Polmic - FB

calendar of events

2018 2019 2020 2021 2022
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

„Sinfonietkowe e-przedszkole” to kolejna inicjatywa Orkiestry Sinfonietta Cracovia skierowana do młodych melomanów w ramach darmowej oferty artystycznej i edukacyjnej „Muzyką w wirusa!”.

„Sinfonietkowe e-przedszkole” to zajęcia umuzykalniające online, które nawiązują do cieszącego się wielką popularnością cyklu koncertów dla dzieci „Sinfonietka”. Zajęcia pozwolą dzieciom, które nie wybierają się na razie do przedszkola lub żłobka, ciekawie spędzić czas z Panią Sinfonietką. Zajęcia poprowadzi uwielbiana przez młodych melomanów Danuta Augustyn – ceniona skrzypaczka Sinfonietty Cracovii, członkini kwartetu DAFO i pedagog akademicki. Dzieci będą uczyć się piosenek, bawić i grać na własnoręcznie wykonanych domowych instrumentach. Dużo śmiechu, muzyki i zabawy dostarczą też Sinfonietkowe Piosenki Karaoke. Pokażmy, że dzieci w domu się nie nudzą!

Zajęcia będą odbywały się indywidualnie lub w małych grupach poprzez komunikator internetowy. Opiekunowie przed każdymi zajęciami zostaną poinformowani drogą mailową o ich terminie i szczegółach. Zgłoszenia należy przesyłać na adres rezerwacja@sinfoniettacracovia.com 

Kamila Czernek

Patronat medialny nad przedsięwzięciami Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji na: www.sinfonietta.pl/e-przedszkole/ 


Z okazji przypadającej w dniu 18 maja 2020 roku 100. rocznicy urodzin Papieża Jana Pawła II, artyści Teatru Wielkiego w Łodzi wezmą udział w głównych obchodach zaplanowanych przez Archidiecezję Łódzką w Archikatedrze św. Stanisława Kostki.

O godz. 18.00 w katedrze abp Grzegorz Ryś odprawi uroczystą mszę świętą, natomiast po mszy o godz. 19:00 odbędzie się transmisja na żywo koncertu w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego w Łodzi. Udział w koncercie wezmą: Zespół Wokalny Kameralistów Łódzkich (Magdalena Cierzniewska, Aleksandra Borkiewicz, Ewelina Dachowska, Olga Maroszek, Przemek Cierzniewski, Adam Józef Węgliński, Adam Suwald, Michał Jan Barański), organista Jakub Garbacz oraz soliści: Aleksandra Borkiewicz (sopran), Hanna Okońska (sopran), Olga Maroszek (mezzosopran) i Dominik Sutowicz (tenor).

W wykonaniu muzyków usłyszymy Ave Maria Charlesa Gounoda, Ave Maria Giulia Cacciniego, Ave Maria Franza Schuberta oraz trzy utwory chóralne Henryka Mikołaja Góreckiego: Matko niebieskiego Pana, Zdrowaś bądź Maryja i Ciebie na wieki wychwalać będziemy.

Uroczystości będą transmitowane online na kanałach YouTube Archidiecezji Łódzkiej oraz Teatru Wielkiego w Łodzi


„Posłuchaj energii Miasta” – PGE Energia Ciepła, spółka z Grupy Kapitałowej PGE zaprasza na projekt skierowany do dzieci. Jego współtwórcami jest pięć instytucji muzycznych zlokalizowanych w miastach, w których spółka prowadzi swoją działalność: Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku i Toruńska Orkiestra Symfoniczna.

Każdego dnia, począwszy od 18 maja 2020, przez dwa tygodnie, artyści tych pięciu instytucji muzycznych będą opowiadali historie swojego miasta opatrzone lokalną symboliką, legendami i opowieściami, przeplatanymi muzyką oraz piosenkami. W programie zaproponowanym przez Narodowe Forum Muzyki znalazły się utwory Jerzego Adama Nowaka – kompozytora, sitarzysty, pedagoga i kierownika artystycznego NFM World Music Orchestra.

Projekt „Posłuchaj energii Miasta” powstał po to, by wzbogacić domową edukację muzyczną w czasie kwarantanny i rozbudzić dziecięcą ciekawość. W ten sposób PGE Energia Ciepła wraz z instytucjami muzycznymi zachęca również do odwiedzenia polskich miast, kiedy tylko rozpocznie się sezon turystyczny.

Nowe odcinki projektu „Posłuchaj energii Miasta” będą pojawiały się codziennie na www.pgeenergiaciepla.pl, www.pl-pl.facebook.com/gkpge  oraz na stronach instytucji, których mecenatem jest PGE Energia Ciepła i Grupa Kapitałowa PGE.


