Polmic - FB

calendar of events

2018 2019 2020 2021 2022
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Program 43. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem, które odbędą się w dniach 30 sierpnia – 6 września 2020 roku, skupiony jest przede wszystkim wokół twórczości Ludwiga van Beethovena, Henryka Mikołaja Góreckiego i – jakże by inaczej – Karola Szymanowskiego.

W roku 2020 cały muzyczny świat celebruje 250. rocznicę urodzin Ludwiga van Beethovena. Wpływ jego artystycznej działalności słyszymy również w XX stuleciu: najlepszym tego dowodem jest twórczość Henryka Mikołaja Góreckiego. Urodzony w Czernicy kompozytor wielokrotnie czerpał inspirację z dorobku Mistrza z Bonn. Od muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego do muzyki Karola Szymanowskiego jest już bardzo blisko. Górecki był uczniem Bolesława Szabelskiego, ucznia patrona festiwalu – w prostej linii jest zatem kontynuatorem jego muzycznego dziedzictwa. Poza tym nie można pominąć miłości śląskiego kompozytora do muzyki Szymanowskiego oraz samego Podhala. Jeśli dodamy dzieła Ludomira Różyckiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz Marcina Jachima (zwycięzcy 60. Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Bairda), naszym oczom – i uszom! – ukaże się różnorodny obraz muzyki polskiej od początków XIX do początków XXI stulecia, która zostanie zaprezentowana podczas Festiwalu.

Znakomici wykonawcy stanowią gwarancję doskonałych interpretacji dorobku wymienionych mistrzów. Festiwal zainauguruje Kwartet Dafô, obchodzący 25-lecie swego istnienia. Z recitalem skrzypcowym wystąpi Sławomira Wilga – laureatka pierwszej nagrody I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Odbędą się recitale fortepianowe Radosława Sobczaka i Eligiusza Skoczylasa, koncerty z udziałem Kwartetu Śląskiego. W ramach festiwalu nie zabraknie koncertu poświęconego liryce wokalnej. Ostatni koncert wypełni brzmienie Sinfonia Varsovia String Ensemble pod kierownictwem Jakuba Haufy. Koncert zwieńczy Taniec góralski z baletu Harnasie Szymanowskiego w opracowaniu Wiesława Świderskiego.

W związku z pandemią COVID-19 w koncertach może uczestniczyć maksymalnie 50 osób. Obowiązuje telefoniczna rezerwacja miejsc od 20 sierpnia (607-820-795).

Arkadiusz Kubica

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie http://www.szymanowski.zakopane.pl/ 


Hashtag Ensemble i Fundacja Sfera Harmonii zapraszają do warszawskich wędrówek w czasie i przestrzeni. 1 września 2020 o 18.00 na Starej Pradze, w zagubionym podwórku przy ul. Stalowej 34, będzie można wziąć udział w wyjątkowym koncercie. Sześcioro członków Hashtag Ensemble podejmie próbę udźwiękowienia starej kamienicy i interpretacji przestrzeni miejskiej za pomocą starannie zaprogramowanych utworów Andriessena, Walshe, Riley’a i Zagajewskiego.

Koncert otworzy utwór-ikona – Workers Union Louisa Andriessena. Jak pracownicy przedwojennych praskich fabryk, muzycy Hashtag Ensemble zawiążą związek pracowniczy i zagrają utopijną muzykę jedności. Stara Praga to dzielnica związana mocno z szeroko pojętą alternatywą i wieloma subkulturami, które na murach praskich kamienic od dziesięcioleci wypisywały swoje hasła. Utworem o subkulturze skateboardowej jestAnd Jump from the Golden Gate Bridge Jenifer Walshe. Szukając śladów łączących muzykę i przestrzeń miejską, podążając w fantazji za praską odlewnią metali Barwicha&Junga, Hashtag Ensemble zagra także hipnotyzujący Tread on a Trail Terry’ego Riley’a.

Na koniec koncertu zabrzmi prawykonanie utworu EUR, zaprojektowanego specjalnie dla przestrzeni podwórka przy ul. Stalowej 34 przez kompozytora Artura Zagajewskiego. EUR powstał w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Czerpie z post-rocka i synth-popu, może być wyimaginowaną muzyką brzmiącą z okien praskich podwórek w latach 90’ minionego stulecia.

Wstęp na koncert jest otwarty. Należy pamiętać o założeniu maseczek i zachowaniu odstępu 2 m między uczestnikami koncertu.

ZOBACZ: wydarzenie na FB


Formuła Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej Kody polega na szukaniu wspólnej problematyki i określania podobieństw pomiędzy odległymi zjawiskami kulturowymi zarówno w przestrzeni, czasie jak i w różnych gatunkach muzyki oraz sztuki. Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych Rozdroża w Lublinie zaprasza na 12. edycję Festiwalu w dniach 2–5 września 2020.

Idea Kodów to żywe łączenie i przenikanie tradycji muzyki archaicznej i nowoczesnych poszukiwań. Muzyka dawna zyskuje nieoczekiwane współczesne konteksty, a awangardowi eksperymentatorzy wsłuchują się w głosy przeszłości. Podczas koncertu inaugurującego tegoroczny Festiwal prawykonane zostaną Copernicus – Our Planet Zygmunta Krauze i performance Fantomy Jerzego Kornowicza, napisane specjalnie na zamówienie Festiwalu Kody. Zygmunt Krauze porusza w swoim utworze, który powstał w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, temat globalnych zagrożeń dla klimatu i destruktywnych działań człowieka, nawiązując do tekstów Mikołaja Kopernika i Grety Thunberg. Kompozycję wykona sekstet wokalny proMODERN, specjalizujący się w interpretacji utworów muzyki współczesnej. W lubelskim koncercie zespołowi towarzyszyć będzie Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod dyrekcją Marka Wroniszewskiego.

W programie przedsięwzięcia znalazła się również premiera nowej wersji opery Anonymous Rafała Ryterskiego, a także prawykonania utworów Lśnienie Szabolcsa Esztényiego, Huberta Zemlera i Ryszarda Lateckiego oraz Diabelskie skrzypce – L’opera del villaggio Cezarego Duchnowskiego i Macieja Filipczuka, które powstały w ramach programu „Zamówienia Kompozytorskie”. Ostatnim wydarzeniem tegorocznego Festiwalu będzie noc tańca Złota gałąź / bal maseczkowy przygotowana przez grupy warsztatowe Praktyk Lokalnej Kultury.

Po raz pierwszy widzowie będą mogli za darmo uczestniczyć w Festiwalu tak na żywo (liczba osób na koncertach będzie jednak ograniczona), jak również za pośrednictwem Internetu: wszystkie koncerty będą na żywo transmitowane na stronie https://kody-festiwal.pl/ 


4 września 2020 roku odbędzie się premiera płyty Wacław Reimagined poznańskiego Zespołu Wokalnego Minimus. Album zawiera współczesne sakralne kompozycje chóralne inspirowane utworami Wacława z Szamotuł.

Płyta porusza ważny temat nieustannego dialogu między przeszłością i teraźniejszością. Opowiada o tym, jak sztuka dawnych epok jest obecna w dzisiejszym świecie i wpływa na dzieła XXI wieku.

Pięć z dwunastu utworów to światowe prawykonania dzieł stworzonych specjalnie na zamówienie zespołu. Autorami opracowań są polscy kompozytorzy młodej generacji, doświadczeni i nagrodzeni w wielu konkursach: Paweł Łukaszewski, Aleksandra Chmielewska, Katarzyna Danel, Andrzej Bielerzewski, Marek Raczyński i Łukasz Urbaniak. Obok nagrań współczesnych utworów płyta zawiera wybrane religijne dzieła Wacława z Szamotuł, które stały się inspiracją dla twórców XXI wieku. Renesansowe dzieła zostały zaprezentowane w nowych interpretacjach z wykorzystaniem improwizowanego akompaniamentu lutni i gitary renesansowej.

Wydawcą płyty jest poznańskie wydawnictwo RecArt. Od 4 września album dostępny będzie w wersji cyfrowej na platformach streamingowych oraz w wersji tradycyjnej w sklepach muzycznych.

Szczegółowe informacje – na stronie http://www.recart.pl/pl/albums 


Nowy projekt „Cudze słuchacie, swego nie znacie” przywraca do życia nieznane skarby polskiej kultury. W większości są to pierwsze i niekiedy jedyne nagrania utworów po blisko 200 latach od skomponowania. Kanał YouTube Fundacji „Sztuka i Pasja” rusza 4 września 2020 roku.

Celem 10-odcinkowego cyklu jest popularyzacja dorobku Oskara Kolberga, Zygmunta Noskowskiego, Stanisława Moryty, Mikołaja Gomółki, Antoniego Stolpe, Józefa Nowakowskiego, Witolda Maliszewskiego, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego i Karola Lipińskiego. Ich dzieła usłyszymy w interpretacji Konstantego Andrzeja Kulki, Piotra Janowskiego, Orkiestry Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, Andrzeja Wróbla, Chóru Juenesses Musicales pod dyrekcją Ewy Strusińskiej, Justyny Stolarskiej-Reczeniedi, Mateusza Zajdla, zespołu Camerata Vistula, Anny Wróbel, Marty Gębskiej, Grzegorza Skrobińskiego oraz wielu muzyków kameralistów, reprezentujących najwyższy poziom wykonawczy.

Każde nagranie poprzedzone będzie krótką przedmową, przybliżającą prezentowany utwór, sylwetkę kompozytora i wykonawców. Wśród prowadzących – prelegentki Filharmonii Narodowej Barbara Szczęsna-Remisz i Malina Sarnowska, redaktor muzyczny Tadeusz Deszkiewicz i autorytety muzyczne: Konstanty Andrzej Kulka, Andrzej Wróbel i Janusz Olejniczak.

Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci".

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.


W ramach cyklu „Z klasyką przez Polskę”, realizowanego przez Polski Impresariat Muzyczny, odbędą się koncerty Ãtma Quartet – jednego z najciekawszych kwartetów smyczkowych młodego pokolenia. Zespół wystąpi 4 września 2020 w Parku Skarbków w Grodzisku Mazowieckim (18.00), 5 września w Pałacu Ojrzanów w Żabiej Woli (17.00) i 6 września w Gminnym Ośrodku Kultury w Tarczynie (19:00).

Celem projektu, który rozpoczął się w drugiej połowie 2019 roku, jest docieranie z programami muzycznymi w wykonaniu najwybitniejszych polskich artystów do mniejszych ośrodków, miast, miasteczek i wsi: do tej publiczności, która ma utrudniony dostęp do bezpośredniego obcowania z muzyką klasyczną. Poprzez kontakt z najwspanialszą sztuką i największymi artystami można przybliżyć świat kameralnej muzyki klasycznej i pozyskać jej nowych entuzjastów.

Podczas najbliższych koncertów w interpretacjach Ãtma Quartet zabrzmi muzyka Josepha Haydna, Stanisława Moniuszki i Karola Szymanowskiego. Ãtma Quartet tworzą absolwentki akademii muzycznych w Polsce – Katarzyna Gluza (skrzypce), Paulina Marcisz (skrzypce), Karalina Orsik-Sauter (altówka) oraz Edyta Słomska (wiolonczela). Zespół od początku prowadzi intensywną działalność koncertową, popularyzując muzykę kameralną w kraju i na świecie, a szczególne miejsce w jego repertuarze zajmuje muzyka polska. Ãtma Quartet wystąpił na wielu znaczących festiwalach,  m.in. Davos Festival (Szwajcaria), Quatuors à Bordeaux, Festival des Musiques d’Eté du Château de Lourmarin(Francja), Zeist Music Days (Holandia), Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Emanacje (Polska).

Projekt realizowany jest przez Polski Impresariat Muzyczny, działający przy Instytucie Muzyki i Tańca, dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego i pod jego patronatem.

Szczegóły – na stronie: http://muzycznyimpresariat.pl/ 


Wirtualny Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej "Miejsca wspólne" to internetowy ekwiwalent festiwalu muzycznego, w którym można uczestniczyć do września 2020 roku. U jego podstaw leży idea stworzenia „miejsca wspólnego”, w którym będziemy mogli słuchać mniej lub bardziej znanych współczesnych polskich utworów, poznawać twórczość polskich kompozytorów i kompozytorek oraz odkrywać młodych polskich wykonawców – wszystko to połączone kluczem toposów, loci communes, miejsc wspólnych: miłości, śmierci, natury, rytuału, snu, labiryntu, baśni, przeszłości i przyszłości.

