Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2022 2023 2024 2025 2026
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

MiesiacKobiet 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Zielonogórskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Ideą cyklu koncertów „Miesiąc Kobiet" w Filharmonii Zielonogórskiej jest popularyzacja twórczości polskich i zagranicznych kompozytorek oraz prezentacja tej spuścizny przez czołowe artystki. Koncert fortepianowy Clary Schumann, Piąta Beethovena i specjalnie napisany na tę okazję utwór Elżbiety Sikory wybrzmią podczas koncertu 1 marca 2024 roku o godz. 19.00, inaugurującego trzecią edycję projektu. Koncert finałowy odbędzie się 28 marca.

1 marca Koncert Clary Schumann zabrzmi w Filharmonii Zielonogórskiej po raz pierwszy. Natomiast kulminacją koncertu będzie prawykonanie zamówionej specjalnie na tę okazję przez Filharmonię Uwertury symfonicznej Elżbiety Sikory. Utwór został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Orkiestra Filharmonii i pianistka Julia Kociuban wystąpią pod batutą Anny Sułkowskiej-Migoń. Koncert tego wieczoru oraz spotkanie z dyrygentką i solistką (o godz. 18.00) poprowadzi Agata Kwiecińska.

W programie tegorocznej odsłony „Miesiąca Kobiet" nie zabraknie koncertów symfonicznych, recitali i kolejnych prawykonań, a także towarzyszących im wydarzeń edukacyjnych.

Podczas recitalu Beaty Bilińskiej zabrzmi m.in. II Sonata na fortepian Grażyny Bacewicz (15 marca). Lilianna Krych poprowadzi prawykonanie Concerto grosso „Metamorfozy” na trio stroikowe i orkiestrę symfoniczną, które Katarzyna Kwiecień-Długosz skomponowała z okazji jubileuszu Reed Connection Trio; usłyszymy również utwory kompozytorek polskich akademii muzycznych (16 marca). Orkiestra Filharmonii pod batutą Zofii Kiniorskiej prawykona In vino veritas Alicji Gronau (22 marca). Zwieńczy cykl koncertowy Stabat Mater Karola Szymanowskiego w wykonaniu orkiestry i solistów pod dyrekcją Katarzyny Tomali-Jedynak (28 marca).

Szczegółowy program oraz informację na temat biletów dostępne są na stronie www.filharmoniazg.pl 


Olsztyn | „Dyrygent – rezydent”: Martyna Zych w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa NowowiejskiegoTrwa rezydencja dyrygencka Martyny Zych w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie w sezonie 2023/24 w ramach programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent – rezydent”. 1 marca 2024 o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Filharmonii w ramach rezydencji odbędzie się koncert, na którym zabrzmi muzyka czeska i polska.

Martyna Zych, młoda dyrygentka, która została wybrana do tegorocznej edycji konkursu „La Maesta” w Paryżu, poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Zabrzmią Uwertura koncertowa „Karnawał" i Koncert wiolonczelowy h-moll Antonina Dvořáka oraz I Symfonia Henryka Warsa. Partię solową w Koncercie wiolonczelowym wykona Emil Olejnik, student nowojorskiej Juilliard School.

Warto usłyszeć Dvořáka właśnie pod batutą Zych. Dyrygentka wnikliwie bada twórczość czeskich kompozytorów w swoich publikacjach i współpracuje z licznymi orkiestrami w Czechach. W 2022 roku debiutowała z Filharmonią Bohuslava Martinů w Zlínie podczas Festiwalu Talentinum oraz z Orkiestrą Symfoniczną w Karlovych Varach, otwierając sezon artystyczny 2022/2023.

Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Dyrygent-rezydent”, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Koncert pod patronatem Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej.

