia się coraz więcej. Jednak nadal gitara jest uważana za bardziej męski instrument. Dlatego teraz chcemy odwrócić te proporcje i przełamać stereotypowe myślenie.

2 października Festiwal GITARA+ rozpocznie koncert duetu wokalno-gitarowego Lagrimosa Beltá. Fenomenalna, zakochana w Hiszpanii gitarzystka, o rosyjsko-izraelskich korzeniach, Laura Young wystąpi wtedy z Frances Pappas, mezzosopranistką z grecko-kanadyjskim pochodzeniem. Ta niesamowita mieszanka kulturowa artystek sprawia, że duet równie swobodnie eksploruje tradycyjną muzykę ludową, jak i utwory z kanonu europejskiej muzyki klasycznej.
Na festiwalu pojawią się też zespoły damsko-męskie. Takie jak CARisMA guitar duo, który wystąpił w czerwcu we Wrocławiu na koncercie z Andreą Bocellim, podczas oficjalnego ogłoszenia programu Europejskiej Stolicy Kultury, oraz austriacka gitarzystka Julia Malischnig (na zdjęciu) i światowej sławy tenor, Jacques le Roux z Johannesburga.

Wśród recitali będziemy mogli usłyszeć znakomitą polską artystkę Beatę Będkowską-Huang, która, choć w Polsce nadal jest słabo znana, to w Niemczech i na Zachodzie króluje w czołówce najlepszych klasyków europejskich. Do Wrocławia przyjedzie również Martha Masters, czyli „pierwsza dama gitary klasycznej z USA”, pełniąca funkcję Prezesa Guitar Foundation of America.

3 października w jazzowym klubie muzycznym Vertigo zagra też niezrównana Susan Weinert. Ta niemiecka gitarzystka i kompozytorka zachwyca tym, że łączy w swoje grze jazz, swing oraz latynoską energię. Weinert potrafi być łagodna, ciepła i liryczna, choć nieraz jej koncerty przybierają ostry, rockowy charakter.

Nazwisko głównej gwiazdy Festiwalu GITARA+ nadal pozostaje tajemnicą. Wiadomo jednak, że na koncert finałowy zaplanowano zaprosić topowe gwiazdy muzyki flamenco. Koncert finałowy ma odbyć się 7 października w największej sali Narodowego Forum Muzyki, wkrótce po jego otwarciu.

W tym roku program Festiwalu GITARA+ został tak skondensowany w czasie, by miłośnicy muzyki gitarowej spoza Wrocławia mieli ułatwiony udział we wszystkich koncertach. Wiadomością, która również może przyciągnąć fanów gitary, jest też fakt, że po raz pierwszy większość festiwalowych koncertów będzie bezpłatnych.

Więcej informacji – na stronie: www.gitaraplus.pl


Koncert Prawykonań Utworów Akordeonowych odbędzie się 2 października 2015 roku o godz. 19:00 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie (ul. Basztowa 9). Wydarzenie ma na celu prezentację wysokiej jakości artystycznych kompozycji z udziałem akordeonu jeszcze nie prezentowanych publicznie, stworzonych przez młodych krakowskich kompozytorów.

W drugiej edycji koncertu zostaną wykonane utwory krakowskich kompozytorów, zdobywców nagród i wyróżnień na konkursach kompozytorskich. Szymona Stanisława Strzelca Stadia Lazuru w czerni i bieli na akordeon, wiolonczelę i warstwę elektroakustyczną (2013-2014), Macieja Zimki Schwarzer Weg na wiolonczelę i akordeon (2013), Sonata na akordeon (2015) i Between Paths na akordeon (2015), Juliana Gołosza Dissoi logoi na dwa akordeony i niemuzyka (2015) oraz Bożeny Boba-Dygi Kształty na głos, wiolonczelę i dwa akordeony (2015). Wykonawcami koncertu będą: Wiesław Ochwat (akordeonista, obecnie doktorant Akademii Muzycznej w Krakowie), Maciej Zimka (akordeonista i kompozytor, stypendysta Stypendium Twórczego Miasta Krakowa), Bożena Boba-Dyga (artystka polisensoryczna: śpiewaczka, poeta, konserwator dzieł sztuki i designer) oraz Aleksandra Lelek (wiolonczelistka, obecnie doktorantka w Akademii Muzycznej w Krakowie, stypendystka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa).