W trakcie trzech miesięcy na stronie internetowej http://miejscawspolnefestiwal.pl/  opublikowanych zostanie dziewięć wirtualnych koncertów, zaprojektowanych z wykorzystaniem istniejących oraz wciąż pojawiających się w sieci nagrań współczesnych kompozycji. Każdemu z nich towarzyszyć będzie autorski esej programowy, poruszający istotne dla wybranych utworów wątki, co pomoże głębiej zrozumieć i przeżywać muzykę. Założenia programowe to „3x Polska”: przekrojowe spojrzenie na polskich twórców muzyki współczesnej – od klasyków XX wieku po najmłodsze pokolenie; wydobycie twórczości kobiet kompozytorek oraz tylko polscy wykonawcy – zespoły i soliści specjalizujący się w wykonawstwie muzyki współczesnej. W ramach wydarzenia odbędą się Warsztaty Krytyki Muzycznej.

Projekt zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura w sieci”.

Karolina Dąbek

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje – na stronie internetowej: http://miejscawspolnefestiwal.pl/ 


5 września 2020 roku o godz. 18.00 odbędzie się koncert z cyklu „Filharmonia Krakowska w Twoim domu", dofinansowany z programu „Kultura w sieci" Narodowego Centrum Kultury, podczas którego wystąpi Trio Stroikowe Filharmoników Krakowskich.

„Filharmonia Krakowska w Twoim domu!" to inicjatywa mająca za zadanie zachowanie ciągłości oferty kulturalnej Filharmonii Krakowskiej. Seria obejmująca osiem wydarzeń koncertowych odbywa się na przestrzeni czterech miesięcy. Emisja wydarzenia muzycznego jest nieodpłatna i odbędzie się za pośrednictwem kanałów komunikacji Filharmonii Krakowskiej na Facebooku, w serwisie YouTube oraz poprzez stronę internetową instytucji.

Trio Stroikowe Filharmoników Krakowskich jest zespołem instrumentów dętych, w skład którego wchodzą pierwszoplanowi muzycy orkiestry Filharmonii Krakowskiej: oboista Mariusz Pędziałek, Jan Cielecki grający na klarnecie oraz Wojciech Turek (fagot). W repertuarze tria znajdują się utwory napisane na ten klasyczny skład instrumentalny oraz kompozycje zaadoptowane dla potrzeb zespołu. Podczas najbliższego koncertu muzycy zaprezentują Trio stroikowe Aleksandra Tansmana, Trio na obój, klarnet i fagot Witolda Lutosławskiego oraz 5 miniatur na obój, klarnet i fagot Libora Simy.

Dodatkowe informacje – na stronie http://www.filharmonia.krakow.pl/Repertuar/Kalendarium/9063-Filharmonia_Krakowska_w_Twoim_domu.html 


Barwny i repertuarowo różnorodny koncert 5 września 2020 o godz. 19.00, inaugurujący sezon artystyczny 2020 / 2021, będzie prawdziwą ucztą dla miłośników orkiestrowej wirtuozerii, sztuki pianistycznej oraz zespołowego śpiewu najwyższej próby – obok Orkiestry Sinfonia Iuventus i trzech znakomitych solistów wystąpi niemający na polskiej scenie precedensu sekstet wokalny proMODERN wyspecjalizowany w ambitnej muzyce nowej, nierzadko komponowanej (także tym razem) specjalnie dla tego zespołu.

Koncert fortepianowy A-dur Mozarta – arcydzieło muzyki klasycyzmu zabrzmi w wykonaniu Pawła Kowalskiego, należącego do najbardziej wszechstronnych polskich pianistów o rozległym repertuarze. W Koncercie na fortepian i trąbkę c-moll op. 35 Dymitra Szostakowicza oba instrumenty mają eksponowane partie, ta fortepianowa skrzy się wirtuozerią, trąbkowa jest zdaje się do niej często dowcipnym „komentarzem”. Partię fortepianu wykona Piotr Sałajczyk, ceniony solista i kameralista, który obok fortepianowego „kanonu” z wielkimi sukcesami wykonuje też muzykę najnowszą; w solowej partii trąbki zaprezentuje się Sebastian Portka, muzyk Orkiestry Sinfonia Iuventus. Cała sekcja dęta orkiestry zaprezentuje się w niezwykłym utworze Igora Strawińskiego Symphonies d’instruments à vent.

Na zakończenie koncertu sekstet proMODERN wykona z grupą smyczkową Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus pod batutą Marka Wroniszewskiego dzieło Copernicus – our Planet jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów polskich, Zygmunta Krauzego, zainspirowane słowami wielkiego astronoma (z listu do papieża Pawła III) i odkrywczo je umuzyczniające; użyte są też fragmenty porozumienia Paryskiego Szczytu Klimatycznego. Sam autor pisał: „Od pewnego czasu większość moich utworów zawiera jakąś ideę, jakieś przesłanie. To postawa romantyczna, czasem idealistyczna, zapoczątkowana przez Ludwiga van Beethovena. Komponując Copernicus – our Planet, chciałem dać wyraz osobistemu stosunkowi do dzisiejszego dnia, czasu, w którym żyjemy. Wyrażam także brak akceptacji dla bezmyślnych działań, które niszczą naszą planetę, nie troszcząc się o jej przyszłość i przyszłość ludzi”. Utwór o głębokim humanitarnym i ekologicznym przesłaniu powstał na zamówienie Festiwalu KODY oraz Fundacji Kultury i Edukacji ARTE.

Piotr Maculewicz

Z uwagi na obostrzenia pandemiczne Koncert będzie transmitowany online na kanale YouTube oraz na stronie internetowej https://sinfoniaiuventus.pl/ 

Patronat medialny nad koncertami Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.


Pomorskie Towarzystwo Muzyczne zaprasza 5 września 2020 roku o godz. 18.00 na koncert online, podczas którego zostanie prawykonana Fantazja na temat flisaczej pieśni autorstwa kilkorga polskich kompozytorów.

Pieśń flisacza, dawna melodia ludowa popularna na początku XX wieku, rozbrzmiewała niegdyś w formie kuranta z toruńskiej ratuszowej wieży. Do stworzenia Fantazji na temat flisaczej pieśni zaproszonych zostało sześcioro kompozytorów urodzonych w Toruniu: Magdalena Cynk, Ewa Fabiańska-Jelińska, Rafał Kłoczko, Michał Ossowski, Jędrzej Roch Rochecki i Mateusz Ryczek. Każdy z nich napisał jedną wariację na temat dawnej pieśni, która jest przeznaczona na jednego wykonawcę.

Zaproszeni artyści związani z Toruńską Orkiestra Symfoniczną – Robert Matusiak, Monika Skruszewicz, Mateusz Szwankowski, Paulino Taica Frias, Michał Tyrański i Marta Wroniszewska – nagrali swoje wykonania poszczególnych miniatur. Wszystkie części będą zmontowane w jedną całość. Transmisja live, podczas której Fantazja zostanie zaprezentowana, połączona będzie z wypowiedziami kompozytorów.

Projekt „Fantazja flisacza – kompozycja na odległość” jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci".

DOŁĄCZ: do wydarzenia na FB


Do 20 września 2020 roku potrwa XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Organy Archikatedry”, zaliczany do czołowych warszawskich festiwali i najważniejszych festiwali organowych w Europie. Koncerty festiwalowe odbywają się przez trzy letnie miesiące w niedziele o godz. 16.00 w Archikatedrze św. Jana.

Archikatedra warszawska jest jednym z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski. Na chórze kościoła jedna z najznakomitszych firm niemieckich – Eule – zbudowała w 1987 roku mechaniczne organy. Ten wielki 60-głosowy instrument jest przykładem znakomitego kunsztu organmistrzowskiego. Wyjątkowo trafny projekt instrumentu, jakość wykonania, walory artystyczne i uniwersalność pozwalająca na prezentację muzyki wszystkich epok, uzasadniają zaliczenie organów do najlepiej rozumianej „ekstraklasy koncertowej”. Festiwal powstał w 1994 roku z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły, który jest kierownikiem artystycznym przedsięwzięcia i prezesem fundacji muzyki sakralnej.

Międzynarodowy Festiwal każdego roku gości doskonałych organistów-wirtuozów z całego niemal świata, którzy zapewniają bardzo wysoki poziom artystyczny przedsięwzięcia. W tym roku w warszawskiej świątyni wystąpią Piotr Rachoń, Przemysław Kapituła, Ignacio Ribas Taléns, Donato Giupponi, Fabio Ciofini, Józef Kotowicz, Jean-Christophe Geiser, Ennio Cominetti, Hans Ole Thers, Stefan Kagl i Andrea Trovato, prezentując repertuar przez siebie zaproponowany. W programie koncertów znalazły się również utwory polskich kompozytorów: Karola Kurpińskiego, Mieczysława Surzyńskiego i Feliksa Nowowiejskiego.

W tym roku nagroda Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (dawniej nagroda Prymasa Polski) „Srebrna Piszczałka” zostanie wręczona 13 września podczas koncertu Stefana Kagla z Niemiec. Nagroda ta co roku była przyznawana podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej. W tym roku z powodu epidemii wydarzenie nie odbyło się. Dlatego nagroda za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce zostanie wyjątkowo wręczona podczas Festiwalu.

Szczegółowy program – na stronie http://kapitula.org/ 


„Gra w klasykę” to nowy cykl koncertów Akademii Muzycznej w Krakowie i Krakowskiego Biura Festiwalowego, który potrwa do 13 września 2020 roku. Utalentowani młodzi artyści i wykładowcy krakowskiej uczelni muzycznej. Nowoczesna przestrzeń Sali Audytoryjnej ICE Kraków, a w repertuarze między innymi Chopin, Schubert, Szymanowski, Rachmaninow i Prokofiew.

W Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Centrum Kongresowym ICE Kraków wystąpią artyści, którzy swoją grą poprowadzą nas w najpiękniejszy świat dźwięków, gdzie muzyka staje się najwyższą wartością piękna. W ramach cyklu „Gra w klasykę” usłyszymy solistów oraz zespoły kameralne złożone ze studentów, doktorantów i wykładowców Akademii Muzycznej w Krakowie, którzy zaprezentują dzieła od czasów baroku do współczesności. W programie cyklu koncertowego znalazły się m. in. utwory Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wandy Landowskiej, Karola Szymanowskiego, Romana Statkowskiego, Ludomira Różyckiego, Grażyny Bacewicz, Mieczysława Wajnberga, Witolda Lutosławskiego, Romana Palestra, Józefa Świdra i Wojciecha Kilara.

Muzyków związanych z Krakowem zobaczy szerokie grono odbiorców – zrealizowane wydarzenia będą dostępne online przez długi czas. Wszystkie odsłony cyklu koncertowego zostaną udostępnione na profilach Facebookowych organizatorów wydarzenia.

Szczegółowy program – na stronie http://icekrakow.pl/ 


Fundacja „Harmonie i hałasy” zaprasza 6 września 2020 o godz. 19.00 do Teatru Rozmaitości (ul. Marszałkowska 8) na koncert „sci-fi retro” zapowiadający Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Koncert poświęcony jest snutym ponad sto lat temu (z humorem lub na serio) fantazjom o innych planetach.

W wykonaniu takich znanych instrumentalistów i kompozytorów, jak Anna Kwiatkowska (skrzypce), Mikołaj Pałosz (wiolonczela), Adam Kośmieja (fortepian), Wojciech Błażejczyk (gitara), Sławomir Wojciechowski i Rafał Zapała (elektronika) usłyszymy II Trio in einem Satz Mauricia Kagela, Trauben Enna Poppego, a także najnowsze kompozycje polskich twórców: Live-Foley Kuby Krzewińskiego i Aleksandry Chciuk oraz Hommage à Georges Méliès Wojciecha Błażejczyka, Sławomira Wojciechowskiego i Rafała Zapały.

