Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2016 2017 2018 2019 2020
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Oddział Warszawski Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków zaprasza 2 kwietnia 2018 roku o godz. 16.00 do Muzeum w Nieborowie i Arkadii na koncert „Polski kwintet fortepianowy”, podczas którego odbędzie się premiera utworu Weroniki Ratusińskiej-Zamuszko.

Wystąpi kwartet smyczkowy Nostadema i pianista Wojciech Świętoński. Muzycy zaprezentują kwintety smyczkowe Pawła Łukaszewskiego, Bartosza Kowalskiego oraz prawykonają Polski kwintet fortepianowy Weroniki Ratusińskiej-Zamuszko.

Kontynuując tradycję dzieł klasycznych inspirowanych polskością (takich, jak dzieła Juliusza Zarębskiego, Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz i innych wspaniałych polskich kompozytorów) Weronika Ratusińska pragnie reinterpretować w swoim Polskim kwintecie fortepianowym rytmikę polskich tańców ludowych. Kameralna obsada umożliwia skoncentrowanie się na barwie instrumentów solowych, jak też ich wzajemnej interakcji oraz grze fakturalnej. Kwintet jest utworem trzyczęściowym. Poszczególne części zbudowane są zgodnie z klasycznym wzorem cyklu. Część pierwsza to forma ronda z aktywnymi rytmicznie refrenami oraz zmiennymi kupletami o charakterze bardziej statycznym; drugie ogniwo cyklu to część powolna, utrzymana w formie ABA; część trzecia – żartobliwe scherzo. Pod względem estetyczno-stylistycznym kompozycja nawiązuje do zdobyczy repetitive music, jak również neoklasycyzmu i neotonalności.

Kompozycja została zamówiona przez Oddział Warszawski Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Program zostanie zaprezentowany również 6 kwietnia o godz. 19.30 w sali MOK w Legionowie i 8 kwietnia o godz. 17.00 w Sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.


4 kwietnia 2018 roku o godz. 19:00 w siedzibie orkiestry Sinfonia Varsovia (ul. Grochowska 272, Warszawa) odbędzie się czwarty koncert z cyklu „Sinfonia Varsovia Kameralnie”, podczas którego zabrzmią kwartety smyczkowe Mieczysława Weinberga i Szymona Laksa.

Ostatni koncert wiosennej odsłony cyklu „Sinfonia Varsovia Kameralnie” wypełnią dwa wyjątkowe kwartety, powstałe w roku zakończenia II wojny światowej. Obydwa utwory stanowią niezwykły zapis przeżyć i emocji twórców, silnie doświadczonych przez burzliwe lata XX wieku. Troje muzyków orkiestry Sinfonia Varsovia – Stanisław Podemski i Agnieszka Guz (skrzypce), Małgorzata Szczepańska (altówka) – oraz uczestniczka programu „Akademia Sinfonia Varsovia” wiolonczelistka Zofia Ziemkiewicz wykonają Kwartet smyczkowy nr 5 op. 27 Mieczysława Weinberga i Kwartet smyczkowy nr 3 Szymona Laksa.

Choć obaj twórcy urodzili się i wychowali w Warszawie, opuścili Polskę w dość młodym wieku. Szymon Laks już pod koniec lat 20. związał się z Paryżem, gdzie studiował kompozycję u Paula Vidala. Na ziemie polskie wrócił dopiero w czasie II wojny światowej, w drastycznych okolicznościach – jako więzień obozu Auschwitz-Birkenau. Przeniesiony następnie do niemieckiego Dachau, doczekał szczęśliwie wyzwolenia przez armię amerykańską. Po wojnie na stałe powrócił do Paryża, gdzie oprócz komponowania zaczął pisać książki, ukazujące m.in. obozową rzeczywistość. Jego III Kwartet smyczkowy oparty jest w dużej mierze na polskich melodiach ludowych. Niektóre z wykorzystanych tematów, jak na przykład melodia piosenki o głodującym żołnierzu, mogą być odczytywane jako wyraz przeżyć obozowych. Jednak zamiast grozy wojny słychać w Kwartecie radość życia i zachwyt nad witalistyczną siłą muzyki ludowej.

Być może doświadczenia Mieczysława Weinberga z czasów wojennych nie są aż tak dramatyczne, aczkolwiek ponura aura tych czasów odcisnęła silne piętno na jego muzyce. Wraz z rozpoczęciem wojny, we wrześniu 1939 roku, kompozytor uciekł z Polski i osiadł na stałe w ZSSR. V Kwartet smyczkowy op. 27 powstał w okresie, gdy Weinberg utrzymywał się w Moskwie z pisania muzyki dla teatru i cyrku. Poważniejsze utwory kameralne i orkiestrowe pisał z głębszej potrzeby twórczej. „Uważam za swój obowiązek moralny pisanie o wojnie, o strasznym losie, jaki zgotował ludziom nasz wiek.” – mówił Mieczysław Weinberg, który stracił wielu bliskich w obozach koncentracyjnych.

Wstęp na wszystkie koncerty cyklu Sinfonia Varsovia Kameralnie jest bezpłatny.

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe daty i programy wszystkich koncertów dostępne są na stronie www.sinfoniavarsovia.org 


Program 2 Polskiego Radia zaprasza 5 kwietnia 2018 roku o godz. 20.00 do Studia S 2 Polskiego Radia (Warszawa, ul. Jacka Kaczmarskiego 59) na koncert promocyjny płyty Górecki Ahead.

Album Górecki Ahead jest próbą odczytania spuścizny Henryka Mikołaja Góreckiego w nowy sposób i ukazania jej w odmiennym niż dotychczas świetle. Ta płyta jest jednocześnie dowodem na to, jak żywotna i inspirująca jest współcześnie muzyka Góreckiego, zwłaszcza, jeśli jej interpretacji podejmują się artyści, u których biegłość instrumentalna idzie w parze z kreatywnością, wyobraźnią i potrzebą tworzenia autorskiej wypowiedzi artystycznej.

Henryk Mikołaj Górecki należy do grona najwybitniejszych i najsławniejszych dwudziestowiecznych kompozytorów. Niezwykłą popularność, także poza hermetycznym środowiskiem miłośników muzyki klasycznej, zawdzięcza skomponowanej w 1976 III Symfonii. Paradoksalnie, pomimo osiągnięcia sukcesu w skali światowej, całokształt twórczości kompozytora do dziś pozostaje właściwie nieznany szerszemu gronu odbiorców.

Bracia Marcin Oleś – kontrabasista – i Bartłomiej Oleś – perkusista – oraz wibrafonista jazzowy Christopher Dell, kontynuując rozpoczętą w roku 2011 współpracę, sięgnęli po utwory kompozytora filtrując je przez sumę własnych bogatych doświadczeń. Ze swojej strony wnieśli wrażliwość muzyków na co dzień zajmujących się jazzem i improwizacją. Górecki Ahead nie jest kolejnym z wielu albumów wypełnionym muzyką klasyczną przearanżowaną na jazzową modłę. W interpretacji tria, niekiedy znacząco odmiennej od oryginału, w wyważony, inteligentny i pełen finezji sposób ujawnia się delikatna równowaga pomiędzy wiernością muzycznej idei kompozytora, a przynależną sztuce jazzowej swobodą wypowiedzi.

Bilety do kupienia na stronie: sklep.polskieradio.pl oraz w kasie przed koncertem.


W dniach 5–20 kwietnia 2018 roku w Filharmonii Świętokrzyskiej odbędzie się 26. edycja festiwalu Świętokrzyskie Dni Muzyki.

Pomysłodawcą festiwalu był dyrektor Filharmonii, Karol Anbild; pierwsze edycje, w których prezentowano muzykę polską, odbyły się w latach 1960-tych. Po trzydziestoletniej przerwie festiwal reaktywował dyrektor Filharmonii, Szymon Kawalla, który nadał mu charakter monograficzny. Od 2002 roku Świętokrzyskimi Dniami Muzyki kieruje Jacek Rogala, który założenia programowe Festiwalu podporządkował prezentowaniu muzyki polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem utworów niewykonywanych wcześniej w Kielcach.

Prologiem festiwalu będzie monograficzny koncert Pawła Łukowca zawierający m.in. jego oratorium Święta przy Tobie chwila oparte na poemacie lirycznym zmarłego niedawno kieleckiego poety Henryka Jachimowskiego. Ponadto podczas koncertu inauguracyjnego zostanie prawykonana najnowsza kompozycja Łukowca napisana dla pianisty Marka Mizery Anamorphosis na fortepian i smyczki.

Stałymi elementami Dni są przekrojowe recitale, rodzinne koncerty edukacyjne i prezentacje filmów dokumentalnych. W tym roku skrzypaczka Aleksandra Szwejkowska-Belica i pianista Cezary Sanecki przybliżą szerokie stylistycznie spektrum muzyki polskiej od H. Wieniawskiego i K. Szymanowskiego do R. Twardowskiego i B. Kaszuby (16 kwietnia), a Jarosław Kordaczuk z przyjaciółmi zaprosi dzieci do niezwykłych, bo inspirowanych ruchem i tańcem, poszukiwań dźwięku (15 kwietnia). Film zaś poświęcony będzie postaci słynnego polskiego skrzypka pochodzenia żydowskiego, Bronisława Hubermana (18 kwietnia).

Zwyczajowo odbędzie się jeden koncert specjalny. Tym razem będzie nim wieczór pieśni Pawła Łukaszewskiego do słów poetów polskich. A klamrą dla wszystkich tych wydarzeń będą koncerty z udziałem orkiestry Filharmonii Świętokrzyskiej z utworami odkrywanymi na nowo (Polonez J. Zarębskiego i Koncert fortepianowy R. Koczalskiego oraz Symfonia H. Warsa), przypominanymi po latach (Kościelec W. Kilara) i prezentowanymi w Kielcach po raz pierwszy (Concerto breve R. Twardowskiego, Koncert skrzypcowy Z. Bagińskiego i Góry A. Lasonia).

Szczegółowy program – na stronie: http://filharmonia.kielce.com.pl


W dniach 5, 6 i 7 kwietnia 2018 roku w Operze na Zamku będzie wystawiona multimedialna opera dziecięca w formie wyprawy muzycznej autorstwa Jerzego Kornowicza na motywach baśni Historia najmniej prawdopodobna Hansa Christiana Andersena.

Bohaterem opery jest Czas i jego widomy kształt – Zegar zamieszkujący na operowej wieży zamkowej. To Czas jest czymś „najmniej prawdopodobnym”, Zegar zaś jest jednym z jego reprezentacji, także świadkiem czasu, instrumentem ukazywania obrazów w czasie spektaklu. Akcja toczy się w różnych przestrzeniach Opery na Zamku. Kolejne sceny w różny sposób odnoszą się do tematu czasu i stanowią kolejne obrazy wytwarzane w pełnych godzinach przez niezwykły zegar. Owe obrazy ilustrowane są za pomocą rozmaitych, często nietypowych instrumentów, ruchu tancerzy oraz projekcji multimedialnych.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

5 kwietnia Operę na Zamku w Szczecinie odwiedzi Polskie Radio Dzieciom. Będzie to spotkanie odbywające się w ramach Trzecich Urodzin Polskiego Radia Dzieciom. Po przedstawieniu na dzieci czekają niespodzianki.

Informacja o biletach – na stronie: http://www.opera.szczecin.pl


Tegoroczna ceremonia wręczenia nagród International Classical Music Awards (ICMA) oraz koncert galowy będą miały miejsce 6 kwietnia 2018 roku w katowickiej siedzibie Narodowej Orkiestry Polskiego Radia.

International Classical Music Awards, przyznawane od roku 2010, są następcą MIDEM Classical Awards. W skład jury ICMA wchodzą krytycy muzyczni z 14 krajów, reprezentujący 17 różnych czasopism muzycznych – zarówno wydawanych drukiem, jak i elektronicznych – oraz stacji radiowych: Andante (Turcja), Crescendo (Belgia), Das Orchester (Niemcy), Gramofon (Węgry), HRT Hrvatska radiotelevizija (Chorwacja), IMZ (Austria), Muzykalnaja Żizń (Rosja), MDR-Figaro (Niemcy), Musica (Włochy), Musik & Theater (Szwajcaria), Orpheus Radio (Rosja), Opera (Wielka Brytania), Pizzicato (Luksemburg), Radio 100,7 (Luksemburg), ResMusica (Francja), Rondo Classic (Finlandia) i Scherzo (Hiszpania).

„Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że naszym partnerem jest jedna z najlepszych polskich orkiestr, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach”, powiedział prezydent ICMA Remy Frank. „Zespół ten jest nam bardzo dobrze znany, ponieważ w przeszłości był kilkukrotnie nagradzany przez jury ICMA.”

Wydarzenie to połączy wybitnych laureatów nagród i przedstawicieli międzynarodowego przemysłu muzycznego w prestiżowej polskiej Sali koncertowej – siedzibie NOSPR.

Podczas koncertu galowego wystąpią laureaci tegorocznej edycji Nagrody ICMA, dyrygenci: Alexander Liebreich i Manfred Honeck, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, znakomici soliści: Szymon Nehring (fortepian), Christoph Sietzen (perkusja), Yu Yuan (flet), Stefan Temmingh (flet podłużny) i wspaniały Belcea Quartet. W programie koncertu znalazły się Wariacje na temat Paganiniego Witolda Lutosławskiego i Uwertura koncertowa op. 12 Karola Szymanowskiego.

