Polmic - FB

calendar of events

2020 2021 2022 2023 2024
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

NFM 2.12.22 prPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W programie koncertu NFM Filharmonii Wrocławskiej 2 grudnia 2022 o godz. 19.00 pod batutą francuskiego dyrygenta Pascala Rophégo znalazły się dwa arcydzieła napisane przez krajanów dyrygenta oraz koncert organowy autorstwa Elżbiety Sikory. Przed koncertem (godz. 18.15) zapraszamy na uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej współpracę maestry Elżbiety Sikory z Narodowym Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu.

Koncert oliwski Elżbiety Sikory, prawykonany w Katedrze Oliwskiej w 2007 roku, to ekspresyjny i nieco mroczny utwór, w którym wirtuozowska partia organów przeciwstawiona jest błyskotliwie brzmiącej orkiestrze. Partię solową w tym dziele wykona podczas grudniowego koncertu japońska wirtuozka Mari Fukumoto.

Zabrzmią również Uczeń czarnoksiężnika Paula Dukasa i Symfonia fantastyczna op. 14 Hectora Berlioza.

Przed koncertem o 17.15 odbędzie się także wykład Tateo Nakajimy „Muzyka i akustyka“.

Dodatkowe informacje: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/9211 


2 grudnia 2022 o 20:00 w Auditorium Maximum UW odbędzie się koncert, podczas którego zaprezentowany zostanie premierowy cykl utworów do tekstów Grzegorza Białkowskiego. Trzy dzieła wokalno-instrumentalne zostały skomponowane przez Andrzeja Borzyma juniora na chór a cappella, chór i wiolonczelę oraz chór, solistów i kameralny zespół instrumentalny.

Uzupełnieniem programu będą dzieła chóralne do słów wybitnych polskich poetów doby renesansu (Mikołaj Rej, Jan Kochanowski) i XX w. (Leopold Staff, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Jan Kasprowicz), a także wiolonczelowe Divertimento Krzysztofa Pendereckiego.

Wykonawcy: Marta Czarkowska - sopran, Piotr Pieron - bas, Aleksandra Demowska-Madejska - altówka, Agata Igras - flety, Zuzanna Eister - harfa, Leszek Lorent - instrumenty perkusyjne, Bartosz Koziak - wiolonczela, Chór Kameralny Collegium Musicum UW, dyrygenci - Andrzej Borzym, Andrzej Borzym junior.

Wcześniej - o godzinie 18:00 w Auli im. prof. Jana Baszkieiwcza WNPiSM UW - zaplanowany jest panel dyskusyjny, podczas którego przypomniany zostanie dorobek Profesora Grzegorza Białkowskiego jako fizyka, popularyzatora nauki, rektora, opozycjonisty i poety. https://fb.me/e/2pAp5tB2r

Wstęp na oba wydarzenia jest wolny!

Informacja prasowa organizatorów


NOSPR 3.12.22 pr

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Kolejny koncert w ramach cyklu „Mieczysław Wajnberg – wszystkie kwartety smyczkowe – śladem dedykacji” (17 kwartetów, 6 koncertów, 1 wykonawca) będzie miał miejsce 3 grudnia 2022 o godz. 18.00 w siedzibie NOSPR.

Przyczyniając się w istotny sposób do odkrywania na nowo muzyki Mieczysława Wajnberga, Kwartet Śląski postawił sobie niezwykle wymagające zadanie: rejestrację wszystkich 17 kwartetów tego polsko-żydowsko-radzieckiego kompozytora. To dopiero drugi zespół na świecie, któremu udało się sprostać temu wyzwaniu. W tym sezonie mamy wyjątkowy przywilej usłyszenia kompletu niezwykłych kwartetów Mieczysława Wajnberga na żywo, śledzenia zmian zachodzących w jego języku muzycznym i podążania śladem ukrytych na kartach partytur dedykacji.

Zaplanowane na grudniową odsłonę cyklu Kwartety nr V i XV dzieli ponad 30 burzliwych lat, łączy zaś ukłon w stronę wielkich instrumentalistów.

Informacja prasowa organizatorów

Więcej: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/kwartet-slaski-wajnberg-2 


NOSPR 4.12.22 prPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Polskie Radio Katowice obchodzi jubileusz 95-lecia. Podczas Gali Jubileuszowej 4 grudnia 2022 o godz. 18.00 wystąpi NOSPR i Zespół Pieśni i Tańca Śląsk pod dyrekcją Adama Sztaby.

4 grudnia 1927 roku, dokładnie o godzinie 10.24, rozległy się na antenie dźwięki uderzenia młotka w hutnicze kowadło. Sygnał ten poprzedził transmisję mszy świętej z ówczesnego kościoła katedralnego pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Tak rozpoczęła się historia Radia Katowice – jednej z najstarszych stacji radiowych w Europie.

Podczas nadzwyczajnego koncertu z tej okazji w siedzibie NOSPR w wykonaniu światowej sławy muzyków zabrzmi muzyka filmowa, w tym Pogoń Michała Lorenca z filmu Bandyta i kompozycje Wojciecha Kilara: Walc z filmu Ziemia Obiecana, Mazur z filmu Zemsta oraz suita z filmu Pan Tadeusz.

Zysk ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na rzecz Górnośląskiej Fundacji Onkologicznej.

