51. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” 19 – 27 września 2008
Stockhausen: Hymnen, Michaels Reise, Cosmic Pulses kierunki: Hiszpania, Portugalia, Ameryka Łacińska sylwetki: José María Sánchez-Verdú, Mauricio Sotelo soliści: Arcángel, Juan Manuel Cañizares, Marcel Pérès, Tabea Zimmermann Kwartludium i beatboxerzy, audiowizualny duet Qfwfq, mini-opera wg Borgesa, Sond’ Ar-te Electric Ensemble i inne zdarzenia z elektroniką w tle
- Piątek, 19 września, 19.30 Filharmonia Narodowa, Sala Koncertowa
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Arkadiusz Bialic, organy, Thomas Bloch, fale Martenota, Arcángel, cantaor, Violetta Bielecka, przygotowanie chóru, Krzysztof Urbański, dyrygent Wojciech Widłak Wziemięwzięcie Giacinto Scelsi Uaxuctum. La leggenda della città Maya distrutta da essi stessi per ragioni religiose Mauricio Sotelo Si después de morir ... In memoriam José Ángel Valente * Enrico Chapela Ínguesu * - Piątek, 19 września, 22.30 Filharmonia Narodowa, Sala Kameralna
Qfwfq Duo: Andrea Pensado, Greg Kowalski, interaktywna projekcja obrazu i dźwięku Andrea Pensado, Greg Kowalski Pierwotny sen * (performance) - Sobota, 20 września, 16.30 Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina
Françoise Kubler, sopran, Mario Caroli, flety, Silva Costanzo, fortepian, Francesco Giomi, Damiano Meacci, live electronics, CENTRO TEMPO REALE Hilda Paredes Canciones sobre poemas de Eduardo Hurtado * Javier Torres Maldonado Primer libro del canto alado * Luciano Berio Altra voce * Krzysztof Wołek Un claro del tiempo ** (zamówienie WJ) Ramon Lazkano Errobi-1 ** (zamówienie WJ i rządu Kraju Basków) Iannis Xenakis Zyia - Sobota, 20 września, 19.30 Kościół Ewangelicko-Reformowany
Profil Ensemble, Tiberiu Soare, dyrygent Octavian Nemescu rouaUruauor * Horatiu Rădulescu Dizzy Divinity * Tania León Toque * Călin Ioachimescu Palindrom / 7 * Dan Dediu Cartoon-Variations on a Theme by Mozart op. 51b * Zbigniew Bagiński Danza generale Doina Rotaru Ielele * - Sobota, 20 września, 22.30 - Kościół parafii św. Barbary
Hans-Ola Ericsson, organy Olivier Messiaen Méditations sur le mystère de la Sainte Trinité - Niedziela, 21 września, 12.00 - Filharmonia Narodowa, Sala Kameralna
Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum, Ernst Kovacic, dyrygent, Lutosławski Piano Duo: Emilia Sitarz, Bartłomiej Wąsik, Cezary Duchnowski, Paweł Hendrich, elektronika Zbigniew Penherski Mała litania smyczkowa Beat Furrer antichesis * Hèctor Parra Fibrillian – Symfonia kameralna nr 2 ** (zamówienie Orkiestry Leopoldinum) Cezary Duchnowski Rzeczywistość na rozciągniętych szelkach z okna Mario Lavista Reflejos de la noche * Aleksander Nowak Last days of Wanda B. - Niedziela, 21 września, 19.30 – Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina
Plural Ensemble, Anne Mercier, skrzypce, Alberto Rosado, fortepian, Fabián Panisello, dyrygent José María Sánchez-Verdú Machaut-Architektur II * José Manuel Lopez Lopez La parfum de la luna * César Camarero Klangfarbenphonie * Jorge Fernández Guerra Nova * Leoncjusz Ciuciura Rencontre I ** Fabián Panisello Concierto de Cámara * - Niedziela, 21 września, 22.30 – Centrum Artystyczne Fabryka Trzciny
Seattle Chamber Players, Agata Zubel, sopran Tania León Axon * Jorge Campos Bora-Bora * Agata Zubel Cascando * Heiner Goebbels Bagatellen * Anna Clyne Rapture * John Luther Adams The Light Within * - 22 - 27 września, 10.00-19.00 Duża Aula Akademii Sztuk Pięknych
Andrea Pensado, Greg Kowalski Pamięć zwierciadła ** (instalacja interaktywna) - Poniedziałek, 22 września, 16.30 – Filharmonia Narodowa, Sala Kameralna