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Projekt jest współfinansowany ze środków gminy miejskiej Kraków.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


24. edycja Międzynarodowego Festiwalu „Drum Fest” odbędzie się w dniach 2-28 października 2015 roku.

Bogaty program festiwalu obejmuje koncerty, recitale solowe, warsztaty, przemarsze oraz międzynarodowe konkursy perkusyjne. Jak co roku Śląsk gościć będzie znakomitych przedstawicieli różnych gatunków muzycznych światowej oraz polskiej sceny muzycznej, w tym m.in. jazzu, muzyki klasycznej, bluesa, rocka progresywnego oraz muzyki elektronicznej. Wydarzenia festiwalowe odbędą się w salach koncertowych kilku miast południowej Polski, tj. w Opolu, Gliwicach, Chorzowie, Tychach, Katowicach, Wałbrzychu, Wrocławiu oraz Ozimku, Dobrzeniu Wielkim i Krapkowicach.

Gwiazdami tegorocznego festiwalu będą muzycy polskiej i zagranicznej sceny muzycznej. Jordan Rudess (Dream Theater) wykona swój koncert Explorations for keyboard and orchestra z Orkiestrą symfoniczną Filharmonii Opolskiej oraz recital na elektronicznych instrumentach klawiszowych. Wystąpią: Steve Smith & Vital Information New York City Edition, Steve Gadd ze swoim zespołem, dając jedyny w Polsce koncert z okazji jubileuszu 70. urodzin (perkusisty Erica Claptona, Kate Bush czy Paula Simona), Tony MacAlpine ze swoim zespołem, Terry Bozzio z recitalem perkusyjnym na największym zestawie perkusyjnym na świecie, Tony Levin (basista Petera Gabriela, Yes i Pink Floyd) z projektem Stick Men, John Tempesta - perkusista The Cult, a także Dean Brown, Rick Latham, Anders Astrand.

Więcej informacji – na stronie: www.drumfest.pl oraz profilu FB: https://www.facebook.com/drumfest.opole

Więcej


Po emocjach związanych z jubileuszem pięćdziesięciolecia „Wratislavii Cantans” Narodowe Forum Muzyki zaprasza na koncert inaugurujący sezon Orkiestry Symfonicznej NFM, który odbędzie się 2 października 2015 roku. Na wrocławskiej scenie zespołowi towarzyszyć będzie znakomita pianistka Alice Sara Ott.

Alice Sara Ott (na zdjęciu) jest 27-letnią artystką o nieprzeciętnej urodzie (w żyłach pianistki płynie niemiecka i japońska krew). Swą edukację w salzburskim Mozarteum rozpoczęła jako „cudowne dziecko” w wieku zaledwie dwunastu lat. W 2008 roku, po triumfach Ott na prestiżowych konkursach pianistycznych, firma fonograficzna Deutsche Grammophon zaproponowała jej kontrakt dotyczący nagrań na wyłączność. Dotychczas w ramach tej współpracy zrealizowano siedem albumów. Na trzecim z nich znalazło się koncertowe nagranie dzieła, które zabrzmi również podczas piątkowego wieczoru w siedzibie NFM: I Koncertu fortepianowego b-moll Piotra Czajkowskiego.

Po przerwie zabrzmi jeden z chętniej grywanych utworów Witolda Lutosławskiego: Koncert na orkiestrę z 1954 roku. Dzieło to, w interesujący sposób łączące mazowiecki folklor z barokową polifonią i współczesnymi technikami kompozytorskimi, było w czasach swego powstania zapowiedzią przełamywania socrealizmu jako obowiązującej wtedy „metody twórczej”.


Departament Dziedzictwa Kulturowego MKiDN zaprasza na promocję najnowszej publikacji Departamentu - Dziedzictwo Fryderyka Chopina. Kolekcja Boutroux-Ferrà w Valldemossie dr Bożeny Schmid-Adamczyk, pod redakcją Ewy Sławińskiej-Dahlig, która odbędzie się 2 października 2015 roku o 12.00 w Zamku Królewskim w Warszawie.

Książka poświęcona jest największej w świecie prywatnej kolekcji chopinowskiej w Valldemossie na Majorce. Ukazuje się w serii „Poza Krajem”, udostępniającej wiedzę o skarbach polskiej kultury za granicą i upamiętniającej polskie, bądź z Polską związane zbiory artystyczne, piśmiennicze i archiwalne. Publikacja została opatrzona wstępem Minister Małgorzaty Omilanowskiej i rekomendacją Krystiana Zimermana.

