Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2017 2018 2019 2020 2021
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Zespół Szkół Muzycznych w Wieliczce oraz Towarzystwo Muzyczno-Artystyczne Sfogato mają zaszczyt zaprosić na II Festiwal i Konkurs Pianistyczny „Piano e Forte”, które odbędą się w dniach 1-9 marca 2019 roku.

Celem Festiwalu i Konkursu „Piano e Forte” jest ukazanie historii ewolucji fortepianu w kontekście rozwoju repertuaru fortepianowego. Badanie wzajemnych relacji, oddziaływań oraz wpływu nowych zdobyczy w zakresie mechanizmu fortepianowego na repertuar, a także nowatorskich technik kompozytorskich na rozwój instrumentu. Konkurs „Piano e Forte” ma na celu inspirowanie młodych pianistów do pogłębiania wiedzy z zakresu historii instrumentu, zwiększanie świadomości dotyczącej praktyk wykonawczych różnorodnego repertuaru na fortepianach współczesnych i historycznych, a także poznawanie nurtów interpretacyjnych oraz literatury fortepianowej różnych epok. Festiwal i Konkurs „Piano e Forte”, którego pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym jest pianistka Marta Polańska, jest innowacyjnym projektem ujmującym problematykę w sposób holistyczny. Organizatorami wydarzenia są: Zespół Szkół Muzycznych w Wieliczce i Towarzystwo Muzyczno-Artystyczne Sfogato w Krakowie. Pierwsza edycja (2018) odbyła się w 320. rocznicę pierwszej wzmianki o wynalazku włoskiego budowniczego Bartolomeo Cristoforiego ukazując historyczny szlak fortepianu „Z ziemi włoskiej do Polski”. Poprzez repertuar wykonywanych podczas koncertów dzieł kompozytorów polskich Festiwal i Konkurs Pianistyczny „Piano e Forte” wpisał się w obchody Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Druga edycja Festiwalu i Konkursu (2019) będzie przebiegać w rytmie rocznic wybitnych polskich kompozytorów:
Stanisława Moniuszki z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora,
Marii Szymanowskiej z okazji 230. rocznicy urodzin kompozytorki,
Fryderyka Chopina w 170. rocznicę śmierci kompozytora
oraz Grażyny Bacewicz z okazji 110. rocznicy urodzin i 50. rocznicy śmierci kompozytorki.

W programie Festiwalu znajdą się warsztaty dotyczące budowy fortepianu i jednego z jego prototypów, czyli klawesynu oraz organów – instrumentu na którym także grał Fryderyk Chopin i Stanisław Moniuszko, wykłady dotyczące historii instrumentów, a także dzieł fortepianowych ww. polskich kompozytorów, II Konkurs Pianistyczny „Piano e Forte” oraz Koncert Galowy Młodych Mistrzów Fortepianu.

Zgłoszenia na Konkurs należy przesyłać do dnia 15 lutego 2019 roku.

Regulamin Konkursu oraz wszelkie informacje znajdują się na stronie www.PianoeForte.pl

Patronat medialny nad wydarzeniami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.


„Elementi 7: retro” to trzy dni intensywnych spotkań i koncertów, trzy dni dedykowane muzyce i refleksji o niej. Podczas tegorocznej edycji, która odbędzie się w dniach 1-3 marca 2019 w murach Akademii Muzycznej w Krakowie, gośćmi specjalnymi będą m.in. Olga Drenda oraz Artur Zagajewski.

Zainicjowana siedem lat temu studencka konferencja naukowa „Elementi” szybko rozrosła się do cyklicznego wydarzenia, obejmującego nie tylko referaty i dyskusje, ale również koncerty, wykłady i spotkania oraz warsztaty kompozytorskie. Hasło „retro” – temat tegorocznej edycji – prowokuje do stawiania pytań o obecność tego, co minione we współczesnej sztuce, stanowiąc przy tym pretekst do podjęcia problemu nostalgii, widmontologii czy duchologii. To właśnie te zagadnienia poruszane będą w referatach w ramach dwudniowej konferencji naukowej (1-2.03), podczas której można będzie wysłuchać także wykładów specjalnie zaproszonych gości: Olgi Drendy, Andrzeja Mądry oraz Artura Zagajewskiego.

Ważną część „Elementi 7” stanowią koncerty muzyki nowej. Podczas pierwszych dwóch dni wystąpią Gośka Isphording oraz Erik Bosgraaf (1.03), Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble (2.03), ostatniego dnia odbędzie się zaś koncert studentów kompozycji Akademii Muzycznej w Krakowie (3.03).

(Karolina Dąbek)

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.