Informacja prasowa organizatorów

Więcej o jubileuszu: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/gala-jubileuszowa-95-urodziny-radia-katowice 


Anna Zawadzka-Gołosz – Józef Rychlik.
Mistrzowie i ich uczniowie

6 grudnia, godz. 20.00, Sala koncertowa AMKP, ul. św. Tomasza 43

 

Anna Zawadzka-Gołosz Escape of Landscape na flet, klarnet, skrzypce, wiolonczelę i fortepian (2022)

Kamil Kruk Excogitatio na wiolonczelę i piłę koncertową (2022) – prawykonanie światowe

Monika Szpyrka Przestrzenie ruchome na flet, klarnet, fortepian, skrzypce, altówkę i wiolonczelę (2022) – prawykonanie światowe

Józef Rychlik Oktet na flet, klarnet, waltornię, trąbkę, skrzypce, altówkę, wiolonczelę i fortepian (2017)

Renāte Stivriņa Composition VII (inspired by W. Kandinsky) na flet, waltornię, altówkę i wiolonczelę (2022) – prawykonanie światowe

Michał Papara Chwila muzyki na flet, klarnet, trąbkę, skrzypce, wiolonczelę
i fortepian (2022) – prawykonanie światowe

Wykonawcy: Martyna Klupś-Radny (fl), Barbara Borowicz (cl), Wojciech Kamionka (cr), Wojciech Kaszuba (tr), Agnieszka Bugla-Bylica (vn), Natalia Warzecha-Karkus (vla), Jakub Gucik (vc), Marek Szlezer (pf), Kamil Kruk (piła) i Maciej Koczur (dir)


Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NeoQuartet 6.12.22 prNeoQuartet zaprasza na grudniowe koncerty edukacyjne, które odbędą się w gdańskich szkołach podstawowych i liceach w dniach 6, 19 i 22 grudnia 2022. Gdański NeoQuartet zaprezentuje 45 minutowy koncert „Królewski skład instrumentalny, czyli szalona historia kwartetu smyczkowego": muzykę na kwartet smyczkowy od epoki klasycyzmu do współczesności.

Zespół wykona szereg utworów napisanych na akustyczny kwartet smyczkowy, a zakończy prezentacją współczesnych możliwości technologicznych z użyciem elektrycznych instrumentów, syntezatorów oraz looperów. Nie zabraknie oczywiście muzyki polskich kompozytorów: S. Moniuszki, K. Szymanowskiego, K. Pendereckiego i H. M. Góreckiego.

Koncertowi towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna. Podczas występów członkowie NeoQuartet opowiedzą historie z życia kompozytorów i zaproszą uczniów do wzięcia udziału w krótkim jam session z muzykami znanego zespołu.

Projekt dofinansowano z budżetu Miasta Gdańska.

Rozkład nadchodzących koncertów grudniowych:

  • 6.12 - godz. 10.00 - SP 14 w Gdańsku
  • 19.12 – godz. 10.45 - SP 17 w Gdańsku
  • 22.12 - godz. 15.00 - Ogólnokształcące Liceum Programów Indywidualnych w Gdańsku

Dodatkowe informacje: https://www.facebook.com/neoquartet/ 


03wj2008 0909 stol2Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

31. Portrety Kompozytorów, organizowane przez Związek Kompozytorów Polskich, odbędą się w dniach 7 – 8 grudnia 2022 w warszawskim PROMie Kultury Saska Kępa (ul. Brukselska 23). Głównymi bohaterami tegorocznej edycji będą Artur Cieślak i Wiesław Cienciała. Wstęp na koncerty jest wolny!

Podczas tego minifestiwalu, trwającego dwa dni, prezentowana będzie twórczość kameralna dwóch współczesnych kompozytorów polskich. Obecność twórców na tych koncertach monograficznych i możliwość bezpośredniego kontaktu z nimi czyni odbiór ich twórczości bardziej przystępnym. Program jest tak ułożony, aby słuchacze mogli poznać utwory charakterystyczne dla twórczości Artura Cieślaka (7 grudnia) i Wiesława Cienciały (8 grudnia).

Do wykonania kompozycji zaproszeni zostali zarówno czołowi polscy artyści, jak i utalentowani muzycy najmłodszego pokolenia, laureaci konkursów wykonawczych: Tomasz Strahl i Krystyna Wiśniewska (wiolonczela), Julia Samojło i Maciej Piszek (fortepian), Paweł Janas (akordeon), Piotr Zawadzki (klarnet), Paulina Kusa (skrzypce) oraz Kwartet Polonika.

Festiwal jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Partnerem jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Dodatkowe informacje:

https://promkultury.pl/events/event/31-portrety-kompozytorow-artur-cieslak/ 

https://promkultury.pl/events/event/31-portrety-kompozytorow-wieslaw-cienciala/ 

 


Kwadrofonik 7.12.22 prPatronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Nie będzie to zwykły koncert. Podczas ostatniego przedsięwzięcia w ramach VI Festiwalu Kwadrofonik artyści przeniosą się z sali estradowej do sali prób Sinfonii Varsovii (ul. Grochowska 272), gdzie 7 grudnia 2022 pomiędzy 18.00 a 22.00 publiczność będzie mogła odpocząć przy dźwiękach muzyki. W poszanowaniu. Razem. Wstęp wolny!

Nie będzie głośno, nie będzie mocnych świateł. Będzie za to kilka powtarzalnych dźwięków, które ułatwią relaks, ale przede wszystkim polska premiera utworu Mortona Feldmana For Philip Guston. Kompozycja oparta tak samo na przyjaźni, jak i konflikcie. Jej istotą jest stwierdzenie, że rolą sztuki może być nauczanie porozumienia. Kompozycję wykonają: Ewa Liebchen (flety), Magdalena Kordylasińska-Pękala (instrumenty perkusyjne) i Emilia Karolina Sitarz (instrumenty klawiszowe).

Słuchacze będą mogli wejść i wyjść dokładnie wtedy, kiedy będą chcieli. Organizatorzy proszą o zabranie obuwia na zmianę i własnych koców.

Festiwal Kwadrofonik odbywa się dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawa.

Dodatkowe informacje: https://www.sinfoniavarsovia.org/wydarzenia/koncert-finalowy-6-festiwalu-kwadrofonik-feldman-for-philip-guston/ 


polmic7 grudnia 2022 roku o godz. 19.30 w Sali koncertowej Magna Auditorium wiedeńskiego Musikverein odbędzie się premiera dwóch z czterech części dzieła Piotra Tabakiernika (*1986) Novae Sonatae Rosarii (2020/22). Kompozycje prawykonają: Jolanta Sosnowska (skrzypce), Tomasz Piętak (organy), Jan Krigovsky (kontrabas i barokowe violone), Andreas Arend (teorban); antyfony gregoriańskie wykona Wiener Schola Gregoriana.

