Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2019 2020 2021 2022 2023
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

1 lipca 2021 Sinfonietta Cracovia zainauguruje VII Sinfonietta Festival interdyscyplinarnym koncertem „Muzyczne przeciwciała – muzyka i immunologia”, który uświetni multimedialna prelekcja znakomitych gości związanych z Wiedeńskim Uniwersytetem Medycznym: prof. Marii Sibilii oraz prof. Manfreda Heckinga, współautorów cieszącego się ogromną popularnością wiedeńskiego cyklu „koncertów naukowych” Sounds and Science.

Wraz ze znakomitymi gośćmi Festiwalu słuchacze będą mieli szansę wybrać się w muzyczną podróż po immunologii i zajrzeć do historii medycznej jednych z najwybitniejszych kompozytorów w historii. W programie koncertów znajdą się również najwybitniejsze kompozycje inspirowane matematyką oraz innymi naukami ścisłymi, w tym utwory Aleksandra Borodina, Antona Weberna, Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego.

„Clubbing kameralny” w oddziałach i ogrodach Muzeum Narodowego w Krakowie to propozycja łącząca formułę tradycyjnego koncertu z duchem clubbingu: pięć symultanicznie odbywających się w różnych lokalizacjach koncertów znakomitych polskich zespołów kameralnych zwieńczy plenerowy finał z udziałem Massimo Mercellego – wybitnego włoskiego flecisty, który dokona polskiej premiery dedykowanych mu Dwóch utworów Michaela Nymana.

Podczas finałowego koncertu Sinfonietta Festival w Sukiennicach opatrzonego podtytułem „Density. Fizyczny fenomen dźwięku” Massimo Mercelli wykona słynny utwór Density 21.5 na flet solo pióra Edgara Varèsego – skomponowany z okazji premiery koncertowej jego wykonanego z platyny fletu. Ponadto Sinfonietta Cracovia dokona premiery zwycięskiego utworu VII Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Sinfonietta per Sinfonietta na orkiestrę smyczkową i theremin obbligato.

Festiwal został objęty patronatem medialnym Polskiego Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: http://sinfonietta.pl 


21. Festiwal Ogrody Muzyczne odbędzie się w dniach 2–30 lipca 2021 roku w Warszawie, w pawilonie koncertowym na dziedzińcu Zamku Królewskiego udekorowanym kwiatami. Tegoroczny podtytuł Festiwalu to „Grande amore, czyli Wszystko o miłości”.

Tegoroczny Festiwal będzie pierwszym przedsięwzięciem bez jego twórcy, Ryszarda Kubiaka (1938–2020). 26 lipca zorganizowany zostanie wieczór wspomnień poświęcony tej wybitnej postaci polskiej kultury. W tych trudnych czasach organizatorzy chcą pokazać publiczności, że pomimo wszystkich przeszkód, które stanęły na drodze rozwoju kultury w ostatnich czasach, nadal możemy wspólnie obcować ze sztuką.

Jak co roku na program Festiwalu składają się: opera, balet, filmy muzyczne i koncerty. Odbędą się retransmisje najnowszych produkcji operowych i baletowych: z Metropolitan Opera, Teatru Bolszoj, Royal Opera House, Sadler’s Wells Theatre w Londynie, Teatro San Carlo, Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie czy Festiwalu w Bregencji. Ciekawie zapowiada się także balet konny z Mozartwoche w Salzburgu. Zobaczymy filmowe zapisy koncertów największych śpiewaków operowych (L. Pavarotti, J. Kaufmann) oraz filmy dokumentalne o postaciach czy zespołach, które zmieniły muzyczny świat. W programie znalazły się także koncerty, które zostaną zaprezentowane na dużym ekranie (Hauser in Zagrzeb, Hollywood in Vienna, Koncert w Paryżu, David Garett Unlimited, koncert Duety miłosne: Sonya Yoncheva & Vittorio Grigolo czy Gala nocy letniej z Festiwalu Grafenegg w Dolnej Austrii).

Festiwal Ogrody Muzyczne to także koncerty na żywo. Podczas inauguracji Festiwalu „W promieniach miłości“ wystąpi akordeonista Bartosz Głowacki z zespołem. Drugi z zaplanowanych koncertów odbędzie się 28 lipca 2021 roku, na zamknięcie Festiwalu. Premierowo usłyszymy Aleksandra Dębicza i Cracow Golden Quintet. Gwoździem programu będzie opracowana przez pianistę Błękitna rapsodia George'a Gershwina na fortepian i klasyczny kwintet dęty. Program uzupełnią: Kwintet dęty Wojciecha Kilara, nowa kompozycja samego Dębicza na fortepian i kwintet oraz improwizacja na miłosne tematy filmowe.

Materiały prasowe organizatora

Festiwal jest finansowany w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Program Festiwalu: www.ogrodymuzyczne.pl 


Festiwal Wigrosfera to dźwiękowa odpowiedź na naturalną ludzką potrzebę obcowania z naturą i kulturą. To wydarzenie nietuzinkowe, jedyne w swoim rodzaju, łączące kulturę wysoką z pięknem i walorami turystycznymi suwalszczyzny. Druga edycja festiwalu odbędzie się 2 i 3 lipca 2021 na terenie Wigierskiego Parku Narodowego oraz w Suwałkach.

