Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2013 2014 2015 2016 2017
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Występ Dang Thai Sona uświetni obchody 205. urodzin Fryderyka Chopina, które przypadają 1 marca 2015 roku. Zwycięzca Konkursu Chopinowskiego w 1980 roku wykona fortepianowe kompozycje Maurice’a Ravela, a także Koncert f-moll op. 21 Fryderyka Chopina. Tego dnia w południe Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza także na recital Pawła Wakarecego, finalisty Konkursu Chopinowskiego w 2010 roku. Pianista zagra kompozycje jubilata na fortepianie historycznym.

1 marca w Filharmonii Narodowej Dang Thai Son zaprezentuje dwa oblicza pianistyki. W pierwszej części koncertu zagra solowe kompozycje Maurice’a Ravela: Valses nobles et sentimentales, Sonatinę i Jeux d`eau, a także własną, fortepianową transkrypcję orkiestrowego poematu La Valse. W drugiej części wieczoru wietnamski pianista z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka wykona Koncert f-moll op. 21 Fryderyka Chopina. Warto nadmienić, że 35 lat temu podczas Konkursu Chopinowskiego za wykonanie koncertu otrzymał nagrodę specjalną. Za pół roku pianista pojawi się w Warszawie w innej roli. Będzie jednym z jurorów 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Koncert Dang Thai Sona rozpocznie się o godzinie 18:00 w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej.

Z kolei Paweł Wakarecy – jedyny Polak, który zaprezentował się w finale Konkursu Chopinowskiego w 2010 roku, wystąpi o godzinie 12:00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Koncert wyjątkowo nie odbędzie się w Domu Urodzenia Chopina w Żelazowej Woli, gdzie trwają prace związane z nową ekspozycją. W programie południowego recitalu tradycyjnie znajdzie się wyłącznie muzyka Fryderyka Chopina: Polonez A-dur op. 40, cykl Mazurków op. 24 i Nokturn Es-dur op.55 nr 2, Grande Valse Brillante Es-dur op. 18, Preludium cis-moll op. 28 nr 10, Lento con gran espressione op. posth. i Polonez fis-moll op. 44. Pianista zagra na fortepianie historycznym.

Zarówno recital o godz. 12, jak i koncert o godz. 18 będą transmitowane na antenie Programu 2 Polskiego Radia.

Cykl Koncertów Urodzinowych Fryderyka Chopina od 2002 roku jest organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina we współpracy z Filharmonią Narodową i Programem 2 Polskiego Radia. Obchody jubileuszu urodzin Chopina przypadają w dniu 1 marca, mimo iż w metryce chrztu widnieje data 22 lutego. Wybór ten nie jest przypadkowy – 1 marca, nie zaś 22 lutego, swoje urodziny świętował kompozytor, a także jego bliscy.


XV Festiwal Muzyki Pasyjnej i Paschalnej „La Confessione” odbędzie się w dniach 1 marca – 18 kwietnia 2015 roku.

Idea organizowanych przez Towarzystwo im. Feliksa Nowowiejskiego Festiwali Muzyki Pasyjnej i Paschalnej wpisuje się i utrwala zapoczątkowaną przed wielu laty przez Feliksa Nowowiejskiego tradycję wykonywania muzyki pasyjnej i paschalnej w kościołach Poznania i Wielkopolski. Obecnie Festiwale są opatrywane mottem, które – co roku inne – spełnia zadanie odzwierciedlania różnych aspektów otwartości nauki chrześcijańskiej. Tegoroczna, jubileuszowa XV edycja Festiwalu, nazwana „La Confessione”, zwraca uwagę na wartość niezwykle osobistego zagadnienia wyznania winy, grzechu, jak też wyznania wiary w śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Muzyka wybrana na poszczególne koncerty Festiwalu przeprowadza słuchacza przez różne odcienie konfesji, zarówno przez bezpośrednie odniesienie, jak i przybliżenie jej klimatu.

