Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2021 2022 2023 2024 2025
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Bieszczady bez 23 prPatronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Już po raz 18. Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic” zagości w Sanoku, na Podkarpaciu. W dniach 4-12 lutego 2023 w Bieszczadach zagrają najwięksi Mistrzowie, jak i młodzi adepci pianistyki. Większość koncertów będzie transmitowana online. Relację przeprowadzą również TVP3 Rzeszów, TVP Kultura, Polskie Radio Rzeszów, Dwójka – program II PR i Radio Dla Ciebie.

Uczestnicy XVIII edycji Forum wezmą udział w koncertach, lekcjach pokazowych i indywidualnych z Mistrzami, kursach specjalistycznych i seminariach, wykładach tematycznych z zaproszonymi gośćmi, w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Młody Wirtuoz”, Konkursie Pianistycznym o „Złotego Parnasa” oraz Konkursie „Pedagog Wirtuozów” dla nauczycieli. Nagroda „Młody Kompozytor 2023" ufundowana została przez Związek Kompozytorów Polskich.

Wydarzenie rozpocznie wernisaż wystawy dwóch światowej klasy artystów pochodzących z Sanoka – Sylwestra Stabryły i Jana Szczepkowskiego – który uświetni występ Jekateriny Drzewieckiej.

Podczas inauguracji XII Mistrzowskiej Szkoły Pedagogiki Fortepianowej odbędzie się recital laureata Grand Prix XI i XIII MKP „Młody Wirtuoz” Andreya Zahodiakina (Ukraina) oraz koncert duetu fortepianowego z Ukrainy Oksana Rapita & Myroslav Dragan.

Udział w Festiwalu wezmą światowej sławy pianiści – Martín García García, Piotr Paleczny, Andrzej Tatarski, Alicja Fiderkiewicz, Paulius Andersson, Hyuk Lee i Hyo Lee, a także Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Bogdana Olędzkiego, Ilona Krzywicka (sopran) i Voytek Soko-Sokolnicki (tenor). Punktem kulminacyjnym Festiwalu będzie Gala Finałowa ze Lwowską Orkiestrą Kameralną pod dyr. Igora Pylatyuka, rektora Akademii Muzycznej we Lwowie.

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu MKiDN, NIMiT, Yamaha Music Europe – oddział w Polsce. Projekt sfinansowano ze środków Fundacji PZU. Sponsorem strategicznym projektu jest Sanok Rubber Comapny S.A. Sponsorem głównym projektu jest Oddział Centralny PGNiG w Warszawie PKN ORLEN S.A.

Szczegółowy program – na stronie https://interpiano.pl 


Garbal Kalejdoskop 7.2.23Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Premiera płyty Kalejdoskop spojrzeń Aleksandry Garbal (Acte Préalable Ltd AP0552-53) odbędzie się 7 lutego 2023 o godz. 17.00 w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Strzelcach Opolskich. Wtedy też płyta trafi do dystrybutorów w Polsce, Niemczech, Francji, Beneluksie, Wielkiej Brytanii, Danii, Japonii i USA.

Kalejdoskop spojrzeń to dwupłytowy album zawierający 21 kompozycji-improwizacji skomponowanych przez Aleksandrę Garbal pod wpływem wydarzeń minionych lat, jakie miały miejsce na świecie. Album nagrany został przez kompozytorkę w 2022 roku na fortepianie firmy Calisia. Fortepian w koncepcji autorki odgrywa symboliczną rolę neorenesansowego śpiewaka wykonującego madrygały i recytatywy. Źródłem inspiracji stały się teksty Starego i Nowego TestamentuAlbum otwiera improwizacja będąca parafrazą na temat pierwszego polskiego hymnu rycerskiego.

Elementami spajającymi cykl fortepianowy są motywika i ewolucyjne traktowanie form poszczególnych miniatur, także neomodalny język harmoniczny nawiązujący do twórczości francuskich i włoskich impresjonistów, ornamentyka i wirtuozeria oraz nadrzędna rola barwy dźwięku, jej migotliwość ukazana poprzez rytmikę.

Informacja na stronie wydawcy: https://acteprealable.com/catalogues/composers/ap0552-53/ 

 


TWPoznan 8.2.23Patronat medialny – Polskie Centrum Informacji muzycznej POLMIC.