Wydarzenia będą dostępne zarówno dla widowni na miejscu oraz dzięki wysokiej jakości transmisji audio video na żywo – również w Internecie. Główna scena usytuowana będzie na plaży PTTK w Starym Folwarku z widokiem na jedno z najpiękniejszych polskich jezior – Wigry. W mieście Suwałki koncerty będą się odbywały na terenie malowniczych bulwarów przy Czarnej Hańczy.

Idea artystyczna zakłada prezentację najbardziej kreatywnych polskich twórców, którzy łączą w swoich dokonaniach tradycję muzyki klasycznej oraz najnowsze jej osiągniecia, w tym również technologiczne. W ciągu dwóch dni festiwalu odbędzie się pięć koncertów, podczas których wystąpi jeden z najbardziej znanych polskich kwartetów smyczkowych wraz z wybitnym trębaczem jazzowych; znakomity duet skrzypce i wiolonczela wykorzystujący najnowsze zdobycze technologiczne, eksperymentujący perkusista wraz z elektroniką i video oraz psychodeliczna grupa neorockowa. Zaproszeni artyści to: NeoQuartet, Emil Miszk, Roshko Brothers, Krzysztof Arszyn Topolski oraz zespół Ludojad. Zabrzmią m. in. Endorfiny Marzeny Majcher, zaprezentowane zostaną dwa wczesne dzieła Andrzeja Wajdy, do których muzykę na żywo wykonają artyści związani z tegoroczną edycją festiwalu, oraz najnowsza muzyka będąca połączeniem jazzu, improwizacji i elektroniki.

Informacja prasowa organizatorów

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje na stronie: www.wigorsfera.com 


2 lipca 2021 roku o godz. 19.00 odbędzie się ostatni Tauron Eko Koncert w 76. sezonie artystycznym Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego, na którym wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Yaroslava Shemeta oraz wspaniała solistka – pianistka Anna Górecka.

Koncert zabierze słuchaczy w świat barwnej muzyki, przenoszącej w różne zakątki świata. Usłyszymy echa Ameryki, energiczne węgierskie tańce, a przez postać Don Juana znajdziemy się na chwilę w słonecznej Hiszpanii. Nim to jednak nastąpi, odkryjemy piękno drzemiące bardzo niedaleko nas – w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. O muzyczne wrażenia zadbają wspólnie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Yaroslava Shemeta oraz znakomita solistka, pianistka Anna Górecka.

Jako pierwsze zabrzmi Silver concerto Adama Wesołowskiego, kompozycja, w której fortepian solo, orkiestra smyczkowa oraz multimedia, wykorzystujące dźwięki i obrazy Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach połączą się w znakomitej harmonii. Znajdziemy tutaj wiele symboli, jak na przykład odwołanie do pierwiastka srebra (Ag) poprzez używanie dźwięków A i G oraz akordów A-dur i G-dur. W melodyce także usłyszymy dźwięki opisujące ten pierwiastek: Ag (symbol), 47 (liczba atomowa), 11 (grupa), 5(okres), d (blok). W drugim punkcie programu znajdzie się Capriccio na fortepian i orkiestrę Mikołaja Piotra Góreckiego, w którym, podobnie jak w Silver concerto, partię solową wykona Anna Górecka. Usłyszymy tutaj inspiracje twórczością ojca kompozytora i solistki, Patrona Filharmonii Śląskiej – Henryka Mikołaja Góreckiego. Znajdą się tu także elementy, w których widać wpływy muzyki amerykańskiej. Obecność tego punktu w programie koncertu 2 lipca jest o tyle ciekawa, iż tę kompozycję prawykonał w 1998 roku nie kto inny, jak właśnie Anna Górecka i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej, którą w tamtym dniu poprowadził Mirosław Jacek Błaszczyk.

Informacja prasowa organizatora

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie https://filharmonia-slaska.eu/production/zakonczenie-sezonu-gorecka-shemet-orkiestra-symfoniczna-filharmonii-slaskiej/?=2 


7 lipca 2021 roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin Stanisława Wisłockiego, którego twórczość kompozytorska, zdominowana przez działalność dyrygencką, jest na nowo odkrywana przez muzyków i muzykologów. 3 lipca o godz. 18:00 Filharmonia Krakowska przedstawi symfoniczne utwory Wisłockiego. W programie koncertu, który zainauguruje festiwal Muzyka Polska OdNova, zabrzmi niewykonywana wcześniej Rapsodia polska – Koncert fortepianowy op. 14.

Dyrygent, kompozytor, pianista, pedagog, organizator życia muzycznego związany z Polską i z Rumunią – Stanisław Wisłocki był barwną postacią środowiska artystycznego w powojennej Polsce. 3 lipca, kilka dni przed 100. rocznicą urodzin artysty, w Filharmonii Krakowskiej zabrzmią jego utwory symfoniczne. Koncert zainauguruje nowe przedsięwzięcie Filharmonii – festiwal Muzyka Polska OdNova. Podczas pierwszej części wieczoru publiczność będzie mogła usłyszeć Suitę polską na orkiestrę symfoniczną (1945) oraz Koncert fortepianowy (1948). Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Sebastian Perłowski, przy fortepianie zasiądzie Piotr Sałajczyk.

