Polmic - FB

calendar of events

2013 2014 2015 2016 2017
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

W sobotę, 16 maja 2015 roku rozpocznie się piąta edycja Letnich Koncertów na Grochowskiej. Jak co roku, Orkiestra Sinfonia Varsovia zaprasza w każdą sobotę i niedzielę, aż do 6 września, na koncerty kameralne do swojej siedziby przy ul. Grochowskiej 272 w Warszawie. Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny!

Letnie Koncerty na Grochowskiej to cykl prezentujący przede wszystkim wybitnych artystów młodego pokolenia. W tym roku będą to m.in. Maciej Kułakowski i Zuzanna Sosnowska – laureaci I nagrody ex aequo X Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Bartosz Kołsut (akordeon) i Natalia Karaszewska (flet) - stypendyści Fundacji Sinfonia Varsovia oraz uczestnicy Akademii Operowej i Akademii Sinfonia Varsovia. Szczególne miejsce w programie tegorocznych Letnich Koncertów na Grochowskiej zarezerwowano na recitale fortepianowe uczestników XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – Tymoteusza Biesa, Łukasza Byrdy, Katarzyny Gołofit, Łukasza Krupińskiego, Krzysztofa Książka, Pawła Motyczyńskiego, Piotra Nowaka, Piotra Pawlaka, Zuzanny Pietrzak, Michała Szymanowskiego i Andrzeja Wiercińskiego.

Obok rozpoczynających karierę młodych muzyków, na Grochowskiej 272 w Warszawie, występować będą również uznani artyści, w tym ci na co dzień tworzący Orkiestrę Sinfonia Varsovia. Cykl 33 Letnich Koncertów na Grochowskiej w sobotę 16 maja zainauguruje duet znakomitych skrzypków - Krzysztofa i Jakuba Jakowiczów, a zakończy w niedzielę 6 września występ Kwintetu smyczkowego Orkiestry Sinfonia Varsovia w składzie: Maria Machowska-Szałach, Zofia Endzelm (skrzypce), Katarzyna Budnik-Gałązka (altówka), Marcel Markowski (wiolonczela) i Michał Sobuś (kontrabas).

Koncerty tradycyjnie już poprzedzone będą słowem wstępnym muzykologów i krytyków muzycznych, wprowadzającym słuchaczy w klimat i rys historyczny prezentowanych dzieł. O wykonywanych podczas Letnich Koncertów na Grochowskiej utworach opowiadać będą: Michał Bruliński, Ewa Chamczyk, Anna S. Dębowska, Mariusz Gradowski, Karolina Kolinek-Siechowicz, Agata Kwiecińska, Agata Mierzejewska, Barbara Schabowska-Maszenda i Agnieszka Topolska.

Patronat medialny nad koncertami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Szczegółowy program - na stronie: www.sinfoniavarsovia.org


Już po raz dziewiętnasty w Toruniu, lecz tym razem pod nową nazwą, odbędzie się XIX Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura”. Jego ideą jest prezentowanie muzyki klasycznej w zabytkowych wnętrzach Torunia. Sponsorem tytularnym tej edycji została toruńska firma Nova Trading.

Festiwal odbywać się będzie w dniach 28 czerwca – 29 sierpnia 2015roku, a zainaugurowany zostanie wraz ze Świętem Miasta. W trakcie koncertu „Wieczór Trzech Tenorów” wystąpią wybitni, uznani na arenie międzynarodowej soliści: Adam Zdunikowski, Tadeusz Szlenkier i Tomasz Kuk wraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. Podczas festiwalu nie zabraknie również wielu znanych zagranicznych artystów takich, jak: Laurence i Daniel Benzakoun (Francja), Carlo Torlontano (Włochy), Miriam Rodriguez Brüllová (Słowacja), Pavol Remenár (solista słowackiej Opery Narodowej), Peter Mante’s Gospel Project (Niemcy), Petri Tapio Mattson, Louna Hosia, Ilpo Laspas (Finlandia). Do Torunia przyjedzie elita pianistycznej młodzieży z całego świata, która podczas tegorocznej edycji Paderewski Piano Academy zaprezentuje dzieła największych mistrzów.

Dodatkową atrakcją festiwalu są projekcje filmowe, które odbędą się w Centrum Popularyzacji Kosmosu „Planetarium – Toruń”, kawiarni Alliance Française w Toruniu, Hanza Cafe oraz sali kinowej Dworu Artusa. Dla dzieci organizatorzy proponują zwiedzanie miasta z profesjonalnym przewodnikiem, który poprowadzi je Szlakiem Fryderyka Chopina. W ramach festiwalu odbędą się także wystawy: Architektura Muzyki na Świecie, Wszechstronni Rzemieślnicy i Utalentowani Artyści. Spółdzielnia RZUT 1935-1996 (w ramach festiwalu TORMIAR) oraz prezentacja zdjęć astronauty Soichi Noguchi, inspirowanych muzyką Fryderyka Chopina.

Sponsorami wydarzenia są Nova Trading oraz EDF Toruń, a Mecenasem Festiwalu, jak co roku, Gmina Miasta Toruń. Współorganizatorami festiwalu są: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Narodowe Forum Muzyki z Wrocławia, Stowarzyszenie Architektów Polskich – oddział w Toruniu.

Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Torunia – Michał Zaleski.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu


Letnie koncerty z cyklu „Goście Polskiego Chóru Kameralnego” są już tradycją Parku Oliwskiego. Tematem przewodnim tegorocznej edycji wydarzenia, która odbędzie się w dniach 27 czerwca – 15 sierpnia, jest muzyka polska.

Włączą ją do swoich koncertów trójmiejscy muzycy różnych specjalności – stąd cały wachlarz jej odsłon: tańce dawnej Rzeczypospolitej (wykonywane przez konsort fletów prostych Bianco Fiore), pieśni Ignacego Jana Paderewskiego, Ludomira Różyckiego, Fryderyka Chopina (Les Femmes), instrumentalne kompozycje XVIII-wieczne Georga Philippa Telemanna (Boreas Ensamble) oraz muzyka Jana Nepomucena Bobrowicza, zwanego Chopinem gitary (Dorota Dąbrowska i Monika Dżuła-Radkiewicz), czy wreszcie muzyka kompozytorów XX wieku – Aleksandra Tansmana i Antoniego Szałowskiego (Natalia, Dariusz i Daniel Egielman). W programie znajdzie się także miejsce dla kompozycji filmowych (4OnE) oraz utworów z kręgu muzyki popularnej, z repertuaru Maryli Rodowicz, Marka Grechuty i Ewy Bem (Free Way).

Koncerty odbywają się w altanie Parku Oliwskiego w kolejne soboty lata, o godz.12:00. Na wszystkie koncerty wstęp wolny.

ZOBACZ: program koncertów


Kwartet DesOrient 3/7, Weronika Grozdew-Kołacińska, Justyna Stępień, Rafał Grozdew, Sabionetta Quartet i Karolina Paczyńska na rozpoczęcie VIII Letniego Festiwalu Nowego Miasta.

W Warszawie w dniach od 25 lipca do 9 sierpnia 2015 roku już po raz ósmy odbędzie się Letni Festiwal Nowego Miasta, dedykowany miłośnikom muzyki polskiej, zabytków i historii warszawskiego Nowego Miasta. W ciągu trzech weekendów tegorocznej edycji zaplanowano 12 imprez. Program festiwalu jak zawsze bardzo różnorodny i niezwykle ciekawy. Można więc wybrać się na koncerty plenerowe, koncerty orkiestrowe w nowomiejskich kościołach, spacery z przewodnikiem po Nowym Mieście oraz koncerty przygotowane specjalnie dla najmłodszych. W tym roku będzie można również wziąć udział w grze miejskiej.

W pierwszym tygodniu festiwalowym, w sobotę 25 lipca o godz. 11:30 w ogrodzie Fundacji Sto Pociech (ul. Freta 20/24a) wystąpi Kwartet DesOrient 3/7 pod kierownictwem cymbalistki Marty Maślanki. Następnie o 12:30 sprzed kościoła św. Jacka (ul. Freta 10) będzie można wyruszyć z przewodniczką Karoliną Paczyńską, trasą wiodącą od kościoła Stygmatów św. Franciszka Serafickiego do Wodozbioru zw. Zdrojem Królewskim, czyli spacer ulicą Zakroczymską.

W niedzielę 26 lipca o godz. 11:30 najmłodsi słuchacze spotkają się z Filharmonią Przedszkolaka w ogrodzie Fundacji Sto Pociech (ul. Freta 20/24a). Tego samego dnia o godz. 13:00 w kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny wydarzenia pierwszego weekendu festiwalowego zamknie Koncert polskich pieśni i melodii ludowych w wykonaniu Weroniki Grozdew-Kołacińskiej, Justyny Stępień, Rafała Grozdewa, Marty Maślanki i zespołu Sabionetta Quartet.

Kolejne weekendy festiwalowe to w dalszym ciągu muzyka polska i zwiedzanie Nowego Miasta: w soboty koncerty plenerowe w wykonaniu Foxy Trio (1 sierpnia) oraz Swoją Drogą Trio (8 sierpnia), a także z przewodniczką Karoliną Paczyńską gra miejska (1 sierpnia) i kolejny spacer po Nowym Mieście (8 sierpnia). W niedzielne przedpołudnia najmłodszych czeka dalsza podróż w świat muzyki w towarzystwie Filharmonii Przedszkolaka.

Muzyka polska w festiwalowe niedziele to muzyczne rarytasy. W wykonaniu Chóru Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum” zabrzmią pieśni chóralne polskich kompozytorów od dawnych, aż po współczesnych twórców takich, jak: Wacław z Szamotuł, Karol Szymanowski, Stanisław Wiechowicz, Edward Pałłasz, Krzysztof Penderecki, Romuald Twardowski i Paweł Łukaszewski (2 sierpnia).

Na finał tegorocznego VIII Letniego Festiwalu Nowego Miasta (9 sierpnia) znakomity skrzypek Zbigniew Pilch i orkiestra Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kosa-Nowickiego wykonają muzykę orkiestrową Feliksa Janiewicza, Mieczysława Karłowicza i Romualda Twardowskiego.

Wszystkie wydarzenia VIII LFNM 2015 będą odbywać się na warszawskim Nowym Mieście: przedpołudniowe koncerty plenerowe w soboty i w niedziele w ogrodzie Fundacji Sto Pociech (ul. Freta 20/24a) i niedzielne koncerty w kościołach: Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (ul. Przyrynek 2), pw. św. Jacka (ul. Freta 10) i Stygmatów św. Franciszka.

Letni Festiwal Nowego Miasta jest jedynym festiwalem w Warszawie, w którego repertuarze znajduje się głównie twórczość rodzimych kompozytorów, zarówno tych znanych i cenionych, jak i tych niesłusznie zapomnianych. LFNM dzięki zróżnicowaniu warstwy muzycznej i tematyki poszczególnych wydarzeń, od 2008 roku zaprasza w rejon warszawskiego Nowego Miasta publiczność w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Do tej pory zyskał liczne grono publiczności, która regularnie uczestniczyła w poszczególnych edycjach tego przedsięwzięcia i wszedł do kalendarza stołecznych imprez wakacyjnych.

Wstęp na wszystkie koncerty, spacery z przewodnikiem i grę miejską jest wolny.

Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu


Od kilku lat gdańszczanie i turyści odwiedzający Gdańsk w sezonie wakacyjnym mają okazję uczestniczyć w muzycznych spotkaniach w historycznych obiektach grodu nad Motławą dzięki cyklowi koncertów „Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska”.

W ramach tego cyklu Polska Filharmonia Bałtycka organizuje w zabytkowych wnętrzach Gdańska koncerty kameralne połączone z prelekcjami Aleksandra Masłowskiego na temat historii miasta oraz jego zabytków. Koncerty odbywają się od 28 lipca do 14 sierpnia 2015 roku o godz. 19:00.

Wstęp wolny.

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

ZOBACZ: harmonogram koncertów


Chór Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum” pod dyrekcją Janusza Siadlaka, Foxy Trio (na zdjęciu) i gra miejska pod kierownictwem Karoliny Paczyńskiej, czyli drugi weekend warszawskiego VIII Letniego Festiwalu Nowego Miasta.

W pierwszą sobotę i niedzielę sierpnia znów będzie można wspaniale spędzić czas na warszawskim Nowym Mieście. Tym razem w sobotę, 1 sierpnia 2015 roku o godz. 11:30 gościem koncertu plenerowego w ogrodzie Fundacji Sto Pociech będzie Foxy Trio, które tworzą trzy instrumentalistki: Aneta Mścisz – trąbka, Paula Lis – waltornia i Ewa Harasimiuk – puzon. Po koncercie o godz. 12:30 warto wziąć udział w grze miejskiej, prowadzonej przez Karolinę Paczyńską. Na uczestników czeka wiele pytań i zadań, związanych zarówno z historią i zabytkami Nowego Miasta, jak i z muzyką polską, która brzmi podczas festiwalu. Dla najlepszych będą oczywiście nagrody.

Niedzielny poranek dla najmłodszych to jak zawsze muzyczna zabawa z Filharmonią Przedszkolaka, ponownie w gościnnym ogrodzie Fundacji Sto Pociech.

2 sierpnia 2015 roku o godz. 13:00 w nowomiejskim kościele p.w. św. Jacka zabrzmi polska muzyka chóralna w interpretacji Chóru Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum” pod dyrekcją Janusza Siadlaka. W programie koncertu znajdą się utwory polskich kompozytorów od tych najdawniejszych, aż po współczesnych, m.in.: jak: Wacława z Szamotuł, Stanisława Wiechowicza, Edwarda Pałłasza, Krzysztofa Pendereckiego, Romualda Twardowskiego, Mariana Borkowskiego, Miłosza Bembinowa i Pawła Łukaszewskiego.