Informacja o biletach: https://filharmonia.olsztyn.pl/koncert/koncert-symfoniczny-43 


Muzyka nieśmiertelna w Filharmonii OpolskiejPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

1 marca 2024 roku o godz. 19.00 Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej wystąpi pod batutą młodego dyrygenta i kompozytora Jakuba Montewki, który w sezonie artystycznym 2022/2023 pełnił funkcję dyrygenta-asystenta Filharmonii. W wykonaniu zespołu zabrzmi muzyka nieśmiertelna. Partię solową w I Koncercie skrzypcowym Karola Szymanowskiego wykona światowej sławy polski skrzypek Jakub Jakowicz, który gra na instrumencie Braci Gand (Paryż, 1859).

I Koncert skrzypcowy Szymanowskiego otworzył nowy rozdział w historii koncertów instrumentalnych. Od wielkich kompozycji romantycznych różni go właściwie wszystko: forma dzieła jest jednoczęściowa, ale składająca się z pięciu ogniw, a wirtuozeria wykonawcza zaprezentowana w zupełnie nowym ujęciu.

W programie koncertu znalazły się również poemat symfoniczny Prélude à l'Après-midi d'un faune Claude’a Debussy’ego i VII Symfonia Ludwiga van Beethovena.

Realizacja koncertu przy współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym w ramach projektu TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Informacja o biletach: https://filharmonia.opole.pl/wydarzenia/muzyka-niesmiertelna/ 


Kwartet Śląski - Arcydzieła z kontrapunktem polskim: Zbigniew BargielskiPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Kontrapunktem polskim koncertu 2 marca 2024 roku o godz. 18.00 w NOSPR w ramach cyklu „Kwartet Śląski - arcydzieła z kontrapunktem polskim" będzie kwartet smyczkowy jednego z najstarszych z żyjących kompozytorów polskich – Zbigniewa Bargielskiego. I Kwartet smyczkowy kompozytor napisał podczas swojego pobytu w Austrii - stąd jego nazwa – „Alpejski”.

– „Nagraliśmy wszystkie kwartety kompozytora na płyty. To świetna muzyka, a każdy kolejny kwartet jest zupełnie niepodobny do poprzedniego. Bargielski ma wiele świetnych, zaskakujących pomysłów muzycznych, a jego język muzyczny jest niezwykle młodzieńczy” - mówią o muzyce Bargielskiego muzycy Kwartetu Śląskiego.

W programie także absolutne arcydzieło gatunku - Kwintet fortepianowy f-moll op. 34 Johannesa Brahmsa. Partia fortepianowa jest bardzo wymagająca. Pozycja, uchodzi wśród pianistów za obowiązkową w sprawdzeniu się w roli kameralisty. Zadania podjął się znakomity Szymon Nehring, laureat XVIII edycji Konkursu Chopinowskiego - w tym utworze usłyszymy go po raz pierwszy. Program dopełni Kwartet smyczkowy d-moll „Śmierć i dziewczyna” - najbardziej popularny kwartet Franza Schuberta.

Alexandra Kozowicz

Więcej: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/arcydziela-z-kontrapunktem-polskim-zbigniew-bargielski 


Gdańsk | Koncert elektroakustyczny II w Akademii Muzycznej i prawykonania kompozycji Jakuba PawlakaPatronat medialny na koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Katedra Kompozycji Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku zaprasza na Koncert Elektroakustyczny II z muzyką polskich twórców, który odbędzie się 6 marca 2024 roku o godz. 18:00 w Sali Koncertowej Akademii (ul. Łąkowa 1–2). Wstęp na wydarzenie jest wolny!

Na program koncertu złoży się sześć utworów czterech kompozytorów: pedagoga Akademii Pawła Mykietyna i trojga studentów kierunku Kompozycja: Zuzanny Henclik (II rok studiów I st.), Jakuba Pawlaka (II rok studiów II st.) i Szymona Wieczorka (I rok studiów II st.). Dwie kompozycje Jakuba Pawlaka – Muzyka bez performance’u? no ok… oraz human_kinection - będą miały swoje prawykonania.