Ważnym założeniem jest prezentacja oryginalnych, wartościowych i rzadko wykonywanych dzieł organowych i kameralnych inspirowanych tematyką pasyjną i wielkanocną, ze szczególnym uwzględnieniem przesłania zawartego w aktualnym motto. W tegorocznej edycji Festiwalu wezmą udział głównie artyści młodego pokolenia, będący laureatami festiwali i konkursów, dla których udział w koncertach stanowi formę promocji budującej dobrze pojętą karierę.

Patronat honorowy: Ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki Metropolita Poznański.

Na wszystkie koncerty wstęp wolny.

Więcej


Dzieje grzechu - balet fabularny na motywach powieści Stefana Żeromskiego do muzyki Mieczysława Karłowicza, realizowany w technice tańca neoklasycznego, będzie można zobaczyć dwukrotnie na scenie Opery na Zamku w Szczecinie – 28 lutego i 1 marca 2015 roku.

Fabularny spektakl baletowy inspirowany jest filmem Waleriana Borowczyka, okrzykniętym największym skandalem polskiego kina i równie głośną książką Stefana Żeromskiego o tym samym tytule. Historia kobiety osamotnionej w świecie mężczyzn. Kobiety, która wiedziona namiętnościami trafia na samo dno. Kobiety, która od tego dna potrafi się odbić i ocalić pierwiastek siebie. Również historia świata. Świata, w którym emocje, uczucia i słabości są obserwowane jak w sklepowej witrynie.

Klimat spektaklu podkreślają kostiumy Tijany Jovanovic, scenografia Wacława Ostrowskiego oraz projekcje multimedialne, które przygotowuje Krystian Drywa. Kierownictwo muzyczne sprawuje Jerzy Wołosiuk. Wizualna strona spektaklu inspirowana jest twórczością Edwarda Muncha.


Polska liryka wokalna – współczesne interpretacje pieśni polskiej XIX wieku wypełnią program koncertu w Sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w poniedziałek, 2 marca 2015 roku.

W programie: romans w ujęciu Michała Kleofasa Ogińskiego, zapomniane pieśni Stanisława Niewiadomskiego i pieśń religijna Stanisława Moniuszki.

Wystąpią: Anna Choczaj, Bogumiła Dziel-Wawrowska, Barbara Jop, Karolina Kowalczyk, Alicja Krasińska, Ewa Kropiwnicka, Susana Mijangos-Lopez, Anna Parysz, Anna Szostek, Katarzyna Szymkowiak, Aleksandra Świderek, Tatiana Troyanovskaya, Paulina Tuzińska, Tatiana Zialevich – sopran, Justyna Ołów, Natalia Ołów – mezzosopran, Arnold Kłymkiw, Dionizy Płaczkowski, Rafał Żurek – tenor, Rafał Kucharski, Michał Przygoński, Łukasz Skrobek – baryton, Jasin Rammal – bas, Haruna Aoki, Violeta Casero Costa, Joanna Kacperek, Joanna Laszczkowska, Andrea Troina, Barbara Trzonkowska – fortepian, Dorota Stawarska - klawesyn i Kinga Witczak, Adrian Gala - organy.


W roku 2015 przypada 60. rocznica śmierci George’a Enescu (1881-1955). Z tej okazji twórczość rumuńskiego twórcy zaprezentowana zostanie podczas XVIII Wieczorów z Muzyką Karola Szymanowskiego i George’a Enescu, w Akademii Muzycznej w Katowicach w dniach od 2 do 7 marca.

