Polmic - FB

omówienia utworów (M)

A B C D E F G H J K L Ł M N O P R S T U W Z Ż


Mykietyn Paweł

Sonata na wiolonczelę solo lub z live electronics


(2006)
W związku z prawykonaniem kompozycji - 25 września 2006 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”Paweł Mykietyn napisał:
Sonata na wiolonczelę solo lub z live electronics powstała latem 2006 r. dla wybitnego polskiego artysty – wiolonczelisty Andrzeja Bauera, któremu jest dedykowana. Główne wątki utworu oparte są na dwóch z siedmiu możliwych – przyjmując ćwierćton jako ‘interwał elementarny’ – transpozycjach skali, będącej naprzemiennym następstwem interwałów: cały ton, 3/4 tonu, cały ton, 3/4 tonu. W celu uzyskania większej precyzji intonacyjnej utwór wykonywany jest na specjalnie nastrojonym instrumencie, gdzie większość dźwięków tego modus, nie zamykającego się w oktawie, ale za to zamykającego się w kwincie, wydobywa się za pomocą naturalnych flażoletów.
Wersja z live electronics, poza dyskretnym dobarwieniem wiolonczeli, różni się nieznacznie w budowie od wersji na wiolonczelę solo.” (komentarz kompozytora zamieszczony w książce programowej Festiwalu „Warszawska Jesień” 2006, s. 141)
Sonata wiolonczelowa to kolejna po Ładnieniu i Klave kompozycja Mykietyna utrzymana w nowej estetyce, którą determinuje zastosowanie harmoniki mikrotonalnej. Wywiedziona została z głównego tematu poprzedzającego jej powstanie Proloque na smyczki i stanowi rodzaj studium poszukiwania nowych jakości brzmieniowych, współbrzmień mikrotonalnych jako środków do uzyskania niespotykanych odcieni ekspresji. W tym przypadku ich źródłem jest brzmienie wiolonczeli, której struny zostały specjalnie przestrojone. Misterną, ażurową jej fakturę stworzył kompozytor z pojedynczych dźwięków i gestów muzycznych, różnorodnych ich kombinacji podawanych w różnym czasie – raz zwalniając tok muzyczny, innym razem przyspieszając. Całość sprawia wrażenie lekkich muśnięć, ulotnych barw.
Nagranie z prawykonania Sonaty Pawła Mykietyna w interpretacji Andrzeja Bauera ukazało się na płycie, wydanej przez organizatorów festiwalu „Warszawska Jesień” w ramach Kroniki Dźwiękowej z 2006 roku (CD nr 8). Kolejne wykonanie, dokonane w 2007 i 2008 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie, w interpretacji tego samego wiolonczelisty wydało w roku 2008 Polskie Wydawnictwo Audiowizualne na płycie Paweł Mykietyn. Speechless song.
Anna Iwanicka-Nijakowska