Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2014 2015 2016 2017 2018
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza na trzy wyjątkowe koncerty wokół rocznicy urodzin genialnego kompozytora, które odbędą się w dniach 1 i 2 marca 2016 roku.

Dokładnie w południe 1 marca 2016 roku muzyka Chopina zabrzmi na antenie Programu 2 Polskiego Radia, które transmitować będzie bezpośrednio z Żelazowej Woli recital Tobiasa Kocha. Znakomity niemiecki pianista – specjalista wykonawstwa historycznego – ulubieniec słuchaczy festiwali „Chopin i jego Europa”, zagra na fortepianie Broadwooda z 1853 roku – najnowszym nabytku Instytutu, stanowiącym cenne uzupełnienie kolekcji modeli fortepianów, na których grał Chopin. Instrument ten został po raz pierwszy zaprezentowany właśnie w radiowym recitalu Tobiasa Kocha z miejsca urodzin Chopina, 11 listopada 2015 roku. 

O godz. 19.00 w Filharmonii Narodowej odbędzie się nadzwyczajny recital zwycięzcy ostatniego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, Seong-Jin Cho. W tym dniu fenomenalny koreański pianista, którego po październikowym tryumfie chce usłyszeć cały świat, powróci do Warszawy. Jego marcowy recital połączony będzie z promocją albumu płytowego zawierającego nagrania występów konkursowych w ramach Błękitnej Serii wydawanej przez NIFC – cyklu portretów najciekawszych osobowości Konkursów Chopinowskich.

Wydarzeniem wokół rocznicy urodzin Fryderyka Chopina będzie również 2 marca 2016 roku w Filharmonii Narodowej recital drugiego tryumfatora ostatniej edycji Konkursu, Charlesa Richarda-Hamelina, kanadyjskiego pianisty, który wyróżniony został także Nagrodą Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty. Także jego „portret Konkursowy” w Błękitnej Serii będzie już wówczas dostępny na rynku.

Sprzedaż biletów na koncerty urodzinowe rozpoczęta 1 grudnia 2015 roku, została zakończona. Marcowe koncerty laureatów XVII Konkursu Chopinowskiego są jednocześnie zapowiedzią wielkich wydarzeń artystycznych 12. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”. Już w sierpniu bowiem usłyszymy w Warszawie wszystkich laureatów – a niektórych nawet kilkakrotnie, również w Żelazowej Woli.

Więcej


We wtorek 1 marca 2016 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej odbędzie się koncert kameralny, podczas którego premierowo zabrzmi Koncert na saksofon sopranowy i orkiestrę smyczkową Sławomira Kaczorowskiego.

Nadrzędną ideę koncertu stanowić będzie motyw łódzkich twórców. W programie znajdzie się Koncert na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz z 1948 roku oraz Tryptyk na orkiestrę smyczkową Aleksandra Tansmana, skomponowany w 1930 roku. Obydwa utwory należą dziś do kanonu repertuarowego, a ich twórcy – wybitna skrzypaczka oraz pianista – to jednoczesnie wielcy kompozytorzy, których dokonania artystyczne wpisały się w historię muzyki XX wieku.

W programie wieczoru znajdą się także utwory działających obecnie łódzkich kompozytorów. Prawykonany zostanie Koncert na saksofon i orkiestrę smyczkową Sławomira Kaczorowskiego – kierownika Katedry Kompozycji Akademii Muzycznej w Łodzi, dyrektora Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Grażyny Bacewicz. W programie znajdzie się także kompozycja FAB4 Wojciecha Lemańskiego, napisana dla Orkiestry PRIMUZ i wykonana po raz pierwszy w Norwegii w 2014 roku.

W skład Orkiestry Kameralnej PRIMUZ, która wystąpi podczas koncertu, wchodzą najbardziej utalentowani studenci i absolwenci łódzkiej Akademii Muzycznej. Jej założycielem i szefem artystycznym jest skrzypek Łukasz Błaszczyk. Solistą wieczoru będzie Paweł Gusnar (na zdjęciu), profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, artysta wszechstronny, jeden z nielicznych saksofonistów otwartych na różne style i formy ekspresji, propagator muzyki współczesnej.


1 i 2 marca 2016 roku w ramach koncertów Akademickiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Macieja Tomasiewicza odbędzie się prawykonanie kompozycji nagrodzonej III miejscem w II Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

W Sali koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach zabrzmi String of Pearls amerykańskiego kompozytora Jonathana Posthumy (ur. 1989). Sam twórca opisał swoją kompozycję w następujący sposób:

Fili de Perle (Sznury pereł) to utwór wyrażający muzyczną witalność, płynność, puls i kolor, nawet w najściślej kontrolowanych wymiarach harmonicznych i rytmicznych. Kompozycja otwiera świat różnorodnych i wieloaspektowych gestów, wzajemnie powiązanych za pomocą harmonii i formy. Muzyka jest tańcem powtarzających się rytmów i kolorów. Jeśli chodzi o rytmikę, organizuje ją połączenie pulsacji na 3 i na 2 (metrum 3/8 i 4/8) oraz synkopy, które z tego połączenia wynikają. Podstawą harmoniczną są trzy współbrzmienia powstałe przez nałożenie tercji. Ich kombinacje umożliwiają ruch skalarny przypominający skalę oktatoniczną (często nazywaną „sznurem pereł”).

Podczas koncertów Akademickiej Orkiestry Symfonicznej zabrzmi także Koncert fotepianowy d-moll KV 466 Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu Aleksandry Świgut oraz IV Symfonia d-moll op. 13 Antonína Dvořáka.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w Informacji Akademii Muzycznej w Katowicach.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej


1, 2 oraz 3 marca 2016 roku w sali koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu odbędą się koncerty towarzyszące XIV Międzynarodowej Konferencji z cyklu „Tradycje śląskiej kultury muzycznej”. Wydarzenie adresowane jest do historyków i teoretyków muzyki, jak również etnomuzykologów, których prace badawcze koncentrują się na szeroko rozumianej problematyce Śląska.

Koncert Ryszard Bukowskim in memoriam, podczas którego zabrzmią takie kompozycje jak VI Sonata na fortepian, IV Kwartet smyczkowy, I Sonata na skrzypce i fortepian oraz Twarz trzecia tryptyk autorstwa Ryszarda Bukowskiego, odbędzie się 1 marca o godz. 18.00. Wśród wykonawców znajdą się: pianista Gracjan Szymczak, skrzypek Robert Bachara, Kwartet smyczkowy studentów Wydziału Instrumentalnego AM we Wrocławiu oraz Akademicki Chór Feichtinum pod dyrekcją Magdaleny Lipskiej.

Następnego dnia będzie miał miejsce koncert muzyki dawnej Serena mente jubilo w wykonaniu zespołu Ars Cantus. W programie znajdą się m.in. kompozycje pochodzące z rękopisów z Żagania, Zielonej Góry oraz kościoła św. Elżbiety we Wrocławiu, a także z tabulatury organowej z klasztoru Domnikanów we Wrocławiu oraz Śpiewnika Głogowskiego.

3 marca o godz. 20.00 odbędzie się natomiast koncert muzyki współczesnej, dedykowany pamięci prof. Marii Zduniak. Kwartet Śląski zaprezentuje utwory Marcina Rupocińskiego, Stanisława Krupowicza oraz Andrzeja Krzanowskiego. Dwaj pierwsi z wymienionych kompozytorów wraz z Macinem Bortnowskim realizować będą warstwę elektroniczną kompozycji.

Wspomnianym wydarzeniom towarzyszyć będą wystawy (dostępne od 2 do 20 marca 2016 roku): w 100. rocznicę urodzin – Ryszard Bukowski – kompozytor, pedagog, publicysta we foyer Sali Teatralnej AMKL oraz w 5. rocznicę śmierci – Maria Zduniak  historyk, uczona, pedagog w holu budynku E AMKL. Ponadto 3 marca 2016 roku o godz. 14.30 w Sali Kameralnej odbędzie się spotkanie z kompozytorką śląską, prof. Grażyną Pstrokońską-Nawratil.

Wstęp na koncerty po okazaniu bezpłatnej karty wstępu. Po odbiór kart wstępu organizatorzy zapraszają do recepcji budynku E AMKL od dnia 23 lutego 2016 roku.


Pomiędzy 1 a 3 marca 2016 roku w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu odbędą się „Dni Muzyki Polskiej”. W wykonaniu studentów oraz pedagogów w Auli Nova zabrzmią między innymi utwory Chopina, Paderewskiego, Szymanowskiego, Moniuszki czy Nowowiejskiego.

„Dni Muzyki Polskiej” to kolejna odsłona trzydniowych cyklów koncertowych organizowanych w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego od 2007 roku. Dotychczas były one poświęcone postaci jednego kompozytora (Beethovena, Mozarta, Prokofiewa). W tym roku w programie koncertów znajdzie się bogata literatura solistyczna i kameralna kompozytorów polskich – nie tak często wykonywana na rodzimych scenach muzycznych. Publiczność usłyszy utwory epoki klasycyzmu, romantyzmu, jak również muzykę XX wieku oraz kompozycje współczesne.

Więcej


Towarzystwo im. Fryderyka Chopina i Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy zapraszają na koncert pilotażowy Chopin u luteran, który odbędzie się w dniu urodzin kompozytora, 1 marca 2016 roku o godz. 18.30 przy placu Małachowskiego 1 w Warszawie. Wstęp wolny.

Przy fortepianie ustawionym centralnie pod jedną z największych i najpiękniejszych kopuł świata, w punkcie, który przez lata stanowił geodezyjny środek Warszawy, zasiądzie Przemysław Lechowski. Po koncercie możliwe będzie zwiedzanie przygotowanych do rewitalizacji podziemi Lutheraneum i galerii.

Niewielu turystów, a nawet mieszkańców stolicy wie, że kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy jest miejscem związanym z Fryderykiem Chopinem. Tu w roku 1825 Chopin grał dla cara Aleksandra I i otrzymał od niego w podarunku brylantowy pierścień, śpiewał także w parafialnym chórze i przychodził do luteran na kazania.