Wszystkie wydarzenia VIII LFNM 2015 odbywają się na warszawskim Nowym Mieście: przedpołudniowe koncerty plenerowe w soboty i w niedziele w ogrodzie Fundacji Sto Pociech (ul. Freta 20/24a), niedzielny koncert w kościele p.w. św. Jacka (ul. Freta 10). Także przy tym kościele w sobotę (01.08) spotykają się uczestnicy festiwalowej gry miejskiej.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest wolny.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


Kolejny koncert XIX Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura” odbędzie się w sobotę, 1 sierpnia 2015 roku o godz. 20:00 w Kościele św. Jakuba w Toruniu. Tym razem organizatorzy zapraszają na wieczór fińskich mistrzów baroku. Wstęp wolny.

Połączenie krajów nordyckich z epoką baroku może wydać się dziwne, jednak jej charakterystyczne cechy, jak np. zamiłowanie artystów do ornamentyki i bogatego ozdabiania melodii rozprzestrzeniły się na wszystkie kraje europejskie.

Wieczór fiński to spotkanie z muzyką mistrzów baroku w wykonaniu fińskich artystów. Muzycy grają na kopiach instrumentów dawnych jakimi są m.in. skrzypce barokowe oraz viola da gamba. Swoją budową przypominają one współczesne instrumenty smyczkowe, a różnice w wyglądzie są bardzo subtelne i prawie niezauważalne dla oka laika. Odmienne jest natomiast brzmienie instrumentów dawnych, które charakteryzują się cieplejszym i głębszym dźwiękiem.

Zaproszeni artyści to: Petri Tapio Mattson - skrzypek, altowiolista, dyrygent, kompozytor, absolwent prestiżowej Sibelius Academy, dyrektor artystyczny zespołu muzyki dawnej ‚Opus X’ oraz jeden z najbardziej uznanych wykonawców fińskiej muzyki dawnej; Louna Hosia (na zdjęciu) – grająca na violi da gambie, absolwentka Sibelius Academy, uczestniczka wielu międzynarodowych kursów mistrzowskich, występowała z wieloma zespołami europejskimi, wykładowczyni w Helsinki Music Institute; Ilpo Laspas – klawesynista, absolwent prestiżowej Sibelius Academy, uczestnik wielu kursów mistrzowskich w kraju i za granicą, zdobywca licznych nagród w rodzimej Finlandii oraz II nagrody i Nagrody Publiczności na Międzynarodowym Konkursie Jana Sebastiana Bacha w Lipsku, koncertujący w wielu krajach Europy.

Podczas koncertu, oprócz kompozycji barokowych J.S. Bacha, D. Scarlattiego, D. Castellego, Ch. Graupnera wykonane zostaną nordyckie melodie ludowe.

Koncert odbywa się pod patronatem Konsula Honorowego Finlandii w Toruniu – Tadeusza Pająka.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


Codziennie od 1 maja do 17 października 2015 roku (oprócz niedziel i świąt), o godzinie 12.00 w Kościele Św. Anny w Warszawie (Trakt Królewski, ul. Krakowskie Przedmieście 68) odbywać się będą koncerty festiwalu „Barokowe Organy”.

Koncerty na żywo na wspaniałych Barokowych Organach Kościoła św. Anny (ok. 30 minut) wykonują wybitni polscy organiści: Przemysław Kapituła, Andrzej Sochocki i Kamil Steć. Podczas każdego koncertu usłyszymy arcydzieła muzyki baroku m.in.: najsłynniejszy utwór na organy – Toccatę i fugę d-moll Jana Sebastiana Bacha oraz utwór Mieczysława Surzyńskiego, legendarnego organisty Archikatedry Warszawskiej za życia zwanego „polskim Bachem”. Podczas każdego koncertu zagrają Dzwonki Organowe.

Kościół św. Anny jest jedną z najpiękniejszych, najstarszych i najlepiej odrestaurowanych świątyń warszawskich. Wzniesiony w drugiej połowie XV wieku gotycki kościółek powstanie swe zawdzięcza kniaziównie kijowskiej Annie z Holszańskich księżnej Mazowieckiej. W roku 1515 spłonął, a na jego miejscu zbudowano nowy, większy kościół, którego fundatorką była księżna Anna Radziwiłłówna. Pod koniec XVI wieku obok kościoła postawiono murowaną, wolno stojącą dzwonnicę. Kościół był wielokrotnie niszczony i odbudowywany w różnych stylach. Obecna klasycystyczna fasada kryje bogate barokowe wnętrze. Rekonstrukcję organów z przełomu XVII i XVIII wieku zakończono w Kościele św. Anny w 1992 roku.


Koncerty 9. edycji Festiwalu „Muzyka Zaklęta w Drewnie” odbędą się w 2015 roku w dniach między 23 maja a 30 sierpnia.

Już od 9 lat w scenerii Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce odbywa się niezwykły Festiwal. W zabytkowych kościołach, cerkwiach, dworach, a także w skansenach i miejscowościach, w których przetrwała drewniana zabudowa, rozbrzmiewa różnorodna muzyka. Wystarczy spojrzeć na wnętrza świątyń pokryte wielobarwną polichromią, kilkusetletnie rzeźby, obrazy, ołtarze, ikonostasy, by przenieść się w inny wymiar. Wystarczy wybrać się na spacer do skansenów i małopolskich miasteczek z drewnianą zabudową, by podczas plenerowych wydarzeń oderwać się od codzienności i złapać energię do pokonywania codziennych wyzwań.

Całe lato w różnych zakątkach „drewnianej Małopolski” zagrają znani muzycy zaprzyjaźnieni ze Szlakiem. Wykonanie koncertów muzyki klasycznej powierzone zostaje wybitnym artystom profesorom i absolwentom Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Akademii Muzycznej w Katowicach, którzy szkolili swoje umiejętności w najważniejszych muzycznych ośrodkach europejskich. Nie zabraknie także muzyki autorskiej, powstałej w wyniku połączenia różnych zainteresowań muzyków - nie tylko jazzu, ale także polskich, ukraińskich i łemkowskich ludowych brzmień, muzyki granicy Azji i Europy, Bałkanów (Serbia i Bułgaria) i muzyki klezmerskiej.

W sierpniu koncerty odbędą się w kolejne niedziele, 2, 9, 16, 23 i 30 sierpnia 2015 roku.

ZOBACZ: kalendarium koncertów


Codziennie od 1 lipca do 17 października 2015 roku (oprócz niedziel i świąt), o godzinie 14.00 w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie (Stare Miasto, ul. Świętojańska 8) odbywać się będą koncerty festiwalu „Wielkie Organy w Archikatedrze”.

Koncerty na żywo na Wielkich Organach Archikatedry Warszawskiej (ok. 30 minut) wykonują wybitni polscy organiści: Przemysław Kapituła, Andrzej Sochocki i Kamil Steć. Podczas każdego koncertu usłyszymy najsłynniejsze utwory organowe, a wśród nich m.in.: kompozycje Fryderyka Chopina oraz utwór Mieczysława Surzyńskiego - legendarnego organisty Archikatedry Warszawskiej za życia zwanego "polskim Bachem". Wirtuozi występują w strojach z epoki romantycznej.

Bazylika Archikatedralna Św. Jana Chrzciciela stanowi jedno z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski. W jej murach wygłaszał kazania ksiądz Piotr Skarga, Władysław IV Waza zaprzysiągł swoje pacta conventa, tu miały miejsce śluby, koronacje 2 władców Polski, pogrzeby wielu osobistości oraz została zaprzysiężona Konstytucja 3 maja. Do dziś odbywają się w niej ważne uroczystości narodowe. Tu na początku XX wieku pracował i tworzył wybitny kompozytor, improwizator i organista Mieczysław Surzyński. Bazylika została wyposażona w 1987 roku we wspaniałe, najwyższej klasy Wielkie Koncertowe Organy. 60 głosowy instrument zbudowała niemiecka firma Eule.

Podziemia Świątyni, tak jak cała Archikatedra, są niezwykłe. Zwiedzając je stajemy twarzą w twarz z historią Polski. Spoczywają w nich m.in: książęta mazowieccy z rodu Pisatów, arcybiskupi warszawscy, Król Polski – Stanisław August Poniatowski, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Gabriel Narutowicz, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Ignacy Mościcki, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Stanisław Wojciechowski, muzyk i Premier Rzeczypospolitej Polskiej – Ignacy Jan Paderewski oraz laureat nagrody Nobla Henryk Sienkiewicz.

Szczegóły na stronie: www.kapitula.org


Koncerty XXII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej „Organy Archikatedry” odbędą się w kolejne niedziele od 5 lipca do 20 września 2015 roku w Bazylice Archikatedralnej Św. Jana Chrzciciela (ul. Świętojańska 8) w Warszawie.

Początek koncertów o godz. 16:00.

ZOBACZ: harmonogram koncertów


Już na początku sierpnia letni wiatr przywieje do Opery Leśnej ciepłe, jazzowe dźwięki zza oceanu. Główną rolę podczas piątego, jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Energa Sopot Classic” odegra bowiem George Gershwin i jego muzyka. To wspaniała okazja, by posłuchać utworów, stanowiących esencję muzyki amerykańskiej pierwszej połowy XX wieku.

Podczas festiwalowego tygodnia nie zabraknie także koncertu polskiej muzyki współczesnej, któremu towarzyszyć będzie swego rodzaju potyczka na nuty - finał 3. Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego. Miłośnicy południowych rytmów przeniosą się w barwny świat flamenco dzięki koncertowi pt. Flamenco na plaży. Koncert finałowy z pewnością zaskoczy niejednego słuchacza, gdyż podczas tego wydarzenia - nieco przewrotnie - pierwsze skrzypce zagra trąbka.

Koncert inauguracyjny Festiwalu – 2 sierpnia 2015 roku - będzie wielkim świętem muzyki amerykańskiej pierwszej połowy XX wieku. Tego wieczoru w amfiteatrze Opery Leśnej wybrzmią znane i uwielbiane przez publiczność dzieła George’a Gershwina. W programie koncertu znajdują się tak znakomite i rozpoznawalne dzieła, jak choćby Błękitna Rapsodia czy Amerykanin w Paryżu. Arie i duety z opery Porgy and Bess, takie jak m.in. Summertime czy I Love You Porgy zostaną wykonane w Sopocie po raz pierwszy - w 80. rocznicę premiery broadwayowskiej i hollywoodzkiej. Ta wielka muzyczna gala jest okazją, aby zobaczyć i usłyszeć amerykańskie gwiazdy operowe, które przyjadą nad Bałtyk na spotkanie z sopocką publicznością. Gośćmi specjalnymi będą sopranistka Laquita Mitchell oraz baryton Kenneth Overton. Wieczór uświetni także występ polskiego pianisty Adama Makowicza, który został włączony w poczet czterystu najbardziej zasłużonych Polaków w historii Stanów Zjednoczonych Ameryki. Opera Leśna, jak sama nazwa wskazuje, pierwotnie była miejscem wystawiania oper – wydarzenie stanowi zatem powrót do jej korzeni w atrakcyjnej koncertowej formie.

Drugi z koncertów „Energa Sopot Classic” kultywuje tradycję obecności muzyki polskiej na festiwalowych scenach. Od początku swego istnienia Festiwal wspiera i pobudza twórczość młodych kompozytorów, a także prezentuje osiągnięcia kompozytorów nowej muzyki polskiej. Nadchodząca edycja sprzęga się z finałem 3. Konkursu kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego. Program drugiego festiwalowego koncertu obejmować będzie utwór tegorocznego laureata, który publiczność będzie miała okazję usłyszeć w zestawieniu z kompozycjami członków jury oraz patrona konkursu – Krzysztofa Pendereckiego. Koncert odbędzie się 5 sierpnia w Sali koncertowej Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, położonej w malowniczej scenerii Opery Leśnej.

Trzeci festiwalowy koncert pt. Flamenco na plaży ponownie przenosi słuchaczy poza mury filharmonii i prezentuje klasykę wraz z jej ogromnym ładunkiem rozrywkowym. Tym razem organizatorzy zaprosili grupę flamenco z… Włoch. Liderem zespołu jest Livio Gianola – uznany w świecie wirtuoz gitary ośmiostrunowej. Podczas koncertu będzie można poczuć gorącą atmosferę muzyki hiszpańskiej w pełni – wraz z muzykami wystąpi tancerka flamenco. To wszystko w wyjątkowym miejscu – koncert odbędzie się 7 sierpnia w Zatoce Sztuki.

Finał Festiwalu na scenie Sali koncertowej Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot nastąpi 9 sierpnia. Sopoccy muzycy spotkają się ze zjawiskowym trębaczem – Reinholdem Friedrichem. Artysta znany jest z tego, że natychmiast absorbuje słuchaczy i wciąga ich w fascynujący i mało znany świat trąbki. Usłyszymy Koncert E-dur na trąbkę i orkiestrę J. N. Hummla, Kasację G-dur KV 63 W. A. Mozarta i Symfonię F-dur nr 89 J. Haydna, a także dzieło D. Szostakowicza Koncert na trąbkę, fortepian i orkiestrę c-moll op 35, które muzyk wykona z japońską pianistką EricoTakezawa. Polska Filharmonia Kameralna Sopot zagra pod batutą maestro Wojciecha Rajskiego.