Aleph Gitarrenquartett, Cellonet, José María Sánchez-Verdú, dyrygent Erik Oña residual ** (zamówienie Aleph Gitarrenquartett) José María Sánchez-Verdú Arquitecturas de la ausencia * Manuel Hidalgo Kampftanz * - Poniedziałek, 22 września, 19.30 Centrum Kultury w Dawnej Wytwórni “Koneser”
SOND’ AR-TE ELECTRIC ENSEMBLE, Miguel Azguime, projekcja dźwięku, Jean-Marc Sullon, live electronics, MISO STUDIO, Pedro Amaral, dyrygent João Pedro Oliveira Timshel * Ryszard Osada Mimesis II * (zamówienie WJ) Enrique X. Macías Itinerário de luz Pedro M. Rocha To a World Free from Beliefs * Miguel Azguime Derrière son double * - Poniedziałek, 22 września, 22.30 Centralny BASEN Artystyczny
Marek Kalita aktor, Tamás Waliczky sekwencje wideo, Mesias Maiguashca audio/wideo, Marek Kędzierski reżyseria Mesias Maiguashca La Celda * (teatr muzyczny) - Wtorek, 23 września, 16.30 Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina
Barcelona 216, Ernest Martínez-Izquierdo, dyrygent Roberto Gerhard Nonet José María Sánchez-Verdú Giorno dopo giorno * Bronisław Kazimierz Przybylski The Sleep of Reason ** (zamówienie WJ) Ernest Martínez-Izquierdo Norte-Sur * Martin Matalon Las siete vidas de un gato
- Wtorek, 23 września, 19.30 Torwar
musikFabrik, Marco Blaauw, trąbka (Michael), Nicola Jürgensen-Jacobsen, basethorn (Eva), Carl Rosman, klarnet, Fie Schouten, klarnet, basethorn (“komiczna para jaskółek”), Paul Jeukendrup, reżyser dźwięku, Bryan Wolf, reżyser dźwięku, Peter Rundel, dyrygent Karlheinz Stockhausen COSMIC PULSES *, DONNERSTAGS-GRUß (MICHAELs GRUß) *, MICHAELs REISE UM DIE ERDE * (wersja koncertowa) - Środa, 24 września, 16.30 Centrum Kultury w Dawnej Wytwórni “Koneser”
Alejandro Iglesias Rossi, marakasy, głos Sergio Kafejian Interioração * Basilio Maximiliano Del Boca Obra electroacústica * Federico Schumacher Print…? * António Ferreira Gist * Julieta Szewach Dikyrion ** Alejandro Iglesias Rossi Angelus Javier Alvarez Temazcal - Środa, 24 września, 19.30 Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego
Orquesta de Radio Televisión Española, María Antonia Rodríguez, flet, Miguel Espejo, klarnet, Miquel Bernat, perkusja, Arturo Tamayo, dyrygent Adam Falkiewicz Counterpoint Seven * Joan Guinjoan Magma * Alberto Posadas Cripsis * Jagoda Szmytka jonction Jose Ramon Encinar Almost on stage * Mauricio Sotelo Chalan * - Środa, 24 września, 22.30 Filharmonia Narodowa, Sala Kameralna
Sonic. Art Quartett Witold Szalonek Gerard Hoffnung’s six unpublished drawings Graciela Paraskevaidis alibi ** (zamówienie WJ) Adolfo Kaplán Hors Chants * (wideo muzyczne) Alejandro Viñao The World we Know * Adolfo Kaplán Sombras * (wideo muzyczne) - Czwartek, 25 września, 19.30 Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego
Orquesta Sinfónica de Radio Televisión Española, Juan Manuel Cañizares, gitara, Arturo Tamayo, dyrygent Jerzy Kornowicz Zorze I – „Praskie” Mauricio Sotelo Como llora el viento * Francisco Guerrero Oleada * José Luis de Delás Umbra vitae * Elliott Carter Partita * - Czwartek, 25 września, 22.30 Hala Sportowa OSiR Ochota
Kwartludium, TikTak, Zgas beatboxerzy Juan Manuel Abras Chacarera beatboxera ** (zamówienie WJ) Michał Górczyński Massive ** (zamówienie WJ) Paweł Hendrich Cyclostratus ** (zamówienie Deutschlandfunk) Dobromiła Jaskot Hum…** (zamówienie WJ) Andrzej Kwieciński 14’48(3) ** (zamówienie Deutschlandfunk) Diego Roman Martinez Operetta ** (zamówienie WJ) Eduardo Moguillansky aide-mémoire 2 B’ is for berliner rohrpost’ ** (zamówienie WJ) Gabriel Paiuk Distancia (efectos de superficie) ** (zamówienie WJ) - Piątek, 26 września, 19.30 Centrum Kultury w Dawnej Wytwórni “Koneser”