Niedawno kościół Świętej Trójcy znalazł się na liście oficjalnych miejsc chopinowskich, stworzonej w ramach internetowego projektu kulturalnego Warszawa Chopina przygotowanego przez Urząd m.st. Warszawy we współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina oraz Uniwersytetem Warszawskim.


3 marca 2016 roku o godz. 19.00 w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu odbędzie się recital Celiny Kotz – zwyciężczyni IX Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Z. Jahnkego w Poznaniu.

Czterdzieści lat temu odbyła się pierwsza edycja ogólnopolskiego konkursu wiolinistycznego, któremu nadano imię Zdzisława Jahnkego – wybitnego wirtuoza skrzypiec, zasłużonego pedagoga, autora niezliczonych opracowań literatury na ten instrument. W listopadzie 2015 roku laureatką pierwszego miejsca w prestiżowych poznańskich zmaganiach została Celina Kotz. Wygrana umożliwi jej udział bez eliminacji w 15. Międzynarodowym Konkursie im. Wieniawskiego (8–23 października 2016), a już teraz zagwarantowała artystce dodatkowe wyróżnienie ufundowane przez Narodowe Forum Muzyki: recital na wrocławskiej estradzie.

W programie znajdą się dwie kompozycje Henryka Wieniawskiego: Wariacje na temat własny op. 15 oraz Fantaisie brillante na tematy z opery „Faust” Ch. Gounoda op. 20, a także VII Sonata c-moll na skrzypce i fortepian op. 30 nr 2 Ludwiga van Beethovena oraz II Sonata G-dur na skrzypce i fortepian Maurice’a Ravela. Przy fortepianie zasiądzie Marcin Sikorski.


Filharmonia Gorzowska zaprasza 4 marca 2016 roku o godz. 19.00 na koncert symfoniczny W jak Wirtuoz, podczas którego białoruski trębacz Igor Cecocho wykona między innymi Koncert Polski Mirosława Gąsieńca. Orkiestrę Filharmonii Gorzowskiej poprowadzi Marcin Nałęcz-Niesiołowski.

Koncert rozpocznie uwertura Gioacchino Rossiniego do włoskiej farsy Il signor Bruschino z początku XIX wieku, napisana w znakomitym stylu i pokazująca wieki talent komediowy kompozytora. Żywiołowej i dynamicznej kompozycji, z charakterystycznym uderzaniem smyczków drugich skrzypiec o pulpity, nie brakuje dowcipu i humoru.

Bohatera wieczoru, wirtuoza trąbki Igora Cecocho, publiczność będzie miała okazję usłyszeć w dwóch kompozycjach: we współczesnym Koncercie na trąbkę i orkiestrę smyczkową Mirosława Gąsieńca, napisanym w 2003 roku specjalnie dla białoruskiego wykonawcy, oraz w barokowej Sonacie na trąbkę, smyczki i basso continuo Georga Philippa Telemanna.

Po wirtuozowskiej części koncertu nastąpi powrót do początku XIX wieku, kiedy to Ludwig van Beethoven napisał swoją I Symfonię C-dur. Choć można znaleźć w niej jeszcze ślady szkoły Haydna i Mozarta, to jednocześnie widać, że już w pierwszym swoim dziele symfonicznym kompozytor zaczyna wyraźnie wytaczać własną, niezależną ścieżkę.


Program 2 Polskiego Radia, neTTheatre/Centrum Kultury w Lublinie, Festiwal Gorzkie Żale/Centrum Myśli Jana Pawła II zapraszają 4 marca 2016 roku o godz. 19.30 do Studia im. Witolda Lutosławskiego na spektakl Znak Jonasza, odbywający się w ramach Festiwalu Gorzkie żale/Nowe Epifanie.

Fragmenty Księgi Jonasza, zestawione z tekstem średniowiecznego oficjum dramatycznego Visitatio sepulchri (Nawiedzenie Grobu), tworzą spektakl, w którym łączą się obrazy, narracja i dźwięk.

Visitatio sepulchri odgrywano na ziemiach polskich najpierw w katedrze wawelskiej, a nieco później również w diecezjach płockiej i wrocławskiej. Jego forma nawiązuje do konstrukcji greckiej tragedii, a treść oparta jest na Ewangeliach. W kilku scenach ukazuje wydarzenia przypominane w liturgii rezurekcyjnej: wędrówkę niewiast z wonnościami do Grobu Pańskiego, ich rozmowę z Aniołem, bieg apostołów Piotra i Jana oraz demonstrację pustych całunów. Zanim jednak, w poranek wielkanocny zostanie odkryta tajemnica Zmartwychwstania, trzej przebrani w kobiece stroje klerycy musieli – jako trzy niewiasty z Ewangelii – przejść wraz z wiernymi drogę, czyli medytację śmierci psalmami i pieśniami pasyjnymi (m.in. Stabat Mater).

Spektakl według scenariusza Artura Pałygi wyreżyserował Paweł Passini, a na scenie Studia Lutosławskiego wystąpią: Justyna Antoniak, Mariusz Bonaszewski, Klaudia Cygoń, Paweł Janyst, Natalia Maczyta, Beata Passini, Elżbieta Rojek oraz Chór Centrum Myśli Jana Pawła II.

Bilety do kupienia na stronie: www.sklep.polskieradio.pl oraz godzinę przed koncertem w kasie studia.


W piątek 4 marca 2016 roku o godz. 19.00 w sali koncertowej Filharmonii Opolskiej odbędzie się koncert Dyplomantów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Witolda Lutosławskiego w Nysie.

Wieczór rozpocznie uwertura do opery Oberon Carla Marii von Webera oraz uwertura do opery Verbum nobile Stanisława Moniuszki w wykonaniu Filharmoników Opolskich pod dyrekcją Adama Banaszaka. W dalszej części zaprezentują się dyplomanci: Kinga Katarzyna Fujarczuk (klarnet), Karolina Elżbieta Sławek (euphonium), Ewelina Nicpoń i Kornelia Irena Podgórska (śpiew), Magdalena Wojtczak, Damian Figiel i Jakub Jan Ratuszniak (fortpian). W programie m.in. kompozycje C. M. von Webera, A. Guilmanta, W. A. Mozarta, G. Bizeta, F. Loewego, L. van Beethovena, E. Griega oraz F. Mendelssohna-Bartholdy’ego.


Opera Krakowska przygotowuje premierę opery Turek we Włoszech Gioacchina Rossiniego, która odbędzie się 4 marca 2016 roku. Kolejne spektakle zaplanowano 5, 6 i 8 marca oraz 20 i 22 maja 2016 roku.

Spektakl reżyseruje Włodzimierz Nurkowski, znany krakowskiej publiczności m.in. z realizacji Ariadny na Naxos Richarda Straussa, Cabaretu lunaire czy opery dla dzieci Pan Marimba Marty Ptaszyńskiej. Od strony muzycznej premierę przygotowuje Tomasz Tokarczyk, kierownik muzyczny Opery Krakowskiej. Choreografię tworzy Violetta Suska, choreograf Grupy Operowej Lakme i kierownik baletu Teatru Muzycznego w Lublinie. Barwne i efektowne kostiumy projektuje scenograf i kostiumograf – Anna Sekuła, która współpracuje z największymi scenami dramatycznymi w kraju. Za przygotowanie chóru odpowiada Zygmunt Magiera, kierownik Chóru Opery Krakowskiej.

Turek we Włoszech to opera komiczna w dwóch aktach, napisana w 1814 roku na zamówienie La Scali przez 22-letniego, ale cieszącego się już sławą kompozytora. Utwór po długim zapomnieniu powraca na światowe sceny. Partię Fiorilli śpiewały Maria Callas, Cecylia Bartoli, a niedawno w Royal Opera House Aleksandra Kurzak. Opera ta rzadko gości na polskiej scenie i po raz pierwszy pojawi się w Krakowie. Będzie to jej trzecie wystawienie w powojennej Polsce. Zabawne libretto jest pełne nagłych zwrotów akcji i efektownych przebieranek rodem z komedii pomyłek. A wszystko to przy niepowtarzalnej muzyce G. Rossiniego.

Trwa karnawał, gdy Selim, tytułowy Turek przybywa do Włoch, by się zabawić. Powszechna wesołość i podniecenie sprawiają, że nie wiadomo już, kto na czyim punkcie szaleje – on widząc piękne kobiety, czy one w poszukiwaniu egzotycznych wrażeń. Konstelacje trójkątów i czworokątów komplikują się na skutek nieporozumień, przebieranek, niespodzianek, a wszystko w żywiole tańca, jak przystało na okres beztroskiego szaleństwa.

Więcej informacji – na stronie: www.opera.krakow.pl  


4 marca 2016 roku o godz. 19.30 w Sali koncertowej Filharmonii Kaliskiej odbędzie się Wieczór z operą.

Obok Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod batutą Stanislava Usheva wystąpią laureaci IV Konkursu Wokalnego im. Reszków w Częstochowie: Maria Domżał (sopran) oraz Mykhailo Malafi (tenor). W programie znajdą się arie i duety z oper Gaetano Donizettiego, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Giuseppe Vrediego, Charlesa Gounoda, Giacomo Pucciniego oraz Władysława Żeleńskiego.


Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego zaprasza 5 marca 2016 roku o godz. 17:15 na niezwyczajny koncert z cyklu „Mistrzowie na Żoliborzu”, podczas którego wystąpi jeden z najwybitniejszych polskich pianistów – Piotr Paleczny. Mistrzowski recital poświęcony będzie muzyce Fryderyka Chopina.

Piotr Paleczny prowadzi klasę fortepianu w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Był laureatem i siedmiokrotnie jurorem Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Zasiadał też wielokrotnie w jury międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Leeds, Paryżu, Londynie, Dublinie, Genewie, Pradze, Moskwie, Santander, Tokio, Hamamatsu, Taipei, Seulu, Montrealu, Toronto, Tel Avivie, Kitzingen, Casablance, Tajpej, Shenzhen, Hilton Haed, Takamatsu, Los Angeles, Salt Lake City, Minneapolis oraz Cleveland, gdzie w 2007 był pierwszym Polakiem, który przewodniczył jury konkursu pianistycznego w USA. Wykładał podczas kursów mistrzowskich na pięciu kontynentach. Jako solista występował z renomowanymi orkiestrami na całym świecie. Jest dyrektorem artystycznym najstarszego polskiego festiwalu muzycznego, Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju, a także dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy.