Wystąpią pianiści Martyna Chmura i Igor Torbicki, wokalistka Julia Nowikowska, kontrabasista Jan Dzierżanowski oraz sami kompozytorzy: Jakub Pawlak i Szymon Wieczorek (kontrolery MIDI, obsługa elektroniki, realizacja dźwięku).

Koordynatorami wydarzenia są Jakub Pawlak i Szymon Wieczorek.

Linki:

https://www.facebook.com/events/3819373428320560 

https://amuz.gda.pl/wydarzenia/koncert-elektroakustyczny-ii,2099 


HashtagLab 7 3 2024Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W 2021 roku z inicjatywy grupy muzyków związanych z Akademią Muzyczną im. F. Nowowiejskiego powstał pierwszy w Bydgoszczy zespół muzyki współczesnej - Ludzie z Vełny. Podczas pierwszego koncertu w Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab 7 marca 2024 roku o godz. 19.00 prawykona Die Arien der Zeit autorstwa założyciela zespołu Rafała Gorzyckiego na sopran, syntezator mowy, trąbkę, fortepian i elektronikę. Wstęp wolny!

Celem zespołu jest zamawianie, prawykonywanie oraz propagowanie polskiej muzyki najnowszej, która w odczuciu artystów tworzących grupę nie jest wystarczająco wspierana i prezentowana w naszym kraju jak i za jego granicami.


W programie warszawskiego koncertu Ludzi znajdą się właśnie dzieła polskich twórców: 7 Artura Zagajewskiego, Shihaikai Aleksandra Kościowa, SudavikSonata Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Ludzie z Vełny Rafała Gorzyckiego oraz jego najnowszy utwór, który został zamówiony przez Miasto Bydgoszcz i fundację Art Mintaka. Kompozytor wystąpi podczas koncertu również w roli wykonawcy.

Zadanie współfinansowane z budżetu samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz.

Sfinansowano ze środków Fundacji KGHM Polska Miedź.

Partnerzy: ZAW StoArt, Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Dodatkowe informacje: https://hashtaglab.pl/event/ludzie-z-velny/ 


Międzynarodowy Dzień Kobiet 2024 w Filharmonii OpolskiejPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet 8 marca 2024 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Opolskiej wystąpią w roli solistek skrzypaczki Celina i Malwina Kotz. Będzie im towarzyszyła Orkiestra Filharmonii Opolskiej pod batutą Piotra Mazurka.

Rozpocznie koncert Uwertura na orkiestrę symfoniczną Grażyny Bacewicz. Można odczytać tę partyturę jako „iskrzącą się życiem, pędzącą jak na skrzydłach temperamentu rytmicznego” (Stefan Kisielewski). Prawykonanie dzieła odbyło się 1 września 1945 roku podczas zorganizowanego tuż po wojnie Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej w Krakowie.

Bacewicz była skrzypaczką – podobnie jak dwóch kolejnych bohaterów tego koncertu: zabrzmią bowiem Amitié op. 26 Eugène'a Ysaÿea i Navarra na dwoje skrzypiec i orkiestrę op. 33 Pabla de Sarasatego. Finał koncertu skieruje uwagę słuchaczy – w ślad za wielką wyprawą Antonina Dvořáka – na Nowy Jork: usłyszymy jego IX Symfonię, którą stworzył w Stanach Zjednoczonych.

Realizacja koncertu przy współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym w ramach projektu TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Informacja o biletach: https://filharmonia.opole.pl/wydarzenia/amitie-to-znaczy-przyjazn/ 


Kraśnik, Niedrzwica Duża, Rybczewice | „Z klasyką przez Polskę": Szymon Nehring, Jakub Jakowicz, Marcin ZdunikPlejada młodych polskich wirtuozów - pianista Szymon Nehring, skrzypek Jakub Jakowicz i wiolonczelista Marcin Zdunik - dzięki programowi „Z klasyką przez Polskę" wystąpią 8 marca 2024 roku w Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku, 9 marca w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej oraz 10 marca w Dworze w Rybczewicach. Wstęp na koncerty jest bezpłatny!

