Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2014 2015 2016 2017 2018
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

W dniach 1-5 lipca 2016 roku Sinfonietta Festival – wyjątkowy letni maraton muzyczny Sinfonietty Cracovii – po raz drugi zagości w Krakowie. Gwiazdy międzynarodowego formatu, pionierskie pomysły i repertuar z najwyższej półki – tak można w skrócie opisać wielkie święto muzyki, jakim będzie tegoroczna edycja festiwalu Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

Koncert inauguracyjny odbędzie się 1 lipca w sali koncertowej Filharmonii Krakowskiej. Pod palcami Dmitry'ego Sitkovetsky'ego – legendy światowej wiolinistyki, tu w podwójnej roli dyrygenta i solisty – zabrzmi słynny Stradivarius, a słuchacze będą mieli szansę podziwiać jego wirtuozerskie wykonanie Souvenir d'un lieu cher oraz Souvenir de Florence Piotra Czajkowskiego. 2 lipca muzyk wystąpi w Sukiennicach z kameralistami Sinfonietty Cracovii, wykonując ponadczasowe arcydzieło Felixa Mendelssohna: Oktet Es-dur.

Na trzeci dzień tegorocznej edycji przypadnie zaś wydarzenie szczególne: nowatorski „clubbing kameraly” Muzyka narodów. Ten prawdziwy kalejdoskop muzycznych wrażeń zaserwują słuchaczom w urzekających wnętrzach i ogrodach Dworku Białoprądnickiego kameraliści Sinfonietty we współpracy z szeregiem zaprzyjaźnionych wykonawców (Kwartet Dafô, Kwartet puzonowy NOSPR, Malawski Trio i inni). Clubbing kameralny to propozycja dla żądnych wrażeń melomanów, łącząca tradycyjną formułę koncertu z duchem clubbingu: cztery sceny i cztery trwające jednocześnie koncerty, a na koniec wielki finał, czyli puzoniści NOSPR open-air'owo.

Dzień później, 4 lipca, kameraliści Sinfonietty Cracovii wystąpią w sali koncertowej Muzeum Manggha z Wojciechem Pszoniakiem. Wybitny aktor zaprezentuje publiczności swoją mistrzowską interpretację Historii żołnierza Strawińskiego, wcielając się w aż trzy role: narratora, Żołnierza oraz... Diabła. Występ przybierze formę niecodziennego, muzyczno-teatralnego widowiska, które bez wątpienia stanowić będzie nie lada gratkę dla koneserów intermedialnych realizacji artystycznych.

5 lipca, w ramach wielkiego finału Festiwalu, na deskach Filharmonii Krakowskiej zmierzą się w jego trakcie dwie orkiestry miejskie: Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovia. Zespoły zaprezentują się w niecodziennym dla siebie repertuarze, wykonując niebywale zróżnicowany program „od Bacha do Glassa” – a każdy z nich wystąpi pod batutą szefa konkurencyjnej Instytucji. W trakcie koncertu finałowego wykonana zostanie ponadto po raz pierwszy zwycięska kompozycja tegorocznej edycji konkursu kompozytorskiego Sinfonietta per Sinfonietta. Gościem specjalnym orkiestry Jurka Dybała będzie tego wieczoru Iwona Sobotka. Światowej sławy polska sopranistka zmierzy się z jednym z najbardziej wymagających wokalnie utworów wszech czasów: kantatą Jauchzet Gott in allen Landen Jana Sebastiana Bacha.

Więcej informacji – na stronie: www.sinfonietta.pl oraz profilu FB


Towarzystwo Muzyczne im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego ma zaszczyt zaprosić na recital fortepianowy Krzysztofa Książka.

Uczestnik ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego wystąpi w piątek 1 lipca 2016 o godz. 19.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (ul. M. Konopnickiej 26). W programie koncertu znajdą się dzieła Domenica Scarlattiego, Fryderyka Chopina i Roberta Schumanna. Recital poprowadzi Piotr Oczkowski. Wstęp wolny!


39. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej oraz 32. Maricakie Wieczory Organowe w Gdańsku rozpoczną się koncertem inauguracyjnym 1 lipca i potrwają do 9 września 2016 roku. Koncerty będą odbywać się w każdy piątek o godz. 20.15 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Jak co roku 15 sierpnia o godzinie 20.30 odbędzie się także koncert specjalny z okazji Święta Odpustowego Wniebowzięcia NMP.