Bilety do nabycia na stronach: www.nowyfort.pl, www.ebilet.pl oraz w kawiarni CS Fort Sokolnickiego.


Pomiędzy 26 lutego a 11 marca 2016 roku w Filharmonii Lubelskiej oraz Muzeum Lubelskim odbędzie się sześć koncertów symfonicznych i kameralnych w ramach III Międzynarodowego Festiwalu Braci Wieniawskich.

Festiwal zainauguruje wykonanie Symfonii D-dur Józefa Wieniawskiego oraz I Koncertu fortepianowego d-moll op. 15 Johannesa Brahmsa. Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej po dyrekcją Jakuba Chrenowicza towarzyszyć będzie pianista Tomasz Ritter. Koncert odbędzie się w piątek 26 lutego o godz. 19.00. Dwa dni później publiczność będzie miała okazję zapoznać się z twórczością pieśniową Józefa Wieniawskiego, którą zaprezentuje Małgorzata Rodek (sopran) oraz Jakub Gąska (tenor) z towarzyszeniem Kamila Turczyna przy fortepianie. Koncert odbędzie się 28 lutego o godz. 18.00 w Galerii Malarstwa Polskiego i Obcego Muzeum Lubelskie (ul. Zamkowa 9).

5 marca o godz. 18.00 Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Lubelskiej poprowadzi Jan Miłosz-Zarzycki, a jako solista wystąpi skrzypek Jakub Jakowicz. W programie znajdą się: Uwertura a-moll Antoniego Stolpe, I Koncert skrzypcowy fis-moll op. 14 Henryka Wieniawskiego oraz V Symfonia g-moll op. 107 Antona Rubinsteina. Dzień później o godz. 17.00 w Muzeum Lubelskim odbędzie się recital skrzypcowy Janusza Wawrowskiego, któremu towarzyszyć będzie pianista Grzegorz Skrobiński. Na program wieczoru złożą się sonaty skrzypcowe Ignacego Jana Paderewskiego i Claude’a Debussy’ego oraz miniatury Pabla Sarasatego i Henryka Wieniawskiego.

Kolejnym wydarzeniem w ramach Festiwalu będzie Nadzwyczajny Recital Fortepianowy Charlesa Richarda-Hamelina, laureata II Nagrody XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. 7 marca o godz. 19.00 kanadyjski pianista zaprezentuje w Filharmonii Lubelskiej takie kompozycjeFryderyka Chopina jak: Nokturn H-dur op. 62 nr 1, Ballada As-dur op. 47, Polonez-Fantazja As-dur op. 61, Introdukcja i Rondo op. 16, 4 Mazurki op. 33 oraz Sonata h-moll op. 58. W piątek 11 marca o godz. 19.00 Festiwal zakończy koncert symfoniczny, w programie którego znajdzie się Koncert fortepianowy Josefa Myslivečka oraz Koncert fortepianowy d-moll KV 466 Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu znakomitej brytyjskiej pianistki Clare Hammond. Ponadto Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej pod batutą Jerzego Salwarowskiego wykona Symfonię c-moll Franciszka Mireckiego.

Więcej informacji – na stronie: www.filharmonialubelska.pl  


5 marca 2016 roku o godz. 18.00 w Centrum św. Jana w Gdańsku (ul. Świętojańska 50) odbędzie się prawykonanie Pasji Rafała Kłoczko według libretta Maji Baczyńskiej.

Dzieło to jest próbą spojrzenia na Pasję z perspektywy osób, które znalazły się obok Jezusa w jego ostatniej drodze. Kluczowa staje się postać Matki, której miłość i boleść jest największa, choć na uwagę zasługują również sylwetki uczniów. Rozterki Piotra, głęboka wiara Jana oraz tragiczna postać Judasza są wyraziście odmalowane zarówno za pomocą słowa, jak i dźwięku.

Poetycki język, przeplatany wierszami ks. Jana Twardowskiego, skłania słuchacza do refleksji nad sensem cierpienia, pozwala identyfikować się z różnymi postawami, jakie człowiek może przyjąć, gdy staje się tylko bezradnym obserwatorem wydarzeń prowadzących nieuchronnie ku śmierci ukochanej osoby. Całości towarzyszy muzyka, która wzmacnia uniwersalne treści, pozostawiając niezatarte wrażenie.

Dzieło skomponowane zostało na pięciu solistów, chór i orkiestrę. Wystąpi zespół wokalno-instrumentalny „Cappella Gedanensis” oraz Magdalena Witczak – sopran, Magdalena Lewandowska – mezzosopran, Przemysław Baiński – tenor, Marcin Miloch – bartyton, Paweł Michalczuk – bas.

Utwór powstał dzięki programowi „Kompozytor-rezydent”, który realizowany jest przez Instytut Muzyki i Tańca.


Koncerty muzyki klasycznej wracają wiosną na Szachownicę Starego Browaru. Aż do wakacji, w każdą niedzielę o godz. 16.00, rozbrzmiewać będą na niej utwory w wykonaniu najzdolniejszych uczniów poznańskich szkół muzycznych, przeplatane występami grywającego przez 20 lat dla światowych elit Sławomira Sikory. Cykl zainauguruje 6 marca 2016 roku koncert muzyki J.S. Bacha.

Siódma już edycja cyklu „Młodzi wirtuozi na Szachownicy”, którego pomysłodawcą i kuratorem jest poznański pianista Filip Wałcerz, będzie hołdem urodzinowym składanym wielkim kompozytorom. Comiesięczne koncerty monograficzne dedykowane będą słynnym mistrzom. Przed publicznością w Starym Browarze wystąpią jak zwykle najzdolniejsi uczniowie ze wszystkich poznańskich szkół muzycznych II stopnia: Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. F. Chopina oraz Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. J. Kaliszewskiej z Zespołu Szkół Muzycznych, Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. M. Karłowicza oraz studenci Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego. Umiejętności zaprezentują uczniowie i studenci klas fortepianu, skrzypiec, gitary, akordeonu i instrumentów dętych.

W kolejnych miesiącach na Szachownicy najzdolniejsi młodzi poznańscy muzycy zagrają koncerty muzyki Sergiusza Prokofiewa (3 kwietnia), Johannesa Brahmsa i Roberta Schumanna (29 maja) oraz Henryka Wieniawskiego (26 czerwca). W pozostałe niedziele goście Starego Browaru przysłuchiwać się będą niekończącemu się repertuarowi Sławomira Sikory. Przez 20 lat grał on dla podróżujących dookoła świata elit - od Monte Carlo po Singapur i, jak wspominał, nie było możliwości, aby nie zagrał utworu na życzenie wytwornego gościa. W ostateczności udawał się do sklepu z nutami w najbliższym porcie, by je wypełnić jak najszybciej. W jego repertuarze znajduje się zarówno muzyka klasyczna, jak i światowe standardy. Niedawno wytrawny pianista powrócił do Poznania by koncertować m.in. dla gości Starego Browaru, a także dzielić się swoją pasją, bo jak mówi: „Warto nauczyć się grać. Dla siebie. Na to nigdy nie jest za późno. Dla nikogo.”
 

Więcej


Program 2 Polskiego Radia i Polska Orkiestra Radiowa zapraszają 6 marca 2016 roku o godz. 19.00 do Studia im. Witolda Lutosławskiego na koncert symfoniczny, podczas którego prawykonany zostanie Koncert jazzowy na fortepian, bas, perkusję i orkiestrę symfoniczną Macieja Małeckiego.

W programie znajdzie się ponadto Uwertura kubańska George’a Gershwina oraz Symfonia nr 4 „Heroes” Philipa Glassa, oparta na motywach z muzyki Davida Bowiego oraz Briana Eno, którzy w serii odkrywczych nagrań z lat 70-tych połączyli wpływy muzyki świata, eksperymentalnej awangardy i rock and rolla, a tym samym na nowo zdefiniowali przyszłość muzyki popularnej. Koncert poprowadzi Michał Klauza. O swoim nowym utworze Maciej Małecki mówi w następujących słowach:

Koncert jazzowy na fortepian, bas, perkusję i orkiestrę symfoniczną poświęcony jest pamięci mojego przedwcześnie zmarłego syna Marcina – jazzmana i kompozytora, wielbiciela klasycznej muzyki. Jego dwaj przyjaciele, z którymi stworzył niegdyś trio – kontrabasista Paweł Pańta i perkusista Krzysztof Szmańda, a także pianista Krzysztof Dys – nagrali planowaną przez Marcina płytę z pozostawionych przez niego partytur. Zetknięcie się z wymienionymi muzykami zainspirowało mnie do napisania dla nich koncertu.

Tytułu Koncert jazzowy nie należy jednak rozumieć zbyt dosłownie. Założeniem dzieła jest zderzanie i zestawianie obok siebie dwóch różnych światów – jazzu i muzyki poważnej. Fortepian pełni tu wiodącą, podwójną rolę: jest instrumentem solowym, jak w tradycyjnym, symfonicznym koncercie instrumentalnym, a z kontrabasem i zestawem perkusyjnym stanowi część tria jazzowego. Niektóre fragmenty pozostawione są inwencji wykonawców, którzy swobodnie interpretują i improwizują swoje partie, co jest szczególnym rysem muzyki jazzowej. Utwór powstał w 2015 roku.”

Bilety do kupienia na stronie www.sklep.polskieradio.pl i godzinę przed koncertem w kasie studia.


We wtorek 8 marca 2016 roku o godz. 19.00 w Sali kameralnej im. J. Nieżychowskiego w Operze na Zamku w Szczecinie odbędzie się kolejny recital z cyklu „Opera da camera”.

Podczas koncert zatytułowanego „Pomiędzy…” – niemiecka i polska liryka wokalna XIX i XX wieku wystąpi tenor Hubert Stolarski z towarzyszeniem pianistki Olgi Bili. W programie zaprezentowane zostaną pieśni Richarda Straussa, Franza Schuberta, Roberta Schumanna oraz Mieczysława Karłowicza.

