Polmic - FB

opisy płyt (W)Wojciech Kilar

Camerata Silesia Sings Kilar


Hymn paschalny
Lament
Dona nobis pacem z Missa pro Pace
Agnus Dei z filmu „König der letzten Tage”
Apotheosis do słów Szekspira z filmu „Tydzień z życia mężczyzny”
Veni Creator

Wyk. Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”, AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, dyr. Anna Szostak

* DUX 2011 - DUX 0856, 55’40"

Płyta ta jest rezultatem współpracy wybitnych osobowości, zespołów i instytucji związanych z kulturą Śląska. Opublikowanych na płycie nagrań dokonano w roku 2011 w Sanktuarium Matki Bożej, Pani Ziemi Żywieckiej, w Rychwałdzkie. Jest to dodatkowym atutem płyty, bowiem nagrania nowe, jeszcze nie znane, umożliwiają zawsze nowe spojrzenie i pogłębienie odbioru muzyki, a jednocześnie powiększają skarbnicę fonograficznej dokumentacji polskiej kultury.

W miejscu, które wybrano znakomicie (potwierdza to m. in. uzyskane piękno brzmienia), muzyka cieszącego się powszechnym uznaniem Wojciecha Kilara zabrzmiała w wykonaniu wybitnych wykonawców współczesnej muzyki: Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” z Anną Szostak – swoim założycielem (w roku 1990) i dyrygentem oraz muzykami AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy, utworzonej w roku 1998 przez Marka Mosia. Oba zespoły wypracowały sobie przez lata opinie jednych z najlepszych wykonawców nowej muzyki, bardzo często dokonują pierwszych wykonań, w tym – kompozycji pisanych specjalnie dla nich.

Rezultat tego spotkania tchnie niezwykłym pięknem: zarówno wybór utworów, jak i ich interpretacja pokazują Wojciecha Kilara najbardziej natchnionego, najgłębiej zamyślonego, można odnieść wrażenie, że Kompozytor wydobywa muzykę z najgłębszej, najpiękniejszej ciszy, którą współtworzą tu: wspaniała akustyka i zadumanie miejsca oraz wielkie skupienie wykonawców na barwie, ekspresji i formie.
 

Izabela Zymer (2013)