Pomiędzy melancholią a radością życia, kameralną fakturą i monumentalnym brzmieniem… Wajnberg i Penderecki to bohaterowie koncertu 8 lutego 2023 o godz. 19:00 w Auli Uniwersyteckiej przygotowanego przez Jacka Kaspszyka z muzykami Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

VI Symfonia „Pieśni chińskie” Krzysztofa Pendereckiego to najbardziej liryczna i najłagodniejsza kompozycja w jego dorobku. Orientalne inspiracje utworu oddaje nie tylko warstwa tekstowa, będącą parafrazą wierszy starochińskich poetów, ale także użycie erhu – dwustrunowego instrumentu chińskiego, na którym zagra Anna Krysztofiak.

Również kompozycja Wajnberga, pomimo że jest wspomnieniem grozy II wojny światowej, niesie pocieszenie. Wajnberg – kompozytor trzech światów, jak książkę o nim zatytułowała Danuta Gwizdalanka – napisał XXI Symfonię „Kadysz” w hołdzie ofiarom warszawskiego getta. Sam twórca stracił najbliższych w czasie wojny. Wplecione w muzyczną tkankę symfonii cytaty przywołują postać ojca kompozytora, który był skrzypkiem. Z pamięci wyłaniają się zatem chwile szczęśliwe i bliskie, odsuwając tym samym grozę i strach.

Anna Czajkowska-Zimnicka

Informacja o biletach: https://opera.poznan.pl/pl/pendereckiwajnberg


NFM 9.2.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

9 lutego 2023 o godz. 19.00 po raz pierwszy w Narodowym Forum Muzyki wystąpią Krzysztof Książek i Agnieszka Zahaczewska-Książek, czyli Książek Piano Duo, zwycięscy II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w kategorii zespołów kameralnych. Tego wieczoru w repertuarze pianistów znajdzie się efektowna Rapsodie espagnole Maurice’a Ravela, a także dzieła polskich kompozytorów – Fryderyka Chopina i Aleksandra Tansmana.

Rondo C-dur na dwa fortepiany op. 73 Fryderyka Chopina, datowane na 1828 rok, pochodzi z okresu warszawskiego w twórczości kompozytora. Utwór funkcjonuje zarówno w wersji na fortepian solo, jak i na dwa fortepiany.

La Grande Ville Aleksandra Tansmana to z kolei przykład muzyki stworzonej do baletu opartego na jednej z baśni duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena. Słyszalne są w niej elementy jazzu, z którym kompozytor miał okazję zetknąć się podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych.

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/9289

 


ScenaMP 9.2.23Podczas toruńskiego koncertu z cyklu "Scena Muzyki Polskiej", organizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, 9 lutego 2023 o godz. 18.00 w Sali Kameralnej CKK Jordanki wystąpi jeden z najbardziej intrygujących polskich kwartetów smyczkowych - Atom String Quartet.

Zespół sięgnie po mniej znane utwory najwybitniejszych polskich kompozytorów: od Fryderyka Chopina po Krzysztofa Pendereckiego, przekładając je na własny, indywidualny język improwizującego kwartetu smyczkowego. Muzycy wybrali głównie kompozycje oryginalnie napisane na inne instrumenty (bądź na głos) i odległe gatunkowo od kwartetu smyczkowego.

Opracowanie każdej z nich wzbogacone jest o liczne improwizacje, będące od lat cechą charakterystyczna kwartetu.

Informacja o biletach: https://tos.art.pl/wydarzenia/scena-muzyki-polskiej-1


FS 10.2.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Tryptyk śląski Witolda Lutosławskiego zabrzmi 10 lutego 2023 o godz. 19.00 w wykonaniu znakomitej sopranistki Moniki Sendrowskiej oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod batutą Yaroslava Shemeta.

Tryptyk śląski zabierze nas w świat pięknych śląskich pieśni miłosnych (Oj, mi się owiesek wysypywa, A w tej studni źródło bije oraz Kukułeczka kuka).

Obok tego wspaniałego dzieła rodzimego twórcy znajdzie się IV Symfonia Gustava Mahlera, w której również usłyszymy śpiew Moniki Sendrowskiej.

Realizacja koncertu pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach projektu TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Wiecej o programie: https://filharmonia-slaska.eu/production/mahler-iv-symfonia-sendrowska-shemet-orkiestra-symfoniczna/


Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NOSPR 11.2.23W ramach cyklu „Mieczysław Wajnberg – wszystkie kwartety smyczkowe – śladem dedykacji” (17 kwartetów, 6 koncertów, 1 wykonawca) 11 lutego 2023 o godz. 18.00 w NOSPR odbędzie się kolejny koncert Kwartetu Śląskiego, który tym razem zaprezentuje IV, VI i IX Kwartety kompozytora.

