Polmic - FB

calendar of events

2018 2019 2020 2021 2022
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

„Elementi” to coroczne wydarzenie, w którym cała uwaga skoncentrowana jest na muzyce współczesnej: tworzonej, wykonywanej i interpretowanej tu i teraz. Ósma edycja, która odbędzie się w dniach 6–8 marca 2020 roku w murach Akademii Muzycznej w Krakowie, obejmie między innymi dwudniową konferencję naukową, cztery koncerty muzyki nowej, wykłady i spotkania z zaproszonymi gośćmi.

W tym roku hasłem przewodnim „Elementi” jest „ekran” – wszystko to, co związane z multimedialnością i intermedialnością muzyki, z jej aspektem wizualnym, z twórczością filmową i sceniczną, komercyjną i artystyczną. Omówione zostanie znaczenie muzyki w kontekście zachodzących obecnie przemian społecznych, kulturowych i rozwoju technologicznego.

Z roku na rok „Elementi” – konferencja i koncerty – stają się coraz bardziej wyrazistym punktem na mapie muzycznych wydarzeń nie tylko Krakowa, ale całej Polski. W zbliżającej się edycji wykłady wygłoszą teoretyk muzyki Krzysztof Szwajgier oraz muzykolog Jan Topolski, a także kompozytorzy: Joanna Bailie i Óscar Escudero. Na koncertach muzyki nowej usłyszymy utwory młodych polskich kompozytorów, studentów i doktorantów Akademii Muzycznej w Krakowie, ale nie tylko. Tradycją stało się także sięganie po ważne i aktualne dzieła wybitnych, współczesnych twórców oraz zapraszanie znanych, profesjonalnych zespołów specjalizujących się w ich wykonawstwie. W tym roku duński Ensemble Current Resonance oraz krakowska Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble zagrają, między innymi, kompozycje Jessie Marino, Joanny Bailie, Michaela Beila, Simona Steena-Andersena czy Alexandra Schuberta. Jeden z planowanych koncertów – zorganizowany w galerii 360° Hevre we współpracy z Wydziałem Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – przybierze nieco inny, bardziej performatywno-audiowizualny (a później być może swobodnie-imprezowy) charakter.

Karolina Dąbek

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie https://www.amuz.krakow.pl/elementi-8-ekran/ 


Na Koncercie urodzinowym Sinfonii Varsovii 15 marca 2020 roku o godz. 19:00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej wystąpi uważany za jednego z najwybitniejszych saksofonistów jazzowych na świecie, podopieczny legendarnego Lestera Bowie – James Carter. Po raz pierwszy w Polsce zabrzmi Koncert na saksofony i orkiestrę Roberta Sierry. Tego wieczoru muzyków poprowadzi serbski dyrygent Aleksandar Marković.

Koncert na saksofony i orkiestrę (2002) Sierry, łączący jazz z muzyką klasyczną i latynoską, podkreśli długoletnią współpracę orkiestry ze środowiskiem jazzowym. Historia spotkania orkiestry z jazzmanem Jamesem Carterem sięga 2009 roku, kiedy w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbyło się nagranie napisanego dla niego Koncertu Sierry. Owocem współpracy Sinfonii Varsovii i amerykańskiego wirtuoza saksofonu okazał się album Caribbean Rhapsody, w całości wypełniony muzyką kompozytora z Portoryko. Wydany w 2011 roku nakładem prestiżowej wytwórni Universal Music Group wzbudził entuzjazm zagranicznych i rodzimych krytyków muzycznych.

Wykonanie Koncertu Sierry w Warszawie poprowadzi serbski dyrygent Aleksandar Marković, dobrze zanany warszawskiej publiczności z festiwalu Szalone Dni Muzyki. Ponadto w programie Koncertu urodzinowego Sinfonii Varsovii dzieło pojawiające się w filmie Lśnienie Stanleya Kubricka – Przebudzenie Jakuba Krzysztofa Pendereckiego, dyrektora artystycznego orkiestry, oraz reprezentująca wielką rosyjską romantyczną symfonikę V Symfonia e-moll op. 64 Piotra Czajkowskiego.

Bilety w cenach 30–110 zł do nabycia na stronie https://butik.teatrwielki.pl/ 

Więcej informacji - http://sinfoniavarsovia.org/pl/ 


Muzyka klasyczna, elektroniczna, jazzowa i współczesna, dopełniona nowoczesnym obrazem visual art. Wybitne nazwiska, najnowsze projekty artystyczne i szereg wydarzeń towarzyszących. II Festiwal ClassiX w Brodnicy, który odbędzie się w dniach 26–29 marca 2020 roku, to nowa jakość na polskim rynku festiwalowym.

W ostatni weekend marca Brodnicę opanuje sztuka w najlepszym wydaniu, która zostanie zaprezentowana podczas ośmiu koncertów szeregu wydarzeń towarzyszących przez 55 artystów w czterech tzw. strefach festiwalowych: kawiarnianej, warsztatowej, klimatycznej oraz beauty z klasyczno-futurystycznym pokazem mody. Motywem przewodnim drugiej edycji jest „Piękno poprzez zniekształcenie”, wyrażone muzyką, światłem, obrazem i modą.

Zaproszenie do udziału w festiwalu przyjęli znakomici polscy instrumentaliści, m.in. Rafał Kwiatkowski, Anna Maria Staśkiewicz, soliści orkiestry Sinfonia Varsovia oraz przedstawiciele nurtu jazzowo-współczesnego i modern classic: Sebastian Wypych, Olo Walicki, Nikola Kołodziejczyk, Nika Lubowicz, Big Band Konglomerat, holenderski muzyk jazzowy Roderik Povel, Hania Rani i Dobrawa Czocher.

Nie zabraknie prawykonań zupełnie nowych dzieł. Podczas koncertu finałowego odbędzie się premiera Symfonii Brodnickiej autorstwa Mata Kwiatkowskiego – dyrektora artystycznego Festiwalu. To widowiskowy utwór na wiolonczelę, elektronikę, głos męski i damski oraz 19-osobowy big band, łączący w sobie estetykę klasyczną, jazzową i współczesną. Mateusz Kwiatkowski połączył siły z młodym polskim motion designerem Bartkiem Wójcickim, poruszającym się w obszarach nowych mediów z mocnym naciskiem na motion design i 3D wideo mapping, tworząc warstwę wizualną. Muzyka jest dopełniona wizualizacją live, która w swojej tematyce ściśle nawiązuje do historii Brodnicy i 100. rocznicy powrotu Brodnicy do wolnej Polski.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie Festiwalu: https://www.facebook.com/brodnicaclassix/ 

Bilety do kupienia w BDK, Salonach Empik oraz na https://goingapp.pl/city/42/bilety-w-calej-polsce