Novae Sonatae Rosarii (pol. Nowe sonaty różańcowe) to dzieło cykliczne skomponowanym z myślą o skrzypaczce Jolancie Sosnowskiej składające się z dwudziestu jeden utworów- miniatur. Długość poszczególnych kompozycji waha się od kilku do kilkunastu minut. Jest to jedyne – jak dotychczas – dzieło w historii literatury skrzypcowej, które wymaga wykonania na dziewiętnastu różniących się od siebie instrumentach, a także jedyne dzieło 21 częściowe o charakterze programowym napisane w ostatnich kilkuset lat na skrzypce.

Cykl Piotra Tabakiernika został pomyślany jako nawiązanie do tradycji wieków poprzednich. Stąd umyślne połączenie oczywistych elementów współczesności (nowe kompozycje, nowe techniki, nowe harmonie, nowe instrumenty) i elementów epok wcześniejszych (motywy gregoriańskie, struny jelitowe, granie bez podbródka oraz bez szyny-podpórki, za pomocą smyczka barokowego).

Cykl 21 Sonat wykonywany jest na dwudziestu mistrzowskich instrumentach z warsztatu lutniczego p. Mariusza Kacprzaka (Warszawa) zbudowanych przez niego w latach 2014-2021, które zostały do tego projektu specjalnie przez lutnika dobrane i przygotowane.

Sonaty wykonywane są z towarzyszeniem improwizującego akompaniamentu – grupy muzyków, na wzór tradycji barokowego Basso Continuo. Przewidziane między sonatami (tajemnicami różańcowymi) i ich 4 częściami (części różańca) antyfony wykonuje natomiast schola gregoriańska.

Informacja prasowa organizatorów

Dodatkowe informacje: https://instytutpolski.pl/wien/2022/11/21/novae-sonatae-rosarii-von-piotr-tabakiernik-mit-jolanta-sosnowska/ 


NFM 8.12.22 pr

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Wieczór 8 grudnia 2022 w sali kameralnej Narodowego Forum Muzyki wypełnią dźwięki dzieł polskich twórców – działających współcześnie Mirosława Gąsieńca i Mateusza Ryczka, a także Karola Rathausa i Tadeusza Szeligowskiego, których kariery najprężniej rozwijały się na początku ubiegłego stulecia. Koncert rozpocznie utwór pióra Irène Wieniawskiej – komponującej pod tajemniczym pseudonimem „Poldowski” córki wielkiego skrzypka i kompozytora, Henryka Wieniawskiego.

Kulminacją koncertu będą premiery Suity tańców Mirosława Gąsieńca oraz Pieśni Aurelii Mateusza Ryczka - dzieła kompozytorów silnie związanych z wrocławskim środowiskiem artystycznym.

Muzycy - LutosAir Quintet, pianista Piotr Sałajczyk i trębacz Aleksander Kobus - sięgną także po twórczość Karola Rathausa. Utwór Eine kleine Serenade op. 23 na trąbkę, waltornię, klarnet, fagot i fortepian powstał 95 lat temu: w 1927 roku, w czasie, gdy kompozytor stacjonował w Berlinie, gdzie splatały się wówczas rozmaite prądy artystyczne i naukowe.

Informacja prasowa organizatorów

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/9215 


NOSPR 9.12.22 pr

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Udział w koncercie w siedzibie NOSPR 9 grudnia 2022 o godz. 19.30 weźmie światowej sławy pianista Peter Jablonski. Orkiestrą NOSPR zadyryguje Lawrence Foster. Koncertmistrzem gościnnym tego wieczoru będzie David Lefèvre.

W wykonaniu artystów usłyszymy Uwerturę do opery Wolny strzelec Webera, fragmenty symfonii dramatycznej Romeo i Julia Berlioza oraz Koncert fortepianowy Grażyny Bacewicz. Zdaniem Adama Suprynowicza "Kompozytorka daje tu wymijającą i błyskotliwą odpowiedź na coraz silniejszy nacisk polityczny w stalinowskiej Polsce, odbudowywanej po agresji niemieckiej III Rzeszy. Folklor przefiltrowany przez nowoczesność łączy z wirtuozerią w romantycznym natężeniu.

Przed koncertem, o godz. 18.30, w sali kameralnej będzie miało miejsce spotkanie z Różą Światczyńską, która omówi wykonywane tego wieczoru utwory. Wejście na prelekcję jest bezpłatne, do uczestnictwa w prelekcji uprawnia okazanie karty abonamentowej lub biletu na koncert.

Informacja prasowa organizatorów

Więcej: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/nospr-lawrence-foster-peter-jablonski 


NFM 9.12.22 prPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Znakomita dyrygentka młodego pokolenia Marta Gardolińska po raz pierwszy poprowadzi orkiestrę NFM Filharmonię Wrocławską 9 grudnia 2022 o godz. 19.00. W programie koncertu pod jej batutą usłyszymy dzieła Grażyny Bacewicz oraz mistrzów niemieckiego romantyzmu: Richarda Wagnera i Johannesa Brahmsa. W roli solistki wystąpi znana mezzosopranistka Agnieszka Rehlis.

Koncert rozpoczną dźwięki efektownej Uwertury na orkiestrę symfoniczną, pióra jednej z największych polskich kompozytorek i znamienitej skrzypaczki Grażyny Bacewicz. Dzieło to uznaje się za najbardziej reprezentatywną spośród orkiestrowych kompozycji artystki.

Tego wieczoru zabrzmią ponadto Fünf Gedichte für eine Frauenstimme WWV 91 „Wesendonck Lieder” Wagnera - zbiór pięciu pieśni do tekstów Mathilde Wesendonck oraz II Symfonia D-dur op. 73 Johannesa Brahmsa.