Informacja o biletach – na stronie: http://www.nospr.org.pl


6 kwietnia 2018 roku o godz. 19.00 Filharmonia Warmińsko-Mazurska zaprasza miłośników arii i pieśni na koncert, który będzie zarazem finałem VII Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Zdzisława Skwary „Mława 2018”.

Organizatorem konkursu jest Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Andrzeja Krzanowskiego w Mławie. Tam zostanie przeprowadzony I etap konkursu.

W koncercie finałowym, z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego wystąpią młodzi śpiewacy, adepci sztuki wokalnej z różnych stron Polski – wiele wspaniałych talentów. Kogo i jakie utwory usłyszymy? – o tym zdecyduje Jury. W konkursowym repertuarze znajdują się m.in. kompozycje Stanisława Moniuszki, Gaetano Donizettiego, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Giacomo Pucciniego, Giuseppe Verdiego, Georges’a Bizeta, Piotra Czajkowskiego i Feliksa Nowowiejskiego.

Z pewnością dla wielu młodych wokalistów, finalistów konkursu, koncert z filharmonikami warmińsko-mazurskimi będzie pierwszym w życiu występem z profesjonalną orkiestrą symfoniczną. Jak napisali w programie organizatorzy, etap finałowy konkursu to „Wspaniała okazja (i wyzwanie), duża scena, duża widownia i świetna orkiestra pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego”.

Informacja o biletach – na stronie: https://filharmonia.olsztyn.pl


6 kwietnia 2018 roku o godz. 19:00 w Filharmonii Dolnośląskiej odbędzie się koncert w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Kompozytor – rezydent”.

Koncert rozpocznie dzieło Andrzeja Kopcia Trzy utwory na orkiestrę kameralną. Autor jest polskim kompozytorem młodego pokolenia, dwukrotnym laureatem konkursów Śląskiej Trybuny Kompozytorów w Katowicach i Konkursu Młodych Kompozytorów im. T. Bairda. W swojej twórczości chętnie sięga po techniki komputerowe, komponuje dzieła na obsady solistyczne, kameralne, chóralne i orkiestrowe oraz tworzy szereg projektów wykorzystujących środki elektroniczne. Współpracuje m. in. z Warszawskim Teatrem Tańca, Teatrem Muzycznym w Lublinie, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Filharmonią Sudecką w Wałbrzychu, Legnickim Centrum Kultury, Planetarium Niebo Kopernika, Festiwalem „Artelier" w Szczecinie. Wykłada na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Jego dzieło zaprezentuje Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją Szymona Makowskiego. Ponadto zespół wykona Symfonię nr 102 Josepha Haydna, jedną z ostatnich 12 jego symfonii napisaną podczas drugiego pobytu w Londynie, a także V Symfonię Siergieja Prokofiewa. Według oświadczenia kompozytora jest to „hymn na cześć człowieka wolnego i szczęśliwego, jego potężnych mocy, czystego i szlachetnego ducha”.

Wykonanie i prawykonanie utworów Andrzeja Kopcia odbywa się i jest współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Kompozytor – rezydent”.

Informacja o biletach – na stronie  Filharmonii.


6 i 8 kwietnia 2018 roku o godz. 19.00 i 17.00 w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki odbędą się koncerty w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Artysta – rezydent”. Pianista Michał Szymanowski zaprezentuje dzieła polskich kompozytorów XX–XXI w.

Koncerty „Polskie głosy” to muzyczna prezentacja osiągnięć kompozytorskich współczesnych twórców, ze specjalnym naciskiem na współpracę ze środowiskiem kompozytorskim województwa kujawsko-pomorskiego. W trakcie weekendu 6–8 kwietnia odbędą się dwa koncerty: symfoniczny i kameralny, oba poświęcone polskiej muzyce współczesnej.

Podczas koncertu 6 kwietnia zabrzmią: Comets Macieja Bałenkowskiego, II Koncert na fortepian i orkiestrę Włodka Pawlika, który autor stworzył w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, a także kompozycja zbiorowa Suita Pomerania. Suita została napisana specjalnie dla Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego i składa się z pięciu części: Zamek Krzyżacki Tomasza Cywińskiego, Kamienica pod Gwiazdą Rafała Kłoczko, Fortefikacje toruńskie Jędrzeja Rocha Rocheckiego, Katedra Świętych Janów Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej i Jarmark Katarzyński Magdaleny Cynk. Kompozytorzy tego dzieła to absolwenci toruńskiej szkoły muzycznej, urodzeni w Toruniu. Wszystkie części, choć napisane przez różnych autorów, komponują się w harmonijną całość. Kulminacją wieczoru będzie polskie prawykonanie Dédicace VIII Piotra Mossa. Dzieła zaprezentują: Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Szymona Bywalca i Michał Szymanowski – artysta-rezydent Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w sezonie artystycznym 2017/18.

8 kwietnia pianista i Kwartet Smyczkowy TOS wykonają Kwintet fortepianowy Pawła Łukaszewskiego, który również napisał utwór w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie, a także IV Kwartet smyczkowy Grażyny Bacewicz.

Szczegółowe informacje – na stronie: http://www.tos.art.pl/ 


Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus zaprasza na koncert symfoniczny, który odbędzie się 7 kwietnia 2018 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Orkiestra pod batutą wybitego Juozasa Domarkasa wykona utwory Ludwiga van Beethovena i Modesta Musorgskiego.

Jeszcze za życia Beethovena jego V Koncert fortepianowy Es‑dur zyskał miano „Cesarski”, choć – jak w wypadku większości podobnych przydomków – nie pochodzi ono od kompozytora. Być może zadecydowała o tym dedykacja dla arcyksięcia Rudolfa Habsburga lub – co bardziej prawdopodobne – heroiczny, monumentalny, wręcz militarny charakter dzieła, anonsowany już choćby tonacją Eroiki. Jeszcze silniej niż w IV Koncercie usamodzielnia się tu partia orkiestry, której traktowanie zwiastuje już „symfoniczne” koncerty epoki romantyzmu i neoromantyzmu. Koncert wykona Eugen Indjic – amerykański pianista pochodzenia rosyjsko-serbskiego, laureat IV nagrody na VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie; artysta należący do najbardziej prominentnych pianistów swojego pokolenia jest szczególnie cenionym wykonawcą repertuaru romantycznego, zwłaszcza muzyki Chopina, a także neo- i postromantyków: Liszta, Rachmaninowa i in.

W sierpniu 1873 r. zmarł nagle w wieku 39 lat Wiktor Hartmann – rosyjski malarz, rysownik, ilustrator książek i architekt. Łączyła go bliska przyjaźń z Modestem Musorgskim, który ogromnie przeżył śmierć malarza. Niebawem upamiętniono go wystawą prac malarza. Sam Musorgski wspominał, iż odbierał jego dzieła bardzo „muzycznie” – podczas zwiedzania wystawy natychmiast rodziły się w jego umyśle tematy i melodie, które szybko zapisywał, i tak powstały Obrazki z wystawy. Musorgski uwiecznia w dźwiękach dziesięć wizji Hartmanna, w tym szkice z wizyty w polskim Sandomierzu (dwa portrety tamtejszych Żydów kompozytor ujął w jednej miniaturze, sugestywnie przeciwstawiającej obie postacie: Samuel Goldberg i Szmul). Cykl Musorgskiego doceniono dopiero w XX w., zwłaszcza dzięki olśniewającej orkiestracji Ravela (1922), zauroczonego „symfonizmem” skomplikowanej fortepianowej faktury miniatur Musorgskiego. Za dyrygenckim pulpitem stanie Juozas Domarkas, niezwykle zasłużony litewski dyrygent, wieloletni szef Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Wilnie i ceniony wykładowca stołecznej Akademii Muzycznej.

Patronat medialny nad koncertami Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej na: www.sinfoniaiuventus.pl 


8 kwietnia 2018 roku o godz. 18:15 w Muzeum Narodowym w Warszawie zabrzmią utwory Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu Pawła Popko (fortepian) i Michała Przygońskiego (śpiew).

W holu przed wejściem na wystawę „Paderewski” młodzi muzycy zaprezentują sztandarowe kompozycje Mistrza. W pierwszej części koncertu usłyszymy Menuet G-dur op. 14, Nokturn B-dur op. 16 i Krakowiak fantastyczny op. 14. W drugiej zabrzmią pieśni Fryderyka Chopina op. 74 skomponowane do słów Stefana Witwickiego i Adama Mickiewicza oraz pieśni Paderewskiego op. 22 ze słowami XIX-wiecznego francuskiego poety Catulle'a Mendèsa.

Partie wokalne, polskie i francuskie, wykona Michał Przygoński, który w 2014 roku zadebiutował jako solista na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej główną rolą w operze Wasserstimmen Dariusza Przybylskiego. Jest stypendystą rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina i banku Société Générale. Partie fortepianowe wykona Paweł Popko na zabytkowym, należącym do kompozytora, fortepianie marki Erard. Paweł Popko – laureat wielu nagród na międzynarodowych konkursach, m. in. I nagrody na Międzynarodowym Forum Muzycznym w Mäntta (Finlandia), III nagrody na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. A. Rubinsteina (Petersburg), III nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym (Nałęczów).

Koncert towarzyszy wystawie „Paderewski”, którą można oglądać do 20 maja w MNW. Wystawa odbywa się w ramach projektu „3 × Niepodległa w Muzeum Narodowym w Warszawie” pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości 1918–2018.

Dodatkowe informacje – na stronie Muzeum.


Primabalerina światowych scen i niegrzeczny chłopiec baletu w spektaklu Giselle z moskiewskiego Teatru Bolszoj w kwietniu i maju w kinach w całej Polsce. Retransmisja w Kinie Praha odbędzie się 8 kwietnia 2018 roku o godz. 17.00.

Nazywowkinach.pl – dystrybutor transmisji i retransmisji operowych, baletowych i teatralnych do kin – zaprasza na retransmisję baletu romantycznego, w którym rolę tytułową kreuje Swietłana Zacharowa, a towarzyszy jej równie sławny ze swej tanecznej techniki, co niestandardowych zachowań wybitny tancerz Siergiej Połunin.

Giselle to ukoronowanie stylu romantycznego w balecie, tytuł uwielbiany przez baletomanów całego świata.

Ten XIX-wieczny tytuł jest kwintesencją baletu romantycznego, pełnego niesamowitości, grozy i korowodów tańczących zjaw. To także jeden z nielicznych baletów, który praktycznie nieprzerwanie istnieje na scenach baletowych świata od swojej premiery ponad 170 lat temu. W Teatrze Bolszoj zobaczymy redakcję Jurija Grigorowicza, który stworzył ją w oparciu o choreografie Jeana Coralliego, Jules’a Perrota i Mariusa Petipy. Od kilkunastu lat Giselle jest nieobecna na polskich scenach, nadarza się zatem niepowtarzalna okazja do obcowania z tym arcydziełem sztuki tańca.

Giselle to także wyjątkowa partia w karierze Swietłany Zacharowej, primabaleriny Bolszoj i innych światowych scen. Pierwszy raz wykonała ją na scenie Teatru Maryjskiego w Petersburgu, gdy została przyjęta do tamtejszego zespołu. Miała... niespełna 17 lat. Potem trzykrotnie wykonała tę rolę podczas gościnnego maratonu występów Maryjskiego na scenie Bolszoj. Była też zapraszana do gościnnych występów w „Giselle” na moskiewskiej scenie. Wreszcie to właśnie Giselle zatańczyła, gdy przeniosła się do zespołu baletowego Teatru Bolszoj.

Publiczność zelektryzuje zapewne także wiadomość, że jako książę Albert partnerować jej będzie Siergiej Połunin, zwany niegrzecznym chłopcem baletu. Obecnie niezwiązany na stale z żadną sceną artysta zasłynął m.in. brawurowym tańcem do utworu Take me to Church, który obejrzało w Internecie już ponad 23 miliony widzów. Ostatnio tancerz wystąpił też w roli aktorskiej w filmie Morderstwo w Orient Expressie w reżyserii Kennetha Branagha.

Spektakl z udziałem Swietłany Zacharowej i Siergieja Połunina został zarejestrowany podczas transmisji na żywo do kin w 2015 roku, obecnie Teatr Bolszoj przypomina go widzom na całym świecie w cyklu „Bolshoi Ballet Live”.

Patronat medialny nad cyklem transmisji objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Lista kin, terminy pokazów oraz obsada – tutaj.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.kinopraha.pl


8 kwietnia 2018 roku o godz. 18:00 w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Polska muzyka za mało znana”, podczas którego wystąpi Polish Cello Quartet.

