Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2013 2014 2015 2016 2017
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Pierwszy z trzech Festiwali „Wschodu Kultury” – Europejski Stadion Kultury odbędzie się w dniach 25-28 czerwca 2015 roku w Rzeszowie.

Impreza rozpocznie się mocnym uderzeniem – Koncertem Głównym na Stadionie Miejskim. Od lat wydarzenie to gromadzi tysiące widzów. Gwiazdą wieczoru będzie The Fratellis, jeden z najpopularniejszych zespołów indierockowych z Wielkiej Brytanii, wpisujących się w nową falę brit-rocka. Stałym punktem koncertu na stadionie są duety gwiazd, to unikalne połączenia muzyczne - powstałe ze zderzenia różnych kultur, tworzące świeżą i jedyną taką jakość wśród festiwali. W programie występy unikalnych muzycznych kolektywów: Mama Selita i Sophie Villy (Gruzja), Kasia Kowalska & The Bambir (Armenia), Marika & ONUKA (Ukraina), Natalia Przybysz & Dakh Daughters (Ukraina), Patrycja Markowska & Tanita Tikaram (Niemcy), Iza Lach & The Airplane Boys (Kanada).

Rzeszów żyje w rytmie Wschodu Kultury; koncertów, spektakli, akcji w przestrzeni miejskiej, wystaw, warsztatów dla dzieci i dorosłych. Fuzja tych elementów to znak rozpoznawczy Europejskiego Stadionu Kultury.


Niezwykła rewia, barwne galowe mundury, pokazy musztry paradnej, występy ponad 400 artystów na jednej scenie – wszystko to czeka na warszawiaków i turystów od 25 do 28 czerwca 2015 roku podczas Festiwalu Orkiestr Wojskowych.

Tegoroczne wakacje rozpoczną się w rytmie marsza. Zabrzmi też jazz, rock`n`roll, blues i muzyka filmowa. Przez cztery dni, od 25 do 28 czerwca w Warszawie, w przemarszach i na koncertach zaprezentuje się siedem orkiestr z Polski oraz Ukrainy. Wystąpią także Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego i Marynarki Wojennej, zespół Pipes&Drums z Częstochowy ze szkocką muzyką wykonywaną na wielkich dudach, a także balet Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Gościem zagranicznym tegorocznej rewii będzie reprezentacyjna Orkiestra Sił Zbrojnych Ukrainy.

Organizatorzy – Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy oraz Dowódca Garnizonu Warszawa – chcą popularyzować dorobek, talent i tradycje orkiestr wojskowych w stolicy. Zamiarem jest też to, aby Festiwal wpisał się na trwałe w krajobraz kulturalny Warszawy, przyciągał wielu widzów i stale powiększał grono miłośników wojskowej muzyki.

Patronat honorowy nad festiwalem objął minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Na wszystkie koncerty towarzyszące, także inauguracyjny i galowy wstęp jest wolny.


Premiera opery Halka Stanisława Moniuszki odbędzie się 26 czerwca 2015 roku w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Reżyserii spektaklu, realizowanego w jubileuszowym roku 250-lecia teatru publicznego w Polsce, podjął się Paweł Passini.

7 lutego Halka wystawiona została w miejscowości Cazale położonej w górach Haiti. Paweł Passini tak wspominał realizację projektu: „… wraz poznańskimi z solistami staliśmy się uczestnikami niezwykłego przedsięwzięcia: polecieliśmy na Haiti, aby w wiosce Cazale wystawić operę Moniuszki dla potomków polskich legionistów. Naszą sceną była górska droga, a na widowni zasiedli widzowie, którzy nie wiedzieli, czym jest opera, gdyż po raz pierwszy w życiu mieli do czynienia z teatrem w ogóle. Do udziału w spektaklu zaprosiliśmy mieszkańców wioski. Przez kilka dni poprzedzających to nasze wspólne święto opowiadałem o tym, czym jest teatr i po co się nim zajmuję. (…) Halka staje się opowieścią o konflikcie dwóch nie dających się pogodzić światów. To nie są panicze i górale, biedni i bogaci, Polska A i Polska C. To są My i Oni – przedstawiciele innego kręgu cywilizacji. Niby szczęśliwie osadzeni w swoim miejscu, a jednak wabieni kontaktem z drugą stroną. Halka to ten Inny, którego zaprosiliśmy do naszego świata, a potem zostawiliśmy samego. W Cazale usłyszałem wielokrotnie: "dlaczego o nas zapomnieliście?" Na Haiti, w najbiedniejszym kraju na zachodniej półkuli, brzmiało to wyjątkowo dotkliwie. Chciałbym pozwolić poznańskiej publiczności zanurzyć się w intensywności tego pytania i spojrzeć daleko ponad szczytami Tatr. Ten dramat osamotnienia rozgrywa się bowiem zawsze i wszędzie. Osadzam go w uniwersalnej przestrzeni, w czasie bliżej nieokreślonym.”

