Polmic - FB

calendar of events

2018 2019 2020 2021 2022
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Kulminacją świętowania Jubileuszu 75 lat istnienia Filharmonii w Częstochowie będzie uroczysty koncert 19 czerwca 2020 roku o godz. 19:00, na program którego złożą się utwory związane z samą Filharmonią, jak również z Częstochową, a także prawykonanie In Paradisum Adama Klocka.

Oczywistym wyborem był Koncert skrzypcowy polskiego kompozytora, ponieważ patronem Filharmonii jest urodzony w Częstochowie wirtuoz skrzypiec Bronisław Huberman. I tak usłyszymy II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego, często wykonywany i zarejestrowany na płycie przez Hubermana. Jego wykonawcą będzie Mariusz Patyra, nazywany polskim Paganinim, który niejednokrotnie brał udział w Festiwalu Wiolinistycznym im. Bronisława Hubermana.

Towarzyszyć mu będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka, który specjalnie na tę okazję napisał utwór i tym samym zadebiutuje w Filharmonii Częstochowskiej w roli kompozytora. Wieczór jubileuszowy rozpocznie się poematem symfonicznym Orawa Wojciecha Kilara, gdyż ten wybitny twórca związany był z Częstochową szczególnym sentymentem, niejednokrotnie podkreślanym podczas wizyt na Jasnej Górze. W wykonaniu obu zespołów artystycznych Filharmonii: Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej i Chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum, oraz solistów – sopranistki Ewy Biegas i barytona Roberta Gierlacha – zabrzmi podniosłe Te Deum Antonína Dvořáka, podkreślające uroczysty dla Filharmonii moment, a także charakter miasta Częstochowy.

Andrzej Sułek

Informacja o biletach – na stronie 

https://www.filharmonia.com.pl/