Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2013 2014 2015 2016 2017
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Siódma edycja Leo Festiwalu odbędzie się w dniach 30 maja – 6 czerwca 2015 roku we Wrocławiu. Festiwal prezentuje dialog muzyki z innymi dziedzinami sztuki: architekturą, poezją, tańcem, filmem, sztukami plastycznymi, teatrem.

Tegoroczna edycja Leo Festiwalu skoncentruje się wokół trzech kwestii: stref ciszy, które koją zmysły w tych zbyt zaganianych i gorączkowych czasach (koncert w kościele św. Marii Magdaleny z programem obejmującym dzieła od chorału gregoriańskiego i Bacha po utwory Arvo Pärta), uspokajającej, a nawet tanecznej energii (koncert nawiązujący do tematów wojnie i pokoju, doprawiony szczyptą humoru) oraz - nawiązując do ustanowienia Wrocławia Europejską Stolicą Kultury w roku 2016 – kwestii rzek jako symboli kulturalnych prądów (koncert na Zamku Topacz z programem o wodzie, z Wełtawą B. Smetany jako punktem kulminacyjnym).

Festiwal kontynuować będzie współpracę z Akademią Muzyczną we Wrocławiu podczas warsztatów kameralistyki, prowadzonych przez liderów NFM Leopoldinum – Orkiestry Kameralnej, które zakończą się wykonaniem Oktetu Op. 7 G. Enescu.

ZOBACZ: program Festiwalu


Uroczyste obchody Jubileuszu z okazji 70-lecia powstania Opery Śląskiej obejmować będą cykl wydarzeń wpisanych w ramy okresu od 30 maja do 14 czerwca 2015 roku pod hasłem twórczości polskich kompozytorów. Jubileuszowy Festiwal zainauguruje premiera dwóch tytułów dzieł Stanisława Moniuszki wystawionych w ramach jednego wieczoru: 1-aktowej opery Verbum nobile oraz baletu Na kwaterunku.

Kolejną odsłoną Festiwalu będzie wznowienie sceniczne musicalu K. Gaertner, T. Kijonki pt. Zaczarowany bal, czyli krasnoludki, krasnoludki z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Następnie w festiwalowym repertuarze widnieć będą tytuły polskich arcydzieł muzycznych: Manru Ignacego Jana Paderewskiego i Pan Twardowski Ludomira Różyckiego oraz koncert chóru Opery Śląskiej pt. COŚ na polską nutę i koncert z okazji 60-lecia pracy artystycznej mezzosopranistki Krystyny Szostek-Radkowej. Jubileusz zwieńczy galowy spektakl opery St. Moniuszki Halka, tytułu, który w historii Opery Śląskiej zajmuje pozycję szczególną, bowiem śląska scena operowa rozpoczęła swą działalność artystyczną właśnie premierą tego dzieła, gdy 14 czerwca 1945 roku odbyła się w Katowicach w Teatrze im. Wyspiańskiego pierwsza powojenna premiera Halki, a 29 listopada tamtego roku – na scenie teatru w Bytomiu. Od tamtego czasu tytuł stale utrzymuje się repertuarze bytomskiego teatru, postanowiono bowiem, że na każde dziesięciolecie Opery Śląskiej będzie wystawiana nowa realizacja sceniczna Halki. Do tej pory było w sumie osiem inscenizacji – nie tylko jubileuszowych – warto choćby wspomnieć o pierwszej polskiej premierze tego tytułu prezentowanego przez polski zespół na kontynencie amerykańskim (w 1986 i 1988 roku odbyły się dwa wielkie tournée Opery Śląskiej z tym spektaklem w USA i Kanadzie, w inscenizacji Marii Fołtyn oraz pod kierownictwem muzycznym Napoleona Siessa, później – Tadeusza Serafina). Ostatnia premiera Halki odbyła się w 2005 roku z okazji jubileuszu 60-lecia Opery Śląskiej w reżyserii Marka Weissa-Grzesińkiego.

Tym razem kolejny Jubileusz Opery Śląskiej nie nawiązuje co prawda do tradycji premier Halki w nowej inscenizacji co 10 lat, niemniej z tej okazji postanowiono zorganizować Jubileuszowy Festiwal pozycji polskich z repertuaru bytomskiej sceny, w kolejności uwzględniającej właściwą gradację, w programie którego finalną pozycją, stanowiącą szczyt uroczystości i godne uhonorowanie wydarzeń sprzed 70 lat będzie właśnie spektakl opery Halka St. Moniuszki zaprezentowany w historyczną rocznicę 14 czerwca 2015 roku.

ZOBACZ: kalendarium spektakli


Dokładnie w stulecie urodzin poety księdza Jana Twardowskiego, 1 czerwca 2015 roku w Parafii Narodzenia NMP w Warszawie-Płudach (ul. Klasyków 21) odbędzie się jubileuszowy koncert, w trakcie którego znakomici artyści wykonają legendarne oratorium - Mszę Polską wg księdza Jana Twardowskiego.

Utwór napisał w 1998 roku w porozumieniu z poetą warszawski kompozytor, aranżer i pianista Hadrian Filip Tabęcki, wielokrotnie nagradzany autor wielu oratoriów, muzyki filmowej, współpracownik m.in. Jacka Bończyka, Krystyny Tkacz czy Michała Bajora. Premiera Mszy odbyła się we Wrocławiu, a niedługo później Radiowa Dwójka zarejestrowała płytę. Całość opiera się na wierszach księdza Jana, przez niego wybranych, oraz na tradycyjnych łacińskich tekstach liturgicznych.

Utwór 1 czerwca wykonają wokaliści z nagrodzanego Fryderykami sekstetu proMODERN, współpracującego z najlepszymi polskimi kompozytorami oraz muzycy z zespołów Kameleon oraz New Art Enseble. Łącznie zagra i zaśpiewa 17 osób. Odtworzone zostaną również recytacje wierszy w niezapomnianych interpretacjach śp. Krzysztofa Kolbergera.

Przed koncertem swoimi wspomnieniami podzieli się dr Aldona Kraus, która przyjaźniła się z ks. Twardowskim przez ponad 25 lat i była z poetą na premierze Mszy Polskiej. Otwarta zostanie także wystawa, prezentująca najciekawsze wiersze "w Janowym duchu", napisane przez dzieci i młodzież na Janowy Turniej Litreacki Fundacji AVE.

Wstęp wolny.


Codziennie od 1 maja do 17 października 2015 roku (oprócz niedziel i świąt), o godzinie 12.00 w Kościele Św. Anny w Warszawie (Trakt Królewski, ul. Krakowskie Przedmieście 68) odbywać się będą koncerty festiwalu „Barokowe Organy”.

Koncerty na żywo na wspaniałych Barokowych Organach Kościoła św. Anny (ok. 30 minut) wykonują wybitni polscy organiści: Przemysław Kapituła, Andrzej Sochocki i Kamil Steć. Podczas każdego koncertu usłyszymy arcydzieła muzyki baroku m.in.: najsłynniejszy utwór na organy – Toccatę i fugę d-moll Jana Sebastiana Bacha oraz utwór Mieczysława Surzyńskiego, legendarnego organisty Archikatedry Warszawskiej za życia zwanego „polskim Bachem”. Podczas każdego koncertu zagrają Dzwonki Organowe.

Kościół św. Anny jest jedną z najpiękniejszych, najstarszych i najlepiej odrestaurowanych świątyń warszawskich. Wzniesiony w drugiej połowie XV wieku gotycki kościółek powstanie swe zawdzięcza kniaziównie kijowskiej Annie z Holszańskich księżnej Mazowieckiej. W roku 1515 spłonął, a na jego miejscu zbudowano nowy, większy kościół, którego fundatorką była księżna Anna Radziwiłłówna. Pod koniec XVI wieku obok kościoła postawiono murowaną, wolno stojącą dzwonnicę. Kościół był wielokrotnie niszczony i odbudowywany w różnych stylach. Obecna klasycystyczna fasada kryje bogate barokowe wnętrze. Rekonstrukcję organów z przełomu XVII i XVIII wieku zakończono w Kościele św. Anny w 1992 roku.


Koncert kameralny dyplomantów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie odbędzie się 2 czerwca 2015 roku o godz. 19.00 w Sali kameralnej Filharmonii Narodowej.

Wystąpią: Rafał Kucharski baryton, Teresa Maciaszek fortepin, Anna Szostek sopran, Krzysztof Trzaskowski fortepian, Jacek Dziołak klarnet, Marianna Waszkiewicz fortepian, Katarzyna Grygiel altówka, Roma Orłowska fortepian, Tomasz Domański fortepian, Barbara Malcolm skrzypce, Marianna Sikorska wiolonczela, Maria Sterczyńska fortepian, Maria Ślipska wiolonczela, Zespół „Gradus ad Parnassum”, Krzysztof Garstka kier. art., Maciej Lamm pozytyw, Justyna Kreft klawesyn oraz Orkiestra Instrumentów Historycznych Międzywydziałowego Studium Muzyki Dawnej, Agata Sapiecha kier. art.

W programie: Cztery sonety miłosne do słów Williama Szekspira Tadeusza Bairda, Cuatro madrigales amatorios w wersji na głos i fortepian Joaquína Rodrigo, Rhapsodie niçoise na klarnet i fortepian Eugène Bozzy, Sonata d-moll na altówkę i fortepian Michaiła Glinki, Images, 1. Zeszyt Claude’a Debussy’ego, Tempo di ciaccona na skrzypce solo Béli Bartóka, Fantasiestücke op. 73 w wersji na wiolonczelę i fortepian Roberta Schumanna, Koncert wiolonczelowy a-moll H. 432, Wq. 170 (wybór) Carla Philippa Emanuela Bacha i Concerto a due cembali concertati e archi Giovanniego Battisty Pergolesi’ego.


Kielecka wersja projektu The Splitter na gitarę i live electronics Rafała Zapały, przygotowana w ramach programu „Kompozytor-Rezydent”, zostanie przedstawiona 2 czerwca 2015 roku o godz. 19.00 na dziedzińcu Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach.

Rafał Zapała wraz z gitarzystą Wojciechem Lipińskim zaprezentują nietypowe zdarzenie muzyczne, które jest zarazem koncertem i instalacją muzyczną. Dźwięki tradycyjnej gitary akustycznej zostaną przetworzone za pomocą środków elektronicznych. Brzmienie strun będzie na żywo „rozszczepiane” na drobne mikrodźwięki i „rozrzucone” za pomocą głośników rozmieszczonych wokół publiczności. Ten nietypowy koncert, łączący muzykę akustyczną i elektroniczną, odbędzie się na dziedzińcu Filharmonii. W przypadku niepogody zostanie przeniesiony na foyer.

Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Kompozytor - rezydent”. Kompozytorem – rezydentem Filharmonii Świętokrzyskiej w sezonie 2014/2015 jest Rafał Zapała.

Więcej


2. edycja Festiwalu „Viva! Canaletto” odbędzie się w Warszawie w dniach 3-7 czerwca 2015 roku.

Czerwiec to nie tylko miesiąc, gdy wiosna oddaje pola letnim upałom, ale także ten wytęskniony przez wszystkich moment, gdy rok pracy i nauki musi poddać się przemożnej sile zbliżających się wakacji. Warszawski festiwal Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus zapowiada zatem ten oczekiwany czas, ale z drugiej strony jest swego rodzaju podsumowaniem roku pracy zespołu.

W 70. rocznicę zakończenia wojny orkiestra wykona Carmina burana Carla Orffa - dzieło powstałe w nazistowskich Niemczech, zrazu zaliczone do „muzyki zdegenerowanej”, potem wprzęgnięte w tryby propagandowej machiny, dziś przemawiające językiem sugestywnym o sprawach powszechnych: nieprzewidywalności kolei losu, przemijalności spraw tego świata, ale też odwiecznym optymizmie powracającej wiosny, radości ucztowania, świętowania - czerpania garściami z jasnych stron życia. Utwór usłyszymy 3 czerwca, podczas gali w Filharmonii Narodowej.

Ponadto w programie festiwalu znajdzie się występ jednego z polskich uczestników jesiennego Konkursu Chopinowskiego – Łukasza Krupińskiego (7 czerwca) oraz maraton muzyki kameralnej „Kameralnie-Elektoralnie" (5 czerwca), podczas którego muzycy Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus i ich przyjaciele zagrają "muzykę, którą kochają najbardziej".

Honorowy Patronat nad festiwalem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent Miasta st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


Prawykonania utworów kompozytorów związanych z województwem kujawsko-pomorskim – Dico ego opera mea Regi Marcina Kopczyńskiego (Inowrocław) oraz Magnificat Szymona Godziemby-Trytka (Bydgoszcz) odbędą się 5 i 6 czerwca 2015 roku w Toruniu i Bydgoszczy.

Koncerty są inicjatywą środowisk artystycznych województwa. Ich idea zakłada skupienie twórców i wykonawców największych miast kujawsko-pomorskiego celem wyeksponowania kultury muzycznej regionu. Kompozycje zaprezentują m.in. soliści znani melomanom ze sceny Opery Nova w Bydgoszczy: Małgorzata Grela – sopran, Agnieszka Piass – sopran, Kamila Kułakowska – sopran, Katarzyna Nowak-Stańczyk – mezzosopran, Tadeusz Szlenkier – tenor i Jacek Greszta – bas oraz Malwina Mikołajczak-Lutrzykowska – skrzypce, a także muzycy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Piotra Wajraka.