Seria koncertów „Z klasyką przez Polskę” realizowana  przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca i finansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, skierowana jest do mniejszych miejscowości w całej Polsce, gdzie bezpośredni kontakt z wielką, wspaniałą muzyką i wybitnymi artystami jest utrudniony.

Podczas koncertów marcowych w województwie lubelskim znani muzycy zaprezentują rzadko wykonywane Trio fortepianowe op. 1 Andrzeja Panufnika oraz takie arcydzieła, jak Trio fortepianowe „Arcyksiążęce” op. 97 Ludwiga van Beethovena i II Trio fortepianowe C-dur op. 87 Johannesa Brahmsa.

Więcej: https://nimit.pl/ 


Katowice | Międzynarodowy Dzień Kobiet: „Portret damy"Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

8 marca, czyli Międzynarodowy Dzień Kobiet, upłynie w Filharmonii Śląskiej w 2024 roku w atmosferze zachwytu nad pięknem muzyki. Śląska Orkiestra Kameralna wraz z Łukaszem Szubskim przygotowała na ten wieczór wyjątkowy program, wypełniony w całości utworami zadedykowanymi paniom. Za pulpitem dyrygenckim stanie Shen Yiwen – zwycięzca Vienna International Conducting Competition „Wiener Schule” 2023.

Usłyszymy więc Bagatelę „Dla Elizy" i najsłynniejszą – pierwszą – część Sonaty „Księżycowej" Ludwiga van Beethovena, Marzenie Roberta Schumanna, Liebeslieder-Walzer Johannesa Brahmsa, Nokturn cis-moll Fryderyka Chopina, który zadedykował siostrze Ludwice, Dwa walce Antonína Dvořáka oraz muzykę Wojciecha Kilara do filmu Portret damy.

W roli solisty wystąpi pianista Łukasz Szubski.

Informacja prasowa organizatorów

Więcej: https://filharmonia-slaska.eu/production/dzien-kobiet-portret-damy-szubski-slaska-orkiestra-kameralna/ 


Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, George Tchitchinadze i Krzysztof JakowiczPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Najbliższy koncert Sinfonii Iuventus będzie miał miejsce w Muzeum Historii Polski. 9 marca 2024 roku o godz. 19.00 Orkiestrę poprowadzi George Tchitchinadze - profesor Państwowego Konserwatorium w Tbilisi. W partii solowej wystąpi legendarny Krzysztof Jakowicz, jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków, którego zasługi artystyczne i pedagogiczne są powszechnie znane i podziwiane.

Koncert otworzy uwertura koncertowa Cisza morska i szczęśliwa podróż op. 27 Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego, następnie zabrzmi I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego. Wydarzenie zwieńczy pełna melancholii, ostatnia z czterech symfonii Johannesa Brahmsa.

I Koncert skrzypcowy Szymanowskiego (dedykowany Pawłowi Kochańskiemu) powstawał w kresowym Zarudziu, w czasie I wojny światowej. Stanowi twórcze apogeum tego okresu i wciąż budzi podziw oryginalnością formy i faktury, subtelnością brzmienia, niezwykłą, oniryczną aurą.

Darczyńca: Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Informacja o biletach: https://sinfoniaiuventus.pl/mendelssohn-szymanowski-brahms-2/ 


Carmina Dolorosa - koncert wielkopostnyPatronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Podczas koncertu wielkopostnego pt. „Carmina Dolorosa” („Pieśni bolesne”) zabrzmią pieśni rozumiane dosłownie oraz symbolicznie, jako instrumentalna medytacja nad tekstami. 10 marca 2024 roku o godz. 18.00 w warszawskim Kościele Środowisk Twórczych (Plac Teatralny 18) odbędzie się prawykonanie Psalmów i Pieśni Cierpiącego Sługi Jahwe auorstwa Katarzyny Brochockiej. Wstęp wolny!