W drugiej części koncertu zabrzmi Ballada symfoniczna (1952), prawykonana zostanie także Rapsodia polska – Koncert fortepianowy op. 14 (1945). Zadyryguje Przemysław Zych, który odnalazł rękopis Rapsodii w archiwum domowym kompozytora i dokonał jego rewizji. Partię fortepianu wykona Michał Drewnowski. Rapsodia polska jest ostatnim ukończonym przed powrotem do Polski utworem Wisłockiego. Jest ona zarazem najnowszą jego kompozycją włączoną do katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Rapsodia polska – Koncert fortepianowy op. 14 to pierwsze z dwóch dzieł Wisłockiego na fortepian z orkiestrą, wymagające powiększonego składu zespołu, w tym kwartetu saksofonów”, komentuje Przemysław Zych. „Choć tytuł wskazuje na pewną swobodę formalną, to jednocześnie wprost określa relacje pomiędzy solistą a zespołem. W partyturze znajdujemy odniesienia do ludowych wzorców, neoklasycyzujący język, a także – w lirycznych epizodach – nostalgiczną, niedefiniowaną w pełni atmosferę «polskości»”.

Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Informacja o biletachhttps://www.filharmonia.krakow.pl/


55. edycja jednego z największych i najstarszych festiwali w Polsce – Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Koszalinie – zostanie zainaugurowana 2 lipca 2021 w Katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP. Festiwal organizowany przez Filharmonię Koszalińską im. Stanisława Moniuszki potrwa do 27 sierpnia, obejmując łącznie 26 koncertów.

Poza dziewięcioma wydarzeniami głównymi w kolejne piątki miesiąca o godz. 19.15 w Katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP, koncertów można będzie wysłuchać w Bobolicach, Mielnie, Darłowie, Sarbinowie, Tychowie, Ustroniu Morskim oraz Jamnie. W przedsięwzięciu wezmą udział organiści z Polski, m.in. Władysław Szymański, Wacław Golonka, Paweł Wróbel, Józef Serafin, Wiktor Brzuchacz, Józef Kotowicz, Bogdan Narloch, Zbigniew Gach, oraz goście z Czech, Słowacji, Litwy, Włoch i USA.

Muzyka organowa będzie brzmiała w pierwszej części koncertów. Drugą zaś wypełniać będą najrozmaitsze gatunki i składy. Zabrzmią najpiękniejsze utwory muzyki organowej, kameralnej i symfonicznej, w tym kompozycje polskich twórców: Stanisława Moniuszki – Preludium na temat pieśni „Kto się w opiekę”; Mieczysława Surzyńskiego – Chaconne op. 14, Capriccio op. 36 nr 4, Improwizacje na temat polskiej pieśni kościelnej „Święty Boże” op. 38; Mariana Sawy – Jutrznia, Chant triste op. 36 nr 2, Fuga-Bolero.

Podczas koncertu finałowego, 27 sierpnia o godz. 19.15, zabrzmi Według Memlinga – Koncert na flet, organy i orkiestrę Piota Mossa. Będzie to drugie wykonanie dzieła, którego premiera miała miejsce 28 lutego 2020 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Inspiracją do powstania kompozycji był tryptyk Sąd Ostateczny niderlandzkiego malarza Hansa Memlinga. Utwór został napisany z myślą o Łukaszu Długoszu i Romanie Peruckim, którzy podczas w finału wystąpią z Orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej pod batutą Jacka Rogali.

Szczegółowy program: https://filharmoniakoszalinska.pl/ 


Muzyka klasyczna, ludowa oraz jazzowa wybrzmi podczas dziewiątej edycji Festiwalu „Strefa Ciszy” w Łazienkach Królewskich. Od 3 do 25 lipca 2021 na kilku scenach plenerowych usłyszymy ponad sto koncertów.

Dziewiąta edycja festiwalu obejmuje cztery weekendy: 3-4 lipca, 10-11 lipca, 17-18 lipca oraz 24-25 lipca. Koncerty rozpoczynać się będą o pełnych godzinach między 10.00 a 18.00 w czterech miejscach jednocześnie – na Scenie Czerwonej przy Trou Madame, Scenie Purpurowej przy Świątyni Sybilli, Scenie Pomarańczowej przy Wodozbiorze i Scenie Żółtej przy Starej Kordegardzie.

W ramach nurtu klasycznych interpretacji wystąpi m.in. Atom String Quartet. W programie koncertu usłyszymy kompozycje muzyków kwartetu, jak i utwory Krzysztofa Pendereckiego, Zbigniewa Seiferta i Mieczysława Karłowicza w opracowaniu na improwizujący kwartet smyczkowy. Zespół Wah-Wah Brass, złożony ze studentów i absolwentów UMFC w Warszawie, zagra przeboje muzyki filmowej i popularnej w błyskotliwych aranżacjach na kwintet blaszany. W repertuarze klasycznym usłyszymy także polsko-serbski zespół kameralny Circle, zespół barokowy Cohaere Ensemble oraz Kwintet Klarnetowy UMFC.

