Polmic - FB

calendar of events

2013 2014 2015 2016 2017
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Requiem Wolfganga Amadeusa Mozarta zabrzmi 1 listopada 2015 roku o godz. 20.00 w krakowskim kościele św. Katarzyny (ul. Augustiańska 7). Jeden z najsłynniejszych utworów żałobnych w historii muzyki wykona Capella Cracoviensis prowadzona przez Jana Tomasza Adamusa.

Mozart pisał Requiem d-moll na łożu śmierci, w 1791 roku. Nie zdołał dokończyć swojego dzieła – wykończenia poszczególnych partii wokalnych i instrumentalnych dokonali Joseph Eybler oraz Franz Xaver Süssmayr. Pierwsze wykonanie kompozycji miało miejsce 14 grudnia 1793 roku w posiadłości hrabiego Franza von Walsegga pod Wiedniem.

Program koncertu: Warum ist das Licht gegeben dem Mühseligen op. 74 nr 1 – J. Brahms; Requiem d-mol KV 626 – W.A. Mozart. Wykonawcy: Capella Cracoviensis na historycznych instrumentach, Jan Tomasz Adamus – dyrygent; Michalina Bienkiewicz, Antonina Ruda, Magdalena Łukawska – sopran; Helena Poczykowska, Łukasz Dulewicz, Dorota Dwojak-Tlałka – alt; Piotr Szewczyk, Szczepan Kosior, Karol Kusz – tenor; Jacek Ozimkowski, Sebastian Szumski, Marek Opaska – bas.
 


Na zakończenie festiwalu „Praska Jesień w Świątyniach”, w niedzielę 1 listopada 2015 roku o godz. 18.45 w Bazylice Katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana w Warszawie (ul. Floriańska 3) odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Warsaw Camerata à la carte!”. Wstęp wolny.

Tym razem publiczność biorąca udział w muzycznym referendum wybrała arcydzieło Wolfganga Amadeusza Mozarta – Requiem d-moll KV 626. Ta piękna i poruszająca muzyka zabrzmi w wykonaniu znakomitych solistów. Wystąpi: Justyna Stępień – sopran, Anna Radziejewska – mezzosopran, Aleksander Kunach – tenor i Artur Janda. Partie chóralne wykona Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, którym kieruje Grzegorz Pecka. Artystom tradycyjnie towarzyszyć będzie orkiestra Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kosa-Nowickiego.

Projekt realizowany dzięki dotacji m.st. Warszawy w latach 2014-2016 to nowatorskie przedsięwzięcie muzyczne, w którym publiczność, a nie organizator, wybiera program koncertów. Dzięki temu słuchacze sami decydują o kształcie repertuaru poszczególnych wydarzeń, które regularnie odbywają się na warszawskiej Pradze.

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


Capella Cracoviensis zaprasza na matinée – cykl koncertów edukacyjnych dla juniorów i seniorów. Jesienne matinée to dziewięć koncertów rozpiętych między 7 października a 9 grudnia 2015 roku, koncertów, które wprowadzają w świat muzyki klasycznej, od renesansu po romantyzm.

W teatrze będącym częścią miasta-ogrodu, wspaniałego kompleksu szpitalnego w Kobierzynie – wpisanego do rejestru zabytków miejsca o atmosferze kurortu, powstałego z początkiem XX wieku. Zawsze w środy, o godz. 11:00. Dzięki programowi Kultura Dostępna realizowanemu przez Narodowe Centrum Kultury wstęp na wszystkie matinées jest bezpłatny.

Cykl matinée jest okazją do spotkań z artystami, uczestnictwa w kulturze, poszerzenia wiedzy o europejskim dziedzictwie i, nade wszystko, kontaktu z muzyką na najwyższym poziomie.

ZOBACZ: program koncertów


Światowe prawykonanie ostatniej, nieznanej kompozycji zmarłego przed pięcioma laty Henryka Mikołaja Góreckiego - oratorium Sanctus Adalbertus – odbędzie się 4 listopada 2015 roku o godz. 20:00 w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie (ul. Marii Konopnickiej 17). Wydarzenie stanowić będzie kulminację obchodów jubileuszu 70-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

O wykonaniu monumentalnego dzieła, poświęconego postaci pierwszego patrona Polski, św. Wojciecha, mówiono od lat. Henryk Mikołaj Górecki napisał je już w 1997 roku dla upamiętnienia 1000. rocznicy męczeńskiej śmierci praskiego biskupa. Oratorium miało być wykonane podczas pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski i jemu dedykowane. Do publicznej prezentacji dzieła nigdy jednak nie doszło. Coraz rzadziej komponujący, borykający się z kłopotami zdrowotnymi kompozytor zmarł w listopadzie 2010 roku, pozostawiając bez odpowiedzi pytanie o premierę Sanctus Adalbertus.

Ukończone oratorium odnalazł już po jego śmierci syn kompozytora – Mikołaj Górecki. Za zgodą rodziny światową premierę ostatniego dzieła jednego z najwybitniejszych polskich twórców XX wieku zaplanowano pięć lat po śmierci kompozytora, w ramach obchodów jubileuszu 70-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, z którym Górecki związany był przez całe swoje artystyczne życie. Najstarsze i największe wydawnictwo muzyczne w Polsce powstało w 1945 roku, gromadząc w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat olbrzymi dorobek: poczynając od partytur kompozytorów dawnych i współczesnych, po ważne pozycje leksykograficzne, książkowe na temat historii i teorii muzyki, audiobooki i publikacje pedagogiczne.

Oprócz Sanctus Adalbertus op. 71 na sopran, baryton, chór mieszany i wielką orkiestrę H.M. Góreckiego podczas koncertu usłyszymy również skomponowaną specjalnie na tę okazję uroczystą Fanfarę Pawła Mykietyna oraz Odwieczne pieśni op. 10 Mieczysława Karłowicza. Wśród wykonawców znajdą się: Wioletta Chodowicz – sopran, Artur Ruciński – baryton, Chór Polskiego Radia, Chór Filharmonii Krakowskiej i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Jacka Kaspszyka.

Koncert zostanie powtórzony 11 listopada 2015 roku w siedzibie NOSPR w Katowicach.

Więcej informacji – na stronie: www.pwm.com.pl


4 listopada 2015 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie odbędzie koncert zatytułowany Sonet jesienny. Wystąpi kontratenor Jan Jakub Monowid, któremu towarzyszyć będzie pianistka Beata Szebesczyk.

W programie: 3 Sonetti di Petrarca S. 270b Franciszka Liszta, Sonety Szekspira Pawła Mykietyna oraz 7 Sonnets of Michelangelo op. 22 Benjamina Brittena.

Bilety w cenie 15 zł w sprzedaży od 29 października 2015 roku w kasie biletowej UMFC (od poniedziałku do piątku w godz. 16.00-19.00) bądź przez stronę www.umfc.bilety24.pl


Koncert w ramach Dni Jana Pawła II „Świętość” odbędzie się 4 listopada 2015 roku o godz. 20.15 w Bazylice Franciszkanów przy pl. Wszystkich Świętych w Krakowie. Wystąpi Orkiestra i Chór Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Zespół Wokalny Wydziału Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej pod batutą Pawła Przytockiego.

W programie koncertu znajdą się utwory sakralne Henryka Mikołaja Góreckiego: Kyrie op. 83 oraz Totus Tuus op. 60 (kompozycja oparta na wezwaniu, które towarzyszyło pontyfikatowi Jana Pawła II), a także Krzysztofa Pendereckiego: Agnus Dei w wersji na orkiestrę smyczkową i Chaconne na orkiestrę smyczkową (skomponowana na wieść o śmierci polskiego papieża). Wieczór zwieńczy wykonanie utworu Metamorphosen TrV 290 Richarda Straussa.

Wstęp wolny.


Pomorskie Towarzystwo Muzyczne zaprasza na XIV Koncert Towarzyski Marek Wakarecy in memoriam, który odbędzie się 4 listopada 2015 roku o godz. 19.00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa w Toruniu. Wystąpią skrzypkowie Jakub Jakowicz oraz Krzysztof Jakowicz z towarzyszeniem Orkiestry Smyczkowej dla Marka, złożonej z muzyków – przyjaciół zmarłego tragicznie przed czterema laty dyrektora Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Marek Wakarecy był znanym toruńskim muzykiem, działaczem społecznym i samorządowym. Pełnił funkcję dyrektora naczelnego orkiestry, która w 2006 roku została przemianowana na Toruńską Orkiestrę Symfoniczną. W 1997 roku powołał do życia Międzynarodowy Letni Festiwal „Toruń – Muzyka i Architektura”, a w 2005 roku Międzynarodowy Festiwal Haendlowski. Przez długi czas był wiceprezesem Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego. Koncert poświęcony pamięci muzyka planowany jest w pobliżu rocznicy jego tragicznej śmierci w wypadku samochodowym, 7 listopada 2011 roku.

Program koncertu wypełnią utwory, które Marek Wakarecy doskonale znał i sam był ich wykonawcą. Będą to m.in. dzieła Antonia Vivaldiego (Sonata G-dur RV71, Sonata F-dur RV70, Koncert a –moll op. 3 nr 8 na dwoje skrzypiec), Tomaso Albibioniego (Adagio g-moll), Jana Sebastiana Bacha (Aria ze Suity orkiestrowej D-dur nr 3 BWV 1068) oraz Henryka Mikołaja Góreckiego (Trzy utwory w dawnym stylu). Koncert poprowadzi Magdalena Cynk i Justyna Sawicka.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Dworu Artusa od 29 października. Liczba miejsc ograniczona.


Światowe premiery utworów Henryka Mikołaja Góreckiego i Pawła Mykietyna, konferencja naukowa, premiery monografii, albumów i wystaw oraz spotkania z niezwykłymi ludźmi, którzy tworzyli polską i światową historię muzyki – to wydarzenia zaplanowane w ramach obchodów Jubileuszu 70-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Rok 2015 jest dla PWM rokiem szczególnym i to nie tylko z powodu Jubileuszu. Wszystko wskazuje na to, że będzie dla nas przełomowy, otwierający nową kartę w historii wydawnictwa. – powiedział Adam Radzikowski, Prezes Zarządu i Dyrektor Naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. – W tym roku uchwalona została specjalna ustawa, która pozwala naszą spółkę przemienić w państwową instytucję kultury. PWM wróci pod skrzydła resortu kultury. Dlatego postanowiliśmy tak zorganizować ten Jubileusz, aby podkreślić że jesteśmy, będziemy i mamy ambitne plany na kolejne lata. A przede wszystkim, że otwiera się wreszcie duża szansa, aby te plany zrealizować.

Cykl wydarzeń uświetniających 70-lecie PWM rozpocznie się na początku listopada 2015 roku. Kulminacyjnym punktem jubileuszu będzie światowa premiera oratorium Sanctus Adalbertus op. 71 na sopran, baryton, chór mieszany i wielką orkiestrę symfoniczną Henryka Mikołaja Góreckiego. Koncert odbędzie się 4 listopada 2015 roku o godz. 20.00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków (ul. Marii Konopnickiej 17). W programie uroczystego wieczoru zabrzmi również skomponowana specjalnie na tę okazję Fanfara Pawła Mykietyna oraz Odwieczne pieśni op. 10 Mieczysława Karłowicza. Wystąpią wybitni polscy artyści: Wioletta Chodowicz – sopran, Artur Ruciński – baryton, Chór Polskiego Radia, Chór Filharmonii Krakowskiej oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Jacka Kaspszyka.

W ramach Jubileuszu, 3 listopada 2015 roku będzie miała miejsce konferencja naukowa Idea – Zapis – Brzmienie. Obchody uświetni także premiera filmu dokumentalnego Violetty Rotter-Kozery oraz wydanie monografii 70-lat Polskiego Wydawnictwa Muzycznego Małgorzaty Gąsiorowskiej i albumu 70 na 70, dokumentującego prace znakomitych grafików i plastyków, które przez 70 lat stanowiły oprawę wydawnictw nutowych i książkowych PWM (wyboru dokonała specjalizująca się w dziedzinie sztuk wizualnych dziennikarka Radia Kraków Justyna Nowicka). W Centrum Kongresowym ICE Kraków będzie można rónież podziwiać wystawę Portrety polskiej muzyki cenionego grafika i rysownika Daniela de Latour.