Polska Filharmonia Kameralna Sopot działa w strukturach Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART. Festiwal zrealizowano przy pomocy finansowej miasta Sopotu. Sponsorem Tytularnym Festiwalu jest Grupa ENERGA. Mecenasem Festiwalu jest Totalizator Sportowy Sp. z o.o.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Read more


Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie zaprasza na Wieczory Chopinowskie na Okólniku.

W każdy wtorek lipca i sierpnia 2015 roku o godz. 19.00 na patio UMFC występować będą artyści muzycy, reprezentanci wszystkich uczelni muzycznych w Polsce.

ZOBACZ: program koncertów


16. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” trwać będzie przez całe wakacje, aż do 4 września 2015 roku. Jak mówi Dyrektor Festiwalu Tomasz Bęben, „latem zdejmujemy garnitury i stajemy się nomadami – wyruszamy w drogę, by wspólnie z naszymi przyjaciółmi w różnych miejscach regionu cieszyć się muzyką i odpoczywać”.

Festiwal wędruje po województwie łódzkim przez całe wakacje, a każdą sobotę i niedzielę gości w innej miejscowości. Przed nami ponad 20 koncertów w starych kościołach i klasztorach (Paradyż, Tum, Sulejów), a także w plenerze, w otoczeniu dworskich parków czy na leśnej polanie (Małków, Rogów). Usłyszymy autorskie projekty, inspirowane folklorem i sztuką dawną, oraz niekonwencjonalne opracowania muzyki klasycznej i rozrywkowej.

Na wszystkie koncerty Festiwalu „Kolory Polski” – poza finałowym – i na imprezy towarzyszące wstęp jest bezpłatny. Wśród wydarzeń towarzyszących znajdą się warsztaty, kiermasze, pikniki i wystawy. Na niektóre koncerty można wybrać się z jednodniowymi wycieczkami organizowanymi przez Towarzystwo Przyjaciół Łodzi (koszt wycieczki 70-80 zł).

ZOBACZ: program Festiwalu – plik PDF


30 czerwca 2015 roku w Oliwie rozpoczęła się 58. edycja najstarszego w Europie Międzynarodowego Festiwalu Organowego. W każdy wtorek i piątek lipca oraz sierpnia, zawsze o godz. 20:00, w katedrze oliwskiej można wysłuchać najpiękniejszych dzieł skomponowanych na ten instrument w wykonaniu największych wirtuozów organów, którzy przybędą tu z całego świata.

Jeden z najstarszych festiwali organowych na kontynencie nieprzypadkowo jest również jednym z najbardziej znanych. Wyjątkowe wnętrze Katedry Oliwskiej, a przede wszystkim znajdujące się tam unikatowe, składające się z 7876 piszczałek i 110 rejestrów, słynne na cały świat organy, to idealna mieszanka, przyciągająca rokrocznie największych wirtuozów i improwizatorów organów z kraju i zagranicy.

Zaproszenia na Oliwski festiwal przyjmują najwięksi wirtuozi i improwizatorzy organów, tytularni organiści najwspanialszych katedr Europy i świata. Muzyka organowa prezentowana podczas koncertów festiwalowych obejmuje wszystkie epoki aż po współczesność. Piękną tradycją jest prezentowanie przez koncertującego organistę „własnych barw narodowych” poprzez muzykę. Paleta brzmień instrumentu w połączeniu z wirtuozowskimi umiejętnościami organistów daje w efekcie najwyższą wartość muzyczną, co jest od dziesięcioleci największym atutem festiwalu.

Przewiduje się, że publiczność tegorocznego festiwalu sięgnie ponad 4,5 tys. osób. Pełne uczestnictwo publiczności w koncercie ułatwi zainstalowany w katedrze ekran multimedialny, dzięki któremu melomani, siedzący tyłem do organów, będą mogli nie tylko usłyszeć, ale również zobaczyć grającego artystę.

ZOBACZ: program Festiwalu


W 2015 roku odbędzie się kolejna – piętnasta już – edycja Letnich Wieczorów Muzycznych „DZIEKANKA 2015”.

W każdą środę lipca i sierpnia o godzinie 18.00 na zabytkowym dziedzińcu Dziekanki na Krakowskim Przedmieściu 56, a w razie niepogody – pół godziny później w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina przy ul. Okólnik 2 zabrzmią dźwięki dobrane do letniej aury wakacyjnej (informacja o miejscu koncertu podana będzie na stronie www.chopin.edu.pl do godziny 16.00 w dniu koncertu). Wykonawcy to utalentowani studenci, absolwenci i pedagodzy warszawskiej uczelni. Koncerty poprowadzi tradycyjnie Adrzej Krusiewicz.

ZOBACZ: program koncertów


W lipcu i sierpniu 2015 roku Filharmonia Krakowska zaprasza na letnie koncerty czyli Philharmonic Music Summer.

Repertuar koncertowy to dziesięć wybranych propozycji na wspólną „muzyczną podróż w czasie”. To spotkanie z muzyką od Bacha po Piazzollę, rozsmakowanie w wirtuozerii instrumentów czy uroku piosenek Kabaretu Starszych Panów. To także możliwość poznania miasta nie tylko od strony jego turystycznych atrakcji, ale także bogatej oferty kulturalnej, w której Filharmonia Krakowska znajduje ważne miejsce przez cały kalendarzowy rok.

Koncerty odbywać się będą w Filharmonii Krakowskiej w każdą środę lipca i wybrane dni sierpnia o godz. 18.30.

ZOBACZ: program koncertów


43. edycja Letnich Koncertów Organowych i Kameralnych we Władysławowie pod Honorowym Patronatem Burmistrza Władysławowa - Romana Kużela, odbędzie się w dniach 2 lipca – 27 sierpnia 2015 roku, w każdy wakacyjny, czwartkowy wieczór o godz. 20:00 w Kościele pw. Wniebowzięcia N.M.P. Wstęp na koncerty jest wolny.

Co roku Festiwal daje możliwość obcowania z muzyką na światowym poziomie tysiącom melomanów. Zasługa w tym organizatorów, tj. Centrum Kultury, Promocji i Sportu we Władysławowie, tamtejszej Parafii Wniebowzięcia NMP, a także Dyrektora Artystycznego – Karola Lipińskiego-Brańki, którzy traktują LKOiK jako imprezę priorytetową i prestiżową. W tym roku dodatkowo partnerem edycji jest Stowarzyszenie im. Eugeniusza Brańki.

Tegoroczna, 43. już edycja, obfitować będzie w różnorodność stylistyczną oraz wykonawczą. Wystąpią artyści aż z 6 krajów, tj. Francji, Turcji, Włoch, Litwy, Wielkiej Brytanii oraz z Polski.

Formuła koncertów, wzorem lat ubiegłych zamyka się w koncertach tematycznych. Idee fix tej edycji jest jednak przybliżenie słuchaczom instrumentów mniej znanych, bądź na co dzień nie kojarzonych bezpośrednio z muzyką tzw. poważną. Usłyszymy zatem Warszawski Kwintet Akordeonowy – znakomity, ceniony zespół, który przybliży nam znane dzieła muzyki klasycznej w transkrypcjach na pięć akordeonów. Tydzień później zabrzmi wyjątkowy zespół gitarowy Jacaras, który wraz z wybitną sopranistką Julietą Gonzales-Springer z Meksyku wykona dzieła z czasów wielkich odkryć geograficznych i misji do „Nowego Świata”. Muzyka ze Starego Kontynentu, a dokładnie muzyka francuska w koncercie „Pod niebem Paryża” zabrzmi w wykonaniu młodego zespołu, a nagrodzonego już Fryderykiem – Morpheus Saxophone Quartet – kwartetu saksofonowego z Warszawy. Całości wyjątkowych instrumentów dopełni altówka – instrument bardzo rzadko pojawiający się w programach koncertowych. Zagra na niej, z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej, wykładowczyni Akademii Muzycznej w Łodzi – dr Dorota Stanisławska.

Letnie Koncerty Organowe i Kameralne 2015 to również plejada znakomitych organistów polskich i zagranicznych. Wśród nich m.in.: prof. Józef Serafin, prof. Marietta Kruzel-Sosnowska, Andre Siekierski (Francja), Nicolo Sari (Włochy), Richard Basier (Wlk. Brytania), czy Hoel Hazebroucq – znakomity francuski improwizator. Tegoroczna edycja to także „trampolina młodych” - znakomitej młodej dyrygentki, wywodzącej się z Władysławowa, a obecne mieszkającej na Litwie – Zofii Guz, która poprowadzi Orkiestrę Festiwalową 13 sierpnia oraz Sonera Yildirima – barytona z Turcji.

ZOBACZ: harmonogram koncertów


Pienińska odsłona XVI LETNIEJ FILHARMONII aukso odbędzie się w dniach 6-8 sierpnia 2015 roku.

LETNIA FILHARMONIA aukso to coroczny festiwal o szerokim spektrum artystycznym i kulturowym, odbywający się od kilkunastu już lat na Suwalszczyźnie, a od roku także na południu Polski - w Pieninach. Jego atutami są: wysoki poziom artystyczny związany z rozwojem orkiestry AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia (dyrektora artystycznego festiwalu), udział renomowanych solistów oraz programy z pogranicza klasycznej i rozrywkowej. Głównym rysem XVI edycji będzie obecność wszechstronnego muzyka – akordeonisty Marcina Wyrostka, który wystąpi w dwóch różnych odsłonach repertuarowych.

W ramach festiwalu odbędą się dwa koncerty i dwa wydarzenia towarzyszące. Jak co roku podczas Festiwalu będzie można usłyszeć dzieła należące do kanonu światowej literatury muzycznej (m.in. W. A. Mozarta). W ramach ciągłego poszerzania repertuaru klasycznego orkiestry AUKSO Marek Moś zadyryguje na festiwalu wykonaniem Suity bułgarskiej Vladimira Siemionova na akordeon i orkiestrę smyczkową. W programie drugiego koncertu znajdzie się repertuar z pogranicza klasyki i muzyki tanecznej. Bogate doświadczenia orkiestry AUKSO i Marka Mosia poszerzą się bowiem o współpracę z zespołem akordeonisty Marcina Wyrostka – Tango Corazon w ramach iście tanecznego programu – „For Alice”. To album, którego fundamentem są autorskie kompozycje Marcina, wzbogacone o szlachetne brzmienie orkiestry kameralnej. Na płycie znalazły się aranżacje inspirowane słowiańskim folkiem, muzyką latynoamerykańską i filmową. Nie zabraknie także niespodzianek dla wielbicieli klasyki akordeonowej.

Charakterystyczną cechą festiwalu są otwarte próby orkiestry AUKSO dostępne także dla szerokiej publiczności ze szczególnym uwzględnieniem młodych adeptów sztuki muzycznej. Projekt ma także za zadanie przybliżyć nieznaną szerszej publiczności kulturę dwóch bardzo atrakcyjnych i różnorodnych kulturowo regionów Polski. Na południu Polski okazją do tego będzie spotkanie pod hasłem „Artyści w Pieninach”. Będzie to szansa na bliższe poznanie bohaterów festiwalu: Marka Mosia oraz Marcina Wyrostka w rozmowie moderowanej przez Justynę Rekść-Raubo i Marka Mosia oraz prowadzącego gawędę – Piotra Gąsienicy.

W roku 2015 festiwal odbędzie się na terenie Szczawnicy i Niedzicy mając szansę umocnić swoją pozycję w kalendarzu kulturalnym Polski południowej poprzez nową strukturę organizacyjną i wiodącą rolę instytucji samorządowej – Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy, jako głównej siły organizującej.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Read more


38. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej Gdańsk 2015 odbędzie się w dniach 3 lipca - 28 sierpnia.

Koncerty będą miały miejsce w każdy piątek o 20:15 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. W tym roku odbędą się również dwa koncerty specjalne. Pierwszy 15 sierpnia o godzinie 20:30 z okazji Święta Odpustowego Wniebowzięcia NMP, kolejny 18 sierpnia godzinie 20:15 jest koncertem upamiętniającym XXX-lecie poświęcenia Wielkich Organów Bazyliki Mariackiej.

Festiwal w Bazylice Mariackiej wpisał się już na stałe w życie muzyczne Gdańska. W tym roku będziemy mieli okazję usłyszeć oprócz znakomitych wykonawców, organistów z polski i zagranicy, również młodych dobrze zapowiadający się muzyków, którzy dopiero rozpoczynają swoją muzyczną karierę. Patronatem honorowym 38MFMOCHiK objęli: Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz oraz JE Ksiądz Leszek Sławoj Głódź – Arcybiskup Metropolita Gdański.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej powstał dzięki inicjatywie prof. Bogusława Grabowskiego, który od 1978 roku był pomysłodawcą Dominikańskich Koncertów, a od 1985 roku jest głównym organistą Konkatedralnej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku oraz Dyrektorem Festiwalu. Coroczne letnie koncerty odbywają się w piątki lipca i sierpnia, o godz. 20.15, co nawiązuje do przedwojennych piątkowych koncertów organowych. Do udziału w Mariackich Wieczorach zapraszani są soliści instrumentaliści, zespoły kameralne, soliści wokaliści, chóry.

Bazylika Mariacka w Gdańsku to największy w Europie Kościół zbudowany z cegły. Jej akustyka i wnętrze czyni ją wyjątkową, dzięki czemu stała się główną wizytówką Gdańska oraz ważnym ośrodkiem duchowym, kulturalnym i historycznym. Jej wielkość, wyjątkowy instrument,jakim są organy oraz sacrum, które panuje wewnątrz świątyni sprawiło, iż powstał w niej Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej.