Bazylika Mariacka to największy w Europie Kościół zbudowany z cegły. Jej akustyka i wnętrze czyni ją wyjątkową, dzięki czemu stała się główną wizytówką Gdańska oraz ważnym ośrodkiem duchowym, kulturalnym i historycznym. W latach 1978–2015 podczas Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej zaprezentowało się ponad 270 wykonawców i zespołów z Polski i zagranicy. Obecnie znajdujące się Bazylice Mariackiej organy są dziełem firmy braci Hillebrand z Hanoweru, a ich prospekt wraz z grającymi piszczałkami pochodzi z organów Mertena Friesena z 1627 roku z kościoła św. Jana. Ceremonii poświęcenia organów dokonał biskup gdański Tadeusz Gocłowski 18 sierpnia 1985 roku. W ten sposób Bazylika Mariacka powróciła do chlubnej wielowiekowej tradycji przerwanej na 40 lat w 1945 roku.

Podczas inauguracji Festiwalu wystąpi Chór Kameralny „441Hz” pod dyrekcją Anny Wilczewskiej oraz organista Andrzejem Szadejko. Zabrzmią następujące kompozycje: J.S. Bach – Fantasia &Fuga in c BWV 537, J. Rheinberger – Abendlied, W. KilarApotheosis, C. Debussy – Dieuqu’il la fait bon regarder, P. ŁukaszewskiNunc dimittis, G. Böhm – Partita sopra Ach wie nichtig, ach wie flüchtig, S. D. Sandstrom – To see a world, H. M. GóreckiSzeroka Woda, W. Raczkowski – Oj, uśnij, P. Mealor – Shewalks in beauty, W. F. Markull – Sonate F-dur op.56.

Organizatorzy Festiwalu: Gdańskie Centrum Organowe, Bazylika Mariacka w Gdańsku, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Sponsor: Grupa Energa.

ZOBACZ: Terminarz Koncertów

Więcej informacji – na stronie: www.bazylikamariacka.gdansk.pl oraz profilu FB

 


2 lipca 2016 roku o godz. 21.30 na dziedzińcu pałacu w Wilanowie odbędzie się niezwykły koncert, podczas którego po raz pierwszy na wspólnej scenie spotkają się Janusz Olejniczak i Leszek Możdżer. W lipcowy wieczór królewski dziedziniec zamieni się w przestrzeń wypełnioną wyrafinowanym, finezyjnym i fascynującym dźwiękiem.

Artyści zaprezentują to, z czego słyną nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Janusz Olejniczak to jeden z najwybitniejszych interpretatorów muzyki Chopina, który swoim kunsztem potrafi oddać jej ulotność i nieuchwytność. Leszek Możdżer również wchodzi w dialog z wielkim kompozytorem, w oryginalny sposób łącząc klasykę z jazzem. Niebywałą gratką dla słuchaczy będzie finałowy utwór wykonany przez pianistów na dwa fortepiany.

Koncert Olejniczak/Możdżer Wilanów 2016 jest zapowiedzią cyklu festiwali letnich, które odbędą się w przyszłym roku.

Więcej informacji – na stronie: www.wilanow-palac.pl/olejniczak_mozdzer_wilanow_open_er_koncert_2_lipca.html


W 2016 roku już po raz czwarty Festiwal Strefa Ciszy zagości w Łazienkach Królewskich. Przez pięć lipcowych weekendów muzyka rozbrzmiewać będzie w malowniczych zakątkach Królewskich Ogrodów.

Każdy z weekendów poświęcony będzie muzyce jednego z państw europejskich. Będą to kolejno – Polska (2 i 3 lipca), Niemcy (9 i 10 lipca), Francja (16 i 17 lipca), Hiszpania (23 i 24 lipca), zaś na zakończenie tegorocznej edycji organizatorzy planują weekend międzynarodowy (30 i 31 lipca). Główną osią Festiwalu będą kameralne koncerty plenerowe odbywające się przez cały dzień na kilku scenach jednocześnie.

Jak co roku, w programie Festiwalu szczególne miejsce zajmą rodzinne koncerty plenerowe (rano i po południu), a także happeningi, do udziału w których zachęcani będą wszyscy spacerowicze i festiwalowa publiczność.

Najważniejszym wydarzeniem każdego z weekendów będą sobotnie koncerty przy Świątyni Sybilli o godz. 19:00. Wystąpią na nich kolejno: Janusz Prusinowski Kompania, Sonic Art Saxophone Quartet (specjalni goście Festiwalu – zespół pochodzący z Niemiec), Avenue, Corazon Flamenco oraz New Warsaw Trio.

