Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2013 2014 2015 2016 2017
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

W sobotę, 16 maja 2015 roku rozpocznie się piąta edycja Letnich Koncertów na Grochowskiej. Jak co roku, Orkiestra Sinfonia Varsovia zaprasza w każdą sobotę i niedzielę, aż do 6 września, na koncerty kameralne do swojej siedziby przy ul. Grochowskiej 272 w Warszawie. Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny!

Letnie Koncerty na Grochowskiej to cykl prezentujący przede wszystkim wybitnych artystów młodego pokolenia. W tym roku będą to m.in. Maciej Kułakowski i Zuzanna Sosnowska – laureaci I nagrody ex aequo X Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Bartosz Kołsut (akordeon) i Natalia Karaszewska (flet) - stypendyści Fundacji Sinfonia Varsovia oraz uczestnicy Akademii Operowej i Akademii Sinfonia Varsovia. Szczególne miejsce w programie tegorocznych Letnich Koncertów na Grochowskiej zarezerwowano na recitale fortepianowe uczestników XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – Tymoteusza Biesa, Łukasza Byrdy, Katarzyny Gołofit, Łukasza Krupińskiego, Krzysztofa Książka, Pawła Motyczyńskiego, Piotra Nowaka, Piotra Pawlaka, Zuzanny Pietrzak, Michała Szymanowskiego i Andrzeja Wiercińskiego.

Obok rozpoczynających karierę młodych muzyków, na Grochowskiej 272 w Warszawie, występować będą również uznani artyści, w tym ci na co dzień tworzący Orkiestrę Sinfonia Varsovia. Cykl 33 Letnich Koncertów na Grochowskiej w sobotę 16 maja zainauguruje duet znakomitych skrzypków - Krzysztofa i Jakuba Jakowiczów, a zakończy w niedzielę 6 września występ Kwintetu smyczkowego Orkiestry Sinfonia Varsovia w składzie: Maria Machowska-Szałach, Zofia Endzelm (skrzypce), Katarzyna Budnik-Gałązka (altówka), Marcel Markowski (wiolonczela) i Michał Sobuś (kontrabas).

Koncerty tradycyjnie już poprzedzone będą słowem wstępnym muzykologów i krytyków muzycznych, wprowadzającym słuchaczy w klimat i rys historyczny prezentowanych dzieł. O wykonywanych podczas Letnich Koncertów na Grochowskiej utworach opowiadać będą: Michał Bruliński, Ewa Chamczyk, Anna S. Dębowska, Mariusz Gradowski, Karolina Kolinek-Siechowicz, Agata Kwiecińska, Agata Mierzejewska, Barbara Schabowska-Maszenda i Agnieszka Topolska.

Patronat medialny nad koncertami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Szczegółowy program - na stronie: www.sinfoniavarsovia.org


Już po raz dziewiętnasty w Toruniu, lecz tym razem pod nową nazwą, odbędzie się XIX Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura”. Jego ideą jest prezentowanie muzyki klasycznej w zabytkowych wnętrzach Torunia. Sponsorem tytularnym tej edycji została toruńska firma Nova Trading.

Festiwal odbywać się będzie w dniach 28 czerwca – 29 sierpnia 2015roku, a zainaugurowany zostanie wraz ze Świętem Miasta. W trakcie koncertu „Wieczór Trzech Tenorów” wystąpią wybitni, uznani na arenie międzynarodowej soliści: Adam Zdunikowski, Tadeusz Szlenkier i Tomasz Kuk wraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. Podczas festiwalu nie zabraknie również wielu znanych zagranicznych artystów takich, jak: Laurence i Daniel Benzakoun (Francja), Carlo Torlontano (Włochy), Miriam Rodriguez Brüllová (Słowacja), Pavol Remenár (solista słowackiej Opery Narodowej), Peter Mante’s Gospel Project (Niemcy), Petri Tapio Mattson, Louna Hosia, Ilpo Laspas (Finlandia). Do Torunia przyjedzie elita pianistycznej młodzieży z całego świata, która podczas tegorocznej edycji Paderewski Piano Academy zaprezentuje dzieła największych mistrzów.

Dodatkową atrakcją festiwalu są projekcje filmowe, które odbędą się w Centrum Popularyzacji Kosmosu „Planetarium – Toruń”, kawiarni Alliance Française w Toruniu, Hanza Cafe oraz sali kinowej Dworu Artusa. Dla dzieci organizatorzy proponują zwiedzanie miasta z profesjonalnym przewodnikiem, który poprowadzi je Szlakiem Fryderyka Chopina. W ramach festiwalu odbędą się także wystawy: Architektura Muzyki na Świecie, Wszechstronni Rzemieślnicy i Utalentowani Artyści. Spółdzielnia RZUT 1935-1996 (w ramach festiwalu TORMIAR) oraz prezentacja zdjęć astronauty Soichi Noguchi, inspirowanych muzyką Fryderyka Chopina.

Sponsorami wydarzenia są Nova Trading oraz EDF Toruń, a Mecenasem Festiwalu, jak co roku, Gmina Miasta Toruń. Współorganizatorami festiwalu są: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Narodowe Forum Muzyki z Wrocławia, Stowarzyszenie Architektów Polskich – oddział w Toruniu.

Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Torunia – Michał Zaleski.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu


Letnie koncerty z cyklu „Goście Polskiego Chóru Kameralnego” są już tradycją Parku Oliwskiego. Tematem przewodnim tegorocznej edycji wydarzenia, która odbędzie się w dniach 27 czerwca – 15 sierpnia, jest muzyka polska.

Włączą ją do swoich koncertów trójmiejscy muzycy różnych specjalności – stąd cały wachlarz jej odsłon: tańce dawnej Rzeczypospolitej (wykonywane przez konsort fletów prostych Bianco Fiore), pieśni Ignacego Jana Paderewskiego, Ludomira Różyckiego, Fryderyka Chopina (Les Femmes), instrumentalne kompozycje XVIII-wieczne Georga Philippa Telemanna (Boreas Ensamble) oraz muzyka Jana Nepomucena Bobrowicza, zwanego Chopinem gitary (Dorota Dąbrowska i Monika Dżuła-Radkiewicz), czy wreszcie muzyka kompozytorów XX wieku – Aleksandra Tansmana i Antoniego Szałowskiego (Natalia, Dariusz i Daniel Egielman). W programie znajdzie się także miejsce dla kompozycji filmowych (4OnE) oraz utworów z kręgu muzyki popularnej, z repertuaru Maryli Rodowicz, Marka Grechuty i Ewy Bem (Free Way).

Koncerty odbywają się w altanie Parku Oliwskiego w kolejne soboty lata, o godz.12:00. Na wszystkie koncerty wstęp wolny.

ZOBACZ: program koncertów


Kwartet DesOrient 3/7, Weronika Grozdew-Kołacińska, Justyna Stępień, Rafał Grozdew, Sabionetta Quartet i Karolina Paczyńska na rozpoczęcie VIII Letniego Festiwalu Nowego Miasta.

W Warszawie w dniach od 25 lipca do 9 sierpnia 2015 roku już po raz ósmy odbędzie się Letni Festiwal Nowego Miasta, dedykowany miłośnikom muzyki polskiej, zabytków i historii warszawskiego Nowego Miasta. W ciągu trzech weekendów tegorocznej edycji zaplanowano 12 imprez. Program festiwalu jak zawsze bardzo różnorodny i niezwykle ciekawy. Można więc wybrać się na koncerty plenerowe, koncerty orkiestrowe w nowomiejskich kościołach, spacery z przewodnikiem po Nowym Mieście oraz koncerty przygotowane specjalnie dla najmłodszych. W tym roku będzie można również wziąć udział w grze miejskiej.

W pierwszym tygodniu festiwalowym, w sobotę 25 lipca o godz. 11:30 w ogrodzie Fundacji Sto Pociech (ul. Freta 20/24a) wystąpi Kwartet DesOrient 3/7 pod kierownictwem cymbalistki Marty Maślanki. Następnie o 12:30 sprzed kościoła św. Jacka (ul. Freta 10) będzie można wyruszyć z przewodniczką Karoliną Paczyńską, trasą wiodącą od kościoła Stygmatów św. Franciszka Serafickiego do Wodozbioru zw. Zdrojem Królewskim, czyli spacer ulicą Zakroczymską.

W niedzielę 26 lipca o godz. 11:30 najmłodsi słuchacze spotkają się z Filharmonią Przedszkolaka w ogrodzie Fundacji Sto Pociech (ul. Freta 20/24a). Tego samego dnia o godz. 13:00 w kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny wydarzenia pierwszego weekendu festiwalowego zamknie Koncert polskich pieśni i melodii ludowych w wykonaniu Weroniki Grozdew-Kołacińskiej, Justyny Stępień, Rafała Grozdewa, Marty Maślanki i zespołu Sabionetta Quartet.

Kolejne weekendy festiwalowe to w dalszym ciągu muzyka polska i zwiedzanie Nowego Miasta: w soboty koncerty plenerowe w wykonaniu Foxy Trio (1 sierpnia) oraz Swoją Drogą Trio (8 sierpnia), a także z przewodniczką Karoliną Paczyńską gra miejska (1 sierpnia) i kolejny spacer po Nowym Mieście (8 sierpnia). W niedzielne przedpołudnia najmłodszych czeka dalsza podróż w świat muzyki w towarzystwie Filharmonii Przedszkolaka.

Muzyka polska w festiwalowe niedziele to muzyczne rarytasy. W wykonaniu Chóru Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum” zabrzmią pieśni chóralne polskich kompozytorów od dawnych, aż po współczesnych twórców takich, jak: Wacław z Szamotuł, Karol Szymanowski, Stanisław Wiechowicz, Edward Pałłasz, Krzysztof Penderecki, Romuald Twardowski i Paweł Łukaszewski (2 sierpnia).

Na finał tegorocznego VIII Letniego Festiwalu Nowego Miasta (9 sierpnia) znakomity skrzypek Zbigniew Pilch i orkiestra Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kosa-Nowickiego wykonają muzykę orkiestrową Feliksa Janiewicza, Mieczysława Karłowicza i Romualda Twardowskiego.

