Polmic - FB

calendar of events

2020 2021 2022 2023 2024
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” wraca na warszawski plac Piłsudskiego po prawie dwóch latach nieobecności – 1 sierpnia 2022 o godz. 20.30. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia muzycznego znów będziemy mogli razem zaśpiewać piosenki powstańcze w centrum stolicy, o którą 78 lat temu walczyli Powstańcy.

Koncert z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy poprowadzi Tomasz Wolny. W trakcie wieczoru usłyszymy (i zaśpiewamy!) takie utwory, jak Warszawianka, Marsz Mokotowa, Sanitariuszka Małgorzatka, Pałacyk Michla czy Mała dziewczynka z AK.

Śpiewnik z tekstami piosenek będzie można pobrać ze strony 1944.pl na kilka dni przed wydarzeniem. Zawiera repertuar powstańczy, w tym pieśni znanych polskich kompozytorów i działaczy kulturalnych: Karola Kurpińskiego, Andrzeja Panufnika, Jana Ekiera, Jerzego Dargiela, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Michała Zielińskiego i Jana Markowskiego.

Wstęp wolny!

Wydarzenie będzie transmitowane w TVP1 i na https://www.facebook.com/1944pl 

Dodatkowe informacje: https://www.1944.pl/artykul/warszawiacy-spiewaja-nie-zakazane-piosenki,5300.html 

Informacja prasowa organizatorów


Polski Impresariat Muzyczny zaprasza na koncerty z cyklu „Z klasyką przez Polskę” z udziałem wirtuozów: skrzypka Janusza Wawrowskiego i pianisty Mischy Kozłowskiego. Koncerty odbędą się 4 sierpnia 2022 o 18:00 w Kościele pw. św. Michała Archanioła w Polkowicach, 5 sierpnia o 18:00 w Prochowickim Ośrodku Kultury i Sportu oraz 6 sierpnia o 17:.00 w Kościele Rzymskokatolickim Pw. Św. Antoniego w Oborze.

Janusz Wawrowski, odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, jest również dwukrotnym laureatem nagrody „Fryderyk”. W dowód uznania dla jego wysiłków na rzecz promocji polskiej kultury umożliwiono mu grę na skrzypcach A. Stradivariego „Polonia” (1685), dzięki uprzejmości Romana Ziemiana.

Przy fortepianie Januszowi Wawrowskiemu będzie towarzyszył Mischa Kozłowski, również wykładowca UMFC, laureat wielu czołowych nagród międzynarodowych konkursów pianistycznych oraz kameralnych w kraju i poza jego granicami.

Artyści zaprezentują utwory Ignacego Jana Paderewskiego, Fryderyka Chopina, Ludomira Różyckiego, a także Edwarda Griega i Pabla Sarasatego.

Projekt „Z klasyką przez Polskę” jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, finansowany z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej: https://nimit.pl/wydarzenia/ 


Jubileuszowy 15. plenerowy festiwal muzyczny „Wawel o zmierzchu”, który łączy muzykę z tym historycznym miejscem, odbędzie się w dniach 5–14 sierpnia 2022. Miejscem koncertów będzie rozświetlony Dziedziniec Arkadowy Zamku Królewskiego na Wawelu. Ideą przewodnią tegorocznego festiwalu będzie: romantyczność, stylistyczna różnorodność oraz spotkanie kultury i natury.

„Wawel o zmierzchu” to jedyny, organizowany na tak szeroką skalę, festiwal plenerowy w Krakowie. Muzyka rozbrzmiewa w przestrzeni otwartej, nacechowanej historycznie i symbolicznie, a unikatowa sceneria zapadającego zmierzchu sprawia, że wawelska architektura zyskuje niepowtarzalny koloryt i nabiera nowych kulturotwórczych znaczeń.

Piętnasta edycja przyniesie ofertę programową zogniskowaną na twórczości kompozytorów romantycznych: Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Henryka Wieniawskiego, czy „romantyzującego modernisty” – Karola Szymanowskiego (w 140. rocznicę urodzin). Tradycja romantyczna spotka się ze współczesnością – utworami Grażyny Bacewicz, Mikołaja Góreckiego i Marka Stachowskiego, w których do głosu dochodzą obok wartości klasycyzujących – te romantyczno-emocjonalne.

Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpią Aleksandra Kuls i Marcin Koziak – laureaci II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki, organizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Słowo o muzyce na rozświetlonych zamkowych dziedzińcach – Arkadowym i Batorego – wygłosi Małgorzata Janicka-Słysz, dyrektor artystyczny Festiwalu.

Szczegółowy program: https://wawel.krakow.pl/cykl/wawel-o-zmierzchu 


Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 Narodowego Forum Muzyki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Decyzją Rady Miejskiej Wrocławia rok 2022 jest Rokiem Edyty Stein, znanej jako św. Teresa Benedykta od Krzyża, patronka Europy. Jej pamięć uhonorują m.in. koncerty „Gwiazda Europy" w dniach 6–29 sierpnia w wykonaniu solistów, Chóru NFM oraz Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka, które odbędą się w Gliwicach, Lublińcu, Wrocławiu, Oświęcimiu oraz holenderskim Echt.

Europejka kochająca swoją niemiecką ojczyznę, a jednocześnie cierpiąca z powodu nazistowskiego reżimu. Żydówka i chrześcijanka, czytelny znak dla ludzi poszukujących prawdy oraz symbol porozumienia między narodami i religiami.