Enescu ogromną sławą cieszył się za życia, ale po jego śmierci zmalała ona do rozmiarów lokalnego kultu w kraju rodzinnym. Zatem korzenie tej sławy tkwiły głównie w jego intensywnej działalności koncertowej. Enescu występował jako skrzypek solista i kameralista, jako pianista i dyrygent w Europie i Ameryce Północnej. Miał w swoim repertuarze także utwory Karola Szymanowskiego, które ogromnie cenił. W 1925 roku Zofia Kochańska (żona sławnego skrzypka Pawła Kochańskiego) w liście z Nowego Jorku do Szymanowskiego pisała: „Enescu był u nas wczoraj – szalenie się unosi nad Tobą – uwielbia Cię – wszyscy Cię stawiają na najwyższej wyżynie”. Enescu wykonywał wielokrotnie Mity Szymanowskiego – po koncercie w Salle Gaveau w Paryżu 6 stycznia 1930 roku wysłał Szymanowskiemu bilecik: „Brawo za wspaniałe Mity. Enesco.” Gdy 3 grudnia 1933 roku Karol Szymanowski koncertował w Bukareszcie, wykonując wraz z Grzegorzem Fitelbergiem swoją IV Symfonię Koncertującą, prasa rumuńska pisała o nim jako o „Enescu współczesnej Polski”.

W programie trzech wieczorów koncertowych w katowickiej Akademii, obok wybranych kompozycji Karola Szymanowskiego i George'a Enescu, znajdzie się także prawykonanie Kwartetu smyczkowego Ryuji Kubota (Japonia), wyróżnionego III Nagrodą I Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. K.Szymanowskiego w Katowicach w 2012 roku.
 

Więcej


W dniach 2-7 marca 2015 roku w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu odbędzie się VI Studencki Festiwal Pianistyczny. Tegoroczna edycja poświęcona będzie twórczości Johanna Sebastiana Bacha i Domenico Scarlattiego.

W ramach Festiwalu, każdego dnia o godz. 19.00 odbywać się będą koncerty z udziałem studentów uczelni.

- Wśród pianistycznych wydarzeń artystycznych Akademii coraz ciekawszymi i znaczącymi wydają się coroczne festiwale studenckie. - podkreśla prof. Grzegorz Kurzyński, Kierownik Artystyczny VI Studenckiego Festiwalu Pianistycznego. - W ich ramach staramy się upamiętniać rocznicowe obchody wielkich kompozytów, mających w dorobku twórczość fortepianową.


Różne oblicza kwartetu smyczkowego będzie można poznać podczas koncertu zespołu Lutosławski Quartet w czwartek, 5 marca 2015 roku o godz. 19:00 w sali koncertowej Filharmonii we Wrocławiu.

Usłyszymy kwartety polskich kompozytorów: I Kwartet smyczkowy C-dur op. 37 Karola Szymanowskiego i I Kwartet smyczkowy „Już się zmierzcha” op. 62 Henryka Mikołaja Góreckiego, a także Rondo na kwartet smyczkowy Antona Weberna i VIII Kwartet smyczkowy c-moll op. 110 Dmitrija Szostakowicza.


Do wspólnego świętowania 330. rocznicy urodzin Jana Sebastiana Bacha zapraszają Akademia Muzyczna w Łodzi i Filharmonia Łódzka. Program trzech koncertów zaplanowanych w ramach I Łódzkiego Maratonu Bachowskiego w dniach 6-10 marca 2015 roku obejmuje dzieła Bacha, z których większość nigdy dotąd nie była prezentowana w Łodzi na instrumentach historycznych.

Jako wykonawcy koncertów I Łódzkiego Maratonu Bachowskiego staną obok siebie pedagodzy i studenci Akademii Muzycznej w Łodzi, którzy na co dzień zgłębiają tajniki interpretacji muzyki dawnej. Dwukrotnie wystąpi studencka Orkiestra Barokowa działająca w łódzkiej Akademii.

Na otwarcie Maratonu Bachowskiego, w piątek 6 marca zabrzmi mistrzowski cykl Musikalisches Opfer (Muzyczna ofiara) w wykonaniu pedagogów Katedry Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej łódzkiej Akademii. Kunsztowne kanony, ricercary, fuga i sonata, które tworzą dzieło, będą mienić się brzmieniami dawnych instrumentów: barokowych skrzypiec i wiolonczeli, fletów, violi da gamba i klawesynu. Wystąpią: Judyta Tupczyńska i Kornelia Korecka (skrzypce barokowe), Magdalena Pilch (flet traverso), Marek Nahajowski (flet podłużny), Justyna Krusz (viola da gamba), Jakub Kościukiewicz (wiolonczela barokowa), Ewa Mrowca i Krzysztof Urbaniak (klawesyn).