Wszystkie wydarzenia VIII LFNM 2015 będą odbywać się na warszawskim Nowym Mieście: przedpołudniowe koncerty plenerowe w soboty i w niedziele w ogrodzie Fundacji Sto Pociech (ul. Freta 20/24a) i niedzielne koncerty w kościołach: Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (ul. Przyrynek 2), pw. św. Jacka (ul. Freta 10) i Stygmatów św. Franciszka.

Letni Festiwal Nowego Miasta jest jedynym festiwalem w Warszawie, w którego repertuarze znajduje się głównie twórczość rodzimych kompozytorów, zarówno tych znanych i cenionych, jak i tych niesłusznie zapomnianych. LFNM dzięki zróżnicowaniu warstwy muzycznej i tematyki poszczególnych wydarzeń, od 2008 roku zaprasza w rejon warszawskiego Nowego Miasta publiczność w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Do tej pory zyskał liczne grono publiczności, która regularnie uczestniczyła w poszczególnych edycjach tego przedsięwzięcia i wszedł do kalendarza stołecznych imprez wakacyjnych.

Wstęp na wszystkie koncerty, spacery z przewodnikiem i grę miejską jest wolny.

Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu


Od kilku lat gdańszczanie i turyści odwiedzający Gdańsk w sezonie wakacyjnym mają okazję uczestniczyć w muzycznych spotkaniach w historycznych obiektach grodu nad Motławą dzięki cyklowi koncertów „Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska”.

W ramach tego cyklu Polska Filharmonia Bałtycka organizuje w zabytkowych wnętrzach Gdańska koncerty kameralne połączone z prelekcjami Aleksandra Masłowskiego na temat historii miasta oraz jego zabytków. Koncerty odbywają się od 28 lipca do 14 sierpnia 2015 roku o godz. 19:00.

Wstęp wolny.

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

ZOBACZ: harmonogram koncertów


Chór Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum” pod dyrekcją Janusza Siadlaka, Foxy Trio (na zdjęciu) i gra miejska pod kierownictwem Karoliny Paczyńskiej, czyli drugi weekend warszawskiego VIII Letniego Festiwalu Nowego Miasta.

W pierwszą sobotę i niedzielę sierpnia znów będzie można wspaniale spędzić czas na warszawskim Nowym Mieście. Tym razem w sobotę, 1 sierpnia 2015 roku o godz. 11:30 gościem koncertu plenerowego w ogrodzie Fundacji Sto Pociech będzie Foxy Trio, które tworzą trzy instrumentalistki: Aneta Mścisz – trąbka, Paula Lis – waltornia i Ewa Harasimiuk – puzon. Po koncercie o godz. 12:30 warto wziąć udział w grze miejskiej, prowadzonej przez Karolinę Paczyńską. Na uczestników czeka wiele pytań i zadań, związanych zarówno z historią i zabytkami Nowego Miasta, jak i z muzyką polską, która brzmi podczas festiwalu. Dla najlepszych będą oczywiście nagrody.

Niedzielny poranek dla najmłodszych to jak zawsze muzyczna zabawa z Filharmonią Przedszkolaka, ponownie w gościnnym ogrodzie Fundacji Sto Pociech.

2 sierpnia 2015 roku o godz. 13:00 w nowomiejskim kościele p.w. św. Jacka zabrzmi polska muzyka chóralna w interpretacji Chóru Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum” pod dyrekcją Janusza Siadlaka. W programie koncertu znajdą się utwory polskich kompozytorów od tych najdawniejszych, aż po współczesnych, m.in.: jak: Wacława z Szamotuł, Stanisława Wiechowicza, Edwarda Pałłasza, Krzysztofa Pendereckiego, Romualda Twardowskiego, Mariana Borkowskiego, Miłosza Bembinowa i Pawła Łukaszewskiego.

Wszystkie wydarzenia VIII LFNM 2015 odbywają się na warszawskim Nowym Mieście: przedpołudniowe koncerty plenerowe w soboty i w niedziele w ogrodzie Fundacji Sto Pociech (ul. Freta 20/24a), niedzielny koncert w kościele p.w. św. Jacka (ul. Freta 10). Także przy tym kościele w sobotę (01.08) spotykają się uczestnicy festiwalowej gry miejskiej.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest wolny.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


Kolejny koncert XIX Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura” odbędzie się w sobotę, 1 sierpnia 2015 roku o godz. 20:00 w Kościele św. Jakuba w Toruniu. Tym razem organizatorzy zapraszają na wieczór fińskich mistrzów baroku. Wstęp wolny.

Połączenie krajów nordyckich z epoką baroku może wydać się dziwne, jednak jej charakterystyczne cechy, jak np. zamiłowanie artystów do ornamentyki i bogatego ozdabiania melodii rozprzestrzeniły się na wszystkie kraje europejskie.

Wieczór fiński to spotkanie z muzyką mistrzów baroku w wykonaniu fińskich artystów. Muzycy grają na kopiach instrumentów dawnych jakimi są m.in. skrzypce barokowe oraz viola da gamba. Swoją budową przypominają one współczesne instrumenty smyczkowe, a różnice w wyglądzie są bardzo subtelne i prawie niezauważalne dla oka laika. Odmienne jest natomiast brzmienie instrumentów dawnych, które charakteryzują się cieplejszym i głębszym dźwiękiem.