ZOBACZ: harmonogram festiwalu


Jubileuszowy, 70. Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju odbędzie się w dniach 7-15 sierpnia 2015 roku.

- Z dumą wspominamy wspaniałą historię tego najstarszego na świecie festiwalu pianistycznego, jednocześnie patrząc z nadzieją w przyszłość tego wielkiego święta pianistyki – podkreśla dyrektor artystyczny Festiwalu, prof. Piotr Paleczny. - Jubileuszowe edycje Festiwalu zawsze łączą się z kolejnymi Międzynarodowymi Konkursami Pianistycznymi im. Fryderyka Chopina. Tylko 8 tygodni dzieli nas od rozpoczęcia następnego, 17. Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. W związku z tym wielkim wydarzeniem, tegoroczna edycja Festiwalu da nam możliwość ponownego spotkania z wieloma zwycięzcami i laureatami poprzednich Konkursów. Poznamy również polskich uczestników tegorocznej jego edycji, którym życzymy wielu sukcesów. Usłyszymy tym razem znacznie szerszy niż zwykle repertuar chopinowski wraz z koncertami, utworami kameralnymi i pieśniami. Jestem głęboko przekonany, iż program tegorocznego Festiwalu będzie godnym uczczeniem tego wyjątkowego Jubileuszu!

Festiwal zainauguruje koncert w wykonaniu Kevina Kennera i Philippe’a Giusiano oraz Orkiestry Kameralnej Polskiego radia „Amadeus” pod batutą Agnieszki Duczmal. Podczas kolejnych festiwalowych dni odbędą się recitale tak znakomitych pianistów, jak Takashi Yamamoto i Yulianna Avdeeva (8 sierpnia), Lukas Geniušas i Dang Thai Son (9 sierpnia), Ewa Pobłocka (10 sierpnia), Andrzej Wierciński – laureat I Nagrody Konkursu w Budapeszcie 2014 i I Nagrody NIFC 2015 i Eric Lu – laureat I Nagrody US National Chopin Piano Competition 2015 (11 sierpnia), Evgeni Bozhanov i Alexander Kobrin (12 sierpnia), Miroslav Kultyshev (13 sierpnia), Ingolf Wunder i Krzysztof Jabłoński (14 sierpnia) oraz Alexander Gavrylyuk (15 sierpnia).

Towarzyszące koncertom zajęcia Master Class w tym roku poprowadzą prof. Mikhail Voskresennsky i prof. Andrzej Jasiński.

Szczegółowy program Festiwalu – na stronie: www.chopin.festival.pl


5. Transatlantyk Festival odbędzie się w Poznaniu w dniach od 7 do 14 sierpnia 2015 roku. Po raz kolejny stanie się miejscem łączącym - poprzez ambitne obrazy, najlepszą muzykę i inspirujące wydarzenia edukacyjne – wszystkie pokolenia, ponad podziałami politycznymi, ekonomicznymi i społecznymi. Organizatorzy zapraszają w tym roku do udziału w kilkuset wydarzeniach zaplanowanych w ramach czterech filarów imprezy: Filmu, Muzyki, Edukacji i Inspiracji. Sponsorem głównym tegorocznej edycji została Škoda.

Osiem festiwalowych dni zainauguruje 7 sierpnia 2015 roku uroczysta SUPERBEvening Gala Otwarcia, przygotowana w tym roku we współpracy ze Škodą, sponsorem głównym Transatlantyku. Jej część artystyczna będzie poświęcona muzyce jednego z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej - tragicznie zmarłego Jamesa Hornera. Zdobywca dwóch Oscarów za film Titanic napisał muzykę do ponad 150 tytułów (m.in. Apollo 13, Willow, Park Gorkiego, Obcy: Decydujące starcie, Braveheart – Waleczne serce, Piękny umysł i Avatar). Muzyczny finał festiwalu to Gala Zamknięcia, zaplanowana w tym roku na 14 sierpnia. Przed festiwalową publicznością wystąpi znakomita grupa Kwadrofonik, laureaci tegorocznych Paszportów Polityki. W trakcie Gali poznamy także zwycięzców oraz pozostałych laureatów obu konkursów kompozytorskich. Po raz piąty zostaną wręczone wyjątkowe nagrody: Transatlantyk Audience Award oraz Transatlantyk Glocal Hero Award. Ostatnia z nich przyznawana jest wybitnym osobistościom, których lokalne i globalne działania kształtują oblicze współczesnego świata. Jej laureatami w poprzednich edycjach byli Bjørn Lomborg, Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, Yoko Ono oraz Gayatri Chakravorty Spivak.

W trakcie Festiwalu młodzi kompozytorzy z całego świata po raz piąty wezmą udział w dwóch międzynarodowych konkursach muzyki filmowej, oferujących nagrody pieniężne i zapewniających obiecującym talentom start w karierze. Jedyny w swoim rodzaju konkurs Transatlantyk Instant Composition Contest jest skierowany do improwizatorów, którzy podejmą wyzwanie i skomponują ad hoc na oczach publiczności muzykę do wyświetlanego filmu. Konkursowe zmagania odbędą się w tym roku w Sali Wielkiej CK Zamek w dwóch etapach. Pierwszy stanowią przesłuchania otwarte, do których mogą przystąpić wszyscy zgłoszeni uczestnicy. Do finału, stanowiącego drugi etap, jury wybierze 10 najbardziej kreatywnych muzyków. Zwycięzca konkursu improwizacji otrzyma w tym roku tytuł: Transatlantyk Instant Composer 2015 - First Prize oraz 15000 zł. Międzynarodowe jury przyzna również dwie dodatkowe nagrody: tytuł Transatlantyk Instant Composer - Second Prize i 7500 zł oraz Transatlantyk Instant Composer - Third Prize i 2500 zł.

Drugi konkurs – Transatlantyk Film Music Competition - jest skierowany do kompozytorów, którzy cenią sobie możliwość opracowania muzyki w najdrobniejszych szczegółach. Transatlantyk Festival udostępni młodym twórcom materiały video, do których kompozytorzy stworzą następnie oryginalne ścieżki dźwiękowe. Nadesłane prace zostaną ocenione przez międzynarodową komisję złożoną z wybitnych specjalistów (kompozytorów, muzykologów, osób związanych z przemysłem filmowym). Festiwalowa publiczność na finałowym przesłuchaniu pozna jedynie wybraną, elitarną grupę 10 finalistów.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, hitem części muzycznej Transatlantyku będzie z pewnością Klub Festiwalowy, ponownie tworzony dzięki współpracy z Festiwalem Malta. Na Placu Wolności pokryte zielonym dywanem schody codzienne wieczorem zaprowadzą gości na niezapomniane Silent Disco. Wstęp jak zawsze bezpłatny.

Read more


Małgorzata Walewska z Motion Trio, operetka Baron cygański w wykonaniu artystów Opery Krakowskiej, musical I have a dream Gliwickiego Teatru Muzycznego, a także atrakcyjne koncerty, na których będzie rozbrzmiewać muzyka wokalna wszelkich gatunków w interpretacji najpiękniejszych polskich głosów – tak zapowiada się startujący 8 sierpnia 2015 roku 49. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju.

Przez osiem festiwalowych dni na scenie pojawią się tacy artyści, jak m.in.: Monika Korybalska, Katarzyna Oleś-Blacha, Iwona Socha, Ewa Vesin, Joanna Woś, Bożena Zawiślak-Dolny, Przemysław Firek, Stanisław Kufluk, Tomasz Kuk, Andrzej Lampert, Adam Sobierajski, Adam Zdunikowski, a także mistrzowie piosenek Beata Rybotycka i Jacek Wójcicki.

Na festiwal zorganizowany przez Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, Gminę Krynicę-Zdrój oraz Operę Krakowską, odpowiadającą za program imprezy, złoży się kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych. Obok ośmiu głównych koncertów wieczornych zaplanowane zostały także kameralne muzyczne popołudnia w kościołach Krynicy i Tylicza, a także pokazy filmów z udziałem Jana Kiepury oraz codzienny Klub Festiwalowy, czyli spotkania z artystami biorącymi udział w festiwalu. Zgodnie ze zwyczajem ubiegłorocznej edycji nie zabraknie też Hejnałów Kiepurowskich: każdego dnia festiwalu, w samo południe, w muszli koncertowej znajdującej się na deptaku, doskonali tenorzy będą prezentowali jeden z utworów, codziennie inny, patrona festiwalu.

Po raz w pierwszy w tym roku festiwal ma też propozycję dla dzieci. Będzie nią widowisko Profesor Wiolinek na wakacjach. Muzyczne historie Profesora Wiolinka, stałego „rezydenta” edukacyjnych przedsięwzięć Opery Krakowskiej, cieszą się ogromnym zainteresowaniem najmłodszych widzów. Tym razem Wiolinkowi towarzyszyć będą dzieci, m.in. Cedric, główny bohater musicalu rodzinnego Mały Lord będącego w repertuarze Opery Krakowskiej.

W festiwalu udział wezmą cztery orkiestry: Orkiestra Zdrojowa pod dyrekcją Mieczysława Smydy, która zainauguruje festiwal, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego, Orkiestra Młoda Filharmonia pod kierunkiem Tomasza Chmiela oraz Orkiestra Opery Krakowskiej, którą poprowadzi Tomasz Tokarczyk. Koncerty zostały tak zaplanowane, by pokazać wszystkie gatunki śpiewu. Bo jak wiadomo patron festiwalu był artystą niezwykle wszechstronnym, który zachwycał nie tylko w ariach operowych i operetkowych, ale także w popularnych piosenkach. Już tytuły niektórych festiwalowych koncertów zdradzają planowaną różnorodność: Sopran kontra tenor, Nie tylko w starym kinie czy Belcanto.

W tym roku na festiwalu zostaną zaprezentowane dwa regularne spektakle: sceniczny przebój I have a dream Gliwickiego Teatru Muzycznego, czyli taneczne show do muzyki zespołu ABBA oraz ciesząca się ogromną popularnością operetka Johanna Straussa Baron cygański Opery Krakowskiej. Będzie to możliwe dzięki zmianie miejsca prezentacji głównych wieczornych wydarzeń. Po raz pierwszy bowiem festiwal rozegrany zostanie w wyremontowanej przestrzeni Pijalni Głównej, wyposażonej w nowoczesną, wielofunkcyjną salę koncertowo-teatralną. Imprezy towarzyszące festiwalowi będą się odbywały w Starym Domu Zdrojowym, a także w kościołach Krynicy, Tylicza, zaś profesor Wiolinek będzie bawił w Hotelu Czarny Potok Resort & SPA. Festiwal zakończy wielkie widowisko plenerowe Śpiewaj to ze mną…. Wystąpią m.in.: Katarzyna Oleś-Blacha, Joanna Woś, Tomasz Kuk, Andrzej Lampert, Dominik Sutowicz oraz Balet i Orkiestra Opery Krakowskiej. Całość poprowadzi Tomasz Tokarczyk.
 

Read more


Jeden z najlepszych skrzypków Zbigniew Pilch (na zdjęciu), orkiestra Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kosa-Nowickiego, Swoją Drogą Trio, spacer z Karoliną Paczyńską, a dla najmłodszych Filharmonia Przedszkolaka. W dniach 8-9 sierpnia 2015 roku odbędzie się finał warszawskiego VIII Letniego Festiwalu Nowego Miasta.

W sobotę i niedzielę po raz ostatni będzie można wybrać się na tegoroczne festiwalowe wędrówki po warszawskim Nowym Mieście. Tym razem 8 sierpnia 2015 roku o godz. 11:30 gościem koncertu plenerowego w ogrodzie Fundacji Sto Pociech będzie Swoją Drogą Trio, które zagra w składzie: Robert Lipka – akordeon, Damian Marat – trąbka i Łukasz Owczynnikow - kontrabas. Po koncercie o godz. 12:30 warto wziąć udział w festiwalowym spacerze, którego tytuł i trasa to Szeroka, Błońska, Sienna ..., czyli spacer ulicą Długą. Jak zawsze będzie mnóstwo zajmujących historii, ciekawostek i zabytków Nowego Miasta. Zbiórka tradycyjnie przy kościele p.w. św. Jacka.

Niedzielny poranek dla najmłodszych to muzyczna zabawa z Filharmonią Przedszkolaka, znów w gościnnym ogrodzie Fundacji Sto Pociech.

Finał VIII Letniego Festiwalu Nowego Miasta odbędzie się 9 sierpnia 2015 roku o godz. 14:00 w nowomiejskim kościele Stygmatów św. Franciszka Serafickiego. Wystąpi znakomity skrzypek Zbigniew Pilch wraz z orkiestrą Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kosa-Nowickiego. W ich interpretacjach zabrzmi V Koncert skrzypcowy e-moll Feliksa Janiewicza oraz Serenada na smyczki op. 2 Mieczysława Karłowicza.

Wszystkie wydarzenia VIII LFNM 2015 odbywają się na warszawskim Nowym Mieście: przedpołudniowe koncerty plenerowe w soboty i w niedziele w ogrodzie Fundacji Sto Pociech (ul. Freta 20/24a), niedzielny koncert w kościele Stygmatów św. Franciszka Serafickiego (ul. Zakroczymska 1), a uczestnicy festiwalowego spaceru spotkają się przy kościele p.w. św. Jacka (ul. Freta 10).