Więcej


Światowe prawykonanie Veni sancte spiritus Pawła Łukaszewskiego – kompozycji na chór a cappella opartej na łacińskiej sekwencji o Duchu świętym, odbędzie się w piątek, 2 października 2015 roku o godz. 19.30 w Filharmonii Krakowskiej.

 W wykonaniu Orkiestry i Chóru Filharmonii Krakowskiej pod batutą Martyna Brabbinsa usłyszymy także utwory: Przybądź Duchu Święty Henryka Mikołaja Góreckiego, Toward the Unknown Region Ralpha Vaughana Williamsa oraz VII Symfonię A-dur Ludwiga van Beethovena.

Koncert zostanie powtórzony w sobotę 3 października 2015 roku o godz. 18.00.


Na koncercie, który odbędzie się 2 października w Filharmonii Świętokrzyskiej, znana altowiolistka Katarzyna Budnik-Gałązka (na zdjęciu) wykona Andante i rondo węgierskie op. 35 na altówkę i orkiestrę C. M. von Webera oraz, zamówiony w ramach programu Instytut Muzyki i Tańca „Kompozytor – rezydent”, Koncert na altówkę i orkiestrę smyczkową Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej (pierwsze wykonanie w Kielcach). Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Monika Wolińska.

23 lutego 2016 roku artystka-rezydentka wystąpi w podwójnej roli – altowiolistki i skrzypaczki. W programie recitalu – utwory na altówkę solo oraz na altówkę i skrzypce z towarzyszeniem harfy A. Baxa, Piotra Mossa (Solo VI na altówkę solo), C. Saint-Saënsa, Krzysztofa Pendereckiego (Cadenza na altówkę solo), M. de Falli oraz N. Paganiniego. Wraz z Katarzyną Budnik-Gałązką wystąpi harfistka Zuzanna Elster. Zwieńczeniem rezydencji będzie koncert w dniu 17 czerwca 2016 roku. W programie koncertu, m.in. Serenada na wiolonczelę i orkiestrę w transkrypcji na altówkę Mieczysława Karłowicza oraz Symfonia koncertująca Es-dur KV 364 na skrzypce i altówkę W.A. Mozarta. Wykonawcami będą Katarzyna Budnik-Gałązka (altówka), Anna Staśkiewicz (skrzypce) i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Jacka Rogali.

Rezydencja jest współorganizowana i współfinansowana przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Artysta – rezydent”. Organizatorem rezydencji Katarzyny Budnik-Gałązki jest Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach.


Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza na Koncert inaugurujący sezon 2015/2016.

3 października 2015 roku usłyszymy najsłynniejsze arie i najpiękniejsze fragmenty oper i baletów, które zaprezentowane zostaną w tym sezonie na poznańskiej scenie, m. in. Carmen, Traviata, Nabucco, Halka, Dziadek do orzechów. Zapowiedziane też zostaną muzycznie czekające nas premiery – Jenufy Leoša Janáčka czy Borysa Godunowa Modesta Musorgskiego.

Wykonają je zarówno doskonale znane publiczności gwiazdy poznańskiej sceny – m. in. Barbara Kubiak, Piotr Friebe, Jerzy Mechliński, Marian Kępczyński, jak i niezwykle obiecujący młodzi śpiewacy. Chór i orkiestrę Teatru poprowadzi maestro Gabriel Chmura, a wieczór uświetni również występ zespołu baletowego. Całość połączy opowieścią Krzysztof Szaniecki.


W ramach przedtaktu i zapowiedzi III Międzynarodowego Festiwalu im. K. Pendereckiego w Zabrzu grupa NieTak weźmie udział w niezwykłym happeningu promującym to wydarzenie. Przy wylocie Sztolni Królowa Luiza w centrum Zabrza (ul. Miarki 8) powstanie wielkoformatowy mural inspirowany rękopisami i szkicami partytur patrona festiwalu. Na ostateczny wygląd dzieła wpływ będzie miała muzyka samego mistrza Pendereckiego wykonywana na żywo przez Sinfoniettę Cracovię pod dyrekcją Jurka Dybała.