W ofercie dla najmłodszych znajdzie się koncert "Zaśpiewaj obraz", podczas którego posłuchać można będzie nastrojowych piosenek na wokal i gitarę, zainspirowanych dziełami z Królewskiej Galerii Obrazów. Dzieci i rodzice, jak co roku, będą mogli wziąć udział w cyklu koncertów "Melomaluszki".

Szczegółowy program: https://www.strefaciszyfestival.pl/


Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie zaprasza na cykl koncertów kameralnych dedykowanych pamięci kardynała Stefana Wyszyńskiego: Filharmonia w Kozłówce – „Czas to miłość”. Koncerty będą odbywać się do 28 sierpnia 2021 w kaplicy Muzeum Zmoyskich w Kozłówce w każdą sobotę o godz. 17:00.

Wydarzenie zorganizowane w hołdzie Prymasowi Tysiąclecia w roku beatyfikacji ma przybliżać tę ważną postać związaną z historycznym miejscem, jakim jest Muzeum Zmoyskich w Kozłówce. Ksiądz Stefan Wyszyński przebywał w Kozłówce od 1 sierpnia 1940 do 1 września 1941 roku, pełniąc w tym czasie posługę duszpasterską oraz zajmując się pracą naukową, piśmienniczą i dydaktyczną. Jego wykłady dla sióstr oraz dyskusje, w których brali udział także inni ukrywający się u Zamoyskich goście, nazywano „akademią kozłowiecką”. 

W ramach zaplanowanego cyklu koncertów wystąpią muzycy Filharmonii Lubelskiej oraz zaproszeni goście. 3 lipca Elwira Śliwkiewicz-Cisak wraz z młodym kompozytorem, 11-letnim Miłoszem Bachonko, wykonają kompozycje akordeonowe autorstwa m.in. Andrzeja Krzanowskiego, Jerzego Mądrawskiego oraz samego Miłosza Bochonko. 24 lipca w wykonaniu Tomasza Krawczyka usłyszymy Walce Fryderyka Chopina. 31 lipca Szeligowski Saxophone Quartet zaprezentuje utwory na kwartet saksofonowy – od renesansu do współczesności. Podczas ostatniego koncertu 28 sierpnia usłyszymy m.in. Poloneza koncertowego D-dur, op. 4 Henryka Wieniawskiego.

Szczegółowy program: https://filharmonialubelska.pl/ 


IX Festiwal Emanacje odbędzie się 4 lipca – 29 sierpnia 2021 roku w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Trzy nurty tegorocznych Emanacji, wraz ze znakomitymi artystami zaproszonymi do udziału w Festiwalu, będą tworzyć niezwykłe konteksty i ciekawe zestawienia repertuarowe.

Podczas inauguracji festiwalu pod dyrekcją Agnieszki Duczmal wystąpi Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, a na koniec – orkiestra Aukso pod batutą Marka Mosia. Brzmienie orkiestr wpisze się w główny nurt tegorocznej edycji festiwalu – wystąpią również Orkiestra Muzyki Nowej, Orkiestra Kameralna Primuz, Penderecki Youth Orchestra. Usłyszymy również znakomite trio akordeonowe – Motion Trio.

Drugą osią festiwalu będą recitale pianistyczne polskich uczestników XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Wystąpią między innymi Adam Kałduński, Zuzanna Pietrzak, Piotr Aleksewicz, Andrzej Wierciński, Jakub Kuszlik, Aleksandra Świgut i Marcin Wieczorek.

W wykonaniu znakomitych muzyków zabrzmi muzyka różnych epok i stylów, w tym utwory, Grażyny Bacewicz, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Eugeniusza Knapika, Andrzeja Krzanowskiego, Aleksandra Lasonia, Wojciecha Lemańskiego, Piotra Mossa, Karola Szymanowskiego i samego Krzysztofa Pendereckiego.

Nie zabraknie wydarzeń towarzyszących całemu festiwalowi. To przede wszystkim zwiedzanie ekspozycji multimedialnej „Krzysztof Penderecki – dziedzictwo polskiej muzyki XX i XXI wieku” oraz Arboretum Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich z unikatową kolekcją drzew. Przestrzeń parku będzie również scenerią niektórych koncertów festiwalu. Ponadto w ramach koncertów towarzyszących usłyszmy m.in. pianistę jazzowego Adama Makowicza, uczestników konkursu skrzypcowego Seifert Competition, a także Adama Sztabę, który poprowadzi autorskie warsztaty z cyklu „Latem Zagrane”.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach – na stronie https://www.penderecki-center.pl/ 


4 lipca 2021 rozpocznie się cykl koncertów plenerowych znanych jako „Pikniki Chopinowskie”. W każdą kolejną niedzielę (poza 15 sierpnia), do ostatniego weekendu wakacji, zielone tereny wokół Filharmonii Gorzowskiej zamienią się w miejsce wyjątkowego miejskiego pikniku, któremu towarzyszyć będą dźwięki najpiękniejszej muzyki klasycznej na żywo.