Zaproszeni artyści to: Petri Tapio Mattson - skrzypek, altowiolista, dyrygent, kompozytor, absolwent prestiżowej Sibelius Academy, dyrektor artystyczny zespołu muzyki dawnej ‚Opus X’ oraz jeden z najbardziej uznanych wykonawców fińskiej muzyki dawnej; Louna Hosia (na zdjęciu) – grająca na violi da gambie, absolwentka Sibelius Academy, uczestniczka wielu międzynarodowych kursów mistrzowskich, występowała z wieloma zespołami europejskimi, wykładowczyni w Helsinki Music Institute; Ilpo Laspas – klawesynista, absolwent prestiżowej Sibelius Academy, uczestnik wielu kursów mistrzowskich w kraju i za granicą, zdobywca licznych nagród w rodzimej Finlandii oraz II nagrody i Nagrody Publiczności na Międzynarodowym Konkursie Jana Sebastiana Bacha w Lipsku, koncertujący w wielu krajach Europy.

Podczas koncertu, oprócz kompozycji barokowych J.S. Bacha, D. Scarlattiego, D. Castellego, Ch. Graupnera wykonane zostaną nordyckie melodie ludowe.

Koncert odbywa się pod patronatem Konsula Honorowego Finlandii w Toruniu – Tadeusza Pająka.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


Codziennie od 1 maja do 17 października 2015 roku (oprócz niedziel i świąt), o godzinie 12.00 w Kościele Św. Anny w Warszawie (Trakt Królewski, ul. Krakowskie Przedmieście 68) odbywać się będą koncerty festiwalu „Barokowe Organy”.

Koncerty na żywo na wspaniałych Barokowych Organach Kościoła św. Anny (ok. 30 minut) wykonują wybitni polscy organiści: Przemysław Kapituła, Andrzej Sochocki i Kamil Steć. Podczas każdego koncertu usłyszymy arcydzieła muzyki baroku m.in.: najsłynniejszy utwór na organy – Toccatę i fugę d-moll Jana Sebastiana Bacha oraz utwór Mieczysława Surzyńskiego, legendarnego organisty Archikatedry Warszawskiej za życia zwanego „polskim Bachem”. Podczas każdego koncertu zagrają Dzwonki Organowe.

Kościół św. Anny jest jedną z najpiękniejszych, najstarszych i najlepiej odrestaurowanych świątyń warszawskich. Wzniesiony w drugiej połowie XV wieku gotycki kościółek powstanie swe zawdzięcza kniaziównie kijowskiej Annie z Holszańskich księżnej Mazowieckiej. W roku 1515 spłonął, a na jego miejscu zbudowano nowy, większy kościół, którego fundatorką była księżna Anna Radziwiłłówna. Pod koniec XVI wieku obok kościoła postawiono murowaną, wolno stojącą dzwonnicę. Kościół był wielokrotnie niszczony i odbudowywany w różnych stylach. Obecna klasycystyczna fasada kryje bogate barokowe wnętrze. Rekonstrukcję organów z przełomu XVII i XVIII wieku zakończono w Kościele św. Anny w 1992 roku.


Koncerty 9. edycji Festiwalu „Muzyka Zaklęta w Drewnie” odbędą się w 2015 roku w dniach między 23 maja a 30 sierpnia.

Już od 9 lat w scenerii Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce odbywa się niezwykły Festiwal. W zabytkowych kościołach, cerkwiach, dworach, a także w skansenach i miejscowościach, w których przetrwała drewniana zabudowa, rozbrzmiewa różnorodna muzyka. Wystarczy spojrzeć na wnętrza świątyń pokryte wielobarwną polichromią, kilkusetletnie rzeźby, obrazy, ołtarze, ikonostasy, by przenieść się w inny wymiar. Wystarczy wybrać się na spacer do skansenów i małopolskich miasteczek z drewnianą zabudową, by podczas plenerowych wydarzeń oderwać się od codzienności i złapać energię do pokonywania codziennych wyzwań.

Całe lato w różnych zakątkach „drewnianej Małopolski” zagrają znani muzycy zaprzyjaźnieni ze Szlakiem. Wykonanie koncertów muzyki klasycznej powierzone zostaje wybitnym artystom profesorom i absolwentom Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Akademii Muzycznej w Katowicach, którzy szkolili swoje umiejętności w najważniejszych muzycznych ośrodkach europejskich. Nie zabraknie także muzyki autorskiej, powstałej w wyniku połączenia różnych zainteresowań muzyków - nie tylko jazzu, ale także polskich, ukraińskich i łemkowskich ludowych brzmień, muzyki granicy Azji i Europy, Bałkanów (Serbia i Bułgaria) i muzyki klezmerskiej.

W sierpniu koncerty odbędą się w kolejne niedziele, 2, 9, 16, 23 i 30 sierpnia 2015 roku.

ZOBACZ: kalendarium koncertów


Codziennie od 1 lipca do 17 października 2015 roku (oprócz niedziel i świąt), o godzinie 14.00 w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie (Stare Miasto, ul. Świętojańska 8) odbywać się będą koncerty festiwalu „Wielkie Organy w Archikatedrze”.