Koncert towarzyszący pracy artystów malarzy odbędzie się w sobotę, 3 października 2015 roku o godz. 14.00, finał happeningu potrwa do godziny 16.00. Usłyszeć będzie można przekrój dzieł Krzysztofa Pendereckiego zwieńczony Sinfoniettą nr 3 "Kartki z nienapisanego dziennika" - utworem, którego premiera wersji kwintetowej otworzyła pierwszą edycję tego festiwalu w Zabrzu.

- Wierzę, że tego typu akcje, możliwe dzięki otwartości miasta, bardzo przyczyniają się do wzrostu zainteresowania tzw. "muzyką współczesną". Najlepszym tego potwierdzeniem jest ogromna i stale rosnąca popularność naszego wyjątkowego festiwalu w wyjątkowym miejscu - 320 metrów pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu. Już dziś zapraszam na jego 3. edycję! - mówi dyrektor Festiwalu i Sinfonietty Cracovii - Jurek Dybał.

Sinfonietta Cracovia specjalizuje się w wykonawstwie muzyki Krzysztofa Pendereckiego, który jest jednym z jej założycieli i przewodniczącym honorowej rady artystycznej krakowskiego zespołu. Grupa NieTak to pierwsza profesjonalna agencja artystyczna powstała z myślą o rozpowszechnianiu sztuki ulicznej graffiti.


W związku z zakończeniem obchodów 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza 3 października 2015 roku o godz.19:00 wszystkich miłośników muzyki poważnej na wyjątkowy wieczór poświęcony wybitnemu polskiemu kompozytorowi i dyrygentowi – Andrzejowi Panufnikowi.

Wielki polski kompozytor o światowej sławie wpisał sie w historię Powstania Warszawskiego jako autor muzyki do pieśni Warszawskie dzieci, która jest znana wszystkim Polakom. Przez wiele lat przebywał na emigracji, jednak w jego twórczości zawsze pojawiały się nawiązania do historii Polski. Arcydzieł tego artysty będzie można posłuchać w aranżacji na fortepian, wiolonczelę oraz kwartet smyczkowy.

W programie: Reflections, Dreamscape i Kwartet smyczkowy nr 3 „Wycinanki”. Wystąpią: Tomasz Strahl – wiolonczela, Ryszard Alzin – fortepian i Opium String Quartet.

Koncert odbędzie się w Sali Pod Liberatorem. Zaproszenia do odbioru w kasie MPW.


Koncerty XVI Warszawskiego Festiwalu Organowego „Organy Śródmieścia” odbywać się będą w każdą niedzielę września i października 2015 roku w stołecznych kościołach.

Z recitalami organowymi wystąpią: Bogdan Narloch, Katarzyna Olszewska, Andrzej Sochocki, Hartwig Barte-Hanssen (Niemcy), Józef Kotowicz, Gabriele Catalucci (Włochy), Adam Klarecki i Przemysław Kapituła.

ZOBACZ: harmonogram koncertów


Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus zaprasza na koncert pt. Święto Muzyki, którym zainauguruje Nowy Sezon Artystyczny.

W niedzielę, 4 października 2015 roku o godz. 18:00 w Auli UAM w Poznaniu zespół pod batutą maestry Agnieszki Duczmal wystąpi wspólnie z pianistą Pawłem Wakarecym – laureatem licznych nagród na międzynarodowych konkursach, w tym zdobywcy wyróżnienia oraz Nagrody specjalnej dla najlepszego Polaka na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2010 roku.

W programie koncertu znajdzie się słynna Toccata i fuga d-moll Jana Sebastiana Bacha w aranżacji Jakuba Kowalewskiego, III Sinfonietta na orkiestrę smyczkową Krzysztofa Pendereckiego i Kwintet fortepianowy a-moll op. 84 Edwarda Elgara w aranżacji Agnieszki Duczmal.


Recital autorski Cezarego Macieja Dąbrowskiego pt. Słowo jak muzyka odbędzie się 4 października 2015 roku o godz. 17.00 na Scenie na Smolnej 9 Domu Kultury Śródmieście w Warszawie.

Wstęp wolny.