Informacja prasowa organizatorów

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/9322 


BrzmienieFest 22 pr

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Podczas najbliższego koncertu w ramach II Festiwalu „Brzmienie Fest" 9 grudnia 2022 o godz. 19.00 we wrocławskim Kościele Garnizonowym – Bazylice Mniejszej pw. św. Elżbiety (ul. Św. Elżbiety 1/ 2) muzykę dawną i współczesną zaprezentuje duet organistów – Zuzanna i Maciej Batorowie. Wstęp wolny!

Dzięki partnerstwu z Urzędem Miejskim Wrocławia oraz Rzymskokatolicką Parafią Wojskowo-Cywilną pw. św. Elżbiety we Wrocławiu Fundacja Kultura Brzmienia zaprasza wrocławian oraz melomanów w każdym wieku do zatrzymania się w nadchodzącym czasie i zasłuchania w dźwiękach niedawno odbudowanych barokowych organów Michaela Englera w Kościele Garnizonowym pw. św. Elżbiety we Wrocławiu.

Usłyszymy m.in. utwory Johna Cage’a, Berta Mattera czy Ad Wammesa oraz improwizacje na tematy dwóch pieśni adwentowych na 4 ręce i 4 nogi – autorstwa dwojga organistów ze Świdnicy.


Motywem przewodnim wszystkich wydarzeń w ramach Festiwalu jest muzyka kompozytorów polskich i zagranicznych XIX, XX i XXI wieku w aranżacjach na różne składy instrumentalne.

Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Iwona Sukienik. Mecenasami Festiwalu są Darczyńcy Fundacji Kultura Brzmienia.

ZOBACZ: Wydarzenie na Facebooku.

Więcej informacji o wykonawcach, pełnym programie koncertu oraz kolejnych wydarzeniach Festiwalu na: www.kulturabrzmienia.pl 


Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

FestiwalSwidra 22 prW dniach 9-11 grudnia 2022 po raz siódmy odbędzie się w Cieszynie Międzynarodowy Festiwal Muzyki im. Józefa Świdra. W programie tegorocznej edycji Festiwalu znajdą się: Ogólnopolskie Warsztaty Mistrzowskie dla dyrygentów na temat „Kompozytor-dyrygent – Relacje”, Międzynarodowy Konkurs Chóralny im. Prof. Józefa Świdra oraz koncerty festiwalowe w wielu miejscowościach Śląska, w tym Koncert „Profesor Halina Goniewicz-Urbaś in memoriam” i koncert gościa Festiwalu – Zespołu Art’n’Voices. Na wszystkie koncerty festiwalowe wstęp jest wolny!

Główne zadania Festiwalu to łączenie wszystkich środowisk społecznych poprzez działania kulturalne, wymiana doświadczeń artystycznych, kulturowych i edukacyjnych, popularyzacja literatury chóralnej różnych stylów i epok, promocja współczesnej literatury chóralnej, doskonalenie poziomu wykonawczego amatorskich zespołów chóralnych, konfrontacja badań naukowych i artystycznych.

Podczas Ogólnopolskich Warsztatów Mistrzowskich dla dyrygentów 9 grudnia odbędą się spotkania z kompozytorami młodego pokolenia specjalizującymi się w tworzeniu muzyki chóralnej (Marek Raczyński, Anna Rocławska-Musiałczyk, Szymon Godziemba-Trytek, Karol Pyka) oraz z maestrami polskiej chóralistyki: prof. dr hab. Anną Szostak-Myrczek, prof. dr hab. Agnieszką Franków-Żelazny.

Udział w warsztatach wymaga wypełnienia karty akredytacyjnej dostępnej na stronie www.festiwalswider.us.edu.pl 

W ramach Międzynarodowego Konkursu Chóralnego im. Prof. Józefa Świdra 10 grudnia w Sali widowiskowej Cieszyńskiego Ośrodka Kultury „Dom Narodowy” odbędzie się 20 prezentacji konkursowych zespołów polskich i zagranicznych w kilku kategoriach.

W programie koncertów znalazły się głównie utwory kompozytorów polskich XX–XXI w. Natomiast podczas koncertu „Profesor Halina Goniewicz-Urbaś in memoriam” usłyszymy Stabat Mater G.B. Pergolesiego i Requiem G. Fauré w wykonaniu chóru, solistów i Zespołu Muzyki Dawnej AMOS ensemble pod dyrekcją Izabelli Zieleckiej-Panek, dyrektorki Festiwalu.

Szczegółowy program: http://www.festiwalswider.us.edu.pl/program/ 


PolishViolin 10.12.22 prMłodzi obiecujący artyści – laureaci I i II edycji Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej - wystąpią 10 grudnia 2022 o godz. 18.30 w West Charleston Library w Las Vegas w ramach tournée po Stanach Zjednoczonych. Wszystko w ramach projektu „Polish Music on Stage / US edition” organizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Kultura inspirująca.

Polish Violin Duo to jeden z najciekawszych debiutów polskiej sceny muzyki klasycznej ostatnich lat. Zespół tworzy dwoje charyzmatycznych muzyków – Marta Gidaszewska oraz Robert Łaguniak, których sceniczna energia doskonale splata się muzyczną wrażliwością. Każdy koncert duetu jest niepowtarzalny, pozwala odkryć i rozsmakować się w utworach kameralnych na dwoje skrzypiec – obsadzie tak rzadko prezentowanej na estradach.

Podczas najbliższego koncertu zaprezentują dzieła Grażyny Bacewicz, Anny Rocławskiej-Musiałczyk, Henryka Wieniawskiego, Mieczysława Wajnberga, Romualda Twardowskiego i Henryka Wieniawskiego.