European Workshop for Contemporary Music, Pedro Amaral dyrygent, Bryan Wolf reżyser dźwięku Karlheinz Stockhausen HYMNEN * 1 i 2 Region – Muzyka elektroniczna i konkretna, 3 Region – Muzyka elektroniczna i konkretna z orkiestrą, 4 Region – Muzyka elektroniczna i konkretna (W przerwie: Stockhausen o Hymnen, Barbican Centre, 2001/projekcja filmu) - Sobota, 27 września, 12.00 Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego
Warszawski Chór Chłopięcy przy Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie Ara Ensemble, Marco Angius, dyrygent Mauricio Kagel 1898 - Sobota, 27 września, 19.30 Filharmonia Narodowa, Sala Koncertowa
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Tabea Zimmermann, altówka, Marcel Pérès, głos, Członkowie Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”, Jacek Kaspszyk, dyrygent Tadeusz Baird Concerto lugubre José María Sánchez-Verdú Maqbara (Epitafio para voz y gran orquesta) * Marcin Bortnowski ...zapatrzony w serce światła, w ciszę ** Oscar Strasnoy The End *
Imprezy towarzyszące:
- Sobota, 20 września, 10.00 – EMPiK Megastore Junior
Spotkanie z kompozytorem: Mauricio Sotelo - Sobota, 20 września, 12.00 Kościół Wszystkich Świętych
I Koncert Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich Lubomir Jarosz – trąbka, Henryk Kowalewicz – waltornia, Dariusz Przybylski – organy, Paweł Wróbel – organy Alina Błońska Avgrund (2007)* na organy Marcin Gumiela Dreams (2008)** na trąbkę, waltornię i organy Barbara Kaszuba Witraże (2001)** na organy Tomasz Jakub Opałka DreamScapes (2008)** na waltornię i organy Klaudia Pasternak Trans.For.My.Emptiness (Transforma) (2008)** na organy Mateusz Ryczek Proxima Centauri (2008)** na organy Jacek Sotomski Odkształcenia (2008)** na organy Artur Żuchowski Duo (2007)** na trąbkę i organy - Poniedziałek, 22 września , 12.00 – Centrum Łowicka
Spotkanie z młodymi kompozytorami: Jagoda Szmytka, Paweł Przezwański, Dariusz Przybylski Organizator: Koło Młodych Związku Kompozytorów Polskich Podczas spotkania wyświetlony zostanie fragment filmu Imagine w reż. Tomasza Tarnawskiego do muzyki Pawła Przezwańskiego - Wtorek, 23 września, 12.00 - Galeria Porczyńskich
II Koncert Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich an_ARCHE NewMusicEnsemble, Filip Wałcerz – fortepian, dyrygent, Marcin Suszycki - I skrzypce, Ewa Suszycka - II skrzypce, Ewa Guzowska – altówka, Tomasz Lisiecki – wiolonczela, prof. Andrzej Łęgowski – flet, Łukasz Krzemiński – obój, Tomasz Żaczek – klarnet, Marcin Zieliński – fagot, Paulina Porazińska – harfa, Helena Czekanowa - dyrygent Wojciech Blecharz xyz (2007) na skrzypce i fortepian Wojciech Błażejczyk Seica (2008)** na 10 instrumentów Sebastian Ładyżyński Nastri (2008)** na 6 instrumentów Piotr Orliński Hommage à J.S. Bach (2008)** na 5 instrumentów Dariusz Przybylski Eine kleine Morgenmusik (2006)* na kwintet klarnetowy Jacek Sotomski Enneaszyna (2008)** na 9 instrumentów - Środa, 24 września, 12.00 EMPiK Megastore Junior
Spotkanie z Gracielą Paraskevaidis – o muzyce iberoamerykańskiej - Czwartek, 25 września, 12.00 EMPiK Megastore Junior
Spotkanie z Prof. Dr. Rudolfem Frisiusem – o znaczeniu muzyki Stockhausena - Czwartek, 25 września, 16.30 – EMPiK Megastore Junior
Spotkanie z Carlosem Marrodánem Casasem – o kulturze hiszpańskiej i latynoamerykańskiej - Piątek, 26 września , 16.30 Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina
Koncert Oddziału Warszawskiego Związku Kompozytorów Polskich - Sobota, 27 września, 10.00 – EMPiK Megastore Junior
Spotkanie z kompozytorem: José María Sánchez-Verdú - Wtorek, 30 września, 19.00 – Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina
Warszawska Jesień contem.ucha Bryan Wolf, reżyser dźwięku Karlheinz Stockhausen HYMNEN * Organizator: Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina
** prawykonanie * pierwsze wykonanie w Polsce
Zamówienia na bilety i karnety przyjmuje Biuro Festiwalu do 31 sierpnia
Back
|