Obchody jubileuszu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego odbywają się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jubileuszowy koncert transmitowany będzie na antenie Programu 2 Polskiego Radia. Wydarzenie zarejestruje również Narodowy Instytut Audiowizualny.

Więcej informacji – na stronie: www.pwm.com.pl


Z okazji przypadającego w tym roku 50-lecia premiery Rękopisu znalezionego w Saragossie Wojciecha Jerzego Hasa Centrum Technologii Audiowizualnych, sukcesor Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu, w której realizowano część zdjęć do filmu, zaprasza 4 listopada 2015 roku o godz. 19.00 na koncert jubileuszowy. Podczas wydarzenia w Studiu Filmowym im. Zbyszka Cybulskiego zabrzmi m.in. muzyka z dzieła Hasa, skomponowana przez Krzysztofa Pendereckiego. Spotkanie poprowadzi Wanda Ziembicka-Has, wdowa po reżyserze.

Premiera wyjątkowego dzieła Wojciecha Jerzego Hasa, opartego na powieści Jana Potockiego, odbyła się w 1965 roku. W filmie niezapomniane role stworzyli m.in. Zbyszek Cybulski, Gustaw Holoubek, Leon Niemczyk, Iga Cembrzyńska, Beata Tyszkiewicz, Barbara Krafftówna i Bogumił Kobiela. Oprócz znakomitego aktorstwa, Rękopis znaleziony w Saragossie wyróżniają także doskonałe zdjęcia, realizowane m.in. we wrocławskich plenerach i atelier Wytwórni Filmów Fabularnych, a także oryginalne kostiumy, które będzie można wraz z lektyką z filmu obejrzeć w CeTA, oraz scenografia, której projekty, autorstwa Tadeusza Kosarewicza, zostaną podczas wydarzenia po raz pierwszy publicznie zaprezentowane. Integralny, niezwykle istotny, element dzieła Hasa stanowi muzyka, autorstwa Krzysztofa Pendereckiego, stanowiącą w tamtych czasach awangardowe połączenie utworów orkiestrowych i muzyki elektronicznej.

Głównym punktem programu koncertu jubileuszowego będzie wykonanie suity ze skomponowanej przez Maestro Pendereckiego oryginalnej ścieżki dźwiękowej do filmu. Program dopełnią dwie kompozycje związane z dziełami Jana Potockiego i Wojciecha Jerzego Hasa: koncertowa wersja fragmentów opartego na powieści baletu Rafała Augustyna, który z powodzeniem wystawiany był w Operze Wrocławskiej, a także napisany specjalnie na tę okazję utwór utalentowanego twórcy najmłodszego pokolenia Adama Porębskiego– mówi dr Robert Banasiak, dyrektor Centrum Technologii Audiowizualnych.

Utwory podczas koncertu wykona Sound Factory Orchestra, założona i kierowana przez dyrygenta i kompozytora Roberta Kurdybachę. Rekonstrukcji orkiestrowych fragmentów muzyki Krzysztofa Pendereckiego do filmu dokonał Tomasz Chmiel z Akademii Muzycznej w Krakowie. Do projektu zaproszeni zostali także artyści multimedialni odpowiedzialni za wizualizacje – Bartłomiej Szlachcic z CeTA oraz Maciej Walczak i Paweł Lisek, a także Dariusz Jackowski – specjalista CeTA w zakresie zastosowania systemów generatywnych i programowania audio.

Jubileuszowy koncert będzie również okazją do zaprezentowania muralu inspirowanego filmem Rękopis znaleziony w Saragossie, zaprojektowanego przez Annę Kiszkę, studentkę Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu i wybranego w internetowym głosowaniu.

Współorganizatorem wydarzenia jest Związek Kompozytorów Polskich. Wsparcia udzielają także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miasto Wrocław, Instytut Muzyki i Tańca oraz ZAiKS. Patronem merytorycznym jest Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, natomiast radio RMF Classic współpracuje redakcyjnie.

Wstęp wolny. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc organizatorzy proszą o wcześniejszą rezerwację mailową (pr@filmstudioceta.pl) i odbiór wejściówek.


Opera tworzona jednocześnie przez siedmiu kompozytorów, tenorzy wybierani na castingach w Berlinie i Lady Gaga jako jedna z inspiracji – Scena Młodych, nowatorski cykl realizowany przez Warszawską Operę Kameralną, po raz kolejny przekracza granice i łamie konwenanse. 3. edycja projektu, w ramach której zaprezentowane zostaną cztery różne spektakle, potrwa od 30 października do 29 listopada 2015 roku.

Przedsięwzięcie zainauguruje premierowe widowisko Rytuały – MimOpera, na które składa się współczesna opera kameralna Sacred Emily autorstwa Eunho Changa oraz sześć etiud pantomimicznych ilustrowanych muzyką młodych kompozytorów: Adrianny Furmanik-Celejewskiej, Anny Marii Huszczy, Artura Słotwińskiego, Dariusza Przybylskiego, Mateusza Tomasza Wiśniewskiego oraz Marcina Piotra Łopackiego. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem z udziałem Olgi Siemieńczyk i Dawida Dubeca objął Jarosław Praszczałek. Widowisko nie tylko odważnie łączy pantomimę ze współczesną operą, ale oddaje też głos twórcom z generacji Y, którzy opowiadają o bliskich im tematach: walce z rutyną codzienności, poszukiwaniu tożsamości płciowej, potrzebie głębszego sensu w warunkach miejskiego życia.

4 listopada odbędzie się premiera kolejnego spektaklu z cyklu, Dialog Lustra, opowiadającego o relacjach dwóch kobiet na trzech etapach ich życia i eksplorujący temat uzależnienia od drugiej osoby. Inspiracją przy tworzeniu sztuki były m.in. opowiadania Gabriela Garcii Marqueza, Francisa Scotta Fitzgeralda oraz Julio Cortazara. Inscenizacji towarzyszyć będzie muzyka napisana przez Hannę Raniszewską i wykonywana przez Kornelię Grądzką (skrzypce), Dobrawę Czocher (wiolonczela) oraz Stanisława Czyżewskiego i Hannę Raniszewską (fortepian).

Jako trzeci w ramach tej odsłony Sceny Młodych, 20 listopada zostanie zaprezentowany spektakl 7 grzechów głównych, łączący operę i taniec współczesny. To satyryczna opera niemiecka z muzyką Kurta Weilla i librettem Bertolta Brechta. Historia dzieli się na dziewięć części, z których każda kolejna (poza prologiem i epilogiem) jest rozdziałem przypisanym jednemu z grzechów głównych. Realizowany z udziałem zagranicznych artystów i solistów wyłonionych w drodze przesłuchań (m.in. Monika Łopuszyńska, Olga Rusin, Ulrike Hager, Jasin Rammal-Rykała, Hubert Zapiór) spektakl porusza szczególnie dziś aktualny temat kryzysu tożsamości wzmożonego przez narastającą globalną emigrację. W sferze wizualnej spektakl wykorzystuje twórczość Lady Gagi, Madonny, Alexandra McQuenn’a, Jurgena Tellera, Stevena Klein’a, Daido Moriyama i Nan Goldin. Spektakl wyreżyserowała mieszkająca w Londynie Mika Rosenfeld, a kierownictwo muzyczne objął Grzegorz Wierus.

Tegoroczną odsłonę przedsięwzięcia 29 listopada zamknie Wesele Figara w wykonaniu studentów Wydziału Wokalno-Aktorskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Reżyserem spektaklu jest Jitka Stokalska, która dla Warszawskiej Opery Kameralnej reżyserowała już m.in. Cyrulika sewilskiego, Kopciuszka oraz L'elisir d'amore. Dyrygować będzie Janusz Przybylski.

Więcej informacji - na stronie: www.operakameralna.pl/index.php?scena-modych-2015


Recital fortepianowy Michała Szymanowskiego, uczestnika II etapu XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, odbędzie się 4 listopada 2015 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy.

Koncert poprowadzi Barbara Gogol-Drożniakiewicz. W programie znajdą się utwory Fryderyka Chopina: Nokturny op. 27, Barkarola Fis-dur op. 60, Mazurki op. 59, Sonata h-moll op. 58. Recital poprzedzi spotkanie z wykonawcą w sali kameralnej o godz. 18.00.

Michał Szymanowski (ur. 1988) ukończył studia w klasie fortepianu Katarzyny Popowej-Zydroń oraz dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie Zygmunta Rycherta na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Obecnie jest słuchaczem studiów doktoranckich na tej uczelni w klasie Katarzyny Popowej-Zydroń oraz Ewy Pobłockiej. Kontynuuje również studia pianistyczne w Hochschule für Musik Hanns Eisler w Berlinie w klasie Eldara Nebolsina.

Jest laureatem konkursów międzynarodowych i krajowych, zajął m.in. III miejsce oraz otrzymał nagrodę dla najlepszego Polaka w VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego (Bydgoszcz 2010); I miejsce w Konkursie Pianistycznym o Stypendium Yamaha Music Foundation of Europe (Katowice 2011); II miejsce i nagrodę za najlepsze wykonanie Poloneza w The 3rd Asia-Pacific International Fryderyk Chopin Piano Competition (Daegu, Korea Płd., 2015). Koncertuje w Polsce i za granicą (w USA, Japonii, krajach Ameryki Południowej oraz Europy), współpracując z uznanymi orkiestrami i dyrygentami.


Koncert z cyklu „Kompozytorzy poznańscy i ich Goście” odbędzie się 4 listopada 2015 roku o godz. 18.00 w Auli Novej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Będzie to wydarzenie towarzyszące IX Międzynarodowemu Forum Kompozytorów w Poznaniu.

W programie: Krzysztof MeyerQuattro colori op. 24 na klarnet, puzon, wiolonczelę i fortepian (1969-70), Brian Ferneyhough – Cassandra’s Dream Song na flet solo (1970), Kerékfy Márton – Alleluja na skrzypce, altówkę, wiolonczelę i fortepian (2006), Milen Panayotov – En busca de duende na kwartet smyczkowy (2014/2015), Witold Lutosławski Epitafium na obój i fortepian (1979), Georg Katzer – Strahlung/Brechung na kwintet smyczkowy (1991).

Wystąpi Sepia Ensemble – zespół specjalizujący się w wykonawstwie muzyki współczesnej, który powstał w 2012 roku z inicjatywy Artura Kroschela i Rafała Zapały. W jego skład wchodzą absolwenci oraz studenci Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, których łączy szczególne zainteresowanie i pasja wykonywania muzyki najnowszej.


11. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych "Mózg Festival" odbędzie się na przełomie października i listopada 2015 roku w dwóch miastach, Warszawie oraz Bydgoszczy. Wydarzenie potrwa 13 dni i zgromadzi ponad 50 artystów z 9 różnych krajów. Na scenie pojawią się tacy wykonawcy, jak Roscoe Mitchell, William Parker, Jan Jelinek, Jacek Sienkiewicz, 67.5 Minuty Project, Zion Train Sound System czy the Necks.

"Mózg Festival" to spotkanie artystów tworzących i poruszających się we wszystkich rejonach muzyki współczesnej, sztuki performance oraz audio i wideo instalacji, w których muzyka odgrywa istotną rolę. Do udziału w festiwalu zapraszane są wybitne indywidualności świata sztuki oraz młodzi twórcy z całego świata, gdyż jednym z założeń festiwalu jest jego wielokulturowość oraz prezentacje sprzyjające poznawaniu i rozumieniu wieloaspektowości kultur. Festiwal przybliża najnowsze techniki wykonawcze oraz połączenia interdyscyplinarne w nawiązaniu i poszanowaniu dla tradycji.

Wydarzenia inaugurujące tegoroczną edycję festiwalu odbędą się 23 października 2015 roku w Teatrze Powszechnym w Warszawie oraz dzień później w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Już samo preludium, obejmujące instalacje, projekcje, działania performerów i wreszcie koncerty, wypełnione będzie występami postaci legendarnych dla światowej sztuki. Festiwal rozpoczną pokazy performance połączone z instalacją Ja nie płaczę – ja się śmieję grupy Fluxus, którą tworzą: Ann Noël, Eric Andersen oraz Ben Patterson. Polską scenę muzyczną reprezentować będzie trio The Love And Beauty Seekers: Jędrzej Łagodziński na saksofonie tenorowym, Franciszek Pospieszalski na kontrabasie oraz Szymon Gąsiorek na perkusji. Kulminacyjnym punktem wieczoru będzie koncert amerykańskiego jazzmana Roscoe Mitchella z towarzyszeniem Jerzego Mazzolla, Sławka Janickiego oraz Qby Janickiego.