Więcej: https://nimit.pl/wydarzenia/polish-violin-duo-polish-music-on-stage/ 


FN 13.12.22Program koncertu z cyklu "Scena Muzyki Polskiej" 13 grudnia 2022 o godz. 19:00 w Filharmonii Narodowej – mimo pozornego zróżnicowania – łączy wspólny klasyczno-romantyczny pierwiastek. Dzieła polskich twórców w ramach cyklu, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, zaprezentują znani polscy artyści: altowiolistka Katarzyna Budnik i pianista Grzegorz Mania.

Koncert otwiera utrzymana w późnoromantycznym stylu sonata zupełnie zapomnianego Wojciecha Gawrońskiego. Ten znakomity utwór łączy w sobie inwencję melodyczną, bogatą harmonikę i żywy dialog obu instrumentów. Nie inaczej jest w znakomitej sonacie Philippa Scharwenki, w której ciekawa harmonika z nieustannym balansem pomiędzy trybami minorowym i majorowym, wysuwa się na plan pierwszy.

Do programu włączona jest także trzecia sonata, napisana przez Mieczysława Wajnberga w 1945 roku, tuż po zakończeniu II wojny światowej. Utwór ten został niedawno nagrany przez duet i jest to pierwsze w Polsce fonograficzne nagranie tego utworu w wersji na altówkę i fortepian.

Pomiędzy sonatami wplecione zostały miniatury na altówkę i fortepian –Serenada Mieczysława Karłowicza i Fantazja Zygmunta Stojowskiego, obie o wyraźnie lirycznym charakterze i urozmaiconej harmonii.

Informacja prasowa organizatorów

Szczegółowy program - na stronie https://nimit.pl/wydarzenia/katarzyna-budnik-i-grzegorz-mania-scena-muzyki-polskiej/ 


GdanskaSztuka 22 pr

Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Gdańska Sztuka Interpretacji Muzyki Akordeonowej to projekt z ponad dziesięcioletnią tradycją. Akordeon pełni w nim rolę pierwszoplanową. Tegoroczna edycja, organizowana przez Patio ASP w Gdańsku, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku i Fundację Hanzeatica, odbędzie się w dniach 14-15 grudnia 2022. Podczas koncertów prezentowane będą awangardowe utwory współczesnych twórców, klasyka literatury jak i transkrypcje.

Każdego roku odbywają się cenne dla rozwoju literatury akordeonowej prawykonania kompozycji, które powstają na zamówienie GSIMA. W tym roku po raz pierwszy zabrzmią Le Tombeau De Isabelle Szymona Wieczorka, Polychords Kamila Cieślika, Matysówka Pawła Zagańczyka i Sonata nr. 3 Pawła Janasa.

Głównymi bohaterami koncertów będą wirtuozi-akordeoniści i kompozytorzy Paweł Zagańczyk i Paweł Janas.

Koncerty będą miały miejsce w nietuzinkowych wnętrzach miasta Gdańska: w Ratuszu Staromiejskim i Patio Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Koncertom towarzyszyć będą wizualizacje studentów pracowni dra Filipa Ignatowicza.


Koncerty dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Dodatkowe informacje: https://www.facebook.com/AccordionConvention/ 


FitelbergAP0543Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Album Jerzy Fitelberg. String Quartets nos. 4 & 5 to wspólny projekt Polskiego Towarzystwa Altowiolowego, Fitelberg Quartet oraz wydawnictwa Acte Préalable. Płyta zawiera pierwsze w historii fonografii nagrania dwóch ostatnich kwartetów smyczkowych Jerzego Fitelberga, którego twórczość po śmierci pozostawała praktycznie zapomniana.

Kwartety smyczkowe nr 4 (1936) oraz nr 5 (1945) po zrekonstruowaniu na podstawie zachowanych rękopisów nagrał zespół Fitelberg Quartet, który swoją nazwą pragnie oddać hołd bogatej i zróżnicowanej twórczości swojego patrona. Oba kwartety smyczkowe, uhonorowane prestiżowymi nagrodami, ukazują nieznane dotąd oblicze kameralistyki polskiego neoklasycyzmu.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Więcej informacji na stronie wydawcy - https://acteprealable.com/produkt/ap0543/ 


NFM 15.12.22 prPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Karol Szymanowski i Franz Schubert - to kompozytorzy, których dzieła wypełnią program koncertu Lutosławski Quartet w Narodowym Forum Muzyki 15 grudnia 2022 o godz. 19.00. Obydwa kwartety zawarte w repertuarze, powstałe w ostatnich latach życia ich twórców, to dzieła pełne ekspresji, stanowiące syntezę dokonań artystów na gruncie muzyki kameralnej.

Koncert rozpoczną dźwięki I Kwartetu smyczkowego op. 37 Karola Szymanowskiego – najwybitniejszego polskiego kompozytora pierwszej połowy ubiegłego stulecia. Dzieło powstało jesienią 1917 roku, po przymusowym opuszczeniu przez artystę rodzinnej Tymoszówki.

XIII Kwartet smyczkowy a-moll „Rosamunde” D 804 Franza Schuberta był jedynym kwartetem smyczkowym tego artysty wydanym za jego życia. Zwyczajowa nazwa utworu wzięta została z pogodnej części drugiej, której temat Schubert zaczerpnął z muzyki swego autorstwa do sztuki Helminy von Chézy Rosamunde.

Informacja prasowa organizatorów

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/9225 


ArtMintaka 22 prPatronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Cenrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Gwiazdą IV Świątecznego Festiwalu „Art Mintaka”, który odbędzie się w dniach 16-18 grudnia 2022 w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczołkowskiego w Bydgoszczy, będzie pianista Szymon Nehring. Wstęp na koncerty jest wolny!

Nadrzędnym celem, który przyświeca IV edycji jest zwiększenie oferty kulturalnej Bydgoszczy o bezpłatne i dostępne dla wszystkich wydarzenia promujące to miasto poprzez zamawianie i prawykonywanie najnowszych kompozycji współczesnej muzyki klasycznej u kompozytorów z ważnych ośrodków muzycznych w Polsce i Europie oraz prezentowanie kameralnych recitali uznanych wirtuozów muzyki klasycznej i jazzowej.

