Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2003 2004 2005 2006 2007
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

I Festiwal Muzyki Polskiej
Kraków, 9 - 13 listopada 2005 roku

Od sześćdziesięciu lat Polskie Wydawnictwo Muzyczne wydaje nuty, książki o tematyce muzycznej oraz płyty kompaktowe, jest aktywnym ośrodkiem animacji i promocji współczesnej polskiej twórczości kompozytorskiej w kraju i za granicą. W jubileuszowym roku swojego istnienia, Polskie Wydawnictwo Muzyczne dedykuje melomanom w Polsce i Europie I Festiwal Muzyki Polskiej, którego pomysł narodził się w krakowskiej oficynie.
Koncerty i imprezy okolicznościowe odbywać się będą we wszystkich znamienitych miejscach Krakowa, szczególnie związanych z jego historią i kulturą narodową: Bazylice św. Michała Archanioła i św. Stanisława na Skałce, Kościele OO Franciszkanów, Kościele św. Piotra i Pawła, Kolegiacie św. Anny, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, w aulach Akademii Muzycznej i w salach Filharmonii Krakowskiej. Koncertom towarzyszyć będą spotkania z wybitnymi twórcami w ramach Akademii Festiwalowej, okolicznościowe wystawy i naukowe seminaria.
W pierwszej edycji Festiwalu udział weźmie wielu wybitnych, światowej sławy artystów: wybitna sopranistka Ingrid Haubold, najlepszy na świecie puzonista - Christian Lindberg. Ucztą dla melomanów będzie występ słynnej orkiestry Academy of St. Martin-in-the-Fields. Z polskich wykonawców wystąpią m.in. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus", Kapela Jasnogórska, Chór Polskiego Radia i Chór Filharmonii Krakowskiej. Na podium dyrygenckim pojawią się wybitni kapelmistrzowie, m. in.: Agnieszka Duczmal, Gabriel Chmura, Jan Krenz, Jerzy Maksymiuk, Tadeusz Strugała oraz znani soliści i śpiewacy. Festiwal wypełnią koncerty symfoniczne, kameralne i chóralne. W sumie w 15 imprezach festiwalowych weźmie udział około 400 kompozytorów i artystów z kraju i z zagranicy.
W programie I Festiwalu Muzyki Polskiej znalazły się zarówno światowe prawykonania utworów współczesnych polskich kompozytorów (Jan Krenz; Henryk Mikołaj Górecki, Aleksander Lasoń), pierwsze krakowskie prezentacje dzieł (m. in. Wojciech Kilar, Krzysztof Penderecki) oraz arcydzieła muzyki dawnej (Mikołaj Gomółka, Mikołaj Zieleński, Marcin Józef Żebrowski). Nie zabraknie reprezentantów młodego pokolenia kompozytorów (Marcel Chyrzyński, Mikołaj Górecki, Paweł Łukaszewski), jak i klasyków polskiej muzyki XX wieku (Karol Szymanowski, Witold Lutosławski, Andrzej Panufnik, Tadeusz Baird, Kazimierz Serocki). Muzykę XIX reprezentować będą nasi czołowi kompozytorzy: Ignacy Feliks Dobrzyński, Stanisław Moniuszko, Ignacy Jan Paderewski, Mieczysław Karłowicz.

Więcej