Druga, warszawska odsłona festiwalu potrwa od 28 do 31 października 2015 roku. Podczas czterech wieczorów w sali Teatru Powszechnego siedmiu artystów, w tym muzyk i performer Artur Maćkowiak, wokalistka Hania Piosik czy niezależny twórca Jacek Sienkiewicz, zaprezentuje swoją twórczość w serii występów solowych. Równolegle, 30 października w klubie Mózg w Bydgoszczy, odbędzie się koncert solowy tokijskiego muzyka Morihide Sawada.

W dniach 5-7 listopada 2015 roku, ponownie w Teatrze Polskim oraz klubie Mózg w Bydgoszczy będą miały miejsce kolejne działania koncertowe i audio-wizualne. Festiwal zakończy się w dniach 12-14 listopada w Warszawie, zarówno w przestrzeniach teatralnych, jak i klubowych. Usłyszymy między innymi koncert kwintetu Alameda, recital w wykonaniu znakomitego pianisty i improwizatora Szabolcsa Esztényi’ego oraz występ duetu Owls Are Not, tworzonego przez perkusistę Marcina Sulińskiego i multiinstrumentalistę Piotra Cichockiego.

Bilety na poszczególne dni można kupić przez Internet, za pośrednictwem GoingApp na wydarzenia odbywające się w Warszawie oraz na stronie Teatru Polskiego na wydarzenia, które będą miały miejsce w Bydgoszczy.

Więcej informacji – na stronie: www.festiwal.mozg.pl  

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


Nadbałtyckie Centrum Kultury we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Muzyki Elektroakustycznej (PSeME) oraz Katedrą Kompozycji Akademii Muzycznej w Gdańsku zaprasza 5 listopada 2015 roku o godz. 19.00 do Ratusza Staromiejskiego na inauguracyjny koncert nowego cyklu pod hasłem „Nowa muzyka w starym Ratuszu”.

Organizatorzy pragną przybliżyć trójmiejskim melomanom dokonania współczesnej polskiej muzyki elektroakustycznej, z całą jej różnorodnością, gatunkowym bogactwem i mnogością środków wyrazu. Inauguracyjny koncert wypełnią utwory bardzo różne, zarówno stricte elektroakustyczne (zatem realizowane na żywo za pomocą aparatury), jak i kompozycje na instrumenty z towarzyszeniem elektroniki. Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa partytur i grafik bezpośrednio związanych z muzyką elektroakustyczną.

Każdy utwór zostanie zaprezentowany i wykonany przez samego kompozytora, często z towarzyszeniem znakomitych instrumentalistów, specjalizujących się w repertuarze współczesnym. Dla słuchaczy będzie to nie tylko okazja do wysłuchania muzyki, ale także osobistego spotkania z artystami, porozmawiania z nimi i zajrzenia za kulisy realizacji tego gatunku.

Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpią tacy kompozytorzy jak: Lidia Zielińska (Poznań), Marek Chołoniewski (Kraków), Edward Sielicki (Warszawa), Krzysztof Olczak (Gdańsk) czy Dariusz Mazurowski (Gdańsk). Towarzyszyć im będą wykonawcy: Małgorzata Rocławska (sopran), Alina Mleczko (saksofon sopranowy), Anna Zielińska (skrzypce) oraz Paweł Zagańczyk (akordeon). Utworom towarzyszyć będą wizualizacje realizowane przez Cezarego Joczyna.

Read more


Chopin i Polska to tytuł kolejnego koncertu z cyklu „Dziesięć spojrzeń na Chopina”, który odbędzie się 5 listopada 2015 roku o godz. 19:00 w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie (ul. Elektoralna 12). W programie znajdzie się Polonez c-moll op. 40 nr 2 i Polonez – fantazja As-dur op. 61 oraz pięć mazurków: a-moll WN 14, F-dur WN 25, a-moll WN 60, g-moll WN 64 i f-moll WN 65. Przy fortepianie zasiądzie laureatka ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, Agnieszka Przemyk-Bryła. Koncert poprzedzi wykład muzykolog Agaty Mierzejewskiej.

Narodowość Fryderyka Chopina nie budzi wątpliwości wśród Polaków. Kompozytor urodził się w Polsce, gdzie spędził pierwszych 20 lat swojego życia. Tutaj odebrał edukację, zarówno ogólną jak i muzyczną. A jednak faktem jest, że ojciec Chopina i jego przodkowie byli Francuzami. Ponadto prawie połowę swojego życia kompozytor spędził we Francji. Mimo tego, iż pielęgnował przyjaźnie z Polakami, nigdy nie czuł się dobrze w środowisku polskich emigrantów. Tym, co od samego początku przemawiało za jego polskością była jednak muzyka. Narodowe źródła w twórczości Chopina są oczywiste.

„Dziesięć spojrzeń na Chopina” to comiesięczny cykl recitali chopinowskich połączony z prelekcjami specjalistów z rozmaitych dziedzin dotyczących kwestii miejsca Chopina w szeroko pojętej kulturze. Każdy wieczór poświęcony jest innemu zagadnieniu. Projekt prezentuje postać, życie i dzieło największego polskiego kompozytora z punktu widzenia ukazuje Chopina jako doskonałego pedagoga, improwizatora i wirtuoza, autora listów, w końcu patriotę. Projekt potrwa do końca 2015 roku.


6 listopada 2016 roku o godz. 18.30 na scenie Opery Wrocławskiej wystawiony zostanie Straszny Dwór Stanisława Moniuszki w reżyserii Laco Adamika, pod kierownictwem muzycznym Tomasza Szredera.

Straszny dwór powstał w 1861 roku do libretta Jana Chęcińskiego. Od strony muzycznej jest z pewnością najdoskonalszym spośród operowych dzieł Moniuszki, a tym samym wysuwa się na czoło całej polskiej twórczości operowej XIX wieku. Główne jego walory to pomysłowość harmoniczna, świetna konstrukcja scen zespołowych oraz subtelna i zarazem barwna instrumentacja. Czteroaktowa opera odznacza się inwencją melodyczną o wyjątkowej szlachetności, logiką wypracowanego przez Moniuszkę indywidualnego stylu dramaturgii operowej i wreszcie urzekającą atmosferą polskości, osiąganą między innymi przez taneczne rytmy i intonacje zbliżone do rodzimego folkloru.


II Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego, celebrujący 155. rocznicę urodzin swojego patrona, odbędzie w dniach 6-12 listopada 2015 roku w Warszawie. W ciągu tygodnia w Teatrze Polskim, Zamku Królewskim, Filharmonii Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Lutosławskiego, Łazienkach Królewskich i Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina będą miały miejsce koncerty symfoniczne, kameralne i jazzowe, panele dyskusyjne, pokazy filmów i wystawy. W ramach wydarzenia wystąpią artyści z Australii, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych, Majorki i Polski.

Uroczyste otwarcie festiwalu, organizowanego przez Fundację „Ave Arte”, odbędzie się w Teatrze Polskim z udziałem Prezydent m. st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Koncert rozpocznie Rota Feliksa Nowowiejskiego w wykonaniu Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego, który zaprezentuje również dwa utwory patrona festiwalu: Hej, Orle biały i Nad wodą bystrą i czystą. Fragmenty z opery Manru Paderewskiego wykona sopranistka Katarzyna Laskowska oraz tenor Rafał Bartmiński. Wystąpi także pianista Wojciech Kocyan, profesor fortepianu w Loyola-Marymount University w Los Angeles. W jego wykonaniu publiczność usłyszy Humoreski koncertowe op. 14 i Nokturn B-dur op. 16 nr 4 Paderewskiego oraz kompozycje Fryderyka Chopina.

Więcej informacji – na stronie: www.avearte.pl/planowane-wydarzenia.html

ZOBACZ: program festiwalu - plik PDF


6 listopada 2015 roku o godz. 19.00 po raz pierwszy w Sali Koncertowej na Ołowiance wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Koncert odbędzie się w ramach cyklu „Gościnnie na jubileusz", uświetniającego 70. jubileuszowy sezon artystyczny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.

Orkiestra Symfoniczna Filharmoniii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, której początki działalności sięgają 1946 roku, zagra pod batutą jej dyrektora artystycznego Piotra Sułkowskiego. Goście zaprezentują program autorstwa polskich kompozytorów, m.in. uwerturę do opery Legenda Bałtyku: W zaklętym mieście Wineta Feliksa Nowowiejskiego. Inspiracją do powstania opery była legenda zatopionego u zachodnich wybrzeży Bałtyku największego miasta Północy – Winety. Czarowi legendy Nowowiejski uległ, gdy zetknął się z nią podczas pobytu w Świnoujściu przed I wojną światową. I to właśnie na jej kanwie w 1924 roku stworzył jedno ze swoich najpopularniejszych dzieł.

Tego samego wieczoru zabrzmi także kompozycja poświęcona Bitwie pod Grunwaldem – poemat symfoniczny Grunwald Jana Maklakiewicza. Utwór ten znalazł się na płycie Grunwald in honorem victorum militum polonorum 1410-2010 wydanej z okazji 600. rocznicy bitwy. Tym razem pomorska publiczność będzie miała wyjątkową okazję do wysłuchania go na żywo. Program uzupełni VI Symfonia D-dur Antonín Dvořáka. To nieprzypadkowe zestawienie, ponieważ właśnie u tego kompozytora Feliks Nowowiejski pobierał swego czasu lekcje.

Podczas kolejnego koncertu z cyklu „Gościnnie na jubileusz", 10 listopada 2015 roku na Ołowiance zabrzmią dzieła Czajkowskiego, Saint-Saënsa oraz Ravela. Wszystkie w znakomitym wykonaniu solisty Filharmonii Moskiewskiej i wielokrotnego laurata międzynarodowych nagród, Pala Milyokova, któremu towarzyszyść będzie Lerman Chamber Orchestra pod dyrekcją samego Igora Lermana – założyciela, dyrektora artystycznego i dyrygenta orkiestry. Milyukov to m.in. tegoroczny laureat III nagrody na XV Międzynarodowym Konkursie im. Czajkowskiego. Z kolei Lerman Chamber Orchestra uznawana jest za jedną z najlepszych orkiestr kameralnych w Rosji.

Więcej informacji – na stronie: www.filharmonia.gda.pl


Kolejny festiwal Poznań Baroque odbędzie się w dniach od 7 do 15 listopada 2015 roku. Podczas dziewięciu listopadowych wieczorów publiczność będzie miała okazję wysłuchać 20 koncertów w wykonaniu artystów z całego świata.

Po raz pierwszy w Poznaniu wystąpi jeden z najpopularniejszych i najoryginalniejszych francuskich zespołów muzyki dawnej, Les Musiciens de Saint Julien. Na estradzie pojawi się ponownie nadzywczajna European Union Baroque Orchestra, na czele której stanie duński klawesynista Lars Ulrik Mortensen. Niewątpliwą przyjemnością będzie wysłuchanie interpretacji suit wiolonczelowych J.S. Bacha w wykonaniu wiolonczelistki Les Arts Florissants i założycielki Ground Floor – Eleny Andreyev.

- Poznań Baroque jest próbą ukazania różnorodności muzyki barokowej i sposobów, w jaki ją odczytujemy, pielęgnujemy, a być może również kaleczymy. Próbą ograniczoną możliwościami organizacyjnymi i budżetowymi, ale starającą się oddać wewnętrzną energię, rozwibrowanie i oczywiście skupienie muzyki, która chociaż stała się częścią naszej teraźniejszości, to jednak nie straciła swojej tożsamości, odrębności i egzotyki - podkreśla dyrektor artystyczny festiwalu, Cezary Zych.