ZOBACZ: Program Festiwalu

Więcej informacji – na stronie: www.strefaciszyfestival.pl


Tegoroczny 25. Festiwal Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa jest jubileuszową edycją tego wydarzenia kulturalnego, które potrwa od 2 lipca do 15 sierpnia 2016 roku. Festiwal będzie obejmował także cykl towarzyszący Muzyka Organowa w Jarosławskim Opactwie.

Z tej okazji odbędzie się osiem koncertów w Rzeszowie oraz cztery w Jarosławskim Opactwie. Dominantę programów koncertów będzie stanowiła muzyka organowa, która stanie się także wspólnym mianownikiem dla kameralistyki instrumentalnej, sztuki wokalnej i słowa poetyckiego. W rzeszowskich kościołach – katedrze, bazylice Bernardynów, Św. Krzyża, Wniebowzięcia NMP w Zalesiu oraz w Jarosławskim Opactwie – wystąpią artyści z Niemiec, Austrii, Włoch, Korei Południowej, jak również tak znani polscy wykonawcy, jak Roman Perucki, Andrzej Chorosiński i dyrektor artystyczny festiwalu Marek Stefański.

Więcej


Na Trakcie Królewskim już po raz siódmy zabrzmi muzyka Fryderyka Chopina. W sobotę 2 lipca 2016 roku rusza kolejna edycja imprezy „Chopin na Krakowskim Przedmieściu”. Na plenerowe koncerty, poświęcone muzyce inspirowanej twórczością kompozytora, Warszawa zaprasza w lipcowe i sierpniowe soboty.

Miasto stołeczne Warszawa po raz kolejny inauguruje letni projekt, który umili mieszkańcom i turystom spacery po Krakowskim Przedmieściu. Koncepcja plenerowych koncertów muzyki Fryderyka Chopina powstała siedem lat temu i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Muzyka Chopina zabrzmi w lipcowe i sierpniowe soboty na dwóch scenach ustawionych na Krakowskim Przedmieściu. Wyjątkiem będzie 9 lipca, kiedy ze względu na organizowany w Warszawie Szczyt NATO, koncerty zostały odwołane. W pozostałe soboty wakacji koncerty chopinowskie będą odbywać się przy Kolumnie Zygmunta oraz na skwerze Hoovera w godzinach 16.00-19.00.

Cel, jaki przyświecał organizatorom przy wyborze artystów występujących podczas tegorocznego cyklu „Chopin na Krakowskim Przedmieściu”, to promowanie twórczości jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów zarówno w aranżacji klasycznej, jak i w nowoczesnej, niekonwencjonalnej formie. Koncerty są poszukiwaniem niestandardowych, artystycznych form wyrazu dla twórczości Fryderyka Chopina, a jednocześnie próbą zainteresowania współczesnego odbiorcy polską kulturą poprzez pokazanie jej w tradycyjnym i nowym ujęciu.

W lipcowych i sierpniowych koncertach na Krakowskim Przedmieściu wezmą udział młodzi, utalentowani pianiści – Jakub Kitowski, Klaudia Kudełko, Paweł Pawlik, Julia Singalewicz-Sobczak (na zdjęciu) i Kamil Zacharczuk. Wstęp na wydarzenie jest wolny!

Więcej


9. Letni Festiwal Muzyczny „Wawel o zmierzchu” odbędzie się między 2 lipca a 27 sierpnia 2016 roku w Krakowie. Koncerty będą odbywać się w letnie soboty na wawelskim dziedzińcu arkadowym i dziedzińcu Stefana Batorego.

Tegoroczna edycja obejmie dwa koncerty symfoniczne, sześć kameralnych oraz czterogodzinny maraton fortepianowy. Wśród zaproszonych artystów znajdą się m.in.: dyrygenci Antoni Wit i Łukasz Borowicz, sopranistka Katarzyna Oleś-Blacha, flecista Łukasz Długosz, pianista Szymon Nehring, a także Orkiestra CORda Cracovia oraz artsemble.

W scenerii zapadającego nad zamkiem zmierzchu zabrzmi m.in. muzyka Mozarta, Beethovena, Chopina, Schumanna i Bartóka. Podczas koncertu inauguracyjnego, 2 lipca 2016 roku, prawykonany zostanie napisany specjalnie na tę okazję utwór młodej kompozytorki, studentki-doktorantki Akademii Muzycznej w Krakowie, Zofii Dowgiałło.

Więcej informacji – na stronie: www.castellogt.pl

Więcej


Stowarzyszenie „Wielkopolskie Centrum Chopinowskie – Antonin” w Ostrowie Wielkopolskim zaprasza na XXXIII Konfrontacje Chopinowskie 2016 – cykl koncertów w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie, które odbywać się będą w lipcowe niedziele (3, 10, 17, 24) o godz. 19.00.