W programie koncertów znajdą się dwie kompozycje Marcina Kopczyńskiego: sakralna Dico ego opera mea Regi (Pieśń moją śpiewam dla Króla) na sopran i orkiestrę smyczkową (prawykonanie) i Scherzo na skrzypce i smyczki oraz Szymona Godziemby-Trytka Magnificat na solistów, flety, perkusję i orkiestrę smyczkową (prawykonanie), napisany do tradycyjnego tekstu kantyku i fragmentów poezji zmarłego sześć lat temu bydgoskiego poety Kazimierza Hoffmana. Całość dopełnią dzieła Jana Sebastiana Bacha - Aria na strunie G oraz Georga Friedricha Händla – Largo z opery Xerxes.

Koncerty premierowe odbędą się w Toruniu 5 czerwca o godzinie 20:00 w kościele pw. Św. Ducha oraz w Bydgoszczy 6 czerwca o godzinie 20:00 w kościele pw. św. Andrzeja Boboli, pl. Kościeleckich 7. Wstęp wolny.

Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca oraz ze środków budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.


W sobotę, 16 maja 2015 roku rozpocznie się piąta edycja Letnich Koncertów na Grochowskiej. Jak co roku, Orkiestra Sinfonia Varsovia zaprasza w każdą sobotę i niedzielę, aż do 6 września, na koncerty kameralne do swojej siedziby przy ul. Grochowskiej 272 w Warszawie. Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny!

Letnie Koncerty na Grochowskiej to cykl prezentujący przede wszystkim wybitnych artystów młodego pokolenia. W tym roku będą to m.in. Maciej Kułakowski i Zuzanna Sosnowska – laureaci I nagrody ex aequo X Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Bartosz Kołsut (akordeon) i Natalia Karaszewska (flet) - stypendyści Fundacji Sinfonia Varsovia oraz uczestnicy Akademii Operowej i Akademii Sinfonia Varsovia. Szczególne miejsce w programie tegorocznych Letnich Koncertów na Grochowskiej zarezerwowano na recitale fortepianowe uczestników XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – Tymoteusza Biesa, Łukasza Byrdy, Katarzyny Gołofit, Łukasza Krupińskiego, Krzysztofa Książka, Pawła Motyczyńskiego, Piotra Nowaka, Piotra Pawlaka, Zuzanny Pietrzak, Michała Szymanowskiego i Andrzeja Wiercińskiego.

Obok rozpoczynających karierę młodych muzyków, na Grochowskiej 272 w Warszawie, występować będą również uznani artyści, w tym ci na co dzień tworzący Orkiestrę Sinfonia Varsovia. Cykl 33 Letnich Koncertów na Grochowskiej w sobotę 16 maja zainauguruje duet znakomitych skrzypków - Krzysztofa i Jakuba Jakowiczów, a zakończy w niedzielę 6 września występ Kwintetu smyczkowego Orkiestry Sinfonia Varsovia w składzie: Maria Machowska-Szałach, Zofia Endzelm (skrzypce), Katarzyna Budnik-Gałązka (altówka), Marcel Markowski (wiolonczela) i Michał Sobuś (kontrabas).

Koncerty tradycyjnie już poprzedzone będą słowem wstępnym muzykologów i krytyków muzycznych, wprowadzającym słuchaczy w klimat i rys historyczny prezentowanych dzieł. O wykonywanych podczas Letnich Koncertów na Grochowskiej utworach opowiadać będą: Michał Bruliński, Ewa Chamczyk, Anna S. Dębowska, Mariusz Gradowski, Karolina Kolinek-Siechowicz, Agata Kwiecińska, Agata Mierzejewska, Barbara Schabowska-Maszenda i Agnieszka Topolska.

Patronat medialny nad koncertami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Szczegółowy program - na stronie: www.sinfoniavarsovia.org


Znów słuchacze, a nie organizatorzy, ułożyli program drugiego koncertu czwartej serii „Warsaw Camerata à la carte!”. Publiczność zdecydowała, że w niedzielę, 6 czerwca 2015 roku usłyszymy polską i duńską muzykę na orkiestrę smyczkową. W wykonaniu Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kosa-Nowickiego zabrzmi VI Symfonia G-dur op. 38 Asgera Hamerika, prawykonanie Antes y despues Jerzego Wołochowicza i Koncert na obój i smyczki Sebastiana Krajewskiego, w którym solistą będzie Marek Roszkowski.

Kompozycje te pochodzą z różnych epok i stworzyli je twórcy należący do odmiennych stylów. Koncert więc będzie połączeniem wielu muzycznych nurtów i szerokiej palety dźwiękowych barw orkiestry smyczkowej. Muzyka duńska nieczęsto pojawia się w programach koncertów, więc tym bardziej wielką gratką dla melomanów będzie wykonanie VI Symfonii G-dur duńskiego kompozytora przełomu XIX i XX wieku Asgara Hamerika. W swojej twórczości nawiązywał do muzyki francuskiej H. Berlioza, C. Francka i P. Ducasa. Później był porównywany nawet z Mahlerem.

Wydarzeniem koncertu będzie prawykonanie Antes y despues Jerzego Wołochowicza, autora kompozycji na wiolonczelę solo, muzyki teatralnej i filmowej i reklamowej. Artysta współpracował z Romanem Polańskim przy nagrodzonym Oskarem filmie Pianista. Jedna z jego kompozycji została wybrana do filmu dokumentalnego o prezydencie Baracku Obamie i wydana przez „Time Magazine”. Współpracował również z wybitnym dokumentalistą Christopherem Morrisem. Był asystentem Jerzego Maksymiuka i edytorem muzyki do filmu z Polą Negri Mania ,historia pracownicy fabryki papierosów.

Wieczór zakończy Koncert na obój i orkiestrę smyczkową Sebastiana Krajewskiego. Kompozytor studiował u Włodzimierza Kotońskiego w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina i w Guildhall School of Music and Drama w Londynie. Jest twórcą muzyki z założenia „nieawangardowej”, często nawiązującej do stylów muzycznych minionych epok. Jest również kompozytorem muzyki filmowej i teatralnej oraz piosenek.

Jak zawsze podczas koncertu publiczność zagłosuje na muzyczne niespodzianki, które znajdą się w menu à la carte. Po nim organizatorzy zapraszają na tradycyjne spotkanie koktajlowe z wykonawcami i rozmowami o muzyce w niezwykłej atmosferze.

Koncert odbędzie się 7 czerwca 2015 roku o godz. 16:00 na warszawskiej Pradze, w Kościele Matki Bożej z Lourdes przy ul. Wileńskiej 69. Wstęp wolny.

Organizator: Fundacja Nowa Orkiestra Kameralna, Prezes Fundacji Richard Berkeley
Współfinansowanie: m.st. Warszawa
Sponsor: RAIFFEISEN POLBANK
Współpraca: Warsaw Camerata, Art Deco Group, Dom Kultury Praga, Grupa Strategia, Kancelaria adwokacka Marek Rychłowski
Patroni medialni: Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC, Magazyn muzyczny Presto, In Your Pocket, Wawcity.pl, Cameralmusic.pl
 


Premiera dedykowanego najmłodszym melomanom spektaklu operowego Mikołajek i inne chłopaki, skomponowanego przez absolwenta poznańskiej Akademii Muzycznej, Radosława Mateję do libretta Magdaleny Lubockiej na podstawie zbiorów opowiadań o Mikołajku René Goscinnego odbędzie się w 6 czerwca 2015 roku na Scenie Kameralnej im. Wojciecha Drabowicza w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

Mikołajka nie sposób nie lubić, choć każda jego przygoda kończy się awanturą, płaczem, bójką z kolegami, zdemolowaniem całego pokoju lub wszystkim naraz. A to Mikołajek zgubi kredkę, której nie zgubił, to zaniemówi na urodzinach koleżanki, na której chciał wywrzeć jak najlepsze wrażenie, to znów narobi komuś wstydu, choć przecież nie chciał. O jego perypetiach opowie tym razem muzyka – w ujęciu Radosława Matei i innych chłopaków, czyli poznańskiego zespołu Stand-by Orchestra. To wyjątkowo sympatyczna i przyjacielska orkiestra, podobnie jak Mikołajek, który jest dzieckiem wrażliwym i bardzo kocha swoich rodziców. Tak bardzo, że gdy dostał pracę do domu, to się od razu zmartwił: bo kiedy tata wraca z biura, to jest zmęczony i nie ma ochoty na robienie zadań z arytmetyki.

Kierownictwo muzyczne - Katarzyna Tomala, reżyseria i choreografia - Regina Lissowska, dekoracje - Karolina Kasprzyk, kostiumy - Justyna Kuchta, reżyseria świateł Marek – Rydian. W projekcie udział wezmą studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Stand-By Orchestra – zespół, w skład którego wchodzą studenci i absolwenci uczelni.

Projekt współorganizowany z Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki oraz Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu.

Spektakl zostanie powtórzony 7 czerwca.


Gala Finałowa VI edycji Wawer Music Festival, na której wystąpi fantastyczna Grupa MoCarta, odbędzie się 7 czerwca 2015 roku o godz. 17:30, tradycyjnie na estradzie Centrum Konferencyjno-Szkoleniowego Hotelu Boss w Warszawie (przy ul. Żwanowieckiej 20).

Mówią o sobie: „Jesteśmy na przekór dostojnej powadze sal koncertowych, na przekór nużącej codzienności życia muzyków, na przekór zaprzysięgłym melomanom i na przekór fanom rocka, rapu czy muzyki pop, którzy boją się klasyki jak ognia. Traktujemy naszą Matkę Muzykę z żartobliwą ironią i jesteśmy pewni, że się nie obrazi”.

W programie Grupy jak zwykle dominować będzie muzyka klasyczna, okraszona kulturalnym żartem. Muzycy oprócz znanych i lubianych aranżacji zagrają wiele nowych utworów. Wszystkie kompozycje wykonują "za pomocą" dwóch par skrzypiec, altówki i wiolonczeli, jednakże nierzadko używają ogólnodostępnych przedmiotów użytkowych, co pozwala artystom na uzyskanie niebanalnych dźwięków!

Gośćmi honorowymi koncertu będą władze Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Krótką rozmowę z zaproszonymi Burmistrzem oraz Wiceburmistrzami przeprowadzi pomysłodawca i gospodarz koncertu prof. Jarosław Drzewiecki.

Bilety w cenie 50 zł można kupić: na eBilet.pl, biletyna.pl lub w Recepcji Hotelu Boss tel. 22-5166100.

Patrona medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


Koncerty na Szachownicy na stałe wpisały się już w program kulturalny poznańskiego Starego Browaru. Wiosenno-letnia edycja zapowiada się szczególnie ciekawie. Rozpocznie ją uczestnik tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, Łukasz Byrdy, który 7 czerwca 2015 roku wystąpi z recitalem utworów, które zapewniły mu miejsce w prestiżowym konkursie.

21-letni Łukasz Byrdy jest studentem Akademii Muzycznej w Poznaniu. 7 czerwca na Szachownicy wystąpi z recitalem chopinowskim, na którym wykona utwory przygotowane na pierwszy i drugi etap konkursu. Tydzień później z recitalem wystąpi gospodarz i pomysłodawca cyklu, Filip Wałcerz. Dobrze już znany poznańskiej publiczności pianista, na specjalnie przygotowanym recitalu, wykona utwory m.in. Jana Sebastiana Bacha, Claude’a Debussy'ego i George'a Gershiwna. 21 czerwca na Szachownicy wystąpi „La Vita Quartet”. Zespół powstał w 2010 roku z pasji do muzyki AstoraPiazzolli i jego Tango Nuevo - połączenia tanga argentyńskiego, jazzu, muzyki poważnej i muzyki żydowskiej. Młodzi poznańscy muzycy swoją grą przekazują całą energię płynącą z tej żywej muzyki, a każdy ich występ jest doświadczeniem niezwykle ekspresyjnym i emocjonalnym. V edycję „Młodych wirtuozów na Szachownicy” zakończy 5 lipca poznański kwartet gitarowy „Erlendis Quartet”, który zagra dla publiczności Starego Browaru tuż przed wyjazdem na studia muzyczne w Kopenhadze.

Koncerty z cyklu „Młodzi wirtuozi na Szachownicy” odbywają się w przestrzeni wspólnej Starego Browaru, w części Pasaż na placu Szachownicy. Każdy może wysłuchać ich siedząc w pobliskiej kawiarni lub na specjalnie przygotowanej widowni. Koncerty odbywać się będą w niedziele 7,14 i 21 czerwca oraz 5 lipca o godz. 16:00. Czas trwania: 50 minut. Wstęp wolny.

Cykl „Młodzi wirtuozi na Szachownicy” ma na celu promowanie młodych, wybitnych uczniów, studentów i absolwentów poznańskich szkół muzycznych. Jest to jedno z wielu ogólnodostępnych przedsięwzięć edukacyjno-artystycznych Starego Browaru, które wpisuje się w ideę 50:50 – bazę filozoficzną wszystkich projektów Grażyny Kulczyk, zakładającą, że 50% każdego jej przedsięwzięcia stanowi sztuka. Dzięki takiemu podejściu biznesowemu, w miejscach takich jak Stary Browar możliwe jest obcowanie ze sztuką i poznawanie jej nawet w codziennych chwilach, jak wyjście na zakupy czy spotkanie przy kawie ze znajomymi. Kuratorem i pomysłodawcą cyklu „Młodzi wirtuozi na Szachownicy” jest Filip Wałcerz – również utytułowany absolwent poznańskich szkół muzycznych, laureat wielu konkursów pianistycznych i festiwali, pianista koncertujący nie tylko w świecie muzyki klasycznej, ale i szeroko pojętej muzyki współczesnej.