Koncerty na żywo na Wielkich Organach Archikatedry Warszawskiej (ok. 30 minut) wykonują wybitni polscy organiści: Przemysław Kapituła, Andrzej Sochocki i Kamil Steć. Podczas każdego koncertu usłyszymy najsłynniejsze utwory organowe, a wśród nich m.in.: kompozycje Fryderyka Chopina oraz utwór Mieczysława Surzyńskiego - legendarnego organisty Archikatedry Warszawskiej za życia zwanego "polskim Bachem". Wirtuozi występują w strojach z epoki romantycznej.

Bazylika Archikatedralna Św. Jana Chrzciciela stanowi jedno z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski. W jej murach wygłaszał kazania ksiądz Piotr Skarga, Władysław IV Waza zaprzysiągł swoje pacta conventa, tu miały miejsce śluby, koronacje 2 władców Polski, pogrzeby wielu osobistości oraz została zaprzysiężona Konstytucja 3 maja. Do dziś odbywają się w niej ważne uroczystości narodowe. Tu na początku XX wieku pracował i tworzył wybitny kompozytor, improwizator i organista Mieczysław Surzyński. Bazylika została wyposażona w 1987 roku we wspaniałe, najwyższej klasy Wielkie Koncertowe Organy. 60 głosowy instrument zbudowała niemiecka firma Eule.

Podziemia Świątyni, tak jak cała Archikatedra, są niezwykłe. Zwiedzając je stajemy twarzą w twarz z historią Polski. Spoczywają w nich m.in: książęta mazowieccy z rodu Pisatów, arcybiskupi warszawscy, Król Polski – Stanisław August Poniatowski, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Gabriel Narutowicz, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Ignacy Mościcki, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Stanisław Wojciechowski, muzyk i Premier Rzeczypospolitej Polskiej – Ignacy Jan Paderewski oraz laureat nagrody Nobla Henryk Sienkiewicz.

Szczegóły na stronie: www.kapitula.org


Koncerty XXII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej „Organy Archikatedry” odbędą się w kolejne niedziele od 5 lipca do 20 września 2015 roku w Bazylice Archikatedralnej Św. Jana Chrzciciela (ul. Świętojańska 8) w Warszawie.

Początek koncertów o godz. 16:00.

ZOBACZ: harmonogram koncertów


Już na początku sierpnia letni wiatr przywieje do Opery Leśnej ciepłe, jazzowe dźwięki zza oceanu. Główną rolę podczas piątego, jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Energa Sopot Classic” odegra bowiem George Gershwin i jego muzyka. To wspaniała okazja, by posłuchać utworów, stanowiących esencję muzyki amerykańskiej pierwszej połowy XX wieku.

Podczas festiwalowego tygodnia nie zabraknie także koncertu polskiej muzyki współczesnej, któremu towarzyszyć będzie swego rodzaju potyczka na nuty - finał 3. Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego. Miłośnicy południowych rytmów przeniosą się w barwny świat flamenco dzięki koncertowi pt. Flamenco na plaży. Koncert finałowy z pewnością zaskoczy niejednego słuchacza, gdyż podczas tego wydarzenia - nieco przewrotnie - pierwsze skrzypce zagra trąbka.

Koncert inauguracyjny Festiwalu – 2 sierpnia 2015 roku - będzie wielkim świętem muzyki amerykańskiej pierwszej połowy XX wieku. Tego wieczoru w amfiteatrze Opery Leśnej wybrzmią znane i uwielbiane przez publiczność dzieła George’a Gershwina. W programie koncertu znajdują się tak znakomite i rozpoznawalne dzieła, jak choćby Błękitna Rapsodia czy Amerykanin w Paryżu. Arie i duety z opery Porgy and Bess, takie jak m.in. Summertime czy I Love You Porgy zostaną wykonane w Sopocie po raz pierwszy - w 80. rocznicę premiery broadwayowskiej i hollywoodzkiej. Ta wielka muzyczna gala jest okazją, aby zobaczyć i usłyszeć amerykańskie gwiazdy operowe, które przyjadą nad Bałtyk na spotkanie z sopocką publicznością. Gośćmi specjalnymi będą sopranistka Laquita Mitchell oraz baryton Kenneth Overton. Wieczór uświetni także występ polskiego pianisty Adama Makowicza, który został włączony w poczet czterystu najbardziej zasłużonych Polaków w historii Stanów Zjednoczonych Ameryki. Opera Leśna, jak sama nazwa wskazuje, pierwotnie była miejscem wystawiania oper – wydarzenie stanowi zatem powrót do jej korzeni w atrakcyjnej koncertowej formie.

Drugi z koncertów „Energa Sopot Classic” kultywuje tradycję obecności muzyki polskiej na festiwalowych scenach. Od początku swego istnienia Festiwal wspiera i pobudza twórczość młodych kompozytorów, a także prezentuje osiągnięcia kompozytorów nowej muzyki polskiej. Nadchodząca edycja sprzęga się z finałem 3. Konkursu kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego. Program drugiego festiwalowego koncertu obejmować będzie utwór tegorocznego laureata, który publiczność będzie miała okazję usłyszeć w zestawieniu z kompozycjami członków jury oraz patrona konkursu – Krzysztofa Pendereckiego. Koncert odbędzie się 5 sierpnia w Sali koncertowej Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, położonej w malowniczej scenerii Opery Leśnej.