Kierownictwo muzyczne nad premierą objął Gabriel Chmura. W roli Halki będzie można zobaczyć i usłyszeć, obok Magdaleny Molendowskiej i Magdaleny Nowackiej, Monikę Mych-Nowicką, której występ w haitańskim przedstawieniu spotkał się z wielkim uznaniem międzynarodowej publiczności.

Następne spektakle odbędą się 27 i 28 czerwca 2015 roku.


Światowa prapremiera opery Czarodziejska góra Pawła Mykietyna odbędzie się 26 czerwca 2015 roku o godz. 19.00 w poznańskiej Auli Collegium Da Vinci, w ramach Malta Festival Poznań.

Maltańska opera Czarodziejska góra to wspólna praca czterech twórców: kompozytora Pawła Mykietyna, reżysera Andrzeja Chyry, dramatopisarki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk oraz artysty sztuk wizualnych Mirosława Bałki. Libretto powstało w oparciu o słynną powieść Thomasa Manna, opisującą intelektualne, emocjonalne i duchowe dojrzewanie Hansa Castorpa w sanatorium Berghof w Davos. W maltańskiej interpretacji Czarodziejska góra staje się historią o miłości, zdradzie, zemście i śmierci. Jak mówi autorka libretta: „okrutną podróżą Hansa Castorpa przez cztery pory roku i siedem bajkowych lat”. Według Andrzeja Chyry „Czarodziejska góra jest w istocie opowieścią o stanie naszego umysłu i naszej cywilizacji. Opowieścią bardzo dziś aktualną”.

Opera jest koprodukcją Malta Festival Poznań, Opery Bałtyckiej w Gdańsku, Krakowskiego Biura Festiwalowego i Programu 2 Polskiego Radia.

Spektakl zostanie powtórzony 27 i 28 czerwca 2015 roku.

Więcej informacji - na stronie: http://malta-festival.pl/pl/program/czarodziejska-gora-2


Herbie Hancock, Robert Glasper, Nigel Kennedy i Mike Stern to największe gwiazdy, które wystąpią podczas jubileuszowej, 20. edycji Letniego Festiwalu Jazzowego, która wystartuje w Krakowie 26 czerwca 2015 roku i potrwa aż do ostatniego dnia lipca.

Na Koncercie Inauguracyjnym 26 czerwca w Centrum Kongresowym ICE wystąpi Nigel Kennedy ze swoim zespołem jazzowym oraz z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Koncert pt. „Dla Przyjaciela” będzie dedykowany Jarkowi Śmietanie, z którym Kennedy współpracował kilkanaście lat. Obok kompozycji J.S.Bacha i N. Kennedy’ego zostaną wykonane utwory Śmietany. Koncert będzie zarazem inauguracją Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Gitarowego im. Jarka Śmietany, którego zasadnicza cześć odbędzie się w dniach 1- 4 lipca br. Do konkursu zgłosiło się 54 gitarzystów z 21 krajów świata, najlepsi z nich spotkają się 1 lipca w Krakowie, by walczyć o trofea Konkursu (łączna pula nagród sięga 17.000 USD), a przede wszystkim by wraz tuzami światowego jazzu oddać hołd wspaniałemu krakowskiemu gitarzyście - Jarkowi Śmietanie. Zwycięzców Konkursu poznamy podczas finałowej gali, która odbędzie się 4 lipca w Centrum Kongresowym ICE Kraków (godz. 20:00). Zapowiada się niezwykłe święto jazzowej gitary, bo tuż po występie najlepszych młodych muzyków na scenie pojawią się światowi giganci jazzowej gitary (i nie tylko). Tę część wieczoru rozpocznie formacja Mike Stern & Didier Lockwood Band, prowadzona przez dwóch charyzmatycznych jazzmanów: wybitnego amerykańskiego gitarzystę Mike'a Sterna oraz słynnego francuskiego skrzypka Didiera Lockwooda. W zespole zagrają ponadto: fenomenalny basista Tom Kennedy oraz równie wspaniały perkusista Steve Smith.