BASSO I Międzynarodowe Biennale Dźwięków Niskich odbędzie się w Warszawie w dniach 7-28 czerwca 2015 roku. To pierwszy w Polsce festiwal instrumentów basowych i dźwięków niskich prezentujący szerokie spectrum brzmień od muzyki dawnej, współczesnej przez jazz po improwizację w wykonaniu światowych wirtuozów.

Naczelną ideą przedsięwzięcia jest szeroka prezentacja brzmień i różnorodnych zjawisk artystycznych związanych z instrumentami basowymi oraz uświadomienie podstawowej funkcji najniższych głosów i instrumentów w kulturze muzycznej. Nazwa biennale nawiązuje do historycznej praktyki realizacji basso continuo (stały bas, bas generalny) – najniższego głosu, w którym była zapisana harmonia całości utworu, i który był podstawowym elementem każdego dzieła. Pierwsza odsłona festiwalu koncentruje się na instrumentach strunowych.

Podczas biennale nie zabraknie muzyki współczesnej XX i XXI wieku (inauguracyjny recital jednego z najwybitniejszych europejskich wiolonczelistów Ivana Monighettiego oraz występ Warszawskiej Grupy CELLONET pod artystycznym kierownictwem Andrzeja Bauera). W programie znalazł się także francuski barok, który usłyszymy podczas mistrzowskiego koncertu kameralnego gambisty z Pragi, Petra Wagnera i polskiego wirtuoza klawesynu, Władysława Kłosiewicza. Nie zabraknie jazzu w wykonaniu Krzysztofa Ścierańskiego i improwizacji podczas zamykającego biennale występu czeskiego duetu, Ireny i Vojtěcha Havlovi. Nurty muzyczne będą przeplatały się w ramach każdego koncertu, przełamując schemat pozostawania w ramach czystych i jasno określonych gatunków. Oprócz koncertów odbędą się także wydarzenia towarzyszące: muzyczny happening z udziałem Wojciecha Drozdowicza (suzafon) i Krzysztofa Tomaszewskiego (trąbka), Konkurs Dźwięków Niskich, wykład o akustyce Tadeusza Sudnika, a także prezentacja ciekawych instrumentów – WSPAK’ów, autorstwa rzeźbiarza i lutnika Andrzeja Króla.

Biennale jest wydarzeniem skierowanym do zróżnicowanej publiczności, operującym uniwersalnym językiem komunikacji z odbiorcami w różnym wieku. Dawno już tzw. dzisiejsza „muzyka klasyczna” przestała być muzyką rozrywkową, którą przez wieki była. W szeroko pojętej kulturze nastąpił wyjątkowo kategoryczny podział na muzykę „poważną” i „niepoważną”. Wydaje się właściwym artystyczne i twórcze niwelowanie podziałów między różnymi sferami muzycznymi zarówno w warstwie wykonawczej, jak i wśród publiczności oraz poszukiwanie związków i tego, co w tych związkach najbardziej wartościowe. Pierwsza basowa próba tych poszukiwań ruszy 7 czerwca.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


W niedzielę, 7 czerwca 2015 roku o godz. 19 podczas koncertu w foyer Filharmonii Łódzkiej zostaną zaprezentowane kontrastujące ze sobą składy instrumentalne w rozmaitych konfiguracjach przestrzennych.

W programie: Jakub Krzewiński - I | O, Mateusz Rettner - Kwintet Fluktuacje na klarnet, obój, fagot, trąbkę i wiolonczelę, Monika Dalach - (R)ewolucje na małą orkiestrę i trzech aktorów, Rafał Wiecha - Kwartet saksofonowy 1.4.4.0., Adam Lewandowski - Trio fletowe Chwila wytchnienia, Mariusz Lewy - Trzy myśli na 6 skrzypiec.

Wystąpią studenci Akademii Muzycznej w Łodzi pod kierownictwem Mariusza Lewego. Specjalnie na niedzielny wieczór zostanie przygotowana instalacja Sergieya Badalova Jaskinia marsjańska – kto do niej wejdzie, będzie mógł doświadczyć różnorodnych bodźców zmysłowych.

Wstęp wolny.


Kilkadziesiąt koncertów i spektakli w najbardziej prestiżowych miejscach w Warszawie, liczne wydarzenia towarzyszące i jedna wyjątkowa rocznica – 8 czerwca 2015 roku rozpocznie się jubileuszowa, 25. edycja Festiwalu Mozartowskiego, najważniejszego przedsięwzięcia artystycznego Warszawskiej Opery Kameralnej.

Festiwal otworzy premierowe wykonanie spektaklu Wesele Figara w Warszawskiej Operze Kameralnej. Spektakl przygotowany został w koprodukcji z Operą Lwowską, a wyreżyserowany został przez Wasyla Wowkuna – dyrektora artystycznego lwowskiej instytucji, nagrodzonego tytułem Narodowego Artysty Ukrainy, twórcę ponad 300 wydarzeń kulturalnych i artystycznych.

Podobnie jak w poprzednich latach, poza Teatrem Warszawskiej Opery Kameralnej, muzyki wiedeńskiego klasyka będzie można posłuchać między innymi w Łazienkach Królewskich, Muzeum Pałacu w Wilanowie, Kościele Seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego czy na Zamku Królewskim. Przestrzeń zabytkowych obiektów stolicy po raz kolejny stanie się nie tylko sceną, ale też częścią scenografii i pełnoprawnym aktorem festiwalowego spektaklu. W Kościele Seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu zabrzmi Msza C-dur „Koronacyjna”, w której usłyszeć będzie można Olgę Pasiecznik, jedną z najczęściej nagradzanych współczesnych śpiewaczek operowych. Przestrzeń Zamku Królewskiego wypełnią dźwięki najbardziej efektownych symfonii i koncertów skrzypcowych, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia zabrzmią arie i uwertury, a na deskach teatru Warszawskiej Opery Kameralnej zagości Rozpustnik ukarany, czyli Don Giovanni. W trakcie Festiwalu będzie można usłyszeć zarówno te najbardziej popularne, jak i mniej znane dzieła Mozarta.

Jednym z celów, jakie stawiają przed sobą twórcy Festiwalu, jest również dotarcie do nowego pokolenia melomanów, dlatego wśród festiwalowych wydarzeń nie zabraknie tych przygotowanych z myślą o dzieciach. W Teatrze Warszawskiej Opery Kameralnej wystawiony zostanie spektakl W krainie czarodziejskiego fletu przygotowany na podstawie opery Czarodziejski Flet, a w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich spektakl Bastienka na podstawie opery Bastien und Bastienne. Spotkanie w Łazienkach Królewskich poprowadzi Pan Libretto – narrator.

Program Festiwalu – na stronie: www.operakameralna.pl/?xxv_fm


Orkiestra Sinfonia Varsovia po raz piętnasty zagra dla warszawiaków. Na program Festiwalu im. Franciszka Wybrańczyka, który odbędzie się w dniach 11-21 czerwca 2015 roku, złożą się: koncert symfoniczny, sześć koncertów kameralnych i całodniowe obchody Święta Muzyki na Grochowskiej w różnorodnych odsłonach muzycznych.

Koncert inauguracyjny XV Festiwalu „Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu” odbędzie się w czwartek, 11 czerwca w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Znakomity kontrabasista polskiego pochodzenia - Bogusław Furtok wykona Koncert kontrabasowy fis-moll op.3 Siergieja Kusowickiego i Kol Nidrei op.47 (Adagio d-moll na temat melodii hebrajskich) Maxa Brucha. Towarzyszyć mu będzie Orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą José Luisa Gomeza. W drugiej części koncertu zabrzmi IV Symfonia f-moll op.36 Piotra Czajkowskiego.

Od 12 do 19 czerwca, Sinfonia Varsovia codziennie zaprasza na kameralne koncerty do swojej siedziby na Kamionku (ul. Grochowska 272, Warszawa). W sobotę i niedzielę (13-14 czerwca), w ramach Letnich Koncertów na Grochowskiej, o godz. 16:00 wystąpi kwartet wiolonczelowy z Andrzejem Bauerem na czele. W pozostałe dni (12, 15-19 czerwca, godz. 18:00), występować będą artyści tworzący na co dzień orkiestrę Sinfonia Varsovia, tym razem w składach kameralnych. Różnorodny program koncertów zadowoli nawet najbardziej wymagających słuchaczy.

Święto Muzyki na Grochowskiej rozpocznie się w samo południe, w niedzielę 21 czerwca, koncertem na trawie. W repertuarze: Trzy utwory w dawnym stylu z filmu Rękopis znaleziony w Saragossie Krzysztofa Pendereckiego, Serenada na smyczki C-dur op. 48 Piotra Czajkowskiego i dwa utwory Felixa Mendelssohn-Bartholdy’ego – II Sinfonia D-dur op. 43 na orkiestrę smyczkową i Koncert na skrzypce i smyczki d-moll z Jakubem Haufą w roli solisty i prowadzącego orkiestrę. Kolejne punkty programu Święta Muzyki na Grochowskiej to trzy koncerty kameralne (godz. 14:00, 16:00 i 17:30). Na wielki finał - koncert interdyscyplinarny (godz. 19:00). Rozpoczną Marcin A. Steczkowski (kornet, elektronika) i Michał Zaborski (altówka, elektronika), którzy zagrają własne kompozycje, oparte na motywach etno i jazzowych z elementami improwizacji.

XV Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka „Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu” zamknie performance Mariusza „Wilka” Wilczyńskiego i Marcela Markowskiego (wiolonczela), czyli animacje na żywo do II Suity d-moll Jana Sebastiana Bacha.

Na wszystkie koncerty kameralne wstęp jest wolny.

Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka "Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu" został zainicjowany w 2001 roku przez wieloletniego dyrektora orkiestry – Franciszka Wybrańczyka. Ta cykliczna impreza, dostępna dla bardzo szerokiej publiczności, wpisała się już na stałe w pejzaż kulturalny Warszawy i zyskała sobie sympatię jej mieszkańców. Zgodnie z ideą festiwalu, mieszkańcom Warszawy prezentowane są różne formy muzyki klasycznej w wykonaniu artystów Sinfonii Varsovii.

Festiwal zrealizowano przy wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy ze środków Orkiestry Sinfonia Varsovia oraz Fundacji Sinfonia Varsovia.

Szczegółowy program festiwalu – na stronie: http://sinfoniavarsovia.org

Patroni Medialni: Dwójka Polskie Radio, TVP Warszawa, Polmic.pl


Współcześni Chopinowi, którzy słuchali jego koncertów, podkreślali niewiarygodny kunszt jego warsztatu wykonawczego. Wielki kompozytor był również doskonałym pianistą, co, rzecz jasna, nie pozostawało bez wpływu na charakter pisanych przez niego utworów. Na kolejnym koncercie z cyklu „Dziesięć spojrzeń na Chopina”, 11 czerwca 2015 roku w Mazowieckim Instytucie Kultury przyjrzymy się wirtuozerskiej naturze kompozytora.

Pretekstem do dyskusji o Chopinie wirtuozie będzie zbliżający się XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Prelekcję pt. Konkurs z perspektywy i w perspektywie wygłosi Grzegorz Michalski – muzykolog, dziennikarz, dyrektor Konkursu Chopinowskiego, który przypomni pokrótce o ciekawej historii tego wyjątkowego prestiżowego wydarzenia, którego początki sięgają lat 20. ubiegłego stulecia.

Chopin podniósł etiudę do rangi utworu artystycznego. Jego etiudy po dziś dzień funkcjonują nie tylko jako doskonałe ćwiczenia w procesie edukacyjnym, ale przede wszystkim jako błyskotliwe choć wymagające utwory, chętnie wykonywane przez pianistów. Wirtuozerska natura etiud Chopina nie eliminuje jednak ich poetyckiej treści – to utwory wyjątkowej piękności. Nic dziwnego, że stanowią one jeden z podstawowych sprawdzianów technicznych możliwości młodych pianistów podczas kolejnych edycji Konkursu Chopinowskiego.
Po prelekcji wystąpi Szymon Nehring, młody pianista, który zakwalifikował się do udziału w tegorocznym Konkursie Chopinowskim. Zagra 12 Etiud op. 25 Chopina, które będzie prezentował także w III etapie konkursowych zmagań.


Koncert symfoniczny dyplomantów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie odbędzie się 12 czerwca 2015 roku o godz. 19.30 w Sali koncertowej Filharmonii Narodowej.

Wystąpią: Erni Deng sopran, Andrzej Karałow fortepian, Joanna Monachowicz obój i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Grzegorza Mańkowskiego.

W programie: Poemat symfoniczny Stanisław i Anna Oświecimowie op. 12 Mieczysława Karłowicza, IV Symfonia koncertująca op. 60 Karola Szymanowskiego, Koncert na obój i małą orkiestrę H. 353 Bohuslava Martinů, Casta diva – Ah! bello a me ritorne – scena (cava-tina i cabaletta) Normy z I aktu opery Norma Vincenzo Belliniego i Poemat choreograficzny La valse Maurice’a Ravela.