Trzeci festiwalowy koncert pt. Flamenco na plaży ponownie przenosi słuchaczy poza mury filharmonii i prezentuje klasykę wraz z jej ogromnym ładunkiem rozrywkowym. Tym razem organizatorzy zaprosili grupę flamenco z… Włoch. Liderem zespołu jest Livio Gianola – uznany w świecie wirtuoz gitary ośmiostrunowej. Podczas koncertu będzie można poczuć gorącą atmosferę muzyki hiszpańskiej w pełni – wraz z muzykami wystąpi tancerka flamenco. To wszystko w wyjątkowym miejscu – koncert odbędzie się 7 sierpnia w Zatoce Sztuki.

Finał Festiwalu na scenie Sali koncertowej Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot nastąpi 9 sierpnia. Sopoccy muzycy spotkają się ze zjawiskowym trębaczem – Reinholdem Friedrichem. Artysta znany jest z tego, że natychmiast absorbuje słuchaczy i wciąga ich w fascynujący i mało znany świat trąbki. Usłyszymy Koncert E-dur na trąbkę i orkiestrę J. N. Hummla, Kasację G-dur KV 63 W. A. Mozarta i Symfonię F-dur nr 89 J. Haydna, a także dzieło D. Szostakowicza Koncert na trąbkę, fortepian i orkiestrę c-moll op 35, które muzyk wykona z japońską pianistką EricoTakezawa. Polska Filharmonia Kameralna Sopot zagra pod batutą maestro Wojciecha Rajskiego.

Polska Filharmonia Kameralna Sopot działa w strukturach Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART. Festiwal zrealizowano przy pomocy finansowej miasta Sopotu. Sponsorem Tytularnym Festiwalu jest Grupa ENERGA. Mecenasem Festiwalu jest Totalizator Sportowy Sp. z o.o.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie zaprasza na Wieczory Chopinowskie na Okólniku.

W każdy wtorek lipca i sierpnia 2015 roku o godz. 19.00 na patio UMFC występować będą artyści muzycy, reprezentanci wszystkich uczelni muzycznych w Polsce.

ZOBACZ: program koncertów


16. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” trwać będzie przez całe wakacje, aż do 4 września 2015 roku. Jak mówi Dyrektor Festiwalu Tomasz Bęben, „latem zdejmujemy garnitury i stajemy się nomadami – wyruszamy w drogę, by wspólnie z naszymi przyjaciółmi w różnych miejscach regionu cieszyć się muzyką i odpoczywać”.

Festiwal wędruje po województwie łódzkim przez całe wakacje, a każdą sobotę i niedzielę gości w innej miejscowości. Przed nami ponad 20 koncertów w starych kościołach i klasztorach (Paradyż, Tum, Sulejów), a także w plenerze, w otoczeniu dworskich parków czy na leśnej polanie (Małków, Rogów). Usłyszymy autorskie projekty, inspirowane folklorem i sztuką dawną, oraz niekonwencjonalne opracowania muzyki klasycznej i rozrywkowej.

Na wszystkie koncerty Festiwalu „Kolory Polski” – poza finałowym – i na imprezy towarzyszące wstęp jest bezpłatny. Wśród wydarzeń towarzyszących znajdą się warsztaty, kiermasze, pikniki i wystawy. Na niektóre koncerty można wybrać się z jednodniowymi wycieczkami organizowanymi przez Towarzystwo Przyjaciół Łodzi (koszt wycieczki 70-80 zł).

ZOBACZ: program Festiwalu – plik PDF


30 czerwca 2015 roku w Oliwie rozpoczęła się 58. edycja najstarszego w Europie Międzynarodowego Festiwalu Organowego. W każdy wtorek i piątek lipca oraz sierpnia, zawsze o godz. 20:00, w katedrze oliwskiej można wysłuchać najpiękniejszych dzieł skomponowanych na ten instrument w wykonaniu największych wirtuozów organów, którzy przybędą tu z całego świata.

Jeden z najstarszych festiwali organowych na kontynencie nieprzypadkowo jest również jednym z najbardziej znanych. Wyjątkowe wnętrze Katedry Oliwskiej, a przede wszystkim znajdujące się tam unikatowe, składające się z 7876 piszczałek i 110 rejestrów, słynne na cały świat organy, to idealna mieszanka, przyciągająca rokrocznie największych wirtuozów i improwizatorów organów z kraju i zagranicy.

Zaproszenia na Oliwski festiwal przyjmują najwięksi wirtuozi i improwizatorzy organów, tytularni organiści najwspanialszych katedr Europy i świata. Muzyka organowa prezentowana podczas koncertów festiwalowych obejmuje wszystkie epoki aż po współczesność. Piękną tradycją jest prezentowanie przez koncertującego organistę „własnych barw narodowych” poprzez muzykę. Paleta brzmień instrumentu w połączeniu z wirtuozowskimi umiejętnościami organistów daje w efekcie najwyższą wartość muzyczną, co jest od dziesięcioleci największym atutem festiwalu.