Elbląska Orkiestra Kameralna wkracza w świat online, i to historycznomuzycznym akcentem. 20 maja 2020 roku o godz. 17.00 rozpoczyna się cykl „Historia, jak z nut", który będzie emitowany na kanale YouTube zespołu i na profilu Facebookowym co dwa tygodnie.

W ramach cyklu Elbląska Orkiestra Kameralna wraz z dyrygentem Mateuszem Rusowiczem przybliży nieznane strony znanych utworów. Nie zabraknie też minikoncertów w wykonaniu muzyków EOK. Cykl zainauguruje uroczysta Orawa Wojciecha Kilara.

Maestro Mateusz Rusowicz był dyrygentem-rezydentem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej w sezonie 2018 / 2019 w ramach programu, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Brał udział w rozmaitych festiwalach, w tym tak znanych, jak „Warszawska jesień” i „Sacrum profanum”. Niekiedy, zamiast batuty, dzierży w swojej dłoni trąbkę lub trąbkę barokową – jako trębacz współpracuje z zespołem muzyki dawnej Il Giardino d'Amore. Jest współzałożycielem zespołu Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble, z którym współpracuje do dziś.


22 maja 2020 roku o godz. 20.00 w ramach akcji „Ty-Dzień Muzeum w MNK”, Sinfonietta Cracovia zaprasza wspólnie z Muzeum Narodowym w Krakowie – w którego wnętrzach i ogrodach odbywał się Sinfonietta Festival – na premierową emisję nagrania koncertu festiwalowego „Za wolność naszą i waszą”.

Koncert „Za wolność naszą i waszą” odbył się w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach Muzeum Narodowego w Krakowie w ramach V Sinfonietta Festival. Koncert „For Our Freedom and Yours” z udziałem Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia pod batutą Jurka Dybała utrzymany był w duchu szeroko rozumianej amerykańskiej idei wolności oraz przyjaźni między naszymi narodami. W roli solisty wystąpił światowej sławy tenor Stanley Jackson, który wykonał pieśni spirituals, będące ważnym elementem dziedzictwa Afroamerykanów, oraz popularne utwory z poruszającego problematykę konfliktów etnicznych musicalu West Side Story Leonarda Bernsteina. Amerykanin zaśpiewał tego wieczoru po raz pierwszy w języku polskim! Zaprezentował własną interpretację Sześciu pieśni do słów Adama Mickiewicza op. 18 Ignacego Jana Paderewskiego.

Na tym koncercie premierowo zabrzmiała Sinfonietta jubileuszowa: Akira Tomasza Citaka ‒ zwycięski utwór V Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Sinfonietta per Sinfonietta” pod honorowym patronatem prof. Kzysztofa Pendereckiego.

Patronat medialny nad przedsięwzięciami Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Link do emisji online: https://mnk.pl/aktualnosci/tydzienmuzeum 


Pomorskie Towarzystwo Muzyczne zaprasza co piątek o godz. 18.00 na cykl spotkań i premier muzycznych „Kompozytor w sieci” poświęconych kompozytorom związanym z Toruniem.

W każdym odcinku pojawi się jeden kompozytor, który odpowie na pytania dotyczące pracy twórczej, inspiracji, pozamuzycznych zainteresowań. Opowie, jak wygląda codzienność kompozytora w normalnych warunkach i w czasie epidemii, jakie okoliczności najbardziej służą aktywności twórczej i o tym, czy w czasie epidemii może powstać wielkie dzieło. Każdemu spotkaniu z kompozytorem towarzyszyć będzie jego muzyka, już wykonana na koncertach, a czasem specjalnie na potrzeby tego spotkania napisana.

Kompozytorzy, którzy wezmą udział w projekcie, to znani absolwenci Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu: Magdalena Cynk, Jędrzej Rochecki, Ewa Fabiańska-Jelińska, Mateusz Ryczek, Rafał Kłoczko, Maciej Jabłoński, Michał Ossowski, Prasqual, Dobromiła Jaskot, Zuzanna Koziej, Dariusz Kubicki i Adam Falenta.

Premierowe transmisje live odbywać się będą w piątki o godz. 18.00 na profilu Facebook Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego, a nagrania będą dostępne na kanale Youtube PTM.

Magdalena Cynk


Kwartetów dwojga wielkich kompozytorów wysłuchamy 24 maja 2020 roku o godz. 19:00 podczas koncertu online Karłowicz Quartet na kanałach Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w serwisach Facebook i YouTube.