W programie drugiego koncertu Maratonu szczególną atrakcją będą koncerty na 3 i 4 klawesyny z orkiestrą oraz słynny V Koncert brandenburski na skrzypce, flet traverso, klawesyn i orkiestrę Jana Sebastiana Bacha. Solistkami tego koncertu, który odbędzie się 8 marca, są... wyłącznie kobiety, które na co dzień wykładają w łódzkiej Akademii Muzycznej. Wystąpi sześć klawesynistek: Ewa Piasecka, Ewa Mrowca, Joanna Cyrulik, Natalia Drozen, Magdalena Itman i Paulina Wierdak (studentka AM), a także Judyta Tupczyńska (skrzypce barokowe) i Magdalena Pilch (flet traverso). Solistkom towarzyszyć będzie studencka Orkiestra Barokowa prowadzona przez Jakuba Kościukiewicza.

Ostatni koncert Maratonu Bachowskiego odbędzie się we wtorek, 10 marca w Filharmonii Łódzkiej. W programie koncertu zaplanowano wykonanie utworów organowych i Kantaty BWV 49 Jana Sebastiana Bacha, czyli historyczne interpretacje z wykorzystaniem możliwości nowych barokowych organów łódzkiej Filharmonii. Muzykę organową zagrają pedagodzy łódzkiej Akademii: Irena Wisełka-Cieślar, Piotr Grajter i Krzysztof Urbaniak, w wykonaniu kantaty wezmą udział jako soliści studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego, studencka Orkiestra Barokowa prowadzona przez Jakuba Kościukiewicza oraz organista Krzysztof Urbaniak.

Więcej


W piątek, 6 marca 2015 roku odbędzie się niezwykły koncert w setną rocznicę pierwszego recitalu Tria Wiłkomirskich w Moskwie, który otworzy Rok Rodziny Wiłkomirskich w Kaliszu - cykl wydarzeń związanych ze znaną kaliską rodziną muzyków, kompozytorów i pedagogów muzycznych: Alfredem i jego trójką dzieci - Kazimierzem, Michałem i Marią.

Przypomnienie zawodowych i osobistych związków rodziny Wiłkomirskich z Kaliszem to wspólny cel Kaliskiego Towarzystwa Muzycznego, Polskiego Towarzystwa Historycznego, Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz stowarzyszeń Łyżka Mleka i Multi Art. Od kilku lat kompletują pamiątki – od portretów po rękopisy – po rodzinie Wiłkomirskich z myślą o utworzeniu wirtualnego muzeum muzycznego rodu. W Kaliszu przed wojną mieszkał i tworzył Alfred Wiłkomirski, muzyk i pedagog. Wszystkie z jego pięciorga dzieci poszły muzyczną ścieżką. Występowali w Kaliszu i całej Polsce solo i w zespołach, m.in. w Trio Wiłkomirskich.

- Alfred i jego troje dzieci: Kazimierz, Michał i Maria, pracowali w tej szkole muzycznej, byli pedagogami, promotorami muzyki klasycznej w Kaliszu, inicjatorami różnych koncertów, ale także wykonawcami – opowiada Elżbieta Piszczorowicz-Mondra, koordynatorka obchodów Roku Wiłkomirskich w Kaliszu. – Kazimierz grał na wiolonczeli, Maria na fortepianie, a Michał na skrzypcach. Grali głównie w Kaliszu i w okolicach, m.in. w Opatówku, Gołuchowie.

Od 40 lat imię Alfreda Wiłkomirskiego nosi Kaliskie Towarzystwo Muzyczne. Jego imię nosi też sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej.