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest wolny.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


XVI Międzynarodowy Festiwal im. Marii Fołtyn „Kalejdoskop Form Muzycznych” odbędzie się w Sopocie w dniach 8-23 sierpnia 2015 roku. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Dariusz S. Wójcik, a dyrektorem programowym - Jacek Szymański.

Festiwal na stałe wpisał się w kalendarz letnich wydarzeń kulturalnych Pomorza, stając się jedną z turystycznych wizytówek regionu. W ramach tegorocznej edycji odbędzie się 5 koncertów, które wzorem lat ubiegłych prezentować będą muzykę z kręgu wielokulturowego, oraz 5-dniowy Kurs Mistrzowski dla Śpiewaków - otwarty dla publiczności.

Patronka Festiwalu - Maria Fołtyn - propagatorka kultury polskiej w świecie, miłośniczka i popularyzatorka twórczości Stanisława Moniuszki, udzielając wywiadu dla rozgłośni Radia Gdańsk powiedziała: „Sopocki Festiwal Kalejdoskop Form Muzycznych jest jedynym tego typu wydarzeniem kulturalnym w Polsce o tak szerokim spektrum. Prezentuje różne epoki i style w muzyce, nie wykraczając poza granice dobrego smaku...”

Dyrektorem artystycznym i pomysłodawcą Festiwalu jest Dariusz S. Wójcik, ceniony artysta-śpiewak (bas), aktor, reżyser, scenarzysta, dyrektor Teatru Otwartego w Gdańsku, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Otwartego w Gdańsku, który w 2015 obchodzi Jubileusz 30-lecia pracy artystycznej.

Read more


Baltic Neopolis Festival to cykl letnich koncertów muzyki kameralnej organizowanych przez szczecińską Baltic Neopolis Orchestra w regionie zachodniopomorskim z udziałem międzynarodowych artystów. W dniach 9 lipca - 24 sierpnia 2015 roku w ramach festiwalu odbędą się koncerty m.in. w Szczecinie, Kołobrzegu, Świnoujściu, Darłowie, Gryficach, Drawnie czy Świdwinie.

Koncertom Baltic Neopolis Orchestra towarzyszyć będą tacy znakomici goście, jak bułgarski geniusz skrzypiec Vasko Vassilev, znakomity japoński pianista z gatunku Woogie Boogie Keito Saito czy wybitny węgierski skrzypek Sándor Jávorkai. Koncerty będą miały lekką, wakacyjną formułę, więc poza wysokimi walorami artystycznymi, łatwo będzie można dostrzec także te rozrywkowe.

Festiwal Baltic Neopolis Orchestra ma swoją genezę w realizowanym do tej pory z wielkim powodzeniem projekcie „Program Regionalny - Rozwijamy Region w Dobrym Tonie”, który zakłada przeprowadzanie koncertów w miejscach, które skorzystały ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego i dzięki temu stały się znacznie atrakcyjniejsze dla mieszkańców i turystów. Wszystkie miejsca koncertów Festiwalu skorzystały z takiego dofinansowania.

Na wszystkie koncerty, poza koncertem w Kołobrzegu, obowiązuje wstęp wolny.

ZOBACZ: program Festiwalu


W dniach 10-21 sierpnia 2015 roku w Radziejowicach odbędą się Kursy Mistrzowskie dla Młodych Pianistów, zorganizowane przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina przy współpracy z Domem Pracy Twórczej w Radziejowicach.

W Kursach udział wezmą polscy pianiści zakwalifikowani do XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina oraz pianiści objęci przez NIFC programem Promocji Młodych Talentów. Klasy mistrzowskie poprowadzą wybitni pianiści i pedagodzy - Dang Thai Son (na zdjęciu) i Kevin Kenner (instrumenty współczesne) oraz Tobias Koch (instrumenty historyczne). Poza zajęciami indywidualnymi z pedagogami, organizatorzy zapewniają uczestnikom udział w warsztatach psychologicznych prowadzonych przez Ewę Osiatyńską-Woydyłło.

Uczestników Kursu będzie można usłyszeć na wieczornych koncertach w warszawskiej Bazylice św. Krzyża w ramach Festiwalu "Chopin i Jego Europa" oraz na specjalnym koncercie uczestników Kursu w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach (20 sierpnia, godz. 19:00).


Kolejna edycja festiwalu „Muzyka w Raju” w pocysterskim klasztorze w Paradyżu-Gościkowie w województwie lubuskim odbędzie się w 2015 roku od 16 do 23 sierpnia, a poprzedzające go i otwarte dla publiczności próby rozpoczną się kilka dni wcześniej, 12 sierpnia.

Na festiwal złożą się 24 koncerty (po trzy każdego wieczoru). Dominować będzie muzyka baroku, ale w programie festiwalu znajdzie się również miejsce dla muzyki średniowiecznej, renesansowej, klasycznej, a nawet romantycznej.

Read more


Organizatorzy festiwalu Transatlantyk zapraszają na wyjątkowe wydarzenie towarzyszące – Koncert muzyki eksperymentalnej. 14 sierpnia 2015 roku w Klubie LAS na Garbarach zagra m.in. Adam Gołębiewski (na zdjęciu), perkusista i improwizator, który 2 lata temu towarzyszył Yoko Ono i Thurstonowi Moore’owi na Transatlantyku, podczas ich jedynego w Polsce performance w Auli UAM w Poznaniu.

W ramach wydarzenia zaplanowano koncerty pięciu wyjątkowych artystów, prezentujące różne oblicza polskiej i amerykańskiej muzyki eksperymentalnej i improwizowanej. Wspomniany już Adam Gołębiewski tworzy abstrakcyjne, gęste faktury perkusyjne. Amerykański kompozytor Michael Esposito zgłębia dźwiękowe zjawiska EVP, ujawniając ukryte w muzyce elektronicznej głosy i treści. Jego rodak David Dove wypowiedź muzyczną opiera na akustycznej i elektronicznie przetwarzanej grze na puzonie. Poznaniak Łukasz Szałankiewicz aka Zenial koncentruje się na analogowym brzmieniu interferencji elektromagnetycznych. Natomiast Patryk Daszkiewicz aka Demonszy operując szumem i sprzężeniami zwrotnymi buduje repetytywną tkankę muzyczną.

Koncert muzyki eksperymentalnej rozpocznie się w piątek, 14 sierpnia 2014 roku o godz. 21.00, a bilety będą do nabycia w cenie 10 zł.

Patronat medialny nad festiwalem Transatlantyk objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


Olbrzymia złota kura przemierzająca wąskie uliczki Starego Miasta, kolorowe stragany kuszące rękodziełem, gry, zabawy i spektakle dla najmłodszych, zajęcia warsztatowe, koncerty i wieczorne potańcówki – to tylko niektóre z atrakcji odbywającego się w dniach 14-16 sierpnia 2015 roku Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie.

Staromiejskie uliczki pamiętające dawne jarmarki i renesansowe kamienice są architektoniczną pamiątką po atmosferze tamtych lat. Odbywający się pośród tej magicznej atmosfery Jarmark jest więc wydarzeniem kameralnym i światowym zarazem. Rokrocznie z tej okazji do Lublina przyjeżdża około 250 twórców z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy czy Słowacji. Wielu z nich kontynuuje wielopokoleniowe tradycje rzemieślnicze. Prezentują oryginalne rękodzieło, tradycyjne wyroby, produkty unikalne, wykonane z wielką starannością.

Po zmroku uczestnicy Jarmarku będą mogli usłyszeć koncert Grażyna Auguścik Orchestar z programem z płyty Inspired By Lutosławski. Auguścik towarzyszyć będą artyści znani z formacji Trio Jana Smoczyńskiego, Atom String Quartet i Janusz Prusinowski Trio. Ola Bilińska wystąpi z recitalem opartym o utwory z projektu Berjozkele. Artystka za sprawą kołysanek w języku jidysz, wykonanych z użyciem elektroniki, połączy senną krainę ze współczesnością. Jedną z największych atrakcji tegorocznego Jarmarku będzie zespół Canzoniere Grecanico Salentino. Przywiozą do Lublina kawałek słonecznej Italii. Ich koncerty przepełnia niespożyta energia, radosna muzyka i ekstatyczny taniec. Dzięki swojemu przywiązaniu do tradycji promują w świecie niezwykłą grecko-włoską kulturę.


I,CULTURE Orchestra (ICO) to zespół uzdolnionych muzyków z Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego, powołana przez Instytut Adama Mickiewicza w 2011 roku. ICO łączą wyjątkowe związki z Gdańskiem, Orkiestra gości w kolebce Solidarności już po raz czwarty, czym nawiązuje do jednej ze swoich najważniejszych idei nabierających dziś szczególnego znaczenia. Tuż przed rozpoczęciem europejskiej trasy koncertowej.

Koncert w Gdańsku, który oficjalnie zainauguruje trasę koncertową odbędzie się 17 sierpnia 2015 roku, o godz. 19:00 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina. Przy fortepianie zasiądzie wybitny pianista, znany pomorskiej publiczności m.in. z Gdańskiej Jesieni Pianistycznej - Aleksander Gawryluk. W programie utwory Aleksandra Mosołowa - Odlewnia stali, Aveta Terteriana - III Symfonia, Siergieja Rachmaninowa - Rapsodia na temat Paganiniego i Leoša Janáčka - Taras Bulba.

Podczas tegorocznej trasy koncertowej ICO pod batutą Kirilla Karabitsa wystąpi także w Niemczech (Filharmonia Berlińska), na Ukrainie (Opera Narodowa Ukrainy, Majdan Nezaleznosti), w Gruzji (Batumi Art & Music Centre) i Hiszpanii (Santander Music Festival). Dotychczas Orkiestra zagrała 29 koncertów w 22 miastach w 15 krajach.

W piątek, 14 sierpnia 2015 roku w Centrum św. Jana w Gdańsku odbędzie się także koncert muzyki kameralnej orkiestry I, CULTURE. Młodzi wykonawcy pod okiem profesorów przygotowali dla publiczności niespodziankę – przeboje muzyki klasycznej i rozrywkowej w aranżacjach przeznaczonych na różne składy kameralne. Usłyszymy m.in. dzieła Bacha, Pucciniego, Dvoraka, Czajkowskiego, Haendla, de Falli, Brittena, a także słynne tanga Piazzoli czy wreszcie utwory popularnej grupy the Beatles.


11. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i Jego Europa” odbędzie się w Warszawie, w dniach 15-29 sierpnia 2015 roku, pod hasłem Przed wielkim Konkursem. Od Chopina do Skriabina.

32 koncerty: recitale, koncerty kameralne i symfoniczne. Wielcy wykonawcy, znane i nieznane arcydzieła muzyki europejskiej od Bacha do Mahlera. Przeboje muzyki klasycznej: Beethoven, Liszt, Czajkowski, Wieniawski, Rachmaninow, Paderewski, Sibelius i Elgar w mistrzowskich wykonaniach. Muzyka polska od Chopina, Ogińskiego, Dobrzyńskiego, Kurpińskiego, Szymanowskiej, Wolffa i Lipińskiego do prawykonań utworów Andrzeja Czajkowskiego i Pawła Szymańskiego.

Tegoroczna edycja wzorem lat ubiegłych spojrzy z otwartością i zaciekawieniem na wiek XIX, by umożliwić odczucie jego dziedzictwa i roli, jaką odegrał w nim patron Festiwalu. Nie pominie jednak i wcześniejszych twórców, z których romantyzm wyrastał, widząc w nich niejednokrotnie swoje wzorce. Przybliży także twórczość późniejszych kompozytorów – spadkobierców romantycznej tradycji. Tradycyjnie też podkreśli znaczenie jubileuszy, które cały muzyczny świat obchodzi w tym roku: Piotra Czajkowskiego, Alexandra Skriabina i Jana Sibeliusa.

Wśród wykonawców pojawią się orkiestry z Moskwy, Londynu, Freiburga i Warszawy, laureaci konkursów chopinowskich, w tym triumfatorzy z ostatniej jego edycji – ale również inni muzycy o wielkiej międzynarodowej sławie, jak Alexandre Tharaud, Sergej Krylov, Louis Lortie, Nelson Freire, Andreas Staier, Nikolai Lugansky, Jan Lisiecki, Ivo Pogorelić, Truls Mørk, Matthias Goerne, Sol Gobetta i Bertrand Chamayou.

Wystąpi kwartet Apollon Musagète, zaplanowane są również dwa koncerty Tobiasa Kocha – pianisty, który podbił serca melomanów interpretacjami muzyki polskiej. I tym razem wykona on muzykę czasów chopinowskich na co najmniej 3 fortepianach; nie zapomni także o Michale Kleofasie Ogińskim – wybitnym twórcy wiele znaczącym co najmniej dla 3 narodów.

Za sensację uznać można koncerty zarówno Rosyjskiej Orkiestry Narodowej pod dyrekcją Mikhaila Pletneva, która wykona m.in. Symfonię „Polską” Piotra Czajkowskiego, Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego i Symfonię „Odrodzenie” Mieczysława Karłowicza, jak i występy jednej z najlepszych europejskich orkiestr: Philharmonia Orchestra z Londynu pod dyrekcją Vladimira Ashkenazego, który poprowadzi oprócz Polonii Elgara, II Symfonię Sibeliusa oraz Koncert fortepianowy Paderewskiego z solistą Dang Thai Sonem – zwycięzcą Konkursu Chopinowskiego w roku 1980, który zagra na fortepianie, będącym niegdyś własnością kompozytora.

