Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2017 2018 2019 2020 2021
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

31 lipca 2019 roku o godz. 22:00 podczas 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Nowe Horyzonty” odbędzie się plenerowy pokaz zrekonstruowanego cyfrowo Psa Baskerville’ów Richarda Oswalda z 1929 roku. Podczas pokazu na wrocławskim rynku Stefan Wesołowski wraz z zespołem zaprezentuje autorską muzykę do filmu.

Taśma filmowa została odnaleziona w 2009 roku w piwnicy kościoła w Sosnowcu, a następnie poddana konserwacji i digitalizacji w pracowniach FINA. Pies Baskerville’ów w reżyserii Richarda Oswalda z 1929 roku, będący ostatnią niemą ekranizacją opowieści o genialnym detektywie Sherlocku Holmesie, odrestaurowany został w ramach partnerskiego projektu z San Francisco Silent Film Festival. W zbiorach FINA znajduje się jedyna znana obecnie zachowana kopia 35mm tego filmu. Odrestaurowana taśma została zdigitalizowana w wysokiej kinowej rozdzielczości 4K.

Pochodzący z Gdańska kompozytor i skrzypek Stefan Wesołowski jest absolwentem francuskiej Académie Musicale de Villecroze, autorem trzech albumów solowych. Jego płyta Rite of the End przyniosła kompozytorowi nominację do Paszportu „Polityki”. Istotną gałąź twórczości Wesołowskiego stanowi komponowanie muzyki filmowej. Obecnie pracuje nad muzyką do filmu o Andrzeju Żuławskim. Podczas pokazu na wrocławskim rynku Wesołowski wraz z zespołem zaprezentuje autorską muzykę do Psa Baskerville’ów. Ścieżka dźwiękowa została skomponowana z okazji polskiej repremiery filmu, która odbyła się podczas wieczoru inaugurującego 16. Święta Niemego Kina w 2019 roku.

Więcej informacji o filmie można znaleźć na stronie https://www.nowehoryzonty.pl/opis.do?id=9732