Wykonawcami będą młodzi, bardzo zdolni i już utytułowani muzycy: skrzypaczka Celina Kotz, wiolonczelista Tomasz Daroch oraz pianista Łukasz Trepczyński. Zaprezentują się w repertuarze wzorowanym na tym debiutanckim, zagranym przed stu laty przez Trio Wiłkomirskich. Usłyszymy Trio fortepianowe G-dur (Hob. 25) Josepha Haydna, Trio fortepianowe d-moll op. 32 Antona Areńskiego i Trio fortepianowe d-moll op. 49 Feliksa Mendelssohna-Bartholdy.

Gośćmi honorowymi koncertu będą seniorzy muzycznego rodu: prof. Wanda Wiłkomirska i maestro Józef Wiłkomirski.

Koncert odbędzie się w sali Państwowej Szkoły Muzycznej przy Placu Jana Pawła II w Kaliszu o godzinie 18:00.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa pamiątek związanych z rodziną Wiłkomirskich i spotkanie z artystami.


Prolog symfoniczny do dramatu "Biała gołąbka" Mieczysława Karłowicza, I Koncert skrzypcowy op. 35 Karola Szymanowskiego i Symfonię fantastyczną op. 14 Hectora Berlioza usłyszymy w piątek, 6 marca 2015 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Wykonawcami koncertu będą: Guy Braunstein - skrzypce (Izrael) i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Michaela Maciaszczyka.


Kolejny koncert popularnego cyklu orkiestry Sinfonietta Cracovia pt. “Wiedeńczycy z Sinfoniettą” odbędzie się 8 marca 2015 roku o godz. 19:00 w ICE Kraków. W sposób naturalny łączyć się on będzie z obchodzonym w tym czasie Dniem Kobiet.

Sentymentalizmowi czerwonych goździków przeciwstawiony zostanie węgierski temperament i wirtuozeria, występującego z krakowskim zespołem, znakomitego solisty. Tym razem będzie to Robert Nagy - pierwszy wiolonczelista Orkiestry Filharmoników Wiedeńskich, profesor Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu.

W programie koncertu znajdą się kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta i Franciszka Danziego, tematycznie związane z bardzo popularną w XVII i XVIII wieku postacią Don Juana (Don Giovanniego), „uwodziciela z Sewilli”, bezwzględnego kochanka, który w zwyczaju miał łamanie niewieścich serc. Do tego przebój literatury wiolonczelowej czyli Koncert D-dur Józefa Haydna - dzieło o doskonałej formie, pełne elegancji i polotu. Na deser zabrzmi efektowna Symfonia Es-dur Wojciecha Dankowskiego, nieco zapomnianego klasyka, typowego reprezentanta stylu galant w Polsce. Jego twórczość za życia kompozytora cieszyła się dużą popularnością.

- Chciałbym przywrócić przepięknym utworom polskiego klasycyzmu należne im miejsce w regularnym repertuarze koncertowym obok Haydna czy Mozarta - podkreślił Dyrektor Sinfonietty, Jurek Dybał, który 8 marca wystąpi w roli dyrygenta i prowadzącego.

Współorganizatorem koncertu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator ICE Kraków.


Akademia Muzyczna w Krakowie zaprasza na 20. Dni Bachowskie, które odbędą się w dniach 8-15 marca 2015 roku w Auli „Florianka” przy ul. Basztowej 8.

W tym roku ich Jubileusz festiwalu zbiega się z 330. rocznicą urodzin Lipskiego Kantora. Dni Bachowskie poświęcone zostaną nie tylko muzyce swojego patrona, ale również jego poprzednikom i kontynuatorom jego dzieła. Zabrzmią więc m. in. kompozycje D. Buxtehudego, J. J. Walthera, J.L. Krebs, C.P.E. Bacha, M. Regera. Powiedziano kiedyś, że w muzyce do Bacha wszystko zmierza i od niego bierze swój początek. Koncerty w ramach Dni Bachowskich będą więc okazją do obcowania ze sztuką najwyższej próby twórczej.

