Polmic - FB

calendar of events

2018 2019 2020 2021 2022
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zaprasza na codzienne regularne spotkania z muzykami, podczas których co rano odbywają się EduPoranki dla najmłodszych, a popołudnia i wieczory poświęcone są najróżniejszym odsłonom Orkiestry na kanałach Filharmonii w serwisie YouTube i Facebook.

Szczecińska Orkiestra to zespół z ponad 70-letnią historią, który od sezonu 2016 / 2017 prowadzi norweski dyrygent Rune Bergmann. Pod jego batutą muzycy rozwijają nie tylko umiejętności pracy w dużej grupie, ale także w mniejszych, niejednokrotnie kameralnych składach oraz pracę solową. Muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie to także artyści, którzy doskonale czują i sprawdzają się w „nieklasycznych” projektach: od koncertów edukacyjnych, przez jazzowe, czy z elementami muzyki tradycyjnej lub elektronicznej, po formy spektakli muzycznych.

W ramach cyklu „EduPoranki z Filharmonią” Szczecińskiej Filharmonii najmłodsi melomani i ich rodzice będą słuchać piosenek i uczyć się ich razem, jak również grać. Kontynuowane będą także spotkania z uwielbianą przez dzieci DoNutą.

Filharmonia przypomni melomanom o wszystkich działaniach – tych klasycznych, prezentujących polską muzykę współczesną, ale też i specjalnych projektach, które tworzyli przez ostatnie lata muzycy Orkiestry. Każdego wieczoru spotkamy się też z nimi w bardziej prywatnej odsłonie – podczas wywiadów. Zostaną wyemitowane reportaże o działalności instytucji oraz udostępnione galerie zdjęć z koncertów.

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza będzie spotykać się z melomanami poprzez kanały w serwisach YouTube https://www.youtube.com/channel/UCQ7RqRSiL8J0A5mOLxZMTZg  i Facebook https://www.facebook.com/FilharmoniaSZN/ 


W Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach powstaje nowy, wyjątkowy utwór, w którego tworzenie włączyli się kompozytorzy z Polski i zagranicy. Zostanie on poświęcony pamięci prof. Krzysztofa Pendereckiego. Zadecydować o ostatecznym kształcie kompozycji będą mogli sami melomani.

Premierowe wykonanie odbędzie się, gdy tylko muzycy powrócą do sali koncertowej, choć powstanie także wersja on-line. W oryginalną akcję, kreującą nowe działania artystyczne na czas izolacji, włączyło się grono wybitnych kompozytorów polskich i zagranicznych. To m.in. Enjott Schneider, Mikołaj Piotr Górecki, Marcel Chyrzyński, Paweł Mykietyn. Nie jest to pełna lista, bo w zanadrzu będą też niespodzianki. Nowatorską kompozycję wyda Polskie Wydawnictwo Muzyczne, które jest współorganizatorem akcji.

Zasada jest prosta. Każdego dnia zostaną zaprezentowane dwa alternatywne fragmenty nowego utworu. W głosowaniu internetowym na profilu Facebookowym Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego każdy będzie mógł przyczynić się do decyzji: który z nich zostanie dołączony do powstającej kompozycji. Każdy kolejny tydzień należy do innego kompozytora.

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji na stronie https://filharmonia-slaska.eu/zostanwdomu-i-tworz/  oraz na Facebooku Filharmonii Śląskiej https://www.facebook.com/filharmonia.slaska 


2 kwietnia 2020 roku obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. W związku z tą wesołą uroczystością Polskie Wydawnictwo Muzyczne wydaje kolejną książeczkę opowiadającą o wielkim polskim kompozytorze.

Mali melomani mieli okazję przeczytać już o Stanisławie Moniuszce, teraz czas na Ignacego Jana Paderewskiego. Książkę napisała Katarzyna Huzar-Czub (świetna poetka i tłumaczka), a ilustracje stworzyła Zosia Dzierżawska. Pięknie ilustrowana książeczka opisuje życie Ignacego Jana Paderewskiego. Kompozytora poznajemy, kiedy jako dziecko postanowił, że zostanie sławnym muzykiem. Zapytacie – dlaczego? Nie dla sławy, nie dla podróży, nie dla pieniędzy, ale żeby zrealizować wielki plan – plan pomocy Polsce, której w tym czasie nie było na mapie świata.

Dzięki wierszowanej formie mini biografii i barwnym ilustracjom dzieci zaprzyjaźnią się z Ignacym i razem z nim zrozumieją, że wiara we własne możliwości to prawdziwy skarb. Kim był Ignacy? Kimś, kto powtarzał : „Gdy chcesz – potrafisz”.

Z tej właśnie książki dowiesz się zaraz,

Jak wiele możesz, gdy się postarasz!

Aleksandra Serafin

Szczegóły – na stronie https://pwm.com.pl/ 


Sekstet wokalny muzyki współczesnej proMODERN przygotował video niespodziankę – archiwalny e-koncert do obejrzenia na YouTube tylko na żywo w trzech dogodnych terminach: 3 kwietnia 2020 o godz. 21.00, 4 kwietnia o godz. 12.00 i 5 kwietnia o godz. 18.00.

Zespół zaprezentuje rejestracje koncertowe, poczynione na przestrzeni lat od początku istnienia zespołu: najpiękniejsze utwory z repertuaru proMODERN zaśpiewane w przeróżnych miejscach i w różnych składach. Będziemy mieli możliwość usłyszeć 13 śpiewaków, współpracujących z sekstetem: Katarzynę Bienias (sopran), Martę Czarkowską (sopran), Joannę Freszel (sopran), Łucję Szablewską-Borzykowską (sopran), Annę Fijałkowską (mezzosopran), Ewę Puchalską (mezzosopran), Ewelinę Rzezińską (mezzosopran), Elżbietę Wróblewską (mezzosopran), Andrzeja Marusiaka (tenor), Aleksandra Rewińskiego (tenor), Krzysztofa Chalimoniuka (baryton), Artura Jandę (bas-baryton) i Piotra Pierona (bas).