Druga połowa grudnia to czas niezwykły, przedświąteczny, czas radości i oczekiwania, ale i podsumowań. W programie tegorocznej odsłony znalazły się kompozycje wybitnych twórców XX wieku, dzieła Kazimierza Serockiego, którego 100. rocznica urodzin przypada w tym roku, oraz premiery najnowszych utworów polskich kompozytorów: Neve Aleksandry Kacy, Requiem Rafała Gorzyckiego, PostQuartet Wojciecha Błażejczyka i Noumen IV Aleksandra Kościowa. Prawykonywane dzieła festiwalowe zamówione są przez Fundację ART MINTAKA.

Projekt współfinansowany z budżetu miasta Bydgoszczy. Sfinansowano ze środków Fundacji PZU.

Informacja prasowa organizatorów

Dodatkowe informacje: https://www.facebook.com/FundacjaArtMintaka 


100lat MuzykologiiPoznanMija sto lat od założenia muzykologii na ówczesnym Uniwersytecie Poznańskim. W tym jubileuszowym roku Uniwersytet Adama Mickiewicza zaprasza na obchody 100 lat muzykologii uniwersyteckiej w Poznaniu, które odbędą się w siedzibie Instytutu Muzykologii UAM w dniach 16 i 17 grudnia 2022 roku.

W programie obchodów znalazły się: konferencja naukowa, uroczyste koncerty, zwiedzanie nowej siedziby Instytutu na kampusie UAM na Morasku oraz prezentację wystawy jubileuszowej.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie Instytutu Muzykologii UAM. https://muzykologia.amu.edu.pl/jubileusz/ 


FZ 12.22 prPatronat medialny nad sezonem artystycznym 2022 / 2023 Filharmonii Zielonogórskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

16 grudnia 2022 będziemy mogli wprowadzić się w świąteczny nastrój podczas koncertu finałowego Festiwalu Smyczkowego „Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki”, który odbędzie się o godz. 19.00 w Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej pod dyrekcją Czesława Grabowskiego zaprezentuje kolędy polskie w opracowaniu tego cenionego dyrygenta i kompozytora.

„Koncertem bożonarodzeniowym”, jak zwykło się mówić o Concerto Grosso z op. 6 Arcangela Corelliego, rozpocznie się jeden z ostatnich tegorocznych koncertów w Filharmonii Zielonogórskiej. W interpretacji Roksany Kwaśnikowskiej-Stankiewicz usłyszymy Koncert skrzypcowy D-dur op. 61 Ludwiga van Beethovena – jeden z najczęściej wykonywanych koncertów w całym repertuarze wiolinistycznym.

W drugiej części koncertu zabrzmią Uwertura fantastyczna „Bajka” Stanisława Moniuszki oraz opracowania najpiękniejszych kolęd w aranżacji Czesława Grabowskiego. Usłyszymy m.in. takie kolędy, jak Cicha noc, Dzisiaj w Betlejem, Do szopy hej pasterze, Pójdźmy wszyscy do stajenki, Lulajże Jezuniu, Bóg się rodzi, Wśród nocnej ciszy.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Więcej: http://filharmoniazg.pl/events/koncert-koled-2/ 


Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POSI 17.12.22 pr17 grudnia 2022 o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus pod batutą Marka Wroniszewskiego prawykona Koncert na flet, saksofon tenorowy i orkiestrę symfoniczną „Archaniołowie” Adama Wesołowskiego i Imaginarium na kwintet dęty drewniany i orkiestrę Szymona Godziemba-Trytka. W roli solistów wystąpią Łukasz Długosz (flet) i Piotr Baron (saksofon tenorowy), dyrektor Orkiestry.

W pierwszej części koncertu zabrzmi premierowe wykonanie utworu Adama Wesołowskiego – pierwszego w historii muzyki koncertu na flet, saksofon tenorowy i orkiestrę symfoniczną. Utwór demonstruje nowe możliwości brzmieniowe instrumentów solowych oraz orkiestry, za sprawą nie tylko nowych sposobów wydobycia dźwięku (artykulacja), lecz także wprowadzenia „anielskich śpiewów” wykonywanych chwilami przez instrumentalistów jednocześnie z partią na instrumencie.

Szymon Godziemba-Trytek w swojej kompozycji Imaginarium zdecydował się pomniejszyć skład orkiestry o grupę instrumentów dętych drewnianych, co bezpośrednio przekłada się na kontrast kolorystyczny zespołów, którymi się posługuje, i nadanie im opozycyjnego charakteru. Również na instrumenty dęte przeznaczył Mozart swą tajemniczą Sinfonia concertante Es-dur. Utwory te zaprezentują członkowie cenionego i nagradzanego Cracow Golden Quintet, laureaci Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki, organizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Utwór Archaniołowie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Utwór został zamówiony przez Polską Orkiestrę Sinfonia Iuventus.

Utwór Imaginarium dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Utwór został zamówiony przez Stowarzyszenie Muzyczna Korzkiew.

Więcej: https://sinfoniaiuventus.pl/koncert-symfoniczny-3/ 


KoniecznyTomasz 17.12.22 prPatronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Jeden z najwybitniejszych obecnie bas-barytonów, ambasador polskiej kultury za granicą, doskonały interpretator postaci Wagnerowskich, laureat wielu nagród, solista występujący na najważniejszych scenach operowych świata – Tomasz Konieczny w grudniu świętować będzie jubileusz 25 lat pracy na scenie operowej. Jego recital i uroczystość wręczenia mu Złotego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" za całokształt działalności artystycznej odbędzie się 17 grudnia 2022 o godz. 18.00 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.