Polish Cello Quartet powstał w 2011 roku z inicjatywy Tomasza Darocha, Wojciecha Fudali, Krzysztofa Karpety oraz Adama Krzeszowca. Artyści postanowili założyć ten zespół kameralny, by pokazać szerszej publiczności oryginalne brzmienie kwartetu wiolonczelowego. Muzycy PCQ mieli zaszczyt uczyć się u czołowych wiolonczelistów-pedagogów w Polsce (Paweł Głombik, Stanisław Firlej) i na świecie (Frans Helmerson, Gary Hoffman, Michael Flaksman, Jelena Očić, Julius Berger, Jeroen Reuling). Doświadczenie artystyczne zdobywali w renomowanych ośrodkach kulturalnych Europy, m.in. w Kolonii, Mannheim i Brukseli. Każdy z nich w swoim dorobku ma liczne nagrody konkursów wiolonczelowych i kameralnych. Zespół regularnie występuje podczas międzynarodowych festiwali muzycznych, takich jak Wratislavia Cantans, Internationaal Kamermuziekfestival Schiermonnikoog, Q’arto Mondi, Jazztopad. Współpracował z wieloma wybitnymi muzykami klasycznymi oraz jazzowymi, w tym z Garym Hoffmanem, Jadwigą Rappé, Dominikiem Połońskim, Tonym Malabym i Natem Wooleyem. W 2014 roku Polish Cello Quartet został jednym z zespołów Narodowego Forum Muzyki.

Ten wyjątkowy zespół kameralny, w skład którego wchodzi czterech znakomitych młodych wiolonczelistów, wykonają Deux mouvements na 4 wiolonczele Aleksandra Tansmana, Quartetto per quattro violoncelli Piotra Mossa, Balladę i Rapsodię na 4 wiolonczele Kazimierza Wiłkomirskiego oraz sculpture (from the way of the cross) na 4 wiolonczele preparowane Artura Zagajewskiego.

Patronat medialny nad koncertami NOSPR objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach – na stronie  NOSPR.


8 kwietnia 2018 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Krakowskiej wystąpi Chór Męski Świętego Efraima z Budapesztu. Wieczór zatytułowany „Dźwięki Wyszehradu” zorganizowany został z inicjatywy Ambasady Węgier w Polsce, Konsulatu Generalnego Węgier w Krakowie oraz Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie w ramach prezydencji węgierskiej w Grupie Wyszehradzkiej 2017/2018.

Zespół powstał w 2002 roku z inicjatywy Tamása Bubnó, który poprowadzi niedzielny koncert. W składzie znaleźli się członkowie Zespołu Honvéd, Chóru Węgierskiego Radia czy Narodowego Chóru Męskiego, którzy specjalizują się w przede wszystkim w wykonawstwie muzyki cerkiewnej. W repertuarze zespołu znajdują się jednak ponadto pieśni wywodzące się z obrządku protestanckiego, gregoriańskiego, a także utwory Liszta, Bartóka czy Ligetiego. Męski Chór Świętego Efraima kładzie także duży akcent na prezentację kompozycji europejskiej muzyki współczesnej, w tym polskiej. W roku 2006 artyści zostali laureatami Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce. Od 25 lat istnienia renomowanego festiwalu palmę pierwszeństwa otrzymał chór nie słowiańskiego pochodzenia. Z okazji zakończenia Prezydencji Węgier w Radzie UE i rozpoczęcia tamże Polskiej Prezydencji 1 lipca 2011 r. Chór – jako jedyny do tej pory zespół – wystąpił z jednogodzinnym koncertem w Sali Senatu RP.

Podczas koncertu w Krakowie usłyszymy utwory z literatury męskich chórów Czech, Polski, Węgier i Słowacji. Oprócz dzieł Kodálya, Bartóka czy Liszta, będą więc zaprezentowane Benedicamus Domino Krzysztofa Pendereckiego, Chwalitie Imia Gospodnie Romualda Twardowskiego i 6 polskich pieśni ludowych na tematy żołnierskie Witolda Lutosławskiego; a ponadto muzyka ludowa na fujarki, piszczałki i dudy w wykonaniu węgierskiego wirtuoza tych instrumentów, Balázsa Szokolaya zwanego „Bzykiem”.

Dodatkowe informacje – na stronie Filharmonii Krakowskiej.


Jubileuszowy koncert Katedry Chóralistyki, wpisujący się w obchody Jubileuszu 130-lecia Akademii Muzycznej w Krakowie, odbędzie się 8 kwietnia 2018 roku o godz. 19:30 w bazylice Jezuitów przy ul. Kopernika 26.

Tradycja chóralnego muzykowania zajmuje znaczące miejsce na mapie kulturalnej Krakowa. Akademia Muzyczna w Krakowie pielęgnuje tę tradycję poprzez działalność Katedry Chóralistyki, której studenci przygotowują się do samodzielnego prowadzenia zespołów chóralnych, a w trakcie studiów tworzą także profesjonalny zespół chóralny, mierząc się z najbardziej ambitnym i wymagającym repertuarem wokalnym.

Podczas kwietniowego koncertu wystąpią połączone chóry Instytutu Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Chór Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im F. Chopina w Krakowie. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna tejże szkoły oraz soliści-wokaliści, a za pulpitem dyrygencki staną studenci dyrygentury chóralnej Akademii. W programie koncertu usłyszymy przekrój dzieł oratoryjnych kompozytorów rosyjskich, niemieckich oraz utwory Henryka Jana Botora.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Dodatkowe informacje – na stronie: https://www.amuz.krakow.pl


Program 2 Polskiego Radia zaprasza 8 kwietnia 2018 roku o godz. 18.00 do Studia Koncertowego im. Witolda Lutosławskiego na koncert Polskiej Orkiestry Radiowej.

W wykonaniu Orkiestry pod dyrekcją Michała Klauzy usłyszymy Symfonię g-moll nr 40 KV 550 Wolfganga Amadeusa Mozarta i utwory Andrzeja Panufnika: Epitafium katyńskie oraz Koncert na fagot i orkiestrę kameralną.

W roli solistki wystąpi fagocistka Katarzyna Zdybel-Nam. Artystka rozpoczęła naukę gry na instrumencie w 1998 roku w zamojskiej Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia pod kierownictwem Jerzego Lisaka. W latach 2002-2007 pod kierunkiem prof. Zbigniewa Płużka studiowała w Akademii Muzycznej (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) w Warszawie, a trzy lata później ukończyła z wyróżnieniem studia podyplomowe (Solistenklasse) w Hochschule für Musik w Stuttgarcie w klasie prof. Marka Engelhardta. Od 2009 do 2014 kontynuowała naukę na studiach doktoranckich w klasie prof. Czesława Klonowskiego w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, uzyskując tytuł doktora sztuki w 2015 r. Obecnie Katarzyna Zdybel-Nam jest wykładowcą tej uczelni. Wykonawczyni jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów. Koncertuje jako solistka i kameralistka. W sezonie 2011/2012 jako solistka współpracowała z Królewską Operą w Kopenhadze, w sezonie 2013/2014 w szwedzkiej Narodowej Orkiestrze Symfonicznej w Goeteborgu, a także w tamtejszej operze – również jako solistka. Od 2007 roku artystka jest solistką Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej, a od 2017 – solistką Orkiestry Sinfonia Varsovia. Prowadziła kursy w klasach fagotu na uczelniach wyższych w Bostonie – w Boston University, Berklee, New England Conservatory.

Bilety do kupienia na stronie sklep.polskieradio.pl oraz w kasie przed koncertem.


W dniach 9 kwietnia – 12 maja 2018 roku odbędzie się siedemdziesiąta druga sesja „Musica Moderna”, czyli organizowana od ponad 30 lat przez Akademię Muzyczną w Łodzi seria wydarzeń poświęconych muzyce współczesnej.

Sesję rozpocznie wykład Jacka Szerszenowicza dotyczący aspektów wizualnych twórczości Bogusława Schaeffera, ilustrowany muzycznymi interpretacjami Urszuli Bereźnickiej-Pniak. W ramach poniedziałkowego „Wieczoru Muzycznego” wystąpi rosyjski pianista – artysta firmy Steinway Dmitri Ratser, który znany jest z tego, iż dobierając repertuar stawia przed sobą ekstremalne wyzwania. Ponadto będziemy również gościć Ewę Liebchen (Polska), flecistkę specjalizującą się w nowej muzyce, a także kompozytora Borisa Alvarado (Chile).

Tradycyjnie młodzi wykonawcy przedstawią utwory studentów klas kompozycji Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. W tym samym koncercie będziemy mieli również okazję wysłuchać utworu, który otrzymał III nagrodę na amerykańskim konkursie młodych kompozytorów – 39th Annual Young Composers̕ Competition 2017, National Association of Composers. Polecamy także prezentacje Studia Komputerowego Muzyki Elektronicznej oraz koncerty dyplomowe tegorocznych absolwentów klas kompozycji.

W ramach przedsięwzięcia odbędzie się wystawa obrazów Elżbiety Szczeblewskiej i instalacja plastyczno-muzyczna Aleksandry Chciuk – prac inspirowanych muzyką Zygmunta Krauze.

Koncerty, wykłady, wystawa i instalacja odbędą się w łódzkiej Akademii Muzycznej (al. 1 Maja 4) oraz w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina (ul. Narutowicza 20/22). Wstęp wolny na wszystkie imprezy za wyjątkiem koncertu kameralnego, który odbędzie się w Filharmonii Łódzkiej.

Szczegółowy program – na stronie  Akademii Muzycznej.


12 kwietnia 2018 roku w warszawskim klubie Mózg Powszechny (ul. Jana Zamoyskiego 20) o godz. 19.30 rozpocznie się tegoroczna edycja cyklu wystąpień mistrzowskich SuperSam + 1.

„Super” w tytule oznacza, że program budowany będzie w oparciu o artystów uznanych – mistrzów. „Sam” mówi oczywiście o występie solowym, ale i o twórczym osamotnieniu. „+ 1” wskazuje, że każdy wieczór uwieńczony jest występem w duecie. W większości przypadków artyści spotykają się na scenie po raz pierwszy. W cyklu wystąpień mistrzowskich 2018 zaprezentują się uznani artyści polscy i zagraniczni, skupieni wokół improwizacji, działań autorskich, innowacyjnych i eksperymentalnych.

Tegoroczny cykl koncertów rozpocznie się występem Hana Benninka i Tomasza Gwincińskiego. Artyści wystąpią najpierw solo, a potem w duecie, w którym na scenie zagrają razem po raz pierwszy. Bennink jest artystą wizualnym oraz perkusistą; jego dwa talenty często zbiegają się, gdy muzykuje podczas swoich wystaw. Pierwszym instrumentem perkusyjnym Benninka było krzesło kuchenne, ostatnio powrócił do prostych instrumentów i często gra jedynie na werblu. Artysta łączy tradycyjne swingowanie z opanowanym do mistrzostwa freejazzowym brzmieniem.

Tomasz Gwinciński jeden z założycieli tzw. sceny yassowej, jest gitarzystą, perkusistą i kompozytorem, studiował medycynę i filozofię, a potem kompozycję u Bogusława Schaeffera. Jest także producentem oraz twórcą muzyki teatralnej. Gwinciński współpracował z takimi muzykami jak Ryszard „Tymon” Tymański, Mikołaj Trzaska i Kazik Staszewski. Można usłyszeć go na kultowym albumie Rozmowy s catem.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie: www.supersam.mozg.pl 


12 kwietnia 2018 roku o godz. 19:00 w Zdrojowym Teatrze Animacji będzie miał miejsce koncert z cyklu „Zdrojowy Czwartek z Filharmonią – Współcześnie… Kameralnie”, podczas którego Sepia Ensemble wykona utwory polskich kompozytorów współczesnych.

Trwa rezydencja zespołu Sepia Ensemble organizowana przez Filharmonię Dolnośląską w Jeleniej Górze w sezonie 2017/2018 w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Artysta – rezydent”. Rezydencja rozpoczęła się koncertem 19 stycznia, podczas którego zespół prawykonał utwór Tomasza Citaka Sinfonia concertante na skrzypce, obój, puzon, wiolonczelę, fortepian i orkiestrę. Koncert 12 kwietnia będzie zwieńczeniem rezydencji. W programie utwory: Ceci n'est pas une Balle Compagnie Kahlua, Sun shadow VII na piccolo, obój, klarnet i perkusję Wenchenga Qina, U Radka na klarnet, puzon, wiolonczelę i fortepian Pawła Mykietyna, Trio na klarnet, skrzypce i fortepian Eugeniusza Knapika, a także Betelgeuse na skrzypce, wiolonczelę i fortepian Marcela Chyrzyńskiego oraz Rozrywkowe mazurki na skrzypce i wiolonczelę Bartosza Smorągiewicza, które powstały w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”.

Program jest więc bardzo różnorodny: od kontemplacyjnych i gwiezdnych nastrojów Chyrzyńskiego i Qina po nawiązujące do rozrywki utwory Smorągiewicza czy Mykietyna. Ten koncert to perełka dla poszukiwaczy nowych wrażeń, trendów i nietuzinkowych muzycznych rozwiązań. Współczesne kompozycje z pewnością nie raz zaskoczą nas, a zespół Sepia Ensamble, stworzony z muzyków-solistów i specjalizujący się w wykonywaniu dzieł muzyki najnowszej poprowadzi nas poprzez nowoczesne brzmienia.

Na koncert w dniu 12 kwietnia obowiązuje promocyjna cena biletów.

Więcej informacji o koncercie: http://filharmonia.jgora.pl


13 kwietnia 2018 roku o godz. 16.00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (sala im. S. B. Lindego) odbędzie się spotkanie z okazji 40. rocznicy śmierci kompozytora Wojciecha Łukaszewskiego, połączone z prezentacją jego twórczości.