12 lipca w Kijów.Centrum zagra po raz pierwszy w Krakowie Trio Roberta Glaspera – rozchwytywanego ostatnio pianisty i kompozytora, laureata Nagrody Grammy oscylującego między nowoczesnym jazzem akustycznym a hip-hopem.

Niewątpliwie największą gwiazdą festiwalu będzie Herbie Hancock, który wystąpi solo, na fortepianie i keyboardach 21 lipca w Centrum Kongresowym ICE. Ten jeden z największych żyjących gigantów jazzu również wystąpi w Krakowie po raz pierwszy. Sensacyjnym aspektem jego występu będzie fakt, że usłyszymy tego legendarnego pianistę, keyboardzistę i kompozytora, bodaj pierwszy raz w Polsce – solo.

W bogatym programie festiwalu zaprezentowanych zostanie ponad 100 koncertów, z czego 30 codziennych koncertów gwiazd polskich w Piwnicy pod Baranami, 30 codziennych koncertów grup polskich i zagranicznych w sąsiadującym z Piwnicą klubie Harris Piano Jazz Bar, kilkanaście koncertów klubowych i plenerowych na Nocy Jazzu 18 lipca (m.in. Electro Deluxe z Francji), wiele koncertów i atrakcji na Niedzieli Nowoorleańskiej 4 lipca, kilkanaście koncertów z cyklu „Scena Młodych” i wiele innych koncertów, wystaw i wydarzeń.

Szczegółowy program – na stronie: www.cracjazz.com


17. Wielki Turniej Tenorów odbędzie się 27 czerwca 2015 roku o godz. 20:30 na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Międzynarodowy pojedynek na głosy - jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń artystycznych sezonu - jak co roku dostarczy publiczności ogromnych emocji i wielkich przeżyć. Piękne głosy, porywające arie i bardzo wymagająca publiczność.


Już po raz siódmy pod koniec sezonu artystycznego w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się Spotkanie z Muzyką Perkusyjną. Tegoroczne wydanie, w sobotę 27 czerwca 2015 roku o godz. 18.00 jest niejako post scriptum do jubileuszowego 70. Sezonu Filharmonii.

Ideą cyklu jest popularyzacja muzyki perkusyjnej, próba zaprezentowania nowych pomysłów oraz wykorzystanie młodego pokolenia perkusistów do tworzenia wspólnych projektów. W pierwszej edycji Spotkań tematem przewodnim były kotły, druga kładła nacisk na werble, w trzeciej najczęściej eksponowanymi instrumentami były marimba i wibrafon, czwarta poświęcona była muzyce minimalistycznej, piąta zaś nosiła tytuł Chór i perkusja, w szóstej prezentowana była muzyka Mozarta. Efektem każdego ze Spotkań były nowe kompozycje, pisane specjalnie na te wydarzenia. Owocem ostatnich zaś jest udział Haba Percussion Group, wraz z Polskim Chórem Kameralnym, w nagraniu płyty z muzyką chóralną Krzysztofa Pendereckiego pod batutą Jana Łukaszewskiego.

VII Spotkanie z Muzyką Perkusyjną odbędzie się pod hasłem Perkusja łączy wszystkie gatunki muzyki i zgromadzi międzynarodową obsadę muzyków klasycznych i jazzowych. Program koncertu oscyluje pomiędzy jazzem, rockiem, klasyką i muzyką filmową. W koncercie wykonywane będą utwory m.in. Pata Metheny’ego, Henry Manciniego, zespołu Metallica oraz Krzysztofa Pendereckiego (Aria z Trzech utworów w dawnym stylu). Formą koncertu będzie show perkusyjne wzbogacone o elementy widowiskowe, takie jak gra na wielu niezwykłych instrumentach perkusyjnych i przedmiotach, które nie są instrumentami, zaś muzycy zgromadzeni na estradzie – na co dzień pracujący z dala od siebie – będą stanowili jedną wspólnotę pochłoniętą pasją do muzyki.

