Polmic - FB

opisy książek (Ś)Świąder Janusz, Stolarski Tadeusz

Marta Mirska. Gloria i gehenna. Prawdziwa historia życia Królowej Polskiej Piosenki


Polihymnia, Lublin 2011, s. 316 + 2CD

"Starsze pokolenie doskonale pamięta jej charakterystyczny głos, pięknie brzmiący alt, który zachwycał swoją niepospolitą barwą. Marta Mirska była bowiem jedną z najwybitniejszych i najciekawszych postaci, jakie pojawiły się po wojnie w polskiej piosence. (...) W książce tej, poprzez pryzmat korespondencji, którą w ostatnich latach swojego życia prowadziła z wypróbowanym przyjacielem ze Swarzędza, Jerzym Miecznikowskim, poznajemy osobowość piosenkarki, będącej nie tylko artystką, ale przede wszystkim oddanym ludziom człowiekiem. Nie byłoby tej książki, gdyby nie upór i determinacja Tadeusza Stolarskiego, który zdobył listy i zdjęcia Marty Mirskiej, stanowiące podstawowy materiał źródłowy tak pomocny w pisaniu opowieści o różnych aspektach życia największej, w okresie powojennym, polskiej piosenkarki.” (Ze wstępu)

Książka opowiada o nieznanych epizodach z życia i kariery piosenkarki. Zawarto w niej liczne fotografie artystki oraz miejsc i osób z nią z wiązanych, recenzje prasowe dokonań piosenkarki, a także wypowiedzi kolegów i przyjaciół na jej temat.

Publikację wzbogacają również dołączone do niej dwie płyty CD. Pierwsza zawiera niepublikowane dotąd nagrania Marty Mirskiej, druga natomiast wywiady i wiersze artystki w wykonaniu autorki oraz w interpretacji aktorów: Grażyny Błęckiej-Kolskiej i Piotra Siwkiewicza.