Szczegółowy program Dni - dostępny na: www.amuz.krakow.pl


Z okazji Dnia Kobiet Narodowa Orkiestra Symfoniczna w Katowicach zaprasza 8 marca 2015 roku na zapowiadający się znakomicie koncert z serii "Recitale Mistrzowskie - Wiedeńczycy w NOSPR".

W ten wyjątkowy wieczór w sali kameralnej NOSPR wystąpi Steude Quartett, w składzie: Volkhard Steude (skrzypce), Holger Groh (skrzypce), Elmar Landerer (altówka), Wolfgang Härtel (wiolonczela).

W programie Już się zmierzcha. Muzyka na kwartet smyczkowy op. 62 Henryka Mikołaja Góreckiego, II Kwartet smyczkowy a moll op. 51 Johannesa Brahmsa i Kwartet smyczkowy a-moll op. 13 Felixa Mendelssohna-Bartholdy.

Koncert poprowadzi Krzysztof Korwin-Piotrowski.


W marcowej odsłonie cyklu „Światowid Klasycznie” – 10 marca 2015 roku o godz. 18.30 w sali Ośrodka Działań Twórczych Światowid we Wrocławiu – usłyszymy muzykę dawną w wykonaniu Stoltzer Ensemble.

Ten męski kwartet założony w roku 2007 tworzą: Maciej Gocman - tenor, Radosław Pachołek - kontratenor, Piotr Karpeta - baryton, Rafał Chalabala – bas, wrocławscy muzycy, członkowie znakomitych zespołów: Cantores Minores Wratislavienses, Ars Cantus oraz chóru Narodowego Forum Muzyki, na co dzień specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej. Stoltzer Ensemble działa w ramach instytucji Wrocławscy Kameraliści, początkowo występował podczas koncertów Cantores Minores Wratislavienses, w ostatnim czasie koncertuje samodzielnie oraz z Wroclaw Barock Ensemble. Repertuar zespołu obejmuje dawną muzykę polską (J. Liban, Mikołaj z Radomia, B. Pękiel, G.G. Gorczycki), kompozycje Stoltzera (m.in. Te Deum, Missa duplex, psalmy, hymny i pieśni świeckie), kompozytorów europejskich okresu renesansu, baroku i klasycyzmu, lecz najczęściej wykonywaną przez zespół jest muzyka romantyczna (F. Mendelssohn, R. Schumann, Fr. Schubert, St. Moniuszko) i późniejsza. Zespół występował w Polsce oraz za granicą, w grudniu 2014 inaugurował 41. Festiwal Barbórkowy Chórów Akademickich w auli Leopoldina. Patronem zespołu jest renesansowy kompozytor i kapelmistrz wrocławskiej katedry Thomas Stoltzer (1475 Świdnica – 1526 Znojmo), autor pierwszego w historii muzyki wielogłosowego opracowania hymnu Te Deum.

W programie marcowego koncertu zespołu znajdą się kompozycje m.in. Jerzego Libana, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Thomasa Stoltzera oraz Felixa Mendelssohna i Franciszka Schuberta.


W piątek, 13 marca 2015 roku o godz. 19:00 Sinfonia Varsovia wystąpi w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Orkiestrę poprowadzi belgijski dyrygent Daniel Gazon. W programie utwory orkiestrowe Dvořáka, Ravela i Prokofiewa. Solistą Koncertu na altówkę i orkiestrę Tadeusza Paciorkiewicza będzie syn kompozytora – Artur Paciorkiewicz.