Live-Foley na zespół młodych amatorów i wideo nawiązuje do sztuki „foley” (nagrywania efektów dźwiękowych do filmów na etapie postprodukcji) przetwarzając ją w nieoczywisty sposób. Młodzi wykonawcy na żywo udźwiękowią film stworzony przez artystkę audiowizualną Aleksandrę Chciuk. Utwór zawiera fragmenty całkowicie zakomponowane oraz fragmenty pozostawiające swobodę wykonawcom. Tematyka filmu nawiązuje do wyobrażeń przyszłych podróży kosmicznych, jakie odnaleźć można w filmach powstałych na początku XX wieku.

Kompozycja zbiorowa Hommage à Georges Méliès na skrzypce, wiolonczelę, gitarę elektryczną, media elektroniczne i projekcję filmową powstała w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. W złożonym przez trzech kompozytorów muzycznym hołdzie dla Mélièsa wykorzystane zostaną trzy jego krótkie filmy traktujące o przestrzeni kosmicznej i podróżach międzyplanetarnych.

Koncert powtórzony zostanie 22 października br. w Bydgoszczy w sali Koncertowej Akademii Muzycznej.

Więcej – na stronie https://harmonieihalasy.com/2020/07/28/works-by-kagel-poppe-and-sci-fi-retro-project/ 


Podczas koncertu w Dworze Artusa w Gdańsku 6 września 2020 roku o godz. 19.00 Dariusz Wójcik z okazji 35-lecia pracy artystycznej uhonorowany będzie Medalem „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS” – najwyższym odznaczeniem przyznawanym w dziedzinie kultury. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli Sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin i Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich.

Dariusz Wójcik – ceniony gdański artysta i znany na Wybrzeżu animator życia kulturalnego ma wielkie zasługi dla kultury polskiej. Przez cały okres swojej pracy twórczej poszukiwał wciąż nowych inspiracji i form wyrazu scenicznego. Powołał do życia szereg cennych inicjatyw kulturalnych. Był solistą Teatru Muzycznego w Gdyni. Przez lata doświadczeń jako artysta, animator kultury, założyciel gdańskiego Teatru Otwartego, wypracował swój własny styl i profil działalności ukierunkowany przede wszystkim na spektakle muzyczne, spektakle słowno-muzyczne, widowiska, koncerty i koncerty inscenizowane. Wśród nich, od kilku lat, prym wiodą koncerty i widowiska, m.in. z muzyką 20-lecia międzywojennego. Zafascynowany stylem retro postanowił jubileusz swojej pracy artystycznej uczcić projektem obejmującym muzykę, za popularyzację której otrzymał Honorowe Wyróżnienia „Złoty Liść Retro” z rąk Michała Fogga – praprawnuka nestora polskiej piosenki Mieczysława Fogga.

W programie widowiska „Zimny drań” dla uczczenia jubileuszu pracy artystycznej Dariusza Wójcika, połączonego z promocją albumu CD pod tym samym tytułem (Soliton), znajdą się utwory z repertuaru Eugeniusza Bodo – ikony przedwojennego kina i estrady, których twórcami byli znakomici polscy kompozytorzy: Roman Palester, Henryk Wars, Jerzy Petersburski, Artur Gold, Bronisław Kaper i Zygmunt Karasiński.

W koncercie promującym płytę wystąpią gościnnie śpiewacy: Bogna Forkiewicz, Aga Skawińska, Jacek Szymański – znani i cenieni artyści scen Trójmiasta, którzy biorą udział w projektach Teatru Otwartego. Śpiewakom towarzyszyć będzie Trio Fogg. Wystąpią również tancerze Klubu Tańca Towarzyskiego AKAT.

Bilety w cenie 40 PLN do nabycia na miejscu w dniu koncertu. Rezerwacja biletów: tel. +48 600 290 214.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: Wydarzenie na FB

Zwiastun https://www.youtube.com/watch?v=cS7kgxaIQ4s 


6 września 2020 o 17.00 nastąpi inauguracja sezonu artystycznego w Pałacu Kultury Zagłębia. Tego dnia na Placu Wolności, przed PKZ, wystąpi Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus. Podczas koncertu „Dąbrowianin w Paryżu” dzięki muzyce poznamy sylwetki polskich kompozytorów, którzy tworzyli na emigracji, w Paryżu.

14 września mija 106. rocznica urodzin Michała Spisaka – wybitnego dąbrowianina, cenionego, nagradzanego w międzynarodowych konkursach kompozytorskich artysty, który w wyniku splotu okoliczności ponad połowę życia spędził we Francji, głównie w Paryżu. Jego postaci dedykowany jest koncert inauguracyjny. Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą maestro Marka Wroniszewskiego oraz soliści Piotr Sałajczyk (fortepian) i Antoni Dąbrowski (fagot) zaprezentują jedno z dzieł Michała Spisaka w wybornym towarzystwie utworów dwóch innych „polskich paryżan”: Fryderyka Chopina oraz Wojciecha Kilara.

Napisany w 1944 roku we francuskim Vouroin kilkunastominutowy Koncert na fagot i orkiestrę Michała Spisaka w latach powojennych najbardziej przypadł do gustu francuskiej publiczności. Fantasie sur des Airs Nationaux Polonais op. 13 Fryderyka Chopina, wydany w 1833 roku, już w latach paryskich, to pyszna wiązanka motywów zaczerpniętych przez kompozytora z polskiej muzyki ludowej. Dąbrowska publiczność usłyszy we wrześniowym koncercie również pełne wigoru, zamaszyste hitowe kompozycje Wojciecha Kilara z filmów Pan Tadeusz, Ziemia obiecana i Trędowata.

Intrygujące historie i relacje polskich artystów z francuskim światem muzyki, elit, życia codziennego, przybliży wystawa towarzysząca Chopin, Spisak, Górecki, Kilar. Paryskie awantury, która prezentowana będzie w „Galerii za szybą” w dniach 6 września – 16 października br.

Więcej – na stronie http://palac.art.pl/pl/wydarzenie/dabrowianin-w-paryzu-sinfonia-iuventus 


Festiwal Gdańscy Pianiści Miastu ma na celu przybliżać szerszej publiczności pianistów związanych z Gdańskiem, przede wszystkim wychowanków gdańskiej szkoły pianistycznej. W ramach tegorocznego Festiwalu w dniach 7–13 września 2020 odbędzie się pięć koncertów online. Artyści wystąpią w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.

W tegorocznej odsłonie Festiwalu udział wezmą wykładowcy, absolwenci i studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku, studenci uczelni muzycznych w Bydgoszczy i w Krakowie. Usłyszymy polskich uczestników XVIII Konkursu Chopinowskiego. Na festiwalowej scenie zadebiutują również tegoroczni absolwenci gdańskich szkół muzycznych.

Koncert inaugurujący festiwal wypełni muzyka kompozytorów XX wieku. W programie Preludia Rachmaninowa i Bortkiewicza oraz dwa słynne cykle fortepianowe – Maski Szymanowskiego i Gaspard de la nuit Ravela. Drugiego wieczoru odbędą się dwa półrecitale chopinowskie. Trzeci koncert jest poświęcony debiutom. Zaprezentują się tegoroczni absolwenci klas fortepianu Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku. Sobotni wieczór wypełni twórczość kompozytorów polskich. Koncert otworzy półrecital Macieja Gańskiego – uznanego gdańskiego muzyka i wykładowcy gdańskiej uczelni. Usłyszymy dzieła Chopina, Paderewskiego i Szymanowskiego. W drugiej części koncertu wystąpi znany gdański duet fortepianowy Furmańska & Kuchniak Piano Duo. W programie twórczość Zarębskiego, Mikulego i Godowskiego. Zwieńczeniem festiwalu będzie recital Piotra Słopeckiego – wybitnego polskiego pianisty i wykładowcy Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Transmisje koncertów będą dostępne na stronach na Facebooku: Festiwal Gdańscy Pianiści Miastu oraz Fundacja Kultury i Sztuki Virtuoso. Wszystkie koncerty zostaną udostępnione bezpłatnie!

DOŁĄCZ: do wydarzenia na FB


Podkarpackie Recitale Kameralne to cykl koncertów kameralnych oraz warsztatów, które odbędą się w dniach 7–26 września 2020 roku w najcenniejszych miejscach dziedzictwa kulturowego. Ideą projektu jest popularyzacja kameralistyki, poszerzenie znajomości muzyki polskiej, wsparcie młodych artystów, a także promocja podkarpackich pereł dziedzictwa – Dworku Hupki w Niwiskach oraz Dworku Błotnickich w Dzikowcu.

Zaproponowany program w wykonaniu znakomitych artystów, zrzeszonych w Stowarzyszeniu Polskich Muzyków Kameralistów, związany jest z polską tradycją dworów szlacheckich. Utwory wybitnych kompozytorów, tworzone i wykonywane w zaciszu siedzib ziemiańskich, przypominają o pięknej tradycji koncertów salonowych. Do tych właśnie źródeł nawiązuje projekt. Założeniem jest, by repertuar był jednocześnie ambitny i atrakcyjny, pozwalał na wielopokoleniowe uczestnictwo, by prezentowali go najlepsi wykonawcy.  Miejsca wydarzeń stwarzają idealne warunki do wysłuchania koncertów bez zbędnego rozmachu, w warunkach umożliwiających skrócenie dystansu między wykonawcą a publicznością, a jednocześnie w pięknym otoczeniu przyrody.

W programie wydarzenia ważne miejsce zajmuje polska muzyka. Zabrzmią m. in. utwory Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Władysława Żeleńskiego, Mieczysława Karłowicza, Karola Szymanowskiego i Macieja Zimki .

Przed koncertem zespołu Zarębski Piano Duo (19 września w Dworku Błotnickich), który zaprezentuje popularne duety fortepianowe dla dzieci, odbędą się warsztaty budowy instrumentów. Instrumenty następnie wykorzystane będą podczas koncertu do stworzenia ilustracji muzycznej. Finałowy recital fortepianowy „Zobaczyć muzykę” połączony będzie z wykładem poświęconym synestezji oraz prezentacją autorskiej metody wizualizacji muzyki. Prowadząca i wykonawczyni, dr Marta Mołodyńska-Wheeler, sama jest synestetyczką, przygotowała na Akademii Muzycznej w Krakowie doktorat poświęcony temu zjawisku, była również gwiazdą programu telewizji Polsat „Beautiful Brain”.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura-Interwencje 2020”. Wstęp na wydarzenia jest wolny.

Szczegółowy program – na stronie https://www.facebook.com/stowarzyszeniekameralistow/ 


Fundacja „Czas Sztuki" zaprasza 9 września 2020 na wydarzenia w ramach tegorocznego cyklu „Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier". Koncerty zatytułowane „Wielcy polscy kompozytorzy” i „Natura smyczkiem malowana” odbędą się w Kałuszynie i Cegłowie.

Fundacja „Czas Sztuki" powstała w listopadzie 2017 roku i jednym z głównych celów jej działalności jest organizacja bezpłatnych wydarzeń artystycznych dla osób ubogich, pochodzących z małych miejscowości wiejskich, którzy są wykluczeni z uczestnictwa w życiu kulturalnym. Dzięki uzyskanym dofinansowaniom organizacja przeprowadziła dwa cykle koncertów „Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier" w roku 2018 i 2019. W ramach III edycji cyklu znalazło się 8 koncertów, które odbywają się w bardzo małych miejscowościach w powiecie mińskim, siedleckim i węgrowskim.

Koncert „Wielcy polscy kompozytorzy” będzie miał miejsce się w najbliższą środę o godz. 16.00 w Domu Kultury w Kałuszynie. Podczas koncertu wystąpi kwartet smyczkowy The Time Quartet, prezentując najbardziej znane utwory polskich kompozytorów: Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Grażyny Bacewicz, Ignacego Jana Paderewskiego, a także polskie pieśni ludowe w opracowaniu na kwartet.