Edyta Stein była związana z Wrocławiem, bowiem to w stolicy Dolnego Śląska urodziła się w 1891 roku i tu spędziła młodzieńcze lata życia. Zginęła tragicznie 9 sierpnia 1942 roku z rąk hitlerowców w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Koncert z udziałem solistów oraz zespołów działających w Narodowym Forum Muzyki zadedykowany będzie tej wyjątkowej postaci. Wśród wykonywanych kompozycji znajdą się dzieła polskich, niemieckich, francuskich i włoskich twórców napisane do tekstów starotestamentowych, w tym utwory współcześnie działających artystów: Marcina Tadeusza Łukaszewskiego i Łukasza Urbaniaka. Misterna konstrukcja programu nie tyle metaforycznie opowiada biografię, ile symbolicznie prezentuje kolejne przemiany duchowe Edyty Stein oraz ich atrybuty: zwątpienie, mądrość, zaślubiny z Bogiem.

Organizatorem wydarzeń odbywających się w ramach Roku Edyty Stein jest Ośrodek „Pamięć i Przyszłość" (Centrum Historii Zajezdnia).

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Informacja prasowa organizatorów

Szczegółowy program: www.nfm.wroclaw.pl 

Więcej o obchodach Roku Edyty Stein:

www.wroclaw.pl/rok-edyty-stein 

www.facebook.pl/SlademEdytyStein 


Po raz szósty w Warszawie odbędzie się cykl mikro-koncertów WarszeMuzik. Do 28 sierpnia 2022 w sobotnie i niedzielne popołudnia rozbrzmiewać będzie muzyka patrona festiwalu Mieczysława Wajnberga i innych polskich kompozytorów żydowskiego pochodzenia: m.in. Ignacego Friedmana, Aleksandra Tansmana, Andrzeja Czajkowskiego i Władysława Szpilmana. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu WarszeMuzik 2022 jest wolny.

Nie zabraknie też dzieł takich wielkich kompozytorów, jak Ludwig van Beethoven, Maurice Ravel, Franz Schubert czy Gustav Mahler. W finale festiwalu na plenerowej scenie Teatru Studio przy placu Defilad usłyszeć będzie można prawykonanie Explorations in Polytonality and Other Musical Wonders. Volume 3 Matthew Shlomowitza – tegorocznego rezydenta WarszeMuzik.

WarszeMuzik to festiwal wędrowny, który prezentuje muzykę polskich kompozytorów w kamienicach-ostańcach na terenie byłego getta warszawskiego. Czasem jednak przystaje w wybranych podwórkach na dłużej. Tak będzie w tym roku – domem dla festiwalu stanie się dziedziniec Kamienicy Pod Zegarem przy ul. Chłodnej 20. W sobotnie popołudnia wystąpią tam m.in. Sara Dragan, Marcin Zdunik, Magdalena Molendowska, Maria Sławek, Katarzyna Budnik, Margarita Slepakova i Dominik Strycharski. Podczas koncertów na dziedzińcu wyjątkowej kamienicy z 1913 roku będzie można usłyszeć m.in. prawykonanie utworu Jana Sanejki Kaddish oraz podwójny recital fletowy, interpretujący motywy muzyczne utrwalone na płytach szelakowych kultowej wytwórni Syrena Rekords.

Obok koncertów uczestnicy festiwalu WarszeMuzik będą mieli okazję wziąć udział w spacerach historycznych po dawnej Dzielnicy Północnej. Podczas wydarzeń prowadzonych przez Agnieszkę Kuś będzie można zwiedzać Warszawę z wykorzystaniem spacerownika Warszawa Wajnberga.

Kuratorami WarszeMuzik są Ania Karpowicz i Marek Bracha. Organizatorem WarszeMuzik 2022 jest Fundacja Sfera Harmonii.

Festiwal dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa. Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa. Patronem honorowym wydarzenia jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Program dostępny jest na stronie: http://warszemuzik.org/ 


Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Do 23 września 2022 potrwa druga edycja Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej. Na festiwalowym afiszu: koncerty plenerowe, kameralne i symfoniczne, premiera online koncertu NOSPR, wystawa tematyczna, przygotowana we współpracy ze Związkiem Kompozytorów Polskich, spektakl inspirowany życiem dąbrowskiego kompozytora, gra miejska oraz wieczór muzyczno-literacki!

Przez wiele lat jednym z czołowych wydarzeń kulturalnych miasta był Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka, który w ubiegłym roku przybrał festiwalową formułę. Festiwal promuje postać oraz twórczość jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów, pochodzącego z Dąbrowy Górniczej Michała Spisaka. Choć tegoroczna odsłona wydarzenia odbędzie się bez części konkursowej (konkurs odbywa się co 2 lata), to mieszkańcy województwa nie będą mogli narzekać na brak artystycznych wrażeń. W festiwalowym programie znalazły się dzieła znakomitych przyjaciół Michała Spisaka: Wojciecha Kilara, Grażyny Bacewicz, Henryka Mikołaja Góreckiego i Witolda Lutosławskiego i wielu innych.

Od 9 września w holu głównymi Pałacu Kultury Zagłębia prezentowana będzie wystawa „Michał Spisak i przyjaciele na festiwalach Warszawska Jesień" –– organizowana we współpracy ze Związkiem Kompozytorów Polskich.

Wystąpią m.in. zespół Celtic Triangle, Kwintet Śląskich Kameralistów, Krakowskie Kwintet Dęty, Messages Quartet, Ewa Biegas, Airis String Quartet, Zbigniew Zamachowski.

AUKSO Orkiestra Kameralnej Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia weźmie·udział w koncercie z okazji urodzin Michała Spisaka 14 września o 18:00. Podczas koncertu finałowego wystąpi laureatka Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka (2021), pochodząca z Portugalii oboistka Joany Soares z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Yaroslava Shemeta.

Kwartet 404C, w którego skład wchodzą wykładowcy Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, prawykona utwór Jarosława Meisnera, dedykowanego patronowi festiwalu Tribute to Michał Spisak.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki I Tańca.