Do punktów kulminacyjnych Festiwalu należeć będzie też niewątpliwie wykonanie Wariacji na temat La ci darem la mano Dobrzyńskiego przez Philippe’a Giusiano, recital wokalny Matthiasa Goerne z Piotrem Anderszewskim, występ Freiburger Barockorchester z Concerto Polonaise B-dur Telemanna – obok 3 Koncertów Bacha, z których jeden usłyszymy na „chopinowskim” fortepianie, czy recital nagrodzonej za wspaniałe nagranie Sonaty g-moll Sol Gabetty, która na festiwalu „Chopin i jego Europa” zagra po raz pierwszy.

Równie interesująco zapowiada się koncert finałowy, podczas którego zestawione zostaną trzy kontrastowo odmienne typy interpretacji pianistycznej: podczas jednego wieczoru z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka zagrają: Yulianna Avdeeva, Ingolf Wunder i Krzysztof Jabłoński.

W edycji Festiwalu opatrzonej podtytułem Przed wielkim Konkursem prezentowani będą także w specjalny sposób polscy uczestnicy tej najważniejszej na świecie Chopinowskiej rywalizacji, która rozpocznie się już 1 października koncertem z udziałem Marthy Argerich. W dniach 18-25 sierpnia, codziennie o godz. 22.00 w Bazylice św. Krzyża odbywać się będzie godzinny recital chopinowski. Młodzi polscy pianiści będą grali przed sercem Chopina na oryginalnym fortepianie z epoki: Erardzie z 1855 roku.

Program Festiwalu – na stronie: www.chopin.nifc.pl/festival
 


Już po raz siódmy w połowie sierpnia na gdańskiej Ołowiance – Wyspie Sztuki odbędzie się festiwal „Solidarity of Arts”. Na program tegorocznej edycji złożą się trzy koncerty: dwa na Scenie Plenerowej Filharmonii, a ostatni - na Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Pierwszy z koncertów festiwalowych – Swing+ – odbędzie się 15 sierpnia 2015 roku o godz. 20:30. Na trzech scenach wystąpią wybitni zagraniczni jazzmani, tacy jak: Kurt Elling, Patti Austin, WDR Big Band, a z Polski – Stanisław Soyka, Hanna Banaszak, Ewa Bem czy wokalistka jazzowa ceniona za swoją twórczość na arenie międzynarodowej – Aga Zaryan. Sierpniowy koncert będzie nie tylko świętem jednej z najwcześniejszych i najbardziej radosnych er jazzu, ale również przypomnieniem ponadczasowych polskich przebojów swingowych.

Kolejne widowisko - Górecki+ - to propozycja muzyki klasycznej najwyższej próby, w wykonaniu wirtuozów i przyjaciół festiwalu. 16 sierpnia 2015 roku o godz. 20.00 na scenie plenerowej Filharmonii wystąpią: pianista Leszek Możdżer, Motion Trio, Atom String Quartet oraz jedyny polski zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. N. Paganiniego, Mariusz Patyra. Ukoronowaniem koncertu będzie wykonanie przez Orkiestrę Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej - po raz pierwszy w Gdańsku - jednego z najbardziej wyczekiwanych utworów ostatnich lat, IV Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego.

W niedzielę, 23 sierpnia 2015 roku o godz. 19:00 w Sali Koncertowej Filharmonii w Gdańsku odbędzie się koncert pt. Gwiazdy prezentują światowe premiery. Będzie to okazja, by po raz pierwszy wysłuchać kompozycji War Horns – koncertu na dziesięć waltorni Pawła Pudło, będącej pokojowym przesłaniem dla ofiar konfliktów zbrojnych na całym świecie, Arioso – koncertu na flet i organy Pawła Łukaszewskiego oraz Prophecy – the Four Horsemen of the Apocalypse Enjotta Schneidera, który osobiście stanie przy pulpicie dyrygenckim. Utwór Schneidera jest dedykowany Gdańskowi.

Organizatorami festiwalu „Solidarity of Arts” są: Polska Filharmonia Bałtycka, Europejskie Centrum Solidarności, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Miasto Gdańsk, Samorząd Województwa Pomorskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji – na stronie: www.solidarityofarts.pl


17 festiwalowych dni, podczas których odbędzie się ponad 20 koncertów w wykonaniu polskich i zagranicznych sław – tak zapowiada się jubileuszowy, 40. Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie”. Festiwal, odbywający się w dniach 15-31 sierpnia 2015 roku, a organizowany przez Fundację Capella Cracoviensis, stanie się muzyczną wędrówką po zabytkach Krakowa.

Na tegorocznej festiwalowej estradzie wystąpią tacy artyści, jak m.in.: Grigorij Sokołow, który tym razem zaprezentuje utwory Bacha, Beethovena i Schuberta; Ivan Monighetti, Daniel Stabrawa i jego berliński Philharmonia Quartett, Kaja Danczowska, Krzysztof Jakowicz, Andrzej Białko, Elżbieta Stefańska oraz Krzysztof Penderecki, który m.in. poprowadzi pierwsze w Krakowie wykonanie swojego nowego utworu Dies illa. W programie festiwalu znalazły się też występy znanych i cenionych zespołów takich, jak m.in. Gomalan Brass, Wirtuozi Lwowa, Ensemble Organum, lwowski Chór Trembita, armeński Chór Monasteru św. Gegharda, Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej i Chór Filharmonii Krakowskiej. Jak zwykle na festiwalu wystąpią młodzi artyści. W tym roku będzie to m.in. Krzysztof Książek i Szymon Nehring, dwóch krakowskich pianistów, biorących udział w rozpoczynającym się w październiku w Warszawie Konkursie Chopinowskim.

– Zasada doboru gwiazd na tegoroczny festiwal była prosta. Chciałem jubileusz świętować z tymi, którzy byli częścią „Muzyki w Starym Krakowie” – mówi Stanisław Gałoński, twórca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie”. – Trzeba pamiętać, że „Muzyka w Starym Krakowie” jest festiwalem wykonawczym. To znaczy, że zapraszam najciekawszych i najlepszych wykonawców i zostawiam im dowolność w sprawie prezentowanego programu. Taka postawa daje gwarancję, że artysta wykona to, co mu „w duszy gra”, a więc zaprezentuje się z jak najlepszej strony, przez co publiczność otrzyma najlepsze wykonania.

Tegoroczny, 40. Festiwal rozpocznie koncert będący repliką wieczoru inaugurującego pierwszą edycję. – Zdecydowałem się na jego przypomnienie, bo ten pierwszy koncert doskonale pokazuje nasze założenia. Chodziło mi przede wszystkim, aby pokazać przekrój przez muzykę Krakowa, miasto, które ma ogromne tradycje w tej dziedzinie sztuki. Głównie wykonaliśmy muzykę od XV do XVIII wieku. W programie znalazł się m.in. Magnificat Mikołaja z Radomia, utwory Gomółki czy Completorium Gorczyckiego, utwór dopiero co wówczas odkryty przez Jana Węcowskiego na strychu w kościele w Rakowie Opatowskim – tłumaczy dyrektor Gałoński.

Pod względem programowym festiwal zapowiada się bardzo różnorodnie. Zabrzmią utwory wszystkich epok, od średniowiecznego hymnu Krakowa Cracovia Civitas poprzez dzieła m.in.: Bacha, Mozarta, Schuberta, Chopina, Verdiego, Sibeliusa, Gershwina, Morricone, Pendereckiego aż po krakowskiego kompozytora Zbigniewa Bujarskiego. Wielką atrakcją festiwalu stanie się zapewne występ Ivana Monighettiego wraz z zespołem instrumentów dętych, który wykona Koncert wiolonczelowy zmarłego 15 lat temu Friedricha Guldy. Miłośnicy muzyki dawnej na pewno nie mogą przegapić koncertu bardzo cenionego Ensemble Organum. Artyści pod kierunkiem Marcela Pérèsa przedstawią w opactwie w Tyńcu nieznane oblicze śpiewu Renesansu. Wydarzeniem festiwalu stanie się zapewne finał, podczas którego Krzysztof Pendereckie poprowadzi pierwsze krakowskie wykonanie skomponowanego w zeszłym roku swojego utworu Dies illa oraz VIII Symfonię Dworzaka.

Ciekawostką muzyczną festiwalu będzie koncertowe wykonanie XVIII-wiecznej ukraińskiej opery komicznej. Dzieło Dymitra Bortniańskiego Sokół, skomponowane w 1786 roku i wykonane po raz pierwszy na dworze cara Pawła I, w zeszłym roku zostało zaprezentowane przez zespół złożony z profesorów i studentów Instytutu Sztuk Pięknych Kijowskiego Uniwersytetu w ramach I Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Starym Lwowie”.

Wiele wskazuje na to, że choć Ukraina jest w stanie wojny, równolegle z krakowskim odbędzie się w tym roku 2. edycja Festiwalu „Muzyka w Starym Lwowie”. Zaplanowanych zostało trzynaście koncertów. I tak we Lwowie wystąpią m.in.: Krakowski Kwintet Instrumentów Dętych, gdański organista Roman Perucki, czy Elżbieta Stefańska, krakowska klawesynistka, która zaprezentuje muzykę barokową. – Niestety nie mamy jeszcze zatwierdzonego całego budżetu festiwalu. Staramy się i wierzymy, że uda nam się zorganizować planowane koncerty – mówi Serhij Burko, dyrygent, kierownik artystyczny Lwowskiej Filharmonii, obdarowany tytułem „Artysta Narodowy Ukrainy”.

Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie”, jeden z najstarszych festiwali polskich, nawiązuje do wielkich kart historii kultury Krakowa. To właśnie w Krakowie działali wybitni kompozytorzy europejscy, tacy jak Heinrich Finck, Luca Marenzio, Diomedes Cato. Tu koncertowali: Liszt, Brahms, Paderewski, Rubinstein. Do tej pory gośćmi festiwalu byli artyści tej miary, co Henryk Szeryng, Ida Haendel, Jordi Savall, Shlomo Mintz, Krystian Zimerman, Krzysztof Penderecki, Emma Kirkby, Grigorij Sokołow, Rafael Puyana, Igor Kipnis, zespoły: Philharmonia Quartett, Melos Quartett, Academy of Ancient Music, Canadian Brass, Izraelska Orkiestra Kameralna, Filharmonia Narodowa, The Hilliard Ensemble, Chanticleer i wielu innych. 

Read more


Koncerty festiwalu „Forum Musicum” odbędą się w dniach od 15 do 22 sierpnia 2015 roku pod hasłem Musica recitata.

Muzyka powstała z mowy. Zaczerpnęła z niej sposoby operowania czasem, dynamiką, artykulacją, barwą dźwięku. Stała się nowym i niezależnym językiem, podporządkowanym jednak tym samym prawom, co przekaz słowny. Prawa te sformułował Nicolo Vicentino w L’antica musica ridotta alla moderna prattica (1555), zawierając je w pojęciu musica recitata. Festiwal „Forum Musicum 2015” w odsłonach reprezentujących różne epoki opowie, jak muzyka uczy się od mowy sztuki przekazywania treści i wyrażania uczuć.

Read more


15 sierpnia 2015 roku rozpocznie się kolejna, szósta edycja letniego festiwalu wędrownego "Na gotyckim szlaku - Muzyka w Zabytkach Pomorza Zachodniego".

Organizatorzy zapraszają na letnią wędrówkę szlakiem historii, gotyckiej architektury, malarstwa i rzeźby połączoną z cyklem koncertów muzyki dawnej. Czeka nas bogaty program sobotnich wycieczek, spotkań z historią, wystaw i koncertów.

Festiwal rozpoczynie się tradycyjnie, w cieniu najstarszego Kościoła w Kołbaczu, następnie przeniesie się do Trzebiatowa, Gryfina, Czachowa, Stargardu i Szczecina. Przewodnikami będą wytrawni znawcy tematu historii Pomorza, architektury i sztuki – Radosław Palus, Piotr Żak, Paweł Migdalski, Elżbieta Kaczmarczyk, Michał Dębowski. Wśród wykonawców koncertów znajdą się artyści: Adranna Bujak-Cyran, Urszula Stawicka, Jakub Kościuszko, Stefan Plewniak oraz zespoły: Tryzna, Szczecin Vocal Project, Consortium Sedinum, Orkiestra Famd.pl.

Więcej informacji - na stronie: www.famd.pl


Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza na kolejne wydarzenia XIX Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura”. W sobotę, 15 sierpnia 2015 roku w Planetarium w Toruniu odbędzie się projekcja filmu Chopin the Space Concert, połączona ze spotkaniem z reżyserem, Adamem Ustynowiczem. Dzień później w kościele pw. Ducha Świętego wystąpi afroamerykańska formacja wokalna Peter Mante's Gospel Project.

Film Chopin the Space Concert nakręcony został w kosmosie podczas wyprawy STS-130, w czasie której astronauci słuchali płyty z muzyką Fryderyka Chopina. Załoga Endeavour i Stacji Kosmicznej każdą wolną chwilę wykorzystywała na kręcenie zdjęć filmowych, inspirowanych utworami polskiego kompozytora. Dziesiątego dnia wyprawy po raz pierwszy otwarto okna kopuły. Oczom astronautów ukazał się zapierający dech widok naszej planety. Po powrocie NASA udostępniła materiały filmowe i fotograficzne Adamowi Ustynowiczowi – pomysłodawcy i producentowi filmu. Prócz wyjątkowej i niepowtarzalnej oprawy muzycznej, obraz zachwyca unikalnymi zdjęciami Ziemi i przestrzeni kosmicznej.