„Opera da camera” to nazwa nowego cyklu recitali wokalnych, odbywających się od stycznia 2016 roku w Sali kameralnej im. J. Nieżychowskiego – nowej przestrzeni koncertowej w Operze na Zamku, która została uroczyście otwarta 26 listopada 2015 roku w ramach Dni Nowego Otwarcia. Podczas comiesięcznych koncertów młodzi, ale już uznani polscy śpiewacy operowi, stojący u progu wielkich karier na światowych scenach, prezentują publiczności utwory pochodzące z różnych epok muzycznych i obszarów geograficznych. W programach recitali z towarzyszeniem fortepianu znajdują się wykonywane w różnych językach kompozycje od baroku po XX wiek.

Więcej


Prezentowana w Muzeum Fryderyka Chopina pokonkursowa wystawa współczesnego portretu chopinowskiego zachęca do refleksji nad tym, jak Chopin portretowany jest dziś w muzyce. Spotkanie zatytułowane Sztuka słuchania: Muzyczne portrety Chopina odbędzie się 8 marca 2016 roku o godz. 18.00 w sali koncertowej przy ul. Okólnik 1 w Warszawie.

Chopin portretowany był w muzyce wielokrotnie. Już w 1835 roku znalazł się w Karnawale op. 9 Roberta Schumanna. Swoiste muzyczne portrety Chopina odnajdziemy również w twórczości jego dziewiętnastowiecznych epigonów. Coś z Chopinowskiego wizerunku zachowują wszystkie mazurki komponowane po nim przez innych kompozytorów, choć w najlepszych utworach równie wyraźnie jak echo idiomu Chopinowskiego słychać rękę ich twórców. Trzy Mazurki Thomasa Adésa (2009) to najnowszy przykład nawiązania do gatunku, na którym Chopin pozostawił swoje niezmywalne znamię. Ile jest w nich Chopina, a ile Adésa?

Wydarzenie towarzyszy wystawie pokonkursowej na portret Fryderyka Chopina dla młodych twórców, prezentowanej w Muzeum Fryderyka Chopina w dniach 1.03–31.06.2016. Spotkanie poprowadzi Paweł Siechowicz, przy fortepianie zasiądzie Karolina Czechowska.
 

Więcej


W ramach siódmego cyklu koncertów „Jeszcze polska muzyka” wraz z Orkiestrą Akademii Beethowenowskiej wystąpi wybitny pianista młodego pokolenia – Charles Richard-Hamelin, laureat II nagrody na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Koncert odbędzie się 9 marca 2016 roku o godz. 19.00 w Sali im. Lucjana Lipińskiego Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół”.

W programie tego wieczoru zabrzmią: Tańce polskie op. 4 nr 1-5 Juliusza Zarębskiego, Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina oraz VIII Symfonia F-dur op. 93 Ludwiga van Beethovena. Orkiestrę Akademii Beethowenowskiej poprowadzi Maciej Tworek.

Bilety do nabycia od 22 lutego 2016 w kasie MCK „Sokół” oraz na stronie www.mcksokol.pl. Rezerwacja telefoniczna (tel. 18 44 82 600) i on-line od 23 lutego 2016 (w miarę wolnych miejsc).


Jubileusz 80. rocznicy urodzin Jerzego Maksymiuka jest okazją do uroczystego koncertu na cześć wybitnego dyrygenta, kompozytora i pianisty, który będzie miał miejsce 9 marca 2016 roku o godz. 19.00 w Sali Moniuszki Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.

Pod batutą Jubilata wystąpi Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Solistą wieczoru będzie rosyjski pianista Nikolai Demidenko, który wykona V Koncert fortepianowy Es-dur op. 73 Ludwiga van Beethovena. Podczas koncertu zabrzmi także II Symfonia e-moll op. 27 Siergieja Rachmaninowa.


9 marca 2016 roku o godz. 19.00 w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w cyklu ,,Środa na Okólniku” odbędzie się koncert zatytułowany Roman Lasocki i Przyjaciele.

Wystąpi profesor klasy skrzypiec, poprzedni Prorektor ds. Artystycznych UMFC Roman Lasocki oraz zaproszeni przez niego goście: skrzypkowie Kamila Wąsik-Janiak, Małgorzata Wasiucionek, Szymon Krzeszowiec, Izabella Szałaj-Zimak oraz pianiści Bartosz Bednarczyk, Piotr Sałajczyk i Robert Morawski.

W programie: Witold Rudziński Ricercar sopra Roman Lasocki na skrzypce solo; Robert Schumann – I Sonata a-moll op.105; Maurice Ravel – Tzigane; Siergiej Prokofiew – 5 melodii op. 35 bis; Henryk Wieniawski – Fantazja na tematy z opery „Faust” Charles’a Gounoda op. 20; Alfred Schnittke – Suite im alten Stil; Witold Lutosławski Partita; Karol Szymanowski Taniec z baletu ,,Harnasie”.


Koncert zatytułowany Redemptor odbędzie się w środę 9 marca 2016 roku o godz. 18.30 w Kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Lasku Bielańskim w Warszawie (ul. Dewajtis 3).

Redemptor to program autorstwa Emilii Dudkiewicz, łączący najstarszy śpiew Kościoła w interpretacji Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti pod dyrekcją Michała Sławeckiego z partią saksofonu (głównie improwizacjami), realizowaną przez Pawła Gusnara. Treść programu koncentruje się wokół tajemnicy Odkupienia. Poszczególne części (PrologSyn Boży Zbawiciel świataOdwieczny i najwyższy Król Matka Odkupiciela Konkluzja) połączone są z komentarzami nawiązującymi do myśli Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Nowatorstwo tej propozycji stanowi podejście do partii instrumentalnej, gdyż przed Pawłem Gusnarem postawiono zadanie upodobnienia się do właściwego chorałowi operowania czasem i dźwiękiem, a we fragmentach alternatim dosłownego zachowania stylu wykonawczego chorału (czyli stylu semiologicznego). Wstęp na koncert jest wolny.

ZOBACZ: Profil FB

POSŁUCHAJ: Soundcloud


10 marca 2016 roku o godz. 19.00 w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu odbędzie się premiera III Kwartetu smyczkowego Pawła Mykietyna w wykonaniu Lutosławski Quartet.

Jednym z głównych celów wrocławskiego zespołu jest promowanie XX- i XXI-wiecznej muzyki polskiej. O konsekwentnym realizowaniu tej misji świadczą kolejne albumy Lutosławski Quartet, na których znaleźć można dzieła Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz, Witolda Lutosławskiego, Marcina Markowicza (drugiego skrzypka kwartetu) oraz Pawła Mykietyna. Podczas czwartkowego koncertu zespół zmierzy się z nowym utworem ostatniego z wymienionych twórców.

W programie nie zabraknie także klasyki w najszlachetniejszym wydaniu. Zabrzmi Kwartet smyczkowy op. 33 nr 6 Josepha Haydna – ostatni z kwartetów „rosyjskich”, które swój przydomek zawdzięczają późniejszemu carowi Rosji, Pawłowi Piotrowiczowi Romanowowi. Jemu bowiem zostały zadedykowane, co więcej – prawdopodobnie wszystkie z nich zostały prawykonane w weneckich apartamentach żony rosyjskiego arystokraty w Boże Narodzenie 1781 roku.

Koncert zakończy VIII Kwartet smyczkowy c-moll op. 110 Dymitra Szostakowicza, który powstał w przeciągu zaledwie trzech dni, między 12 a 14 lipca 1960 roku. Kompozytor przebywał wtedy w Dreźnie i tworzył muzykę do filmu o zniszczeniu saksońskiego miasta w wyniku alianckich nalotów. Powstający równolegle kwartet zadedykował ofiarom faszyzmu i wojny.


Czterema koncertami w dniach 10-13 marca 2016 roku Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie świętować będzie swoje 70-lecie. Patronat honorowy nad jubileuszem Filharmonii objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Uroczysty koncert wraz z Jubileuszową Galą odbędzie się w dniu 11 marca 2016 roku o godz.18.00.

W programie obowiązkowo znajdą się kompozycje patrona Filharmonii, Feliksa Nowowiejskiego. Zabrzmi m.in. Rota do słów Marii Konoponickiej, Uwertura Legenda Bałtyku op. 28 oraz Marsz pretorianów z oratorium Quo vadis. Ponadto publiczność będzie miała okazję wysłuchać obydwu koncertów Fryderka Chopina w znakomitej interpretacji finalistów ubiegłorocznej edycji Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod batutą Piotra Sułkowskiego wystąpi zdobywczyni III miejsca i brązowego medalu Kate Liu oraz laureat II nagrody i srebrnego medalu Charles Richard-Hamelin, który podczas ostatniego z koncertów zaprezentuje się także w repertuarze solowym.

Najważniejszym punktem jubileuszowych obchodów będzie prawykonanie zamówionego specjalnie na tę okazję utworu Constellatio Allenstenium (Gwiazdozbiór Olsztyn) Katarzyny Brochockiej. Sama autorka opisała swój utwór w następujący sposób: „Ideą kompozycji jest odtworzenie historii olsztyńskiej orkiestry, poczynając od grupy jedenastu muzyków, którzy w roku 1946 dali pierwszy koncert, aż do obecnego składu orkiestry symfonicznej. Rozwój zespołu ukazany jest poprzez skojarzenie obiektów astronomicznych (gwiazd tworzących gwiazdozbiory niezachodzące nieba północnego widocznych nad Warmią przez cały rok z symbolicznymi gwiazdami (artystami muzykami). Utwór ma formę swoistego concerto grosso, z solowymi partiami instrumentów, o które przez lata powiększał się zespół.”

ZOBACZ: Program Koncertów

Więcej


W jubileuszowym sezonie 250-lecia Teatr Narodowy zaprasza na premierę Dziadów Adama Mickiewicza w reżyserii Eimuntasa Nekrošiusa. Premierowe przedstawienie z muzyką Pawła Szymańskiego odbędzie się 10 marca 2016 roku o godz. 19.00 w sali Bogusławskiego.