Więcej informacji: https://spisakfestiwal.palac.art.pl/ 


7 sierpnia 2022 o godz. 15:00 Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie zaprasza na koncert wirtuozowskiego duetu klarnetowo-fortepianowego. W interpretacji pianisty Pawła Popko i klarnecisty Piotra Thieu-Quanga usłyszymy utwory Franza Ignaza Danziego, Felixa Mendelssohna, Ignacego Jana Paderewskiego, Fryderyka Chopina oraz Francisa Poulenca.

Na początku lipca duet został zakwalifikowany do Swedish International Duo Competition, który odbędzie się w dniach 19-21 sierpnia 2022. Kancelaria CMS postanowiła wesprzeć udział Popko / Thieu-Quang Duo w konkursie w Szwecji. Podczas najbliższego koncertu zaprezentowane więc zostaną m.in. utwory, które zabrzmią w wykonaniu duetu podczas konkursu.

Zespół tworzą młodzi muzycy wirtuozi, którzy mają już na swoim koncie znaczące sukcesy. Podczas II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki, organizowanego przez NIMiT, duet otrzymał wyróżnienie, a także dwie nagrody specjalne: za wykonanie utworu powstałego po 1945 roku oraz roczną opiekę medialną (nagrody Polskiego Centrum Informacji Muzycznej POLMIC). Muzycy otrzymali także nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego na XXI Międzynarodowym Konkursie Kameralnym im. K. Bacewicza w Łodzi, II nagrodę oraz nagrodę specjalną podczas II Ogólnopolskiego Konkursu Duetów z Fortepianem w Gdańsku, a także główną nagrodę na IX Międzynarodowym Turnieju Kameralnym w Bydgoszczy w postaci nagrania promocyjnej płyty zespołu.

Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za zmagania konkursowe!

Wstęp na koncert jest wolny: http://muzeumnalkowskich.pl/koncerty-letnie-u-nalkowskich-2022-popko-thieu-quang-duo/#more-1597 


Jeden z najoryginalniejszych polskich zespołów kameralnych – Atom String Quartet – wystąpi 11 sierpnia 2022 w Gryfińskim Domu Kultury o godz. 18.00, 12 sierpnia w Pyrzyckim Domu Kultury o godz. 18:00 oraz 13 sierpnia o godz. 19:00 w Winnicy Turnau w Baniewicach. Koncerty odbędą się w ramach projektu „Z klasyką przez Polskę".

W interpretacji światowej sławy zespołu usłyszymy polską muzykę – romantyczną i współczesną: Souvenir de Posen Henryka Wieniawskiego i Miniaturę nr 3 na klarnet i fortepian Krzysztofa Pendereckiego w opracowaniu prymariusza Kwartetu, Dawida Lubowicza, dwa utwory w opracowaniu Mateusza Smoczyńskiego (Mazurek C-dur op. 24 nr 2 Fryderyka Chopina i Arię z Trzech utworów w dawnym stylu Pendereckiego), utwór Paź królowej wiolonczelisty Kwartetu Krzysztofa Lenczowskiego oraz Souvenir de Wilno Michała Zaborskiego i Pod jaworem Mieczysława Karłowicza w aranżacji altowiolisty zespołu.

Koncerty odbędą się w ramach cyklu koncertowego, realizowanego przez Polski Impresariat Muzyczny, który powstał w 2019 r. w ramach Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Jego celem jest tworzenie atrakcyjnej oferty koncertowej opartej na muzyce poważnej w interpretacji najwybitniejszych polskich artystów, skierowanej do mniejszych miejscowości w całej Polsce.

Informacja prasowa organizatorów

Informacje o zaproszeniach: https://nimit.pl/ 


Koncerty, przedstawienia, pokazy. Zarówno wielkie, jak i kameralne spotkania z żydowską kulturą, sztuką, tradycją w interpretacji artystów z całego świata z izraelską gwiazdą Yasmin Levy w finale. 19. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera odbędzie się w dniach 27 sierpnia – 4 września 2022. Wydarzenia festiwalowe będą odbywać się ponadto od 12 sierpnia w wielu miejscach, z którymi wiąże się życie i twórczość Icchoka Baszewisa Singera. Zanim noblista i patron festiwalu dotarł do Warszawy, a później zamieszkał w Nowym Jorku, na jego drodze były Biłgoraj, Leoncin i Radzymin.

Choć Warszawa Singera to festiwal poświęcony kulturze, jego organizatorzy nie są obojętni na wydarzenia wokół i w tym roku postanowili zaprosić artystów z Ukrainy, a także artystów, którzy w swoich projektach wspierają naszych sąsiadów. W tym roku, zgodnie z tradycją festiwalu dominować będą: muzyka i teatr. Wśród stałych punktów programu znajdą się też spotkania wokół literatury, muzyki i historii, pokazy filmów, a także wykłady, warsztaty, wystawy oraz spacery miejskie.

Po raz pierwszy na festiwalu zagości wspaniała izraelska wokalistka Yasmin Levy, uważana za jedną z najciekawszych i najbardziej utalentowanych artystek world music, która wystąpi na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Wyjątkowym wydarzeniem tegorocznej edycji festiwalu będzie koncert z udziałem Franka Londona, słynnego amerykańskiego kompozytora i trębacza, laureata nagrody Grammy. Gościem specjalnym XIX edycji będzie legenda polskiej piosenki Sława Przybylska.

W tym roku na Plac Defilad powróci Noc Klezmerów, którą artystycznie poprowadzi Kommuna Lux – Klezmer & Odessa Gangsta Folk z Ukrainy. W Synagodze im. Małżonków Nożyków po raz pierwszy w Polsce wystąpią wybitni kantorzy młodego pokolenia z Izraela, odbędą się także koncerty jazzowe i kameralne. Tegoroczny koncert klasyczny „Webern, Wajnberg, Mahler – refleksje” zaprezentują Marcin Zdunik i Harmonium Duo. Udział w Festiwalu wezmą również Trio Bastarda, Trio Francesca Bruno oraz zjawiskowa aktorka i wokalistka Silvia Lorenzo z Włoch, Marcin Masecki i Edgar Tsalikov.