13 kwietnia 2018 roku minie 40. rocznica śmierci Wojciecha Łukaszewskiego, wrażliwego i poszukującego kompozytora, oddanego pedagoga, artysty wielorako zaangażowanego w propagowanie muzycznej kultury. Mimo że odszedł w młodym wieku, zostawił po sobie wiele wartościowych i pięknych utworów. Dzięki hojnemu darowi Rodziny od 10 lat jego kompozytorska spuścizna spoczywa w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, w Archiwum Kompozytorów Polskich.

Rocznicowy wieczór będzie okazją do przypomnienia postaci kompozytora, wysłuchania jego wybranych utworów (wykonawcami będą Anna Mikołaczyk-Niewedział, sopran oraz Marcin Tadeusz Łukaszewski grający na fortepianie i flecie) oraz zaprezentowania jego wybranych autografów. W programie także wykład syna kompozytora, dr hab. Marcina Tadeusza Łukaszewskiego, prof. UMFC: Wojciech Łukaszewski – dzieje krótkiego życia i dziedzictwo twórcze.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.


13 kwietnia 2018 roku o godz. 19:00 w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego będzie miał miejsce koncert upamiętniający 75. rocznicę Powstania w getcie warszawskim, podczas którego odbędzie się światowe prawykonanie Out of the Dark Daniela Shalita.

W tym roku przypada 75. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Sejm ustanowił też rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej, aby oddać w ten sposób „hołd Tej, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka”. Koncert został zadedykowany tej wybitnej i świetlanej postaci w historii II wojny światowej i bardzo ważnej dla całej ludzkości. Filharmonia włącza się w obchody specjalnym koncertem z udziałem izraelsko-amerykańskiego artysty Simki Heleda i to w podwójnej roli – dyrygenta i solisty. Simca Heled jest absolwentem Akademii Muzycznej w Tel Awiwie. W wieku 24 lat został mianowany przez Zubina Mehtę na stanowisko pierwszego wiolonczelisty w Israel Philharmonic Orchestra, z którą wielokrotnie występował jako solista w Izraelu i na trasach koncertowych. Kiedy odszedł z orkiestry, rozpoczęła się jego światowa kariera solistyczna. Jest także cenionym kameralistą, występował w większości czołowych ośrodków muzycznych w Europie. Wykłada i prowadzi klasy mistrzowskie oraz jest częstym gościem w akademiach muzycznych i uniwersytetach w Jerozolimie i Tel Awiwie. Artysta jest również członkiem American Society of Inventors i zarejestrował kilka swoich wynalazków.

W programie znajdą się V Symfonia c-moll Beethovena i utwory trzech żydowskich kompozytorów, w tym urodzonego we Wrocławiu Yehezkela Brauna i Leiba Eilenberga. Ponadto Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Simca Heleda prawykona utwór Out of the Dark Daniela Shalita – dyrygenta, kompozytora, doktora muzykologii i filozofii.

Więcej – na stronie Filharmonii Pomorskiej.


13 kwietnia 2018 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Śląskiej będzie miał miejsce Koncert Dyplomantów Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Dyplomanci katowickiej uczelni muzycznej wystąpią na estradzie Filharmonii Śląskiej z zespołem muzyków Śląskiej Orkiestry Kameralnej i filharmonicznej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Pawła Kotli.

Podczas koncertu zostana wukonane utwory nie często goszczące w koncertowych programach. Kiedy, na przykład, mieliśmy okazję wysłuchania na żywo Poème Ernesta Chaussona? Inspiracją dla kompozytora było opowiadanie Pieśń triumfującej miłości Iwana Turgieniewa, będącego owocem związku pisarza z Pauline Viardot. Choć to najbardziej znane dzieło Chaussona, zbyt często nie mamy okazji jego wysłuchania. Rzadko wykonywane w Polsce są również Koncert puzonowy Launy’ego Grøndahla z 1924 roku i akordeonowe Concerto classico Mikołaja Majkusiaka sprzed 16 lat. Mefistofelesa Arriga Boito po Łodzi i Bydgoszczy w 2014 roku wystawiła Opera Krakowska, ale i tu opera już nie jest grana, więc na filharmonicznym koncercie dyplomantów będziemy mieli okazję przypomnienia sobie przynajmniej arii Małgorzaty.

Młodych solistów i filharmonicznych muzyków w tym koncercie poprowadzi Paweł Kotla – absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie i Accademia Chigiana w Sienie. Studia podyplomowe w zakresie muzykologii i praktyki wykonawczej ukończył na Uniwersytecie w Oksfordzie u Andrew Parrotta. W latach 2005-2006 był szefem artystycznym Płockiej Orkiestry Symfonicznej, a w latach 2016-2017 – Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Informacja o biletach – na stronie: http://www.filharmonia-slaska.eu


W ramach obchodów jubileuszu 40-lecia Polski Chór Kameralny zaprasza na koncert „In memoriam” w 8. rocznicę katastrofy samolotowej w Smoleńsku, który odbędzie się 14 kwietnia 2018 roku o godz. 19.30 w Kościele NMP Królowej Polski w Gdyni (ul. Armii Krajowej 46).

Podczas koncertu usłyszymy dwie kompozycje o charakterze sakralnym: Mszę Wawelską Henryka Jana Batora, którą chór wykona a cappella oraz Requiem Maurice Duruflé, które zabrzmi w Gdyni z towarzyszeniem solistów, chóru, organów i wiolonczeli. Koncert gościnnie poprowadzi profesor Stanisław Krawczyński.

Msza Wawelska Henryka Jana Botora, krakowskiego kompozytora i organisty, ukończona w 2003 roku to sześcioczęściowy utwór a cappella, zachowujący klasyczną formę mszy z Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Benedictus oraz Agnus Dei. Utwór powstał jako rodzaj hołdu, jaki kompozytor złożył świętemu Stanisławowi. Stąd zapewne wykorzystanie motywów pieśni Gaude Mater Polonia, powracających co jakiś czas w niezwykle barwnych, pełnych szlachetnych dysonansów harmoniach.

Requiem Maurice’a Duruflé zostało opublikowane w 1948 roku. To dziewięcioczęściowy utwór przeznaczony na dwa głosy solowe (sopran i baryton), wiolonczelę, organy i chór. Stylistyka utworu oscyluje między postimpresjonizmem a neoklasycyzmem. Ulotne obłoki dźwiękowych plam, które rozpływają się w przestrzeni, przeplatają się ze szlachetnym brzmieniem motywów chorałowych. Bogactwo współbrzmień skłania do medytacji, wprowadza w kontemplacyjny klimat.

Koncert jest współorganizowany przez Miasto Gdynię i objęty Patronatem Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka. Wstęp na koncert jest wolny.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.polskichorkameralny.pl  


Transmisja rzadko wystawianej Luizy Miller Giuseppe Verdiego z nowojorskiej The Metropolitan Opera po raz pierwszy w HD będzie prawdziwym świętem dla melomanów na całym świecie, a dla polskich szczególnie. Rzadko zdarza się, aby w jednym spektaklu w nowych dla siebie rolach debiutowały gwiazdy tej rangi, co Sonya Yoncheva, Piotr Beczała czy Plácido Domingo. Tę trójkę będziemy podziwiać już 14 kwietnia 2018 roku podczas transmisji w Kinie Praha o godz. 18.10.

Intryga i miłość – tak brzmi tytuł dramatu Schillera, na podstawie którego powstało libretto opery Verdiego. Trafniejszym byłoby może „Trucizna i miłość” lub „Fatalna intryga”. Zawikłana opowieść o miłości tyrolskiej dziewczyny do syna hrabiego i knowaniach zazdrosnego zalotnika Wurma jest jednak jedną z piękniejszych kart XIX-wiecznej opery i zbyt rzadko gości obecnie na scenach świata. Tym większa chwała zespołowi The Metropolitan Opera, że ma to dzieło Verdiowskiego geniuszu w swym repertuarze i postanowił zaprezentować je w cyklu „The Met: Live in HD”, zwłaszcza w takiej obsadzie. W roli tytułowej Luizy wystąpi Sonya Yoncheva, jej ojcem będzie Plácido Domingo, a partię hrabiowskiego syna Rudolfa zaśpiewa nasz rodak, niekwestionowany gwiazdor Met, Piotr Beczała.

Wznowienie inscenizacji Elijaha Moshinsky’ego z 2001 roku w tak doborowej obsadzie zebrało w Nowym Jorku świetne recenzje. Obok gwiazdorskiego tercetu w spektaklu wystąpią Olesya Petrova jako księżna Fryderyka, Alexander Vinogradov jako hrabia Walter i Dmitry Belosselskiy jako Wurm. Dyryguje Bertrand de Billy.

Przedstawienie w języku oryginału (włoskim) z polskimi napisami trwa około 3 godzin i 30 minut (w tym 2 przerwy).

Patronat medialny nad cyklem transmisji objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.kinopraha.pl


30. Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich odbędzie się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego w dniach 14–22 kwietnia 2018 roku. Tematem tegorocznego festiwalu, oprócz prezentacji kompozytorów krakowskich i polskich w kontekście muzyki światowej, będzie „Muzyka i słowo”.

Podczas jubileuszowej edycji festiwalu zaprezentowana będzie twórczość kompozytorów z Polski, Słowacji, Ukrainy, Niemiec, Holandii, Francji, Grecji, Anglii, Meksyku, USA, Australii, Korei Płd. i Japonii. Odbędzie się 37 prawykonań światowych oraz 15 pierwszych wykonań w Polsce.

Publiczność usłyszy kompozycje m.in. wokalno-instrumentalne (również z elektroniką) oraz utwory inspirowane tekstem. Ponadto odbędzie się sesja naukowa zatytułowana „Muzyka i słowo”, a swoje referaty odczytają teoretycy Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Niezwykle interesujący będzie również wykład dra Piotra Kletowskiego Utwór muzyczny jako adaptacja literatury będący podstawą dzieła filmowego ilustrowany filmem Andrzeja Żuławskiego Borys Godunow z 1989 r.

Gośćmi honorowymi festiwalu będą znakomici kompozytorzy: Gabriela Ortiz z Meksyku oraz Ivan Buffa ze Słowacji. Dużą atrakcją będzie również występ znakomitej koreańskiej śpiewaczki Youngji Oh, która wystąpi z zespołem Modern Ensemble z towarzyszeniem instrumentów klasycznych oraz tradycyjnych koreańskich. Wygłosi ona również wykład o tradycyjnej wokalnej muzyce koreańskiej.

Podczas koncertu inaugurującego jubileuszowy Festiwal 14 kwietnia o godz. 18.00 w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się światowe prawykonanie utworu Jarosława Płonki Stalker na orkiestrę kameralną (2018), który został zamówiony przez 30. MFKK w ramach programu    „Kolekcje” – Priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Kolejne prawykonania światowe odbędą się 18 i 21 kwietnia. Podczas „Koncertu prawykonań II” Quasars Ensemble ze Słowacji zaprezentuje kompozycję zwycięzcy I Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Kompozytorów im. Krzysztofa Pendereckiego: Quintet in Five Scenes na flet, klarnet, skrzypce, altówkę i wiolonczelę (2018) greckiego kompozytora Orestisa Papaioannou. Natomiast Lorien Trio zaprezentuje Mit o Hermafrodycie na flet, altówkę i harfę (2018) Jakuba Królikowskiego - utwór, który zdobył I nagrodę w III Konkursie Młodych Kompozytorów im. Marka Stachowskiego.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program festiwalu - na stronie: www.zkp.krakow.pl 


Codziennie od 14 kwietnia do 13 października 2018 roku (oprócz niedziel i świąt), o godz. 12.00 w Kościele Św. Anny w Warszawie (Trakt Królewski, ul. Krakowskie Przedmieście 68) odbywają się koncerty festiwalu „Barokowe Organy”.

Kościół św. Anny jest jedną z najpiękniejszych, najstarszych i najlepiej odrestaurowanych świątyń warszawskich. Jest jednym z nielicznych kościółów w Warszawie w tak znacznym procencie autentycznym, zarówno jeśli chodzi o różnorodność form stylowych samej bryły, kształtowanej w czasie prawie sześciu wieków swego istnienia, jak i wyposażenia wnętrza. Rekonstrukcję organów z przełomu XVII i XVIII wieku zakończono w Kościele św. Anny w 1992 roku.

Koncerty na żywo na wspaniałych Barokowych Organach Kościoła św. Anny (ok. 30 minut) wykonują znakomici polscy organiści: Przemysław Kapituła, Andrzej Sochocki i Kamil Steć. Podczas każdego koncertu usłyszymy arcydzieła muzyki baroku, m.in. najsłynniejszy utwór na organy Toccatę i fugę d-moll Johanna Sebastiana Bacha, oraz utwór Mieczysława Surzyńskiego, legendarnego organisty Archikatedry Warszawskiej za życia zwanego „polskim Bachem”. Podczas każdego koncertu zagrają Dzwonki Organowe. Organiści koncertują w strojach barokowych.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.kapitula.org/barokorg.html 


Akademia Muzyczna w Łodzi zaprasza 14 kwietnia 2018 roku o godz. 12.00 na seminarium gitarowe, którego gościem będzie uznany kompozytor, teoretyk muzyki, dyrygent i pedagog Jerzy Bauer.