Państwowe Wydawnictwo Specjalistyczne „Ukraina Muzyczna” przy wsparciu Instytutu Polskiego w Kijowie wydało utwory na skrzypce i fortepian 10 uczestników stypendium „Gaude Polonia” pt. Barwy Nowej Muzyki w Ukrainie. Koncerty-prezentacje wydania odbędą się 29 maja 2015 roku w Kijowie w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Premiery sezonu muzycznego” oraz dwukrotnie w Polsce – 12 czerwca 2015 roku o godz. 17.00 w Akademii Muzycznej w Krakowie і 14 czerwca 2015 roku o godz. 19.00 w Akademii Muzycznej w Katowicach.

Publikacja prezentuje twórczość młodych ukraińskich kompozytorów, uczestników programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP „Gaude Polonia”. Program działa już 12 lat i stał się ważnym elementem dla nauczania, kształtowania i formowania osobowości twórczej artystów, którzy ukończyli profesjonalne studia i znajdowali się na bardzo trudnej drodze do samodzielnego, twórczego życia. Wszyscy kompozytorzy, którzy uczestniczyli w programie „Gaude Polonia” z 2003 roku, reprezentują dziś ukraińską szkołę kompozytorską, zarówno w Ukrainie, jak i poza jej granicami. Publikacja będzie udostępniona bibliotekom i uczelniom artystycznym Ukrainy i Polski, co da możliwość wzbogacić repertuar koncertowy muzyków obu krajów.

Na koncertach zaprezentowane zostaną wszystkie utwory, wchodzące w skład tej publikacji: Anna Chazowa Presto energico, Bohdana Frolak Wenus w futrze, Andrij Merchel Scena, Ołena Leonowa Elegia, Ołena Ilnicka Serenada, Jewhen Petryczenko Notatki, Bohdan Sehin Gamma Bootes, Zołtan Ałmaszi Wstęp do nieistniejącej piosenki, Bohdan Кrywopust Kwiat paproci i Oleksandr Szymko Jesteś Oceanem. Wystąpią: Krzysztof Lasoń (skrzypce), Bohdan Кrywopust (fortepian).

Więcej


W piątek, 12 czerwca 2015 roku o godz. 19.30 i w sobotę, 13 czerwca 2015 roku o godz. 18.00 Filharmonia w Krakowie zaprasza na dwa wyjątkowe wieczory symfoniczne pod batutą Alexandra Humali.

Wieczory otworzy Koncert wiolonczelowy e-moll Edwarda Elgara, w którym partię solo wykona Johannes Moser okrzyknięty przez magazyn „Gramophone” jednym z najwybitniejszych młodych wirtuozów wiolonczeli, laureat II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. P. Czajkowskiego. Drugim dziełem wykonywanym podczas wieczorów będzie Sinfonietta nr 2 Alexandra Tansmana (1897-1986), któremu blisko trzydzieści lat później hołd oddał Henryk Mikołaj Górecki (1933-2010) w swojej IV Symfonii „Tansman Epizody”. „Oficjalnie ten utwór w chwili śmierci kompozytora nie istniał” – pisała Dorota Szwarcman o dziele Góreckiego. Nikt poza najbliższą rodziną kompozytora nie wiedział, w jakim stanie pozostawił swoje dzieło. Polskie prawykonanie IV Symfonii na tegorocznym Festiwalu im Tansmana zakończyło cykl czterech uroczystych premier tego utworu w Londynie, Los Angeles, Amsterdamie i Łodzi – a dzieło Góreckiego zyskało miano „Symfonii dla czterech miast”.


12 czerwca 2015 roku o godz. 19:00, wspólnie z zaproszonymi gwiazdami muzyki klasycznej, w Sali Koncertowej na Ołowiance specjalnym koncertem Polska Filharmonia Bałtycka zakończy sezon 2014/2015.

Orkiestra PFB wystąpi pod batutą Jonathana Bretta – zaliczanego do grona najwybitniejszych brytyjskich dyrygentów młodego pokolenia. Orkiestrze Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej będzie towarzyszył Maxim Vengerov (na zdjęciu) – wirtuoz skrzypiec, jeden z najwybitniejszych współczesnych artystów-muzyków, profesor Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie, ambasador dobrej woli UNICEF, który niejednokrotnie koncertował z wieloma polskimi orkiestrami, także z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Artysta w pełni oddany jest muzyce. Coraz chętniej zagląda do Polski - słynny skrzypek będzie przewodniczył jury XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w 2016 roku.

W ramach czerwcowego koncertu muzycy wykonają Kaprys hiszpański Mikołaja Rimskiego-Korsakowa oraz fragment V Symfonii B-dur Sergiusza Prokofiewa. To jednak nie koniec propozycji, jakie Filharmonia Przygotowała dla swoich melomanów. Koncert na finał sezonu będzie także okazją do świętowania przypadającej w tym roku 150. rocznicy urodzin Jeana Sibeliusa, najwybitniejszego fińskiego kompozytora epoki romantyzmu. Podczas koncertu zabrzmi bowiem Koncert skrzypcowy d-moll tego wybitnego kompozytora. Okrzyknięty jednym z najpiękniejszych dzieł w literaturze, najeżony brawurowymi i wirtuozerskimi partiami, które specjalnie dla pomorskiej publiczności wykona Maxim Vengerov.


W piątek, 12 czerwca 2015 roku Justyna Maj (na zdjęciu) poprowadzi koncert w Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana. Koncert jest współorganizowany przez Instytutu Muzyki i Tańca w ramach programu „Dyrygent – rezydent".

W programie: Antonio Vivaldi – Koncert na 2 oboje d-moll RV 535, Reinhold Glière – Koncert na róg B-dur op. 91, Carl Ditters von Dittersdorf – Symfonia koncertująca na kontrabas i altówkę, Henryk WieniawskiLegenda, Felix Mendelssohn-Bartholdy – Konzertstuck d-moll na 2 klarnety i orkiestrę oraz Przemysław ZychFoksal 13 na orkiestrę smyczkową (utwór powstały w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Kompozytor – rezydent”).

Solistami będą muzycy Orkiestry Filharmonii Częstochowskiej – Wojciech Gołębiowski (klarnet), Maciej Gołębiowski (klarnet), Katarzyna Kulczycka (obój), Jan Kuta (wiolonczela), Wojciech Pompka (obój), Tomasz Ptak (altówka), Stanisław Przygoda (waltornia) i Krzysztof Rajczyk (kontrabas).

Koncert odbywa się w rezydencji dyrygenckiej Justyny Maj w Filharmonii Częstochowskiej w sezonie 2014/2015. W ramach programu Justyna Maj uczestniczyła w przygotowaniach koncertów w Filharmonii Częstochowskiej pod kierunkiem maestro Adama Klocka oraz poprowadziła koncert pt. „Młode talenty" w dniu 30 stycznia br.


Koncert Tym, którzy nie powrócili z morza… odbędzie się 13 czerwca 2015 roku o godz. 22.00 na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

Nastrojowa muzyka, śpiew oraz oprawa świetlna potęgująca nastrój wieczoru wypełnią przestrzeń szczecińskiej nekropolii. A wszystko to w hołdzie ludziom, którzy życie poświęcili morzu. Tegoroczna edycja koncertu będzie utrzymana w klimatach morskich. Temat wielkiej wody zostanie zaprezentowany w interpretacji trzech niezwykłych kompozytorów. Wydarzeniem tegorocznej edycji będzie polskie prawykonanie II Symfonii "Ocean" op. 7 (1904) duńskiego kompozytora Hakona Børresena. Ponadto usłyszymy Uwerturę koncertową Hebrydy op. 26 (1830) F. Mendelssohna-Bartholdy i Sea Pictures op. 37 (1899) E. Elgara. W niepowtarzalnej atmosferze i scenerii zaśpiewa, pochodząca ze Szczecina mezzosopranistka Gosha Kowalinska, na co dzień występująca na znaczących scenach m in. Włoch i Francji. Orkiestrę Opery na Zamku poprowadzi Jerzy Wołosiuk.

Całość uświetni ceremoniał marynarski, uroczysta warta marynarzy oraz obecność osób związanych z morzem.


9. Zamojski Festiwal Kultury „arte, cultura, musica e...” pod Patronatem Honorowyn Prezydenta Miasta Zamość - Andrzeja Wnuka odbędzie się w dniach 13 i 14 czerwca 2015 roku na Rynku Wielkim w Zamościu.

Festiwal jest artystycznym przedsięwzięciem o zasięgu międzynarodowym, prezentującym różnorodne dziedziny sztuki, głównie muzykę i promującym wielowiekowe związki kultury polskiej i włoskiej. W zabytkowej przestrzeni miasta, zaprojektowanego przez włoskiego architekta Bernardo Morando, wzniesionego przez Hetmana i Kanclerza Wielkiego Koronnego Jana Zamoyskiego, występują uznani artyści operowi oraz twórcy reprezentujący nurt muzyki popularnej. Od VI edycji (w 2012 roku) Zamojski Festiwal Kultury „arte, cultura, musica e…” jest realizowany w nowej odsłonie i jest połączeniem Zamojskiego Festiwalu Kultury organizowanego od 2007 roku z Festiwalem Kultury Włoskiej „arte, cultura, musica e…” organizowanym od 2008 roku. Ideą Zamojskiego Festiwalu Kultury (do 2010 roku im. M. Grechuty) było upamiętnienie wspaniałego poety, piosenkarza i kompozytora, pochodzącego z Zamościa.

Festiwal Kultury Włoskiej „arte, cultura, musica e…” , wykorzystując różnorodne narzędzia wypowiedzi artystycznej, stał się platformą wymiany doświadczeń między polskimi i włoskimi środowiskami twórczymi, a także interdyscyplinarnym, międzynarodowym projektem prezentującym dawną oraz współczesną sztukę włoską konfrontowaną z dorobkiem polskich artystów. W ramach festiwalu odbywają się też spektakle, spotkania autorskie, wystawy, warsztaty, happeningi artystyczne, projekcje filmowe i konferencje popularnonaukowe.

Szczegółowe informacje o koncertach – na stronie: www.namyslowiacy.pl


13 wydarzeń, w tym spektakle operowe, operetkowe, baletowe, widowiska plenerowe w wykonaniu artystów polskich i międzynarodowych scen operowych to atrakcje Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej, którego XIX edycja odbędzie się w terminie 14 czerwca - 5 lipca 2015 roku. Miejscem prezentacji - oprócz sceny przy Lubicz 48, będzie już tradycyjnie renesansowy Dziedziniec Arkadowy Zamku Królewskiego na Wawelu, a także Rynek w Jaśle.

Piotr Beczała, jeden z najbardziej znanych i pożądanych tenorów lirycznych na świecie, występujący m.in. na scenach Metropolitan Opera, Covent Garden Theatre, mediolańskiej La Scali, wystąpi w widowisku muzycznym Arie Oper Świata (28 czerwca 2015), w samym sercu Krakowa, w malowniczej scenerii Zamku Królewskiego na Wawelu. Artysta wykona m.in. arie: Ryszarda Di' tu se fedele z Balu maskowego G. Verdiego, Stefana Cisza dokoła ze Strasznego dworu S. Moniuszki, Radamesa Celeste Aida z Aidy G. Verdiego, Kalafa Nessun dorma z Turandot G. Pucciniego. Soliście towarzyszyć będzie Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza.

Niezwykłe, a zarazem popularne dzieło muzyki symfonicznej XX wieku Carmina Burana Carla Orffa zostanie wykonane także na dziedzińcu wawelskim. Ponad 200 osobowy zespół artystyczny wystąpi podczas trzech magicznych wieczorów 21, 22 i 23 czerwca 2015. Oratorium wykonają: Katarzyna Oleś-Blacha, Adam Sobierajski, Stanisław Kufluk i Adam Kruszewski oraz Orkiestra, Chór, Chór Dziecięcy Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka. Żywiołową muzykę dopełni Balet i młodzi tancerze Studia Baletowego krakowskiej sceny, a Gwardia Gryfa zaprezentuje podniebny taniec szybujących w powietrzu flag. Carmina Burana zostanie zaprezentowana także 26 czerwca 2015 na Rynku w Jaśle (wstęp wolny).

Miłośników baletu artyści zapraszają w dniu 26 czerwca na galę baletową Grand Pas…! z udziałem znakomitych artystów czołowych scen baletowych Europy oraz Baletu Opery Krakowskiej. Publiczności zaprezentują się pierwsi soliści, m.in. Mikhail Martynyuk i Alexandra Timofeeva z Kremlowskiego Teatru Baletu; Dawid Kupinski i Daria Ivanova z Royal Swedish Ballet.

W programie Festiwalu znajdzie się także sławna historia zawiedzionej miłości, Madama Butterfly G. Pucinniego (14 i 16 czerwca 2015). W tytułowej partii zobaczymy Magdalenę Barylak, postać Pinkertona kreować będzie Tomasz Kuk, Suzuki - Agnieszka Cząstka, a Sharplessa - Stanisław Kufluk.

O miłości w obliczu śmierci posłuchamy podczas spektakli Traviaty G. Verdiego (1 i 2 lipca 2015). Wystąpią: Katarzyna Oleś-Blacha i Iwona Socha (Traviata), Vasyl Grokholskyi i Andrzej Lampert (Alfredo Germont), Zenon Kowalski i Adam Szerszeń (Giorgio Germont) i in.

Piękna Helena J. Offenbacha, splatająca intrygi miłosne i polityczne, to propozycja dla miłośników operetki (18 czerwca 2015). Usłyszymy: Martę Abako (Helena), Marcina Pomykałę (Parys), Michała Kutnika (Kalchas), Andrzeja Bieguna (Agamemnon), Janusza Ratajczaka (Menelaus) i in.