Całość zainauguruje koncert muzyki współczesnej Słowo i dźwięk z udziałem: Lilianny Zalesińskiej – mezzosopran, Piotra Szymanowicza – fortepian oraz kompozytorek: Aleksandry Garbal, Alicji Gronau, Olgi Hans i Moniki Kędziory. W programie znajdą się następujące kompozycje: Alicja GronauZe Szwecji do Polski, sześć miniatur na fortepian solo (2016) – prawykonanie, Dwie pieśni do słów własnych na mezzosopran i fortepian (2013); Olga HansNie pójdę tą ścieżką do słów Leopolda Staffa (2016) – prawykonanie; Monika Kędzioramicro-nano- mos, siedem miniatur na fortepian solo (2015), E.D. na mezzosopran i fortepian, monodram do słów Emily Dickinson (2011); Aleksandra Garbal 3 pieśni na mezzosopran i fortepian do słów Michelangelo Buonarrotiego (2016) – prawykonanie.

Więcej informacji na temat kolejnych koncertów – na stronie: www.chopin-antonin.pl


Kontynuując wieloletnią tradycję Prezydent Miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski serdecznie zaprasza na bezpłatne letnie koncerty na scenie plenerowej Filharmonii Opolskiej. Na wyjątkowy charakter koncertów promenadowych składa się zarówno niewątpliwy urok muzyki brzmiącej na wolnym powietrzu, jak i program skonstruowany tak, aby każdy meloman odnalazł dźwięki bliskie swym zainteresowaniom muzycznym.

W niedzielę 3 lipca 2016 roku o godz. 17.00 koncerty zainauguruje Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej pod batutą Adama Domurata. Zabrzmią jedne z najpiękniejszych dzieła Wolfganga Amadeusa Mozarta – Eine kleine Nachtmusik KV 525, Koncert fletowy D-dur KV 314, w którym solową partię wykona Martyna Klupś-Radny oraz 40 Symfonia g-moll KV 550. Podczas lipcowych koncertów można będzie usłyszeć również muzykę filmową w wykonaniu kwartetu smyczkowego Angelus (10 lipca), odbyć Muzyczną podróż do Hiszpanii wraz z zespołem Quatuor Europa (16 lipca), wysłuchać dynamicznego tanga oraz melodyjnych walców w wykonaniu Kwartetu Piastowskiego (24 lipca), a także wejść z Kwartetem Con Amore Tanecznym krokiem od sarabandy do fokstrota (31 lipca) w sierpniowe koncerty.

Sierpień zainaugurują gwiazdy operetki i musicalu Anita Maszczyk oraz Michał Musioł z towarzyszeniem pianistki Grażyny Griner (7 siernia). 4YouQuartet zaprosi publiczność na We are the Champions – wędrówkę przez epoki z największymi mistrzami (14 sierpnia). Finał finałów koncertów promenadowych będzie należał do Filharmoników Opolskich oraz skrzypka Jakuba Haufy. W ich wykonaniu w niedzielę 21 sierpnia zabrzmi muzyka Mozarta, Mendelssohna, Pendereckiego oraz Elgara.

Szczegółowy program – na stronie: www.filharmonia.opole.pl


Ekumeniczny Chór Kameralny Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Warszawie zaprasza na koncert, który odbędzie się w niedzielę 3 lipca 2016 roku o godz. 18.00 w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie (Al. Solidarności 74).

Podczas koncertu zabrzmią utwory a cappella takich kompozytorów jak: Bruckner, Mendelssohn, Strawińśki, Stabile, Aichinger, Sweelinck, Nanini, Kurpiński,Nowowiejski oraz Sawa. Chór poprowadzi Paweł Hruszwicki. Wstęp wolny.


Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej „Organy Archikatedry”, zaliczanego do najpoważniejszych festiwali organowych w Europie, zapraszają na koncerty, których można będzie wysłuchać w ciągu trzech letnich miesięcy (lipiec, sierpień, wrzesień) w kolejne niedziele o godz. 16.00 w Archikatedrze św. Jana (ul. Świętojańska 8). Podczas pierwszego koncertu, 3 lipca 2016 roku, wystąpi Niemiec Heinz-Peter Kortmann.