Piątej edycji festiwalu towarzyszyć będą wydarzenia edukacyjne i filmowe. W dniach 7-8 października 2015 roku wystartuje pilotażowy projekt edukacyjny Cool School Poznań Baroque, przeznaczony dla dzieci z poznańskich szkół podstawowych. Warsztatowe spotkania będą miały ma celu zainspirowanie dziecięcej wrażliwość i wyobraźni dźwiękami natury, za pomocą których barokowi kompozytorzy potrafili malować przepiękne obrazy – od maleńkich portretów ptaków, drzew czy strumieni, po majestatyczne pejzaże pór roku.

Tuż przed rozpoczęciem festiwalu , w dniach 4-6 listopada 2015 roku w poznańskim Kinie Muza wyświetlane będą filmy należące do nurtu neobaroku francuskiego, który zapoczątkowany został w latach 80. XX wieku debiutami takich reżyserów jak Jean-Jacques Beineix, Luca Besson i Leos Carax. Dzieła wspomnianych twórców będzie można obejrzeć w ramach cyklu Poznań Baroque w Muzie.

Więcej informacji – na stronie: http://www.poznanbaroque.com  


7 listopada 2015 roku o godz. 17:00 w sali koncertowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu (ul. Piłsudskiego 25) odbędzie się koncert prawykonań utworów zamówionych u polskich kompozytorów zatytułowany I Album muzyki współczesnej dla młodych wykonawców. Wystąpią nauczyciele, absolwenci i uczniowie wspomnianej placówki. Wstęp wolny.

I Album muzyki współczesnej dla młodych wykonawców to cykl utworów przeznaczonych do wykonania na jednym koncercie w całości. Jednocześnie każdy utwór cyklu stanowi odrębną całość i może być wykonany samodzielnie. Cykl adresowany jest do młodych wykonawców (uczniów średnich szkół muzycznych, ewentualnie studentów) i w założeniu ma łączyć możliwości wykonawcze tej grupy odbiorców z elementami koncertowymi i wirtuozowskimi. Przygotowanie koncertu poprzedziły warsztaty dla młodych muzyków dedykowane wykonawstwu muzyki współczesnej.

Zaproszenie do realizacji cyklu otrzymało wielu kompozytorów reprezentujących różne style, estetyki i generacje, co miało na celu stworzenie dzieła wielowymiarowego i przybliżenie różnych stylów najnowszej muzyki współczesnej młodym wykonawcom. W cyklu pojawiają się części solowe, partie elektroniczne, utwór na dwa dowolne instrumenty melodyczne z elektroniką oraz części orkiestrowe z solistą, elektroniką i elementami improwizacji oraz chór. Wśród twórców kompozycji należy wymienić takie nazwiska jak: Krzesimir Dębski, Jacek Grudzień, Krystian Kiełb, Jerzy Kornowicz, Sławomir Kupczak, Dariusz Przybylski, Agata Pyzel-Tondera, Adam Porębski, Jacek Rogala, Jarosław Siwiński, Maciej Staszewski, Tadeusz Wielecki, Lidia Zielińska, Maciej Żółtowski.

Pomysłodawcą i koordynatorką projektu jest Anna Dorota Władyczka, Sekretarz Zarządu Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. Organizatorom zależy na poszerzeniu repertuaru i trwałym wprowadzaniu zamówionych kompozycji do średnich szkół muzycznych na terenie Polski. Nacisk kładziony jest na powstanie utworów wartościowych, koncertowych o walorach wirtuozowskich, poszerzających horyzonty uczniów i studentów.

Współorganizatorami koncertu są Ogólnokształcąca Szkoła Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu oraz Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Transmisja koncertu na żywo: www.youtube.com/watch?v=-P2GTsBcvUw lub www.youtu.be/-P2GTsBcvUw

Patronat nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Read more


W sobotę, 7 listopada 2015 roku o godz. 19:30, w Bazylice Św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu 3 w Warszawie zabrzmi Bachowska Pasja wg św. Jana BWV 245. Jedno z fundamentalnych dzieł muzyki europejskiej, niezwykle rzadko wykonywane w Polsce, uświetni pierwsze znaczące wydarzenie kulturalne w ramach obchodów 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego.

Wśród wykonawców koncertu znajdą się znakomici soliści: Olga Pasiecznik, Anna Radziejewska, Jan Petryka, Jarosław Bręk, Maciej Nerkowski oraz Karol Kozłowski w partii Ewangelisty, a także podsumowujący tym koncertem swoje 20-lecie Chór Kameralny Collegium Musicum UW. Towarzyszyć im będzie barokowa orkiestra, złożona z doświadczonych instrumentalistów, zajmujących się muzyką dawną. Kierownictwo muzyczne koncertu obejmie Andrzej Borzym, znany dyrygent i pedagog, od 1989 roku związany z uniwersyteckimi zespołami.

Warto podkreślić, że w programie koncertu znajdzie się opis Pasji Janowej oraz poetyckie tłumaczenie treści arii i chorałów. Autorami będą mgr Piotr Maculewicz (Gabinet Zbiorów Muzycznych BUW), muzykolog i ceniony autor wielu artykułów, oraz dr hab. Paweł Piszczatowski (Instytut Germanistyki UW), znawca niemieckiej poezji i filozofii.

Koncert organizowany jest przez Collegium Musicum UW we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Sztuki Barokowej Dramma per musica i Biurem Promocji UW. Wsparcia udzieliła także Fundacja PZU. Dwudziestolecie Collegium Musicum UW objęte jest patronatem przez Jego Magnificencję Rektora UW, prof. Marcina Pałysa.

Wstęp wolny.


Laureaci oraz uczestnicy zakończonego właśnie XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina wystąpią przed pomorską publicznością podczas koncertów w ramach X Gdańskiej Jesieni Pianistycznej, organizowanej przez Polską Filharmonię Bałtycką im. Fryderyka Chopina między 26 października a 20 listopada 2015 roku. Będzie to zdobywca szóstego miejsca – Dimitrij Szyszkin, jedyny polski finalista tegorocznego konkursu – uhonorowany wyróżnieniem Szymon Nehring, a także zdobywca pozaregulaminowych trofeów – Krzysztof Książek.

Na program tegorocznego festiwalu złożą się dwa koncerty symfoniczne oraz sześć recitali fortepianowych. Podobnie jak podczas poprzednich edycji, przez kilka kolejnych październikowych i listopadowych wieczorów przed publicznością wystąpią znakomici, cieszący się uznaniem w kraju i za granicą artyści, wywodzący się nie tylko z nurtu muzyki klasycznej, ale także współczesnej: Tamara Granat w duecie z Adrianem Kredą, Marco Schiavo i Sergio Marchegiani, Janusz Olejniczak oraz Leonard Schlüter. Wydarzenie zwieńczy nadzwyczajny koncert z udziałem laureata XVI Konkursu Chopinowskiego – Ingolfa Wundera z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Antoniego Wita.

W pierwszych dniach festiwalu, 26 i 27 października, można będzie wysłuchać recitali w wykonaniu Krzysztofa Książka i Szymona Nehringa. Pierwszy z nich to 23-letni pianista z Krakowa, student Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, który wydawał się kandydatem do nagród w tegorocznym Konkursie Chopinowskim. Fantastycznie wykonał Mazurki op. 7 i 50, a także Fantazję f-moll i Poloneza fis-moll. Ostatecznie Krzysztof Książek zdobył dwa pozaregulaminowe trofea: Nagrodę im. prof. Z. Drzewieckiego i Nagrodę im. Edwina Kowalika. Szymon Nehring jako jedyny Polak dotarł do finału tegorocznej 17. edycji konkursu, otrzymał wyróżnienie i został zdobywcą Narody Publiczności. 28 października odbędzie się pierwszy z koncertów symfonicznych w ramach festiwalu, z udziałem zdobywcy szóstego miejsca w tegorocznym Konkursie Chopinowskim – Rosjanina Dimitrija Szyszkina. Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej zadyryguje jej dyrektor artystyczny – Ernst van Tiel.

Więcej...


XXI Sądecki Festiwal Muzyczny „Iubilaei Cantus” odbędzie się w dniach 8-14 listopada 2015 roku w Nowym Sączu.

Większość wydarzeń będzie miała miejsce w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” (ul. Długosza 3). W programie tegorocznej edycji znajdują się liczne koncerty i spektakle, wieczór poetycki oraz zaduszki kabaretowe.

Wydarzenie zainauguruje spotkanie z Joanną Babiarz, połączone z promocją tomiku poezji Być obok, a jednocześnie wpisujące się w jubileusz 30-lecia pracy twórczej autorki. 9 listopada 2015 roku publiczność będzie miała okazję zobaczyć spektakl taneczny Superbohaterów 10/9 w wykonaniu studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Następnego dnia Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie zaprezentuje spektakl Brat naszego Boga na podstawie książki Karola Wojtyły.

Podczas Narodowego Święta Niepodległości, 11 listopada 2015 roku, odbędzie się koncert symfoniczny w ramach cyklu „Jeszcze Polska Muzyka”. Wystąpi Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod batutą Christiana Schumanna wraz z pianistką Beatą Bilińską. W programie: Koncert na orkiestrę Grażyny Bacewicz, Koncert fortepianowy C-dur Franciszka Lessla oraz Symfonia C-dur op. 61 nr 2 Roberta Schumanna.

Koncert jazzowy zespołu Przemysław Strączek International Group będzie miał miejsce 12 listopada 2015 roku. Formacja rozpoczęła swoją działalność w 2011 roku podczas trasy koncertowej w Wielkiej Brytanii. Liderem grupy i zarazem kompozytorem muzyki jest uznany polski gitarzysta Przemysław Strączek. W składzie zespołu znajdują się wybitni muzycy z różnych stron Europy: polski pianista Michał Wierba, włoski kontrabasista Francesco Angiuli i brytyjski perkusista Flavio LI Vigni. Dzień później odbędą się Zaduszki kabaretowe Kabaretu ERGO z udziałem Krzysztofa Daukszewicza.

Festiwal zwieńczy koncert z okazji 330. rocznicy urodzin Jana Sebastiana Bacha – „Bach 330”, który odbędzie się wyjątkowo w Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Wybrane dzieła wybitnego barokowego kompozytora zaprezentuje Orkiestra Barokowa Musica Florea z Pragi pod dyrekcją Marka Štryncla, Szczawnicki Chór Kameralny pod dyrekcją Agnieszki Żarskiej oraz soliści: sopranistka Ewa Leszczyńska i tenor Hasan El-Dunia.
 

Read more


Dwoje wybitnych skrzypków, Anna Maria Staśkiewicz i Jakub Jakowicz (na zdjęciu), wystąpi 8 listopada 2015 roku o godzinie 16.00 dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej im. św. Franciszka Salezego w Warszawie (ul. Solec 36a). Muzycy przygotowali na tę okoliczność specjalny program, obejmujący utwory Antonia Vivaldiego, Beli Bartóka oraz Henryka Mikołaja Góreckiego.

Fundacja Muzyczne Aspiracje i Wspólnota Sant’Egidio zapraszają słuchaczy, którzy chcieliby wziąć udział w koncercie w charakterze wolontariuszy, towarzysząc mieszkańcom domu – osobom starszym, somatycznie (fizycznie) chorym. Chęć przybycia należy zgłaszać mailowo na adres: santegidio.waw@gmail.com do dnia 5 listopada 2015 roku. Liczba miejsc ograniczona.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna”.


Raj utracony Krzysztofa Pendereckiego pod kierownictwem muzycznym Andrzeja Straszyńskiego zostanie wystawiony 8 listopada 2015 roku o godz. 17.00 na scenie Opery Wrocławskiej.

Skomponowane w 1978 roku dzieło oparte jest na poemacie Johna Miltona. Przestrzeń dramatu to piekło, rajski ogród i ziemia, dokąd zostają wygnani Adam i Ewa, bohaterowie utworu. Penderecki określił go jako „sacra rappresentazione”, a więc nie jest to opera, lecz raczej sceniczne oratorium, nawiązujące do popularnego w XVII wieku gatunku muzycznego. Utwór swą prapremierę miał na scenie Lyric Opera w Chicago w listopadzie 1978 roku. Wywołał liczne dyskusje, jednak uznany został za jedno z najwybitniejszych osiągnięć operowej twórczości drugiej połowy XX wieku.