Opera-balet Orfeusz i Eurydyka C. W. Glucka - nawiązująca do antycznego mitu o miłości zakończy Letni Festiwal. Wystąpią: Agnieszka Cząstka i Monika Korybalska (Orfeusz), Iwona Socha i Katarzyna Oleś-Blacha (Eurydyka) oraz Agata Widera-Burda i Karolina Wieczorek (Amor). Każdy z bohaterów opery ma swój odpowiednik w postaci tancerza Baletu Opery Krakowskiej.
 

Więcej


W dniach 14-21 czerwca 2015 roku w rzymskokatolickiej barkowej świątyni w Bazylice Trójcy Świętej w Kobyłce pod Warszawą odbędzie się już po raz ósmy Międzynarodowy Festiwal „Perła Baroku - Koncerty Mistrzów”.

Festiwal o cyklu rocznym odbywa się od 2008 roku. Jego ideą jest promocja nie tylko przepięknej świątyni, ale i otwartej formuły festiwalu. W dotychczasowych siedmiu edycjach występowali obok siebie muzycy prezentujący różnorodne gatunki od muzyki renesansu po jazz i muzykę filmową. Występują tu zdobywcy najbardziej prestiżowych nagród, jak Grammy, Midem czy Diapason d'Or, oraz laureaci najważniejszych muzycznych konkursów świata.

Tegoroczną edycję Festiwalu zainauguruje 14 czerwca o godz. 20.15 Carlos Piñana, hiszpański gitarzysta i maestro muzyki flamenco (na zdjęciu). Artysta koncertował w kilkudziesięciu krajach na 5 kontynentach, wydał 6 płyt. Na co dzień występuje z największymi gwiazdami flamenco w Hiszpanii takimi, jak: Canizares, Benavent, Jorge Pardo, do jego gry śpiewała m.in. Estrella Morente, a tańczył Javier de Latorre. 16 czerwca o godz.19 wystąpi Qi Xu, wybitny chiński pianista, najmłodszy zwycięzca w historii Międzynarodowego Konkursu Fortepianowego w Casablance. Jego wyjątkowa technika i muzykalność przyniosły mu uznanie publiczności i krytyków. Qi Xu występował na całym świecie, m.in w Chinach, Polsce, Ukrainie, Niemczech, Francji, Maroku i Stanach Zjednoczonych oraz na tak znamienitych festiwalach: w Aspen, czy „Pianofest” w Long Island. 18 czerwca 2015 roku o godz. 19.00 wystąpi zespół muzyki dawnej Bianco Fiore z Gdańska. Bianco Fiore to consort fletów prostych, specjalizujący się w wykonawstwie muzyki renesansu i baroku, zdobywca m.in. Grand Prix i trzech złotych Harf Eola na ogólnopolskim konkursie Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu, czy I Nagrody i najwyższego wyróżnienia „Suma cum laude” na Europejskim Festiwalu w Neerpelt w Belgii. Zespół założony został w Gdańsku w 1997 roku przez Magdalenę Warżawę. Bianco Fiore koncertował m.in. w Polsce, Niemczech, Belgii, Łotwie, Ukrainie i Estonii. 21 czerwca, o godz. 19.00 odbędzie koncert finałowy - recital Marii Włoszczowskiej i Sama Haywooda. Jest to znakomity duet z Londynu. Maria Włoszczowska jako jedyna instrumentalistka smyczkowa dopuszczona do finału konkursu Young Classical Artist Trust 2014 wystąpiła w Wigmore Hall w Londynie i otrzymała prestiżową nagrodę Royal Philharmonic Society oraz tytuł RPS Artist. Ukończyła z wyróżnieniem Royal College of Music w Londynie w klasie Maxima Vengerova, jest m.in. laureatką 5 nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie im. Wieniawskiego. Sam Haywood to jeden z najlepszych kameralistów europejskich. Ten wybitny pianista na stałe współpracuje m.in. ze Stevenem Isserlisem i Joshuą Bell'em.

Wstęp wolny.

Kobyłka - miejscowość oddalona o 18 km od Warszawy z dobrą kolejową komunikacją z dworca Warszawa Wileńska. Dojazd do dworca, najprościej II-ą linią metra. Melomani z dalszych okolic zainteresowani uczestnictwem w koncertach mogą zatrzymać się w *** Hotelu Gregory, oddalonym od Bazyliki ok.150 metrów.

Więcej informacji – na stronie: http://bestartpromotion.com/festiwale/perla-baroku-2015
 


W Kaplicy św. Doroty w Kościele św. Katarzyny (ul. Augustiańska 7) odbędą się cztery koncerty kameralne w ramach cyklu Kraków BACH Festiwal, organizowanego przez Katedrę Muzyki Dawnej Akademii Muzycznej w Krakowie.

Koncerty rozpoczną się o godzinie 19:00, a muzyka mistrza baroku, Johanna Sebastiana Bacha rozbrzmiewać będzie w środę i czwartek – 27 i 28 maja 2015 roku oraz w niedzielę i poniedziałek - 14 i 15 czerwca 2015 roku.

Wstęp wolny.

ZOBACZ: program koncertów


Koncerty 9. edycji Festiwalu „Muzyka Zaklęta w Drewnie” odbędą się w 2015 roku w dniach między 23 maja a 30 sierpnia.

Już od 9 lat w scenerii Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce odbywa się niezwykły Festiwal. W zabytkowych kościołach, cerkwiach, dworach, a także w skansenach i miejscowościach, w których przetrwała drewniana zabudowa, rozbrzmiewa różnorodna muzyka. Wystarczy spojrzeć na wnętrza świątyń pokryte wielobarwną polichromią, kilkusetletnie rzeźby, obrazy, ołtarze, ikonostasy, by przenieść się w inny wymiar. Wystarczy wybrać się na spacer do skansenów i małopolskich miasteczek z drewnianą zabudową, by podczas plenerowych wydarzeń oderwać się od codzienności i złapać energię do pokonywania codziennych wyzwań.

Całe lato w różnych zakątkach „drewnianej Małopolski” zagrają znani muzycy zaprzyjaźnieni ze Szlakiem. Wykonanie koncertów muzyki klasycznej powierzone zostaje wybitnym artystom profesorom i absolwentom Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Akademii Muzycznej w Katowicach, którzy szkolili swoje umiejętności w najważniejszych muzycznych ośrodkach europejskich. Nie zabraknie także muzyki autorskiej, powstałej w wyniku połączenia różnych zainteresowań muzyków - nie tylko jazzu, ale także polskich, ukraińskich i łemkowskich ludowych brzmień, muzyki granicy Azji i Europy, Bałkanów (Serbia i Bułgaria) i muzyki klezmerskiej.

W czerwcu koncerty odbędą się w dwie niedziele, 14 i 28 czerwca 2015 roku.

Więcej


Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku zaprasza na kolejną edycję Koncertów Promenadowych, organizowanych na wzór koncertów „The Proms” brytyjskiej telewizji BBC. Koncerty podzielone będą na dwie części – pierwsza, bardziej klasyczna odbywać się będzie w Sali Koncertowej na Ołowiance, zaś druga, z nieco bardziej rozrywkowym repertuarem i swobodniejszą atmosferą – na scenie letniej, na którą, z wyłączeniem miejsc siedzących wstęp jest wolny.

Pierwszy koncert z cyklu - „W rytmie Chopina” odbędzie się 14 czerwca 2015 roku, a na scenie letniej wystąpi Józef Eliasz & Eljazz Big-Band. W programie wydarzenia znajdą się kompozycje Fryderyka Chopina w niestandardowym brzmieniu. Usłyszeć będzie można m.in. Preludium e-moll, op. 28 nr 4, Mazurka D-dur, op. 33 nr 2, Walca cis-moll, op. 64 nr 2 czy też Preludium c-moll, op. 28 nr 20. Wszystkie przygotowane w specjalnych aranżacjach Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego, Krzysztofa Herdzina, Bohdana Ciesielskiego czy Henryka Miśkiewicza.

Tydzień później, 21 czerwca o godz. 18:00, w ramach II Koncertu Promenadowego odbędzie się Inauguracja Gdańskiego Lata Muzycznego. Tym razem na scenie letniej oraz w Sali Koncertowej PFB wystąpi Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, którą poprowadzi znakomity dyrygent, Dyrektor Artystyczny Orkiestry PFB Ernst van Tiel. Usłyszymy kompozycje Leonarda Bernsteina, Dariusa Milhauda, Francisa Poulenca, Alberta Ginastery oraz Richarda Rogersa. Na Scenie letniej zagości słynne Boléro Maurice'a Ravela oraz najbardziej znane tańce Johannesa Brahmsa i Antonina Dvořáka.

Trzeci i ostatni Koncert Promenadowy - „Pamiątka z Italii” zaplanowano na 28 czerwca. Orkiestrę Symfoniczną PFB w Sali Koncertowej poprowadzi Massimiliano Caldi – gościnny dyrygent Orkiestry. W programie znajdą się utwory Stanisława Moniuszki (Uwertura do opery Straszny dwór), Gioachino Antonio Rossiniego (Uwertura do opery Cyrulik Sewilski, wariacje na klarnet i orkiestrę) oraz Carlo Galante (Invano morte desio). Koncerty uświetnią znakomici soliści: włoski klarnecista Giampiero Sobrino, który zinterpretuje nowy utwór napisany przez Carlo Galante pt. Invano morte desio, oraz ukraiński wirtuoz skrzypiec z polskim paszportem Vadim Brodski. W programie znajdą się m.in. Zingaresca Pablo Sarasate, Czardasz Vittorio Montiego, V Symfonia Beethovena w aranżacji Waltera Murphy'ego czy też piosenki z repertuaru Beatlesów.


Koncert Chóru NFM na zakończenie sezonu pt. Światła Północy odbędzie się w dniu 14 czerwca 2015 roku o godz. 18.00 w Sali koncertowej Filharmonii we Wrocławiu. Tytuł koncertu nawiązuje do kompozycji Ēriksa Ešenvaldsa Northern Lights z 2012 roku.

Repertuar koncertu wywodzi się z Łotwy, Estonii i Finlandii. Jakie jest naturalne światło w tych krajach? W dzień zapewne nieco bledsze niż u nas, w nocy zaś może bardziej mistyczne, bo przecież czasami można zaobserwować niesamowity spektakl zorzy polarnej. Tę niezwykłość słychać w przywołanym już dziele Ešenvaldsa, które otwiera przez słuchaczami otchłanną przestrzeń dość surowego brzmienia chóru, zadziwiającą również ze względu na wykorzystanie długich, przenikliwych tonów wydawanych przez kieliszki napełnione wodą, stale pobudzane do wibrowania.

W programie koncertu znajdą się m.in. kompozycje Łotysza Jānisa Ivanovsa, który, pisząc w czasach komunizmu, wyspecjalizował się w tworzeniu bezsłownych wokaliz na chór, czy Estończyka Urmasa Sissaska, zafascynowanego astronomią, który stworzył własną „skalę planetarną”. Najbardziej ekstrawagancki wyda się zapewnie Pertu Haapanen, którego utwór Readymade Alice z 2011 roku wykorzystuje nie tylko tradycyjny śpiew, ale też piski, szepty, syki, glissanda, recytacje i skomplikowane efekty rytmiczne, których źródłem inspiracji był pełen absurdów świat Alicji w krainie czarów Lewisa Carrolla.

Ale czerwcowy koncert Chóru NFM to nie tylko prezentacja muzyki najnowszej. Honorowe miejsce, w początkowej części wieczoru, zarezerwowane zostało dla dzieł dwóch nieco dawniejszych łotewskich kompozytorów, zasłużonych dla rozwoju muzyki narodowej: Emīlsa Dārziņša i Jānisa Zālītisa (pierwszego dyrektora Łotewskiej Opery Narodowej).

Chór NFM wystąpi pod dyrekcją Jurģisa Cābulisa – Laureata Nagrody Specjalnej na Międzynarodowym Turnieju Dyrygentury Chóralnej „W stronę polifonii”. Kierownictwo artystyczne - Agnieszka Franków-Żelazny.


Theatrum Musicum, jako wspólny projekt krakowskich instytucji muzycznych, jest jedną z najcenniejszych inicjatyw organizacyjnych w historii życia kulturalnego w Polsce. Powstała jedna z największych scen muzyki klasycznej w Europie, ale przede wszystkim projekt oryginalny, autonomiczny i organiczny, czyli wykorzystujący budowany przez lata potencjał środowiska artystycznego. W krakowskiej Bibliotece Jagiellońskiej znajdują się rękopisy Bacha, Mozarta, Haydna, Beethovena, Schuberta, Mendelssohna, Brahmsa i wielu innych wybitnych kompozytorów – prawdziwie wartościowe, ogólnoludzkie, uniwersalne dziedzictwo kultury światowej, wolne od polityki, ideologii, nacjonalizmów. Theatrum Musicum to szansa, by posiadać autentyczny mandat do sprawowania opieki nad tą bezcenną kolekcją.

Tegoroczną, trzecią już edycję festiwalu Theatrum Musicum zainauguruje 14 czerwca 2015 roku Opera Krakowska spektaklem Madama Butterfly Giacoma Pucciniego. Kolejne koncerty to nie tylko prezentacja instytucji związanych z muzyką klasyczną, ale i zróżnicowany repertuar rozpięty między subtelną kameralistyką a śmiałymi przedsięwzięciami scenicznymi, między muzyką doby średniowiecza a wiekiem XXI. Theatrum Musicum Kraków 2015 potrwa do 6 września, festiwal zwieńczy koncert chóralny Capelli Cracoviensis, który poprowadzi Ralf Sochaczewsky.