Koncert „Natura smyczkiem malowana” 9 września o godz. 19.00 w Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Przyrody w Cegłowie (ul. Kolejowa 17) dedykowany będzie seniorom. The Time Quartet wykona utwory Antonia Vivaldiego, Claude’a Debussy’ego, Camille’a Saint-Saensa i Edvarda Griega, naśladujące odgłosy przyrody.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji – na stronie: https://www.facebook.com/fundacjaczassztuki/ 


W ramach cyklu „Z klasyką przez Polskę”, realizowanego przez Polski Impresariat Muzyczny, pieśni polskich kompozytorów zabrzmią 9 września 2020 w Niemczy (Hotel Niemcza Wino & SPA), 10 września w Ziębickim Centrum Kultury oraz 11 września w Miejskim Ośrodku Kultury i Sztuki w Bielawie. Koncerty odbędą się o godz. 18.00.

Celem projektu, który rozpoczął się w drugiej połowie 2019 roku, jest docieranie z programami muzycznymi w wykonaniu najwybitniejszych polskich artystów do mniejszych ośrodków, miast, miasteczek i wsi: do tej publiczności, która ma utrudniony dostęp do bezpośredniego obcowania z muzyką klasyczną. Poprzez kontakt z najwspanialszą sztuką i największymi artystami można przybliżyć świat kameralnej muzyki klasycznej i pozyskać jej nowych entuzjastów.

Udział w najbliższych koncertach wezmą Olga Pasiecznik (sopran), Zuzanna Nalewajek (mezzosopran) i Dagmara Barna-Kosowicz (sopran), którym przy fortepianie towarzyszyć będzie Paweł Sommer. W interpretacji usłyszymy pieśni Stanisława Moniuszki, Mieczysława Wajnberga, Witolda Lutosławskiego, a także rzadko wykonywane utwory Jana Karłowicza, Witolda Friemanna, Emila Młynarskiego, Jana i Franciszka Maklakiewiczów.

Projekt realizowany jest przez Polski Impresariat Muzyczny, działający przy Instytucie Muzyki i Tańca, dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego i pod jego patronatem.

Szczegóły – na stronie: http://muzycznyimpresariat.pl/ 


Przywracanie pamięci o tradycji salonów muzycznych jako popularnego elementu życia kulturalnego XIX-wiecznego Krakowa to cel unikatowego festiwalu organizowanego już po raz czwarty przez Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów. 10 września 2020 rusza IV edycja Krakowskiego Salonu Muzycznego.

Wszystkie tegoroczne koncerty odbędą się w Domu Jana Matejki. Festiwal będzie trwał do 29 września, a jego głównym celem jest popularyzacja twórczości kameralnej, w tym dzieł kompozytorów polskich, nie tylko XIX-wiecznych, ale również współczesnych. W ramach projektu zorganizowanych zostanie sześć koncertów i dwie prelekcje przybliżające obyczaje koncertowe, twórczość niedocenianych kompozytorów oraz sylwetki zapomnianych postaci krakowskiego i europejskiego życia artystycznego. Wystąpią znakomici instrumentaliści i śpiewacy oraz formacje kameralne popularne w ramach muzykowania salonowego. Wśród artystów znajdą się: Dorota Szczepańska (sopran), Hanna Hipp (mezzosopran), Karol Kozłowski (tenor), Łukasz Hajduczenia (baryton), Zarębski Piano Duo, Bartosz Koziak (wiolonczela), Agnieszka Kozło (fortepian), Anna Maria Staśkiewicz (skrzypce), Katarzyna Budnik (altówka), Marcin Zdunik (wiolonczela), Michał Francuz (fortepian), Joanna Konarzewska (skrzypce), Rafał Kwiatkowski (wiolonczela) oraz Herbert Trio. W programie koncertów znalazły się dzieła kompozytorów polskich i europejskich XIX i XX w., w tym utwory Władysława Żeleńskiego, Karola Szymanowskiego i Grzegorza Fitelberga.

Projekt, poza koncertami, przewiduje również prelekcje dr hab. Agnieszki Draus (Akademia Muzyczna w Krakowie) oraz mgr Jolanty Bujas (Instytut Muzykologii UJ) poświęcone obyczajom koncertowym i kompozytorom.

Ze względu na obostrzenia sanitarne liczba miejsc jest ograniczona. Informacja na temat możliwości zdobycia wejściówek będzie umieszczana na stronie SPMK i profilu Facebokowym. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny! Festiwal będzie również transmitowany online na kanale YouTube Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów.

Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie www.spmk.com.pl/salon 


Podczas kolejnej prezentacji w ramach cyklu „Współczesna miniatura kameralna w czasach pandemii. Prawykonania” odbędzie się premiera najnowszej kompozycji Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej. Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego zaprasza 10 września 2020 o godz. 12.00 na profil Facebook, YouTube i stronę internetową Akademii.

Jak zaznacza dr Ewa Fabiańska-Jelińska, „Utwór Do „A.S.” na altówkę i klawesyn, czyli Do Anioła Stróża, to refleksja muzyczna, rozważanie nad obecnością Anioła Stróża w naszym życiu. W poszczególnych fazach miniatury o zróżnicowanym charakterze, przez motoryczny i figuracyjny, do lirycznego, spokojnego i wyciszonego, prezentowane są różnorodne brzmienia – przez pojedyncze dźwięki do rozbudowanych współbrzmień - niekiedy nawiązujących do tonalności, a niekiedy w postaci klasterów. Jak twierdził Ojciec Pio: „Światło słońca – było bledsze od blasku mojego Anioła Stróża. Cała postać tego dobrego ducha jaśniała jak błyskawica, gdyż z natury i łaski wszystkie duchy niebieskie były Boga potężnymi i świętymi aniołami”. Utwór zaprezentują znakomici wykładowcy Akademii: altowiolista dr hab. Lech Bałaban (altówka) i klawesynistka dr hab. Maria Banaszkiewicz-Bryła, prof. AM, kierownik Zakładu Instrumentów Historycznych.

W ramach cyklu prezentowane są premierowe wykonania utworów kompozytorów związanych z uczelnią. W kolejne czwartki września usłyszymy miniatury skomponowane przez pedagogów poznańskiej Akademii Muzycznej: dr. Michała Janochę (17.09.), prof. Artura Kroschla (24.09.) i prof. Zbigniewa Kozuba (1.10.) – cykl zakończy się w Międzynarodowy Dzień Muzyki.

Link do prawykonania: https://youtu.be/gTbpfE6E388 


Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie zaprasza 11 września 2020 o godz. 19.00 na koncert symfoniczny w ramach cyklu „Czas to miłość”: w hołdzie Prymasowi Tysiąclecia w roku beatyfikacji”. Koncert uświetni Krzysztof Jakowicz, który do swoich nagród i odznaczeń dołączył otrzymanego w styczniu tego roku Złotego Fryderyka w kategorii muzyki poważnej.

3 października 2019 roku papież Franciszek zatwierdził dekret otwierający drogę do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, która miała się odbyć w czerwcu br. Ze względów zagrożenia epidemią wydarzenie to zostało przesunięte na nieokreślony jeszcze termin, tak, aby wielu wiernych z kraju i zagranicy, mogło włączyć się bezpośrednio w obchody. Wspólne przeżywanie beatyfikacji Prymasa nie zostało jednak całkowicie wygaszone, kontynuację zyskuje obecnie w wymiarze duchowym, do którego włączyć się można poprzez sztukę muzyczną.

Wrześniowy koncert w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie Etiuda b-moll op. 4 nr 3 Karola Szymanowskiego w opracowaniu na orkiestrę symfoniczną Grzegorza Fitelberga. Jest to utwór ze zbioru etiud napisanych w latach 1900-1902 dedykowanych kuzynce kompozytora i pianistce Natalii Neuhaus, jednej z muz Grzegorza Fitelberga. W utworze widać wyraźne wpływy F. Chopina. Cechuje się ona osiągniętą oszczędnymi środkami delikatną ekspresją.

W wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej pod batutą Marka Pijarowskiego usłyszymy również Symfonię D-dur nr 104 Josepha Haydna i V koncert skrzypcowy A-dur KV 219 W. A. Mozarta. Partię solową w jego najczęściej wykonywanej i nagrywanej kompozycji z tego gatunku wykona wybitny Krzysztof Jakowicz.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Więcej – na stronie https://filharmonialubelska.pl/pl,0,s257,d839,czas_to_milosc_koncert_symfoniczny_k_jakowicz__m_pijarowski.html 


11 września 2020 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina będzie miał miejsce koncert symfoniczny z okazji 150. rocznicy urodzin Emila Młynarskiego.

Znakomity skrzypek Piotr Plawner, łodzianin, wykona wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej pod batutą Pawła Przytockiego I Koncert skrzypcowy d-moll op. 11 Emila Młynarskiego. Utwór ten wraz z II Koncertem skrzypcowym D-dur op. 16 tego kompozytora znalazł się na płycie, która otrzymała w tym roku nagrodę Akademii Fonograficznej „Fryderyk” w kategorii „Muzyka poważna / Album Roku Muzyka Koncertująca” (DUX).

Postać Emila Młynarskiego najczęściej kojarzona jest z jego ogromnym zaangażowaniem i wkładem w dynamiczny rozwój życia muzycznego Warszawy na przełomie XIX oraz XX w. Co więcej, szereg zaszczytnych i odpowiedzialnych funkcji, jakie sprawował przez lata, zapewniły mu pozycję niekwestionowanego autorytetu. Za życia artysta ceniony był także za swój kompozytorski dorobek, co potwierdza prestiżowa, zaaprobowana, m.in. przez światowej sławy dyrygenta Arthura Nikischa, nagroda, jaką otrzymał za Koncert skrzypcowy d-moll op. 11. Niniejszy album świetnie wpisuje się w promocję niesłusznie zapomnianej muzyki polskiej. Piotr Pławner, jako pierwszy na świecie instrumentalista zdecydował się przybliżyć dwa koncerty skrzypcowe Emila Młynarskiego, należące do najbardziej reprezentatywnych wizytówek polskiej muzyki przełomu XIX oraz XX w.

Ponadto tego wieczoru w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej usłyszymy IV Symfonię B-dur op. 60 Ludwiga van Beethovena.

Informacja o biletach – na stronie https://filharmonia.lodz.pl/pl 


Hasłem przewodnim 55. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego, który odbędzie się w Narodowym Forum Muzyki oraz w kolegiacie Świętego Krzyża i św. Bartłomieja w dniach 11–13 września 2020, jest „Światło dla świata”.

„Dźwięk i światło to fale, różnią się długością. Fale dźwiękowe potrzebują powietrza, by mogły się rozchodzić. W próżni muzyka nie zabrzmi. Światło i powietrze to środowisko życia dla ludzi, roślin i zwierząt – muzyka to przestrzeń dla piękna. Myślę o wszystkich, którzy pomagają sobie wzajemnie w tych trudnych czasach. Muzyka wspiera takie postawy. Jest przestrzenią, w której ludzie się jednoczą. Pomaga z nadzieją patrzeć w przyszłość. Chcemy, by była ona lepsza, piękniejsza dzięki tym, którzy działają na rzecz dobra. Są światłami dla świata”, podkreśla Andrzej Kosendiak, dyrektor generalny Festiwalu.

Pierwszy koncert tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans będzie hołdem złożonym Krzysztofowi Pendereckiemu. Zabrzmią na nim wyłącznie dzieła tego twórcy, uważanego przez wielu badaczy za najwybitniejszego polskiego kompozytora działającego w ostatnich sześciu dekadach. W programie koncertu NFM Orkiestry Leopoldinum znajdą się porywające dzieła twórców działających w XX wieku: Andrzeja Panufnika, Benjamina Brittena i Edwarda Elgara. Koncert Giovanniego Antoniniego, Julii Lezhnevy i zespołu Il Giardino Armonico będzie spotkaniem z wybitnymi kompozytorami epoki baroku. Tradycją Festiwalu stało się prezentowanie polskiej muzyki dawnej. Tym razem podczas koncertu finałowego „Światła dla świata” Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka wykona dzieła Jacka Różyckiego.

Program dostępny jest na stronie http://www.wratislaviacantans.pl/ 


Inaugurację 76. sezonu artystycznego Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej 11 września 2020 roku o godz. 19.00 wypełnią utwory Henryka Mikołaja Góreckiego i Ludwiga van Beethovena. W roli solisty wystąpi Janusz Wawrowski, uważany za jednego z najwybitniejszych polskich skrzypków swojego pokolenia.