Przyczyniając się w istotny sposób do odkrywania na nowo muzyki Mieczysława Wajnberga, Kwartet Śląski postawił sobie niezwykle wymagające zadanie: rejestrację wszystkich 17 kwartetów tego zapomnianego, polsko-żydowsko-rosyjskiego kompozytora. To dopiero drugi zespół na świecie, któremu udało się sprostać temu wyzwaniu.

W tym sezonie mamy wyjątkowy przywilej usłyszenia kompletu niezwykłych kwartetów Mieczysława Wajnberga na żywo, śledzenia zmian zachodzących w jego języku muzycznym i podążania śladem ukrytych na kartach partytur dedykacji. Przed nami zatem IV Kwartet smyczkowy op. 20, IX Kwartet smyczkowy op. 80 i VI Kwartet smyczkowy op. 35.

Informacja o biletach: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/kwartet-slaski-mieczyslaw-wajnberg 


Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NFM 11.2.23Podczas koncertu NFM Orkiestry Leopoldinum pod batutą cenionego dyrygenta i kompozytora Francesca Bottigliera 11 lutego 2023 o godz. 18.00 zabrzmią różnorodne kompozycje z XX i XXI wieku. m.in. autorstwa Ottorina Respighiego, Antona Weberna czy Marcela Chyrzyńskiego. Będziemy również świadkami polskiego prawykonania dwóch utworów Francesca Bottigliera.

„Nie poddając się przygnębieniu, jak tykwa płynąć z nurtem rzeki, to właśnie nazywamy światem, który przemija” – to słowa pochodzące z Opowieści przemijającego świata pióra Asaia Ryōia. Inspiracją do napisania Ukiyo-E były dla Chyrzyńskiego japońskie drzeworyty o tej samej nazwie – obrazy przemijającego świata. Dzieło, które otworzy koncert, jest w istocie dekonstrukcją tej tradycji drzeworytniczej – składa się z dziesięciu ogniw, z których pierwsze jest jego ostateczną wersją. Kolejne zaś są składowymi pierwszego obrazu, symbolizującymi poszczególne kolory ukiyo-e.

Po raz pierwszy w Polsce zabrzmią kompozycje pióra Bottigliera: Muzyka trwa i Bodensee Suite, która zwieńczy koncert.


W roli solistów wystąpią skrzypek Christian Danowicz, wiolonczelista Marcin Misiak i pianista Alessandro Deljavan.

Więcej o repertuarze: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/9421


FSz 15.2.23Wyjątkowy recital jednego z najznakomitszych polskich barytonów naszych czasów, Artura Rucinskiego, będzie miał miejsce w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie 15 lutego 2023 o godz. 19.00. Usłyszymy najpiękniejsze arie i recytatywy z oper Giuseppe Verdiego, a także pieśni Mieczysława Karłowicza. Recital Rucińskiego będzie także połączony z premierą unikatowej, białej i ściśle limitowanej płyty winylowej, zawierającej materiał nagrany przez artystę wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie.

Nagrania te zostały uwiecznione jedynie w formie białego, 12-calowego krążka; nie trafią do serwisów muzycznych w formie cyfrowej, ani nie zostaną opublikowane na żadnym innym nośniku. 

Podczas recitalu Rucińskiemu będzie towarzyszyć na fortepianie Anna Marchwińska – znakomita polska pianistka, od lat związana z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie, gdzie gdzie jako korepetytor solistów przygotowała wiele głośnych premier.

Po recitalu odbędzie się także spotkanie z artystą.

Informacja o biletach: https://filharmonia.szczecin.pl/wydarzenia/1963-Artur_Rucinski 


ZimowyFestiwalFl 23Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Fundacja Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego „Europejczyk” zaprasza od 16 do 19 lutego 2023 do Teatru Zdrojowego w Szczawnie-Zdroju na premierową edycję Zimowego Festiwalu Fletowego. W przepięknej scenerii neorokokowego wnętrza Teatru wystąpią światowej sławy wirtuozi fletu - Aldo Baerten, Paolo Taballione, Łukasz Długosz - oraz młodzi adepci sztuki muzycznej.