Theatrum Musicum to zapoczątkowane w 2013 roku przez miejską instytucję kultury Capella Cracoviensis proste rozwiązanie systemowe, a równocześnie przystająca do rzeczywistości wyższa forma bytu organizacyjnego: krakowskie instytucje muzyczne łączą siły i wspólnie tworzą jedną z największych scen muzyki klasycznej w Europie. W Theatrum Musicum Kraków 2015 zaangażowanych jest aż jedenaście instytucji – partnerów projektu. Synergia, będąca kołem zamachowym rozwoju kultury, pozwoliła stworzyć wspólną platformę spajającą mnogość koncertów muzyki klasycznej.

Szczegóły dotyczące programu Theatrum Musicum Kraków 2015 znajdują się na stronie: www.theatrummusicum.pl


Koncert finałowy 56. Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda odbędzie się 15 czerwca 2015 roku (poniedziałek) o godz. 18.00 w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie (przy ul. Elektoralnej 12).

Konkurs Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda (dawniej zwany Konkursem Młodych Związku Kompozytorów Polskich) organizowany jest corocznie od 1958 roku. Ma na celu umożliwienie startu młodym kompozytorom polskim oraz zachęcenie ich do samodzielnej pracy. Główną nagrodę – Nagrodę im. Tadeusza Bairda – w wysokości 2500 dolarów z przeznaczeniem na dalsze studia kompozytorskie funduje Pani Alina Sawicka-Baird, żona Kompozytora. Wyróżnienia są finansowane przez Zarząd Główny Związku Kompozytorów Polskich. Od 1990 roku Konkurs im. Tadeusza Bairda jest otwarty dla wszystkich polskich kompozytorów, którzy w dniu jego zamknięcia nie ukończyli 35 lat (wcześniej przeznaczony był tylko dla absolwentów klas kompozycji państwowych wyższych szkół muzycznych). Przedmiot konkursu jest każdego roku inny. Od 2003 roku Konkurs jest dwuetapowy. Utwory, które zostały przez jury zakwalifikowane do etapu II, są wykonywane podczas publicznego koncertu, po którym ogłaszany jest ostateczny werdykt. Wtedy też poznajemy nazwiska laureatów. 15 czerwca taki koncert odbędzie się po raz dwunasty.

W programie koncertu znajdą się następujące kompozycje: Smugi cienia na harfę, fortepian i wiolonczelę (godło Marlowe), Goliady na harfę, wiolonczelę i fortepian (godło CFK2001), Tick! – Time (time is ticking) In memoriam H. M. G. na wiolonczelę, harfę i klawesyn (godło justdifferent), Trzy jedności na altówkę, gitarę i fortepian (godło VERAMIN90) i Ménilmontant Fluctuations na gitarę, wiolonczelę i fortepian (godło 00007). Wystąpią: Zuzanna Federowicz – harfa, Marcin Piotr Łopacki – fortepian, Olga Paciej – klawesyn, Aleksandra Sapok – gitara, Filip Syska – wiolonczela, Wadim Zarych – altówka.

Prezentowane utwory oceniać będzie Jury w składzie: Jerzy Bauer – przewodniczący, Zbigniew Bagiński – sekretarz, Krzysztof Baculewski i Sławomir Czarnecki.

WSTĘP WOLNY

Koncert zorganizowany przez Związek Kompozytorów Polskich przy współpracy Mazowieckiego Instytutu Kultury ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wydarzenia artystyczne” oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.


16 czerwca 2015 roku przypada 16 rocznica wizyty Jana Pawła II na Sądecczyźnie. W roku 2005 po śmierci Jana Pawła w tym właśnie dniu ustawiono w Nowym Sączu na Plantach "Skałę Piotrową", głaz z Dunajca upamiętniający symbolicznie życie i dzieło papieża - Małopolanina, który wspominał w Starym Sączu swoje wędrówki po Beskidach i spływanie Dunajcem do Nowego Sącza. Ustawienie Skały było efektem działania Inicjatywy Społecznej Sercem Budowane, która zawiązała się w pierwszych dniach po śmierci papieża, by upamiętniać jego życie i dzieło oraz modlić się o jego beatyfikację. W 2015 roku przypada jubileuszowa, dziesiąta już rocznica ustawienia Skały, w rok po kanonizacji Jana Pawła II.

Instytut Europa Karpat wraz z Inicjatywą Społeczną Sercem Budowane, pragnąc uczcić ten fakt, 16 czerwca 2015 roku o godz. 18.00 zaprasza na specjalną mszę św. w Kościele Św. Kazimierza, a po niej o godz. 19.15 na uroczysty koncert na Sądeckich Plantach pt. Myśleć sercem - papieskie inspiracje, w wykonaniu Katarzyny Thomas (sopran), Piotra Szafrańca (fortepian) oraz Dariusza Jakubowskiego - aktora i autora koncepcji koncertu.

Wydarzenie będzie miało wymowę dziękczynienia za Osobę i pontyfikat wielkiego papieża - Małopolanina. Będzie artystyczną propozycją odczytania pozostawionych drogowskazów na temat wolności, wiary, piękna, miłości, próbą dialogu z tym dorobkiem. Koncert ten, to wzajemnie inspirujące się artystyczne formy wypowiedzi. I tak w warstwie słownej teksty papieskie korespondować będą m.in. z poezją Zbigniewa Herberta, Jana Lechonia, Cypriana Kamila Norwida, Stanisława Wyspiańskiego, Zygmunta Krasińskiego, Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Johna Donne'a w tłumaczeniu St. Barańczaka, Sofoklesa. Zabrzmi też muzyka m.in. J. S. Bacha, J. Haydna, F. Chopina, Fr. Schuberta, J. Brahmsa, K. Szymanowskiego, W. Lutosławskiego, S. Prokofiewa. Spotkanie zakończy Apel Jasnogórski oraz wspólna modlitwa.


Spotkanie promocyjne leksykonu Fryderyk Chopin – Życie twórcy Mieczysława Tomaszewskiego odbędzie się 17 czerwca 2015 roku o godz. 17.00 w Sali Koncertowej Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie (ul. Okólnik 1). Wstęp wolny.

Multimedialny leksykon Fryderyk Chopin – Życie twórcy to wyjątkowe źródło wiedzy na temat najwybitniejszego polskiego kompozytora. Rozbudowana struktura leksykonu obejmuje kilkadziesiąt szczegółowo zaprojektowanych przez Autora wielopoziomowych ekranów, wypełnionych faktami z życia kompozytora, fragmenty listów, cytaty i interpretacje dotyczące jego twórczości, analizę muzyczna wybranych utworów oraz obszerna bibliografie chopinowska. Całości dopełniają setki ilustracji, fragmentów nutowych i nagrania kompozycji Chopina.


17 czerwca 2015 roku jubileusz 85. urodzin świętuje Romuald Twardowski – kompozytor, pedagog, autor dzieł orkiestrowych, chóralnych i scenicznych. Z tej okazji w dniu urodzin w Sali Koncertowej Biblioteki Materiałów Orkiestrowych w Warszawie (ul. Fredry 8) o godzinie 19:30 odbędzie się koncert jubileuszowy.

W programie koncertu znajdą się utwory: Mała sonata na fortepian (1958), Trzy Etiudy – Kaprysy na skrzypce solo (1992), Dwie pieśni warmińskie do słów ludowych (1960), Sonata breve na fortepian (1979), Patrz, morze do sł. Zbigniewa Herberta (2008), Pavana i Tarantella na skrzypce i fortepian (2013). Wystąpią: Rafał Maciąg – fortepian, Andrzej Gębski – skrzypce, Dorota Całek - sopran, Antoni Lichomanow – fortepian.


Związek Kompozytorów Polskich z okazji 70-lecia swojej działalności zaprasza na Tryptyk Jubileuszowy, na który złożą się trzy koncerty w dniach 18, 19 i 20 czerwca 2015 roku. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęła Minister Kultury i dziedzictwa Narodowego - Małgorzata Omilanowska i Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy – Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Jubileuszowy cykl wydarzeń zainauguruje uroczysty koncert na Zamku Królewskim w Warszawie, w czwartek, 18 czerwca 2015 roku o godz. 18.00. W programie wieczoru – obok wystąpień Prezesa ZKP, Jerzego Kornowicza i Mieczysława Kominka, który opowie o historii Związku – znajdą się Fanfarowe dedykacje od Sąsiadów: Lubicy Čekovskiej (Słowacja), Zity Bružaitė (Litwa), Anette Schluenz (Niemcy) Martina Q Larssona (Szwecja), Ivo Medeka (Czechy), Eugeniusza Popławskiego (Białoruś), Igora Szczerbakowa (Ukraina) i Vladimira Tarnopolskiego (Rosja), w wykonaniu Lubomira Jarosza – trąbka, Michała Gidzińskiego – trąbka, Roberta Filipka – trąbka i Krzysztofa Stencla – róg. Ponadto odbędą się prawykonania kompozycji: Znaki na media elektroniczne (2015) autorstwa Krzysztofa Knittla i Reminiscencji (2015) z muzyką i w wykonaniu Kwartludium w składzie: Dagna Sadkowska – skrzypce, Michał Górczyńki – klarnet, Paweł Nowicki - perkusja i Piotr Nowicki – fortepian. Usłyszymy również III Kwartet smyczkowy „Kartki z nienapisanego dziennika” Krzysztofa Pendereckiego w interpretacji Meccore String Quartet czyli Wojciecha Koprowskiego – skrzypce, Jarosława Nadrzyckiego – skrzypce, Michała Bryły – altówka i Karola Marianowskiego – wiolonczela.

W piątek, 19 czerwca 2015 roku o godz. 19.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie odbędzie się Koncert Niecodzienny. Otworzy go odczytany po raz pierwszy referat kolektywny polskich muzykologów pt. Za chwilę premiera: Apologia Krytyczna (2015), który wygłosi Dariusz Jakubowski. Następnie usłyszymy premierowy utwór zbiorowy polskich kompozytorów pt. Ogniwa na dwa fortepiany i dwie perkusje (2015), który z kolei wykonają muzycy zespołu Kwadrofonik: Emilia Sitarz – fortepian, Bartłomiej Wąsik – fortepian, Magdalena Kordylasińska – perkusja i Olga Przybył – perkusja. Po nim Patryk „Tik Tak” Matela zaprezentuje Katalog Krytyk Druzgocących (2015) czyli działania beat-boxerskie do tekstów z archiwów prasowych. Wszyscy obecni podczas koncertu pod dyrekcją Marcina Piotra Łopackiego uczestniczyć będą potem w otwartej próbie i premierowym wykonaniu Wielkiego Kanonu Aleksandra Kościówa (2015), napisanego do tekstu Statutu Związku Kompozytorów Polskich. Niecodzienny Koncert zakończy Jubilee Club-Music (2015) w interpretacji Pierre Nick Duo i gości: Tadeusza Sudnika – urządzenia elektroakustyczne i Zdzisława Piernika – tuba i urządzenia akustyczne. Po zakończeniu części artystycznej wszyscy słuchacze i wykonawcy będą mogli także wpisać się do pamiątkowej Księgi Jubileuszowej.

Trzecie ogniwo Jubileuszowego TryptykuPiknik muzyczny u Iwaszkiewiczów - odbędzie się po obradach 38. Walnego Zebrania ZKP, 20 czerwca 2015 roku o godz. 19.00 w Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. Jego artystyczną oprawę przygotuje Zespół instrumentów perkusyjnych Ritmo Bloco, prowadzony przez Mikołaja Wieleckiego, Zespół Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej z Lublina w składzie: Anastazja Bernad – śpiew, Zofia Bernad – śpiew, Hanna Linkowska – śpiew i Jan Bernad – kierownictwo, Janusz Prusinowski Kompania: Janusz Prusinowski – skrzypce, Piotr Piszczatowski – baraban, bębenek, Piotr Zgorzelski – basy, Michał Żak – flet, klarnet, szałamaje i Kazik Nitkiewicz – trąbka oraz Grupa „Kawalerowie Błotni” czyli: Krzysztof Knittel – instrumenty elektroniczne, Jerzy Kornowicz – fortepian, Ryszard Latecki – trąbka, Mieczysław Litwiński – instrumenty tradycyjne i śpiew, Tadeusz Sudnik – instrumenty elektroniczne i Tadeusz Wielecki – kontrabas.

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia Jubileuszowego Tryptyku, po uprzednim zgłoszeniu obecności na e-mail: zkp@zkp.org.pl (wymóg zgłoszenia nie dotyczy członków ZKP).

Organizator Tryptyku: Związek Kompozytorów Polskich

Dofinansowano ze środków: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Miasta Stołecznego Warszawy

Organizatorzy dziękują za pomoc w organizacji Tryptyku: Zamkowi Królewskiemu w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku, Stowarzyszeniu im. Ludwiga van Beethovena.


W piątek, 19 czerwca 2015 roku o godz 20:30 Baltic Neopolis Orchestra zagra wraz z portugalskim solistą Emanuelem Salvadore w niecodziennej scenerii dachu Galerii Kaskada. Będzie to jednocześnie inauguracja RPO – "Rozwijamy Region w Dobrym Tonie. Baltic Neopolis Festival".