Formuła Pikników Chopinowskich na stałe wpisała się w pejzaż wakacyjnych imprez plenerowych w Gorzowie. W ramach tegorocznej edycji wydarzenia wystąpią utalentowani pianiści młodego pokolenia: Michał Mossakowski, Marcin Wieczorek, Małgorzata Rusak, Adam Kałduński, Viet Trung Nguyen (Wietnam/Polska), Ekaterina Matokh (Białoruś) oraz Matteo Zoli (Włochy). W repertuarze koncertów poza kompozycjami Frydryka Chopina znajdą się także utwory światowej literatury fortepianowej, od Jana Sebastiana Bacha po Maurice'a Ravela. Koncerty rozpoczynać się będą zawsze o godz. 18.00 i potrwają około dwóch godzin.

22 sierpnia Michał Szymanowski, asystent w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz w Łodzi, zaprezentuje program złożony wyłącznie z utworów kompozytorów polskich. Usłyszymy kompozycje Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Miłosza Magina, Zygmunta Stojowskiego, Maurycego Moszkowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Zygmunta Stojowskiego oraz Józefa Wieniawskiego.

Wstęp na wszystkie koncerty letnie jest darmowy.

Szczegółowy program: https://www.filharmoniagorzowska.pl/ 


Do 29 sierpnia 2021 potrwają XLIII Olsztyńskie Koncerty Organowe im. Feliksa Nowowiejskiego, organizowane przez Parafię św. Jakuba w Olsztynie i olsztyński Miejski Ośrodek Kultury. Wszystkie koncerty tradycyjnie odbędą się w Bazylice konkatedralnej św. Jakuba (ul. Staszica 5) w kolejne niedziele lipca i sierpnia o godz. 20.00.

Podczas XLIII edycji cyklu koncertowego w gotyckich murach olsztyńskiej katedry ponownie zabrzmią arcydzieła dawnych mistrzów, a także współczesna muzyka organowa, która dostarcza nieprawdopodobnych emocji i wzruszeń. Udowodnią to soliści, grający na małych i wielkich organach świątyni.

Udział w przedsięwzięciu wezmą organiści Jarosław Tarnawski, Michał Białko, Tomasz Orlow, Daniel Prajzner, Agnieszka Tarnawska, Marek Fronc, Maciej Lewandowicz, Tomasz Soczek, Julian Gembalski, a także skrzypkowie Henryk Gembalski i Marek Polański, sopranistka Joanna Soczek, flecistka Natalia Chudzicka oraz zespół Starck Compagnay. W ich wykonaniu usłyszymy m. in. dzieła Augusta Fryderyka Duranowskiego, Joachima Kaczkowskiego, Jana Maklakiewicza, Tomasza Soczka i oczywiście Patrona cyklu koncertowego. Ponadto 22 sierpnia Julian Gembalski i Henryk Gembalski zaprezentują improwizację na tematy utworów Feliksa Nowowiejskiego Hommage a Nowowiejski.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Koncerty odbędą się w obowiązującym reżimie sanitarnym.

Szczegółowy program – na stronie https://www.mok.olsztyn.pl/ 


W letnie wieczory 7 lipca – 18 sierpnia 2021 NFM zaprasza do Sali Głównej, by wysłuchać recitali wirtuozów: Józefa Serafina, Elżbiety Karolak, Juliana Gembalskiego i Romana Peruckiego. Koncerty staną się okazją do poznania bardzo szerokiego spektrum powstałej na przestrzeni wieków literatury organowej (od baroku, przez romantyzm, aż po czasy nam współczesne).

Wrocławscy melomani nie mieli wielu okazji do wysłuchania koncertów organowych w NFM. W ostatnich miesiącach to pandemia zagrała „pierwsze skrzypce”, uniemożliwiając dzielenie się pięknem brzmienia tego instrumentu. Podczas najbliższych koncertów usłyszymy go dzięki muzyce różnych epok, w tym improwizacjom Juliana Gembalskiego i utworom Feliksa Nowowiejskiego. Publiczność, dzięki wyznaczonym na estradzie miejscom, będzie miała również możliwość przyjrzenia się pracy organisty, a także mechanice i zasadzie działania tego największego, wymyślonego przez człowieka instrumentu!

Organy piszczałkowe w Narodowym Forum Muzyki pod względem rozmiarów, siły brzmienia, możliwości kolorystycznych i zakresu częstotliwości przewyższają orkiestrę symfoniczną. Instrument, zaprojektowany i wykonany przez organmistrzów z pracowni Orgelbau Klais z Bonn, która szczyci się ponad stuletnią tradycją i doświadczeniem, swoim królewskim brzmieniem idealnie wpisuje się w akustykę Sali Głównej NFM. Za sprawą tego instrumentu muzyka minionych wieków zabrzmi pełniej, a możliwość zagrania współczesnych utworów otworzy drogę do poznania wielu nowych kompozycji.

Materiały prasowe organizatora

Partnerem medialnym NFM jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie https://www.nfm.wroclaw.pl/organy 


Fundacja Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu zaprasza na cykl wakacyjnych spotkań z muzyką – projekt „Scena Letnia w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu” potrwa od 7 lipca do 11 sierpnia 2021.