Festiwal „Organy Archikatedry” powstał w 1994 roku z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły, który jest jego kierownikiem artystycznym. Każdego roku gości doskonałych organistów-wirtuozów z całego niemal świata, którzy zapewniają bardzo wysoki poziom artystyczny przedsięwzięcia. Występowali w warszawskiej świątyni organiści najważniejszych katedr europejskich, znakomici profesorowie uczelni europejskich, laureaci międzynarodowych konkursów organowych, wielkie indywidualności, wspaniali improwizatorzy, prezentując repertuar przez siebie zaproponowany. Polscy organiści, Przemysław Kapituła i Jerzy Erdman, eksponowali twórczość polskich kompozytorów: Mieczysława Surzyńskiego i Feliksa Nowowiejskiego.

Archikatedra warszawska jest jednym z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski. Jest również znakomitym miejscem prezentacji muzyki organowej. W 1987 roku jedna z najznakomitszych firm niemieckich – Eule, zbudowała na chórze kościoła mechaniczne organy. Ten wielki 60-głosowy instrument jest przykładem znakomitego kunsztu organmistrzowskiego. Wyjątkowo trafny projekt instrumentu, jakość wykonania, walory artystyczne i uniwersalność pozwalająca na prezentacje muzyki wszystkich epok, uzasadniają zaliczenie organów do najlepiej rozumianej „ekstraklasy koncertowej”.

Archikatedra św. Jana jest znaczącym centrum muzyki sakralnej o zasięgu międzynarodowym. Festiwal cieszy się bardzo wysoką frekwencją, w każdym koncercie uczestniczy średnio ok. 500 osób. Jest ważnym elementem warszawskiego życia kulturalnego i jedną z głównych letnich wizytówek stolicy. Wydarzenie organizuje Fundacja „Festiwal Muzyki Sakralnej” w Warszawie, a wspiera finansowo Miasto Stołeczne Warszawa.

Więcej informacji – na stronie: www.kapitula.org

Więcej


4. Międzynarodowy Festiwal Muzyki „Emanacje” to łącznie 40 koncertów, które odbędą się na terenie Małopolski między 3 lipca a 4 września 2016 roku. Sercem przedsięwzięcia i centrum festiwalowym będzie Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Muzyka będzie rozbrzmiewać w rozmaitych miejscach: od sal koncertowych, poprzez zamki, dwory i pałace, po unikalne, drewniane wnętrza niewielkich kościołów. Tegoroczny festiwal po raz pierwszy przekroczy granice Małopolski – goszcząc na Rynku w Krośnie w kooperacji z Young Arts Festival & Masterclass. Po raz pierwszy odwiedzi również miasteczko Biecz we wschodniej Małopolsce. W ciągu wakacji muzycy zagrają też w Dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej oraz Szczawnicy i Tuchowie. Stałymi punktami na koncertowej mapie będą Zamek Królewski w Niepołomicach, Zamek w Wiśniczu, Kasztel w Szymbarku, Zamek Suski, drewniany Kościółek w Lipnicy Murowanej.

W programie zaplanowano recitale solowe, koncerty kameralne i symfoniczne, a także jazzowe. Wśród wykonawców znajdą się m.in.: laureaci Grammy – Youth Orchestra of the Americas i gitarzysta David Russell, wiolonczelista Gautier Capucon, zespół berlińskich filharmoników Scharoun Ensemble, Ensemble OPUS z Korei Południowej ze skrzypaczką So-Ock Kim, a także pianiści Ratimir Martinovic i Won-Sook Hur. Zaprezentują się też najlepsi polscy kameraliści młodego pokolenia: Chopin Piano Quintet, Trio im. Wiłkomirskich, Duo Bojanowicz/Koziak, kwartet Diverso, czy Surrealistic Five – który prawykona w Lusławicach nowopowstały Kwintet fortepianowy Hanny Kulenty z jej gościnnym udziałem (27 sierpnia). Dla fanów muzyki jazzowej przygotowano koncert Adam Bałdycha z norweskim Helge Lien Trio oraz drugą edycję Konkursu Skrzypków Jazzowych im. Zbigniewa Seiferta w mistrzowskiej, międzynarodowej obsadzie.

Nazwa Festiwalu nawiązuje do początków drogi twórczej patrona Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach i światowej sławy kompozytora związanego z Krakowem i Małopolską – Krzysztofa Pendereckiego. Kariera mistrza rozpoczęła się m.in. od potrójnego zwycięstwa w II Konkursie Młodych Kompozytorów Związku Kompozytorów Polskich w 1959 roku. Wśród trzech zwycięskich utworów znalazły się Emanacje – kompozycja na dwie orkiestry smyczkowe 25-letniego wówczas Krzysztofa Pendereckiego. Nazwa przedsięwzięcia wykorzystuje również symbolikę promieniowania muzyką wykonywaną i współtworzoną w Lusławicach, umożliwiając obcowanie ze sztuką najwyższej jakości melomanom, mieszkańcom i gościom regionu w najpiękniejszych zakątkach Małopolski.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny!