W ramach seminarium odbędą się konsultacje dla uczniów szkół muzycznych z pedagogami Akademii, spotkanie z uznanym łódzkim kompozytorem Jerzym Bauerem i jego muzyką gitarową oraz koncert kwartetu gitarowego Felice Guitar Quartet.

Jerzy Bauer jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie teorii muzyki, dyrygentury i kompozycji. W latach 1969-70 odbył studia uzupełniające u Nadii Boulanger w Paryżu. Był wieloletnim pedagogiem macierzystej uczelni. Sprawował także funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich w latach 1989-91. Utwory Jerzego Bauera były wykonywane na wielu koncertach i festiwalach, m.in. na „Warszawskiej Jesieni” i Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej „Musica Polonica Nova” we Wrocławiu. Za swe kompozycje otrzymał wiele nagród i wyróżnień na konkursach kompozytorskich. W 1980 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w roku 2005 – Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2006 – Srebrnym Medalem „Zasłużony kulturze – Gloria Artis”. Podczas spotkania kompozytor opowie o swojej twórczości przeznaczonej na gitarę. Prezentacja będzie bogato ilustrowana muzyką, która zabrzmi z nagrań, a także w wykonaniu pedagogów klas gitary łódzkiej Akademii: Jacka Dulikowskiego i Macieja Staszewskiego.

O godz. 15.00 odbędzie się koncert Felice Guitar Quartet – to zwycięzcy międzynarodowego konkursu gitarowego w ramach Guitar Foundation of America Competition w Stanach Zjednoczonych. W skład zespołu wchodzą uczniowie Szkoły Muzycznej II stopnia Towarzystwa Muzycznego w Jarosławiu, którzy zaprezentują utwory Johna Dowlanda, Johanna Sebastiana Bacha, Georges’a Bizeta, Franza Liszta i Andrew Yorka.

Wstęp wolny.

Więcej informacji na stronie: http://www.amuz.lodz.pl


15 kwietnia 2018 roku o godz. 18:00 w Sali koncertowej ZPSM w Elblągu odbędzie się koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej i Łukasza Dyczko.

Elbląska Orkiestra Kameralna stawia na młodych i utalentowanych polskich muzyków. Jednym z najgorętszych nazwisk jest 20-letni saksofonista Łukasz Dyczko. To zwycięzca Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków. Solista uważa, że „instrument pomaga wyrazić osobowość każdego artysty”. Siebie wyraża poprzez grę na saksofonie i to ze znakomitym efektem: dwa lata temu, jako trzeci Polak w historii, został zwycięzcą 18. Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków. Swoim wykonaniem Rapsodii na saksofon i orkiestrę André Waigneina zachwycił wówczas samego Juliana Rachlina, jednego z najwybitniejszych skrzypków. Ten sukces zaowocował nominacją do Paszportów „Polityki” za rok 2016 w kategorii „Muzyka poważna” oraz do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej (2016) w kategorii „Debiut roku”.

Podczas kwietniowego koncertu muzyk wykona m.in. opracowany na saksofon Concerto-Notturno na skrzypce i orkiestrę smyczkową autorstwa Mikołaja Góreckiego. W sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych będziemy mogli również usłyszeć mozartowską Symfonię A-dur KV 201, a także kompozycje Josepha Haydna i Astora Piazzolli. Koncert obejmuje utwory, które, mimo upływu czasu, nie straciły świeżości i oryginalności. Nad całością będzie czuwał dyrygent Michał Dworzyński, który współpracował m.in. z Seijim Ozawą, Danielem Barenboimem czy Krzysztofem Pendereckim.

Koncert objęty programem "Filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!". Koordynatorem programu jest Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.eok.elblag.eu 


Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu w ramach projektu „Sądecka Akademia Organowa” organizuje I Międzynarodowy Konkurs Duetów Organowych „Per organo a quattro mani”, który odbędzie się w dniach 15-21 kwietnia 2018 roku.

Do konkursu zgłosiło się 14 duetów, w których zaprezentują się nasi rodacy oraz organiści z Włoch, Japonii, Korei, Rosji oraz Niemiec. Będziemy mieli możliwość wysłuchania ich interpretacji utworów oraz stosowanych technik w utworach nie tylko kościelnych, ale również świeckich. W programie obowiązkowym konkursu znalazł się m. in. utwór Juliusza Zarębskiego A travers Pologne op. 23. 

Muzycy będą mieli do dyspozycji 51-głosowe organy koncertowe, znajdujące się w sali im. Lucjana Lipińskiego MCK Sokół oraz organy w pobliskim kościele pw. św. Kazimierza. Oba instrumenty oferują wykonawcy imponujące spektrum barwowe i szeroki zakres dynamiki. Dzięki zakończeniu długo przygotowywanej modernizacji organów w reprezentacyjnej sali Małopolskiego Centrum Kultury Sokół miasto zyskało bardzo interesujący, dużych rozmiarów koncertowy instrument o bogatej palecie brzmieniowej.

Organizowany po raz pierwszy Międzynarodowy Konkurs Duetów Organowych „Per organo a quattro mani” jest przedsięwzięciem wyjątkowym, bowiem zwraca uwagę organistów i melomanów na stosunkowo rzadko wykonywany repertuar, będący nie tylko atrakcyjną literaturą koncertową, ale również mający istotny walor edukacyjny. O ile sama kameralistyka niebywale stymuluje rozwój wyobraźni muzycznej, inspiruje i skłania do analizy pomysłów interpretacyjnych wobec konieczności nieustannego konfrontowania ich z ideami muzycznego partnera, o tyle wspólna gra na jednym instrumencie jest ponadto niezastąpioną lekcją ergonomii, ukazującą wykonawcom te obszary techniki, których korekta przyniesie im wielką korzyść także jako solistom.

Na wszystkie wydarzenia konkursowe wstęp jest wolny.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie: http://www.aquattromani.pl/ 


Orkiestra Sinfonia Varsovia świętuje swoje 34. urodziny. Z tej okazji muzycy zapraszają do Teatru Wielkiego – Opery Narodowej na uroczysty koncert urodzinowy 15 kwietnia 2018 roku o godz. 18:00, podczas którego zabrzmią utwory Nowowiejskiego, Czajkowskiego i Pendereckiego. Orkiestrę poprowadzi maestro Grzegorz Nowak, a solistką będzie znakomita młoda skrzypaczka Bomsori Kim.

W kwietniu 1984 roku na serię koncertów przybył do Polski legendarny amerykański skrzypek Yehudi Menuhin. Aby sprostać wymaganiom zaplanowanego repertuaru, skład Polskiej Orkiestry Kameralnej powiększono o wybitnych muzyków z całego kraju. Tak powstała Sinfonia Varsovia, a Yehudi Menuhin, zachwycony grą orkiestry, z radością objął funkcję jej pierwszego gościnnego dyrygenta. Świętując 34. rocznicę tych wydarzeń, Sinfonia Varsovia zaprasza na uroczysty koncert urodzinowy do Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

Wieczór rozpocznie uwertura do opery Legenda Bałtyku Feliksa Nowowiejskiego. Gościem specjalnym koncertu urodzinowego Sinfonii Varsovii będzie południowokoreańska skrzypaczka Bomsori Kim. Laureatka drugiego miejsca oraz 9 nagród specjalnych na 15. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego uznawana jest za jedną z największych gwiazd młodego pokolenia. Na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej Bomsori Kim wykona Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 Piotra Czajkowskiego.

W programie koncertu urodzinowego Sinfonii Varsovii nie mogło zabraknąć dzieła dyrektora artystycznego orkiestry, Krzysztofa Pendereckiego. Muzycy wykonają jego IV Symfonię „Adagio”, która powstała na zamówienie francuskiego Sekretariatu Stanu, aby uczcić 200. rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela. Amerykański krytyk William Mootz powiedział, że „utwór ten pozdrawia przeszłość i triumfalnie zmierza ku przyszłości”. Słowa te zyskują szczególne znaczenie w rocznicę powstania zespołu, który dzięki wspaniałej przeszłości, staje obecnie u progu budowy swojej nowej siedziby, mieszczącej największą w Polsce salę koncertową.

Bilety na koncert dostępne są na stronie www.teatrwielki.pl 


Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego zaprasza na kolejny koncert w ramach projektu „Scena Muzyki Nowej – cykl koncertów w Nowym Teatrze”, który odbędzie się 16 kwietnia 2018 roku o godz. 19.00.

Chain Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Bauera wykona utwory Henryka Mikołaja Góreckiego, Caroli Bauckholt i Witolda Lutosławskiego.

Cyrkowość i smutek, ruch wstrzymywany i szaleńczy pęd zapętlany w powtórzeniach – to dramaturgiczne skrajności, na których Henryk Mikołaj Górecki (1933–2010) rozpiął swoje Małe Requiem dla pewnej polki (1992). Czy to rzeczywiście requiem? Wyśpiewują je instrumenty, nie głosy, a tytuł jest zastawioną przez kompozytora pułapką, tworząc wrażenie, że to requiem dla Polki, tym bardziej w kontekście żałobnej III Symfonii, która przyniosła kompozytorowi światową sławę. Tymczasem sam kompozytor wspominał o zupełnie innej motywacji do napisania tego utworu. Miała być nią melancholia wywołana odejściem w przeszłość Czechosłowacji jako formacji kulturowej (jej rozpad nastąpił w tym samym 1992 roku). Chodzi więc tu jednak o polkę – taniec, i to bynajmniej nie polski, lecz czeski. Brutalność mechanistycznego repetytywizmu i nastrój lirycznej zadumy są ze sobą tak ostro zestawiane, że szokują i zapierają dech w piersiach, podobnie jak to bywa, gdy słucha się Dies Irae (którego motyw tu się zresztą pojawia) ... A więc jednak Requiem

Trudno o większy kontrast w stosunku do Góreckiego niż twórczość niemieckiej kompozytorki Caroli Bauckholt (ur. 1959), która pisuje utwory na przykład na szczoteczkę elektryczną i zespół, gdzie męski głos powtarza frazę „Kein Problem”, a na jej Instinkt na zespół śpiewaków składają się quasi zwierzęce zawodzenia i ujadania. W Treibstoff („Paliwo”) materia dźwiękowa utkana jest z nylonów i styropianów oraz dźwięków zwykłych instrumentów, z których jednak wydobywane są niezwykłe brzemienia, tworząc zrytmizowaną, delikatną i frapującą złożonością tkankę, która momentami zbliża się do motorycznych fragmentów typowych dla muzyki Johna Cage’a na traktowany perkusyjnie fortepian preparowany.

Wariatka z Chaillot to eksperyment. Witold Lutosławski nigdy nie skomponował opery ani innego utworu scenicznego, choć jego zapiski świadczą o tym, że myślał o takich projektach. Pisał jednak muzykę teatralną, także muzykę do słuchowisk radiowych i – znaczniej mniej – dla filmu. Teatr mógł być niekiedy w jego czasach terenem wolności twórczej i eksperymentu, gdzie próbowano na różne sposoby obchodzić zapisy cenzury. W 1958 napisał muzykę do wystawianej w Teatrze Polskim w Warszawie sztuki Wariatka z Chaillot Jeana Giraudoux, w adaptacji i reżyserii Bohdana Korzeniewskiego i ze scenografią Andrzeja Pronaszko. W partyturze Lutosławski wpisał wyjątki tekstu mówionego, co pozwoliło na wybranie odpowiednich fragmentów tekstu, które podczas kwietniowego koncertu zostaną wykonane przez aktorów.

Koncert współfinansuje m. st. Warszawa.

Bilety są do nabycia w kasach Nowego Teatru oraz na http://bilety.nowyteatr.org/ 


Od 16 kwietnia 2018 Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na „100 pieśni na 100 lat Niepodległości”, czyli cykl koncertów w Sali Kameralnej. Pierwszy z nich odbędzie się o godz. 19:00.

Podczas koncertów czołowi soliści Teatru Wielkiego w Łodzi zaprezentują najpiękniejsze pieśni do wierszy polskich poetów o Ojczyźnie. Nie zabraknie namysłu nad sprawami pozornie błahymi: troskami i radościami, wielkimi i małymi uczuciami, ideami wzniosłymi i tymi całkiem przyziemnymi. Będzie więc bardzo po polsku: rubasznie i z humorem, z refleksją i filozoficzną zadumą.

Udział w kwietniowym koncercie wezmą soliści Dorota Wójcik (sopran), i Andrzej Kostrzewski (baryton). Przy fortepianie artystom towarzyszyć będzie Aleksandra Nawe, a koncert poprowadzi Agnieszka Białek. Muzycy wykonają pieśni Fryderyka ChopinaStanisława Moniuszki, Ludomira Różyckiego i Mieczysława Karłowicza, które niewątpliwie wywołają wzruszenie, uśmiech oraz refleksję.

Informacja o biletach – na stronie Teatru Wielkiego.


19 kwietnia 2018 minie 75 lat od wybuchu powstania w getcie warszawskim – pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie i największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Aby upamiętnić to wydarzenie POLIN zaprasza na uroczysty koncert „Łączy nas pamięć” o godz. 20.00.