Tekst przekuty na sceniczne metafory i szlachetna prostota. W romantycznym arcydramacie wybitny litewski twórca przygląda się granicznym polskim doświadczeniom. Widzi duchowość śmiertelników, owładniętych potrzebą metafizyki, śledzi drogę poety, wnikliwie przypatruje się również człowiekowi wrośniętemu w społeczność.

Eimuntas Nekrošius przez wiele lat związany był z wileńskim Teatrem Młodzieżowym. Scenę tę prowadził ponad dekadę i uczynił z niej centrum życia artystycznego i intelektualnego Wilna. W 1998 roku utworzył własny zespół Meno Fortas. Teatr nie ma własnego budynku, przedstawienia realizuje w koprodukcji z innymi europejskimi scenami i festiwalami. Nekrošius pracował m.in. w La Scali w Mediolanie, w Teatro Argentina w Rzymie, Teatro Massimo w Palermo, Teatro Storchi w Modenie, w Teatrze Bolszoj i Teatrze Narodów w Moskwie. Współpracuje ze scenami wileńskimi – Narodowym Teatrem Dramatycznym i Litewskim Narodowym Teatrem Opery i Baletu. W Polsce pracował w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, w 2013 roku przygotował tutaj operę Pawła Szymańskiego Qudsja Zaher. O Dziadach Nekrošius wspominał już osiemnaście lat temu. Mówił, że Mickiewicz go kusi, że właśnie ten dramat chciałby zrealizować na scenie.

Kolejne spektakle odbędą się 11, 12 i 13 marca oraz 16, 17, 19 i 20 kwietnia 2016 roku.

Więcej informacji – na stronie: www.narodowy.pl/repertuar,spektakle,268,dziady.html  

Więcej


Nadbałtyckie Centrum Kultury we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Muzyki Elektroakustycznej oraz Katedrą Kompozycji Akademii Muzycznej w Gdańsku zapraszają na koncert zatytułowany Wehikuł czasu – klasyka i współczesność muzyki elektroakustycznej, który odbędzie się 10 marca 2016 roku o godz. 19.00 w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.

Najbliższy koncert z cyklu „Nowa Muzyka w Starym Ratuszu” będzie dla słuchaczy prawdziwym wehikułem czasu, pozwalającym na poznanie nie tylko współczesnego oblicza muzyki elektroakustycznej, ale także form klasycznych, pionierskich. Na scenie obok siebie staną komputery i analogowe magnetofony, a w repertuarze znajdą się zarówno dokonania z ostatnich lat, jak i klasyczne pozycje z dorobku Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. W repertuarze znajdzie się muzyka polska, m.in. Włodzimierza Kotońskiego, Andrzeja Dobrowolskiego, Krzysztofa Gawlasa i Marka Czerniewicza, a także dzieła artystów zagranicznych, mające silne związki z naszym krajem i często w Polsce realizowane.

Więcej


11 marca 2016 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej odbędzie się koncert symfoniczny, podczas którego prawykonany zostanie utwór un momento indugiò Andrzeja Kwiecińskiego. Koncert stanowi przewód doktorski Macieja Koczura, doktoranta Akademii Muzycznej w Krakowie.

Maciej Koczur uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie dyrygentury dra hab. Pawła Przytockiego. Był najmłodszym uczestnikiem IX Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w 2012 roku. W sezonie artystycznym 2013/2014 pełnił funkcję dyrygenta-rezydenta Filharmonii Łódzkiej. Jerzy Maksymiuk napisał: „Pan Maciej dysponuje bardzo dobrą techniką, klarownym beatem, ostateczny obraz utworu nie jest zapożyczony, a jego własny. Przy tym doskonale porozumiewa się z orkiestrą. Jest postacią barwną i niekonfliktową”.

Podczas koncertu odbędzie się prawykonanie kompozycji Andrzeja Kwiecińskiego, absolwenta PSM im. Józefa Elsnera w Warszawie i wydziału kompozycji Królewskiego Konserwatorium w Hadze (Holandia). Jego utwory były wykonywane na wielu koncertach i festiwalach, m.in. Gaudeamus Muziekweek, Klang!, Musica Polonica Nova czy Warszawska Jesień, przez zespoły takie jak Matangi Quartet, Rubens Quartet, Nieuw Ensemble, Orkiestra Aukso. W 2012 roku, w ramach programu IMiT, Andrzej Kwieciński był kompozytorem-rezydentem Filharmonii Łódzkiej. W 2014 roku jego utwór Canzon de’ baci zwyciężył w kategorii „młodzi kompozytorzy” na 61. Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów w Helsinkach. Spotkanie przedkoncertowe (godz. 18.15) z twórcą poprowadzi Małgorzata Cnota.

W programie wieczoru znajdzie się ponadto: Koncert na kwartet smyczkowy i wielką orkiestrę symfoniczną (w oparciu o Concerto grosso op. 6 nr 7 G. F. Haendla) Arnolda Schönberga, „La Folia” na orkiestrę symfoniczną Arcangelo Corellego w opracowaniu Tadeusza Machla oraz Suita baletowa „Pulcinella”  Igora Strawińskiego. Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej pod batutą Macieja Koczura towarzyszyć będzie Kwartet Śląski w składzie: Szymon Krzeszowiec – skrzypce I, Arkadiusz Kubica – skrzypce II, Łukasz Syrnicki – altówka, Piotr Janosik – wiolonczela.

Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.


11 marca 2016 roku o godz. 18.30 w Filharmonii Koszalińskiej im. Stanisława Moniuszki odbędzie się koncert symfoniczny, podczas którego zabrzmią między innymi utwory Karola Kurpińskiego oraz Janusza Bieleckiego.

Wystąpi Orkiestra Filharmonii Koszalińskiej pod batutą Massimiliano Caldiego. W programie znajdą się następujące kompozycje: Uwertura do opery Dwie chatki Karola Kurpińskiego, Uwertura do opery Norma Vinzenzo Belliniego, Koncert podwójny na 2 flety G-dur Domenico Cimarosa, Koncert podwójny na 2 flety Janusza Bieleckiego, Suita Moja matka gęś Maurice'a Ravela. W roli solistów zaprezentują się Łukasz Długosz oraz jego żona Agata Kielar-Długosz (na zdjęciu).


Wielki Post Wielka Muzyka to tytuł koncertu, który odbędzie się w piątek 11 marca 2016 roku o godz. 19.00 w sali koncertowej Filharmonii Opolskiej. Głównym punktem programu będzie wykonanie Stabat Mater Karola Szymanowskiego.

Wystąpi Orkiestra i Chór Filharmonii Opolskiej pod batutą Przemysława Neumanna oraz soliści: Karol Mossakowski – organy, Aleksandra Zamojska – sopran, Agnieszka Zwierko – mezzosopran, Adam Woźniak – baryton.

W pierwszej części koncertu zabrzmią takie utowry jak: Toccata i fuga d-moll BWV 565 Jana Sebastiana Bacha; Fantazja KV 594 Wolfganga Amadeusza Mozarta; Preludium, fuga i wariacja op. 18 Césara Francka; Scherzo z II Symfonii op. 20 Louisa Vierne’go oraz Preludium i fuga h-moll op. 35 Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego w transkrypcji Karola Mossakowskiego, który zaprezentuje również Improwizację na temat pieśni wielkopostnych.

Drugą część koncertu wypełni Stabat Mater na głosy solowe, chór mieszany i orkiestrę op. 53 Karola Szymanowskiego. Kompozycja ilustrująca cierpienie i rozpacz Matki ukrzyżowanego Jezusa powstała do słów łacińskiej sekwencji średniowiecznej w przekładzie Józefa Jankowskiego. Jest to kantata składającą się z sześciu części o zmiennej obsadzie. Utwór został ukończony w 1926 roku i otrzymał dedykację „Pamięci Izabeli Krystallowej” – młodo zmarłej żony warszawskiego mecenasa sztuki dr Bronisława Krystalla.


11 marca 2016 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej CKK Jordanki w Toruniu odbędzie się koncert Charlesa Richarda-Hamelina, laureata II Nagrody XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Toruńską Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Tomasz Bugaj.

W pierwszej części koncertu kanadyjski pianista wykona recital, w programie którego znajdą się cztery kompozycje Fryderyka Chopina: Nokturn H-dur op. 62 nr 1, Ballada As-dur op. 47, Polonez-Fantazja As-dur op. 61oraz Introdukcja i Rondo op. 16. W drugiej części koncertu zabrzmi II Koncert fortepianowy f-moll op. 21.


W piątek 11 marca 2016 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy odbędzie się koncert zatytułowany Klasyka XX wieku.

Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej poprowadzi Paweł Przytocki. Jako solistka wystąpi Katarzyna Duda, laureatka Konkursu Skrzypcowego Tibora Vargi w Sion w Szwajcarii oraz Konkursu na Skrzypce im. Solo Tadeusza Wrońskiego w Warszawie. Koncertująca na całym świecie artystka wykona Koncert skrzypcowy Arama Chaczaturiana. W programie znajdzie się także Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego, uznawany za najwybitniejsze dzieło kompozytora sprzed Muzyki żałobnej. Wydarzenie poprowadzi Dorota Borowicz.


Jest tylko kilka kobiet dyrygentek. Ewa Strusińska jest jedną z nich i jest zaliczana do najwybitniejszych na świecie. W piątek 11 marca 2016 roku o godz. 19.00 pod jej batutą Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej zagra utwory Karola Szymanowskiego i Sergiusza Rachmaninowa. Wystąpi pianista Piotr Sałajczyk.

Gdy w 2008 roku Ewa Strusińska obejmowała posadę dyrygenta asystenta Hallé Orchestra, najstarszej profesjonalnej orkiestry w Wielkiej Brytanii, fakt ten był szeroko komentowany przez prasę angielską (The Times, Guardian, The Independent, BBC Music Magazine, Gramophone) oraz przez polskie media. Była pierwszą kobietą na takim stanowisku w historii Wielkiej Brytanii.