Przewiduje się, że publiczność tegorocznego festiwalu sięgnie ponad 4,5 tys. osób. Pełne uczestnictwo publiczności w koncercie ułatwi zainstalowany w katedrze ekran multimedialny, dzięki któremu melomani, siedzący tyłem do organów, będą mogli nie tylko usłyszeć, ale również zobaczyć grającego artystę.

ZOBACZ: program Festiwalu


W 2015 roku odbędzie się kolejna – piętnasta już – edycja Letnich Wieczorów Muzycznych „DZIEKANKA 2015”.

W każdą środę lipca i sierpnia o godzinie 18.00 na zabytkowym dziedzińcu Dziekanki na Krakowskim Przedmieściu 56, a w razie niepogody – pół godziny później w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina przy ul. Okólnik 2 zabrzmią dźwięki dobrane do letniej aury wakacyjnej (informacja o miejscu koncertu podana będzie na stronie www.chopin.edu.pl do godziny 16.00 w dniu koncertu). Wykonawcy to utalentowani studenci, absolwenci i pedagodzy warszawskiej uczelni. Koncerty poprowadzi tradycyjnie Adrzej Krusiewicz.

ZOBACZ: program koncertów


W lipcu i sierpniu 2015 roku Filharmonia Krakowska zaprasza na letnie koncerty czyli Philharmonic Music Summer.

Repertuar koncertowy to dziesięć wybranych propozycji na wspólną „muzyczną podróż w czasie”. To spotkanie z muzyką od Bacha po Piazzollę, rozsmakowanie w wirtuozerii instrumentów czy uroku piosenek Kabaretu Starszych Panów. To także możliwość poznania miasta nie tylko od strony jego turystycznych atrakcji, ale także bogatej oferty kulturalnej, w której Filharmonia Krakowska znajduje ważne miejsce przez cały kalendarzowy rok.

Koncerty odbywać się będą w Filharmonii Krakowskiej w każdą środę lipca i wybrane dni sierpnia o godz. 18.30.

ZOBACZ: program koncertów


43. edycja Letnich Koncertów Organowych i Kameralnych we Władysławowie pod Honorowym Patronatem Burmistrza Władysławowa - Romana Kużela, odbędzie się w dniach 2 lipca – 27 sierpnia 2015 roku, w każdy wakacyjny, czwartkowy wieczór o godz. 20:00 w Kościele pw. Wniebowzięcia N.M.P. Wstęp na koncerty jest wolny.

Co roku Festiwal daje możliwość obcowania z muzyką na światowym poziomie tysiącom melomanów. Zasługa w tym organizatorów, tj. Centrum Kultury, Promocji i Sportu we Władysławowie, tamtejszej Parafii Wniebowzięcia NMP, a także Dyrektora Artystycznego – Karola Lipińskiego-Brańki, którzy traktują LKOiK jako imprezę priorytetową i prestiżową. W tym roku dodatkowo partnerem edycji jest Stowarzyszenie im. Eugeniusza Brańki.

Tegoroczna, 43. już edycja, obfitować będzie w różnorodność stylistyczną oraz wykonawczą. Wystąpią artyści aż z 6 krajów, tj. Francji, Turcji, Włoch, Litwy, Wielkiej Brytanii oraz z Polski.

Formuła koncertów, wzorem lat ubiegłych zamyka się w koncertach tematycznych. Idee fix tej edycji jest jednak przybliżenie słuchaczom instrumentów mniej znanych, bądź na co dzień nie kojarzonych bezpośrednio z muzyką tzw. poważną. Usłyszymy zatem Warszawski Kwintet Akordeonowy – znakomity, ceniony zespół, który przybliży nam znane dzieła muzyki klasycznej w transkrypcjach na pięć akordeonów. Tydzień później zabrzmi wyjątkowy zespół gitarowy Jacaras, który wraz z wybitną sopranistką Julietą Gonzales-Springer z Meksyku wykona dzieła z czasów wielkich odkryć geograficznych i misji do „Nowego Świata”. Muzyka ze Starego Kontynentu, a dokładnie muzyka francuska w koncercie „Pod niebem Paryża” zabrzmi w wykonaniu młodego zespołu, a nagrodzonego już Fryderykiem – Morpheus Saxophone Quartet – kwartetu saksofonowego z Warszawy. Całości wyjątkowych instrumentów dopełni altówka – instrument bardzo rzadko pojawiający się w programach koncertowych. Zagra na niej, z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej, wykładowczyni Akademii Muzycznej w Łodzi – dr Dorota Stanisławska.

Letnie Koncerty Organowe i Kameralne 2015 to również plejada znakomitych organistów polskich i zagranicznych. Wśród nich m.in.: prof. Józef Serafin, prof. Marietta Kruzel-Sosnowska, Andre Siekierski (Francja), Nicolo Sari (Włochy), Richard Basier (Wlk. Brytania), czy Hoel Hazebroucq – znakomity francuski improwizator. Tegoroczna edycja to także „trampolina młodych” - znakomitej młodej dyrygentki, wywodzącej się z Władysławowa, a obecne mieszkającej na Litwie – Zofii Guz, która poprowadzi Orkiestrę Festiwalową 13 sierpnia oraz Sonera Yildirima – barytona z Turcji.