Piątkowy koncert rozpocznie się od Suity czeskiej op. 39 Antonina Dvořáka (1841 – 1904). W tej pięcioczęściowej kompozycji z 1879 roku, można odnaleźć wyraźne nawiązania do czeskich tańców ludowych.
Skomponowany w 1976 roku Koncert na altówkę i orkiestrę Tadeusz Paciorkiewicz (1916-1998) zadedykował swojemu synowi Arturowi. I to właśnie Artur Paciorkiewicz wykona partię solową koncertu, wirtuozowski popis możliwości altówki.
Po przerwie – suita orkiestrowa Moja Matka Gęś (1911) Maurice’a Ravela (1875 – 1937). To autorskie opracowanie duetu fortepianowego na cztery ręce (1908), który kompozytor napisał z myślą o Jeanie i Mimi Godebskich, dzieciach swoich przyjaciół. Suita jest oparta na motywach różnych bajek i składa się z pięciu części: Pawana Śpiącej Królewny, Tomcio Paluch, Brzydulka. Cesarzowa Pagód, Rozmowy Pięknotki z Potworem, Zaczarowany ogród.
Koncert zamknie wykonanie jednego z najbardziej znanych dzieł Siergieja Prokofiewa (1891 – 1953). Symfonia Klasyczna D-dur op. 25 (1917) powstała w hołdzie muzyce okresu klasycyzmu, czyniąc z Prokofiewa prekursora neoklasycyzmu.

Bilety w cenie 35 zł dostępne w sprzedaży internetowej www.sklep.polskieradio.pl oraz na godzinę przed koncertem w kasach.

Patroni medialni: Dwójka Polskie Radio, TVP Warszawa, Polmic.pl


13 marca 2015 roku o godzinie 19:00 w Sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (ul. Okólnik 2 ) odbędzie się koncert kompozytorski studentów klasy profesora Zbigniewa Bagińskiego.

W programie znajdą się następujące utwory: Coma (2014) Grzegorza Łapińskiego, Kawałeczek (2014) i Ukojenia (2015) Wiktora Gniazdowskiego, Koncert skrzypcowy (2014) Dominika Lasoty, Synthesis (2013) Krzysztofa Ratajskiego oraz Wspomnienie letnie (2012) Aruto Matsumoto. Wystąpią: Aruto Matsumoto – fortepian, Żaneta Rydzewska – klarnet, Rafał Żurek – tenor, Łukasz Piasecki – fortepian, Miłosz Wieliński – skrzypce, Xaloc Marí Vivó, Olga Przybył, Pavel Vasilenia, Jarema Jarosiński – perkusja oraz Kameralna Orkiestra Studentów UMFC pod dyrekcją Michała Śmigielskiego.

Wstęp wolny.


W piątek, 13 marca 2015 roku o godz. 19 w Filharmonii w Szczecinie odbędzie się koncert, podczas którego usłyszymy kompozycje Pawła Mykietyna (Krzyki), Nikolaja Miaskowskiego (Koncert na wiolonczelę i orkiestrę op. 66) i Dymitra Szostakowicza (Symfonię nr 10 e-moll op. 93). Wystąpią: Tomasz Strahl - wiolonczela i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie pod dyrekcją uznanego rosyjskiego dyrygenta Mikhaila Agresta.


Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu zaprasza 14 marca 2015 roku o godz. 19.00 na premierę prawdziwie kosmicznej opery Space Opera Aleksandra Nowaka.

Będą tacy, którym jej tytuł skojarzy się z arcydziełem Stanleya Kubricka. Będą i tacy, którym przywiedzie na myśl operę mydlaną, tyle że rozgrywającą się w przestrzeni kosmicznej. I jedni, i drudzy się nie pomylą. Aleksander Nowak we współpracy z librecistą Georgim Gospodinowem – bułgarskim pisarzem średniego pokolenia, którego zwą czasem „ironistą rozpaczy” – opowiedzą o pierwszej załogowej wyprawie na Marsa. Głosami małżeńskiej pary astronautów w średnim wieku, podróżującej na gapę muchy, kierownika lotu – mężczyzny o niezbyt czystych intencjach – oraz chóru reprezentującego już to muszki owocowe, już to resztę ludzkości. Przyjdzie pora na refleksję, czy byliśmy gotowi na ten Kosmos i czy przypadkiem trochę się nie pośpieszyliśmy?