W jednym z wywiadów powiedziała wówczas: „zauważam coraz więcej kobiet kompozytorek i jeszcze więcej dyrygentek i ta tendencja będzie się umacniać. Z moich obserwacji wynika, że kobiety w tych zawodach są twórcze, ambitne, rzetelne, świetnie przygotowane i doskonale zorganizowane, jednym słowem – skazane na sukces. Problem stanowi stereotypowe postrzeganie tematu, ale tu potrzebna jest zmiana mentalności społeczeństwa, czyli pewnie wymiana pokoleń.”

W programie koncertu, który odbędzie się w Sali Koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej, znajdzie się młodzieńcza Etiuda b-moll op. 4 nr 3 oraz IV Symfonia koncertująca op. 60 na fortepian i orkiestrę Karola Szymanowskiego, którą kompozytor dedykował Arturowi Rubinsteinowi. Na zakończenie zabrzmią pełne ekspresji Tańce symfoniczne op. 45, które okazały się ostatnimi utworami napisanymi przez Sergiusza Rachmaninowa.


Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprasza na koncert z cyklu „Muzyka w Dawnym Szczecinie” zatytułowany Tradycje wielkopostne Wschodu i Zachodu. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 12 marca 2016 roku o godz. 19.00 w Kościele pw. św. Jana Ewangelisty w Szczecinie (ul. Świętego Ducha 9).

Muzyczny obraz wielkopostnej tradycji Kościołów Wschodu i Zachodu Europy prezentują pieśni pasyjne, motety oraz koncerty kościelne tradycji grekokatolickiej i prawosławnej. Na szczególna uwagę zasługują dzieła kompozytorów pomorskich – Andreasa Hackenbergera i Philippa Dulichiusa, odnoszące się w swej tematyce do rozważań wielkopostnych opartych na psalmach oraz rozmyślaniach nad męka pańską Arnulfa z Louvain. Tradycje wschodu zaprezentowane będą w Pieśni Cherubinów autorstwa Giuseppe Sartiego – Włocha działającego w Petersburgu, kompozytora nadwornego Katarzyny II, oraz w modlitwie Wieczernaja Mikołaja Dyleckiego – ucznia Marcina Mielczewskiego, kompozytora szkoły wileńskiej. Wystąpi Szczecin Vocal Project pod kierownictwem Pawła Osuchowskiego.


12 marca 2016 roku w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej zabrzmią monumentalne, 91-głosowe organy. Będzie można wysłuchać dzieł symfonicznych oraz organowych w wykonaniu zdobywczyni I nagrody na IX Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej im. J. P. Sweelincka, Koreanki Jiyoung Kim-Barthen (na zdjęciu).

Organy wybudowała w 1955 roku szwajcarska firma Kuhn dla katedry w Lozannie. Akustyka katedry nie pozwalała jednak na prezentowanie pełnych możliwości instrumentu. I tak w 2004 roku organy zostały przeniesione z Lozanny do sali Filharmonii Bałtyckiej. Podczas zapowiadanego koncertu publiczność będzie mogła przekonać się o różnorodności dźwięków, jakie można za ich sprawą wydobyć, dzięki takim utworom, jak poemat symfoniczny Orfeusz Ferenca Liszta czy III Symfonia op. 28 Louisa Vierne’a. Nie zabraknie również Toccaty i fugi E-dur BWV 566 Jana Sebastiana Bacha, a całość uzupełni Prélude et Fugue sur le nom d'Alain op. 7 Maurice’a Duruflé.

Przy gdańskich organach zasiądzie laureatka National Piano Competition of Yeoju University (Korea) oraz I nagrody na IX Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej im. Jana Pieterszoona Sweelincka (Gdańsk/Pasłęk 2015) – Koreanka Jiyoung Kim-Barthen. Choć swoją karierę zaczynała od gry na fortepianie, organy urzekły ją do tego stopnia, że koncertuje w Korei, Niemczech, Szwajcarii oraz Polsce, doskonale łącząc przy tym szacunek do tradycji muzyki organowej z młodzieńczą świeżością w interpretacjach najsłynniejszych dzieł skomponowanych na ten instrument.


W sobotę 12 marca 2016 roku Akademia Muzyczna w Łodzi zaprasza do Sali koncertowej (ul. Żubardzka 2a) na koncert młodych artystów – studentów z Orkiestry Smyczkowej PRIMUZ działającej w tej uczelni. Tym razem członkowie orkiestry wystąpią w kameralnej odsłonie w duecie, triu i kwintecie. Koncert jest ostatnim wydarzeniem polsko-norweskiego projektu współpracy kulturalnej łódzkiej Akademii Muzycznej z Orkiestrą Kameralną z Telemarku – jednym z najbardziej uznanych zespołów kameralnych w Norwegii, prowadzonym przez skrzypka i dyrygenta Larsa-Erika ter Junga.

Finałowy koncert młodych kameralistów rozpocznie się o godz. 18.00, wstęp jest bezpłatny. Publiczność usłyszy Sonatę d-moll op. 108 nr 3 na skrzypce i fortepian oraz Kwintet fortepianowy f-moll op. 34 Johannesa Brahmsa, a także Trio fortepianowe g-moll op. 15 Bedricha Smetany. Wystąpią: Sławomira Wilga – skrzypce, Maria Sosnowska – skrzypce, Magdalena Agatowicz – altówka, Anna Cierpisz – wiolonczela, Karolina Szczechowicz – wiolonczela oraz pianiści: Maria Orzeł, Izabela Wilga i Krzysztof Cegliński.

W ramach projektu, który został zainaugurowany w listopadzie 2014 roku, przeprowadzono łącznie 16 kursów mistrzowskich, z czego 8 prowadzonych było przez pedagogów łódzkiej Akademii w Oslo, zagrano 13 koncertów z udziałem artystów Orkiestry Smyczkowej PRIMUZ oraz Telemark Chamber Orchestra, z czego 5 odbyło się w Norwegii. Podczas koncertów wykonywano zarówno muzykę norweską, jak i polską. Zaprezentowano m.in. utwory Fryderyka Chopina, Grażyny Bacewicz, Krzysztofa Pendereckiego, Andrzeja Panufnika, Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Lemańskiego i Bogdana Dowlasza oraz skandynawską muzykę Edvarda Griega, Jeana Sibeliusa, Aulisa Sallinena, Carla Nielsena. W projekt zaangażowanych zostało 60 artystów, z czego ponad 1/3 stanowili Norwedzy. Z otwartych wydarzeń kulturalnych skorzystało łącznie ponad 2100 osób.

Wspólne działania muzyków z Łodzi i Norwegii zostaną udokumentowane na płycie CD wydanej przez łódzką Akademię, na której znajdą się: Koncert na skrzypce i orkiestrę Andrzeja Panufnika, Koncert na akordeon i orkiestrę Bogdana Dowlasza, dwa utwory Wojciecha Lemańskiego (Fab Four IFab Four II) oraz Śmierć Azy Edwarda Griega.


13 marca 2016 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej im. Stefana Strahla w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze odbędzie się koncert Włodek Pawlik Trio, podczas którego zdobywca Grammy zaprezentuje utwory z swojego najnowszego albumu zatytułowanego America.

Włodek Pawlik otwarcie przyznaje, że album jest efektem jego muzycznych fascynacji, które miały miejsce na przestrzeni ostatnich 30 lat. Na tej płycie nie ogranicza się więc do typowych jazzowych kompozycji. Poza utworami napisanymi w różnym czasie – lecz do tej pory nigdy nie nagranymi – przełożył na język swojego tria ulubione motywy z filmów, do których wcześniej stworzył ścieżki dźwiękowe, m.in. Wrony Doroty Kędzierzawskiej czy Rewersu Borysa Lankosza. Oddał też hołd, wielkim polskim pianistom/kompozytorom/patriotom – Chopinowi oraz Paderewskiemu – grając jazzowe transkrypcje ich muzyki.

Tytuł płyty ma swoje podłoże w osobistych i muzycznych doświadczeniach Włodka. To właśnie Ameryka dała nam Jazz, Blues, dzikie brzmienie muzyki Hendrixa i surowy głos Franka Sinatry. Artysta fascynuje się nią od lat – jest źródłem jego niekończącej się inspiracji , ożywczej energii i radości. Odcisnęła na jego dotychczasowym życiu znaczące piętno. Na koncercie „obowiązkowo” zabrzmią również utwory z płyty nagrodzonej Grammy Award, Night in Calisia, w specjalnej aranżacji na trio jazzowe.


Nigdy wcześniej niewystawiana na polskiej scenie Ariodante, opera wielkiego twórcy baroku Georga Friedricha Haendla, będzie miała swoją premierę 13 marca 2016 roku w Warszawskiej Operze Kameralnej.

Opery Haendla od lat cieszą się ogromną popularnością na europejskich scenach. Interpretacji Ariodante podjął się Krzysztof Cicheński, reżyser i autor spektakli eksperymentalnych. „Zrezygnowaliśmy z przedstawiania realiów epoki. Barok inspiruje nas jako pewna forma wrażliwości, którą odnaleźć możemy w późniejszych czasach, także współcześnie” – mówi Cicheński.

Fabuła spektaklu skupiona jest wokół opowieści o zakochanym Ariodante, który ma poślubić swoją wybrankę Ginewrę. Jej ojciec, król Szkocji, z radością wita młodzieńca na swym dworze i oprócz ręki księżniczki obiecuje mu także własny tron. Jednak na drodze do szczęścia staje kochankom żądny władzy Polinesso, któremu pomaga zauroczona nim Dalinda. Jego intrygi skutecznie niszczą relacje rodzinne i oddalają szczęśliwy finał opery.

W warszawskiej inscenizacji minimalistyczną scenografię autorstwa Julii Kosek dopełnią wizualizacje multimedialne przygotowane przez Leszka Garstkę. Projektując scenografię, artyści połączyli różne współczesne konwencje i style, zrezygnowali z odtwarzania barokowej czy średniowiecznej scenerii.

Całość przygotował i poprowadzi wybitny interpretator muzyki dawnej – Władysław Kłosiewicz. W rolach głównych wystąpią znakomici soliści, m.in. Olga Pasiecznik, Anna Radziejewska, Kacper Szelążek, Jan Jakub Monowid; towarzyszyć im będzie Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej Musicae Antiquae Collegium Varsoviense.