Opera Krzysztofa Pendereckiego, obchodzącego niedawno 75. urodziny, to przejmujące, trzymające w napięciu współczesne widowisko, które jest muzyczną interpretacją biblijnej historii. Sam kompozytor uznał wrocławską inscenizację autorstwa Waldemara Zawodzińskiego za najlepszą ze wszystkich dotychczasowych. Reżyser nie przedstawił na scenie monumentalnej wizji raju. Akcja rozgrywa się w umownych, prostych dekoracjach, którym barw dodają wyrafinowane, wyraziście definiujące postaci kostiumy. Nowatorska muzyka ilustrująca dramat bohaterów posługuje się cytatami z Pasji według św. Jana J.S. Bacha i Lohengrina R. Wagnera.


Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal wystąpi 8 listopada 2015 roku o godz. 18.00 w Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana podczas koncertu inaugurującego XXIV Festiwal "Ars Cameralis". W programie znajdzie się Kwartet smyczkowy F-dur „Amerykański” Antonína Dvořáka oraz Obrazki z wystawy Modesta Musorgskiego – oba utwory w aranżacjach Agnieszki Duczmal.

Listopadowy miesiąc na Górnym Śląsku to czas intrygujących wystaw, spotkań z najlepszymi pisarzami i niezapomnianych koncertów. W tym roku organizatorzy stawiają na zderzenia miejsc, stylów i osobowości. W nieoczywistych zakątkach całego regionu wystąpią między innymi tacy artyści, jak Norman Nodge, Keaton Henson, Ariel Pink, Joy Wellboy, Lydia Lunch czy trio Kołakowski-Wykpisz-Korelus. Na publiczność będą także czekać koncerty – niespodzianki z cyklu „Kameralnie”.

Orkiestra Amadeus wystąpi w Częstochowie pod batutą swojej założycielki, Agnieszka Duczmal. To jedna z najwybitniejszych polskich dyrygentek, laureatka wielu międzynarodowych nagród. W 1982 roku otrzymała tytuł „La donna del mondo” (Kobieta świata) pod patronatem UNESCO i prezydenta Włoch. Jako pierwsza dyrygentka wystąpiła na scenie mediolańskiego Teatro alla Scala. W oryginalny sposób projektuje występy swojej orkiestry, łącząc muzykę z baletem i malarstwem.

Pełny program festiwalu – na stronie: www.arscameralisfestiwal.pl


Kolejna, szósta już edycja koncertów z cyklu Młodzi wirtuozi na Szachownicy wypełni cztery niedzielne popołudnia listopada muzyką fortepianową i skrzypcową. Darmowe koncerty odbywać się będą w przestrzeni Starego Browaru w Poznaniu. Pomysłodawcą i kuratorem cyklu jest pianista Filip Wałcerz.

Cykl rozpocznie się  8 listopada 2015 roku recitalem fortepianowym Jakuba Czerskiego, laureata licznych konkursów, zarówno pianistycznych jak i kompozytorskich. Wśród wyróżnień należy wymienić zdobytą w tym roku I Nagrodę na International Bartok-Kabalewski-Prokofiev Competition w Ragusa Ibla we Włoszech. Czerski jest studentem poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Andrzeja Tatarskiego i dyrygentury w klasie prof. Warcisława Kunca. Na swoim recitalu zaprezentuje utwory m.in. Sergiusza Prokofieva i Maurice'a Ravela.

15 listopada z koncertem muzyki skrzypcowej wystąpią najzdolniejsi uczniowie ze wszystkich trzech poznańskich szkół muzycznych II stopnia, w tym m.in. nominowany do nagrody Młodego Muzyka Roku TVP Robert Łaguniak. Zaprezentują oni najbardziej znane utwory skrzypcowe Henryka Wieniawskiego, Nicolo Paganiniego, Karola Szymanowskiego i EugenaYsaye'a. Na koncercie muzyki fortepianowej 22 listopada swoje umiejętności przedstawią studenci prof. Macieja Pabicha. Weronika Manikowska i Paweł Kasperkowiak zagrają utwory m.in. Ferenca Liszta, Juliusza Zarębskiego i Bedricha Smetany. Na ostatnim koncercie cyklu, 29 listopada, będzie można wysłuchać w całości Koncertu skrzypcowego d-moll Henryka Wieniawskiego oraz Koncertu skrzypcowego e-moll Felixa Mendelssohn-Bartholdy'ego.

Koncerty na Szachownicy na stałe wpisały się już w artystyczny, edukacyjny i kulturalny świat Starego Browaru. Cykl Młodzi wirtuozi na Szachownicy ma na celu promowanie młodych, wybitnych uczniów, studentów i absolwentów poznańskich szkół muzycznych. Jest to jedno z wielu ogólnodostępnych dla publiczności przedsięwzięć, które wpisuje się w ideę 50:50 – bazę filozoficzną wszystkich projektów Grażyny Kulczyk, zakładającą, że 50% każdego jej przedsięwzięcia stanowi sztuka. Dzięki takiemu podejściu biznesowemu, w Starym Browarze możliwe jest obcowanie ze sztuką i bliższe jej poznawanie nawet w codziennych chwilach, jak wyjście na zakupy czy spotkanie przy kawie ze znajomymi.  

 

Read more


Baltic Neopolis Orchestra wykona polską premierę Koncertu na skrzypce i orkiestrę smyczkową Claudii Montero, laureatki Nagrody Grammy 2014, oraz premierę Sinfonietty na orkiestrę smyczkową „O podzielonym czasie i miłości cierpliwej" Piotra Klimka. Koncert z udziałem międzynarodowych artystów oraz kompozytorów odbędzie się w niedzielę, 8 listopada 2015 roku w odnowionej Sali Bogusława na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Claudia Montero to argentyńska kompozytorka, której Koncert skrzypcowy otrzymał w 2014 roku nagrodę Latin Grammy w kategorii: Najlepsza współczesna kompozycja klasyczna. Montero jest zapraszana do współpracy przez solistów z najbardziej prestiżowych Orkiestr z Argentyny, Hiszpanii i reszty Europy, była też członkiem jury wielu festiwali m.in. we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech, Francji, Argentynie i Tajwanie. Obecnie wykłada na wydziale Kompozycji w Conservatory Salvador Segui Castellon w Walencji. Kompozytorka przyjedzie do Szczecina na zaproszenie BNO i będzie obecna na planowanym koncercie.

Podczas wieczoru dojdzie także do prawykonania Sinfonietty na orkiestrę smyczkową „O podzielonym czasie i miłości cierpliwej" Piotra Klimka. Publiczność będzia miała okazję usłyszeć również Serenadę na smyczki Mieczysława Karłowicza oraz Divertimento F-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta. Baltic Neopolis Orchestra pokieruje hiszpański dyrygent Miguel Angel Navarro, jako solista wystąpi portugalski skrzypek Emanuel Salvador.

Wydarzenie wchodzi w skład cyklu koncertów na otwarcie odnowionej Sali Bogusława Zamku Książąt Pomorskich. Wejście za okazaniem zaproszeń.


Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości zatytułowany Muzyka polskiej emigracji odbędzie się 10 listopada 2015 roku o godz. 19.00 w Sali Kameralnej im. Henryka Czyża w Filharmonii Łódzkiej. Wystąpią skrzypek Jarosław Pietrzak oraz pianistka Julita Przybylska-Nowak.

Dnia 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów, Polska wróciła na mapę Europy. W przededniu Narodowego Święta Niepodległości Filharmonia Łódzka proponuje publiczności wysłuchanie kompozycji polskich twórców, którzy większość swojego życia spędzili na emigracji. Wśród nich znajdzie się Sonata op. 13 na skrzypce i fortepian autorstwa pianisty i kompozytora Ignacego Jana Paderewskiego, mianowanego w 1919 roku przez Józefa Piłsudskiego premierem i ministrem spraw zagranicznych nowo powstałego Państwa Polskiego, a 20 lat później – przewodniczącego I Rady Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej, ustanowionej we Francji.

W repertuarze koncertu pojawi się także Grande Polonaise Heroique op. 72 Michała Bergsona, który od 1863 roku był profesorem, a później dyrektorem konserwatorium w Genewie. Miłośników twórczości Aleksandra Tansmana ucieszy obecność aż dwóch jego kompozycji: Romansu na skrzypce i fortepian oraz Fantaisie na skrzypce i fortepian. Utwory Tansmana, który po wyjeździe z kraju mieszkał w Paryżu i Ameryce, należą do najczęściej wykonywanej na świecie polskiej literatury muzycznej. Podczas uroczystego wieczoru publiczność wysłucha także Grande Duo Polonaise, skomponowanego przez słynnych skrzypków Henryka i Józefa Wieniawskich.


23. Festiwal Audio Art rozpocznie się 10 i potrwa do 22 listopada 2015 roku, obejmując ponad czterdzieści wydarzeń z udziałem artystów z całego świata. Tegoroczna edycja to różnorodny program, prezentujący szerokie spektrum możliwości pracy z dźwiękiem i obrazem oraz niespełna dwa tygodnie koncertów, instalacji, performance'ów, wykładów i warsztatów, które w tym roku odbywać się będą w Akademii Muzycznej, Akademii Sztuk Pięknych, Cricotece, Galerii Bunkier Sztuki, Instytucie Goethego i Żarówka Cafe w Krakowie.

Audio Art to od ponad dwóch dekad przede wszystkim festiwal projektów premierowych, przez co swoje prace prezentują na nim nie tylko wybitni artyści o ugruntowanej pozycji, ale i niemniej ciekawi, a nieznani szerzej młodzi twórcy, dla których udział w festiwalu bywa ważnym krokiem na ścieżce rozwoju.

Audio Art jest eksperymentalną i postmodernistyczną sztuką przełomu wieków. Polega na integracji sztuk wizualnych z dźwiękowymi w formie koncertów, performance'ów i instalacji. Tworzy nową koncepcję źródła dźwięku: obiektu i instrumentu muzycznego w określonej przestrzeni i czasie. Jest sztuką personalną: kompozytor, konstruktor i wykonawca unifikują cały proces tworzenia i wykonania dzieła. Używa prostej i zaawansowanej technologii. Festiwal prezentuje artystów z całego świata oraz ich premierowe projekty. W ramach wydarzenia odbywają się także prezentacje spoza nurtu Audio Art.

Wydarzenia festiwalu Audio Art są transmitowane na żywo przez internet.

Dyrektorem artystycznym fesitwalu jest prof. Marek Chołoniewski, organizatorem Stowarzyszenie Artystyczne Muzyka Centrum we współpracy z Akademią Muzyczną w Krakowie i Galerią Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki.

Szczegółowy program – na stronie: www.audio.art.pl oraz profilu FB: www.facebook.com/events/431449450377510


11 listopada 2015 roku podczas uroczystej Gali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie poznamy nazwiska zwycięzców piątej edycji nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej. Laureaci wybrani przez środowisko muzyczne odbiorą statuetki w trzech kategoriach: Osobowość Roku, Wydarzenie Roku oraz Nagroda Honorowa.

Laureat Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku zostanie wyłoniony spośród pięciorga nominowanych, którymi są: saksofonista Paweł Gusnar, pianista jazzowy, kompozytor i aranżer Nikola Kołodziejczyk, kompozytorzy Paweł Mykietyn i Marcin Stańczyk oraz dyrygentka Anna Szostak-Myrczek.

Muzycznym Wydarzeniem Roku zostanie jedno z pięciu:

Ze względu na charakter Nagrody Honorowej, nazwisko jej laureata zostanie ogłoszone dopiero podczas Gali wręczenia nagród. Zwycięzcy otrzymają statuetkę Koryfeusza autorstwa prof. Adama Myjaka. Nagrody finansowe ufundowało Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Związek Artystów Wykonawców STOART.

Solistami galowego koncertu zatytułowanego Polish Parade będą: Viktora Nowak (zwyciężczyni Eurovision Young Dancers 2015), Włodek Pawlik (laureat Grammy 2014) oraz Dorota Miśkiewicz z zespołem w składzie: Tomasz Kałwak (fortepian), Artur Lesicki (gitara), Michał Kapczuk (kontrabas) i Robert Luty (perkusja). W koncercie weźmie udział Polska Orkiestra Radiowa pod batutą Michała Klauzy. W programie koncertu znajdą się kompozycje Henryka Warsa, Władysława Szpilmana, Jerzego Wasowskiego, Włodzimierza Nahornego i Włodka Pawlika.