Szczegółowy program oraz rezerwacja biletów – na stronie: www.emanacje.pl


59. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie odbędzie się między 5 lipca a 23 sierpnia 2016 roku. Festiwal stanowi nie tylko istotny wkład w rozwój narodowej kultury na terenie Polski, ale jest również znaczącym forum wymiany kontaktów pomiędzy artystami z krajowych i zagranicznych ośrodków muzycznych. Podczas Festiwalu wystąpią organiści z Polski, Niemiec, Norwegii, Francji, Austrii, Włoch, Litwy, Rosji, a także Australii.

Ideą organizacji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w zabytkowej Katedrze Oliwskiej, która przyświeca organizatorowi festiwalu, jest podtrzymywanie wielowiekowej gdańskiej tradycji organowej. Interesująco przedstawia się twórczy dialog – muzyczne zestawienie generacji doświadczonych artystów (Ludger Lohmann, Douglas Lawrence, Rubin Abdullin, Andrzej Chorosiński) z przedstawicielami młodej generacji organistów (Giampaolo Di Rosa, Christian Bischof, Ernst Wally, Karolina Judelytė). Ten swoisty kontrast artystyczny pozwoli na ukazanie twórczości organowej w kontekście różnych szkół organowych oraz różnorodnych praktyk wykonawczych.

W dniu 5 lipca Festiwal rozpocznie uroczysty koncert inauguracyjny w wykonaniu Romana Peruckiego (organy) i Łukasza Długosza (flet), którym towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą niemieckiego dyrygenta – Arno Hartmanna. Koncert ten uświetni światowa premiera kompozycji Freski Bernardusa autorstwa Enjotta Schneidera, Przewodniczącego Niemieckiej Rady Muzycznej, którą on poświęcił polskim wirtuozom. W ramach tegorocznej edycji Festiwalu będzie miało miejsce jeszcze kilka odsłon premierowych. Po raz pierwszy w Gdańsku austriacki organista Ernst Wally wykona Toccatę i fugę e-moll Ernsta Tittela, Sonatę nr 1 op. 74 Rudolfa Bibla oraz Preludium op. 10 nr 1 swojego autorstwa. Natomiast włoski organista Giampaolo Di Rosa po raz pierwszy w Polsce wykona Tríptico Litúrgico: Prelúdio – Meditação – Final Manuela Faria.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.filharmonia.gda.pl


W każdy wtorek lipca i sierpnia 2016 roku o godz. 19.00 na patio Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (a w razie niepogody w sali koncertowej UMFC) odbywać się będą koncerty w ramach II Festiwalu Wieczory Chopinowskie na Okólniku.

Wystąpią reprezentanci wszystkich uczelni muzycznych w Polsce, a więc studenci z Warszawy, Bydgoszczy, Krakowa, Poznania, Katowic, Wrocławia, Łodzi, Szczecina i Gdańska. Festiwal zainaugurują absolwentki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina – Monika Quinn oraz Maria Gabryś. W programie koncertu 5 lipca 2016 roku znajdą się takie kompozycje jak: Ballada g- moll op. 18 Juliusza Zarębskiego oraz 4 Mazurki op. 41, Ballada g-moll op. 23, Polonez cis-moll op. 26 nr 1, Fantaisie-Impromptu cis-moll op. 66, 4 Mazurki op. 30, Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22 Fryderyka Chopina.

Kolejne koncerty odbędą się 12, 19 i 27 lipca oraz 2, 9, 16, 23 i 30 sierpnia 2016 roku. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Więcej informacji – na stronie: www.chopin.edu.pl

Więcej


Fundacja Akademii Muzycznej we współpracy z Akademią Muzyczną im. I. J. Paderewskiego i Urzędem Miasta Poznania zaprasza na cykl wakacyjnych spotkań z muzyką pt. Scena Letnia w Akademii Muzycznej. W środy lipca i sierpnia 2016 roku wszyscy, którzy planują spędzić lato w mieście będą mogli wysłuchać koncertów w wykonaniu pedagogów i studentów poznańskiej uczelni. Wstęp wolny!

Tradycja muzycznych spotkań w okresie letnim ma ponad dwudziestoletnią tradycję – do 2012 roku siedzibą koncertów był Ratusz Poznański (cykl nosił nazwę Letnie Koncerty Ratuszowe), a od 2013 – Aula Akademii (nazwę zmieniono na Scena Letnia w Akademii Muzycznej). Na decyzję o zmianie lokalizacji koncertów wpłynęły dwa czynniki: logistyczny – w Auli im. Stefana Stuligrosza może pomieścić się blisko trzy razy więcej słuchaczy, niż w salach Ratusza, jak również artystyczny – do Auli nie docierają hałasy, jak to miało miejsce w latach wcześniejszych, gdy muzyka z letnich ogródków i restauracji na Starym Rynku zakłócała muzykę wykonywaną w Ratuszu.