Organizatorem Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera jest Fundacja Shalom.

Projekt Festiwal Warszawa Singera finansowany jest ze środków: Miasta Stołecznego Warszawy, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Ambasady Izraela w Polsce, Włoskiego Instytutu Kultury w Polsce.

Szczegółowy program: http://shalom.org.pl/program-2022/ 


Z okazji 800-lecia istnienia Zielonej Góry i 700-lecia nadania praw miejskich w sierpniu 2022 odbędą się koncerty, organizowane przez Miasto.

13 sierpnia o godz. 19:00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej Reed Connection Trio prawykona Cantabile e Scherzando Czesława Grabowskiego; zaprezentuje również dzieła Aleksandra Tansmana, Katarzyny Kwiecień-Długosz, Wolfganga Amadeusa Mozarta i Ludwiga van Beethovena.

20 sierpnia 2022 o godz. 17:00 odbędzie się wielki koncert „800 instrumentów na 800-lecie miasta Zielona Góra”. Każdy może zgłosić chęć przyłączenia się do nietypowej orkiestry: celem przedsięwzięcia jest stworzenie największej orkiestry miejskiej w Polsce i wykonanie utworu Hallelujah Leonarda Cohena na wszystkich istniejących instrumentach.

Wstęp wolny!


13 sierpnia 2022 roku odbędzie się premiera Pieśni Żałobnych w choreografii Moniki Błaszczak z muzyką Karola Nepelskiego — spektaklu teatru tańca w amfiteatrze Bramy Poznania nad rzeką Cybiną w ramach programu „Zamówienia choreograficzne”, realizowanego przez NIMiT. Premiera będzie wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi sztuk społecznych OFF Opera.

Monika Błaszczak w swojej najnowszej pracy site-specific prowadzi dialog z dziedzictwem przyrodniczym rzeki Cybiny otaczającej historyczne centrum Poznania. Choreografka wykorzystuje autorską praktykę ruchową Solilokwium — łączącą somatykę, hauntologię oraz poszukiwanie doświadczenia żałoby w ciele. Swoją refleksję nad przemijaniem tworzy w oparciu o indywidualną, zbiorową i międzypokoleniową pamięć, a także pamięć ciała, miejsc, lasów, ziemi, roślin, wody i krajobrazu.

Tkanką muzyczną spektaklu są tradycyjne pieśni żałobne w wykonaniu poznańskiego chóru Pogłosy pod kierownictwem Joanny Sykulskiej — laureata Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia Nowa Tradycja. Kompozytor Karol Nepelski i dramaturżka Patrycja Kowańska sięgają do historycznego materiału źródłowego, poszukując w nim motywów związanych z naturą, przemijaniem i ludowymi obrzędami. Ważnym punktem odniesienia jest tu III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych” H. M. Góreckiego. Nepelski — podobnie jak Górecki — łączy tradycję ze współczesnością, a głos ludzki zestawia z brzmieniem elektronicznym. Tworzy utwór minimalistyczny, o tonalnym i zakorzenionym w średniowiecznej modalności charakterze, z formotwórczą rolą melodii o szerokich strukturach brzmieniowych.

Spektakl poprzedzi cykl otwartych warsztatów teatru tańca. Uczestnicy i uczestniczki warsztatowego procesu staną się współtwórcami przedstawienia.

Informacja prasowa organizatorów

Więcej: https://nimit.pl/wydarzenia/premiera-piesni-zalobnych-w-choreografii-moniki-blaszczak/ 


Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncerty I edycji Mokotowskiego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej odbędą się w niedziele – 14, 21 oraz 28 sierpnia 2022 – o godz. 18:00 w Narodowym Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie przy ul. Rakowieckiej 61. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny!

Program trzech koncertów zawiera szeroki przekrój literatury muzycznej – wokalnej i instrumentalnej, począwszy od wczesnego baroku, a skończywszy na muzyce XX wieku. Wykonawcy poszczególnych koncertów są wybitnymi artystami łączącymi ogromną sugestywność przekazu z komunikatywnością artystycznych kreacji; pochodzą z Gdańska, Warszawy oraz Lipska.

Podczas pierwszego koncertu, który wykonają Jacek Szymański (tenor), a także dwoje organistów – Roksana Kalinowska wraz z Sebastianem Kuczyńskim, będziemy mogli wysłuchać m. in. muzyki wokalnej włoskiego baroku, a także dzieła – w tym na cztery ręce i nogi – Wolfganga Amadeusa Mozarta, czy Christiana Heinricha Rincka.

Drugi koncert został przygotowany w niestandardowej konwencji: usłyszymy bowiem w pierwszej części wirtuoza organów młodego pokolenia – Johannesa Krahla z Lipska, który zaprezentuje dzieła twórców szkoły niemieckiej – Johanna Sebastiana Bacha, Roberta Schumanna oraz Josefa Rheinbergera, a po występie zagranicznego gościa będziemy zaproszeni do przejścia do kościoła dolnego, gdzie odbędzie się część druga – recital pianistyczny w wykonaniu warszawskiego artysty i wykładowcy Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina – Macieja Woty, który wykona muzykę polską – dzieła Fryderyka Chopina oraz Ignacego Jana Paderewskiego.

Festiwal zwieńczy koncert finałowy: recital organowy w wykonaniu Wiktorii Ryńskiej – laureatki m. in. XI Międzynarodowego Konkursu Organowego im. J. P. Sweelincka w Gdańsku. Artystka zaprezentuje dzieła m. in. Johanna Sebastiana Bacha, Friedricha Mohrheima, Feliksa Nowowiejskiego.

Projekt został sfinansowany ze środków Urzędu Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy. Honorowym patronatem festiwal objął Arcybiskup Metropolita Warszawski, JE Kazimierz Kardynał Nycz.