Kierownictwo muzyczne: Marek Moś, reżyseria: Ewelina Piotrowiak, scenografia: Katarzyna Nesteruk. Wystąpią: jako Ewa - Helena Zubanovich / Magdalena Wachowska, Adam - Bartłomiej Misiuda, Mucha/Łajka - Martyna Cymerman / Tomasz Raczkiewicz, Producent/Beduin - Damian Konieczek / Andrzej Ogórkiewicz.

Kolejne spektakle odbędą się 15 marca i 22 kwietnia 2015 roku.

Bilety dostępne w kasie Teatru oraz na www.bilety.opera.poznan.pl

Patronat medialny nad espektaklem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


Baltic Neopolis Orchestra zaprasza 14 marca 2015 roku na kolejny koncert z cyklu „Wielcy Koncertmistrzowie”, którego gościem będzie rosyjski skrzypek Yuri Zhislin. W programie kompozycje Antona Arensky’ego, Piotra Czajkowskiego i Antonio Bazziniego, a także prawykonanie utworu Metropolitan Path Artura Słotwińskiego.

Yuri Zhislin, "wirtuoz o prawdziwie romantycznym temperamencie", jak mówi o nim magazyn The Strad, jest jednym z najwszechstronniejszych muzyków swojego pokolenia. Cieszy się znakomitą sławą jako solista i kameralista, zarówno jako skrzypek, jak i altowiolista. Urodził się w 1974 roku w Moskwie, w rodzinie słynnego rosyjskiego skrzypka Grigoria Zhislina. Naukę gry na skrzypcach zaczął w wieku sześciu lat. Już jako nastolatek brał udział w koncertach, zarówno w Rosji, jak i za granicą. Występował jako solista z takimi orkiestrami, jak: Koncertowa Orkiestra BBC, Litewska Orkiestra Kameralna, State Symphony Orchestra, Queensland Symphony, Yerevan Philharmonic, Belgrade Philharmonic, Russian State Chamber Orchestra, Novosibirsk Philharmonic, Pacific Symphony, Madeira Classical Orchestra, Santiago de Chile Symphony, Altay Philharmonic. Jest twórcą i solistą Russian Virtuosi of Europe, z którymi występował w największych salach koncertowych na całym świecie. Jest profesorem w klasie skrzypiec i altówki na Royal College of Music w Londynie. Udziela także kursów mistrzowskich w Rosji, Bułgarii, Szwecji, Japonii, Australii i Nowej Zelandii.


W 2015 roku przypada jubileusz 90-lecia urodzin Józefa Podobińskiego (1925-1993) - kompozytora i pedagoga muzycznego. Z tej okazji miasto Muszyna, z którym artysta blisko był związany, ustanowiło rok 2015 Rokiem Józefa Podobińskiego.

W kalendarzu obchodów jubileuszu artysty zaplanowano m.in. koncert pt. Józef Podobiński - wspomnienie. Koncert w 90 rocznicę urodzin kompozytora związanego z Siemianowicami Śląskimi, który odbędzie się 14 marca 2015 roku w Parku Tradycji Siemianowickiego Centrum Kultury. Do udziału w nim zaproszono wielu uznanych muzyków, którzy specjalnie na tę okazję przygotowują aranżacje utworów kompozytora. Wystąpią m.in. Adam Bul, Andrzej Sitko, Antoni Brożek, Bohdan Wantuła i Chór „Dzwon” z Orzesza. Wśród wykonywanych utworów pojawią się takie tytuły, jak np. Powiedz mi, kiedy, Uśmiechnij się, Spacer we dwoje, Z mrocznych głębin kopalni, Na klepisku, Wicherek, Czardasz. Niektóre z kompozycji po raz pierwszy zostaną publicznie wykonane.

Utwory kompozytora znajdą się także w programie XII Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych „Złota Trąbka 2015” w Kozach i Bielsku Białej (5-7 czerwca).