Kompozycje Katarzyny Brochockiej z jednej strony nawiązują do wielowiekowej historii dzieł umożliwiających słuchaczom zagłębić się intelektualnie, emocjonalnie oraz duchowo w tajemnicę cierpienia prowadzącego do odkupienia i zbawienia. Z drugiej strony charakteryzują się ekspresyjnym współczesnym językiem muzycznym, swoistą „teatralnością” środków wyrazu.

W programie koncertu znajdzie się światowe prawykonanie Psalmu 32 oraz Psalmów 16 i 131 na głos basowy i kontrabas w nowej, łacińskiej wersji językowej. Po raz pierwszy usłyszymy także Pieśni Cierpiącego Sługi Jahwe – cykl fortepianowych medytacji nad tekstami pochodzącymi z Księgi Izajasza. Repertuar dopełnią Soliloquia na kontrabas solo, swoiste „pieśni bez słów”, oparte na wybranych perykopach z Nowego Testamentu. Program wzbogacony zostanie także o performatywne czytanie odpowiadających dziełom fragmentów z Pisma Świętego.

Wystąpią: pianistka Agnieszka Przemyk-bryła, bas Tomasz Raff, kontrabasista Karol Kowal oraz lektor Antoni Galicki.

Koncert dofinansowany jest z Funduszu Promocyjnego STOART, a organizuje go Fundacja o.to.ja.

Więcej: https://www.facebook.com/o.to.jaFundacja 


Orkiestra Akademii NOSPR & Vincent Kozlovsky / Suita tanecznaPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Nowe organy NOSPR to największy taki instrument w regionie! 11 marca 2024 roku o godz. 19:30 zabrzmią w towarzystwie młodych muzyków Akademii NOSPR w utworze, który świetnie sprawdziłby się jako ścieżka dźwiękowa do filmu sci-fi lub epickiej gry komputerowej.

Okrzyknięty ekstatycznym, nasycony sprzecznościami Koncert g-moll na organy, kotły i smyczki należy do najwybitniejszych dzieł Poulenca. Młodzi muzycy Akademii NOSPR pod dyrekcją Vincenta Kozlovskiego sięgną również po Suitę taneczną Béli Bartóka, która już za życia kompozytora stała się symbolem muzyki na wskroś nowoczesnej i z miejsca trafiła do repertuaru wielu orkiestr.

W programie także Koncert na orkiestrę smyczkową, o którym Stefan Kisielewski przy okazji Walnego Zjazdu Związku Kompozytorów Polskich napisał: „Honor kompozytorów polskich uratowała »baba« – Grażyna Bacewicz. Jej Koncert na orkiestrę smyczkową, napisany z rozpędem i energią, pełen płynnej inwencji i świetnych pomysłów instrumentacyjnych, obudził nas w końcu z letargu. Utwór nawiązuje do jakiegoś Bacha czy Haendla – taki współczesny Koncert brandenburski. Poczuliśmy tu wreszcie »krwisty kawał« zdrowej i smacznej muzyki”.

Alexandra Kozowicz

Więcej: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/scena-mlodych-orkiestra-akademii-nospr-and-vincent-kozlovsky 


FestiwalBeethoven 24W dniach 17-29 marca 2024 roku odbędzie się w Warszawie 28. edycja Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. W trakcie 13 festiwalowych dni wysłuchamy 11 koncertów symfonicznych, 2 recitale fortepianowe i 2 koncerty kameralne, podczas których wystąpi wielu znakomitych solistów, dyrygentów i zespołów, zaproszonych przez Elżbietę Penderecką, dyrektora generalnego Festiwalu. Program koncertów zbudowany został wokół przewodniego hasła tegorocznej edycji – „Beethoven i filozofowie”.