Szczegółowy program i noty biograficzne wykonawców będą zamieszczane w witrynie internetowej www.rakowiecka.jezuici.pl  oraz na fanpage’u festiwalu na Facebooku.

Sebastian Kuczyński


W dniach 14-31 sierpnia 2022 roku w Warszawie odbędzie się międzynarodowe święto muzyki – Festiwal „Chopin i jego Europa”. W programie – ponad 30 koncertów.

Zaplanowano recitale fortepianowe w wykonaniu mistrzów fortepianu, w tym Bruce’a Liu, zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego w 2021 roku. Światowej sławy orkiestry i kameralistów usłyszymy aż w 16 koncertach, nie zabraknie także muzyki wokalnej: wybitni soliści wystąpią z recitalami, zaś gratką dla miłośników opery będzie koncertowe wykonanie Un giorno di regno, ossia il finto Stanislao Giuseppe Verdiego. European Union Youth Orchestra pod batutą Gianandrea Nosedy zaprezentuje Smutną opowieść op. 13 Mieczysława Karłowicza. Natomiast Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Andriya Yurkevycha wykona dzieła symfoniczne Zygmunta Noskowskiego i Witolda Maliszewskiego. Kwintet fortepianowy f-moll op. 18 Mieczysława Wajnberga zabrzmi podczas koncertu kameralnego 27 sierpnia.

Większość koncertów Festiwalu będzie dostępna w bezpłatnym streamingu na kanale Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina na YouTube. Wybranych koncertów będzie można posłuchać także za pośrednictwem transmisji w Programie 2 Polskiego Radia.

Organizatorem 18. Festiwalu „Chopin i jego Europa” jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, a Dyrektorem Artystycznym wydarzenia jest Stanisław Leszczyński.

Informacja prasowa organizatorów

Informacja o biletach i programie: https://festiwal.nifc.pl/pl/2022/kalendarium 


Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W programie VI Corno Brass Music Festival w dniach 15–20 sierpnia 2022 w Zielonej Górze znajdzie się sześć koncertów o zróżnicowanym charakterze, podczas których w głównej roli wystąpią oczywiście instrumenty dęte blaszane. Usłyszymy także Orkiestrę Filharmonii Zielonogórskiej pod kierunkiem Radka Baboráka oraz zespół jazzowy z Nikolą Kołodziejczykiem na czele.

Corno Brass Music Festival to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego odbędą się koncerty jazzowy, bigbandowy, muzyki filmowej, kameralny, symfoniczny i koncert uczestników, wystawa instrumentów oraz wydarzenia otwarte dla szerokiej publiczności w kilku lokalizacjach Zielonej Góry. Do udziału w tegorocznej edycji zaproszono 30 światowej sławy artystów – solistów i członków tak znakomitych orkiestr, jak Berliner Philharmoniker, Filharmonia Narodowa, NOSPR, Hollywood Studio, Duńska Orkiestra Symfoniczna czy Deutsche Sinfoniorchester Berlin. W międzynarodowych warsztatach weźmie udział 90 kursantów z całego świata.

Podczas koncertu inauguracyjnego prawykonany zostanie utwór Kołodziejczyka Turning Table. Zamówienie utworu Nikoli Kołodziejczyka przez Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

To unikatowy i jedyny tego typu Festiwal w Polsce, obecnie największy zarówno w kraju, jak i w tej części Europy. Twórcami festiwalu są Łukasz Łacny i Maciej Baranowski, wychowankowie PSM w Zielonej Górze.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Zielona Góra.

Informacja prasowa organizatorów

Szczegółowy program – na stronie https://corno.pl/ 


XLVII Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie" odbędzie się w dniach 15–31 sierpnia 2022 roku. Artyści współpracujący z bliźniaczym festiwalem „Muzyka w Starym Lwowie" również wezmą udział w tegorocznej edycji krakowskiego projektu.

Zaproszenie na festiwal przyjęli znani artyści, którzy sami proponują program, a przez to gwarantują jego najdoskonalszą interpretację: Śląska Orkiestra Kameralna, Daniel Stabrawa, Wirtuozi Lwowa, Collegium Zieleński, Triplum Męski Kwartet Wokalny, Królewscy Rorantyści, Čiurlonis String Quartet i inni znani wykonawcy. Jak zwykle artyści wystąpią w zabytkowych wnętrzach i dziedzińcach Krakowa: Synagoga Tempel, Kościół Ewangelicki, Katedra na Wawelu, Bazylika Mariacka, krużganki klasztoru oo. Franciszkanów, Kościół św. Piotra i Pawła, Kościół Bożego Ciała, krużganki klasztoru Cystersów w Mogile, Bazylika NSJ oo. Jezuitów, kościół sióstr Norbertanek i Kościół oo. Augustianów.

W programie tegorocznego wydarzenia znalazły się utwory Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Jakuba Gołąbka, Marcina Mielczewskiego, Adama Jarzębskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Adama Wesołowskiego, chorał cysterski i muzyka Katedry Wawelskiej.

Szczegółowy program: http://mwsk.pl/ 


15 sierpnia 2022 w Kościele Zwiastowania Pana w Żarnowcu o 20:00 będzie miał miejsce koncert „Missa pro pace”. Wydarzenie jest dialogiem muzyki dawnej i współczesnej: XV-wiecznych graduałów cysterskich wykonanych przez chór i organy oraz improwizacji kompozytora Adama Diesnera. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Tytuł Missa pro pace nawiązuje do pierwszego zdania księgi cysterskich rękopisów z XV wieku, będących własnością skarbca Opactwa Benedyktynek w Żarnowcu. Ten materiał źródłowy stał się inspiracją dla kompozytora Adama Diesnera, który zaaranżował sakralne melodie łącząc je z brzmieniem współczesnego instrumentarium. Artyści podjęli próbę nawiązania dialogu przeszłości z przyszłością, ale również z publicznością. Elementy dialogu wokalno-instrumentalnego zawierać będą części Introit, Kyrie, Gloria, Graduale, Alleluja, Credo, Offertorium, Sanctus, Agnus Dei i Communio. Dialogiczność obecna będzie również w improwizacjach, interakcji z widzami oraz w zestawieniu łaciny z językiem kaszubskim.