Jesienią 1940 roku przebywający w getcie warszawskim muzycy powołali do życia Żydowską Orkiestrę Symfoniczną. Wśród jej członków znaleźli się artyści pracujący przed wybuchem II wojny światowej m.in. w Filharmonii Narodowej i Orkiestrze Polskiego Radia. Zespół prowadził m.in. Szymon Pullman – wybitny skrzypek i dyrygent. Barbara Engelking i Jacek Leociak w książce „Getto Warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście” piszą, że „muzyka może bardziej niż inne dziedziny sztuki, dawała umęczonym mieszkańcom getta, chwilę wytchnienia od koszmaru codzienności”.

W kwietniu 1942 r. władze niemieckie zawiesiły działalność Orkiestry. Mimo to muzycy pracowali dalej, w ukryciu. Latem 1942 Orkiestra, wspólnie z 80-osobowym Chórem Szir rozpoczęła próby do IX Symfonii Ludwiga van Beethovena. Tekst „Ody do radości” z IV części Symfonii miał być zaśpiewany po hebrajsku. Muzycy Żydowskiej Orkiestry Symfonicznej i Chóru Szir nie traktowali muzyki Beethovena jako wytworu kultury niemieckiej. Jego muzyka była częścią ich muzycznego świata przed wojną – a także ich artystycznej tożsamości. Wykonanie IX Symfonii w getcie mogło być formą protestu przeciw barbarzyństwom nazizmu, przymusowemu zamknięciu za murami getta i symbolicznemu wykluczeniu Żydów z człowieczeństwa. Do koncertu niestety nie doszło. 22 lipca 1942 roku Niemcy rozpoczęli Wielką Akcję Deportacyjną z warszawskiego getta. W ciągu następnych tygodni ponad 300 tysięcy więźniów, w tym niemal wszyscy artyści Żydowskiej Orkiestry Symfonicznej i Chóru Szir, zginęli w obozie zagłady w Treblince.

W 75. rocznicę powstania muzycy polscy dokończą to, co zaczęła Orkiestra pod batutą Szymona Pullmana i Chór prowadzony przez Izraela Fajwiszysa. Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia oraz Chór Filharmonii Narodowej poprowadzi maestro Gabriel Chmura. Na placu przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie artyści wykonają IV część IX Symfonii Ludwiga van Beethovena oraz prawykonają utwór Radzimira Dębskiego (JIMKA) napisany specjalnie z tej okazji.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.


18 kwietnia 2018 roku o godz. 19:30 w katowickiej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia będzie miał miejsce koncert z cyklu „Środa młodych”, podczas którego Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus wystąpi pod batutą Antoniego Wita i wykona III Symfonię Witolda Lutosławskiego.

Symfonia Witolda Lutosławskiego, powstająca w bardzo trudnym dla Polski roku 1983 – końcowym czasie ponurego stanu wojennego, okresie biedy, beznadziei i opresji, była chętnie postrzegana przez wielu komentatorów jako osobista reakcja artysty na te wydarzenia. Sam kompozytor, zawsze silne broniący autonomii swej twórczości, na ogół odżegnywał się od takich bezpośrednich interpretacji, a w tym przypadku skomentował je słowami: „Jeśli już zgodzimy się na to, że muzyka może w ogóle cokolwiek pozamuzycznego znaczyć, to w każdym razie musimy uznać muzykę za sztukę wieloznaczną. Człowiek ma jednakże jedną duszę i to, co przeżywa, musi mieć na niego jakiś wpływ. Jeżeli człowiek ma jedną psychikę, to mimo całej autonomiczności świata dźwięków, jest on funkcją tej psychiki. […] Mogę przyznać, że czułbym się zaszczycony, gdyby udało mi się wyrazić coś, co może być związane z przeżyciami nie tylko moimi osobistymi, ale również innych ludzi.” Z perspektywy dekad, ówczesne dyskusje straciły na znaczeniu, a III Symfonia obroniła się jako dzieło ponadczasowo piękne, także bez rozpatrywania jej przez pryzmat ewentualnych programowych aluzji. Druga z kompozycji wieczoru – I Symfonia „Tytan” Gustava Mahlera – ukaże zupełnie odmienne oblicze symfoniki. Gustav Mahler to jeden z tytanów gatunku symfonicznego, stanowiącego centralną część jego twórczości (dopełnioną wspaniałymi cyklami pieśni z orkiestrą – inne muzyczne formy mają w jego spuściźnie marginalne znaczenie). Działając na przełomie XIX i XX wieku, niejako zamyka on wielką, romantyczną i neoromantyczną tradycję symfoniki, zarazem silnie ją przeobraża i wprowadza w nowe stulecie.

Koncert poprowadzi Antoni Wit, należący do najbardziej uznanych w kraju i na świecie polskich dyrygentów, wieloletni dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej, z którą (także z innymi renomowanymi zespołami) wykonywał i nagrał imponujący repertuar. Utwory i Mahlera, i Lutosławskiego obecne były w nim często, budząc entuzjazm słuchaczy oraz krytyków – tak więc osoba prześwietnego kapelmistrza to też bardzo ważny powód, by wieczór 18 kwietnia spędzić wraz z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus.

Koncert odbędzie się pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Patronat medialny nad koncertami NOSPR objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach – na stronie NOSPR.


19 kwietnia 2018 roku o godz. 19.00 odbędzie się koncert Chóru Filharmonii Częstochowskiej, który zaprezentuje utwory Karola Szymanowskiego, Pawła Łukaszewskiego, Wojciecha Widłaka i Krzysztofa Pendereckiego.

Przejmująca, pełna emocji, zróżnicowana i wielowarstwowa – taka jest właśnie europejska muzyka chóralna, która na przestrzeni wieków rozwija się i prezentuje coraz to nowe spojrzenie na możliwości wykorzystania głosu ludzkiego. Kolejny „Czwartkowy Wieczór” z Chórem Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum” to szerokie spojrzenie na najciekawsze zjawiska w muzyce chóralnej tworzonej przez największych kompozytorów europejskich. Częstochowski zespół pod kierunkiem Janusza Siadlaka sięgnie daleko wstecz, bo aż do Brahmsa i Mendelssohna, a swoją wokalną podróż zakończy na twórczości Pendereckiego.

Program koncertu „Europejska muzyka chóralna” będzie zdecydowanie zróżnicowany, ale utwory wybrane przez dyrektora chóru charakteryzować się będą wielką emocjonalnością, o których sam maestro Siadlak mówi, że „każdy jest głęboko przejmujący na swój własny niepowtarzalny sposób”.

W programie koncertu znajdzie się m.in. przejmujące Crucem tuam adoramus Pawła Łukaszewskiego, a także wiele innych pereł europejskiej muzyki a cappella. Podobny program Chór przedstawi kilka dni później, 24 kwietnia, w Filharmonii Czelabińskiej (Rosja) podczas III Festiwalu Muzyki Chóralnej.

Informacja o biletach – na stronie: https://www.filharmonia.com.pl


Tegoroczna 31. edycja festiwalu Musica Polonica Nova odbędzie się od 20 do 28 kwietnia 2018 roku w Narodowym Forum Muzyki pod hasłem #sieć i podejmie refleksję nad wpływem Internetu na sztukę i zachowania społeczne. Współorganizatorem Festiwalu jest Związek Kompozytorów Polskich.

Festiwalowe motto wskazuje także na wielowarstwową strukturę programu, w której poszczególne wątki mogą spotykać się w ramach różnych wydarzeń.

Wyjątkowy charakter tej edycji festiwalu będzie najbardziej widoczny podczas koncertu #online w niedostępnej dla publiczności maszynowni nad Salą Główną NFM. Dzięki transmisji internetowej utworów wykonanych w tej niezwykłej przestrzeni będzie można wysłuchać na całym świecie, a przekaz wideo dodatkowo podkreśli performatywny charakter kompozycji. Na festiwalu będzie też silnie obecny nurt postinternetowy, w ramach którego kompozytorzy w swoich dziełach wykorzystują zjawiska i techniki charakterystyczne dla twórczości internetowej. Utwory z tego nurtu będzie można usłyszeć na koncercie zespołu Kompopolex. Prawykonywany wówczas Credopol Jacka Sotomskiego odniesie się do tożsamości i odrębności polskiego Internetu.

Twórczość internetowa opiera się na różnego rodzaju przetworzeniach: remiksach, mashupach i coverach. Dlatego również festiwal będzie zderzał i przetwarzał: na koncercie NFM Filharmonii Wrocławskiej kompozytorzy podejmą dialog z tradycją symfoniczną, zestawiając orkiestrę z improwizującym solistą czy zastępując sekcję smyczkową chórem. Koncert #MiniOpera połączy klasyczny gatunek opery z multimediami w czterech kameralnych operach do tekstów surrealistycznych bajek Erny Rosenstein.

Rezydentem 31. edycji festiwalu Musica Polonica Nova będzie Marcin Stańczyk. Zaprezentowane zostaną najnowsze utwory kompozytora, w których coraz bardziej wykazuje zainteresowanie doświadczeniem akuzmatycznym – oddzieleniem dźwięku od jego źródła. Artysta zachęca publiczność, aby jego dzieł wysłuchała w opaskach na oczy. Będą one ważnym rekwizytem zarówno w wykonanym na festiwalu Blind Walk, jak i w nowym utworze zamówionym na połączone składy dwóch kameralnych zespołów NFM: Lutosławski Quartet i LutosAir Quintet.

Na festiwalu zostanie prawykonanych aż dziewiętnaście nowych utworów, jednak organizatorzy nie zapominają o źródłach muzyki współczesnej – przypomną klasyczne dzieła polskiego sonoryzmu. W ten sposób 31. Musica Polonica Nova staje się festiwalem polskiej muzyki aktualnej. Muzyki poruszającej problemy codzienności, nowoczesnej i wciąż świeżej – niezależnie od jej metryki.

Szczegółowy program – na stronie: www.musicapolonicanova.pl 


20 kwietnia 2018 roku o godz. 19.30 w katowickiej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia odbędzie się koncert Polskiej Orkiestry Radiowej, która pod batutą Michała Klauzy wykona dzieła Andrzeja Panufnika i Mieczysława Wajnberga.

Andrzej Panufnik (1914-1991) pisał o genezie Uwertury bohaterskiej: „Pomysł przyszedł mi do głowy we wrześniu 1939 roku, kiedy to pierwszy atak hitlerowskich najeźdźców na Warszawę spotkał się z bohaterskim oporem polskiego narodu. Niestety, moja praca nie wyszła poza ogólne szkice. W tym czasie Polska została bowiem nieoczekiwanie zaatakowana od tyłu przez Rosję. Straciłem mój optymizm”. Do utworu powrócił na początku lat 1950: „Byłem w stanie zrekonstruować z pamięci formę utworu z 1939 roku: nie tylko pierwszy temat, ale i drugi, wprowadzony przez skrzypce, którym towarzyszą instrumenty dęte drewniane, grające temat w odwróceniu z dwutaktowym opóźnieniem. […] Po serii dysonansowych współbrzmień, granych fortissimo przez całą orkiestrę, następuje tryumfalna kulminacja, z której wyłania się «bohaterski» akord Es-dur”.

Mieczysław Wajnberg urodził się w Warszawie w rodzinie żydowskiej. Wojenna odyseja rzucała nim w różne strony (przeżył ją jako jedyny w swej najbliższej rodzinie). Ostatecznie osiadł w Moskwie, protegowany przez Szostakowicza, który cenił Wajnberga nadzwyczajnie. Mimo że do Polski przyjechał tylko raz (na „Warszawską Jesień” 1966), jego związki z krajem pochodzenia nie zostały zerwane, o czym świadczy najlepiej monumentalna, wokalno-instrumentalna VIII Symfonia „Kwiaty polskie” (1964) do słów Juliana Tuwima. Mniejszym, ale jakże wdzięcznym dziełem w tym rodzaju jest trzyczęściowa suita orkiestrowa Melodie polskie (1950), która zabrzmi podczas koncertu.

Ponadto zespół zaprezentuje The Lark Ascending ucznia Maurycego Ravela Ralpha Vaughana Williamsa i Suitę z muzyki do filmu 5 dni – 5 nocy op. 111a Dmitrija Szostakowicza.

Patronat medialny nad koncertami NOSPR objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie NOSPR.


20 kwietnia 2018 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Pomorskiej będzie miał miejsce koncert, który Filharmonia poświęca obchodom Stulecia Niepodległości.

Wieczór zacznie Uwertura do opery Halka Stanisława Moniuszki, czołowego przedstawiciela polskiej opery narodowej, a także dyrygenta, pedagoga i organisty. Kolejny punkt programu to Koncert na puzon tenorowy i orkiestrę symfoniczną współczesnego kompozytora Piotra Wróbla, także cenionego aranżera, puzonisty basowego i tubisty. Utwór powstał w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z myślą o ambitnych puzonistach, chcących poznawać i wykonywać nową muzykę pisaną specjalnie na ten instrument. Koncert miał premierę na Festiwalu Kultury Europejskiej w Caracas w 2014 z udziałem wenezuelskiego puzonisty Pedro Carrero. Partię solową w utworze Wróbla podczas koncertu kwietniowego zagra Łukasz Michalski, który od 1985 jest pierwszym solistą i kierownikiem grupy puzonów Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej. W 2012 obronił pracę doktorską w gdańskiej Akademii Muzycznej.