Galę, której organizatorem jest Instytut Muzyki i Tańca oraz Program 2 Polskiego Radia poprowadzą Agata Kwiecińska i Marcin Majchrowski.

Koryfeusz Muzyki Polskiej zostanie wręczony po raz piąty. Nagroda jest wyróżnieniem dla osób, grup artystów i instytucji działających w obszarze różnorodnej gatunkowo i chronologicznie muzyki polskiej. Jest to nagroda zainicjowana i wręczana przez środowisko muzyczne. Organizatorem nagrody jest Instytut Muzyki i Tańca.

Gala wręczenia nagrody będzie transmitowana „na żywo” na stronie internetowej www.koryfeusz.org.plPoczątek transmisji o godz. 19.00.

Sylwetki nominowanych osób, opisy wydarzeń, a także szczegółowy program koncertu dostępne są na stronie www.koryfeusz.org.pl.

Patronat medialny nad tegoroczną edycją objęli: Polskie Radio S.A., TVP Kultura, Rzeczpospolita, Polskie Centrum Informacji Muzycznej Polmic.pl, Jazz Forum, Jazzarium.pl, JazzPress oraz MuzykaTradycyjna.pl.
 

Read more


11 listopada 2015 roku podczas Koncertu Marszłakowskiego z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Teatrze Wielkim w Poznaniu zabrzmią dwa utwory Feliksa Nowowiejskiego: psalm 136 Ojczyzna op. 18 oraz oratorium Quo vadis op. 30. Wystąpi Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu pod batutą Macieja Wielocha oraz soliści: Magdalena Nowacka, Jerzy Mechliński i Rafał Korpik.

Oratorium Quo vadis, powstałe z inspiracji powieścią Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem, uznawane jest za najsłynniejsze dzieło Feliksa Nowowiejskiego – w okresie międzywojennym prezentowane było ok. 200 razy w miastach Europy i obu Ameryk. Utwór jest pięcioczęściową kantatą na sopran, baryton i bas, chór mieszany, organy i orkiestrę symfoniczną. Jego styl przypomina wielką operę Giacomo Meyerbeera oraz wskazuje na pokrewieństwo ze stylem oratoryjnym Georga Friedricha Haendla, zwłaszcza w partiach chóralnych. Feliks Nowowiejski skomponował dzieło w 1903 roku. Jego premiera odbyła się w 1907 roku w Usti nad Łabą i spotkała się z uznaniem wśród słuchaczy. Mimo to kompozytor nie był zadowolony z jego kształtu i dokonał w nim korekt. W ostatecznej wersji oratorium zabrzmiało w 1909 roku w Amsterdamie. W przerwie koncertu królowa Wilhelmina uhonorowała kompozytora pierścieniem i wieńcem ze wstęgami w barwach narodowych Holandii.


11 listopada 2015 roku o godz. 12.00 w sali koncertowej Filharmonii Krakowskiej odbędzie się koncert specjalny z okazji Dnia Niepodległości. Wystąpi Krakowska Młoda Filharmonia i Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą Tomasza Chmiela oraz soliści: Bernarda Grembowiec – sopran, Sandra Januszewska – mezzosopran, Paweł Fundament – tenor, Maciej Drużkowski – baryton oraz Wojciech Tabiś – bas.

W 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i niezawisłości państwowej po I wojnie światowej Filharmonia Krakowska zaplanowała uroczysty koncert upamiętniający te znaczące dla narodu wydarzenia. W repertuarze znajdą się najpiękniejsze pieśni patriotyczne, które śpiewane były od pokoleń i na stałe wrosły w serca Polaków. Rozszumiały się wierzby płaczące; Ułani, ułani czy Czerwone maki na Monte Cassino to melodie obecne w każdym domu i znane wszystkim niezależnie od daty urodzenia, poglądów politycznych czy miejsca w społeczeństwie. To dziedzictwo zawarte w pieśni i historia zapisana w słowach. Wśród kompozytorów wspomnianego repertuaru można wymienić takie nazwiska, jak: Feliks Nowowiejski, Mieczysław Kozar-Słobócki, Leon Łuskino, Zygmunt Pomarański, Andrzej Panufnik oraz Michał Kleofas Ogiński.

Więcej informacji - na stronie: www.filharmonia.krakow.pl


W dniach 11-12 listopada 2015 roku w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbędzie się 11. edycja festiwalu Kwartesencja, organizowanego przez Royal String Quartet. W ramach wydarzenia zaplanowano między innymi prapremierę utworu Powidoki Marcina Stańczyka. Wstęp wolny.

Podczas pierwszego z koncertów, 11 listopada o godz. 20.30, zabrzmi Kunst der Fuge Jana Sebastiana Bach, Kwartet nr 7 Dmitrija Szostakowicza oraz Grosse Fuge op. 133 Ludwiga van Beethoven. Dzień później z członkami Royal String Quartet wystąpi Barbara Kinga Majewska. W programie znajdą się takie utwory, jak: Miserere Gregorio Allegriego w aranżacji Michała Pepola, Fratres Arvo Pärta, Navigations Alvina Luciera oraz wspomniane Powidoki Marcina Stańczyka.

Kwartesencja to cykl koncertów stanowiących spotkanie artystów wkraczających na światową scenę, muzyków, którzy lubią grać razem, kompozytorów, którzy tworzą gorącą, współczesną sztukę. Royalsi to muzycy, którym nowość, zmiana, postęp – są zawsze bliskie. Ciągle poszukują nowych dróg i zaskakujących połączeń. Grając muzykę najnowszą, nie zapominają jednak o historii kwartetu. Ewoluują: kiedyś specjalizowali się w Haydnie, Mozarcie, Beethovenie – dzisiaj zamawiają nowe utwory i przekraczają granice estetyk.

Więcej informacji – na stronie: www.kwartesencja.com/2015

Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


Koncert Pamięci Naszych Bohaterów z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbędzie się 13 listopada 2015 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod batutą niemieckiego dyrygenta Kai Baumanna z towarzyszeniem sopranistki Iwony Hossy wykonają III Symfonię op. 36 „Symfonię pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego oraz III Symfonię Es-dur op. 55 „Eroicę” Ludwiga van Beethovena.

„Symfonia pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego to dzieło zaliczane do najważniejszych i najbardziej znanych w twórczości kompozytora. Utwór po raz pierwszy wykonano w ramach XIV Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Współczesnej w 1977 roku, ale rozgłos przyniosły mu dopiero niespodziewane wydarzenia 1992 roku. Za sprawą płyty firmy Elektra Nonesuch III Symfonia trafiła na pierwsze miejsca amerykańskich i angielskich list przebojów. Górecki ze swoją prostą, ale żarliwą muzyką dotarł do szerokiego grona słuchaczy, odsłaniając świat najbardziej podstawowych emocji.

Uroczysty charakter koncertu podkreśli Beethovenowska III Symfonia „Eroica”, która najpełniej wyraziła rewolucyjne tendencje w sztuce kompozytora. Pierwotnie dedykowana była Napoleonowi Bonapartemu, jeszcze przed jego koronacja na cesarza. „Eroica” jest pod wieloma względami wybitnie nowatorska. To jedno z arcydzieł światowej literatury muzycznej, zaliczane do tych wielkich, znaczących, wręcz „obowiązkowych”, które nieustannie cieszą się zainteresowaniem. Zawiera w sobie ogromną moc możliwości interpretacyjnych, co wielokrotnie udowodniali najwybitniejsi światowi dyrygenci.


Premiera Króla Rogera Karola Szymanowskiego w reżyserii Michała Znanieckiego odbędzie się 13 listopada 2015 roku na scenie Opery Krakowskiej w ramach prezentacji polskiej twórczości operowej w roku obchodów 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął Łukasz Borowicz, scenografię projektuje Luigi Scoglio.

W partii tytułowej wystąpi Mariusz Kwiecień, znakomity polski baryton, podbijający światowe sceny operowe. Artysta wcielał się już w tę rolę na scenach: Santa Fe Opera, Opera Bastille w Paryżu, a także Teatro Real w Madrycie. W maju 2015 roku Król Roger miał swoją premierę w Royal Opera House w Londynie. – Mariusz Kwiecień urodził się do roli Króla Rogera. Jego możliwości wokalne, aura, naturalna energia aktorska – to wszystko służy postaci napisanej przez Szymanowskiego i Iwaszkiewicza – napisał Tomasz Cyz, recenzując londyńską premierę w „Ruchu Muzycznym”.

Artysta często gości na deskach Opery Krakowskiej. Publiczność mogła podziwiać go m.in. jako Don Giovanniego i Eugeniusza Oniegina w operach wyreżyserowanych przez Michała Znanieckiego, a także w roli hrabiego Almavivy w Weselu Figara w reżyserii Laco Adamika. W roli Króla Rogera publiczność zobaczy również Mariusza Godlewskiego, jednego z czołowych polskich barytonów, który często gości na scenie Opery Krakowskiej. W partiach solowych wystąpią: Katarzyna Oleś-Blacha i Iwona Socha (Roksana), Pavlo Tolstoy (Pasterz), Vasyl Grokholskyi, Adam Sobierajski (Edrisi), Przemysław Firek, Jacek Ozimkowski (Arcykapłan), Marta Abako, Agnieszka Cząstka, Monika Korybalska (Diakonisa).

Kolejne spektakle odbędą się 15, 17 i 18 listopada 2015 roku.
 

 

Read more


III Katowickie Dni Henryka Mikołaja Góreckiego, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów końca XX wieku, zainauguruje koncert 13 listopada 2015 roku w Filharmonii Śląskiej. W ramach tegorocznej edycji wydarzenia odbędą się cztery muzyczne spotkania pod patronatem związanego ze Śląskiem twórcy.

Organizowane po raz trzeci przedsięwzięcie, przywołujące pamięć o Patronie Filharmonii Śląskiej, wyznaczają daty śmierci kompozytora 12 listopada (2010 roku w Katowicach) oraz jego urodzin 6 grudnia (1933 roku w Czernicy koło Rybnika). Program tegorocznych koncertów na podstawie rozmaitych kontekstów związanych z twórczością Henryka Mikołaja Góreckiego opracował Mirosław Jacek Błaszczyk. Podczas wieczoru inauguracyjnego zabrzmi Ein Deutsches Requiem op. 45 Johannesa Brahmsa w wykonaniu Chóru i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod batutą niemieckiego dyrygenta Michaela Zilma oraz solistów: Marty Boberskiej (sopran) i Jarosława Bręka (baryton).

21 listopada publiczność będzie miała okazję usłyszeć dwie kompozycje syna, a jednocześnie ostatniego ucznia śląskiego kompozytora, Mikołaja Góreckiego: Concerto-Notturno na skrzypce i orkiestrę smyczkową oraz Trio Concerto na klarnet, róg, fortepian i orkiestrę smyczkową. Zabrzmią także Trzy utwory w dawnym stylu na orkiestrę smyczkową Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Symfonię nr 49 f-moll „La passione” Josepha Haydna. Utwory wykona Śląska Orkiestra Kameralna wraz ze skrzypkiem i dyrygentem Robertem Kabarą oraz Trio Śląskie w składzie: Roman Widaszek (klarnet), Tadeusz Tomaszewski (róg) i Joanna Domańska (fortepian).

Podczas kolejnego koncertu, 27 listopada, zabrzmi II Koncert fortepianowy c-moll op. 18 Siergieja Rachmaninowa oraz V Symfonia d-moll op. 47 Dmitrija Szostakowicza. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej poprowadzi litewski dyrygent Juozas Domarkas, a w roli solisty wystąpi pianista Zbigniew Raubo. 6 grudnia, w dniu urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego, odbędzie się recital włoskiego organisty Alessandra Bianchiego, który zaprezentuje m.in. utwory Johanna Sebastiana Bacha, Claude’a Debussy’ego, Maxa Regera, George’a Gershwina i Hansa Uwe Hielschera.

Więcej informacji – na stronie: www.filharmonia-slaska.eu


Nadzwyczajny Koncert Symfoniczny z okazji Jubileuszu 70-lecia Polskiego Środowiska Akademickiego we Wrocławiu odbędzie się 13 listopada 2015 roku o godz. 19.30 w Sali Głównej Narodowego Forum Muzyki. Wystąpią zespoły i soliści Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu pod dyrekcją Marka Pijarowskiego.