Widząc wielkie zainteresowanie melomanów tym projektem – Aula im. Stefana Stuligrosza z widownią na 200 osób była w minionych latach zapełniona do ostatniego miejsca – można przypuszczać, że atrakcyjny, zróżnicowany repertuar oraz wysoki poziom wykonawczy sprawią, że i w tym roku prezentacje muzyczne w Auli staną się ważnym punktem wakacyjnej oferty kulturalnej Poznania, a w konsekwencji kontynuowana od ponad dwudziestu lat tradycja koncertów w okresie letnim nadal cieszyć się będzie wielkim uznaniem i zainteresowaniem poznańskich melomanów oraz odwiedzających miasto turystów.

Kolejne koncerty odbędą się 6, 13, 20, 27 lipca oraz 3, 10, 17, 24, 31 sierpnia 2016 roku. Wszystkie rozpoczynają się o godz. 17.00. Zapraszamy do zapoznania się z bogatym programem wydarzeń. Dodatkową atrakcją w ramach Sceny Letniej będzie koncert specjalny, który odbędzie się na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania w sobotę, 9 lipca, o godz. 12.00. Wystąpi duet Simitu w składzie: Jakub Kaszuba (obój) i Michał Gajda (akordeon).

ZOBACZ: Program Sceny Letniej


Koncerty w ramach 16. Festiwalu Letnie Wieczory Muzyczne „Dziekanka” 2016 będą odbywać się w każdą środę lipca i sierpnia o godz. 18.00 na zabytkowym dziedzińcu DS Dziekanka przy ul. Krakowskie Przedmieście 56 w Warszawie (a w razie niepogody w sali koncertowej Dziekanki).

Podczas inauguracji, 6 lipca 2016 roku, wystąpi znakomity Royal String Quartet w składzie: Izabella Szałaj-Zimak, Elwira Przybyłowska, Marek Czech, Michał Pepol. W programie znajdą się następujące kompozycje: James MacMillan – Memento; Gregorio Allegri – Miserere mei Deus; Dymitr Szostakowicz – VII Kwartet smyczkowy; Arvo Pärt – Fratres; Ludwig van Beethoven – Große Fuge in B-dur op. 133.

Podczas kolejnych koncertów wystąpią między innymi takie zespoły, jak kwartet klarnetowy Poco Leggero, grający na instrumentach historycznych Ensemble Hyacinthus, Szymanowski Piano Trio, Atom String Quartet, Kazzma Brass Quintet, Duet Arpetto oraz Ravel Piano Duo. Wstęp na wszystkei wydarzenia jest wolny.

Więcej informacji – na stronie: www.chopin.edu.pl

Więcej


Pomiędzy 6 lipca a 27 sierpnia 2016 roku w Jastrzębiej Górze odbędzie się XI Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów”. Wydarzenie współorganizowane przez Polską Filharmonię Bałtycką im. F. Chopina w Gdańsku towarzyszy Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Organowej w Oliwie.

Podczas 16 koncertów jastrzębiogórskiej publiczności swe umiejętności zaprezentują zaproszeni organiści, instrumentaliści i wokaliści – wykonawcy z najwyższej światowej półki oraz wybitnie utalentowani artyści młodego pokolenia. Ten kontrast artystyczny, łączący doświadczenie z młodością oraz prezentacja zróżnicowanych form muzycznych stanowić będzie interesującą formułę koncertów. Podczas koncertu w dniu 3 sierpnia będzie miała miejsce światowa premiera kompozycji Hartwiga Barte-Hannsena w wykonaniu autora i skrzypka Łukasza Peruckiego: Libellus Sanctae Mariae na skrzypce i organy. Całość obejmuje cztery części: I Bóg wybrał Marię, II Maria szuka swojego dwunastoletniego Jezusa, III Maria pod krzyżem, IV Maria zostaje w niebie przyjęta.

Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów" stanowi nie tylko istotny wkład w rozwój narodowej kultury na terenie Polski, ale jest również znaczącym forum wymiany kontaktów pomiędzy artystami z krajowych i zagranicznych ośrodków muzycznych, co owocuje wzrostem znaczenia kultury polskiej w Europie Zachodniej oraz za wschodnią granicą. Udział w koncertach wybitnych autorytetów – artystów różnych wyznań, narodowości, prezentujących zróżnicowane praktyki wykonawcze, daje możliwość prezentacji muzyki organowej w ciekawy i oryginalny sposób.