Opracowania Adama Diesnera zaprezentują Chór Lutnia z Luzina i zespół instrumentalny pod dyrekcją Tomasza Fopke oraz soliści.

Przedsięwzięcie dofinansowano w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, oraz ze środków Gminy Krokowa.

Szczegóły: www.fundacjasedlaka.pl 


Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie zaprasza 17 sierpnia 2022 o godz. 18.00 na wydarzenie w ramach cyklu „Salon Chopinowski”. Spotkanie kierowniczki Zespołu ds. wystaw i wydawnictw Marty Tabakiernik z Bolesławem Błaszczykiem ma na celu przybliżenie postaci Eugeniusza Rudnika, pioniera polskiej muzyki elektroakustycznej, związanego z legendarnym Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia.

Przy okazji wystawy „Chopin. Potęga znaku” będziemy mogli dowiedzieć się o warsztacie pracy Rudnika i symbolice muzyki Chopina w jego twórczości. Będzie to też okazja do wysłuchania niepublikowanych do tej pory fragmentów muzycznych będących przykładem indywidualnych i intrygujących eksperymentów z muzyką Chopina.

Spotkanie będzie miało miejsce w sali koncertowej Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.

Wstęp w cenie bezpłatnego biletu do Muzeum.

Informacja prasowa organizatorów

Dodatkowe informacje:

https://nifc.pl/pl/home/aktualnosci/muzeum/1441 

https://www.facebook.com/events/732370124513064 


Polski Impresariat Muzyczny zaprasza w dniach 17–19 sierpnia 2022 na koncerty z udziałem znanych polskich flecistów Agaty i Łukasza Długoszów oraz pianisty i klawesynisty Marka Toporowskiego - jednego z najbardziej rozpoznawalnych wykonawców nurtu historycznego w Polsce - w zabytkowych kościołach w województwie świętokrzyskim.

Koncerty odbędą się w ramach cyklu „Z klasyką przez Polskę” 17 sierpnia o godz. 18.30 w Pustelni Złotego Lasu – Klasztorze pokamedulskim w Rytwianach, 18 sierpnia o godz. 19.30 w Kościele Parafialnym św. Trójcy w Rakowie oraz 19 sierpnia o godz. 19.00 w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Starej Zagości. Polscy wirtuozi zaprezentują Barkarolę Władysława Żeleńskiego na 2 flety i fortepian , Mazurek op. 33 nr 2 Fryderyka Chopina w opracowaniu na 2 flety i fortepian, Rondo à la Krakowiak Józefa Elsnera na fortepian, Andante i Rondo op. 25 Franciszka Dopplera na 2 flety i fortepian, a także utwory Philippe’a Gauberta, Ernesta Köhlera i Astora Piazzolli.

Projekt realizowany jest przez Polski Impresariat Muzyczny, działający przy Narodowym Instytucie Muzyki i Tańca, dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego i pod jego patronatem.

Szczegóły – na stronie: https://nimit.pl/ 


Finałowy koncert 10. edycji International Lutosławski Youth Orchestra będzie miał miejsce 19 sierpnia 2022 o godz. 19:00 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. To niezwykły projekt edukacyjny oraz pierwsza w Polsce w pełni międzynarodowa orkiestra młodzieżowa, która powstała w 2013 roku, kiedy obchodziliśmy setną rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego.

Co roku Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zaprasza młodych, utalentowanych muzyków z całego świata do wzięcia udziału w warsztatach orkiestrowych pod okiem cenionych instrumentalistów i pedagogów.

Z okazji jubileuszowej edycji International Lutosławski Youth Orchestra zagra nie tylko jeden, jak do tej pory, koncert symfoniczny, a dwa! Pierwszy z nich odbędzie się w głównej sali berlińskiego Konzerthausu, a drugi w złotej Sali szczecińskiej Filharmonii.

W programie: Bianca da Molena op. 6 Mieczysława Karłowicza – prolog symfoniczny do dramatu 'Biała gołąbka J. Nowińskiego. Nie mogło się obejść także bez dzieła patrona orkiestry młodzieżowej – Witolda Lutosławskiego. W tym roku młodzi instrumentaliści zagrają Koncert wiolonczelowy skomponowany dzięki inspiracji Mścisława Rostropowicza. W wykonaniu tego utworu International Lutosławski Youth Orchestra towarzyszyć będzie znakomity młody solista Marcin Zdunik. A na koniec – prawdziwy symfoniczny przebój XX wieku czyli Koncert na orkiestrę f-moll Béli Bartóka. Ten ambitny repertuar International Lutosławski Youth Orchestra wykona pod batutą znakomitego azerskiego dyrygenta i dyrektora Opery Narodowej w Baku – Ayyuba Guliyeva.

Informacja prasowa organizatorów

Więcej: https://filharmonia.szczecin.pl/pl 


Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Tradycyjnie u schyłku lata, w dniach 21–31 sierpnia 2022, zapraszamy melomanów na wydarzenia XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Promocyjnego „Sierpień Talentów”. Zgodnie z ugruntowującą się od ubiegłego roku tradycją najpierw spotkamy się w Parku Kościuszki, by koncertem wokalnym zamknąć cykl „Promenada po muzyce” i jednocześnie zainaugurować Festiwal. Kolejne koncerty będą miały miejsce w Studiu Koncertowym Radia Katowice i sali koncertowej Miasta Ogrodów.