Nowy sezon otworzy dzieło Patrona Filharmonii Śląskiej – Trzy tańce op. 34 na orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego. Następnie filharmonicy śląscy pod batutą Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego zaprezentują dzieła Ludwiga van Beethovena z okazji 250. rocznicy jego urodzin.

Janusz Wawrowski, który dzięki uprzejmości Romana Ziemiana gra na skrzypcach Antonia Stradivariego zbudowanych w 1685 r., wykona partię solową w Koncercie skrzypcowym D-dur op. 61 Beethovena. Jest to dzieło o niezwykle śpiewnej partii skrzypiec, wymagającej od solisty wrażliwości i wirtuozerii, szczególnie w finałowym Rondzie. W finale koncertu zabrzmi VII Symfonia A-dur op. 92 Beethovena, dedykowana hrabiemu Moritzowi von Friesowi. VII Symfonia została nazwana przez Richarda Wagnera „apoteozą tańca”.

Więcej – na stronie https://filharmonia-slaska.eu/ 


Festiwal „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn” zdążył już na stałe wpisać się na Kulturalną Mapę Polski Północnej, stając się jedną z turystycznych letnich wizytówek Pomorza. W dniach 12–27 września 2020 wyjątkowe przestrzenie nadmorskiego kurortu wypełni muzyka od baroku do współczesności tworząc wirtuozerski pokaz najlepszych przykładów polskiego i światowego dorobku muzyki poważnej i rozrywkowej.

Festiwal wciąż ewoluuje, z każdym rokiem przynosi nowe inspiracje, pojawiają się pomysły, dzięki którym kolejne jego odsłony poszerzają się o nową stylistykę muzyczną, stając się mieszanką wysmakowanych, nowoczesnych brzmień i niekiedy zaskakujących rozwiązań muzycznych. Wielokulturowy charakter Festiwalu nawiązuje do wielokulturowego dziedzictwa Sopotu i Pomorza. Wielką orędowniczką Międzynarodowego Festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych” w Sopocie była legenda polskiej wokalistyki maestra Maria Fołtyn, która wielokrotnie zasiadała w gronie jego patronów honorowych. W roku 2020 przypada 8 rocznica śmierci Marii Fołtyn – znanej propagatorki twórczości Stanisława Moniuszki w świecie.

Program tegorocznej edycji obejmuje koncerty „Od Bacha do współczesności”, „Hity muzyki wokalnej i organowej”, „Motywy żydowskie w muzyce świata”, widowisko „Wieczorny dzwon”. Udział w wielkim finale Festiwalu – show „Milonga między Buenos Aires, Barceloną, Paryżem i Krakowem” – wezmą francusko-polskie NonStop Tango Trio oraz tancerze Klubu Tańca Towarzyskiego AKAT w Łomży. Imprezą towarzyszącą Festiwalowi (niebiletowaną) będzie koncert dla uczczenia Roku Bitwy Warszawskiej „Rozkwitają pąki białych róż”, podczas którego odbędzie się polskie prawykonanie pieśni Rok 1920 na tenor i bas autorstwa gdańskiego kompozytora Kamila Cieślika. Prawykonania utworu dokonają dyrektorzy Festiwalu: Dariusz S. Wójcik (bas) i Jacek Szymański (tenor); partię fortepianu wykona Paweł Zawada.

Bilety do nabycia w miejscu wydarzeń festiwalowych (rezerwacja: 600 290 214).

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Muzyka", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie Festiwalu https://bit.ly/2F2BwEG 


W roku bieżącym mija 75. rocznica utworzenia powojennego polskiego przemysłu i szkolnictwa filmowego. Dwa najbliższe recitale w ramach cyklu „Fortepiany Wolności” w Łodzi będą dedykowane muzyce filmowej. Witold Janiak przypomni bajkowe i baśniowe melodie 12 września 2020 przy Pasażu Schillera o godz. 12.30. Adam Kośmieja sięgnie po interpretacje najsłynniejszych ścieżek dźwiękowych skomponowanych przez Polaków 13 września o godz. 16.00 na terenie Fuzji.

Projekt, w którym kameralne fortepianowe koncerty odbywają się w przestrzeni miejskiej, został zainicjowany przez Festiwal Soundedit w 2018 roku. Udział w koncertach wrześniowych w ramach cyklu wezmą pianiści związani z Łodzią i Bydgoszczą.

Kompozytor, pianista i organista Witold Janiak wykłada fortepian jazzowy, harmonię i improwizację w Akademii Muzycznej w Łodzi. Jest zdobywcą wielu branżowych nagród, występował z czołówką polskich muzyków. Wydał sześć autorskich płyt. Artysta jest również autorem muzyki do musicalu Dlaczego Maciek nie poszedł do nieba. Adam Kośmieja to wschodząca gwiazda awangardowej polskiej pianistyki, fetowana m.in. w słynnej Carnegie Hall, czy na Festiwalu Muzyki Współczesnej w Pekinie. Po studiach w Polsce ukończył Manhattan School of Music w klasie fortepianu Solomona Mikowsky’ego. Wyróżniony został też stypendium im. Harolda i Helen Schonbergów, poświęconym pamięci wybitnego krytyka muzycznego „New York Timesa”. Obecnie, ze stopniem naukowym doktora, jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

12 września Witold Janiak zaprezentuje utwory Piotra Hertla, Andrzeja Korzyńskiego i innych, m. in. z bajek Miś Uszatek, Przygody misia Colargola i Akademia Pana Kleksa. Organizatorzy zapraszają całe rodziny. To będzie pyszna zabawa. W niedzielę 13 września Adam Kośmieja wykona słynne filmowe utwory skomponowane przez Wojciecha Kilara, Waldemara Kazaneckiego, Zbigniewa Preisnera i Krzesimira Dębskiego.

Dodatkowe informacje – na stronie https://www.facebook.com/Fortepianywolnosci/ 


XII Międzynarodowy Festiwal „Muzyka na Szczytach”, organizowanego przez Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza, odbędzie się w Zakopanem w dniach 12–19 września 2020 roku.

Międzynarodowy Festiwal „Muzyka na szczytach” to ważne wydarzenie w życiu kulturalnym miasta i regionu, które odbywa się nieprzerwanie od 2009 roku. Nazwa nawiązuje nie tylko do miejsca odbywania się koncertów, ale także do wysokiego poziomu artystycznego wydarzenia. „Muzyka na Szczytach” promuje twórców związanych z Zakopanem, jak również samo miasto na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej.

Podczas tegorocznej edycji muzyka Stanisława Moniuszki, Zygmunta Noskowskiego, Mieczysława Karłowicza, Henryka Mikołaja Góreckiego, Tomasza Sikorskiego, Pawła Szymańskiego, Pawła Mykietyna zabrzmi w Kościele św. Krzyża, Teatrze im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, a także w Kościele Matki Boskiej Częstochowskiej na Pęksowym Brzyzku. Od VI edycji stałym punktem programu są spotkania publiczności z artystami czyli „Klub rozmów na szczytach”. Gwiazdami tegorocznej edycji będą dyrygent Bassem Samir Akiki, baryton Szymon Komasa, klawesynistka Małgorzata Sarbak, Belcea Quartet i skrzypek Elias David Moncado. Występ Moncada podczas koncertu inauguracyjnego jest nagrodą dyrektora Festiwalu „Muzyka na Szczytach” Pawła Mykietyna za zdobycie I nagrody w 5. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Karola Lipińskiego w Toruniu w 2019 roku. Koncertom towarzyszyć będą liczne wydarzenia kulturalne, m.in. projekcja filmu Projekcja filmu Drugi koncert na wiolonczelę i orkiestrę w reżyserii Macieja Stuhra z muzyką Pawła Mykietyna, interaktywny koncert edukacyjny i wystawy.

Wstęp wolny!

Szczegóły – na stronie http://www.muzykanaszczytach.com 


Projekt „Muzyczna Sieć dla Młodzieży" zakłada dotarcie do uczniów zarówno ze szkół muzycznych, jak i ze szkół ogólnokształcących poprzez organizację urozmaiconych, interesujących wydarzeń, które obejmują 10 wykładów, 10 warsztatów, 4 koncerty i 5 spotkań z artystami w dniach 12–27 września 2020. Wszystkie będą odbywały się lub będą udostępnione bezpłatnie online na kanale YouTube projektu.

Realizatorami poszczególnych form będą wykładowcy Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu – znani artyści, reprezentujący różne specjalności i pokolenia. Celem projektu jest zachęcenie młodych ludzi do rozwijania umiejętności pod okiem ekspertów w danej dziedzinie muzycznej oraz promocja muzyki XX i XXI wieku, m.in. za sprawą ciekawego repertuaru koncertów, a także poprzez zaproszenie wielu instrumentalistów i kompozytorów do prowadzenia warsztatów, spotkań czy przygotowania wykładów skoncentrowanych wokół muzyki współczesnej.

Młodzież będzie mogła skorzystać z warsztatów pod okiem takich artystów, jak Krzysztof Stencel (waltornia), Joanna Horodko (sopran), Magdalena Jakubska-Szymiec (saksofon), Piotr Banyś (puzon jazzowy), Mikołaj Zgółka (skrzypce, altówka barokowa), Marcin Suszycki (skrzypce), Ewa Guzowska (altówka), Szymon Guzowski (kontrabas), Jacek Kortus (fortepian), Łukasz Kuropaczewski (gitara), Zbigniew Kozub, Artur Kroschel (kompozycja), oraz Ewa Fabiańska-Jelińska, koordynator projektu. Warsztaty będą miały charakter one-to-one i aby w nich uczestniczyć będzie trzeba zgłosić się online wypełniając formularz zgłoszeniowy (w imieniu osób niepełnoletnich muszą to zrobić rodzice).

Wykłady w dniach 14 i 15 września poprowadzą Marcin Sompoliński (dyrygentura), Małgorzata Pawłowska (teoria muzyki), Mariola Bryła (klawesyn), Maciej Łakomy (puzon), Kinga Ceynowa (rytmika), Krzysztof Przybyłowicz (perkusja), Sławomir Kamiński (organy), Katarzyna Polonek (wiolonczela), Monika Kędziora i Katarzyna Taborowska-Kaszuba (kompozycja).

W ramach przedsięwzięcia 13, 14, 16 i 27 września odbędą się koncerty z udziałem Anny Budzyńskiej (sopran), Laury Sobolewskiej (fortepian), Bartłomieja Millera (perkusja), Apeiron Trio i Sepia Ensemble.

Harmonogram warsztatów umieszczony jest na Fanpage’u projektu.

Projekt został dofinansowany dzięki programowi dotacyjnemu Narodowego Centrum Kultury „Kultura w sieci".

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.


Waclaw Electroacoustic / Współcześni o Wacławie z Szamotuł to cykl trzech filmów łączących postać Wacława z Szamotuł z muzyką elektroniczną. W ramach filmowych prezentacji zostanie przybliżona sylwetka renesansowego twórcy i jego wybrane dzieła, a co najważniejsze, odbędzie się również premiera nowych utworów elektroakustycznych, inspirowanych twórczością Szamotulczyka.

Autorami współczesnych utworów są młodzi, utytułowani poznańscy kompozytorzy: Konrad Handschuh, Jan Skorupa i Marek Raczyński. Celem projektu jest próba przerzucenia mostu między muzyką polskiego renesansu a współczesnymi rozwiązaniami kompozytorskimi i wizualnymi. Wszystkie kompozycje pojawiające się w filmach zostaną bowiem wzbogacone o wizualizacje, stworzone przez poznańskich artystów: Paulinę Wyrt i zespół Liquidacje. Bazę dźwiękową wykonań Wacława z Szamotuł, jak i współczesnych kompozycji, stanowić będą nagrania poznańskiego Zespołu Wokalnego Minimus pod dyrekcją Sławomiry Raczyńskiej. Filmy prezentowane będą za pośrednictwem kanału YouTube i będą dostępne bez ograniczeń.

Premiera pierwszego filmu odbędzie się 19 września 2020 o godz. 18:00

Organizatorem przedzięwzięcia jest Stowarzyszenie Musica Minima. Projekt jest sfinansowany w ramach projektu „Kultura w sieci” Narodowego Centrum Kultury.