Muzyczne spotkania w okresie letnim mają ponad dwudziestoletnią tradycję – do 2012 roku siedzibą koncertów był Ratusz Poznański (cykl nosił nazwę Letnie Koncerty Ratuszowe), a od 2013 – Aula im. Stefana Stuligrosza (nazwę zmieniono na Scena Letnia w Akademii Muzycznej). Tegoroczna edycja projektu zaplanowana została w nowej przestrzeni, jaką Uczelnia zyskała do realizacji swoich planów artystycznych – w Akademickim Teatrze Muzycznym „Olimpia”.

Koncerty w wykonaniu studentów, doktorantów i pedagogów będą odbywać się w kolejne środy miesiąca: 7, 14, 21, 28 lipca oraz 4 i 11 sierpnia o godz. 17.00. W programie sześciu różnorodnych wydarzeń nie zabraknie muzyki polskiej. Usłyszymy m.in. kompozycje Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Henryka Wieniawskiego, Mieczysława Karłowicza, Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego, a także Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej – kompozytorki i wykładowczyni Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania.

Więcej informacjihttps://amuz.edu.pl/


Koncertowa wersja opery Hagith Karola Szymanowskiego, najlepsza polska kameralistyka, piosenki Witolda Lutosławskiego, zapomniane pieśni Konstantego Gorskiego i perły polskiego baroku – tak zapowiada się 17. edycja Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie, która odbędzie się w daniach 8-18 lipca 2021.

Na otwarcie festiwalu zabrzmi jednoaktowa opera Hagith Karola Szymanowskiego (8 lipca, kościół św. Katarzyny), osnuta luźno wokół biblijnej historii króla Dawida (Stary Król) i pięknej dziewczyny Abiszag (Hagith), utrzymana w stylu niemieckiego ekspresjonizmu. W tytułowej roli wystąpi Joanna Zawartko, w Starego Króla wcieli się Wojciech Parchem, a Młodym Królem będzie tenor Stanisław Napierała. Dzieło zostanie zaprezentowane w wersji koncertowej. Chór i Orkiestrę Filharmonii Śląskiej poprowadzi Maestro Maciej Tworek.

Drugiego dnia festiwalu (9 lipca, Aula Collegium Novum UJ) królować będzie kameralistyka z XIX i XX stulecia przeznaczona na klarnet i fortepian. Obok utworów autorstwa m.in. Mieczysława Weinberga czy Krzysztofa Pendereckiego zabrzmią kompozycje wciąż odkrywanego Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego oraz Witolda Friemanna. Wyjątkowo zapowiada się koncert piosenek tanecznych Witolda Lutosławskiego (11 lipca, Teatr Stu), które kompozytor tworzył w latach 50. i na początku lat 60. XX wieku pod pseudonimem ‘Derwid’. Zaprezentuje je ceniona na całym świecie sopranistka Elżbieta Szmytka, której towarzyszyć będzie akordeonista Janusz Wojtarowicz, założyciel i lider sławnego Motion Trio.

Kameralne dzieła m.in. Macieja Radziwiłła i Mieczysława Karłowicza zabrzmią 16 lipca w Muzeum Manggha, a wykonają je Kameraliści Filharmonii Krakowskiej pod batutą Františka Macka. Wydarzeniem będzie wykonanie rzadko grywanego Koncertu podwójnego na obój i harfę Witolda Lutosławskiego, który wykonają czescy kameraliści: oboista Vilém Veverka oraz harfistka Kateřina Englichová. W koncercie zatytułowanym „Mistrz i uczeń” (17 lipca, Aula Collegium Novum UJ) z wybitną mezzosopranistką, mistrzynią Ewą Biegas, spotka się tenor Stanisław Napierała. W programie 12 Pieśni op. 22 Ignacego Jana Paderewskiego oraz cykl pieśni Konstantego Antoniego Gorskiego, zapomnianego polskiego kompozytora tworzącego na przełomie XIX i XX stulecia.

Szczegółowy program: http://www.fmp.org.pl/


Stowarzyszenie JAX zaprasza na koncert z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 9 lipca 2021 roku o godz. 18:00 w Domu Kultury Świt w Warszawie.

Wystąpią artyści, którzy od wielu lat zaangażowani są w krajowe i międzynarodowe życie kulturalne: Krzysztof Borysiewicz (bas) – solista Teatru Wielkiego w Warszawie, Mainfranken Theater Würzburg, Salzburger Landestheater i Staatstheater Kassel oraz innych teatrów w Polsce i na świecie. Zdobywca Grand Prix na Konkursie Wokalnym Francisco Vinas w Barcelonie; Róża Lorenc (skrzypce) – laureatka krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych, wielokrotna stypendystka Prezydenta Miasta Gdańska, występowała na czołowych festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. Warszawska Jesień, La Folle Journée, Festival Bled; Wiktor Brzuchacz (organy) – zdobywca „Złotego Lauru Młodego Organisty”. Absolwent Konserwatorium w Saint-Germain-en-Laye. Koncertował we Francji, Holandii, Niemczech, Rosji. W 2019 roku uzyskał tytuł doktora sztuki w Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Artyści przygotowali unikatowy repertuar zawierający wybitne dzieła polskiej i europejskiej literatury muzycznej. Obok utworów Antonia Vivaldiego, Edwarda Elgara, czy Gabriela Fauré, zaprezentowany zostanie także szeroki wachlarz muzyki polskiej, która zachwyca kunsztem kompozytorskim, głębią wyrazu i różnorodnością nastrojów. Dzieła muzyczne będą przeplatać się z zarysem historycznym uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.