W „Wokalnej promenadzie” wystąpią uczestnicy Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie: Katarzyna Szymkowiak (mezzosopran), Sebastian Mach (tenor) i Paweł Horodyski (bas), z fortepianowym towarzyszeniem Michała Skowronka i Natalii Pawlaszek. Tym razem dane nam będzie nieco głębiej zanurzyć się w emocje postaci z literatury operowej, program obejmie bowiem dzieła zaledwie trzech kompozytorów: Mozarta, Rossiniego i Moniuszki.

Na kolejnych koncertach zaprezentują się dwa duety: 22 sierpnia wystąpi gitarowo-harfowe ACh Duo (Aleksander Pankowski vel Jankowski, Noemi Hańczyk), a 25 sierpnia skrzypcowe Polish Violin Duo (Marta Gidaszewska, Robert Łaguniak). W repertuarze obu zespołów zwraca uwagę znaczący procent współczesnej muzyki polskiej – usłyszymy dzieła Marka Pasiecznego, Aleksandra Tansmana, Grażyny Bacewicz i Michała Spisaka.

Dwa ostatnie wydarzenia Festiwalu należeć będą do uczestników XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. 30 sierpnia wystąpią Sulamita Ślubowska, Wojciech Niedziółka i Robert Łaguniak (przy fortepianie Maciej Słapiński i Michał Francuz), natomiast 31 sierpnia konkursowy program ogrywać będą Klara Gronet, Judyta Kluza-Sporniak i Adam Suska (przy fortepianie Grzegorz Skrobiński i ponownie Michał Francuz). Zapowiada się pasjonujący pojedynek na interpretacje żelaznych pozycji z konkursowego repertuaru.

Aneta Iwan

Szczegółowy program: https://www.miasto-ogrodow.eu/news/view/id/861 


Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W ramach 10. Festiwalu „Emanacje” 21 sierpnia 2022 o godz. 19.00 w sali koncertowej Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego odbędzie się niezwykłe wydarzenie – niewątpliwie jeden z punktów kulminacyjnych tegorocznej edycji. Po raz pierwszy w Lusławicach wystąpi European Union Youth Orchestra pod batutą Maestro Gianandrei Nosedy, towarzysząc międzynarodowej sławy pianiście, Francesco Piemontesiemu.

W kontekście trwającej w Ukrainie wojny, niejako korespondując z lipcowym koncertem Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej „Slobozhansky” z Charkowa, EUYO gości na Festiwalu „Emanacje” w ramach szczególnego cyklu "Peace in Europe Concerts”, wyrażając w ten sposób solidarność z Narodem Ukraińskim jednocześnie podkreślając konieczność ciągłego zaangażowania na rzecz odbudowy pokoju w Europie.

Orkiestra nazywana „najlepszym możliwym ambasadorem Unii Europejskiej” wykona Smutną opowieść (Preludia do wieczności) op. 13 Mieczysława Karłowicza, La Valse i Koncert fortepianowy G-dur Maurice’a Ravela wraz z Francesco Piemontesi oraz Suitę z opery Kawaler Srebrnej Róży Richarda Straussa.

Informacje o biletach: https://penderecki-center.pl/aktualnosci#48302 


Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W dniu 24 sierpnia 2022 roku o godz. 14.00 w Sali Posiedzeń im. Seweryna Mielżyńskiego w Poznaniu odbędzie się wyjątkowy koncert muzyki polskiej zorganizowany przez Prezesa Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Koncert w wykonaniu Apeiron Trio będzie uświetnieniem 150. rocznicy śmierci Antoniego Stolpe oraz zapowiedzią płyty CD, która zostanie wydana przed firmę fonograficzną DUX w grudniu 2022 roku.

Album zawierać będzie dzieła wybitnych, ale niesłusznie zapomnianych polskich kompozytorów z przełomu XIX i XX wieku, m.in. Ludomira Różyckiego, Henryka Melcera-Szczawińskiego oraz Antoniego Stolpe. Kompozycje tych twórców będzie można wysłuchać podczas koncertu w wykonaniu tria fortepianowego, w którego skład wchodzą muzycy związani z poznańskim środowiskiem muzycznym: Hanna Lizinkiewicz (fortepian), Piotr Kosarga (skrzypce) oraz Jan Czaja (wiolonczela). Muzycy są wielokrotnymi laureatami ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów muzycznych oraz stypendialnych. Do najważniejszych sukcesów zespołu należą m.in.: II nagroda w 2nd „Sviatoslav Richter” International Piano Competition (South Korea), II nagroda w I International Instrumental Performance Competition oraz wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki, organizowanego przez NIMiT.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.


Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Miejski Ośrodek Kultury w Jezioranach zaprasza na czterodniowy festiwal „Klangor – Jeziorańskie Koncerty Kameralne, który odbędzie się w dniach 25-28 sierpnia 2022 roku. Artyści zagrają w przepięknej scenerii kościoła św. Rocha w Tłokowie / Kramarzewie. W programie m. in. premiery utworów Jacka Lachowicza, Michała Pepola i muzyka Kory.

W pierwszym dniu festiwalu wysłuchamy koncertu pt. „L.A.S.” w wykonaniu Jacka Lachowicza – kompozytora, multiinstrumentalisty, wokalisty i producenta. Muzyk zaprezentuje premierowo utwory instrumentalne na delikatnie preparowany fortepian solo.

W drugim dniu festiwalu swój mini-recital fortepianowy zagra utalentowany młody człowiek – Miłosz Grzywiński, a następnie Bartek Wąsik – znany pianista, kompozytor i aranżer. Koncert „Orfeusz” jest hołdem dla pochodzącego z Islandii kompozytora Jóhanna Jóhannssona.

Trzeci dzień „Klangoru” rozpocznie się koncertem dla dzieci o godz. 12.00, a następnie wieczorem podczas koncertu pt. „Astronomia Poety. Baczyński” na jednej scenie wystąpią Mela Koteluk i Bartek Wąsik.