W ciągu całego roku w uczelniach Wrocławia odbył się szereg imprez związanych z jubileuszem 70-lecia Polskiego Środowiska Akademickiego. Zwieńczeniem uroczystych obchodów będzie otwarty koncert symfoniczny, który nawiązuje do tradycji dorocznych koncertów z okazji Święta Nauki. Wrocławska publiczność będzie miała okazję wysłuchać Mszy Koronacyjnej C-dur KV 317 Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz V Symfonii c-moll op. 67 Ludwig van Beethoven.

Wśród wykonawców znajdą się: Aleksandra Kubas-Kruk – sopran, Piotr Łykowski – alt, Tadeusz Pszonka – tenor, Bogdan Makal – bas-baryton, Chór Feichtinum Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz Marek Pijarowski – dyrygent.

Bezpłatne karty wstępu będą dostępne w recepcji budynku E Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu od dnia 6 listopada 2015 roku. Liczba miejsc ograniczona.


Koncert szkolny z okazji jubileuszu 65-lecia Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi odbędzie się 14 listopada 2015 roku o godz. 17.00 w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.

Historia szkoły rozpoczęła się 1 września 1950 roku, kiedy powołano Państwowe Liceum Muzyczne przy ulicy Jaracza 19. Trzy lata później powstała Państwowa Podstawowa Szkoła Muzyczna, po czym szkoły podstawowa i średnia utworzyły jednolitą strukturę organizacyjną. Od 1974 roku szkoła ma swoją siedzibę przy ulicy Sosnowej. Placówkę ukończyło wielu znanych muzyków. Wśród pierwszego rocznika absolwentów warto wymienić kompozytora Jerzego Bauera czy Zbigniewa Lasockiego, byłego dyrektora Filharmonii Łódzkiej.

Jubileuszowy koncert będzie okazją do posłuchania przedstawicieli najmłodszego pokolenia muzyków, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z estradą. Wystąpią soliści – w tym 18-letnia pianistka Zuzanna Pietrzak, uczestniczka tegorocznego Konkursu Chopinowskiego, a także Orkiestra Kameralna „Łódzkie Smyczki” pod kierunkiem Ryszarda Jana Osmolińskiego, Orkiestra Symfoniczna OSM II st. pod dyrekcją Marcina Radwańskiego oraz Chór OSM I i II st.

W programie wieczoru znajdą się: Wiersze o Karolu Szymanowskim Jerzego Bauera, Koncert e-moll op.11, cz. I Fryderyka Chopina, Koncert d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego oraz Le Grand Tango Astora Piazzoli. Koncert poprowadzi Elżbieta Stępnik.



 

Read more


Akademia Muzyczna w Łodzi zaprasza na trzecią edycję AŻ Festiwalu, który potrwa od 14 do 28 listopada 2015 roku. Podczas tegorocznej odsłony wydarzenia, którego nazwa zawiera w sobie jednocześnie adres imprezy: A-Ż – Akademia na Żubardzkiej, wystąpią m.in. Kevin Kenner, Agata Szymczewska i Adam Makowicz. W ramach siedmiu koncertów zaprezentują się cztery orkiestry działające w łódzkiej uczelni.

Podczas inauguracji festiwalu I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26 Maxa Brucha zabrzmi w wykonaniu Agaty Szymczewskiej – zwyciężczyni Konkursu im. H. Wieniawskiego w Poznaniu w 2006 roku. Tego samego wieczoru publiczność usłyszy również Koncert podwójny na 2 fortepiany i orkiestrę as-moll op. 88a Brucha, który zagrają Witold Holtz i Wojciech Kubica – pedagodzy łódzkiej Akademii. Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Akademii pod dyrekcją Rafała Jacka Delekty, która wykona także Suitę „Ognisty ptak” Igora Strawińskiego.

18 listopada Adam Makowicz wystąpi z programem składającym się z amerykańskich standardów jazzowych, opracowań utworów Fryderyka Chopina i własnych kompozycji. Tytuł jego koncertu Grać pierwszy fortepian został zaczerpnięty z książki wydanej w tym roku przez Polskie Wydawnictwo Muzycznej – wywiadu-rzeki, który z artystą przeprowadził Marek Strasz.

W ramach AŻ Festiwalu Kevin Kenner – laureat Konkursu Chopinowskiego z 1990 roku – 26 listopada zagra dwa koncerty fortepianowe Fryderyka Chopina. Partia orkiestrowa w obu utworach zabrzmi w autorskiej transkrypcji na kwintet smyczkowy opracowanej przez wykonawcę we współpracy z Krzysztofem Dombką. W Koncercie e-moll op. 11 soliście będzie towarzyszyć akademicka Orkiestra Smyczkowa PRIMUZ prowadzona od pulpitu przez swojego szefa artystycznego Łukasza Błaszczyka, zaś w Koncercie f-moll op. 21 zagra kwintet smyczkowy złożony z wybitnych polskich kameralistów (Łukasz Błaszczyk – skrzypce I, Anna Maria Staśkiewicz – skrzypce II, Katarzyna Budnik-Gałązka – altówka, Rafał Kwiatkowski – wiolonczela, Krzysztof Firlus – kontrabas).

Na finał festiwalu, który odbędzie się 28 listopada zaplanowano orkiestrowe prawykonania utworów łódzkich kompozytorów: …istota nasza równa snów tworzywu… na orkiestrę Olgi Hans, Abyss na perkusję i orkiestrę Tomasza Szczepanika i circulatio na dwa akordeony i orkiestrę Artura Zagajewskiego. Publiczność wysłucha także Preludiów elegijnych 2 na dwa flety i orkiestrę smyczkową Olgi Hans oraz Koncertu na klawesyn i orkiestrę smyczkową op. 40 Henryka Mikołaja Góreckiego.

Poza Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Łodzi na festiwalu zaprezentują się również inne zespoły działające w uczelni: Orkiestra Barokowa, Big Band i dwukrotnie Orkiestra smyczkowa PRIMUZ. Interesująco zapowiada się wspólny koncert dwóch ostatnich zespołów – Orkiestry PRIMUZ i Big Bandu – które 21 listopada zagrają muzykę filmową i rozrywkową pod batutą Tomasza Szymusia, dyrygenta i aranżera znanego z popularnych programów telewizyjnych. 23 listopada kameralny koncert muzyki skandynawskiej zaprezentują tenor Mika Nisula i pianista Tuomas Niininen.

7 festiwalowych koncertów odbędzie się w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi przy ul. Żubardzkiej. Bilety w cenie od 5 zł do 30 zł do kupienia w kasie biletowej sali (wtorek – piątek w godz. 14.00-18.00 oraz godzinę przed każdym koncertem).

Szczegółowy program – na stronie: www.amuz.lodz.pl/lifemotion/pl/aktualnosci/61-2015/150108-3-az-festiwal

Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


Fundacja „Sinfonietta Pomerania” zaprasza na I Festiwalu Muzyki Współczesnej „Nowe Fale” odbędzie się w dniach 14-22 listopada 2015 roku w Gdańsku. Jego nazwa, powstała z sentymentu dla morskiego kolorytu miasta, odnosi się również do zaplanowanych w ramach wydarzenia wykonań muzyki reprezentującej nowe, ciekawe nurty we współczesnej twórczości muzycznej.

Program festiwalu składa się z dzieł, które budzą dziś szczególne zainteresowanie znawców, mediów i publiczności. Ich twórcy należą do różnych pokoleń, uprawiają różne gatunki i style muzyczne – łączy ich jednak nietuzinkowe podejście do zadań twórczych. Ponadto specjalnie na potrzeby festiwalu utwory napisało kilkunastu polskich kompozytorów., m.in. Krzysztof Olczak, Marek Czerniewicz, Zenon Kowalowski, Beniamin Baczewski, Tadeusz Dixa, Krzysztof Grzeszczak, Andrzej Dziadek, Piotr Moss, Grzegorz Jurczyk, Magdalena Cynk.

W przeciągu ośmiu dni zaplanowano aż jedenaście prawykonań. Podczas festiwalowych koncertów zabrzmi także klasyka muzyki XX-go wieku: dzieła Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Meyera, Krzysztofa Pendereckiego, Wojciecha Kilara, kompozycje rodzimych twórców średniego i młodszego pokolenia, a obok tego dzieła zagranicznych „tytanów” muzyki XX wieku, takich jak Hans Werner Henze, Wolfgang Rihm czy Bernd Alois Zimmermann.

Wystąpią wybitni soliści i zespoły z całej Polski, wśród których znajdą się zespoły trójmiejskie: działająca od dwóch lat Orkiestra „Sinfonietta Pomerania”, Chór Kameralny „441 Hz”, NeoQuartet, Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej w Gdańsku. Wśród zaproszonych solistów i kameralistów pojawią się artyści z Gdańska, Katowic, Łodzi oraz ze szwajcarskiej Bazylei, gdzie działa i tworzy zaproszony przez organizatorów wybitny niemiecki skrzypek i kompozytor, Friedemann Amadeus Treiber.

Koncerty będą odbywać się w Nadbałtyckim Centrum Kultury, Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina oraz Bazylice św. Mikołaja w Gdańsku. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

ZOBACZ: program festiwalu - plik PDF

Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


14 listopada 2015 roku o godz. 19.00 w Kościele Dolnym Braci Dominikanów na Służewie w Warszawie odbędzie się koncert wokalno-instrumentalny zatytułowany Graffiti. Zabrzmią utwory młodych, wyróżniających się kompozytorów muzyki współczesnej, inspirowane przestrzenią publiczną miasta Warszawy. Wstęp wolny.

W trakcie wieczoru będzie można usłyszeć prawykonania dwóch utworów: Preludium na perkusję i cztery głosy Ignacego Zalewskiego oraz Graffiti na dwa chóry, harfę, flet i multiperkusję Eunho Changa, kompozytora pochodzenia koreańskiego, na stałe mieszkającego i tworzącego w Polsce. Przed publicznością wystąpi Chór Kameralny Varsoviae Regii Cantores (Chór-Rezydent Narodowego Instytutu Audiowizualnego), Żeński Chór Kameralny Sirenes (przyg. Magdalena Gruziel), Zuzanna Elster – harfa, Seweryn Zapłatyński – flet, Leszek Lorent – perkusja. Całością dyrygować będzie Joanna Maluga.

W Preludium kompozytor w sposób znakomity łączy brzmienie dwóch najstarszych instrumentów – głosu ludzkiego i perkusji. Dźwięki dużego zestawu perkusyjnego, obejmującego m.in. kotły, tom-tomy i gongi, budują energetykę utworu oraz wchodzą w interakcję z głosami. Warstwa wokalna i warstwa instrumentalna wzajemnie się uzupełniają, przejmując swoje funkcje.

Tytułowe Graffiti z drugiej kompozycji, to napis lub rysunek „wysprayowany” nielegalnie na ścianie lub innej powierzchni, najczęściej w przestrzeni publicznej miasta. Gatunek graffiti waha się od prostego pojedynczego słowa, aż po wypracowane malowidło ścienne, wyrażając tym samym szeroko pojętą wolność twórczą. W nawiązaniu do powyższej definicji, kompozytor podejmuje próbę przedstawienia gatunku graffiti w muzyce, przez wypracowanie i zastosowanie specjalnej techniki kompozytorskiej. Każda z wielu krótkich części dzieła (jako każdy z osobnych „gestów” tworzących muzyczne graffiti) ma swój odrębny, charakterystyczny rys pod względem rozszerzonych technik wykonawczych. W warstwie wokalnej wykorzystane są jedynie pojedyncze słowa ze znanych warszawskich graffiti, a nawet pojedyncze sylaby, czy głoski. Różne techniki operowania głosem wahają się od agresywnych do subtelnych i obejmują także rap. Warstwa instrumentalna opiera się na różnorodnych efektach dźwiękowych, mających muzycznie zilustrować fenomen powstawania graffiti, jak i jego specyficzną rolę w przestrzeni publicznej miasta.

Projekt Graffiti jest kolejnym dużym projektem muzycznym organizowanym przez Stowarzyszenie „Varsoviae Regii Cantores”. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolekcje" – priorytet "Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Koncert został wsparty przez Fundusz Popierania Twórczości przy Stowarzyszeniu Autorów ZAiKS.