Kolejne spektakle odbędą się 15 i 17 marca 2016 roku.

Więcej informacji – na stroniewww.operakameralna.pl  


W niedzielę 13 marca o godz. 18.00 w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie odbędzie się specjalny koncert zatytułowany Stefan Kisielewski in memoriam. Wydarzenie to jest formą uczczenia pamięci tego znakomitego kompozytora, publicysty i krytyka muzycznego, w związku z obchodzoną w tym roku 105. rocznicą jego urodzin i 25. rocznicą śmierci.

Podczas wieczoru Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Sławka Adama Wróblewskiego wykona szereg utworów Kisielewskiego z różnych okresów jego twórczości: Koncert na orkiestrę kameralną, Perpetuum mobile, Polkę baletową na orkiestrę symfoniczną, suitę baletową Wesołe miasteczko oraz Koncert fortepianowy, który został prawykonywany na „Warszawskiej Jesieni" tuż przed śmiercią kompozytora.

W charakterze solisty wystąpi znakomity polski pianista – Maciej Grzybowski, czterokrotnie nominowany do nagrody Paszporty Polityki, dwukrotnie do nagrody Fryderyk. Recenzent Los Angeles Times, Walter Arlen, nie krył w swoim tekście absolutnego oszołomienia artystą: „jest największym pianistą, jakiego w życiu słyszałem. (…) Jest fenomenem, cudem, ideałem, geniuszem wyjątkowym." Koncert w Filharmonii Krakowskiej wzbogacą także teksty autorstwa Stefana Kisielewskiego i Czesława Miłosza, czytane przez aktora Narodowego Starego Teatru – Radosława Krzyżowskiego.


Między 13 a 19 marca 2016 roku słynną operę Nabucco Giuseppe Verdiego będzie można zobaczyć aż w sześciu miastach w Polsce. W rolę tytułową wcieli się znany polskiej publiczności z koncertów Verdi Gala Giulio Boschetti, w roli Abigail wystąpi Silvia Rampazzo. Towarzyszyć im będzie chór Opery Polskiej oraz Roncole Verdi Orchestra pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiego.

Mimo, iż w Polsce Nabucco w produkcji Agencji Artystycznej Pro Musica wystawiane będzie po raz czwarty, to od momentu premiery – 31 października 1994 roku w Stuttgarcie – prezentowano ją już z wielkim powodzeniem na ponad 170 prestiżowych scenach, m. in.: Tonhalle w Zurychu, International Congress Center w Berlinie, Theatre d'Esche w Luksemburgu, Theatre de Beaulieu w Lozannie, Alte Oper we Frankfurcie. Scenografia przygotowana na potrzeby widowiska jest inspirowana starożytną Bramą Isztar, której charakterystyczną cechą jest ogromna feeria barw zastosowana w jej dekoracji. Uzupełnienie stanowić będą nasycone kolorami stylizowane kostiumy.

Spektakle odbędą się: w Suwałkach (13 marca), Toruniu (14 marca), Częstochowie (15 marca), Krakowie (16 marca), Rzeszowie (17 marca) oraz Zabrzu (19 marca).

ZOBACZ: Wydarzenie FB

Więcej


45. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna” odbędzie się w dniach 14–21 marca 2016 roku. Będzie to jubileuszowa edycja jednego z najstarszych i najważniejszych festiwali nowej muzyki w Polsce, a także w Europie. Festiwal jest w swym założeniu imprezą popularyzującą nową muzykę wśród szerokiego grona słuchaczy, ale także spełniającą wysokie oczekiwania koneserów muzyki współczesnej. Oba te aspekty wzajemnie się uzupełniają, tworząc niepowtarzalny charakter wydarzenia.

W roku 2016 „Poznańska Wiosna Muzyczna” będzie kontynuowała uzupełniające się wzajemnie trzy idee przewodnie. Pierwsza to pielęgnowanie oraz przypominanie (szczególnie młodym słuchaczom) kanonu muzyki drugiej połowy XX wieku, głównie polskiej, ale także zagranicznej. W programie znajdą się więc dzieła Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego czy Iannisa Xenakisa. Drugi nurt to prawykonania i wykonania utworów polskich kompozytorów średniego i młodego pokolenia, ze szczególnym uwzględnieniem twórców poznańskich. W 2016 roku zaplanowanych zostało 11 prawykonań nowych utworów. I wreszcie trzeci kierunek „Poznańskiej Wiosny” to prezentacja szczególnie interesujących kompozytorów i najnowszych utworów muzyki zagranicznej. Festiwal spełnia potrzeby słuchaczy, którzy pragną mieć kontakt z nową muzyką ze świata, często prezentując pierwsze wykonania w Polsce.

Bez wątpienia szczególnym wydarzeniem 45. Jubileuszowej „Poznańskiej Wiosny” będzie Koncert inauguracyjny. Będzie to koncert muzyki perkusyjnej, połączony z Jubileuszem 50-lecia pracy artystycznej perkusisty prof. Mariana Rapczewskiego. Wydarzenie odbędzie się w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, a jego kulminacją będzie światowe prawykonanie utworu dla 104 perkusistów, napisanego specjalnie na tę okoliczność przez Martę Ptaszyńską. 18 marca zabrzmi zaś prawykonanie Symfonii wiary i nadziei na chór i orkiestrę Krzysztofa Meyera w wykonaniu Chóru Filharmonii Krakowskiej i Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod batutą Jakuba Chrenowicza. Nowe kompozycje na Festiwal napisali także: Zbigniew Kozub, Yao Chen, Nan Liang, Thorsten Encke, Ewa Fabiańska-Jelińska, Leo Bachmann, Rafał Zapała, Peter Bannister, Jerzy Fryderyk Wojciechowski, Monika Kędziora, Grzegorz Duchnowski, Chang Seok Choi oraz Dariusz Kaliszuk.

Podczas jubileuszowego Festiwalu wystąpią artyści z Austrii (ensemble LUX), Wielkiej Brytanii (Anton Lukoszevieze wiolonczela), Irlandii (Quiet Music Ensemble), Chin (Peijun Xu), Szwajcarii (KONTRA-Trio) i oczywiście z Polski (Orkiestra Filharmonii Poznańskiej i Chór Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza, Duo Fortepianowe La Valse ’89, LutosAir Quintet, Hashtag Ensemble, Royal String Quartet, Sepia Ensemble, TrombQuartet, Rafał Łuc akordeon). Festiwal pozostaje otwarty na światowe zjawiska, a wykonawcy, którzy grają polskie kompozycje, włączają je do swojego stałego repertuaru. To właśnie tutaj często rozpoczyna się międzynarodowa współpraca instrumentalistów i kompozytorów. Koncertom towarzyszyć będą spotkania z twórcami, działaczami kultury, organizatorami życia muzycznego oraz krytykami i dziennikarzami muzycznymi zebrane w cykl „Atelier”. W ramach „Poznańskiej Wiosny” odbędzie się również cykl imprez dla dzieci i młodzieży „Wiosna Młodych”.

Warto przypomnieć, iż pierwsza edycja „Poznańskiej Wiosny” odbyła się w 1961 z inicjatywy Tadeusza Szeligowskiego i Floriana Dąbrowskiego. Festiwal został zorganizowany w ramach II Wielkopolskiego Festiwalu Kulturalnego i prezentował przede wszystkim twórczość kompozytorów poznańskich. Organizatorem tegorocznej edycji festiwalu są Związek Kompozytorów Polskich Oddział w Poznaniu oraz agencja artystyczna More Than One Production. Od roku 2012 funkcję dyrektora artystycznego sprawuje Artur Kroschel.

ZOBACZ: Program Festiwalu

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej informacji – na stronie: www.wiosnamuzyczna.pl


Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego zaprasza na XIX Wieczory z muzyką Karola Szymanowskiego i Bohuslava Martinů – w 125. rocznicę urodzin kompozytora, które odbędą się między 14 a 16 marca 2016 roku w Akademii Muzycznej w Katowicach.

Wśród wykonawców znajdą się soliści oraz zespoły z Polski, m.in. Łukasz Długosz (flet), Małgorzata Wasiucionek (skrzypce), Tomasz Kamieniak (fortepian), Katarzyna Pala (klarnet), Lasoń Ensemble, oraz z Czech: Ivo Kahanek (fortepian) i Sedlaček String Quartet – laureat I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego (Katowice 2014) oraz I nagrody w Konkursie im. Bohuslava Martinů (Praga 2014). Podczas trzech wieczorów zabrzmią solowe oraz kameralne kompozycje bohaterów wydarzenia.

Bezpłatne wejściówki dostępne w Informacji AM w Katowicach.

Więcej


68. Sesja „Musica Moderna” organizowana przez Akademię Muzyczną w Łodzi odbędzie się w kilku odsłonach w ciągu dwóch miesięcy, między 14 marca a 20 maja 2016 roku. W tej edycji słuchaczy czeka kilka koncertów i interesujących wykładów z zakresu technik kompozytorskich i wykonawczych stosowanych w muzyce współczesnej. Na wszystkie imprezy wstęp wolny, za wyjątkiem koncertu, który odbędzie się 5 kwietnia w Filharmonii Łódzkiej.

Sesję rozpocznie koncert muzyki amerykańskiej twórców związanych z kręgiem Columbia University (Nowy Jork). Z gościnnymi wykładami przyjadą kompozytorzy chińscy: Tan Jin Gang i Fan Hongshuo z Sichuan Conservatory of Music (Czengdu), a także kontrabasista Łukasz Owczynnikow z Warszawy. Utwory między innymi łódzkich kompozytorów –Marty Śniady, Tomasza Szczepanika i Artura Zagajewskiego – zostaną wykonane podczas koncertu w Filharmonii Łódzkiej. Usłyszymy je w interpretacji Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble z dyrygentem Maciejem Koczurem

Młodzi wykonawcy przedstawią kompozycje młodych kompozytorów, w tym tegorocznych absolwentów studiów licencjackich i magisterskich (trzy monograficzne koncerty dyplomowe). Po raz pierwszy usłyszymy utwory studentów nowej specjalności – kompozycji muzyki filmowej. Chór kameralny „Vivid Singers” prowadzony przez Dawida Bera wystąpi w Kościele Ojców Bernardynów w Łęczycy i wykona m.in. utwory Krzysztofa Grzeszczaka, Artura Zagajewskiego, Tomasza Szczepanika i Sławomira Kaczorowskiego.