Dyrygent koncertu – Sebastian Perłowski – jest także wszechstronnym perkusistą, w której to roli zaprezentuje się również filharmonicznej publiczności. Prawdziwą atrakcją wieczoru będzie udział zespołu Michał Wierba Doppelganger International w składzie Michał Wierba – fortepian, Mike Parker (USA) – kontrabas oraz Frank Parker (USA ) – perkusja.


W dniach 27 czerwca – 1 lipca 2015 roku w Toruniu odbędzie się III Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Chóralny im. Mikołaja Kopernika „Per Musicam Ad Astra”.

Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Chóralny im. Mikołaja Kopernika już po raz trzeci będzie platformą służącą integracji środowisk chóralnych i promocji muzyki chóralnej. Nazwa Festiwalu nawiązuje do dzieła oraz osoby Mikołaja Kopernika i tym samym wpisuje się w kulturalny krajobraz Torunia. W trzeciej edycji wezmą udział chóry i zespoły wokalne z Litwy, Niemiec, Polski, Puerto Rico, Republiki Południowej Afryki i Singapuru. Przez pięć festiwalowych dni będzie można śledzić zmagania konkursowe o Grand Prix im. Mikołaja Kopernika oraz wziąć udział w dziewięciu koncertach.

27 czerwca w Dworze Artusa odbędzie się koncert inauguracyjny, podczas którego wykonany zostanie Magnificat Martina Palmeriego. Wystąpią: Aleksandra Turalska - sopran, Agata Schmidt - mezzosopran, Mario Stefano Pietrodarchi - bandoneon, Martin Palmeri - fortepian, chór Astrolabium, Capella Bydgostiensis, a całość poprowadzi Kinga Litowska. Koncert powtórzony zostanie 1 lipca w Filharmonii Pomorskiej jako zwieńczenie Festiwalu.

Jednym z głównych celów Festiwalu jest promocja polskiej muzyki chóralnej wśród zagranicznych uczestników imprezy. Dlatego, oprócz obowiązkowych utworów polskich kompozytorów w konkursie, 28 czerwca odbędzie się Koncert Galowy, podczas którego wystąpi Kameralny Zespół Muzyki Północno-Wschodniej i Popołudniowej ProForma z Olsztyna pod kierownictwem Marcina Wawruka.

Obok koncertów i konkursu uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez wybitnych specjalistów – prof. Krzysztofa Szydzisza i Marcina Wawruka.

Festiwal jest wspólnym przedsięwzięciem Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Chóralnej Astrolabium z siedzibą w Toruniu i niemieckiej agencji Meeting Music. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydenta Miasta Torunia oraz Narodowego Centrum Kultury.

Więcej informacji - na stronie: www.pmaa.pl  

PAtronat medialny nad Konkursem i Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


Letnie koncerty z cyklu „Goście Polskiego Chóru Kameralnego” są już tradycją Parku Oliwskiego. Tematem przewodnim tegorocznej edycji wydarzenia, która odbędzie się w dniach 27 czerwca – 15 sierpnia, jest muzyka polska.

Włączą ją do swoich koncertów trójmiejscy muzycy różnych specjalności – stąd cały wachlarz jej odsłon: tańce dawnej Rzeczypospolitej (wykonywane przez konsort fletów prostych Bianco Fiore), pieśni Ignacego Jana Paderewskiego, Ludomira Różyckiego, Fryderyka Chopina (Les Femmes), instrumentalne kompozycje XVIII-wieczne Georga Philippa Telemanna (Boreas Ensamble) oraz muzyka Jana Nepomucena Bobrowicza, zwanego Chopinem gitary (Dorota Dąbrowska i Monika Dżuła-Radkiewicz), czy wreszcie muzyka kompozytorów XX wieku – Aleksandra Tansmana i Antoniego Szałowskiego (Natalia, Dariusz i Daniel Egielman). W programie znajdzie się także miejsce dla kompozycji filmowych (4OnE) oraz utworów z kręgu muzyki popularnej, z repertuaru Maryli Rodowicz, Marka Grechuty i Ewy Bem (Free Way).

Koncerty odbywają się w altanie Parku Oliwskiego w kolejne soboty lata, o godz.12:00. Na wszystkie koncerty wstęp wolny.