Podczas recitalu, organizowanego przez Teatr Wielki - Operę Narodową i Stowarzyszenie Dal Segno Institute, wystąpi z pianistą Lechem Napierałą. Będziemy świadkami polskiego prawykonania Dwuwierszy Aleksandra Nowaka do słów Bolesława Leśmiana. W programie znalazły się także pieśni Mykoły Łysenki, Richarda Straussa oraz Dwie arie buffo Henryka Czyża.

O dynamice międzynarodowego rozwoju kariery Tomasza Koniecznego świadczy fakt, iż w ostatnich kilkunastu latach wystąpił we wszystkich najważniejszych teatrach operowych świata, m.in. w La Scali, Lyric Opera w Chicago czy Metropolitan Opera w Nowym Jorku. W Wiedniu w 2019 roku otrzymał najważniejsze austriackie wyróżnienie dla artysty operowego – tytuł Österreichischer Kammersänger.

W Teatrze Wielkim w ostatnim czasie Tomasz Konieczny wykonał partię tytułową w Cardilllacu Hindemitha (2021) oraz partię Janusza w Halce Moniuszki (2020). W styczniu 2023 roku usłyszymy go w Mocy przeznaczenia Verdiego pod batutą Patricka Fournilliera, w reżyserii Mariusza Trelińskiego i ze scenografią Borisa Kudlički, koprodukcji Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie z Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

Informacja prasowa organizatorów

Szczegółowy program - na stronie: https://teatrwielki.pl/repertuar/kalendarium/2022-2023/recital-tomasza-koniecznego-25-lecie-pracy-na-scenie-operowej/ 


Z Klasyka 18.12.22 prPodczas ostatniego w tym roku koncertu w ramach projektu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca „Z klasyką przez Polskę” 18 grudnia 2022 o godz. 18.00 w Centrum Kultury i Czytelnictwa Gminy Domaniów wystąpi Trio H2F. Wstęp wolny! Liczba miejsc ograniczona.

Malwina Lipiec-Rozmysłowicz (harfa), Alicja Kieruzalska (fagot) i Jan Krzeszowiec (flet) wykonają dzieła Witolda Lutosławskiego, a także M.Ravela, F.Schuberta, F.Chopina, C.E.Lefebvre’a, A.M.Beach i A.Jolivet’a.

Trio H2F tworzą muzycy NFM Filharmonii Wrocławskiej, od lat grający razem w różnych formacjach muzycznych. Skupiają się na doborze wirtuozowskich kompozycji pokazujących kunszt każdego z instrumentów i spójnej interpretacji artystycznej.

Koncert na Dolnym Śląsku jest współorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego z inicjatywy Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego Krzysztofa Maja. Operatorem przedsięwzięcia jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu (OKiS) – Dolnośląskie Laboratorium Kultury. Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Dodatkowe informacje: https://nimit.pl/wydarzenia/trio-h2f-z-klasyka-przez-polske/ 


NFM 19.12.22 prPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Świąteczne spotkanie z Chórem Dziewczęcym NFM będzie miało miejsce w Centrum Handlowym Wroclavia 19 grudnia 2022 o godz. 17.00 i 17.45. Wstęp wolny!

Chór Dziewczęcy NFM jest nową inicjatywą, mającą na celu rozśpiewanie dziewcząt i zaprezentowanie melomanom pięknej muzyki napisanej właśnie na chóry dziewczęce. Nieodpłatne zajęcia obu chórów prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną pod dyrekcją dr hab. Małgorzaty Podzielny w Centrum Edukacyjnym NFM.

Podczas najbliższego koncertu pod dyrekcją Małgorzaty Podzielny z akompaniamentem Agnieszki Lewandowskiej-Gryś Chór Dziewczęcy NFM w tym przedświątecznym okresie zaprezentuje m.in. polskie kolędy w opracowaniu kompozytora Michała Ziółkowskiego.

Szczegółowy program: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/9914 


OMN 20.12.22 pr

20 grudnia 2022 o godz. 19.00 w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach podczas Koncertu z okazji Jubileuszu 25-lecia Orkiestry Muzyki Nowej pod dyrekcją Szymona Bywalca odbędzie się światowa premiera utworu Zbigniewa Bargielskiego Sonoralia.

Dzieło to napisane zostało specjalnie dla Orkiestry Muzyki Nowej i Szymona Bywalca, a jego zamówienie wiąże się z przypadającą w 2022 roku 85. rocznicą urodzin Bargielskiego i 25-leciem działalności artystycznej Orkiestry Muzyki Nowej. Utwór Zbigniewa Bargielskiego dofinansowano ze ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Orkiestra Muzyki Nowej zaprezentuje również dzieła, których twórcy sięgają do muzyki przeszłości, ale ubierają ją w szatę dźwiękową zgoła nowoczesną: Bach to the Future na dwie perkusje i małą orkiestrę Pera Nørgårda, Le voci sottovetro na sopran i zespół Salvatora Sciarrina oraz Święty Boże, Święty Mocny Artura Zagajewskiego.

Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Koncert dofinansowano dzięki wsparciu: Związek Artystów Wykonawców STOART. Partner koncertu: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w Informacji, tel. 32 77 92 100, e-mail: informacja@am.katowice.pl 

Dodatkowe informacje: https://am.katowice.pl/index.php?a=wydarzenie&id_item=18005 


Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Partnerstwo 22.12.22 pr22 grudnia 2022 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej UMFC odbędzie się koncert Fundacji Partnerstwo w Muzyce we współpracy z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Wystąpią artyści na co dzień goszczący na największych scenach muzycznych: Olga Pasiecznik (sopran), Janusz Wawrowski (skrzypce) i Karol Kozłowski (tenor). Wstęp wolny!

Oprócz zaproszonych gwiazd na estradzie pojawią się także muzycy reprezentujący Fundację: Marianna Sikorska (wiolonczela) i Mischa Kozłowski (fortepian).