Wieczór dopełnią Obrazki z wystawy Modesta Musorgskiego w instrumentacji Maurice’a Ravela. Utwór usłyszymy w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

Informacja o biletach – na stronie: http://www.filharmonia.bydgoszcz.pl


20 kwietnia 2018 roku o godz. 19:30 w Filharmonii Narodowej odbędzie się koncert upamiętniający 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim „Ocalić od zapomnienia” podczas którego zabrzmi XXI Symfonia „Kaddish” op. 152 Mieczysława Weinberga, dedykowana pamięci zmarłych w getcie warszawskim.

Kadisz, jedną z najważniejszych modlitw żydowskich, zwykło się kojarzyć z obrządkiem żałobnym, lecz jest w istocie rodzajem doksologii – wyznania chwały Najwyższego, towarzyszącej większości form liturgii, także, ale nie tylko pogrzebowej. Słowa „Niech będzie wywyższone i uświęcone Jego wielkie Imię. W świecie, który Sam stworzył według Swojej woli...” rozbrzmiewały też w czasach wielkich opresji doświadczanych przez diasporę żydowską zwłaszcza podczas pogromów towarzyszących krucjatom, prześladowaniom w renesansowej Hiszpanii, wreszcie wobec niewyobrażalnej, największej w dziejach narodu tragedii jaką był Holocaust. Ostatnia ukończona XXI Symfonia (1991) Mieczysława Weinberga, kompozytora, któremu Holocaust zabrał całą rodzinę, wprowadza element wokalny (głos sopranowy), lecz twórca powierzył my jedynie wokalizę uznając że żadne słowa nie opiszą bezmiaru bólu i rozpaczy.

Dziełem najbardziej znanym w programie wieczoru jest Ocalały z Warszawy (1948) Arnolda Schönberga z recytującym narratorem (niezapomnianą kreację na scenie FN stworzył przed laty Aleksander Bardini) i chórem, intonującym w zakończeniu modlitwę Szema Jisrael - „Słuchaj, Izraelu! Wiekuisty jest naszym Bogiem, Wiekuisty jest jedyny!...”

Dzieła wykonają Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka, w roli solistki wystąpi sopranistka Magdalena Molendowska, w rolę narratora wcieli się Simon Callow.

Ponadto muzycy zaprezentują Adagio z X Symfonii Gustawa Mahlera. Przed koncertem odbędzie się wykład wprowadzający, który poprowadzi Stefan Münch (Sala Kameralna, godz. 18:30).

Informacja o biletach – na stronie: http://filharmonia.pl


20 kwietnia 2018 roku o godz. 19:00 w Filharmonii Lubelskiej będzie miało miejsce prawykonanie Koncertu fortepianowego „Rzecz o Jasnowidzącym z Lublina” Mikołaja Hertla.

Mikołaj Hertel jest kompozytorem i wykonawcą muzyki elektronicznej. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie. Tworzy muzykę dla radia, dla polskiej wytwórni Paris Music, publikującej tzw. production music. W tym koncercie melomani będą mieli możliwość usłyszeć Koncert fortepianowy „Rzecz o Jasnowidzącym z Lublina”, w którym partię fortepianu zagra Przemysław Witek, a będzie to światowe prawykonanie utworu.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej pod batutą Przemysława Fiugajskiego zaprezentuje również Holzwege Tomasza Sikorskiego. Kompozytor w jednym z wywiadów powiedział o nim: „Mnie zafascynowało samo słówko, ponieważ opowiadał mi o tym znajomy, który czytał ten esej Heideggera – ja na tyle nawet nie znam niemieckiego. Holzwege to są te takie ślady drzew transportowanych w lesie, które drzewa zostawiają gdzieś tam, czy to na śniegu czy wśród liści (…) i on [Heidegger] życie określa jako takie błąkanie się, i tylko momenty iluminacji, kiedy człowiek znajduje się na polanie, które nazywa der Lichtungstehend. Mój utwór, to jest ostinato, to jest długie jakieś oczekiwanie, które kończy się takim zawieszeniem, tak kończy się błagając, po prostu, o jakąś kontynuację, i kończy się pauzą”.

Ponadto podczas koncertu zabrzmią Fantazja na tematy z opery Faust op. 20 Henryka Wieniawskiego, w której partię solową wykona skrzypaczka Anna Wandtke, oraz muzyka baletowa z opery Faust Charlesa Gounoda.

Więcej – na stronie: http://www.filharmonialubelska.pl


Piosenki Agnieszki Osieckiej i Mroza w wykonaniu Chóru Mundus Cantat, występy chórów z Norwegii, Ukrainy i Wielkiej Brytanii – ta muzyczna uczta czeka trójmiejską publiczność w ramach Gdańskich Koncertów Towarzyszących XIV edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego „Mundus Cantat” 2018.

Już 21 kwietnia rusza cykl Gdańskich Koncertów Towarzyszących, które są częścią Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego „Mundus Cantat” 2018. Chór Festiwalowy Mundus Cantat zaprasza do Osiedlowego Domu Kultury na godz. 17.00 na koncert pt. „Osiecka chóralnie i inne hity muzyki popularnej”. W repertuarze zespołu znajdą się najpopularniejsze piosenki Agnieszki Osieckiej oraz znane nam z radia przeboje, takie jak Nie mamy nic do stracenia Mroza i Sound’n’Grace, czy Starboy zespołu The Weekend.

Jeżeli ktoś nie będzie mógł przybyć na ten koncert, będzie miał szansę usłyszeć Mundus Cantat w podobnym repertuarze już 28 kwietnia w Ratuszu Staromiejskim (godz. 19.00), gdzie wystąpi wraz z chórem Kor Som Helst z Kristiansand (Norwegia). Nasi goście z dalekiej Norwegii zaprezentują zarówno utwory ludowe z dalekiej Północy jak i jazzowe ballady. W czasie koncertu będą zbierane datki w imieniu Fundacji na rzecz Magdaleny Piorunek. Od urodzenia zmaga się ona z poważną chorobą - Postępującym Rdzeniowym Zanikiem Mięśni (SMA typ 1 Werdniga-Hoffmanna).

Natomiast 14 lipca o godz. 19.00 w Oliwskim Ratuszu Kultury będzie można usłyszeć występ Chóru Szkoły dla Dziewcząt z Bruton (Wielka Brytania). W programie koncertu znajdzie się muzyka religijna oraz klasyczna.

GKT zakończy koncert kolumbijskiego tenora Juana Felipe Alvarado, który wystąpi 21 września w Osiedlowym Domu Kultury „Piastuś” i zaprezentuje latynoamerykańskie bolera o ludziach, ich temperamencie i uczuciach.

W ramach projektu odbywają się również warsztaty chóralne: „Chór – muzyczna aktywizacja drogą reintegracji społecznej” oraz „I Ty możesz zabrać głos”, skierowane do młodzieży skupionej w Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Gdańsku. Uczestnicy warsztatów – młodzież wymagającej specjalnej uwagi – uczy się o poprawnej emisji głosu, bierze udział w zajęciach wokalnych, a nawet pracuje nad repertuarem, który będzie wykonywać w trakcie ważnych uroczystości placówki.

Organizatorami Gdańskich Koncertów Towarzyszących są Miasto Gdańsk i Fundacja Mundus Cantat a współorganizatorami Nadbałtyckie Centrum Kultury oraz Wspólnota Gdańska. Projekt dofinansowano ze środków miasta Gdańska. Wstęp na wszystkie koncert jest wolny.

Patronat medialny nad Międzynarodowym Festiwalem Chóralnym „Mundus Cantat” 2018 objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POBIERZ: Program wydarzenia.


22 kwietnia 2018 roku o godz. 18:00 w katowickiej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia Orkiestra Muzyki Nowej prawykona II Koncert skrzypcowy Tomasza Jakuba Opałki.

Forma koncertu i technika koncertująca, choć najbardziej kojarzone z barokiem i klasycyzmem, nie straciły nic ze swojej aktualności w twórczości kompozytorów współczesnych. Czując potencjał, wynikający z jednej strony z relacji między solistą a orkiestrą, drugiej zaś z nowych właściwości materiału muzycznego, twórcy chętnie podejmują ten gatunek, nierzadko go modyfikując. Ptasi koncert Barbary Kaszuby (1983), młodej i utalentowanej skrzypaczki i kompozytorki, powstał z inspiracji śpiewem ptaków, czego zewnętrzny wyraz odnaleźć można choćby we włączeniu w skład zespołu instrumentalnego glinianych ptaszków.

Nie lada gratką dla wielbicieli muzyki najnowszej jest prawykonanie II Koncertu skrzypcowego „Afterglow” Tomasza Jakuba Opałki (1983). W roli solistki wystąpi Katarzyna Duda. Po raz pierwszy z gatunkiem koncertu przeznaczonego na ten instrument Opałka zmierzył się w 2013, pisząc L.A.Concerto, inspirowane dźwiękowymi i wizualnymi wrażeniami z pobytu w Los Angeles. W II Koncercie skrzypcowym koncepcja sięga także w stronę zmysłowego postrzegania różnych zjawisk. W komentarzu do utworu czytamy: „Afterglow ma wiele znaczeń; od poświaty poprzez wieczorną zorzę powodowaną przez wsteczne rozproszenie skupionego światła o mniejszej długości fali i w następstwie efektowi czerwonego lub różowego światła docierającego do ziemskiego obserwatora, aż po uczucie błogości w pewnych stanach…”. Utwór Opałki dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Zamykający koncert Dumbarton Oaks (1938) powstał w tzw. neoklasycznym okresie twórczości Igora Strawińskiego, co widoczne jest m.in. w nawiązaniach do barokowego modelu koncertu. Trzyczęściowa budowa Dumbarton Oaks, polifoniczne faktury, a także kunsztowny i wyrafinowany charakter tematów wskazuje, że mamy do czynienia z dziełem wyjątkowym.

Patronat medialny nad koncertami NOSPR objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach – na stronie NOSPR.


Opera Krakowska zaprasza na kolejny koncert w ramach cyklu „Pieśń - Teatr Słowa”, który odbędzie się 22 kwietnia 2018 o godz. 17.00 w Kopalni Soli „Wieliczka”. W niezwykłej scenerii Komory Haluszki soliści Opery Krakowskiej zaprezentują program zatytułowany „Polska liryka miłosna”.

„(…) W pieśni mamy do czynienia ze szczególnym rodzajem teatru jednego aktora, którego podstawowym nośnikiem wyrazu artystycznego jest słowo”, – mówi Katarzyna Oleś-Blacha, kierownik artystyczny projektu, dodając: „poezja zostaje tutaj wzbogacona o niezapisaną w tekście metaforę języka muzyki, jedynego przekaźnika uczuć i emocji, których w żadnym leksykalnym kodzie oddać nie sposób”.

Na koncert, którego partnerem jest Kopalnia Soli „Wieliczka”, złożą się najpiękniejsze pieśni, które zostały napisane do poezji miłosnej. Wioletta Chodowicz wykona wybrane utwory ze zbioru Dwanaście pieśni kurpiowskich op. 58 Karola Szymanowskiego. W repertuarze znajdzie się także 6 pieśni na głos i fortepian Liryka miłosna Franciszka Maklakiewicza, które zaśpiewa Agnieszka Cząstka oraz wybrane Pieśni op. 74 Fryderyka Chopina w wykonaniu Iwony Sochy. Usłyszymy również pieśni Mieczysława Karłowicza czy Ignacego Jana Paderewskiego, które zaprezentują Andrzej Lampert i Adam Sobierajski. W repertuarze wieczoru też utwory takich kompozytorów, jak Andrzej Panufnik, Krzysztof Penderecki, Feliks Nowowiejski, Stanisław Moniuszko, Ludomir Różycki, Jan Gall, Lucjan Marczewski, Marek Stachowski, Jerzy Gablenz i Stanisław Lipski. Solistom akompaniować będzie pianista Sławomir Cierpik.

Bilety na koncert w cenie 40 zł do nabycia w Kasie Opery oraz online na stronie internetowej teatru www.opera.krakow.pl 


W dniach 24 kwietnia – 13 maja 2018 roku Katedra Kameralistyki Akademii Muzycznej w Krakowie zaprasza na II Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych „Duettissimo!”.

Podczas koncertów, które będą miały miejsce w Filharmonii Krakowskiej i Akademii Muzycznej, zabrzmią arcydzieła muzyki fortepianowej; nie zabraknie też kompozycji naszych rodzimych twórców: 26 kwietnia usłyszymy Improvvisazione e toccata Romualda Twardowskiego i Negro Spirituals Romana Maciejewskiego. EMES Piano Duo zaprezentuje 28 kwietnia Album tatrzańskie op. 12 Ignacego Jana Paderewskiego. 29 kwietnia zabrzmi À travers Pologne, danses et mélodies op. 23 Juliusza Zarębskiego oraz Mazurek, Tarantella, Kołysanka, Oberek Romana Maciejewskiego.

Zaplanowano także kursy mistrzowskie, które poprowadzą goście festiwalu – Geoffrey Jennings Haydon i renomowane Genova & Dymitrov Piano Duo, a także sesję naukową „Duet fortepianowy w muzyce polskiej. Roman Maciejewski in Memoriam”. Wystąpią przede wszystkim pianiści pracujący w Katedrze Kameralistyki krakowskiej Akademii Muzycznej i zaproszeni goście.