Więcej


Już po raz dziewiętnasty w Toruniu, lecz tym razem pod nową nazwą, odbędzie się XIX Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura”. Jego ideą jest prezentowanie muzyki klasycznej w zabytkowych wnętrzach Torunia. Sponsorem tytularnym tej edycji została toruńska firma Nova Trading.

Festiwal odbywać się będzie w dniach 28 czerwca – 29 sierpnia 2015roku, a zainaugurowany zostanie wraz ze Świętem Miasta. W trakcie koncertu „Wieczór Trzech Tenorów” wystąpią wybitni, uznani na arenie międzynarodowej soliści: Adam Zdunikowski, Tadeusz Szlenkier i Tomasz Kuk wraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. Podczas festiwalu nie zabraknie również wielu znanych zagranicznych artystów takich, jak: Laurence i Daniel Benzakoun (Francja), Carlo Torlontano (Włochy), Miriam Rodriguez Brüllová (Słowacja), Pavol Remenár (solista słowackiej Opery Narodowej), Peter Mante’s Gospel Project (Niemcy), Petri Tapio Mattson, Louna Hosia, Ilpo Laspas (Finlandia). Do Torunia przyjedzie elita pianistycznej młodzieży z całego świata, która podczas tegorocznej edycji Paderewski Piano Academy zaprezentuje dzieła największych mistrzów.

Dodatkową atrakcją festiwalu są projekcje filmowe, które odbędą się w Centrum Popularyzacji Kosmosu „Planetarium – Toruń”, kawiarni Alliance Française w Toruniu, Hanza Cafe oraz sali kinowej Dworu Artusa. Dla dzieci organizatorzy proponują zwiedzanie miasta z profesjonalnym przewodnikiem, który poprowadzi je Szlakiem Fryderyka Chopina. W ramach festiwalu odbędą się także wystawy: Architektura Muzyki na Świecie, Wszechstronni Rzemieślnicy i Utalentowani Artyści. Spółdzielnia RZUT 1935-1996 (w ramach festiwalu TORMIAR) oraz prezentacja zdjęć astronauty Soichi Noguchi, inspirowanych muzyką Fryderyka Chopina.

Sponsorami wydarzenia są Nova Trading oraz EDF Toruń, a Mecenasem Festiwalu, jak co roku, Gmina Miasta Toruń. Współorganizatorami festiwalu są: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Narodowe Forum Muzyki z Wrocławia, Stowarzyszenie Architektów Polskich – oddział w Toruniu.

Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Torunia – Michał Zaleski.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


30 czerwca 2015 roku w Oliwie rozpocznie się 58. edycja najstarszego w Europie Międzynarodowego Festiwalu Organowego. W każdy wtorek i piątek lipca oraz sierpnia, zawsze o godz. 20:00, w katedrze oliwskiej będzie można wysłuchać najpiękniejszych dzieł skomponowanych na ten instrument w wykonaniu największych wirtuozów organów, którzy przybędą tu z całego świata.

Jeden z najstarszych festiwali organowych na kontynencie nieprzypadkowo jest również jednym z najbardziej znanych. Wyjątkowe wnętrze Katedry Oliwskiej, a przede wszystkim znajdujące się tam unikatowe, składające się z 7876 piszczałek i 110 rejestrów, słynne na cały świat organy, to idealna mieszanka, przyciągająca rokrocznie największych wirtuozów i improwizatorów organów z kraju i zagranicy.

Zaproszenia na Oliwski festiwal przyjmują najwięksi wirtuozi i improwizatorzy organów, tytularni organiści najwspanialszych katedr Europy i świata. Muzyka organowa prezentowana podczas koncertów festiwalowych obejmuje wszystkie epoki aż po współczesność. Piękną tradycją jest prezentowanie przez koncertującego organistę „własnych barw narodowych” poprzez muzykę. Paleta brzmień instrumentu w połączeniu z wirtuozowskimi umiejętnościami organistów daje w efekcie najwyższą wartość muzyczną, co jest od dziesięcioleci największym atutem festiwalu.

Przewiduje się, że publiczność tegorocznego festiwalu sięgnie ponad 4,5 tys. osób. Pełne uczestnictwo publiczności w koncercie ułatwi zainstalowany w katedrze ekran multimedialny, dzięki któremu melomani, siedzący tyłem do organów, będą mogli nie tylko usłyszeć, ale również zobaczyć grającego artystę.

Więcej