Więcej informacji – na stronie: www.vrc.art.pl lub profilu FB www.facebook.com/VRCchoir 


14 listopada 2015 roku o godz. 18.00 w Sali Wielkiej Starego Ratusza we Wrocławiu odbędzie się Koncert romantyczny w wykonaniu chóru kameralnego Cantores Minores Wratislavienses pod dyrekcją Piotra Karpety oraz solistów. Przy XIX-wiecznym fortepianie zasiądzie Marek Pilch.

Organizatorzy zapraszają na godzinę dobrej muzyki. W programie wieczoru znajdą się romantyczne pieśni autorstwa m.in.: Johannesa Brahmsa, Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego, Antonína Dvořáka oraz Edwarda Griega. To propozycja dla tych, którzy potrzebują nie tylko silnych wrażeń, ale także chwili zadumy i wzruszenia.

Wstęp wolny.


Recital Charlesa Richarda-Hamelina, laureata II nagrody na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina oraz zdobywacy Nagrody Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty Chopina, odbędzie się 15 listopada 2015 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy.

„W muzyce Chopina staram się dążyć do piękna” – powiedział srebrny medalista konkursu. Być może z tego powodu od pierwszego występu udało mu się zyskać uznanie ekspertów. Według Andrzeja Ratusińskiego w III etapie tegorocznych zmagań kanadyjski pianista dał recital idealny. Przez krytyków chwalony jest przede wszystkim za „bogaty i ciepły dźwięk, czystość i prostotę wyrazu”.

Charles Richard-Hamelin urodził się w 1989 roku w Lanaudière (Quebec). Zdobył dyplom na McGill University i Yale School of Music. Obecnie studiuje w Konserwatorium Muzycznym w Montrealu. Jest laureatem II nagrody na Międzynarodowym Konkursie w Montrealu (2012) oraz III miejsca i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie sonaty Beethovena na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Seulu (2014). W 2015 roku otrzymał prestiżową Career Development Award, przyznawaną przez Women’s Musical Club z Toronto.

Jako solista występował m.in. z Montreal Symphony Orchestra, Toronto Symphony Orchestra, Orchestre Métropolitain de Montréal, Korean Symphony Orchestra oraz I Musici de Montréal. Jest członkiem słynnego Trio Hochelaga, które działa od 2000 roku. Na swoim koncie ma również wiele recitali, m.in. dla kanadyjskich stacji radiowych CBC Radio 2, Toronto Classical Radio FM i ICI-Canada Musique. Jest regularnie zapraszany do występów na najważniejszych festiwalach w Kanadzie. Ostatnio nakładem wytwórni Analekta wydany został jego debiutancki album z późnymi utworami Fryderyka Chopina.

Kolejny recital kanadyjskiego pianisty odbędzie się 17 listopada 2015 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.


Anna Duczmal-Mróz i Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus zapraszają na koncert Arioso e furioso, który odbędzie się 15 listopada 2015 roku o godz. 18.00 w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jako soliści wystąpią: gitarzysta Łukasz Kuropaczewski oraz skrzypek Bartłomiej Nizioł.

Koncert będzie niecodzienną okazją, by podczas jednego wieczoru usłyszeć muzykę z przełomu trzech epok. Obok słynnych Obrazków z wystawy Modesta Musorgskiego na estradzie zabrzmi m.in. utwór, który swoją premierę miał zaledwie rok temu – Arioso e furioso czyli Koncert na gitarę, orkiestrę smyczkową i perkusję Mikołaja Góreckiego – syna wielkiego polskiego kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego. Prawykonania kompozycji dokonał wirtuoz gitary Łukasz Kuropaczewski, który jest doskonale znany poznańskiej publiczności.

Obok gitarzysty na scenie pojawi się również skrzypek – Bartłomiej Nizioł, zwycięzca I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w 1991 roku, dwukrotnie nagrodzony Fryderykiem. Artysta regularnie występuje z orkiestrami polskimi i zagranicznymi, m.in. Berlińską Orkiestrę Symfoniczną, NDR w Hanowerze, Radio France w Paryżu, London Symphony czy Tonhalle w Zurychu. Wraz z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus zaprezentuje publiczności Koncert skrzypcowy d-moll Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego oraz razem z Łukaszem Kuropaczewskim Double concerto Astora Piazzolli.

Niedzielny koncert będzie wyjątkowy nie tylko ze względów muzycznych. Podczas wieczoru Wojciechowi Siudmakowi, Andrzejowi Sewerynowi i Krzesimirowi Dębskiemu zostaną wręczone statuetki Oxygenusa Stowarzyszenia im. J. Śniadeckiego, K. Olszewskiego i Z. Wróblewskiego w Poznaniu. Ponadto dzieciom chorym na mukowiscydozę przekazany zostanie niezbędny dla poprawy stanu ich zdrowia sprzęt medyczny.

Więcej informacji – na stronie: www.amadeus.pl


Prawykonania trzech utworów zamówionych u polskich kompozytorów: Stanisława Moryto, Mariana Borkowskiego i Łukasza Farcinkiewicza odbędą się podczas koncertu 15 listopada 2015 roku o godz. 13:30 w Katedrze św. Floriana w Warszawie. Wystąpi Chór Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra” pod dyrekcją Pawła Łukaszewskiego.

Zamówienia kompozycji do tekstu Pie Jesu... (Dobry Jezu, a nasz Panie, daj im wieczne spoczywanie) zostały dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Prawykonania poprzedzone zostaną kompozycją Johna Tavenera Funeral Ikos, zaś podsumowaniem koncertu będzie polska premiera utworu Jamesa Whitbourna  Requiem canticles z udziałem wybitnego polskiego saksofonisty Pawła Gusnara oraz organisty Łukasza Farcinkiewicza. Koncert poprzedzi Msza św. o godz. 12.30, podczas której chór zaprezentuje Missa brevis młodego polskiego kompozytora i dyrygenta Jana Krutula.

Więcej informacji na stronie: www.piejesu.pl


Koncerty współczesnej muzyki polsko-włoskiej zatytułowane Kwartet Kwartetów odbędą się 15 listopada 2015 roku w Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny na warszawskiej Pradze (ul. Otwocka 14) oraz 2 grudnia 2015 roku w Mediatece Start-Meta w Warszawie (ul. Szegedyńska 13A).

Wydarzenie organizowane jest dzięki współpracy Fundacji Ensemblage oraz włoskiego stowarzyszenia kompozytorow Cluster. Oba ugrupowania promują muzykę współczesną (kameralną, operową, teatr instrumentalny) oraz powiązanych z nią utalentowanych wykonawców. Współpraca między Cluster i Ensemblage zaowocowała już koncertami z polską muzyką w takich włoskich miastach jak Lucca czy Genua, a prezentowana była przez włoskie zespoły kameralne.

Podczas koncertów wykonane zostaną utwory czterech kompozytorów młodego pokolenia: Girolamo Deraco (Citta Fantastica), Claudio Jose Boncampagni (Cordes), a także Marcina Piotra Łopackiego (Kwartet smyczkowy op. 45) i Andrzeja Karałowa (Kwartet smyczkowy). Kompozycje prezentują szeroki wachlarz stylistyczny: od ekspresjonizmu przez sonoryzm, aż po punktualizm. Repertuar zostanie wykonany przez Two plus 2 Quartet, złożony z młodych, ale doświadczonych i wielokrotnie nagradzanych instrumentalistów związanych z Ensemblage.

Patronat medialny nad koncertami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


17 listopada 2015 roku o godz. 17.00 w sali koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach odbędzie się koncert Inspiracje w ramach projektu „Polska – państwa nordyckie. Samorządowy wymiar współpracy międzynarodowej”. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Jacek Rogala – dyrektor Instytucji od 2001 roku.

Koncert symfoniczny będzie jednym z wydarzeń w ramach IV Stałej Ogólnopolskiej Konferencji Współpracy Międzynarodowej Samorządów, której gospodarzem jest województwo świętokrzyskie. Tytuł konferencji: „Polska – państwa nordyckie. Samorządowy wymiar współpracy międzynarodowej” został zainspirowany relacjami regionu z partnerami z krajów nordyckich. Alternatywnym sposobem porozumiewania się może być sztuka, która wymaga tylko jednego języka – wrażliwości emocjonalnej i estetycznej. Organizatorzy zapraszają zatem na inspirujący koncert, podczas którego zaprezentowane zostaną dwa utwory współczesnych kompozytorów polskich oraz dwa z kręgu kultury skandynawskiej.

Zarówno Polonez Świętokrzyski Adama Sławińskiego, jak i Mała uwertura uroczysta Łukasza Wosia powstały na uroczystość otwarcia nowej siedziby Filharmonii Świętokrzyskiej, 19 stycznia 2012 roku. Pierwszy z tych utworów, pełen humoru i ciepła, inspirowany jest folklorem świętokrzyskim. Druga kompozycja ujęta jest w formę allegra sonatowego i wyraża, jak zwierzył się sam autor – radość z długo oczekiwanej zmiany i spełnienia marzeń wielu pokoleń muzyków o wybudowaniu nowego lokum filharmoników.

Kolejnym utworem będzie popularny poemat symfoniczny Finlandia Jeana Sibeliusa, który powstał pod koniec XIX wieku w odpowiedzi na bezwzględną politykę rusyfikacji prowadzoną przez cara Mikołaja II wobec fińskiego narodu. Jakże bliska była wówczas Polakom ta idea, którą można wyrazić słowami „Od opresji i niewoli poprzez walkę ku zwycięstwu” . Na zakończenie koncertu publiczność usłyszy oparte na tematach ludowych efektowne Tańce symfoniczne Edvarda Griega, zwanego „Chopinem Północy”.


18 listopada 2015 roku o godz. 19.00 w Młodzieżowym Domu Kultury „Dom Harcerza” w Krakowie (ul. Reymonta 18) odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Music +” zatytułowany Krajobraz fundamentalny. Wystąpi sopranistka Łucja Czarnecka z towarzyszeniem pianisty Piotra Grodeckiego.

W programie koncertu znajdą się kompozycje Ignacego Jana Paderewskiego (Polały się łzy me, Konwalijka, Nad wodą wielką i czystą, Gdy ostatnia róża zwiędła, Siwy koniu, Szumi w gaju brzezina, Chłopca mego mi zabrali ), Fryderyka Chopina (Precz z moich oczu, Piosenka litewska, Dumka) oraz Mieczysława Karłowicza (Pamiętam ciche, jasne, złote dnie, Mów do mnie jeszcze, Zasmuconej, Na śniegu, Z Erotyków, Pod jaworem).

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Read more


Muzyka XX wieku znowu zagości w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. 18 listopada 2015 roku o godz. 19:30 w ramach cyklu „Muzyka bez poklasku” wystąpią francuski klarnecista Michel Lethiec oraz Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Jurka Dybała.

Czy muzyka musi być zawsze piękna? Nie. Może być trudna, niepokojąca, może nieść naładowaną emocjonalnie treść pozamuzyczną, może odzwierciedlać zagmatwanie życia, imitować hałas dziejów, w których powstawała, może wyjść ze sztywnych ram harmonii czy metrum, może… wszystko. I tak się właśnie dzieje w nowym cyklu Sinfonietty Cracovii, współtworzonym przez MOCAK. – Nie bójmy się nowych dźwięków! Muzyka nie zawsze musi być "ładna", by coś wyrażać! – przekonuje Jurek Dybał, dyrektor Sinfonietty i pomysłodawca cyklu.

Po „zerwaniu z tradycją” pod wodzą Ernsta Kovacica w pierwszym koncercie cyklu, Sinfonietta Cracovia odda się fascynującym poszukiwaniom nowego języka muzycznego, które kontynuowane będą w kolejnych odsłonach „Muzyki bez poklasku”. W myśl idei intelektualnej afirmacji utworów, których głównym walorem nie zawsze jest piękno, punktem wyjścia będzie „E.TEMEN.AN.KI”, inspirowane sumeryjską świątynią, która legła u podstaw biblijnej opowieści o Wieży Babel.

W programie koncertu: Krzysztof PendereckiPreludium na klarnet solo; Mieczysław Weinberg Koncert na klarnet i smyczki op. 104; Kryštof Mařatka – Sylinx; Olivier Messiaen – Abîme Des Oiseaux, John Cage – 4‘33“, Manuela Kerer – E.TEMEN.AN.KI.