Karłowicz Quartet powstał w 2017 roku. W skład zespołu wchodzą absolwentki najlepszych uczelni artystycznych w Polsce. Swoje doświadczenie kameralne doskonaliły pod kierunkiem wybitnych kameralistów z takich zespołów, jak Royal String Quartet, Scharoun Ensemble, Apollon Musagete Quartett, Kwartet Śląski, Kwartet Wilanów, Alban Berg Quartet, Altenberg Trio. Jako członkinie orkiestry aktywnie uczestniczą w życiu artystycznym Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Podczas najbliższego koncertu zaprezentują utwory Grażyny Bacewicz i Dymitra Szostakowicza.

Grażyna Bacewicz szczególną uwagę poświęciła muzyce na skrzypce oraz inne instrumenty smyczkowe. IV Kwartet smyczkowy to najbardziej znany i najczęściej wykonywany spośród siedmiu kwartetów smyczkowych kompozytorki. Napisany został w 1951 roku na zamówienie Związku Kompozytorów Polskich, który wystosował do swych członków zaproszenie do wzięcia udziału w konkursie kompozytorskim na kwartet smyczkowy organizowanym w Liège w Belgii. Utwór Bacewicz, przesłany tam pod godłem „1951”, otrzymał pierwszą nagrodę. VIII Kwartet smyczkowy c-moll op. 110 Dymitra Szostakowicza (1960) ma wyjątkowo osobisty, wręcz autobiograficzny charakter. Dzieło powstało w zaledwie trzy dni, a wielbiciele twórczości kompozytora bez trudu rozpoznają w utworze szereg muzycznych autocytatów z wcześniejszych kompozycji. Jest w tym kwartecie obecny także muzyczny podpis Szostakowicza, czyli dźwięki D-Es-C-H. O samym utworze Szostakowicz pisał w jednym z listów tak: „Rozmyślałem o tym, że jak kiedyś umrę, to nikt chyba nie napisze utworu poświęconego mojej pamięci. Dlatego postanowiłem takowy skomponować. Można by na jego okładce napisać: Poświęcony pamięci autora tego kwartetu”.

ZOBACZ: wydarzenie na FB


Siedem dni wypełnionych koncertami, wspomnieniami i premierowymi recitalami – prawdziwa magia muzyki. Przełom maja i czerwca należał będzie do Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. W dniach 26 maja – 1 czerwca 2020 roku odbędzie się 13. Festiwal Muzyki Filmowej online. Razem #zostańmywdomu i oglądajmy na Facebooku FMF oraz słuchajmy na falach RMF Classic.

13. FMF online to koncerty wybrane z pięciu ostatnich lat festiwalu, które po raz pierwszy obejrzymy w Internecie w całości. 26 maja usłyszymy zarejestrowany przed rokiem w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy udziale chóru Pro Musica Mundi koncert „Cinema Chorale”. W klimat weekendu wprowadzi nas jeden z najukochańszych koncertów publiczności FMF – „All Is Film Music”, czyli gala 10-lecia festiwalu, w programie którego znalazła się m. in. muzyka Jana A.P. Kaczmarka i Abla Korzeniowskiego. Dzień później zaprezentowana zostanie „Międzynarodowa Gala Seriali” z 2015 roku, która będzie wstępem do tego, co czeka nas w przyszłym roku, czyli drugiej TV Series Gala. Ten wieczór spędzimy w towarzystwie utworów z polskich i zagranicznych seriali, w tym muzyki Łukasza Targosza z serialu Wataha i Bartosza Chajdeckiego z serialu Czas honoru. Niedziela przeniesie nas wspomnieniami do 2016 roku na „Galę Muzyki Filmowej: Animacje. Ścieżki dźwiękowe do filmów animowanych” — zarówno pełnometrażowych, krótkometrażowych, jak i telewizyjnych i seriali. A na deser prawdziwy Dzień Dziecka z FMF, czyli „Koncert Disneya: Magia muzyki”.

Ponadto codziennie będą się odbywały premierowe recitale cyklu „LIVE from studio”, w których muzycy z całego świata zagrają wprost z domów i studiów nagraniowych. Przyznane zostaną dwie nagrody: FMF Young Talent Award i Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku 2019.

W trakcie trwania festiwalu na antenie RMF Classic oraz na facebookowych profilach FMF i RMF Classic prezentowane będą też liczne wywiady i ciekawostki. Na radiowych falach, codziennie o 21:00 czeka też na słuchaczy retransmisja koncertów.