Koncert w Filharmonii Śląskiej 9 lipca 2021 o godz. 19.00 będzie prawdziwym świętem. Dedykowany jest on dwóm profesorom, postaciom niezwykle ważnym dla Filharmonii Śląskiej oraz dla śląskiej i polskiej szkoły kompozytorskiej – Eugeniuszowi Knapikowi i Janowi Wincentemu Hawelowi, świętującym w lipcu swoje urodziny. Tego dnia Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Macieja Tomasiewicza oraz sopranistka Sylwia Olszyńska wykonają ich dzieła, ale także urzekające pieśni Mieczysława Karłowicza oraz Serenadę C-dur Piotra Czajkowskiego.

Właśnie 9 lipca Eugeniusz Knapik obchodzić będzie 70. rocznicę urodzin. Koncert rozpocznie Pieśń Gdy…, która swoje prawykonanie miała w Filharmonii Śląskiej podczas 8. Międzynarodowych Dni H.M. Góreckiego HoloGramy. Podobnie jak wtedy, również na lipcowym koncercie partię solową wykona Sylwia Olszyńska. Utwór ten jest hołdem dla Henryka Mikołaja Góreckiego i wykorzystuje ten sam tekst literacki, który był inspiracją Patrona Filharmonii Śląskiej przy tworzeniu III Kwartetu smyczkowego „…pieśni śpiewają”.

Drugim punktem programu będą Momenty muzyczne Jana Wincentego Hawela. W opusie 131 mieszczą się trzy tytułowe „momenty”. Dzieło to jest jedną z ulubionych kompozycji tego twórcy, będzie zatem idealnym prezentem w przeddzień 85-tych urodzin Honorowego Szefa Śląskiej Orkiestry Kameralnej. Momenty łączą w sobie notację tradycyjną i aleatoryzm, więc publiczność zgromadzona w sali koncertowej będzie doświadczać jedynej i niepowtarzalnej wersji tego utworu.

Materiały prasowe organizatora

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie https://filharmonia-slaska.eu/ 


Agata Szymczewska zaprezentuje najpiękniejsze utwory Henryka Wieniawskiego w  186. rocznicę urodzin tego wybitnego skrzypka i kompozytora. Utytułowaną skrzypaczkę będzie można usłyszeć i zobaczyć w kolejnej „Miejscówce z Dwójką”, czyli letniej odsłonie cyklu „Domówka z Dwójką”. Emisja wydarzenia w sobotę 10 lipca o godz. 19.00 na: antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz – w formie streamingu wideo – na stronie internetowej dwojka.polskieradio.pl, Facebooku i kanale YouTube stacji.

Agata Szymczewska jest laureatką I nagrody, Złotego Medalu oraz Nagrody Publiczności w XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2006). Artystka regularnie występuje na renomowanych scenach w Europie, Azji i obydwu Amerykach, zdobywając uznanie krytyków, dyrygentów oraz orkiestr i festiwali, z którymi współpracuje. Skrzypaczka koncertowała pod batutą m.in. Seiji Ozawy, Sir Neville’a Marrinera, Riccardo Mutiego, Andrzeja Boreyko, Maxima Vengerova, Krzysztofa Pendereckiego, Johna Axelroda, Jerzego Maksymiuka, Jacka Kasprzyka, Krzysztofa Urbańskiego, Michała Nesterowicza, Antoniego Wita, Jana Krenza oraz w Royal Festival Hall z London Philharmonic Orchestra, którą poprowadził Osmo Vänskä.

Ważnym punktem kariery, oprócz koncertów solistycznych, jest muzyka kameralna, dzięki której Agata Szymczewska wspólnie występowała z wieloma wybitnymi artystami, takimi jak Krystian Zimerman, Martha Argerich, Igor Levit, Anne-Sophie Mutter, Gidon Kremer, Maxim Vengerov, Mischa Maisky i Yuri Bashmet. Od 2014 roku Agata Szymczewska jest prymariuszką renomowanego Karol Szymanowski Quartet. W ostatnich latach została uhonorowana m.in. Paszportem Polityki, Nagrodą TVP Kultura w kategorii muzyka poważna oraz czterema Fryderykami. W swoim dorobku fonograficznym posiada kilkanaście płyt CD i DVD, wydanych m.in. przez Deutsche Grammophon, Sony Music, Decca, Hyperion Records, SWR Music, Universal Music, CD Accord.

Podczas występu dla słuchaczy Programu 2 Polskiego Radia i internautów Agacie Szymczewskiej towarzyszyć będzie Elżbieta Neumann (fortepian). Artystki zagrają w Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych „Nowa Miodowa”, w którym Agata Szymczewska prowadzi klasę skrzypiec. Artystka gra na skrzypcach Nicolo Gagliano (1755), użyczonych dzięki uprzejmości Anne-Sophie Mutter.