Celem przedsięwzięcia jest podkreślenie istotnej roli duetu fortepianowego w muzyce kameralnej oraz przywrócenie świetności tej nieco zapomnianej i często z przymrużeniem oka traktowanej formacji, zainteresowanie wykonawców i słuchaczy niezwykle bogatym i atrakcyjnym repertuarem na ten skład kameralny.

Dodatkowe informacje – na stronie: https://www.amuz.krakow.pl 


25 kwietnia 2018 roku o godz. 18.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia Katowice (ul. Ligonia 29) odbędzie się koncert z cyklu „Niepodległa 2018. Co mi w duszy gra? Muzyka polska”.

W drugim koncercie cyklu „Niepodległa 2018. Co mi w duszy gra? Muzyka polska”, organizowanym w Katowicach przez Instytucję Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” wystąpi Messages Quartet, który postrzegany jest w ostatnich latach jako jeden z najlepszych polskich kwartetów smyczkowych. W 2015 roku zdobył II Nagrodę, Srebrny Medal oraz Nagrodę Specjalną za interpretację kwartetu Dymitra Szostakowicza na II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Płowdiw w Bułgarii. Został również laureatem Programu Stypendialnego „Młoda Polska”, dzięki któremu ukazała się debiutancka płyta zespołu zawierająca nagranie kwartetów smyczkowych Szymona Laksa. Członkinie Messages Quartet są absolwentkami Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej w Krakowie. Ukończyły także studia solistyczne oraz klasy mistrzowskie w czołowych uczelniach europejskich (Paryż, Bruksela, Wiedeń, Stuttgart). Obecnie, obok działalności koncertowej, są wykładowcami w akademiach muzycznych w Katowicach oraz w Krakowie.

Można powiedzieć, że w duszy Messages Quartet gra muzyka polska, skoro wśród swoich priorytetów repertuarowych postrzega polską muzykę kameralną, zwłaszcza tę mniej znaną, oraz dzieła współczesne. Odzwierciedla to program koncertu w Studiu Koncertowym Polskiego Radia Katowice. Znalazł się w nim III Kwartet smyczkowy „Na polskie tematy ludowe” (1945) Szymona Laksa, zarejestrowany na dedykowanej mu płycie, cenny dla polskiej muzyki kameralnej I kwartet smyczkowy (~1839) Stanisława Moniuszki oraz II kwartet smyczkowy „Messages” (1980) Andrzeja Panufnika, nawiązujący do nazwy – wizytówki zespołu.

Bezpłatne wejściówki na kwietniowy koncert dostępne są w biurze IPiUM Silesia (Katowice, pl. Sejmu Śląskiego 2, parter, pokój 20).

Patronat medialny nad cyklem koncertów „Niepodległa 2018. Co mi w duszy gra? Muzyka polska” objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.silesia.art.pl


Koncert symfoniczny 27 kwietnia 2018 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina będzie okazją nie tylko do wysłuchania utworów nieczęsto pojawiających się w filharmonicznych repertuarach (w tym jednej łódzkiej prapremiery), ale również uczczenia przewodnictwa Bułgarii w Unii Europejskiej.

Przed nami łódzka premiera odkrytego kilka lat temu Koncertu fortepianowego h-moll Maurycego Moszkowskiego. Ten niemiecko-polsko-żydowski pianista (ur. 1854 we Wrocławiu) skomponował kilkaset wirtuozowskich utworów na fortepian. Cenili je i grywali chętnie znani soliści, m.in. Ignacy Jan Paderewski. Prócz etiud Moszkowskiego najczęściej wykonuje się Koncert fortepianowy E-dur, jak sądzono, jedyny. Okazało się jednak, że istnieje wcześniejszy. Z łódzkimi filharmonikami zaprezentują go bułgarscy artyści – pianista Ludmil Angelov, doskonały interpretator utworów Fryderyka Chopina, i dyrygent Vladimir Kiradjiev. Tak więc zapowiada się wydarzenie o wysokiej randze artystycznej.

Podczas tego koncertu, organizowanego dla uczczenia przewodnictwa Bułgarii w UE, zabrzmi też Suita bułgarska Pancho Vladigerova, spokrewnionego ze znaną rodziną Pasternaków. Program koncertu dopełniają Polskie melodie Mieczysława Wajnberga, urodzonego w Warszawie kompozytora pochodzenia żydowskiego, od 1939 roku zamieszkałego w ZSRR.

Spotkanie przedkoncertowe o godz. 18.15 poprowadzi Piotr Matwiejczuk.

Informacja o biletach – na stronie: http://filharmonia.lodz.pl


27 kwietnia 2018 roku o godz. 19:30 w Filharmonii Narodowej odbędzie się Koncert symfoniczny „Niepodległa – powstało w wolnej Polsce”, w programie którego znalazła się muzyka polskich i rosyjskich kompozytorów.

Koncert rozpocznie Uwertura na orkiestrę symfoniczną Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Pawła Kapuły. Następnie, w jubileuszowym cyklu dzieł polskich z okresu dwudziestolecia międzywojennego, zabrzmi bardzo rzadko prezentowany, pełen neoromantycznych uniesień, monumentalny Koncert fortepianowy Des-dur Jerzego Gablenza, kompozytora i przemysłowca (cenionego krakowskiego fabrykanta octu i musztardy). Jako uczeń Władysława Żeleńskiego i Feliksa Nowowiejskiego miał solidne muzyczne przygotowanie, które pozwoliło mu zdobyć za życia spore uznanie, choć trwalsze miejsce w repertuarze zdobyły głównie jego pieśni. Syn autora, Tomasz mieszkający na Dominikanie, tam właśnie zorganizował prawykonanie tego Koncertu w 1977 roku. Podczas koncertu kwietniowego w roli solisty wystąpi niemiecki kompozytor i pianista Joseph Moog.

Po przerwie usłyszymy I Symfonię f-moll op. 10 Dymitra Szostakowicza. Krzysztof Meyer tak pisze o tym dziele: „(...) dobitnie ukazało fenomenalne zdolności młodego twórcy. Do dziś I Symfonia fascynuje bogactwem inwencji i niezwykłym, zważywszy na młody wiek autora, opanowaniem techniki kompozytorskiej. Szostakowicz nie tylko wykreował wielką formę symfoniczną ze swobodą doświadczonego mistrza, ale przede wszystkim objawił własny, bardzo indywidualny i wysoce charakterystyczny styl.” Utwór przyjęto doskonale, a miarą uznania były też rychłe wykonania za granicą (rok po premierze oklaskiwano go w Berlinie pod batutą samego Bruno Waltera). Dziewiętnastoletni geniusz kompozycją tą rozpoczął swą wspaniałą karierę czołowego symfonika XX w.

Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl, promującego wykonawstwo muzyki polskiej, sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2021.

Szczegółowe informacje – na stronie Filharmonii Narodowej.


27 kwietnia 2018 roku o godz. 19.00 Filharmonia Gorzowska zaprasza na koncert „Muzyczna stop-klatka”. Usłyszymy muzykę, która towarzyszyła najsłynniejszym obrazom kina polskiego i zagranicznego, a także przeboje z kultowych polskich seriali. Poprowadzi wieczorne wydarzenie Tomasz Stockinger.

Choć film, to przede wszystkim obraz, bez muzyki istnieć nie może. To ona, jako integralny jego element, odzwierciedla przeżycia bohaterów, podkręca emocje, ubarwia nastrój, potęguje akcję – słowem – współtworzy klimat filmu, a w wielu przypadkach stanowi o jego sukcesie. Bez wątpienia więc trafiony, rozpoznawalny soundtrack to bezcenny atut całej produkcji. Bywa, że muzyka wielkiego czy srebrnego ekranu zdobywa większy rozgłos niż film, do którego powstała, a piosenka lub temat muzyczny stają się ponadczasowymi hitami. O jej sukcesie decydują też świetne partytury, aranżacje oraz wykonania orkiestrowe, dzięki którym nie odbiega ona w żaden sposób od innych gatunków muzyki symfonicznej i z powodzeniem odnajduje się na estradach sal koncertowych.

W programie kwietniowego koncertu będą zarówno utwory komponowane z myślą o filmie, jak i te, które, choć z filmem kojarzone, powstawały jako samodzielne dzieła. Usłyszymy m.in. Cantabile Krzesimira Dębskiego, temat muzyczny W starym kinie Władysława Szpilmana, Nokturn cis-moll op. posth. Fryderyka Chopina, Walc Waldemara Kazaneckiego z filmu Noce i dnie, Tango Mirosława Gąsieńca z filmu Strachy oraz Walc Wojciecha Kilara z filmu Trędowata. Orkiestrę Filharmonii Gorzowskiej poprowadzi Stefan Gąsieniec – znakomity pianista jazzowy, kompozytor i aranżer.

Informacja o biletach – na stronie http://www.filharmoniagorzowska.pl


28 kwietnia 2018 roku w warszawskim Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego o godz. 19.00 będzie miał miejsce koncert, podczas którego w wykonaniu Bomsori Kim i Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus zabrzmi m. in. II Koncert skrzypcowy Krzysztofa Pendereckiego.

Dwa utwory z programu kwietniowego koncertu – Krzysztofa Pendereckiego i Feliksa Mendelssohna – dopełnione są ciekawymi podtytułami zdradzającymi pewne intencje ich twórców. Takie podtytuły często bywają dopisane przez późniejszych edytorów, nie zawsze zgodnie z wolą autorów, w tych jednak przypadkach pochodzą od nich samych.

Symfonia „Szkocka” Feliksa Mendelssohna jest jego artystyczną odpowiedzią na ogrom wrażeń, jakie chłonął podczas długiej letniej podróży po Szkocji w 1829 roku. Zrodzone wówczas pomysły dojrzewały bardzo długo, bo dopiero po kilkunastu latach ukończył dzieło, na którego kartach znajdziemy dźwiękową reminiscencję wizyty w zrujnowanej kaplicy pałacu Holyrood w Edynburgu, echa skocznych ludowych melodii w wesołym scherzu czy wzruszającą (domniemaną) „modlitwę królowej Marii Stuart” w cytacie z własnego opracowania Ave Maria Mendelssohna.

Z kolei podtytuł II Koncertu skrzypcowego Krzysztofa Pendereckiego, skomponowanego w 1996 roku dla wspaniałej Anne-Sophie Mutter, tak objaśnił sam kompozytor (rozmowa z Jakubem Haufą, 2007) w bardzo ciekawej wypowiedzi dającej – dość przecież rzadki – wgląd w proces twórczy: „II Koncert skrzypcowy «Metamorfozy» powstawał w dwóch etapach. A ponieważ Koncert podlegał zmianom, dlatego tytuł «Metamorfozy» wydał mi się słuszny, adekwatny. Nie byłem przekonany do mojej pierwszej koncepcji, wydawało mi się, że nie jest to jeszcze to, co chciałbym napisać. [...] ważne tematy pojawiają się ciągle, ale właśnie w metamorfozie, czyli że za każdym razem są inaczej potraktowane: w innej instrumentacji, w innym charakterze, ale te czołowe tematy występują w Koncercie od początku aż do końca. […] Zauważyłem w trakcie gry Anne-Sophie Mutter, że w tym Koncercie nie ma zbyt wielu lirycznych momentów. Nie była to jej sugestia, jednak już po tym spotkaniu pomyślałem, że trzeba rozszerzyć Koncert o różne tematy liryczne, aby nie był on tylko takim wirtuozowskim dziełem. Potem dokonałem retuszy i pojawiły się tam te tzw. drugie tematy”.

W Warszawie to bardzo interesujące dzieło, skrzące się wirtuozerią, ale też zachwycające liryzmem nowych, „odmienionych” tematów zabrzmi w wykonaniu genialnej południowokoreańskiej wiolinistki Bomsori Kim, łączącej olśniewającą technikę ze wspaniałą muzykalnością i głębią interpretacji. Jest tryumfatorką wielu prestiżowych konkursów, a polska publiczność pamięta ją zwłaszcza z roku 2016, gdy zajęła drugie miejsce na XV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Koncert poprowadzi Łukasz Borowicz.

Patronat medialny nad koncertami Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach – na stronie: www.sinfoniaiuventus.pl 


28 kwietnia 2018 roku o godz. 19.30 w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Polska muzyka za mało znana”, podczas którego zabrzmią tria Karola Lipińskiego.

Karol Lipiński zrobił w XIX wieku zawrotną karierę. W Wiedniu poznał Luisa Spohra, w Piacenzy w 1818 roku wystąpił na koncercie z Nicolo Paganinim tocząc niejako bitwę o miano najlepszego, w Paryżu koncert pomógł mu zorganizować Fryderyk Chopin. Od 1839 roku przebywał w Dreźnie, gdzie został koncertmistrzem Kapeli Królewskiej. Tam koncertował z Franzem Lisztem, współpracował z Richardem Wagnerem, przyjaźnił się z Robertem Schumannem. Karol Lipiński jako jeden z pierwszych przed Fryderykiem Chopinem utorował drogę do światowego uznania polskiej szkoły wykonawczej.

Podczas koncertu kwietniowego tria A-dur op. 12 i g-moll op. 8 na 2 skrzypiec i wiolonczelę Karola Lipińskiego zaprezentują absolwenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina: skrzypkowie Voytek Proniewicz i Adam Roszkowski oraz wiolonczelista i kompozytor Jan Roszkowski.

Patronat medialny nad koncertami NOSPR objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach – na stronie NOSPR.