Tego wieczoru obok dzieł F. Chopina, K. Szymanowskiego, G Bacewicz, C. Saint-Saënsa, P. Tostiego czy A. Piazzolli zabrzmią również pieśni ukraińskiego twórcy Viktora Kosenki oraz Miłosny uścisk Wojciecha Chałupki – utwór wielokrotnie nagradzanego kompozytora-saksofonisty, studenta UMFC. Światowa prapremiera tej kompozycji – pieśni oryginalnie napisanej na głos żeński i fortepian do słów Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej – miała miejsce w ubiegłym roku na Festiwalu „Muzyczne przestrzenie” w Koninie. Podczas koncertu 22 grudnia „Miłosny uścisk” zabrzmi w nowej, premierowej odsłonie – w wersji na wiolonczelę i fortepian, która powstała w ramach współpracy młodego twórcy z Fundacją.

Wydarzenie symbolicznie wznowi działalność Fundacji Partnerstwo w Muzyce, założonej w 2010 roku przez troje wybitnych artystów i wieloletnich profesorów UMFC: Jerzego Marchwińskiego, Maję Nosowską i Macieja Piotrowskiego.

Fundacja Partnerstwo w Muzyce pragnie okazać solidarność i wsparcie narodowi ukraińskiemu, przyłączając się do akcji „Solidarni z Ukrainą” organizowanej przez UMFC we współpracy z Polską Akcją Humanitarną. Podczas koncertu będzie możliwość składania datków do puszek PAHu, a przez cały czas trwania akcji istnieje możliwość dokonywania wpłat do wirtualnej skarbonki, znajdującej się pod następującym linkiem: https://www.siepomaga.pl/umfc 

Szczegółowy program: https://www.facebook.com/events/1816049878756668 


NOSPR 29.12.22Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

29 grudnia 2022 o godz. 19.30 odbędzie się wieczór kolędowy z udziałem publiczności w NOSPR. Zaśpiewamy kolędy polskie różnych epok.

A gdyby tak sprawdzić, czy pamiętamy którąś ze zwrotek Gdy śliczna Panna i odważyć się zaśpiewać ją wspólnie, z tymi, którzy śpiewać potrafią i tymi, którzy potrafią to w mniejszym stopniu?

W sali koncertowej NOSPR zostaną wyświetlone słowa, melodie przypomni 22 wspaniałych śpiewaków Cameraty Silesii, a czuwać nad wszystkim będzie Anna Szostak. W programie - 13 ulubionych polskich kolęd z nutką świeżego blasku, którego dodadzą aranżacje Mateusza Walacha – na chór, kwartet smyczkowy i sekcję rytmiczną.

W dniu koncertu w foyer NOSPR prowadzona będzie zbiórka na statutowe działania Fundacji Pomoc Maltańska.

Informacja prasowa organizatorów

Szczegółowy program: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/nospr-po-koledzie-wieczor-koledowy-z-udzialem-publicznosci 


el Chopin 22 prPatronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

30 grudnia 2022 zostanie sfinalizowany projekt muzyczny Bartłomieja Zajkowskiego „elChopin – Preludia” w ramach Stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 2022 rok, przedstawiający 24 Preludia op. 28 Fryderyka Chopina w nowej elektronicznej odsłonie na stronie elchopin.pl.

„elChopin – Preludia” to projekt, będący pierwszą w Polsce próbą przetransponowania fortepianowych 24 Preludiów op. 28 Fryderyka Chopina w estetykę dźwięków elektronicznych. Twórcą wszystkich aranżacji jest Bartłomiej Zajkowski – pianista, kompozytor i producent muzyczny.

Celem przedsięwzięcia jest przybliżenie dzieł Fryderyka Chopina młodszym pokoleniom, dla których muzyka elektroniczna jest często jedyną muzyką, jaką znają, w formie, która będzie dla nich ciekawa, intrygująca i nowoczesna, a jednocześnie wartościowa.

„Moim głównym celem jest przeniesienie wysublimowanej ekspresji preludiów Chopina w nowe estetycznie, sugestywne i plastyczne przestrzenie dźwiękowe, jednakże z zachowaniem kluczowych walorów każdego z utworów, w szczególności zaś ich linii melodycznych, harmoniki oraz formy” – wyjaśnia Bartłomiej Zajkowski.

Preludia publikowane są na specjalnie stworzonej stronie. Każda nowa aranżacja preludiów Fryderyka Chopina jest przez Bartłomieja Zajkowskiego komentowana i opisywana, zarówno z perspektywy pianisty klasycznego jak i kompozytora.

Wszystkie utwory zostaną opublikowane na stronie https://www.elchopin.pl/  do końca 2022 roku.

 


FZ 22Patronat medialny nad sezonem artystycznym 2022 / 2023 Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Artyści Filharmonii Zielonogórskiej zapraszają 31 stycznia 2022 o godz. 18.00 w zmysłową, pełną namiętności i pasji podróż, opowiedzianą najpiękniejszymi tangami świata. W zmysłowym tangu, spotkają się tej nocy kobieta (śpiewaczka Kaja Mianowana) oraz mistrzowie tanga (zespół Ganga Tango). Do milongi solistkę koncertu zaprosi tancerz światowego formatu, Gieorgij Puchalski.

Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Zielonogórskiej poprowadzi tego wieczoru Agnieszka Środowska. W wykonaniu artystów usłyszymy m.in. utwory Piazzolli, Szpilmana, Petersburskiego, Gardela, Gadego i wielu innych.

Specyficzny styl kompozytorski był wykreowany przez mistrzów tego gatunku, w którym wiodącą – koncertującą rolę grały wirtuozowsko potraktowane bandoneon i skrzypce, a fortepian i kontrabas podkreślały charakterystyczną, tangową rytmikę, czyniącą – obok nostalgicznego brzmienia bandoneonu – utwory tangowe tak dobrze rozpoznawalnymi.

Informacja prasowa organizatorów

Więcej: http://filharmoniazg.pl/events/w-rytmie-tanga-koncert-sylwestrowy/