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji na stronachwww.minimus.com.pl oraz facebook.com/waclawelectroacoustic 


Przed nami premiera oratorium Trzy Marie w wykonaniu zespołu Les Femmes na żywo i w wersji online. 13 września 2020 o godz. 19.00 w Kościele Podwyższenia Krzyża Św. w Pruszczu Gdańskim będziemy mieli okazję obejrzeć i posłuchać dzieła Anny Rocławskiej-Musiałczyk pod kierownictwem Piotra Jamioła. W czasach, gdy płoną gotyckie katedry trzy Marie – bohaterki średniowiecznego misterium – schodzą z ołtarza i zabierają głos.

Oratorium Trzy Marie w wykonaniu Les Femmes opowiada historię tytułowych kobiet: Marii – Matki Bożej, Marii Magdaleny i Marii Kleofasowej towarzyszących Jezusowi w jego męce i zmartwychwstaniu. Rzeźby i postacie malarskie Świętych Kobiet „ożywają” i „schodzą z ołtarza" Ukrzyżowanie niderlandzkich mistrzów średniowiecza – późnośredniowiecznego antwerpskiego poliptyku obecnie znajdującego się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wyrafinowane kostiumy Małgorzaty Sosińskiej-Wasik są niemal wierną kopią strojów rzeźb z ołtarza, natomiast scenografia Cypriana Wieczorkowskiego nawiązuje do gotyckich witraży.

Anna Rocławska-Musiałczyk wykorzystuje w utworze teksty ze Starego i Nowego Testamentu, dawne pieśni kościelne oraz współczesną poezję religijną – ich wspólnym mianownikiem jest tematyka maryjna, skupiająca się na historii trzech Marii. Nowy kształt brzmieniowy pieśni i suma wszystkich elementów dzieła przemieniają ostatecznie spektakl w misterium. Oratorium w piękny i harmonijny sposób łączy tradycję z nowoczesnością: „Trzy Marie stanowią nowatorskie podejście zarówno pod kątem formalnym, wykonawczym, jak i w zakresie doboru samego tekstu. Trudno bowiem znaleźć utwór, który w podobny sposób podchodziłby do muzycznego ujęcia tej tematyki – wyjaśnia kompozytorka. Dzieło na trzy głosy i zespół kameralny ma na wskroś uniwersalne przesłanie. Kobiety z ołtarza wołają o nadzieję i radość życia. Trzy Marie to misterium estetyki piękna i ogólnoludzkich wartości.

ZOBACZ: wydarzenie na FB


Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów – Oddział w Krakowie powraca z unikatowym, muzyczno-artystycznym uniwersytetem trzeciego wieku. „Międzypokoleniowa Akademia Muzyczna: Kraków / Dobczyce” odbędzie się w dniach 13 września – 14 grudnia 2020 roku w Wilii Decjusza w Krakowie oraz Regionalnym Centrum Oświatowo-Sportowym im. Burmistrza M. Pawlaka w Dobczycach.

Projekt zakłada serię czterech spotkań artystyczno-edukacyjnych w każdej z miejscowości, obejmujących klasyczne recitale muzyczne, prelekcje i spotkania z artystami. Ideą przedsięwzięcia jest prezentacja muzyki kameralnej, która wywodzi się z muzykowania domowego i salonowego. Ponadto koncepcja serii nawiązuje do tradycji towarzystw muzycznych. Założeniem jest, by repertuar był jednocześnie ambitny i atrakcyjny, pozwalał na wielopokoleniowe uczestnictwo (dziadków i wnuków), by prezentowali go najlepsi wykonawcy, ale także by artyści spotkali się ze słuchaczami, sami mówili o granych utworach, swojej interpretacji, inspiracjach, by wchodzili w realną interakcję z publicznością.

Każdy koncert odbędzie się w dwóch miejscach: Willa Decjusza w Krakowie oraz Regionalne Centrum Oświatowo-Sportowe im. Burmistrza M. Pawlaka w Dobczycach. Udział w przedsięwzięciu wezmą tak znakomici polscy artyści, jak pianiści Julia Samojło, Monika Gardoń-Preinl, Wioletta Fluda-Tkaczyk, skrzypaczka Maria Sławek, klarnecista Piotr Lato, a także zespół Extra Sounds Ensemble prowadzony przez Alicję Śmietanę. W ich interpretacji usłyszymy utwory Romana Ryterbanda, Stefana Kisielewskiego, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Mieczysława Wajnberga i sonaty skrzypcowe Ludwiga van Beethovena.

Szczegółowy program – na stronie https://www.facebook.com/stowarzyszeniekameralistow 


13 września 2020 roku rozpocznie się cykl koncertów „Muzyczne Spotkania z poezją Jana Pawła II” w Mińsku Mazowieckim z okazji 100. rocznicy urodzin Papieża. Pierwszy koncert odbędzie się o godz. 11.30 w Kościele św. Jana Chrzciciela.

Organizatorem cyklu koncertowego jest Fundacja „Czas Sztuki", która koncentruje swoje działania na organizacji bezpłatnych koncertów w malowniczych wiejskich miejscowościach, w zabytkowych kościołach i instytucjach kulturalnych w powiecie mińskim w gminie Mrozy, gdzie znajduje się siedziba Fundacji. Członkami Fundacji są muzycy zespołu The Time Quartet. Kwartet tworzą absolwenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W ciągu kilkunastu lat pracy artystycznej zespół wykonał ponad 350 koncertów w kraju i za granicą, współpracował z wieloma znakomitymi zespołami i artystami, w tym z Andrzej Jagodziński Trio, Orkiestrą Sinfonia Iuventus, World Orchestra Grzecha Piotrowskiego, Zespołem Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze” i Trifonidis Downtown Sextet. Muzycy kwartetu są założycielami studyjnej orkiestry Melanidis Orchestra, z którą nagrali muzykę do sześciu polskich i zagranicznych filmów.

W najbliższą niedzielę udział w koncercie The Time Quartet weźnie również znakomity aktor młodego pokolenia – Krzysztof Szczepaniak. Podczas muzycznego spotkania usłyszmy utwory Johanna Sebastiana Bacha, Julesa Masseneta, Césara Francka, Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz wybrane wiersze papieża Jana Pawła II.

Dofinansowano ze środków budżetu Miasta Mińsk Mazowiecki. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie https://www.minsk-maz.pl/1102,aktualnosci-wrzesien-2020?tresc=19937 


Premiera projektu muzycznego „Deep Listening Deep Relaxation”, stworzonego przez Ensemble Garage, renomowany niemiecki zespół specjalizujący się w muzyce najnowszej, oraz Monikę Pasiecznik, polską kuratorkę i krytyczkę muzyczną, odbędzie się 16 września 2020 w Kolonii (Niemcy) w Tanzfaktur, malowniczej postindustrialnej przestrzeni mieszczącej interdyscyplinarną scenę artystyczną.

Projekt w formie multimedialnego koncertu z elementami wideo, performansu, instalacji dźwiękowej i warsztatów muzycznych zgłębia prastarą tradycję psychosomatycznego oddziaływania dźwiękiem oraz współczesne kontynuacje tej tradycji w postaci tradycyjnych utworów muzycznych, ale także medytacji dźwiękowych, warsztatów krzyku, masaży dźwiękiem i instalacji mindfulness.

W ramach projektu zostaną wykonane utwory kompozytorów badających tę tematykę, reprezentujących rożne generacje i narodowości – od klasyków współczesności, takich jak Amerykanie Pauline Oliveros i Alvin Lucier, po najmłodszych twórców, takich jak Koreanka Yiran Zhao, Australijka Aviva Endean oraz Niemiec Neo Hülcker. Specjalnie do projektu zostały zamówione trzy utwory: Let me just Neo Hülckera, Urschrei / Primal Scream Kuby Krzewińskiego oraz Deep Relaxation vol. 7: TouchMe Mikołaja Laskowskiego.

Projekt „Deep Listening Deep Relaxation” jest częścią serii koncertowej „ACTS ‘N SOUNDS” zainicjowanej przez Ensemble Garage w Kolonii w 2019 roku. Seria obejmuje awangardowe koncerty i performance muzyczne o bardzo różnej tematyce i formie, z udziałem znanych kompozytorów, dramaturgów i kuratorów, które muzycy prezentują w różnych nietypowych lokalizacjach.

Szczegóły – na stronie http://www.tanzfaktur.eu/event/eid/deep-listening-deep-relaxation/ 


Podczas siódmej odsłony cyklu „Współczesna miniatura kameralna w czasach pandemii. Prawykonania” usłyszymy kompozycję Michała Janochy. Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego zaprasza 17 września 2020 o godz. 12.00 na profil Facebook, YouTube i stronę internetową Akademii.

Jak zaznacza dr Michał Janocha, „Utwór daje możliwość zaprezentowania w małej formie szerokiej palety barw i artykulacji instrumentu smyczkowego. Mikstury skontrastowane powstały w dwóch wersjach: na altówkę solo i na skrzypce solo. Wersja na skrzypce solo została przygotowana dla Mateusza Gidaszewskiego”. Właśnie Mateusz Gidaszewski, członek i solista Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus oraz wykładowca Akademii Muzycznej w Poznaniu, prawykona utwór Michała Janochy.

W ramach cyklu prezentowane są premierowe wykonania utworów kompozytorów związanych z uczelnią. W kolejne czwartki usłyszymy miniatury skomponowane przez pedagogów poznańskiej Akademii Muzycznej: prof. Artura Kroschla (24.09.) i prof. Zbigniewa Kozuba (1.10.) – cykl zakończy się w Międzynarodowy Dzień Muzyki.

Link do prawykonania: https://youtu.be/fZ6QC_4jmXQ 


Autorski vlog dla kompozytorów i wykonawców muzyki współczesnej „Nowe Brzmienia” @ModernViola to siedem pełnych prezentacji z omówieniami i przykładami nowych technik wykonawczych współczesnej muzyki poważnej, zaprezentowanych na altówce i dotyczących grupy instrumentów smyczkowych.

Celem vloga jest uzupełnienie wiedzy praktycznej adeptów sztuki muzycznej, która wymagała do tej pory konsultacji personalnych między kompozytorami a wykonawcami. Autorski vlog przygotowała i poprowadzi doktor sztuk muzycznych, członkini zespołu muzyki nowej Hashtag Ensemble Aleksandra Demowska-Madejska.

Każda prezentacja-wykład podzielona jest na dwie części: skierowaną do kompozytorów oraz do muzyków wykonawców (skrzypków, altowiolistów i wiolonczelistów). Zawiera jak najpełniejszy obraz zapisu i wykonawstwa najnowszych technik kompozytorskich muzyki XXI wieku. Fragmenty zapisu nutowego opierają się m.in. na dziełach skomponowanych przez polskich kompozytorów, w tym twórców młodego pokolenia.

Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura w sieci"

Premiery wykładów będą się odbywały w każdy czwartek od 17 września do 29 października 2020 na kanale YouTube: https://www.youtube.com/aleksandrademowskamadejska 

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.


Fundacja „Muzyka Cerkiewna” zaprasza na XXXIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2020”, który odbędzie się w dniach 17–20 września 2020.

Już od 1982 roku chóry z całego świata prezentują się w Polsce na największym w Polsce festiwalu muzyki cerkiewnej. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka” w Białymstoku ma nadaną mu przez Ministerstwo Kultury kategorię zerową, co stawia go na równi z Konkursem Chopinowskim i Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. W latach 2003–2020 patronat artystyczny nad Festiwalem sprawował Krzysztof Penderecki. Honorowy Patronat od 2000 roku sprawuje również Prezydent RP. Od wielu lat Festiwalowi patronuje Związek Kompozytorów Polskich. O prestiżowe pierwsze nagrody chórzyści walczą w konkursie ocenianym przez międzynarodowe jury składające się z kompozytorów i dyrygentów śpiewu cerkiewnego. Jury od wielu lat przewodniczy Romuald Twardowski – wybitny polski kompozytor i pedagog.