ZOBACZ: harmonogram koncertów


Pienińska odsłona XVI LETNIEJ FILHARMONII aukso odbędzie się w dniach 6-8 sierpnia 2015 roku.

LETNIA FILHARMONIA aukso to coroczny festiwal o szerokim spektrum artystycznym i kulturowym, odbywający się od kilkunastu już lat na Suwalszczyźnie, a od roku także na południu Polski - w Pieninach. Jego atutami są: wysoki poziom artystyczny związany z rozwojem orkiestry AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia (dyrektora artystycznego festiwalu), udział renomowanych solistów oraz programy z pogranicza klasycznej i rozrywkowej. Głównym rysem XVI edycji będzie obecność wszechstronnego muzyka – akordeonisty Marcina Wyrostka, który wystąpi w dwóch różnych odsłonach repertuarowych.

W ramach festiwalu odbędą się dwa koncerty i dwa wydarzenia towarzyszące. Jak co roku podczas Festiwalu będzie można usłyszeć dzieła należące do kanonu światowej literatury muzycznej (m.in. W. A. Mozarta). W ramach ciągłego poszerzania repertuaru klasycznego orkiestry AUKSO Marek Moś zadyryguje na festiwalu wykonaniem Suity bułgarskiej Vladimira Siemionova na akordeon i orkiestrę smyczkową. W programie drugiego koncertu znajdzie się repertuar z pogranicza klasyki i muzyki tanecznej. Bogate doświadczenia orkiestry AUKSO i Marka Mosia poszerzą się bowiem o współpracę z zespołem akordeonisty Marcina Wyrostka – Tango Corazon w ramach iście tanecznego programu – „For Alice”. To album, którego fundamentem są autorskie kompozycje Marcina, wzbogacone o szlachetne brzmienie orkiestry kameralnej. Na płycie znalazły się aranżacje inspirowane słowiańskim folkiem, muzyką latynoamerykańską i filmową. Nie zabraknie także niespodzianek dla wielbicieli klasyki akordeonowej.

Charakterystyczną cechą festiwalu są otwarte próby orkiestry AUKSO dostępne także dla szerokiej publiczności ze szczególnym uwzględnieniem młodych adeptów sztuki muzycznej. Projekt ma także za zadanie przybliżyć nieznaną szerszej publiczności kulturę dwóch bardzo atrakcyjnych i różnorodnych kulturowo regionów Polski. Na południu Polski okazją do tego będzie spotkanie pod hasłem „Artyści w Pieninach”. Będzie to szansa na bliższe poznanie bohaterów festiwalu: Marka Mosia oraz Marcina Wyrostka w rozmowie moderowanej przez Justynę Rekść-Raubo i Marka Mosia oraz prowadzącego gawędę – Piotra Gąsienicy.

W roku 2015 festiwal odbędzie się na terenie Szczawnicy i Niedzicy mając szansę umocnić swoją pozycję w kalendarzu kulturalnym Polski południowej poprzez nową strukturę organizacyjną i wiodącą rolę instytucji samorządowej – Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy, jako głównej siły organizującej.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


38. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej Gdańsk 2015 odbędzie się w dniach 3 lipca - 28 sierpnia.

Koncerty będą miały miejsce w każdy piątek o 20:15 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. W tym roku odbędą się również dwa koncerty specjalne. Pierwszy 15 sierpnia o godzinie 20:30 z okazji Święta Odpustowego Wniebowzięcia NMP, kolejny 18 sierpnia godzinie 20:15 jest koncertem upamiętniającym XXX-lecie poświęcenia Wielkich Organów Bazyliki Mariackiej.

Festiwal w Bazylice Mariackiej wpisał się już na stałe w życie muzyczne Gdańska. W tym roku będziemy mieli okazję usłyszeć oprócz znakomitych wykonawców, organistów z polski i zagranicy, również młodych dobrze zapowiadający się muzyków, którzy dopiero rozpoczynają swoją muzyczną karierę. Patronatem honorowym 38MFMOCHiK objęli: Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz oraz JE Ksiądz Leszek Sławoj Głódź – Arcybiskup Metropolita Gdański.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej powstał dzięki inicjatywie prof. Bogusława Grabowskiego, który od 1978 roku był pomysłodawcą Dominikańskich Koncertów, a od 1985 roku jest głównym organistą Konkatedralnej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku oraz Dyrektorem Festiwalu. Coroczne letnie koncerty odbywają się w piątki lipca i sierpnia, o godz. 20.15, co nawiązuje do przedwojennych piątkowych koncertów organowych. Do udziału w Mariackich Wieczorach zapraszani są soliści instrumentaliści, zespoły kameralne, soliści wokaliści, chóry.

Bazylika Mariacka w Gdańsku to największy w Europie Kościół zbudowany z cegły. Jej akustyka i wnętrze czyni ją wyjątkową, dzięki czemu stała się główną wizytówką Gdańska oraz ważnym ośrodkiem duchowym, kulturalnym i historycznym. Jej wielkość, wyjątkowy instrument,jakim są organy oraz sacrum, które panuje wewnątrz świątyni sprawiło, iż powstał w niej Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej.

ZOBACZ: harmonogram festiwalu