Artur Szklarczyk


Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zaprasza na koncerty w ramach trwającego Festiwalu Muzyki „Emanacje”, które odbędą się 10 i 11 lipca 2021 o godz. 19.00. Występ Adama Kałduńskiego rozpocznie cykl recitali chopinowskich, które stanowią jedną z osi 9. „Emanacji”. Podczas drugiego z koncertów krakowska grupa Kroke zaprezentuje lusławickiej publiczności najbardziej popularne utwory ze swojego repertuaru.

Cotygodniowe spotkania z muzyką Fryderyka Chopina będą okazją, aby usłyszeć znakomicie zapowiadających się artystów niemal w przeddzień ich udziału w słynnym i prestiżowym konkursie zaplanowanym na jesień tego roku. Jako pierwszy w ramach cyklu wystąpi Adam Kałduński. Laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów jest zwycięzcą II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Pekinie (2019); na 50. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2020) zdobył II nagrodę ex aequo, tym samym uzyskując kwalifikację do XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Obecnie kształci się w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w klasie fortepianu Katarzyny Popowej-Zydroń.

Kroke (w języku jidysz: Kraków) stworzyła w 1992 roku trójka przyjaciół: Tomasz Kukurba, Jerzy Bawoł i Tomasz Lato. Jako absolwenci krakowskiej Akademii Muzycznej, ale również̇ artyści poszukujący, nie stronili od eksperymentów z jazzem oraz muzyką współczesną. Zespół, początkowo kojarzony głównie z twórczością klezmerską, oscyluje obecnie wokół różnych gatunków. Artyści czerpią inspirację z muzyki etnicznej całego świata, zawsze jednak wzbogacają dzieła autorskimi improwizacjami, które usłyszymy już 11 lipca.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach – na stronie www.emanacje.pl 


Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku zaprasza na kolejną edycję cyklu recitali fortepianowych „Chopin nad wodami Motławy” w dniach 10–25 lipca 2021 roku. Koncerty odbywać się będą o godz. 20.30.

Wystąpią laureaci konkursów pianistycznych oraz profesorowie Akademii Muzycznej w Gdańsku, wykonujący utwory naszego narodowego kompozytora. Udział w Festiwalu wezmą Maciej Gański, Aleksandra Świgut, Paweł Rydel, Igor Torbicki, Daniel Ziomko, Patryk Morgaś, Piotr Słopecki, Natalia Zaleska, Michał Mossakowski, Sławomir Wilk, Joanna Kaczmarska-Bieżyńska, Robert Adamczak, Bartosz Wiśniewski, Mikołaj Sikała, Bartosz Skłodowski, Piotr Pawlak i Jan Lewandowski. Wykonają również utwory różnych epok i stylów, w tym kompozytorów tworzących w XX i XXI wieku, m. in. Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego, Stefana Kisielewskiego, Grażyny Bacewicz, Sergiusza Bortkiewicza, Andrzeja Dziadka, Pawła Mykietyna, Marka Czerniewicza, Szymona Wieczorka, Pawła Kwapińskiego i Władysława Walentynowicza.

Koncerty będą odbywały się w Salonie Gdańskim (foyer) w Filharmonii Bałtyckiej. Miejsce to nie zostało wybrane przypadkowo. Okna wychodzące z Salonu skierowane są w stronę rzeki Motławy. Dodatkowo grana muzyka wewnątrz Filharmonii będzie rozbrzmiewała na zewnątrz – głośniki skierowane na Motławę będą dodatkowym atutem – zwłaszcza dla spacerowiczów.

Szczegóły na www.filharmonia.gda.pl 


W soboty 10, 24 lipca oraz 7 i 21 sierpnia 2021 punktualnie o godz. 16.00 w strefie relaksu Centrum Handlowego Nowa Stacja w Pruszkowie (obok lodziarnio-kawiarni Grycan) publiczność będzie miała okazję wysłuchać wyjątkowych koncertów muzyki klasycznej na żywo.

Zainauguruje nowy cykl koncertowy, organizowany przez Nową Stację i Fundację Rzeka E N, Veloce String Quartet, który wykona 10 lipca muzykę Ludwiga van Beethovena, Johannesa Brahmsa, Aleksandra Borodina i Grażyny Bacewicz.

24 lipca wystąpi gitarzysta Tomasz Radziszewski – wielokrotny zdobywca międzynarodowych nagród muzycznych. 7 sierpnia usłyszymy Chordis Duo – występ duetu, w skład którego wchodzą harfistka Joanna Kamińska i skrzypaczka Adrianna Ciecierska. 21 sierpnia utwory na akordeon zaprezentuje laureatka wielu polskich i zagranicznych konkursów Weronika Sura. W programie koncertów znajdą się m. in. Cztery utwory Celtyckie Aleksandra Brycha, Ballades Hébraïques Romana Ryterbanda, a także opracowania utworów skrzypcowych Eugène’a Ysaÿe’a i Niccolò Paganiniego na gitarę solo autorstwa Tomasza Radziszewskiego.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Więcej szczegółów na temat artystów, którzy wystąpią w Nowej Stacji, oraz program występów – https://www.nowastacjapruszkow.pl/