Koncert inauguracyjny tegorocznego Festiwalu w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis z Gdańska dedykowany będzie Romualdowi Twardowskiemu w roku jubileuszu 90-lecia. Udział w przesłuchaniach konkursowych wezmą chóry z Warszawy, Krakowa, Białegostoku, Olsztyna, Budapesztu (Węgry), Rygi (Łotwa), Pireus (Grecja) i Sofii (Bułgaria). 20 września w Operze i Filharmonii Podlaskiej będzie miał miejsce koncert galowy pamięci Krzysztofa Pendereckiego z udziałem laureatów Festiwalu i Chóru OiFP oraz wręczenie nagród.

W ramach Festiwalu odbędą się również koncerty w warszawskim Kościele Ewangelicko-Augsburskim Św. Trójcy, podczas którego wystąpią zespoły z Grecji i Bułgarii, i w Bazylice w Sejnach, gdzie będzie miał miejsce koncert pamięci prof. Andrzeja Strumiłły z udziałem chórów łotewskich.

Transmisję na żywo można będzie oglądać na stronie http://festiwal-hajnowka.pl/ 


17 września 2020 w warszawskim klubie SPATiF o godz. 20.00 rozpocznie się V edycja cyklu wystąpień mistrzowskich SuperSam + 1.

„Super” w tytule oznacza, że program budowany będzie w oparciu o artystów uznanych – mistrzów. „Sam” mówi oczywiście o występie solowym, ale i o twórczym osamotnieniu. „+ 1” wskazuje, że każdy wieczór uwieńczony jest występem w duecie. W większości przypadków artyści spotykają się na scenie po raz pierwszy. W cyklu wystąpień mistrzowskich 2020 zaprezentują się uznani artyści polscy i zagraniczni, skupieni wokół improwizacji, działań autorskich, innowacyjnych i eksperymentalnych.

Tegoroczny cykl koncertów rozpocznie się występem Magdy Mayas i Jędrzeja Łagodzińskiego. Magda Mayas jest pianistką, kompozytorką i performerką, wykłada na Uniwersytecie Nauk stosowanych i Sztuki w Lucernie. Rozwinęła zestaw technik, które czerpią z historii wyrazu opartego na preparowanym fortepianie i grze na jego wewnętrznych elementach. Mayas bada teksturalne i linearne kolaże dźwiękowe. Saksofonista i kompozytor Jędrzej Łagodziński jest absolwentem Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze. Jędrzej łączy dzikość i surowość improwizacyjnych eksploracji z melodyjnością i harmonią. W 2016 roku współzałożył niezależne wydawnictwo płytowe Love & Beauty Music. Jako aktor i muzyk współtworzy awangardowy projekt multidyscyplinarny Troubadours 21.

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie http://supersam.mozg.pl/ 


Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska jesień” organizowany jest przez Związek Kompozytorów Polskich od 1956 roku. To festiwal pozarządowego stowarzyszenia, ale przy tym międzynarodowy i organizowany pro publico bono. Każdej edycji przyświeca temat przewodni, i wokół niego skupiają się wszystkie elementy wydarzenia. Tematem tegorocznego Festiwalu, który potrwa od 18 do 26 września 2020, będzie „Muzyka i język”.

Muzyka jest językiem ale i język niesie własną muzykę. W festiwalowych koncertach oba te żywioły będą przeplatać się na różne sposoby, dotykając takich kwestii, jak: rola słowa w muzyce, słowo wtopione w muzykę i muzyka wtopiona w słowo, język muzyki, muzyka języka, muzyki i języka elementy wspólne, specyfika struktur – gramatyka muzyki, architektura tekstu – podobieństwo funkcji, muzyka a informacja – komunikacja poprzez muzykę, środki przekazu – „mowa” muzyki w perspektywie społecznej, sztuka czasu zarazy: muzyka domowa.

W programie tegorocznej „Warszawskiej Jesieni” m. in.: koncerty, performanse, teatr dźwięku, różne formuły opery, intermedia, improwizacje, formy radiowe (w 95-lecie Polskiego Radia) i internetowe, spotkania, warsztaty kompozytorskie – ponad 50 festiwalowych wydarzeń. Zostanie zaprezentowana muzyka 50 kompozytorek i kompozytorów, z których 23 – po raz pierwszy na Festiwalu, odbędzie się 23 światowe premiery, w tym zamówienia Festiwalu. W przedsięwzięciu weźmie udział 5 orkiestr, 2 chóry, 9 zespołów, solistki i soliści, zarówno w nurcie głównym, jak i w cyklach „Warszawska Jesień klubowo”, „Warszawska Jesień – konteksty”, Mała Warszawska Jesień oraz w wydarzeniach towarzyszących.

Jerzy Kornowicz

Więcej o Festiwalu – na stronie http://www.warszawska-jesien.art.pl/ 


Koncertem 18 września 2020 Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana zainauguruje 76. sezon artystyczny. Będzie do jednocześnie koncert stanowiący kulminację jubileuszu 75-lecia istnienia instytucji, który w związku z epidemią nie mógł się odbyć w pierwotnym terminie 20 marca 2020.

Na program wydarzenia złożą się utwory związane zarówno z samą Filharmonią, jak i miastem Częstochowa. Usłyszymy II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego, często wykonywany i zarejestrowany na płycie przez patrona Filharmonii, Bronisława Hubermana. Jego wykonawcą będzie Mariusz Patyra– wybitny skrzypek nazywany polskim Paganinim. Towarzyszyć mu będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka.

Wieczór jubileuszowy rozpocznie się poematem symfonicznym Orawa Wojciecha Kilara, który Częstochowę darzył szczególnym sentymentem, niejednokrotnie podkreślanym podczas wizyt na Jasnej Górze. W wykonaniu Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum, oraz solistów – sopranistki Ewy Biegas i barytona Roberta Gierlacha, zabrzmi także podniosłe Te Deum Antonína Dvořáka, podkreślające uroczysty dla Filharmonii moment, a także charakter miasta Częstochowy.

Koncertowi towarzyszy wystawa fotograficzna „XX-wieczne afisze koncertowe Filharmonii Częstochowskiej”.

Więcej informacji – na stroniehttps://www.filharmonia.com.pl/


Jubileusz 10-lecia Małej Warszawskiej Jesieni obchodzimy w dniach 18–27 września 2020 roku w szczególnych warunkach.

Od początku organizacji Festiwalu kontakt z publicznością był dla nas najważniejszy. Wydarzenia przygotowywaliśmy myśląc o tym, jak dzieci wciągnąć w świat muzyki współczesnej, jak zaangażować, dać szansę doświadczania, zadawania pytań, improwizowania. To oczywiste fundamenty dla wszystkich, którzy pracują z dziećmi i dla dzieci. W tym roku wszystko stanęło pod znakiem zapytania, a Mała WJ musiała przyjąć wyzwanie organizacji wydarzeń również online. Udało się przygotować program tak, aby dać publiczności szansę na spotkanie z muzyką na żywo.

Zapraszamy i liczymy na spotkania w Parku Rzeźby w Królikarni i Muzeum Warszawy. W tym roku muzyka na naszym festiwalu wyręczy trochę nauczycieli. Będzie gimnastyka w ramach performansu muzycznego Olimpiada muzyczna zespołu Kwartludium, oczywiście na świeżym powietrzu w parku, w Królikarni. Eksponaty, zgromadzone w Muzeum Warszawy, oraz niezwykłe instrumenty z kolekcji Małych Instrumentów połączą się w Eksponuty za sprawą Pawła Romańczuka. Do muzealnego kina Syrena zaprosimy na seans zagadek, przygotowany w oparciu o książkę Piwnice. Zagadki spod podłogi wydawnictwa Dwie Siostry. Aleksandra Cieślak, autorka książki, i kompozytor Edward Sielicki przygotowali z muzykami i realizatorami nagrań oraz animacji niezwykłe słuchowisko-operę, w której ważną rolę odegra też polski język migowy. W każdej chwili Festiwalu będzie można zrobić sobie przerwę i zajrzeć znów do Królikarni, a tam zagrać (bezpiecznie, z zachowaniem dystansu i wszelkich zaleceń) w piłkarzyki, ale u nas w wersji dźwiękowej Trambambuli, przygotowanej przez Michała Silskiego według pomysłu pewnego Kazika, który towarzyszył Małej WJ od samego początku.

W tym roku spotkamy się również w Internecie: na rozgrzewkach z Kwartludium oraz internetowej wersji seansu słuchowiska-opery Piwnice. Zagadki spod podłogi i koncertu Eksponuty.

Paulina Celińska

Szczegółowy program – na stronie http://warszawska-jesien.art.pl/2020/mala-wj 


Piętnaście koncertów z udziałem znakomitości polskiej sceny muzycznej od 18 września do 11 października 2020 roku. Tegoroczna edycja Festiwalu pod tytułem „Ludzi można spostrzec zamykając oczy” uczci 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II w kontekście obchodów 335. rocznicy urodzin Patrona Festiwalu oraz 250. rocznicę urodzin Ludwiga van Beethovena. Przesłaniem Festiwalu jest także przełamywanie barier i własnych słabości poprzez zwrócenie uwagi na osoby z dysfunkcją wzroku. Podczas Festiwalu usłyszymy ponadto siedem premierowych wykonań kompozycji współczesnych twórców.

Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego zostanie zainaugurowany 18 września w Bytomiu, mieście urodzenia Patrona Festiwalu. Podczas 15. edycji na 15 koncertach w 10 miastach wystąpią wspaniali artyści, wśród których znaleźli się: Waldemar Malicki, Aleksandra Gajecka-Antosiewicz, Piotr Sałajczyk, Olga Pasiecznik, Paweł Gusnar, Tomasz Orlow, Beata Warykiewicz-Siwy, Bożena Bujnicka, Anna Radziejewska oraz zespoły: Polska Opera Królewska, Capella Cracoviensis, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia oraz wszystkie zespoły Filharmonii Śląskiej.

Artyści zaprezentują muzykę polską na czele z dziełami Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Fryderyka Chopina, Henryka Mikołaja Góreckiego. Usłyszymy wiele dzieł współczesnych polskich kompozytorów i arcydzieła literatury światowej. Zgodnie z myślą przewodnią, wyrażoną w słowach Jana Pawła II – „Ludzi można spostrzec zamykając oczy” – podczas Festiwalu zaprezentowane zostaną dzieła kompozytorów z dysfunkcją wzroku i słuchu, takich jak Johann Sebastian Bach, Georg Friedrich Händel, Ludwig van Beethoven. 20 września w Pałacu w Rybnej będziemy mieli okazję uczestniczyć w koncercie w ciemności, podczas którego odbędą się prawykonania utworów Weroniki Ratusińskiej-Zamuszko, Adama Wesołowskiego, Marcina Tadeusza Łukaszewskiego, Sławomira Kaczorowskiego i Dominika Lasoty. 15. Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego zakończy finałowy koncert pod tytułem „Totus Tuus”. W Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej zabrzmią wspaniałe dzieła Antonia Vivaldiego, Wolfganga Amadeusa Mozarta, a także Totus Tuus Henryka Mikołaja Góreckiego i prawykonanie utworu O dolce lume Mikołaja Góreckiego.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie http://gorczycki.pl/ 


18, 19 i 20 września 2020 roku w Lublinie, Kazimierzu Dolnym i Radomiu odbędą się koncerty zapomnianych utworów polskich kompozytorów „Zagubione skarby”. Będzie pięknie, magicznie i romantycznie.

Usłyszymy zapomniane utwory polskich kompozytorów, zarówno tych znanych, jak i tych, o których dziś się nie pamięta. „Zagubione skarby” to międzynarodowy muzyczny projekt Joanny Okoń (skrzypce), Anny Wróbel (wiolonczela) i Eleny Zhukovej (fortepian), który jest rozwinięciem programu „Polskie Krajobrazy" prezentowanego w latach 2018 i 2019 m.in. w ramach Festiwalu INVITATION w nowojorskiej sali Carnegie Hall oraz w Shanghai East China Normal University. Autorka projektu, Joanna Okoń, przywraca pamięć o zapomnianych polskich kompozytorach drugiej połowy XIX w. i XX w. i utworach, które okazały się prawdziwymi odkryciami i zapomnianymi perłami polskiej kameralistyki.