Na dachu centrum handlowego powstanie scena, z której na całe miasto będą rozbrzmiewać smyczki orkiestry kameralnej. Baltic Neopolis Orchestra oraz znakomity, portugalski solista Emanuel Salvador przygotowali na ten specjalny wieczór lekki repertuar, w którym nie zabraknie powszechnie znanych, przyjemnych motywów muzycznych. Ulokowana na leżakach i krzesełkach publiczność usłyszy m.in. Odgłosy wiosny Johanna Straussa, Tango Jalousie Jacoba Gade czy Czardasza Vittorio Monti. Koncertem Smyczki na dachu w Galerii Kaskada Baltic Neopolis Orchestra rozpocznie letni festiwal muzyki kameralnej RPO – "Rozwijamy Region w Dobrym Tonie. Baltic Neopolis Festival", który odbędzie się w dniach 19 czerwca – 24 sierpnia 2015 roku w wielu miastach województwa zachodniopomorskiego.

Baltic Neopolis Festival jest inicjatywą, która ma swą genezę w realizowanym do tej pory z wielkim powodzeniem projekcie "Rozwijamy Region w Dobrym Tonie", któremu BNO nadaje w tym sezonie nową formułą, festiwalową właśnie. Tegoroczna edycja stanowić będzie początek nowego cyklu, jednak już teraz do udziału w wydarzeniu zostali zaproszeni wybitni artyści z Europy i ze świata: z Wielkiej Brytanii, Danii, Czech, Słowacji, Węgier, Portugalii czy Japonii. Tegoroczna odsłona festiwalu, podobnie, jak poprzednie edycje cyklu "Rozwijamy Region w Dobrym Tonie" jest współorganizowana przez samorządy regionu zachodniopomorskiego. Zawiera również wkład finansowy miast-współorganizatorów.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza w dniach 19-21 czerwca 2015 roku na Biesiadę muzyczną w Miasteczku Galicyjskim - finał 38. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych "Echo Trombity".

W czasie trzydniowego spotkania orkiestry rywalizować będą o Grand Prix Festiwalu, ponadto oceniane będą w 4 kategoriach: orkiestry strażackie, orkiestry działające przy zakładach pracy, ośrodkach kultury i stowarzyszeniach, orkiestry parafialne, orkiestry rozrywkowe i big bandy. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się we wrześniu podczas koncertu laureatów w MCK SOKÓŁ.

"Echo Trombity" jest prestiżową i największą imprezą dla amatorskiego ruchu muzycznego orkiestr dętych Małopolski, rokrocznie spotyka się z bardzo dużym zainteresowaniem zespołów i publiczności. Głównym celem Festiwalu jest wyrównywanie różnic w dostępie do kultury, pobudzanie kulturalnych inicjatyw społecznych oraz stwarzanie na poziomie lokalnym warunków do rozwoju muzycznej twórczości amatorskiej.


Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Romana Turczynowicza w Warszawie zaprasza w piątek, 19 czerwca 2015 roku o godz. 17.00 do Teatru Wielkiego – Opery Narodowej na Wieczór baletowy, składający się z dwóch części: cz. I – wariacje solowe i układy zespołowe, cz. II – premiera spektaklu Dopokąd idę w choreografii Henryka Konwińskiego do muzyki kompozytorów polskich, m.in. Henryka Wieniawskiego, Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Grażyny Bacewicz, Mieczysława Weinberga, Wojciecha Kilara, Andrzeja Panufnika.

Realizatorzy chcą przekonać młodzież, że muzyka polska jest cennym źródłem współtworzenia tożsamości narodowej, a także może stać się inspiracją do tworzenia ciekawych kreacji choreograficznych. W przedstawieniu wystąpią wszyscy uczniowie Szkoły, którzy będą mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności w różnych technikach tańca (taniec klasyczny, taniec ludowy i charakterystyczny, taniec współczesny).

Wybór Henryka Konwińskiego jako choreografa nie jest przypadkowy. Artysta tworzy w różnych technikach tańca, od czystej klasyki, poprzez taniec ludowy i charakterystyczny, do tańca współczesnego. Ma na swoim koncie wiele różnorodnych spektakli baletowych i operowych. Układał choreografie dla profesjonalnych zespołów baletowych, a także uczniów profesjonalnych szkół baletowych.

Spektakl realizowany jest we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Zamówienia choreograficzne 2015.


Preludium 16. Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” odbędzie się w sobotę, 20 czerwca 2015 roku, w Zgierzu. Jak mówi Dyrektor Festiwalu Tomasz Bęben, „latem zdejmujemy garnitury i stajemy się nomadami – wyruszamy w drogę, by wspólnie z naszymi przyjaciółmi w różnych miejscach regionu cieszyć się muzyką i odpoczywać”.

Festiwal będzie wędrował po województwie łódzkim przez całe wakacje, a każdą sobotę i niedzielę powita w innej miejscowości. Przed nami ponad 20 koncertów w starych kościołach i klasztorach (Paradyż, Tum, Sulejów), a także w plenerze, w otoczeniu dworskich parków czy na leśnej polanie (Małków, Rogów). Usłyszymy autorskie projekty, inspirowane folklorem i sztuką dawną, oraz niekonwencjonalne opracowania muzyki klasycznej i rozrywkowej.

Na wszystkie koncerty Festiwalu „Kolory Polski” – poza finałowym – i na imprezy towarzyszące wstęp jest bezpłatny. Wśród wydarzeń towarzyszących znajdą się warsztaty, kiermasze, pikniki i wystawy. Na niektóre koncerty można wybrać się z jednodniowymi wycieczkami organizowanymi przez Towarzystwo Przyjaciół Łodzi (koszt wycieczki 70-80 zł).

ZOBACZ: program Festiwalu – plik PDF


Zakończenie sezonu koncertowego w Filharmonii Krakowskiej to wydarzenie nadzwyczajne, które swą rangą i artystycznym rozmachem godnie podsumowuje kolejnych dziesięć miesięcy koncertowych. W sobotę, 20 czerwca 2015 roku o godz. 18.00 zamknięty zostanie oficjalnie sezon jubileuszowy – w 70 lat po pierwszym koncercie, jaki wybrzmiał po II wojnie światowej.

Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą Dyrygenta Honorowego, maestro Antoniego Wita, zaprezentują fragmenty światowego repertuaru operowego – chóry z Wolnego strzelca Webera oraz Don Pasquale Donizettiego, czy finał z Fausta Gounoda. Zabrzmią ponadto fragmenty taneczne z innych przedstawień operowych – mazur ze Strasznego Dworu Moniuszki, tańce połowieckie z Kniazia Igora Borodina cz nieśmiertelne walce Johanna Straussa II z Barona cygańskiego.

Wieczór muzyczny poprzedzi spotkanie z mecenasami, sponsorami oraz partnerami Filharmonii Krakowskiej, którzy wspierali ją finansowo i organizacyjnie podczas 70. jubileuszowego sezonu artystycznego. Przedstawiciele zaprzyjaźnionych firm i instytucji otrzymają pamiątkowe statuetki zaprojektowane w tym celu przez Barbarę Berniak z krakowskiej ASP.


Już zaraz noc - koncert pamięci Pawła Buczyńskiego w wykonaniu Hashtag Ensemble odbędzie się 21 czerwca 2015 roku o godz. 19:00 w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Artyści przypomną najważniejsze dzieła kameralne Pawła Buczyńskiego, kompozytora i pedagoga UMFC. Zabrzmią między innymi: solowy Epizod, elektroniczna Porta d'inferno i Już zaraz noc do poezji Iwaszkiewicza.

W ostatnich latach dzieła Pawła Buczyńskigo pozostawały poza marginesem życia koncertowego, a sam twórca, klasyfikujący się w nurcie polskiego „nowego romantyzmu”, zdawał się pozostawiać weryfikację ich wartości upływającemu czasowi.

Prof. Edward Sielicki wspomina: „Od debiutanckiego Requiem, które pisał jeszcze na studiach, poprzez sukces Muzyki opadających liści, nagrodzonej na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO, dowcipne Pezzo per Passero i Trzy utwory z dedykacją, poprzez groźne Porta d’inferno i Nascitur Mors, refleksyjną kameralistykę: …jak ziarna zbóż, Antyfonę czy Gałązkę akacji aż do oratorium Benedictus, które okazało się być jego ostatnim dziełem, widać było u Niego postawę romantyczną oraz własną, indywidualną poetykę. Był miłośnikiem słowa, któremu nierzadko z właściwym sobie dystansem dawał pierwszeństwo nad muzyką, nie starając się, aby muzyka je całkowicie zdominowała i podporządkowała. Pozostawił ważny dorobek, w którego składzie znalazło się kilkadziesiąt różnorodnych dzieł, w tym opera: Szachy. Był dobrym człowiekiem, pełnym ciepła i szacunku do wszystkich, a przy tym dowcipnym i celnym w osądach. Był lubianym i doświadczonym pedagogiem”. (źródło: Culture.pl)

Hashtag Ensemble wystąpi w składzie: Ania Karpowicz (flet), Kamil Staniczek (I skrzypce), Kamila Wąsik-Janiak (II skrzypce), Aleksandra Demowska-Madejska (altówka), gościnnie: Joanna Marczyk (wiolonczela), Łukasz Owczynnikow (kontrabas), Aleksander Dębicz (fortepian), Dariusz Przybylski (organy), Leszek Lorent (perkusja), Mateusz Żaboklicki (recytator), Ignacy Zalewski (dyrygent), Michał Szostakowski (reżyseria dźwięku).

Na koncert zaprasza #ART, Fundacja "Sfera Harmonii", Stowarzyszenie Twórców ZAiKS oraz Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina.


Program 2 Polskiego Radia oraz Polska Orkiestra Radiowa zapraszają 21 czerwca 2015 roku o godz. 19.00 na koncert symfoniczny, który poprowadzi Michał Klauza – nowy Dyrektor Artystyczny orkiestry.

W programie koncertu: Franciszek LesselFinale molto presto, Wolfgang Amadeus Mozart – Koncert klarnetowy A-dur KV 622, Felix Mendelssohn – Konzertstück na klarnet i bassethorn nr 1 F-dur op.113 i nr 2 d-moll op.114, Józef ElsnerSymfonia C-dur op.11. Solistami koncertu będą – światowej sławy klarnecista Wolfgang Meyer i młody polski klarnecista, studiujący w Niemczech – Krzysztof Grzybowski.

Michał Klauza wybrał do koncertu polskie, mało znane klasyczne dzieła symfoniczne, powstałe w tym samym 1805 roku, a mianowicie Symfonię C-dur Józefa Elsnera i Finale molto presto Franciszka Lessla. Elsner skomponował 8 symfonii, niestety do naszych czasów zachowała się tylko ta jedna. Prawykonanie jej miało miejsce w Warszawie podczas obchodów imienin Wojciecha Bogusławskiego, równo 210 lat temu. Wiemy, że również Lessel był autorem 6 symfonii, ale znamy tylko finał ostatniej, w tonacji g-moll. Niedawno opracowany i zredagowany przez znanego krakowskiego muzykologa, Macieja Negreya będzie uwerturą niedzielnego koncertu.

Zaproszenie do udziału w zakończeniu sezonu przyjęli dwaj klarneciści – Mistrz i Uczeń, Wolfgang Meyer – niemiecki klarnecista, koncertujący na całym świecie i jednocześnie pedagog oraz Krzysztof Grzybowski – pierwszy Polak studiujący u Sabine Meyer (młodszej siostry Wolfganga), już odnoszący znaczące sukcesy na estradach w Polsce i zagranicą. Razem wykonają dwa Konzertstücki Felixa Mendelssohna na klarnet i basethorn. Natomiast największą ciekawostką wieczoru będzie wykonanie powszechnie znanego Koncertu klarnetowego Mozarta. Wolfgang Meyer zagra ten utwór na basetklarnecie, instrumencie podobnym do klarnetu A, ale znacznie dłuższym, o przedłużonej w dół skali o wielką tercję. Instrument ten jest nierozerwalnie związany z wirtuozem klarnetu Antonem Stadlerem, bliskim przyjacielem Mozarta. To dla niego został skomponowany zarówno Koncert klarnetowy KV 622, jak również Kwintet klarnetowy A-dur KV 581. W dzisiejszych czasach instrument wraca do łask, wytwarzane są współczesne basetklarnety i coraz więcej klarnecistów wykonuje na nich nie tylko Koncert Mozarta.

Bilety do kupienia na stronie: sklep.polskieradio.pl oraz na godzinę przed koncertem w kasie Studia Koncertowego PR im. Witolda Lutosławskiego.


Czwarty Euro Chamber Music Festival odbędzie się w Gdańsku w dniach 21 czerwca – 1 lipca 2015 roku.

Wydarzeniem tegorocznej edycji będzie koncert znanego na świecie polskiego kwartetu smyczkowego – Apollon Musagète Quartet. Nie zabraknie też muzyki rozrywkowej, bo w Noc Świętojańską artyści uczczą 100-lecie urodzin legendarnego Franka Sinatry, którego przeboje wykona finalista programu telewizyjnego Must be the music (2013) Michał Kuczyński, z towarzyszeniem Jan Konop Bigband.

W tym roku po raz pierwszy odbędzie się też Nadbałtycki Konkurs Duetów Smyczkowych, z przesłuchaniami przy udziale publiczności.
 