I Zimowy Festiwal Fletowy to nowa inicjatywa, która stanowi sceniczną emanację odbywających się od 20 lat w Szczawnie-Zdroju „Zimowych Warsztatów Fletowych”. Znanym artystom oraz najbardziej uzdolnionym i znakomicie rokującym na przyszłość uczestnikom Zimowych Warsztatów Fletowych towarzyszyć będą pianiści Andrzej Jungiewicz i Piotr Niewiedział oraz „Trio Wieniawski”, składające się z muzyków Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus.

Każdy, któremu nieobce jest tradycyjne pojęcie piękna, każdy wrażliwy na emocje, jakie niesie ze sobą muzyka klasyczna, każdy spragniony rozrywki na dobrym poziomie odnajdzie na tym festiwalu coś dla siebie. W trakcie festiwalu będzie można podziwiać słynne dzieła muzyki fletowej, m. in. J.S. Bacha, C.P.E. Bacha, W.A. Mozarta, R. Schumanna, F. Poulenca, J. Iberta, C. Reineckego, G. Fauré, a także K. Pendereckiego, K. Szymanowskiego i H. M. Góreckiego.

Koncerty poprowadzi dobrze znana dolnośląskim melomanom Krystyna Swoboda oraz Piotr Niewiedział.

Partnerem Organizacyjnym Festiwalu jest Teatr Zdrojowy im. Henryka Wieniawskiego.

Festiwal współfinansowany jest ze środków Fundacji PZU, Buffet Crampon oraz allbroker.

Szczegółowy program na: https://europejczyk.org/projekty/zimowy-festiwal-fletowy 


GameMusic 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Wejdź do gry i weź udział w Game Music Fest 2023, organizowanym przez Filharmonię Śląską! Interdyscyplinarny festiwal, który odbędzie się w Katowicach w dniach 17–18 lutego, będzie poświęcony tematyce muzyki w grach wideo. Rozpocznie go spektakularny Game Music Concert w Spodku, konkurs kompozytorski, a zakończy seria wydarzeń w Filharmonii Śląskiej, obejmująca panel dyskusyjny z udziałem autorów muzyki do gier, koncert hologramowy, strefę VR i AR oraz networkingową.

Całość otworzy Game Music Concert w Spodku w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod batutą Františka Macka. Będzie to prawdziwe widowisko, wzbogacone animacjami i wizualizacjami przygotowanymi przez artystów z Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego, a także widowiskiem tanecznym grupy Seimuse i pokazami cosplay.

Drugiego dnia festiwalu Filharmonia Śląska zaprosi do swojej siedziby, gdzie odbędzie się m.in. prowadzony przez Michała „Wasiu” Wasika Game Music Discussion Panel, poświęcony diagnozie rozwijającego się rynku muzyki z gier wideo. O swoich doświadczeniach opowiedzą doświadczeni polscy autorzy muzyki do gier wideo, m.in. Adam Skorupa i Bartosz Chajdecki. Kompozycje obu twórców będzie można usłyszeć dzień wcześniej na Game Music Concert. Niewątpliwą gratką będzie udział online jednego z 40 najlepszych kompozytorów w dziedzinie muzyki gamingowej – Petera McConnella, przedstawiciela Keywords Audio Services oraz Adama Wesołowskiego – dyrektora Filharmonii Śląskiej, kompozytora i menadżera kultury.

18 lutego w Filharmonii Śląskiej odbędzie się także koncert hologramowy – recital pianisty Łukasza Szubskiego, który pojawi się na estradzie w formie projekcji holograficznej i wykona utwory znane z gier wideo. Tego dnia będzie można również odwiedzić strefę VR Filharmonii i Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego, wystawę AR oraz strefę networkingową, przygotowaną wspólnie z partnerami wydarzenia.

W ramach Game Music Fest odbywa się również konkurs Game Music Contest, którego przedmiotem jest skomponowanie muzycznego logotypu całego festiwalu.

Informacja prasowa organizatorów

Szczegółowy program: https://filharmonia-slaska.eu/game-music-fest/ 


NOSPR 18.2.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NOSPR zaprasza w dniach 18 lutego - 11 czerwca 2023 na cykl "Noce i poranki organowe", w którym udział wezmą: Julian Gembalski, autor koncepcji nowych organów w NOSPR, oraz najlepsi absolwenci akademii muzycznych, którzy opracowali także programy koncertów.

W trzy poranki, 5 marca, 28 maja i 11 czerwca organista i organolog Julian Gembalski, erudyta i wspaniały gawędziarz, opowie, co tak naprawdę kryje się w organowej szafie, czym właściwie jest wiatrownica, jak działają organy wodne i dlaczego trzeba aż miliona części, by zbudować taki instrument.