Niedawno powstałe, dedykowane Maestro Krzysztofowi Pendereckiemu, duże organy koncertowe kościoła p.w. św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze są magnesem przyciągającym artystów oraz niezliczone rzesze polskich i zagranicznych turystów odwiedzających latem ten malowniczy zakątek Polski. Jezuicki festiwal ma już swoją tradycję i wierną publiczność koncertową. Organizowane koncerty organowe mają zachęcić wielopokoleniowe rodziny do obcowania, również w okresie wakacyjnym, z kulturą wysoką. Sprzyjać temu będzie zróżnicowany repertuar koncertów festiwalowych, jak i wstęp wolny na wszystkie koncerty festiwalowe.

Więcej


Filharmonia Krakowska po raz drugi zaprasza do uczestnictwa w wakacyjnym cyklu „Philharmonic Music Summer”. Repertuar koncertowy lipca i sierpnia to osiem wybranych propozycji na wspólną „muzyczną podróż w czasie”.

„Philharmonic Music Summer” to spotkania z muzyką Mozarta i Brahmsa, rozsmakowanie w wirtuozerii instrumentów, odwiedzenie scen operowych i operetkowych świata czy też odkrywanie uroków tanga argentyńskiego. A wszystko to w doborowych składach kameralnych i z prawdziwą maestrią wykonawczą. To także możliwość poznania Krakowa nie tylko od strony jego turystycznych atrakcji, ale także bogatej oferty kulturalnej, w której Filharmonia Krakowska znajduje ważne miejsce przez cały rok kalendarzowy.

Tegoroczne koncerty letnie 6 lipca 2016 roku zainauguruje występ Męskiego Zespołu Wokalnego Filharmoników Krakowskich, który odbędzie się w środę 6 lipca o godzinie 18.00. Zespół powstał w 2014 roku z inicjatywy Marcina Wróbla (dyrygenta-chórmistrza oraz artysty Chóru Filharmonii Krakowskiej). Tworzą go członkowie Chóru FK, którzy w ten sposób kontynuują polską tradycję rewelersów – przedwojennych zespołów wokalnych wykonujących utwory żartobliwe i rozrywkowe. Swoim składem wykonawczym nawiązuje także do tradycji zespołu Rorantystów, który działał na Wawelu. W tym roku śpiewacy zaprezentują autorskie opracowania piosenek z najpopularniejszych musicali brodwayowskich, takich jak Nędznicy, South Pacific, Monty Python – Spamalot oraz piosenki z filmów fabularnych, autorstwa Leonarda Cohena, Robbiego Williamsa czy Johna Lennona.

Kolejny letni wieczór, 17 lipca, wypełnią rytmy tanga w wykonaniu akordeonisty i bandoneonisty Klaudiusza Barana oraz skrzypka Pawła Wajraka i gitarzysty Michała Nagy’ego. Usłyszymy kompozycje Trojana, Piazzolli, Gismontiego oraz Duranowskiego. Program koncertu 20 lipca wypełnią natomiast utwory Mozarta, Debussy’ego, Tossiniego oraz Fauré w wykonaniu Magdaleny Di Blasi – flet, Moniki Sęk – obój, Michała Poniżnika – klarnet, Wojciecha Krawca – fagot oraz Marka Gumieli – waltornia. 23 lipca zabrzmią kompozycje kameralne Debussy’ego, Gemrota oraz Brahmsa, a także fragmenty musicali Gershwina. Wystąpi skrzypaczka Katarzyna Białowolska, pianistka Weronika Krówka oraz waltornista Paweł Dziewoński.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.filharmonia.krakow.pl


Między 6 lipca a 31 sierpnia 2016 roku w kościele ojców franciszkanów p.w. św. Franciszka Serafickiego na Nowym Mieście w Warszawie (ul. Zakroczymska 1) odbędzie się XXVIII Międzynarodowy Festiwal Organowy „Johann Sebastian Bach” 2016.

Koncerty będą odbywać się w każdą środę o godz. 20.00. Podczas inauguracji wystąpi mezzosopranistka Anna Lubańska z towarzyszeniem organisty Wiktora Łyjaka – kierownika artystycznego Festiwalu. W programie znajdą się kompozycje J. S. Bacha, C. Francka, G. F. Händla, F. Schuberta i A. Vivaldiego.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.wtm.org.pl/bachowawa.htm

Więcej