Szczegółowy program – na stronie http://fmf.fm/ 


Filharmonia Śląska mimo przeciwieństw świętuje w tym roku swój jubileusz. 26 maja 2020, dokładnie w 75. rocznicę pierwszego koncertu, który zabrzmiał w filharmonicznej sali, będzie można przeżyć to wielkie święto i uczestniczyć w nim bez wychodzenia z domu. Mimo nietypowej formy online urodziny instytucji będą wydarzeniem niezwykle hucznym.

Filharmonicy zapraszają do spędzenia z nimi niemal całego dnia. Każda kolejna odsłona wspólnego spotkania pokaże inne aspekty muzycznego życia. Dzięki transmisjom na żywo na Facebooku oraz YouTube każdy z widzów będzie miał możliwość wniknięcia w najgłębsze zakamarki budynku oraz dowiedzieć się tego, co filharmonikom śląskim w duszy gra. Studio jubileuszowe poprowadzi nas przez rozmaite tematy ubarwione opowieściami, anegdotami oraz wypowiedziami wielkich gwiazd. Podczas rozmów na żywo melomani będą mogli reagować, zadawać pytania i być częścią tego, co będzie się działo na ich ekranach. I choć Wielka Gala Jubileuszowa została przeniesiona, artyści, którzy mieli na niej wystąpić – Leszek Możdżer, Katarzyna Hołysz, Małgorzata Walewska, Andrzej Lampert i Aleksander Teliga – także pojawią się na Facebooku, by złożyć życzenia Jubilatce.

Podczas święta Filharmonii nie może zabraknąć jej zespołów, dlatego obie orkiestry oraz chór zostaną przybliżone widzom oraz zaprezentowane zostaną fragmenty koncertów z ich udziałem. Muzyka towarzyszyć będzie uczestnikom cały czas, a o godz. 19:00 rozpocznie się koncert online, który premierowo zaprezentuje nagrania dzieł Witolda Friemanna, Johanna Sebastiana Bacha oraz Ludwiga van Beethovena. Taka uroczystość nie może się obyć bez Fanfary. Specjalnie na tę okoliczność Adam Wesołowski – dyrektor Filharmonii Śląskiej – skomponował 75-sekundowy utwór, którego prawykonaniem rozpocznie się finałowy koncert.

W ciągu wspólnie spędzonego dnia widzowie poznają nieco historii, zanurzą się we wspomnieniach i dowiedzą się co nieco o tym, co będzie – bo przecież 76. sezon już za pasem!

Marta Szybiak

Patronat medialny nad 75. sezonem koncertowym Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy harmonogram oraz linki – na stronie https://filharmonia-slaska.eu/jubileusz-75-lecia-filharmonii-slaskiej-on-line/ 


Czy o muzyce da się mówić na aż 444 sposoby? Czy prawo autorskie jest dla każdego? Czy premiera płyty może być bardziej ekscytująca od prawykonania? Odpowiedzi na te i inne fascynujące pytania o kulisy muzyki można poznać podczas najnowszego cyklu rozmów online dyrektora-redaktora naczelnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr. Daniela Cichego z czołowymi postaciami polskiej kultury. Cykl potrwa do 21 czerwca 2020.

W serii spotkań z kompozytorami, autorami, artystami związanymi z Polskim Wydawnictwem Muzycznym i wydawnictwem fonograficznym Anaklasis „Po Cichu. O muzyce i literaturze” dowiemy się o ich nowych kompozycjach, o artystycznych inspiracjach, o historii powstawania najpiękniejszej muzyki i pasjonujących książek oraz o przygotowywanych publikacjach.

27 maja o najnowszych odkryciach dotyczących Stanisława Moniuszki opowie prof. dr hab. Magdalena Dziadek, autorka książki Podróż przez dźwięki, poświęconej Stanisławowi Moniuszce. Dzień Dziecka stanie pod znakiem literatury dla najmłodszych melomanów. Daniel Cichy do domowego studia zaprosi Katarzynę Huzar-Czub, autorkę opowiadającą najmłodszym o najznamienitszych polskich kompozytorach. W Święto Muzyki – 21 czerwca – Daniel Cichy porozmawia z Danutą Gwizdalanką o istocie sztuki dźwięków. Podstawą do dyskusji będzie jej najnowsza publikacja Symfonia na 444 głosy.

Nie zabraknie również inspirujących rozmów o współpracy kompozytorów z wykonawcami oraz o kulisach działalności fonograficznej. Daniel Cichy odwiedzi znanych artystów związanych z powołaną przez PWM wytwórnią Anaklasis: kompozytorów Macieja Zielińskiego i Zygmunta Krauzego, bas-barytona Tomasza Koniecznego i jazzmana Kubę Stankiewicza.