18 lutego artyści zestawią ze sobą pobudzające wyobraźnię, mitologiczne, metafizyczne i zmysłowe obrazy francuskich twórców, a 1 kwietnia - najbardziej szalone, zaskakujące i przekorne muzyczne fragmenty, takie jak... Walc na cztery nogi, czy nawiązująca do legendarnej rywalizacji Bacha i Haendla, improwizowana Kolacja na cztery ręce i nogi w wykonaniu Daniela Strządały i Michała Botora.

Perełki repertuarowe wyłuskał także rezydent NOSPR Karol Mossakowski, laureat m.in. tegorocznej nagrody ICMA, którego recital odbędzie się 25 lutego. 30 kwietnia z kolei zaprosi do współpracy swojego brata pianistę. W wykonaniu tego niecodziennego, fortepianowo-organowego duetu usłyszymy m.in. słynne Wariacje na temat Paganiniego, napisane przez Witolda Lutosławskiego na duet fortepianowy Lutosławski - Panufnik.

Informacja prasowa organizatorów

Pełen program koncertów organowych dostępny jest pod tym linkiem: https://nospr.org.pl/pl/szukaj?q=noce+i+poranki 


Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POSI 18.2.23Już 18 lutego 2023 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w wykonaniu Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus zabrzmią kompozycje legend polskiej muzyki. Solistą wieczoru będzie saksofonista Henryk Miśkiewicz, który wykona utwór Jana Ptaszyna Wróblewskiego. W drugiej części zabrzmi wielobarwna I Symfonia Henryka Warsa. Sinfonię Iuventus poprowadzi Zbigniew Graca.

Artyści ci współpracowali z legendą polskiego jazzu. Utwór Altissimonica Jana Ptaszyna Wróblewskiego miał swoją premierę w roku 2000 właśnie w wykonaniu artysty, któremu został dedykowany: Henryka Miśkiewicza. A w roku 2004 dzieło zostało wydane na znakomicie przyjętej płycie z Polską Orkiestrą Radiową, którą prowadził Zbigniew Graca.

Henryk Wars jest pamiętany przede wszystkim jako jeden z prekursorów polskiego jazzu i mistrz piosenki. Mniej pamięta się o „poważnym” obliczu Warsa. Jego monumentalna barwna, bliska postromantycznej tradycji, czteroczęściowa I Symfonia (1949) zachwyca zmiennością nastrojów, łącząc subtelny liryzm z elementami rapsodyczno-dramatycznymi.

Wiecej: https://sinfoniaiuventus.pl/wroblewski-wars/ 


TOS 19.2.23Tegoroczną 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika świętować będziemy wraz z muzyką Adama Wesołowskiego, który specjalnie na tę okazję stworzył utwór inspirowany życiem i działalnością wielkiego astronoma. Prawykona dzieło Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Dainiusa Pavilionisa 19 lutego 2023 o godz. 17.00 w Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Utwór powstał na zamówienie Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Jak zaznacza sam kompozytor, „Utwór zawiera mnóstwo symboli opisujące życie i dziedziny, którymi zajmował się Mikołaj Kopernik, a centrum utworu będzie stanowić SOL (z łac. słońce jak i dźwięk)". Kompozycja opiera się na skalach kościelnych (modalnych), na charakterystycznych liczbach (datach), które to zamieniane są na odległości muzyczne (interwały) zarówno w melodyce, jak i harmonii, oraz wykorzystuje charakterystyczne brzmienie dzwonów rurowych. Znajdziemy w utworze ważne daty: rok 1514 – dźwięki g-d-g-c (rozpoczęcie spisywanie Księgi I O obrotach sfer niebieskich), rok 1500 – dźwięki g-d-pauza-pauza (Kopernik wraz z bratem obserwuje zaćmienie Księżyca), oraz rok 1543 – dźwięki g-d-c-h (stanowią motyw czołowy głównego tematu).

Na początku tej międzygwiezdnej muzycznej podróży zabrzmi fragment kompozycji Richarda Straussa, wykorzystany między innymi w Odysei kosmicznej Stanleya Kubricka, a póxniej Sonata księżycowa Ludwiga van Beethovena w opracowaniu J. Kowalewskiego, oraz Planety op. 32 Gustava Holsta.

Informacja o biletach; https://biletytos.pl/rezerwacja/numerowane.html?id=895