W wykonaniu zespołu zabrzmi przepiękna współczesna muzyka autorstwa Miłosza Bembinowa, Alicji Gronau, Aleksandra Kościowa, Bartosza Kowalskiego-Banasewicza, Pawła Łukaszewskiego, Tadeusza Paciorkiewicza, a także Philipa Lawsona.

Wystarczy w wybranym terminie, kliknąć w poniższy link na komputerze, laptopie, komórce lub tablecie, wpisać w dowolną przeglądarkę internetową, również na SMART TV: https://youtu.be/UF0E70HP0GU  lub znaleźć kanał proMODERN na YouTube, gdzie video będzie dostępne i oznaczone.

Dodatkowe informacje – na stronie https://www.facebook.com/promodern/ 


3 kwietnia 2020 roku o godz. 19.00 wspólnie z Lutosławski Quartet Narodowe Forum Muzyki zaprasza do wysłuchania fragmentów niewydanej jeszcze, najnowszej płyty zespołu nagranej z oboistą Sebastianem Aleksandrowiczem.

Noumen to według Platona istota rzeczy poznawana tylko za pomocą rozumu. Immanuel Kant określił go z kolei jako „rzecz samą w sobie” – rzeczywistość, która istnieje niezależnie od świadomości. Kantowską definicją zainspirował się Aleksander Kościów w kompozycji Noumen 2 na obój i kwartet smyczkowy, który właśnie zostanie zaprezentowany. Na najnowszym srebrnym krążku Lutosławski Quartet znalazły się utwory Zbigniewa Bargielskiego, Marcina Markowicza, Jana Duszyńskiego i Aleksandra Kościowa.

Uzupełnieniem muzyki będzie krótki materiał filmowy o pracy nad płytą (realizacja: Łukasz Rajchert) oraz zapowiedzi artystów(Maciej Młodawski, Sebastian Aleksandrowicz).

Nagranie zostanie wyemitowane na Facebooku https://www.facebook.com/nfmwroclaw/ 


Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do filharmonii bez wychodzenia z domu. W ramach akcji #zostańwdomu na kanale YouTube PWM wszyscy tęskniący do muzycznych wrażeń będą mogli bezpłatnie obejrzeć premierowo udostępnione rejestracje koncertów zrealizowanych w ramach projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”. Każdy koncert rozpoczyna napisana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Fanfara dla Niepodległej Krzysztofa Pendereckiego.

W roku stulecia odzyskania Niepodległości Polskie Wydawnictwo Muzyczne zorganizowało przedsięwzięcie o niespotykanym dotąd zasięgu. W ramach projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”, oprócz działań promocyjnych, edukacyjnych i wydawniczych, jednego dnia, 11 listopada 2018 roku, odbyło się 11 koncertów w najważniejszych ośrodkach muzycznych w Polsce. Od Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, przez Filharmonię Krakowską im. Karola Szymanowskiego, aż po Teatr Wielki – Operę Narodową brzmiała muzyka polska powstała od 1918 roku. Tego samego dnia utwory kompozytorów z listy „100 na 100” wykonali w 11 miastach na świecie najwyższej klasy artyści specjalizujący się w muzyce współczesnej, tacy jak m.in. ICE International Contemporary Ensemble, London Sinfonietta, Klangforum Wien czy Ensemble Modern. Łącznie 11 listopada wykonano 100 utworów polskich kompozytorów XX i XXI wieku.

Wychodząc naprzeciw melomanom, Polskie Wydawnictwo Muzyczne otwiera swoje archiwa, zapraszając na premiery rejestracji audio-wideo wybranych koncertów w zjawiskowych wykonaniach z dnia świętowania 100-lecia Niepodległości, które co wtorek o godz. 18:00 będą udostępniane na kanale https://www.youtube.com/user/PWMEdition 

Maryla Zając

Więcej informacji o koncertach na http://stonasto.pl/wydarzenie/lista 


Budynek Opery Bałtyckiej w Gdańsku jest zamknięty, ale otwiera się dla melomanów online: na profilach na Facebooku, Instagramie czy YouTube.

Jeśli możesz, zostań w… operze, tyle że z domu. Widownie wcale nie opustoszały, tylko przeniosły się gdzie indziej – do świata streamów i archiwaliów, które jakością dźwięku i obrazu oraz prędkością transferu przewyższają oczekiwania. Nie poczujemy „tej” atmosfery, nie spotkamy w foyer solistów i realizatorów, ale za to premiera jest codziennie – w salonie, w kuchni, bezpłatnie.

Opera Bałtycka zaprasza widzów do uczestnictwa w świecie opery online: do wirtualnego zwiedzania Opery, rozwiązywania zagadek i krzyżówek dla najmłodszych, do oglądania reportaży o kulisach powstawania premier operowych, fotograficznych wspomnień z premier dzieł polskich kompozytorów. W czasie zawieszonych spektakli Jerzy Snakowski podczas cyklu „Opera Bistro” oprowadza fanów opery po jej zazdrośnie skrywanych zakamarkach.

Najciekawsze materiały dostępne są na stronach https://www.facebook.com/OperaBaltycka/  Instagram https://www.instagram.com/operabaltycka/  YouTube https://www.youtube.com/channel/UCk1u05ozzZWZH02v1NK4aqA