Wieczór w Planetarium rozpocznie się o godz.19:00. Przed projekcją o filmie opowie sam reżyser – Adam Ustynowicz. Filmowi towarzyszyć będzie wystawa zdjęć astronauty Soichi Noguchi, inspirowanych muzyką Chopina. Wstęp wolny / ilość miejsc ograniczona.

Afro-amerykańska formacja wokalna Peter Mante's Gospel Project powstała w roku 2002 w Nadrenii w okolicach Düsseldorfu. Szefem jest pianista, dyrygent i aranżer Peter Mante. Podstawowy skład grupy wokalnej był rozszerzany w zależności od potrzeb do dwudziestu osób. Jednak najbardziej polecany i cieszący się największymi sukcesami jest kwintet doświadczonych, pełnych pasji i nieprzeciętnie utalentowanych wokalistów: Collins Owusu, Daniel Aborach, Gloria Niozo, Venetia Giwa, Whitney Tawiah oraz wspomniany pianista Peter Mante. Koncerty grupy cechuje wysoki profesjonalizm, a sami artyści demonstrują nie tylko doskonałe przygotowanie muzyczne, ale także niesamowitą energię, którą niesie ze sobą ich muzyka. Formacja Petera Mante jest znana publiczności całej niemal Europy. Największe gale muzyczne z ich udziałem odbyły się m. in. w Danii, Holandii, Francji, Luxemburgu i w Niemczech. W Toruniu wystąpią 16 sierpnia 2015 roku o godz.13:00 w Kościele Akademickim pw. Ducha Świętego. Wstęp wolny.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


Czwarta edycja festiwalu muzyki i sztuki barokowej „Barok na Spiszu” odbędzie się w dniach 15-29 sierpnia 2015 roku.

Tegoroczny festiwal będzie upływał pod znakiem Jana Sebastiana Bacha. Artyści pokażą jego niezwykłe oblicza muzyczne: fascynacje, inspiracje, z których czerpał, kompozytorów, których cenił i podziwiał, tych, których znał osobiście, i tych, z którymi chciał się spotkać.

IV Festiwal „Barok na Spiszu” to 5 koncertów, 5 wspaniałych kościołów, gdzie odbędą się koncerty, 22 wykonawców, 8 kościołów otwartych w ramach otwartych drzwi, 5 programów z Janem Sebastianem Bachem w tle. W roli prowadzących m.in. Andrzej Zawisza, Andrzej Szadejko, Patrycja Domagalska-Kałuża.

Read more


Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” zaprasza wszystkich melomanów i pasjonatów muzyki klasycznej do udziału w XI Ogólnopolskim Festiwalu Promocyjnym „Sierpień Talentów”, który odbędzie się w Katowicach w dniach od 20 do 31 sierpnia 2015 roku.

Celem festiwalu jest prezentacja mieszkańcom Katowic i okolic utalentowanych, młodych artystów różnych specjalności. Podczas tegorocznej edycji wystąpią polscy uczestnicy tegorocznego Konkursu Chopinowskiego (cykl „Przed wielkim konkursem”), finaliści I Ogólnopolskiego Konkursu im. Jana Kiepury, którzy zainaugurują XI „Sierpień Talentów”. Młodych twórców usłyszymy również podczas cyklu koncertów „Muzyka w kościołach Katowic”, dedykowanego Miastu Katowice z okazji 150-lecia nadania praw miejskich. W ramach tego cyklu (trwającego od lipca do grudnia) wystąpi również ukraiński Chór Kameralny „Voskresinnia” – gość festiwalu, który zaprezentuje przepiękne kompozycje ze skarbca ukraińskiej pieśni chóralnej.

Patronat honorowy nad festiwalem objął Wojewoda Śląski oraz Prezydent Miasta Katowice.

Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Read more


W kolejny weekend sierpnia, w ramach XIX Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura” w Toruniu odbędą się dwa Wieczory: Filmowy – 21 sierpnia i Wieczór Młodych Talentów – 22 sierpnia 2015 roku.

W piątek, 21 sierpnia 2015 roku o godz. 19.00 w Kinie Dworu Artusa zobaczymy znany film Wieczna miłość w reż. B. Rose o Ludwigu van Beethovenie. W rolach głównych Gary Oldman i Isabela Rosselini.

Przedostatni koncert festiwalu, 22 sierpnia 2015 roku o godz. 20.00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa, wypełnią wielkie dzieła w wykonaniu młodych, utalentowanych obywateli całego świata. Na Piano Paderewski Academy zgłasza się każdego roku coraz liczniej elita pianistycznej młodzieży z Europy, Azji i Ameryki. Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Przemysława Fiugajskiego po raz kolejny towarzyszyć będzie tym utalentowanym wirtuozom podczas koncertu, na którym zabrzmią wybrane części najsłynniejszych koncertów fortepianowych. Będzie to z pewnością wielkie przeżycie dla melomanów, ale także dla młodych artystów, którym dane będzie zagrać w pięknej Sali Wielkiej Dworu Artusa przed znakomitą publicznością.

W poprzednim tygodniu Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Anny Mróz towarzyszyła uczestnikom PPA na koncertach w Koronowie i Chełmnie. W tym tygodniu młodzi artyści z Armenii, Włoch, USA, Chin, Niemiec i Rosji podczas tygodnia prób w Ostromecku oraz w trakcie koncertów w Toruniu (22 sierpnia) i w Bydgoszczy (23 sierpnia) zaprezentują wielkie dzieła fortepianowe Schumanna, Chopina, Griega, Mozarta, Saint-Saënsa i Mendelssohna.

Na oba wydarzenia wstęp wolny.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


Po sukcesie koncertów „z plusem” pora na finał festiwalu „Solidarity of Arts”, którego tegoroczna, radosna atmosfera opanowała na kilka festiwalowych dni wyspę Ołowianka. I tym razem nie zabraknie wielkich nazwisk i doskonałej muzyki, w tym kilku premier, które wyszły spod ręki kompozytorów muzyki filmowej.

23 sierpnia 2015 roku o godz. 19:00 w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, w ramach koncertu pt. Gwiazdy prezentują światowe premiery, festiwalowa publiczność będzie miała okazję po raz pierwszy wysłuchać kompozycji War Horns – koncertu na dziesięć waltorni Pawła Pudło, będącej pokojowym przesłaniem dla ofiar konfliktów zbrojnych na całym świecie, Arioso – koncertu na flet i organy Pawła Łukaszewskiego oraz Prophecy – the Four Horsemen of the Apocalypse Enjotta Schneidera, który osobiście stanie przy pulpicie dyrygenckim. Utwór Schneidera jest dedykowany Gdańskowi.

Oprócz Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i polskich artystów, wystąpią znakomici zagraniczni artyści, m.in. Marek Zvolanek - 1. trębacz Radiosymphonie Orchestra Prague, Sebastian Gíl - profesor Conservatorio Superior de Musica de Canarias, a także Luca Benucci - 1. waltornista Maggio Musicale Fiorentino, Opera we Florencji, Alexander Afanasiev - 1. waltornista Mariinsky Theatre w Sankt Petersburgu, David Bonet Piris - 1. waltornista Orchestra Sinfonica de Barcelona, Stefan de Leval Jezierski - waltornista Berliner Philharmoniker czy Grzegorz Curyła - waltornista oraz solista Malaysian Philharmonic Orchestra. W gronie pieczołowicie wyselekcjonowanych waltornistów znalazł się także muzyk orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Michał Szczerba.

Organizatorami festiwalu „Solidarity of Arts” są: Polska Filharmonia Bałtycka, Europejskie Centrum Solidarności, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Miasto Gdańsk, Samorząd Województwa Pomorskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 

Read more


W poniedziałek, 24 sierpnia 2015 roku rozpoczęła się 17. edycja Letniej Akademii Muzycznej w Krakowie. Inicjatorem jej powstania i dyrektorem artystycznym jest Kierownik Katedry Fortepianu Akademii Muzycznej w Krakowie, prof. Andrzej Pikul.

W bieżącym roku w ramach LAM zajęcia poprowadzi 33 wykładowców z Polski, Austrii, Niemiec, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych i Izraela. Uczestniczyć w niej będzie ponad 170 słuchaczy m.in. z Polski, Hiszpanii, Austrii, Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii, Słowenii, Ukrainy, Finlandii, Malty, Gruzji, Kuwejtu, Korei, Japonii. Oprócz codziennych zajęć dydaktycznych, w Auli „Florianka” od środy 26 (godzina 17:00) do niedzieli 30 sierpnia odbywać się będą koncerty w wykonaniu wyróżniających się uczestników kursów (koncerty od 27 sierpnia o godz. 19:00). Wstęp na koncerty wolny.

Tegoroczna edycja LAM dowodzi po raz kolejny, iż wydarzenie to na trwałe wpisało się w program działalności dydaktycznej Akademii Muzycznej w Krakowie, a także odgrywa niebagatelną rolę w życiu kulturalnym Krakowa w końcu sezonu wakacyjnego. Letnia Akademia została po raz kolejny wpisana do programu Theatrum Musicum Kraków, będącego wspólnym projektem krakowskich instytucji muzycznych i stanowiącego największą scenę muzyki klasycznej w Polsce.


7. Festiwal Narolarte im. Pana, Wójta i Plebana odbędzie się w Narolu w dniach od 25 do 28 sierpnia 2015 roku. Celem Festiwalu jest prezentacja twórczości wybitnych artystów różnych dziedzin – w tym roku będą to wykonawcy zajmujący się muzyką tradycyjną, klasyczną, jazzową i rozrywkową.

Koncerty odbywać się będą w budynku odremontowanej dawnej cerkwi na Krupcu - wspaniale zaadoptowanej i wyposażonej na potrzeby Centrum Koncertowo-Wystawienniczego. Nastrojowe wnętrza na czas festiwalu dostaną wyjątkową i niezwykle efektowna oprawę.

Festiwal Narolarte organizowany jest od 2008 roku. Nawiązuje do tradycji Akademii Narolskiej – pierwszej na ziemiach polskich szkoły artystycznej powołanej ponad 230 lat temu w Narolu. Jest też odwołaniem do wielonarodowej kultury dawnej Galicji przy jednoczesnym wskazaniu na trzy źródła tej kultury, którymi są: tradycja dworska, tradycja religijna i tradycja plebejska – wiejska i mieszczańska. Koncerty wykonawców, którzy gościli na Festiwalu, spotykały się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i sprawiły, że w ciągu kilku lat ugruntował on swoją pozycję jako jedna z najciekawszych niezależnych imprez muzyczych w Polsce, o bezkompromisowym podejściu do poziomu artystycznego i wykonawczego i dbałości o oryginalną oprawę wydarzeń artystycznych. Zapowiedzi i recenzje z poprzednich edycji Festiwalu ukazywały się w mediach ogólnopolskich, muzycznych, a także w prasie zagranicznej (prestiżowy kwartalnik „Early Music America”, „New York Times”).

Więcej informacji – na stronie: www.narolarte.pl oraz na profilu Facebook: www.facebook.com/narolarte


Finał 58. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie odbędzie we wtorek, 25 sierpnia 2015 roku w oliwskiej archikatedrze. Wezmą w nim udział znakomici artyści, w tym wybitni śpiewacy operowi: mezzosopranistka Zhang Chunqing i byton Liu Keqing. Nie zabraknie światowych premier – wydarzeniem koncertu będzie prawykonanie Galaktikos na flet i organy autorstwa Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil (na zdjęciu).

Przy organach zasiądzie sam dyrektor oliwskiego festiwalu, na co dzień dyrektor naczelny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej - prof. Roman Perucki. Na flecie zagra zaś wielokrotny laureat konkurów fletowych organizowanych w Polsce i za granicą - Łukasz Długosz. W ostatni festiwalowy wieczór w murach archikatedry, obok premierowego Galaktikos, zabrzmi m.in.: słynne Ave Maria Charlesa Gounoda, a także Ferenca Liszta i Ludwiga van Beethovena, oraz Symfonia organowa nr 7 A-dur op. 45 Feliksa Nowowiejskiego i Aria Łukasza Wosia. Ciekawym punktem programu będzie z pewnością Sonata libera Janusza Bieleckiego z 2013 roku, którą usłyszymy w wykonaniu prof. Romana Peruckiego i Łukasza Długosza. Koncert zakończy piękne Agnus Dei G. Bizeta, z barytonem Liu Kequinga w roli solisty.


Trzecia edycja Festiwalu Wschód Kultury - Inny Wymiar odbędzie się w dniach 27-30 sierpnia 2015 roku w Białymstoku.

Główne filary tegorocznej edycji festiwalu to Inny Wymiar Muzyki oraz Inny Wymiar Społeczności. Ten ostatni poświęcony będzie społeczności żydowskiej. W Operze i Filharmonii Podlaskiej wystąpi zespół Klezmafour w towarzystwie białostockich symfoników oraz ormiańskich muzyków. Gościnnie, w tykocińskiej synagodze zaśpiewa główny kantor Wielkiej Synagogi w Sankt-Petersburgu i Synagogi w Moskwie – Baruch Finkelstein. We wnętrzach Pałacu Branickich odbędzie się koncert oratoryjny G.F. Haendla Izrael w Egipcie w wykonaniu Kameralnego Chóru A’capella Leopolis z Ukrainy oraz Zespołu Muzyki Dawnej Diletto, a w różnych punktach miasta – koncerty klezmerskie Białystok main heim. Animatorzy kultury, organizatorzy festiwali i artyści związani z elektroniczną muzyką klubową, spotkają się podczas trzeciej odsłony „Taste the East”. Tak jak w poprzednich latach w programie wystawy z udziałem artystów z krajów Partnerstwa Wschodniego, pokazy filmowe i spektakle.