Koncerty tria odbędą się w Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie, w Dawnej Synagodze w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą i w Sali Koncertowej Urzędu Miasta Radom. W programie znalazły się kompozycje Franza Godebskiego, Karola Kątskiego, Rachel Knobler, Feliksa Nowowiejskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Ludomira Różyckiego, Mariana Sawy, Karola Skarżyńskiego, Antoniego Stolpe, Pauli Szalit, Henryka Waghaltera i Mieczysława Weinberga.

Szczegółowe informacje – na stronie https://www.facebook.com/narolarte 


Drugi koncert z cyklu „Muzyczne spotkania z poezją Jana Pawła II” z okazji 100. rocznicy urodzin Papieża odbędzie się 18 września 2020 o godz. 17.00 na scenie plenerowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim na placu Kilińskiego.

Organizatorem cyklu koncertowego jest Fundacja „Czas Sztuki", która koncentruje swoje działania na organizacji bezpłatnych koncertów w malowniczych wiejskich miejscowościach, w zabytkowych kościołach i instytucjach kulturalnych w powiecie mińskim w gminie Mrozy, gdzie znajduje się siedziba Fundacji. Członkami Fundacji są muzycy zespołu The Time Quartet. Kwartet tworzą absolwenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W ciągu kilkunastu lat pracy artystycznej zespół wykonał ponad 350 koncertów w kraju i za granicą, współpracował z wieloma znakomitymi zespołami i artystami, w tym z Andrzej Jagodziński Trio, Orkiestrą Sinfonia Iuventus, World Orchestra Grzecha Piotrowskiego, Zespołem Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze” i Trifonidis Downtown Sextet. Muzycy kwartetu są założycielami studyjnej orkiestry Melanidis Orchestra, z którą nagrali muzykę do sześciu polskich i zagranicznych filmów.

Podczas najbliższego koncertu wystąpi znany aktor Aleksy Komorowski oraz kwartet smyczkowy The Time Quartet. W ich wykonaniu usłyszmy wybrane wiersze papieża Jana Pawła II oraz kompozycje Antonia Vivaldiego, Claude’a Debussy’ego i Camille’a Saint-Saensa.

Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB


W dniach 18 września – 10 października 2020 Filharmonia Pomorska Im. Ignacego Jana Paderewskiego zaprasza na Bydgoski Festiwal Muzyczny w koronie.

W programie Festiwalu znajdą się prawdziwe perełki wyłowione z różnych stron oceanu muzyki. Od Bacha, poprzez Mozarta, Beethovena, Pendereckiego i Kilara, po Sinatrę, Brela i Wodeckiego – a wszystko to w wykonaniu z półki najwyższej.

Koncert inauguracyjny poświęcony będzie pamięci Krzysztofa Pendereckiego. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej, Żeński Chór Festiwalowy, Iwona Hossa (sopran), Adam Kutn (baryton), Joanna Kravchenka (erhu) pod dyrekcją Kai Bumanna zaprezentują takie utwory Mistrza, jak Entrata na instrumenty dęte blaszane i kotły, Tren – Ofiarom Hiroszimy, VI Symfonia „Pieśni chińskie”, Chaconne i Lacrimosa II. Polska muzyka zabrzmi również podczas koncertów „Adam Sztaba familijnie” (pod dyrekcja maestro usłyszymy Polonez Wojciecha Kilara z filmu Pan Tadeusz oraz Riffenuto samego Adama Sztaby), a także „Moniuszko 200 / Kasia Moś & Aukso”.

Będzie to wyjątkowa edycja Festiwalu. W koncertach będzie mogło wziąć udział każdorazowo tylko 150 melomanów. Natomiast transmisja wydarzenia dostępna będzie na kanale YouTube Filharmonii.

Szczegółowy program – na stronie http://www.filharmonia.bydgoszcz.pl/blog/wydarzenia/bydgoski-festiwal-koronie/ 


W ramach cyklu „Z klasyką przez Polskę”, realizowanego przez Polski Impresariat Muzyczny, muzyka na trio fortepianowe zabrzmi 18 września 2020 w Domu Pracy Twórczej Reymontówka w Chlewiskach (19.00), 19 września na Zamku w Janowie Podlaskim (17.00) oraz 20 września w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Wisznicach (12.30).

Celem projektu, który rozpoczął się w drugiej połowie 2019 roku, jest docieranie z programami muzycznymi w wykonaniu najwybitniejszych polskich artystów do mniejszych ośrodków, miast, miasteczek i wsi: do tej publiczności, która ma utrudniony dostęp do bezpośredniego obcowania z muzyką klasyczną. Poprzez kontakt z najwspanialszą sztuką i największymi artystami można przybliżyć świat kameralnej muzyki klasycznej i pozyskać jej nowych entuzjastów.

Udział w najbliższych koncertach weźmie Cuore Piano Trio w składzie: Zuzanna Budzyńska (skrzypce), Jadwiga Roguska (wiolonczela) i Szymon Ogryzek (fortepian). W wykonaniu zespołu usłyszymy Trio fortepianowe C-dur KV 548 Wolfganga Amadeusa Mozarta, Trio fortepianowe E-dur op. 5 Franciszka Lessla oraz II Trio fortepianowe Romualda Twardowskiego.

Projekt realizowany jest przez Polski Impresariat Muzyczny, działający przy Instytucie Muzyki i Tańca, dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego i pod jego patronatem.

Szczegóły – na stronie: http://muzycznyimpresariat.pl/ 


Koncert 18 września 2020 w Filharmonii Śląskiej będzie wydarzeniem spektakularnym. Tego wieczoru salę koncertową wypełni muzyka w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod batutą dyrygenta Yaroslava Shemeta. Usłyszymy m.in. premierowe wykonanie dzieła Zygmunta Krauzego z udziałem znakomitego solisty Jarosława Bręka.

W Roku Beethovenowskim nie zabraknie także kompozycji Mistrza. Zabrzmi VI Symfonia F-dur zwana „Pastoralną”.

Kolejny punkt programu sprawi, że publiczność zgromadzona w sali koncertowej im. Karola Stryji będzie świadkiem tworzenia się kultury – filharmonicy bowiem po raz pierwszy wykonają Exordium na baryton i orkiestrę symfoniczną Zygmunta Krauze. Krauze jest jednym z najważniejszych artystów swojego pokolenia, zarówno na polu kompozytorskim, jak i pedagogicznym, czy wykonawczym – jako pianista. W Exordium kompozytor po raz kolejny zaprasza do dyskusji na ważny temat, tym razem wplatając w przejmującą warstwę muzyczną dzieła fragmenty Preambuły Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. W utworze nie zabraknie również charakterystycznych dla twórczości Zygmunta Krauze elementów performatywnych podkreślających słowno-muzyczny przekaz. Utwór powstał w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Koncert uroczyście zakończy V Symfonia e-moll op. 64 Piotra Czajkowskiego, jedno z jego najsłynniejszych dzieł.

Więcej – na stronie https://filharmonia-slaska.eu/ 


Podczas wyjątkowego koncertu z cyklu „Św. Jan Od-Nowa”, realizowanego przez Nadbałtyckie Centrum Kultury, 19 września 2020 roku o godz. 18.00 w gdańskim Centrum św. Jana zostanie prawykonane specjalnie zamówione na tę okoliczność dzieło znanej kompozytorki młodego pokolenia Agnieszki Stulgińskiej – Polichromie Świętojańskie na organy, orkiestrę kameralną i zespół śpiewaczy z udziałem wspaniałych polskich artystów.

Dzieło łączy estetykę muzyki współczesnej z wymiarem historycznym, ukazanym zarówno w warstwie tematycznej (punktem wyjścia do stworzenia utworu stały się staropolskie pieśni dotyczące życia św. Jana), jak i muzycznej (tradycyjny zespół śpiewaków). Z pojęciem „polichromie” kojarzą nam się przede wszystkim wielobarwne malowidła ozdobne, stosowane do dekoracji architektonicznych, wykonywane nie tylko na materiałach kamiennych i tynkach, ale także na drewnie, wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, w budownictwie sakralnym i świeckim. Czy współczesny twórca może stworzyć „polichromie dźwiękowe” w budowli sakralnej, na wzór dawnych artystów wykonujących na chwałę Bożą freski w świątyniach? Takiej próby podjęła się kompozytorka Agnieszka Stulgińska w utworze Polichromie Świętojańskie, dedykowanym kościołowi Św. Jana w Gdańsku.

Utwór zaprezentują: zespół historycznych instrumentów dętych, organista Andrzej Szadejko, perkusista Łukasz Maciejewski, orkiestra kameralna złożona z członków zespołów NeoQuartet i BalticAlians pod batutą Rafała Janiaka, a także Adam Strug i zespół śpiewaczy Monodia Polska.

Informacja o biletach – na stronie https://www.nck.org.pl/pl/wydarzenie/4812/sw-jan-od-nowa-agnieszka-stulginska 


19 września 2020 roku o godz. 19.00 Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Przemysława Neumanna zaprezentuje dzieła Arvo Pärta, Wolfganga Amadeusa Mozarta i Josepha Haydna. W roli solisty wystąpi znakomity skrzypek Piotr Pławner. Koncert online transmitowany będzie na kanale YouTube i na stronie https://sinfoniaiuventus.pl/ 

Podczas koncertu online, który będzie miał miejsce w Sali Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, usłyszymy Fratres Pärta w wersji na orkiestrę kameralną, Koncert skrzypcowy D-dur KV 218  Mozarta i Symfonię D-dur nr 104 Haydna.

Estoński kompozytor Arvo Pärt po okresie artystycznych poszukiwań wytworzył własny, niepowtarzalny styl i technikę (przynależną do nurtu szeroko rozumianego „minimalizmu mistycznego”), który określił tajemniczym mianem tintinnabuli. To łacińskie słowo oznacza dosłownie „dzwony”. Hipnotyczna, zachwycająca kompozycja Fratres (Bracia) to kolejny z wczesnych przykładów wspomnianej techniki.

W 1773 roku zaledwie siedemnastoletni Mozart otrzymał posadę na dworze salzburskiego arcybiskupa Hieronymusa Colloredo. Z myślą o koncertach nadwornej kapeli skomponował szereg dzieł, w tym cykl pięciu koncertów skrzypcowych. Pełen wdzięku Koncert D dur nawiązuje w części pierwszej do wzorów włoskich, w uroczym zaś rondowym finale pobrzmiewają francuskie echa, w tym żartobliwa stylizacja brzmienia dud a la musette.

Swą Symfonią D-dur Haydn we wspaniałym stylu żegna się z gatunkiem muzycznym, który to jemu właśnie zawdzięcza bujny rozkwit. Ponieważ Symfonia D-dur należy do drugiego cyklu „Symfonii londyńskich”, w finale Haydn uczynił ukłon w stronę swej angielskiej publiczności, cytując jako główny temat melodię popularnej piosenki Hot Cross Buns („Gorące bułeczki”) o ludowych rysach, podkreślonych burdonowym akompaniamentem.

Piotr Maculewicz

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2020 / 2021 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.


19 września 2020 o godz. 14.30 i 16.30 odbędą się transmisje internetowe z warszawskiego Quality Studio dwóch koncertów podsumowujących pracę kompozytorów i improwizatorów Krzesimira Dębskiego i Jarosława Siwińskiego z młodymi muzykami, którzy uczestniczyli w warsztatach „Nie bój się improwizować!”.

Są to jedne z niewielu realizowanych w obecnych warunkach pandemicznych zajęć internetowych dla dzieci, które uczą się gry lub śpiewu w szkołach muzycznych i innych instytucjach prowadzących zajęcia artystyczne. Dzięki interaktywnej formie warsztatów biorą w nich udział młodzi muzycy z różnych stron Polski. Pracują pod kierunkiem znakomitych artystów, poznając między innymi wybrane techniki i sposoby rozwijania umiejętności improwizowania.

W warsztatach z Krzesimirem Dębskim i Jarosławem Siwińskim brali również udział młodzi muzycy niewidomi i słabowidzący, co z pewnością było dla nich bardzo dużym wyzwaniem, któremu sprostali znakomicie. Podczas dwóch koncertów wszyscy spotkają się pierwszy raz na żywo i zaprezentują efekty tej współpracy.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Zapraszamy do obejrzenia transmisji na stronach http://artdecogroup.eu/  oraz https://www.facebook.com/adgagencja 

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzyczne POLMIC.