Więcej


Opera Śląska w Bytomiu zaprasza w niedzielę, 21 czerwca 2015 roku o godz. 18.00 na operę i balet Stanisława MoniuszkiVerbum Nobile i Na kwaterunku, czyli Noc Świętojańska albo Sobótka. Wystąpią: soliści, chór, balet i orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Krzysztofa Dziewięckiego oraz uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu.

Jednoaktowa opera Verbum nobile (słowo szlacheckie) z roku 1861 była owocem współpracy Stanisława Moniuszki z librecistą, poetą, dramaturgiem i aktorem – Janem Chęcińskim. Warszawska premiera została przyjęta przez krytykę i publiczność z dużym uznaniem, a Jan Chęciński od tamtego momentu stał się głównym współpracownikiem literackim Moniuszki. Ukoronowaniem tej relacji było późniejsze, bodaj najwybitniejsze dzieło w karierze artystycznej tego kompozytora – opera Straszny dwór. Verbum nobile uznana została za staroszlachecką sielankę, urokliwy obrazek rodzajowy przeniesiony na scenę z życia bardzo sarmackich i z natury patriotycznych dworków szlacheckich, pełen sentymentu opis polskiej wsi, choć w istocie i w założeniu jej twórców miała być satyrą wymierzoną w mentalność i sposób bycia szerokich warstw szlacheckich. Niewątpliwie opera ta, której zarzucano czasem pewną naiwność, cechuje się lekkością i bezpretensjonalnością, do której kompozytor i librecista włożyli sporo szczerego sentymentu. Nie inaczej było zapewne w przypadku jednoaktowego baletu Na kwaterunku (lub Na kwaterze – tytuły te funkcjonowały obok siebie) z roku 1868. Moniuszko zamierzał napisać balet o tematyce polskiej, lecz wskutek interwencji cenzury przeciwstawiającej się wszelkim elementom polskości w teatrach, był zmuszony wprowadzić pewne zmiany – akcja utworu rozgrywała się we wsi bretońskiej wśród żuawów, w muzyce pojawiły się motywy francuskich piosenek żołnierskich (kadryl żołnierski), a mazur otrzymał nazwę kadryla wiejskiego. Kompozytor, pisząc po raz pierwszy muzykę do gotowego libretta, zastosował się do wskazówek jego twórcy – reżysera i choreografa – Hipolita Meuniera. Jednak oryginalne libretto baletu z muzyką w całości skomponowaną przez Moniuszkę nie zachowało się. Utwór powrócił na scenę w 1931 roku z librettem spolszczonym przez choreografa Piotra Zajlicha, a kolejni realizatorzy wprowadzali dalsze zmiany dopasowując akcję do własnych koncepcji choreograficznych. I tym razem spektakl pojawi się na bytomskiej scenie w specjalnym opracowaniu libretta, którego podjął się reżyser i choreograf przedstawienia – Henryk Konwiński.


Koncerty muzyki klasycznej, jazzowej i tradycyjnej w wykonaniu ponad 300 artystów m.in. z Polski, Francji i Niemiec to najważniejsze atrakcje trwającej od 21 czerwca do 26 lipca 2015 roku trzeciej edycji Festiwalu „Strefa Ciszy” w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Koncerty festiwalowe mają miejsce w pięknej scenerii zabytkowych ogrodów Łazienek. W cichych, malowniczych zakątkach, bezpośrednio na trawie, słuchacze mają okazję do wypoczynku przy muzyce i kontemplacji otaczającej przyrody. Wokół scen rozstawione są leżaki, ale często można spotkać grupy przyjaciół, pary zakochanych i rodziny z dziećmi wypoczywających na kocach w piknikowej atmosferze – mówi pomysłodawca i dyrektor festiwalu, Ryszard Kubiak.

Inauguracja tegorocznej, trzeciej edycji „Strefy Ciszy” odbędzie się 21 czerwca 2015 roku – w dniu Międzynarodowego Święta Muzyki. W Amfiteatrze wystąpi znana instrumentalistka Maria Pomianowska, która wraz ze swym zespołem oraz Radomską Orkiestrą Kameralną zagra kompozycje z albumu Chopin na 5 kontynentach. Z kolei wielbiciele delikatnych dźwięków harfy będą mogli posłuchać harfistki Zuzanny Elster w duecie z flecistką Anną Karwowską. Tego samego dnia, zagraniczni partnerzy Muzeum Łazienki Królewskie we Francji, Rosji, Niemczech oraz w Chinach, celebrują ten dzień organizując otwarte koncerty w plenerze. Podczas Festiwalu gościć będą artyści z Niemiec, Francji i Rosji, z partnerskich rezydencji Muzeum Łazienki Królewskie: Zamku Château de Lunéville, Parku Bad-Muskau w Niemczech oraz Carskim Siole w Rosji.

Kolejne weekendy do 26 lipca poświęcone będą muzyce różnych krajów. W ramach współpracy z zagranicznymi rezydencjami królewskimi w projekcie „Ogrody Światła” przyjadą zespoły, które zapoznają publiczność z muzyką Niemiec, Francji i Rosji. To odkryty na scenie berlińskiej zespół Flowchestrino, dwaj genialni perkusiści Joel Grare i Bruno Caillat znani jako La Plume et L’enclume, Madame Victoire z piosenką na klarnet i akordeon oraz zespół – rezydent z Muzeum Carskie Sioło w Sankt Petersburgu – męski zespół wokalny Anthem.

Goście Łazienek Królewskich mogą liczyć na wysoki poziom artystyczny muzyków. Wśród nich będzie pianista jazzowy Marcin Masecki, który przed rokiem zauroczył publiczność przejażdżką po Łazienkach połączoną z grą na pianinie. Tym razem zaprezentuje swój nowy projekt Mazurki. Klimat tej formy muzycznej przywołają też Izabela Buchowska i Anna Kwiatkowska i ich Rozrywkowe mazurki. Wykonanie to będzie światową prapremierą kompozycji Bartosza Smorągiewicza.

Podczas festiwalu nie zabraknie również koncertów dedykowanych najmłodszym uczestnikom. Planowane są także koncerty na Scenie Otwartej. To czas i miejsce dla wszystkich, którzy chcieliby podzielić się swoim muzycznym talentem z publicznością. Organizatorzy zapraszają solistów, zespoły, wokalistów, instrumentalistów – niezależnie od wieku i muzycznego stażu. Każdy kto, zechce wystąpić może zgłosić chęć uczestnictwa na adres e-mail: koncerty@muzykajest.pl lub telefonicznie: 694 266 888.

Wstęp na wszystkie koncerty i wydarzenia festiwalu jest wolny.

Więcej informacji - na stronie: www.strefaciszyfestival.pl
 


21 czerwca 2015 roku w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie będzie miała miejsce uroczysta premiera wydawnictwa Eugeniusz Rudnik. Miniatury.

Oprócz spotkania z Eugeniuszem Rudnikiem - bohaterem czteropłytowego boxu wydanego przez Requiem Records i Narodowe Centrum Kultury (o godz. 17.00), odbędzie się koncert z udziałem interpretatorów prac legendy Studio Eksperymentalne Polskiego Radia (o godz. 18.30) oraz projekcja filmu dokumentalnego o Artyście pt. Gieniu ratuj! w reżyserii Bolesława Błaszczyka (o godz. 17.30).


W długie letnie wieczory, od 23 do 28 czerwca 2015 roku, Sinfonietta Cracovia zaprasza na koncerty Sinfonietta Festival. Mottem Festiwalu jest interakcja z zaproszonymi artystami, w duchu kameralistyki na najwyższym poziomie.

Muzycy Sinfonietty wystąpią nie tylko w podstawowym składzie, ale również partnerując Storioni Trio z Holandii, czy też łącząc swe siły z Wrocławską Orkiestrą Kameralną Leopoldinum.

Koncert inauguracyjny 23 czerwca, w Dzień Ojca, poprowadzi grający na Stradivariusie Izraelski skrzypek z USA - Vadim Gluzman. W programie wieczoru znajdzie się Symfonia kameralna Szostakowicza i Suita w dawnym stylu Alfreda Schinittkego, a całości dopełni muzyka Mozarta. Po dwóch kameralnych koncertach muzyków Sinfonietty (Kwartet Dafo, Cordes Classiques, Duet wiolonczelowy Kalinowski & Mączyński) i Storioni Trio z Holandii (24 i 25 czerwca) artyści zapraszają na koncert z muzyką XX wieku do Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK (26 czerwca). To wyjątkowe wydarzenie otworzy jednocześnie nowy, współorganizowany z Muzeum cykl „Muzyka bez poklasku”. Koncerty tematycznie współgrające z wystawami, mają przybliżyć publiczności artystyczno-społeczne okoliczności narodzin awangardy w muzyce. Podczas pierwszego z koncertów pod tytułem Zerwanie z tradycją Ernst Kovacic - wybitny specjalista w dziedzinie muzyki nowej, poprowadzi wykonania utworów Schönberga, Weberna i Berga oraz przybliży publiczności repertuar koncertu.

Dyrektor Festiwalu - Jurek Dybał wystąpi 27 czerwca w podwójnej roli - dyrygenta i solisty-kontrabasisty, prowadząc koncert plenerowy z przepiękną muzyką włoską pt. Degustazione Italiana, celebrujący 40-lecie Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki. W programie znajdzie się wirtuozowska muzyka dawnych mistrzów: Rossiniego i Bottesiniego oraz rzadko wykonywany Koncert na orkiestrę smyczkową Nino Roty. Partnerem Jurka Dybała w niezwykle popisowym Gran Duo Concertante będzie koncertmistrz Sinfonietty - Maciej Lulek.

Na Koncert na dwie orkiestry - finał Festiwalu artyści zapraszają 28 czerwca do Filharmonii Krakowskiej. Sinfonietta wystąpi wspólnie z Orkiestrą Kameralną Leopoldinum pod batutą samego Krzysztofa Pendereckiego, który zadyryguje Serenadą na smyczki E-dur op.22 Antonína Dvořáka. Pozostałą część koncertu poprowadzi Jurek Dybał, a na scenie pojawi się również Storioni Trio z Holandii. Sinfonietta wraz z tymi zespołami wykona rzadko grywane, wspaniałe dzieło Bohuslava Martinů - Koncert na trio fortepianowe i orkiestrę smyczkową oraz Fantazję na motywach Thomasa Tallisa Vaughan-Williamsa. Festiwal zwieńczy utwór Krzysztofa Pendereckiego Emanacje na dwie orkiestry, jednocześnie w symboliczny sposób będąc inauguracją festiwalu o tym samym tytule, organizowanego przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Dodatkowo Leopoldinum pod dyrekcją Christiana Danowicza, wykona słynną Serenadę Dvořáka, zaś krakowski zespół - Sinfoniettę - Time is ticking na orkiestrę smyczkową Macieja Bałenkowskiego - utwór laureata festiwalowego konkursu „Sinfonietta per Sinfonietta”.

OBEJRZYJspot promujący wydarzenie

Więcej


Finał XII Międzynarodowego Festiwalu Chórów Uniwersyteckich „Universitas Cantat 2015” odbędzie się w Poznaniu w dniach 24 - 27 czerwca 2015 roku, z udziałem zespołów z Filipin, Ekwadoru, Portoryko, Serbii, Ukrainy oraz RPA.

Festiwal „Universitas Cantat” na stałe wpisał się w międzynarodowy kalendarz imprez chóralnych i od 1998 roku gromadzi podczas koncertów w stolicy Wielkopolski najlepsze chóry uniwersyteckie i zespoły wokalne z całego świata. Dwunasta odsłona festiwalu wprowadziła wiele zmian do regulaminu. Uczestnikami festiwalu są bowiem w tym roku, oprócz gości z zagranicy, także znane zespoły działające przy wielkopolskich uczelniach.

Każdą edycję festiwalu tradycyjnie wieńczy uroczysty Koncert Finałowy – wieczór prawykonań - 27 czerwca - z udziałem wszystkich uczestników festiwalu (ok. 350 osób). Podczas koncertu zabrzmi Arion na chór mieszany i orkiestrę smyczkową Zuzanny Koziej – młodej kompozytorki, studentki kompozycji Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, zwyciężczyni ogłoszonego przez organizatorów „Universitas Cantat 2015” Konkursu Kompozytorskiego na Dzieło Finałowe. Całość poprowadzi Agnieszka Duczmal – wybitna dyrygentka i dyrektor artystyczny Orkiestry Polskiego Radia Amadeus.

Jednym z głównych celów festiwalu jest promocja współczesnej polskiej muzyki chóralnej . Podczas poprzednich koncertów finałowych wykonane zostały: w 1998 roku - Litania ad Spiritus Sanctum Zbigniewa Kozuba, w 1999 roku – Angelus Wojciecha Kilara, w 2000 roku – Beati Estis Zbigniewa Kozuba, w 2001 - Ad Iuventatem Marka Jasińskiego, w 2002 – symfonia Nihil homine Mirabilius Krzesimira Dębskiego, w 2003 – II Symfonia „Ver Redit” Krzesimira Dębskiego, w 2005 – symfonia Festinemus amare homines Pawła Łukaszewskiego, w 2007 – Raptus Europae Marka Jasińskiego, w 2009 - Exegi monumentum aere perennius Romualda Twardowskiego, w 2011 - Amor vincit Miłosza Bembinowa, a w roku 2013 - Origo Mundi Jacka Sykulskiego.

Organizatorem festiwalu jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Kameralnego UAM.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Więcej informacji - na stronie: www.cantat.amu.edu.pl