Udział we wszystkich wydarzeniach pod szyldem Wschodu Kultury jest bezpłatny - impreza objęta jest patronatem programu Kultura Dostępna.

Wschód Kultury to projekt kulturalny integrujący środowiska artystyczne miast polski wschodniej (Białegostoku, Lublina i Rzeszowa) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy), realizowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz trzy wspomniane miasta. Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, a także wymiana doświadczeń artystycznych. Z biegiem czasu festiwal stał się pomostem włączającym naszych wschodnich partnerów w obieg kultury europejskiej. Każdy z trzech festiwali ma swoją dynamikę i program, ale wszystkie łączy wspólna misja - stworzenie najwyższej jakości oferty kulturalnej. Tegorocznej edycji Wschodu Kultury towarzyszy idea przybliżenia uczestnikom festiwalu kultury ormiańskiej. Nie zabraknie zatem okazji do zapoznania się z muzyką, kinem i literaturą z Armenii.

Więcej informacji – na stronie: www.wschodkultury.eu oraz www.facebook.com/wschodkultury


10. Festiwal Goldbergowski odbędzie się w Gdańsku w dniach od 28 sierpnia do 6 września 2015 roku.

Gdański Festiwal Goldbergowski powstał w 2006 roku, w którym przypadała 250. rocznica śmierci Johanna Gottlieba Goldberga, urodzonego w Gdańsku klawesynisty i kompozytora, żyjącego w latach 1727-1756. Nazwisko Goldberga przeszło do historii muzyki dzięki Wariacjom Goldbergowskim Johanna Sebastiana Bacha (BWV 988), których, jako jego uczeń, był pierwszym wykonawcą.

Na otwarciu Festiwalu (piątek 28 sierpnia) usłyszeć będzie można wyjatkową, a dla wielu słuchaczy na pewno zaskakującą wersję Schubertowskiego cyklu Die schöne Müllerin, w której w miejsce fortepianowego akompaniamentu pojawią się dwie gitary. Georg Poplutz wraz z towarzyszącymi mu muzykami Antje Asendorf i Stefanem Hladkiem przeniosą słuchaczy w świat romantycznych wizji i uniesień, które w nowej aranżacji ukazują inny wymiar instrumentalnej warstwy kompozycji.

Od wielu już lat na Festiwalu obecne są Wariacje Goldbergowskie Bacha. W tym roku do kręgu klawesynowych wykonawców tego dzieła, nieodzownie związanych z patronem Festiwalu, dołączy pochodzący z Iranu Mahan Esfahani, profesor Guildhall School of Music and Drama w Londynie, prowadzący niezwykle ożywioną działalność koncertową (sobota 29 sierpnia).

Kolejnym gdańskim akcentem będzie koncert Goldberg Baroque Ensemble & Goldberg Vocal Ensemble (niedziela 30 sierpnia), wraz ze znakomitymi solistami pod dyrekcją Andrzeja M. Szadejko. W trakcie koncertu będzie można usłyszeć prawykonania kantat ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej. Tym koncertem zespół anonsuje kolejną płytę z serii Muzyczne dziedzictwo miasta Gdańska, na której znajdą się nieznane, ale wymagające szerszej prezentacji kompozycje, wśród nich m.in. kantata innego gdańskiego ucznia Bacha - Friedricha Christiana Mohrheima. Koncert będzie transmitowany przez Program 2 Polskiego Radia.

Drugi koncertowy weekend rozpocznie działający od 1984 roku zespół Alta Ripa (piątek 4 września), którego nagrania płytowe zdobyły wiele nagród fonograficznych. Wśród wyróżnionych płyt znalazła się też i ta z kameralnymi utworami Goldberga, o którym mało kto wie, że komponował. Jedna z jego sonat triowych (C-dur) do niedawna była przypisywana J. S. Bachowi i dotąd można ją odnaleźć w katalogu twórczości lipskiego kantora pod numerem BWV 1037.

Dzień później (sobota 5 września) zaśpiewa praskie Collegium Vocale w towarzystwie Collegium 1704 pod dyrekcją Václava Luksa. W ich wykonaniu oprócz motetów Bacha usłyszeć będzie można kompozycje Jana Zelenki, które, między innymi dzięki działalności zespołu, zostają przywracane do koncertowego życia.

Na ostatnim koncercie (niedziela 6 września) kwartet Arte dei Suonatori wraz z grającą na pianoforte Petrą Somlai przedstawią kompozycje epoki klasycyzmu zaaranżowane przez twórców tego okresu na mniejszy skład instrumentalny. Będzie to piewsza na Festiwalu Goldbergowskim prezentacja historycznego pianoforte, na które przeznaczali swe utwory synowie Bacha, czy kompozytorzy epoki klasycyzmu.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej informacji - na stronie: www.goldbergfestival.pl

ZOBACZ: program Festiwalu – plik PDF


Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie zaprasza w każdą sobotę od 29 sierpnia do 19 września 2014 roku na recitale polskich uczestników XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

1 października 2015 roku rozpocznie się w Warszawie jedna z najbardziej prestiżowych imprez muzycznych na świecie – XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Wśród 84 pianistów, którzy wezmą udział w konkursie, znalazło się 15 Polaków. Pruszkowskie Muzeum pragnąc, aby to nadzwyczajne święto muzyki Chopina stało się udziałem jak najszerszego grona melomanów, przygotowało cykl 4 koncertów. Dzięki zaplanowanej formule – dwóch półrecitali – poszczególne wieczory staną się okazją do spotkania ze znaczną częścią artystów z polskiej ekipy (8 pianistów) oraz do zetknięcia się z różnorodnymi osobowościami artystycznymi i ich interpretacjami muzyki Chopina. Dodatkową wartością cyklu pozostaje możliwość bezpośredniego kontaktu z wykonawcą i muzyką, jaką daje jedynie kameralna sala koncertowa.

Recitale odbywać się będą w każdą sobotę od 29 sierpnia do 19 września 2015 roku o godz. 19.00 w oranżerii pruszkowskiego Muzeum.

Koncerty są jednocześnie częścią projektu „Młoda Polska”, którego ideą przewodnią jest prezentacja na scenie Muzeum najzdolniejszych artystów młodego pokolenia.

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie Muzeum od 1 sierpnia. Więcej informacji – na stronie: www.mshm.pl

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Read more


71 lat temu, 30 sierpnia 1944 roku w warszawski kościół Stygmatów św. Franciszka Serafickiego uderzyła niemiecka bomba, zabijając 40 osób i niszcząc całkowicie ołtarz. To tragiczne, ale też symboliczne wydarzenie jest przypominane tutaj każdego roku. Na kanwie tego wspomnienia powstał projekt „Via Hominis, Via Caelestis” [łac. droga człowieka, droga niebiańska], organizowany przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej wspólnie z oo. franciszkanami, łączący historię i refleksję religijną z muzyką najnowszą.

W sobotę, 29 sierpnia 2015 roku o godz. 17:00 odbędzie się zwiedzanie kościoła Stygmatów św. Franciszka Serafickiego i pomieszczeń klasztornych z przewodniczką Karoliną Paczyńską. Tego samego dnia o godz. 18:00 podczas koncertu pt. Druga przestrzeń zabrzmi muzyka improwizowana połączona z poezją m.in. R. Brandstaettera, J. Lechonia, Cz. Miłosza, ks. J. Pasierba i A. A. Międzyrzeckiego. Wystąpi aktorka Zofia Bajno i Trillingen Duo w składzie: Iwona Jędruch – gongi, misy dźwiękowe, skrzypce, śpiew i Małgorzata Kołcz - kontrabas.

W niedzielę, 30 sierpnia 2015 roku o godz. 18:00 będzie można zwiedzić wystawę fotograficzną Dramat miejsca, miejsce dramatu. Odbędzie się również spotkanie ze świadkiem wydarzeń Powstania Warszawskiego, który przeżył bombardowanie kościoła Stygmatów św. Franciszka Serafickiego - o. Ignacym Rejchem. O godz. 20:00 podczas koncertu pt. Obrazy z Warszawy zostaną wykonane trzy kompozycje, w nietypowy sposób odnoszące się do przeszłości - Anny Ignatowicz-Glińskiej, Ryszarda Osady i Jarosława Siwińskiego. W kościele franciszkanów zabrzmi bowiem nie tylko jego własna historia, ale także wspomnienie miejsc już nieistniejących - Domu Mody „Bogusław Herse” oraz słynnego Cyrku Braci Staniewskich. Utwory te wykonają czołowi warszawscy kameraliści pod dyrekcją Sławka A. Wróblewskiego.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w nowomiejskim Kościele Stygmatów św. Franciszka Serafickiego przy ul. Zakroczymskiej 1 w Warszawie.

Wstęp wolny.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Read more


Arcydzieło sztuki oratoryjnej - Stworzenie świata Józefa Haydna - zabrzmi podczas finałowego koncertu tegorocznej edycji festiwalu „Nova Muzyka i Architektura”, który odbędzie się w sobotę, 29 sierpnia 2015 roku o godz. 20.00 w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu. Wstęp wolny.

Pomysł napisania oratorium Stworzenie świata zrodził się podczas drugiego pobytu Haydna w Londynie, gdzie kultywowano tradycje oratoryjne Haendla. Początkowo miało to być oratorium przeznaczone do wykonania w Londynie, tekst libretta napisał specjalnie dla Haydna poeta angielski Th. Lindley na podstawie I rozdziału Księgi Rodzaju ze Starego Testamentu oraz Raju Utraconego Miltona. Ostatecznie jednak libretto opracował dyrektor wiedeńskiej biblioteki dworskiej, Gottfried van Swieten. Dzieło nosi wyraźne znamiona indywidualności twórczej Haydna, wyrażające się przede wszystkim w pełnym inwencji łączeniu chórów z ansamblami i solo wokalnymi, w oryginalnym typie melodyki, w traktowaniu orkiestry. Oratorium to jest dziełem bezprecedensowym - Haydn wykorzystał w nim bowiem nie tylko własne doświadczenia kompozytorskie z zakresu symfonii, singspielu i muzyki religijnej, ale połączył zdobycze przeszłości z tendencjami współczesnymi i zapoczątkował nowe drogi rozwojowe.

Wykonawcami toruńskiego koncertu będzie grono znakomitych solistów-śpiewaków: Aleksandra Kubas-Kruk – sopran, Nicholas Mulroy – tenor, Bogdan Makal – bas i Jerzy Butryn – bas oraz czołowy zespół polskiej sceny muzyki chóralnej - Chór Narodowego Forum Muzyki z Wrocławia i Toruńska Orkiestra Symfoniczna. Nad całością artystyczną czuwać będzie Andrzej Kosendiak – dyrygent, dyrektor Narodowego Forum Muzyki, profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku. Słowo wstępne wygłosi Magdalena Jackowska (RMF Classic).

Koncert współorganizowany jest przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu oraz ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


Latem 1980 roku Szczecin stał się areną wydarzeń, które zmieniły bieg historii. Z okazji 35-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych w Filharmonii odbędzie się niezwykły koncert, na którym zabrzmią utwory Włodka Pawlika, Jana A.P. Kaczmarka i Janusza Stalmierskiego – „3 x Wolność”. Muzycznemu świętowaniu towarzyszyć będzie wystawa unikatowych plakatów z okresu działań NSZZ Solidarność.

W 35. rocznicę podpisania porozumienia między Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym na czele z Marianem Jurczykiem a komisją rządową wicepremiera Kazimierza Barcikowskiego, 30 sierpnia 2015 roku o godz. 19:00 Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oraz szczeciński Oddział Instytutu Pamięci Narodowej zapraszają do siedziby Filharmonii na wyjątkowe wydarzenie artystyczne.

Koncert „3 x Wolność” to poszukiwanie idiomu wolności, wspólnego dla wielu pokoleń i wydarzeń w historii naszego kraju. To chęć sięgnięcia do wartości uniwersalnych, nie zaś tylko do narracji o konkretnym wydarzeniu. W wymiarze lokalnym jest to nawiązanie do losów miasta „młodego” w historii Polski, którego mieszkańcy zmagali się z pojęciem wolności w kolejnych momentach historii – podczas II wojny światowej bądź stanu wojennego. Owo pojęcie wolności mieści w sobie wszelkie formy emancypacji i twórczego rozwoju: przykładami tego ostatniego w dziedzinie sztuki muzycznej mogą być obecnie sukcesy Jana A. P. Kaczmarka – głośnego zdobywcy Oscara – oraz uhonorowanego prestiżową nagrodą Grammy Włodka Pawlika. Podczas koncertu odbędzie się także prawykonanie utworu zamówionego specjalnie z tej okazji u szczecińskiego kompozytora, Janusza Stalmierskiego – Canticum in gratiarum actione.

Hołdem dla wydarzeń sierpnia 1980 roku, będzie także wystawa Wolność w Filharmonii. Część pierwszą ekspozycji stanowią oryginalne plakaty i materiały odnalezione podczas prac remontowych w starym mieszkaniu. Część druga składa się z reprintów plakatów powstałych z okazji 30. rocznicy powstania NSZZ Solidarność. Wernisaż towarzyszącej obchodom wystawy odbędzie się 19 sierpnia 2015 roku o godz.19:00 na piętrze IV Filharmonii. Wystawę będzie można obejrzeć także podczas koncertu 30 sierpnia, na który bilety w cenach: 20 zł normalne, 10 zł ulgowe dostępne są w kasach oraz na stronie internetowej Filharmonii.

Partnerem wydarzenia jest Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie.