Polmic - FB

calendar of events

2018 2019 2020 2021 2022
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Stowarzyszenie Artystów „Zdolni do wszystkiego" zaprasza do udziału w Polish Viola Symposium, które odbędzie się w dniach 1–7 października 2020. Młodzi muzycy będą mogli się spotkać online z nestorami altówki, autorytetami światowymi, by zaczerpnąć inspiracji i wiedzy na kolejne twórcze działania.

Bezpłatne warsztaty poprowadzą tak znani artyści, jak prof. Paul Neubauer (The Juilliard School, USA), Maxim Rysanov (Wielka Brytania / Ukraina), Isabel Villanueva (La Escuela Superior de Música de Alto Rendimiento /ESMAR/, Hiszpania), prof. Irena Albrecht (były pedagog gdańskiej Akademii Muzycznej), dr hab. Lech Bałaban (Akademia Muzyczna w Bydgoszczy), prof. Ewa Guzowska (Akademia Muzyczna w Poznaniu), Piotr Furmańczyk (absolwent Hochschule für Musik Detmold), dr Krzysztof Komendarek-Tymendorf i kompozytor Kamil Cieślik (Akademia Muzyczna w Gdańsku). Obowiązkowa dla Kandydatów Warsztatów jest tylko rekrutacja i zapisy.

W programie przedsięwzięcia znalazły się również prelekcje, wykłady, Q&A oraz koncert uczestników, podczas którego nastąpi prawykonanie światowe utworu specjalnie skomponowanego na to wydarzenie przez Kamila Cieślika.

Termin zgłoszeń upływa 29 września 2020 o godz. 23.59.

Dofinansowano ze środków Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci".

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Rekrutacja na https://polishviolasymposium.pl/ 


Wytwórnia Zdarzeń Sonokinetycznych zaprasza na Festiwal Dźwięku dla Dzieci Sonikalia, które odbędą się w dniach 1–4 października 2020 roku w Olsztynie i Szczytnie.

Czym są Sonikalia?... Zbiorem zdarzeń dźwiękowych dziejących się tu i tam, które łączy co najmniej jeden cel – rozbudzenie ciekawości dźwięków. Tego zaciekawienia poszukujemy przede wszystkim u dzieci, jednak ze względu na traktowanie wszystkich (sic!) jako pełnoprawnych odbiorców sztuki i unikanie „infantylizacji” sonikaliowe zdarzenia są w stanie rozbudzić ciekawość również u dorosłych. Podczas Festiwalu zostaną zaprezentowane różne sposoby funkcjonowania dźwięku jako składowej dzieła muzycznego.

W doborze wydarzeń sonikaliowych duży nacisk położony jest na ich interaktywność. Propozycje programowe dobrane są tak, by zapewnić maksymalnie aktywne uczestniczenie dzieci we wszystkich artystycznych działaniach (koncerty z udziałem publiczności, improwizacje, interaktywne instalacje i interaktywne wykłady, performance, spektakle). Nie bez znaczenia jest również stosowanie formuły zabawowej. W ramach Festiwalu odbędą się również warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”, które poprowadzą Trillingen Duo (Iwona Jędruch i Małgorzata Kołcz), flecistka Karina Kusior i kompozytor Jarosław Siwiński.

Na wszystkie wydarzenia festiwalowe wstęp jest wolny!

Szczegółowy program – na stronie http://sonikalia.pl 


Autorski vlog dla kompozytorów i wykonawców muzyki współczesnej „Nowe Brzmienia” @ModernViola to siedem pełnych prezentacji z omówieniami i przykładami nowych technik wykonawczych współczesnej muzyki poważnej, zaprezentowanych na altówce i dotyczących grupy instrumentów smyczkowych.

Celem vloga jest uzupełnienie wiedzy praktycznej adeptów sztuki muzycznej, która wymagała do tej pory konsultacji personalnych między kompozytorami a wykonawcami. Autorski vlog przygotowała i poprowadzi doktor sztuk muzycznych, członkini zespołu muzyki nowej Hashtag Ensemble Aleksandra Demowska-Madejska.

Każda prezentacja-wykład podzielona jest na dwie części: skierowaną do kompozytorów oraz do muzyków wykonawców (skrzypków, altowiolistów i wiolonczelistów). Zawiera jak najpełniejszy obraz zapisu i wykonawstwa najnowszych technik kompozytorskich muzyki XXI wieku. Fragmenty zapisu nutowego opierają się m.in. na dziełach skomponowanych przez polskich kompozytorów, w tym twórców młodego pokolenia.

Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura w sieci"

Premiery wykładów będą się odbywały w każdy czwartek do 29 października 2020 na kanale YouTube: https://www.youtube.com/aleksandrademowskamadejska 

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.


1 października 2020 o godz. 19.00 odbędzie się inauguracja 75. sezonu artystycznego Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, udział w której wezmą Orkiestra Symfoniczna Filharmonii pod batutą Piotra Sułkowskiego oraz wybitny pianista Leszek Możdżer.

Koncert rozpocznie utwór Patrona Filharmonii – Uwertura do Oratorium Powrót syna marnotrawnego Feliksa Nowowiejskiego. Uwertura urzeka bogactwem melodycznym, bogatą kolorystycznie orkiestracją i późnoromantycznym rozmachem. W utworze odnajdziemy echa Berlioza i Wagnera.

Leszek Możdżer, zapytany o swoją interpretację Koncertu na klawesyn (lub fortepian) op. 40 Henryka Mikołaja Góreckiego przyznał, że wykonanie na fortepianie jest dużo bardziej forsowne fizycznie. Wydawać by się mogło, że zaledwie dziewięciominutowy utwór nie może nastręczać soliście aż takich trudności, a jednak gdy tylko porwie nas szaleńcza, motoryczna energia, zrozumiemy i usłyszymy, że siłą napędzającą dzieło jest fortepian (lub klawesyn, łatwiejszy dla wykonawcy pod względem artykulacyjnym) potraktowany jak instrument perkusyjny. Utwór, powstały w 1980 roku na zamówienie Polskiego Radia z inicjatywy Andrzeja Chłopeckiego, dedykowany jest wybitnej klawesynistce Elżbiecie Chojnackiej.

W wykonaniu Leszka Możdżera usłyszymy także najsłynniejszy (obok kołysanki Summertime z opery Porgy & Bess) utwór George’a Gershwina – Błękitną rapsodię.

Więcej – na stronie https://filharmonia.olsztyn.pl/koncert/inauguracja-75-sezonu-artystycznego-filharmonii-warminsko-mazurskiej/ 


Czwarta edycja Festiwalu Rzeszowska Jesień Muzyczna nosi podtytuł „Zapomniana muzyka” i będzie poświęcona muzyce kameralnej, zarówno jej arcydziełom, jak i zapomnianym skarbom. Festiwal potrwa od 3 do 25 października 2020 roku.

Rzeszowska Jesień Muzyczna ukazuje różnorodność muzyczną i kulturową, wzajemne przenikanie się wpływów. O unikatowości Festiwalu świadczy także miejsce – specyfika miasta i regionu, położonych na styku kultur. W ramach Festiwalu Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów organizuje 6 koncertów różnych formacji kameralnych, natomiast Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów – Oddział w Krakowie – 2 koncerty nadzwyczajne. Zostaną zaprezentowane m. in. rzadko wykonywane utwory Stanisława Moniuszki, Mieczysława Wajnberga, Władysława Żeleńskiego, Grzegorza Fitelberga, Aleksandra Tansmana, Michała Spisaka, Stefana Kisielewskiego, Witolda Lutosławskiego, Grażyny Bacewicz, Romualda Twardowskiego i Pawła Szymańskiego.

Wystąpią znakomici instrumentaliści: skrzypaczki Anna Maria Staśkiewicz i Joanna Konarzewska, altowiolistka Katarzyna Budnik, wiolonczeliści Marcin Zdunik i Rafał Kwiatkowski, oboista Maksymilian Lipień, klarnecista Piotr Lato, fagocista Damian Lipień, triumfatorzy zeszłorocznego Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak (Polish Violin Duo), sopranistka Magdalena Molendowska, pianiści Julia Samojło, Jacek Tosik-Warszawiak i Grzegorz Mania. Dwukrotnie, na inaugurację i w ramach koncertu nadzwyczajnego, zagra orkiestra kameralna Extra Sounds Ensemble prowadzona przez Alicję Śmietanę, a na zakończenie festiwalu z drugim koncertem nadzwyczajnym: sekstet smyczkowy z autorską aranżacją Requiem W.A. Mozarta.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie http://spmk.com.pl/jesien/ 


W dniach 4–25 października 2020 roku odbędzie się XXX Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych. Ze względu na pandemię jubileuszowa edycja festiwalu będzie miała miejsce wyłącznie w Katowicach, bez części wędrującej, a niektóre koncerty bez udziału publiczności zostaną zarejestrowane i udostępnione na profilach organizatora w mediach społecznościowych; zaplanowano także internetowe relacje na żywo.

Festiwal zainauguruje 4 października koncert w siedzibie Miasta Ogrodów z udziałem Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna Archetti pod dyrekcją Macieja Tomasiewicza, podczas którego nastąpi prawykonanie Koncertu na harfę i orkiestrę smyczkową Przemysława Schellera. Utwór powstał w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Kolejne koncerty odbędą się w sali kameralnej Miasta Ogrodów, w Miejskim Domu Kultury „Koszutka” i w Sali kameralnej NOSPR. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia będą miały miejsce nagrania koncertów bez publiczności Tria Legend, Polish Soloists String Orchestra, Marty Gawlas i Darii Kubik. Mocnym akcentem wieńczącym Festiwal będzie koncert kwartetu saksofonowego The Whoop Group, który 25 października w Sali koncertowej Miasta Ogrodów porwie publiczność programem pod wiele mówiącym tytułem „Crimes”, zawierającym autorskie aranżacje przebojów muzyki klasycznej i kompozycje współczesne.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie http://miasto-ogrodow.eu/ 


Podczas II edycji Międzynarodowego Festiwalu im. Józefa Madei w dniach 9–26 października 2020 odbędą się koncerty, lekcje mistrzowskie i spotkania z wyjątkowymi artystami zarówno z Polski, jak i zagranicy.

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie im. Józefa Madei mające swoją siedzibę w Poznaniu, ale działające na terenie całej Polski i współpracujące z wieloma instytucjami kultury. W tym roku do udziału w wydarzeniu Stowarzyszenie zaprosiło światowej sławy niemieckiego klarnecistę Dirka Altmanna, który poprowadzi warsztaty mistrzowskie, a także wystąpi na koncercie w Pałacu Jankowice 10 października. Udział w koncercie weźmie również Festiwalowa Orkiestra Klarnetowa, w skład której wejdą studenci Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz uczniowie Samorządowej Szkoły Muzycznej I st. w Tarnowie Podgórnym. Orkiestrę poprowadzi prof. Zdzisław Nowak. Gościem zagranicznym festiwalu będzie również altowiolistka Esther Alba López.

18 października w poznańskiej Akademii Muzycznej będzie miał miejsce koncert z okazji obchodzonej na całym świecie 250. rocznicy urodzin Ludwiga van Beethovena. Koncert finałowy Festiwalu odbędzie się w Sali Balowej Zamku w Rydzynie 26 października.

W programie Festiwalu znalazły się wyjątkowe dzieła muzyki kameralnej, m. in. Józefa Madei, Henryka Czyża, Ignacego Friedmana, Claude’a Debussy’ego, Roberta Schumanna, Ludwiga van Beethovena i Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego. Na koncercie inauguracyjnym Festiwalu odbędzie się prawykonanie utworu wykładowczyni poznańskiej Akademii Muzycznej dr Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej szczegółów na http://festiwalmadei.pl/ 


11 października 2020 o godz. 18.00 w Auli Uniwersyteckiej Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal zainauguruje 53. sezon artystyczny. Będzie to jednocześnie pierwszy od rozpoczęcia pandemii koncert organizowany w Auli Uniwersyteckiej z udziałem publiczności.

Solistą podczas tego wieczoru będzie niezwykle utalentowany pianista Evgeni Bozhanov. Jest on laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. II nagrody w Międzynarodowym Konkursie Królowej Elżbiety, IV nagrody XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, I nagrody na Konkursie Alessandro Cassagrande we Włoszech oraz wielu innych. W roli solisty wystąpi również koncertmistrz Orkiestry, laureat Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego – Jarosław Żołnierczyk.

W programie znalazły się Concerto-Notturno op. 13 na skrzypce i orkiestrę smyczkową Mikołaja Piotra Góreckiego, Radif, suita na tematy irańskie Lva Knippera oraz Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina.

Informacje o biletach – na stronie https://amadeus.pl/event-11-10-2020-muzyka-w-pandemii 


Do 20 grudnia 2020 potrwa XI Międzynarodowy Cykl Koncertów Organowych w Kościele ewangelicko-reformowanym (al. „Solidarności” 74). Koncerty, wzorem lat ubiegłych, odbywają się zawsze w czwartą niedzielę każdego miesiąca o godz. 19.00.

Muzyka organowa nierozerwalnie związana jest z wnętrzem kościoła. Warszawski kościół reformowany przetrwał szczęśliwie lata wojen i służy obecnie zborowi warszawskiemu nie tylko podczas niedzielnych nabożeństw, ale stanowi też ważny punkt na kulturalnej mapie stolicy. W jego wnętrzu zachowały się zabytkowe organy zainstalowane w 1900 roku przez świdnicką firmę Schlag und Söhne. To jedne z najstarszych zachowanych i najbardziej wartościowych organów w instrumentarium dzisiejszej Warszawy. Instrument ten staraniem Parafii został w latach 2004–2008 gruntownie i historycznie odrestaurowany. Dzięki temu możemy cieszyć się ponownie jego pięknym i szlachetnym brzmieniem. Dyrektorem artystycznym przedsięwzięcia jest organista dr hab. Michał Markuszewski, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

W tym roku udział w cyklu koncertowym biorą znakomici muzycy z siedmiu krajów Europy: Rumunii, Czech, Niemiec, Francji, Włoch, Słowacji i Polski. W programie ich recitali znalazły się dzieła przedstawicieli rozmaitych szkół kompozytorskich, w tym utwory znakomitych polskich kompozytorów, m. in. Bolesława Szabelskiego.

Tegoroczny Międzynarodowy Cykl Koncertów Organowych współfinansuje m. st. Warszawa. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny! Obowiązuje zachowanie zasad ochrony epidemiologicznej, dezynfekcja rąk i noszenie maseczek ochronnych.

Patronat medialny nad cyklem recitali organowych objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie: https://reformowani.org.pl/koncerty-organowe-all/2020