Polmic - FB

opisy płyt (K)Krzysztof Knittel

Pory roku


Lato, Jesień, Zima, Wiosna

 

* Sonosfera 2008 – [bn], DDD 73'48" + 66'02" + 72'48" + 64'03" [4CD]

Niniejszy czteropłytowy album zawiera nagrania wybitnego polskiego kompozytora, performera i eksperymentatora w dziedzinie muzyki elektroakustycznej i komputerowej, autora licznych instalacji dźwiękowych i muzyki improwizowanej - Krzysztofa Knittla. To publikacja, która pod każdym względem wymyka się tradycyjnej klasyfikacji i wszelkim próbom opisu. Jest jedyną w swoim rodzaju rejestracją dźwięków przyrody, otaczającego nas świata i zarazem świata Artysty.

Zebrane pod jednym tytułem Pory roku nagrania pochodzącą z różnych miejsc: Lato – z Cimochowizny, małej wioski nad jeziorem Wigry, Jesień – z Warszawy, Zima – z Krynicy Górskiej i z doliny Tux w Austrii, a Wiosna – z wyspy Rodos. Jak czytamy w komentarzu kompozytora dołączonym do publikacji, „ten nietypowy zestaw płyt można potraktować jako kompozycję dźwiękową, ale też jako rodzaj muzykoterapii czy kołysanki (nie tylko dla dzieci). […] Prezentacji nagrań mogą towarzyszyć foldery ze zdjęciami miejsc, gdzie zostały one dokonane”. Każdy z „utworów” to jeden obraz muzyczny - wydarzenie z życia kompozytora, zilustrowane fotografiami i opisane w sposób niezwykle osobisty w książeczce dołączonej do płyty, jak kartka z pamiętnika. Ostatni wpis brzmi następująco:

a na końcu znowu wylądowałem na plaży przy kamykach poruszanych powracającą falą i zrobiłem nagranie z odległości 2 metrów – wszystko to trwało tak długo, aż przypiekłem sobie plecy >>na raka<< i przez pół nocy nie mogłem zasnąć pomimo smarowania specjalnym płynem z aloesu przez sąsiadkę z hotelu, Polkę z Mławy, ale to już inna historia…

Premiera dzieła Krzysztofa Knittla miała miejsce 6 maja 2008 roku podczas festiwalu Elektronischer Frühling w Alte Schiede w Wiedniu.

Anna Iwanicka-Nijakowska (2008)