Szczegółowy program sesji – na stronie: www.amuz.lodz.pl  


16 marca 2016 roku cykl „Z kamerą wśród oper”, organizowany przez Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) z siedzibą na warszawskim Służewie, zakończy pokaz rejestracji pierwszej polskiej inscenizacji Orlanda Georga Friedricha Händla.

Spektakl został zrealizowany przez Natalię Kozłowską w ubiegłym roku podczas I Festiwalu Oper Barokowych „Dramma per musica”. W tytułowej roli wystąpił Jan Jakub Monowid (kontratenor). Główny wątek fabularny opery zaczerpnięty został z jednego z najważniejszych dla kultury europejskiej eposów – Orlanda Szalonego Ludovica Ariosta. Stylistycznie dzieło plasuje się pomiędzy komedią, tragedią i opowieścią fantastyczną.

Po projekcji odbędzie się rozmowa z Lilianną Stawarz, klawesynistką i dyrygentką. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Więcej informacji o cyklu – na stronie: www.nina.gov.pl/projekty/z-kamera-wsrod-oper


Podczas koncertu oratoryjnego na 200-lecie Uniwersytetu Warszawskiego, który odbędzie się 16 marca 2016 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, premierowo zabrzmi Missa solemnis Marty Ptaszyńskiej.

Wystąpi Chór Mieszany i Orkiestra Symfoniczna UMFC pod dyrekcją Ryszarda Zimaka oraz soliści: Marta Boberska – sopran, Anna Radziejewska – alt, Jarosław Bręk – bas-baryton. Koncert rozpocznie wykonanie Stabat Mater op. 53 na sopran, alt, baryton, chór mieszany i orkiestrę Karola Szymanowskiego. Obchody 200-lecia warszawskiej uczelni uświetni światowe prawykonanie Missa solemnis ad honorem Sancti Joannis Pauli Secundi na 3 głosy solowe, 2 chóry mieszane i orkiestrę symfoniczną. Bodźcem do powstania utworu były wydane w 2014 roku medytacje Jana Pawła II.

Od dawna myślałam o tym, żeby napisać taką mszę, ale długo brakowało mi inspiracji. To jest bardzo trudna forma: trzeba mieć odpowiednie możliwości, natchnienie i właśnie inspirację. W tym wypadku były nią teksty Jana Pawła II – wspaniałe teksty. Początkowo pomyślałam, żeby napisać do nich Medytacje, potem te Medytacje dobrze wpasowały się do mszy. Mszę napisałam na dwa chóry i powiększoną orkiestrę kameralną, a pomiędzy jej części stałe wplotłam Medytacje, z dyspozycją dla solistów – mówi kompozytorka Marta Ptaszyńska w wywiadzie udzielonym red. Danielowi Cichemu (PWM).

ZOBACZ: Program – broszura


W czwartek 17 marca o godz. 19:00 w Kościele Konkatedralnym na Kamionku odbędzie się koncert pasyjny z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Wystąpią Małgorzata Grzegorzewicz-Rodek (sopran) i Wanda Franek (alt) z towarzyszeniem Sinfonii Varsovii pod batutą Wojciecha Rodka. W programie koncertu znajdą się dzieła sprzyjające kontemplacji i modlitwie. Wstęp na koncert jest wolny.

W pierwszej części koncertu artyści wykonają Jasności promieniste – małe misterium na sopran i orkiestrę smyczkową skomponowane przez Mikołaja Góreckiego, syna słynnego kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego. Dzieło powstało w 2012 roku na zamówienie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. W tym czteroczęściowym utworze pojawiają się fragmenty poezji Czesława Miłosza: wierszy A jeżeli, Ogrodnik, a w części kulminacyjnej – tytułowe Jasności promieniste. Partię solową zaśpiewa sopranistka Małgorzata Grzegorzewicz-Rodek.

Jednym z częściej wykonywanych utworów muzycznych w okresie Wielkiego Postu jest Stabat Mater Pergolesiego, które zabrzmi w drugiej części koncertu. Stabat Mater przedstawia mękę i śmierć Chrystusa z perspektywy stojącej pod krzyżem Matki Boskiej. Średniowieczna sekwencja wprowadzona przez Kościół Katolicki: Stabat Mater dolorosa, była wielokrotnie opracowywana muzycznie. Najsłynniejszym jest właśnie to, które w 1736 roku skomponował Giovanni Batista Pergolesi, włoski kompozytor, skrzypek i organista epoki baroku. Pergolesi pisał Stabat Mater, swój ostatni w pełni ukończony utwór, przebywając w zakonie franciszkanów w Pozzuoli. Kilka miesięcy później, po nawrocie gruźlicy kompozytor zmarł przedwcześnie, mając jedynie 26 lat.

Utwór przeznaczony jest na sopran, alt, orkiestrę smyczkową i basso continuo. Podczas koncertu w Kościele na Kamionku partie solowe zaśpiewają Małgorzata Grzegorzewicz-Rodek i Wanda Franek, a towarzyszyć im będzie Sinfonia Varsovia pod batutą Wojciecha Rodka.

Patroni Medialni: TVP3 Warszawa, Radio Warszawa, Polskie Centrum Informacji Muzycznej

Szczegółowy program – na stronie: www.sinfoniavarsovia.org/pl/2016-03-17-koncert-pasyjny-na-kamionku.html


Podczas koncertu symfonicznego 18 marca 2016 roku o godz. 18.00 na scenie Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie po raz pierwszy wystąpi Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka. Zabrzmi między innymi Symfonia nr 4 Mieczysława Weinberga (na zdjęciu).

Muzyka Weinberga to jedno z najbardziej ekscytujących odkryć muzycznych ostatnich lat. Pełne emocji, przesycone liryzmem i melancholią utwory odwołują się do tragicznych losów kompozytora: śmierci jego rodziny oraz żydowskich współbraci podczas wojny. Oprócz Symfonii nr 4 a-moll op. 16, podczas koncertu zabrzmi orkiestrowa wersja pierwszego z trzech kwartetów fortepianowych Johannesa Brahmsa. Utwór ten zdobył sobie szybko ogromną popularność, a zafascynowany jego strukturą i pomysłowością brzmieniową Arnold Schönberg dokonał w 1937 roku jego transkrypcji na wielki zespół symfoniczny.


Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła oraz Dyrektor Filharmonii Opolskiej Przemysław Neumann zapraszają na koncert symfoniczny finalizujący kolejny etap warsztatów artystyczno-ekologicznych. Wydarzenie odbędzie się 18 marca 2016 roku o godz. 19.00 sali koncertowej Filharmonii Opolskiej.

Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Opolskiej poprowadzi Marek Pijarowski. Jako solistka wystąpi skrzypaczka Marta Magdalena Lelek. W programie: Bedřich Smetana – Z czeskich łąk i gajów, Karol Szymanowski I Koncert skrzypcowy, Johannes Brahms – III Symfonia F-dur op. 90.

Bezpłatne zaproszenia do odbioru w dniu koncertu w kasie biletowej Filharmonii od godz. 18.30.


Klasycy nie tylko wiedeńscy to tytuł koncertu symfonicznego, który odbędzie się 18 marca 2016 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Na Ołowiance w Gdańsku.

Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Jerzego Swobody oraz Dominik Połoński (na zdjęciu), który wykona napisany specjalnie z myślą o nim Koncert wiolonczelowy Sławomira Kaczorowskiego. W programie znajdzie się ponadto XXXVI Symfonia KV 425 „Linzka”  Wolfganga Amadeusza Mozarta, Valse Triste op. 44 nr 1 Jeana Sibeliusa oraz VIII Symfonia h-moll „Niedokończona” Franza Schuberta.


Koncerty symfoniczne z okazji jubileuszu 80. urodzin Jerzego Maksymiuka odbędą się 18 i 19 marca 2016 roku w sali koncertowej Filharmonii Krakowskiej. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi sam Jubilat, jako solistka wystąpi Ewa Pobłocka.

Przypadające 9 kwietnia urodziny Jerzego Maksymiuka świętowane są uroczyście przez większość wielkich instytucji muzycznych w kraju. Filharmonia Krakowska zaprosiła z tej okazji Mistrza do poprowadzenia dwóch koncertów symfonicznych w dniach 18 marca (piątek) o godz. 19.30 i 19 marca (sobota) o godz. 18.00. W programie zabrzmią trzy wybrane przez Jubilata utwory. Pierwszym z nich będzie jego własna kompozycja Vers per archi. Inspiracją do powstania utworu była historia życia Hanny Czaki – polskiej harcerki i łączniczki Armii Krajowej, która schwytana przez niemiecką policję, mimo tortur nie wydała towarzyszy broni i została stracona. Dla kompozytora postać ta stała się uosobieniem nie tylko heroicznego bohaterstwa, ale także wyjątkowej wrażliwości.

Gościem obu wieczorów będzie znakomita polska pianistka, laureatka międzynarodowych konkursów pianistycznych w Vercelli (1977), Bordeaux (1979) i Warszawie (1980), ceniony pedagog i juror pianistycznych konkursów – Ewa Pobłocka. W jej wykonaniu publiczność usłyszy Koncert fortepianowy A-dur KV 488 Wolfganga Amadeusza Mozarta, dzieło powstające równolegle z Weselem Figara, równie jak opera pogodne, barwne i efektowne. Po przerwie zabrzmi Symfonia C-dur Franza Schuberta, odkryta wśród rękopisów już po śmierci kompozytora przez Roberta Schumanna. Dzieło wzniosłe (stąd przydomek „Wielka”) doczekało się swojego prawykonania dopiero za sprawą kolejnego znakomitego kompozytora – Felixa Mendelssohna, który poprowadził je w Lipskim Gewandhausie w 1839 roku, czyli jedenaście lat po śmierci jego autora.