W ostatnim dniu jeziorańskich koncertów spotykamy się na drugim koncercie rodzinnym, tym razem prowadzonym przez wiolonczelistę Michała Pepola, który tego samego dnia wieczorem zabierze publiczność w muzyczną podróż śladami Kory. Będzie to prapremierowy koncert, na trzy dni przed oficjalnym ukazaniem się albumu Kora ∞. Artysta zaprezentuje kompozycje, które powstały dzięki połączeniu prywatnych, nieprzeznaczonych pierwotnie do publikacji nagrań Kory i muzycznej wyobraźni Michała Pepola.

Joanna Nowicka-Mróz

Rezerwacja biletów – MOK Jeziorany 89 718 12 16.

Bilety lub karnety na 4 dni do nabycia bezpośrednio przed koncertami.

Szczegóły na stronie www.mokjeziorany.pl/aktualnosci/klangor2022/ 


Fundacja Nowa Orkiestra Kameralna zaprasza na jubileuszowy XV Letni Festiwal Nowego Miasta, który odbędzie się w warszawskim kościele oo. Dominikanów pw. św. Jacka (Freta 10) w dniach 25 sierpnia – 3 września 2022. Udział w tegorocznej edycji wezmą m.in. Janusz Olejniczak, Tomasz Strahl, Katarzyna Duda, Paweł Kowalski, Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kos-Nowickiego i Popko & Thieu-Quang Duo.

Podczas Festiwalu wirtuozi zaprezentują wyłącznie muzykę polską od dawnej do współczesnej. To wyjątkowa na mapie Stolicy impreza cykliczna.

26 sierpnia o godz. 19.00 wystąpi duet klarnetowo-fortepianowy. W interpretacji pianisty Pawła Popko i klarnecisty Piotra Thieu-Quanga usłyszymy utwory Ignacego Jana Paderewskiego, Fryderyka Chopina, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Tadeusza Bairda, Antoniego Szałowskiego i Witolda Lutosławskiego. Zespół tworzą znakomici młodzi muzycy, którzy mają już na swoim koncie znaczące sukcesy. Podczas II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki duet otrzymał wyróżnienie, a także dwie nagrody specjalne: za wykonanie utworu powstałego po 1945 roku oraz roczną opiekę medialną (nagrody Polskiego Centrum Informacji Muzycznej POLMIC). Muzycy otrzymali także nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego na XXI Międzynarodowym Konkursie Kameralnym im. K. Bacewicza w Łodzi, II nagrodę oraz nagrodę specjalną podczas II Ogólnopolskiego Konkursu Duetów z Fortepianem w Gdańsku, a także główną nagrodę na IX Międzynarodowym Turnieju Kameralnym w Bydgoszczy w postaci nagrania promocyjnej płyty zespołu.

Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.

Wstęp na koncerty jest wolny!

Strona Festiwalu: https://www.facebook.com/LetniFestiwalNowegoMiasta/ 


25. Festiwal Silesia Sonans będzie miał miejsce w dniach 26 sierpnia – 16 września 2022 w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża w Jeleniej Górze.

Udział w Festiwalu wezmą m. in. kontratenor Andreas Scholl i Edin Karamazov (lutnia), Capella Cracoviensis, Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, Silesia Sonans Ensemble, Powszechna Orkiestra Jeleniogórska, Ensemble Vinari i Cohaere Ensemble.

W wykonaniu pianistki Julii Kociuban usłyszymy polonezy Ignacego Jana Paderewskiego, Alfonsa Szczerbińskiego, Juliusza Zarębskiego, Józefa Wieniawskiego oraz Fryderyka Chopina. Natomiast Tansman Trio zaprezentuje tria Romana Maciejewskiego, Krzysztofa Pendereckiego oraz Aleksandra Tansmana. W interpretacji znakomitych Łukasza Długosza i Filharmoników Dolnośląskich zabrzmi II Koncert fletowy Mieczysława Weinberga.

Festiwal dofinansowano w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Koncerty w dniach 16 i 28 sierpnia oraz 1–6 i 10–16 września zorganizowane są w ramach projektu „Razem w przyszłość!”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.

Strona Festiwalu: https://www.silesiasonans.pl/ 


Sto lat temu rząd Japonii przyjął na swoje terytorium blisko 900 polskich sierot z Syberii, ratując ich od niechybnej śmierci. Polskie dzieci syberyjskie to baletowa opowieść o tej wzruszającej historii zakończonej szczęśliwym powrotem dzieci do niepodległej Polski, która zostanie zaprezentowana 27 sierpnia 2022 o godz. 18.00 na estradzie Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie.

Spektakl w reżyserii Wiesława Dudka oraz choreografii Krystyny Frąckowiak i Zofii Czechlewskiej zostanie wystawiony w ramach polsko-japońskiego projektu baletowego „Młody Duch Tańca". Wiesław Dudek – pomysłodawca oraz reżyser projektu – jest tancerzem, pedagogiem i założycielem Fundacji „Duch Tańca Wiesława Dudka”. „Młody Duch Tańca” od pięciu lat gości na polskich scenach zdobywając aplauz widowni oraz uznanie krytyków, dwukrotnie występował na deskach teatrów w Japonii (Tokio, Osaka, Kyoto).

Oprawę muzyczną najbliższego spektaklu przygotowali Marek Ciepierski oraz Miho Kurihara. W ich opracowaniu usłyszymy muzykę J.I. Paderewskiego, H. Wieniawskiego, M. Karłowicza, F. Chopina, K. Szymanowskiego, Hirai, Hisaiashi, Yamada i innych.

Dodatkowe informacje – na stronie https://filharmonia.olsztyn.pl/koncert/spektakl-baletowy-o-historii-polskich-dzieci-syberyjskich-mlody-duch-tanca-27-08-2022/