Koncert Profesor Mirosław Ławrynowicz In Memoriam w 10. rocznicę śmierci odbędzie się w poniedziałek, 5 października 2015 roku o godz. 19.00 w Sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Wystąpią wychowankowie Profesora: Maria Machowska, Agnieszka Marucha skrzypce, Katarzyna Budnik-Gałązka altówka, Wojciech Koprowski, Janusz Wawrowski, Andrzej Gębski skrzypce oraz Warszawska Orkiestra Smyczkowa im. Zenona Brzewskiego pod dyrekcją Andrzeja Gębskiego.

W programie: Henryk WieniawskiEtiudy-Kaprysy op. 18 na skrzypce z towarzyszeniem drugich skrzypiec, Carl Maria von Weber – Andante e rondo ongarese op. 35 na altówkę i orkiestrę, Igor Frołow, Fritz Kreisler – Miniatury.


Orkiestra Sinfonia Varsovia zaprasza na recitale uczestników XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Koncerty będą odbywały się codziennie, od 5 do 15 października 2015 roku o godz. 19:00 w Auli przy ul. Grochowskiej 272 w Warszawie. Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny.

78 młodych pianistów od soboty 3 października walczy na scenie Filharmonii Narodowej o zwycięstwo w jednym z najważniejszych konkursów pianistycznych na świecie.

- Podobnie jak pięć lat temu, chcemy umożliwić mieszkańcom prawobrzeżnej Warszawy kontakt z uczestnikami Konkursu Chopinowskiego. Zaprosimy kilkunastu, naszym zdaniem najlepiej rokujących artystów do występów w naszej siedzibie przy Grochowskiej 272 – mówi Janusz Marynowski, Dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia. - Każdy, kto z różnych przyczyn nie będzie mógł wysłuchać przesłuchań konkursowych, może przyjechać do nas i wieczorem posłuchać na żywo muzyki Chopina w wykonaniu tych samych artystów. Podobne koncerty zorganizowaliśmy pięć lat temu, przy okazji poprzedniego Konkursu Chopinowskiego – cieszyły się ogromnym zainteresowaniem słuchaczy.

Partnerem tego cyklu jest KAWAI.


Prof. Stanisław Firlej, jeden z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów, artysta i pedagog, który wykształcił blisko 80 wiolonczelistów, wykładając w uczelniach w Łodzi i we Wrocławiu, zostanie 8 października 2015 roku uhonorowany tytułem doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Łodzi. W związku z tym wydarzeniem i 70. urodzinami, które Profesor obchodził w ubiegłym roku, łódzka Akademia wydała płytę Stanisław Firlej w 70. rocznicę urodzin. Promocja płyty połączona z koncertem odbędzie się 6 października 2015 roku o godz. 18.00 w Sali Kameralnej uczelni (przy al. 1 Maja 4). Wstęp wolny.

Płyta Stanisław Firlej w 70. rocznicę urodzin zawiera nagrania kompozycji na wiolonczelę i fortepian Fryderyka Chopina, Piotra Czakowskiego, Antonina Dvořáka i Davida Poppera w wykonaniu jubilata i jego żony – Anny Wesołowskiej-Firlej, cenionej pianistki i kameralistki, profesora Akademii Muzycznej w Łodzi. Wszystkie nagrania zarejestrowane na płycie pochodzą z archiwum Polskiego Radia. W dołączonej do płyty książeczce znajduje się wiele zdjęć dokumentujących wspólne dokonania artystyczne duetu Firlejów, biogramy wykonawców oraz ciekawe teksty poświęcone osiągnięciom artysty, napisane przez Stanisława Dybowskiego, Dominika Połońskiego i Agatę Jarecką.

Promocja płyty połączona będzie z koncertem w wykonaniu Firlejów. W programie koncertu znajdą się: Etiuda op. 25 nr 7 i wybrane części z Sonaty op. 65 na wiolonczelę i fortepian Fryderyka Chopina oraz Tarantella op. 33 Davida Poppera i Nokturn op. 19 nr 4 Piotra Czajkowskiego. Podczas promocyjnego spotkania rozmowę z wykonawcami przeprowadzi prof. Agata Jarecka, wiolonczelistka, jedna z wychowanek prof. Firleja, pomysłodawczyni i redaktorka płyty.

Dwa dni później, 8 października 2015 roku, w Sali koncertowej Akademii odbędzie się uroczysta inauguracja roku akademickiego połączona z nadaniem tytułu doktora honoris causa prof. Stanisławowi Firlejowi, który wygłosi podczas uroczystości wykład Dzieło i wykonanie.