Obchodzone w roku bieżącym 300. lecie urodzin Immanuela Kanta stanowiło inspirację do prześledzenia wpływów myśli filozoficznej na muzykę. Z tego powodu w programach koncertów usłyszymy m.in. dzieła Richarda Wagnera, Richarda Straussa, Karola Szymanowskiego, a w koncercie Wiener Kammersymphonie teksty o muzyce Arthura Schopenhauera, recytowane przez Franza Tschernego towarzyszyć będą kompozycjom mistrza z Bonn.

Festiwal zainauguruje Sinfonia Varsovia pod batutą Jacka Kaspszyka z udziałem światowej sławy skrzypaczki Arabelli Steinbacher. W koncercie finałowym Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki wykonają Requiem Gabriela Fauré’go, Stabat Mater Francisa Poulenca i Stabat Mater Krzysztofa Pendereckiego.

Z koncertami symfonicznymi wystąpią takie polskie zespoły, jak Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia prowadzony przez maestra Leopolda Hagera, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą Jurka Dybała z wiolonczelistą Claudiem Bohórquezem i flecistą Stathisem Karapanosem, NFM Orkiestra Leopoldinum pod kierownictwem artystycznym skrzypka Alexandra Sitkovetsky’ego, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie kierowana przez Michała Klauzę z pianistą Barry'em Douglasem.

Po raz pierwszy na festiwalu zaprezentuje się Orkiestra Filharmonii Luksemburgskiej prowadzona przez wschodzącą gwiazdę dyrygentury – Gustava Gimeno. Solistką koncertu będzie włoska pianistka Beatrice Rana, która wykona mało znany Koncert fortepianowy a-moll op. 7 Clary Schumann, zarejestrowany przez artystkę na płycie wydanej w roku 2023. Debiutem będzie również występ Młodzieżowej Orkiestry Filharmonii w Bergen pod dyrekcją maestro Lawrence’a Fostera oraz solisty koncertu – młodego skrzypka izraelskiego pochodzenia Yamena Saadi’ego.

Gorąco oczekiwany jest recital jednego z największych współczesnych pianistów – Louise’a Lortie i jego prezentacja cykli wariacji skomponowanych przez Beethovena, Mendelssohna, Fauré’go i Thomasa Adèsa. Interesująco zapowiada się recital litewsko-francuskiej pianistki Mūzy Rubackytė z utworami Liszta i Beethovena. Twórczość patrona festiwalu na skład instrumentalny tria fortepianowego wypełni koncert cenionego zespołu Guarneri Trio Prague.

W kontynuacji cyklu „Nieznane opery" Łukasz Borowicz zaproponował dwa dzieła sceniczne Dariusa Milhaud w wersji koncertowej: ‘balet ze śpiewem’ Salade (1924) i operę Biedny marynarz (1927). Wykonawcami partii solowych będzie doborowe grono polskich śpiewaków młodego pokolenia: Natalia Rubiś, Magdalena Lucjan, Mateusz Zajdel, Krystian Krzyszowiak i Adrian Janus, wspierani głosem doświadczonych artystów – Wojciecha Gierlacha i Roberta Gierlacha. Operowy wymiar będzie miał koncert zespołu I Virtuosi della Scala pod batutą Massimiliana Caldiego, który wypełni muzyka Giacoma Pucciniego, przypominając o przypadającej w tym roku 100. rocznicy śmierci operowego mistrza.

W koncercie adresowanym do widowni dziecięcej usłyszymy baśń Marii Konopnickiej O krasnoludkach i sierotce Marysi z muzyką Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu muzyków Orkiestry Akademii Beethovenowskiej i pianisty Krzysztofa Książka pod kierownictwem Macieja Tworka.

Zgodnie z tradycją główny nurt koncertowy uzupełniają cykliczne wydarzenia towarzyszące: Wystawa Manuskryptów Muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej i Międzynarodowe Sympozjum Naukowe.

Festiwal, współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, objął honorowym patronatem Prezydent RP Andrzej Duda.

Więcej informacji: http://beethoven.org.pl/festiwal/2024/01/17/28-wielkanocny-festiwal-ludwiga-van-beethovena/