15 marca 2019 w Dużej Auli Politechniki Warszawskiej odbędzie się niezwykły koncert charytatywny na rzecz modernizacji Centrum Zdrowia Dziecka zatytułowany "Wielcy Artyści Małym Pacjentom". W koncercie wezmą uział światowej sławy śpiewacy operowi – Artur Ruciński i Rafał Siwek – od lat znajdujący się w pierwszej dziesiątce najwybitniejszych polskich wokalistów. Towarzyszyć im będzie znakomita orkiestra Sinfonia Iuventus, a całość poprowadzi Piotr Sułkowski. Soliści, orkiestra i dyrygent wystąpią pro publico bono.

Pomysłodawcą i jedynym organizatorem koncertu jest wybitna skrzypaczka, Patrycja Piekutowska, która od 20 lat koncertuje po całym świecie. Dotychczas zagrała blisko 900 koncertów w 39 krajach świata i nagrała 12 solowych płyt. Stworzyła ten projekt mając osobistą historię łączącą z CZD jej syna, który przeszedł 3 operacje na otwartym sercu i dzięki wybitnym polskim kardiochirurgom jest radosnym i wspaniale rozwijającym się dziewięciolatkiem. Synek był dla artystki wielką inspiracją do stworzenia pierwszego projektu łączącego muzykę klasyczną, świat biznesu i kardiochirurgię dziecięcą, który nazywał się „Otwarte Serca - Mistrzowie Muzyki, Biznesu i Kardiochirurgii Dzieciom”. Artystka stworzyła 7 takich wydarzeń, a pomiędzy nimi zdobyła partnerów do zakupu 6 niezwykle ważnych sprzętów kardiochirurgicznych o łącznej wartości blisko 700.000 zł. Koncerty, co warto zaznaczyć, nie kosztowały ani złotówki, ponieważ wszyscy partnerzy brali udział pro bono: artyści, właściciele sal, cateringi, budowa sceny, druk zaproszeń i programów itd. Tym razem projekt jest stworzony specjalnie dla Instytutu Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka, największego szpitala dziecięcego w Polsce.

Patrycja Piekutowska osobiście poszukuje partnerów do wykonania remontów wielu części wspólnych szpitala, które obok pięknie odnowionych oddziałów, nie były modernizowane od 40 lat... Dla dzieci to bardzo przytłaczający widok. Zaledwie od początku stycznia znalazła już 12 firm, które wkrótce rozpoczną pracę. Za kilka dni rozpoczyna się remont całego hallu głównego, następnie dachu basenu i wielu innych miejsc. Prezesów z dobrym sercem dla dzieci publiczność pozna na koncercie, gdy na scenie otrzymają podziękowania. Sama Artystka poprowadzi koncert wraz z uznanym konferansjerem Wojciechem S. Wocławem i również zagra w duecie z Rafałem Siwkiem.

Współorganizatorem jest Politechnika Warszawska, której Duża Aula, udostępniona dzięki uprzejmości Rektora, zamieni się w magiczną salę koncertową, gdzie zasiądą wszyscy, którzy kupią bilet - Cegiełkę Zdrowia Dziecka w cenie 250 zł. Całkowity dochód przeznaczony zostanie na remont podjazdu dla karetek, który wymaga natychmiastowej modernizacji.


W dniach 20-21 marca 2019 roku w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu będzie miała miejsce XV Międzynarodowa Konferencja "Tradycje śląskiej kultury muzycznej".

Rok akademicki 2018/2019 jest szczególny dla Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, mija bowiem 70 lat od momentu powołania do życia w 1948 roku wrocławskiej uczelni muzycznej. Z okazji jubileuszu Katedra Teorii Muzyki i Historii Śląskiej Kultury Muzycznej przygotowała piętnastą edycję najstarszej konferencji naukowej w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, organizowanej od 1980 roku, której inicjatorką w tym ośrodku była profesor Maria Zduniak. Celem projektu pt. Tradycje śląskiej kultury muzycznej jest pielęgnowanie bogactwa kultury muzycznej Śląska, będącego ważną częścią Europy. Pragniemy ukazać swoiste cechy tej kultury, które ukształtowały się w wyniku nakładania się na siebie różnorodnych warstw tradycji: narodowych, religijnych, artystycznych.

Podczas tegorocznej konferencji zaprezentowane zostaną 24 referaty wybitnych naukowców pochodzących z Austrii, Czech, Niemiec, Słowacji, Ukrainy i Polski. Tematyka wystąpień dotyczyć będzie takich zagadnień, jak: tożsamość śląskiej kultury, obecność muzyki w instytucjach kościelnych i świeckich oraz na dworach, związki ważnych postaci muzycznych ze Śląskiem, muzyka ludowa i artystyczna twórców śląskich.

Oprawę tego wydarzenia naukowego stanowić będą koncert, podczas którego zaprezentowana zostanie liryka wokalno-instrumentalna kompozytorów wrocławskich, oraz wystawa poświęcona teoretycznomuzycznym konferencjom naukowym.

POBIERZ: program Konferencji

Anna Granat-Janki