Odsłony cyklu będą pojawiać się na kanale YouTube i na facebookowym profilu PWM.


30 maja 2020 roku o godz. 18.00 odbędzie się koncert kameralny online w wykonaniu Marcina Koziaka (fortepian), Aleksandry Kuls-Koziak (skrzypce) i Magdaleny Bojanowicz (wiolonczela), który organizuje Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów wspólnie z Filharmonią Krakowską, Fundacją Pro Musica Bona i PSM II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie.

Przedsięwzięcie odbędzie się w ramach cyklu „Oblicza pianistyki” – serii koncertów absolwentów prof. Stefana Wojtasa. Projekt jest dwuletnią serią koncertową prezentującą różne oblicza pianistyki – od gry solowej po kameralistykę w różnorodnych składach. Wykonawcami są jedenaścioro wychowanków Profesora. Towarzyszą im zaproszeni goście, znani polscy instrumentaliści. Projekt realizowany jest w ramach Nagrody Województwa Małopolskiego ARS QUAERENDI za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury przyznanej prof. Stefanowi Wojtasowi i dr. Grzegorzowi Mani w kategoriach „Mistrz-Uczeń”. Dotychczas odbyły się: recitale Szymona Nehringa, Piotra Machnika, oraz koncerty kameralne z udziałem Piotra Lato (klarnet) i Ireneusza Boczka (fortepian), Katarzyny Budnik (altówka) i Grzegorza Mani (fortepian), Moniki Gardoń-Preinl (fortepian), Karola Gajdy (puzon) i Jakuba Urbańczyka (tuba).

Podczas najbliższego koncertu muzycy zaprezentują utwory Ludwiga van Beethovena, Johannesa Brahmsa i Krzysztofa Pendereckiego.

ZOBACZ: wydarzenie na FB


Kilkadziesiąt metrów kwadratowych, niezbędny dystans między pulpitami i smyczki w ręku – tyle wystarczy Elbląskiej Orkiestrze Kameralnej, aby zarażać muzyką. Instytucja rusza z cyklem koncertów online – początek już 31 maja 2020 o godz. 18:00 na Facebookowym profilu EOK.

Podczas najbliższego koncertu zaprezentowane zostaną dzieła Wolfganga Amadeusa Mozarta, Romualda Twardowskiego i wielu innych mistrzów partytury.

W ramach cyklu „Elbląska Orkiestra Kameralna zaraża muzyką online” co dwa tygodnie, w niedzielne popołudnia, na Facebooku EOK będą emitowane koncerty z udziałem Orkiestry. Z sali koncertowej Ratusza Staromiejskiego każdorazowo popłyną najpiękniejsze dźwięki Polski, Europy i świata, obejmujące tak muzykę dawnych wieków, jak i muzykę współczesną.

Wystarczy ekran smartfonu, telefonu lub komputera by usłyszeć muzyczne arcydzieła w interpretacji znakomitych polskich artystów.

Tomasz Czapla


31 maja 2020 roku o godz. 19:00 Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w szczecinie zaprasza na premierę online koncertu „Aleksander Dębicz – Cinematic piano”. Utwory nawiązujące do muzyki filmowej oraz zupełnie nowe kompozycje zostały zarejestrowane w złotej sali Filharmonii, by już w najbliższą niedzielę przenieść Państwa do świata muzyki filmowej za pośrednictwem serwisów YouTube i Facebook.

Aleksander Dębicz – jeden z najzdolniejszych polskich pianistów młodego pokolenia – wykonuje zarówno repertuar klasyczny, jak i jazzowy. Jest również kompozytorem, autorem muzyki do słuchowisk i przedstawień teatralnych. W obszarze jego zainteresowań ważne miejsce zajmuje muzyka filmowa i improwizacja, o czym świadczy między innymi pierwsza nagroda w konkursie Transatlantyk Instant Composition Contest (2013 rok). W 2015 roku na debiutanckiej płycie Cinematic Piano (Warner Classics) ukazał się cykl 12 kompozycji autorstwa Aleksandra Dębicza inspirowanych sztuką filmową. Każdy z utworów utrzymany jest w innym nastroju, odwołującym się do różnych filmowych gatunków. W kompozycjach można dostrzec elementy muzyki poważnej, rozrywkowej i jazzu. Wszystkie te gatunki są bowiem dla pianisty równoważne, a swobodne poruszanie się pomiędzy nimi postrzega jako całkowicie naturalne.

Koncert odbędzie się w ramach cyklu szczecińskiej Filharmonii „Film-Harmony” prezentującego muzykę filmową bądź filmami inspirowaną.

ZOBACZ: wydarzenie na FB